Τότε που ο Σταύρος Θεοδωράκης έβριζε το ποτάμι των Αγανακτισμένων
02/03/2014 21:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τότε που ο Σταύρος Θεοδωράκης έβριζε το ποτάμι των Αγανακτισμένων

Έγραφε: « Όσο τους προσέχω τόσο μου μοιάζουν με τις φάτσες των … τεράτων που πολεμούν. Απογοητευμένα λαμόγια δηλαδή που δεν αντέχουν το «ρίξιμο» και αντιδρούν σαν προδομένες γκόμενες. Βρίζουν, φτύνουν, χειρονομούν».

Είναι 2010-2011, κυβερνά ο τεράστιος Γιώργος Παπανδρέου και παρ’ ότι τα έχει κάνει θάλασσα τα συστημικά (και αντισυστημικά) μέσα ενημέρωσης τον στηρίζουν μη τυχόν και χάσει η Ελλάδα τον μεγάλο ηγέτη.

Είναι τότε που το κίνημα των Αγανακτισμένων έχει κατακλύσει τις πλατείες και κυρίως την πλατεία Συντάγματος. Ξεκίνησε ως αγνό κίνημα διαμαρτυρίας και φυσικά όπως όλα τα κινήματα καπελώθηκε στην πορεία από τους ψευτοαριστερούς του Κολωνακίου που τώρα καμώνονται τους βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ, από τους αναρχικούς των Εξαρχείων, που βρήκαν εκπρόσωπο τον Γ. Σακελλαρίδη και από τους ακροδεξιούς που οχυρώθηκαν στη Χρυσή Αυγή.

Ένα μεγάλο μέρος των Αγανακτισμένων, ωστόσο, ήταν πολίτες που έβλεπαν να έρχεται η μαυρίλα που ζούμε μέχρι τώρα και που απαιτούσαν αλλαγή πορείας και κυρίως να τιμωρηθούν οι υπαίτιοι της κατάντιας της χώρας. Απλοί πολίτες ήταν που είχαν το δικαίωμα να εξοργιστούν απέναντι στον Παπανδρέου, τον Βενιζέλο, τον Παπακωνσταντίνου και τους άλλους κηπουρούς. Η οργή τους έκανε να βρίζουν, να μουντζώνουν, να εκφράζουν καμιά φορά και αντιδράσεις που δεν συνάδουν με το «πολιτικώς ορθόν», αλλά ποιός νοιάζεται για αυτά τέτοιες εποχές;

Τότε, λοιπόν, επειδή κάποιοι εξοργίζονταν για το ταμπού που λέγεται Παπανδρέου, είχαν πέσει όλοι πάνω στους Αγανακτισμένους για να τους διαλύσουν. Και το κατάφεραν φυσικά. Ένας από αυτούς ήταν και ο φίλος του Κ. Σημίτη και του Γ. Παπανδρέου, ο δήθεν αντισυστημικός δημοσιογράφος με το σακίδιο, ο Σταύρος Θεοδωράκης. Αυτός που έκανε καριέρα στην ΕΡΤ επί εκσυγχρονιστών, πέρασε από το λάιφ στάιλ του Κλικ και κατέληξε στο «αντισυστημικό» Mega μέχρι που αποφάσισε να μας σώσει κι έγινε πολιτικός. Τότε, λοιπόν, ο κ. Θεοδωράκης αισθάνθηκε την ανάγκη να στηρίξει τον τότε πρωθυπουργό και τον θίασό του. Έπρεπε να γράψει κάτι για τους Αγανακτισμένους, τους κακούς αυτούς ανθρώπους που τα έβαζαν με το ΠΑΣΟΚ του αγαπημένου του Παπανδρέου. Εκεί που καθόταν ένα ωραίο βράδυ στο πολυτελές εστιατόριό του, το Αλάτσι, σκέφτηκε ότι η μούντζα είναι πολύ κακό πράγμα, ειδικά αν εκτοξεύεται προς τη Βουλή και στην αξιότιμη κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ. Κι έκατσε να γράψει ένα άρθρο με τίτλο «στα μούτρα σας», απευθυνόμενους στους Αγανακτισμένους.

Στους ίδιους δηλαδή που τώρα ρίχνει δίχτυα για να πιάσει ψήφους. Το Ποτάμι του κ. Θεοδωράκη δεν είναι αυτό που δείχνει αγανακτισμένο με το πολιτικό σύστημα και ζητά να τα παρασύρει όλα; Το νέο αυτό κίνημα που ποντάρει στη στήριξη των απολιτίκ, εξοργισμένων, κατά κύριο λόγο νέων ψηφοφόρων. Αυτών που έβριζε πριν από τρία χρόνια με απίστευτες εκφράσεις στο άρθρο του και τώρα τους χαϊδεύει τα’ αυτιά με τις αμπελοφιλοσοφίες του και το δήθεν αντισυστημικό προφίλ του. Έγραφε τότε: «Ποιοι είναι λοιπόν αυτοί οι γονείς; Ποιοι κατεβάζουν στο Σύνταγμα και στα γήπεδα τα παιδιά τους, πέντε, έξη, εφτά χρονών και τα βάζουν να βρίζουν και να χειρονομούν; Όσο τους προσέχω τόσο μου μοιάζουν με τις φάτσες των … τεράτων που πολεμούν. Απογοητευμένα λαμόγια δηλαδή που δεν αντέχουν το «ρίξιμο» και αντιδρούν σαν προδομένες γκόμενες. Βρίζουν, φτύνουν, χειρονομούν».

Με το δήθεν γράψιμό του ο κ. Θεοδωράκης στήριζε τον φίλο του Παπανδρέου και το σύστημα που τον στήριξε πουλώντας «ευαισθησία» για τα μικρά παιδιά που βρίζουν και μουντζώνουν. «Και μην τους υποτιμάτε. Αν δεν ελεγχθούν αυτοί οι «πέντε δέκα γελοίοι» θα μετατρέψουν σιγά - σιγά τις συγκεντρώσεις των «αγανακτισμένων» σε σουβλακοφραπεχαβαλέ ρεάλιτι. Είναι νόσος μολυσματική». Αυτά έγραφε ο αρχηγός του Ποταμιού που τώρα βγήκε να μας διασώσει από τους κακούς πολιτικούς. Αλλά βλέποντας ποιοι τον στηρίζουν, ποια μέσα ενημέρωσης τον αποθεώνουν και ποιες δημοσκοπήσεις του δίνουν 10%-15%, καταλαβαίνουμε όλοι τι παιχνίδι παίζεται. Ποιοι επιχειρηματίες, νταβατζήδες, διαπλεκόμενοι βρήκαν στο πρόσωπό του το νέο και άφθαρτο για να στηρίξουν.

Διαβάστε το άρθρο που έγραψε το 2011 για να καταλάβετε πως γλύφει εκεί που κάποτε έφτυνε.

Στα μούτρα σας

Του Σταύρου Θεοδωράκη

Στην φωτογραφία της Μαρίας Μαράκη φαίνεται καθαρά αν και διακριτικά. Ένας άντρας κρατάει στην αγκαλιά του ένα παιδί και του δείχνει πώς να μουντζώνει τη Βουλή. Και ο μπόμπιρας, τι να κάνει, μουντζώνει ο πατέρας του, μουντζώνει και αυτός. Ανάλογες εικόνες είδαμε μετά την πρώτη συγκέντρωση των «αγανακτισμένων». Μικρά παιδιά στους ώμους των πατεράδων τους να προσπαθούν να φωνάξουν ρυθμικά «κλέφτες - κλέφτες» χειρονομώντας ταυτόχρονα προς το μέρος των τεράτων (δηλαδή της Βουλής). Και οι γονείς τους, να χαμογελούν γεμάτοι υπερηφάνεια στον τηλεοπτικό φακό της μεσημεριανής εκπομπής, με τον ρεπόρτερ να μην μπορεί να κρύψει –και αυτός - τη χαρά του. Από τους χιλιάδες «αγανακτισμένους» βρήκε τους πέντε - δέκα γελοίους που συμπεριφέρονταν σαν παίκτες ρεάλιτι.

Το ίδιο θέαμα το έχω δει και στα γήπεδα. Παιδιά του δημοτικού, όρθια πάνω στα καθίσματα να επιτίθενται στους «αντιπάλους» τους με λέξεις και χειρονομίες που δεν καταλαβαίνουν αλλά που γεμίζουν ικανοποίηση τους γονείς τους που χασκογελούν στα πίσω καθίσματα.

Και τότε και τώρα αναρωτιέμαι τι γονείς είναι αυτοί. Για ταξιτζήδες δεν μου μοιάζουνε. Γιατί θα ήταν μια δικαιολογία. Τόσα χρόνια στο τιμόνι, το χέρι τους έχει πάρει τη μορφή μούντζας, ε μεταδίδουν την γνώση στο παιδί τους. Ταξιτζήδες όμως δεν είναι (αφήστε που οι ταξιτζήδες μετά από τέτοιο κράξιμο την έχουν κόψει νομίζω τη συνήθεια). Ποιοι είναι λοιπόν αυτοί οι γονείς; Ποιοι κατεβάζουν στο Σύνταγμα και στα γήπεδα τα παιδιά τους, πέντε, έξη, εφτά χρονών και τα βάζουν να βρίζουν και να χειρονομούν; Όσο τους προσέχω τόσο μου μοιάζουν με τις φάτσες των … τεράτων που πολεμούν. Απογοητευμένα λαμόγια δηλαδή που δεν αντέχουν το «ρίξιμο» και αντιδρούν σαν προδομένες γκόμενες. Βρίζουν, φτύνουν, χειρονομούν.

Οι αληθινοί «αγανακτισμένοι» έχουν διαφορετική συμπεριφορά. Έτσι νομίζω τουλάχιστον. Δεν χρησιμοποιούν τα παιδιά τους, δεν κουνάνε σημαίες, δεν μετέχουν στο φτηνό χιούμορ περί χοντρών πολιτικών που τρώνε και δεν δίνουν, δεν κρεμάνε πανό με ασυναρτησίες και συνωμοτικά σενάρια. Και τέλος πάντων δεν βρίζουν όλους τους άλλους εκτός από τους εαυτούς τους. Άλλωστε οι αληθινά αγανακτισμένοι αυτού του τόπου γνωρίζουν ότι αυτές οι απλουστεύσεις, μας έφεραν εδώ που μας έφεραν. Τα ζήτω στις λαϊκίστικες κορώνες των πολιτικών. Τα «ου» στους αντιπάλους. Τα αποθεωτικά ναι, στις τρελές υποσχέσεις των κομματαρχών τους. Οι πατριδοκαπηλίες. Τα κομματικά στρατόπεδα με «τα δικά μας» και τα «δικά τους» παιδιά. Ο πολιτικάντικος χουλιγκανισμός είναι αυτός που ενίσχυσε τους ακραίους της πολιτικής και τους έδωσε ασυλία στα μικρά και μεγάλα εγκλήματα τους. Η πεζοδρομιακή αντίληψη περί πολιτικής βάπτισε «σωτήρες», γαλάζια και πράσινα (εναλλάξ) ανθρωπάκια που το μόνο που τους ένοιαζε ήταν το σαρκίο τους (και οι καταθέσεις τους). Δεν θέλω να ξύνω πληγές αλλά οι πολιτικοί που καταρρέουν είναι αυτοί, που δόξασε περισσότερο το πλήθος.

Πριν κάποια χρόνια - όχι και πάρα πολλά για να μην θυμόμαστε - κάποιοι τραβολογούσαν πάλι τα παιδιά τους, στο Σύνταγμα και τις άλλες πλατείες. Για να δώσουν λουλούδια στους πολιτικούς να τους φιλήσουν, να φωτογραφηθούν μαζί τους. Να προσθέσουν δηλαδή ένα φίλτρο αγνότητας στα γαλάζια, πράσινα, κόκκινα, μπλε (σκούρα) οράματα του μπαμπά. Και τώρα που ήρθε η διάψευση, τα παιδιά επιστρατεύονται για τον αντίθετο ρόλο. Με πεδίο αυτή την φορά τις πλατείες των «αγανακτισμένων». Έχουν καταλάβει ότι «κάτι αλήθεια συμβαίνει εδώ, κάτι μυστικό, κάτι πλούσιο και παράξενο σαν τοπίο του βυθού» και θέλουν να το κάνουν σαν τα μούτρα τους.

Και μην τους υποτιμάτε. Αν δεν ελεγχθούν αυτοί οι «πέντε δέκα γελοίοι» θα μετατρέψουν σιγά - σιγά τις συγκεντρώσεις των «αγανακτισμένων» σε σουβλακοφραπεχαβαλέ ρεάλιτι. Είναι νόσος μολυσματική.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Άπαντα Επιστάμενος avatar
    Άπαντα Επιστάμενος 02/03/2014 22:21:55

    "Απογοητευμένα λαμόγια δηλαδή που δεν αντέχουν το «ρίξιμο» και αντιδρούν σαν προδομένες γκόμενες. Βρίζουν, φτύνουν, χειρονομούν" Πόσα πολλά λένε για τον άνθρωπο οι παραπάνω λέξεις!!!!!!!!!!!!! 1)Λαμόγια δεν είναι αυτοί που εξαπάτησαν τον λαό λέγοντας "λεφτά υπάρχουν" αλλά οι εξαπατηθέντες. Περίεργη λογική, αν μη τι άλλο. 2)Που το ξέρει ότι αυτοί που πήγαν στο σύνταγμα ήταν λαμόγια; Ξέρει τον καθένα προσωπικά; Για τον ΓΑΠ και το πασοκ ότι εξαπάτησαν με προεκλογικές υποσχέσεις το ξέρουμε, είναι γεγονός. Το δέχεται κι ο ίδιος ο Θεοδωράκης όταν αποκαλεί τους διαδηλωτές "προδομένους". 3)Γεμάτος σεβασμό και προς τις γυναίκες ο κ. Θεοδωράκης. "Σαν προδομένες γκόμενες" Μάλιστα. Οι κυρίες είναι ένα πράγματα που είναι φυσικό να εξαπατούνται και μετά να ασχημονούν , ειδικά όταν έχουμε να κάνουμε με άνδρες που δεν χρειάζεται να προσπαθήσουν πολύ.... 4)Για τον κύριο Θεοδωράκη επίσης φαίνεται ότι είναι αρετή όταν σε εξαπατούν να μένεις κόσμιος και απαθής. Μην το κάνεις θέμα βρε αδερφέ! Δεν υπάρχει λόγος για φωνές και χειρονομίες…. Να υποθέσω ότι δεν υπάρχει λόγος για φωνές αν αύριο μεθαύριο σαν πολιτικός άνδρας, γίνει μάρτυρας ατασθαλιών; 5)Γενικά, τελείως ακατάλληλος ο άνθρωπος. Η έλλειψη σεβασμού και η αμετροέπεια, φαίνεται πως είναι χαρακτηριστικά του. Ποτέ δεν τον συμπαθούσα ιδιαίτερα, αλλά τώρα, αντινιούζ, με έκανες και τα πήρα στο κρανίο.

    • Μιχάλης avatar
      Μιχάλης @ Άπαντα Επιστάμενος 17/03/2014 09:07:51

      Εγώ πάντως (χωρίς να έχω σκοπό να ψηφίσω Θεοδωράκη..), πιστεύω ότι βρήκατε ένα άρθρο που καυτηριάζει την πράξη του πατέρα που μαθαίνει το εξάχρονο παιδί του να μουτζώνει, και συμφωνώ με το Θεοδωράκη. Είναι εύκολο να κατηγορούμε μια άποψη.... να συμφωνούμε είναι δύσκολο!! Τελικά δεν κατάλαβα....εσύ θα το μάθαινες το παιδί σου να μουτζώνει γενικότερα ?? Εγώ μουτζώνω αλλά δεν με έμαθε ο πατέρας μου .... Νομίζω πρέπει να ξαναδιαβάσεις το άρθρο !!

      • Ελένη avatar
        Ελένη @ Μιχάλης 18/01/2015 10:42:59

        Ακριβώς αυτό! δεν αφορά τους χιλιάδες αγανακτισμένων το άρθρο του αλλά τις συμπεριφορές ορισμένων που τις μεταδίδουν και στα παιδιά τους! Συμφωνώ με όλο του το άρθρο, κι ήμουν κι εγώ τότε μια από τις χιλιάδες πολιτών στο Σύνταγμα.

  2. Βατάτζης avatar
    Βατάτζης 02/03/2014 23:19:23

    Ωραίο το άρθρο, απλώς να κάνουμε μια διευκρίνιση. Αλλο οι διαδηλώσεις του Μαΐου 2010 που ήταν πραγματικά αυθόρμητες και παλλαϊκές που κατεπνίγησαν στο αίμα με 3 νεκρούς στην Μαρφίν από τους γνωστούς ξενοπληρωμένους προβοκάτορες και άλλο οι διαδηλώσεις του καλοκαιριού του 2011, οι οποίες είχαν LIVE κάλυψη από BBC και CNN επειδή ο κόσμος έβριζε την ΕΕ...

  3. δημης avatar
    δημης 02/03/2014 23:35:53

    ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙ.. Δεν γνωρίζετε για την .. ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ;;;;;;;

  4. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 03/03/2014 00:48:48

    Τελικά στην ΝΔ δεν υπάρχει ενστικτο αυτοσυντήρησης. Οι μαιμού "αγανακτισμένοι" της Αθήνας (σε αντίθεση με τους αυθεντικούς της Μαδρίτης ή της Νέας Υόρκης), ήταν η μαγιά που έφτιαξε τους Ανεξέλεγκτους, που αναβαθμισε τα "αυγά" από Σέχτα μανιακών σε κομμα της Βουλής και γέμισε τον Σύριζα με γουναράδες, γουρουνάδες, απροσδιόρτους αριστεροδεξιούς "αντιμνημονιακούς" και πονηρούς αρχιπάσοκες "εργατολόγους". Μιά χαρά τα έλεγε ο Θεοδωράκης. Η πλατεία μαιμού κατέστρεψε πολύ ορθολογισμό - και έκανε μεγάλη ζημιά εκτός των άλλων στην κανονικά δημοκρατική ΝΔ.

  5. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 03/03/2014 00:58:09

    Όσοι κλαίγονται τώρα στη ΝΔ για τη βάση της που πήγε για καθαρό αέρα κάτω από τις τρόμπες του ψεκαστικού του κάπταιν Τζίμμυ, ή στους ακατανόμαστους, ή στη "συνιστώσα των γουρουνάδων", θα έπρεπε να πούν ένα ευχαριστώ στον Στ. Θεοδωράκη, που εγκαίρως προσπάθησε να τους ανοίξει τα μάτια. Αλλά τόοοοση τσίμπλα, δεν ξεπλένεται ούτε με "Ποτάμι". Οπότε και για το νέο εγχείρημα, δεν βλέπω πολλή τύχη στην Αθήνα των "μαρξιστών"- πουτινιστών. Στη Μαδρίτη ή στη Λισαβώνα ίσως θα είχε.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Uncle Stgm 03/03/2014 01:24:59

      Όλα σου φταίνε εσένα, εκτός από τη Γερμανία σου. Σου εύχομαι, αυτό που σου εύχομαι.

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ ΚΜ 03/03/2014 14:50:03

        ...ξέχασες να μου καταλογίσεις ότι δέρνω και τους μαύρους.

  6. Άπαντα Επιστάμενος avatar
    Άπαντα Επιστάμενος 03/03/2014 01:38:55

    "ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙ..Δεν γνωρίζετε για την .. ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ;;;;;;;" 1)Αυτοκριτική είναι όταν κάνεις κριτική στον εαυτό σου. Ο Θεοδωράκης με αυτό το άρθρο έκανε κριτική σε άλλους. Θα ήταν αυτοκριτική αν βρισκόταν κι αυτός στο σύνταγμα, αν ήταν κι αυτός "προδομένη γκόμενα". 2)Η αυτοκριτική δεν δικαιώνει κανέναν αυτομάτως και αυτοδικαίως. Είτε η κριτική, είτε η αυτοκριτική, αν είναι λάθος δεν είναι ωφέλιμες.

  7. Δρόλπας avatar
    Δρόλπας 03/03/2014 02:08:20

    ... Οι Βαστίλες χτίζονται για να τις γκρεμίζουν όχι οι αγανακτισμένοι, αλλά αυτοί που δεν εννοούν ν' απελπισθούν....

  8. Ε Α Ν avatar
    Ε Α Ν 03/03/2014 08:29:47

    Ο ΕΧΘΡΟΣ ΛΑΟΣ http://www.youtube.com/watch?v=7oNDdC37kqU Μουσική: Μίκης Θεοδωράκης
    Στίχοι: Ιάκωβος Καμπανέλλης Ήταν πατριώτη ένας λαός
    ένας μεγάλος τοπικός εχθρός.

    Θέλανε νά 'χουν όλοι το σπιτάκι τους
    καθημερινά το μεροκαματάκι τους
    νά 'χουν ακόμα κι άμα θα κακογεράσουν
    μια συνταξούλα για να μην πεινάσουν.

    Νιώθεις πατριώτη τι εχθρός
    ήταν τούτος ο παλιολαός...

    Θέλανε να μην περπατούν στα τέσσερα
    να σκέφτονται και να μιλούν ελεύθερα
    να κυβερνάει αυτός που θά 'χουνε διαλέξει
    κανένας πια να μην τους κοροϊδέψει.

    Νιώθεις πατριώτη τι εχθρός
    ήτανε τούτος ο παλιολαός...

    Θέλαν το νόμο φίλο κι όχι φύλακα
    να μη φοβούνται πια τον χωροφύλακα
    την περηφάνια τους κανείς να μην πληγώνει
    ούτε την πόρτα τους να ξεκλειδώνει.

    Νιώθεις πατριώτη τι εχθρός
    ήτανε τούτος ο παλιολαός...

    Όνειρα χίλια μέσα στο κεφάλι τους
    τ' αποθηκεύανε στο προσκεφάλι τους.
    Χρόνια καλύτερα ελπίζανε να 'ρθούνε
    το σήμερα οι ληστές δεν εχτιμούνε.

    Νιώθεις πατριώτη τι εχθρός
    ήταν τούτος ο παλιολαός...Στα μούτρα σας κ. ΜπομπολοψυχαροΣημιτοκομπάρσε.

  9. frixos avatar
    frixos 03/03/2014 09:42:40

    Οταν είχε δημοσιευθεί το άρθρο του Σταύρου δεν το είχα διαβάσει. Σας ευχαριστώ για την αναδημοσίευση και την ευκαιρία που μου δώσατε. Βουτάω στο ποτάμι. Αν είναι να πνιγούμε καλύτερα στο νερό παρά στα σκατά

    • gikon avatar
      gikon @ frixos 03/03/2014 10:09:04

      Θαμώνας, στο Αλάτσι;

    • Maximus avatar
      Maximus @ frixos 03/03/2014 10:26:00

      Μην ξεχνάς ότι θα βουτήξεις μαζί με την διαπλοκή και το λοιπό κακό συναπάντημα...Απο κροκόδειλους ξέρεις

    • Hvis avatar
      Hvis @ frixos 03/03/2014 13:34:58

      Βούτα όπου θες. Αυτό που λες πως θέλεις να αποφύγεις όμως, αυτό και θα σε πνίξει τελικά.

    • Μιχάλης Χ avatar
      Μιχάλης Χ @ frixos 17/03/2014 09:48:11

      Τελικά οι Gikon,Maximus και Hvis είναι πολύ υποκειμενικοί... Δηλώστε Νεοδημοκράτες και Πασόκοι να καταλάβουμε γιατί τόσο επιθετικοί με τον Θεοδωράκη....

      • gikon avatar
        gikon @ Μιχάλης Χ 17/03/2014 11:23:44

        Ναι κύριε ανακριτά, το δηλώνω, είμαι Νεοδημοκράτης.

  10. roadrunner avatar
    roadrunner 03/03/2014 11:22:42

    Αντιλαϊκός Λαϊκισμός : αυτή είναι η ιδεολογία, που μας κρατάει κρυφή ο Θεοδωράκης-Ποταμός!! Α π α ρ ά δ ε κ τ ο το ύφος του Στ.Θοδωράκη, στο κείμενο !! Απαράδεκτη η απαξίωση του χειμαζόμενου λαού ! Όποιοι κι αν καπέλωσαν εκ των υστέρων ή όποιοι κι αν είχαν την πρόθεση να καπελώσουν εκ των προτέρων το κίνημα των αγανακτισμένων, αυτό δεν ακυρώνει , ούτε τη σκληρή λιτότητα, ούτε τα ανθρώπινα δράματα λόγω μνημονίου Πασόκ-ΓΑΠ,που ήταν και είναι Πραγματικότητα. Αν δεν ήταν και αυτός ένας θρασύδειλος και αν είχε τα κότσια, θα έπρεπε να κατονομάσει και να καταγγείλει, όσους επιχειρούσαν να πατρονάρουν και να καπηλευτούν τους αγανακτισμένους. Όχι να την "πέσει" άνανδρα στον κόσμο, και στα γυναικόπαιδα, στα χαμηλά υποζύγια, που έβγαιναν στις πλατείες αναζητώντας λύση στα τραγικά αδιέξοδα. Εκπλήσσομαι δυσάρεστα, γιατί δεν είχα διαβάσει ποτέ γραπτό κείμενο, του Θεοδωράκη-Ποταμού, δεν με τραβούσε να το κάνω η γλυκανάλατη και τελείως στημένη παρουσία του, στην τηλεόραση.

  11. Δημήτρης Π. avatar
    Δημήτρης Π. 03/03/2014 13:39:35

    Πολύ μένος για τον Θεοδωράκη. Με τόσο πόλεμο που δέχεται πανταχόθεν (από antinews, αριστερά, μέχρι Καρακούση μεριά) τον βλέπω να βγαίνει έως και τρίτος στις ευρωεκλογές.

    • Yet avatar
      Yet @ Δημήτρης Π. 03/03/2014 14:06:49

      Τρίτος από το ..τέλος, μπορεί. Καθόλου απίθανο

    • Nick avatar
      Nick @ Δημήτρης Π. 03/03/2014 19:34:24

      Εχεις δίκιο, τόσοι "καταξιωμένοι επαγγελματίες" της πολιτικής δεν μπορεί να κάνουν λάθος που του επιτίθενται. Ο Θοδωράκης γίνεται επικίνδυνος. Ας μας(τους) πάρει το ποτάμι.

  12. Katia Z avatar
    Katia Z 04/03/2014 02:34:29

    Αυτό το άρθρο είναι αβάντα και όχι ψόγος για το Θεοδωράκη.

  13. αλλού βαρούν τα τύμπανα... avatar
    αλλού βαρούν τα τύμπανα... 05/03/2014 09:50:55

    Τελικά γιατί τόσο μένος για το Θεοδωράκη; Επειδή κάποιοι απειλούνται και φοβούνται για τα συμφέροντά τους;Επειδή μιλάει πιο κοντά στο λαό και όλοι εκείνοι με την ξύλινη γλώσσα φοβούνται ότι θα χαλάσει την πιάτσα και θα τους κλέψει ποσοστά;Οι δημοσιογράφοι; γιατί; επειδή δε σκέφτηκαν πρώτοι να κάνουν αυτό που κάνει ο Θεοδωράκης;Επειδή έτσι κι αλλιώς αναλώνονται σε παράθυρα και άρθρα που δεν έχουν κανένα νόημα και απλώς αποκοιμίζουν τον κόσμο και θεωρούν ντροπή και αίσχος να βγαίνει κάποιος (χαλαρός και χωρίς κοστούμι) και να ασχολείται με προβλήματα που απασχολούν την καθημερινότητα του ανθρώπου και εντέλει να κάνει την αρχή για κάτι ανατρεπτικό(ίσως); Επειδή πρόκειται για έναν άνθρωπο που δεν είναι πολιτικός;(μήπως αυτό είναι καλό,γιατί είναι πιο κοντά σε εμένα και εσένα;) Επειδή δεν φόρεσε σώνει και ντε την ταμπέλα του απαρχαιωμένου αριστερού(της αριστεράς που έχει βγάλει αράχνες) και είναι αριστερός με τον τρόπο του(ναι, γίνεται!). Και ναι, και δούλεψε και λεφτά έβγαλε και σε μεγάλα κανάλια πήγε και σε δημόσια επίσης, ενώ όλοι εμείς αν μας δινόταν η ευκαιρία θα μέναμε με το ταγάρι και τις τρεις και εξήντα. Αλλά ο σοφός ελληνικός έχει για όλα μια ρήση...εν ολίγοις..."όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια". Ξυπνήστε ρε και δοκιμάστε κάτι καινούριο. Γιατί ούτε με τα παλιά έγινε κάτι, ούτε με το κράξιμο εκ του καναπέ-υπολογιστή...Λες και όλοι οι άλλοι που κυκλοφορούν έξω ή ακόμη και εσείς οι κράζοντας είστε αντισυστημικοί. σσ. επίσης θυμηθείτε το εν Ιταλία κράξιμο που έφαγε ο Μπέμπε Γκρίλο και συνεχίστε να ακούτε τους παραδοσιακούς πολιτικούς της Ελλάδας να αγορεύουν και να τους βρίζετε μην κατανοώντας τι ακριβώς σας λένε.
    Ελλάδα-η χώρα "εκ των προτέρων" δικαστήριο.