«Φύγε Ντόρα, ήρθε η ώρα»
17/06/2015 19:22
Του Αδέξιου Δεξιού
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Φύγε Ντόρα, ήρθε η ώρα»

Φωνάζουν οι οπαδοί της ΝΔ που αναζητούν τη λύτρωση...

H Νέα Δημοκρατία δεν μας εκπλήσσει ποτέ. Είναι σαν την… Kinder έκπληξη που πάντα κάτι βγαίνει για να μη μας αφήνει να πλήττουμε. Και καλά όταν είναι στην κυβέρνηση έχει μια συνεχή προβολή. Αλλά και ως αντιπολίτευση δεν μας αφήνει παραπονούμενους.

Το ’χουν εκεί στη Συγγρού να δημιουργούν θέμα εκεί που το κόμμα πάει να σταθεί στα πόδια του. Και μάλιστα σε εποχές περίεργες και ιδιαίτερα κρίσιμες για την πατρίδα. Βεβαίως πρωταγωνιστικό ρόλο στην αναμπουμπούλα παίζει η… μπαμπούλα, δηλαδή η κόρη του αρχιμπαμπούλα της πολιτικής και της Νέας Δημοκρατίας, Ντόρα η εξερευνήτρια. Τη στιγμή δηλαδή που επιχειρείται μια ανασυγκρότηση στο κόμμα μετά από μια βαριά ήττα, την ώρα που η κυβέρνηση είναι στριμωγμένη στη γωνία, εμφανίζεται ο εφιάλτης, ο διχασμός, η ρήξη.

Τι έκανε η αιώνια… πρόεδρος της ΝΔ και πρωθυπουργός (στο μυαλό της). Πήγε στον Τσίπρα, του πήρε αυτόγραφο, αυτός έκανε την πλάκα του να βλέπει αυτήν που έλεγε ότι θα έχουμε capital control του Αγίου Πνεύματος να τον προσκυνά και την… ξεπέταξε σε λίγη ώρα λέγοντάς της Συριζαίϊκες ανοησίες.

Το πιο καλό το κράτησε για μετά η Ντόρα. Πήρε να ενημερώσει τον Σαμαρά για τις τρομερές επαφές που είχε στο Μαξίμου. Θα του είπε πόσο ωραία διακόσμηση έχει το κτίριο, τι όμορφο… τεκνό που είναι ο Αλέξης χωρίς γραβάτα και πόσο ευρωπαϊκό αέρα έχει. Να φανταστούμε ότι θα είπε στο Σαμαρά γιατί όχι να τον κάνουν επίτιμο μέλος της ΝΔ τον αρχηγό του ΣΥΡΙΖΑ.

Τα πράγματα είναι απλά για την αγαπημένη... Πασιονάρια της βάσης της Νέας Δημοκρατίας. Αν θέλει μπορεί τώρα να πάει στην αγκαλιά του Αλέξη, να προσχωρήσει στον κυβερνητικό συνασπισμό ώστε να μην καταπιέζεται στη ΝΔ. Στον ΣΥΡΙΖΑ ή γιατί όχι στους ΑΝΕΛ έχει ελπίδες να γίνει αρχηγός. «Φύγε Ντόρα, ήρθε η ώρα», φωνάζουν οι οπαδοί της ΝΔ που αναζητούν τη λύτρωση.

Κι ενώ η μικρή εξερευνήτρια κάνει την… εισπήδηση στην αριστερά στη Νέα Δημοκρατία αποφάσισαν να βάλουν τα σπαθιά στα θηκάρια γιατί εδώ κινδυνεύει η ευρωπαϊκή πορεία της χώρας την οποία μόνο αυτό το κόμμα μπορεί να διασφαλίσει και μόνο ο Σαμαράς μπορεί να υπηρετήσει πιστά.

Μακριά από τους τζάμπα ή γιαλατζί Καραμανλικούς, χωρίς αυτούς που έκαναν καριέρα κι έβγαλαν λεφτά χρησιμοποιώντας το όνομα του πρώην πρωθυπουργό, ο Σαμαράς και ο Κώστας Καραμανλής συναντήθηκαν και τα είπαν σε άριστο κλίμα. Εχθρός είναι ο Τσίπρας, ο Βαρουφάκης και η αριστερή κομπανία κι όχι η ΝΔ, τουλάχιστον στην παρούσα φάση. Καραμανλικοί, Σαμαρικοί και όποιος άλλος βρίσκεται στο κόμμα δεν έχει δικαίωμα να βάζει το εγώ πάνω από την πατρίδα. Ο πρώτος που το έκανε ήταν ο Κ. Καραμανλής ο οποίος δεν προκάλεσε πρόβλημα στη ΝΔ. Ο δε Αντώνης Σαμαράς είναι αυτός που πήρε μια χώρα χρεοκοπημένη, την ανέστησε, έκανε λάθη, αλλά τουλάχιστον παρέδωσε χώρα, όχι χρεοκοπημένο περίπτερο.

Που είναι τα «γατάκια» του ψευτοκαραμανλισμού που θέλουν να γίνουν αρχηγοί; Ξέρουν αυτοί που είναι. Τόσο καιρό, αντί να πολεμάνε τη λαίλαπα της αριστεράς το μόνο που έκαναν ήταν να σκάβουν το λάκκο του Σαμαρά. Άραγε τώρα θα σιωπήσουν; Ή σκέφτονται και αυτοί σαν την Ντόρα και ζητάνε από τον Σαμαρά να παρακαλέσει τον Τσίπρα να τον δεχθεί για να του πει ο δεύτερος πόσο καλή διαπραγμάτευση έκαναν;

Αν σκέφτονται έτσι, όποιοι κι αν είναι να φύγουν, να πάνε αλλού. Η ΝΔ και βεβαίως η πατρίδα δεν έχει ανάγκη από πολιτικούς τυχοδιώκτες.

Γι’ αυτό λέμε ότι η ΝΔ δεν θα μας εκπλήξει ποτέ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ουδέτερος avatar
    ουδέτερος 17/06/2015 19:40:35

    η συντριπτική πλειοψηφία της βάσης θεωρεί ότι η μητσοτακική πτέρυγα υπέσκαψε όλους τους αρχηγούς της ΝΔ μετά το 1993. Μόνο κάτι "καραμανλικοί" της συνομοταξίας Σπηλιωτόπουλου τα έχουν καλά με τη Ντόρα. Ναι, είναι οι ίδιοι που τα κατορθώματα τους μαζί με αυτά του μητσοτακέικου συνετέλεσαν αποφασιστικά την αποδόμηση της κυβέρνησης Καραμανλή.

  2. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 17/06/2015 20:28:06

    Dora, the explorer, ὄνομα καί πρᾶμα! Διαγράψτε την ἐπιτέλους, Πρόεδρε. ᾿Εμεῖς, ἡ βάση, τί φταῖμε νά μᾶς ἐξευτελίζει μέ τίς ἐσκεμμένες γιά τήν ὑπόθαλψη σας κινήσεις της;

    • ουδέτερος avatar
      ουδέτερος @ Φωτεινή 17/06/2015 21:00:53

      αν δεν κάνω λάθος είχε αναφερθεί στο τύπο ότι και ο Εβερτ σκεφτόταν τη διαγραφή Μητσοτάκη λόγω της συστηματικής υπονόμευσης. Πόσο διαφορετική θα ήταν η πολιτική ιστορία της χώρας αν το είχε τολμήσει...

      • F?te??? avatar
        F?te??? @ ουδέτερος 17/06/2015 21:55:02

        ῎Ας τό τολμήσει ὁ ΑΣ, ΧΘΕΣ!

  3. ιεραξ avatar
    ιεραξ 17/06/2015 21:33:25

    Αριστη κίνηση της ντόρας.Ο ορισμός του πολιτικού αυτοευνουχισμού Απενδύθη ιματίων (για να μην πω ξεβράκωμα). Αντελήφθησαν πλέον οι πάντες πως ο βασιλιάς είναι γυμνός (και ύπουλος) Τα γατάκια της αμφισβήτησης μας τελείωσαν Αντώνη στείλτης λουλούδια

  4. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 17/06/2015 21:33:31

    ΝΤΟΡΑ ΣΕ ΣΤΗΡΙΖΑ ΑΛΛΑ ΕΙΣΑΙ ΛΑΘΟΣ,ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ,ΚΑΤΣΕ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΝ ΑΡΧΗΓΟ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΨΕ.

  5. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 17/06/2015 22:38:02

    η προθυμη ηλιθια...

  6. deltaplus avatar
    deltaplus 17/06/2015 23:30:07

    Δεν εχει καμμια θεση στο κομμα ΔΕΝ ΤΗΝ ΘΕΛΟΥΜΕ...προσυπογραφω την αμεση διαγραφη ολου του μητσοτακεικου.

  7. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 17/06/2015 23:55:35

    Μη την κακολογείτε,μπομπονιέρα από τη βάπτιση του εγγονού πήγε στον Τσίπρα χθές...

  8. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 18/06/2015 00:12:23

    Η εν λόγω , είναι ανίκανη να νοιώσει συναίσθημα . Γνήσια κόρη του πατέρα της , χωρίς τις δυσκολίες της γενιάς του και τις εμπειρίες του . Το καλό της υπόθεσης είναι πως , ακριβώς επειδή η υπονόμευση είναι αυτόματη κίνηση γι' αυτήν , αδυνατεί να καταλάβει πόσο ξεφτιλίζεται ( πρέπει να νοιώθεις για κάτι τέτοιο ) και τελικά , πόσο χαμένη είναι . Εγώ πλέον , απολαμβάνω το πόσο προβλέψιμη είναι . Αντώνη , στείλ' της λουλούδια !

  9. PayneK avatar
    PayneK 18/06/2015 00:29:13

    Μήπως μια τίμια ρήξη με την κυρία μας βγεί μόνο σε καλό τώρα,το λές δηλαδή και έτσι αβίαστα πλέον γιατί ο πολιτικός χρόνος τρέχει όσο ποτέ άλλοτε, μπας και αποφύγει η χώρα την άτιμη και μεγαλύτερη ρήξη με την λογική,απ΄τον κύριο τίποτα με μπόλικο καθόλου κ.Τσιπραντρέα, με τις παροχές και τις υποσχέσεις του προς έναν δις εξαπατημένο λαό...

  10. δημης avatar
    δημης 18/06/2015 00:38:08

    ΕΚΠΛΗΞΗ !!!!!! μεγάλη..... Αφού.... -Ιδρυσε κόμα ... -ΚΑΠΟΙΟΙ τη ΔΕΧΤΗΚΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΣΦΑΞΑΝ ΤΟ ΜΟΣΧΟ ΤΟ ΣΙΤΕΥΤΟ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΗ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟ... -ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΗΝ ΑΝΕΧΟΝΤΑΙ Πότε θα πάρουμε το σφουγγαρόπανο;;;;;;

  11. UncleStgm avatar
    UncleStgm 18/06/2015 01:42:01

    Καλά, ποσες φορές έχει διαγραφεί και την ξαναπήραν πάλι; Σαν την ΑΕΚ με τον Μπάγεβιτς ένα πράμα... Και "εξερευνήτρια" και "πριγκίπισσα"...

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ UncleStgm 18/06/2015 11:15:21

      Επιτυχημένο το παράδειγμά σου Θείε,ο Μπάγεβιτς κάνει τον μάνατζερ τώρα στην ΑΕΚ,κάπως έτσι δεν το παίζει και η Ντορέτα;...

  12. Σωκράτης avatar
    Σωκράτης 18/06/2015 06:07:11

    Αφήστε την Ντορα στον ανύπαρκτο κόσμο της να περιφέρεται ως ξεπεσμένη "κυρία της αυλής", της όποιας αυλής, σε λίγο θα καταντήσει "μαντάμ Σουσού". Χρήσιμο πιόνι της διαπλοκής. Βρίσκεται στην επικαιρότητα μόνο για τις θέσεις της ενάντια στην ΝΔ και τους εκάστοτε προέδρους της. Ζωντανό παράδειγμα το τι ΔΕν πρέπει να κάνει η ΝΔ και ο Νεοδημοκράτης πολίτης.

  13. ουδέτερος avatar
    ουδέτερος 18/06/2015 10:12:15

    Η βάση της ΝΔ είναι κατά συντριπτική πλειοψηφία άνθρωποι που πιστεύουν σε μια λαϊκή πατριωτική δεξιά παράταξη. Δεν μπορεί μια μειοψηφική τάση να προκαλεί προβλήματα και να θέλει να ηγηθεί της παράταξης.

  14. κ.Ξενια avatar
    κ.Ξενια 18/06/2015 20:28:24

    ας ηρεμησουν στην ΝΔ και ας σταματησει επι τελους ο πολεμος Καραμανληκων και Μητσοτακικων .Ο λαος της Μεγαλης αυτης παραταξης βαρεθηκε την διχονοια.Ηρεμηστε επι τελους και οργανωθητε

    • ουδέτερος avatar
      ουδέτερος @ κ.Ξενια 18/06/2015 21:31:37

      η υπονόμευση των αρχηγών συνιστά μια έμφυτη ιδιότητα του μητσοτακέικου. Αυτά που έκαναν στον Έβερτ, τα κάναν και στο Καραμανλή, και μετά στο Σαμαρά.. Και τα ίδια θα συνεχίσουν να κάνουν ώσπου να βγει μητσοτακικός αρχηγός. Απλή λογική.

      • Σωκράτης avatar
        Σωκράτης @ ουδέτερος 19/06/2015 07:33:55

        Δεν πρόκειται να βγεί, τουλάχιστον σ΄αυτήν τη ΝΔ. Αν Μητσοτάκης γίνει αρχηγός κόματος, το κόμα αυτό θα έχει άλλο όνομα