«Φιάσκο Λαφαζάνη»
21/04/2015 19:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Φιάσκο Λαφαζάνη»

Αντί να βαυκαλίζονται με τα... ρωσικά σενάρια σωτηρίας και τις στρατηγικές συμμαχίες με τον Πούτιν (που δημιουργούν και πρόβλημα με Ευρωπαίους και Αμερικανούς χωρίς κανένα αντίκρυσμα) καλό είναι να στρωθούν στη δουλειά και να λύσουν τα αδιέξοδα που οι ίδιοι δημιούργησαν.

Με πομπώδεις τίτλους, δηλώσεις και non paper η κυβέρνηση μας είχε φλομώσει στο ψέμα σχετικά με την προσέγγιση με τους Ρώσους, με τον Πούτιν που θα έρθει σαν τον Αγιο Γεώργιο να σκοτώσει το τέρας των δανειστών και με τον αγωγό που θα είναι τουρκικός, αλλά για τον Τσίπρα θα είναι ελληνικός, αν και όποτε γίνει.

Ειδικά για το τελευταίο και τι δεν ακούσαμε. Μπήκε μπροστά ο Λαφαζάνης και τόσες μέρες προσπαθούν να μας πείσουν ότι το «ξανθό γένος» θα μας ξανασώσει. Έβγαλαν μάλιστα και λογαριασμός. Τρία με πέντε δισ. ευρώ θα μας δώσουν προκαταβολή οι Ρώσοι για τον αγωγό που θα γίνει κάποια στιγμή.

Ο δε Λαφαζάνης διακήρυττε ότι έρχεται ο επικεφαλής της Gazprom για να... μοιράσει χρήμα μόλις υπογραφεί η συμφωνία.

Αστειότητες διότι ήρθε ο Μίλερ, έκανε μια βόλτα από το Μαξίμου και αποφάσισαν να φτιάξουν μια επιτροπή που θα διερευνήσει τον οδικό χάρτη για τον αγωγό που θα γίνει κάποια στιγμή.

Που είναι η προκαταβολή που θα παίρνατε βρε παιδιά; Που είναι τα ρούβλια που θα μας έβγαζαν από το αδιέξοδο.

Φιάσκο που θα μείνει στην ιστορία ως «φιάσκο Λαφαζάνη». Διότι για να είμαστε σοβαροί. Ένα τόσο μεγάλο έργο όπως ο αγωγός με τόσο σημαντική γεωπολιτική και ενεργειακή σημασία δεν μπορεί να γίνεται παιχνιδάκι στα χέρια του Τσίπρα και του Λαφαζάνη. Οι Ρώσοι δεν θα έδιναν προκαταβολή 5 δισ. ευρώ για ένα έργο που είναι αμφίβολο αν και πότε θα γίνει. Τι είναι τα πέντε δισ.; Χαρτοπετσέτες να τις μοιράζουν, ειδικά τώρα που η ρωσική οικονομία είναι στα κάτω της;

Αφήστε που η Κομισιόν εγείρει επιφυλάξεις για το έργο κι όπως ξέρουμε αν οι Βρυξέλλες δεν συμφωνήσουν τίποτε δεν θα γίνει.

Αντί λοιπόν να βαυκαλίζονται με τα... ρωσικά σενάρια σωτηρίας και τις στρατηγικές συμμαχίες με τον Πούτιν (που δημιουργούν και πρόβλημα με Ευρωπαίους και Αμερικανούς χωρίς κανένα αντίκρυσμα) καλό είναι να στρωθούν στη δουλειά και να λύσουν τα αδιέξοδα που οι ίδιοι δημιούργησαν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kromanos avatar
    kromanos 21/04/2015 22:00:53

    ..μα...μπαμπούσκα?? https://gaidourinoidialogoi.wordpress.com/2015/04/21/miller/

  2. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 22/04/2015 00:18:03

    Κοιτα να δεις που οι τ. ΚΝΕ , που δεν καταφεραν να τελειωσουν μια σχολη το παιζουν υπερυπουργοι

  3. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 22/04/2015 00:19:31

    Προς συντακτικη ομαδα ΑΝΤΙ . Καλο θα ηταν οταν μιλαμε με τετοιους υπερυπουργους να βαζουμε και το βιογραφικο τους, τα ενσημα που εχουν και την δηλωση του ποθεν εσχες

  4. airman avatar
    airman 22/04/2015 07:19:49

    Η υποδοχή που επιφύλαξε ο αρμόδιος υπουργός της Κυβέρνησης στον Πρόεδρο της Gazprom θα μείνει στην ιστορία. Ο Γιουσούφ Λαφαζάν Τσογλάν σε ρεσιτάλ υποτέλειας! Αλέξη από υποκλίσεις πως τα πάτε εκεί στο Μαξίμου;

  5. οδυσσεύς Κ. avatar
    οδυσσεύς Κ. 22/04/2015 09:29:41

    Οπως αντιλαμβάνεστε μετά απ' αυτό το φιάσκο ο Λαφαζάνης δεν πρόκειται να κουνηθεί στον Τσίπρα που αύριο υπογράφει με την Μέρκελ "έναν έντιμο και αμοιβαία επωφελή συμβιβασμό" κι έτσι ο Τσίπρας δεν θα χρειαστεί να καλέσει τον Θοδωράκη στην κυβέρνηση...

    • airman avatar
      airman @ οδυσσεύς Κ. 22/04/2015 14:06:59

      "... ο Λαφαζάνης δεν πρόκειται να κουνηθεί στον Τσίπρα..." Ποιος είπε ότι ο Τσίπρας φοβάται το "κούνημα" του Γιουσούφ Λαφαζάν Τσογλάν; Άλλοι και άλλες (ιδιαίτερα άλλες) έχουν πάρει κεφάλι! Ο δύσμοιρος μόνο μπροστά στις κάμερες μπορεί (ακόμα) να είναι σίγουρος ότι δε θα του σκάζει καμιά καρπαζιά!

  6. Ποντομέδων avatar
    Ποντομέδων 22/04/2015 13:35:31

    "...... καλό είναι να στρωθούν στη δουλειά και να λύσουν τα αδιέξοδα που οι ίδιοι δημιούργησαν."
    Μα τι λέτε τώρα ;;;;
    Σε ποια δουλιά να στρωθούν και τι αδιέξοδα να λύσουν ;;
    Είναι σαν να τους δουλεύετε !
    Υπάρχει κανείς , σ 'αυτή τη δύσμοιρη χώρα, που να μην αντιλαμβάνεται ότι τούτοι οι σαλτιμπάγκοι είναι οικτρά εγκλωβισμένοι στις προεκλογικές τους φανφάρες (βλ. ονειρώξεις), με τις οποίες "πότισαν" το μυαλό των αφελών χαζοχαρούμενων νεοελλήνων και υπέκλεψαν την ψήφο τους ;;;;
    Λένε και ξαναλένε ότι τάχα τώρα - και μόνο τώρα- γίνεται διαπραγμάτευση . Ουδέν αναληθέστερον, ουδέν ψευδέστερον, ουδέν βλακωδέστερον, από τους μαέστρους της απατηλής προπαγάνδας !!!!
    Αναρίθμητες φορές ενθυνμούμαι τον Σαμαρά, να γυρίζει "μπαρουτοκαπνισμένος¨και σκυθρωπός , μετά από ολονύχτιες μάχες , που έδινε με τους "θεσμούς" - τότε την έλεγε τρόικα η Αριστερή αφέλεια - και, εν πάσει περιπτώσει, να έχει κάτι καταφέρει, αφού, βεβαίως , δεν πήγε με τα πουκάμισα έξω, με τους γιακάδες μάγκικα σηκωμένους, με την σοβαρότητα που προσήκει, με τον σεβασμό που οφείλει και όχι ως μαγκόσκατο της κατωτάτης υποστάθμης !!!
    Μπορούν τούτα τα κνόδαλα , να κερδίσουν κάτι υπέρ της δύσμοιρης πατρίδας και να λύσουν τα αδιέξοδα ;;;;;
    Ας μην δουλευόμαστε και μεταξύ μας, λοιπόν !!!!!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Ποντομέδων 22/04/2015 17:02:45

      Έχεις δίκιο σε όλα εκτός από το ότι όλοι έχουν καταλάβει τι γίνεται. Πολλοί κοιμούνται με τα τσαρούχια ακόμη ενώ οι Τσιπροκαμμένοι καίνε τα αποθεματικά...