#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/01/2013 12:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Τσίπρας Α.Ε.»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Argiris avatar
    Argiris 27/01/2013 12:40:26

    Φιλε μου τι να πω.Αψογος.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Argiris 28/01/2013 00:20:42

      Υπερβολές. Κάνουμε ότι μπορούμε. Απλά η Κουμουνδούρου είναι σταθερή πηγή έμπνευσης.

  2. Δημήτρης Κούτρας avatar
    Δημήτρης Κούτρας 27/01/2013 12:47:01

    Συγχαρητήρια κύριε Κρανιδιώτη , εξαιρετική ανάλυση . Υπάρχουν πολλοί πολιτικοί παράλληλοι βίοι αντίστοιχοι με τον cool Alexis και τον ΣΥΡΙΖΑ στην ελληνική και παγκόσμια ιστορία . Εμένα η μετεκλογική συμπεριφορά του μου θυμίζει το μεταπολιτευτικό ΠΑΣΟΚ πρίν το '81 με τις διάφορες φράξιες εντός κόμματος τις οποίες ο πολιτικός "πατέρας" του Alexis "έκοψε" .'Ετσι το ΠΑΣΟΚ του '81 ηταν ο "σκληρος πυρήνας" της φαιοπράσινης Αλλαγής , εκλεκτοί του αρχηγού και ομοτράπεζοι του στα "πολιτιστικά κέντρα" της εποχής . Το κατάφερε ομως μέσα σε μια επταετία και οχι σε μια τετραετία που έχει στην διαθεσή του ο Alexis ,μέσα σε ενα κόμμα "μπετόν" όπου ηγεμόνευε το προεδρικό αλάθητο . Η κατάσταση στον ΣΥΡΙΖΑ οπως ορθά περιγράψατε είναι διαφορετική....

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Δημήτρης Κούτρας 28/01/2013 00:27:27

      Ο Ανδρέας, πονηρά κι αποτελεσματικά για την κάλπη, απευθυνόταν στον έμφυτο, ιστορικό εθνικισμό/πατριωτισμό του Έλληνα. Σου θυμίζω θέσεις - συνθήματα, "Ελληνική Μεραρχία στην Κύπρο", "Η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες", "Βυθίσατε το Χόρα" κλπ.
      Ο ΣΥΡΙΖΑ/ΕΚΜ/Βίλα Αμαλία, αν ψελλίσει τέτοια πράγματα, θα στραβώσει το στόμα τους. Οτιδήποτε έχει ως επίθετο το "εθνικό" τους προκαλεί αναφυλαξία, έτσι θα σφαχτούν μεταξύ τους σε τέτοια πιθανή αλλαγή.
      Κι υπογραμμίζω πως το εθνικό πάει πακέτο με το λαθρομεταναστευτικό. Εκεί δεν δύνανται, είναι κόντρα στο βλαμμένο πολιτικό DNA τους να πάρουν μια λογική κι εθνικά επωφελή θέση. Θα παραμένουν πάντα αντιδημοφιλείς, "πολιτικά ορθοί" σκερβελέδες, θα λένε αυτά τα κουλά για "ανοιχτά κέντρα μεταναστών", που 'λεγε προεκλογικά η Χίλαρυ του φτωχού βαλκάνιου, η Δούρου, από τηλοψίας.

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 28/01/2013 14:30:02

        Έτσι είναι, η λέξη "εθνικό" προκαλεί αναφυλαξία στα συριζόνια. Έχω ακούσει πολλούς, που η γλώσσα τους σκοντάφτει, ακόμη κι όταν εκφέρουν τις φράσεις: «Εθνική Ελλάδος», «εθνική επέτειος», ….ως και Εθνική Τράπεζα ! Γι' αυτό και αντί της λέξης «εθνικό», βάζουν "εθνικιστικό", συλλήβδην και καταχρηστικά. Και ξέρουμε καλά γιατί το κάνουν.

      • Παύλος avatar
        Παύλος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 29/01/2013 00:55:37

        Χαρά στο κουράγιο σου, Φαήλο μου!!!!!!

  3. χανιωτης avatar
    χανιωτης 27/01/2013 13:12:40

    το προβλημα αγαπητε φαηλο δεν ειναι η ανυπαρκτη αριστερα .το θεμα ειναι σιγα σιγα ο κοσμος να δει μια βελτιωσει στην καθημερινοτητα του.η αριστερα τοτε θα γυρισει στο 4%

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ χανιωτης 27/01/2013 20:31:30

      Το πρόβλημα και αυτό που λέω εγώ αλλά και αυτό που λες εσύ. Το 'χω γράψει σε άλλες αναρτήσεις, διεξοδικά. Πχ για την καθίζηση του ΣΥΡΙΖΑ/ΕΚΜ/Βίλα Αμαλία φταίει σε μεγάλο βαθμό η επιτυχία του "Νόμος και Τάξη" του Ν. Δένδια. Ο υπουργός Δημόσιας Τάξης υλοποιεί μ' επιτυχία την εντολή και δέσμευση του Αντώνη Σαμαρά κι ο κόσμος βλέπει μια αλλαγή στην ποιότητα ζωής του, χωρίς να παίρνει χρήμα. Καθαρίζει η γειτονιά του, για πρώτη φορά εδώ και χρόνια.
      Όπως όμως σωστά λες, πρέπει να δει και κάτι άλλο: χρήμα στην αγορά, μείωση της ανεργίας. Να νοιώσει ότι πλέον αρχίζουμε λίγο-λίγο κι ανεβαίνουμε, επιτέλους...

      • nikos avatar
        nikos @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 27/01/2013 23:26:11

        Aν και συμφωνω σε πολλα σημεια με το κειμενο σου(κυριως για το τι ειναι το "φαινομενο" ΣΥΡΙΖΑ),διαφωνω με τη στρατηγικη Δενδια. Η πολιτικη της "μηδενικης ανοχης" ειναι το ουσιωδες περιεχομενο του ναζισμου.οτι σεν απαγορευεται, επιβαλεται.οι Αθηναιοι πολιτες νοιωθουν πιο ασφαλεις απο την επιχειρηση"ξενιος διας" και αλλες σχετικες ,ομως οι γερμανοι πολιτες ενοιωθαν ευχαριστα απο την απουσια των εβραιων και αλλων ταραχοποιων. Αδιαφορουσαν για την τυχη των εβραιων, δεν ηθελαν να ξερουν που ειναι.Κατα των ιδιο τροπο που αδιαφορει ο Αθηναιος,για το που ειναι σημερα οι παρανομοι μεταναστες.Εγω και συ ομως ξερουμε που ειναι και δεν επιτρεπεται να αδιαφορουμε. Ειναι σε καποια αουσβιτς του καιρου μας. οχι δεν τους καινε σε φουρνους. Στοιβαζωνται 40 ατομα σε ενα κελι 4 επι 4 στην ηγουμενιτσα και αλαχου. Τις συνθηκες τις ξερεις. Μας τις περιεγραψε με καθε λεπτομερεια το Μ.ΠΛΗΜ. ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ. Τι ειπε το ξερεις. Η αποδραση ηταν δικαιωμα. αρθρα 25 και 32 ΠΚ.

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ nikos 28/01/2013 00:40:25

          Όχι δεν το ξέρω. Κανάς Συριζαίος δίκασε;
          Η πολιτική της μηδενικής ανοχής καθάρισε την Νέα Υόρκη, την έχει κάνει από τις ασφαλέστερες πόλεις του κόσμου. Πριν λίγες εβδομάδες, σε αυτήν την κάποτε πλέον επικίνδυνη πόλη των ΗΠΑ, για πρώτη φορά υπήρξε μέρα όπου δεν έγινε ούτε ένα σοβαρό έγκλημα!
          Θα στο χαλάσω αλλά αυτές τις ρίχες για "Άουσβιτς", τις ακούω βερεσέ.
          Πάνω απ' όλα με νοιάζει η χώρα μου, οι Έλληνες. Θα τους αλλάξουμε τον αδόξαστο, τόσο πολύ, που θα φεύγουν μόνοι τους και θα λένε με τρόμο στα σόγια τους "μακριά από την Ελλάδα, οι Έλληνες δεν αστειεύονται, έχουν κράτος".
          Θα φύγουν οι παράνομοι, με το καλό ή με το άγριο.
          Θα κοπεί ο βήχας και το παράνομο χρήμα στο κράτος - δουλέμπορο, την ισλαμοφασιστική Τουρκία.
          Θα τσακίσουμε την ανομία και την εγκληματικότητα, με το καλό ή με το άγριο.
          70% των κρατουμένων στις φυλακές αλλοδαποί; Το 90% εξ αυτών μουσουλμάνοι και πρωταθλητές στην σκληρή εγκληματικότητα και καθόμασταν να το κλώθουμε;
          Θα συντριβούν, θα φύγουν. Θα συντριβούν κι οι εστές ανομίας των εγχωρίων. Θα πάρουμε πίσω τις πόλεις και την ύπαιθρο μας, θα επανελληνίσουμε τα πάντα και σε ΄'οποιον αρέσει.
          Θα έρχονται όσοι θέλουμε, με σεβασμό στον τόπο μας, τους νόμους μας, την Ιστορία και τον τρόπο ζωής μας. Όποιος δεν θα τα σέβεται αυτά και θα παρανομεί, στο σύρμα κι έξω απ' την πόρτα.
          Όποιος τα σέβεται θα απολαμβάνει ισότιμα δικαιώματα και μετά από μακρά διαμονή, αφομοίωση και με προσωποπαγή κριτήρια, όχι με αυτοματισμούς, θα δικαιούται την τιμή της ελληνικής υπηκοότητας.
          Ας πουν όποιοι θέλουν, ό,τι θέλουν. Η πολιτική αυτή έχει συντριπτική αποδοχή από τους πολίτες κι είναι καθήκον μας να χλευάζουμε, να εξευτελίζουμε την γελοία πολιτική ορθότητα, να συντρίβουμε τις μισελληνικές αντιλήψεις, που είναι ρατσιστικές σε βάρος της πλειοψηφίας, ήτοι των Ελλήνων, αλλά και σε βάρος των νομίμων μεταναστών, που σέβονται την Πατρίδα μας και τους νόμους της.

          • nikos avatar
            nikos @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 28/01/2013 01:02:09

            Eνταξει. λαθος πορτα.

      • averageJoe avatar
        averageJoe @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 28/01/2013 01:10:28

        Με το μπαρδόν αλλά σε ποιον πλανήτη ζεις; Επειδή δηλαδή μάζεψε ο Δένδιας λίγες χιλιάδες λαθρομετανάστες άλλαξε η ποιότητα ζωής του μέσου έλληνα; Το κέντρο της Αθήνας ζέχνει από βρώμα κι εγκατάληψη. Η εγκληματικότητα έχει βαρέσει κόκκινο. Η ανασφάλεια το ίδιο.

        Μαζέψατε εκεί μερικούς ταλαίπωρους και κάνετε λες και λύσατε το μεταναστευτικό.

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ averageJoe 28/01/2013 14:17:37

          Με το μπαρδόν αλλά μάλλον κάτι έχουν τα ματάκια σου.
          Χιλιάδες οι εθελούσιες αναχωρήσεις λόγω πρέσας.
          Το κέντρο αλλάζει, οι μαύροι με τα ζαμπίλια αραίωσαν, πάνε τα "μεγαλεία" ντάλα μεσημέρι στην Ερμού.
          Μια βόλτα στην Ομόνοια και τα πέριξ κι είναι ορατή η αλλαγή, ενώ η μπουλντόζα ήδη δουλεύει και σε Πάτρα, Αίγιο και άλλες πόλεις και χωριά.
          Λόγω Φράχτη, τάφρου και αυστηρότερης φύλαξης κι αστυνόμευσης στα σύνορα έχουν συρρικνωθεί οι παράνομες είσοδοι.
          Δεν το λύσαμε το πρόβλημα, του βάλαμε όμως "χοντρό χέρι" και μάθε να αναγνωρίζεις τα θετικά. Ο λαός πάντως τ' αναγνωρίζει. Και ξανά εύγε στον Νίκο Δένδια!

  4. Tsaros avatar
    Tsaros 27/01/2013 13:15:54

    Μετά και την νίλα του Αλέξη στην Αργεντινή, ήρθε κι έδεσε η εικόνα, πως αυτό το ρεμπέτ ασκέρ, το πολύ – πολύ να διαχειριζόταν κανά κοινοβιακό καφενέ αλλά σίγουρα όχι τη χώρα, την οικονομία της και σε καμία περίπτωση τα ζητήματα ασφάλειας, της λαθρομετανάστευσης συμπεριλαμβανομένης.

    Στην οποία οικονομία και λαθρομετανάστευση το έμπειρο ΠΑΣΟΚ, η έμπειρη Νέα Δημοκρατία (και ο έμπειρος Σαμαράς που άνοιξε τα σύνορα σε όλη την Αλβανία αρχές ενενήντα), τα πήγανε περήφημα...

    Εδώ γελάνε.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Tsaros 27/01/2013 15:52:57

      Αυτή τη μητσοτακέικη λάσπη για τα σύνορα με Αλβανία πως γίνεται να την έχετε καταπιεί τόσοι πολλοί; Ανησυχώ για το διανοητικό επίπεδο ενός λαού που πίστεψε το Μητσοτάκη (που αλήθεια δημοσίως δεν έχει πει ποτέ) και κατηγόρησε ελαφρά τη καρδία αυτόν που του κατέστρεψε το σχέδιο παραχώρησης του ονόματος της Μακεδονίας μας σε ένα κρατίδιο που το ελέγχει ο Σόρος. Ρώτα αν είχε ποτέ η Ελλάδα φύλαξη συνόρων με την Αλβανία μέχρι τα τέλη του 90. Αν οι Αλβανοί δεν έρχονταν μέχρι την κατάρρευση του καθεστώτος εκεί, έφταιγε η εκτέλεση από τους δικούς τους όταν προσπαθούσαν να φύγουν από τη χώρα τους. Και από πότε την ευθύνη φύλαξης των συνόρων την πήρε το ΥπΕξ; Το ΥΕΑ και το ΥπΕσ με τον πρωθυπουργό είναι τα μόνα αρμόδια.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Tsaros 27/01/2013 20:32:19

      Τι κακομοίρης κι ανιστόρητος που είσαι, Τσάρος άνθρωπος...

    • LamprosM avatar
      LamprosM @ Tsaros 28/01/2013 10:16:45

      φιλε μου, αυτό το "ανοιξαν τα συνορα με την Αλβανια" ειναι εξαιρετικά επικινδυνο και ανθελληνικο. Εστω οτι άνοιξαν. Σε ποιους ανοιξαν? Μηπς στυς καταπιεσμενους Ελληνες της Β Ηπειρου? Ή μηπως δεν ειναι ελληνες αυτοι? Εννοείται και έπρεπε να ανοιξουν τα συνορα, αλλά αυτο ειναι μια μονο πλευρά της εικονας.
      Εκτος αν υποθέσουμε πως εκει ηταν μονο μαι ξενη χωρα και δεν υπηρχε ελληνικο στοιχειο να προστατευθει...

  5. IOKLOS ZARAS avatar
    IOKLOS ZARAS 27/01/2013 13:28:09

    KAI TI ανθρωποι είναι ρε παιδιά αυτοί οι "νοικοκυραίοι" που αμα ο τσίπρας απαλλαγεί απο το διεθνιστικό "έρμα " θα μπορύσαν να τον εμπιστευτούν; Μήπως ειναι οι "νοικοκυραίοι" που επι πολλά χρονια και κάποιοι ακομα και σήμερα επιναν νερό στο ονομα του οψιγαμιου μπαμπα του γαπ;
    ΚΑΙ ΤΙ μυαλό έχει εκείνος ο τσίπρας που έπρεπε να ταξιδεψει (πρωτη θεση παρακαλω) για να δει ιδίοις ομμασι πως καποιοι άλλοι "προοδευτικοί" και αυτοι (μην ξεχναμε ) καταστρεψαν εναν λαο, ενώ και λίθιος μπορεί να το καταλαβει χωρίς καν να ταξιδέψει;
    ΚΑΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΤΕ σ΄ολο τον κοσμο οι προοδευτικοί επετυχαν κατι ουσιαστικο περα απο το να κανουν "νοικοκυραίους" τα παρασιτα;
    ΩΣ ΠΟΤΕ αυτοί που παραγουν πλουτο θα ανεχονται τους "νοικοκυραίους" να ζουν ει βαρος τους και τους προοδευτικους να καταστρεφουν τις ζωες τους για να κανουν επαναστατικη γυμναστική;
    Οι κομμουνιστές τέλος κ Κρανιδιωτη δεν είχαν καμμία διαθεση να "παρουν" την σημαια του εθνικού αγώνα στην κατοχη. Την καπηλευτηκαν αισχρα ευθεως αναλογα με την αισχροτητα της μειονεκτικής φυσης τους. Και για να μην χρησιμοποιησω αποδειξεις τυπου Φενεού και αρχίζουν τα ερυθρά βλασταρια τους να τσιριζουν παλι, σας παραπεμπτω στην ανακοινωσή τους που κατηγορουσε την ΠΕΑΝ για συνεργασια με τον εχθρο οταν τα πτωματα του Περρικου και των υπολοιπων ηταν ζεστα ακομα στο νεκροτομειο

  6. τάσος avatar
    τάσος 27/01/2013 13:37:30

    και ο ανδρέας είχε τους αναρχοπασόκους. χωρίς αναρχικούς δε γίνεται δουλειά.

  7. Μανώλης Κ. Αντωνόπουλος avatar
    Μανώλης Κ. Αντωνόπουλος 27/01/2013 13:58:03

    Συμφωνώ με την ανάλυσή σας. Κατά την γνώμη μου, η κεντροαριστερά "δεν χρειάζεται" πλέον. Η αντίθεση είναι μεταξύ δεξιάς - αριστεράς, με την ελληνική ανάγνωση των όρων, και επειδή η κυριαρχία της δεύτερης σιγά - σιγά εξατμίζεται, είναι μεταξύ των άλλων και ρεβανσιστική, αποκρουστική για την πλειοψηφία, το αποτέλεσμα προκύπτει. Εκτός εάν η δεξιά φοβηθεί, οπισθοχωρήσει και συνθηκολογήσει με την αριστερή παλαβομάρα...

  8. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 27/01/2013 14:36:16

    και? τα κομματα ετσι ειναι-ειδικα οταν βλεπουν εξουσια- μεταλασονται. Στην ΝΔ θα επρεπε να τρεμουν την ημερα που οι Χρυσαυγιτες θα σταματησουν να κανουν σαν ουγκ και μιλησουν πολιτικα. εκει το 4.5% του πασοκ θα μοιαζει ονειρο

  9. 2 χρόνια άνεργος avatar
    2 χρόνια άνεργος 27/01/2013 14:40:58

    Εκπληκτικά τα γράφεις Φαήλο.
    Με τέτοιους αντιπάλους θα έπρεπε να πιάνει 60% στις δημοσκοπήσεις η ΝΔ, παρά τα δύσκολα οικονομικά μέτρα.
    Γιατί όμως δεν το επιτυγχάνει;
    Μήπως επειδή κάτι άξιοι κυβερνώντες όπως ο σεμνός επιστήμονας και αναπληρωτής υπουργός οικονομικών έχει διορίσει την σύζυγό του στην Βουλή, όπου υπηρετεί και ο πατέρας του;
    κρυμμένοι φυσικά στο σπίτι τους μέσω κάποιας απόσπασης σε γραφείο ευρωβουλευτή; ‘Τακτοποιημένα’ και άλλα μέλη της οικογένειας επίσης. . .
    Και μιλάμε για σεμνό πολιτικό. . .
    Μπορεί να φαντασθεί κανείς τι γίνεται με τους περισσότερο φαύλους. . .
    Έτσι όμως θα σωθεί ο τόπος;
    θα έρθει η ανάπτυξη;
    θα γίνει η ανακήρυξη της ΑΟΖ;
    θα καταπολεμηθεί η ανεργία της νεολαίας;

    Αυτά τα ερωτήματα, αγαπητέ Φαήλο, από την δυστυχούσα Φθιώτιδα.
    Εσύ φυσικά καλά κάνεις και υπερασπίζεσαι τον άξιο Πρωθυπουργό και πολύ σωστά καταγγέλλεις τα εξωφρενικά του Τσιπρικού ΣΥΡΙΖΑ.
    Άλλοι όμως με την συμπεριφορά τους δεν επιτρέπουν τον τόπο να προκόψει και φυσικά ροκανίζουν τα επιχειρήματά σου.

    Άνεργος πτυχιούχος από την ορεινή Φθιώτιδα

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ 2 χρόνια άνεργος 27/01/2013 20:34:23

      Εγώ, αν μου έπεφτε λόγος, και ήμουν σε κάποια θέση και χρειαζόμουν συνεργάτη, μετακλητό κλπ, θα απέκλεια τους φίλους και συγγενείς μου, θα ζητούσα 10 βιογραφικά από άνεργους ικανούς νέους/ες και θα έπαιρνα τον καλύτερο/η. Λέω τώρα...

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 27/01/2013 21:13:24

        Α, μη δηλώνετε κι εσείς έτσι προκλητικά όλα όσα σκέφτεστε!!! Χαλάτε την πιάτσα τους. 'Ωρα είναι να μας πείτε πως καταλαβαίνετε οτι δεγίνεται να επιβιώσει άνθρωπος σήμερα, με 500 € !!!! Μη μας το πείτε!! Δεν το χωρά ο νους του υψίφωνου βιβλιοπώλη :-). Δεν το χωρά όταν πρόκειται για τους πληβείους βέβαια. Ο ίδιος μας το δήλωσε χθες, πως δεν μπορεί να ζήσει με λιγότερα από αυτά που (χωρίς τη θέλησή μας φυσικά) του δίνουμε.
        Εσάς σας πιστεύω. Και γι αυτό που δηλώνετε και για άλλα που δε λέτε. Είναι πολύ αρνητικό για τους ψηφοφόρους της ΝΔ που δεν διέκριναν, οτι και μόνο για να ακούγονται εντός Βουλής οι εμπεριστατωμένες θέσεις σας επί των Εθνικών θεμάτων, έπρεπε να σας είχαν επιβάλλει κόντρα στις παρεούλες και τις κλίκες. Κακό δικό μας....

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ BLACKQUEEN 28/01/2013 00:50:35

          Όποιος λέει πολλά, λέει συχνά και μ@λ@κίες.
          Ο Ελληνικός Τρόπος προϋποθέτει μέτρο.
          Η θέση χιλιοειπωμένη: 2-3000 και πολλά είναι για βουλευτή, την στιγμή που δεν υπάρχει πια ασυμβίβαστο. Αν απαιτείς ο άλλος να ζει με 550 Ευρώ, τότε μπορείς να σώσεις την Πατρίδα με τα πενταπλάσια, χωρίς να πεινάσεις.
          Θεωρώ ύβρη τα 7000 του βουλευτή, όταν τα στελέχη των Ενόπλων Δυνάμεων πένονται. 7000 Ευρώ ο χ τύπος, για να περιφέρεται στα στούντιο κι ο πιλότος των F16 ούτε το 1/3; Δεν πάμε να φουντάρουμε λέω εγώ!
          Και γιατί 6 (!) μετακλητούς κι αποσπασμένους, όταν ο Γερμανός βουλευτής έχει μία γραμματέα κι ένα επιστημονικό συνεργάτη όλους κι όλους; Τόσο πολύ και ποιοτικό επιστημονικό έργο παράγει η Βουλή μας και δεν το πήρα είδηση;
          Κι είπαμε, 400 υπαλλήλους η Βουλή της Γερμανίας με 100.000.000 πληθυσμό, 1850 με 10.000.000.
          Πως το λένε; Διοίκηση δια του παραδείγματος. Αυτό είναι το ζητούμενο. Όταν όμως τους μισούς τους χώσαμε εμείς, πως να διώξουμε τώρα κόρες, γιους, βαφτιστήρια, αδερφοξάδερφα, κουμπάρους κλπ; Κι είναι κι η "αριστερά" μέσα στο κόλπο, ε, κατ' αναλογίαν αλλά είναι.
          Αυτά τα ωραία...

          • averageJoe avatar
            averageJoe @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 28/01/2013 01:20:24

            Κι επίσης η ισπανική ΔΕΗ με διπλάσιο παραγώμενο έργο έχει τους μισούς υπαλλήλους από τη δική μας. Αλλά κανείς σας δεν μιλάει ανοιχτά για απολύσεις. Μη και χάσουμε τα ψηφαλάκια.

          • BLACKQUEEN avatar
            BLACKQUEEN @ averageJoe 28/01/2013 07:37:21

            Οι απολύσεις στο Δημόσιο αυτή τη στιγμή, που η ανεργία στον Ιδ.Τομέα καλπάζει ανεξέλεγκτα, είναι άλλη μία τρομακτική προοπτική. Κατανοεί ο καθένας τον παραλογισμό που έχει επικρατήσει με τους υπεράριθμους και μη ιδιαιτέρως ...εργατικούς και πρόθυμους υπαλλήλους, αλλά πόση ανεργία ακόμη μπορούμε να ''απορροφήσουμε'' ειρηνικά ως κοινωνία ; 40% ? 45%? Στο τραγικό σημείο που έχουμε φτάσει, οι ''λύσεις'' πια δεν είναι λύσεις, γιατί οδηγούν σε επί πλέον προβλήματα....

          • Ρηνα avatar
            Ρηνα @ BLACKQUEEN 28/01/2013 09:30:09

            Επιτελους αγαπητη βασιλισσα ! Δεν θα κερδισουμε τιποτα με τις απολυσεις παρα μονο θα περιπλεξουμε τα πραγματα με καινουργιες στρατιες ανεργων, απεργιες κλπ.Για να ξεκινησει η αναπτυξη που ολοι θελουν θελει ηρεμο τοπιο και ανθρωπους στις θεσεις τους να δουλευουν.Η καταλληλοτερη εποχη να ελαττωσεις προσωπικο ειναι οταν σε καθε επιχειρηση-Οργανισμο-Δημοσιο κλπ εχεις καταφερει να τον εκσυγχρονισεις με τετοιο τροπο [οχι του Σημιτη], που να μπορει με τους λιγοτερους να ανταποκριθει καλυτερα.Τωρα παρατηρειται το φαινομενο να φευγει κοσμος χωρις συντονισμο και μαλιστα λογω συνταξιοδοτησης, και να διαλυονται μεγαλα τμηματα της Δημοσιας Διοικησης με αποτελεσμα την απιστευτη καθυστερηση ολων των θεματων η την ταλαιπωρια των πολιτων. Ποσο μαλλον να διωξεις κι αλλους με απολυσεις και να τους εχεις απ εξω κολλημενους να εμποδιζουν και να κραυγαζουν.Και εγω που τα λεω αυτα εχω υποστει στο πετσι μου τις "ορδες των βαρβαρων" απο το 81 και μετα αλλα ειπαμε τωρα δεν ειναι καιρος για αναταραχες ουτε τις λυσεις θα τις δωσουν τα υπαλληλακια.....Οπως και σεις αναφερατε σε αλλη αναρτηση, ειναι καιρος να μιλησουν τα "βαρια ονοματα" και να δωσουν επιτελους κι αυτοι ενα χερι η αν δεν το καταλαβαινουν σαν πατριωτες, να υποχρεωθουν.

          • BLACKQUEEN avatar
            BLACKQUEEN @ Ρηνα 28/01/2013 10:43:11

            Εγώ πάντως, πιστεύω πως σε πρώτο χρόνο θα πρέπει να αρθεί ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ η μονιμότητα και σε δεύτερο εφ΄όσον καταφέρουμε να δημιουργήσουμε αρκετές θέσεις εργασίας στον Ιδ.Τομέα (πράγμα δυστυχώς δύσκολο), να μειωθούν και οι υπάλληλοι του Δημοσίου που πληρώνονται χωρίς να είναι παραγωγικοί. Να αποκατασταθεί σταθερά (έστω και αργά) η ισότιμη και δίκαιη αντιμετώπιση όλων των εργαζομένων και να μην αποτελεί πλέον ο Δημόσιος Τομέας καταφύγιο νωθρών, παραιτημένων και βολεμένων κομματογλυπτών.

          • averageJoe avatar
            averageJoe @ Ρηνα 28/01/2013 12:33:17

            Μια η άλλη είναι, αν δεν απολύσεις αυτούς θα αναγκαστείς μετά να πάρεις κι άλλα μέτρα για να μαζέψεις την οικονομία που θα οδηγήσουν σε νέες απώλειες θέσεων εργασίας. Οπότε καλύτερα να χάσουν τη δουλειά τους οι άχρηστοι.

          • BLACKQUEEN avatar
            BLACKQUEEN @ Ρηνα 28/01/2013 14:45:00

            @ averageJoe : ''Οπότε καλύτερα να χάσουν τη δουλειά τους οι άχρηστοι.'' Αυτό μην το λέτε έτσι εμπαθώς όπως το λέτε...Πίσω από κάθε άνεργο υπάρχουν οικογένειες, παιδιά, υποχρεώσεις. Ποιός γίνεται να σκέφτεται μα και ν΄αποφασίζει με τόση σκληρότητα, όταν οι αποφάσεις του πρόκειται να καταδικάσουν σε δυστυχία αθώους κι ενόχους;; Αρκετή μιζέρια επικρατεί τριγύρω μας. Τι θα κερδίσουμε αν την πολλαπαλασιάσουμε;;; Το ζητούμενο είναι να βρούμε τρόπο να τη μειώσουμε...... Τραγικά τα διλήμματα που δημιούργησαν τα εγκλήματα των παρελθόντων άχρηστων ανευθυνοϋπεύθυνων.

          • BLACKQUEEN avatar
            BLACKQUEEN @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 28/01/2013 07:46:07

            Το θέμα είναι πως το θράσος περισσεύει και η ντροπή απουσιάζει. Δεν έχουνε επίγνωση οι άνθρωποι της τραγικής ασημαντότητάς τους και συνεχίζουν να προκαλούν κομπάζοντας εν μέσω μιας δεινοπαθούσας κοινωνίας, που όσο κι αν έχει συνεργήσει στην αυτοκαταστροφή της (και διά της άστοχης επιλογής ''ταγών''), έχει αρχίσει πια και τους μισεί. Για την αναλγησία, τη φιλαυτία, την υποκρισία, την αλαζονεία και την ψυχοδιανοητική τους κενότητα.
            Το μόνο δίλημμα που αντιμετωπίζει πια κανείς παρατηρώντας τους, είναι αν θα ήτανε γι αυτούς κατάλληλο το πρόβειο, ή το αγελαδινό. Το πλήρες, ή το άλλο με τα 2% λιπαρά; :-) Εξτρεμιστική σκέψη, αλλά...

          • Ρηνα avatar
            Ρηνα @ BLACKQUEEN 28/01/2013 13:17:27

            Ενα παραδειγμα με λιγη αναλυση: στη Βουλη χρηση των προνομιων δεν κανει ενα κομμα πχ αυτο που κυβερνα η εχει τη πιο μεγαλη δυναμη, αλλα -τη ανοχη ολων -ολοι βολευονται με κυριαρχο προσον τις ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΓΝΩΡΙΜΙΕΣ. Ακομα κι αν εκλειψει η μονιμοτητα -που με το μνημονιο ετσι το βλεπω-στην Ελλαδα ετσι οπως την ξερουμε παντα θα υπαρχουν τα προσωπικα. Ο αδελφος, ο κουμπαρος, ο γειτονας, ο φιλος...
            Η μονη λυση ειναι πουθενα εκτος διαγωνισμου και ακομα και στον ιδιωτικο τομεα σοβαρες κι δημοσιοποιημενες αξιολογησεις ωστε και η καθε ιδιωτικη εταιρεια η μεγαλοεπιχειρηση να πειθει για την επαρκεια της και την αξιοπιστια της. Γιατι υπαρχει κι ενας ιδιωτικος τομεας που βριθει νωθρων και βολεμενων και δεν εννοω κανα μικρομαγαζο που ο διευθυντης ειναι και ο ιδιοκτητης κι εχει τα ματια επανω σου....
            Και ειμαι σε θεση να γνωριζω οτι ο,τι καλυτερο υπηρετει σε Δημοσιο η ημικρατικο ποστο ειναι αυτο που προσληφτηκε απο Δημοσιους διαγωνισμους και βεβαια αυτο ειναι που βγαζει τη δουλεια εναντι των υπολοιπων απλα βολεμενων.

          • BLACKQUEEN avatar
            BLACKQUEEN @ Ρηνα 28/01/2013 14:01:59

            '' Γιατι υπαρχει κι ενας ιδιωτικος τομεας που βριθει νωθρων και βολεμενων ..''
            Κανείς ιδιώτης ΔΕΝ πληρώνει ανίκανους και τεμπέληδες. Οι Ιδ.Επιχειρήσεις, επιλέγουν τον ποιοτικά καλύτερο υπάλληλο, στην πιό συμφέρουσα ...τιμή. Οι προσωπικές γνωριμίες εκεί, πάντα θα είναι αφορμή ώστε να δοθούν ευκαιρίες και να δοκιμαστεί κανείς. Όταν όμως δεν ανταποκρίνεται, πάντα απομακρύνεται. Το ίδιο πρέπει να ισχύει ΠΑΝΤΟΥ.
            Στην ξεραμένη κοιλάδα του δημοσίου, ήρθε ο καιρός να αλλάξουν όλα.

      • 2 χρόνια άνεργος avatar
        2 χρόνια άνεργος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 27/01/2013 21:29:58

        Κρίμα που δεν ψηφίζω στην εκλογική σου περιφέρεια κυρ-Φαήλο μου.
        Πιστεύω όμως ότι και από την τωρινή σου θέση μπορείς να καταπολεμήσεις την φαυλότητα.
        Έτσι αποδυναμώνεται η αντιπολίτευση:
        Ας είμαστε αυστηροί και δίκαιοι πρώτα με τους δικούς μας. . .
        Ας τους στρώσουμε αυτούς και έτσι θα μας ακολουθήσουν οι πολλοί .

  10. AναρχοΝοικοκυραίος avatar
    AναρχοΝοικοκυραίος 27/01/2013 15:59:40

    Πόσο δίκιο έχεις φίλε Φαήλο! Αυτοί οι εθνομηδενιστές, αυτοί οι απάτριδες οι παλιοαριστεροί, κανέναν Έλληνα δεν πρόκειται να πείσουν τελικά, πως είναι Έλληνες.
    Η δεξιά και η ΝΔ έχει εξασφαλισμένη την αποκλειστική αντιπροσωπεία της εθνικοφροσύνης, άπαξ.
    Όλοι αυτοί οι άχρηστοι με επί κεφαλής τον Τσιπρανδρέου που ανεπιτυχώς προσπαθεί να παραστήσει την Τσιπροσαμαρά παραπλανώντας μας, είναι κάτι παράπάνω από σίγουρο πως θα φωνάξει, θα ιδρώσει, θα κρυώσει, θα αρρωστήσει και θα...πεθάνει, να ησυχάσουμε. Ας αποκοιμηθούμε τώρα όλοι ήσυχοι, κι αύριο βρείτε ένα άλλο παραμύθι, ακόμα πιό ευχάριστο στ΄αυτιά μας.
    Ευχαριστούμε πάντως, για την προσπάθεια.

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ AναρχοΝοικοκυραίος 27/01/2013 17:38:57

      Aγαπητέ Αναρχονοικοκυραίε, μην το παίρνετε προσωπικά όλο ετούτο το πολεμικό σκηνικό και συγχύζεστε άδικα :-).
      Θυμηθείτε τον πρόσφατο, προηγούμενο μεγάλο ''πόλεμο'' με το εχθροΠασόκ, που σήμερα δεν είναι παρά ένας αθωωμένος (εξ΄ανάγκης) και πλέον πειθήνιος, συγκυβερνήτης, αρωγός!!
      Έχει ο καιρός γυρίσματα και το ποτάμι της ζωής μα και της Ιστορίας, συνεχόμενη και αδιάλειπτη ροή. Τα λασπωμένα νερά, καθαρίζουνε πάντα στο τέλος.....
      Όσο το παιχνίδι μοιάζει οτι μπορεί να εξελιχθεί σε ... ''ντέρμπι'', οι κόουτς έχουν δώσει εκ παραλλήλου το ανείπωτο πλην σαφέστατο σύνθημα, της ανελέητης επίθεσης και της μέχρις εσχάτων άγριας συμπλοκής.
      Έτσι πολώνονται οι...στρατοί και στοιχίζονται. Δεν ξέρω αν συμφωνώ με όλα αυτά τα τετριμμένα και απολύτως χρεοκοπημένα συστήματα, γιατί αυτά τα ξέρουν πιό καλά οι εκπαιδευμένοι στρατηγοί.... Εγώ θα προτιμούσα αν με ρωτούσανε ποτέ, ένα ποιοτικότερο παιχνίδι όπου η φαντασία και η δημιουργικότητα, τα επιχειρήματα και ο γόνιμος διάλογος θα ήταν αρκετά να διαμορφώσουν την κοινωνική συνείδηση, χωρίς να είναι απαραίτητες οι απλοϊκές ξεπερασμένες μέθοδοι των ύβρεων, των προσβολών και των ακραίων αντεγκλήσεων επί των ασημάντων. Αλλά όλοι εμείς που δεν ''ανήκουμε'' σε κανένα στρατόπεδο και τα κριτήριά μας είναι λιγάκι πιό ....σύνθετα από το χρώμα της παραταξιακής σημαίας, απ΄τις καταβολές, τ΄απωθημένα και τις κομματικές ιδεοληψίες κι εμμονές, ας μείνουμε σε απόσταση ως ψύχραιμοι κι ανεπηρέαστοι θεατές, ευχόμενοι να μην παρατραβήξει όλο ετούτο το ανούσιο ''παιχνίδι'' και ας ελπίσουμε οι ''αντίπαλοι'' να καταλάβουν σύντομα πως θα΄μαστε όλοι κερδισμένοι, αν ωριμάσουν κι αν ομονοήσουν.
      Το συντομότερο όμως, γιατί χρόνος για χάσιμο πια, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

      • Ελπιδοφορος avatar
        Ελπιδοφορος @ BLACKQUEEN 27/01/2013 19:13:33

        Έχω την άποψη ότι,

        Η πόλωση γίνεται πολύ πιο εύκολη υπόθεση όταν απευθύνεσαι σε έναν λαό που τον έμαθαν τριάντα χρόνια τώρα ότι οι κομμουνιστές είναι προοδευτικοί (μόνο στην Ελλάδα συμβαίνουν αυτά), οι μόνοι που υποστηρίζουν τον εργάτη αγρότη φοιτητή και τον φτωχό λαό χωρίς να γνωρίζουν (οι περισσότεροι) ότι είναι διεθνιστές ότι είναι άθεοι , τις θέσεις τους για τα εθνικά θέματα και πως είναι στην ιδεολογία τους να υποστηρίζουν τους κρατικούς υπαλλήλους και τον μεγάλο δημόσιο τομέα μόνο και μόνο για να ΕΛΕΓΧΟΥΝ την αναδιανομή μέσω των υπερβολικών φόρων που επιβάλλουν στον λαό.

        Δυστυχώς σε αυτό με τους σημερινούς φόρους που γίνονται πλέον κεφαλικοί δεν βλέπω να διαφέρει και πολύ η νέα δημοκρατία από τους “καθαρόαιμους κομμουνιστές” και μάλλον θα έπρεπε να το κάνει περισσότερο κατανοητό ότι δεν είναι στην ιδεολογία της ΑΛΛΑ επιβάλλεται τόσο από τους συγκυβερνώντες για να μην γίνουν απολύσεις , κλείσιμο άχρηστων οργανισμών ιδιωτικοποιήσεις κλπ. όσο και από την οικονομική κατάρρευση της χώρας μας που όμως προήλθε γιατί εφαρμοζόταν μια σοσιαλιστική πολιτική και από τα δυο κόμματα που κυβέρνησαν την χώρα αλλά πολύ περισσότερο από το πα. ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΟ κίνημα που τώρα οι αριστεροί το ονομάζουν δεξιό γιατί έτσι τους συμφέρει.

        Στο τέλος τέλος δεν είναι κακό ,απεναντίας θα έλεγα , να παραδεχτεί η Νέα δημοκρατία πως η πολιτική των προηγούμενων δεκαετιών όσον αφόρα την οικονομία αλλά και στο θέμα της λαθρομετανάστευσης ήταν καθαρά σοσιαλιστική και πως αυτό πρέπει να αλλάξει εάν θέλουμε να μοιάσουμε στις ανεπτυγμένες χώρες της Ευρώπης και όχι στις πρώην ανατολικές.

        Απλές και καθαρές κουβέντες που έχει ανάγκη να ακούσει ο κάθε απλός πλην σκεπτόμενος Έλληνας πολίτης που δεν θέλει πλέον να κουνάει σημαιάκια στις πλατειές και να “μαντρώνεται” όπως λέτε!
        Φιλικά

        Συγχαρητήρια κ. Κρανιδιώτη και συγγνώμη εάν ξέφυγα από το θέμα σας.

        • BLACKQUEEN avatar
          BLACKQUEEN @ Ελπιδοφορος 27/01/2013 20:43:31

          Καλέ μου Ελπιδοφόρε,
          1)‘’ Η πόλωση γίνεται πολύ πιο εύκολη υπόθεση όταν απευθύνεσαι σε έναν λαό που τον έμαθαν τριάντα χρόνια τώρα ότι…’’
          H πόλωση γίνεται πολύ πιο εύκολη υπόθεση όταν απευθύνεσαι σε έναν λαό που δεν σκέπτεται, δεν κρίνει ανεξάρτητα, και που αντιλαμβάνεται τα δρώμενα κοιτάζοντας πίσω από παραμορφωτικά κομματικά γυαλάκια, είτε γιατί έμαθε να είναι οκνός, οπαδός και ποίμνιο, είτε γιατί αφέθηκε και βολεύτηκε μιάς και τα μικροσυμφεροντάκια του εως χθες ψευτοεξυπηρετούνταν κουτσά στραβά, από τους σοφούς ληστοποιμένες όλων των αποχρώσεων
          2)‘’ χωρίς να γνωρίζουν (οι περισσότεροι) ότι οι κομμουνιστές είναι διεθνιστές ότι είναι άθεοι, χωρίς να γνωρίζουν τις θέσεις τους για τα εθνικά θέματα..’’
          Ο ενήλικος, υπεύθυνος πολίτης που απαιτεί να διαμορφώνει με την ψήφο του το παρόν και το μέλλον της χώρας του αλλά και των ερχόμενων Ελλήνων, αν ΔΕΝ γνωρίζει ούτε που βρίσκεται κι αν είναι ταυτοχρόνως και ανίκανος να πληροφορηθεί και να εκτιμήσει αναλόγως όσους περιλαμβάνονται σ το …μενού των επιλογών του, είναι άξιος της κακιάς του της μοίρας κι εμείς οι δυστυχείς, έρμαια των τυφλών ενεργειών του (πράγμα που σαφώς και μας συμβαίνει ). Τις κρίσεις σας σχετικά με το …ποιόν των …αηδιαστικών κομμουνιστιστών δε θα τις σχολιάσω, γιατί μπορείτε φυσικά να τις χαίρεστε.
          3) ‘’ την οικονομική κατάρρευση της χώρας μας που όμως προήλθε γιατί εφαρμοζόταν μια σοσιαλιστική πολιτική και από τα δυο κόμματα που κυβέρνησαν την χώρα ‘’
          Σοσιαλιστική πολιτική και σοσιαλιστική κυβέρνηση στην Ελλάδα ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ. Δικαίωμά σας όμως, να βαφτίζετε όπως σας βολεύει τις δεξιοσυντηριτικοεκσυγχρονιστικές νεοφιλελεύθερες αλητοσυμμορίτικες αρπαχτές των ανίκανων προδοτών, που προσποιούνταν τους …κυβερνήτες και κέρδιζαν επάξια τη στήριξη των ασυνείδητων, διεφθαρμένων και ανοήτων μικροσυμφεροντολόγων οπαδών-συνεργών.
          Αυτός ο Σημίτης κι εκείνος ο ΓΑΠ, δεν ήταν τελικά προδότες σε διατεταγμένη υπηρεσία. Όοοοχι!!! Ήτανε ή σοσιαλιστές, ή κομμουνιστές…...
          Επλιδοφόρα η γνωμάτευση και ανατρεπτική!!!!

          • Ελπιδοφορος avatar
            Ελπιδοφορος @ BLACKQUEEN 28/01/2013 12:13:00

            Σας γράφω ένα μόνο παράδειγμα
            Η Ελληνική βιομηχανία έφτασε την περίοδο 1955 – 1975 να απασχολεί περίπου 1,000,000 άτομα και το δημόσιο περίπου 300,000.
            Σήμερα τα πράγματα είναι ανάποδα το δημόσιο μαζί με τις ΔΕΚΟ απασχολεί περίπου 1,200,000 υπαλλήλους και έχουμε 300,000 “ιδιωτικούς” βιομηχανικούς εργάτες.

            Εάν αυτό για εσάς είναι αποτέλεσμα φιλελεύθερων πολιτικών και όχι σοσιαλιστικών-κομμουνιστικών θα έλεγα πρακτικών – αφήνω σε εσάς να μου πείτε σε ποια άλλη φιλελεύθερη χώρα συμβαίνουν τα παραπάνω.

          • BLACKQUEEN avatar
            BLACKQUEEN @ Ελπιδοφορος 28/01/2013 13:35:56

            :-) Αυτό που περιγράφετε, είναι απλά η απόδειξη μιάς άθλιας διαχείρισης ανίκανων, παντελώς αδιάφορων για το παρόν και το μέλλον της χώρας, ανέμπνευστων και ασυνείδητων, που προκειμένου να μην καταγράφουν ανεργία 55% και φυσικά επιλέγοντας την ποταπή μικροκομματική ''αναγκαιότητα'' της ανταλλακτικής σχέσης, δημιούργησαν ένα δημόσιο τομέα - τέρας. Δεν το επέλεξαν σαν ....παραγωγικό μοντέλο, απλά αδιαφόρησαν για τη δημιουργία οποιουδήποτε παραγωγικού μοντέλου και αρκέστηκαν στην εγκληματική και ανεξέλεγκτη απορρόφηση δανεικών.
            Σοσιαλιστικό πάντως ή κομμουνιστικό, δεν είναι το διεφθαρμένο, το δίχως πυξίδα και πλάνο, χωρίς σκοπό και προορισμό σύστημα άσκησης της εξουσίας.... Τυχαίοι, εγκληματίες, καιροσκόποι χωρίς καμιά ιδεολογική ταυτότητα ήταν οι ......κυβερνήτες. Ούτε αριστεροί, ούτε δεξιοί. Ούτε σοσιαλιστές, ούτε νεοφιλελεύθεροι. Ένας φίγδειν μίγδειν ασαφής πολτός οι αποτυχημένες....πολιτικές τους, με κύριο συστατικό το μικροσυμφέρον, τη σκοπιμότητα, τη συνδιαλλαγή και την απατεωνιά.

          • Ελπιδοφορος avatar
            Ελπιδοφορος @ BLACKQUEEN 28/01/2013 16:46:00

            Αχταρμάς ότι χειρότερο αλλά δεν μπορούμε να παραγνωρίσουμε την
            Κρατικοποίηση του ομίλου Στρατή Ανδρεάδη στην κατοχή του οποίου ήταν τράπεζες ασφάλειες ξενοδοχείο Hilton ,άλλες βιομηχανίες την Ολυμπιακή τα διυλιστήρια του Νιάρχου ,την Πειραϊκή πατραϊκή , ναυπηγεία Σκαραμαγκά κλπ.
            Ψάχνοντας βρίσκει κανείς πολλές άλλες ιδιωτικές εταιρείες που έκλεισαν κάτω από το βάρος της σοσιαλμανιας και των συνεχών απεργιών που είχαν πάντα την συμπαράσταση των κυβερνήσεων και των λοιπών κομμουνιστικών κομμάτων.

            Βεβαίως όλοι αυτοί οι απολυμένοι έπρεπε να βρίσκουν δουλεία στο δημόσιο όπως πολύ σωστά επισημαίνεται, (οχι τυχαία κατα την αποψη μου, ψηφαλάκια)
            Απλά πείτε και σε μένα ποια πολιτική υποστηρίζει τον κρατισμό και ποια όχι, αναφέρομαι σε πολιτικΗ και όχι σε ονόματα κομμάτων!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ AναρχοΝοικοκυραίος 27/01/2013 20:10:19

      Να ΄σαι καλά! Άφεριμ.

  11. Nεστωρίδης avatar
    Nεστωρίδης 27/01/2013 16:38:04

    Πολύ καλό το άρθρο σου Φαήλο.
    Τώρα πρέπει να στηρίξουμε τους θεσμούς τις δημοκρατίας και να βγάλουμε την χώρα απο την σκιά της βίας και του μίσους που τά τελευταία τριάντα χρόνια υποθάλπτει η αριστερά και ανέχονται οι κυβερνώντες διαχρονικά.
    Να ελεγχθεί η εκτελεστική εξουσία για ανοχή σε διάφορους καταληψίες δημοσίων κτηρίων (το ίδιο ισχύει και για τους πρυτάνεις των ΑΕΙ)
    Να ελεγχθεί η δικαστική εξουσία όταν λειτουργοί της αθωώνουν εγκληματίες τρομοκράτες.
    Επίσης οι βουλευτές ΔΕΝ είναι στο απυρόβλητο όταν επαινούν την ωμή βία και τις δολοφονίες
    Προϋπόθεση για να έρθουν οι επενδύσεις είναι η πολιτική σταθερότητα
    Με την επιχειρηματικότητα Ελλήνων και ξένων θα δημιουργηθούν νέες θέσεις εργασίας και ο κάθε ΣΥΡΙΖΑ θα αποτελεί παρελθόν

  12. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 27/01/2013 17:26:50

    ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ..........

  13. ΚΠ avatar
    ΚΠ 27/01/2013 17:28:35

    Ο Γιώργος Γιαννούλης γεννημένος στο Επταχώρι Καστοριάς,δικηγόρος και μετά αξιωματικός, ήρωας του αλβανικού μετώπου έλαβε μέρος στα δύο αντάρτικα ως καπετάνιος του ΕΛΑΣ και ήταν ιδιαίτερα αγαπητός στην περιοχή ακόμη και από πολιτικούς του αντιπάλους.
    Όταν τον Αύγουστο του '48 ο Στρατός διέσπασε τις αμυντικές γραμμές του ΕΛΑΣ στον δυτικό Γράμμο,ο γενικός διοικητής Γούσιας,γιά να φύγει η ευθύνη από πάνω του,θεωρώντας τον Γιαννούλη υπεύθυνο τον συνέλαβε και με συνοπτικές διαδικασίες, δίχως δικαστήριο (!!!!!!) και με την σύμφωνη γνώμη του ιερατείου του ΕΛΑΣ τον εκτέλεσε στα λιβάδια Φούσιας Καστοριάς.
    Στο άκουσμα της εκτέλεσης του Γιαννούλη πάγωσε η περιοχή και θρήνησαν φίλοι και αντίπαλοι.
    Η αριστερά δεν δίστασε να εξοντώσει (sic) ένα ακόμα εκλεκτό και αξιόλογο μέλος της μέσα από εσωτερικές φράξιες και ίντριγκες,τα δε γεγονότα είναι απόλυτα ντοκουμενταρισμένα.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΚΠ 27/01/2013 20:55:40

      Διάβασε κάποτε μια εκπληκτική περιγραφή της εκτέλεσης του. Απλά τον βγάλανε στην άκρη εν πορεία και τον ντουφέκισαν σαν σκυλί, δεν πρόλαβε καν να δικαστεί από τα κατσαπλιάδικα "ανταρτοδικεία" που στήνανε ως παρωδία. Λένε πως ήταν ο καλύτερος απ' όλους στον ανταρτοπόλεμο, το 'χε στο αίμα του...
      Λένε όμως και κάτι άλλο. Μόλις φύγανε οι Γερμανοί μια φάλαγγα παρτιζάνων του Τίτο, "μακεντόνσκι", πέρασαν τα σύνορα και πήγαινα για Θεσσαλονίκη. Ο Γιαννούλης με εντολή του Μπακιρτζή, χωρίς να ρωτήσουν το κόμμα, την κεντρική επιτροπή κλπ, τους χρτύπησε και τους διέλυσε. Ο Γιαννούλης εκτελέστηκε κι ο Μπακιρτζής βρέθηκε νεκρός στην σκηνή του στην εξορία. Σύμπτωση...

      • Kimon avatar
        Kimon @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 27/01/2013 21:57:03

        Ο Μπακιρτζής αυτοκτόνησε με το περίστροφο του όταν απεκαλύφθη ότι υπήρξε πράκτορας της Ιntelligence Service από την εποχή του διχασμού. (Κουβάς , Ιστορία του ΚΚΕ).

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Kimon 28/01/2013 00:51:59

          Ελέγχεται...

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 28/01/2013 00:52:51

            Στο ΚΚΕ ήταν μόδα αυτό το συκοφαντικό παπατζιλίκι, οι μισοί είχαν βγάλει πράκτορες τους άλλους μισούς.

  14. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 27/01/2013 17:34:30

    Πάντως, στην Ελλάδα συμβαίνει το εξής παράδοξο. Τους κομμισάριους που διόριζαν σωρηδόν ΠΑΣΟΚ και ΝΔ (κατά δεύτερο λόγο) τους υπερασπίζονται τώρα ο ΣΥΡΙΖΑ και τα άλλα "αριστερά" κόμματα. Η ιστορία μας σαρκάζει, ε;

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Νίκος Αργεάδης 28/01/2013 00:53:32

      Επιθεώρηση. Λαϊκή απογευματινή.

  15. Agriemenos avatar
    Agriemenos 27/01/2013 18:24:57

    Φαήλε,
    Το μέλλον θα δείξει αν έχεις δίκιο ή όχι. Και αυτό θα εξαρτηθεί πάρα πολύ από τις εξελίξεις στο συνέδριο του ΣΥΡΙΖΑ/ΕΚΜ στην προσπάθειά του (?) να μετεξελιχθεί σε ενιαίο κόμμα από τις σημερινές συνιστώσες (εξάλλου και ο ίδιος ο Τσίπρας είχε πεί, μετά τις δύο εκλογικές αναμετρήσεις, ότι οι συνιστώσες τελειώσαν γιατί πλεόν ο ΣΥΡΙΖΑ είναι ο κόσμος που τον επέλεξε). Συνεπώς το μόνο που μένει είναι να πάρουμε τα ποπ-κορν μας και να χαζέψουμε τις εξελίξεις (αν και εφόσον υπάρξουν, όπως λέτε).
    Εγώ δεν λέω ότι θα γίνουν ή δεν θα γίνουν αυτά που λέτε. Αναρωτιέμαι, όμως, αν λέγατε τα ίδια στην "μεταστροφή" του Σαμαρά από τα Ζάπεια και την αντιμνημονιακή ρητορική στο σημερινό "ρεαλισμό"...

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Agriemenos 27/01/2013 20:12:03

      Θα κολυμπήσει το μοσχάρι στο αίμα (μεταφορικώς). Πάντως αυτά που θα ακούσεις να λένε ο ένας στον άλλο, όταν θα αλληλοκαταγγέλονται, θα κάνουν εμένα ν' ακούγομαι σαν συνοδοιπορούσα συνιστώσα!

  16. billaras avatar
    billaras 27/01/2013 19:31:10

    της συνιστώσας το κάγκελο εχει να γίνει ......
    ωραίο το άρθρο σας

    διώξτε τα λαμόγια απο το δημόσιο!!!

  17. Ραβινος avatar
    Ραβινος 27/01/2013 19:44:56

    Προφητικο αρθρο ηδη τα συννεφα αρχισαν να μαζευονται ,οι νουνεχεις μετοχοι της ''Τσιπρας ΑΕ'' αρχιζουν τα παιχνιδια με τις μετοχες τους και την αξια που προβλεπουν να πιασουν στο χρηματιστηριο - καθαρτηριο της νυκτας των κρυσταλλων .Οι μετοχες τους τωρα ειναι υποτιμημενες λογω λαφαζανικων υπονομευσεων.Οι ακραιοι των hedge funds τυπου Σταματοπουλου ,Φωτοπουλου ,Κολλα κλπ ετοιμαζονται για μπουρλοτο στο χρηματιστηριο για καψιμο των μετοχων της ''Τσιπρας ΑΕ''.Το χρημα δεν κοιμαται ποτε και η ''Τσιπρας ΑΕ '' φτιασιδωνεται και ετοιμαζεται για το πλασαρισμα των μετοχων στο ποπολο {νυκοκυραιους τους λεμε τωρα } πλην ομως ψαχνει σε περιοδιες {Αργεντικη ,Βραζιλια,ΗΠΑ,Γερμανια } και δεν βρισκει αναδοχους για το πλασαρισμα γιατι οι αναδοχοι θελουν καθαρες κουβεντες ,θελουν δεσμευσεις για πληρωμη,θελουν συμμετοχη στα κερδη κι αυτο οι Τσακαλωτοι,Μηλιοι,Σταθακηδες δεν το θελουν ,θελουν να γινει τζαμπα η δουλεια η να πληρωσουν αλλοι ο λαος δηλαδη που ως συνηθως μενει ανυποψιαστος στην κερκιδα , μεχρι να του ερθει η μπαλα κατακουτελα για να ξυπνησει .Η ''Τσιπρας ΑΕ'' ειναι μια θνησιγενης εταιρια αεριτζηδων μετοχων που ριχνει αδεια να πιασει γεματα γι'αυτο θα καταληξει στα σκουπιδια της πολιτικης ιστοριας του τοπου.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Ραβινος 28/01/2013 00:59:42

      Το τρελλό είναι πως ο Λαφαζάνης, που είναι υπέρ της δραχμής, υπέρ μιας σκληρής και συγκρουσιακής πολιτικής, είναι αδιαμφισβήτητα πατριώτης στα εθνικά και ειλικρινής, τα λέει χύμα αυτά που πιστεύει. Ξέρεις τι "αφοράζεις", ο Πάνος είναι αυτό που βλέπεις. Διαφωνώ κάθετα αλλά είναι τίμιος, δεν είναι τυχοδιώκτης λαμόγιο. Θέλει, ρε παιδί μου, φουλ αριστερά σε όλα. Μπορείς να αντιπαρατεθείς με πολιτικούς όρους στις θέσεις του.
      Οι άλλοι είναι ένα μπάσταρδο πράγμα, εθνομηδενιστές, τυχοδιώκτες, ικανοί να γυαλίσουν το Μνημόνιο και να το παίξουν νεοπασόκ. Έχουν ότι χειρότερο από τα Εξάρχεια και την "ανανεωτική" γλείφτικη αριστερά, τίποτε από πατριωτισμό και στρατηγική "πες ό,τι να ΄ναι, αρκεί να τσιμπήσουν οι μ@λ@κες και να μας ψηφίσουν."

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 28/01/2013 01:21:43

        ..."αγοράζεις"...

  18. παπαδοπουλος ηλίας avatar
    παπαδοπουλος ηλίας 27/01/2013 20:11:53

    Και το 81 την ίδια άποψη είχαμε για το ΠΑΣΟΚ.Οταν ο Βαρβητσιώτης είδε την πρώτη κυβέρνηση του Ανδρέα, προέβλεψε οτι" έχει μόνο 6 μήνες ζωή, γιατί αυτοί δεν ξέρουν να κυβερνούν".

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ παπαδοπουλος ηλίας 28/01/2013 00:59:57

      Πέτυχες τον αναλυτή...

  19. Kimon avatar
    Kimon 27/01/2013 21:09:35

    Δεν πρόκειται να κυβερνήσουν ποτέ σε αυτή την χώρα επειδή έχουν ρατσιστικό ανθελληνικά γονίδια κ. Κρανιδιώτη! Όσο και άσχημα και να πήγαν τα πράγματα, όση εξαθλίωση και να ζήσουμε, δεν θα αφήσουμε την πατρίδα να πέσει στα χέρια παρανοϊκών ανθελλήνων. Οι άνθρωποι είναι παλαβοί! Εχτές, στο συνέδριο της Πανελλήνιας Ομοσπονδία Ιδιοκτητών Ακινήτων (ΠΟΜΙΔΑ) στο θέατρο ΑΚΡΟΠΟΛ, η εκπρόσωπος του SIRIZA, κάποια καθηγήτρια του ΕΜΠ (τι άλλo;), εν μέσω γιουχαϊσμάτων και αποδοκιμασιών είπε ότι ο SIRIZA θα καταγράψει για να φορολογήσει και την ΚΙΝΗΤΗ και την ακίνητη περιουσία. Οι άνθρωποι είναι και για τα σίδερα κατάλληλοι να τους επιδεικνύουμε σαν τις μαϊμούδες στα πανηγύρια.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Kimon 28/01/2013 01:22:46

      Θα κρύψω τον σκύλο μου...

  20. johnie xl avatar
    johnie xl 27/01/2013 21:49:34

    Είναι πρωτοφανές φαινόμενο να κυβερνά μια κυβέρνηση,να παίρνει σωρεία δύσκολων αποφάσεων,κρίσιμων για τη ζωή όλων, και η πλειοψηφία των άρθρων(εδώ αλλά και στα άλλα blog) να αφορά την αντιπολίτευση.Είναι τόσο δύσκολο τελικά να ξεφύγουμε από το σύνδρομο του οπαδού?

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ johnie xl 28/01/2013 01:00:43

      Μάλλον δεν μας διαβάζεις συχνά.

  21. Ρηνα avatar
    Ρηνα 27/01/2013 22:12:16

    Καλα τα λες Φαηλε αλλα τι γινεται αν η Τσιπρας ΑΕ ειναι TSIPRAS S.A.?

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Ρηνα 28/01/2013 01:05:47

      Αν υπονοείς αυτό που καταλαβαίνω, το υπερατλαντικό "πέρασμα" του Τσίπρα είναι για τα πανηγύρια. Απλά βάζει μίλια. Το πολύ πολύ να κερδίσει κανά εισιτήριο. Πήγε με τη Ρένα, την σκιώδη "ΥΠΕΞ" και ...εντυπωσίασε του Γιάνκηδες, γιατί τους είπε για το ...New Deal;
      Ξέρεις πως τους βλέπουν οι αμερικανοί; Σαν εξωτικά ανακυκλωμένα κομμούνια. Αυτό λένε από μέσα τους.

    • averageJoe avatar
      averageJoe @ Ρηνα 28/01/2013 01:28:59

      Ένα πράγμα που δεν καταλαβαίνουμε εμείς εδώ, γιατί δεν το είχαμε και ποτέ, είναι πως οι αμερικάνοι παράγουν πολιτική. Ήτοι μιλάνε με όλους και για όλα. Αυτό δεν σημαίνει πως ενστερνίζονται κι αυτά που ακούν. Πήγε ο Τσίπρας, τον είδαν κάποιοι περιφερειακοί παράγοντες και χέστηκε η φατμέ στο γενί τζαμί. Από την κεντρική πολιτική σκηνή δεν είδε κανέναν. Εδώ νομίζουμε πως αν πας στην Αμερική και σε καλέσουν σε ένα πανεπιστήμιο να μιλήσεις είσαι πρώτη μούρη και πήρες το βάπτισμα για μελλοντικός πρωθυπουργός.

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ averageJoe 28/01/2013 14:24:49

        Σωστός.

  22. ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ 27/01/2013 22:18:14

    Αγαπητέ Φαήλο,
    Θα μου επιτρέψεις να παρατηρήσω ότι η εποχή των διαχωριστικών γραμμών έχει μπει οριστικά στο «χρονοντούλαπο». Τα «κεντροδεξιά», «κεντροαριστερά» και εν γένει «ανατολικομεσημβρινά» πολιτικά σχήματα και ιδέες, έχουν ξεφτίσει.
    Αυτοί που θα κυβερνήσουν την χώρα στο αμέσως επόμενο διάστημα είναι αυτοί που θα πουν το μεγαλύτερο ψέμα, άσχετα αν αυτοί είναι δεξιοί, αριστεροί ή κεντρώοι. Ο λαός θα ψηφίζει αυτούς που του χαϊδεύουν τα αυτιά, ακόμα και αν αυτοί είναι τα μεγαλύτερα λαμόγια. Και όσο η μιζέρια του λαού μεγαλώνει, τόσο περισσότερο ανάγκη έχει το ψέμα.
    Αυτή την τακτική την έχει αντιληφθεί το πολιτικό σύστημα και την αναπαράγει από το ’81 και μετά. Σ’ αυτή την τακτική έχει πάρει διδακτορικό ο κος Αλέξης. Άλλωστε είχε πολλούς και επιφανείς δασκάλους της θεωρίας «υποσχέσου αυτό που θέλει να ακούσει ο λαός». Αν υπήρχαν νόμπελ ψευτιάς, η μεγαλύτερη μερίδα των πολιτικών μας θα ήταν νομπελίστες. Μέσα σε αυτούς τους «νομπελίστες» της απάτης, έχει ωριμάσει ο κος Αλέξης και η «Τσίπρας Α.Ε.».
    Συνεπώς, αν κάποιος πολιτικός αστέρας, και ιδίως από αυτούς που δεν τους έχει δοκιμάσει ο λαός, πει στο λαό ότι θα του λύσει όλα τα προβλήματα, ότι θα κάνει την Μέρκελ να μας ζητήσει συγνώμη, ότι η Λαγκάρντ θα πάει στην Παναγιά της Τήνου για να ανάψει κερί για να συγχωρεθούν τα πεθαμένα της για το κακό που μας έκανε, τον βλέπω με 160 βουλευτές στις επόμενες εκλογές. Ο λαός δεν θα πολυενδιαφερθεί αν στο «σπίτι» του αστέρα υπάρχουν πολλά «μαγειρικά» σκεύη (ξέρεις όπως κατσαρόλες, μπουκάλια, φυτίλια κλπ.).
    Συνεπώς, αν νομίζεις ότι ο πολιτικός που θα πει στο λαό «σηκώνουμε τα μανίκια και δουλεύουμε για να ξεφύγουμε από την μιζέρια αυτή», έχει καμία τύχη στο άμεσο πολιτικό «γίγνεσθαι», τότε θα σε χαρακτήριζα αφελή.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ 28/01/2013 01:02:12

      Κι όμως δεν είναι έτσι. Υποτιμάς τον λαό. Όπως δείχνουν κι οι δημοσκοπήσεις πια, όλο και λιγότεροι αγοράζουν τα φύκια που πουλάει ο Αλέξης για μεταξωτές κορδέλες...

    • averageJoe avatar
      averageJoe @ ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ 28/01/2013 12:43:50

      Από το '81 και μετά δεν υπήρχε μιζέρια, αντιθέτως ζήσαμε την εποχή της αφθονίας γι αυτό κι ο κόσμος γούσταρε παραμύθιασμα γιατί κάτι έμενε στο τέλος από όλα αυτά και στην τσέπη. Αντιθέτως τώρα όλοι αρχίζουν να καταλαβαίνουν πως δεν υπάρχουν λεφτά και γι αυτό εξάλλου ο Σύριζα κόλλησε στο 20%. Ο Αλέξης στο μόνο πράγμα που έχει πάρει διδακτορικό είναι στις μπαρούφες, κατά τα λοιπά είναι πολύ λίγος για να παράξει πολιτική. Το πρόβλημα του Τσίπρα δεν είναι πως λέει ψέμματα συνειδητά, είναι που τα πιστεύει αυτά που λέει και πως ακόμα χειρότερα τα πιστεύουν πολλές από τις συνιστώσες του. Ο Τσίπρας πιστεύει πως μπορείς να πας στο ΔΝΤ και να πουλήσεις μαγκιά. Γι αυτό γύρισε από την Αργεντινή με τα αυτιά κατεβασμένα.

      Μπορεί να μην το έχεις αντιληφθεί αλλά η κοινωνία πέρασε από το στάδιο της άρνησης πλέον. Οι περισσότεροι έχουν αποδεχτεί πως δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις. Απόδειξη γι αυτό είναι πως τα αντιμνημονιακά κόμματα έχουν χτυπήσει ταβάνι, ο Καμμένος ξεφούσκωσε, ο Τσίπρας δεν πάει παραπάνω, το ΚΚΕ πάει για φούντο, δεν τους δουλεύει το τροπάρι άλλο. Ακόμα και οι χρυσαύγουλοι με τη μισαλλοδοξία τους έκαναν limit-up.

  23. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 28/01/2013 14:23:41

    Παρλαπίπες. Εμείς δεν "ανοίξαμε" τ'ιποτα. Από κει κατέρρευσε το κράτος φυλακή και ξεχύθηκαν οι πεινασμένοι. Και στην Ιταλία πήγαν, ο Σαμαράς τους έστειλε κι εκεί; Καραγκιόζικη προπαγάνδα της "Οικογενείας Κορλεόνε" και μερικών πασόκων.
    Με την τότε μονάδα μου ήμουν στου "Κατσιμήτρου"¨και βγάζαμε ενέδρες κα;ι περίπολα στη μεθόριο. Εκτός του ότι πολλοί ήταν δική μας της Εθνικής Μειονότητας, μιλάμε για πλήθη, λαό, δύστυχους και ρακένδυτους. Μόνο αν ρίχναμε στο ψαχνό με τα πολυβόλα θα μπορούσαμε να τους σταματήσουμε.
    Ε, λοιπόν, παίδες, ο Ελληνικός Στρατός δεν έχει τέτοιες "παραδόσεις", να πολυβολεί αμάχους και γυναικόπαιδα και πολύ καλά κάνει και είναι ένας από τους λόγους που είμαστε πολύ περήφανοι γι' αυτόν....

    • LamprosM avatar
      LamprosM @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 28/01/2013 16:03:09

      Αυτά Φαηλο ειναι πραγματα που πρέπει να ειπωθούν κάποια στιγμή, γιατι δυστυχως ο κοσμος μένει με την λεζάντα μονο, και σχεδόν πάντα χάνει την πολύ σπουδαια ουσία. Οι προπαγανδιστές έχουν μάθει καλά αυτό το παιχνιδακι, και μονο το "ξεμπροστιασμα" ειναι η απάντηση.

  24. Ρηνα avatar
    Ρηνα 28/01/2013 14:34:40

    Ισως να διαφερει το timing το δικο σου απο το δικο μου.Στην αγορα εργασιας που γνωρισα εγω και τωρα "βασιλευει" οι ικανοτεροι παιρναν σειρα για μονιμες θεσεις και μεταξυ τους μπορει να ηταν και οι κομματικοι.Μιλαμε παντα για καριερες.Ο ιδιωτικος τομεας μαλιστα παραπονιοταν για την ελλειψη αλλα βολευοταν κιολας γιατι πληρωνε λιγοτερα σε λιγοτερα προσοντα.
    Τα πολλα προσοντα τα ακριβοπληρωνε.Τωρα υπαρχει υπερπροσφορα σε ολα που ως γνωστον ριχνει τις....τιμες.Και βεβαια οι εργοδοτες τριβουν τα χερια.