#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/10/2012 23:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τώρα είναι η ώρα της πραγματικής πολιτικής διαπραγμάτευσης



Την Παρασκευή το πρωί ο Αντώνης Σαμαράς συναντάται με την Ανγκελα Μέρκελ και προφανώς θα μιλήσουν τη λύση στο πρόβλημα της Ελλάδας. Είναι η τρίτη συνάντηση των δύο ηγετών μέσα σε ένα μήνα σχεδόν, κάτι που αποδεικνύει ότι η σχέση τους είναι εξαιρετική, τόσο σε προσωπικό όσο και σε πολιτικό επίπεδο. Και σε τόσο κρίσιμες στιγμές, όπου το πολιτικό παιχνίδι που παίζεται στην Ευρώπη είναι χοντρό, οι συμμαχίες είναι απαραίτητες και ιδιαίτερα χρήσιμες.

Η Ελλάδα έχει όντως ανακτήσει μεγάλο μέρος της αξιοπιστίας της. Η κυβέρνηση έχει πετύχει τουλάχιστον να μην αντιμετωπίζουν τη χώρα μας ως παρία της Ευρώπης ή ως αναξιόπιστο συνομιλητή που άλλα λέει κι άλλα πράττει.

Δυστυχώς βρισκόμαστε στη δυσάρεστη θέση να εξαρτόμαστε από τις αποφάσεις των Ευρωπαίων ηγετών και κυρίως της Μέρκελ. Δυστυχώς πιάσαμε πάτο και για να βγούμε από το βούρκο θα πρέπει το μοναδικό χέρι που μας δίνεται να το πιάσουμε. Και αυτό είναι των Ευρωπαίων, είτε μας αρέσει είτε όχι. Σκεφτείτε μόνο να ήταν ο Τσίπρας στην εξουσία. Το μόνο χέρι βοηθείας θα ήταν εκείνου του αρχηγού του αριστερού γερμανικού κόμματος που ήρθε να διαδηλώσει κατά της Μέρκελ.

Σκεφτείτε επίσης που βρισκόμασταν πέρυσι τέτοια εποχή με την κυβέρνηση Παπανδρέου. Οι ξένοι έβλεπαν Βενιζέλο κι έβαζαν τα γέλια ή απομακρύνονταν, ο Παπανδρέου ετοίμαζε την πρότασή του για το δημοψήφισμα και η χώρα ζούσε στον αστερισμό της διεθνούς απομόνωσης.

Τέλη Οκτωβρίου στις Κάννες παίχτηκε το σενάριο της παρ' ολίγον αποπομπής της χώρας από το ευρώ ενώ ο τότε πρωθυπουργός εξαναγκάστηκε σε παραίτηση και παράδοση της εξουσίας στον Παπαδήμο.

Ένα χρόνο μετά, έστω και με λάθη, πισωγυρίσματα, αστοχίες και μνημονιακές λογικές, τουλάχιστον έχουμε την ελπίδα να κερδίσουμε κάτι παραπάνω από αυτό το στενό κοστούμι που μας ετοίμαζαν οι Ευρωπαίοι. Διαπραγματευόμαστε στο μέτρο του δυνατού, υποχωρούμε, προχωράμε, διεκδικούμε. Ο Σαμαράς στις Βρυξέλλες πήγε και ζήτησε όλη τη δόση των 31,5 δισ. κι όχι σταδιακά. Το ίδιο θα ζητήσει και από τη Μέρκελ, όπως και ένα πακέτο αναπτυξιακών πρωτοβουλιών για να βγει η χώρα από το τέλμα.

Έχουμε ασκήσει σκληρή κριτική στην κυβέρνηση γιατί έγιναν πολλά διαφορετικά πράγματα από αυτά που έλεγε η ΝΔ προεκλογικά. Αυτό είναι αληθές, όμως, όταν απέναντί σου έχεις το αδιάλλακτο... Χάρο που θέλει να σου πάρει το κεφάλι τότε το μόνο που έχει να κερδίσεις είναι η ζωή σου.

Αυτή η κυβέρνηση πήρε παράταση ζωής για την Ελλάδα και τώρα μπορεί ισότιμα να διεκδικήσει κάτι καλύτερο. Όλοι έλεγαν ότι πάση θυσία πρέπει να μείνει στο ευρώ η χώρα διότι θα πρέπει να είναι παρούσα όταν οι διεθνείς εξελίξεις οδηγήσουν σε μεγάλες ανατροπές της ευρωπαϊκής οικονομικής πολιτικής. Το πέτυχε και τώρα υπό την πίεση της Γαλλίας και την απομόνωση της Γερμανίας, αργά ή γρήγορα, οι αλλαγές θα έρθουν.

Πρέπει λοιπόν να είμαστε εκεί για να τις ζήσουμε. Αν μη τι άλλο η κυβέρνηση πέτυχε να μην αποβληθεί από το σύστημα λήψης αποφάσεων. Τώρα είναι, λοιπόν, η ώρα της πραγματικής πολιτικής διαπραγμάτευσης.

Ελπίζουμε ότι ο Αντώνης Σαμαράς μπορεί να πάει ένα βήμα πιο μπροστά και εκτός από την αξιοπιστία να διεκδικήσει και πιο δίκαιες οικονομικές πολιτικές από την Ευρώπη. Τα σημάδια είναι καλά

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 19/10/2012 00:29:11

    Συμφωνούμε. Το άρθρο τα λέει όλα. Μπράβο στο Σαμαρά. Και θέλει θάρρος για τους λοιπούς εταίρους της κυβέρνησης να το παραδεχτούν.

  2. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 19/10/2012 00:30:00

    Πολύ γενναιόδωρους σας βρίσκω με την κυβέρνηση!!!
    Αυτή η κυβέρνηση δεν πήρα καμιά παράταση ζωής για την Ελλάδα.
    Το φιλί της ζωής και την παράταση για την Ελλάδα, την πήρε ...μόνος του, παρακαλώ, ο Ηγέτης αυτής της κυβέρνησης.
    Και έχει ονοματεπώνυμο και ιδιότητα: Αντώνης Κ. Σαμαράς, Πρωθυπουργός της Ελλάδας.

  3. Νιόβη avatar
    Νιόβη 19/10/2012 00:33:45

    Η Ελλάδα είχε και έχει διαπραγματευτικά χαρτιά. Το θέμα είναι αν έχει τη βούληση και το σθένος να τα χρησιμοποιήσει.

  4. nikos avatar
    nikos 19/10/2012 01:04:35

    Οι λοιποί εταίροι δεν έχουν κανένα λόγο να μη το παραδεχτούν καθώς είναι απίστευτα ανεπαρκείς οι ίδιοι.
    Το θέμα είναι αν όντως υπάρχει κάτι για μπράβο. Προς το παρόν είμαστε στο μηδέν είς το πηλικο, γιατι οι "βόλτες στο δάσος" και τα " χαμογελά χαράς" δεν είναι σοβαρά και αξία λόγου μπροστά στον εφιάλτη της καθημερινότητας των Ελλήνων

  5. giorgos avatar
    giorgos 19/10/2012 01:05:19

    Τα διαπραγματευτικα χαρτια της Ελλαδας ειναι ο φοβος για διαλυση του Ευρω σε περιπτωση ελληνικης χρεωκοπιας και το μοιρασμα των πλουτοπαραγωγικων της πηγων στους δανειστες ωστε να παρουν τα λεφτα τους.Το πρωτο ειναι θεμα χρονου να παυσει να ισχυει καθως η ΕΕ χτιζει καθημερινα τειχη προστασιας(κοινος προυπολογισμος,τραπεζικη ενωση) και για το δευτερο δεν ειμαι βεβαιος οτι συμφερει τους δανειστες να τ'αγορασουν οταν μπορουν να τα παρουν τσαμπα αμα χρεωκοπησουμε.Ο χρονος τρεχει εναντιον μας και δεν βλεπω νάλλαζουμε ροτα.

    • xp avatar
      xp @ giorgos 19/10/2012 02:28:34

      Μπερδευεις εννοιες! Δεν θα τα πάρουν τζαμπα,όταν χρεωκοπησουμε!!!!

  6. firiki2010 avatar
    firiki2010 19/10/2012 01:15:01

    Καλά τα λέτε σε γενικές γραμμές και γι αυτόν τον λόγο δεν μπορώ να καταλάβω την ιδιαίτερα σκληρή και σχεδόν μηδενιστική κριτική των τελευταίων εβδομάδων (ίσως και παραπάνω) προς μια πρωτόγνωρη τρικομματική κυβέρνηση που είχε να διαχειριστεί ένα πρωτογνωρο χάος.

  7. chrisss avatar
    chrisss 19/10/2012 01:26:18

    Ο Σαμαράς έβαλε ένα προσωπικό στοίχημα με τον ελληνικό λαό, αλλά και με τον υπόλοιπο κόσμο, και ευτυχώς, το κέρδισε...είμαι μικρός και δεν έχω ψηφίσω πολλές φορές, αλλά αισθάνομαι πως η ψήφος μου δεν πήγε χαμένη

  8. ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ avatar
    ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ 19/10/2012 01:45:46

    Δηλαδή τώρα τι θα διαπραγματευτεί;αφού τα μέτρα έκλεισαν.Μήπως διαπραγματευτεί τα νέα μέτρα της νέας δόσης;

  9. blue nile avatar
    blue nile 19/10/2012 08:38:37

    Για να υπάρχει διαπραγμάτευση πρέπει η κάθε πλευρά να μπορεί να πει όχι.
    Η ελληνική πλευρά ακολούθησε την λογική ότι πρώτα πρέπει να κλειδώσουν τα μέτρα και μετά να διαπραγματευτεί.
    Με κλειδωμένα τα μέτρα, όταν όμως έχουμε δώσει όσα θέλει η άλλη πλευρά, μας αφαιρείται η οποιαδήποτε δυνατότητα άρνησης.
    Δηλαδή η όποια μελλοντική πολιτική διαπραγμάτευση εξαντλείται στο να διατυπώσουμε ένα αίτημα.
    Ενώ πρώτα, με τα μέτρα που θα ψηφιστούν, θα εξαφανιστεί από προσώπου γης κάθε ζωντανό κύτταρο της ελληνικής κοινωνικής οικονομίας.
    Ουσιαστικά περνάμε στη φάση της πλήρους κοσσοβοποίησης μας, τη μετατροπή μας σε μια χώρα που απλά μένει στο ευρώ χωρίς καμιά ανάπτυξη.
    Και το κυριότερο χωρίς κράτος δικαίου , γιατί όταν τα πάντα να καταρρέουν δεν μπορεί να υπάρξει κάτι τέτοιο.
    Η ελληνική πλευρά πρέπει επιτέλους να πει ένα ΟΧΙ.
    Το σίγουρο είναι ότι αν οι εταίροι μας μπορούσαν να απαλλαγούν από το ελληνικό αγκάθι πετώντας από την ευρωζώνη, θα το είχαν ήδη κάνει.
    Ήδη όλο και περισσότερα διεθνή ΜΜΕ ανεβάζουν σε δυσθεόρατο το κόστος μιας ελληνικής αποχώρησης.
    Παραδέχονται δηλαδή εμμέσως πλην σαφώς ότι μια ελληνική αποχώρηση θα είναι και μη διαχειρίσιμη για την ευρωζώνη.
    Αυτό μαζί με την πλήρη παραδοχή από την πλευρά του ΔΝΤ ότι το πρόγραμμα δεν βγαίνει έπρεπε να είναι και τα διαπραγματευτικά μας ατού.
    Δεν ζητάμε από τον Σαμαρά να μεταμφιεστεί σε Τσίπρα και να αναπαράγει τις προεκλογικές αστειότητες του περί μονομερής καταγγελίας . Σε εκείνη τη περίπτωση θα μας πετούσαν έξω παρά τις όποιες συνέπειες.
    Γιατί μια αποδοχή ενός ελληνικού τσαμπουκά θα έφερνε σε κόντρα τους ευρωπαίους ηγέτες με τους ψηφοφόρους τους.
    Ζητάμε να πει την αλήθεια.
    Ότι με το παρόν πρόγραμμα συνεχίζουμε την αδιέξοδη πολιτική των τελευταίων ετών.
    Παίρνουμε δάνεια υπό τον όρο να περιορίσουμε το εισόδημα μας μέσα από το οποίο πρέπει να βρούμε τους πόρους για να πληρώνουμε αυτά τα δάνεια.
    Μειώνουμε τα έξοδα αλλά την ίδια στιγμή μειώνονται και τα έσοδα με συνέπεια να παραμένει η ψαλίδα μεταξύ εσόδων και εξόδων και το έλλειμμα να μην μειώνεται. Και μην ξεχνάμε ότι όλα αυτά τα μέτρα παίρνονται με πρώτιστο στόχο τη μείωση του ελλείμματος.
    Οπότε δεν θα μπορέσουμε ποτέ να αποπληρώσουμε αυτά τα δάνεια.
    Για να ξαναχρειαστούμε κι άλλα.
    Που κάποια στιγμή πολύ σύντομα δεν θα μας ξαναδωθούν....
    Ζητάμε επίσης να διεκδικήσει μια βιώσιμη λύση.
    Που θα μας δίνει κάποιες μικρές ελπίδες να σταματήσουμε την φθίνουσα πορεία.
    Προς το παρόν αντί για αυτό συναινεί στις λύσεις διάλυσης οι οποίες παρεπιπτόντως μετά από μας θα πάνε να εφαρμοστούν σε Ιταλία και Ισπανία.
    Ελπίζουμε οι γείτονες μας και οι Ίβηρες να σταματήσουν το κακό εκεί.
    Για να έχει η ευρωζώνη ελπίδα.

  10. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 19/10/2012 09:50:21

    Αντώνη αργούμε,ψηφίζουμε ,υπογράφουμε ,πάμε παρακάτω.

  11. Γεωργία avatar
    Γεωργία 19/10/2012 09:54:47

    Το ζήτημα είναι και τι ζητάμε.....
    Παραδείγματος χάρη:

    -Μείωση χρέους
    -Όχι πληρωμή ομολόγων όταν είμαστε σε ύφεση πάνω από 2%
    -Ξεκαθάρισμα αρμοδιοτήτων. Δεν μπορεί άλλα να λέει ο Ράιχενμπαχ και άλλα ο Τόμσεν

    Αλλά και πολιτική βούληση εντός των συνόρων.
    Π.χ.. το νέο φορολογικό είναι μία πατάτα και μισή. Ούτε επενδύσεις φέρνει και δεν πιάνει ούτε την φοροδιαφυγή. Το παλιό είναι, με κομμένες τις φοροαπαλλαγές.
    Π..χ. , η μείωση μισθολογικών εισφορών στους εργοδότες να γίνει με δικλείδες ασφαλείας, όπως με αύξηση τζίρου ή εξαγωγών ή πρόσληψη ανέργων και διατήρηση προσωπικού.

    Έτσι δουλεύουν έξω. Και μην μου λένε ότι δεν ξέρουν...και εάν δεν ξέρουν να μάθουν.

  12. θησεας avatar
    θησεας 19/10/2012 10:40:41

    αν ο Ελληνικος λαος ειχε χρονο θα μπορουσε να τα παει καλα ο Σαμαρα, αλλα ο λαος πειναει,εχουμε 1500000 ανεργους εκ των οποιον παιρνουν επιδομα ανεργιας μονο 185000 ! Ξερεις τι ειναι να εισαι χωρις δουλεια , χωρις φαγητο ,χωρις ελπιδα ? τα μαγαζια κλεινουν ! δεν μπαινει πελατης! δεν εχουμε να πληρωσουμε ουτε την ΔΕΗ ! απο μια ισοπεδωμενη χωρα πως θα γινει αναταση,λετε για μηδενιστικη κριτικη! hello ,we leave in the real word !οχι σε εικονικη πραγματικοτητα !γ αυτο μου κανει εντυπωση η πιστωση χρονου που δινουν ανετα καποιοι σχολιαστες ! που ζειτε ? ΠΕΙΝΑΜΕ !συγγνωμη αν σας χαλαω τα πολιτικα σας οραματα ...
    Υ.Γ το antinews ειναι απο τα καλυτερα πολιτικαsite με σχολια κ επιπεδο σχολιαστων - αρθρογραφων πολυ υψηλο, αλλα πιεστε να τους ξυπνησουμε !
    να καταλαβουν τι γινεται στη γη,στην Ελλαδα!

  13. Ισίδωρος avatar
    Ισίδωρος 19/10/2012 14:27:15

    Αυτό που εγώ βλέπω είναι ότι οι ηγέτες της Ευρώπης έχουν αρχίσει να πηγαινοέρχονται κάθε λίγο και λιγάκι στην Ελλάδα από εκεί που δεν πατούσαν καθόλου. Αυτό δεν νομίζω ότι είναι κακό...
    http://www.attikipress.gr/30498/erxetai-sthn-athhna-o-olant