#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/04/2011 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τρία εκβιαστικά διλήμματα σε ένα χρόνο είναι πολλά



Ποτέ πριν ένας πρωθυπουργός δεν κυβέρνησε μία χώρα  θέτοντας κάθε τρεις και λίγο   ένα  εκβιαστικό δίλημμα στο λαό του.

Το «αλλάζουμε ή βουλιάζουμε» ήταν μόνο ο πρόλογος για τα διλήμματα που θα ακολουθούσαν.

Το πρώτο εκβιαστικό δίλημμα ήταν το «Μνημόνιο ή παύση πληρωμών των μισθών και των συντάξεων».

Το δεύτερο ήταν στις δημοτικές εκλογές όπου, ούτε λίγο ούτε πολύ, μας είπε ότι  ή ο ελληνικός λαός θα ψήφιζε τον Γ. Σγουρό και τις υποψηφιότητες του ΠΑΣΟΚ ή θα οδηγούσε τη χώρα (εν μέσω κρίσης) σε εκλογές.

Τώρα εκβιάζει ξανά ζητώντας να συναινέσουμε στις αποκρατικοποιήσεις (ή ξεπούλημα) αλλιώς θα πάρει νέα σκληρά μέτρα και θα ξαναπερικόψει μισθούς και συντάξεις.

Τρία εκβιαστικά διλήμματα σε ένα χρόνο είναι πολλά για έναν πρωθυπουργό που κυβερνά μόνο και μόνο επειδή  έχει το επίθετο του πατέρα του, χωρίς η κυβέρνησή του να έχει τη νομιμοποίηση για όσα πράττει.

Αφήστε που είναι σίγουρο ότι αυτή τη φορά και  θα ξεπουλήσει την περιουσία της χώρας και σκληρά (σκληρότατα) μέτρα θα ξαναπάρει.

Κοκκινοσκουφίτσα



 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 15/04/2011 09:02:18

    Ξέχασες το "Σοσιαλισμός ή βαρβαρότητα"

    • kakofonix avatar
      kakofonix @ Orestios 15/04/2011 09:04:01

      Αυτό το τήρησε ο άνθρωπος.

    • siakkas avatar
      siakkas @ Orestios 15/04/2011 09:28:16

      Τον ακούω τάρα και ο άνθρωπος είναι αλλού!!! fun park!
      εκτός τόπου και χρόνου. Το λογύδριο πρέπει να το έγραψε η Τρέμη σε συνεργασία με τον Καμπουράκη.

      • kakofonix avatar
        kakofonix @ siakkas 15/04/2011 09:32:59

        Είναι τραγικός! Ο κόσμος χάνεται και αυτός επαίρεται για τις επιχειρήσεις σε 1 ημέρα

  2. Τζαμπακερας avatar
    Τζαμπακερας 15/04/2011 09:16:40

    ειναι σαν το διλημα πεθερου προς γαμπρό:
    ¨διαλεξε παντρεμενος η νεκρός¨

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/04/2011 09:20:37

    Ειναι λαιβ τωρα... ρε τι τραβαμε με τις Πρασιναδες... μεχρι το τελος την θητειας τους.

    ΠΠ

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/04/2011 09:26:40

    O ΓΑΠ είναι σαν τον βοσκό με το λύκος λύκος. Είπε (και λέει) τόσα ψέματα που δεν ξέρω αν τον πιστεύει και ο καθρέφτης.

    Εχει μπερδέψει σώβρακα και γραβάτες, χρηστή διαχείριση με ιδεοληψίες και υπάρχει ΜΟΝΟ επειδή στρατιές παροχοεισπρακτόρων πιστεύουν ότι θα συνεχίσουν να εισπράττουν.

    Κάνει για την Ελλάδα όση καταστροφή έκανε και ο μπαμπάς. Για τον παππού δεν ξέρω.

  5. anonymous avatar
    anonymous 15/04/2011 09:38:36

    Αντε πια καιρός είναι να τελείωνουμε μαυτή τη λαχαναγορά, αμα δεν φύγει με το καλό είμαστε υποχρεωμένοι να αναζητήσουμε άλλες λύσεις

  6. zio avatar
    zio 15/04/2011 09:38:46

    1,5 χρόνο μετά, ΠΑΛΙ προεκλογική ομιλία κάνει τώρα!!! δεν υπάρχει!!!!

    είναι απίστευτοι!!!!

  7. TopGunZ avatar
    TopGunZ 15/04/2011 09:40:03

    Ένας εμφύλιος πόλεμος και η αέναη ενοχοποίηση της δεξιάς, για να μην πούμε για τα γεγονότα που οδήγησαν στη χούντα (εκμετάλλευση της προβοκάτσιας του παλατιού ενάντια στον ΚΚ 'α με τον αήμνειστο Λαμπράκη μέσω του "ανενδότου", "ΑΣΠΙΔΑ" κλπ.) δεν είναι λίγα και για τον παππού. Η γλώσσα του είχε ξεραθεί πάνω στα οπίσθια των Άγγλων.

    Και φυσικά να μην πιάσουμε τον προπάππο Μινέικο με τα οχυρωματικά των Τούρκων!

  8. blue nile avatar
    blue nile 15/04/2011 09:42:45

    ...δεν το πιστεύω η χώρα βουλιάζει ο κόσμος χάνεται και αυτός: λέει ότι αλλάζουμε τις πολεοδομίες !!!... δεν τον αντέχω άλλο αυτόν και τις σοβαροφανείς μπουρδολογίες του... τολμάει και μιλάει για χάρτα κοινωνικών δικαιωμάτων... αυτός που που αν συνεχίσει να κυβερνάει θα ψάχνουμε στα σκουπίδια για να φάμε... λέει ότι θα αλλάξει τα ελλείματα και θα μειώσει το χρέος με την αποκέντρωση και το κέντρο δημόσιας διοίκησης...τολμά και μιλάει για κοινωνία αλληλεγύης που σε λίγο το Μπρονξ θα μοιάζει παράδεισος ηρεμίας σε σχέση με το αθηναικό κέντρο...έχει λέει αποφασιστικότητα που πηγάζει από το σύνολο των πολιτών που επιδοκιμάζουν τις πράξεις του... δε μπορώ άλλο τον κλείνω... άει στο κόρακα ...

  9. Orestios avatar
    Orestios 15/04/2011 09:53:41

    Μιλάει το GAP και το χρηματηστήριο καταποντίζεται.
    Μπράβο Αητέ!!!!!

  10. lampropoulos avatar
    lampropoulos 15/04/2011 10:08:22

    Ο χοντρος ποσα διλληματα εθεσε παιδια?????

    • Isovitis avatar
      Isovitis @ lampropoulos 15/04/2011 11:43:59

      Ένα, και κατά τη γνώμη μου σωστό. "Παιδιά αν δεν θέλετε εμένα, θα έρθει ο Γιώργος"...
      Διάλεξε.

  11. JOHN avatar
    JOHN 15/04/2011 10:11:25

    Τη πραματια του πουλαει ο ανθρωπος για να παραμεινει στη πιατσα, που στη παρουσα συγκυρια ειναι ο εκφοβισμος.Η μνημονιο η χρεοκοπια λεγεται η πραματια.Εχει ξαναπαιχτει το παιγνιδι.Θυμοσαστε οι παλιοτεροι το΄η¨εμεις η τα τανκς?Εχει περαση ο εκφοβισμος και πουλαει καλα.

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ JOHN 15/04/2011 11:54:37

      ¨εμεις η τα τανκς?
      Στην καρδιά μου σε έχω εσένα!
      Και συμπληρώνω αναφέροντας το αμέσως επόμενο εκλογικό δίλλημα: "ή εμείς ή το χάος"!

  12. sawas avatar
    sawas 15/04/2011 10:31:37

    ΤΡΙΑ είναι και τα δικά μου "διλήμματα" για αυτόν και την κυβέρνηση του!!!!

  13. Enzo avatar
    Enzo 15/04/2011 11:35:39

    ερχεται η ωρα να ξεσηκωθουμε, θα πουνε το σκλι αλεπου και την καλαμιδα τφεκι!