#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/07/2012 12:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το Iron Lady και η «νέα μόδα Θάτσερ»


Καί ξαφνικά, οι πωλήσεις τών αγγλόφωνων βιβλίων σχετικά μέ τήν Μάργκαρετ Θάτσερ εκτοξεύονται στά ύψη, νέες εκδόσεις οπτικοακουστικού υλικού βγαίνουν στήν διεθνή αγορά, τό youtube γεμίζει μέ βίντεο ομιλιών τής Θάτσερ ή σχετικών ντοκυμανταίρ... Τί στό καλό συμβαίνει;


 Τόν χορό πρωτοέσυρε η περυσινή ταινία The Iron Lady μέ τήν Meryl Streep. Η ταινία θά λέγαμε παρουσιάζει μάλλον αρνητικά τήν Θάτσερ. Στην ταινια παρουσιάζεται ως τρελόγρια πού τά’χει χαμένα, μέ Alzheimer (πού όντως πλέον έχει) καί παραισθήσεις, ενώ οι σκηνές από τήν πρωθυπουργία της είναι διαρκώς και επίμονα διανθισμένες μέ στιγμιότυπα ακραίας αστυνομικής βίας εναντίον διαδηλωτών. (Η ίδια η Meryl Streep δήλωσε πως δεν ήθελε να παίξει τον ρόλο της Θάτσερ, διότι διαφωνούσε με την πολιτική της.) Πώς λοιπόν έδρασε η ταινία ως αιτία ή αφορμή γιά μιά θετική επανανακάλυψη τής Maggie;

 Η λύση μάλλον εντοπίζεται σέ μιά «ανακάλυψη» τής προσωπικότητας τής Θάτσερ από μιά γενιά πού δέν τήν γνώρισε από πρώτο χέρι. Η ακραία δαιμονοποίησή της από τήν Αριστερά τήν είχε «θάψει», τήν είχε ταυτίσει σέ μεγάλο κομμάτι τής νεανικής κοινής γνώμης μέ τόν Μεφιστοφελή, μέ τό Απόλυτο Κακό - καί μόνο στό άκουσμα τού ονόματος παρατηρούντο μορφασμοί αποτροπιασμού. Η Αριστερά δέν μπορεί παρά νά μάχεται εις αιώνας αιώνων τήν Θάτσερ, διότι ποτέ δέν θά τής συγχωρήσει ότι τήν νίκησε (μιά παρόμοια εκδικητικότητα παρατηρούμε καί στήν Ελλάδα). Παλαιότερα, στην Ελλάδα μόνο μεμονωμένοι διανοούμενοι, πάλαι ποτέ αριστεροί τόλμησαν νά διατυπώσουν ότι η Θάτσερ δέν είναι ο «απόλυτος εχθρός» όπως νόμιζαν παλαιότερα. Σήμερα, αυτή η νεώτατη γενιά αντίκρυσε συγκροτημένα μέ αφορμή τήν ταινία μία έστω εκδοχή τής Θάτσερ γιά πρώτη φορά: κλήθηκε νά κρίνει αυτόνομα γιά πρώτη φορά. Η παρουσίαση τής προσωπικότητας τής Θάτσερ, ακόμα καί μέ αρνητική χροιά αλλά μέ τό απαράμιλλο ταλέντο ενσάρκωσης τής Streep, αποκάλυψε μιά προηγουμένως «κεκρυμμένη ιστορία» σέ ένα νέο ακροατήριο. Καί μιά προσωπικότητα μέ τόν δυναμισμό τής Θάτσερ προξένησε ένα πραγματικά εντυπωσιακό κύμα διαδικτυακού ενδιαφέροντος, το οποίο μεταφράζεται σε διαδικτυακή virality και ενασχόληση της διαδικτυακής κοινότητας με χιλιάδες «κλίκ», νέα προϊόντα, νέα ντοκυμανταίρ, νέες ζυμώσεις και νέες ιδέες.


Δέν πρέπει νά παραβλέψουμε εδώ ως πιθανή αιτία αναζωπύρωσης τήν μαλθακότητα ή ακόμα καί ανικανότητα τών σημερινών ευρωπαϊκών ηγεσιών, ή τό «ψωμοτύρι» τών κάθε λογής συμβιβασμών: η ανάκληση της εικόνας τής Θάτσερ λειτουργεί ενδεχομένως μέ τήν στιβαρότητα τής ηγεσίας της ως σύμβολο γιά τά ακριβώς αντίθετα. "I am not a consensus politician. I am a conviction politician": αυτή η διακήρυξη ίσως αρχίζει νά λειτουργεί ως οδοδείκτης γιά όσους θέλουν νά ξαλαψηλαφίσουν τήν πολιτική ως εφαρμογή ιδεών, αρχών καί αξιών - ακόμα καί διαφορετικών από αυτών τής Θάτσερ, μά πάντως ιδεών, αρχών καί αξιών. Καί τηρουμένων πάντοτε τών αναλογιών, διότι δέν είναι όλες οι χώρες πανομοιότυπες μέ τήν κατάσταση τής Μεγάλης Βρεττανίας τού ’79. Το κατά πόσον η επίμονη εφαρμογή συγκεκριμένης πολιτικής και αρχών πρέπει να συμπορεύεται με μια κουλτούρα πρωτοφανούς εξατομίκευσης, όπως ἐγινε στην επιρρεπή σε τέτοιες τάσεις Βρεττανία, είναι ένα μάλλον άτοπο ερώτημα.



Η Θάτσερ έχει μπεί πλέον γιά τά καλά, καί μέ έναν εντελώς νέο τρόπο, στήν popular culture. Γιά νά μήν δώσουμε τήν εντύπωση ότι η «νέα τρέλλα» είναι απλώς δραστηριότητα κάποιων πολιτικοποιημένων, ή ότι η ανακάλυψη τής Θάτσερ δέν έχει τά χαρακτηριστικά «μαζικού προϊόντος», φέρνουμε ως παράδειγμα τόν γιουτουμπιστή thatcheritescot: σέ κάθε ένα από τά πάμπολλα βίντεό του μέ ομιλίες τής Θάτσερ προηγείται μιά «καρτουνίστικη» εισαγωγή-παρωδία (δές γιά παράδειγμα εδώ ή εδώ ή εδώ). Τό είδος, η υφή αυτών τών προλόγων δείχνει ότι μιλάμε πλέον γιά κανονικότατη popular culture. Ο δέ ευρωσκεπτικισμός της καί η άρνηση νά παραχωρήσει τήν δύναμη τής λίρας στήν οικονομική ένωση τής Ευρώπης, ή η άρνησή της νά παραχωρήσει τήν αυτοτέλεια τών άμεσα εκλεγμένων ηγεσιών τής Βρεττανίας σέ ένα θολό μόρφωμα τών Βρυξελλών μέ ηγήτορες... ημι-εκλεγμένους ή διορισμένους εξ εκλεγμένων, αποκτά ενδεχομένως σήμερα μιάν άλλη επικαιρότητα. ("the day of the artificially constructed mega state has gone" – 1992.)


Παράλληλα, τά τελευταία χρόνια επιχειρήθηκε καί μιά εκ νέου δαιμονοποίηση τής Θάτσερ, μέ αναφορά σ’ αυτήν τών απαρχών τού Shock Doctrine κατά Naomi Klein. Βέβαια, σε αυτήν την αφήγηση υπάρχει ένα λογικό άλμα: σύμφωνα μέ τήν αφήγηση, η Θάτσερ δέν εφάρμοσε τίς θεωρίες της κυρίως και προτίστως στήν δική της χώρα, αλλά στήν... δικτατορική Χιλή τού Πινοσέτ. Αυτά τά δύο ρεύματα, η «επαναδαιμονοποίηση τής Θάτσερ» καί η «νέα μόδα τής Θάτσερ», μοιάζει νά συγκρούστηκαν σφόδρα τόν τελευταίο χρόνο καί, άν κρίνουμε από τά διαδικτυακά «ίχνη» τής μάχης, νίκησε κατά κράτος η δεύτερη. Μένει νά δούμε άν θά λειτουργήσει κάτι τέτοιο ως επαναγονιμοποίηση τής «λαϊκής βάσης» τής συντηρητικής πολιτικής, έστω καί εξ αντιθέτου.

 Αστυάναξ Καυσοκαλυβίτης

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. No Way avatar
    No Way 08/07/2012 12:17:55

    Συντριμια και κομματια αφησε στην βρεττανικη οικονομια , ξεπουλωντας τα παντα , τα αποτελεσματα τα βιωνουν σημερα οι αγγλοι , με ενα υπερογκο χρεος 480% επι του ΑΕΠ ( 10,5 Τρις)

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ No Way 08/07/2012 18:00:58

      Ακριβώς! Ο θυληκός Σημίτης (ο δικός μας δεν πρόλαβε να ξεπουλήσει τα πάντα αλλά μας εγκλώβισε με τους ΟΑ2004 και την είσοδο στην ΟΝΕ με πλαστά στοιχεία).

    • Γιάννης Κιαπέκος avatar
      Γιάννης Κιαπέκος @ No Way 10/07/2012 10:07:00

      Φίλε μου συμφωνώ και επαυξάνω λέγοντας οτι αν οι Άγγλοι δεν εύρισκαν πετρέλαιο στη Βόρεια Θάλασσα σήμερα θα ήταν, οικονομικά , πολύ χειρότερα από εμάς κάτι σαν τον ... Νίγηρα. :)

  2. Nick avatar
    Nick 08/07/2012 12:25:47

    Στο Youtube υπάρχουν επεισόδια της θρυλικής σειράς Spitting Image που "στολίζουν" τη Θάτσερ. Δείτε τα και θα καταλάβετε τι σόι "σιδηρά κυρία" ήταν...

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Nick 08/07/2012 12:31:05

      Σὰν νὰ λέμε «δεῖτε Λάκη Λαζόπουλο γιὰ νὰ καταλάβετε ἀντικειμενικὰ τί συμβαίνει στὴν Ἑλλάδα σήμερα». Nice try...

      • Γιάννης Κιαπέκος avatar
        Γιάννης Κιαπέκος @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 10/07/2012 09:50:25

        Και μετά παραξηγήθηκες που σε αποκάλεσα "αγγλολάγνο"!!!
        Μετά λύπης μου διαπιστώνω ότι είσαι και "θατσερικός" οπότε τι βάσει συζήτησης μπορεί να έχει κανείς μαζύ σου.

  3. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 08/07/2012 12:40:01

    Κατά τη γνώμη μου η ταινία παρουσιάζει μια μπερδεμένη εικόνα για τη Θάτσερ, από την οποία δεν μπορείς να καταλάβεις ούτε τι άνθρωπος ήταν ούτε τι επιπτώσεις είχε η πολιτική της στη Βρετανία. Θα έλεγα ότι ακολουθεί την τακτική των 'μέσων αποστάσεων', ένα συνδυασμό πολιτικής ορθότητας (δεν εκφράζουμε άποψη μην τυχόν στενοχωρηθεί κάποιος) και μεταμοντερνισμού (όλα είναι σχετικά, δεν υπάρχει μία 'αλήθεια', κ.λ.π.). Δείτε αν θέλετε μια κριτική της εδώ http://argonautis.eu/the_iron_lady.htm.
    Πάντως μακάρι να είχε η Ελλάδα μια 'Σιδηρά Κυρία'. Αν μη τι άλλο θα έκανε κάτι για την εγκληματικότητα και δε θα ακολουθούσε ενδοτική εξωτερική πολιτική. Γενικά ο φιλελευθερισμός, αν και τρέφει μεγάλης κλίμακας ανισότητες, είναι πολύ καλύτερος της αναξιοκρατίας, του εθνομηδενισμού και της προώθησης της βίαιης κοινωνικής ισοπέδωσης ως δικαιοσύνης που συνοδεύουν το σοσιαλισμό. Η Θάτσερ θα ήταν το κατάλληλο αντίδοτο στον πασοκισμό.

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ Δημήτρης 08/07/2012 12:49:20

      διόρθωση:
      θα μπορούσε να είναι ένα αντίδοτο στον πασοκισμό

    • Πεπόνης avatar
      Πεπόνης @ Δημήτρης 09/07/2012 01:48:09

      "ο φιλελευθερισμός, αν και τρέφει μεγάλης κλίμακας ανισότητες, είναι πολύ καλύτερος της αναξιοκρατίας, του εθνομηδενισμού και της προώθησης της βίαιης κοινωνικής ισοπέδωσης ως δικαιοσύνης που συνοδεύουν το σοσιαλισμό"

      Φυσικά και είναι καλύτερος ο φιλελευθερισμός... αν δεν βρίσκεσαι "στην κάτω μεριά της μεγάλης κλίμακας ανισότητας" και αναγκάζεσαι να τρως από τα σκουπίδια, ή αν θάβεις τα παιδιά σου επειδή δεν μπορείς να τους προσφέρεις ούτε καν νερό.

      Με γεμάτη την κοιλιά κι εμένα όλα "καλύτερα" μου φαίνονται.

      Καλημέρα

  4. firiki2010 avatar
    firiki2010 08/07/2012 13:02:14

    Για να αντιληφθούμε τι "δαίμονας" ήταν η Θάτσερ και πόσο "κακές" οι θατσερικές πολιτικές της να θυμίσω ότι κέρδισε τρεις συνεχόμενες εκλογές, έμεινε 12 χρόνια πρωθυπουργός και με τις πολιτικές αυτές συνέχισαν να κυβερνούν οι συντηρητικοί και μετά την αποχωρηση της. Οι Εργατικοί έκαναν - μετά το 1979 που πρωτοβγήκε η Θάτσερ - 18 χρόνια να δουν εξουσία (κάποτε έπρεπε να κερδίσουν κι αυτοί) όταν ξεχάστηκε το χάλι στο οποίο είχε φέρει την Αγγλία η διακυβέρνηση τους. Ξαναείδαν εξουσία λοιπόν με τον.... Τόνυ Μπλερ (μη έχοντας στην ουσία καμμία σχέση με τους παλιούς Εργατικούς)

    • No Way avatar
      No Way @ firiki2010 08/07/2012 13:27:17

      Οι ευρωπαικοι λαοι δεν φημιζωνται για την σοφια και την εξυπναδα τους , θα λεγα οι αμερικανοι που τους θεωρουν χαζους και αγαθιαρηδες εχουν πεντακοσια κανταρια μυαλο παραπανω με τις κυβερνησεις που επιλεγουν
      Τα αποτελεσματα ειναι ορατα δια γυμνου οφθαλμου και το τι θα βιωσουν απο εδω και περα , θα ειναι αποκλειστικα υπευθυνοι αυτοι για τις κυβερνησεις που επελεξαν

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ firiki2010 08/07/2012 13:31:42

      "Ξαναείδαν εξουσία λοιπόν με τον…. Τόνυ Μπλερ"

      Ὁ ὁποῖος συνέχισε ἕνα εἶδος... θατσερικῆς πολιτικῆς! (ὅπως, γιὰ τὴν ἀκρίβεια, ὅλοι μετὰ τὴ Θάτσερ)

      • firiki2010 avatar
        firiki2010 @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 08/07/2012 18:32:20

        To έθεσα πιο κομψά ("...καμμία σχέση με τους παλιούς Εργατικούς")

    • Xirosima avatar
      Xirosima @ firiki2010 08/07/2012 20:45:50

      Το ξερεις οτι επι διακυβερνησης της περασε φορο ασκησης του εκλογικου δικαιωματος; Οποιος ηθελε να ψηφισει, επρεπε και να πληρωσει. Αναρωτιεσαι γιατι εμεινε 12 χρονια στην εξουσια; Οσο για την πολιτικη της, καταφερε να εκτοξευσει την ανεργια και να αποβιομηχανοποιησει ολη την Βρετανια. Δεν ξερω τι καλο βρισκεται σε ολο αυτο.

      • akenaton avatar
        akenaton @ Xirosima 08/07/2012 23:42:24

        Κάτι καλό θα βρήκαν οι Βρετανοί που την ψήφισαν για τρεις θητείες (και μία του Μέητζορ χάριν αυτής νομίζω!).

        • Πεπόνης avatar
          Πεπόνης @ akenaton 09/07/2012 01:53:44

          Και ο Σαντάμ εκλεγόταν με 99 - 100%. Κάτι καλό θα του έβρισκαν οι Ιρακινοί.

          Το νεοφιλελεύθερο μανιφέστο δεν σφάλλει ποτέ.

          • Δημήτρης, ετών 31 avatar
            Δημήτρης, ετών 31 @ Πεπόνης 09/07/2012 14:10:13

            Το ίδιο είναι το Ιράκ του Σαντάμ με τη Μ. Βρετανία;

  5. η Dimi avatar
    η Dimi 08/07/2012 16:20:06

    «Στη πολιτική, αν θέλετε o,τιδήποτε να συζητηθεί, απευθυνθείτε σε άνδρα. Αν θέλετε ό,τιδήποτε να πραγματωθεί, απευθυνθείτε σε γυναίκα.»
    ~Μargaret Thatcher

    «In politics, if you want anything said, ask a man. If you want anything done, ask a woman.»

  6. victoria (true) avatar
    victoria (true) 08/07/2012 17:33:32

    Dimi, εγώ είμαι φαν... Η γυναίκα δεν τα έφαγε, δεν τα πήρε και έκανε αυτό που πίστευε καλό γε τη χώρα της. Με πυγμή. Ας είχαμε τέτοιους πολιτικούς κι ας έκαναν και κανένα λάθος, δεν θα με ένοιαζε.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ victoria (true) 08/07/2012 20:15:56

      Victoria, το όλο πολιτικό modus operandi/vivendi Τhatcher (Τhatcherism), απέδειξε ότι βασίστηκε στο αλάθητο σκεπτικό: αν ως πολιτικός (και δη γυναίκα), επιδιώξω να είμαι αρεστή σε όλους, τότε, από θέση διαπραγματευτικής αδυναμίας, θα χρειαστεί να είμαι έτοιμη για συμβιβασμούς για ο,τιδήποτε και οποτεδήποτε αυτό μου ζητηθεί και χωρίς να έχω αποκομίσει απολύτως κανένα όφελος από τους συμβιβασμούς αυτούς.

      Γι’ αυτό, στην όλη πολιτική πορεία της (1979-1990), η κυρία απέδειξε ότι ανελλιπώς φορούσε παντελόνια με περιεχόμενο και εκτός όλων των πολλών άλλων, κατάφερε και αναμόρφωσε (reformed!) τους βρετανούς χούλιγκανς, τους πιό βίαιους του κόσμου, σε.. Αρσακειάδες των γηπέδων. Συμπερασματικά, όντως “τα λεξικά είναι ο μόνος τόπος όπου η επιτυχία προηγείται της εργασίας” (© Vince Lombardi), και τα πάντα εκ του στοχευμένου και μετρήσιμου αποτελέσματος κρίνονται.

  7. Xirosima avatar
    Xirosima 08/07/2012 20:50:08

    Δημοκρατισσα γυναικα, επι διακυβερνησης της περασε φορο ασκησης του εκλογικου δικαιωματος. Οποιος ηθελε να ψηφισει, επρεπε και να πληρωσει. Οσο για την πολιτικη της, καταφερε να εκτοξευσει την ανεργια (ενω στοχος της με τις μειωσεις μισθων ηταν να μειωσει την ανεργια) και να αποβιομηχανοποιησει ολη την Βρετανια (γιατι πουλησε τα κερδοφορα εργοστασια σε επιχειρηματιες που δεν ενδιαφερονταν να το παιξουν βιομηχανοι αλλα real estaters της γης που ηταν χτισμενα τα εργοστασια). Οτι ειχε καλο σκοπο δεν αμφιβαλλω, αλλα ειναι σαν πανηγυριζουμε αυτη τη στιγμη την τροϊκα για την εσωτερικη υποτιμηση ενω το μονο που συμβαινει ειναι ραγδαια εσωτερικη ανατιμηση.

  8. takis400 avatar
    takis400 08/07/2012 21:31:57

    εγω που θεωρω τον ανδρεα παπανδρεου οτι χειροτερο εχει περασει δεν θα ξεχασω το "πες στην αγ.......τη στριγγλα οτι οι επιδοτησεις για τους αγροτες μου θα περασουν,τον κ....λο της να βαραει κατω"και περασαν,τοσο σιδηρα κυρια ηταν,οσο για τους χουλλιγκαν ψαξτε τα δασακια του essex και του leeds να σας πουν ποσο αρνακια εγιναν

  9. Πάνος Χατζηκωνσταντίνου avatar
    Πάνος Χατζηκωνσταντίνου 08/07/2012 23:52:30

    Το μέγεθος της Θάτσερ μπορεί να το καταλάβει κανείς από το παρακάτω ανέκδοτο που κυκλοφορούσε επί "Βασιλείας" της!
    "Μαθεύτηκε ότι πέθανε η Θάτσερ και ότι ήταν καταχωρημένη σαν Δωρητής Οργάνων Σώματος.
    Την επόμενη μέρα, όλοι οι Παγκόσμιοι Ηγέτες (Αμερικής, Ρωσίας, Κίνας, Γαλλίας κ.ά.) συσσωρεύονταν έξω από το Νοσοκομείο που ήταν η σωρός της και ζητούσαν απελπισμένα να πάρουν ... τα ΑΡΧΙΔΙΑ της"!!!!
    Αυτή ήταν η Θάτσερ κι αυτή ήταν η εκτίμηση των Παγκόσμιων Ηγετών γι αυτή!!! Τίποτε άλλο!
    Πάνος Χατζηκωνσταντίνου

  10. Αξεστος avatar
    Αξεστος 09/07/2012 09:04:49

    η Βρεττανια της δεκαετιας του 1970 ηταν ενα βιομηχανικο πτωμα, η χωρα μπηκε και στο ΔΝΤ, οι εργατικοι με τις ιδεοληψιες τους τα ειχανε κανει κοινως μανταρα [οχι οτι και ο Χηθ καταφερε να κανει κατι ,την εποχη που κυβερνησε μειοψηφικα το 70 -74] ηρθε η Κυρια και με το σκουποξυλο της κυριολεκτικα αλλαξε προς το κ α λ υ τ ε ρ ο το βασιλειο και σε συνδιασμο με την πολιτικη του Ρεαγκαν διελυσε και το καρτουν σοβιετικο μορφωμα και τις φιλιππινεζες δορυφορους του χωρες, και αυτο η αμετανοητη και εσαει εξαλλη αριστερο -ακροαριστερα δεν της το συγχωρει, λιγο ειναι το σοκ που δεχθηκαν οταν ειδαν την αγαπημενη τους πατριδα να χανεται οι τοσοι ντεμεκ ειρηνοφιλοι ανδρεικελλα που μας ταραζαν με τις βαλτές πορειες τους για τον μονομερη στην ουσια αφοπλισμο [χα χα χα]

  11. Αξεστος avatar
    Αξεστος 09/07/2012 09:39:43

    η Βρεττανια της δεκαετιας του 1970 ηταν ενα βιομηχανικο πτωμα, η χωρα μπηκε και στο ΔΝΤ, οι εργατικοι με τις ιδεοληψιες τους τα ειχανε κανει κοινως μανταρα [οχι οτι και ο Χηθ καταφερε να κανει κατι ,την εποχη που κυβερνησε μειοψηφικα το 70 -74] ηρθε η Κυρια και με το σκουποξυλο της κυριολεκτικα αλλαξε προς το κ α λ υ τ ε ρ ο το βασιλειο και σε συνδιασμο με την πολιτικη του Ρεαγκαν διελυσε και το καρτουν σοβιετικο μορφωμα και τις φιλιππινεζες δορυφορους του χωρες, και αυτο η αμετανοητη και εσαει εξαλλη αριστερο -ακροαριστερα δεν της το συγχωρει, λιγο ειναι το σοκ που δεχθηκαν οταν ειδαν την αγαπημενη τους πατριδα να χανεται οι τοσοι ντεμεκ ειρηνοφιλοι ανδρεικελλα που μας ταραζαν με τις βαλτές πορειες τους για τον μονομερη στην ουσια αφοπλισμο [χα χα χα]

  12. pasokos avatar
    pasokos 09/07/2012 19:27:06

    1985: Reagan, Thatcher, Kohl, Mitterrand, Gorbachev, Καραμανλής, Παπανδρέου

    2012: Obama, Cameron, Merkel, Hollande, Putin, Σαμαράς, Βενιζέλος

    Χρειάζεται να πω κάτι άλλο;
    Μα είναι δυνατόν να είναι τόσο "λίγοι" μπροστά τους; Και όμως, είναι δυνατόν.

    Κρίμα.

  13. Γιώργος msn avatar
    Γιώργος msn 10/07/2012 05:09:51

    Ο νεοφιλελευθερισμός, δεν είναι παρά μια βολική λύση απέναντι στην αστοχία των ιδεολογικών ρευμάτων.
    Θα υπάρξουν πολλοί Φουκουγιάμα, καθώς πάντα οι ιδεολογίες θα καταρρέουν, ή τουλάχιστον θα διασώζονται με τρελές και αντιθετικές-ανισόρροπες προσθήκες: "σοσιαλ-δημοκρατία ή σοσιαλ-φασισμός".
    Απλά η Θάτσερ βρήκε συντρίμια και ακολούθησε μια ακραία επιθετική πολιτική και σε κάποια ζητήματα πέτυχε βραχυχρόνιες λύσεις πχ οικονομία, και σε άλλα μακροχρόνιες πχ το οξύ πρόβλημα του χουλιγκανισμού.
    Ήταν κάτι σαν μια κακή και αναγκαία λύση απέναντι στο χείριστο...
    Αλλά ας μην κρυβόμαστε, τον Θατσερισμό τον ευλόγησε η αριστερά, που πάντα εκλάμβανε την έννοια της ελευθερίας ως ασυδοσία, την έννοια των δικαιωμάτων ως "εγώ είμαι και άλλος δεν είναι", την έννοια της ειρήνης δε την ξεχείλωνε σε σημείο πρωτοφανούς ανοησίας.
    Τα βλέπουμε και με τους δικούς μας, με τους "συνωστισμούς", με τις καταλήψεις της νομικής για νομιμοποίηση παρανόμων μεταναστών, με τη σοβιετική δομή της δημόσιας διοίκησης κλπ...
    Φυσικά η Θάτσερ δαιμονοποίησε με αυτή την αφορμή τη συλλογικότητα και αποξένωσε τα "άτομα" από κάθε έννοια κοινωνικής συνείδησης.
    Σε κάθε περίπτωση όμως το χειρότερο κράμα είναι ο συνδυασμός αναρχοκαπιταλισμού του Νόζικ, που έχει αριστερίστικες προκαταλήψεις σε θέματα ιστορίας, πολιτισμού, εθνικής κυριαρχίας και νεοφιλελεύθερο πρόσημο σε θέματα οικονομικής πολιτικής (κάτι σαν τον ΓΑΠ, κατεξοχήν εκφραστή της νέας δεξιάς και εν συνεχεία τον Κουβέλη ή τον Μάνο, άσχετα αν σε θέματα δημόσιας διοίκησης δεν συμφωνεί με τον Κουβέλη, που ο ένας επιθυμεί να μη μείνει κολυμπηθρόξυλο, ο άλλος να παραμείνουν όλοι και να μείνουν εκτός των τειχών οι ικανοί).
    Συνεπώς καλύτερα (πάλι) η συντηρητική Θάτσερ, και παράλληλα ...δυστυχώς καλύτερα ...Θάτσερ!

  14. tpe avatar
    tpe 10/07/2012 07:10:15

    Τη Θάτσερ δεν την "έζησα". Αλήθεια ποιος από εσάς που την την κρίνετε, είτε θετικά είτε αρνητικά, έζησε 20 τουλάχιστον χρόνια στη Μ. Βρετανία για να ξέρει αν τελικά έκανε καλό ή όχι; Τα νούμερα δε λένε την αλήθεια πάντα. Ένα μόνο σχόλιο: Στην αρχή της ταινίας, δείχνει ένα Λονδίνο του 1970 γεμάτο σκουπίδια, όπως ακριβώς κι η Αθήνα σήμερα. Αλήθεια, έτσι είναι σήμερα το Λονδίνο;

  15. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 10/07/2012 10:37:08

    Η πολιτική της Lady μετέτρεψε την Βρετανία από βιομηχανική, παραγωγική και εξαγωγική χώρα σε "μονοκαλλιέργεια" του χρηματοπιστωτικού και του τριτογενούς. Η χώρα αυτή μέχρι το 1980 έφτιαχνε εκπληκτικά αυτοκίνητα και αεροπλάνα, τα μακράν καλύτερα ηλεκτρονικά του κόσμου, είχε τα 2-3 πρώτα Πανεπιστήμια και ερευνητικά κέντρα... Τώρα έχει το City... Αλλά με την RBS χρεωκοπημένη και κρατικοποιημένη από τον "κομμουνιστή" Γκόρντον Μπράουν και με την Barclays να μαïμουδεύει το Libor σε συνεργασία με την ...Deutsche Bank του Ελβετού (και τώρα του ...Ινδού). Το κατάντημα της χώρας του Αρθούρου και των Ιπποτών. Αλλά ο Robin Hood είναι αθάνατος, από καιρό σε καιρό επιστρέφει, και τότε η γή τρέμει.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 10/07/2012 10:39:31

      Ακόμη έχω αξεπέραστο ενισχυτή HiFi του 1975 από μικρό κατασκευαστή του Cambridge, Αγγλικά ήχεία...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 10/07/2012 10:47:09

      Μετά το 1980 το μεγάλο νησί γέμισε σφετεριστές Ιωάννηδες - μανιακούς του ιδιωτικού πλούτου και ομοιώματα Σερίφηδων του Νόττινχαμ, δούλους που φυλάνε τ' αφεντικά τους.