13/12/2009 20:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το zero sum game της κ. Μπακογιάννη



Η μέχρι στιγμής στάση της κ. Ντόρα Μπακογιάννη επιβεβαιώνει ότι ο αγώνας που έδωσε για να εκλεγεί πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας ήταν ένα zero sum game, που μας έλεγαν και στο μάθημα των Πολιτικών Επιστημών.

«Ή όλα ή τίποτα» δηλαδή.

Μέχρι στιγμής αρνείται τα πάντα.

Αρνήθηκε να συνοδεύσει τον Αντώνη Σαμαρά στο συνέδριο του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος.

Αρνήθηκε να αναλάβει τομεάρχης Παιδείας και Πολιτισμού στο πλαίσιο της συγκρότησης της σκιώδους κυβέρνησης με την οποία θα κάνει αντιπολίτευση η Νέα Δημοκρατία.

Με άλλα λόγια και πολύ απλά αρνείται να συνεισφέρει στην προσπάθεια του κόμματός της να κάνει αντιπολίτευση και να επιστρέψει στην εξουσία.

Και παρόλο που έσπευσε να δηλώσει «στρατιώτης της παράταξης» και ότι θα σεβαστεί το νικητή το πνεύμα της κάθε άλλο παρά ενωτικό είναι.

Αποδεικνύει έτσι ότι ήθελε να γίνει πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας πρωτίστως για λόγους προσωπικής περιχαράκωσης και περιφρούρησης.

Μπροστά σ΄ αυτά που έρχονται.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 13/12/2009 16:13:19

    Ελιναι απλά κακιασμένη. Περίμενε πραγματικά κανεις να στρατευτεί ως απλός στρατιώτης υπό τον Σαμαρά;

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/12/2009 16:16:52

    Οι ωτίτιδες προκαλούν Ίλιγγο («αίσθημα κίνησης όταν στην πραγματικότητα κίνηση δεν επιτελείται»)

  3. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 13/12/2009 16:16:53

    Καλύτερα να φύγει τώρα, για να μην απειλεί να ρίξει την κυβέρνηση Σαμαρά μετεκλογικά.

    • Lavazza avatar
      Lavazza @ Επώνυμος 13/12/2009 21:13:55

      Άμα φύγει τώρα και πάρει και το 40% μαζί της, ο Σαμαράς δεν πρόκειται να δει Κυβέρνηση ούτε την Τρίτη Παρουσία (να γίνει και η Δευτέρα πρώτα)...

      • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
        ΓΙΑΝΝΗΣ @ Lavazza 13/12/2009 21:25:33

        Γιατι υποτιμας τον κοσμο? Εχεις μεινει στην εποχη που τα κοπαδια ακολουθουσαν τον κομματαρχη τους? Δεν πηρες ειδηση για τις αλλαγες που εχουν γινει στην κοινωνια? Κοινωνία που βραζει με τους παλιοκομματικους και τα τζάκια.

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ Lavazza 13/12/2009 21:26:12

        Θα μείνει ο Κυριάκος για παραλάβει το κόμμα σε δεκαπέντε χρόνια ;)

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Lavazza 13/12/2009 21:27:18

        Ποιο 40%; Φίλε Lavazza, πάσχεις από το σύνδρομο της αλεπούς με την κομένη ουρά. Επειδή δεν σου βγήκε η επιλογή σου, προσπαθείς να μας πείσεις ότι τα βρίσκει μπαστούνια.

        Αν κινηθεί σωστά ο Σαμαράς η Ντόρα θα φύγει αναίμακτα χωρίς να πάρει ούτε τον Ισίδωρο, καθότι ο άνθρωπος έχει και μπίζνες (για τον Κυριάκο δεν το συζητάμε καν). Και σε χρόνο ρεκόρ θα είναι πρωθυπουργός. Ο ΓΑΠ δεν θα αντέξει ούτε ένα χρόνο.

        Το 40% ήταν το απόλυτο ταβάνι του Μητσοτακισμού, αυτή τη στιγμή όλοι σπένδουν στο νέο αρχηγό. Μαζί και πολλοί διαπλεκόμενοι ψάχνουν να ρίξουν γέφυρες.

  4. donaE avatar
    donaE 13/12/2009 16:19:42

    Οταν ελεγε στρατιωτης μπορει να εννουσε του στρατου γενικα,μπορει και ταξιαρχος.

  5. kanis avatar
    kanis 13/12/2009 16:29:06

    Λεξικό Τριανταφυλλίδη

    λούφα η [lúfa] : (λαϊκ.) I. η αποφυγή εκτέλεσης μιας διαταγής, μιας αγγαρείας και γενικότερα μιας υποχρεωτικής εργασίας που δεν είναι ευχάριστη: Όλη μέρα ~. ΦΡ ~ και παραλλαγή, κυρίως στη γλώσσα των στρατιωτών για κπ. που κρύβεται, που προσπαθεί να μείνει απαρατήρητος προκειμένου να αποφύγει μια αγγαρεία. στη ~, κρυφά, μουλωχτά, υπογείως.

  6. nasos avatar
    nasos 13/12/2009 16:43:37

    http://www.enet.gr/?i=issue.el.home&date=13/12/2009&s=ios-kyriakhs
    Ο πολύς Ιός,επανέρχεται στο χιλιοειπωμένο θέμα των Μυστικών Κονδυλίων.
    Αλληλεγγύη μεταξύ Κρητών;

    • Tasos avatar
      Tasos @ nasos 13/12/2009 16:46:38

      Αλληλεγύη μεταξύ αθλίων...

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ nasos 13/12/2009 17:02:56

      ο Ιός με την Μήζενς θ΄ ασχοληθεί μετά λένε, πρώτα θέλει να αποκαθάρει τα Μυστικά Κονδύλια των κατάπτυστων εθνικών συμφερόντων που τολμάν και δεν επενδύονται όλα στο κρητικό κρατίδιο του μητσοτακιστάν.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ nasos 13/12/2009 17:35:23

      κουϊζ:
      ποιός Έλληνας πολιτικός είπε σε άπταιστα ελληνικά;:
      "Σύμφωνα με διάταξη του νόμου αυτού, ο έλεγχος της δαπάνης για απόρρητη εθνική ανάγκη ενεργείται υπό της προκαλεσάσης ταύτην αρμοδίας υπηρεσίας. Η χρηστή διαχείριση των κονδυλίων αυτών επαφίεται στον πατριωτισμό της πολιτικής ηγεσίας»."
      και μέσα δεκαπέντε χρόνια μιλάμε όλοι κορακίστικα.....

    • o Μήτσος avatar
      o Μήτσος @ nasos 13/12/2009 18:18:15

      Καλά κάνει και το σκαλίζει. Ειδικά σε εποχές που δεν κυκλοφορούν πολλά φράγκα, καλό είναι να ξέρουμε πως φαγωθήκανε όταν υπήρχανε.

      Μπορεί να είναι "χιλιοειπωμένο" το θέμα αλλά δεν είναι καθόλου ξεκαθαρισμένο. Η σκόνη είναι ακόμα κάτω από το χαλί.

      Κρήτες είναι ο Αβραμόπουλος, ο Καλαμίδας και ο Σαμαράς;

      • nasos avatar
        nasos @ o Μήτσος 13/12/2009 19:34:14

        Όχι Κρητικοί είναι οι Μητσοτάκηδες και οι Βαρδινογιάννηδες,οι οποίοι αν πιστέψουμε αυτά που έγραφε το Ποντίκι προ Δελατόλλα,έχουν ισχυρό λόγο στην Ε μέσω οφ-σορ στον Παναμά.

        • o Μήτσος avatar
          o Μήτσος @ nasos 13/12/2009 19:42:56

          Τη λαδιά με την εξαφάνιση των παραστατικών δεν την κάνανε κρητικοί ούτε η Ε, ο Σαμαράς την έκανε.

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ nasos 13/12/2009 19:52:07

          Παραστατικά δεν υπάρχουν στα μυστικά κονδύλια γιατί είναι μυστικά. Βγήκαν δικαστικές αποφάσεις που τους αθώωναν όλους, τον Καλαμίδα δυστυχώς μετά θάνατον, το 1996. Αλλά μια που δεν έχουν να πουν κάτι άλλο, κάνουν ανακύκλωση λάσπης.

          Αίσχος!

        • o Μήτσος avatar
          o Μήτσος @ nasos 14/12/2009 02:10:07

          Επώνυμε, κάνεις μάλλον ότι δεν καταλαβαίνεις, ή έχεις κερδίσει το σαμάρι που αξίζεις. Τα μυστικά κονδύλια έχουν παραστατικά τα οποία δεν είναι προσβάσιμα στον κάθε Μήτσο και Κίτσο, αλλά στους διαδόχους του κάθε ΥΠΕΞ, για να μπορέσουν να συνεχίσουν το έργο του προηγούμενου. Αυτά τα παραστατικά τα εξαφάνισε ο ΑΣ. Για λόγους ασφαλείας ή γιατί τα είχε διαχειριστεί όπως βόλευε τον ίδιο και καλό θα ήταν να μην ξέρει κανείς αλλος τι παιχνίδι έπαιξε; Μιλάμε για κάτι δις τα οποία δεν τα είχε κληρονομήσει από τον μπαμπά του!

      • (Α)θανάσης avatar
        (Α)θανάσης @ o Μήτσος 14/12/2009 02:51:00

        Άσε, Μήτσουμ', το πως φαγωθήκανε όταν υπήρχανε τα λεφτά, κομμα(τόσκυλο) εξουσίας ΚΑΙ ΔΗ ΠΑΣΟΚ, να το ρωτάει, είναι προσβολή στη νοημοσύνη μας... Άσε, πες ότι τα φάγανε οι σκώροι...

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ nasos 14/12/2009 13:49:20

      Μόλις κάθησε και διάβασα τον Ιό για τα μυστικά κονδύλια. Έφριξα. Βασίζεται καθαρά σε μαρτυρίες του Μητσοτάκη και του γνωστού από τις εσωκομματικές εκλγογές Δ. Χατζηδάκη (σημερινού δημάρχου Παλαιού Φαλήρου).

      Αντί να βάλει τις μαρτυρίες του ίδιου του διπλωμάτη Φραγκίσκου Βέρρου, βάζει το Χατζηδάκη να λέει τι του είπε δήθεν ο Βέρρος. Ο Βέρρος τι έχει να πει γι' αυτά; Γιατί δεν βάζουν να πει τι είπε ο ίδιος;

      Η μόνη χρονιά στην οποία υπήρξε σοβαρή αύξηση των μυστικών κονδυλίων είναι το 1991, χρονιά στην οποία δημιουργήθηκε η σύγχρονη εκδοχή του Σκοπιανού ζητήματος. Ειδικά το 1990, πρώτη χρονιά υπουργίας Σαμαρα, υπήρχαν ελάχιστες, συγκριτικά με τα επόμενα χρόνια, υπερβάσεις. Το 1992, που μόνον τρεισήμιση μήνες διαχειρίστηκε ο Σαμαράς, και το 1993, οι υπερβάσεις ήταν κι εκεί τεράστδιες.

      Αυτό που με ενοχλεί εμένα είναι ότι ψάχνουν ένα θέμα στο οποίο, από τη φύση του, η αλήθεια είναι αδύνατον να αποδειχθεί. Τα μυστικά κονδύλια είναι μυστικά, πώς να το κάνουμε; Δεν βγάζεις άκρη. Πέταξε ο Μητσοτάκης λάσπη στον ανεμιστήρα για να συκοφαντήσει και γέμισε τον κόσμο.

      Εντωμεταξύ, ο ίδιος ο Ιός μας λέει ότι όλα αυτά βγήκαν στη φόρα μετά την πτώση της κυβέρνησης Μητσοτάκη. Πιο πριν γιατί δεν βγήκε τίποτα; Δεν είχε υποχρέωση ο Μητσοτάκης να μας ενημέρωσει για κάτι στραβό από την αρχή, μόλις το είχε ανακαλύψει;

      Μια απλή ανάγνωση του δημοσιεύματος του Ιού αρκεί να πείσει ακόμη και τους κακόπιστους ότι γίνεται απλώς αναπαραγωγή υπαινιγμών και λάσπης, χωρίς κανένα απολύτως αξιόπιστο στοιχείο εις βάρος του Σαμαρά. Τελικά η μόνη κατηγορία είναι ότι μοίραζε λεφτά σε δημοσιογράφους για προσωπική του προβολή (και μάλιστα από χρήματα άλλα από αυτά που είχε στην απόλυτη διάθεσή του, χωρίς παραστατικά, που ήταν τα μισά λεφτά σχεδόν!), αλλά ούτε και γι' αυτή υπάρχουν στοιχεία πέρα από μια κατάθεση του Δ. Χατζηδάκη του τύπου "μου είπε ο Βέρρος ότι".

      Και ξαναρωτάω: ο Βέρρος δεν ρωτήθηκε; Αποκλείεται να μην ρωτήθηκε στην ΕΔΕ που διενήργησε ο Παπούλιας μόλις ανέλαβε. Γιατί λοιπόν δεν μας λένε τι είπε ο ίδιος ο Βέρρος στην ΕΔΕ, πέρα από τα "μου είπε ο Βέρρος"; Προφανώς δεν υπηρετούν τον επιδιωκόμενο στόχο, οπότε τα αποσιωπούμε.

      • tiramola avatar
        tiramola @ Blimblomblim 14/12/2009 14:09:34

        Τα έχει βάλει με τον Σαμαρά ο Ιός λοιπόν...
        Καλά σας κάνουν και καλά κάνουν σε όλους μας εντέλει αφού η αλήθεια είναι κατά περίσταση μόνο στο Ελλάντα...
        Το ότι ο Σαμαράς ήταν ο ΥΠΕΞ την περίοδο της αποδεδειγμένης διακίνησης των μαύρων του υπουργείου του προφανώς δεν έχει καμιά σημασία...
        Ψάξε τώρα να βρεις τι είπε και τι δεν είπε ο Βέρρος...

  7. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 13/12/2009 16:58:17

    Μωρε μην χτυπατε την κοπέλα (λεμε τωρα). Ισως να ειδε τις τελευταιες δημοσκοπισεις που μετρανε δημοτικοτητες και να εχει πεσει σε καταθλιψη. Η παλαι ποτε δημοφιλεστερη πολιτικος (με το γνωστο απιστευτο αβανταρισμα απο τα ΜΜΕ της διαπλοκης και των συμφεροντων) σημερα εχει μόνο 38% θετικές γνώμες. Οι δε αρνητικες πλησιάζουν το 60%.

  8. πρώτα η ελλάδα avatar
    πρώτα η ελλάδα 13/12/2009 17:34:00

    Δύο αρνήσεις μέχρι στιγμής.
    Στην τρίτη ο απλός στρατιώτης καίγεται.
    Εάν ήμουν ο Αντώνης Σαμαράς θα άφηνα να περάσει πολύς καιρός πριν της δώσω άλλη ευκαιρία.
    Όχι τίποτε άλλο αλλά για να την προστατέψω από τον εαυτό της, γιατί τελευταία έχει τάσεις πολιτικής αυτοχειρίας.

  9. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 13/12/2009 18:03:06

    Θα την υπερκεράσει ο Κυριάκος.....
    Θα ασχοληθεί με τον Ισίδωρο.....
    Θα μάθει πώς τυλίγει η Μαρίκα τα ντολμαδάκια....
    Την βλέπω να γίνεται σαν το κογιότ που κυνηγάει την Μπι..Μπι...Μπι....

    • Y. avatar
      Y. @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 13/12/2009 19:08:57

      Πετυχημένο!

  10. Κεραυνός avatar
    Κεραυνός 13/12/2009 18:56:17

    Πάλι με την Μπακογιάννη τα βάλατε?
    Κατανοητό τα τελευταία 6 χρόνια κυβερνούσε η Νέα Δημοκρατία που μας έφερε σε αυτό το χάλι σήμερα αλλά του Καραμανλή όχι της Μπακογιάννη.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Κεραυνός 13/12/2009 18:58:39

      που όλως τυχαίως το 80% των στελεχών της κυβέρνησής του υποστήριζε την υποψηφιότητά της...

      • Κεραυνός avatar
        Κεραυνός @ B.K.Σ. 13/12/2009 19:00:57

        Για τα μάτια του κόσμου που λένε ...

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ Κεραυνός 13/12/2009 19:16:41

          για να μην πάθει κατάθλιψη ε;
          Αφού δεν είχε καταφέρει να πείσει και να κερδίσει τους ανθρώπους που συναναστρεφόταν δια ζώσης πως θα έπειθε τον κόσμο όλο; από το γυαλί; αμ δε....

  11. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 13/12/2009 18:57:32

    που είναι ο Δαίμων;
    Πόσα “όχι” μπορεί ακόμα να πει η Ντόρα;
    http://tapragmata.gr/?p=1252

  12. Κεραυνός avatar
    Κεραυνός 13/12/2009 19:04:48

    Ειλικρινά πιστεύετε οτι τα τελευταία 6 χρόνια μπορούσε να περάσει οποιαδήποτε απόφαση χωρίς να την εγκρίνει πρώτα ο πρωθυπουργός?

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Κεραυνός 13/12/2009 19:53:09

      Ναι. Γι' αυτό και κατψηφίστηκε, επειδή ποτέ δεν κυβέρνησε.

  13. gaetano avatar
    gaetano 13/12/2009 19:07:12

    ΘΑ ΤΟ ΧΩΝΕΨΕΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ . Η ΘΑ ΔΕΧΤΕΙ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝΤΑ ΡΟΛΟ Η ΘΑ ΦΥΓΕΙ .
    ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΞΗ .ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΛΙΓΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ. ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΧΑΝΕΙ .
    ΜΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ Η ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ;

  14. ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΦΩΚΑΣ avatar
    ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΦΩΚΑΣ 13/12/2009 19:09:20

    Αντωνη τα φιδια τα πατανε στο κεφαλι...

    Πατα την οχια ΤΩΡΑ , γιατι μετα θα ειναι αργα και για σενα ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.

    ΤΩΡΑ..

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΦΩΚΑΣ 13/12/2009 19:21:46

      το ανησυχητικό είναι ότι όχι μόνο δεν της πάτησε το κεφάλι αλλά της πρότεινε το Παιδείας!!! Το Παιδείας στον θηλυκό Yorgos??? Τελικά δεν υπάρχει ελπίδα στον τόπο...

      • Κεραυνός avatar
        Κεραυνός @ vardarskian 13/12/2009 19:44:06

        Άφησε τον Νικηφόρο στην ησυχία του και στις παραισθήσεις του οτι τάχα η Ντόρα είναι υπεύθυνη για την μελλοντική καταστροφή του πλανήτη. Όσο για τον θηλυκό Yorgos δέν τον χρειαζόμασταν καθόλου μας αρκεί ο αρσενικός που τον υπερψήφισε ο Ελληνικός λαός στις εκλογές της 4ης Οκτωμβρίου.

  15. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 13/12/2009 19:36:24

    Ποιο ανησυχητικο.Καλυτερος ελιγμος δεν υπηρχε.Η Ντορα μαλλον θα ηθελε το Εξωτερικων αλλα ο Σαμαρας ηξερε οτι αυτο θα προκαλουσε εξεγερση αυτων που τον ψηφισαν και της πασαρε το Παιδειας οπου υπαρχει συναντιληψη των δυο τασεων της ΝΔ εναντιον των μπαχαλων στα πανεπιστημια οπου φυσικα και τη δουλεια του θα εκανε και θα γινοταν ακομη πιο αντιπαθης η Ντορα στην αριστερα αφου αυτη θα εβγαζε τις σκληρες θεσεις κατα του ασυλου και οχι καποιος "εθνικιστης".
    Οι σαμαρικοι βεβαια εχαψαν το γεγονος οτι οι θεσεις Αβραμοπουλου για τα εξωτερικα δε διαφερουν και πολυ απο της Ντορας,απλως αυτη ειχαν δαιμονοποιησει.

    • kanis avatar
      kanis @ ψυχραιμια 13/12/2009 19:42:20

      Μα, όπως έλεγες πριν λίγες μέρες φίλε ψυχραιμία, η οικογένεια Μητσοτάκη με άνωθεν κι έξωθεν εντολή διατηρεί καλές σχέσεις με την αριστερά από το 89 τουλάχιστον. Γι΄αυτό θα της προτάθηκε το Παιδείας, μήπως και νουθετήσει τους μπαχαλάκηδες, που όλο και περισσότερο θα την υπακούανε!!!

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ kanis 13/12/2009 19:45:25

        Και η Γιαννακου ειχε καλες σχεσεις και γιαυτο την ειχε βαλει εκει ο Καραμανλης και εκανε οτι μπορουσε να γλυψει την αριστερα με τη Ρεπουση και το βιβλιο της αλλα τα πανεπιστημια ειναι η βαση καταδρομικων επιχειρησεων των επαναστατικων κομμαντος και οι καλες σχεσεις πανε περιπατο αν πας να τους παρεις τη βαση και το ορμητηριο τους.

        • kanis avatar
          kanis @ ψυχραιμια 13/12/2009 20:00:17

          Μην συγχέεις μπαχαλοκομάντα με φοιτητές..
          αλλά άσυλο με φοιτητές και μπαχαλοκομάντα με ορμητήρια...
          Ας δούμε πρώτα ποιές είναι οι ομάδες και μετά, να κάνουμε τους διαιτητές στον αγώνα.
          Ποιοί θέλουν το μπάχαλο τελικά, ώστε να οφελούνται καταγγέλοντας το μετά βδελυγμίας;

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ ψυχραιμια 13/12/2009 19:44:48

      Το άσυλο είναι μόνο το σύμπτωμα. Η παθογένεια ξεκινάει από το δημοτικό... Τι Ντόρα, τι Ρεπούση...

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ ψυχραιμια 13/12/2009 19:46:21

      Στο εξωτερικών δεν παρήγαγε έργο. Δεν προήγαγε τις διεθνείς σχέσεις της χώρας. Επί Παπούλια και ΓΑΠ κάθε τρεις και λίγο είχαμε κι έναν υπουργό εξωτερικών στην Αθήνα. πως θα χτίσεις την αλληλεγγύη, μόνον περιμένοντας το ξεροκόματο του ραντεβού με την Ράις;
      Αν όντως της πρότεινε το Παιδείας και το αποδεχόταν από αύριο θα με είχες εδώ μέσα ως φανατική αντισαμαρική. Κρατάω μια επιφύλαξη πως δεν της το πρότεινε, θέλω να πιστεύω δηλαδή...
      Το Παιδείας και το Πολιτισμού χρειάζονται ανθρώπους με Όραμα, η γυναίκα είναι πραγματίστρια να μπει εκεί που της ταιριάζει, στον τουρισμό, να τον κάνει τον ισχυρότερο τομέα μετά το οικονομίας, άμα έχει τα μπρίκια.

      • vardarskian avatar
        vardarskian @ B.K.Σ. 13/12/2009 19:51:27

        Πρόεδρος της Βουλής.
        Και πολύ της είναι.

        • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
          ΓΙΑΝΝΗΣ @ vardarskian 13/12/2009 21:28:02

          ΣΤ' Αντιπρόεδρος και βλέπουμε...Άκου Πρόεδρος..

    • Y. avatar
      Y. @ ψυχραιμια 13/12/2009 19:50:23

      Με δεδομένο ότι οι θέσεις του Αβραμό συμπίπτουν με αυτές του Σαμαρά (ειδάλλως δεν θα τον έκανε υπεύθυνο στα εξωτερικά), παράλληλα δε οι θέσεις Σ και Ντόρας δεν έχουν καμιά σχέση μεταξύ τους, αποκλείεται οι θέσεις Αβραμό και Ντόρας, να μη διαφέρουν.

      • o Μήτσος avatar
        o Μήτσος @ Y. 13/12/2009 19:59:15

        έχει και θέσεις ο Αβραμόπουλος! Τι λέτε ρε παιδιά! Σχετικά με τη χορίστρα;

      • Y. avatar
        Y. @ Y. 13/12/2009 20:03:00

        Απαντούσα στον ψυχραιμία, 8.36

    • o Μήτσος avatar
      o Μήτσος @ ψυχραιμια 13/12/2009 19:52:20

      Δεν είναι και μόνο οι λεγόμενες "θέσεις" γιατί δεν φημίζεται ο Αβραμόπουλος πολύ για τις θέσεις του... Είναι ότι έχουν ξανακάνει παιχνίδι οι δυό τους με βάση τα "χιλιοειπωμένα" μυστικά κονδύλια. Και εκεί το πακέτο δεν το δίνει στην Ντόρα.

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ o Μήτσος 13/12/2009 19:55:10

        Μήτσο αντί να καταπίνεις αμάσητο τον Ιό δεν κάνεις ένα γκούγκλισμα να βρεις και τα υπόλοιπα κομματάκια του παζλ...
        και για τα παραστατικά βεβαίως βεβαίως, και τι τί γίνεται πάντα στο ΥΠΕΞ και πριν το 90 και μετά το 92 σχετικώς με αυτά...

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ o Μήτσος 13/12/2009 19:55:34

        Ποιος είχε γράψει ρε παιδιά για τις αθωωτικές δικαστικές αποφάσεις για τα μυστικά κονδύλια να τις τρίψει στη μούρη του Μήτσου;

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ Επώνυμος 13/12/2009 20:00:17

          καλύτερα να φέρουμε τα μυστικά κονδύλια του Μητσοτάκη και του ΓΑΠ μετά, προσωπικά βαριέμαι, να κάτσει να ψάξει μόνος του ο καθένας, από τους αναγνώστες της Ελευθεροτυπίας βέβαια δεν περιμένω να λειτουργούν τα ρουλεμάν.

        • Y. avatar
          Y. @ Επώνυμος 13/12/2009 21:18:19

          Τελικά ΒΚΣ, οι 25 διαδηλώτριες ήταν όμορφες? (....έστω και υποκειμενικά)

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ Επώνυμος 13/12/2009 21:24:48

          Υ, πού; πώς; τί; !!!
          (αναφέρεσαι στο λινκ του νάσου από το κλασσικόπερίπτωση για την Ελευθεροτυπία; τώρα το διαβάζω...

        • Y. avatar
          Y. @ Επώνυμος 13/12/2009 21:32:13

          ...γράψε λάθος. Ήταν για τον nasos

      • nasos avatar
        nasos @ o Μήτσος 13/12/2009 21:00:16

        http://klassikoperiptosi.blogspot.com/2009/12/blog-post_911.html

        • nasos avatar
          nasos @ nasos 13/12/2009 21:01:51

          http://www.resaltomag.gr/forum/viewtopic.php?t=3484

  16. blue nile avatar
    blue nile 13/12/2009 19:36:51

    Καλύτερα στο παιδείας παρά στο εξωτερικών

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ blue nile 13/12/2009 20:28:18

      ...να πολλαπλασιαστούν τα φυντανάκια μελλοντικοί ΥΠΕΞ...
      η αλεπού 100 και τα αλεπουδάκια 101.

  17. Ιwαννηs Δημητριαδηs avatar
    Ιwαννηs Δημητριαδηs 13/12/2009 19:51:16

    Ο Σαμαραs πρεπει να απαλαγει απο το μητσοτακαιηκο. Αυτο μπορει να το κανει μονο αν ραδιουργηση ομοια με αυτουs .Nα παιζει πλεον το το παιχνιδι τηs διαφανειαs . Nα κανει την αρχη μετα την συναντηση με τουs πολιτικουs αρχηγουs.Με διαροεs για τον βιο και την πολιτεια τοs

  18. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/12/2009 20:26:02

    Αρκετα ασχοληθηκαμε με την κυρα Θοδωρα μετα 3 επιθετα. Εχουμε και σοβαροτερες δουλειες. τα εχει λυμμενα τα θεματα της και "αργια μητηρ πασης κακιας".

    ΠΠ

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/12/2009 21:30:05

      Πες τα. Δουλειες δεν εχουμε, στα ορια της χρεοκοπιας ειμαστε, για φούντο παμε ολοι μαζι και θα ασχολουμαστε τωρα με την παμπλουτη Μητσοτακαινα που ειχε παει για shopping στο Παρίσι μια βδομάδα στην υγεια των κοροιδων. Βρε ΟΥΣΤ

  19. ident avatar
    ident 13/12/2009 20:50:57

    Μέχρι στιγμής αναμενόμενες οι κινήσεις στην σκακιέρα και από τις δύο πλευρές.

  20. kanis avatar
    kanis 13/12/2009 21:28:47

    Η ΑΠΟΣΤΑΣΙΑ σε ποιό χρωματόσωμα εγγράφεται;

  21. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 14/12/2009 00:53:37

    για γερά στομάχια, οι τελευταίες αναρτήσεις του Μποτίλια στο πέλαγος.
    που θεωρεί δεδομένη την διάσπαση.
    (το μπλογκ του στους συνδέσμους του Αντινέα)

  22. kkefali avatar
    kkefali 14/12/2009 02:16:59

    Καμία σχέση δεν έχει το zero sum game με το "όλα ή τίποτα". (http://en.wikipedia.org/wiki/Zero_sum_game)

  23. Κοινός νους avatar
    Κοινός νους 14/12/2009 02:51:44

    ΡΕΕΕΕ! Κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε ή είστε όντως άσχετοι; Το τι κάνει Ο ΣΑΜΑΡΑΣ (και όχι η Ντόρα) είναι ξεκάθαρο, και ταιριάζει με αυτά που του λέγατε να κάνει: Ο Σαμαράς έβγαλε το δημοσίευμα για τα Σκόπια, και μετά της ζήτησε να πάει μαζί του, πράγμα που δεν μπορούσε φυσικά να γίνει (Σκόπια- ωτίτιτδα 1-0). Μετά, της πρότεινε ό,τι δεύτερο είχε (όχι ότι είναι δεύτερο η Παιδεία, αλλά ΟΛΟΙ αυτοί έτσι το βλέπουν), οπότε η Ντόρα ξανάφαγε γκολ (Άσυλο - Ντόρα 2-0). Σε λίγες μέρες θα υπάρξει το 3-0, θα ακολουθήσουν οι συνέπειες, και ό,τι ευχηθήκατε δε θα αργήσει να γίνει...

  24. mapix avatar
    mapix 14/12/2009 10:12:07

    ο Αντώνης Σαμαράς φανερώνεται ένας εξόχως τακτικιστής πολιτικός παίκτης. Αυτό κανείς δεν μπορεί να το αμφισβητήσει. φυσικά είχε "σπρώξιμο" από Καραμανλισμό και μίντια αλλά αυτό ούτως ή άλλως με τίποτα δε συρρικνώνει, μειώνει, αλλοιώνει την προσωπική πολιτική του στόφα. δεύτερον, η Μπακογιάννη βαρύνετο με το ...προπατορικό αμάρτημα. τί σημαίνειπρακτικά τούτο; εάν έκανε κριτική στην κυβέρνηση Καραμανλή, ούσα το νούμερο 2 της, θα την κατηγορούσαν ότι βιάζεται να γίνει το νούμερο 1, γνήσια απότοκος του Μητσοτάκη κλπ κλπ. Διάλεξε την ασφαλή οδό του λιβανιστηρίου Καραμανλή, μη μπορώντας έτσι κι αλλιώς να προβλέψει ότι η επί 13 σχεδόν έτη "προεδράρα" θα γινόταν τόσο μα τόσο γρήγορα persona non grata των νεοδημοκρατών. Τρίτον και κυριώτερο -προεκλογικώς- έπαιξε με όρους .. εκλογής από το Συνέδριο, δηλαδή συμμαχιών, σε γήπεδο βάσης. ( αναρωτιέμαι τα τσακάλια του επιτελείου της, χαμπάρι δεν έπαιρναν πως οδηγείται στο γκρεμό;).
    Στο δια ταύτα.
    ο Αντώνης φέρεται πολιτικά ευφυώς. Της προσφέρει ανώδυνα το χέρι, γνωρίζοντας πως εκείνη δεν πρόκειται να το πιάσει, της δίνει "οφ'ιτσια" εκ του ασφαλούς γνωρίζοντας πως εκείνη δεν πρόκειται να δεχθεί. μαγκιά του, που θα λεγε και η Τάνια Τσανακλίδου.
    στο παιχνίδι τούτο, ήταν εξ αρχής γνωστό, ότι...
    the winner takes it all.
    Τρίτον,

    • Pyros avatar
      Pyros @ mapix 15/12/2009 15:01:18

      Sproksimo o Samaras apo ta media? Mallon se alli chora zoysame.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ mapix 15/12/2009 15:11:58

      Ούτε από τον Καραμανλισμό είχε ακριβώς σπρώξιμο. Οι καραμανλικοί δεν είχαν πού την κεφαλήν κλίναι μετά τη συντριπτική ήττα του ΚΚ του Β και αναγκαστικά στράφηκαν στο Σαμαρά. Σπρώξιμο ο Σαμαράς είχε βασικά από εμάς. Από την αρχική αποφασισμένη μειοψηφία κάποιων ταλιμπάν που πιστέψαμε στην υποψηφιότητά του από την αρχή και με νύχια και με δόντια παλαίψαμε για τις ιδέες μας, που εκπροσωπούσε ο Αντώνης, και όχι για το πρόσωπο του Αντώνη.

  25. Aggelos avatar
    Aggelos 14/12/2009 11:37:54

    ο Αβραμο ειναι ο καλυτερος για Υπεξ..ειναι η δουλεια του..διπλωματης ειναι..

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ Aggelos 14/12/2009 14:22:40

      για ΥΠΕΞ και μόνον.

  26. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 14/12/2009 12:05:29

    Θοδωρούλα μου,τώρα πιά που σαν απλός στρατιώτης θα περνάς ατέλειωτες ώρες στη σκοπιά,δεν πετιέσαι και μέχρι τον Καλυβιώτη;Εχει εξαιρετικούς καμβάδες με υπέροχα και εντελώς πρωτότυπα dessins.Οπως τον μυστικό δείπνο,τον γέρο με την πίπα και τη Σπανιόλα που χορεύει Flamenco.Ετσι,όταν τελειώσεις τη θητεία σου(μιάς που δεν δέχεσαι ν'αναλάβεις κανένα πόστο,παραχωρώντας το γενναιόδωρα σε νεώρεα στελέχη),θ'άχεις τελειωμένα και δυό-τρία tableaux.Ενα γιά δεξιά από το σύνθετο με την TV και το ραδιοκασετόφωνο,ένα γιά κάτω απ'την ασπρόμαυρη φγωτογραφία που σε δείχνει με δυό ατέλειωτα κοτσίδια να λές το ποίημα στην εθνική επαίτειο στο σχολικό θεατράκι κι ένα,αυτό με την Σπανιόλα,γιά να το δώσεις στον φίλο σου τον πρώτο πολίτη της πόλης.Αν το αποδεχθεί ξινισμένος,είναι γιατί εσχάτως μεγαλοπιάνεται, μιάς που εξασφάλισε και την στήριξη του χοντρού.Δεν πειράζει όμως.Εσύ,θ'άχεις κ'ανει το ευγενικό σου geste.Ατέλειωτα φιλάκια.

    • Tasos avatar
      Tasos @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 14/12/2009 16:50:59

      Ωραίος!!!

  27. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 14/12/2009 14:32:52

    Τι εννοείς, ότι μετά το Σαμαρά δεν υπήρξαν ξανά μυστικά κονδύλια στο ΥΠΕΞ; Αφού υπάρχουν πάντοτε μυστικά κονδύλια στο ΥΠΕΞ.

  28. vangelis avatar
    vangelis 14/12/2009 17:27:23

    Αντώνη πάτα το φίδι πριν γίνει επικινδύνο ...ξεδόντιασέ το ...

  29. TEO avatar
    TEO 14/12/2009 18:41:11

    Τό 40% της Ντόρας είναι τό αφελές ποσοστό, των αφελων Ν.Δκρατών πού ψήφισαν αφελώς στό ποντάρισμα Ντόρας στήν αφέλεια...

  30. ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ avatar
    ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ 16/12/2009 09:25:13

    Το 40% της ντορας ειναιεπίσης η ζωντανή μνήμη όλων των ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ που πλήγωσε η διπλή προδοσία του νυν αρχηγού της Ν.Δ.,και για την οποία ο ίδιος δεν αισθάνθηκε την ανάγκη να ζητήσει δημόσια συγγνώμη,ως ώφειλε. Σε κάθε περίπτωση και για όσο παραμένει αμετανόητος δεν μπορεί να ελπίζει στην στήριξη όλων των Ν.Δημοκρατών στις <>.Και εμείς τι είχαμε τί χάσαμε.Αυτός όμως κακό του κεφαλιού το

  31. braxamiotis avatar
    braxamiotis 21/12/2009 12:20:17

    απλά κορυφαίο !!! ρε τους π..δες της Θεσσαλονίκης, τι του επεφύλλασσαν!
    http://taxalia.blogspot.com/2009/12/blog-post_6953.html