Υπάρχουν κι άλλοι Κατρούγκαλοι...
22/03/2015 09:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπάρχουν κι άλλοι Κατρούγκαλοι...

Κι ας κάνει η κυβέρνηση τον ψόφιο κοριό

Έχουμε όλοι διαβάσει για τη γυναίκα του Καίσαρα που πρέπει και να είναι και να φαίνεται τίμια. Κι όχι να είναι του… δρόμου ή του σχοινιού και του παλουκιού.

Αναλόγως λοιπόν και οι πολιτικοί οφείλουν να είναι κρυστάλλινοι και κανείς να μην τολμά να τους αγγίζει. Αν είναι συκοφαντίες οι υποθέσεις λύνονται στα δικαστήρια κι εκεί κάθε κατεργάρης θα κάτσει στον πάγκο του. Έτσι λοιπόν και στην περίπτωση Κατρούγκαλου η δικαιοσύνη οφείλει να λύσει το θέμα, εκτός κι αν η εφημερίδα έχει κι άλλα στοιχεία και τα βγάζει με τέτοιο τρόπο που να προκαλεί πρόβλημα στην κυβέρνηση. Και είναι βεβαίως άξιον απορίας πώς το Βήμα που πριν δύο μήνες μιλούσε για την «ευκαιρία της Αριστεράς» και λιβάνιζε τον Τσίπρα τώρα τον χτυπάει σαν χταπόδι.

Αλλά εν πάση περιπτώσει το ζήτημα είναι ο Κατρούγκαλος και η κυβέρνηση. Και ο πρώτος και η δεύτεροι βγήκαν απάντησαν, έδωσαν εξηγήσεις και πλέον όλα παίρνουν το δρόμο τους. Βεβαίως, οι εξηγήσεις κινούνται πάλι στο ίδιο μοτίβο που χρησιμοποιούσαν και οι προηγούμενες κυβερνήσεις. Δηλαδή δικαιολογίες του τύπου «μας χτυπάνε γιατί δεν θέλουν τις αλλαγές», «μας πλήττουν γιατί θέλουν να μας ρίξουν», «είμαστε αντιμνημονιακοί και μας χτυπάνε» και άλλα τέτοια κουραφέξαλα που τα έχουμε ακούσει ουκ ολίγες φορές από τη μεταπολίτευση και μετά.

Το Μαξίμου κάλυψε το άξιο τέκνο της, όπως θα έκανε κάθε κυβέρνηση. Όμως, ακόμη κι αν οι απαντήσεις του Κατρούγκαλου είναι πειστικές για τον κ. Τσίπρα, το ερώτημα είναι ένα και βασικό: Πώς μπορεί ο υπουργός να συνεχίσει να ασκεί τα καθήκοντά του έχοντας απλά και μόνο τη ρετσινιά;

Πώς δηλαδή θα διορίσει ο ίδιος καμιά 40αριά – 50αριά χιλιάδες εργαζόμενους αορίστου χρόνου ή διαθέσιμους, όταν υπάρχει πάνω του η σκιά;

Υπενθυμίζεται ότι το μόνο πράγμα που κάνει ο Κατρούγκαλος το τελευταίο δίμηνο είναι να δίνει συνεντεύξεις και να λέει πόσες χιλιάδες υπάλληλοι θα αποκατασταθούν στο δημόσιο, πώς θα επανέλθουν στην εργασία τους όσοι είναι σε διαθεσιμότητα κ.λπ. Επομένως, πώς ο αρμόδιος για τις προσλήψεις υπουργός θα δίνει «διαβατήρια« για το Δημόσιο, την ίδια στιγμή που θα πλανάται πάνω από το κεφάλι του η κατηγορία ότι παίρνει προμήθεια;

Δεν θα ήταν καλύτερα για την κυβέρνηση να τον στείλει σπίτι του, να κάνει τις μηνύσεις του, να πάει στα δικαστήρια και μετά αν είναι αθώος να επανέλθει; Γιατί κάτι είπαμε με την γυναίκα του Καίσαρα…

Από την άλλη, αυτά τα περί ηθικού πλεονεκτήματος που έχει ο ΣΥΡΙΖΑ είναι βλακείες με περικεφαλαία. Ας ρίξουν μια ματιά μέσα στο κόμμα τους πόσα «λαμόγια» έχουν τα οποία έχουν κάνει περιουσίες ποντάροντας στον πόνο χιλιάδων εργαζόμενων που έχασαν τη δουλειά τους.

Ας δουν πόσοι άλλοι δικηγόροι και όχι μόνο έκαναν καριέρα και λεφτά «υπερασπιζόμενοι» τα δίκαια εργαζόμενων στο Δημόσιο κατά κύριο λόγο. Υπάρχουν συγκεκριμένα άτομα που πήραν εργολαβία χιλιάδες εργαζόμενους και με αδρή αμοιβή έδωσαν δικαστικούς αγώνες. Άλλους έχασαν και άλλους κέρδισαν η ουσία είναι ότι πληρώθηκαν αδρά. Κι όχι μόνο τώρα που ο ΣΥΡΙΖΑ έχει συγκεκριμένα στελέχη του τα οποία αφού στάθηκαν στο πλευρό των φτωχών εργαζόμενων έναντι χρημάτων, στη συνέχεια πούλησαν τον αντιμνημονιακό αγώνα τους και πήραν θέσεις εξουσίας.

Από παλιά στην Αριστερά υπήρξαν μεγαλοδικηγόροι που έστησαν καριέρες πάνω σε μαζικές αγωγές ή σε «ευαίσθητες αριστερές υποθέσεις». Και τα τελευταία χρόνια που έγιναν πολλές απολύσεις, ονόματα δε λέμε, υπολήψεις δε θίγουμε, υπήρξαν συγκεκριμένοι άνθρωποι που έβγαλαν και περιουσία, έκαναν και τη δουλειά τους βουλευτιλίκι.

Όχι να κόπτονται και οι Αριστεροί για ηθική. Ας ρίξουν μια ματιά στα στελέχη τους με τις τεράστιες περιουσίες και τις ψεύτικες υποσχέσεις.

Υπάρχουν κι άλλοι Κατρούγκαλοι, λοιπόν, κι ας κάνει η κυβέρνηση τον ψόφιο κοριό.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. airman avatar
    airman 22/03/2015 10:39:04

    Ο Υπουργός της Κυβέρνησης της "μικρής" Ελλάδας έφερε τη χώρα στα μέτρα του. Το "πειρατικό" του Μαξίμου καλύπτει τον Υπουργό. Ο Πρωθυπουργός της "μικρής" Ελλάδας φαίνεται να "προσαρμόζεται" στα μέτρα του Υπουργού του. Άρα αποδέχεται πως είναι μικρός (όχι νέος σε ηλικία), αφού σε άλλη περίπτωση θα είχε κάνει τη δέουσα κίνηση. Μπορεί εντός των ημερών να "μεγαλώσει", αλλά προς το παρόν παραμένει μικρός. Υ.Γ. Την Τρίτη πχ που θα επιστρέψει από τη Γερμανία, είναι μια καλή συγκυρία να "μεγαλώσει", στο πλαίσιο της Κυβερνητικής επικοινωνιακής τακτικής (όχι προπαγάνδα). Να γίνει ένας αντιπερισπασμός ώστε τα ΜΜΕ να μην ασχοληθούν αποκλειστικά με τα "προικιά" που θα μας φέρει.

  2. Eva avatar
    Eva 22/03/2015 11:33:04

    Για να ψάξουμε λοιπον τα κίνητρα των φιλάνθρωπων, ευαίσθητων αντιμνημονιακών υπουργών.

    • Eva avatar
      Eva @ Eva 23/03/2015 06:33:45

      ΟΠΩΣ ΤΟ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ πχ......................................

  3. Ελενα Κανελοπούλου avatar
    Ελενα Κανελοπούλου 22/03/2015 14:38:20

    Δεν ξέρω από που προήλθε ο μύθος για το δήθεν "ηθικό πλεονέκτημα" της αριστεράς .Εκείνο που βλέπω είναι οτι 50 ημέρες μετά την ανάληψη της εξουσίας έχουν επιδοθεί σε ένα αγώνα δρόμου για να "αξιοποιήσουν " την θέση τους για ίδιο όφελος .Πλην των δικηγορικών γραφείων που αναφέρει ο αρθρογράφος ,ο κ.ΥΠΟΙΚ μετά το μπαράζ δημοσιότητος που επεδίωξε , έβαλε ενοικιαστήριο στο εξοχικό της Αιγινας έναντι αδρού τιμήματος .Φυσικά αν ήταν άσημος δεν θα μπορούσε ποτέ να ζητάει με αξιώσεις ένα τέτοιο ποσόν αλλά ξέρει καλά τους όρους του Χολυγουντιανού marketing .Στο παιχνίδι έβαλε και την σύντροφό του , εικαστικό ,που σιγουρα επωφελείται της προβολής , κατά τα πρότυπα του ζεύγους Κλούνεϊ / Αλαμουντιν ... Αλλοι πίσω δήθεν από τα φιλεύσπλαχνα αισθήματα για τους μετανάστες πετάξανε "φρέσκο κρέας" στους δουλέμπορους , αδειάζοντας τις κατά τόπους Αμυγδαλέζες όπου τουλάχιστον οι μετανάστες είχαν ένα κρεβάτι και ένα πιάτο φαϊ ...Είναι πολλά τα κυκλώματα που θησαυρίζουν από τους σύγχρονους "άθλιους" και εμένα προσωπικά δεν με πείθουν τα κροκοδείλια δάκρυα των αριστερών γι αυτούς . Εν ολίγοις , ναι είναι πολλοί οι Κατρούγκαλοι

    • Eva avatar
      Eva @ Ελενα Κανελοπούλου 23/03/2015 06:41:31

      ΜΗΠΩΣ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑΣ ΚΡΥΒΕΙ ΚΑΤΙ????? Η ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΚΤΙΡΙΩΝ (αδειων ξενοδοχειων κλινικων κλπ) ΚΡΥΒΕΙ ΚΑΤΙ??????? ΠΟΙΑΝΟΥ ΤΑ ΑΔΕΙΑ ΚΤΙΡΙΑ-ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΘΑ ΜΙΣΘΩΘΟΥΝ??????

  4. Διογένης avatar
    Διογένης 22/03/2015 18:11:28

    Προς το παρόν ο "ορίτζιναλ" Κατρούγκαλος δείχνει να στριμώχνεται άσχημα:... http://www.protothema.gr/economy/article/461609/i-ellada-pro-diethnous-oikonomikou-straggalismou/ Για να δούμε τώρα, θα παραιτηθεί όπως έλεγε χθες ότι θα παραιτηθεί εάν βρεθεί "μισό συμφωνητικό" μετά την 25η Ιανουαρίου; Διότι αυτό είναι της 12ης Φεβρουαρίου...

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ Διογένης 22/03/2015 18:13:02

      Συγγνώμη, λάθος link. Ιδου το σωστό: http://www.protothema.gr/greece/article/461682/larisa-to-grafeio-katrougalou-kai-i-prosfugi-kata-tis-perifereias-gia-ti-diathesimotita/

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 22/03/2015 22:37:21

    Το "ηθικό πλεονέκτημα" το δημιούργησαν 40 χρόνια προπαγάνδας και η ηθελημένη αδράνεια της ΝΔ που "σεβόταν και τιμούσε τους αγώνες" των αλητών. Ένα παράδειγμα για τα σημερινά : αύριο λέει ο Βορίδης και ο Γεωργιάδης θα ψάξουν στο δικηγορικό σύλλογο για να βρουν άλλα συμφωνητικά του Κατρούγκαλου. Ερώτηση : άλλοι βουλευτές στη ΝΔ δεν υπάρχουν;Αυτοί τι κάνουν;γεύματα για το ποιος θα γίνει αρχηγός; Άντε ρε γελοίοι : η αριστερά έχει εξαφανισθεί από όλες τις χώρες της Ευρώπης και εδώ έγινε κυβέρνηση. π.χ. το 1974 είχε όλη η αριστερά 9% και το Πασόκ 13% όταν στη Γαλλία ήταν σχεδόν 50%.Τώρα στη Γαλλία τα δύο πρώτα κόμματα είναι δεξιά και οι σοσιαλιστές στο 20-25% ενώ το ΚΚ έχει εξαφανισθεί. Και μετά υπάρχουν νούμερα που λένε ότι είναι στη ΝΔ από το 1974 και δεν ντρέπονται και λένε γιατί ήλθαν ο Βορίδης και ο Γεωργιάδης από το ΛΑΟΣ. Μα διότι κάνουν τη δουλειά τους ενώ εσεις είστε καρπαζοεισπράκτορες είναι η απάντηση.

    • Eva avatar
      Eva @ ψυχραιμια 23/03/2015 06:46:04

      ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΞΥΝΙΖΕΙ Ο ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ ΚΑΙ Ο ΒΟΡΙΔΗΣ

    • ricasso avatar
      ricasso @ ψυχραιμια 23/03/2015 08:12:18

      Aκριβώς . Σαράντα χρόνια πληρώνουμε την μαρξιστολαγνεία που επικράτησε στην παράταξη .

    • Ενεργκα και θεοί πέιθονται avatar
      Ενεργκα και θεοί πέιθονται @ ψυχραιμια 23/03/2015 10:53:01

      Μα γιατί δεν τα ζητά ο κ. Χιώτης, που έβγαλε το θέμα?

  6. Eva avatar
    Eva 23/03/2015 06:22:39

    Οι ΑΝΕΛ δεν άκουσα τι ειπαν....

    • airman avatar
      airman @ Eva 23/03/2015 11:50:52

      Κι αυτοί δεν άκουσαν ...

  7. Eva avatar
    Eva 23/03/2015 06:51:49

    Καλα τα λες. Γευματα και δημόσιες σχέσεις δηλαδή σαλιαρίσματα με τους συριζαίους. Αρχηγοί??? Αμ αν ήτανε κάποιος απ αυτους ουτε μονοψήφιο δεν έπαιρνε η ΝΔ. ΚΑΙ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟ.

  8. Manos avatar
    Manos 23/03/2015 10:36:43

    Αφού φθάσαμε να "υμνούμε" Γεωργιάδη και Βορίδη, καλά κρασιά...

  9. FORTOS avatar