#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/06/2011 21:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπάρχουν ακόμα παντελόνια ....



Σαφής, πεντακάθαρη, χωρίς θολά σημεία η δήλωση της ΝΔ για το νέο μνημόνιο. Το ίδιο και η δήλωση του Αντώνη Σαμαρά που ακολούθησε. Χωρίς περιστροφές, δίχως να αφήνει περιθώρια παρερμηνειών στους «επαγγελματίες» του είδους.

Με απλά και κατανοητά λόγια η αξιωματική αντιπολίτευση υποδεικνύει όχι μόνο την αναποτελεσματικότητα,  όχι μόνο την κοινωνική αναλγησία των μέτρων, αλλά κυρίως τον παραλογισμό  και καίρια την αντιδημοκρατική μεθόδευση της ψήφισης των μέτρων.

"Το Μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα – ουσιαστικά το νέο Μνημόνιο – είναι αναξιόπιστο, άδικο και αναποτελεσματικό. Είναι και έμπρακτη ομολογία αποτυχίας της πολιτικής του Μνημονίου" δηλώνει η ΝΔ.



Η επίθεση στους πλέον αδύναμους των Ελλήνων παίρνει εφιαλτικές διαστάσεις

Ολόκληρος ο Ελληνικός λαός θυσιάζεται, για να μειωθεί το έλλειμμα της χώρας

Η Ελλάδα θα γίνει μια απέραντη έρημος επειδή ως γνωστόν οι έρημοι δεν παράγουν ούτε ελλείμματα, ούτε χρέη.

Αυτό θέλουν;

"Τέτοια πολιτική, που βαθαίνει την κρίση, η Νέα Δημοκρατία δεν μπορεί να προσυπογράψει" δηλώνει ο Αντώνης Σαμαράς και προσθέτει:

Ξέρω ότι η ελληνική κοινωνία ζει με αγωνίες και αβεβαιότητα.

Ξέρω ότι οι Έλληνες θέλουν να μείνω όρθιος και να κάνω τις σωστές επιλογές.

Ξέρω ότι η συστράτευση πρέπει να δίνει προοπτική και αισιοδοξία.

Γι’ αυτό και η μόνη συστράτευση που έχει νόημα, είναι για τη διόρθωση του λάθους και την επαναδιαπραγμάτευση του Μνημονίου....`



Η τεκμηριωμένη θέση του Αντώνη Σαμαρά αποδεικνύει –και στους πλέον δύσπιστους- την πίστη του στις θέσεις που διακήρυξε στο Ζάππειο. Αποδεικνύει ότι τα πρόσκαιρα οφέλη και οι πρόσκαιροι εντυπωσιασμοί δεν βρίσκονται στις επιδιώξεις του. Η συνέπεια των λόγων δείχνει ότι ευτυχώς υπάρχουν ακόμη πολιτικοί που κρατάνε τον λόγο τους. Που φοράνε παντελόνια

Και από τη δήλωση του κόμματος και από την προσωπική του δήλωση, φαίνεται ότι «ο Αντώνης ξέρει». Με την έννοια ότι γνωρίζει τι συμβαίνει επακριβώς στην ελληνική κοινωνία και κυρίως τι πρέπει να κάνει…

Και όπως γράφει ο αναγνώστης μας "Κώστας" ας κοπιάσουν τώρα οι κήνσορες και τα εξαπτέρυγα της συμπολίτευσης. Αλλά να απαντήσουν πρώτα στα εξής:

-Ήταν ή όχι αποτυχημένο το Μνημόνιο Ι ;

-Πρώτος και μόνος τότε προέβλεψε την αποτυχία του Μνημονίου ο Σαμαράς, ή όχι;

-Αντιστάθηκε ή όχι σε ποικιλώνυμες πιέσεις, εσωκομματικές, επιχειρηματικές, δημοσιογραφικές που τον ωθούσαν να προσχωρήσει στο μνημονιακό στρατόπεδο;

- Άρθρωσε ή όχι διαφορετική πολιτική εξόδου από την κρίση, με συγκεκριμένα μέτρα σε μια πρωτοφανή για Αξιωματική Αντιπολίτευση κίνηση;

-Αντιστάθηκε με επιχειρήματα ή όχι στις πρωτοφανείς πιέσεις για αποδοχή του Μνημονίου ΙΙ από ξένους παράγοντες( Γάλλος πρωθυπουργός, Ρομπάι, Μπαρόζο κλπ);

Ας απαντήσουν σε αυτά και μετά τα ξαναλέμε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 10/06/2011 21:47:02

    Ο Αντώνης ξέρει...

    • yiannos avatar
      yiannos @ Μικρός Οδυσσέας 11/06/2011 11:22:29

      εξακολουθεί να μην απαιτεί εκλογές.
      κι όσο δεν γίνονται εκλογές, πάλι ΠΑΣΟΚ θα φάμε.

  2. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 10/06/2011 21:47:10

    Για να μη γίνει όμως έρημος η χώρα ο Αντώνηςθα
    πρέπει να ζητήσει εκλογές. Κι ας μην τις
    κάνει ο γαντζωμένος στην πολυθρόνα ΓΑΠ. Να ζητήσει
    εκλογές γ ια την
    τιμή των όπλων. Για όλους τους
    Ελληνες που υποφέρουμε από την απάνθρωπη
    διοίκηση Παπανδρέου.
    Το δικαιούσαι Αντώνη και το δικαιούμαστε.

  3. Απολλώνιος avatar
    Απολλώνιος 10/06/2011 21:56:51

    Πολύ καλά τα λέει ο Σαμαράς, αλλά ένας κούκος δεν φέρνει την Άνοιξη...
    Ο κομματικός μηχανισμός και οι βουλευτές βρίσκονται ακόμη στον κόσμο τους...

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ Απολλώνιος 10/06/2011 22:09:18

      Κι αυτός ο κόσμος δεν μας χωράει όλους!

    • ΑΝΤΩΝΗΣ avatar
      ΑΝΤΩΝΗΣ @ Απολλώνιος 11/06/2011 11:56:00

      ΑΥΤΟΣ Ο ΚΟΜΜΑΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ,ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΝΕΛΘΕΙ, ΓΡΗΓΟΡΑ, ΜΑ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ, ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ.

  4. zame avatar
    zame 10/06/2011 21:59:32

    ΟΡΘΙΟΣ πασι θυσια δηλαδη..

    • Kennan avatar
      Kennan @ zame 10/06/2011 22:03:23

      Ξέρω πονάει και κάνεις ορθογραφικά λάθη.

  5. θρακομακεδονας avatar
    θρακομακεδονας 10/06/2011 22:01:08

    ΜΠΡΑΒΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΤΟΥ

  6. Stripper avatar
    Stripper 10/06/2011 22:08:23

    Δες το Ζάππειο 2. Εκεί λέει όλα όσα θέλει να κάνει

  7. ΓΙΑΝΝΑ avatar
    ΓΙΑΝΝΑ 10/06/2011 22:12:54

    Αντώνη
    αν μείνεις εσύ όρθιος, θα μείνουμε και μεις. Γι' αυτό πρέπει να αντέξεις.

  8. chrisss avatar
    chrisss 10/06/2011 22:15:34

    Είσαι άδικος..δεν έχει υπάρξει ποτέ στο παρελθόν αντιπολίτευση η οποία να έχει καταστήσει πιο σαφές, από την αντιπολίτευση της ΝΔ του Αντώνη Σαμαρά, το τι προτίθεται να κάνει..

  9. blue nile avatar
    blue nile 10/06/2011 22:15:44

    Δηαλαδή τα Ζάππειο 2 και το ένα δεν σου αρκούν? Δεν κατανόησες τι θέλει να κάνει?

    • το καρφί avatar
      το καρφί @ blue nile 10/06/2011 22:54:24

      Προφανώς και δεν αρκούν γιατί είναι λόγια. Να ζητήσει εκλογές να τα κάνει ΠΡΑΞΕΙΣ.

      Και μην ξανακούσω δικαιολογία ότι ο κόσμος δε θέλει εκλογές και φοβάται να τις χρεωθεί. Η χώρα καταστρέφεται.

      • chrisss avatar
        chrisss @ το καρφί 10/06/2011 23:18:29

        Έχω την εντύπωση πως μετά την ψήφιση του μεσοπρόθεσμου θα ζητήσει

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ το καρφί 10/06/2011 23:18:33

        Τι πράξεις, σαν του Γάπατου?
        Ευχαριστούμε, δεν θέλουμε.

        Αμ αν πεις από λόγια προεκλογικά ο αΓΑΠιος, όλο ειλικρίνεια και σαφήνεια...

        Σα δε ντρεπόμαστε, λέω 'γω...

  10. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 10/06/2011 22:20:09

    Καναρίνι - Γάτα: Διπλό!
    Το βλεπες. Τό παιξες?

    • περήφανος δεξιός avatar
      περήφανος δεξιός @ Γιάννης Φαίλτωρ 11/06/2011 01:50:07

      χαχαχα..σωστός..γάτα ο καλαματιανός..

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/06/2011 22:25:38

    Testament-Practice what you Preach

    ΠΠ

  12. mixalios avatar
    mixalios 10/06/2011 22:38:12

    Αντώνη μου ,μόλις είσαι έτοιμος ζήτα εκλογές.Ρίξε ματιά απο το παράθυρο, μήπως λείπω και εχω πάει για σουβλάκια.Αν μου'χει μείνει φράγκο μέχρι τότε.

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ mixalios 10/06/2011 22:44:26

      Θεϊκή απάντηση...

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ mixalios 10/06/2011 22:51:25

      Ό,τι δηλαδή αμά τις ζητήσει θα γίνουν;
      Η κυβέρνηση και ο εκάστοτε πρωθουργός είναι οι μόνοι που δικαιούνται να αποφασίσουν εκλογές. Το να τις ζητήσει η αντιπολίτευση είναι απλά μια διατύπωση. Καμία δύναμη δεν έχει να τις επιβάλλει. Γνωστά πράγματα...Τα ξέρουν και τα παιδιά.
      Αυτό είναι το πρόβλημά μας; Να ακούσουμε τον Σαμαρά να λέει "θέλω εκλογές". Και μετά τι φανταζόμαστε πως θα γίνει; Θα πει ο ΓΑΠ "Α ok , τις ζήτησε ο Σαμαράς, ας τις κάνω";
      Το θέμα δεν είναι να τις ζητήσει ο Σαμαράς, που δεν μπορεί να τις επιβάλλει. Το θέμα είναι να τις ζητήσουν ξεκάθαρα οι πολίτες στο Σύνταγμα. Αυτοί μπορούν να τις επιβάλλουν δια του τεράστιου όγκου των συγκεντώσεων. Αλλά για να συμβεί αυτό θα πρέπει να στοχοποιηθεί ξεκάθαρα ο Παπανδρέου και το Μνημόνιο ΙΙ. Αυτό είναι το ζητούμενο από τις συγκεντρώσεις της Πλατείας Συντάγματος.
      Ο θρασύς Μίμης Ανδρουλάκης δήλωσε: " Χαιρετιζουμε τις συγκεντρώσεις" !!!!
      Ποιός επέτρεψε σε αυτόν τον μνημονιακό γυρολόγο της πολιτικής να κάνει τέτοια δήλωση; Μα, οι ίδιοι οι "αγανακτισμένοι". Γιατί αν τα συνθήματά τους στοχοποιούσαν ξεκάθαρα τον αρχηγό του-πράγμα που δεν συμβαίνει επαρκώς μέχρι τώρα- δεν θα προέβαινε σε αυτήν τη δήλωση.
      Αρα το ζητούμενο είναι η ΣΤΟΧΟΠΟΙΗΣΗ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ από τις συγκεντρώσεις της Πλατείας Συντάγματος. Μόνο έτσι θα έρθουν οι εκλογές.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. @ mixalios 11/06/2011 01:08:28

      Και να κάνει και καμιά περιοδεία στην επαρχία. Πάτρα, Αιτωλοακαρνανία, Δωδεκάνησα, Εύβοια και άλλες πρωην ΠΑΣΟΚικές περιοχές πρέπει να έρθουν σε επαφή με το Σαμαρά και τις προτάσεις του.

  13. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 10/06/2011 22:45:08

    Οι στιγμές είναι κρίσιμες.Με τη πιθανή ψήφιση αυτού του κατάπτυστου προγράμματος,προμηνύεται τσουνάμι ολικής καταστροφής της χώρας και των πολιτών της.Ο Σαμαράς αντέχει και είναι άξιος συγχαρητηρίων.Παλεύει και αγωνίζεται μόνος του.Όλοι το βλέπουν.Όμως είναι ΚΑΘΗΚΟΝ του Σαμαρά να προχωρήσει πολύ πιο μπροστά...να καταγγείλει με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο αυτούς που έχουν σχεδιάσει με βρώμικο τρόπο την υποδούλωσή μας...πως έγινε αυτό το χρέος,ποιοι μας οδήγησαν εκεί και γιατί μας ζητούν να διαλυθούμε εντελώς....ο κόσμος απαιτεί ΟΛΗ την αλήθεια...Ολική ρήξη πλέον....

  14. το καρφί avatar
    το καρφί 10/06/2011 22:56:11

    Άμα πει όλη την αλήθεια, η μισή ΝΔ και ολόκληρο το ΠΑΣΟΚ ή θα πάνε φυλακή ή θα τους γδάρουν ζωντανούς... Άσε φίλε, η αλήθεια πονάει...

  15. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 10/06/2011 23:09:09

    Όχι ο ΓΑΠ καναρίνι!!! Έλεος!!!
    Περισσότερο με άρπυια μοιάζει!!!

  16. Βασίλης avatar
    Βασίλης 10/06/2011 23:11:06

    Ας μη βιαζόμαστε..... αν υπάρχουν παντελόνια ακόμα ή όχι θα το δούμε όταν γίνει κυβέρνηση.... Και ο jefry πριν τις εκλογές "λεφτά υπάρχουν" έλεγε.... Εκ του ασφαλούς όλοι μια χαρά τα λένε και όταν πιάνουν τις καρέκλες άλλα κάνουν.....

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Βασίλης 11/06/2011 01:31:55

      Αν κάποιος νομίζει ότι είναι το ίδιο να βγαίνει κάποιος και να τάζει, ενώ ξέρει ότι το ταμείο είναι μείον, με το να βγαίνει κάποιος έντιμα και να λέει θα ματώσουμε, αλλά θα σηκωθούμε, τότε λυπάμαι για τη Δημοκρατία μας.

  17. Orestios avatar
    Orestios 10/06/2011 23:25:01

    Η λύση στο πρόβλημα της Ελλάδας είναι ο Σαμαράς.
    Το ίδιο το πρόβλημα είναι ο Παπανδρέου.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Orestios 12/06/2011 02:19:55

      Ο Α.Σ. το εχει εμπεδώσει το δευτερο ? Αμφιβαλλω

  18. a.p. avatar
    a.p. 10/06/2011 23:27:48

    ΕΥΓΕ!!!!!
    ΠΡΟΧΩΡΑ!!!!!!!

  19. Orestios avatar
    Orestios 10/06/2011 23:49:28

    Την άλλη εβδομάδα θα βρεθώ στα κεντρικά γραφεία στη Συγγρού και θα του σφίξω το χέρι.
    Ινκογκνιτο θα είμαι εκεί και θα παρατηρώ αν εργάζονται το ίδιο καλά κάποιοι.

  20. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 10/06/2011 23:59:53

    Ο Σαμαράς είναι ευπατρίδης.Οι πάντες έχουν λυσσάξει να τον παγιδέψουν...κυβέρνηση,ξένοι,ΜΜΕ,εγχώρια κομματίδια...Αλλά αντιστέκεται γενναία...Η αντίστασή του είναι φάρος αισιοδοξίας για όλους μας...και επιμένω.Πλέον,ολομέτωπη επίθεση.....Η χώρα κινδυνεύει με ολοκληρωτικό αφανισμό....

  21. Κώστας avatar
    Κώστας 11/06/2011 00:12:15

    To Λάος δείχνει με ανακοίνωσή του πόσο καιροσκοπικό και αναξιόπιστο κόμμα είναι.
    Όταν ανακοινώθηκε το Ζάππειο 2 έσπευσε να κατηγορήσει τον Σαμαρά πως τάχα αντέγραψε τις προτάσεις του Λάος. Από την δήλωση όμως αυτή συνάγεται πως βρίσκουν σωστά τα μέτρα του Ζαππείου, αφού είναι και...αντιγραφή από Λαοτινές προτάσεις. Έτσι, δήλωναν τότε:

    "«Καλωσορίζουμε τον κ. Α. Σαμαρά στον ΛΑ.Ο.Σ. Η επανεκκίνησή του είναι η στροφή στο πρόγραμμα του κόμματός μας», αναφέρει ανακοίνωση του ΛΑΟΣ μετά την ολοκλήρωση του προγράμματος «Ζάππειο ΙΙ» από τον Πρόεδρο της Νέας Δημοκρατίας.
    Σε πολύ επικριτικούς τόνους, ο ΛΑΟΣ αναφέρει ότι «αν και κακός αντιγραφέας, ο Αντώνης Σαμαράς δείχνει ότι με κάποια καθυστέρηση κατανοεί τις επί διετία επαναλαμβανόμενες προτάσεις μας, για έξοδο από την κρίση όπως είναι:
    - Η κατάργηση του πόθεν έσχες για την κατοικία
    - Η μη αύξηση των αντικειμενικών αξιών
    - Η νομιμοποίηση των αυθαιρέτων
    - Η επαναφορά των χαμηλών συντάξεων στα προ μνημονίου επίπεδα
    - Η διατήρηση της οικονομικής ενίσχυσης των πολυτέκνων
    - Η μείωση της φορολογίας για τις επιχειρήσεις
    - Η μείωση της φορολογίας εισοδήματος
    - Η μείωση του ΦΠΑ
    - Η εξόφληση των υποχρεώσεων του κράτους προς τους πολίτες
    - Η αξιοποίηση και όχι η εκποίηση της ακίνητης περιουσίας του Δημοσίου
    - Ο περιορισμός της σπατάλης στο Δημόσιο κ.α.»
    http://www.inews.gr/135/antigrafei-to-laos-o-k-samaras.htm

    Όλα καλά μέχρι εδώ. Έστω και ερίζοντας για το copy right συμφωνούσαν στα προτεινόμενα μέτρα Σαμαρά. Τώρα, που κάποιοι στην Ευρώπη επιμένουν ακόμη στην αποδεδειγμένα λάθος φορομπηχτική πολιτική. το Κόμμα της Κολοτουμπας άλλαξε τροπάριο. Ειρωνεύονται την αρτιότητα των προτάσεων και επιχαίρουν μνησίκακα για την αντίθεση των δανειστών. Λένε σε ανακοίνωσή τους οι Λαοτινοί:

    "Οι Ευρωπαίοι ηγέτες που συνάντησε ο κ. Σαμαράς, ήταν από σκληροί μέχρι άκαρδοι. Όχι μόνο δεν αναγνώρισαν την… «αρτιότητα» των προτάσεών του, τις οποίες ξήλωσαν «πόντο – πόντο σαν κάλτσα"
    http://www.ana.gr/anaweb/user/showprel?service=3&maindoc=10048861

    Ξανά για να δούμε τι λαοπλάνοι καιροσκόποι κολοτούμπες είναι:
    Τη μία: "Η επανεκκίνησή του είναι η στροφή στο πρόγραμμα του κόμματός μας...+αν και κακός αντιγραφέας, ο Αντώνης Σαμαράς δείχνει ότι με κάποια καθυστέρηση κατανοεί τις επί διετία επαναλαμβανόμενες προτάσεις μας..."

    Την άλλη:"Όχι μόνο δεν αναγνώρισαν την… «αρτιότητα» των προτάσεών του, τις οποίες ξήλωσαν «πόντο – πόντο σαν κάλτσα..."

    Μα πόσο δημοκόπος κολοτούμπας ανεμοδούρας μπορεί να είναι επιτέλους ο Καρατζαφέρης;
    Η ΝΔ γιατί τον αφήνει να αυθαδιάζει έτσι και δεν του θυμίζει τις δηλώσεις του;

  22. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 11/06/2011 00:16:29

    ουτε μια μερα για χασιμο.εκλογες τωρα η χωρα καταστρεφεται,πουλιεται σε τιμη ευκαιριας ο κοσμος υποφερει. και μολις με το καλο ερθει η νδ στην εξουσια ,οχι επαναδιαπραγματευθση, να φυγουμε αμεσως απο το μνημονιο ,ετσι και αλλιως ειναι ακυρο και αντισυνταγματικο.

  23. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 11/06/2011 00:24:03

    Ο θείος από το λιμάνι έχει να δώσει μπαγιόκο όπως τότε ή θα βοηθήσει το Λούμπαρη-εχω βρεί το φάρμακο για τη σκλήρυνση καζαμπλάνκα και δεν το λέω-ή μήπως καλύτερα ο Τσουκαλάς?

  24. ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ ΚΑΙ ΚΝΩΣΣΟΥ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ ΚΑΙ ΚΝΩΣΣΟΥ 11/06/2011 00:25:43

    Και όμως να είσθε σίγουροι πως θα βρεθούν παπαγαλάκια που θα παρερμηνεύσουν ακόμα και αυτήν την ξεκάθαρη δήλωση .
    ( Πριν αλέκτωρ λαλήσει τρις )

  25. victoria (true) avatar
    victoria (true) 11/06/2011 00:26:10

    Πρόεδρε, το δρόμο τον έχεις διαλέξει, καιρό τώρα.
    Πήγαινέ το ως το τέρμα, όποτε κρίνεις εσύ. (θα το πάει παίδες...)

    Κουράγιο εμείς από σένα κι εσύ από εμάς.

  26. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 11/06/2011 00:34:04

    "Οι περικοπές σε μισθούς είναι καλές, γιατί έτσι θα δημιουργηθεί αποπληθωρισμός και θα πέσουν οι τιμές των προϊόντων στα σούπερ μάρκετ και γενικώς".
    Άρης Πορτοσάλτε (Ραδιόφωνο του Σκάι, Μάιος 2010)

    "Ο Παπακωνσταντίνου προσπαθεί, αλλά τον εμποδίζει το όλον ΠΑΣΟΚ, που είναι κρατικοδίαιτο, και εμποδίζει να απολυθούν δημόσιοι υπάλληλοι και να πουληθούν περιουσιακά στοιχεία του δημοσίου. Με την πώληση περιουσιακών στοιχείων του δημοσίου, θα δώσουμε ένα μήνυμα στις αγορές και η οικονομία θα αρχίσει να ανακάμπτει".
    Άρης Πορτοσάλτε (Ραδιόφωνο του Σκάι, Ιούνιος 2011).
    Προφανώς η καραμέλα του αποπληθωρισμού, αφού φάνηκε ότι ήταν...μούφα, ξεχάστηκε.
    Τα γράφω αυτά γιατί ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΤΟΥΣ "ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ" ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ....
    Δεν θα πρέπει οι άνθρωποι αυτοί να πίνουν ανενόχλητα τον καφέ τους σε καλές καφετέριες, να τρώνε ανενόχλητοι σε καλά εστιατόρια, να συχνάζουν ανενόχλητοι σε καλά θέρετρα, να ψωνίζουν ανενόχλητοι σε καλά μαγαζιά.
    Χωρίς άσκηση βίας, θα πρέπει να τους δείξουμε έμπρακτα ότι ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΤΟΥΣ...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΒΙΣ 11/06/2011 00:36:04

      Εγώ πάντως το έκανα με τον Γιάννη Λοβέρδο, μέσα στην Τράπεζα Πειραιώς στην πλατεία Κολωνακίου, όταν τον πέτυχα κατά κακή του τύχη. Πολύ πριν αρχίσει το κίνημα των Αγανακτισμένων. Είμαι σίγουρος ότι του χάλασα τη μισή μέρα τουλάχιστον...

      • Κώστας avatar
        Κώστας @ ΒΙΣ 11/06/2011 00:56:39

        Συμφωνώ απόλυτα ΒΙΣ.
        Όποιος θέλει να πετύχει τον μνημονιολάγνο υμνητή του Καρατζαφέρη, κ. Αλέξη Παπαχελά, μπορεί να τον βρει στο cafe Alfierre στην Σέκερη. Να μας εξηγήσει αφού τον ρωτήσουμε ευγενικά γιατί απέτυχε το Μνημόνιο Ι που τόσο υπερασπίστηκε και γιατί υπερασπίζεται με τόσο πάθος την υφεσιακή φορομπηχτική πολιτική του Μνημονίου ΙΙ....

      • Απολλώνιος avatar
        Απολλώνιος @ ΒΙΣ 11/06/2011 01:16:30

        Θεός!!!

  27. dadelos avatar
    dadelos 11/06/2011 00:35:49

    Ο Ανωνης Σαμαρας ειναι πια η μοναδικη ελπιδα του ελληνικου λαου.Και εμεις ολοι ειμαστε υπερηφανοι που τον ψηφισαμε στις εσωκομματικες εκλογες.

    • σερτης avatar
      σερτης @ dadelos 11/06/2011 01:39:00

      +1000

  28. Αγρινος avatar
    Αγρινος 11/06/2011 00:51:04

    Ολα καλα αλλα εκλογες ποτε θα ζητησει?

  29. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 11/06/2011 00:51:15

    Είναι αλήθεια! Ω ναι, είναι αλήθεια! Τα παράξενα παιχνίδια της μοίρας... Ημέρα γεννήσεως του ΓΑΠ συμφώνως προς την Wikipedia είνα η 16η Ιουνίου (1952). Την 16η Ιουνίου όμως, συγχρόνως με τα γενέθλια του παιδιού και συμφώνως προς το Ορθόδοξο εορτολόγιο εορτάζεται η μνήμη του Οσίου Μνημονίου!!! Επισκόπου Αμαθούντους του θαυματουργού!!! (http://www.ecclesia.gr/greek/synaxaire/synaxari.asp?minas=6&id=288). Τυχαίο...?

  30. ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. 11/06/2011 01:05:54

    Η ΝΔ δίνει την εντύπωση πως δεν θέλει να πιέσει την κυβέρνηση γιατί αν την πιέσει θα πέσει, θα γίνουν εκλογές και θα κληθεί η ίδια η ΝΔ να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά. Δεν κάνουν αντιπολίτευση και αυτό δίνει την εντύπωση πως οι διαφορές μεταξύ των 2 κομμάτων είναι ελάχιστες. Έτσι όμως, ο στόχος της αυτοδυναμίας της ΝΔ πάει περίπατο...Η ΝΔ δεν έχει πείσει την κοινωνία πως διαφωνεί με το μνημόνιο για ουσιαστικούς λόγους. Το εκλαμβάνει η κοινωνία ως τη συνήθη γκρίνια της αντιπολίτευσης. Πρέπει να σκλυρήνει η τακτική της ΝΔ.

  31. TopGunZ avatar
    TopGunZ 11/06/2011 01:28:35

    Καλοδεχούμενο. Αν είναι σοβαρό και τεκμηριωμένο, με σκοπό την ανάκαμψη της ελληνικής οικονομίας ώστε να ξεπληρώσουμε, και όχι απλά ένα εξοντωτικό σχέδιο υφαρπαγής εγγυήσεων όπως το τωρινό, γιατί όχι? Μην δαιμονοποιείτε τις έννοιες και τις λέξεις.

  32. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 11/06/2011 01:47:12

    O Σαμαράς είναι η μόνη ελπίδα...
    Για να ειμαστε δικαιοι όμως αντιπολίτευση κάνει κυρίως ο Τσίπρας..θυμίζω ότι ούτε αυτός ψήφισε το μνημόνιο...
    Ακούστε εδώ σφυροκόπημα στον ΓΑΠ:
    http://www.youtube.com/watch?v=p-1a06fDQro&feature=player_embedded

  33. ΠΕΤΡΟΣ Μ. avatar
    ΠΕΤΡΟΣ Μ. 11/06/2011 02:49:08

    Οι συνθήκες απολύτως ώριμες.

    Στις 28 Ιουνίου απέξω 1.000.000 λαός να φωνάζει:
    ''Άμα ψηφισθεί όλοι στο Γουδί''

    Αποχώρηση από την Βουλή και κατάθεση πρότασης μομφής.

    Ρουά ματ.

  34. SXOLIASTHS avatar
    SXOLIASTHS 11/06/2011 04:46:20

    ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΕΚΛΟΓΕΣ. ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΘΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΑΥΤΗ Η ΑΝΟΗΣΙΑ ; ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ. Ο ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΤΗΝ ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗ ΒΟΥΛΗ.

  35. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 11/06/2011 06:55:56

    ΑΥΤΟΣ Ο ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ
    ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΦΕΡΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΕΡΓΙΑ.
    ΕΤΣΙ Η ΠΡΩΤΟΦΑΝΗΣ ΑΝΑΛΓΗΣΙΑ ΤΟΥ ΑΔΙΣΤΑΚΤΟΥ ΑΥΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ
    ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ,ΧΑΡΙΝ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ , ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΦΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΚΙΝΕΙΤΑΙ
    ΣΥΝΕΧΩΣ.

  36. Οργισμένος πολίτης avatar
    Οργισμένος πολίτης 11/06/2011 07:32:44

    Θα συμφωνήσω σχεδόν σε όλα... Εδώ όπου φτάσαμε ούτε τα μισόλογα έχουν θέση, αλλά ούτε και τα μαξιμαλιστικά συνθήματα.
    Η Ν. Δ. οφείλει να ζητήσει εκλογές - στους υψηλότερους τόνους - όπως κάνουν και τα υπόλοιπα Κόμματα. Καμμία σχέση δεν έχει το αν μπορεί να τις επιβάλει ή όχι. Το ζήτημα είναι να τις ζητά έντονα και επίμονα, πείθοντας έτσι ότι πράγματι θεωρεί καταστυροφικό το Μεσοπρόθεσμο και ότι η ίδια και μπορεί και θέλει να κάνει κάτι καλύτερο. Οι καιροί ου μενετοί!
    Το ίδιο ισχύει και για τους "Αγανακτισμένους", που την στιγμή αυτή μοιάζουν νάναι η μια τεράστια κοινωνική ομάδα με την μεγαλύτερη δυναμική στην χώρα. Πέρασαν πάνω από 15 μέρες με συνθήματα οργής, αγανάκτησης, υβριστικά κ.λπ. Φτάνει πια. Τώρα πλέον ο τόνος πρέπει να αλλάξει και να γίνει και δικό τους κεντρικό σύνθημα και αίτημα το "εκλογές τώρα".

  37. Παγιάντζα Θωμαή avatar
    Παγιάντζα Θωμαή 11/06/2011 10:55:38

    ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑ!!!!Πριν την ψηφιση για το Μεσοπρόθεσμο!!!!!!

  38. aganaktismenoi avatar
    aganaktismenoi 11/06/2011 11:08:49

    Έλεος όχι άλλο διάγγελμα Παπανδρέου
    http://aganaktismenoi-aganaktismenoi.blogspot.com/2011/06/blog-post_492.html

  39. eleni sklaveniti avatar
    eleni sklaveniti 11/06/2011 18:33:08

    Σίγουρα πρέπει να ζητηθούν εκλογές!!O Σαμαράς αξίζει την εμπιστοσύνη μας. Εμεινε 11 χρόνια εκτός πολιτικής σκηνής, απλός θεατής, εξ αιτίας κάποιων άλλων που μας κυβερνούσαν οι οποίοι τον έφεραν σε αυτή τη θέση [του θεατή].Διότι δεν είναι μόνο ο λαός ευκολόπιστος. Οι οικογενειοκρατούντες πολιτικοί πάντα έψαχναν στον περίγυρό τους άλλους πολιτικούς ευκολόπιστους για να τους βάλουν στην πρώτη γραμμή του πυρός και να μεθοδεύσουν ότι συμφέροντα είχαν χωρίς οι ίδιοι να φαίνονται. Κάπως έτσι την πάτησε τότε κ ο Σαμαράς!! Είναι άσχημο και εγκληματικό να εκμεταλλεύονται τα ονειρά σου και να σου την φοράνε!! Είναι αποδεδειγμένα πατριώτης. Παίζει σημαντικό ρόλο το γεγονός ότι δεν είναι γόνος η απόγονος μεγάλης πολιτικής οικογένειας. Είναι ενας απλός άνθρωπος, πολιτικός που μάχεται για να μην γίνει η Ελλάδα έρημος Σαχάρα. Αν κερδίσουμε επαναδιαπραγμάτευση των ΟΡΩΝ κάναμε το πρώτο βήμα προς την ελευθερία, ακολουθούμε τον δρόμο που διάλεξε η Αργεντινή. Με το χέρι στην καρδιά, απλά και λογικά σκεφτείτε θέλετε πρωθυπουργό τον Σαμαρά; Προσωπικά πιστεύω οτι αξίζει!!