#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/07/2013 05:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπόθεση Παπακωνσταντίνου: Ο κόσμος δεν ξεγελιέται με Κολυμβήθρες του Σιλωάμ



Αν αυτή η χώρα λειτουργούσε τα τελευταία χρόνια όπως στην περίπτωση του Γ. Παπακωνσταντίνου, ίσως είχαμε γλιτώσει από καμιά 20αριά λαμόγια που κατέκλεψαν το ελληνικό δημόσιο ή ξεπούλησαν τις προσδοκίες των Ελλήνων πολιτών. Κι εννοούμε πολιτικούς και στελέχη και από τα δύο μεγάλα κόμματα που από τη μεταπολίτευση και μετά έκαναν πάρτι και μετέτρεψαν τη χώρα σε ξέφραγο αμπέλι.

Ο πρώην υπουργός του ΠΑΣΟΚ, ο δημιουργός του «Τιτανικού» παραπέμπεται στη δικαιοσύνη.  Όχι για τα εγκληματικά λάθη που έκανε σχετικά με την οικονομία, μαζί με τους άλλους φωστήρες της κυβέρνησης Παπανδρέου, αλλά γιατί έκανε χάρες στις εξαδέλφες του. Που μπορεί και να μην έχει κάνει τίποτε δηλαδή ή ότι έκανε να έχει παραγραφεί. Κάποιοι, πάντως, ακόμη και τώρα πιστεύουν ότι με την παραπομπή του στο Ειδικό Δικαστήριο και με την πιθανή του… μετάβαση στο διπλανό από τον Ακη κελί, θα εξυγιάνουν το πολιτικό σύστημα.

Κάποιοι νομίζουν ότι θα υπάρξει μια αυτόματη κάθαρση επειδή ο Παπακωνσταντίνου θα πάει φυλακή ή στην καλύτερη περίπτωση θα ξεφτιλιστεί διεθνώς.

Είναι άραγε η περίπτωσή του μια ακόμη προσπάθεια του πολιτικού συστήματος να ξεγελάσει τους πολίτες που ζητούν κάθαρση, τιμωρία των επίορκων πολιτικών, δημιουργία μιας καλύτερης κοινωνίας όπου θα υπάρχει δικαιοσύνη; Όπου θα υπάρχει κολασμός για όσους κλέβουν πολιτικό χρήμα ή για όσους εγκληματούν με τις πολιτικές τους.

Αν μείνει η Ελλάδα στην παραπομπή του πρώην τσάρου, τότε έχει χάσει μια χρυσή ευκαιρία. Έχει χάσει και το πολιτικό σύστημα μια ευκαιρία να αυτοκαθαρθεί και να πάει στην ελληνική κοινωνία λευκό σαν περιστέρι.

Αν ο κ. Παπακωνσταντίνου άνοιξε την πόρτα του Ειδικού Δικαστηρίου, αυτή δεν πρέπει να κλείσει ποτέ. Κι αν η κυβέρνηση που ξεκίνησε τη διαδικασία αυτή μείνει μόνο στην περίπτωσή του, τότε θα έχει και η ίδια πρόβλημα. Ο κόσμος απαιτεί πλέον καθαρές κουβέντες και δεν ξεγελιέται με Κολυμβήθρες του Σιλωάμ και θύματα ή «θύματα». Θέλει να σταματήσουν να υπάρχουν επιλογές σαν κι αυτή που έκανε ο Παπακωνσταντίνου με τη λίστα Λαγκάρντ.

Δε θέλει ανθρωποθυσίες, ζητά νέο πολιτικό σύστημα βασισμένος στην κοινωνική δικαιοσύνη, τη λογοδοσία, την καταδίκη κάθε προσπάθειας κατασπατάλησης του δημοσίου χρήματος. Και το πρώτο πράγμα που έχει να κάνει η κυβέρνηση είναι να ανοίξει το διάλογο για αναθεώρηση του Συντάγματος και να βγάλει από πάνω από την Ελλάδα τον ντροπιαστικό νόμο περί ευθύνης υπουργών.

Καλή η προσπάθεια του Σαμαρά για την οικονομική ανασύνταξη της χώρας, αλλά υπάρχει και η πρόκληση του χτισίματος μιας νέας Ελλάδας. Σε αντίθεση με τις ανοησίες του Τσίπρα, ο πρωθυπουργός πρέπει να γίνει ο γκρεμιστής και ο χτίστης. Το έχει ανάγκη ο τόπος περισσότερο από ποτέ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Στέργιος avatar
    Στέργιος 16/07/2013 05:47:48

    Ο Παπακωνσταντίνου παρεπέμφθη, και φυσικά θα αθωωθεί, γιατί ο Βενιζέλος φρόντισε οι υπουργοί να μην φέρουν ευθύνη των πράξεών τους. Αναρωτιέμαι, ποιος έκανε μεγαλύτερο κακό στην Ελλάδα, ο Παπακωνσταντίνου, ο Τσοχατζόπουλος και ο Παπαγεωργόπουλος, ή ο Παπανδρέου, ο Σημίτης, ο Παπαδήμος κι ο Στουρνάρας; Ποιοι ματσακώνεψαν τα λογιστικά μας για να μπούμε στην Ευρωζώνη με δανεικά από το μέλλον; Ποιος μας έριξε ως πρόβατο επί σφαγή στα δόντια τού ΔΝΤ και της Μέγαιρας του Βερολίνου;

  2. η Dimi avatar
    η Dimi 16/07/2013 06:21:37

    «Το έλλειμμα φουσκώθηκε είτε από ανικανότητα, ή από απειρία, ή σκοπιμότητα. Τα στοιχεία πειράχθηκαν για να πάει το έλλειμμα από 12,5% σε 13,6%. Aν ο Παπακωνσταντίνου φούσκωσε συνειδητά το έλλειμμα θα πρέπει να κρεμαστεί στο Σύνταγμα.»

    ~Ζωή Γεωργαντά, Καθηγήτρια Εφαρμοσμένης Οικονομετρίας και Παραγωγικότητας του Πανεπιστημίου Μακεδονίας Οικονομικών και Κοινωνικών Επιστημών και πρώην μέλος του Συμβουλίου της ΕΛΣΤΑΤ. Για τον πρώην ΥΠΟΙΚ Γιώργο Παπακωνσταντίνου και Ανδρέα Γεωργίου, Προϊστάμενο ΕΛΣΤΑΤ, στην Εξεταστική Επιτροπή της Βουλής που διερευνά τις καταγγελίες περί τεχνητής αύξησης του ελλείμματος της Ελληνικής Οικονομίας το 2009.

    • jannis avatar
      jannis @ η Dimi 17/07/2013 18:14:33

      Το προβλημα ειναι οτι η Ζωη ειναι καθηγητρια και στραβωνει φοιτητες.
      Παρακολουθουσε τα δημοσιονομικα ελλειματα να αυξανουν για σειρα ετων αλλα δεν το καταλαβαινε για να βαλει τις φωνες.Δεν καταλαβε οτι η χωρα μονο με εισαγωγες ζουσε τις οποιες χρηματοδοτουσε με δανεικα.
      Μακαρι η κατασταση μας να ηταν αποτελεσμα μαγειρεματος αριθμων.
      Τελικα νομιζω χρειαζετε να επεκταθει η κινητικοτητα και στην συντεχνια των καθηγητων ΑΕΙ.

  3. GO avatar
    GO 16/07/2013 06:23:03

    Και βέβαια δεν ξεγελιέται ο κόσμος.
    1.- "Μία και μόνη εξεταστική, για το πως μπήκαμε στο μνημόνιο".
    2.- Το κοινό περί δικαίου αίσθημα, για το σκάνδαλο της λίστας Λαγκάρντ, δεν ικανοποιείται με την παραπομπή, μόνον, του Παπακωνσταντίνου.

    • Χαιρετώ! avatar
      Χαιρετώ! @ GO 16/07/2013 12:54:45

      @Το κοινό περί δικαίου αίσθημα, για το σκάνδαλο της λίστας Λαγκάρντ, δεν ικανοποιείται με την παραπομπή, μόνον, του Παπακωνσταντίνου.

      Αυτό ισχύει για όσους έχουν κριτική σκέψη. Για τους υπόλοιπους ΔΕΝ ισχύει. Και επειδή "οι υπόλοιποι" είναι πλειοψηφία, βγάζουν, άνετα και πάντα, κυβέρνηση, στην "Δικτατορία των Βλακών" εις βάρος των λογικών, που ζούμε. Όχι;

    • αρχιμηδησ avatar
      αρχιμηδησ @ GO 16/07/2013 13:18:33

      Oυτε τα 10 δις τουλάχιστο που κρύβει η λίστα Λαγκάρντ (που θα μπορούσαν να σώσουν τουλάχιστο 1000 άτομα απο την αυτοκτονία), δεν πρόκειται να επιστραφούν εκεί που ανήκουν, διότι αυτοί δεν διστάζουν απ' το αιμα των νεκρών να εισπράττουν βασικό μισθό 12500 ευρώ για να μην κάνουν τίποτα, τη στιγμή που τρεις ΙΤΑΛΟΙ Δήμαρχοι χαρίζουν το μισθό τους στους Ελληνες!!!...

  4. {Α}θανάσης avatar
    {Α}θανάσης 16/07/2013 06:45:01

    Για "γκρεμιστής" καλά πάει...
    Στο "χτίστης" είναι που δεν βλέπουμε φως...

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/07/2013 07:30:11

    χα χα χα

    Για ατό η Κυβέρνηση έχει αλλάξει τον νόμο περί ευθύνης.....;
    Εδώ μέχρι που τους πιάνουν να κλέβουν οπώρας τον επεκτείνουν και στους υπαλλήλους της Τρόικας.....και μετά πέφτουν από τα σύνεφφα και αποσύρουν τροπολογίες...

    ΥΓ

    Να θυμόμαστε ότι ε΄ναι όλοι αθώοι μέχρι αποφάσεων δικαστηρίου....όπως σε τόσα άλλα θέματα που έχουν ....δικαστεί.
    Ομως:
    ...λέμε τώρα μασώντας φύλλα δάφνη να βγει κανένας χρησμός ότι έχει παραγραφεί αφού μεσολάβησαν δύο εκλογικές αναμετρήσεις....
    ...παραπομπή υφιστάμενου αλλά όχι διαδόχου ούτε προϊστάμενου ....γιατί τα κράτη έχουν συνέχεια ...

  6. monomaxos avatar
    monomaxos 16/07/2013 07:49:21

    Τα γεγονότα είναι απλά:

    Ο Κουβέλης είπε ότι ο Σαμαράς, τράβηξε το χαλί κάτω από τα πόδια της Τρικοματικής κυβέρνησης με το θέμα της ΕΡΤ και του λαθρονόμου για να πάει σε εκλογές.

    Αν όμως πηγαίναμε σε εκλογές, το αδίκημα του Παπακωνσταντίνου για τη Λίστα Λαγκάρτ θα είχε παραγραφεί.

    Σύσσωμη η αντιπολίτευση, εκφράζοντας τη λαϊκή οργή για την παραγραφή, θα έβγαινε προεκλογικά με ένα σύνθημα: την αλλαγή του Νόμου περι ευθύνης Υπουργών, ώστε και αναδρομικά να υπάρξει καταδίκη όσων ζημίωσαν τη χώρα.

    Στην περίπτωση αυτή θα την έτρωγε τουλάχιστον και ο Βενιζέλος για όσα καταστροφικά έχει κάνει στην χωρα μας.

    Τι έπρεπε να γίνει λοιπόν? Πρέπει πρώτα να καταδικαστεί ο Παπακωνσταντίνου για την λίστα, να ικανοποιηθεί το περί δικαίου αίσθημα του λαού και μετά να πάμε σε εκλογές.

    Η αντιπολίτευση θα "πειστεί" να μην ανοίξει συζήτηση περι αλλαγής του νόμου περί ευθύνης Υπουργών με αναδρομική ισχύ και όλα θα έστρωναν ομαλά κατά πως το θέλει το κατεστημένο διαπλεκόμενο σύστημα.

    Συμπέρασμα: οι εκλογές γαρ εγγύς.

    • Tasos avatar
      Tasos @ monomaxos 16/07/2013 12:45:11

      Κι αν το αδίκημα έχει ήδη παραγραφεί όπως λένε πολλοί? Τότε το επιχείρημα του να μη πάμε σε εκλογές για να μη παραγραφεί θα αποδειχτεί της πλάκας. Κανένα αίσθημα δικαίου δεν θα αποκατασταθεί με τον Π. Έδώ ο άλλος χάνει δουλειά, σπίτι κλπ θα πεί νομίζεις άαα να γίνεται κάθαρση? Όχι βέβαια! Μη σου πώ ότι θα πεί ότι τον παραπέμπουν για τα "μικρά" ενώ είναι αλώβητος για τα "χοντρά" (μαζί με τον ΓΑΠ φυσικά για τους οποίους υπήρξε προεκλογική υπόσχεση ότι τάχα θα γίνει εξεταστική σε αόριστο χρόνο όμως γιατί τώρα δε προλαβαίνουμε... σώζουμε τη χώρα!).

  7. Βατάτζης avatar
    Βατάτζης 16/07/2013 08:04:26

    Και ο ΓΑΠ, κύριε;

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Βατάτζης 16/07/2013 10:00:51

      Δέν τόν ἐνοχλοῦν στίς διακοπές του...

    • Παύλος avatar
      Παύλος @ Βατάτζης 16/07/2013 10:23:54

      Σωστή η ερώτηση φίλε Βατάτζη, πιθανώς δε αυτόν να υπαινίσσεται, μεταξύ άλλων, ο αρθρογράφος. Ας όψεται, όμως, η μακρόθυμη "ανοησία" του Κωνσταντίνο Καραμανλη:
      " Οι πρωθυπουργοί δεν πάνε φυλακή, πάνε σπίτι τους" !
      Άντε τώρα, να το ανατρέψεις αυτό, στη συνείδηση των Ελλήνων ...."οπαδών" !!!!!

      • Χαιρετώ! avatar
        Χαιρετώ! @ Παύλος 16/07/2013 12:59:16

        Επίσης είπε, (...ΤΟΤΕ, ΠΟΥ ΜΙΛΟΥΣΕ):

        "Λέγαμε και καμιά λακιαμά παραπάνω, προεκλογικά, για 'ΑΡΧΙΕΡΕΑ της ΔΙΑΠΛΟΚΗΣ'"

  8. ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
    ΦΑΝΤΑΣΜΑ 16/07/2013 09:49:00

    Αδιάφορη απόφαση , απο διαφθαρμενους που αυτοξεπλενονται !!
    Η κοινωνια έχει μπροστά της , την σκληρή καθημερινοτητα .

  9. nikos nikidis avatar
    nikos nikidis 16/07/2013 10:40:21

    σίγουρα κάνεις κάποιο λαθάκι. δεν μιλάς για τον γεωργίου της ελστατ που τον διαολοστείλανε, βάσει νόμου, ως επίορκο, επειδή ασκήθηκε σε βάρος του ποινική δίωξη κακουργηματικού χαρακτήρα από τους οικονομικούς εισαγγελείς. όχι, όχι, σίγουρα για άλλον γεωργίου θα μιλάς... ή κάνω λάθος;;;!!!

    • Αιρετικός avatar
      Αιρετικός @ nikos nikidis 16/07/2013 10:52:57

      Άλλος απίθανος τύπος, που μένει ακλόνητος...Τον διαολοστείλανε? Νομίζω ότι μας βγάζει και την γλώσσα!...
      http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=520637

  10. Mpaaa avatar
    Mpaaa 16/07/2013 12:32:33

    Δεν ξερω γιατι , αλλα κατι μου λεει οτι το οποιο αδικημα εχει παραγραφει .
    Αλλωστε το ειπε και ο Λομβερδος .
    Αυτα τα θεματα λυνονται μονο στο Συνταγμα με πολυ κοσμο και ειδικα μηχανηματα .

  11. Hawk avatar
    Hawk 16/07/2013 12:49:39

    Ο Γιώργος τοποθετήθηκε επί του θέματος, κι αν όχι πως μπορεί να αφήνει έτσι ξεκρέμαστο τον καλύτερο και κοντινότερο κηπουρό του, δεν συμφέρει ούτε κηπουρός να γίνεις σήμερα..... Το θέμα μας όμως θα έπρεπε να ήταν άλλο, αν από την λίστα λαγκάρντ το δημόσιο μπορεί να εισπράξει ή αν έχει εισπράξει λεφτά από πιθανή φοροδιαφυγή, κατά τα άλλα δεν μπορεί κανένας να αλλοιώσει την μνήμη μας για το ποιοί έφταιξαν, οπουδήποτε κι αν βρεθούν, οποιεσδήποτε ιστορίες για αγρίους κι αν μας αραδιάσουν.

  12. Zugzwang avatar
    Zugzwang 16/07/2013 16:05:22

    Να μην βιαζονται καποιοι γιατι, εκτος απο τα εγκληματα με τα οποια ασχοληθηκε η Βουλη, υπαρχουν και αλλα για τα οποια μπορουν να στοιχειοθετηθουν κατηγοριες και τα οποια δεν παραγραφονται η δεν παραγραφονται ευκολα. Και αυτα μπορει να αφορουν ολη την "παρεα".

    Η εσχατη προδοσια και το ξέπλυμα μαυρου χρηματος τιμωρουνται σε βαθμό κακουργήματος. Η παραγραφή τους είναι αντιστοιχα 20ετης και 15ετής από την τέλεση του εγκλήματος και όταν πρόκειται για διαρκές έγκλημα, από την ολοκλήρωση της διαρκούς συμπεριφοράς. Το ίδιο ισχύει και για τον ηθικό αυτουργό και τους συνεργούς, αφού πάγια ο χρόνος παραγραφής και της δικής τους αξιόποινης συμπεριφοράς παρακολουθεί τον χρόνο παραγραφής του φυσικού αυτουργού.
    Τα εγκληματα κατα της ανθρωποτητας δεν παραγραφονται. Και as μην βιαζονται να γελασουν καποιοι...Ηρκεσαν 7.000 νεκροι στην Σρεμπενιτσα για να αναγνωρισθει ο θανατος τους ως εγκλημα κατα της ανθρωποτητας...

  13. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 10/09/2013 09:29:20

    Του Γεωργίου Σανιδά, Εισαγγελέας Αρείου Πάγου Ε.Τ. …

    Επήλθε, λοιπόν, παραγραφή;

    Πιστεύει κανείς στα σοβαρά, ότι ο Παπακωνσταντίνου θα δικαστεί;