#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/12/2012 08:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τρείς σοβαροί εθνικοί κίνδυνοι



Του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτη

Πρώτος εθνικός κίνδυνος: Ισραηλινός υψηλόβαθμος αξιωματούχος μου έλεγε εντυπωσιασμένος, πριν από δυο χρόνια, μετά από κοινή άσκηση των Πολεμικών Αεροποριών μας, ότι σε περίπτωση ένοπλης σύρραξης με την εξ ανατολών γείτονα "οι φοβεροί Έλληνες πιλότοι μπορούν να κατακτήσουν την αεροπορική υπεροχή μέσα σε δυο ημέρες". Και επειδή όλοι γνωρίζουμε ότι οι σύγχρονοι πόλεμοι κρίνονται στον αέρα, καταλαβαίνουμε και την έκβαση που θα είχε ένας πιθανός ελληνοτουρκικός πόλεμος.

Σήμερα όμως που βρισκόμαστε;  Οι Έλληνες πιλότοι απέκτησαν τα εύσημα του να συγκαταλέγονται στους καλύτερους του κόσμου λόγω των αλλεπάλληλων αερομαχιών/αναχαιτίσεων που έδιναν καθημερινά επί χρόνια με τα τουρκικά αεροσκάφη που παραβίαζαν το FIR και τον εθνικό εναέριο χώρο. Τότε που είχαν καύσιμα δηλαδή. Γιατί τώρα που δεν υπάρχουν λεφτά για καύσιμα, μου λένε πως οι αναχαιτίσεις γίνονται μόνο όταν το τουρκικό αεροσκάφος κοντεύει να φτάσει στην ... Ακρόπολη.

Τι σημαίνει αυτό σε απλά ελληνικά; Οι πιλότοι μας με τις καθημερινές εμπλοκές τους με τους Τούρκους συσσώρευσαν μια τεράστια εμπειρία, γνώση, τεχνικές. Κανένα σχολείο δεν μπορεί να υποκαταστήσει την εμπειρία δεκαετιών σε πραγματικές συνθήκες, με πραγματικό αντίπαλο. Τώρα όμως, κάθε ημέρα που περνά αυτή η συσσωρευμένη πολύτιμη εμπειρία σιγά – σιγά χάνεται, αν οι πιλότοι μας πετούν ίσα ΄ίσα για συντήρηση, η Ελλάδα χάνει ένα από τα σημαντικότερα της, ίσως, στρατηγικά πλεονεκτήματα, αποκτημένο με το αίμα άριστων τέκνων της, όπως ο Νίκος Σιαλμάς και ο Κώστας Ηλιάκης.

Αυτά για όσους κάνουν περικοπές στην Άμυνα χωρίς να σκεφθούν που κόβουν και τι κόβουν.

Δεύτερος εθνικός κίνδυνος: Τα υποβρύχια όταν πλέουν στην επιφάνεια χρησιμοποιούν ντηζελομηχανές. Όταν όμως καταδύονται χρησιμοποιούν ειδικές μπαταρίες, οι οποίες είναι το πιο κρίσιμο στοιχείο τους, επειδή τι να το κάνεις υποβρύχιο που πλέει μόνο στην επιφάνεια. Γι’ αυτό το λένε και …υποβρύχιο. Ε, λοιπόν, αδέλφια, μου λένε αξιόπιστες πηγές ότι υπάρχει θέμα με το όριο ζωής των μπαταριών και των εννέα υποβρυχίων μας. Εάν ναι, τότε τι σημαίνει αυτό για την ασφάλεια των σκαφών και την ασφάλεια των πληρωμάτων μας;  Κάτι πήγε να κάνει ο Φρ. Φράγκος όταν ήταν υπουργός Άμυνας, υπέγραψε το σχετικό έγγραφο για την προμήθεια, η υπόθεση όμως χάθηκε από τότε στους δαιδάλους της γραφειοκρατίας.

Αν όμως συμβεί κάτι στα βάθη του Αιγαίου, τότε δεν θα κατηγορήσουν τους προηγούμενους, ούτε τους προμηθευτές και τα σκάνδαλά τους. Την κυβέρνηση Σαμαρά θα χρεώσουν.

Τρίτος εθνικός κίνδυνος: Και ερχόμαστε στο σοβαρότερο ίσως εθνικό κίνδυνο. Καλά πληροφορημένες πηγές μας λένε ότι η Τουρκία ετοιμάζεται να κάνει έρευνες για κοιτάσματα στο Αιγαίο, μέσα στην δική μας (μελλοντική) ΑΟΖ,  με δικό της σκάφος αυτή την φορά, όχι με νορβηγικό ή άλλης εθνικότητας. Τι θα κάνει τότε η κυβέρνηση που ακόμα δεν κήρυξε ΑΟΖ; Θα πει "βυθίσατε το Χόρα" σαν τον Ανδρέα; Με ποια κυβέρνηση; Αυτήν που συμμετέχει ο Βενιζέλος και ο κυρ Φώτης; Αυτήν που, όταν ελληνικός εκδοτικός οίκος εξέδωσε βιβλίο του Μουράτ Καραγιλάν για την ιστορία του κουρδικού ένοπλου αγώνα και οργάνωσε συζήτηση γι’ αυτό με πανεπιστημιακούς και διπλωμάτες, το υπουργείο Εξωτερικών ζητούσε «κεφάλια» επί πίνακι από το υπουργείο Άμυνας, γιατί νοικιάσθηκε η αίθουσα του Πολεμικού Μουσείου και διαβίβαζε ψευτοτσαμπουκάδες του Νταβούτογλου, αντί να απαντήσει «εδώ είναι δημοκρατική χώρα και τα βιβλία εκδίδονται και συζητούνται ελεύθερα παντού»;  Ωστόσο με την παρέμβαση του πρωθυπουργού αποκαταστάθηκε -στο πάρα πέντε- το κύρος και η αξιοπιστία της χώρας και η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε κανονικά. Όμως δυστυχώς o πρωθυπουργός δεν μπορεί να τα κάνει όλα.

Πρέπει να γίνει κατανοητό πως είναι άλλο πράγμα οι δημόσιες σχέσεις, οι προσωπικές σχέσεις πολιτειακών παραγόντων κι άλλο η εξωτερική πολιτική. Δημόσιες σχέσεις έχουν τα μπαρ και τα εστιατόρια. Οι χώρες έχουν εξωτερική πολιτική. Κι αυτή απαιτεί σοβαρή στρατιωτική δύναμη αποτροπής, που το ΥΠΕΞ να εκπέμπει την βούληση, πως η χώρα θα την χρησιμοποιήσει, αν ξεπεραστούν οι κόκκινες γραμμές των συμφερόντων μας. Αδιανόητος ο φόβος ή η αμηχανία μπροστά σε ιταμές απαιτήσεις αυτών, που, μεταξύ άλλων, όταν δεν μας χλευάζουν για την κρίση, βάζουν και το βρώμικο δαχτυλάκι τους στους Λίβυους για να μας κάνουν καψώνια για την οριοθέτηση των μεταξύ μας ΑΟΖ, ενώ δεν μπορούν να ορίσουν την τύφλα τους στο Κουρδιστάν και εξευτελίζονται καθημερινά από λίγες χιλιάδες αντάρτες. Σταθερό χέρι και θέσεις αρχής χρειάζονται.

Στην απρέπεια των δηλώσεων του Ερντογάν για την αναβάθμιση της Ελλάδας ορθά απάντησε με αυστηρότητα ο κ. Υπουργός. Αυτός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος απέναντι σε αυτούς, που ο Πρόξενος τους στην Θράκη απείλησε Ιμάμη, Έλληνα πολίτη, μέσα στο σπίτι του (!), γιατί δεν αναγνωρίζει τον ψευδομουφτή κι όμως ακόμη πατάει ελληνικό έδαφος. Έτσι όμως ενθαρρύνεται η τουρκική επιθετικότητα. Ποιος ο λόγος στο μέγαρο της Βασιλίσσης Σοφίας να νοιώθουν δέος για τα δαρμένα σκυλιά του Σεμντινλί;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ραβινος avatar
    Ραβινος 27/12/2012 08:34:27

    Τα μπραβο για τις τοποθετησεις του Φαηλου ειναι πλεον αυτονοητα το θεμα ειναι τι κανουμε για τις καιριες τοποθετησεις του !Για τους πιλοτους μας καταθετω το δεος που ενοιωσα οταν παρακολουθησα την επιδειξη δεξιοτεχνιας {Καραχαλιος νομιζω λεγοταν ο πιλοτος }που εγινε στα πλαισια της Εθνικης εορτης της 28ης Οκτωβριου στην Θεσσαλονικη .Δεος και θαυμασμος που εγινε υπερηφανεια υπεροχης οταν την συνεκρινα με αυτην ενος Ρωσου πιλοτου προχθες που παρουσιαζε το νεο αεροσκαφος της Ρωσικης αεροποριας .Ημερα με την νυκτα !Η προταση μου ειναι να καθιερωθει ενα εθνικο λαχειο τα εσοδα του οποιου θα πηγαινουν για την εθνικη αμυνα και μονο .Συνταξιουχος ειμαι τις στερησεις τις ξερουμε ολοι τους καιρους που περνουμε αλλα το λαχειο αυτο θα ειναι μεσα στον μηνιαιο προυπολογισμο μου.Οι καιροι ου μενετοι !

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Ραβινος 27/12/2012 11:00:40

      το θυμαμαι,ήμουν και εγώ με ανοιχτό στόμα.
      Καραχάλιος λεγόταν,σωστά θυμάσαι.Και νομίζω οτι ηρθε πρώτος σε ανάλογες ασκήσεις αφήνοντας πίσω Αμερικανούς και Ισραηλινούς πιλότους.
      -Θυμάσαι που ''πλαγιάζει'' το αεροσκάφος και μας χαιρετά;Εκπληκτικός!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Ραβινος 28/12/2012 17:27:16

      Κι εγώ το θυμάμαι. Στους πιλότους ,ας τρέφω απέραντο σεβασμό. Και δεν δικαιολογούνται περικοπές σε αυτούς ΠΟΤΕ!

  2. Βραχυκέφαλος avatar
    Βραχυκέφαλος 27/12/2012 08:35:47

    Όταν μεταφερθεί η πρωτεύουσα από την Αθήνα, σε κάποιο άλλο μέρος (ακριτικό) του Ελλαδικού βιοτόπου τότε ίσως........

    • maverick avatar
      maverick @ Βραχυκέφαλος 27/12/2012 20:02:20

      Τί δουλειά έχουν οι παραγωγικές Σχολές των Ε.Δ. στην Αθήνα; Θα έπρεπε να βρίσκονται από το 1974 στα σύνορα και να λειτουργούν ως Μονάδες εκστρατείας. Και βέβαια κλείδωμα των συνόρων, με ότι σημαίνει αυτό (αναστολή κεκτημένου SCHENGEN κλπ). Ειδικές Δυνάμεις σε χώρους διασποράς. Οι Τούρκοι δυστυχώς, είναι εμπειροπόλεμοι, αφού έχουν τα γνωστά προβλήματα στο εσωτερικό τους. Εμείς συμμετέχουμε σε διεθνείς αποστολές (π.χ. Αφγανιστάν, Κόσσοβο) με το Υγειονομικό, ή για συνοδεία εφοδιοπομπών, όταν οι γείτονες συμμετέχουν μόνο με μάχιμα τμήματα, για να μη θιγεί το γόητρό τους και για να αποκτήσουν και επιπλέον εμπειρία, φροντίζοντας να αξιοποιηθούν με το καλύτερο τρόπο τα χρήματα των φορολογουμένων τους, ενώ εμείς τα ξοδεύουμε σε ανθρωπιστικές αποστολές που τις χρυσοπληρώνουμε δίχως ουσιαστικά ΑΩ. Και για να μην μιλήσουμε για τις προμήθειες, που εκεί είναι μία ακόμα πονεμένη ιστορία, τα καύσιμα, τα όνεια, για τη μείωση της θητείας, τη μη στράτευση των γυναικών, τη μη αξιοποίηση των επιστράτων κλπ. κλπ. κλπ. Δηλαδή και διηγώντας τα να κλαίς!

      • Yannis avatar
        Yannis @ maverick 28/12/2012 14:59:43

        Για πολεμικό εκστρατευτικό σώμα μην τολμήσεις να μιλήσεις στους "προοδευτικούς" αριστερούς και αν το τολμήσεις θα πέσουν πάνω σου και εκτός από ιμπεριαλιστή θα σου σύρουν τα χίλια μύρια, γιατί εκτός των άλλων οι Τούρκοι είναι φίλοι μας, οι Σκοπιανοί είναι "Μακεδόνες" και στη Βόρειο Ήπειρο δεν υπάρχει Ελληνική μοιονότητα. Αναγνωρίζουν ότι στην Ελλάδα υπάρχουν όλες οι μειονότητες του κόσμου και αγκαλιάζουν και του λάθρο, αλλά όταν πρόκειται για Έλληνες τσιμουδιά.

  3. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 27/12/2012 09:03:57

    Ἴσως ἕνας ἀκόμη 'Εθνικός κίνδυνος νά ἀποτελεῖ ἡ ἠλεκτρονική κατασκοπεία,πού δέν γνωρίζουμε σέ ποιό βαθμό ἀπό μέρους τῆς γείτονος μᾶς ἀπειλεῖ.Ὅπως ἐπίσης σέ ποιό σημεῖο εἶναι ἀνεπτυγμένη,ἄν ὑπάρχει,ἡ δική μας ἀντικατασκοπεία.

  4. MCA avatar
    MCA 27/12/2012 09:42:14

    Οι επισημάνσεις σας είναι εύστοχες.Θα ήθελα να σας ρωτήσω πως πιστεύετε ότι πρέπει να αντιμετωπίσει η Ελληνική Κυβέρνηση την Τουρκία στο θέμα της ΑΟΖ;Η πλειοψηφία,συμπολίτευσης αντιπολίτευσης, ζητάει ανακύρηξη ΑΟΖ.Μετά όμως τι κάνουμε;Πρέπει να είμαστε έτοιμοι για όλα.Πιστεύετε ότι δεν θα γίνει τίποτα και θα επιβάλουμε τις απόψεις μας;Θα διαπραγματευτούμε;θα υποχωρήσουμε άτακτα;Θα έχουμε σαν συμμάχους τις μεγάλες δυνάμεις οι οποίες θα μας υποστηρίξουν εις βάρος της Τουρκίας;Θα κάνουμε πόλεμο;Είναι έτοιμη η χώρα να μπει σε μια τέτοια διαδικασία;Κατά την γνώμη μου ποτέ δεν ήταν πιό ώριμες οι κοινωνικές συνθήκες για κάτι τέτοιο.Οι οικονομικές όμως;π.χ.ελλείψεις καυσίμων όπως αναφέρατε στο άρθρο.Είμαστε έτοιμοι να κολυμπήσουμε στα βαθιά;

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ MCA 27/12/2012 11:04:41

      Σωστά,η ανακύρηξη ΑΟΖ προϋποθέτει οριοθέτηση και οριοθετηση σημαίνει αποδοχή των ορίων απο την Τουρκία.Αυτό το τελευταίο δεν θα γίνει ποτέ οπότε παμε ή σε διεθνές δικαστήριο ή σε επιστράτευση

      • Απορών avatar
        Απορών @ Μεγάλες στιγμές 28/12/2012 06:34:28

        Μα γιατί γράφετε ό,τι να 'ναι; Η ανακήρυξη της ΑΟΖ είναι πάντοτε μονομερής ενέργεια, δεν προϋποθέτει οριοθέτηση. Ακόμα και αν γίνουν συμφωνίες οριοθέτησης πριν από την ανακήρυξη αυτές πρακτικά σημαίνουν ότι ΟΤΑΝ ανακηρυχθεί μονομερώς ΑΟΖ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ τα όριά της θα είναι τα συμπεφωνημένα. Επιπλέον, κανείς δεν μας αναγκάζει να ασχοληθούμε με την Τουρκία: ανακηρύσουμε ΑΟΖ, αρχίζουμε οριοθετήσεις με τις υπόλοιπες χώρες, με όσες το κάνουμε έχουμε κάθε δικαίωμα να αρχίσουμε γεωτρήσεις και ας αφήσουμε την Τουρκία μετά να μην επιτρέπει σε ευρωπαϊκό κράτος να βγάλει ευρωπαϊκό φυσικό αέριο!

        Σημείωση: το CASUS BELLI της Τουρκίας εδράζεται στο γεγονός ότι αν επεκτείνουμε τα χωρικά μας ύδατα από 6 σε 12 μίλια το Αιγαίο θα γίνει κλειστή θάλασσα και τα συμφέροντά της σε αυτό το σημείο συμπίπτουν με αυτά των μεγάλων δυνάμεων (όλων) που θέλουν διερυμένα διεθνή ύδατα στο Αιγαίο. Ακούσατε όμως ποτέ να μιλάει η Τουρκία για CASUS BELLI σε σχέση με την ΑΟΖ; ΟΧΙ! Και φυσικά όχι επειδή με την ΑΟΖ ξεμπροστιάζεται: δεν επεκτείνουμε χωρικά ύδατα, αυτά παραμένουν στα 6 μίλια, απλά εκμεταλλευόμαστε ό,τι μας αναλογεί και ότι συμφωνούμε διμερώς με κάθε ενδιαφερόμενο. Αν η Τουρκία δεν θέλει και αυτή θα χάσει, όχι μόνο εμείς. Και μάλιστα θα χάσει πολλά περισσότερα αφού τα μεγαλύτερα κοιτάσματα δεν έχουν καν να κάνουν με την Τουρκία...

        • Μεγάλες στιγμές avatar
          Μεγάλες στιγμές @ Απορών 28/12/2012 09:00:07

          Είτε πριν είτε μετά,η οριοθέτηση είναι δεδομένη όπως επίσης και η αποδοχή.Αλλιώς πώς θα τρυπήσεις;
          Ηδη νότια της Κρήτης κάνουν ερευνες χωρίς αδεια,όποιος επιθυμεί σαλπάρει και ψάχνει.Μόνο στο Ιόνιο όπου δεν εχουμε διαφορές με Αλβανία και Ιταλία ,είναι το επίσημο κράτος παρών στις ερευνες

          • Απορών avatar
            Απορών @ Μεγάλες στιγμές 28/12/2012 10:32:35

            Σωστά, για να τρυπήσεις απαιτείται οριοθέτηση αλλά όχι για να ανακηρύξεις ΑΟΖ. Αν ανακηρύξουμε ΑΟΖ δεν θα μπορεί να ερευνά κανείς όπου θέλει και χωρίς να απαιτείται προηγούμενη οριοθέτηση. Με την Τουρκία δεν συμφέρει να πάμε σε δικαστήριο ούτε και να το συζητήσουμε διμερώς. Συμφέρει να οριοθετήσουμε όλα τα υπόλοιπα σημεία και να της ασκηθούν πιέσεις (που θα της ασκηθούν) από ΗΠΑ (δηλαδή Ισραήλ), Ρωσσία και ΕΕ. Και αν δεν υποκύψουν δεν θα σκάσουμε κι όλα, αλλού βρίσκεται το ζουμί και η Τουρκία δεν θα πρέπει να μας απασχολεί.

          • Μεγάλες στιγμές avatar
            Μεγάλες στιγμές @ Απορών 28/12/2012 11:33:31

            Νομίζω πως το δικαστηριο δεν το γλυτώνουμε αφού το φανταζομαι ως εξής..
            Πηγαίνει ενα ελληνικό πλοίο για ερευνες και πλησιάζει Τουρκική φρεγάτα που δηλώνει ''στοπ,εχω και εγώ συμφεροντα στην περιοχή''.
            Αλλωστε δικαιωμα σε μια θάλασσα δημιουργούν οι ακτές της και η Τουρκία εχει ακτες στο Αιγαίο!!Το θετικό στην περιπτωση της Ελλάδας είναι οτι εχει πολλά νησια πυκνά και θεωρειτε ετσι το καθε συμπλεγμα νησιων ως συνέχεια της ηπειρωτικής χώρας.
            Νομίζω ωστοσο πως δεν πρέπει να το φοβόμαστε το δικαστηριο.
            --Συμφωνα με κυβερνητικά χείλη τεσσερα σημεία μας ενδιαφερουν.

          • Απορών avatar
            Απορών @ Μεγάλες στιγμές 28/12/2012 13:35:05

            Μα ακριβώς επειδή υπάρχει δεδικασμένο με τις ακτές να υπερέχουν έναντι των νησιών δεν πρέπει να πάμε ποτέ σε δικαστήριο! Και δεν υπάρχει λόγος να πάει ελληνικό πλοίο στην περιοχή με την Τουρκία. Απλά αν έχουμε ανακηρύξει ΑΟΖ θα τους πούμε εμείς "ΣΤΟΠ" και θα αρνηθούμε να πάμε στο δικαστήριο. Και θα αφήσουμε το Ισραήλ/ΗΠΑ, και κυρίως την ΕΕ να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά. Δεν μπορεί να μας υποχρεώσει κανείς ούτε να συμφωνήσουμε με την Τουρκία ούτε να πάμε σε δικαστήριο. Το δικαστήριο στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να το αποδεχθούν και τα δύο κράτη. Εμείς γιατί να το κάνουμε αφού ξέρουμε ότι το αποτέλεσμα θα είναι αρνητικό; Εμείς θα πάμε με τη συνθήκη θα εξηγήσουμε στην ΕΕ ότι σαφώς του συμφέρει να τα πάρουμε εμείς, στο Ισραήλ ότι δεν το συμφέρει δυνατή Τουρκία (το ξέρει ήδη), στις ΗΠΑ ότι τους συμφέρει σαφώς να απεξαρτηθεί η ΕΕ από τη Ρωσσία ενεργειακά και στη Ρωσσία ότι τη συμφέρει να τα έχει καλά με Ισραήλ Κύπρο Ελλάδα ΕΕ και ΗΠΑ και όχι με τον προαιώνιο εχθρό της τη Τουρκία που της κόβει την κάθοδο στις θερμές θάλασσες άντε δίνουμε και το οικόπεδο στην Gazprom και καθαρίσαμε. Θα μας παρακαλάει η Τουρκία να υπογράψουμε με μέση γραμμή. Τα υπόλοιπα είναι συριζαϊκές κινδυνολογίες...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ MCA 28/12/2012 17:29:11

      Το μεγάλο κόλπο μπορεί να γίνει μόνο με στήριξη από Ρωσία. Αμυντικές και εμπορικές συμφωνίες. Τότε και πολύ απλά βγαίνει φυσικό αέριο και πετρέλαιο χωρίς κιχ από τους λύκους ανατολικά. Θέλει χρονισμό και προετοιμασία όμως. Αισιοδοξώ...

  5. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 27/12/2012 10:10:11

    Σύν τό ὅτι Αἴγυπτος καί Λιβύη στό μεταξύ μας παιχνίδι γιά τίς ΑΟΖ θέλουν νά βάλουν καί τήν Τουρκία...

  6. ~Mara~ avatar
    ~Mara~ 27/12/2012 10:44:01

    Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλες και όλους!

    Αγαπητέ Φαήλο, σχετικά... είναι όλα.
    Τώρα μπορεί να μην υπάρχει φράγκο και να θεωρούμε ότι αν υπάρχει συμβάν... θα έχουμε πρόβλημα(... και τελικά να μην το έχουμε) και όταν είμασταν υπερεξοπλισμένοι με άφθονο χρήμα και την Τουρκία ξεβράκωτη...., δεν έπεσε... ντουφεκιά και χάσαμε την μισή Κύπρο.
    Φαήλο, ότι θέλουν και ότι συμφέρει.... τα μεγάλα αφεντικά....., έχουμε δεν έχουμε λεφτά.

    Υ.Γ.
    Τότε... ο Ετσεβίτ δήλωνε ότι δεν έχουν ούτε καύσιμα για να πετάξουν τα αεροπλάνα, αλλά την Κύπρο μιά χαρά την βουτήξανε..... με τα σαπιοκάραβα τους.
    Γιατί???
    Γιατί έτσι είχαν αποφασίσει οι "μεγάλοι"......

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ ~Mara~ 27/12/2012 10:59:24

      Καλημέρα Mara χρόνια πολλά,στά μεῖον μας εἶναι ἡ ἐκάστοτε θέληση τῶν ''μεγάλων'',γιατί ποτέ δέν εἶναι μέ τά δικά μας συμφέροντα...

      • ~Mara~ avatar
        ~Mara~ @ Κυθήριος Τ. 27/12/2012 11:56:41

        Χρόνια Πολλά και σε σένα Κυθήριε!

        Μείον, ξε...μείον, έτσι είναι το παιχνίδι...
        Οι ισχυρές χώρες κάνουν κουμάντο... αλλά και αυτές όχι μόνες τους, πάντα με τις απαραίτητες συμμαχίες.
        Άρα, πρέπει να είσαι ισχυρός , με ισχυρούς φίλους και φυσικά με κοινά συμφέροντα, ή άν είσαι αδύναμος, πείσε... τους ισχυρούς ότι τους συμφέρει να σε στηρίξουν.....
        Άλλος δρόμος.... δεν υπάρχει.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ~Mara~ 27/12/2012 13:53:03

      Ακατανόητη η θέση σου, λογικά. Τι πάει να πει "Τώρα μπορεί να μην υπάρχει φράγκο και να θεωρούμε ότι αν υπάρχει συμβάν… θα έχουμε πρόβλημα(… και τελικά να μην το έχουμε) και όταν είμασταν υπερεξοπλισμένοι με άφθονο χρήμα και την Τουρκία ξεβράκωτη…., δεν έπεσε… ντουφεκιά και χάσαμε την μισή Κύπρο";
      Προφανώς θέλεις να πεις ότι το παν είναι η ισχυρή πολιτική βούληση και η εθνική στρατηγική με βάση την δύναμη αποτροπής.
      Σωστό ΑΛΛΑ πρέπει να την έχεις την δύναμη αποτροπής. Αυτό είναι εκτός συζήτησης. Άμα γίνει κάτι, θα έχουμε πρόβλημα, βουνό προβλήματα....

      • ~Mara~ avatar
        ~Mara~ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 27/12/2012 21:37:19

        Μάλλον δεν με κατανόησες.
        Τότε, είχαμε την δύναμη αποτροπής και τα αποτελέσματα τα είδαμε...., η ΤΡΑΓΩΔΙΑ σε όλο της το μεγαλείο.
        Γιατί οι "μεγάλοι" με τους ντόπιους συνεργάτες τους είχαν άλλα σχέδια...
        Όσο για το" βουνό τα προβλήματα" που λές σε περίπτωση συμβάντος, να παρακαλάς να μην υπάρχουν προδότες στο εσωτερικό.... και όλα τα άλλα σημαντικά μεν, δευτερευούσης σημασίας δε.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 28/12/2012 17:32:11

        Πες στον πρωθυπουργό πως όλοι οι Έλληνες πατριώτες περιμένουν τις σωστές συμφωνίες με Ρωσία σε αμυντικό και εμπορικό επίπεδο που να δίνουν την αφορμή στον Πούτιν να κατεβάσει στόλο μόνιμα και να φέρει εταιρίες του να βγάλουμε παρέα τα κοιτάσματα. Τότε δε θα κουνηθεί φύλλο από απέναντι και δε θα έχουμε ανάγκη μεγάλων εξοπλιστικών προγραμμάτων. Οι S300 π.χ. πρέπει άμεσα να ενεργοποιηθούν. Μόνο έτσι καταλαβαίνουν τα μογγόλια...

  7. Το όνομα του Ρόδου avatar
    Το όνομα του Ρόδου 27/12/2012 10:52:34

    Πολύ καθαρές, στρατιωτικά οι θέσεις του κ. Κρανιδιώτη. Ναι οι πόλεμοι κρίνονται στον αέρα και για να γίνει αυτό θα πρέπει όλο το σύστημα που οδηγεί σ’ αυτή την επιτυχία πρέπει να είμαι αξιόμαχο. Τίθεται όμως το ερώτημα. Πριν δεκαεπτά χρόνια κάποιοι αξιολόγησαν την απειλή και η Ελλάδα υλοποίησε εξωφρενικά , πανάκριβα και μερικές φορές άχρηστα εξοπλιστικά προγράμματα. Ποιος έκανε ανάλυση απειλής εκείνη την εποχή; Τα πανάκριβα F-16 σε τι κατάσταση βρίσκονται τώρα και οι πιλότοι πετούν μόνο συντήρηση, (όταν πετάς μόνο για συντήρηση δεν μπορείς να πολεμήσεις και αν πολεμήσεις έχασες); Πόσα F-16, C-27, F-4, M-2000 μπορούν να πολεμήσουν. Σαφώς δεν χρειάζεται απάντηση το ερώτημα, όμως η απειλή γιγαντώθηκε και η από εδώ πλευρά δέχεται ΕΔ που υπνοβατούν νομίζοντας ότι είναι ξύπνιες. Κάποιοι να μην επαναπαύονται. Ο ελληνικός λαός θα τιμωρήσει αυτούς που απαξιώνουν τα πανάκριβα εξοπλιστικά που σαπίζουν στο έδαφος. Μ΄αυτή την κατάσταση κ. Κρανιδιώτη η ανακήρυξη της ΑΟΖ φαντάζει μικρό ανέκδοτο.

  8. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 27/12/2012 11:08:23

    Πάντως δεν θα πάω και σε πόλεμο επειδή το είπε ενας Ισραηλινός στρατιωτικός!!
    Αν θα γίνει ΑΟΖ θα γίνει μόνο με διεθνή διπλωματία και με ισχυρούς συμμάχους.Για να ''φρενάρει'' ο Σαμαράς κάτι παραπάνω θα ξέρει

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Μεγάλες στιγμές 27/12/2012 13:43:59

      Εσύ αυτό κατάλαβες πως λέω; Να πάμε σε πόλεμο επειδή μας θαύμασε ο Ισραηλινός; Πίνεις τίποτα περίεργο;

      • Μεγάλες στιγμές avatar
        Μεγάλες στιγμές @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 27/12/2012 23:15:48

        Εσείς ξεκινάτε το άρθρο με αυτό τον τρόπο,με μια φράση προ διετίας που σας εκανε εντυπωση.
        Αρα εσείς δίνετε τετοια βαρύτητα στον αναγνωστη .Αλλιώς δεν θα το αναφερατε.
        Επί της ουσίας;
        Και 2 παρατηρησεις,αν εχω τετοιο δικαιωμα..
        1.Πρέπει να δουλέψετε την συμπεριφορά σας απέναντι στους διαφωνούντες
        2.Σίγουρα κάτι πίνω,αφού συνεχιζω να στηριζω το φιλαράκι σου

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Μεγάλες στιγμές 28/12/2012 13:55:58

          Έτσι είναι το μοντέλο από το εργοστάσιο και δεν επιδέχεται μετατροπή.
          Μου αρέσει που εξακολουθείς να κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις. Ο Ισραηλινός, όπως κι όποιος έχει σχέση με το "άθλημα", θαύμασε την μαχητική ικανότητα των πιλότων μας, η οποία θα χαθεί αν συνεχίσουμε έτσι. Εσύ κατάλαβες ότι προτείνω να κάνουμε πόλεμο. Ό,τι μπορεί καταλαβαίνει ο καθείς.
          ΥΓ. Συνέχισε να το υποστηρίζεις το φιλαράκι μου.

  9. nikolas avatar
    nikolas 27/12/2012 11:14:53

    Καλημέρα και χρόνια πολλά
    Ωραία ανάλυση κύριε Κρανιδιώτη αλλά πέρα από τα τεχνικά προβλήματα στα οποία αναφέρεστε υπάρχει και ο ανθρώπινος παράγων και εδώ αγαπητέ μου φοβάμαι ότι υπάρχει πρόβλημα. Βλέποντας το μισθό τους τα στελέχη των Ε.Δ (όχι οι ένστολοι) αλλά και την απαξιωτική αντιμετώπιση της πολιτείας πολύ φοβάμαι ότι θα καλέσουν τον κύριο ΥΕΘΑ να πάρει τους υπαλλήλους της Βουλής τους υπαλλήλους του υπουργείου οικονομικών και τους τελωνιακούς να πάνε να αντιμετωπίσουν τις τουρκικές προκλήσεις. Άλλωστε σύμφωνα με την κρατούσα κυβερνητική άποψη όλοι δημόσιοι υπάλληλοι είμαστε. Και επειδή, οι κουβαλητές νερού, οι στενογράφοι(στον 21ο αιώνα, τον αιώνα της πληροφορικής, πρέπει εμείς και οι μαό-μαό της κεντρικής Αφρικής να έχουμε ακόμα αυτή την κατηγορία εργαζομένων) , οι κλητήρες και όλοι οι σκληρά εργαζόμενοι στη Βουλή μαζί με τους επίσης υπερωριακά εργαζόμενους του υπουργείου οικονομικών και τους τελωνιακούς, είναι οι μοναδικοί που εργάζονται με ξεχωριστή αυταπάρνηση μέρα και νύχτα ας αναλάβουν και τη σωτηρία της χώρας για να δικαιολογήσουν και τις πάγιες μηνιαίες υπερωρίες που είναι οι μοναδικοί που τις λαμβάνουν.
    Τα κορόιδα τέλειωσαν καθένας θα δουλεύει όσο αμείβεται γιατί στο super market πληρώνεις με Ευρώ κι όχι με αυταπάρνηση ,καθήκον, τιμή και προσφορά στην πατρίδα.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ nikolas 27/12/2012 13:46:31

      Αγαπητέ Νικόλα, έχω γράψει κατ' επανάληψη για το μισθολογικό και την εν γένει συμπεριφορά της Πολιτείας προς τα στελέχη. Μάλλιασε η γλώσσα μου κι εδώ στο Antinews και στην "Δημοκρατία". Τι να κάνω; Να τους ανοίξω το κεφάλι να τα βάλω μέσα;
      Είτε όμως με 800 είτε με 1000΄είτε με 2000, η Αποστολή, είναι Αποστολή....

      • freggata avatar
        freggata @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 27/12/2012 15:00:51

        ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΟΤΑΝ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΑ ΑΚΡΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΤΗΣ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΟΤΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΕΛΕΧΟΙ ΤΩΝ Ε.Δ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΤΟΣΟ ΜΑΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΟΣΑ ΚΑΝΟΥΜΕ(ΤΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΤΑ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ(ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΒΑΖΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗ ΤΣΕΠΗ ΜΑΣ) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΟΤΑΝ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΤΟΥ ΠΛΟΙΟΥ ΑΝΗΜΕΡΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΗΤΑΝ ΜΠΑΜΙΕΣ......

        • Εθνικιστης avatar
          Εθνικιστης @ freggata 27/12/2012 20:55:18

          και εγω στρατιωτικος ειμαι αλλα Πανω απο ολα εχουμε να προασπισουμε την πατριδα οταν χρειαστει..

        • Ελλην-1821 avatar
          Ελλην-1821 @ freggata 27/12/2012 20:57:51

          τι λες ρε μεμετι. Σιγουρα ειναι φοβερα ασχημο να μην εχουμε ουτε το εισητηριο να παμε στην δουλεια μας αλλα η προασπιση του Εθνους δεν ακουει σαπιες κουβεντες. Αν πραγματι εισαι στρατιωτικος θα επρεπε να παραιτηθεις γιατι εισαι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ.
          ΥΓ θυμησουν τον Νικηταρα. Βρισκοταν σε χειροτερη θεση απο σενα. Αλλα δεν σκεπτοταν ετσι.
          ΕΙΣΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ

        • Βερτης Θ. avatar
          Βερτης Θ. @ freggata 27/12/2012 21:49:15

          Και εσυ γιατι πληρωνεσε τοσα χρονια; Για να κανεις τον άρρωστο οταν ξεσπάσει πολεμος; Κατι παραπανω εχω δει στις κρίσεις του 87 και του 96. Τοσα μπορει τοσα σας δινει η πατρίδα αν δεν σας φτανουν δρομο για τον ιδιωτικο τομεα και θα βρεθουν αντικαταστατες. Και σε πολλους αλλους δεν φτανουν αλλα δεν μπορουν να πιεσουν οπως εσεις.

        • BLACKQUEEN avatar
          BLACKQUEEN @ freggata 27/12/2012 22:28:28

          freggata, πλάκα κάνετε. Αν εσείς είστε στρατιωτικός, τότε εγώ είμαι η μετενσάρκωση της Μέριλυν στο...μελαχρινό της... Έλεος πια!!!

        • Πέτρόπουλος avatar
          Πέτρόπουλος @ freggata 28/12/2012 00:47:54

          Σιγά ρε κουβαρντά που έβαζες από την τσέπη σου για ανταλλακτικά. Ακόμα θυμάμαι το video του Τριανταφυλλόπουλου με τον υψηλόβαθμο στρατιωτικό (στο Ρουφ αν δεν κάνω λάθος) που έχωσε στη τσέπη για το σπίτι ,το Αβα για τα πιάτα από το κουζινάκι του γραφείου του!!!

        • Ελλην-1821 avatar
          Ελλην-1821 @ freggata 28/12/2012 04:34:51

          καλα κρουαζιερα νομιζεις οτι κανεις και δεν σου αρεσουν οι μπαμιες; ΜΗΝ ΤΡΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΙΤΗΣΟΥ ΡΕ ΦΛΩΡΕ. σιγα μην εισαι στρατιωτικος. απο τα χαρατσια που πληρωνω και απο φορους θα μενεις να τρως φουα-γκρα;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ nikolas 28/12/2012 17:33:56

      Δεν κάνεις για στρατιωτικός. Επαγγελματίας μπορεί να είσαι, ελληνόψυχος;

    • maverick avatar
      maverick @ nikolas 06/01/2013 18:09:28

      "Βλέποντας το μισθό τους τα στελέχη των Ε.Δ (όχι οι ένστολοι)"
      Λαμβάνοντας υπ' όψιν την παραπάνω φράση, από τον αγαπητό "nikolas", αντιλαμβάνομαι ότι θεωρεί πως αδικείται, έναντι των υπαλλήλων του Υπ. Οικονομικών, προφανώς στο μισθολογικό τομέα, δημόσιος υπάλληλος ων και αυτός του ΥΕΘΑ (μήπως υπηρετείς στα ΤΕΝΞ; προκειμένου να ανασκευάσω την επιχειρηματολογία μου).
      Επ' αυτού θα ήθελα να του υπενθυμίσω μεταξύ άλλων, ότι η πλειονότητα των εργαζομένων στο Υπ. Οικονομικών, εργάζονται για την εκτέλεση της δημοσιονομικής πολιτικής της χώρας, δίνοντας τον δική τους μάχη καθημερινά, με υποστελεχωμένες Υπηρεσίες, με μηδενική υλικοτεχνική υποδομή, χωρίς φαμφάρες και δημοσιοσχετίστικους τακτικισμούς, μέσω των ΜΜΕ (όπου εκεί ισχύ “για χάρη των βασιλικών ποτίζονται και γλάστρες”), όπως κάνουν άλλοι επαγγελματικοί κλάδοι του Δ.Τ., με υπεράριθμο προσωπικό, που την "τρίχα την κάνουνε τριχιά", ώστε αυτή η χώρα να έχει τους αναγκαίους πόρους, για να συνεχίζει να υπερασπίζεται τα κυριαρχικά της δικαιώματα.
      Εγώ θα πρότεινα στο "nikolas", προκειμένου να περισσεύουν πόροι, ώστε να έχει ένα καλύτερο μισθολόγιο, αντί να εξαπολύει αυτή την πολεμική – απαξία εναντίον άλλων εργαζομένων, να κοιτάξει μήπως μπορεί να κάνει και αυτός κάτι, ώστε το λαθρεμπόριο καυσίμων που γίνεται, εδώ και δεκαετίες στις Ε.Δ., αλλά και τις αδιαφανείς προμήθειες, θέλω να πιστεύω από ελάχιστους επίορκους, (οι οποίοι στη συνέχεια βρίσκονται να διάγουν βίο, που δεν δικαιολογείται από το εκκαθαριστικό μισθοδοσίας τους), σταματήσει κάποια στιγμή, μήπως και δει αυτός ο τόπος πραγματικά καλύτερες μέρες.
      Έκαστος εφ' ω ετάχθη

  10. βαγόνι avatar
    βαγόνι 27/12/2012 11:16:14

    Η αντιμετώπιση της νεο-οθωνικής απειλής,που ορθά επισημαίνεις,είναι
    ένα διαχρονικό θέμα...ποτέ δεν ήταν απλό,πολλώ δε μάλλον σε περίοδο
    κρίσης που έφερε τα πάνω κάτω...άν επικαλεστούμε την ιστορική μεταφυσική-
    μ'όλους τους κινδύνους σχηματοποίησης που περιέχει-βρισκόμαστε μπροστά
    σε μιά επώδυνη και αφόρητη επανάληψη: προηγείται η πίεση ή και το
    "άδειασμα" απ' τη Δύση και ακολουθεί η επίθεση απ' την Ανατολή....με
    οδυνηρές απώλειες που μερικώς ανακτήθηκαν και υπεραιωνόβιους θρήνους
    για τις χαμένες πατρίδες...οι περίοδοι της ανάτασης συνδέονταν με την
    άσκηση υψηλής πολιτικής,οραματικής ηγεσίας και επικής συνείδησης επι της
    ουσίας κι' όχι στα λόγια...τα υπόλοιπα παραμένουν τεχνικά θέματα με
    κάποια σημασία,όχι όμως καθοριστική.
    Οι λαοί της χερσονήσου του Αίμου υπέφεραν επι αιώνες απο τον ανατολικό
    γείτονα...προτίμησαν,όμως,να συνομιλούν κατ'ιδίαν με τους δυτικούς και
    απέφυγαν να οικοδομήσουν μια στοιχειώδη βαλκανική ενότητα απέναντι
    στό "όθνειο αρπακτικό"....το όραμα του Ρήγα παρέμεινε ανεκπλήρωτο...
    εντάξει,δεν είμαστε αδελφοί εξ'αίματος,είμαστε όμως ξαδέλφια εξ'αγχιστείας
    και η παρούσα θεματογραφία είναι και επείγουσα και απειλητική και για
    μάς και για την Κύπρο και γι'αυτούς...συνεπώς;

  11. Ανδρέας avatar
    Ανδρέας 27/12/2012 11:42:28

    Αχ, ρε παιδια! Υπαρχει ενας Ελληνας Στρατηγός, ονόματι Φραγκος, που μόνο στο άκουσμα του οι Τούρκοι ταράζονται και κανουν πίσω. Η παρουσία του δίνει ηθικό στο προσωπικό και κύρος στην πολιτεία. Ισοδυναμεί δε, με 100 τεθωρακισμένα και 50 αεροπλάνα. Τους χαλεπούς και δύσκολους καιρούς που ζούμε, τέτοιοι άνθρωποι θα πρεπει να ειναι μπροσταρηδες και κάθε πολιτικός ηγέτης επιβάλλεται να εκμεταλλεύεται το κύρος τους. Ο Φ. Φραγκος, αφού καρατομηθηκε απο τον ακατανομαστο νάνο της πολιτικής, επανηλθε για βραχυ χρονικό διάστημα στο προσκήνιο, επιδεικνύοντας πρωτόγνωρη για θέση ΥΕΘΑ δραστηριότητα! Τώρα ομως που η παρουσία του ειναι απαραίτητη, αφου αποδεδειγμένα μπορει να λειτουργήσει ως ανάχωμα στους διάφορους ακραίους του εσωτερικου μετωπου, αλλα και ανασταλτικά έναντι επίδοξων επιβουλεων της εδαφικής ακεραιότητας, ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ; Φαηλο, κανε κάτι..... Γιατι ο Αντώνης τον κρατάει στο περιθώριο;

    • ΑΝΤΩΝΗΣ-ΠΙΕΡΙΑ avatar
      ΑΝΤΩΝΗΣ-ΠΙΕΡΙΑ @ Ανδρέας 27/12/2012 22:13:20

      Πες τα χρυσόστομε.Τώρα στη φυσική του θέση ο ΑΡΧΙΣΤΡΑΤΗΓΟΣ.

    • Πέτρόπουλος avatar
      Πέτρόπουλος @ Ανδρέας 28/12/2012 01:04:20

      Τι άλλο θα ακούσουμε ο Φράγκος ισοδυναμεί με 100 τεθωρακισμένα και 50 αεροπλάνα!!!!
      Βάλε και μερικά παπόρια.....
      Ελπίζω να μην είσαι στρατιωτικός και γράφεις τέτοια ..

      • Ανδρέας avatar
        Ανδρέας @ Πέτρόπουλος 28/12/2012 01:16:34

        Προφανώς δεν παρακολουθείς τον τουρκικό τύπο καθόλου, αλλα μόνο το on alert. Ο τουρκικός τύπος ομως απο την πλευρά του, παρακολουθεί απο κοντά όλες τις δραστηριότητες του Φραγκου. Και οταν είπα ότι ισοδυναμεί με άρματα και αεροπλάνα, εννοούσα τον αντίκτυπο που θα εχει στον έν δυνάμει αντίπαλο η τυχόν επιλογή του σε κυβερνητική θέση....

    • Πέτρόπουλος avatar
      Πέτρόπουλος @ Ανδρέας 28/12/2012 12:41:53

      Αφου αναφέρεσε σε όνομα ο μακράν καλύτερος του Φράγκου και όλων των υπολοίπων είναι ο Πτέραρχος Ι. Γιάγκος. Επι 30 χρόνια ιπτάμενος στα F-16 αρχηγός ακόμα από την Ικάρων , Διοικητής σε όλα τα επίπεδα διοίκησης 111ΠΜ , ΑΤΑ , ο μακροβιότερος ΑΓΕΑ και ο μακροβιότερος ΑΓΕΕΘΑ μακράν. Ανεξαρτήτως κυβερνήσεων. Άριστος γνώστης του πεδίου Μάχης αλλά και της Στρατιωτικής Διπλωματίας. Διακριτικός μετά τα αίσχη του Μπεγλίτη και ενώ βγήκε και δήλωσε ξεκάθαρα ότι η αποστολή του στρατού είναι η Αμυνα της χώρας και όχι τα πολιτικά παιγνίδια και τα παραξικοπήματα!!! αποσύρθηκε διακριτικά και με το κεφάλι ψηλά.

      Σου φαίνεται να έχει καμιά σχέση με το Φράγκο που είναι δημιούργημα δημοσιογραφίσκων ή μηπως έβαλε καμιά κόρη στην ΕΡΤ (διάβασα για συμβάσεις το 2010).

  12. parsifal avatar
    parsifal 27/12/2012 12:02:14

    Πολύ καλά τα λετε κ. Κρανιδιώτη. Είσθε μάλλον και εις κατάλληλη θέση για να τα μεταφέρετε οπου δεί...
    Θα γνωρίζετε επίσης οτι το "πριόνισμα" της αμυντικής ικανότητος δεν περιορίζεται σε περικοπές ωρών πτητικής εκπαιδεύσεως, in extremis αναχαιτίσεις και επικίνδυνες μπαταρίες ΥΒ (ετσι ακριβώς είναι, οπως σας τα μετέφεραν και χειρότερα...). Τι συνέπειες εχει το "πριόνισμα" των πολλαπλασιαστών ισχύος, οπως ο ΗΝ πόλεμος ; Τι συνέπειες εχει η εξακολούθηση της ασυδοσίας αμαρτωλών εταιρειών και θυγατρικών τους που λυμαίνονται ακόμη ΑΩ, ανταλλακτικά η αρνούνται να παραδώσουν υλικό του Στρατού και παρόλα αυτά...υπογράφουν νέες συμβάσεις και γηραλέοι απόστρατοι αεροπόροι συνεταίροι "κραγμένων" οπλάδων -εκδοτών μπαινοβγαίνουν προκλητικόττατα στο ΥΕΘΑ με υφος τουλάχιστον "συμβούλων";
    Γιατί αγνοούνται προκλητικά αναβαθμίσεις και εκπαιδεύσεις σε λογισμικό προσομοιώσεως που εξοικονομεί ανθρωπώρες και πόρους ;

  13. vassilis avatar
    vassilis 27/12/2012 12:15:38

    Ειδαμε και στα ιμια πως αντιδρασαμε που δεν ειχαμε οικονομικη στενοτητα!Το αρθρο σε ποιους απευθυνεται ;Στον Ελληνα πολιτη;Να παρει μετρα:Αν δεν κανω λαθος κυβερνατε!

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ vassilis 27/12/2012 14:55:17

      Τότε που αναφέρετε όμως, αρχηγός μας με την έγκριση του σοφού Ελληνικού λαού και τη θερμή υποστήριξη όλων των ΜΜΕ, ήταν ο θεόσταλτος εθνάρχης Σημίτης !!!! Τι διαφορετικό θα μπορούσε να κάνει ένας αηδιαστικός σκώληκας από το να σουρθεί (και να μας σούρει) στη βρωμερή λάσπη της μικρότητας και της προδοτικής του φύσης;

      Το άρθρο μάλλον απευθύνεται σε κάθε έναν που έχει νου να εννοήσει και ψυχή να αισθανθεί. Υποθέτω....
      Είναι περιττό κατ΄εσάς να κρούονται οι καμπάνες κινδύνου ώστε να ευαισθητοποιούνται εκ νέου οι πολίτες αλλά και οι ασκούντες την αρχήν;

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ vassilis 27/12/2012 16:19:59

      Αφού ξέρεις γραφή κι ανάγνωση, θα έπρεπε να αντιληφθείς το προφανές, ήτοι πως απευθύνομαι στην κυβέρνηση και κυρίως στον επικεφαλής.
      Εγώ δεν κυβερνώ, φίλτατε. Βιοπορίζομαι ελευθέρως και γράφω την άποψη μου.

  14. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 27/12/2012 12:30:46

    O Πλέον σοβαρός Κίνδυνος για αυτή την χώρα προέρχεται απο την Πολυδιάσπαση της. Ως γνωρίζουν όσοι ασχολούνται με τα τεκταινόμενα στην ευρύτερη περιοχή μας, καμιά χώρα η οποία δεν εχει επιτυχει το μεγιστο της κοιωνικής συνοχής της, το μέγιστο της Οικονομικής Ανεξαρτησίας δεν μπορεί να ασκήσει Εξωτερική Πολιτική. Καμιά χώρα δεν μπορεί να ασκήσει εξωτερική πολιτική όταν δεν διαθέτει Εθνική Στρατηγική. Αυτα τα στοιχεία τα αποκρύπτει το άρθρο και τα θάβει κάτω απο ευφυολογήματα του τύπου Κυρ Φώτης, Βενιζέλος, "μου είπαν ". Κε Φαήλο αφου αποφασίσατε να γράψετε το άρθρο αυτό θα έπρεπε -ταπεινή μου άποψη την οποία έχετε το αναφαίρετο δικαίωμα να μην συμφωνησετε" να μας αναφέρεται το Ιστορικό ανακάλυψης του Ερντογάν και της εξέλιξης του.Που δε αυτό τέμνεται με τον Υπουργό τον οποίο φωτογραφίζεται στο άρθρο σας καθαρά και ίσια όχι δια της τεθλασμένης ούτε σε λανθάνουσα μορφή.

    Γνωρίζεται πως η νοτιοανατολική Μεσόγειος είναι η καρδιά του αμερικανικού, ισραηλινού και νατοικού αμυντικού συστήματος. Κρήτη και Κύπρος δε αποτελούν την προκεχωρημένη γραμμή άμυνας του Ισραήλ.Γνωρίζεται τα ρωσικά συμφέροντα και το πως η Ρωσία τα διαφυλάσσει. Ποιός σας είπε Λοιπόν ότι το Ζήτημα ΑΟΖ αφορά το δίπολο Τουρκίας-Ελλάδας; Οποιος σας το είπε είναι εθνικά επικίνδυνος ως αδαής.

    Σε ότι αφορά το Κουρδικό και τους Κούρδους. Ιδιαίτερη προσοχή στο "οι Κούρδοι δεν έχουν φίλους έχουν τα βουνά" και στο δόγμα της Ουδετερότητας του Κούρδου Εθνικού Ηγέτη Οτζαλάν το οποίο ακολουθεί κατα γράμμας το PKK .Η Τουρκία και η Τουρκική πολιτική στο σύνολο της άπτεται των Ελληνικών Εθνικών Ζητημάτων και αυτό πρέπει να αποτελεί το δικό μας Δόγμα

    Τέλος κάτι τελευταίο πολλοί πιστεύουν, συναισθηματικά και επαγγελματικά, ότι η Ελληνοτουρκική κρίση καραδοκεί στη γωνία, και θα το πιστεύουν αυτό όσες γωνίες και αν στρίψουμε χωρίς να συναντήσουμε αυτήν την κρίση.Το είδαμε στο σχέδιο Αναν, το ειδαμε στην Κυπριακή ΑΟΖ το είδαμε στην αδιαφορία των ξενων ενεργειακών κολοσσών στα τουρκικά καλέσματα

  15. Θεόδωρος avatar
    Θεόδωρος 27/12/2012 12:49:24

    Αγαπητέ Φαήλο, τα σχόλιά σου είναι βεβαίως επιστέγασμα μιάς ωμής πραγματικότητας η οποία δεν επιδέχεται ούτε καθυστερήσεις ούτε εξαιρέσεις. Απευθύνονται ωστόσο, δυστυχώς, στο κράτος της καρπαζιάς και του ραγιαδισμού, στο κράτος πού βρήκε νέο άλλοθι στις επιταγές της τρόικας (περικοπές) για να αποδυναμώσει, έτι περαιτέρω, την εθνική άμυνα -την οποία έχει εξαρτήσει σε μεγάλο βαθμό από την Αγκυρα, αφού από εκεί προμηθευόμαστε την υπόδηση και μέρος του ιματισμού του ΕΣ. Η αποβιομηχάνιση της εθνικής άμυνας θα πρέπει κάποτε να αποτελέσει αντικείμενο κάποιας εισαγγελικής έρευνας - συγκρινόμενη μάλιστα με την διαρκή άνθιση της αντίστοιχης τουρκικής την οποία, κακά τα ψέμματα, ενισχύουμε. Δεν θα γράψω κάτι κατά του Σαμαρά, σεβόμενος τις απόψεις σου, αλλά, βεβαίως, θα πρέπει να διερωτηθώ ποιός κυβερνά αυτό τον τόπο αφού η κυβερνητική πρακτική σε θέματα εθνικής άμυνας συγχέεται πλέον με σχετικές απόψεις του ΣΥΡΙΖΑ "θα πάρουμε το ρίσκο". Δεν μπορώ πάντως να φανταστώ ότι ένα όχι στην τρόικα, επί εθνικών θεμάτων, θα έθετε σε κίνδυνο την παραμονή μας στην ΕΕ ή στο ευρώ.

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Θεόδωρος 27/12/2012 12:57:01

      Και είσαι σίγουρος οτι δεν εχουν πει οχι σε εθνικά θέματα;
      Αυτός που δείχνει αδύναμος,μπορεί και να μην είναι στην πραγματικότητα

  16. Kimon avatar
    Kimon 27/12/2012 12:51:02

    Κατά την διάρκεια των γεγονότων της Κύπρου το 1974 η Τουρκική στρατιωτική διοίκηση διεπίστωσε ότι υπήρξε σοβαρή αδυναμία τεχνικής υποστήριξης ιδίως της αεροπορίας και του ναυτικού, χωρίς εξωτερική βοήθεια. Ιδρυσε τότε μία σειρά από αμυντικές βιομηχανίες, συμπεριλαμβανομένης και της αντίστοιχης αεροπορικής, την ίδια χρονική περίοδο με την Ελλάδα. Ενώ λοιπόν την δεκαετία του 1970 υστερούσε σημαντικά έναντι της Ελλάδος στους οικονομικούς, επιστημονικούς και τεχνολογικούς δείκτες, σήμερα εξελίσσεται σταδιακά σε ένα βιομηχανικό, επιστημονικό και τεχνολογικό γίγαντα. Σε αντίθεση με την κοντόφθαλμη Ελληνική πολιτική, η Τουρκία διέγνωσε την ανάγκη ανάπτυξης εγχώριας επιστημονικής και τεχνολογικής έρευνας στα αμυντικά συστήματα, και προχώρησε στην ίδρυση του ερευνητικού οργανισμού TUBITAK, που διευθύνεται κατευθείαν από το γραφείο του πρωθυπουργού (αντιγράφοντας την οργανωτική δομή του Ισραήλ). Το TUBITAK μπόρεσε να συντονίσει όλο το επιστημονικό και τεχνολογικό δυναμικό της Τουρκίας ώστε να εκπονήσει ένα εθνικό σχέδιο επιστημονικής και τεχνολογικής ανάπτυξης με άξονα την πολεμική βιομηχανία, ώστε να μπορεί σήμερα να κατασκευάζει δορυφόρους και βαλιστικούς πυραύλους, ενώ το 2024 θα είναι έτοιμο να μπει στην παραγωγή και το πρώτο Τουρκικό μαχητικό. Η ποιοτική βελτίωση του παραγομένων βιομηχανικών προϊόντων επέτρεψε σήμερα το 48% των Τουρκικών αμυντικών δαπανών να παράγεται από τις εγχώριες βιομηχανίες. Το επιτυχές αυτό μοντέλο συντονισμού μεταξύ επιστημονικής έρευνας, επενδύσεων και μεταφοράς τεχνολογίας απέδωσε σε τέτοιο βαθμό, ώστε σήμερα οι εξαγωγές των αμυντικών Τουρκικών προϊόντων υψηλής τεχνολογίας να πλησιάζουν τo 1 δις δολάρια το χρόνο, με σκοπό να γίνει αυτάρκης τα επόμενα δέκα χρόνια στα αμυντικά συστήματα, εξοικονομώντας όχι μόνο ετησίως αρκετά δισεκατομμύρια δολάρια από την υποκατάσταση των εισαγωγών, αλλά να ωφεληθεί από τις εξαγωγές και την δημιουργία εκατοντάδων χιλιάδων θέσεων εργασίας.
    Στην Ελλάδα, η Ελληνική ερευνητική-επιστημονική κοινότητα τα τελευταία τριάντα χρόνια επέλεξε την εξωστρέφεια και τον έντονο ανταγωνισμό με την διεθνή επιστημονική κοινότητα. Η προσπάθεια των Ελλήνων ερευνητών, αντίθετα με την επικρατούσα ιδεολογία της ήσσονος προσπάθειας και κενολογίας που οδήγησαν την χώρα μας στην σημερινή εξαθλίωση, δεν έμεινε χωρίς αποτέλεσμα. Σήμερα η Ελλάδα κατέχει την 23η θέση στην παγκόσμια κατάταξη «παραγωγής επιστημονικής γνώσης» στο σύνολο των χωρών, όπως αυτή αξιολογείται μέσω των διεθνών αποδεκτών αντικειμενικών κριτηρίων και δεικτών, που βασίζονται στην ποσότητα και την ποιότητα των επιστημονικών άρθρων που δημοσιεύονται σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά υψηλού κύρους (peer review articles), στον αριθμό των αναφορών (citation) και στον δείκτη ατομικής επιστημονικής απόδοσης κάθε ερευνητή (h-index). Επίσης, οι Έλληνες ερευνητές συμμετείχαν και συμμετέχουν επιτυχώς σε όλα τα ανταγωνιστικά προγράμματα της Ευρωπαϊκής Ένωσης και άλλων διεθνών οργανισμών, όπως ο Eυρωπαϊκός Οργανισμός Διαστήματος (ESA), ανταγωνιζόμενοι με επιτυχία τα Ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια και τα Εθνικά Ερευνητικά Εργαστήρια άλλων χωρών, ώστε για κάθε ένα Ευρώ με το οποίο η Ελληνική Πολιτεία χρηματοδοτεί σήμερα την επιστημονική έρευνα, να εισρέει στην χώρα άλλο ένα, εξασφαλίζοντας έτσι περισσότερες από 2000 χιλιάδες θέσεις εργασίας νέων Ελλήνων ερευνητών.
    Αντιθέτως, η πολιτική και οικονομική ελίτ της χώρας μας απέτυχε να εκπονήσει ένα στρατηγικό σχέδιο αντίστοιχης βιομηχανικής ανάπτυξης, ενώ ταυτόχρονα αδυνατούσε πεισματικά και παραδοσιακά να αντιληφθεί την συμβολή της επιστημονικής έρευνας στην παραγωγική διαδικασία καινοτόμων και βελτιωμένων βιομηχανικών προϊόντων. Έτσι τις τελευταίες δύο δεκαετίες, επιλέχθηκε το μοντέλο της οικονομικής ανάπτυξης να βασίζεται στο καταστροφικό δίπολο αφενός της κατανάλωσης εισαγομένων προϊόντων με δανεικά χρήματα και αφετέρου στην απαξίωση των εγχώριων παραγωγικών δραστηριοτήτων μέσω της εισαγόμενης εργασίας. Αυτή η ολέθρια πολιτική επιλογή, ακύρωσε τα παραδοσιακά ανταγωνιστικά χαρακτηριστικά και πλεονεκτήματα της Ελληνικής οικονομίας, ακριβώς την χρονική στιγμή που οι τεχνολογικοί, πολιτικοί και οικονομικοί κατακλυσμιαίοι μετασχηματισμοί ανά την υφήλιο θα της εξασφάλιζαν ένα αξιοπρεπές μελλοντικό μερίδιο στον παγκόσμιο καταμερισμό της εργασίας. Η απουσία οράματος και στόχου, καθώς και η αδυναμία κατανόησης των σημαντικών γεωπολιτικών παραμέτρων, μεταξύ των οποίων και η επιστημονική και τεχνολογική έρευνα, καταδίκασε την χώρα μας στον οικονομικό μαρασμό και την παραγωγική περιθωριοποίηση. Ταυτόχρονα οι εγχώριες ελίτ απέτυχαν να εκμεταλλευθούν το υψηλά κατηρτισμένο επιστημονικό ερευνητικό προσωπικό της χώρας προς όφελος της εθνικής οικονομίας. Συμπερασματικά, το Ελληνικό παράδοξο του χάσματος επικοινωνίας και κατανόησης αφενός μεταξύ της ερευνητικής επιστημονικής κοινότητος και της πολιτικής ηγεσίας αφετέρου, οφείλει να μηδενισθεί όπως συμβαίνει στις προηγμένες τεχνολογικά χώρες, ώστε η συσσωρεμένη τεχνογνωσία των Ελλήνων επιστημόνων σε όλους τους επιστημονικούς τομείς να συμβάλει στην οικονομική και βιομηχανική ανασυγκρότηση της χώρας με άξονα την πολεμική βιομηχανία στα πρότυπα της Τουρκίας και του Ισραήλ. Η χώρα μας αδυνατεί πλέον να εμπλακεί σε έναν ανταγωνισμό εξοπλισμών με εισαγόμενα οπλικά συστήματα και ταχύτατα θα πρέπει να εκπονήσει ένα μεγαλόπνοο σχέδιο αμυντικής βιομηχανικής ανάπτυξης, αναθεωρώντας άμεσα όλα τα ερευνητικά προγράμματα της, (που είναι ασυντόνιστα σήμερα) με προγράμματα στρατηγικού σχεδιασμού ανάπτυξης προτύπων οπλικών συστημάτων με κρατικά κεφάλαια αρχικά και ιδιωτικά αργότερα, όταν τα πρωτότυπα θα είναι έτοιμα να μπουν στην παραγωγή. Μια τέτοια πρωτοβουλία συνήθως ξεκινάει από φωτισμένες πολιτικές ελίτ με εθνική συνείδηση. Υπάρχουν όμως τέτοιες σήμερα στην Ελλάδα;

    • Βερτης Θ. avatar
      Βερτης Θ. @ Kimon 28/12/2012 02:16:58

      Ωραία έκθεση γεματη ανακρίβειες. Τι να παραγουμε και τι ερευνες και τεχνολογιες μας λες. Δεν καταλαβες ακομα πως λειτουργει το συστημα των ερευνητικων προγραμματων στην Ελλαδα; Ολα στα μετρα των καθηγητων που κονομανε και δινουν ψιχουλα στους υποψ. Διδακτορες που βγαζουν ολη τη δουλεια. Θυμαται κανεις το πυροβολο αρτεμις και ποσα ξοδευτηκαν; Ουτε ξυλοσομπες δεν ειμαστε ικανοι να παραγουμε και τις εισαγουμε απο την Τουρκια. Τι ερευνητικα και κουραφεξαλα. Ειδα προταση ερευνητικου απο ΤΕΙ της περιφερειας για ενταξη σε ερευνητικο για την σύντηξη!!!

  17. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 27/12/2012 13:22:43

    Μέρος της αναφοράς της ''Ανεξάρτητης Κίνησης Στρατιωτικών '' :
    ''Είναι γνωστό ότι οι Ένοπλες Δυνάμεις θεωρούνται από την Τρόικα και το ΔΝΤ κυρίως, «αντιπαραγωγικές» και πολυέξοδες και ως εκ τούτου αποτελούν τον πρώτο στόχο. Έτσι σε όποια χώρα επεμβαίνει το ΔΝΤ, ο πρώτος τομέας που πλήττεται είναι η Άμυνα.
    Υπάρχουν παραδείγματα που επιβεβαιώνουν αυτή τη θέση:
    α. Στη Βουλγαρία το ΔΝΤ επέβαλε τη δραστική μείωση του προσωπικού των ΕΔ και το κλείσιμο μεγάλων κρατικών αμυντικών βιομηχανιών. Έτσι η οροφή του βουλγαρικού στρατού μειώθηκε από 120.000 σε 30.000, έκλεισαν μονάδες και στρατόπεδα και αποστρατεύθηκαν στελέχη, κυρίως μικρών βαθμών, που βρέθηκαν στην κυριολεξία στο δρόμο, καταφεύγοντας σε ευκαιριακές χειρωνακτικές και αγροτικές εργασίες. Το κλείσιμο μεγάλων εργοστασίων αμυντικής παραγωγής γιγάντωσε την ήδη μεγάλη ανεργία και εργοστάσια, που κατασκεύαζαν τεθωρακισμένα οχήματα, βρέθηκαν να κατασκευάζουν καφετιέρες και σεσουάρ!

    β. Το ίδιο στη Ρωσία, όπου μετά από τις περικοπές που επέβαλε το ΔΝΤ, ήταν συνηθισμένη καθημερινή εικόνα, πιλότοι της πολεμικής αεροπορίας, εν στολή, να εργάζονται ως φορτοεκφορτωτές στη κεντρική λαχαναγορά.

    Μήπως τελικά αυτό επιφυλάσσουν και σε μας και διά στόματος Στουρνάρα το σερβίρουν, ώστε να μετρήσουν αντιδράσεις; Μήπως τελικά μια τέτοια πολιτική θα οδηγήσει τη χώρα γονυπετή να αποδεχθεί όσα έχουν σχεδιάσει εις βάρος της εθνικής μας κυριαρχίας στο Αιγαίο, στην ανακήρυξη της ΑΟΖ, στην εκμετάλλευση των υδρογονανθράκων, στο Σκοπιανό και στη Θράκη; ''

    Αγαπητέ Φαήλο, όλοι σας οι προβληματισμοί και οι σημαντικότατες επισημάνσεις (που κρούουν τον κώδωνα του κινδύνου), βρίσκουνε άραγε ώτα ευήκοα στους άμεσα υπευθύνους και στους τελικώς αποφασίζοντες;;
    Γιατί η επιπολαιότητα, η υπερβάλλουσα άνεση, η πρόθυμη συνδιαλλαγή και η ευελιξία στη σκέψη των....τεχνοκρατών, δεν δικαιολογείται να οδηγεί τις αποφάσεις και τις επιλογές των πολιτικών.....
    Οι στουρναροσοφοί οφείλουν να πληροφορούν και να ''συμβουλεύουν'', ενώ οι Πρωθυπουργοί, με διορατικότητα, αίσθημα ευθύνης και γνώμονα το Εθνικό συμφέρον, προορίζονται να διακρίνουν τους πιθανούς κινδύνους και να λένε και τα απαιτούμενα ΟΧΙ κάποια στιγμή.....
    Εύχομαι να έχουν γνώση οι φύλακες και να μην επιβάλλουν τελικά τις καθ΄όλα ύποπτες απαιτήσεις τους, οι κάθε είδους ύποπτοι εισηγητές, εκβιαστές, υπαλληλίσκοι συμφερόντων.
    Να είστε καλά που επιλέγετε να μιλάτε, για όσα άλλοι ......τεχνηέντως αποφεύγουν.

  18. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 27/12/2012 14:59:58

    Αυτό πού πρέπει νά γίνει καί θά γίνει από τήν κυβέρνηση Σαμαρά μέχρι τόν Απρίλιο είναι η κήρυξη της ΑΟΖ καί συγχρόνως η συμφωνία οριοθέτησης τής ΑΟΖ μέ τήν Κύπρο.

    Η εκτίμησή μου αυτή πηγάζει από τίς θέσεις Σαμαρά, όσον αφορά τό συγκεκριμένο θέμα καί από τό γεγονός ότι ο Σαμαράς μέχρι τώρα απέδειξε ότι κινείται μέ συγκεκριμένο σχεδιασμό, έχει δεόντως αντιληφθεί καί συνεκτιμήσει διεθνείς οικονομικο-πολιτικές παράμετρους καί αντιλαμβάνεται αρκετά καλά τό γεωπολιτικό παιχνίδι τής εποχής, ώστε νά εκτιμήσει σωστά τίς παρενέργειές του στήν περιοχή μας καί τί δέον γενέσθαι.
    Ξέρω ότι πολλοί αμφισβητούν τήν ορθότητα τών πολιτικών επιλογών Σαμαρά, αλλά πιστεύω ότι έχει τά κότσια νά δρομολογήσει καί νά πετύχει μιά νέα πολιτική συναντίληψη, ήτοι νά διαμορφώσει ένα νέο πλαίσιο πολιτικής συναντίληψης, όσον αφορά τήν τρόπο πολιτικής διαχείρισης τού μέλλοντος αυτής τής χώρας.

    Η ΑΟΖ κηρύσσεται με πράξη εσωτερικού δικαίου. Η κήρυξη της ΑΟΖ αφορά στον τίτλο του παράκτιου κράτους πάνω στη ζώνη αυτή και είναι δικαίωμα που μπορεί να ασκηθεί μονομερώς.
    Το παράκτιο κράτος μπορεί να εξαντλήσει όλο το εύρος της συγκεκριμένης ζώνης που δικαιούται κατά το δίκαιο της θάλασσας μόνο στην περίπτωση κατά την οποία δεν υπάρχει επικάλυψη ζωνών με αυτές άλλου κράτους. Εάν υπάρχει επικάλυψη, όπως συμβαίνει στη Μεσόγειο, τότε θα πρέπει να προχωρήσει σε οριοθέτηση με το άλλο ή τα άλλα γειτονικά κράτη.
    Άν παρακολουθήσει κανείς τίς επισκέψεις Αβραμόπουλου σέ άλλες χώρες (καί αυήν στήν Αλβανία, πού ακυρώθηκε), θά συνειδητοποιήσει ότι κλείνει ο κύκλος διερεύνησης τών προθέσεων τών λοιπών παράκτιων χωρών μέ τά οποία έχουμε επικάλυψη ζωνών.

    Άν καί συνδέονται μεταξύ τους, η ενεργοποίηση τού τίτλου και η οριοθέτηση είναι ζητήματα ξεχωριστά και η δεύτερη έπεται χρονικά τής πρώτης. Οι οριοθετήσεις πραγματοποιούνται είτε κατόπιν συμφωνίας μεταξύ τών γειτονικών κρατών είτε, εάν αυτά δεν είναι δυνατόν να προχωρήσουν σέ συμφωνία, μέ υποβολή τής διαφοράς σέ τρίτον (δικαστήριο, διαιτησία ή άλλο μέσον επίλυσης των διαφορών).

    Γιά πρώτη φορά τά τελευταία τριάντα χρόνια πρέπει η Ελλάδα νά προχωρήσει δημιουργώντας τετελεσμένα. Νά δημιουργήσει ΑΟΖ. Η Σύμβαση Δικαίου τής Θάλασσας αποτελεί συγχρόνως Δίκαιο τών χωρών τής ΕΕ καί αυτό πρέπει νά τό εκμεταλευθούμαι σέ όλη του τήν διάσταση, νομική καί πολιτική.

    Άν η Ελλάδα αποφασίσει νά δημιουργήσει ΑΟΖ, τότε απλώς η Τουρκία θά αρνηθεί νά αναγνωρίσει μιά ελληνική ΑΟΖ, όπως ακριβώς έκανε και μέ τήν κυπριακή ΑΟΖ. Η Τουρκία προχώρησε σέ οριοθετήσεις μέ τήν τότε Σοβιετική Ενωση, μέ τήν Ρουμανία καί μέ τήν Βουλγαρία, χρησιμοποιώντας βεβαίως τήν μέθοδο τής μέσης γραμμής- τήν οποία όμως αρνείται νά αποδεχθεί γιά τό Αιγαίο.
    Η Τουρκία θά καλείται στό μέλλον λοιπόν νά δευκρινίζει σέ κάθε ευκαιρία, γιατί εφαρμόζει επιλεκτικά τό Διεθνές Δίκαιο καί αρνείται νά οριοθετήσει τήν ΑΟΖ της μέ τήν Ελλάδα βάσει τών αρχών τού παρόντος Δικαίου.

    Η άμεση ανακήρυξη τής ΑΟΖ από τήν Ελλάδα καί η οριοθέτηση τής ελλαδικής καί κυπριακής ΑΟΖ (ανεξαρτήτως τού γεγονότος, άν δέν τήν δεχθεί η Τουρκία) δημιουργεί καί ανυπέρβλητες δυσκολίες στήν στάση τής Αιγύπτου, η οποία έχει αρχίσει επαφές μέ τήν Τουρκία γιά τήν οριοθέτηση τής ΑΟΖ τών δύο κρατών τήν στιγμή πού η Αίγυπτος δέν διαθέτει θαλάσσια σύνορα μέ τήν Τουρκία. Στό παιχνίδι μπαίνει αναγκαστικά καί η ΕΕ, γιατί η ελλαδοκυπριακή ΑΟΖ είναι συγχρόνως καί μέρος τής ΑΟΖ τής ΕΕ. Τότε πιό εύκολα (βάσει τών αρχών τού Διεθνούς Δικαίου) μπορεί η Ελλάδα καί η Κύπρος νά καταγγέλει καί νά προσφεύγει στά Διεθνή Δικαστήρια (καί νά ζητεί τήν συνδρομή τής ΕΕ) στίς περιπτώσεις, όπου η Τουρκία τσαμπουλίδικα πραγματοποιεί έρευνες σέ μή οριοθετημένες περιοχές, οι οποίες σύμφωνα μέ τήν ελληνική άποψη παραβιάζουν ελληνικά εμπράγματα δικαιώματα.

  19. Kimon avatar
    Kimon 27/12/2012 15:08:57

    Κατά την διάρκεια των γεγονότων της Κύπρου το 1974 η Τουρκική στρατιωτική διοίκηση διεπίστωσε ότι υπήρξε σοβαρή αδυναμία τεχνικής υποστήριξης ιδίως της αεροπορίας και του ναυτικού, χωρίς εξωτερική βοήθεια. Ιδρυσε τότε μία σειρά από αμυντικές βιομηχανίες, συμπεριλαμβανομένης και της αντίστοιχης αεροπορικής, την ίδια χρονική περίοδο με την Ελλάδα. Ενώ λοιπόν την δεκαετία του 1970 υστερούσε σημαντικά έναντι της Ελλάδος στους οικονομικούς, επιστημονικούς και τεχνολογικούς δείκτες, σήμερα εξελίσσεται σταδιακά σε ένα βιομηχανικό, επιστημονικό και τεχνολογικό γίγαντα. Σε αντίθεση με την κοντόφθαλμη Ελληνική πολιτική, η Τουρκία διέγνωσε την ανάγκη ανάπτυξης εγχώριας επιστημονικής και τεχνολογικής έρευνας στα αμυντικά συστήματα, και προχώρησε στην ίδρυση του ερευνητικού οργανισμού TUBITAK, που διευθύνεται κατευθείαν από το γραφείο του πρωθυπουργού (αντιγράφοντας την οργανωτική δομή του Ισραήλ). Το TUBITAK μπόρεσε να συντονίσει όλο το επιστημονικό και τεχνολογικό δυναμικό της Τουρκίας ώστε να εκπονήσει ένα εθνικό σχέδιο επιστημονικής και τεχνολογικής ανάπτυξης με άξονα την πολεμική βιομηχανία, ώστε να μπορεί σήμερα να κατασκευάζει δορυφόρους και βαλιστικούς πυραύλους, ενώ το 2024 θα είναι έτοιμο να μπει στην παραγωγή και το πρώτο Τουρκικό μαχητικό. Η ποιοτική βελτίωση του παραγομένων βιομηχανικών προϊόντων επέτρεψε σήμερα το 48% των Τουρκικών αμυντικών δαπανών να παράγεται από τις εγχώριες βιομηχανίες. Το επιτυχές αυτό μοντέλο συντονισμού μεταξύ επιστημονικής έρευνας, επενδύσεων και μεταφοράς τεχνολογίας απέδωσε σε τέτοιο βαθμό, ώστε σήμερα οι εξαγωγές των αμυντικών Τουρκικών προϊόντων υψηλής τεχνολογίας να πλησιάζουν τo 1 δις δολάρια το χρόνο, με σκοπό να γίνει αυτάρκης τα επόμενα δέκα χρόνια στα αμυντικά συστήματα, εξοικονομώντας όχι μόνο ετησίως αρκετά δισεκατομμύρια δολάρια από την υποκατάσταση των εισαγωγών, αλλά να ωφεληθεί από τις εξαγωγές και την δημιουργία εκατοντάδων χιλιάδων θέσεων εργασίας.Αντιθέτως, η πολιτική και οικονομική ελίτ της χώρας μας απέτυχε να εκπονήσει ένα στρατηγικό σχέδιο αντίστοιχης βιομηχανικής ανάπτυξης, ενώ ταυτόχρονα αδυνατούσε πεισματικά και παραδοσιακά να αντιληφθεί την συμβολή της επιστημονικής έρευνας στην παραγωγική διαδικασία καινοτόμων και βελτιωμένων βιομηχανικών προϊόντων. Έτσι τις τελευταίες δύο δεκαετίες, επιλέχθηκε το μοντέλο της οικονομικής ανάπτυξης να βασίζεται στο καταστροφικό δίπολο αφενός της κατανάλωσης εισαγομένων προϊόντων με δανεικά χρήματα και αφετέρου στην απαξίωση των εγχώριων παραγωγικών δραστηριοτήτων μέσω της εισαγόμενης εργασίας. Αυτή η ολέθρια πολιτική επιλογή, ακύρωσε τα παραδοσιακά ανταγωνιστικά χαρακτηριστικά και πλεονεκτήματα της Ελληνικής οικονομίας, ακριβώς την χρονική στιγμή που οι τεχνολογικοί, πολιτικοί και οικονομικοί κατακλυσμιαίοι μετασχηματισμοί ανά την υφήλιο θα της εξασφάλιζαν ένα αξιοπρεπές μελλοντικό μερίδιο στον παγκόσμιο καταμερισμό της εργασίας. Η απουσία οράματος και στόχου, καθώς και η αδυναμία κατανόησης των σημαντικών γεωπολιτικών παραμέτρων, μεταξύ των οποίων και η επιστημονική και τεχνολογική έρευνα, καταδίκασε την χώρα μας στον οικονομικό μαρασμό και την παραγωγική περιθωριοποίηση. Ταυτόχρονα οι εγχώριες ελίτ απέτυχαν να εκμεταλλευθούν το υψηλά κατηρτισμένο επιστημονικό ερευνητικό προσωπικό της χώρας προς όφελος της εθνικής οικονομίας. Συμπερασματικά, το Ελληνικό παράδοξο του χάσματος επικοινωνίας και κατανόησης αφενός μεταξύ της ερευνητικής επιστημονικής κοινότητος και της πολιτικής ηγεσίας αφετέρου, οφείλει να μηδενισθεί όπως συμβαίνει στις προηγμένες τεχνολογικά χώρες, ώστε η συσσωρεμένη τεχνογνωσία των Ελλήνων επιστημόνων σε όλους τους επιστημονικούς τομείς να συμβάλει στην οικονομική και βιομηχανική ανασυγκρότηση της χώρας με άξονα την πολεμική βιομηχανία στα πρότυπα της Τουρκίας και του Ισραήλ. Η χώρα μας αδυνατεί πλέον να εμπλακεί σε έναν ανταγωνισμό εξοπλισμών με εισαγόμενα οπλικά συστήματα και ταχύτατα θα πρέπει να εκπονήσει ένα μεγαλόπνοο σχέδιο αμυντικής βιομηχανικής ανάπτυξης, αναθεωρώντας άμεσα όλα τα ερευνητικά προγράμματα της, (που είναι ασυντόνιστα σήμερα) με προγράμματα στρατηγικού σχεδιασμού ανάπτυξης προτύπων οπλικών συστημάτων με κρατικά κεφάλαια αρχικά και ιδιωτικά αργότερα, όταν τα πρωτότυπα θα είναι έτοιμα να μπουν στην παραγωγή. Μια τέτοια πρωτοβουλία συνήθως ξεκινάει από φωτισμένες πολιτικές ελίτ με εθνική συνείδηση. Υπάρχουν όμως τέτοιες σήμερα στην Ελλάδα;

    • Moriarty avatar
      Moriarty @ Kimon 27/12/2012 18:50:10

      Η απάντηση είναι όχι. Ελληνικές ελίτ δεν υπάρχουν. Υπάρχουν αλήτ, παιδιά του κομματικού σωλήνα, οι κομματικοί κάφροι των γηραλέων νεολαιών στα πανεπιστήμια - μανούλες στην απάτη, τις μίζες, το νταβαντζιλίκι, τις κωλοτούμπες, τα λόγια του αέρα. Διδάκτορες της μπαρούφας, προφέσορες της απάτης. Αναξιόπιστοι και θρασύδειλοι. Θα τους δεις υπουργούς, γενικούς γραμματείς, υφυπουργούς, στρατηγούς κλπ. Υπάρχει και λαός, που ανέχεται και αναδεικνύει αυτή την καφρίλα. Κάτσε μετά εσύ να εξηγήσεις για Τουμπιτάκ, στρατηγική κλπ.

  20. roadrunner avatar
    roadrunner 27/12/2012 15:16:54

    Να μην εθελοτυφλούμε. Ο ΠΡΩΤΟΣ Εθνικός κίνδυνος είναι η ύπαρξη του εσωτερικού εχθρού μέσα στη χώρα, δηλ. των εκατομμυρίων λαθρομεταναστών. Οι οποίοι, εάν φτάσουμε σε αστάθεια ή σύρραξη ή απλή επιστράτευση, θα επιτεθούν, εκ των έσω, στον άμαχο πληθυσμό. Και φυσικά θα κυριαρχήσουν πανεύκολα, γιατί οπλισμό διαθέτουν. Πόση αξία θα έχει τότε η ΑΟΖ και η αεροπορική υπεροχή, κ. Κρανιδιώτη ; Πρώτα πρέπει να αφανιστεί ο εσωτερικός εχθρός και μετά τα υπόλοιπα που γράψατε.

    • dim avatar
      dim @ roadrunner 27/12/2012 16:27:43

      Ο πρώτος εθνικός κίνδυνος στο εσωτερικό της χώρας είναι η πιθανότητα κατάληψης της εξουσίας από τους εθνομηδενιστές του Σύριζα...

      Σε πλήρη αντιστοιχία με τις δηλώσεις Μπαλάφα ("θα το ρισκάρουμε με τη Τουρκία"), το αδελφό κόμμα του Σύριζα στη Γερμανία μέσα από τα πιο επίσημα χείλη του αρχηγού του Die Linke μόλις χθες ξεκαθάρισε περίτρανα πια, την στρατηγική των κομμάτων της Ριζοσπασπικής Αριστεράς: όχι σε απολύσεις στο δημόσιο, αλλά περικοπή κατά 50% των εξοπλιστικών δαπανών και φορολόγηση της περιουσίας...

      Συνδύασε το αυτό, με αυτό που λες για τους λαθρομετανάστες, και την άκρως φιλική, αδελφική θα έλεγα, πολιτική του Σύριζα σε σχέση με αυτούς, και είναι πλέον αδιαμφισβήτητο ότι ο μεγαλύτερος εχθρός βρίσκεται εντός των πυλών....

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ dim 28/12/2012 17:37:35

        Αυτό τον εχθρό τον αντιμετωπίζει ο λαός μόνος του αν θέλει στην κάλπη. Τους άλλους όμως που λέει ο Φαήλος πρέπει να τους φροντίσουν οι ηγεσίες. Για αυτούς τα λεέι τα σημερινά. Άλλες φορές αναφέρθηκε και σε αυτό που λες. Μην αλλάζουμε ασκόπως τη συζήτηση.

  21. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 27/12/2012 16:21:44

    Μην μπερδεύεσαι χωρίς λόγο. Δυστυχώς αυτά που λέω δεν μπορούν να μείνουν πίσω. Πρέπει να τα φροντίζουμε παράλληλα με την καταπολέμηση της λαθροεισβολής.

  22. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 27/12/2012 16:33:55

    Στον Ευρωπαικό χώρο, μετά το 1989, οι πόλεμοι κρίνονται εκ των προτέρων "ψυχρά", κατάψυχρα, στο διπλωματικό τραπέζι και με βάση το ολικό απόθεμα ΑΠΟΤΡΟΠΗΣ (ένοπλο+ διπλωματικό απόθεμα), χωρίς να χρειασθεί να γίνουν "θερμοί".
    Θυμηθείτε τι έπαθε ο Μιλόσεβιτς τον Νοέμβριο του 1995, όταν αψήφισε αυτό το δόγμα. Αμέσως μετά ήλθε η Συμφωνία του Νταίητον και το τέλος του Βοσνιακού πολέμου. Θυμάστε πόσοι Έλληνες φοβεροί αναλυτές "την πάτησαν" τότε και οι προβλέψεις τους απέτυχαν παταγωδώς;
    Ο Ερντογάν δεν φαίνεται τόσο ηλίθιος, να θέλει αυτοκτονήσει.
    Εκτός άν του προσφερθούν "χρήσιμοι ηλίθιοι", όπως το 1974, οπότε μπορεί να το ρισκάρει: Να επωφεληθεί αυτός από το "bonus βλακείας" του αντιπάλου - όπως επωφελήθηκε τότε ο πολύ λιγότερο έξυπνος Ετσεβίτ.
    Άλλωστε, ο Ερντογάν έχει βάλει πλώρει για να γίνει Μεσανατολάρχης στη θέση του αποχωρούντος Μεσανατολάρχη. Χρειάζεται την "έξωθεν καλή μαρτυρία".

  23. Κώστας Κουφονικόλας avatar
    Κώστας Κουφονικόλας 27/12/2012 16:34:29

    Aς ξεκινήσουμε πρώτα από το εσωτερικό ( "Πρακτορείο" Κομοτηνής), ας αρχίσουμε να στέλνουμε "μηνύματα" προς την από κει πλευρά ( η κίνηση του κ. Καλεντερίδη για την παρουσίαση βιβλίου Κούρδου συγγραφέα στο Πολεμικό Μουσείο πριν λίγο καιρό θα ήταν ένα τέτοιο "μήνυμα", αν δεν συνοδευόταν από την ψοφοδεή στάση του ΥΠ. ΕΞ.), ας στείλουμε στην επόμενη "αβλαβή" διέλευση ένα σαπιοκάραβο με "βλάβη" στο πηδάλιο, ας... ας... ας...
    Η ανακήρυξη ΑΟΖ πέρα από τις όποιες συμμαχίες, την όποια διαθεσιμότητα μέσων και ανθρώπων, χρειάζεται θέληση και "πίστη" στις αξίες και τους ανθρώπους αυτού του τόπου...
    Υπάρχει "συσσωρευμένη ενέργεια" σ' αυτόν το λαό ικανή να τον καταστρέψει αλλά και να τον αναγεννήσει. Εδώ χρειάζεται ο ηγέτης...

  24. Moriarty avatar
    Moriarty 27/12/2012 16:41:25

    Κύριε Κρανιδιώτη, ορθές οι επισημάνσεις σας. Οι επιλογές όμως του ΥΠΕΘΑ, των ΥΦΕΘΑ, του ΥΠΕΞ, του Διοικητή της ΕΥΠ κλπ χρεώνονται στον Πρωθυπουργό και όχι στον Κουβέλη ή τον Βενιζέλο. Έχουν βεβαίως και αυτοί οι τελευταίοι ευθύνες, ιδιαίτερα ο Κουβέλης, που θα έπρεπε να είχε πατήσει πόδι στις επιλογές κομματανθρώπων, αλλά προφανώς είναι κι αυτός από την ίδια κομματική στόφα με τους υπόλοιπους συγκυβερνώντες. Το πώς θα σταθούν όρθιες οι ΕΔ κλπ σε αυτή την κρίση, υποθέτουμε το γνωρίζουν καλύτερα από εμάς οι κυβερνώντες. Ή όχι; Κοντός ψαλμός αλληλούια.

  25. roadrunner avatar
    roadrunner 27/12/2012 17:00:52

    Το "Πρέπει" μπορώ να το ερμηνεύσω. Αλλά και για τις δυνάμεις που το επιβάλλουν, λόγω ίσως κοινών γεωστρατηγικών συμφερόντων, ίσως, να κρατάμε καλύτερα και μια "πισινή" και να εξαργυρώνουμε και την πιο πρακτική στήριξη τους, "άμεσα" (πχ αντιμετώπιση λαθροεισβολής), παράλληλα με τα εξοπλιστικά. Διαφορετικά, το ιστορικό παρελθόν, (π.χ. του πολέμου των έξι ημερών), μάλλον, δεν αφήνει και πολλά περιθώρια αισιοδοξίας, για τη θέση της χώρας μας, κατόπιν εορτής. Γιατί δεν μπορεί κανείς να ξέρει ποια θα είναι η μορφή του πολιτικού σκηνικού στη χώρα, μετά από κάποιο διάστημα.

  26. Kostas G avatar
    Kostas G 27/12/2012 17:09:15

    Και εγώ που νόμιζα οτι ο επαναστάτης Φαήλος θα ασχοληθεί με τα επίκαιρα, όπως ο κομματικός σύντροφός του Καραχάλιος, η συνεχιζόμενη κάλυψη των φοροφυγάδων και των υπαιτίων της σημερινής κατάστασης, ή θα πρότεινε ευφυώς ισοδύναμα τα οποία θα εξασφάλιζαν και καύσιμα για τις ένοπλες δυνάμεις και δεν θα μείωναν τους μισθούς των ενστόλων και δεν θα υπήρχε πρόβλημα με τις μπαταρίες των υποβρυχίων. Αντι αυτών επέλεξε ένα αποπροσανατολιστικό θέμα καλύπτοντας με κομματική ευσυνειδησία, την ανικανότητα, την αδιαφορία και τους ιδιοτελείς σκοπούς.
    Αγαπητέ Φαήλο θα πρόσφερες μεγάλες υπηρεσίες στην Πατρίδα, άν καταδίκαζες, στηλίτευες, ονομάτιζες τις σημερινές συμπεριφορές και οπωσδήποτε στο κόμμα και στην παράταξη. Αρθρα συσπειρωτικού και δήθεν πατριωτικού ύφους σήμερα πλέον δεν έχουν απήχηση.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Kostas G 28/12/2012 00:03:59

      Αγαπητέ Κώστα,
      Θεωρώ πολύ πιο σημαντικά τα θέματα που έθιξα από τον κ. Καραχάλιο και τους συνεργάτες του. Άλλωστε ήδη έχει επιληφθεί η Δικαιοσύνη.
      Αν παρακολουθούσες τακτικά την αρθρογραφία μου, τότε θα ήξερες πως πάντοτε έχω πολύ ψηλά στην "ατζέντα" μου τα θέματα Εξωτερικής Πολιτικής και Άμυνας.
      Έχω ασχοληθεί και με διάφορους χαλιαμάγκουρες, κατ' ανάγκην, αλλά θα μου επιτρέψεις να έχω την δική μου ιεραρχία πραγμάτων.
      Το "αποπροσανατολιστικά" θα κάνω πως δεν το πρόσεξα και θα έλεγα να το διπλώσεις προσεκτικά και να το μαζέψεις...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Kostas G 28/12/2012 17:38:44

      Δεν έχουν απήχηση; Στους συριζαίους εννοείς; Το ξέρουμε. Δες όμως τον αριθμό σχολίων πάλι πριν απαντήσεις...

  27. Σταύρος Πετρολέκας avatar
    Σταύρος Πετρολέκας 27/12/2012 20:07:30

    κ Κρανιδιώτη,
    Γράφετε... καλά πληροφορημένες πηγές μας λένε ότι η Τουρκία ετοιμάζεται να κάνει έρευνες για κοιτάσματα στο Αιγαίο, μέσα στην δική μας (μελλοντική) ΑΟΖ, με δικό της σκάφος αυτή την φορά, όχι με νορβηγικό ή άλλης εθνικότητας.

    Οι πηγές σας σφάλλουν. Πράγματι οι Τούρκοι (μέσω της κρατικής εταιρείας υδρογονανθράκων ΤΡΑΟ) διαπραγματεύονται την απόκτηση ειδικευμένου σκάφους σεισμικών καταγραφών (ονόματι Polarcus Samur). Αλλά τα περί ερευνών στο Αιγαίο είναι παραμύθια.

    Η Τουρκική ενεργειακή πολιτική, και ειδικά η πολιτική υδρογονανθράκων είναι πολύ πιό σύνθετη και ρεαλιστική ως προς την αναζήτηση/εξερεύνηση κοιτασμάτων......είτε πρόκειται γιά εξερεύνηση στην θάλασσα ή στην στεριά.

    Ως προς τα υπεράκτια, οι γείτονες νοιάζονται κατά πρώτο και κύριο λόγο, γιά την συνέχιση της γιγαντιαίας εκστρατείας εξερεύνησης που έχουν ξεκινήσει (μαζί με μεγαθύρια της πετρελαικής βιομηχανίας - ExxonMobil, Petrobras, Chevron, κα) στην Μαύρη Θάλασσα και κατά δεύτερο - και πολύ υποδεέστερο - λόγο την αναζήτηση υδρογονανθράκων στην Μεσόγειο (υπονοώντας κυρίως στην περιοχή περίξ της Αλεξανδρέττας). Τα του Αιγαίου μάλλον τους είναι, προς το παρόν, αδιάφορα (εξ άλλου την υποχρέωση διεξαγωγής σεισμικών ερευνών σε αμφισβητουμενες περιοχές νοτιο/δυτικά του Καστερλόριζου έχει δεσμευθεί να πραγματοποιήσει από το 2014 η Shell, όχι ο ίδιος ο TPAO.

    Αλλά το κύριο ενδιαφέρον της Τουρκίας εστιάζεται σήμερα στην αναζήτηση στα χερσαία. Κύριως στους περίφημους σχιστολιθικούς σχηματισμούς Dada, στη Νοτιο-Ανατολική Ανατολία..... δραστηριότητα γιά την οποία οι Ελληνες "ειδικοί" δεν έχουν ούτε ιδέα περι του τίνος πρόκειται..... ενώ Τούρκοι γεωεπιστήμονες (μαζί με πολλές ξένες πετρελαικές εταιρείες που εργάζονται ήδη εκεί) θεωρούν πώς εκεί εξασφαλίζεται το μέλλον των Τουρκικών ενεργειακών αναγκών.
    Σιμά σ΄αυτά και οι ομόλογες (και πιό προχωρημένες) εργασίες που έχουν κατακλύσει την (Ανατολική) Θράκη.....ένα τεράστιο γίγνεσθαι αναζήτησης και παραγωγής φυσικού αερίου (κυρίως) γιά το οποίο - πάλι - εμείς εδώ με τις "καλά πληροφορημένες πηγές μας" δεν έχουμε πάρει ούτε χαμπάρι. Προφανώς γιά ορισμένους η γεωλογία σταματά στα σύνορα......

    Ο σοβαρότερος εθνικός κίνδυνος λοιπόν δέν είναι οι διάφορες και συνεχείς ιταμές αστοχίες ή ακόμη και ενίοτε η προκλητικότητα διαφόρων ανεγκέφαλων εκείθεν του Αιγαίου. Είναι η εντεύθεν άγνοια, αλλά και αδυναμία κατανόησης των συστημικών αλλαγών που συντελούνται στην περιοχή μας.....και οδηγούν σε πλήρως παρωχυμένες μορφές ανάγνωσης και ερμηνείας εξελίξεων και προθέσεων που απέχουν πλήρως από την ζώσα πραγματικότητα.

    Τα όσα σου λέν οι πηγές σου περί Τουρκικής αναζήτησης υδρογονανθράκων στο Αιγαίο .......is a case in point, όπως λέτε εσείς εκεί κάτω στον αγαπητό Κορυδαλλό.

    Φιλικά,
    ΣΠ

    ΙΓ - Αν επιθυμείτε να μάθετε περισσότερα γιά το τι πραγματικά τεκταίνεται στα ενεργειακά της Τουρκίας, παρτέ κοινούς μας φίλους (πχ Διαμ Μ, Κωστ Τ). Θα ξέρουν τι να σας στείλουν.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Σταύρος Πετρολέκας 27/12/2012 21:43:18

      Υπενθυμίζω που είσαι ο τύπος που κήρυττε με έξαψη ότι τα νησιά μας πρέπει να παίρνουν ρεύμα από την Τουρκία.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Σταύρος Πετρολέκας 28/12/2012 00:05:38

      Κοντός ψαλμός αλληλούια.
      ΥΓ. Τι είναι αυτό που σου γράφει ο ΚΜ; Είπες ποτέ τέτοιο πράγμα;

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 28/12/2012 01:28:54

        Κύριε Κρανιδιώτη, γκούγκλισα λίγο για να φρεσκάρω τη μνήμη μου (πέρασαν άλλωστε δυο χρόνια από την συζήτηση εκείνη) και εντόπισα το εν λόγω σχόλιο του κυρίου Πετρολέκκα - στο οποίο προτείνει επίσης συνεκμετάλλευση κοιτασμάτων του Αιγαίου με την Τουρκία (αυτό το είχα ξεχάσει). Παραθέτω εδώ το επίμαχο απόσπασμα και σε χωριστό σχόλιο (για να μην καθυστερήσει το παρόν να ανέβει) τον σύνδεσμο προς την ανάρτηση εκείνη.




        Σταύρος Πετρολέκας είπε:
        16/02/2011 στις 2:37 pm
        ...
        Δεύτερο και πίοπροκλητικό.
        Αντιδράτε πολλοι στο σενάριο ηλκεκτροδότησης νησίων από το Τουρκικό δίκτυο. Αν σας έλεγα πως υπάρχει -πάντα πιθανώς – γιγάντιο κοίτασμα (6 ΤΡΙΣ κυβικά ποδιαΦΑ/ή/ 1.4 ΔΙΣ βαρέλια πετρελαίου) ανοικτά της Λέσβου, που εστιάζεται μέσα στα Τουρκικά χωρικά ύδατα….ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΣΥΝΕΚΜΕΤΑΛΥΣΗ….τί θα λέγατε; Δείτε στο google (γιά να μη σας κουράσω με δικά μου δημοσιεύματα) το Candarli Bay.

        …. ορισμένοι λοιπόν που γράφουν εδώ, (και επιτεθήκαν στα λογικά και σοβαρά του κ Πιερίδη) ας κοψουν τους εθνο-μπολσεβικισμούς. Η καπηλεία τους κανεί κακό στην πατρίδα και σε ότι έχει μείνει από σοβαρότητα στην ελληνική πολιτική.

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 28/12/2012 08:49:14

        Ο σύνδεσμος (για όποιον ενδιαφέρεται για ολόκληρη την συζήτηση) είναι:

        http://www.antinews.gr/2011/02/16/85956/

  28. ΝΕΣΤΩΡ avatar
    ΝΕΣΤΩΡ 27/12/2012 21:07:48

    κ. Κρανιδιώτη, δεν είναι τα πράγματα τόσο απλά όσο τα περιγράφεται αναφέροντας τρεις λεπτομέρειες τις οποίες χαρακτηρίζεται ως ΄΄ Εθνικούς Κινδύνους΄΄. Εάν κάνει κανείς την περίοδο αυτή μια σύγκριση του Γεωπολιτικού Δυναμικού της Τουρκίας και της Ελλάδος, με ότι περιλαμβάνει αυτή η έννοια, τότε θα δούμε την συντριπτική υπεροχή της Τουρκίας. Θα επικαλεστώ τον μεγάλο Π. Κονδύλη, ο οποίος έχει προβλέψει εδώ και χρόνια, με επιστημονικά κριτήρια το σημερινό κατάντημα της Χώρας μας και πως φθάσαμε ως εδώ, αναφέροντας ένα μικρό απόσπασμα από αυτά που έχει γράψει και είναι επίκαιρο, αλλά και πολύ διαφωτιστικό ΄΄…. Πράγματι, το σημερινό δίλημμα είναι αντικειμενικά τρομακτικό και ψυχολογικά αφόρητο: η ειρήνη σημαίνει για την Ελλάδα δορυφοροποίηση και ο πόλεμος σημαίνει συντριβή. Η υπέρβαση του διλήμματος αυτού, η ανατροπή των σημερινών γεωπολιτικών και στρατηγικών συσχετισμών απαιτεί ούτε λίγο ούτε πολύ την εκτέλεση ενός ηράκλειου άθλου, για τον οποίο η ελληνική κοινωνία, έτσι όπως είναι, δεν διαθέτει τα κότσια. Οι μετριότητες, υπομετριότητες και ανθυπομετριότητες, που συναπαρτίζουν τον ελληνικό πολιτικό και παραπολιτικό κόσμο, δεν έχουν το ανάστημα να θέσουν και να λύσουν ιστορικά προβλήματα τέτοιας έκτασης και τέτοιου βάθους – ίσως να καταρρεύσουν ακόμα και στην περίπτωση όπου θα βρεθούν μπροστά στην μεγάλη απόφαση να διεξάγουν έναν πόλεμο……΄΄ Πως λοιπόν θα υποστηριχθεί μια απόφαση για την ανακήρυξη της ΑΟΖ, όπως μερικοί υποστηρίζουν, χωρίς την συγκατάθεση της Τουρκίας ? Εδώ βρίσκεται το δίλημμα που αναφέρει παραπάνω ο Κονδύλης και οι Τούρκοι από την μια μεριά το γνωρίζουν αυτό πολύ καλά και το Υπουργείο Εξωτερικών το δικό μας επίσης από την άλλη μεριά και προσπαθούν να κάνουν οτιδήποτε για να κατευνάσουν την Τουρκία, να περάσουμε την κρίση με τις λιγότερες απώλειες. Αυτή είναι η πραγματικότητα κ. Κρανιδιώτη και αυτή η πραγματικότητα είναι που μετράει και όχι τα παχιά λόγια. Και ήθελα να σας ρωτήσω και μου έκανε μεγάλη εντύπωση, εσείς που γνωρίζεται από διεθνής σχέσεις, γιατί δεν πήγατε να παρουσιάσετε το Βιβλίο του Μουράτ Καραγιλάν σε κανένα ξενοδοχείο αλλά σε αίθουσα του Πολεμικού Μουσείου και γιατί δώσετε την ευκαιρία στην Τουρκία να επέμβει με αυτό τον τρόπο και να ξευτιλίσει την Κυβέρνηση της Ελλάδος ? Ποιο είναι λοιπόν το συμπέρασμα - δίδαγμα από αυτή την υπόθεση ? η Τουρκία επενέβη για την παρουσίαση ενός Βιβλίου !!! το μήνυμα είναι, καταλαβαίνεται τι θα συμβεί εάν υπάρξει ένα άλλο θέμα μεγαλύτερης σημασίας γιαυτήν, πχ. ανακήρυξη ΑΟΖ.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΝΕΣΤΩΡ 27/12/2012 23:54:14

      Δεν ήξερα ότι θεωρούνται "λεπτομέρειες" η αεροπορική υπεροχή, ο κίνδυνος να βγουν off όλα μας τα υποβρύχια κι ότι η τουρκικό ερευνητικό θ' αρχίσει να σουλατσάρει μέσα στην (μελλοντική_ ελληνική ΑΟΣΖ κάνοντας πράξεις κυριαρχίας. Έχετε πολύ ιδιόρρυθμες απόψεις για την εθνική ασφάλεια και τα εθνικά συμφέροντα.
      Ο εκδότης πλήρωσε αδρά, όπως όλοι όσοι την επιλέγουν, και νοίκιασε την αίθουσα του Πολεμικού Μουσείου, που δίνεται στον κάθε πικραμένο για τις πιο απίθανες παρουσιάσεις.
      Η Τουρκία προσπάθησε να επέμβει και στις Βρυξέλλες για εκδήλωση στο Ευρωκοινοβούλιο, με συμμεςτοχή μάλιστα Κούρδων, και πήρε για απάντηση μια βρεμμένη πατσαβούρα και το "εδώ είναι Ευρώπη".
      Η Άγκυρα μπορεί να νομίζει ότι μπορεί να επέμβει σε ότι της καπνίσει. Η επέμβαση υλοποιείται μόνον αν βρίσςκει ευήκοα ώτα. Αυτή τη φορά "καθάρισε" ο Πρωθυπουργός αλλά δεν θα έπρεπε να χρειαστεί.
      Αν εσείς ανέχεστε τέτοιες υποδείξεις μέσα στη χώρα μας, επιτρέψτε σε μας τους υπόλοιπους να μην τις κάνουμε κέφι.
      Επειδή ο Κονδύλης, ο κατασυκοφαντημένος από την ψευτοπροοδευτική αλητεία, είχε δίκιο, η απάντηση δεν είναι η επίκυψη αλλά να κόψουμε τον σβέρκο μας και τις γελοίες σπατάλες και να ενισχύσουμε την άμυνα μας. Βαρέθηκα να τα γράφω: το πολύ 2500 - 3000 ο μισθός βουλευτών, υπουργών, υφυπουργών, μείωση του αριθμού των υπαλλήλων της Βουλής στο 1/4, μείωση των έξι (6) μετακλητών και αποσπασμένων ανά βουλευτή, υπουργό κλπ, σε δύο (2), κατάργηση ΟΛΩΝ των βουλευτικών προνομίων, ανάκληση των ελληνικών στρατιωτικών δυνάμεων από το εξωτερικό, πλην ΕΛΔΥΚ, αύξηση της θητείας και στήριξη της Άμυνας μας στην εφεδρεία, όπως στο Ισραήλ και σςειορά άλλων μέτρων που θα εξοικονομήσουν πόρους για την άμυνα και θα έχουμε επαρκή επάνδρωση. Θα ιδρώσουμε, θα κοπιάσουμε, θα στερηθούμε αλλά θα αξίζει, γιατί αξίζει πολύ περισσότερο η ελευθερία μας...

      • Ελλην-1821 avatar
        Ελλην-1821 @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 28/12/2012 13:29:41

        Σωστος αλλα κοψτε λιγο απο καθε υπαλληλακι που θελει να εργαζεται στο Συνταγμα να μπαινοβγαινει στο γκαραζ της βουλης με υφος 1000 καρδιναλιων.

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Ελλην-1821 28/12/2012 13:49:36

          Ε, αυτό δεν λέω, μεταξύ άλλων;

      • ΝΕΣΤΩΡ avatar
        ΝΕΣΤΩΡ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 28/12/2012 21:45:52

        κ. Κρανιδιώτη, σίγουρα δεν είναι λεπτομέρειες τα θέματα που αναφέρετε ως ΄΄Εθνικοί Κίνδυνοι΄΄, αλλά πολύ σημαντικά θα έλεγα εγώ, όπως τόσα άλλα σοβαρά προβλήματα που αντιμετωπίζουν σήμερα οι Ένοπλες Δυνάμεις λόγω της οικονομικής κρίσης και αφορούν το προσωπικό, το ηθικό και το υλικό τους και νομίζω ότι τα γνωρίζεται, άλλο ήθελα να επισημάνω, ότι Εθνικοί Κίνδυνοι, μπορούν να χαρακτηρισθούν, σε Στρατηγικό επίπεδο, ότι οι Τουρκικές φρεγάτες ήδη ΄΄σουλατσάρουν μέσα στην (μελλοντική ελληνική ΑΟΖ κάνοντας πράξεις κυριαρχίας΄΄, σύμφωνα με την δική σας έκφραση, φθάνοντας μέχρι το Σούνιο δημιουργώντας ένα νέο Status quo, χωρίς να υπάρχει από Ελληνικής πλευράς Στρατηγικό σχέδιο για την αντιμετώπιση της απειλής αυτής. Επίσης τα Τουρκικά Α/Φ πετούν εδώ και χρόνια στο Αιγαίο πάνω από τα Ελληνικά νησιά και η λεγόμενη ΄΄Στρατηγική΄΄ των αναχαιτίσεων έχει καταρρεύσει, χωρίς να υπάρχει άλλη που να μπορεί να την αντικαταστήσει αποτελεσματικά, αυτές οι απόψεις δεν νομίζω ότι μπορούν να θεωρούνται ΄΄πολύ ιδιόρρυθμες για την εθνική ασφάλεια και τα εθνικά συμφέροντα΄΄.
        Όσον αφορά για την παρουσίαση του Βιβλίου, εγώ δεν σας ρώτησα εάν πλήρωσε ο εκδότης ή όχι , αλλά για την δική σας στάση. Επίσης μπορεί να παρενέβη όπως λέτε ο Πρωθυπουργός, αλλά από την άλλη πλευρά ΄΄ικανοποιήθηκε΄΄ και η Άγκυρα με τα μέτρα που έλαβε το Υπουργείο Άμυνας εναντίον της Διοίκησης του Πολεμικού Μουσείου. Εγώ δεν μπορώ να δεχθώ τέτοιες υποδείξεις μέσα στην χώρα μου από πλευράς Τουρκίας κ. Κρανιδιώτη, αλλά λυπάμαι πραγματικά όταν τις δέχονται Υπουργοί της κυβέρνησης και ευθύνη έχει και ο Πρωθυπουργός, διότι η Κυβέρνηση δρα συλλογικά.
        Το πρόβλημα της Ελλάδος σήμερα, κ. Κρανιδιώτη, δεν είναι μόνο οικονομικό, όπως εσείς νομίζεται με τα μέτρα που ΄΄κουραστήκατε΄΄ να προτείνεται , κατά κύριο λόγο, πρωτίστως είναι θέμα νοοτροπίας, πρέπει να αλλάξουμε νοοτροπία και αυτό είναι πολύ δύσκολο να γίνει, αφορά διαπαιδαγώγηση γενεών, απαιτεί χρόνο, νέα χαρισματική Ηγεσία, ακόμη μας κυβερνούν οι ίδιοι άνθρωποι που μας κατέστρεψαν και μας έφεραν στην Εθνική ταπείνωση και τη υποτέλεια. Η Ελλάδα τυπικά ανήκε στον Δυτικό κόσμο, κοινωνικά ήταν μια κομμουνιστική χώρα με την ανάλογη νοοτροπία, εάν δεν γίνει αυτή η αλλαγή νοοτροπίας, δεν μπορεί να γίνει ανάπτυξη, δηλαδή παραγωγή, απασχόληση, πλεόνασμα, κανείς δεν επενδύει με αυτή την νοοτροπία που έχουμε, είναι νομίζω προφανές, όσο νωρίς το καταλάβουμε τόσο το καλύτερο.

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΝΕΣΤΩΡ 29/12/2012 00:08:10

          Καλά όλα αλλά τι εννοείς ως δική μου στάση; Σου θυμίζω ότι εγώ στην παρουσίαση ήμουν εισηγητής. Φαντάζομαι δεν περιμένεις να έπαιρνα άδεια από τα μεμέτια, ε;
          Για την διοίκηση του Πολ. Μουσείου, αν θυμάμαι καλά, είχε ήδη λήξει η θητεία της και επίκειτο η αντικατάση της. Αυτό μου είπαν αρμοδίως. Άρα ποια "ικανοποίηση" της Άγκυρας;
          Είναι ντροπή και μόνο που καταδεχόμαστε να γίνεται συζήτηση ακόμη και μεταξύ μας για κάτι τέτοιο. Εδώ, θα παρουσιάζουμε και θα συζητάμε όποιο βιβλίο θέλουμε, όπου θέλουμε, όποτε θέλουμε και θα το συζητάμε. Είθισται εις τας Ευρώπας. Όχι στα Άδανα. Στην Ε.Ε. όμως ναι.-

  29. U LIONE INCAZZATU avatar
    U LIONE INCAZZATU 27/12/2012 21:43:15

    Υπάρχει μία αμείλικτη διεθνής πραγματικότητα, η οποία προσδιορίζει τα βήματα μας σαν κράτος, σε έναν πολύ μεγάλο βαθμό. Συνεπικουρούσης και της ελλαδικής οικονομικής κρίσης τα πράγματα ωθοούνται επί τα χείρω.
    Δυστυχώς η συγκυρία λέει αυτά. Ενώ ο χρυσός κανόνας της εξωτερικής πολιτικής είναι η επιβολή των συμφερόντων μας, πρέπει να γίνεται με όρους ΙΣΧΥΟΣ και τακτικών συμφωνιών κοινού οφέλους με τους μεγάλους.

  30. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 27/12/2012 22:22:13

    Ποιό είναι άραγε τό σημερινό Γεωπολιτικό Δυναμικό τής Τουρκίας καί τής Ελλάδας;

    - Η Τουρκία βρίσκεται σέ μιά συγκεκριμένη φάση ανάπτυξης τής οικονομίας της, μέ τάση υπερθέρμανσης. Ο καταναλωτισμός τής τούρκικης κοινωνίας είναι η ουσιαστική παράμετρος γιά τήν συνέχιση τής οικονομικής καί πολιτικής της σταθερότητας. Τά ξένα κεφάλαια πού επιτρέπουν (προσώρας) τήν συνέχεια αυτής τής πολιτικής είναι καθαρά κερδοσκοπικά κεφάλαια καί αντιπαθούν σφόδρα συστημικές πολιτικές κινήσεις πού μπορεί νά θίξουν τήν περίοδο τής καταναλωτικής ευτυχίας πού ζεί ο μέσος τούρκος (ένας πόλεμος γιά παράδειγμα).

    - Ο Ερντογκάν έχει πλήρη επίγνωση ότι οι δυνάμεις τού παλαιού στρατοκρατικού καθεστώτος περιμένουν στήν γωνία καί θά εκμεταλευθούν κάθε μεγάλο γεγονός, ώστε νά μπορέσουν νά αποκαταστήσουν τήν παλαιά δομή προνομίων καί εκμετάλευσης. Δέν πρέπει νά παραγνωρίζουμε αυτή τήν διάσταση τής εσωτερικής πολιτικής σκηνής, η οποία είναι εκρηκτική (μέ περισσότερους από 300 ανώτερους καί ανώτατους αξιωματικούς στίς φυλακές) από τήν φύση της.

    - Η Τουρκία είναι μιά αξιόλογη περιφερειακή δύναμη μέ εξόχως στρατηγική θέση γιά τήν ΗΠΑ καί τήν Ρωσία. Καί οι δύο αυτές μεγάλες δυνάμεις δέν είναι καί πολύ ευτυχισμένες από τό μέγεθος καί τό στρατηγικό βάρος τής χώρας καί έχουν επεξςργασθεί αρκετά σενάρια πιθανού διαμελισμού της (καί όλα αυτά βέβαια είναι σέ γνώση τής τουρκιής ελίτ), μέ κορυφαίο τήν δημιουργία ενός Μείζονος Κουρδιστάν. Αυτός είναι ο μεγάλος φόβος καί τρόμος τής τουρκικής ελίτ καί μάλιστα τώρα πού τό σενάριο είναι σέ εξέλιξη καί τρέχει.

    - Στην περιοχή τού Μείζονος Κουρδιστάν, εφ’όσον κάποια στιγμή δημιουργηθεί, θά βρίσκονται οι πηγές όλων τών μεγάλων ποταμών της περιοχής. Αυτό σημαίνει ότι στίς ερχόμενες εποχές μέ περιορισμένα υδάτινα αποθέματα καί συνεπώς, σέ εποχές πολέμων γιά τό νερό, ώς αναγκαίος όρος επιβίωσης, ο πιό σημαντικός μοχλός επιρροής στήν περιοχή θα είναι στα χέρια ενός αρχαίου λαού -όπως στήν εποχή τών Ασσυρίων-, τών Κούρδων . Τό Κουρδιστάν θά μπορούσε να γίνει ο πιό σημαντικός φύλακας τής περιοχής καί νά αντικαταστήσει τό Ισραήλ σέ αυτόν τον ρόλο. Εκτός καί άν μικρύνει πολύ η Τουρκία καί η γεωστρατιγική της δυναμική καί τό Ισραήλ αναλάβει τόν ρόλο τού τοπικού προστάτη ενός Μείζονος Κουρδιστάν.

    - Η Κύπρος έχει οριοθετήσει ΑΟΖ μέ τό Ισραήλ καί τήν Αίγυπτο, έχουν βρεθεί αξιόλογα αποθέματα υδρογονανθράκων στίς θαλάσσιες περιοχές της, η Κύπρος καί η Ελλάδα έχουν προχωρήσει σέ σύναψη άτυπης στρατηγικής συμμαχίας μέ τό Ισραήλ, εικάζεται η ύπαρξη αξιόλογων αποθεμάτων υδρογονανθράκων στίς θαλάσσιες περιοχές μας, η αραβική αταξία είναι παρούσα καί η Συρία μπορεί νά γίνει ο πυροκροτητής ενός μεγάλου παγκόσμιου πολέμου. Καί η Ελλάδα καί η Κύπρος είναι μέλη τής ΕΕ, η οποία επιζητεί (μέ τήν φορτική πίεση τών ΗΠΑ) νά απεξαρτοποιηθεί, όσο γίνεται, από τίς ρωσικές προμήθειεςς γκαζιού.

    - Τί λέγει όμως, ο (όντως) μεγάλος Π. Κονδύλης;
    «…. Πράγματι, το σημερινό δίλημμα είναι αντικειμενικά τρομακτικό και ψυχολογικά αφόρητο: η ειρήνη σημαίνει για την Ελλάδα δορυφοροποίηση και ο πόλεμος σημαίνει συντριβή. Η υπέρβαση του διλήμματος αυτού, η ανατροπή των σημερινών γεωπολιτικών και στρατηγικών συσχετισμών απαιτεί ούτε λίγο ούτε πολύ την εκτέλεση ενός ηράκλειου άθλου, για τον οποίο η ελληνική κοινωνία, έτσι όπως είναι, δεν διαθέτει τα κότσια.»

    - Η ανατροπή των σημερινών γεωπολιτικών και στρατηγικών συσχετισμών είναι ήδη εδώ (χωρίς νά χρειασθεί κάποιος ηράκλειος άθλος τής ελληνικής πλευράς) καί η ελληνική κοινωνία, έτσι όπως είναι, διαθέτει τα κότσια, γιατί ο παρασιτικός καταναλωτισμός καταποντίστηκε καί οι επιλογές μας είναι εξαιρετικά περιορισμένες.

    - Καί εσύ φίλτατε ΝΕΣΤΩΡ αναρωτιέσαι «Πως λοιπόν θα υποστηριχθεί μια απόφαση για την ανακήρυξη της ΑΟΖ, όπως μερικοί υποστηρίζουν, χωρίς την συγκατάθεση της Τουρκίας ? »

    - Έτσι απλά. Χωρίς τήν συγκατάθεσή της. Άν νομίζει ότι τό δικαίωμα τής Ελλάδας γιά ανακήρυξη ΑΟΖ αντιτίθεται στήν ύπαρξή της, μπορεί νά μάς κηρύξει τόν πόλεμο. Άν σκεφτόντουσαν έτσι οι Κύπριοι έπρεπε όλοι νά είναι τώρα στήν Αγγλία.

    • ΝΕΣΤΩΡ avatar
      ΝΕΣΤΩΡ @ Ιαπετός 28/12/2012 23:44:17

      Αγαπητέ Ιαπετός , αν ανατρέξει κανείς στο πρόσφατο παρελθόν θα διαπιστώσει ότι η Τουρκία ουδέποτε αμφισβήτησε τα κυριαρχικά δικαιώματα της Ελλάδας στο Αιγαίο, ακόμη και σε περιόδους όπου οι σχέσεις των δύο χωρών δεν ήταν και οι καλύτερες όπως τα γεγονότα της Κων/πολης το1955, η κρίση του Κυπριακού το 1964 και το 1967. Η αμφισβήτηση άρχισε, όταν η Ελλάδα, ασκώντας κυριαρχικά της δικαιώματα, αλλά χωρίς την κατάλληλη διπλωματική και στρατιωτική προετοιμασία, αποφάσισε να εκμεταλλευτεί τα κοιτάσματα πετρελαίου στο Αιγαίο, αρχές της δεκαετίας του ΄70 και εγκατέστησε πλατφόρμα άντλησης ανοιχτά της Καρβάλης, στο βόρειο Αιγαίο. Η Τουρκία απάντησε το 1973 με την έκδοση αδειών σε Τουρκικές εταιρείες για έρευνες μέσα στην Ελληνική υφαλοκρηπίδα ( Σισμίκ, Πίρι Ρέις, Χόρα, κτλ.) και η διαμάχη αυτή συνεχίζεται έως σήμερα με κατά καιρούς σοβαρές εξάρσεις, όπως κρίσεις του 1976, του 1987 και των Ιμίων του 1996. Το 1976 ο Κ. Καραμανλής προσέφυγε τόσο στον ΟΗΕ όσο και στο Διεθνές Δικαστήριο της Χάγης, καταγγέλλοντας την Τουρκία για τις έρευνες στην Ελληνική υφαλοκρηπίδα. Οι αποφάσεις και των δύο αυτών οργάνων ήταν απογοητευτικές για την Ελλάδα. Ακολούθησαν μυστικές διαπραγματεύσεις στη Βέρνη, όπου υπογράφτηκε το γνωστό ΄΄πρωτόκολλο της Βέρνης΄΄, στο οποίο καθορίσθηκε, όπως τα δύο μέρη ΄΄απόσχουν πάσης πρωτοβουλίας ή πράξεως σχετικής προς την υφαλοκρηπίδα του Αιγαίου, που θα ηδύνατο να παρενοχλήσει τη διαπραγμάτευση΄΄, μια διαπραγμάτευση που συνεχίζεται έως σήμερα επ΄ ωφελεία της Τουρκίας. Τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα όλης αυτής της διαμάχης, είναι η διακοπή εκ μέρους της Ελλάδος της διεξαγωγής ερευνών στο Αιγαίο, οι γκρίζες ζώνες, η αμφισβήτηση των ορίων της Ελληνικής υφαλοκρηπίδας, το casus belli για τα 12 ναυτικά μίλια και ο καθημερινός ακήρυκτος αεροπορικός πόλεμος στο Αιγαίο. Δεν είναι λοιπόν τόσο απλά τα πράγματα Αγαπητέ Ιαπετός, η Ιστορία άλλα λέει.
      «Δεν μπορείς να ανακηρύξεις ΑΟΖ και να προχωρήσεις σε έρευνες για πετρέλαιο ή φυσικό αέριο αν η στρατιωτική σου μηχανή δεν είναι σε πλήρη ισχύ», σχολίασε ανώτατη στρατιωτική πηγή. Με λίγα λόγια το ίδιο είπε και ο κ. Παναγιωτόπουλος. «Δεν θα αφήσουμε τη χώρα άοπλη». «δεν θα πληρώσουμε τίποτα τώρα και όσο διαρκεί η οικονομική κρίση». «Έχουμε προτάσεις που μετακυλύουν το κόστος πολλά χρόνια μετά και με διάφορους τρόπους». Antinews, Πεμ. 27 Δεκ 2012. Δηλαδή θα πληρώνουν και δισέγγονά μας ! ! 1
      Όσον αφορά το μέλλον της Τουρκίας, πολλά σενάρια ακούγονται και γράφονται με κύριο αυτό του διαμελισμού της, μου θυμίζουν ιστορίες καλόγηρων από το Άγιο Όρος, που καμία σχέση δεν έχουν με την πραγματικότητα, όπως αυτή εξελίσσεται μέχρι τώρα στην Τουρκία.
      Τώρα όσον αφορά την Κύπρο, που τόσο πολύ την έχουμε για παράδειγμα, διότι ο νους μας πάει πάντα στο πονηρό, πως θα τα κονομήσουμε χωρίς να δουλέψουμε, θα μας σώσει πάντα κάποιος εκ μηχανής θεός, όπως το νερό του Καματερού, οι Ομογενείς με τις καταθέσεις σε Τράπεζες του Εξωτερικού για την εξαγορά του χρέους μας, ο Σεΐχης που θα αγοράσει τον Παναθηναϊκό και πάει λέγοντας και τώρα το φυσικό αέριο, σύμφωνα με την έκθεση της Deutsche Bank., με αυτά τα κότσια η Ελληνική κοινωνία θα κάνει ανατροπή των σημερινών γεωπολιτικών και στρατηγικών συσχετισμών με την Τουρκία και εάν χρειαστεί θα πολεμήσει με Στρατιώτες, τους άνεργους Νέους της ! ! ! Πολύ ωραία τα βλέπετε αγαπητέ Ιαπετός, δεν γνωρίζω από πού αντλείται αυτή την αισιοδοξία.
      Η Κύπρος ας βγάλει πρώτα Αέριο και μετά βλέπουμε, προς το παρόν πηγαίνει υπό την κατοχή της Τρόικας, όπως εμείς, με δική μας βέβαια υπαιτιότητα, που είναι άραγε ο κ. Βγενόπουλος ?
      Η Κυπριακή Κυβέρνηση ΄΄περιώρισε΄΄ την Κυπριακή ΑΟΖ στα 13 οικόπεδα στα νότια της Κύπρου. Η ΑΟΖ της Κύπρου όμως είναι κατά πολύ μεγαλύτερη της έκτασης που καταλαμβάνουν τα 13 οικόπεδα και εκτείνεται στα δυτικά της Κύπρου μέχρι το Καστελόριζο και στα ανατολικά μέχρι τα όρια με την Συρία. Μέσα σ΄ αυτά τα ΄΄αδιαχώρητα΄΄ οικόπεδα της Κύπρου, Τουρκία πραγματοποιεί έρευνες από το 2008 και απαγορεύει αντίστοιχες έρευνες στην Κυπριακή Δημοκρατία. Σ΄αυτά τα οικόπεδα, η έκταση των οποίων καταλαμβάνει το 50% περίπου της Κυπριακής ΑΟΖ η Τουρκία ασκεί κατοχή όπως ασκεί και στο 37% του εδάφους. Με την έξοδο της Τουρκίας στη Μεσόγειο, διασπάται το ενιαίο του αμυντικού, του οικονομικού, του πολιτιστικού και εμπορικού χώρου μεταξύ Κύπρου και Ελλάδος, στοιχεία που κράτησαν αιώνες ζωντανό τον Ελληνισμό σ΄αυτήν την γωνιά της Μεσογείου. Η Κύπρος, με το τουρκικό ψευδοκράτος να γιγαντώνεται, με ένα Τουρκικό Σώμα Στρατού στο έδαφός της και αποκλεισμένη πλέον από την Τουρκία και από τα τέσσερα σημεία του ορίζοντος δεν έχει κανένα μέλλον .

  31. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 27/12/2012 22:42:19

    «Ο σοβαρότερος εθνικός κίνδυνος λοιπόν δέν είναι οι διάφορες και συνεχείς ιταμές αστοχίες ή ακόμη και ενίοτε η προκλητικότητα διαφόρων ανεγκέφαλων εκείθεν του Αιγαίου. Είναι η εντεύθεν άγνοια, αλλά και αδυναμία κατανόησης των συστημικών αλλαγών που συντελούνται στην περιοχή μας…..και οδηγούν σε πλήρως παρωχυμένες μορφές ανάγνωσης και ερμηνείας εξελίξεων και προθέσεων που απέχουν πλήρως από την ζώσα πραγματικότητα.»

    Μήπως υπερεκτιμάς ορισμένα πράγματα φίλτατε Σταύρε Πετρολέκα;
    Είναι οι κάτωθεν δηλώσεις, σοβαρές δηλώσεις Υπουργού (αρμόδιου μάλιστα γιά θέματα Ευρωπαϊκής Ένωσης!!!) κράτους μέ σαφή καί επεξεργασμένη στρατηγική αντιμετώπισης διεθνών προοπτικών καί προκλήσεων;

    Ο Τούρκος υπουργός, αρμόδιος για θέματα Ευρωπαϊκής Ένωσης, Εγκεμέν Μπαγίς ειρωνεύτηκε την οικονομική κρίση της Κύπρου χώρας που προεδρεύει το τρέχον εξάμηνο της ΕΕ.
    «Είναι πραγματικά ανησυχητικό το να φτάνει μια προεδρεύουσα χώρα να ανακοινώνει την χρεοκοπία της ως προς την ιδρυτική φιλοσοφία της Ε.Ε. Αλλά εμάς δεν μας χαροποιεί καθόλου η κατάσταση στην οποία περιήλθε η ελληνική Κύπρος. Δεν είναι στην κουλτούρα μας να χτυπάμε ένα κράτος που πέφτει. Ό Θεός ας τους βοηθήσει.», είπε ο Μπαγίς που πραγματοποιούσε επίσκεψη σε περιοχή της νοτιοδυτικής Τουρκίας.
    «Η τουρκοκυπριακή πλευρά βελτιώνει την οικονομία της κάθε μέρα, ενώ είναι έτοιμη να βοηθήσει το νότο [την ελληνοκυπριακή πλευρά]», ανέφερε ο Μπαγίς, προσθέτοντας πως «οι Ελληνοκύπριοι παίρνουν ρεύμα από το βορρά, νερό, όταν έχουν ανάγκη, μπορούν να πάρουν και δάνειο».
    «Εάν ο Χριστόφιας ανησυχεί για την οικονομική κρίση και ζητά δάνειο από τη τουρκική Κύπρο, τότε ως γείτονες είμαστε έτοιμοι να δώσουμε χείρα βοηθείας στους Ελληνες Κύπριους. Πιθανώς η ελληνοκυπριακή διοίκηση θα είδε τώρα ποιό είναι το κόστος σε αυτούς που εμποδίζουν εδώ και χρόνια την ένταξη της Τουρκίας στην ΕΕ. Εάν είχαν αποδεχτεί το 2004 το σχέδιο Ανάν, ίσως σήμερα στο νησί θα υπήρχε μια Ενωμένη Κύπρος, μια από τις πλέον ευημερούσες χώρες του κόσμου», συνέχισε ο Μπαγίς.
    http://www.tovima.gr/world/article/?aid=490441
    Και κατέληξε: «Η οικονομική κρίση είναι αποτέλεσμα ενός παράλογου πείσματος των Ελληνοκυπρίων. Ελπίζω οι επικείμενες εκλογές του Φεβρουαρίου να ανοίξουν το δρόμο για μια κυβέρνηση που θα λαμβάνει υπόψη της την αρχή της πολιτικής ισότητας των δυο κοινοτήτων».

  32. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 27/12/2012 23:17:27

    Δεν τον αδικώ,όταν οι πάντες απαξιώνουμε την πατρίδα περιμενουμε απο τους ενστολους να ξεπλύνουν την ντροπή;

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ Μεγάλες στιγμές 28/12/2012 16:40:53

      ''Εμείς'', δεν ανήκουμε σε αυτή τη θλιβερή συνομοταξία που αναφέρετε και οι ένστολοι αν δεν βάζουν πάνω από όλα την πατρίδα χωρίς προϋποθέσεις, μπορούν να παραιτηθούν οποτεδήποτε εφ΄όσον ηθικά αδυνατούν να ανταποκριθούν στο καθήκον τους και να απασχοληθούν επαγγελματικά με κάτι άλλο, που δεν θα έχει υπερβολικές ηθικές απαιτήσεις..... Απλό.

  33. Σταύρος Πετρολέκας avatar
    Σταύρος Πετρολέκας 28/12/2012 00:48:12

    KM,
    Αυτό το "Υπενθυμίζω που είσαι ο τύπος που κήρυττε με έξαψη ότι τα νησιά μας πρέπει να παίρνουν ρεύμα από την Τουρκία." δεν έχει καμία σχέση με εμένα. Ουδέποτε είπα ή υποστήριξα τέτοιες απόψεις......κυρίως γιατί δεν γνωρίζω τις τεχνικές και τα πρωτόκολλα διακρατικής ηλεκτρικής διασύνδεσης.

    Πάντως θυμίζω ότι στις ροές φυσικού αερίου υπάρχει ήδη διασυνδεσιμότητα μεταξύ Ελλάδος και Τουρκίαςι και, εφ'όσον επιλεχθεί ο αγωγός TAP, αναμένεται να αυξηθεί η διασύνδεση αυτή ακόμη περισσότερο.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Σταύρος Πετρολέκας 28/12/2012 01:38:49

      Παρέθεσα πιο πάνω σε απάντησή μου στον Φαήλο, το επίμαχο απόσπασμα του σχολίου σου (Φεβρουάριος 2011), όπου χλεύαζες ως «εθνομπολσεβίκους» όσους αντετίθεντο στην ηλεκτροδότηση των νησιών από την Τουρκία (την οποία υποστήριζε ένας άλλος σχολιαστής). Έχει σκαλώσει προς το παρόν αλλά θα εμφανιστεί αργότερα.

      Ακόμα όμως και το παρόν σου σχόλιο, που υπονοεί ότι η ηλεκτροδότηση των νησιών από την Τουρκία ή μη είναι ένα ζήτημα που πρέπει να εξεταστεί βάσει καθαρά τεχνικών παραμέτρων όπως τα ... «πρωτόκολλα διακρατικής ηλεκτρικής διασύνδεσης», αρκεί για να καταλάβουμε το πώς βλέπεις τα πράγματα.

  34. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 28/12/2012 01:00:22

    Η εξωτερική πολιτική και η αμυντική πολιτική είναι άκρως πολύπλοκη. Ενα μικρό δε κράτος όπως η χώρα μας δεν μπορεί να έχει πολλές πολιτικές στα ζητήματα αυτά όσα και κόμματα.
    Απαιτείται Εθνική Στρατηγική με τη συμμετοχή όλων των πολιτικών δυνάμεων.
    Υπάρχουν χώρες στην Ευρώπη με ευαίσθητα ζητήμα αμυντικής και εξωτερικής πολιτική που έχουν επιτύχει συναίνεση και χάραξη κοινής Εθνικής Πολιτικής.
    Γνωρίζουμε από τη μεταπολεμική μας ιστορία πως τις σφαλιάρες της τρώγαμε όταν ο καθένας φαύλος έβγαινε στα μπαλκόνια και έκανε εξωτερική πολιτική του μπαλκονιού.

    Αγαπητέ Φαήλο,

    γνωρίζεις γιατί το σχέδιο Άτσενσον είχε την τύχη που είχε και ποιές οι επιπτώσεις από την απόρριψή του;
    Μπορείς να έχεις σχετικό άρθρο;

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Μανιάτης 28/12/2012 13:48:37

      Μεγάλη πληγή (ξανα)ανοίγεις με το Σχέδιο Άτσεσον. Εχω γράψει παλιότερα. Ήταν η τελευταία φορά που οι ΗΠΑ μας πήραν στα σοβαρά , μετά την σθεναρή στάση του Γέρου στην περίφημη συνάντηση με τον Τζόνσον και τον Μακναμάρα. Σήμαινε άμεση ένωση κι όπως είπε ο Γ. Παπανδρέου, "Μου χαρίζουν μια πολυκατοικία και μου ζητούν να μείνουν με νοίκι στο ρετιρέ και θα πω όχι;". Έστειλε τον Ανδρέα να πείσει τον Μακάριο κι εκείνος γύρισε πεισμένος τ' αντίθετα και κατήγγειλε το σχεδιο ως διχοτομικό κι ύστερα προκόψαμε! Οι ΗΠΑ μ,ετά πόνταραν στην Τουρκία, η δικτατορία Παπαδόπουλου απέσυρε την Μεραρχία μετά την προβοκάτσια στην Κοφίνου, ο Ιωαννίδης παραμυθιασμένος από τον Γκας Αβράκωτο και τους προϊσταμένους του νόμιζε πως θα κάνει την Ένωση ή την διπλή Ένωση, έφερε τον Αττίλα και άτολμος εγκατέλειψε τους μαχητές της Κύπρου. Η συνέχεια γνωστή, ντροπιαστική και εθνοκτόνα.

  35. Nik avatar
    Nik 28/12/2012 06:33:03

    Διάβαζα τις προάλλες για απλές εξελίξεις, όπως πχ τις νέες κεφαλές κατεύθυνσης οβίδων πυροβολικού, που μετατρέπουν τις οβίδες σε "έξυπνα όπλα" ικανά να πλήξουν με ακρίβεια 95% και περισσότερη, κινούμενους στόχους όπως άρματα και πλοία σε ακτίνα 25 χιλιομέτρων.

    Η λογική σκέψη είναι ποια τακτική ανατροπή θα επέφερε η εγκατάσταση ενός πυροβόλου και των νέων αυτών οβίδων σε κάθε νησί του Αιγαίου. Το ίδιο ισχύει και για άλλες νέες εφευρέσεις στον στρατιωτικό τομέα. Η ιστορία μας διδάσκει ότι φαινομενικά μικρές τεχνολογικές εξελίξεις φέρουν μεγάλες ανατροπές. Λέγεται ότι οι ορδές των Μογγόλων αναχαιτίστηκαν από την εφεύρεση του αναβολέα στη σέλλα που επέτρεψε την ανάπτυξη βαρέως ιππικού.

    Εχουμε μυαλά που ασχολούνται με την παρακολούηση της νέας στρατιωτικής τεχνολογίας; Προχθές η Ράινμεταλ ανακοίνωσε επιτυχή δοκιμή όπλων λέηζερ. Το ξέρουμε; Ελπίζω να το ξέρουμε και να το υπολογίζουμε στους σχεδιασμούς μας.

  36. Σταύρος Πετρολέκας avatar
    Σταύρος Πετρολέκας 28/12/2012 09:58:54

    KM,

    Το κοίτασμα Candarli βρίσκεται σε Τουρκικά χωρικά ύδατα (σε κόλπο μόλις βόρεια της Σμύρνης). Δεν νομίζω ότι θα είχε κανείς καμμία απολύτως αντίρρηση να έμπαινε Ελληνική εταιρεία ως έταιρος σε περαιτέρω εξερεύνηση και εκμετάλλευση. Μόνο όφελος θα είχαμε. Αυτό έλεγα τότε, τα ίδιο ακριβως θα υποστήριζα και τώρα.

    Εσύ τί πρόβλημα έχεις; Εκτός αν υποστηρίζεις ότι συμφέρον της χώρας είναι να μήν έχουμε την οιανδήποτε εμπορική, επιχειρηματική ή οικονομική σχέση με την γείτονα γιά "πολιτικούς" λόγους.....όποτε τον χαρακτηρισμό "εθνομπολσεβίκος" θα τον αντικαταστούσα με την λέξη "τρελος".

    Τώρα ως προς τη ηλεκτρική διασύνδεση με τα νησιά, δεν φαίνεται να γνωρίζεις ότι η λέξη "πρωτόκολλα" δεν αφορά μόνο καθαρά τεχνικών παραμέτρων ζητήματα, αλλά καθορίζει τις διαδικασίες λήψης αποφάσεων. Διαδικασίες που με την σειρά τους, βασίζονται σε αρχές οι οποίες πρέπει να έχουν συμφωνηθέι εκατέρωθεν σε κρατικό επίπεδο. Και κάτι τετοιο, καθε άλλο παρά τεχνικού επιπεδου συμφωνία είναι.

    Δεν θα ασχοληθώ άλλο μαζί σου.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Σταύρος Πετρολέκας 28/12/2012 13:10:15

      Απαντώ - όχι για να ασχοληθώ μαζί σου αλλά χάριν των άλλων συνομιλητών:

      Ακόμα δεν τον είδαμε, Γιάννη τον βαφτίσαμε! Εσύ που όποτε γράφεται κάτι για κοιτάσματα στην ελληνική ΑΟΖ, βγαίνεις και φωνάζεις άκυρο (λες και έχεις κάνει γεώτρηση ο ίδιος και ξέρεις), εν προκειμένω προκρίνεις την ενασχόληση με τα κοιτάσματα (;) των χωρικών υδάτων της ... Τουρκίας. Και όχι μόνο αυτό αλλά (παρόλο που έχουμε να κάνουμε με έναν γείτονα της λογικής «τα δικά μου δικά μου και τα δικά σου δικά μου») κάθεσαι και γράφεις μυθιστορήματα για υποτιθέμενες συνεκμεταλλεύσεις και πράσινα άλογα.

      Όσο για τις εμπορικές/επιχειρηματικές κλπ σχέσεις με την Τουρκία (για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, αντί με φερετζέδες του τύπου «την γείτονα»), άλλο να πας να αγοράσεις περίπτερο και άλλο να δημιουργείς σχέσεις εξάρτησης και δορυφοροποίησης. (Άν διαφωνείς ότι επαπειλείται κάτι τέτοιο, βγάλε και τον συγχωρεμένο τον Κονδύλη «τρελό» και «εθνικομπολσεβίκο» να γελάσουμε!) Σε τέτοια θέματα, πρέπει να φυσάμε και το γιαούρτι γιατί αυτά έχουν προτεραιότητα και όχι να μη βγει και μας κανας αγαπημένος σου Μάνο-Ανδριανόπουλος ότι «κρατάμε κλειστές τις αγορές». Όσο για τα «πρωτόκολλα», αυτά έχουν νόημα μόνο μεταξύ συμβαλομένων που τιμούν την υπογραφή τους. Όταν δεις τέτοιες ενδείξεις από την τουρκική πλευρά απέναντί μας, σφύρα μας - και ρίξε και ένα ζεϊμπέκικο.

  37. akenaton avatar
    akenaton 28/12/2012 12:11:25

    Συμφωνώ απόλυτα με όσα λέτε!

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ akenaton 28/12/2012 16:36:24

      Κι εγώ επιθυμώ διακαώς να έχετε ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο !!!!

  38. Ανδρέας avatar
    Ανδρέας 28/12/2012 12:47:19

    Συγνώμη φίλε μου, δεν μπορω να σε ακολουθήσω. Συμφωνώ σε όσα λες για το Γιαγκο, αλλα δεν καταλαβαίνω τον οίστρο σου εναντίον του Φραγκου. Δε σημαινει ότι επειδή κάποιος ειναι ικανός, αυτομάτως όλοι οι αλλοι ειναι άχρηστοι ή «δημιούργημα δημοσιογραφισκων»! Λυπάμαι..... Να είσαι καλα, χρονια πολλα!

    • Πέτρόπουλος avatar
      Πέτρόπουλος @ Ανδρέας 28/12/2012 21:33:23

      Το πρόβλημα μου δεν είναι το πρόσωπο το οποίο δεν γνωρίζω (μόνο αυτά που διαβάζω κατά καιρούς και με την αμφιλεγόμενη αξιοπιστία τους), αλλά η ανάρτηση σου με τις υπερβολές και το λιβανιστήρι.
      Δεν ψάχνουμε για Τουρκοφάγους (στα λόγια και τα γραπτά) αλλά για σοβαρούς επαγγελματίες Στρατιωτικούς να διαχειριστούν πολυπλοκότατα και πολυπαραγοντικά θέματα και μάλιστα υποκείμενοι της διπλωματίας, με δεδομένη αναλογία δυνάμεων (1/10 σε βάρος μας).
      Καλή Χρονιά.

  39. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 28/12/2012 14:16:22

    Ευχαριστώ για την απάντηση που εμπεριέχει και την ουσία του θέματος.
    Η ιστορία αυτή του σχεδίου Ατσεσον παραμένει άγνωστη, θαμμένη λες κι όλοι έχουν ενοχές.

    Εκτιμώ πως είναι το σημείο καμπής στη μεταπολεμική μας ιστορία. Κι όχι μόνο λόγω των επιπτώσεων του, αλλά κι ως έκφραση νοοτροπίας αναφορικά με τον τρόπο που ασκείται η πολιτική στη χώρα μας και λαμβάνονται αποφάσεις ορόσημο για τη χώρα.

    Πρόκειται για την νίκη της φαυλότητας σε βάρος της τιμής του Έθνους.
    Κι όλοι αυτοί το γλεντούν ατιμώρητοι, γίνονται ήρωες με τα πτώματα των αγνών, απλών ανθρώπων που αφήνουν τη ζωή για την τιμή της Σημαίας.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Μανιάτης 28/12/2012 18:19:13

      Έχουν αλλάξει πολύ τα δεδομένα από τότε.
      Θυμίζω ότι κατά την μαρτυρία του Ι. Σωσσίδη, διπλωματικού συμβούλου του Γ. Παπανδρέου, κίνητρο της αμερικανικής παρέμβασης ήταν, όπως τόνισε ρητά ο Ατσεσον στον Παπανδρέου, «ο κίνδυνος τον οποίον ενέτειναν αι Ρωσικαί κινήσεις να περιέλθη η Κύπρος υπό την κομμουνιστικήν επιρροήν και εκ των εκτεταμένων συνεπειών...».
      Κύλησε πολύ νερό κάτω στην κοίτη του ποταμού Μόσκβα.
      Μην κολλάμε σε στερεότυπα ενός κόσμου που δεν υπάρχει πιά...

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Ο Θείος 29/12/2012 00:02:36

        Το πρόβλημα, Θείε, είναι πως τότε κάποιοι δεν λάμβαναν υπ' όψιν που ανήκαν η Ελλάδα και η Κύπρος, έκλειναν τα μάτια στην πραγματικότητα του τότε κόσμου. Νατοϊκή η Ελλάδα και η Τουρκία και μερικοί έπαιζαν τριτοκοσμικά παιχνίδια.
        Τι θα παθαίναμε με μια Κύπρο νατοϊκή αλλά ενωμένη ΟΛΟΚΛΗΡΗ με την Ελλάδα;
        Τότε όμως ο Μακάριος και ο Ανδρέας είχαν τις δικές τους ατζέντες και πληρώσαμε βαρύ τίμημα.

      • Μανιάτης avatar
        Μανιάτης @ Ο Θείος 29/12/2012 00:21:43

        Αγαπητέ Θείε τι σχέση έχει το τι είπε ο Σωσσίδη με την ουσία του θέματος.
        Εξ άλλου... θυμώνω με τα αυτονόητα... οι Αμερικάνοι θα είχαν κι αυτοί τον λόγο τους, τα συμφεροντά τους.
        - Μας πιπιλισαν τα μυαλά με τις εκφράσεις
        φιλέλληνες / ανθελληνες!!!
        Τα κράτη ΔΕΝ έχουν φίλους ούτε εχθρους, έχουν συμφέροτα!

        Χωρίς να έχω στο βαθμό που πρέπει μελετήσει το θέμα, μπορώ ως πρώτο συμπέρασμα να πως ότι είναι το δεύτερο εθνικό έγκλημα μετά τα γεγονότα του 1920 - 22.
        Η απόρριψη του σχεδίου Άτσενσον είναι η αιτία των γεγονότων που ακολούθησα.
        Δυστυχώς, η ανικανότητα των διανοουμένων της δεξιάς - δεν υπάρχει Ι. Δραγούμης -άφησε την παπανδρεϊκή φαυλότητα να λυμαίνεται τη χώρα και την δηλητηριάζει με τα φαύλα ιδεολογήματά της.

  40. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 28/12/2012 17:59:55

    Η γεωπολιτική προσέγγιση είναι χρήσιμη, αλλά μέρος μόνον της προβληματικής. Το ίδιο και η "οπλο-τεχνική" προσέγγιση που εστιάζει στο δυναμικό εξοπλιστικού υλικού κτλ
    Επιμένω στον όρο "ολικό απόθεμα αποτροπής", που περιλαμβάνει ως βασική συνιστώσα την διάκριση "φίλιες" και "αντίπαλες" δυνάμεις ως στρατηγική έννοια. Είναι βέβαια κάπως περίπλοκο στην εποχή μας για την εγχώρια κουλτούρα αμυντικής σκέψης. Δεν είμαστε στο 1914 με "Αντάντ" κτλ.
    Ο Γιουγκοσλαβικός πόλεμος είναι εξαιρετικό "σεμιναριακό" υπόδειγμα για περίπλοκες διακρίσεις σε "φίλιες" και "αντίπαλες" δυνάμεις σε ρευστές καταστάσεις. Δυστυχώς η Ελληνική αμυντική σκέψη και η διπλωματία, αποσιώπησε την τότε ριζική ανεπάρκειά της. Έβγαλε συμπεράσματα, αλλά στα "μουλωχτά". Αλλά στα μουλωχτά δεν αποκτάς στρατηγική βάθους σ' έναν πολύπλοκο και πολυπολικό κόσμο.
    Θεωρητικά αυτά που γράφω, δεκτόν. Αλλά ένα σύστημα στηρίζεται πάντοτε σε γενικές θεωρητικές αρχές. Διαφορετικά, γίνεται φτερό στον άνεμο ή αντικαθίσταται από το ρίσκο του τζογαδόρου. Κωμικοτραγικές "νίλες" του τύπου "ο Μητσοτάκης στο Πάλε της Βοσνίας" ή οι Παγκαλικές, "ο Οτσαλάν στο Ναιρόμπι" κτλ περιμένουν στην επόμενη γωνία.
    Θυμάται κανείς τα φληναφήματα του Πάγκαλου και του Λαλιώτη για "παλλαικές άμυνες" κτλ; ¨Οχι; Κακώς !

  41. αναξιμανδρος avatar
    αναξιμανδρος 28/12/2012 22:01:14

    Πάντως, με εξαίρεση την Κύπρο που για την κατοχή της ευθύνονται οι Αμερικάνοι και η απ' αυτούς ελεγχόμενη Χούντα του Ιωαννίδη, δεν είχαμε καμμιά σοβαρή απώλεια απο τους Τούρκους και μπορούμε να πούμε οτι οι σχέσεις μας βαίνουν σταθερώς βελτιούμενες παρά τις εκατέρωθεν σποραδικές προφορικές υπερβολές
    για λόγους μικροπολιτικού εντυπωσιασμού...Οταν η ζωή και η Γεωγραφία σέ έχει τάξει γείτονα κάποιου εφ΄όρου ζωής, αργά ή γρήγορα είστε και οι δύο υποχρεωμένοι να συμφιλιωθείτε...

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ αναξιμανδρος 28/12/2012 23:57:39

      Μάλλον οι νεκροί πιλότοι μας δεν είναι για σένα "σοβαρές απώλειες". Αδιάφορη επίσης η αποσχιστική και παρακρατική τους δράση στην Θράκη;
      Οι επικείμενες πράξεις κυριαρχίας στην ελληνική ΑΟΖ; Μικροπολιτικοί εντυπωσιασμοί;
      Τα προβλήματα που μας δημιουργεί χώνοντας το δάχτυλο της για την οριοθέτηση των ΑΟΖ με Λιβύη και Αίγυπτο; Κι αυτά μη σοβαρά;
      Που την βλέπεις την συμφιλίωση, να την δω κι εγώ αν και μουπεριορίζουν το οπτικό πεδίο και καμμιά σαρανταριά χιλιάδες Μεχμετζίκ με εκατοντάδες τανκς στην Κύπρο.

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ αναξιμανδρος 29/12/2012 23:32:14

      Καλέ μου Αναξίμανδρε, καλός Τούρκος είναι ο νεκρός Τούρκος.....
      Αυτό όχι όσον αφορά τον εν μιζέρια και ολική εξαθλίωση έρμο Τουρκικό λαό, αλλά τους ανέκαθεν αιμοσταγείς, αιμοδιψείς, υστερόβουλους φασιστοειδείς δολοφόνους που τον κυβερνούν, τον καθοδηγούν και αποφασίζουν για τη μοίρα του.
      Ας μη διατηρούμε αφελείς, φιλειρηνικές (καταστροφικές) αυταπάτες. Όσο και αν θα το θέλαμε, οι συγκεκριμένοι γείτονες φίλοι ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ. Όχι γιατί εμείς υποδαυλίζουμε το ''μίσος'' που πηγάζει από την μακρόχρονη εγκληματική τους συμπεριφορά απέναντί μας, αλλά επειδή συστηματικά, σταθερά και αμετακίνητα επιβουλεύονται την ακεραιότητα της πατρίδας μας και μας εποφθαλμιούν με κάθε τρόπο. Δεν έχουν καν ζητήσει μία συγνώμη για τον απάνθρωπο σφαγιασμό του Ελληνισμού της Σμύρνης το 1922 και φυσικά δεν μετανόησαν ποτέ για τις αγριότητες, τους βιασμούς και τις δολοφονίες που στο πλαίσιο της .....καλής γειτονίας και της αγαστής συνεργασίας των λαών, διέπραξαν κατά την εισβολή στην Κύπρο. Τους ήρωες Σολωμού και Ισαάκ που δολοφόνησαν άνανδρα δηλαδή, να τους θεωρήσουμε ...ατυχείς συμπτώσεις;
      Όχι αγαπητέ Αναξίμανδρε. Η μόνη ρεαλιστική μας αντιμετώπιση απέναντί τους, είναι να προετοιμαζόμαστε για το χειρότερο, να είμαστε πάντα σε ετοιμότητα ώστε να μη μας ξαναβρούν σε αδυναμία και να ευχόμαστε να διαμελιστούν σύντομα είτε από τους Κούρδους, είτε από εσωτερικές αναταράξεις και ανεξέλεγκτες συγκρούσεις, είτε από όλα αυτά μαζί, συν τις ευνοϊκές διεθνείς συγκυρίες :-).
      Το κτήνος φίλος δεν γίνεται ποτέ. Στάζουν ακόμα τα χέρια του από αίμα Ελληνικό....

  42. Ανδρέας avatar
    Ανδρέας 28/12/2012 22:08:18

    Τότε πίστεψε με, αυτός ειναι ο άνθρωπος που ψάχνουμε.... Το βραχύβιο πέρασμα του απο το ΥΠΕΘΑ, το μαρτυρεί!

  43. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 29/12/2012 19:34:24

    αγνωστο γιατι δεν περνάει το σχόλιο απάντηση

  44. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 29/12/2012 19:35:26

    Γράφετε:.Δεν ήξερα ότι θεωρούνται “λεπτομέρειες” η αεροπορική υπεροχή, ο κίνδυνος να βγουν off όλα μας τα υποβρύχια κι ότι η τουρκικό ερευνητικό θ’ αρχίσει να σουλατσάρει μέσα στην (μελλοντική_ ελληνική ΑΟΣΖ κάνοντας πράξεις κυριαρχίας. Έχετε πολύ ιδιόρρυθμες απόψεις για την εθνική ασφάλεια και τα εθνικά συμφέροντα.
    Σας απαντώ:
    Η Υπεροχή της τουρκικής πολεμικής μηχανής δεν χτίζεται και δεν σχηματίζεται για την Ελλάδα .Βοηθώντας λίγο την μνήμη σας, σας αναφέρω την ενταξη της Τουρκίας στο αμερικανικό και ισραηλινό αμυντικό σύστημα και επίσης τον ρόλο της στην προσπάθεια ανασχεσης της ιρανικής διείσδυσης στην περιοχή του Κόλππου του Αντεν και της Αφρικής.Και σήμερα σουλατσάρουν οι τουρκικές φρεγάτες και το ιδιοκτησιακό καθεστώς του Αιγαίου δεν άλλαξε καθως ούτε η Τουρκία ούτε η Ελλάδα έχουν αναθεωρητική ικανότητα του Διεθνούς δικαίου αν το γωνρίζετε.Στο παρακαταθήκες ΑΕΤΩΝ θα διαπιστώσατε το πως το ΠΑΣΟΚ του Κου Ανδρέα Παπανδρέου αποδυνάμωσε την Ελληνική Πολεμική Αεροπορία οποτε το βυθίσατε το Χόρα λεονταρισμός για τα μάτια του κόσμου, Ο Κος Παπανδρέου έπραξε το αυτονόητο, απείλησε με κλείσιμο την Αμερικανική Βάση της Σούδας , την καρδιά του αμερικανικού αμυντικού συστήματος στην Νοτιοανατολική Μεσόγειο

  45. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 29/12/2012 19:41:19

    Τον Ερντογάν τον ανακάλυψε ο Αμερικανός Πρέσβης Αμπράμοβιτς που τέμνεται η πορεία του με τον Ελληνα Υπουργό εξωτερικών;
    Για τις Βρυξέλλες υπάρχει ιστορικό συνεχώς συλλήψεων και διωγμών μελών του PKK απο την βελγική αστυνομία, μαι στο καρφί και μια στο πέταλο λοιπόν το Βέλγιο γιατι να μην το πράξει και η Ελλάδα με αυτή την λογική;
    Συγνώμη αλλα μου λέτε πως ζητήματα Εθνικής Στρατηγιοκής Σημασίας δεν θα καθαρίζει ο Πρωθυποουργός της Χώρας ή άλλο είναι το ερώτημα σας σε λανθάνουσα μορφή;
    Η Τουρκία άγεται και φέρεται και είδατε πως κατάπιε αμάσητη την εχθρότητα με το Ισραήλ και το περιστατικό με το Mavi Marmara
    Τον Κονδύλη τον διαβάζω όπως διαβάζω τα πάντα απο εκεί πριοέρχεται η ιδιορυθμία μου δεν έχω στρατευμένη ή εγκλωβισμένη σκέψη, πάγια θέση μου το Εθνικόν είναι και Αληθές
    Για τα περί ενίσχυσης της Αποτρεπικής Ισχύος της Ελλάδαςί χώρες λ.χ. όπως η Ιαπωνία που έχει να αντιμετωπίσει την Κινεζική και Ρωσική Απειλή συμπεριφέρεται διαφορετικά ;

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Δρόλαπας 29/12/2012 23:45:32

      Άμα καταλάβεις τι θέλεις να πεις, πες το μου και μένα να με βοηθήσεις.

  46. ..Ένας Έλληνας avatar
    ..Ένας Έλληνας 30/12/2012 02:37:41

    ..Κατα τη ταπεινή μου άποψη ο σημαντικότερος άμεσος, εθνικός κίνδυνος είναι η ανεξέλεγκτη και τεραστίων διαστάσεων Λαθροεισβολή-εποίκηση της πατρίδας μας που παγιώνεται με εφιαλτικά γοργούς ρυθμούς με τη πλήρη αρωγή της..Ελληνικής Πολιτείας..Τι είναι λογικό για το Τούρκο εχθρό που μεθοδικά και υπομονετικά απεργάζεται την εκ νέου υποδούλωση μας, να δαπανήσει έστω και μια σφαίρα σε ένα πολέμο που μπορεί να εμπεριέχει και εκπλήξεις ή να περιμένει λίγο ακόμα και να προσεταιριστεί ένα κρατικό ισλαμοφασιστικό μόρφωμα που θα λέγεται Ελλαδιστάν; Αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα υπάρχουν γύρω στα 4 εκατομμύρια (άλλοι κάνουν λόγο για 6) αλλοεθνείς, αλλόθρησκοι, αναφομοίωτοι ισλαμοφασίστες στη πλειοψηφία τους αποβράσματα και τρόφιμοι των φυλακών των χωρών καταγωγής τους (Πακιστανομπαγκλαντεσομαλιαφγανιστανιγηρια & πρώην ασιατικό Ανατολικό Μπλοκ) ..Με μια Ελληνική Πολιτεία παντελώς ανήμπορη και ανίκανη όχι μόνο να καταμετρήσει τα στίφη αυτά αλλά και να διαφυλάξει έστω στοιχειωδώς τα σύνορα της..Μια Πολιτεία ανήμπορη και ανίκανη να καταργήσει ΑΜΕΣΩΣ την άκρως εθνοκτόνα πολυνομία υπέρ της λαθροεισβολής-εποίκησης και σε βάρος των Ελλήνων..Τα Δουβλίνα Ι&ΙΙ του Σημίτη και ΓΑΠΑ, τη συνθήκη της Οττάβας για την αφαίρεση(!) των ναρκών απο τα σύνορα (ούτε οι Η.Π.Α. ούτε το Ισραήλ αλλά και μια σειρά άλλων χωρών υπέγραψαν την εθνοκτόνα αυτή συνθήκη), τους λαθρονόμους του Παυλόπουλου, Ραγκούση, Καστανίδη..Μια Ελληνική Πολιτεία που μοιράζει αφειδώς Ιερές Ελληνικές Ιθαγένειες σε εγκληματίες λαθροεισβολείς λές και είναι ..διαφημιστικά φειγ-βολάν, που παρέχει ΔΩΡΕΑΝ ιατροφαρμακευτική και νοσοκομειακή περίθαλψη στους λαθροεισβολείς στη καμπούρα των βαθιά οικονομικά χειμαζομένων Ελλήνων (σε καμμία άλλη χώρα η νοσοκομειακή περίθαλψη είναι ΤΖΑΜΠΑ για τους νόμιμος κατοίκους κατά ποσο για τους λαθροεισβολείς που απλά δεν υπάρχουν), που αλλάζει το εκπαιδευτικό της σύστημα που αλλοιώνει την Ιστορία της τα Ήθη και Έθιμα της για να μη... κακοκαρδίσει τους εγκληματίες λαθροεισβολείς στους οποίους ..παρέχει(!!!) εκπαίδευση πάλι το κόστος στους άμοιρους Έλληνες άνεργους φορολογούμενους, που αντιδρά εντελώς σπασμωδικά με επιχειρήσεις τηλεοπτικής φύσης όπως ο "Ξένιος Ζεύς" αλλά μηδενικής αποτελεσματικότητας (γίνονται 500 προσαγωγές αλλοδαπών εκ των οποίων ο ένας (1) δεν έχει "νομιμοποιητικά" έγγραφα παραμονής --και οι άλλοι 499 απο που βρήκαν και τι είδους είναι αυτά τα "νομιμοποιητικά 'εγγραφα";;;)..Δηλ. ο "Ξενιος Ζεύς" λειτουργεί σαν πλυντήριο νομιμοποίησης παρανόμων!..Μια Ελληνική Πολιτεία ανίκανη να ελέγξει φορολογικά τα ασύλληπτα χρηματικά ποσά που οι λαθροεισβολείς-έποικοι "μαύρα" εξάγουν απο την Ελλάδα μέσω Western Union κλπ (μετριοπαθείς εκτιμήσεις κάνουν λόγο για 28 Δισ ΕΥΡΩ!!!), χρήματα που εξολοκλήρου προέρχονται απο έκνομες και εγκληματικές πράξεις (δολοφονίες , κλοπές, ληστείες, παρε-λαθρεμπόριο, μαύρη ανασφάλιστη εργασία κλπ.κλπ.)..Δυστυχώς για να περιγραφεί το πρόβλημα χρειάζονται, πλέον ,τόμοι βιβλίων..Το αποτέλεσμα είναι ότι ο Τούρκος εχθρός γνωρίζει ότι σε χρονικό ορίζοντα μιας 10ετίας το πολύ, τα αποτελέσματα αυτής της αυτοκαταστροφικής μας τάσης θα οδηγήσουν στη ..δημιουργία του Ελλαδιστάν με Πακιστανό Πρωθυπουργό, Αφγανό ΥΠΕΞ, Νιγηριανό ΥΠΑΜ κλπ. και στη Τούρκικη δορυφοριοποίηση του...Κανείς Τούρκομογγόλος στρατηγός ή πολιτικός θα επιλέξει ένα αβέβαιο πόλεμο ενώ είναι σίγουρη η διάλυση της Ελλάδας όπως τουλάχιστον μας την παρέδωσαν οι προγονοί μας και τη γνωρίσαμε εμείς...