#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/08/2010 14:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το χαλάκι του Μαξίμου

Του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτη



Χρόνια πολλά , αδέρφια, γιορτάζει η Μάνα όλων μας.

Κολυμπήστε άφοβα. Φυλάω εγώ το κλεινόν άστυ. Θα τα βρείτε όλα εδώ, όταν με την βοήθεια της Παναγιάς γυρίσετε πίσω, τους σομαλούς και νιγηριανούς ναρκέμπορους στην Ομόνοια και στη Στουρνάρη, τις μαύρες πουτάνες και τα τραβέλια που κοντεύουν να φτάσουν ως το Χαϊδάρι, τα δύστυχα πρεζόνια στην Πλατεία Καραϊσκάκη, που μοιράζονται το κουτάλι, την σύριγγα και την ηπατίτιδα ντάλα μεσημέρι.

Όλα και όλοι θα είναι εδώ, υπό το βλέμμα της Τζούλιας, που σας καλεί να παίξετε όπως είσαστε: αποχαυνωμένοι, ρέστοι και φυσικά με κυβέρνηση «αντεξουσιαστών». Μόνο το ηλεκτρονικό καζίνο δεν σας έλειπε; Θα κονομήσει και το κράτος του ψηλού παιδιού από τη Μινεσότα.

Τα έσοδα, αδέρφια, έχουν υστέρηση, η βιομηχανική και βιοτεχνική παραγωγή κατρακυλάνε, ένα στα τέσσερα μαγαζιά πάει για φούντο κι η αμόλυβδη πουλιέται σε μικρά μπουκαλάκια για τους λεκέδες. Ο πληθωρισμός τώρα με τις ζέστες κάνει ορειβασία για να δροσιστεί. Κάνει κόντρες με την ανεργία.

Στην Ερμού και στην Σταδίου, εκεί που κάποτε ο «αέρας» μετριόταν με κατοσταριές χιλιάδες ευρώπουλα, τώρα υπάρχουν ξενοίκιαστα μαγαζιά που χάσκουν.

Μια βόλτα δε στα συνοικιακά κι επαρχιακά σούπερ μάρκετ θα σας καταθλίψει. Ανύπαρκτη ποικιλία και ποιότητα άθλια. Φτηνοπράματα, σχεδόν σκουπίδια σε πολλές περιπτώσεις, γιατί ο κόσμος αγοράζει τα απολύτως απαραίτητα κι όσο πιο φτηνά μπορεί.

Εκεί που ψωνίζει η Άντα, στα ντελικατέσεν των Β.Π., δεν θα πάρει χαμπάρι, όμως στον Κορυδαλλό, τη Νίκαια, το Περιστέρι, στα Γιάννενα και την Ξάνθη, ο κόσμος «την έχει ακούσει στερεοφωνικά». Από τη μια η ακρίβεια κι απ’ την άλλη η ανεργία, του βαράνε στο κεφάλι τα πράσινα πιατίνια. Και φυσικά ο μαέστρος Γιώργος κουνάει τα χεράκια του στο ρυθμό.

Η φτώχεια δεν χτυπάει πια την πόρτα της μεσαίας τάξης, έχει μπει στο σαλόνι. Η από κάτω τάξη είναι ήδη στα γόνατα.

Κι όλα αυτά με την εθνική κατάθλιψη να σέρνεται παντού. Άθλος του Γιώργου και των κολαούζων του που δεν διέσυραν μόνο παντού τη χώρα αλλά τρομοκράτησαν τους απλούς ανθρώπους, έσπασαν το ηθικό της κοινωνίας, κι απ’ ότι φαίνεται με σκοπό.

Πήγα κι εγώ για μια βδομάδα στη Χαλκιδική. Στο ξενοδοχείο καθόταν δίπλα μου ένας τύπος. Ροδοκόκκινος, μοσχαροκεφαλή, με ανύπαρκτο σβέρκο. Πεχλιβάνης. “Russian?”, του λέω. Δίστασε για λίγο και μετά κατάλαβα γιατί, “eeeee, from Skopje”, μου απάντησε. Μετά από διάφορες κοινοτυπίες, τον ρωτάω: “How is the economy in Skopje?”. Χαμογέλασε και μου ‘δωσε μια με τη βαριοπούλα κατακούτελα. “Well, it’s still bad but not like yours”. Το τελευταίο μέρος της φράσης με έμφαση και χειρονομία, μην νομίσω ότι έχουν τα χάλια μας. Μας λυπάται ο Σκοπιανός, αδέρφια αλλά με σαφήνεια, κουνώντας το κεφάλι και το δάχτυλο δεξιά κι αριστερά, μου είπε ότι δεν έχουν καταντήσει σαν τα μούτρα μας. Ήθελα να βρω λάκκο να κρυφτώ αλλά κατάφερα να μην παίξω βλέφαρο.

Οι χαρωποί «σοσιαλιστές» του Γιώργου, η μανούλα του κι ο Νικολάκης, « ο μεταμφιεσμένος Έλληνας με την αμερικάνικη καρδιά» ντε, δεν παίρνουν χαμπάρι. Ξέρετε γιατί; Γιατί όλη τους η πολιτική είναι παρενδυτική. Τραβεστί. Είναι μεταμφιεσμένη «ελληνική» πολιτική, με καρδιά αμερικάνικου ξεπερασμένου αριστερισμού. Το εν λόγω σόϊ, μετά τον πατριώτη Γέρο, χρωστάει την φήμη του, την ευημερία του, την πολυτελή αεργία του, όλη του την οντότητα σε αυτό τον λαό, τον οποίο ποτέ δεν αγάπησαν. Έχω προσεκτικά φυλαγμένο το τεύχος της «ΝΕΜΕΣΕΩΣ» με την περιβόητη αλληλογραφία. Για να μην ξεχνώ. Γι’ αυτούς είμαστε οι Ινδιάνοι, που ανέλαβαν να τους αρμέξουν κι εκπολιτίσουν οι “καράβλαχοι” (“rednecks”) «προοδευτικοί» από τη Μινεσότα, εκεί που ανεβαίνουν στην κολοκύθα για να δουν κάτι από ψηλά. «Μισούν» το όμαιμον, ομόγλωσσον κι ομόθρησκον των Ελλήνων. «Μισούν» το Εθνικό Κράτος, την ίδια την έννοια του Έθνους, γιατί πιστεύουν ότι ο πολυπολιτισμός είναι «καλό πράγμα».

Πιστεύω πια ακράδαντα ότι ο Γιώργος και η ομάδα του είναι «πράκτορες» των πεποιθήσεων τους. Είναι εργώδεις αποδομητές της εθνικής ταυτότητας, της εθνικής υπερηφάνειας, εχθροί κάθε πράγματος και ιδέας που συγκροτεί την συνοχή του Ελληνικού Εθνικού Κράτους ως τέτοιου. Ο Γιώργος και οι μαϊμού «αντεξουσιαστές» του πιστεύουν σε κάτι ανύπαρκτο, ένα νεφέλωμα παγκόσμιας αδερφοσύνης και διακυβέρνησης, μια σαπουνόφουσκα, μια φενάκη αντάξια του ανύπαρκτου «μαϊμού» κέντρου των λούληδων. Γι’ αυτό πηγαίνουν σαν μοσχάρια πάνω στις λεπίδες του ισλαμοφασισμού και διαλύουν το φρόνημα, απαραίτητο για κάθε αγώνα, αυτό που ο μεγάλος Κορσικανός έλεγε ότι είναι τρία προς ένα με τα όπλα.

Ο Γιώργος δεν έχει πάρει χαμπάρι ότι η πραγματικότητα ΥΠΑΡΧΕΙ. Το’ χει η έρμη αυτό το ελάττωμα. Τα πράγματα είναι αυτά που είναι κι όχι αυτά που νομίζουμε. Ένας τύπος έφτασε να γράψει ότι ο Ερντογάν κι ο Νταβούτογλου φτιάχνουν ένα ευρασιατικό αταξικό προοδευτικό σύστημα, στο οποίο πρέπει να ενταχθούμε!

Μιλάμε για θεωρητικοποίηση του ραγιαδισμού. Και προσέξτε, αυτός ο τύπος είναι πανεπιστημιακός. Τον πληρώνεις, Έλληνα.

Η μεταπολιτευτική «παράγκα» όμως έχει ένα τεράστιο άγχος. Βλέπει ότι το παιχνίδι φτάνει στο τέρμα του. Πρωτοκλασάτοι κι εξαπτέρυγα, νταβαντζήδες και δημοσιογραφικές θεραπαινίδες, βλέπουν ότι η ιστορία με το Μνημόνιο οδηγεί με ταχύ βήμα στον γκρεμό. Ο Αντώνης Σαμαράς, δυστυχώς επιβεβαιώνεται μέχρι κεραίας, για τον φαύλο και καταστροφικό κύκλο στον οποίο μας έβαλαν ο Γιώργος κι οι ερασιτέχνες οικονομολόγοι του κι επαγγελματίες αποδομητές. Προσπαθούν όμως παράλληλα, να προλάβουν να «σπάσουν» όλο και περισσότερο το φρόνημα του Λαού, να κατακερματίσουν την κοινωνία, ώστε μήπως μπορέσουν να διασωθούν μέσα από το κράτος του Φόβου.

Ματαιοπονούν. Βγαίνει που και που κι ο Πάγκαλος και βρυχάται αλλά πρέπει, επειδή είναι όχι μόνο πονηρός αλλά κι έξυπνος, να ξέρει στο βάθος την θλιβερή αλήθεια. Όσες εξυπνάδες κι αν πει στα ελληνικά, γαλλικά ή αρβανίτικα, ακόμη κι αν κάνει κωλοτούμπες, μπάντζι τζάμπινγκ ή πάει στα 70 του στο «so you think you can dance», στην Ιστορία θα γραφτεί για δυο μόνο πράγματα: για τα Ίμια και για κείνο το τελευταίο τηλεφώνημα για τον Οτσαλάν. Οπότε, τραγούδα όσο θες Μεγάλε Τραγουδιστή, η θέση σου είναι ήδη κλεισμένη στο Μεγάλο Βιβλίο κι η παρέα που θα ‘χεις, είναι αυτή που διάλεξες.

Η «παράγκα» όμως, αδέρφια, έχει κι άλλο άγχος. Φοβάται τον Αντώνη, γιατί δεν τον ελέγχει. Η σθεναρή καταψήφιση του Μνημονίου κι η τεκμηριωμένη αντιπρόταση του, την οποία άλλοι αποσιώπησαν, άλλοι διαστρέβλωσαν αλλά ελάχιστοι προέβαλαν κι ανάλυσαν, έστω για να την αντικρούσουν, έχει προκαλέσει εκνευρισμό στο σύστημα.

Γνωρίζουν ότι ο Αντώνης έχει στην συνείδηση του κόσμου την εικόνα του ανθρώπου που πάει κόντρα στο ρεύμα και ξέρει να λέει όχι. Γνωρίζουν ότι δεν μπορούν, χωρίς να γελοιοποιηθούν, να του αποδώσουν ευθύνες για την κακή πορεία της χώρας. Έτσι γνωρίζουν ότι ο Λαός θα στραφεί σε κείνον, την νύχτα που θα τρέχουν για το αεροδρόμιο κρατώντας το τρύπιο φέσι τους μην το πάρει ο αέρας.

Γι’ αυτό προσπαθούν να τον «νουθετήσουν», διάφοροι εκπρόσωποι της «μαλακοπυρηνικής» (σε αντίθεση με μας τους σκληροπυρηνικούς) καθεστωτικής δημοσιογραφίας, συνοψίζοντας τις επιθυμίες του θνήσκοντος συστήματος για τον Αντώνη: να τον εξημερώσει και να τον ποδηγετήσει.

Αυτοί βέβαια είναι πιο συστημικοί κι απ’ το χαλάκι στην εξώπορτα του Μαξίμου, εκεί που σκουπίζει τα παιδικά παπουτσάκια του ο Παπακωνσταντίνου, όταν πηγαίνει με την σάκα του στους ώμους να πει στον Γιώργο: «George, we fucked up».

Μούγκα στη στρούγκα για την παταγώδη αποτυχία του ανθρωποφαγικού μοντέλου που επέλεξε ο Γιώργος.

Τουμπεκί ψιλοκομμένο για την πλήρη δικαίωση των θέσεων του Αντώνη.

Αντί γι’ αυτά, του κουνάνε το δάχτυλο να «παίξει» καθεστωτικά τώρα πια. Αυτό που λανθάνει είναι το «απαλλάξου από τις εθνοκεντρικές ιδέες σου και τους αδιάλλακτους ιδεολόγους συνεργάτες σου κι εμείς θα σε «παίζουμε»».

Όμως αδέρφια, αυτοί που τα λένε αυτά, δεν φυτρώσανε στα λάχανα, έχουν πορεία, ντοκουμέντα κι ιστορία. Όταν τα διαβάσετε προσεκτικά και δείτε τι έλεγαν σε όλες τις μεγάλες στιγμές της πρόσφατης Ιστορίας (Ίμια, S 300, Οτσαλάν, βομβαρδισμοί Σερβίας, Σχέδιο Ανάν, είσοδος της Τουρκίας στην Ε.Ε., Μνημόνιο κλπ) θα δείτε ότι είναι “outsiders”, εκπροσωπούν περιθωριακές ιδέες, απόψεις που στη λαϊκή συνείδηση είναι σχεδόν απόβλητες αλλά αυτοί, λόγω κονέ, είναι στα μέσα και στα έξω. Όπου βρισκόταν ο Λαός και τα συμφέροντα του, κοιτάξτε απέναντι και θα δείτε την γνωστή γκρίζα πολιτικοδημοσιογραφική παρέα.

Πρόκειται για ιδεολογικά και πολιτικά δέκατα του πυρετού.

Γιατί ξέρετε και το ξέρουν κι αυτοί, πως η μεγάλη δύναμη του Αντώνη είναι ότι εκφράζει τις κυρίαρχες αντιλήψεις στα σπλάχνα του ίδιου του Λαού, τις Ιδέες που συγκροτούν διαχρονικά τον Ελληνικό Εθνισμό, την ταυτότητα αυτής της Γης και των Ανθρώπων της.

Του ζητούν λοιπόν, έστω και την υστάτη να λιποτακτήσει προς τις περιθωριακές απόψεις τους, που με πειρατικό τρόπο δυναστεύουν την δημόσια ζωή χρόνια τώρα και οδήγησαν την χώρα στο χείλος του γκρεμού.

Του ζητούν να προσκυνήσει το κουρελιάρικο ξόανο που έστησαν στην μέση της Αγοράς, αυτοί που το βράδυ της 29ης Νοεμβρίου, όταν έπρεπε να πουν τη φράση «ο Αντώνης Σαμαράς, νέος Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας» είχαν έκφραση σαν να κατάπιναν κινίνο με τη χούφτα.

Τώρα μερικοί υποδύονται τους σώφρονες με τις παραινέσεις τους και χαϊδεύουν τις «ξένες φούντες» στο σκουριασμένο στραβό σπαθάκι τους αλλά εμείς ξέρουμε τι είναι. Έτσι δεν είναι;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ekxba avatar
    ekxba 14/08/2010 15:01:14

    Ωστε δικαιώθηκαν πλήρως οι θέσεις του Aντώνη ε; Ακου να δεις.
    Εκλογές εδω και τωρα.

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ ekxba 14/08/2010 17:05:34

      Αν είναι τίμιες κι αν σας βαστάει,κάντε τις χθες. Ήδη είναι αργά. Καταστρέψατε την Ελλάδα και τους Έλληνες.

    • Νασος avatar
      Νασος @ ekxba 14/08/2010 17:06:53

      Σκοπιανός????

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ekxba 14/08/2010 22:12:08

      Φίλτατε,
      όσο περνάει ο καιρός και μ' αυτά που κάνουν ο ΓΑΠ και οι χαρωποί "αντεξουσιαστές" του (σιγά το καλσόν!) αυξάνεται η πιθανότητα να μην φύγουν με εκλογές, απλώς να φύγουν τρέχοντας.

      • DARK-BLUE avatar
        DARK-BLUE @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 15/08/2010 23:32:26

        Η επιλογές το πως θα φύγη ο GAP δεν είναι και πάρα πολλές σίγουρα όμως δεν είναι οι συνηθισμένες, αντιθέτως θα έλεγα.

        1. Έκτακτη νυχτερινή πτήση με άγνωστη αεροπορική εταιρεία προς άγνωστη κατεύθυνση ( εμείς όμως ξέρουμε που θα πάει)
        2. κλοτσηδόν, από του Μάξιμου έως...να πάθουν θλάση και μηνίσκο όλα τα πόδια που θα του τις ρίχνουν
        3. γιαούρτη πρόβειο, μαζί με το πήλινο κεσεδάκι... αυτό ενδεχομένως γίνει σε συνδυασμό με το Νο 2
        4..... αυτόν τον τρόπο δεν τον γράφω διότι θα μου τα σβήσουν από τα "γαλλικά" που θα γράψω...(δικαίως) αλλά τον γνωρίζεται όλοι.....

  2. Il marinero avatar
    Il marinero 14/08/2010 16:06:29

    Κε Κρανιδιώτη, το διαβάσατε το μακροσκελές σχόλιο του "αναρμόδιου Θράκα" στο άρθρο του Φάκτορα «Οι θυσίες του Μνημονίου δεν σώζουν την οικονομία, σκοτώνουν την κοινωνία» (http://www.antinews.gr/?p=57446)?
    Κάποιον σχολιασμό επ' αυτού?

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Il marinero 14/08/2010 22:14:44

      Όχι, θα το δω και θα σου πω την άποψη μου.

  3. Πέτρος avatar
    Πέτρος 14/08/2010 16:06:41

    Εξαίρετο σχόλιο! Μπράβο Φαήλο. Θυμάμαι τότε που ο Αντώνης ως ΥΠΕΞ συναντώντας τον Τούρκο ομολόγό του Γιλμάζ ,στο Σιραγκάν Παλάς, πάνω απ το Βόσπορο ,βλέποντας απέναντι τη θάλασσα του Μαρμαρά φώναξε αυθόρμητα "Α ρε Ελλαδάρα...."!

  4. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 14/08/2010 16:10:12

    Ανίκανος με το κανώ, τάδε έφη Λαζόπουλος.
    Λόλα να ένα μήλο, τάδε έφη Λαζόπουλος όταν δεν καταλάβαινε τι έλεγε σε ένα Debate.
    Η Αμερική έβγαλε τον Ομπάμα και εμείς τον Ομάμα, τάδε έφη Λαζόπουλος.
    Αυτό ο αντίπαλος είναι για Β' εθνική αν του λείπουν τα στηρίγματα του.
    Απαξιώστε λοιπόν τα στηρίγματα του (παπαγαλάκια και νταβατζήδες) και η αποκαθήλωση του είναι το πιο απλό πράγμα του κόσμου.

  5. Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 14/08/2010 16:32:17

    Δικαιώθηκαν και με το παραπάνω, οι εκλογές έρχονται και περιμένω πως και πως να δω τη μούρη του ΓΑΠ το βράδυ μετά τα αποτελέσματα.
    Το πρόβλημα όμως είναι ότι ο κόσμος είναι τόσο τρομαγμένος από όσα ζει αλλά κι από όσα του πλασάρουν τα ΜΜΕ που δεν έχει ικμάδα ψυχικής δύναμης.
    Ο ΓΑΠ τον έπαιξε άριστα το ρόλο του.

    ΥΓ. ΠΟΙΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙ ΑΥΤΑ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΩ;;;;;;;;;;;

  6. anna avatar
    anna 14/08/2010 17:25:05

    Οπως πολύ σωστά αναφέρει ο κ. Κρανιδιώτης, ο "Γιώργος και η παρέα του είναι πράκτορες των πεποιθήσεών τους". Και είναι σφάλμα (επαναλαμβανόμενο ακόμη από μερικούς/ες) ότι πρόκειται για κάποιον με χαμηλή νοημοσύνη, τον περιγελάνε (το παιντί, το GAP, το Forrest Gump) κλπ... Εχουμε να κάνουμε με έναν από τους πιο πονηρούς, πανούργους και "άξιους" ανθρώπους -ναι για τον Γ. Παπανδρέου μιλάω - και τίποτα δεν θα γίνει για να αλλάξει η σημερινή κατάσταση αν συνεχίζουμε να τον υποτιμούμε.

    • Νασος avatar
      Νασος @ anna 14/08/2010 17:31:08

      Κανέναν άπατρι ανθέλληνα δεν πρέπει να υποτιμούμε μακάρι να είναι έξυπνος όπως λες οι ηλίθιοι είναι απείρως πιο επικίνδυνοι...............

      • occultists avatar
        occultists @ Νασος 15/08/2010 10:16:45

        @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ says:
        2. Δανία του νοτου. Την θυμασαι;

        Ατυχής η ερώτησή σου φίλτατε. ΔΑΝΕΙΑ (ο τόνος στο Α)του νότου, ήθελε να πεί, αλλά η ανεπάρκεια της γλώσσας που έχει δημιούργησε την παρεξήγηση. Και είναι απόλυτα συνεπής. Εμπρός λοιπόν, '' όλοι στις κάλτσες'' ''πάση θεού'' για την πράσινη ανάπτυξη.

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Νασος 15/08/2010 13:01:07

        @ occultists

        δεκτη η παρατηρηση σου, αν και αυτο το λογοπαιγνιο το ειχε κανει σε παλαιοτερη αναρτηση. ενα λαθος τονισμο εκανε ο ανθρωπος μην τον φαμε κιολας!!!!!

    • trellakias avatar
      trellakias @ anna 15/08/2010 07:47:11

      Αγαπητή φίλη μου . Είναι πολύ απλό και πίσω από την κουρτίνα δεν υπάρχει απολύτως τίποτα. Μία μαριονέτα made in usa, που κάνει ότι της πουν. Ξεπληρώνει τα συμβόλαια που έταξε για να έρθει στην εξουσία. Θείε μου ο «βούδας» της Ραφήνας ΕΦΥΓΕ και έκανε λάθη που τον έφεραν στην συγκεκριμένη κατάσταση. Το μέγα «λάθος» του βέτο, και το αισχρό «λάθος» των αγωγών! Τα υπόλοιπα φίλε μου καλέ είναι απλώς ζητήματα εσωτερικής κατανάλωσης, που ποσώς απασχολούν τα κέντρα αποφάσεων. Αφού «έδεσαν» την χώρα με το μνημονίου , τώρα θα δούμε τα υπόλοιπα που έρχονται και που είναι τα σοβαρά, όπως η παραδοχή του ονόματος «Μακεδονία» από το opengoverment.gr! Υπομονή οι εκπλήξεις δεν άρχισαν ακόμα!!!!!!!

  7. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 14/08/2010 17:31:06

    Έχεις δίκιο, πονηρός είναι ο "αθλητικός" αρχηγός, αλλά και ο προκάτοχος, ο "βούδας", δεν ήταν λιγότερο πονηρός.
    Όμως τα είδαμε τα χαïρια του προκατόχου "πονηρού". Για τον τωρινό "πονηρό", τι να σού πώ, άγνωσται αι βουλαί του Κυρίου (και της πολιτικής Ιστορίας).

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 14/08/2010 17:33:42

      Το ότι υποτιμούν συστηματικά τον αντίπαλο (ψυχολογικός ο λόγος), είναι πάντως συνταγή αποτυχίας.

    • Νασος avatar
      Νασος @ Ο Θείος 14/08/2010 17:33:44

      Μιλάς για εκείνον που είχε τον πληθωρισμό 8% πιο κάτω???

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 14/08/2010 17:59:50

      Μιλώ για κείνον που έγκαιρα, είπε πως θα επανίδρυε το κράτος (που χρειαζόταν επειγόντως επανίδρυση).
      Το κατάλαβε, εξυπνότατος είναι ο πρώην. Αλλά τελικά, πρυτάνευσαν άλλες, πονηρές (και όχι έξυπνες) σκέψεις.
      Ο νύν; Με τη σειρά του θα κριθεί στην ώρα του. Κανένας δεν γλυτώνει την ιστορική κρίση.

    • lpap avatar
      lpap @ Ο Θείος 14/08/2010 18:25:04

      Πιστεύω πως κανείς από τους πολιτικούς των τελευταίων ετών, έστω, δεν υπήρξε πατριώτης. Εντολές παίρνανε κι αυτές εκτελούσαν. Για αυτό το λόγο κι η χώρα μας έχει βρεθεί τόσο πίσω σε όλα. Γι αυτό και έχει διάρκεια η οικογενειοκρατία. Έχει εξασφαλισμένη εκ των προτέρων τη συνεργασία. Που να τρέχουν τώρα για άλλους. Και μην ξεχνάμε πως όλοι αυτοί σπουδάσαν σε αμερικάνικα κι αγγλικά πανεπιστήμια και κολλέγια. Πήραν δηλαδή μαθήματα εκ των έσω πριν ξεκινήσουν.
      Δεν εξαιρείται για μένα κανένας. Και προσωπικά δεν πιστεύω σε σωτήρες αλλά σε διαχειριστές. Καλούς ή κακούς, ικανούς ή ανίκανους.


      Άσχετο με το ποστ. σήμερα το μεσημεράκι στο φανάρι του Αγίου Παύλου στον περιφερειακό Θεσ/νίκης, μοίραζαν κάτι παιδιά, όπως κάθε μέρα, φυλλάδια και κάτι μπουκαλάκια με νερό..Πήρα πρώτα τα φυλλάδια και μετά το μπουκάλι,κοίταξα με προσοχή και βλέπω στην ετικέτα του μπουκαλιού ..και τσαντίστηκα. Μίλαγε για ένα Μακεδόνα της καρδιάς...που πρέπει να τον ψηφίσω στις επόμενες περιφερειακές εκλογές. Φυσικά ήταν ο Ψωμιάδης. Κι αναρωτήθηκα μετά. Πόσα μπουκαλάκια νερό εμφιάλωσε και ποιος πλήρωσε τα έξοδα. Ή να το πω αλλιώς πόσο μου στοίχισε το μπουκαλάκι το νερό;;
      Ειλικρινά η ΝΔ είναι άξια της μοίρας και των επιλογών της και των μικροσκοπιμοτήτων. Εννοείται πως δεν ψηφίζω Ψωμιάδη, Με τίποτα...μα με τίποτα..

    • evro avatar
      evro @ Ο Θείος 14/08/2010 18:46:11

      απαιτεις πατριωτισμο αλλα πιστευεις σε διαχειριστες...
      πολιτικοι τυπου ΓΑΠ ικανοποιουν το κριτηριο του διαχειριστη...
      μονοδρομος ειναι...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 14/08/2010 18:47:01

      Δεν αμφισβητώ κανενός τον πατριωτισμό εκ των προτέρων.
      Η ιστορία τους κρίνει, ανάλογα με τις πράξεις τους. Εκ των υστέρων. Ανάλογα με το τί πραγματικά προσπάθησαν, είτε το πέτυχαν, είτε όχι. Οι εύκολες πράσινες ή μπλέ προπαγανδιστικές ιστορίες για "πράκτορες", "ανεγκέφαλους" κτλ αποπροσανατολίζουν από το ουσιώδες, που είναι η ορθολογική κρίση του πολιτικού από τον πολίτη.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 14/08/2010 18:48:46

      @ evro
      Άν ως πολιτικός δεν είσαι διαθέσιμος και ικανός να διαχειριστείς δύσκολες καταστάσεις, δεν μπορείς να είσαι ούτε πατριώτης. Καλές προθέσεις έχεις μόνον. Ενδεχομένως.

    • evro avatar
      evro @ Ο Θείος 14/08/2010 18:53:24

      Ελλαδα οπως εταιρεια
      τυπικος ακραιος νεοφιλελευθερισμος δεκαετιας 90 με τα γνωστα αποτελεσματα
      γι αυτο φτασαμε εδω που φτασαμε

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Ο Θείος 14/08/2010 19:00:52

      @Θειε επετρεψε μου να σου κανω μερικες ερωτησεις:
      1. Λεφτα υπαρχουν; Δις, Τρις;
      2. Δανια του νοτου. Την θυμασαι;
      3. Στην σημερινη Καθημεινη σελιδα εξη(6) εχει τα ονοματα των ξενων συμβουλων του ΓΑΠ που θα οργανωσουν το ΟΒΑΛ(!!!) γραφειο του Μαξιμου. Ποιος τελικα κυβερνα αυτον τον τοπο;
      Εαν ο Κ.Κ. ειχε φερει τοσους ξενους συμβουλους ποιο συνθημα θα δονουσε τη ατμοσφαιρα;
      4.Που βρισκεται τοσο καιρο ο Πρωθυπουργος; Μηπως κληρονομησε το περιφημο play station η παιζει παιχνιδι του τεταρτου δρομου στον κυβερνοχωρο;
      5. Γιατι τα ΝΕΑ μιλουν για θαυμα που ζητειται;
      6. Πως κρινεις την προεταιμασια μασ απο τα ΜΜΕ για περεταιρω μειωση των μισθων μας;
      Περιμενω συντομες και ειλικρινεις απαντησεις και οχι ειρωνειες

  8. Polux avatar
    Polux 14/08/2010 17:40:19

    ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ!

     14 Αυγούστου
    "...2.30 μετά τα μεσάνυχτα ο Γκιουνές μ´ένα τηλεφώνημα ειδοποιεί τους Τουρκους στρατηγούς: τα ξημερώματα αρχίζει η προέλαση του τουρκικού στρατού στην Κύπρο. Οι Ελληνοκύπριοι μάχονται απελπισμένα απέναντι στους πολλαπλάσιους στρατιώτες, τα άρματα μάχης και τα αεροπλάνα του Αττίλα που βομβαρδίζουν ανελέητα την Κύπρο.
    Η μόνη αντίδραση της Ελληνικής κυβέρνησης ήταν η διαταγή αποχώρησης από το στρατιωτικό σκέλος του ΝΑΤΟ.
    Τα τουρκικά στρατεύματα σταματούν την προέλασή τους στις 16 του μηνός αφού έχουν καταλάβει το 36,3% του εδάφους της Κύπρου, έχουν εκτοπίσει 191.259 Ελληνοκύπριους, κι έχουν διαπράξει πλήθος εγκλήματα πολέμου, όπως βιασμούς, εκτελέσεις αμάχων, αιχμαλώτων κτλ..."

    Σημ. Στις 16 Αυγούστου ο Καραμανλής εκφωνεί διάγγελμα προς τον λαό και δηλώνει πως η στρατιωτική ενίσχυση της Κύπρου είναι αδύνατη λόγω της απόστασης και λόγω των τετελεσμένων γεγονότων...!!!

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Polux 14/08/2010 18:51:46

      Η Ελληνική κυβέρνηση, τότε, είχε πίσω της δυστυχώς μόνον 20 ημέρες στην εξουσία. Η προηγούμενη δεν ήταν Ελληνική κυβέρνηση.

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Ο Θείος 14/08/2010 19:04:57

        Ας ανοιγε τον φακελο της Κυπρου ο αλλο μεγαλος πατριωτης
        MEA CULPA!!!ποιος το ειπε; για ποιο λογο;
        (ντρεποταν να το πει ελληνικα και το ειπε στα λατινικα!!!)

      • Alex avatar
        Alex @ Ο Θείος 14/08/2010 20:07:47

        Καποιοι παραγνωριζουν το γεγονος οτι το 74 ο Ε.Σ ηταν διαλυμενος και χρειαστηκε ο Αβερωφ να κανει ενα τεραστιο ξοπλιστικο προγραμμα (Θυμιζω την αγορα των MirageF1 που ανετρεψαν υπερ της Ελλαδος το συχετισμο στον αερα) για να εφαρμοστει τοτε το 7 προς 10.Δυστυχως η χουντα εφερς την Ελλαδα προ του γκρεμου και εστειλε την Κυπρο στο Καιαδα...

      • anonymous avatar
        anonymous @ Ο Θείος 14/08/2010 21:17:22

        Alex,
        άστο μην το ψάχνεις. Ο στρατός μια χαρά ήταν. Απλά οι αρχηγοί των επιτελείων είχαν εξαγοραστεί από ξένες δυνάμεις και εμφάνισαν σκόπιμα αυτή τη διαλυτική κατάσταση. Εισηγήθηκαν πολιτική λύση, δεν τους έδιωξε κανείς λόγω των υπηρεσιών τους και τους κάλεσε κι ο Στεφανόπουλος στο Προεδρικό μέγαρο.

        Τα γεγονότα της Κύπρου είχαν δρομολογηθεί μήνες πριν.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Polux 14/08/2010 21:43:05

      Polux και λοιποί φίλοι,
      γι' αυτό που μνημονεύεις, για τον 2ο Αττίλα, την αντίσταση των Ηρώων μαχητών μας, Ελλαδιτών και Κυπρίων Ελλήνων, καθώς και για τον Τάσο Ισαάκ και τον Σολωμό Σολωμού θα ακολουθήσει άλλο κείμενο μου αυτές τις μέρες, για να μην ξεχνάμε την πραγματική ουσία των προβλημάτων και τον αληθινό σκπό μας για την Πατρίδα και το Λαό των Ελλήνων, όπου γης.

  9. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 14/08/2010 18:24:20

    Γειά σου ΦΑΗΛΟ ,έλλειψες καιρό,νοστάλγησα το λόγο σου ,δεν πιστεύω να φοβήθηκες τις βλακείες που έγραψε πρίν κάνα μήνα το ΒΗΜΑ για τους συνεργάτες του ΣΑΜΑΡΑ και τις σχέσεις τους με το ΔΙΚΤΥΟ 21.
    ΦΑΗΛΟ πάρτο χαμπάρι εχεις πολλούς ΦΑΝ αναγνώστες ,μην αφήνεις τόσο μεγάλα κενά στην αρθρογραφία σου.
    Περιτό να σου γράψω ότι τα άρθρο σου είναι άψογο.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΓΙΩΡΓΟΣ 14/08/2010 21:47:04

      Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
      Στους δίδυμους αδένες μου τι γράφουν. Θ' αρχίσω ν' ανησυχώ αν με ....επαινέσουν.
      Απλώς συνδύασα δικαστήριο στον Πολύγυρο με ολιγοήμερες διακοπές με τα τέκνα μου κι ειναι καλό μια στο τόσο να "αποτοξινώνεσαι". Διάβασα, σκέφτηκα και έχω καταγράψει μερικές ιδέες και προβληματισμούς, που θα τα δείτε από δω, το άντρα του Φάκτορα.

      • danaos avatar
        danaos @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 15/08/2010 00:24:19

        Αν το ήξερα ότι είσαι στον Πολύγυρο θα τα λέγαμε από κοντά!Άντε μας έλειψε ο λόγος σου!

  10. Ευαγγελία avatar
    Ευαγγελία 14/08/2010 18:28:45

    Συμφωνώ ότι όσα μας έκανε ο ΓΑΠ δεν ήταν απλά αποτέλεσμα βλακείας, αλλά υπολογισμένα μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια. Είναι πονηρός και μέτριος. Αυτούς να φοβάσαι. Τέτοιους συνήθως διαλέγουν για υπαλλήλους τα ξένα συμφέροντα. Βέβαια τους λείπει η σύνεση, νομίζουν ότι θα δουλεύουν αιωνίως τους άλλους κι εκεί καμιά φορά δεν τους βγαίνει. Τα παραδείγματα είναι άπειρα (Τσαουσέσκου, Λουδοβίκος 16ος κτλ.). Αλίμονο δε στην ευστροφία που συνδυάζεται με κακία (βλέπε Χίτλερ, Στάλιν κτλ). Βέβαια, ο Γιωργάκης δεν μπορεί να χαρακτηριστεί εύστροφος, γιατί αν ήταν θα είχε τουλάχιστον μάθει αξιοπρεπή ελληνικά!
    Οι ηγέτες που είναι πραγματικά έξυπνοι, άξιοι, χαρισματικοί και συνετοί, είναι άρχοντες, και δεν ανέχονται να είναι μαριονέτες άλλων. Αυτό ξέρω εγώ.

  11. Misha avatar
    Misha 14/08/2010 19:27:35

    Η αποδόμηση του ΓΑΠ είναι παιχνιδάκι, το ζήτημα είναι τι κάνουμε με τους υπερεθνικούς νταβατζήδες που τον στηρίζουν ανοιχτά χαρακτηρίζοντας τον «ο άνθρωπος μας στην Αθήνα», τι κάνουμε με την ΕΕ που επιθυμεί ανοιχτά πια την αποδόμηση των πατρίδων ...
    Το παιχνίδι είναι πολύ χοντρό, πιο χοντρό και από το αερόστατο που έχει καταπιεί ο Πάγκαλος, και η ατμόσφαιρα βρωμάει μπαρούτι από όλες τις πάντες...


    Χρόνια πολλά Φαήλο, για τη Μάνα που γιορτάζει αύριο.
    Σ΄Αυτήν ανατίθενται οι ελπίδες του Γένους διαχρονικά.

  12. Λεωνίδας avatar
    Λεωνίδας 14/08/2010 19:37:37

    "Η «παράγκα» όμως, αδέρφια, έχει κι άλλο άγχος. Φοβάται τον Αντώνη, γιατί δεν τον ελέγχει. Η σθεναρή καταψήφιση του Μνημονίου κι η τεκμηριωμένη αντιπρόταση του, την οποία άλλοι αποσιώπησαν, άλλοι διαστρέβλωσαν αλλά ελάχιστοι προέβαλαν κι ανάλυσαν, έστω για να την αντικρούσουν, έχει προκαλέσει εκνευρισμό στο σύστημα." ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΦΙΛΕ ΦΑΗΛΟ, ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΤΟ ΘΑΒΟΥΝ, ΤΟ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΥΝ, ΟΣΟΙ ΕΙΣΤΕ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΤΕ; ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ, ΕΣΕΙΣ, ΚΑΠΟΙΟΣ; ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΤΟΥ ΑΝΤΩΝΗ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ ΤΟ ΚΟΙΝΟ ΤΟΥ ANTINEWS.

  13. dimitris avatar
    dimitris 14/08/2010 20:11:54

    Δεν έχω υπάρξει ποτέ μέχρι σήμερα ψηφοφόρος της ΝΔ. Οφείλω όμως να παραδεχτώ τους νεοδημοκράτες ΕΛΛΗΝΕΣ πατριώτες -και οχι τα γνωστά "δεξιά σκουλήκια" που ροκανίσανε τον πυρσό της ΝΔ ώσπου κάηκε το χέρι τους- γιατί πετύχανε δύο τεράστια πράγματα. 1. Γκρέμισαν την ΝΔ και τον ΚΚ τον Β΄ τον νωθρό στις τελευταίες εκλογές, και 2. Έστειλαν την κόρη του Μητσοτάκη για βρούβες στη Συγγρού. Η δώρα ( αξίας) θα φτιάξει νέο κώμα κατ' επιταγήν των γνωστών νταβατζήδων προκειμένου να διασπάσει τη ΝΔ και να μην γίνει κυβέρνηση. Στη δώρα (έπαιρνα πολλά) επενδύει το Πασοκ και οι Αμερικανοί ( Bush-men). O Σαμαράς δεν πρέπει να αλλάξει ονομασία κόμματος διότι θα το καταντήσει σαν την πολιτική άνοιξη( θα σε ξανάβρω στους μπαξέδες). Ο Σαμαράς πρέπει να εμφανιστεί ως ο αδιαφιλονίκητος ηγέτης της ΝΔ και της κεντροδεξιάς, ριχνοντας γέφυρες προς τον ΚΚ τον Β΄ τον νωθρό, πράγμα που ήδη κάνει σαν έξυπνος που είναι. Αφού ο Σαμαράς θα χάσει ούτως ή άλλως τα διορισμένα Ντοράκια, αν χάσει και τους Καραμανληκούς το μέλλον του στην παραδοσιακή, πατριαρχική, κομματαρχιακή και συντηρητική μεριά της ΝΔ είναι αποτυχημένο. Καιρός να δείξει οτι μπορεί. Τα πρώτα δείγματα είναι σωστά, αν και το γεγονός οτι είναι/υπήρξε φίλος και συνένοικος του Γιωργάκη και οτι σπουδάσανε αμφότεροι στο ίδιο (νομίζω) πανεπιστήμιο της CIA συν το οτι είναι αμφότεροι δίδυμοι, τουτέστιν διπρόσωποι, πολύ με προβληματίζει.
    ENAΣ ΠΡΩΗΝ ΠΑΣΟΚΟΣ.

  14. Asterix avatar
    Asterix 14/08/2010 20:49:36

    Ο Αντώνης είναι εξαφανισμένος. Τάδε έφη υποψήφιος σε Αττικό Δήμο, σε ερώτησή μου, εάν πρόκειται να χαρίσουμε για πολλοστή φορά τις δημοτικές στο Πασοκ.

    Ο Αντώνης δεν υπάρχει. Κοίταξα και εγώ γύρω μου, αλλά Αντώνη δεν είδα. Σκέφτηκα πως είτε ο ίδιος δεν επιθυμεί την δημοσιότητα (όπως λ.χ. ο πρώτος Καραμανλής), είτε εκτυλίσσεται συνομωσια εις βάρος του.

  15. mitsosms avatar
    mitsosms 14/08/2010 20:52:57

    Ο κόσμος δεν εμπιστεύεται τον Αντώνη γιατί έχει γύρω του την ομάδα Καραμανλή. Του Καραμανλή που είπε ότι θα ανοίξει τα κλειστά επαγγέλματα και δεν τα άνοιξε, του Καραμανλή που είπε ότι θα πατάξει την φοροδιαφυγή και δεν την πάταξε, του Καραμανλή που είπε ότι θα εκσυγχρονίσει το κράτος και δεν το εκσυγχρόνισε, του Καραμανλή που είπε ότι θα ανοίξει την αορά ενέργειας και δεν την άνοιξε... Γι' αυτό φίλε Κρανιδιώτη ο κόσμος δεν εμπιστεύεται τον Αντωνάκη.

    • Asterix avatar
      Asterix @ mitsosms 14/08/2010 21:04:36

      Σωστό και αυτό, αλλά δεν φτάνει αγαπητέ Μήτσο. Η απουσία του Αντώνη από το σκηνικό -- αυτό το ταπεινό και βρόμικο σκηνικό των ΜΜΕ απ' όπου πληροφορούμαστε και εμείς οι εκτός κυκλώματος φουκαράδες -- δεν εξηγείται ΜΌΝΟ από την παρουσία Καραμανλικών σταγονιδίων.

      Έτσι δεν είναι;

      • mitsosms avatar
        mitsosms @ Asterix 14/08/2010 21:16:05

        Σωστό και αυτό.

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Asterix 14/08/2010 21:18:26

        Ζητω το ΜΕΓΚΑ, ο καψης η σπυρακη κτλ!!!!

      • ganasta avatar
        ganasta @ Asterix 14/08/2010 21:26:01

        Σιγά ρε νέο-σαμαρικοί με τα «Καραμανλικά σταγονίδια». Πρώτον, το κόμμα ο ίδιος ο Αντώνης το ελέγχει, άρα και τους στενούς του συνεργάτες ο ίδιος τους επιλέγει. Δεύτερον, μήπως έχετε μπερδέψει κάποια πράγματα; Μήπως δεν γνωρίζετε σε ποιο κόμμα έχετε έλθει; Γιατί να ανήκατε σε αυτό και να μιλάτε για «Καραμανλικά σταγονίδια» χλωμό το βλέπω.

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Asterix 14/08/2010 22:09:21

        Αγαπητέ Αστερίξ,
        Πριν από τις εκλογές της 9/10 έγραψα και δημοσίευσα ένα άρθρο με τίτλο "Το διακύβευμα", όπου εξηγούσα γιατί στηρίζω Καραμανλή, μιλώντας για τις μεγάλες πολιτικές του και ζητώντας όλοι να κάνουμε το ίδιο χωρίς μεμψιμοιρίες. Είμαι κι εγώ "καραμανλικό σταγονίδιο";
        Δεν ξέρω αν ανήκεις στην Ν.Δ. Αν ναι, τότε με αυτά που γράφεις προσφέρεις κάκιστη υπηρεσία στον Αντώνη και την παράταξη.

      • trellakias avatar
        trellakias @ Asterix 15/08/2010 08:00:33

        Κ ΑΡΑΜΑΝΛΙΚΩΝ ΣΤΑΓΟΝΙΔΙΩΝ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
        Αστερίξ, κόψε το πολύ ζωμό σου κάνει κακό, και τα εγκεφαλικά κύτταρα σου. Σου θυμίζω πως από τέτοιες λογικές της παραφιλολογίας ήταν που κυκλοφόρησαν στις εκλογές. Ηλίθιοι κατ’ όνομα νεοδημοκράτες ΔΕΝ ψήφισαν την ΝΔ, για να τιμωρήσουν- λέει- τον Καραμανλή! Αυτοί είναι που έφεραν τον στην εξουσία. Αυτοί και αυτή η λογική είναι που καταστρέφει την ελπίδα της επιστροφής της ελπίδας και της προόδου στην χώρα. Μόνο ενωμένη η παράταξη, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ, θα διώξει τον βλαμμένο. Απόψεις σαν αυτή λειτουργούν σαν Δούρειος Ίππος στην προσπάθεια του Αντώνη για την εθνική ανάταση της χώρας. Λάθος σου αν ανήκεις στην ΝΔ, νέο(;) σχέδιο αν ανήκεις στους οπαδούς του λαλάκα της κυβέρνησης του μνημονίου;

    • Νασος avatar
      Νασος @ mitsosms 14/08/2010 21:08:19

      ΡΡε παιδιά ο Γιωργάκης κυβερνάει "τρόπω τινά" τη χώρα - εσείς όπως το πάτε θα φτάσετε να σχολιάζεται τον ...Παπάγο έλεος..............

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Νασος 14/08/2010 21:15:22

        Κυβερναει; αυτος; η το ΔΝΤ;

    • ganasta avatar
      ganasta @ mitsosms 14/08/2010 21:44:29

      Είναι Αντώνης και όχι «Αντωνάκης». Πρόσεχε γιατί προδίδεσαι. Και θα σε θεωρήσουν κάποιοι φίλοι σου σταγονίδιο. Μάντεψε μόνος σου τον επιθετικό προσδιορισμό που θα προηγείται της λέξης.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ mitsosms 14/08/2010 22:02:35

      μήτσο, παληκάρι (;) μου, κι από που συμπέρανες ότι ο κόσμος δεν εμπιστεύεται τον Αντώνη. Βιάζεσαι και προβάλλεις, ίσως, τις επιθυμίες σου στην πραγματικότητα.
      ΅Εννοείς τον Καραμανλή που γ...σε στο Βουκουρέστι, τον Καραμνλή της μεγάλης πολιτικής για τον αγωγό και των στρατηγικών συμφωνιών με την Ρωσία, που ξεσκίζει ο Γιώργος;
      Λες τον Καραμανλή, που συνεργάστηκε άψογα με τον Τάσσο κι έβαλαν το Σχέδιο Ανάν, το απαρτχάϊντ σε βάρος των Ελλήνων της Κύπρου, στο απευθυσμένο των ξένων και των ελλαδιτών και κυπρίων δούλων τους;
      Τον Καραμανλή που ΕΙΠΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ για την οικονομία, σε αντίθεση με τον Πινόκιο - Γιώργο;

      • Alex avatar
        Alex @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 15/08/2010 11:29:17

        Πεστα βρε Φαηλο, και στην τελικη ειμαστε πρωτα απο ολα με την ΠΑΡΑΤΑΞΗ και μετα με τα προσωπα.ΑΛλα ξερεις κατι αστους να λενε τους ενοχλει ακομα ο Κ.Κ γιατι βγαινει αληθινος και δυστυχος οι συγκρισεις ειναι αναποφευκτες.Τρεμουν ομως τον Αντωνη γιατι δεν τον ελεγχουν γιατι ειναι στην αλλη οχθγ απο αυτους,γιατι δεν ειναι ραγιας σαν και αυτους,γιατι δεν ειναι οσφυοκαμπτης σαν και αυτους, γιατι αγαπαει το εθνος και τη πατριδα και οχι την Παγκοσμια διακυβερνηση σαν και αυτους.
        ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΕΙΠΕ ΟΧΙ....και τους ΕΝΟΧΛΕΙ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟΥΣ και τους μεσα αλλα και τους ΕΞΩ.

  16. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 14/08/2010 21:17:34

    ΠΡΟ ΠΑΣΟΚΟΥΣ
    Η Ελλαδα δεν ιδρυθηκε το 2004 για να συνεννοουμεθα!!!!
    Το θαλασσοδανεια του Σημιτη που εσκασαν το 2008 τα ξεχαστε;

  17. anonymous avatar
    anonymous 14/08/2010 21:18:25

    Ήθελα να βρω λάκκο να κρυφτώ αλλά κατάφερα να μην παίξω βλέφαρο.

    Εμείς να δεις τι τραβήξαμε εκτός Ελλάδας από τον Οκτώβρη μέχρι το Πάσχα.

  18. Ratca avatar
    Ratca 14/08/2010 21:55:45

    Φαηλο η Παναγία να σε έχει γερό για να μας δίνεις ελπίδα και δύναμη
    [τα γραπτά σου είναι βάλσαμο στην καρδιά μας]

  19. ganasta avatar
    ganasta 14/08/2010 21:56:22

    Φαήλο, πως σχολιάζεις τα περί σταγονιδίων;

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ganasta 14/08/2010 22:09:57

      Δες παραπάνω την απάντηση μου στον Αστερίξ.

      • ganasta avatar
        ganasta @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 14/08/2010 22:15:53

        Με κάλυψες απόλυτα.

  20. χρηχα avatar
    χρηχα 14/08/2010 22:46:54

    καλησπέρα κε Κρανιδιώτη....

    σήμερα βρήκα το άρθρο σας πολύ μεστό και γενικά να με εκφράζει σχεδόν στο σύνολό του....

    ένα πράγμα θα ήθελα να τονίσω....να σκληρήνει η στάση σας (και του Σαμαρά) έναντι στην φαύλη πολιτική....γιατί ΕΙΝΑΙ φάυλη...να αρχίσετε κι εσείς έναν 'ΑΝΈΝΔΟΤΟ" αγώνα όπως έχουν συνηθήσει κατά καιρούς να κάνουν στο σόϊ τους αυτοί....

    Να μπείτε μπροστά και να κινήσετε τις πέτρες ....έτσι θα φύγουν....αλλιώς δεν κουνιούνται....αλλιώς...με ήπιων τόνων "σωστές "θέσεις....καλά είναι βολεμένοι...καλά τοποθετείστε κι εσείς ....όλοι καλά είναι....


    Αλλά ο κοσμάκης "στέγνωσε από ψιλά κι από τσιγάρα"...δεν πάει άλλο....βγείτε μπροστά, δείξτε τον δρόμο,κουνηθείτε,παλέψτε ....κάντε κάτι.....χανόμαστε.



    (και σαν προειδοποίηση, σας λέω , ότι αν ο κόσμος καταλάβει ότι -λέμε τώρα- ακολουθείτε κι εσείς την πολιτική του "ώριμου φρούτου", να είστε σίγουροι ότι θα σας πάρει κι εσάς με τα φρούτα...φιλικά το λέω)

  21. BlueSky avatar
    BlueSky 14/08/2010 23:08:24

    Φαήλο, just perfect. Χθες έγραψα στον Θραξ ότι ο Αντώνης είναι άλλη πάστα. Θεωρώ, ότι οι πασόκοι και λαμβανόμενης υπόψη της αγανάκτησης που περιρέεται διάχυτα στην κοινωνία, τουλάχιστον δεν θα τον ψηφίσουν, καθώς και ότι πρέπει να πείσουμε δυνατές πένες - απόψεις όπως του Θραξ, ώστε να μη γυρίσουν την πλάτη στη Νέα Νέα Δημοκρατία του αγαπητού ''Μούργου''.

  22. ανέστης avatar
    ανέστης 14/08/2010 23:16:17

    Εκπληκτικό άρθρο χτυπάει την καρδούλα του ΈΛΛΗΝΑ το φιλότιμο του . Τι σχέση έχουμε ρε συνέλληνες με τον αμερικανοαναθρεμένο γιό της Μαργαρίτας που μετά απο τόσα χρόνια δεν έμαθε ακόμη να μιλάει ελληνικά τόση είναι η αγάπη του για την χώρα . Ελπίζω ο Σαμαράς να βγεί πιο δυναμικά μπροστά γιατι κάθε μέρα που περνάει ο jeffry ξεπουλάει και κάτι μακαρι αν τον προλάβει πριν είναι πολύ αργά

  23. Greco avatar
    Greco 15/08/2010 01:07:39

    παιδια θυμαστε μια δημοσκοπηση που εδειχνε τη διαφορα απτις 10 να χει κλεισει στις 5 μοναδες?

    απο τοτε---κοιτα να δεις κατι περιεργα πραγματα---δεν ξαναβγηκε καμια νεα δημοσκοπηση για κανεναν τηλεοπτικο σταθμο,οι οποιοι σταθμοι σκιζονται για να μας ενημερωνουν αντικειμενικως βεβαιως για τις νεες περιπετειες του "μικρου γιωργακη" και τα νεα κατορθωματα του(με τι χαρη πιανει το κουπι,αν επιασε κανα χταποδι στο βυθο,ποσες φορες κουνησε το κεφαλακι του στον tomsen και αλλα τετοια ανατριχιαστικα....)

    λοιπον,επειδη καποτε ολα τα ωραια δυστυχως τελειωνουν,απο σεπτεμβρη ειμαστε σε προεκλογικη περιοδο παιδες...και το ξερουν καλα οι πρασινοχλεχλεδες.

    Ο γιωργακης μετα το στραπατσο του νοεμβρη--και αν δε κανει διπλες εκλογες--,και με τον σβερκο του να ποναει ακομα,λογικα θα προχωρησει τοτε σενα φρεσκαρισμα με ανασχηματισμο και θα τραβηξει προς τη δοξα του 2013,αν βγαλει φυσικα τη τετραετια,οποτε και θα παραδωσει το πνευμα του πασοκ---αλλα και τους ιδιους τους πασοκους--- στην κριση της Ιστοριας οριστικα

    • Ολντ Τραφορντ avatar
      Ολντ Τραφορντ @ Greco 15/08/2010 12:17:34

      Πάμε για πολλά γκολ, κόκκινες και πέναλτι.

  24. Minnie avatar
    Minnie 15/08/2010 01:22:30

    "Φοβάται τον Αντώνη..."

    Παρακαλω?

    Ποιος ακριβως φοβαται τον Αντωνη κυριε Κρανιδιωτη και για ποιον λογο?

    Ειμαι παραδοσιακη ψηφοφορος της ΝΔ και τραβαω τα μαλλια μου παρατηρωντας την παντελη ελλειψη στιβαρου και ουσιαστικου αντιπολιτευτικου λογου.

    Ποιος ακριβως φοβαται τον Αντωνη οταν ο Αντωνης δεν ειναι σε θεση καν να εμπνευσει εμπιστοσυνη και ελπιδα σε ανθρωπους του χωρου που ισχυριζεται οτι εκπροσωπει?

    Πρωτα δινεις πνοη και συνοχη στον χωρο που εκπροσωπεις και μετα αυτοματως εμπνεεις φοβο στον αντιπαλο.
    Το αντιστροφο, πολυ απλα, δεν συμβαινει.

    • spiros avatar
      spiros @ Minnie 15/08/2010 08:34:09

      Αγαπητή φίλη τί μεστή αντιπολίτευση δεν είδες; Που την είδες την παντελή έλλειψη στιβαρού και ουσιαστικού αντιπολιτευτικκού λόγου; Μήπως επειδή συνίθησες την αοριστολογία χωρίς θέσεις μόνο με διαπιστώσεις να γίνεται πολιτική; Μήπως ακούς τα κανάλια που την μια πανυγιρίζουν για τα καλά λόγια κάποιων "ξένων" και την άλλη φέρουν τον πανικό; Μήπως ακούς όλους αυτούς που μαλώνουν τους αντιφρονούντες με λόγο απίθανα νεφελώδη; Μήπως είδες κανένας από όλους αυτούς να πεί έστω κάτι εναντίον των θέσεων του προγράμματος του Σαμαρά; Άκουσες κάποιο σχόλιο ουσίας από κυβερνητικά χείλη για όσα λέει η ΝΔ; Μόνο τελευταία πράγματι ακούσαμε λόγο περιεκτικό και αντιπολιτευτικό που μένει από την αναπληρωτή εκπρόσωπο του κόμματος. Όλοι τον φοβούνται.
      Α) διότι όλες οι κινήσεις έγιναν χωρίς να ανήξει ρουθούνι όπως επιθυμούσαν και πάλευαν να προκαλέσουν τα εξαπτέρυγα
      Β) διότι δεν τους δίνει αφορμή με αδύνατα σημεία
      Γ) διότι προτιμά την εγχώρια αγορά από την αλλοδαπή
      Δ) διότι δεν είναι προβλέψιμος επειδή είναι επαναστάτης.
      Ε) διότι γνωρίζει πολύ καλά ΕΛΛΗΝΙΚΑ και ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ.
      Ζ) διότι τέλος είναι ΈΛΛΗΝΑΣ και όχι "γιαλντζί"
      και για μια σειρά άλλους λόγους που θα εμφανιστούν πολύ σύντομα.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Minnie 15/08/2010 12:52:18

      Αγαπητή Minnie, χαιρετίσματα στον Μίκυ, τον Ντόναλντ και τ' άλλα τα παιδιά.
      Ποιοί τον φοβούνται; Έχουμε και λέμε: Ο ΓΑΠ και οι "αντεξουσιαστές" αποδομητές του, οι μεγαλονταβαντζήδες-μπετατζήδες-καναλάρχες, η ανακυκλωμένη ψευτοπροοδευτικάντζα του Κολωνακίου, οι χορηγημένοι της SIEMENS, οι συμμαθήτριες του Χριστοφοράκου, η Πέμπτη Φάλαγγα του ισλαμοφασισμού του Ερντογάν και των παλαιοναζί του Γκρουέφσκυ. Θες κι άλλους;
      Γιατί τον φοβούνται; Γιατί είναι ο μόνος που δεν ήταν ποτέ υπάκουο σκυλάκι, έχει πει στην ζωή του μερικά μεγάλα ΟΧΙ και πολλές φορές προέταξε το Εθνικό Συμφέρον από το στενό προσωπικό του συμφέρον.
      Στον χώρο που εκπροσωπεί εμπνέει εμπιστοσύνη και προσβλέπουν σε αυτόν σιγά σιγά και οι μάζες των Πατριωτών Ελλήνων του αληθινού Κ¨εντρου που για διάφορους λόγους ψήφισαν ΠΑΣΟΚ και τώρα βλέπουν τον ΓΑΠ να ξεσκίζει την χώρα.

      • αναρχοδεξιός avatar
        αναρχοδεξιός @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 15/08/2010 12:57:24

        ε τώρα αν ένας ανθρωπος που πιστεύει "φανατικά" στον Σαμαρά όπως εσείς, προσβλέπει στον πιο ηλίθιο πολιτικό χώρο, το "κέντρο", σωθήκαμε..

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 15/08/2010 13:07:59

        Φαήλο καλημέρα.
        Το άρθρο σου αυτό είναι το ωριμότερο όλων όσων έχω διαβάσει από σένα.
        Συγχαρητήρια από μια σκεπτικίστρια.
        Η συμμετοχή σου στο ρινγκ του Antinews έκανε και σε σένα καλό.

        Ο Σαμαράς όμως πρέπει να φορτσάρει γιατί η κλεψύδρα μας τελειώνει, όπως σου έγραψε και ο Xrhxa65.
        Να τον ακούς τον Xrhxa65.
        Δεν είναι καθόλου τυχαίος, ούτε από απόψεως πνευματικής συγκρότησης, πολιτικής εμπειρίας και συμμετοχής στα κοινά... , ούτε ως άνθρωπος.
        Το τελευταίο είναι το σημαντικότερο.

        Επίσης όταν σχολιαστές όπως ο Θράκας Αναρμόδιος εξακολουθούν να έχουν στραμμένο ένα μάτι προς το Σαμαρά και να αφιερώνουν πνευματικές δυνάμεις για να γράφουν παρατηρήσεις και σχόλια, αυτό πρέπει να σου λέει ότι ένα μεγάλο κομμάτι της Ελληνικής κοινωνίας ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ να διατηρεί μέσα στο οπτικό του πεδίο τον πρόεδρο της ΝΔ ως δυνητική ελπίδα.

        Το μομέντουμ αυτό όμως δεν θα κρατήσει για πολύ ακόμα.

        Τις 4 αδυναμίες σας τις γνωρίζετε:
        βραδύτητα αντιδράσεων,
        βαρονίες,
        παντελής απουσία από τα μέσα,
        αστική αβρότητα... .
        Τις έχω εκθέσει σε σχόλιό μου στον Επώνυμο, βαριέμαι τώρα να ψάξω να το βρω.

        Εξαιρετική επιλογή η νεαρή κα Τζότζολα ως εκπρόσωπος τύπου.

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 15/08/2010 13:57:13

        Αλλενάκι,
        Όπως θα έχεις διαπιστώσει η αστική αβροτητα εμένα τουλάχιστον δεν με αφορά. Μου 'χουν γράψει κατ' επανάληψη ότι ο λόγος μου είναι τραχύς κι επιθετικός. Τα ακλαμβάνω αμφότερα ως φιλοφρονήσεις. Εσύ βέβαια δεν αναφέρεσαι προσωπικά σε μένα αλλά στον λόγο του Κόμματος. Ήδη η επιλογή της Βασιλικής (φίλη καλή, την έχω άλλωστε παντρέψει) δίνει μια καλή διαφορά. Έχει σκληρό πυρήνα πατριωτικών και δημοκρατικών φρονημάτων, λαμπρές σπουδές, άμεμπτη επαγγελματική και κοινωνική πορεία, προέρχεται από την καρδιά του Λαού και μιλάει και γράφει υπέροχα ελληνικά. Δεν αστειεύομαι, είναι μεγάλο ταλέντο, αν δεν επέλεγε τη Νομική και την πολιτική, θα μπορούσε να είναι κορυφαία φιλόλογος. Ο Πεταλωτής θα χωρίσει με πίκρα την ζωή του σε Π.Β. και Μ.Β. (Προ Βασιλικής και Μετά Βασιλικής).
        Κατά τα λοιπά θα σου πω το εξής. Παρομοιάζω το κόμμα με ένανη Στρατό εν πορεία. Πρέπει να οργανώσεις΄, εμπνεύσεις κι αλλάξεις, όσο γίνεται, αυτούς που έχεις και με αυτούς να πολεμήσεις. Οι αλλαγές πρέπει να είναι τέτοιες που να μην διώχνουν κόσμο, να μην δημιουργούν διαλυτικά φαινόμενα.
        Μέχρι τώρα το Κόμμα απαλλάχτηκε από την Μεγάλη Βαρονία κι από μερικές μικρές.
        Συμφωνώ μαζί σου κι είναι απαίτηση του κόσμου για επιθετικότερο λόγο και πολιτική κι΄ότι πρέπερι να ταχύνουμε τον βηματισμό μας.
        Την θέση μου, ως παλιός ιππέας και λάτρης του Ιππικού θα στην συνοψίσω στο δόγμα του καλύτερου ουσσάρου στρατηγού του ΄Ναπολέοντα: "Επίθεση, επίθεση και μόνο επίθεση".
        Ήδη κάτι αλλάζει, ακόμη και στο ΄ύφος των ανακοινώσεων. Πιστεύω ότι πολύ σύντομα θα δείτε κι άλλες αλλαγές προς τρο καλύτερο με ακόμη πιο οργανωμένη αντίδραση και ρωμαλέο λόγο...

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 15/08/2010 14:05:25

        Ευχαριστώ για την απάντηση Φαήλε.
        Πράγματι, η Βασιλική Τζότζολα είναι μια πολύ ευχάριστη έκπληξη.
        Σας "παρακολουθούμε" πολύ στενά.
        :)

    • DARK-BLUE avatar
      DARK-BLUE @ Minnie 15/08/2010 23:41:16

      τι να σε εμπνεύσει ο Αντώνης .... αφού όταν αυτός μιλάει εσύ αλληθωρίζεις προς την κορούλα...

  25. Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 15/08/2010 10:53:12

    Minnie νομίζω ότι είσαι άδικη. Ο Σαμαράς ανέλαβε την ηγεσία της νέας δημοκρατίας στη χειρότερη στιγμή του βίου της. Δεν ξέρω τι εννοείς στιβαρό λόγο, έτσι κι αλλιώς όσοι άνθρωποι υπάρχουν άλλες τόσες είναι και οι γνώμες. Επι παραδείγματι η καταψήφιση του μνημονίου από πολλούς έχει χαρακτηριστεί ως ακραία πολιτική επιλογή. Ο Σαμαράς έχει στρατηγική, ΄οπως αποδεικνύεται λειτουργεί ενωτικά, θυμάσαι τι έλεγαν κάποιοι; Ότι θα κάνει τη Ν.Δ. Πολιτική Άνοιξη, οι επιλογές του στις Περιφέρειες όμως δείχνουν ότι δεν έχει καμιά διάθεση ρεβανσισμού.
    Πιστεύω ότι η νέα δημοκρατία θα ανακάμψει πολύ πιο γρήγορα από ότι πιστεύει κι ο πιο αισιόδοξος νεοδημοκράτης. Ο Σαμαράς είναι ικανότατος και στην επικοινωνία με το κοινό αλλά και στις κινήσεις στην πολιτική "σκακιέρα". Μην ξεχνάς ότι τα μέσα παίζουν 80/20 τον Γαπ, αλλά μετά τις δημοτικές εκλογές αυτή η μεταχείρηση δεν θα υπάρχει. Τα ΜΜΕ είναι κυρίως έμποροι, μόλις δουν ότι αλλάζουν οι συσχετισμοί στο εκλογικό σώμα θα αλλάξουν και το τροπάριο. Ο Φαήλος σωστά υποστηρίζει ότι το σύστημα φοβάται τον Σαμαρά κι αυτό διότι ο Σαμαράς δεν "κρατιέται' για κάτι. Ασφαλώς δεν είναι υποχρεωτικό να σε εμπνέει ο Σαμαράς εμένα με εμπνέει με το παραπάνω και θέλω να διαβάσω επιχειρήματα όχι γενικόλογους και εύκολους αφορισμούς.

  26. Θάνος avatar
    Θάνος 15/08/2010 12:05:05

    Ο Σαμαράς δυστυχώς εμφανίζεται αργός που κυνηγάει τις εξελίξεις αντί να μυριστεί τις τάσεις που υπάρχουν στο λαο και να δημιουργεί αυτός εξελίξεις. Και να κάνω πιο λιανά τι ενοώ να δημιουργείς εξελίξεις. Εχθές βγήκε μια αθώα είδηση σε σχέση με την ονομαστικοποίηση των δελτίων του ΟΠΑΠ γιατί τάχα μου γίνεται ξέπλημα μέσω κερδισμένων δελτίων.
    Μέχρι εδώ είναι το αθώο μέρος του πράγματος που κανείς ΝΔ η άλλο κόμμα δεν αντέδρασε.
    Τώρα ας δούμε τι βρίσκεται πίσω απο την κουρτίνα.
    Τα τερματικα και τα δελτία του ΟΠΑΠ δεν έχουν πρόβλεψη για ονοματεπωνυμα διευθυνσεις αριθμούς ταυτότητας κ.λ.π. Οπότε αυτό σημαίνει νέα προμήθεια τερματικών από ποιόν άραγε;;;
    Καταλάβατε εδώ θέλω την ΝΔ να καταγγείλει απο τώρα έγκαιρα και να χαλάσει την δουλειά και όχι να φωναζει εκ'των υστέρων για τα 500 εκατομμύρια που κατέληξαν όλως τυχαίως στον εθνικό μας προμυθευτή.

    • αναρχοδεξιός avatar
      αναρχοδεξιός @ Θάνος 15/08/2010 12:49:03

      ούτε εμένα με πείθει ο Σαμαράς. ότι δλδ μπορεί να τα βάλει με το σύστημα και να το νικήσει. Αφού δεν τα κατάφερε ο Καραμανλής με τόσο εκτόπισμα (και δεν εννοώ τα κιλά του) και μυαλό δε νομίζω να υπάρχει κάποιος που μπορεί. η ΝΔ επικοινωνιακά δεν υπάρχει. ακόμα και οι εφημερίδες που παραδοσιακά πρόσκεινται στη δεξιά δεν τον στηρίζουν. η τελευταία εφημερίδα που έχει μείνει πιστή στη ΝΔ είναι ο "Ελεύθερος" αλλά και αυτή πρόσφατα είχε δημοσιεύσει ένα άρθρο-"προειδοποίηση" προς τον Σαμαρά, λέγοντάς του ότι τους έχει ξεχάσει.
      ο Σαμαράς έχει περιοριστεί σε ρολο απολογητή της παράταξης για τα υποτιθέμενα δεινά που έφερε στη χώρα. ούτε τους νεοδημοκράτες δεν πείθει.
      δε βλέπω "φως στο τούνελ" παρά μόνο φούμαρα και λόγια παρηγοριάς και ελπίδας. και γενικά από ό,τι βλεπω εδώ μέσα, που ίσως είναι η μοναδική σοβαρή "σαμαρική" ιστοσελίδα, δεν υπάρχουν άνθρωποι να "προτάξουν τα στήθια τους". αντιδράσεις του καναπέ να περνάμε την ώρα μας πίνοντας το φραπέ μας.
      Ο μπερλουσκόνι που ισως είναι από τα πιο μισητά πρόσωπα στον κόσμο και στην ιταλία, έχει από πίσω του τα κανάλια του και τη μίλαν και αντέχει τόσα χρόνια στην εξουσία. δεν ξέρω πόσο ακόμα θα αντέξει βέβαια. ο Καραμανλής είχε την "καθημερινή" και τον Παναθηναϊκό, χωρίς να είναι ιδιοκτήτης τους και τελικά τα έχασε. οι πιο πολλοί παναθηναϊκοί δεν το ψήφισαν επειδή δεν έχτισε γήπεδο λες και έφταιγε αυτός. η ιστορία με την "καθημερινή" είναι γνωστή φαντάζομαι. θέλω να πω ότι ο Σαμαράς δεν έχει ούτε μια ιστοσελίδα που λέει ο λόγος. τί να φτουρήσει.

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ αναρχοδεξιός 15/08/2010 12:57:57

        Πολύ σουρεαλιστικό αυτό με τον Παναθηναϊκό. Οι εξελίξεις αγαπητές θα είναι τέτοιες που θα τρίβεις τα μάτια σου.

      • αναρχοδεξιός avatar
        αναρχοδεξιός @ αναρχοδεξιός 15/08/2010 13:09:45

        όχι σοβαρά μιλάω. μιλούσα με δεξιούς βάζελους προεκλογικά και μου έλεγαν δεν θα ψηφίσουν Καραμανλή επειδή δεν βοηθάει να χτιστεί το γήπεδο.

        και τώρα τα τρίβω τα μάτια μου μ' αυτά που γίνονται.

        μακάρι να είναι όπως τα λέτε, αλλά και πάλι αν γίνουν εκλογές σύντομα και εκλεγεί ο Σαμαράς τί θα γίνει? μια φωτιά σε ό,τι έμεινε άκαφτο στην πελλοπόνησο και θα τελειώσει άδοξα κι αυτός την πρωθυπουργική του καριέρα.

        έχουμε να αντιμετωπίσουμε έναν πολυπλόκαμο "σατανά" ρε παιδιά όχι απλούς τσαρλατάνους. δεν το καταλαβαίνετε αυτό δυστυχως.

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ αναρχοδεξιός 15/08/2010 13:41:14

        Όταν φτάσουμε εκεί τότε να δεις πως θα τρίβουν τα μάτια τους. Ορισμένοι νομίζουν ότι ο Αντώνης θα ακολουθήσει τότε, στην εξουσία, θα ακολουθήσει την πεπατημένη των συμβιβασμών και της απλής διαχείρισης. Σε διαβεβαιώ ότι δεν είναι έτσι, δεν θα είναι έτσι.
        Όσον αφορά τον βρώμικο πόλεμο, τον έζησε τόσα χρόνια, που δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλος πιο έμπειρος να τον αντιμετωπίσει.

      • αναρχοδεξιός avatar
        αναρχοδεξιός @ αναρχοδεξιός 15/08/2010 13:53:09

        μακάρι να είναι έτσι.

      • Maya avatar
        Maya @ αναρχοδεξιός 15/08/2010 16:39:13

        @αναρχοδεξιέ

        Η μεγάλη ρήξη Βαρδινογιάννη-Καραμανλή οφείλεται στην συγχώνευση ΕΛΠΕ-Λάτση.
        Η νέα αυτή συνθήκη πρακτικά σημαίνει εδώ και ενάμιση χρόνο πως η εσωτερική αγορά πετρελαιοειδών ελέγχεται στο 75% από ΕΛΠΕ-ΠΕΤΡΟΛΑ και σε ό,τι απομένει από Αράμκο και Βαρδή (Μότορ Όιλ).

        Για αυτό έδωσε και τόσο εύκολα το πνευματικό του παιδί τον Ρουσόπουλο ο ΒΒ, για αυτό το mega πολέμησε πολύ τον ΚΚ, για αυτό η μεγαλύτερη ομάδα της χώρας με την ευρωπαϊκή πορεία δεν έχει ακόμα γήπεδο, (και) για αυτό ενδεχομένως ο Τζίγγερ κάνει πόλεμο νεύρων στους οπαδούς.

        Κατά τα άλλα συμφωνώ τόσο με τον Θάνο όσο και με την δική σου έκφραση δυσπιστίας.
        Το θέμα "έλληνες επιχειρηματίες" είναι πολύ δύσκολο πλέον να το προσεγγίσει πολιτικός, όχι επειδή δεν έχει την ικανότητα ή το κίνητρο, αλλά επειδή η πραγματικότητα είναι ήδη προκαθορισμένη.

        Για παράδειγμα, το θέμα της ενέργειας:
        Πέραν από το ελληνικό καρτέλ, στο παιχνίδι επιβάλλουν την παρουσία τους σταθερά και οι ξένοι κάτοχοι ελληνικών ομολόγων ελληνικού χρέους, βλ. σενάρια για πώληση ΔΕΗ που διαρρέει η Κομισιόν (α προπό, ο Μπαρόζο κολλητός του Λάτση για να θυμόμαστε κάποιες "σταθερές"), πώληση λιγνιτωρυχείων, κλπ.
        Έλληνες επιχειρηματίες και ξένες εταιρείες δηλαδή να ζητάνε έτοιμα εργοστάσια και όλοι μαζί αυτό να το βαφτίζουμε "απελευθέρωση της αγοράς".

        Ο Κοπελούζος έχει πει ότι θέλει εργοστάσια της ΔΕΗ και σε αυτό συμβάλλει το γεγονός ότι έχει ήδη δύο άδειες ηλεκτροπαραγωγής από φυσικό αέριο για την Βοιωτία και την Αλεξανδρούπολη, καθώς Enel και Gazprom από πίσω του.

        Αν δεν κάνω λάθος, την άδεια στην Βοιωτία την υπέγραψε και ο Σαμαράς ως υπουργός Πολιτισμού όταν διαμαρτύρονταν οι κάτοικοι και το ΚΑΣ (και επί Λιάπη) πως "υποβαθμίζονται εσαεί αρχαιολογικές θέσεις παγκόσμιας αναγνώρισης και ακτινοβολίας σε απόλυτη αντίθεση με τον αρχαιολογικό νόμο και το Σύνταγμα της χώρας και κατ' επέκταση η εγκατάσταση της μονάδας θα σημάνει την άτυπη μετατροπή της περιοχής σε βιομηχανική ζώνη".

        Έπειτα είναι και το άλλο. Ο κ.Σαμαράς μπορεί να πιστεύει σε ξεχασμένες αξίες όπως κοινωνικό κράτος, κοινωνική δικαιοσύνη και εθνική συνείδηση, η κοινωνία όμως ακόμα δεν δείχνει έτοιμη να αντιδράει, να συσπειρώνεται, να πολεμάει, να απαντάει.

        Αυτό θα μπορούσε να έρθει ως φυσική επιλογή αν είχαμε μια αλλαγή στο Σύνταγμα που θα δίνει στο υπουργείο Παιδείας αρμοδιότητες διευρυμένες, και πολλά λεφτά με λίγα λόγια, να ανοίξουν και πάλι σχολές Φιλοσοφίες, να υπάρξει προώθηση Επιστημών και Τεχνών, να υπάρξει και πολιτικός λόγος πρώτα στις τοπικές κοινωνίες και τους φορείς που αποτελούν την κυτταρική συνοχή ολόκληρου του οργανισμού που ονομάζουμε "κράτος".
        Αλλά λεφτά δεν υπάρχουν, και θα συνεχίσουν να μην υπάρχουν.

        Και στο μεταξύ μέχρι να βρεθούν, όλοι αυτοί οι επιχειρηματίες θα συνεχίσουν να ελέγχουν και τα ΜΜΕ, τον Πολιτισμό, το κράτος Πρόνοιας και την πρόοδο μας, την στιγμή που όλοι όσοι μας έφεραν εδώ που μας έφεραν θα συνεχίσουν να κυκλοφορούν ατιμώρητοι και ελεύθεροι.

      • αναρχοδεξιός avatar
        αναρχοδεξιός @ αναρχοδεξιός 15/08/2010 17:46:46

        @Μaya !

  27. Ολντ Τραφορντ avatar
    Ολντ Τραφορντ 15/08/2010 12:12:08

    "Φυλάω εγώ το κλεινόν άστυ. Θα τα βρείτε όλα εδώ, όταν με την βοήθεια της Παναγιάς γυρίσετε πίσω, τους σομαλούς και νιγηριανούς ναρκέμπορους στην Ομόνοια και στη Στουρνάρη, τις μαύρες πουτάνες και τα τραβέλια που κοντεύουν να φτάσουν ως το Χαϊδάρι, τα δύστυχα πρεζόνια στην Πλατεία Καραϊσκάκη, που μοιράζονται το κουτάλι, την σύριγγα και την ηπατίτιδα ντάλα μεσημέρι."

    Και τους αλλοδαπόγιουφτους της Θεσσαλονίκης προσθέτω εγω.
    Τους γιούφτους του ΠΑΣΟΚ που σκάσαν μύτη πριν το ΓΑΠ κι ο πολιτικά ορθός Καραμανλής άφησε να περάσουν.

    Να μην έχεις δεκάρα ούτε να πιείς καφέ και να κατεβαίνεις στη παραλία να πάρεις μιαν ανάσα και να βλέπεις τον ενα γιούφτο να χει χωθεί μέσα στο κάδο με το καροτσάκι παρκαρισμένο δίπλα και τον Πακιστανό απέναντι μεσ τη μέση της παραλία ακριβώς πάνω στη λεωφόρο Νίκης να έχει ανοίξει τη πραμάτεια του. Το δε σκηνικό της σουρεαλιστικής εικόνας συμπληρώνεται με τον υπέρβαρο μπάτσο της ομάδας ΔΙΑΣ να κάθεται ακριβώς δίπλα στ γύφτο με το κάδο και ακριβώς απέναντι απο τον Πακιστανό παράνομο μικροπωλητή και να απολαμβάνει τη φραπεδάρα του ακουμπισμένος στη μηχανή καθώς λέει ανέκδοτα με το συνάδελφο γελώντας ..ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ!
    Μάλλον γελάνε όλοι μαζί κι ο ΓΑΠ με τη βλακεία αυτών που τους πληρώνουν. Δηλαδή εμάς, γιατί αμφιβάλω αν τους πληρώνει ο γιούφτος του σκουπιδοτενεκέ απο δίπλα ή ο Πακιστανός λαθραίος απο απέναντι.

  28. The Saint avatar
    The Saint 15/08/2010 12:34:52

    Κάθεστε και ασχολείστε με το τί έκανε η τι θα κανει ο Σαμαρας (και ο κάθε Σαμαρας...)οταν το πρώτο μέλημα όλων μας, είναι πώς θα μπορέσουμε:

    1) Να διώξουμε την κυβέρνηση των ψευτών/απατεώνων/καταστροφέων της χώρας

    2) Να το κάνουμε αυτό με ΟΥΣΙΑ, δλδ να περάσουμε μηνυμα στον ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΣΜΟ γενικώς ότι δεν μασάμε κουτόχορτο, και δεν πρόκειται να ανεχθούμε στο μέλλον τέτοιες αλήτικες και παραβατικές συμπεριφορές!

    Πρέπει επιτέλους να αποβάλλουμε τα δεσμά της δικομματικής (η πολυκομματικής) εξάρτησης στην οποία μας έχει υποβάλλει σύσσωμο το πολιτικό σύστημα, και να δείξουμε ότι ΕΜΕΙΣ είμαστε αυτοί που ψηφίζουν αυτούς, ΕΜΕΙΣ έχουμε τη δύναμη να επιλέγουμε πολιτικές, ΕΜΕΙΣ έχουμε τη δύναμη και τη θέληση να στέλνουμε στη φυλακή, τον κάθε ΨΕΥΤΗ, ΑΠΑΤΕΩΝΑ, ΑΝΘΕΛΛΗΝΑ... σε όποια παράταξη και αν ανήκει

    Ξυπνηστε επιτέλους!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ The Saint 15/08/2010 13:04:17

      Άγιε, και πως θα γίνουν αυτά, με τον από μηχανής Θεό; Το πολίτευμα μας αυτό είναι. Πρέπει να κερδίσει τις εκλογές κάποιος, ο οποίος ως Πρωθυπουργός θα εφαρμόσει μια πολιτική που θα περιέχει και αυτά που λες. Μόνο ο Αντώνης υπάρχει αυτή τη τη στιγμή και για το ορατό μέλλον , ο οποίος να ΠΙΣΤΕΥΕΙ αυτά που θέλει η πλειοψηφία των Ελλήνων. Και δεν είναι "ο κάθε Σαμαράς". Είναι ο Αρχηγός της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης, ο πολιτικός που συγκρούστηκε με την οικογενειοκρατία και της έκοψε τον κώλο, που αντιστάθηκε στο επαίσχυντο και προδοτικό Σχέδιο Ανάν, που είχε τα κάκαλα (ξλερουν οι Πόντιοι), που έγραψε, Βουλευτής ων, ολοσέλιδο άρθρο κατά του άθλιου ρεπούσειου πονήματος και με συγκροτημένη άποψη για την Ελληνική Παιδεία, που ΔΕΝ ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΕ ΠΟΤΕ.
      Εσύ ξύπνα λοιπόν και μην περιμένεις την λύση από την άναρχη μάζα.

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 15/08/2010 15:58:56

        @Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης

        Από αύριο θα αρχίσει ο θρήνος.

        Από αύριο, 16 Αυγούστου, θα αρχίσει η επιστροφή των τελευταίων τυχερών παραθεριστών. Κι όπως όλοι φοβόμαστε θα βρεθούμε μπροστά σε έναν από τους δυσκολώτερους χειμώνες που περάσαμε ποτέ. Ηδη είμαστε φοβισμένοι και εξουθενωμένοι. Με πεσμένο το ηθικό. Νιώθουμε μόνοι και έρημοι. Ο λαός νιώθει μόνος κι έρημος. Με μια κυβέρνηση που άλλα μας υποσχέθηκε, άλλα της είπαμε να κάνει, και άλλα κάνει. Και οδηγεί όλη την χώρα στην καταστροφή. Η χώρα μας είναι σε κατοχή κι εμείς σε κατάθλιψη εθνικής κλίμακας.

        Η ΝΔ και ο κ. Σαμαράς είναι η μόνη δύναμη πολιτική που μπορεί να αντιστρέψει την κατάσταση και να ρίξει την καταστροφική αυτή κυβέρνηση. Η ΜΟΝΗ. Αυτή τη στιγμή όμως. Διότι όσο περνάει ο καιρός και η ΝΔ δεν κινείται προς αυτή την κατεύθυνση, αυτή η δύναμη εξασθενίζει. Ο λαός απογοητεύεται, απελπίζεται κι άλλο. Και το πιθανώτερο είναι ότι η οργή του κάποια στιγμή να αφηνιάσει. Ιδίως τώρα που του 'ρχονται κι άλλα. Οπως το ανέβασμα των τροφιμων από την κλάση 11% του ΦΠΑ στην κλάση του 23%.

        Εκεί όμως στα επιτελεία της ΝΔ φαίνεται να είναι πιο ουτοπιστές και ρομαντικοί ακόμη και από μένα.

        -Περιμένουν να στοιχιστεί ο λαός πίσω τους χωρίς καν να βγουν και να πουν ΑΝΟΙΧΤΑ ότι θα "σουτάρουν" το ΔΝΤ και την Τρόϊκα.
        -Περιμένουν να στοιχιστεί ο λαός πίσω τους ενώ του είπαν ότι θα συνεχίσουν να αναγνωρίζουν την ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΗ ΥΠΟΓΡΑΦΗ του πρωθυπουργού και του προέδρου της δημοκρατίας κάτω από το Μνημόνιο.
        -Περιμένουν να στοιχιστεί ο λαός πίσω τους και να τους οδηγήσει στην εξουσία, την οποία θα ασκήσουν και αυτοί, όπως και οι άλλοι, ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΤΗΣ ΤΡΟΙΚΑΣ (αν είναι δυνατόν).
        -Περιμένουν να στοιχιστεί ο λαός πίσω τους και να οδηγήσει στην εξουσία άλλο ένα κόμμα που επίσης αναγνωρίζει το Μνημόνιο και έτσι να ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ Ο ΛΑΟΣ ΤΗΝ ΞΕΝΗ ΚΑΤΟΧΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ. Να επικυρώσει δηλαδή ο λαός την κατοχή του. ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΤΟΥ.
        -Περιμένουν να στοιχιστεί ο λαός πίσω τους χωρίς πρώτα να του υποσχεθούν ότι θα κυνηγήσουν δικαστικά εταιρίες σαν την Ζήμενς.
        -Περιμένουν να στοιχιστεί ο λαός πίσω τους χωρίς πρώτα να δώσουν στην δημοσιότητα μια λίστα με κάθε δάνειο που πήραμε και χρωστάμε. Πότε το πήραμε. Τι ύψος έχει. Ποια κυβέρνηση το πήρε. Για ποιον λόγο το πήρε. Σε ποιον το χρωστάμε. Δηλαδή περιμένουν να στοιχιστούμε πίσω τους ΧΩΡΙΣ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΕΝΑΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ (ούτε στις ταβέρνες γίνεται αυτό).

        Αν δεν βολεύει στην ΝΔ το πολίτευμα που έχουμε, και μένα δεν με βολεύει, ας μας το πει. Κιας μας ζητήσει να στοιχιστούμε πίσω της ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ. Ευκαιρία είναι. Να κάνουμε επιτέλους το πολίτευμα να αρχίσει ΝΑ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ. Ας βάλει τον αρχηγό της ΜΠΡΟΣΤΑΡΗ, κιας μας καλέσει. Σε δυο βδομάδες το αλλάζουμε ΕΜΕΙΣ το πολίτευμα. Διότι ΟΛΑ ΑΠΟΡΡΕΟΥΝ ΑΠΟ ΜΑΣ. Εμείς είμαστε Ο ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΛΑΟΣ. Κι έχουμε αρχίσει και το ξαναθυμόμαστε αυτό. ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΞΟΥΣΙΕΣ ΑΠΟΡΡΕΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΥΡΙΑΡΧΟ ΛΑΟ. Δικό μας είναι το σύνταγμα. ΔΙΚΟ ΜΑΣ. Οτι θέλουμε το κάνουμε. Εδώ το κάνουν ότι θέλουν τα κόμματα. Δεν υπάρχει "νομικό πρόσκομμα". Ο ΛΑΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΟΜΟΣ. Σας φτιάχνουμε εμείς ΝΕΟ ΔΙΚΑΙΟ στο πιτς φυτίλι. Σας πάμε σε Συντακτική ΔΙΑ ΒΟΗΣ.

        [Αλλά ας ξεκινήσει πρώτα η ΝΔ από τις οργανώσεις βάσης της. Ας καλέσει τους 800 χιλιάδες πρόσφατα εγγεγραμμένους, να τρέξουν να ξυπνήσουν τους προέδρους των Τ.Ο. από τον βαθύ ύπνο τους. Και να αρχίσουν τις συνεδριάσεις ΚΑΘΕ ΑΠΟΓΕΜΑ. Να γνωριστούν και με τα νέα μέλη οι προέδροι που είναι και πολλά. Και τα επιτελεία του κόμματος να αρχίσουν να κάνουν σούμες τις αποφάσεις των Τ.Ο., τι ζητάει ο λαός. Ο δικός τους λαός πρώτα. Οι απλοί νεο-δημοκράτες τι ζητάνε. Ξέρει το επιτελείο της ΝΔ τι ζητάνε οι Τ.Ο. Βάσης του; Πότε τις ρώτησε τελευταία φορά; Ας μας το πει κι εμάς να το μάθουμε.]

        Δεν είναι "άναρχη μάζα" ο λαός. Ο λαός είναι ένας άσωτος άγιος, ένας παραλυμένος σοφός, ένας φοβισμένος ήρωας. Ομως και στην έσχατη έκπτωσή του ο λαός παραμένει Η ΜΕΓΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ. Η ΜΟΝΗ ΔΥΝΑΜΗ. Ο ΛΑΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΚΟΛΥΜΒΗΘΡΑ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ. Οχι μάζα. Ο λαός ΨΑΧΝΕΙ ΓΙΑ ΑΡΧΗΓΟ. Και η ΝΔ όταν ήθελε δυνατό αρχηγό, σε αυτή την άναρχη μάζα κατέφυγε. Στην κολυμβήθρα της δύναμής της.

        Από που λοιπόν θα έρθουν οι "λύσεις"; Η ΝΔ από που τις περιμένει τις λύσεις; Δεν τις περιμένει από τον λαό; Τότε γιατί ζητάει από τον λαό να την ψηφίσει; Από τα κομματικά και προεδρικά γραφεία θα έρθουν πάλι οι λύσεις; ΤΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΤΙΣ ΛΥΣΕΙΣ ΑΥΤΕΣ πολλές φορές μέχρι τώρα. Από αυτές τις λύσεις είμαστε ζεματισμένοι.

        Ο ΛΑΟΣ ΨΑΧΝΕΙ ΓΙΑ ΑΡΧΗΓΟ.
        Κι αυτή τη φορά ΘΕΛΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
        Δεν θα πάει η λαός στη ΝΔ.
        Η ΝΔ πρέπει να πάει στον λαό.

        Θραξ Αναρμόδιος

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 16/08/2010 12:28:56

        Φίλε Θράκα,

        Δεν σε ξέρω, όμως αυτά που διαβάζω μου κεντρίζουν και τη λογική και το θυμικό μου, ίσως γιατί μοπυ ταιριάζουν. Έτσι σε διαβάζω δυο φορές γιατί, ίσως κάνω λάθος, αλλά διακρίνω κάτι αυθεντικό.
        Θα σου πω τι πιστεύω, τι πιστεύω ότι θα γίνει και θα δεις ότι διαφωνούμε λιγότερο απ' ότι νομίζεις:
        Όπως σωστά γράφεις κι έχω γράψει κι εγώ εδώ σε ανύποπτο χρόνο, αρχίζει πλέον ο θρήνος. Καλά την βγάλαμε στα χωριά μας και τις κουτσοδιακοπές μας, ίσως τις τελευταίες στην παλιά Ελλάδα που ξέραμε.
        Τώρα αρχίζουν τα ζόρια.
        Περπάτα στην Ερμού και τη Σταδίου, στους εμπορικούς δρόμους όλης της χώρας και δες αυτά που βλέπω. Μίλα με τους αληθινούς ανθρώπους της εργασίας και της παραγωγής. Τέλμα. Νέκρα.
        Οι περιφερόμενοι συκοφάντες τις ίδιας τους της χώρας, οι σπεκουλαδόροι της καταστροφής, ώστε να περάσουν την νεοφιλεύθερη κι εθνοαποδομητική αντζέντα τους, κατάφεραν να γονατίσουν την χώρα, την οικονομία και κυρίως το φρόνημα. Ανθρωποδιώκτες και διώκτες κεφαλαίων.
        Αυτοί που θα βγουν στους δρόμους θα είναι νοικοκυραίοι. Θυμηθείτε με αλλά το σύνθημα θα είναι παλιό:
        "ΠΑΡΤΗ ΜΑΝΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣ, ΔΕΝ ΣΑΣ ΘΕΛΕΙ Ο ΛΑΟΣ"!
        Επειδή είναι πείσμων, ξεροκέφαλος κι αδίστακτος, θα κάνει τα πάντα, μα τα πάντα, όμως πιστεύω ότι τίποτα δεν μπορεί να τους σώσει. Δεν θα φύγουν ομαλά, χάνοντας εκλογές αλλά υπό την απειλή λυντσαρίσματος, με παραιτήσεις, αποσχίσεις, δημόσιες αντεγκλήσεις, απώλεια της δεδηλωμένης, υπό το κράτος λαϊκής κατακραυγής.
        Το ζήτημα που θέτεις, το συνοψίζω όπως το καταλαβαίνω, είναι να μπει ο Αντώνης επικεφαλής μιας κινηματικής διαδικασίας, ζητώντας άμεση έξοδο από το ΔΝΤ και Συντακτική Συνέλευση, που να αλλάξει εκ θεμελίων τα πάντα.
        Επέτρεψε μου τις εξής παρατηρήσεις:
        Το πρόβλημα μας δεν είναι η έλλειψη θεσμών, νόμων. Το πρόβλημα είναι ο αφελληνισμός τους κράτους και των κομμάτων και η ΜΗ εφαρμογή των κειμένων νόμων και του Συντάγματος.
        Θεσμούς έχουμε. Χρειαζόμαστε Ηγεσία με φρόνημα που να συντρίψει την ανομία, την παραβατικότητα των θεσμικών κι εξωθεσμικών παραγόντων και να επανελληνίσει την Παιδεία, την εξωτερική πολιτική, την Εθνική Διακυβέρνηση στο σύνολο της. Με μια φράση: να θέσει το παν στην υπηρεσία του Εθνικού, Λαϊκού Συμφέροντος και να επιβάλλει την ευνομία.
        Η Λαϊκότητα είναι η ραχοκοκκαλιά του Ελληνικού Εθνισμού, γιατί από το Λαό αντλεί η Πατρίδα τις καλύτερες, τις πιο ακμαίες και αληθινά προοδευτικές δυνάμεις της.
        Γι' αυτό θεωρώ την ενοχική "δεξιά" του Κολωνακίου και της κομματικής γραφειοκρατίας εχθρό ισοδύναμο με την παρακμιακή αριστερόστροφη Χούντα της μεταπολίτευσης.
        Θες ταχύτερο βήμα, σκληρότερη αντιπολίτευση, συγκρούσεις σε όλα τα μέτωπα. Μαζί σου. Όμως κάτσε λίγο πίσω στην πολυθρόνα σου, κλείσε τα μάτια και πες μου με ειλικρίνεια: με ποιούς θα το κάνει;
        Ποιοί από τα σημερινά στελέχη μπορούν να είναι οι Διμοιρίτες στα χαρακώματα αυτού του πολιτικού πολέμου; Ποιοί και πόσοι είναι αυτοί από τα σημερινά στελέχη της Ν.Δ., που μπορούν να γράψουν ένα ρωμαλέο κείμενο υποστηρίζοντας τις εθνοκεντρικές θέσεις του Αντώνη, την οικονομική πολιτική του, ποιοί και πόσοι είναι αυτοί που μπορούν να σταθούν στον δημόσιο βίο και να συντρίψουν τους αποδομητές της πειρατικής κυβέρνησης του Γιώργου; Κι είναι πειρατική, γιατί υφάρπαξαν με ψεύδη την εξουσία κι εφαρμόζουν πολιτική για την οποία δεν έχουν καμμία εξουσιοδότηση, αντιστρατεύονται το εθνικό και λαϊκό συμφέρον, υπονομεύουν την εθνική ενότητα και προάγουν ξένα συμφέροντα.
        Υπάρχουν στελέχη κομματικά και κοινοβουλευτικά που μπορούν και το κάνουν ήδη επάξια, που δίνουν αυτόν τον αγώνα κι ο Αντώνης σιγά σιγά αναδεικνύει κι άλλα. Τα κόμματα εξουσίας όμως είναι αυτόνομοι ζωντανοί οργανισμοί, έχουν στεγανά, αγκυλώσεις, που δεν είναι εύκολο να τα σπάσεις. Είμαστε, ξανάγραψα, ένας στρατός εν πορεία. Αυτούς έχουμε, μ' αυτούς πρέπει να πολεμήσουμε.
        Θα σου πω λοιπόν με άλλη μια μόνο φράση την λύση: ο ίδιος ο Αντώνης.
        Όπως δεν τον έκανε Πρόεδρο η κομματική γραφειοκρατία, δεν θα τον κάνει και Πρωθυπουργό.
        Μόνος του κέρδισε την μάχη με την παρηκμασμένη οικογενειοκρατία, μόνος του πρέπει να βγει πάλι στον Λαό, να ανασυγκροτήσει τον κινηματικό χαρακτήρα, που είναι προϋπόθεση αυτών που λες, και να ηγηθεί του παλλαϊκού κινήματος γι' απαλλαγή από την Κυβέρνηση του Μνημονίου και να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για απαλλαγή από το ίδιο το Μνημόνιο.
        Το Κόμμα πρέπει να διεκπεραιώνει τα απαραίτητα τεχνικά και διαδικαστικά ζητήματα κι ο Πρόεδρος με λίγους ικανούς, αδιάφθορους κι αδιάλλακτους να δώσει την Μεγάλη Μάχη κι όταν πάρει την εξουσία, ως Πρωθυπουργός πια να δώσει τον Ολοκληρωτικό Πόλεμο με την ανομία, την παρακμή, την υπανάπτυξη και τον αφελληνισμό και να τον κερδίσει.
        Αυτό πιστεύω ότι πρέπει να κάνει αλλά στο κάτω - κάτω, ποιός είμαι εγώ; Ένας ταπεινός σκιώδης φίλος του Μούργου είμαι, που μόλις αναρτήσω το σχόλιο πρέπει να γυρίσω στην δουλειά μου, γιατί θα μοιραστώ τον δύσκολο Χειμώνα μαζί σας...

  29. Minnie avatar
    Minnie 15/08/2010 13:06:11

    @ spiros και Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ

    Να ξεκαθαρισω οτι δεν καταφερομαι εναντιον του Σαμαρα.
    Παραπονο και αγωνια εκφραζω.

    Μιλατε για τρια διαφορετικα πραγματα.
    1. Το εποκοινωνιακο
    2. Το εσωκομματικο
    3. Τον αντιπολιτευτικο λογο

    1. Προφανως ο Σαμαρας δεν εχει βημα στα καναλια, αλλωστε ποτε ειχε η ΝΔ? Μηπως επι Καραμανλη? Οταν ακομα και η ΝΕΤ βαδιζε με τον σταυρο στο χερι, εντελως comme il faut, μην τυχον και θιξουμε κανεναν?
    Το παιχνιδι των καναλιων ειναι βρωμικο και, αν θελεις να παρεις το πανω χερι, παιζεις κι εσυ βρωμικα. Αν εισαι "υπερανω", τι να κανουμε, παρτο αποφαση οτι θα σε θαψουν.

    2. Τι να τους κανω τους λεπτους και ευαισθητους εσωκομματικους χειρισμους την ωρα που το ΓΑΠ cheerfully απεμπολησε την εθνικη μαε κυριαρχια απο την επομενη κι'ολας της εκλογης του και ανεμελα συνεχισε στην καταβαραθρωση της χωρας παιζοντας σε αδειο γηπεδο?
    Ο κοσμος ετρωγε το ενα χαστουκι μετα το αλλο και η ΝΔ συνεδριαζε.
    Πλακα μου κανετε ρε παιδια?
    Ζουμε σε μια ζουγκλα αγριοτητας και ανασφαλειας, περιμενουμε απο το κομμα μας να βροντοφωναξει και να καταγγειλει την απατη, το ξεπουλημα, την εθνικη προδοσια... και το κομμα μας ασχολειται με το ποιος ειναι βαριδι και ποιος εξαπτερυγο, λες κι'εχουμε την πολυτελεια του χρονου.
    Εξελεγης δημοκρατικα αρχηγος κομματος? Κρατα οσους σ'αρεσουν, διωξε οσους δεν σ'αρεσουν και προχωρα, π'αναθεμα με, ΞΕΚΟΛΛΑ!


    3. Τι να πω για τον αντιπολιτευτικο λογο? Ειναι σπανιο φαινομενο να βριθει η καθημερινοτητα ενος λαου απο εξωφθαλμα εγκληματα της κυβερνησης και η αντιπολιτευση να βγαινει μια φορα τον μηνα και να κανει μια χλιαρη ανακοινωση, λες και ζουμε στην Ελβετια και το προεξαρχον προβλημα μας ειναι αν τα δημοσια παγκακια πρεπει να ειναι ρυθμου ροκοκο η μπαροκ.

    Ο κοσμος νιωθει οτι καιγεται το σπιτι του. Ο κοσμος ΟΛΟΣ, οχι μονο ο δυναμει ψηφοφορος σου κ. Σαμαρα.
    Τον ακους?
    Εισαι σε θεση να τον εκφρασεις?
    Αν ναι, βροντοφωναξε την αγωνια του, υπερασπισου τα δικαιωματα του, προτεινε λυσεις για το τραγικο προβλημα της καθημερινοτητας του και συσπειρωσε τους ολους γυρω σου.
    Αν οχι, κατσε και ασχολησου με τα εσωκομματικα σου για τα οποια το ευρυ κοινο δεν δινει δεκαρα.

  30. Θοδωρής Λακεδαίμων avatar
    Θοδωρής Λακεδαίμων 15/08/2010 13:12:22

    Φαήλο,ειμαι Σαμαρικός 100%,αλλά θέλω ξεκάθαρες απαντήσεις επι των παρακάτω γιατι δεν αγωνιστήκαμε για :<>Το άρθρο που επισυνάπτεταιαπο <> σπάει κόκαλα και καλά θα κάνει να το ακούσει η Ρηγίλλης
    Η Αναπληρώτρια Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας, κα Βασιλική Τζότζολα, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

    «Οι αριθμοί είναι αμείλικτοι:
    Ένα στα τρία νέα παιδιά, χωρίς δουλειά.
    Ένα στα τέσσερα μαγαζιά έχει ήδη κλείσει.
    Και επενδύσεις μηδέν.
    Οι θυσίες του Μνημονίου δε σώζουν την οικονομία.
    Σκοτώνουν την κοινωνία».



    Συμφωνάμε. "Με χίλια" που λένε και οι νέοι.
    Αλλά μην τα "χώνετε" μόνο στους άλλους.

    Εσείς της ΝΔ πότε μας είπατε ότι θα πείτε ΟΧΙ στο ΔΝΤ και θα μας βγάλετε κατευθείαν, όπως οι Ούγγροι;
    Εσείς της ΝΔ πότε μας είπατε ότι θα φορολογήσετε τις τράπεζες, όπως οι Ούγγροι;

    Θα σουτάρετε το ΔΝΤ;
    Θα φορολογήσετε κάναν άλλον εκτός από μας;
    Θα σταματήσετε κάποτε να συνδράμετε μόνο τις τράπεζες κι εμάς όχι;
    Θα στείλετε κάναν κλέφτη δικό σας και των αλλουνών στη φυλακή;
    Θα ρίξετε χρήμα στην αγορά με δημόσιες επενδύσεις που στέγνωσε το σύμπαν;

    Τι μας είπατε; Για "άλλα μείγματα" και "άλλες πολιτικές".
    Ποιες; Με το ΔΝΤ μπάστακα και κυβερνήτη;

    Με το ΔΝΤ πάνω από το κεφάλι σας νομίζετε ότι θα εφαρμόσετε "άλλα μείγματα";
    Το πιστεύετε κιόλας αυτό;
    Και τι διαφορετικό δηλαδή θα κάνετε εσείς όταν θα σας τραβάνε το αυτί οι τροϊκάνοι μες τα υπουργεία σας;
    Θα τους κρατάτε μούτρα;
    Η θα τους κόψετε την καλημέρα;

    Σωπάτε πατριώτες.
    Κι αφού τα λόγια τα 'χετε εύκολα, σας λέω κι εγώ, ότι μόνο η εξουσία σας νοιάζει. Τίποτε άλλο.
    Δεν βλέπω να σας νοιάζει τίποτε άλλο ιδιαιτέρως.
    Και σ' αυτό είσαστε ολόϊδιοι με τους άλλους. Ολόϊδοι.
    Σας νοιάζει η εξουσία και όχι εμείς.
    Αλλί και τρισαλλί σε μας. Πάλι εμείς θα πληρώσουμε τη νύφη.

    Δεν απομακρύνεται ο λαός από την ΝΔ.
    Η ΝΔ απομακρύνεται από τον λαό.

    Διότι αν σας νοιάζαμε εμείς θα είχατε βγει ήδη στα μπαλκόνια και στις πλατείες να κηρύξετε ανένδοτο μέχρι να πέσει η καταστροφική αυτή κυβέρνηση και να φύγει το ΔΝΤ. Τώρα. Αν φοβάστε τη σύγκρουση, ε τότε δεν κάνετε για τη δουλειά που σας θέλουμε. Δεν κάνετε για αυτό που έχει ανάγκη η πατρίδα ΤΩΡΑ. Την κυβέρνηση θα την πάρετε, αργά η γρήγορα, στις καρέκλες θα κάτσετε, οι μισθοί θα πέσουν και θα σας καλούν κι εσάς στα γιωτ και τα βαφτίσια τους οι έχοντες. Αλλά για την δουλειά ΔΕΝ ΚΑΝΕΤΕ. Διότι αυτό που πρέπει να γίνει απαιτεί ΗΡΩΙΣΜΟ. Μάχη και σύγκρουση. Δεν "το 'χετε".

    Με 400 χιλιάδες ψήφους ΑΜΕΣΟΥΣ βγάλατε αρχηγό. Αν δεν κάνετε θάρρος και μετά από αυτό, δεν θα κάνετε ΠΟΤΕ.

    Τι περιμένετε πατριώτες;
    Να μας "πάρει τα μέτρα" ΕΝΤΕΛΩΣ η κυβέρνηση του ΠαΣοΚ;
    Να κηδέψουμε τη χώρα;
    Να κάνει 20 χρόνια ν' αναστηθεί;

    Ετσι σας βολεύει "πολιτικά"; Ωστε όταν έρθετε στα πράγματα, διότι ΕΣΕΙΣ ΕΙΣΑΣΤΕ Η ΜΟΝΗ ΔΙΑΔΟΧΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, να μας λέτε το συνηθισμένο τροπάρι; "Καμμένη γη" και "καμμένη γη"; Χαρήκαμε πολύ ρε παιδιά. Και μέχρι τότε αφήνετε αυτή την κυβέρνηση να παίρνει τα μέτρα που φοβόταν η προηγούμενη Η ΔΙΚΗ ΣΑΣ να πάρει; Σας βολεύει αυτό; Δουλευόμαστε τώρα μεγάλοι άνθρωποι; Ετσι περιμένετε να ανέβετε στις δημοσκοπήσεις; Τι να σας πω ρε παιδιά; Τι να σας πω; Για την περίσταση που περνάει η χώρα είστε λίγοι μάλλον.

    Φοβούμαι ότι το μόνο που επιθυμείτε είναι να πέσουν κάποια στιγμή, βολική για σας, οι ΤΩΡΙΝΟΙ ΕΙΣΠΡΑΚΤΟΡΕΣ του ΔΝΤ και να γίνεται στη θέση τους ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΕΙΣΠΡΑΚΤΟΡΕΣ του ΔΝΤ. Την καρέκλα θέλετε κι εσείς. Σαν τους άλλους. Σιγά την φιλοδοξία!

    Θραξ Αναρμόδιος

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Θοδωρής Λακεδαίμων 15/08/2010 14:11:12

      Θράκα και Θοδωρή,
      Αδικείτε τον Αντώνη και πολλούς από εμάς.
      Το ολοκληρωμένο και λεπτομερές Σχέδιο του Αντώνη, το οποίο το ανακοίνωσε στο Ζάππειο, περιγράφει εξαντλητικά και με συγκεκριμένους ρεαλιστικούς αριθμούς πως θα βγούμε από το ΔΝΤ.
      Διαβάστε το.
      Σας θυμίζω δε αυτό που λέγεται "συνέχεια του Κράτους". Κάθε Κυβέρνηση δεν καταγγέλει συμφωνίες έτσι απλά. Θυμίζω ότι ο Ερντογάν έπιασε κάποιους οικονομικούς στόχους και μετά τους είπε "δεν σας χρειαζόμαστε άλλο, χαίρεται".

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 15/08/2010 17:00:19

        @Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης

        Κανέναν δεν θέλω να αδικώ. Απλώς διαφωνώ με την τακτική. Οχι του προέδρου της ΝΔ. Του κόμματος της ΝΔ. Πιέζω να πάει η πολιτική της προς τα κει που πιστεύω εγώ οτι είναι η σωστή πλευρά. Αυτό κάνω.

        Η ΝΔ όμως κινδυνεύει να ΜΗΝ ΠΑΙΞΕΙ ΤΟΝ ΡΟΛΟ ΤΗΣ.

        Το σχέδιο του Ζαπείου είμαι από αυτούς που το διάβασαν ολο. Δυο φορές. Και τοποθετήθηκα κιόλας.

        Οσο για τον κ. Σαμαρά μετέφερέ του ότι είμαι μεγάλος του θαυμαστής. Εξαιτίας του ότι κατάφερε να αποκλείσει από ένα κόμμα εξουσίας σαν την ΝΔ την κ. Μπακογιάννη. Αιωνίως ευγνώμων σε παρακαλώ να του πεις.

        Αλλά η κριτική, κριτική.
        Αφού κι εσύ, δεν φαίνεσαι να σου αρέσουν τα εύκολα.

        Θραξ Αναρμόδιος

  31. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 15/08/2010 14:02:57

    Αναρχοδεξιέ,
    Μην μπερδεύεις το αληθινό Κέντρο της Ιστορίας με την σαπουνόφουσκα του μεσαίου χώρου του κάθε Λούλη.
    Το αληθινό κέντρο καταλαμβάνει την πλειοψηφία του Λαού και μοιράζεται άνισα ανάμεσα στα δυο μεγάλα κόμματα: πατριώτες που πιστεύουν στην μικτή οικονομία, στο δημοκρατικό πολίτευμα, που θέλουν ισχυρές Ένοπλες Δυνάμεις και υπερήφανη εξωτερική πολιτική θεματοφύλακα του Εθνικού Συμφέροντος από τη Χειμάρα ως την κατεχόμενη Κύπρο, μη είσοδο της Τουρκίας στην Ε.Ε., αποτροπή του τουρκικού επεκτατισμού, κανένα συμβιβασμό με τα Σκόπια, ελληνοκεντρική Παιδεία.
    Αυτό είναι το Αληθινό Κ¨εντρο φίλτατε και δεν είναι γελοίος χώρος. Γελοίο κι ανύπαρκτο ήταν αυτό που "πουλάγανε" για βιοπορισμό κάτι δημοσιολόγοι και δημοσκόποι τόσα χρόνια ως "μεσαίο χώρο".

  32. Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 15/08/2010 14:20:10

    Αν τα πιστεύεις όλα αυτά γιατί χολοσκάς; Κατέχεις την απόλυτη γνώση, ξέρεις τα πολιτικά μελούμενα. ΜΗΝ ΕΛΠΊΖΕΙΣ ΠΆΝΤΩΣ ΣΤΗΝ ΑΦΥΠΝΙΣΗ ΤΩΝ ΠΡΟΔΟΜΕΝΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ.

  33. The Saint avatar
    The Saint 15/08/2010 14:53:12

    @Φαήλος Μ. Κρανιδιωτης

    Aγαπητε Φαήλο, κατ'αρχήν να σε ενημερώσω ότι γενικώς μου αρέσουν τα γραφομενά σου!
    Επι της ουσίας είμαστε -σχεδόν- σύμφωνοι, διαπιστώνω όμως απο σχολιό σου, ότι δεν κατάλαβες το πνεύμα του παραπάνω σχολίου μου.
    Αναλωνόμαστε στο τί ΘΑ κάνει ο Σαμαράς (τον οποίο παρεπιμπτώντος τον έχω σε πολύ καλύτερη εκτίμηση απο παλιά μάλιστα και ειδικά γιά την διάλυση της οικογενειοκρατίας, απο οποιονδήποτε άλλο ΕΝΕΡΓΟ πολιτικό)χωρίς να έχουμε εξασφαλίσει το πώς θα εκδιώξουμε την υπάρχουσα κυβέρνηση!

    Αυτό δεν μπορεί να γίνει με την ρηχή αντιπολίτευση που έχει δεχθεί έως τώρα απο το σύνολο των αντιπολιτευόμενων κομμάτων, αλλά με την ΕΝΕΡΓΟ και ΣΥΝΕΧΗ συμμετοχή των ίδιων των πολιτών. Αυτό είναι που θα δώσει το έναυσμα για ΠΟΛΤΙΚΕΣ διεργασιες περαιτέρω...

    Και κάτι ακόμη: Μην κρίνεις κάποιον απο τά όσα έχει κάνει "έξω απο το χορό"...
    Αν και ΟΤΑΝ γίνει πρωθυπουργός ΤΟΤΕ και ΜΟΝΟΝ ΤΟΤΕ θα κριθεί γιά το ποιόν του ο Σαμαράς (και ο κάθε Σαμαρας)

    • The Saint avatar
      The Saint @ The Saint 15/08/2010 14:56:09

      Παψε να το βλέπεις το πράγμα μέσα απο κομματικό φίλτρο, γιατί η κατάσταση εχει ξεφύγει απο τις στενές κομματικές αντιπαραθέσεις και στρατηγικές. Είναι ΕΘΝΙΚΗ υπόθεση, η παρουσα σοβούσα κατάσταση...

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ The Saint 16/08/2010 11:16:49

        Άγιε,
        Αφού με διαβάζεις, ξέρεις ότι δεν τα βλέπω μέσα από "κομματικό φίλτρο".
        Δες την εισήγηση μου στο Συνέδριο. Πολλοί μου είπαν και μου έγραψαν: "Μα ήξερες σε ποιους τα λες;". Τα έλεγα σε αυτούς που πρέπει...
        Είδες άλλωστε πόση "αγάπη" μου επεφύλαξε η κομματική γραφειοκρατία. Τe nada που λένε κι οι Σπανιόλοι. Η αλήθεια είναι αλήθεια παντού.
        Είμαι Στρατιώτης των Ιδεών μου. Το φίλτρο μου είναι διάφανο και πεντακάθαρο.
        Η πίστη μου στον Αντώνη δεν έχει να κάνει με οπαδισμό. Ξέρω καλά ότι τα πιστεύει. Σίγουρα θα κάνει λάθη, κάποιες κακές επιλογές, όμως η πυξίδα του δείχνει αμετάθετα στην σωστή κατεύθυνση.
        Κι όπως σωστά λες, όταν γίνει Πρωθυπουργός θα κριθεί στ' αλήθεια και τότε θα δεις ότι έχω δίκιο.

  34. Καππαδόκης avatar
    Καππαδόκης 15/08/2010 15:25:41

    Στην πολιτική ο πιο επικίνδυνος δεν είναι αυτός που βλέπεις αλλά αυτός που νομίζεις ότι βλέπεις και ο νοών νοείτω.

    Υ.Γ. Εδώ και δεκαετίες μια μεγάλη μερίδα των Ελλήνων πιστεύει σε αυτό που νομίζει πως υπάρχει..

  35. ΜΑΞΙΜΟΣ avatar
    ΜΑΞΙΜΟΣ 15/08/2010 16:16:24

    Αγαπητε ΦΑΗΛΕ ΚΡΑΝΙΔΙΩΤΗ
    Κριμα γιατι εχεις καλο λογο και γραφη,αλλα υπο τις παρουσες συνθηκες μετατρεπεται σε στυγνο προπαγανδιστικο λογο και ο κοσμος εστω αργα και μεσα στις θολωμενες σκεψεις του απο την απροσδοκητη καταστροφη μπορει να μην μπορει να διακρινει τις πραγματικοτητες αλλα ενα ειναι το σιγουρο, οποιος φευγει απο τα κομματικα μαντρια, δεν ξαναγυρνα εκει με τιποτα.
    Ξερω, οπως ξερεις και εσυ, οτι τωρα με την κριση και την δυστυχια θα εμφανισθουν πολλοι καινουργιοι "προσκυνημενοι" και "γλυψιματιες" .οπως ξερω, οπως ξερεις και εσυ καλα, οτι τωρα αρχιζει το "χοντρο παιχνιδι" της μασας και της διαφθορας.
    Δυστυχως ΟΛΟ ΤΟ ΥΠΑΡΧΟΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ απο ΔΕΞΙΑ ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ εχη μετατραπει σε ΣΤΥΓΝΟ ΕΞΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟ.
    Δεν με εκπλησεις,αλλα λυπαμαι που ενας σαν και σενα, με εξαιρετικη συγκροτηση λογου και γραφης ,καταντας "λιβανιστης" και δεν αντιλαμβανεσαι οτι ΤΩΡΑ ο κοσμος εχει αναγκη απο ΩΜΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ για να τον βοηθησουν να δημιουργησει ΝΕΑ ΟΡΑΜΑΤΑ και ΣΤΟΧΟΥΣ και αυτα δεν δημιουργουνται απο φλυαρους και πομπωδεις λογους ,χρειαζεται ηρεμες συγκροτημενες φωνες, φωνες που εχουν ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ οτι το μεγεθος της καταστροφης ειναι τοσο τεραστιο, που σε αυτη την κατασταση πλεον δεν εχουν αξια οι τυχον ιδεολογικες διαφορες και τοποθετησεις , ουτε οι "ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ" εχουν ΠΛΕΟΝ ΑΞΙΑ αλλα οι ΚΟΙΝΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ που θα συγκροτησουμε ολοι μαζι σαν κοινωνια, αυτες που η ΩΜΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ επιβαλλει.
    Δεν ξερω εαν ανηκεις στους βολεμενους η φιλοδοξεις να γινεις αλλα σου ευχομαι να ανηκεις στους λογικους που κατανοουν οτι σε ολα υπαρχουν ΟΡΙΑ και τα ορια το συστημα του τα εχει ξεπερασει προ πολλου.
    Και εαν εισαι πατριωτης ασε τους Τουρκους και τους Σκοπιανους, δεν κινδυνευει η πατριδα απο αυτους, και στρεψε το βλεμμα σου κατα Ακροπολη μερια και διδαξου απο την τελειοτητα της αρμονιας και του μετρου που διδασκει.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΜΑΞΙΜΟΣ 16/08/2010 11:40:33

      Μάξιμε,
      Φύλαξε την λύπη σου για καμμιά κηδεία ή μνημόσυνο. Βολεμένος δεν είμαι, ούτε φιλοδοξώ να γίνω. Είμαι ελεύθερος μαχόμενος δικηγόρος, μόνη μου περιουσία μου ένα πανωσήκωμα (ψιλή κυριότητα) από γονική παροχή στον Κορυδαλλό, ένα αυτοκίνητο, μια μοτοσυκλέτα κι ένας ...σκύλος, αν κι αυτός δεν είναι "περιουσία", είναι φίλος.
      Δεν είμαι "λιβανιστής", φίλτατε. Όρθιος, δείχνω πάντοτε προς αυτήν που θεωρώ την ορθή κατεύθυνση.
      Ο Αντώνης δεν είναι Μεσσίας. Είναι άνθρωπος, όπως εσύ κι εγώ, Τυχαίνει απλώς να ξέρω, όπως ξέρω ότι αύριο θα ξημερώσει από την Ανατολή, ότι: 1. Έχει ελληνοκεντρική παιδεία και φρόνημα. 2. Πισςτεύει αυτά που λέει και 3. Αυτά που λέει θα τα κάνει πράξη, όταν του δώσει ο Λαός την εντολή.
      Θα κάνει λάθη, μικρά ή μεγάλα, θα έχουμε κάποιοι ενστάσει ότι πάει αργά ή γρήγορα, ότι είναι λιγότερο ή περισσότερο επιθετικός απ' όσο πρέπει, θα μας δυσαρεστούν οι φάτσες που επιλέγει ή απορρίπτει. Πολλά μπορεί. Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι είναι Έλληνας, ειλικρινής κι ο ΜΟΝΟΣ, ο καλύτερος αυτή τη στιγμή που μπορεί να ηγηθεί στους άγριους καιρούς που έφθασαν.
      Εάν εμφανισθεί κάποιος καλύτερος να 'σαι σίγουρος ότι θα το πω δημόσια και θα καλέσω και τον Αντώνη να τον ψηφίσςει και στηρίξει. Όμνως δεν το βλέπω στον ορίζοντα.
      Το σύστημα μας είναι Πρωθυπουργοκεντρικό. Ο Πρωθυπουργός είναι πανίσχυρος. Όταν λοιπόν φθάσει ο Αντώνης εκεί, αφού περπατήσει από την Ηρώδου Αττικού στη Βουλή, τότε πιστεύω ακράδαντα, ότι το σύστημα θα δει τι εστί βερύκοκο. Σε αντίθεση με τους στυλοβάτες της παράγκας και τα μαδημένα εξαπ[τέρυγα τους, εκείνος έχει κάτι που του καίει την ψυχή.
      Αυτό ξέρω, αυτό έχω δει 17 χρόνια τώρα, αυτό λέω.
      Αφού κάνεις τον κόπο και με διαβάζεις τότε θα ξέρεις ότι ασχολούμαι ιδιαίτερα με τους "τούρκους" ανάμεσα μας, την αριστερόστροφη χούντα, τους ξεγάνωτους ντενεκέδες του Κολωνακίου και των Εξαρχείων, την μπατιρημένη κρατικοδίαιτη διανόηση, την διεφθαρμένη δειλή μαφία των πανεπιστημίων. Δεν νομίζω να είμαστε πολλοί που τα λέμνε έτσι χύμα ή μήπως νομίζεις ότι τυχαία οι επιθέσεις επικεντρώνονται σε μένα και τον Χρύσανθο;
      Μαζί είμαστε, αδερφέ, και δεν νομίζω ότι κάνω κάτι άλλο από το να λέω ωμές αλήθειες σαν αυτές που περιγράφεις.
      Και βέβαια μην ξεχνάς ότι όσο συμβαίνουν όλα αυτά τα ολέθρια μεταξύ μας, υπάρχουν Λύκοι που παρακολουθούν και περιμένουν ν' αρπάξουν κανένα κομμάτι της Πατρίδας.
      Οπότε, θυμήσου ότι ΟΛΑ πρέπει να τα υπολογίζουμε.
      Φιλικά

  36. john M avatar
    john M 15/08/2010 16:35:10

    1. Τα ψεματα τελειωσαν κυριοι Το εδω παπας εκει παπας δεν μας θολωνει πια.Χωρις δια νομου ισοσκελισμενους προυπολογισμους
    παντου (υπουργεια ,ΔΕΚΟ . ΟΤΑ .κτλ ) -κουταλα- δεν ξαναπαιρνη κανεις ποσο μαλλων οι δοκιμασμενοι συγκατοικοι για να μας τα παιρνουν χοντρα με φορους επι φορων. Η υπαρχουσα κοινοβουλευτικη δημοκρατια με την παρουσα μορφη κατερευσε. Θα ψηφιζουν μονο οι αναμενοντες καποιο συμφερον και οι ηλιθιοι. Η μεγαλη (μπισνα) της υπερχρεωσης ,και η σημερινη της διαχειρισης ( με τις μεγαλες προμηθειες για παρτυ τους), που ξεκινησε το 80 και οχι μονο εδω πλησιαζη στο τελος.
    ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΩΣ ΕΦΕΥΡΕΤΕΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΩΣ ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΕΠΙΚΑΡΠΩΤΕΣ ΤΗΣ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ ΤΟΥ ΩΦΕΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΟΡΙΣΤΙΚΟ ΤΕΛΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΚΤΡΩΜΑ ΠΟΥ ΜΠΑΖΗ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΜΕΤΑ (ΣΗΜΕΡΙΝΗΣ) ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΕΠΟΧΗ

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ john M 15/08/2010 16:51:08

      @john M

      Ε, βρε παιδί μου εγώ κάθομαι και γράφω κατεβατά επί κατεβατών ο φλύαρος. Κι εσύ τα είπες σε δυο προτάσεις. Εχεις κάνει την καλύτερη σύνοψη των ονείρων μου.

      Εύγε σου πατριώτη.

      Θραξ Αναρμόδιος

  37. lamοgios avatar
    lamοgios 15/08/2010 16:48:53

    Θεία δίκη, ρε Γιωργάκη.
    Tough shit.
    Για μετάφρασε "you went for wool and you came out with a haircut".

    http://lamogios.blogspot.com

    • Alex avatar
      Alex @ lamοgios 15/08/2010 18:11:01

      Φηαλο...Ξερεις τι ενοχλει περισοτερο τους ΄΄αντεξουσιαστες στην εξουσια΄΄Δεν αντεχουν με τιποτα να ακουν τον ορο ΄΄Εθνικος΄΄ ειναι ταγμενη στην Νεα Ταξη και στη διεθνη διακυβερνηση.Οποιος νομιζει τοι ειναι απλα αρλουμπες αυτα που πεταει κατα καιρους ο ΓΑΠ αυταπαταται.Η Ν.Δ αν εξαιρεσουμε τη ΄΄αγια΄΄οικογενεια και την περιοδο της ηγεμονιας της στο κομμα, ποτε δεν ηταν με τη Νεα Ταξη ή με την αλλη πλευρα του αντλαντικου...Και επειδη ο Κ.Κ τη πατησε στο τελος ειμαι σιγουρος οτι πλεον εχουν γνωση οι φυλακες (Αντωνης).Οσο για το εξαπτερυγο του Χερ χερι εχει ηδη ξεκινησει η κατεδαφιση του αφθαιρετου ημιυπαιθριου της ΄΄Πολυκατοικιας΄΄
      Σε πεισμα ολων η Ν.Δ θα τα καταφερει αλλα οπως ειπα και σε αλλη αναρτηση θα ειναι πλεον η τελευταια αλλα και χρυση ευκαιρια και για την Παραταξη και για το Σαμαρα για την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ πολιτικη και ιδεολογικη κυριαρχια στην Ελληνικη πολιτικη σκηνη..

      Υ.Γ Η πολιτκη κυριαρχια ενιοτε ειναι μεγαλη παγιδα αν καπου την πατησε ο Κ.Κ ειναι οτι τον παρεσυρε ο Λουλης με τις χαζοθεωριες περι μεσαιου χωρου προκειμενου να τη διατηρησει για πολλα ετη...ομως επειδη ουτε τα αυγα βαφονται με πορδες ετσι ακριβως ηρθε και η ηττα με 10 μοναδες..

      • Alex avatar
        Alex @ Alex 15/08/2010 18:13:52

        Υ.Γ2 εννοω οταν λεω οτι η ΝΔ δεν ηταν με τη Νεα Ταξη κτλ κτλ ειδικα απο το 1990 και μετα οταν πλεον για πρωτη φορα επισημως ο ορος Νεα Ταξη επιβληθηκε ιδεολογικα και πολιτκα απο τον Τζορτζ Μπους το πρεσβυτερο.....

      • Misha avatar
        Misha @ Alex 15/08/2010 21:21:34

        Ψυχραιμία

        Θυμάσαι όταν η Μπενάκη, ως πρόεδρος της Βουλής , πήγε στον Παπουλια και του λέει «Προεδρε ήρθε ο καιρός που θα χάσουμε τμήμα της εθνικής μας ανεξαρτησίας»;
        Ήταν προ ΔΝΤ,αλλά μετα Λισαβώνα.
        Όταν σε κάνουν επαρχία της Ευρωπης και ο κάθε τυχάρπαστος όλι Ρεν μπορεί να αποφασίζει για τους νόμους που θα έχεις και τις πολιτικές που θα ασκούνται, ναι είναι τμήμα της Νέας Τάξης.
        Τι σημαίνει Νέα Τάξη; Μία Παγκόσμια Κυβέρνηση , αριθμοποίηση των υπηκόων,άγριο ηλεκτρονικό φακέλωμα των πάντων, υποβάθμιση των εθνικών συνόρων και ιδιαιτεροτήτων και ασυδοσία του κερδοσκοπικού κεφαλαιου.
        Χοντρικά.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Alex 15/08/2010 21:39:54

        Eαν διαβασεις τη συνθηκη της Λισσαβωνας υπαρχει λεπτομερης περιγραφη πως παιρνονται οι αποφασεις,ποσους ψηφους εχει καθε κρατος,ποια πλειοψηφια ψηφων και κρατων απαιτειται,τα θεματα στα οποια ασκεται βετο κλπ.
        Δεν ειναι θεμα τυχαρπαστων.Περιγραφεται μια λεπτομερειακη συνομοσπονδιακη δομη και η οποια δεν προχωρα περισσοτερο επειδη ακριβως αντιδρουν οι Αγγλοι και αλλοι ευρωσκεπτικιστες.
        Απαντω τωρα στα σημαινομενα της Νεας Ταξης :
        1. Παγκοσμια κυβερνηση : Δεν προβλεπεται για τα επομενα 50 χρονια.
        2. Αριθμοποιηση των υπηκοων : Εαν εννοεις τη δημιουργια ενος αριθμου για ολες τις συναλλαγες με το κρατος αντι δεκαδων αριθμων,αλλο για την εφορια,αλλο για τα ταμεια κλπ αυτο ειναι διευκολυντικο μετρο.
        3. Φακελωμα των παντων : Υπαρχουν πληροφοριες που πρεπει να ειναι γνωστες και αλλες οχι.
        4. Υποβαθμιση των συνορων : Τα ευρωπαικα συνορα βασει της νομοθεσιας της ΕΕ υποβαθμιζονται.Οχι ομως τα συνορα με τριτες χωρες οπως π.χ. την Αιγυπτο.Ουτε πουθενα στον κοσμο χωρις συγκεκριμενες συμφωνιες κρατων υποβαθμιζονται συνορα.
        5. Ασυδοσια κεφαλαιου : Αυτο εξαρταται απο τη νομοθεσια καθε χωρας και στην Ευρωπη απο τους κανονες της ΕΕ.

      • Alex avatar
        Alex @ Alex 16/08/2010 01:49:34

        Misha

        Συμφωνω με τον ψυχραιμια λιγο πολυ με καλυψε.Σε οτι αφορα τα υπολοιπα δες τι ακριβως λεω και αποκωδικοποιησε το.
        Το 1990 ο Μπους ο πρεσβυτερος επισημα πλεον μιλησε για νεα ταξη πραγματων.Αυτο αφορα την Αμερικανικη η μαλλον αγγλοσαξονικη πολιτικη και συμφαιροντα.Η ευρωπη ακομα και αν δεχτω ολα αυτα που λες ειναι ο αντιπαλος και οχι η συμμαχος.Δες το Δεκανικι της Νεας Ταξης την Βρετανια τι ρολο παιζει μονιμος εμπρηστικο στην Ε.Ε.

        Εν πασι περιπτωση η Ν.Δ εχει αν εξαιρεσουμε τη περιοδο Μητσοτακη φιλοερωπαικη κατευθυνση και υπενθιμιζω για μια ακομα φορα οτι τη δεκαετια 70 ο Κων.Καραμανλης ηταν ο πρωτος ελληνας πρωθυπουργος που επισκεφτηκε την ΕΣΣΔ σε μια πρωτη προσπαθεια ανοιγματος και σε αλλες δυναμεις περαν των ΗΠΑ ΝΑΤΟ.Αυτη τη πολιτικη ακουλουθησε με συνεπεια και ο Κ.Κ και ειμαι σιγουρος οτι με μεγαλυτερη ενταση θα ακολουθησει και ο Αντωνης Σαμαρας.

      • Misha avatar
        Misha @ Alex 16/08/2010 09:00:07

        Alex

        Το να θεωρείς ότι οι ΗΠΑ βρίσκονται σε αντίθεση με την ΕΕ , τη στιγμή που μαζί ΗΠΑ-ΕΕ διέλυσαν τη γειτονική και φίλη Σερβία μόλις λίγα χρόνια πριν, την ώρα που ΗΠΑ-ΕΕ ισοπέδωσαν Ιράκ και Αφγανιστάν με γελοίες προφάσεις, δεν είναι δείγμα καλής εκτίμησης της κατάστασης.

        ΗΠΑ-ΕΕ εξυπηρετούν ένα και τον αυτό στόχο.

      • Alex avatar
        Alex @ Alex 16/08/2010 10:30:36

        @Misha

        Οικονομικα δενε ειναι σε αντιθεση? Τι συμβαινει σημερα στη χωρα μας?....και μην ξεχανας τη δεκαετια του 90 δεν υπηρχε ουτε Ρωσια ουτε Κινα....τα πραγματα ειναι πιο πολυπλοκα και οχι δογματικα....

      • Misha avatar
        Misha @ Alex 16/08/2010 10:56:40

        Alex

        Φίλε ας μην έχουμε αυταπάτες!
        Σε καμμιά αντίθεση δεν είναι!
        Το ΔΝΤ είναι μεγάλη αμερικάνικη ιδιωτική τράπεζα στην οποία συμμετέχουν και μεγάλα ευρωπαϊκά κρατικά κεφάλαια και έχει επικεφαλής τον γαλλόφωνο σιωνιστή Στρος Καν.
        Ετσι, αρκεί μόνο τη συνθεση του υποτιθέμενου «μηχανισμού» στηριξης να δεις για να βγάλεις άκοπα τα συμπεράσματα για τη συμπαιγνία.
        Δες πώς ο κερδοσκόπος Σόρος προωθεί την παγκόσμια διακυβέρνηση που επιθυμεί κι ο ΓΑΠ. πόσες ΜΚΟ στηρίζει (μεταξύ αυτων και τον Δημητρά του Ελσίνι Γουότς) τι κόλπα χρησιμοποιεί.
        Είναι όλα κοινά, ΕΕ και ΗΠΑ στο ίδιο κόλπο με τον ίδιο αφέντη και τους ιδιους στόχους.Οι δηθεν συγκρούσεις είναι κουτόχορτο για να μηρυκάζουμε εμείς τα θύματα.

  38. Θοδωρής Λακεδαίμων avatar
    Θοδωρής Λακεδαίμων 15/08/2010 18:10:55

    Φαήλο,επι των παρατηρήσεων σου στο επισυναπτόμενο άρθρο του Αναρμοδίου Θρακός γράφεις:<>.Υπενθυμίζω τι η <> αποτελει υποχρέωση κυβερνήσεων που τηρουν το Σύνταγμα.Οταν η Τρόϊκα κυβερνά,τότε δεν υπάρχει <>, αλλά βίαιη ρήξη με <> Σπαρτιατικής Φάλαγγος

  39. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 15/08/2010 19:23:24

    Θράκα ...εύγε...ευχαριστώ που μπήκες στο νόημα και στο μυαλό μου...

    Προσυπογράφω ολόψυχα....

    Κε Φαήλε άκουσέ τον....(άκουσέ μας)

  40. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 15/08/2010 19:32:53

    Eκεινο που πρεπει να καταλαβουν οι ανυπομονοι ειναι οτι το ΔΝΤ δεν μπορει να φυγει με "αγωνες".'Η μαλλον με αγωνες τυπου αριστερας μπορει να φυγει και εμεις να αποκλεισθουμε απο το διεθνες εμποριο.Ο λογος ειναι οτι αυτα που χρωσταμε πρεπει να πληρωθουν ή να "αναδιαρθρωθουν" με τη ΣΥΜΦΩΝΗ γνωμη των δανειστων και οχι μονομερως γιατι τοτε φευγουμε απο το διεθνες συστημα.
    Το ΔΝΤ θα μπορουσε να μην ελθει αν ειχαν γιναι αλλοι χειρισμοι (παρουσιαση μικροτερου ελλειμματος,μετρα αμεσως,μη δυσφημιση κλ) αλλά απο τη στιγμη που ηλθε δεν μπορει να φυγει ομαλα παρα μονο με καποιο τροπο οπου η Ελλαδα θα πληρωσει τις υποχρεωσεις της.
    Ο Σαμαρας προτεινε μια λυση που περιλαμβανει πωλησεις ακινητης περιουσιας του Δημοσιου και ΟΧΙ σταση πληρωμων.Οσοι βλεπουν ως λυση τη μονομερη σταση πληρωμων μπορουν να πανε στα κομματα της αριστερας.Τοσο απλο ειναι.
    Η ΝΔ θελει να μεινει και στην ΕΕ -αφου αυτη μας εβαλε - και στο διεθνες συστημα.
    Kαι κατι αλλο : η επομενη μερα αν ελθει με ΝΔ δε συνεπαγεται επιστροφη στο ευκολο παρελθον.Ειναι σαφης η διακηρυξη για δημιουργια ανταγωνιστικης οικονομιας γιατι δεν υπαρχει αλλος δρομος.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ ψυχραιμια 15/08/2010 21:47:58

      @ψυχραιμια

      Ωστε δεν μπορεί να φύγει το ΔΝΤ με αγώνες; Και με τι μπορεί να φύγει; Με τα χαϊδέματα; Με τα παρακάλια; Και μέχρι να αποφασίσει να φύγει εμείς να ψοφήσουμε; Θα αφήσει το ΔΝΤ τις ελληνικές κυβερνήσεις να κυβερνήσουν όσο είναι εδώ;

      Αν σκεφτόμασταν έτσι θα ήμασταν ακόμη σκλάβοι στους Τούρκους.

      Είδες την Ουγγαρία να αποκλείεται από διεθνές εμπόριο; Είδες την Αργεντινή; Την Αίγυπτο μήπως;

      Είδες καμμία από τις 35 τόσες χώρες που έκαναν μεταπολεμικά ΣΤΑΣΗ ΠΛΗΡΩΜΩΝ να έφυγαν από το εμπόριο και τις αγορές δανείων; Από το "διεθνές σύστημα";

      Ας μην τρομοκρατούμε τους έλληνες με τέτοιες ανυπόστατες αλήθειες περί αποπομπής μας από το διεθνές σύστημα και τις αγορές. Σε καμμία χώρα δεν συνέβη αυτό. Μπορούμε κάλλιστα να βρούμε και να δανειστούμε ΜΕ ΥΠΟΘΗΚΕΣ, είμαστε πράγματι μια πλούσια χώρα, ΚΑΙ από ομίλους διεθνών τραπεζών και από ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΕΣ ΠΗΓΕΣ.

      Η διεθνής αγορά ομολόγων ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΜΑΦΙΟΖΙΚΗ ΜΠΙΖΝΑ που υπάρχει. Μακάρι ποτέ να μην ξαναγυρίσουμε ποτέ σ' αυτήν.

      Αλλά ας δούμε τα ιδια τα "δανεικά" μας.
      Τι χρωστάμε;
      Πότε πήραμε το κάθε δάνειο;
      Ποια κυβέρνηση το πήρε;
      Τι ύψος είχε;
      Για ποιο λόγο το πήρε;
      Από ποιον το πήραμε; (ΚΥΡΙΩΣ ΑΥΤΟ)

      Εχουμε λίστα;
      Εχουμε λογαριασμό;

      ΕΓΩ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ.
      Ούτε σε ταβέρνα.
      Εσύ;

      Για να δούμε μήπως ο λογαριασμός έχει τίποτε "καλαμαράκια" και "φέτες" και "κρασιά", ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΑΓΑΜΕ.

      Για να δούμε μήπως ο λογαριασμός περιέχει δάνεια από αυτά που εμπίπτουν ΣΤΟ ΑΠΕΧΘΕΣ ΧΡΕΟΣ.

      Οχι να πληρώσουμε πάλι έτσι στα τυφλά.

      Μία στις τρεις δανειακές συμβάσεις του ελληνικού δημοσίου αφορά σε δάνειο ΠΡΟΠΟΛΕΜΙΚΟ, ή έγινε για να πληρωθεί ΠΡΟΠΟΛΕΜΙΚΟ δάνειο. Το ένα τρίτο δηλαδή.

      Και το ομόλογο της 19ης Μαίου 2010, αυτό που μας "έβαλε" στο ΔΝΤ για να το πληρώσουμε, ήταν 30-τές ομόλογο, με 17% (μάλιστα) επιτόκιο, για να πληρωθεί, ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΑΜΕ, πριν 30 χρόνια, δάνειο που είχαμε πάρει το 1889.

      ΤΟ ΧΙΛΙΑ ΟΧΤΑΚΟΣΙΑ ΟΓΔΟΝΤΑ ΕΝΝΙΑ.

      Που δεν θα φύγει το ΔΝΤ με αγώνες.
      Με τις κλωτσιές πρέπει να φύγει.

      Θραξ Αναρμόδιος

      ΥΓ. Οσο για μένα ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΜΜΑ. Πόσο μάλλον της αριστεράς. Αστειευόμαστε;

  41. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 15/08/2010 20:01:51

    Ψυχραιμία,
    φαίνεται ότι πολλοί, όπως ο αγαπητός Θράκας, θεωρούν ότι το ΟΧΙ του Σαμαρά ήταν ΟΧΙ στην έλευση του ΔΝΤ, ενώ ήταν ΟΧΙ στην συνενοχή για την κατάσταση που ο ΓΑΠ με το σκυλολόι του δημιουργήσανε. Ακόμα και αν η πράξη του Μνημονίου πάσχει, έστω ότι πάσχει, η αναγκαιότητα χρηματοδότησης παραμένει. Δυστυχώς παραμένει, αγαπητέ Θράκα, γιατί ο ΓΑΠ με το σκυλολόι του το καταστήσανε αναπόφευκτο. Εδώ δεν πας να ζητήσεις δουλειά 700 ΕΥΡΩ με σακίδιο και ο Παπακωνσταντίνου πήγαινε ως εκδρομεύς- κοινώς να κι αν μου δώσετε να κι αν δεν μου δώσετε-να ζητήσει δάνειο δισεκατομμυρίων. Ο Μπαρόζο δεν πίστευε στα αυτιά του όταν άκουγε τον ΓΑΠ να λέει ότι οι Έλληνες είμαστε διεφθαρμένοι. Η δήλωση καταψήφισης του Μνημονίου από τον Σαμαρά ήταν άρνηση συνενοχής και άρνηση θεμελίωσης εποτπείας- υποτέλειας. Παρά την καταψήφιση από το Σαμαρά αυτή η κατάσταση πλέον υπάρχει και η μόνη διέξοδος είναι ο τερματισμός διά της εξοφλήσεως. Γιατί, αγαπητέ Θράκα, οι πραγματικοί ΕΙΣΠΡΑΚΤΟΡΕΣ του ΔΝΤ δεν είναι η ΝΔ και ο Σαμαράς αλλά ο υψηλός προσκλημένος της 14ης Μαϊου. Αναλαμβάνοντας την ευθύνη της εξόφλησης θα μας προσφερθεί και η αναγκαία "προστασία- διευκόλυνση", για να μαζέψουμε τα απαιτούμενα δις και δείχνουμε ότι είμαστε ένας αξιοπρεπής λαός που αξίζει μια δεύτερη ευκαιρία. Όπως είπε ο Σαμαράς, ευχαριστούμε τους Ευρωπαίους εταίρους μας για τη στήριξη στη δύσκολη στιγμή και δεσμεύομαστε να αποπληρώσουμε γιατί η Ελλάδα "έχει αξιοπρέπεια".

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Bodinus1576 15/08/2010 21:26:47

      @Bodinus1576

      "φαίνεται ότι πολλοί, όπως ο αγαπητός Θράκας, θεωρούν ότι το ΟΧΙ του Σαμαρά ήταν ΟΧΙ στην έλευση του ΔΝΤ, ενώ ήταν ΟΧΙ στην συνενοχή για την κατάσταση που ο ΓΑΠ με το σκυλολόι του δημιουργήσανε. "

      Οχι στην συνενοχή; Πότε θεωρήθηκε συνένοχη η ΝΔ για την έλευση του ΔΝΤ και το Μνημόνιο; Από ποιον; Δεν έγινε τέτοιο πράμα βέβαια.

      Αλλά την εσφαλμένη εντύπωση ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΑΛΛΙΕΡΓΩ εγώ. Την καλλιεργεί η ίδια η ΝΔ. Οταν διαρκώς τονίζει μεν αυτό το ΟΧΙ αλλά δεν εξηγεί επαρκώς πως θα κυβερνήσει με το ΔΝΤ και την τρόϊκα μπάστακα πάνω από το κεφάλι της.

      Οταν, ΚΑΛΩΣ ονομάζει "κυβέρνηση του Μνημονίου" αυτή την καταστροφική κυβέρνηση, τι λέει στον κόσμο; Οτι όταν γίνει κυβέρνηση η ίδια δεν θα είναι κυβέρνηση του Μνημονίου; Και πως θα γίνει αυτό;

      Ολες οι κυβερνησεις μεταπολεμικά, αλλά και πριν, ΕΙΝΑΙ ΕΙΣΠΡΑΚΤΟΡΕΣ των δανειστών μας. Τι ποσοστό του ΑΕΠ πάει στην "εξυπηρέτηση" των δανείων;

      Φαντάζεσαι δηλαδή ότι με το ΑΕΠ που έχουμε θα αποπληρώσουμε τα 300 δις του χρέους + τα 110 του Μνημονίου;

      Το χρέος μας ΔΕΝ ΑΠΟΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ. Θα κάνουμε ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΣΤΑΣΤΗ ΠΛΗΡΩΜΩΝ. Το λέει ο παγκόσμιος τύπος και η πρόσφατη ιστορική εμπειρία άλλων χωρών. Το θέμα είναι με τι όρους. Θα έχουμε αναγνωρίσει το χρέος; Σε τι ύψος; Και λοιπά και λοιπά.

      Αξιοπρεπής λαός είμαστε. Και οι ευρωπαίοι δεν μας στηρίζουν. Την δουλειά τους κάνουν. Αλλη μια φορά.

      Θραξ Αναρμόδιος

    • Misha avatar
      Misha @ Bodinus1576 15/08/2010 21:44:46

      Θράκα

      Αυτό το

      «Φαντάζεσαι δηλαδή ότι με το ΑΕΠ που έχουμε θα αποπληρώσουμε τα 300 δις του χρέους + τα 110 του Μνημονίου;

      Το χρέος μας ΔΕΝ ΑΠΟΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ. Θα κάνουμε ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΣΤΑΣΤΗ ΠΛΗΡΩΜΩΝ. Το λέει ο παγκόσμιος τύπος και η πρόσφατη ιστορική εμπειρία άλλων χωρών. Το θέμα είναι με τι όρους. Θα έχουμε αναγνωρίσει το χρέος; Σε τι ύψος; Και λοιπά και λοιπά.»

      είναι που δεν έχουν αντιληφθεί οι οπαδοί του ευρωμονόδρομου.
      Η λεγόμενη «πτώχευση» δεν είναι μια επιλογή, είναι Η ΜΟΝΗ επιλογή! Το ζήτημα είναι υπό ποίους όρους θα γίνει.

      Και «οι υποχρεώσεις» του μνημοσύνου, τις οποίες ανέλαβε και ο Σαμαράς να εκπληρώσει, περιλαμβάνουν εκποίηση δημόσιας περιουσία από τους δανειστές...

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Bodinus1576 15/08/2010 21:45:30

      Εκεινο που λεει ειναι οτι μεσα σε 2 χρονια θα φυγει απο το μνημονιο με πωλησεις ακινητων.
      Κανεις δε περιμενει να πληρωθει το χρεος.Η Ιταλια εχει 115% χρεος/ΑΕΠ.Σημασια εχει να αποκατασταθει η εμπιστοσυνη ωστε να μας δανειζουν και παλι οπως τις αλλες χωρες.
      Το ποσοστο που πηγαινε για τους τοκους των δανειων ηταν ΜΗΔΕΝ μεχρι το 1970 και ελαχιστο μεχρι το 1981.Το ΠΑΣΟΚ πηρε χρεος 25% του ΑΕΠ του οποιου η εξυπηρετηση ηταν πολυ ευκολη και το πηγε στο 80% οποτε απο τοτε οι τοκοι ειναι σημαντικοι.

    • Bodinus1576 avatar
      Bodinus1576 @ Bodinus1576 15/08/2010 21:56:38

      Αγαπητέ Θράκα,
      ως προς τον επικοινωνιακό χειρισμό του ζητήματος του ΔΝΤ από την ΝΔ συμφωνώ μαζί σου.
      Στο θέμα "Στάση Πληρωμών":Δεν διαθέτω την μεταδοτικότητα, για να εξηγήσω σε λίγες γραμμές, γιατί και πώς η Ελλάδα θα αποφύγει στάση πληρωμών. Είναι όμως εφικτό και προϋποθέτει τροποίηση όρων του Μνημονίου, δεν μιλάω για το χρέος γενικότερα, αλλά για το Μνημόνιο.
      Σέβομαι τον προβληματισμό σου και πιστεύω ότι οι μελλοντικές κινήσεις και ο δημόσιος λόγος του Σαμαρά θα αρχίσουν να σου δημιουργούν την αισιοδοξία, που σου λείπει.

  42. Misha avatar
    Misha 15/08/2010 20:13:06

    Mε αυτά τα μυαλά φτάσαμε στο ΔΝΤ , με τα ίδια μυαλά θα πουλήσετε και το μισό Αιγαίο για να ξοφλήσετε τα ανύπαρκτα χρέη.

    • Bodinus1576 avatar
      Bodinus1576 @ Misha 15/08/2010 20:19:52

      Ό Σαμαράς ήταν σαφής σε πρόσφατη ομιλία του: Εθνικό έδαφος εκχωρείται μόνο με πόλεμο. Ψάξε να την βρεις.

    • Misha avatar
      Misha @ Misha 15/08/2010 20:21:38

      Η εκχωρηση του ΟΤΕ , του τηλεπικοινωνιακού άξονα της χώρας τι ήταν αν όχι εκχώρηση «εθνικού εδάφους»;
      Παίζουμε με τις λέξεις;

    • Bodinus1576 avatar
      Bodinus1576 @ Misha 15/08/2010 20:29:34

      Misha,
      η πώληση του ΟΤΕ ήταν επιλογή του ΚΚ του Β', ο οποίος πίστευε ότι με την προσέλκυση ισχυρών ξένων συμφερόντων θα θωράκιζε τη χώρα από εξωτερικές απειλές. Δεν συμφωνώ προσωπικά, γιατί σήμερα τέσσερις είναι οι άξονες της ισχύος: Στρατός, Διπλωματία, Οικονομία, Τηλεπικοινωνίες. Δυστυχώς έγινε. Άνάκτηση εντός 24ωρου με εθνικοποίηση αλά Τσάβες δεν είναι σοφή επιλογή. Είναι δύσκολος ο δρόμος της ανάκτησης της εθνικής κυριαρχίας, αλλά εφικτός.

    • Misha avatar
      Misha @ Misha 15/08/2010 20:42:48

      δε γίνεται γιατί θέλει άντερα που έχει ο Τσάβες ενώ τα δικά μας τα έχουμε εκχωρήσει στην ΕΕ και όπως βλέπεις μας τα έκανε γαρδουμπάκια και τα μοιράζει στα όρνια.

    • mitsosms avatar
      mitsosms @ Misha 15/08/2010 21:03:09

      @Misha
      Ο Τσάβες εκτός από αρχ.. έχει και πετρέλαια. Μην το ξεχνάς αυτό. Εμείς τι έχουμε;

    • Misha avatar
      Misha @ Misha 15/08/2010 21:25:17

      Εμείς τι έχουμε;
      «Λιγο κρασί , λίγο θάλασσα και τ αγόρια μας» (σε λίγο που ο ΓΑΠ θα θεσπίσει και γάμο για τον μυστικοσύμβουλο του Βαλλιανάτο).
      Δεν έχουμε τίποτα γιατί τα διέλυσε όλα η νεοφιλελευθερη πολιτική της ΕΕ.Μπορούσαμε να έχουμε τα πάντα και να μην χρειαζόμαστε καν το πετρέλαιο, αλλά κι αυτό μας το δίνουν μισοτιμής οι Ρωσοι.
      Ο Τσάβες δεν είχε πετρέλαια.Τα πετρέκλαια τα είχαν οι Γιάνκηδες και τους τα πήρε με τον τσαμπουκά του.

  43. Misha avatar
    Misha 15/08/2010 20:20:05

    Αλεξ

    Διάβασε τις συνθήκες Μάαστριχτ, Σένγκεν, και Λισσαβώνας στις οποίες πρωτοστάτησε και ασφαλώς συνυπέγραψε η ΝΔ για να δεις αν πράγματι είναι και αυτή «ταγμενη στην Νεα Ταξη και στη διεθνη διακυβερνηση».

  44. mitsosms avatar
    mitsosms 15/08/2010 20:34:22

    Σε αυτά που σημειώνεις έχεις δίκιο. Όμως η ζυγαριά γέρνει προς αυτά που υποσχέθηκε και δεν έκανε με αποτέλεσμα την σημερινή κατάσταση.

  45. mitsosms avatar
    mitsosms 15/08/2010 20:47:30

    Ψυχραιμία,
    οι αναλύσεις σου είναι από τις πιο εμπεριστατωμένες και ψύχραιμες εδώ μέσα. Συμφωνούμε απόλυτα!

  46. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 15/08/2010 21:06:48

    Εχετε δημιουργησει ενα δικο σας κοσμο με δικους σας ορους και μετα ζητατε να τοποθετηθει ο αλλος.
    Πως να τοποθετηθω για τη Νεα Ταξη οταν δεν μου λετε τι ακριβως σημαινει;Για να πουμε την αληθεια μαλλον σημαινει το αρνητικο αντιγραφο της "παγκοσμιας κυβερνησης" του Γιωργου οπου καποιες ακαθοριστες ομαδες αποφασιζουν για την τυχη αλλων χωρων.
    Οι συνθηκες Μααστριχτ,Σενγκεν,Λισσαβωνας κλπ αφορουν την ευρωπαικη ενοποιηση και οχι καποια παγκοσμια Νεα Ταξη.
    Αν τις θεωρεις τμημα της Νεας Ταξης τοτε πραγματι η ΝΔ ειναι θιασωτης της απο την ιδρυση της και πιο πριν.Και αυτο γιατι η ΕΟΚ απο το 1958 επισημως εχει στοχο "an ever closer union" δηλαδη την ευρωπαικη ενοποιηση.Ο Καραμανλης Α΄υπεγραψε τη συνδεση της Ελλαδος με την ΕΟΚ απο την εποχη της ΕΡΕ και ποτε δεν εκρυψε οτι ηθελε την ενωση της Ευρωπης.Στις προσφατες εσωκομματικες εκλογες και οι τρεις υποψηφιοι της ΝΔ Σαμαρας,Μπακογιαννη και Ψωμιαδης απαντωντας σε ερωτημα ειπαν οτι ειναι υπερ της Ευρωπαικης Ομοσπονδιας.
    Αρα επ αυτου ειναι ξεκαθαρα τα πραγματα.Αν αυτο το θεωρεις Νεα Ταξη ειναι μια νεα ταξη απο το 1958.
    Η δημιουργια ομως μιας ενιαιας Ευρωπης δε σημαινει οτι θα υπαρχει διεθνης διακυβερνηση.Τους Κινεζους και τους Ινδους δεν τους περιεχει.

  47. dim1 avatar
    dim1 15/08/2010 21:56:24

    Αδέρφια αναμφίβολλα ο Αντώνης δίνει μια ελπίδα στον
    ταλαίπωρο Έλληνα! Όμως είναι αληθινή; Αυτό είναι το ερώτημα;
    Διότι οι ενάντιες τοποθετήσεις στο θαυμάσιο άρθρο του κ. Κρανιδιώτη
    είναι όλες απαισιόδοξες, έως μεμψίμοιρες...Δηλαδή αυτά τα γνωστά με 2
    λέξεις : "στημένο παιχνίδι!"...
    Η Παγκόσμια Διακυβέρνηση που στηρίζεται στην τελειοποίηση της
    ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης, είναι η Παγκόσμια δικτατόρια όπου δεν
    υπάρχουν άνθρωποι αλλά μοσχάρια...πρώτα με καρτελλάκια (κάρτες πολίτη)
    και μετά ΣΦΡΑΓΙΣΜΈΝΑ μοσχάρια...σε αυτό μπορεί να αντισταθεί ο
    Αντώνης ή χρειάζεται μια λύση εξωκοινοβουλευτική από πολλούς
    ενεργούς πατριώτες πολίτες; Το ερώτημα είναι μάλλον ρητορικό...

    υγ. 1.ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΥΠΕΡΜΑΧΟ ΣΤΡΑΤΗΓΟ ΕΛΠΙΖΩ...
    2. Χαίρομαι που υπαρχουν πολλοί αγνοί Έλληνες! Είναι αρκετοί;
    3. Όλοι έχουμε "δίκιο"..το αιώνιο πρόβλημα του Έλληνα...

  48. BlueSky avatar
    BlueSky 15/08/2010 22:04:13

    Έχω να διαδώσω μια φήμη, την οποία πρόκειται, τις επόμενες ημέρες να επικαιροποιήσω: Η Δρακουλίνα, καθόσον βρίσκεται σε πλήρη ευθυγράμμιση με τον Goeffrey Gapθα ιδρύσει το κόμμα της δύο μήνες πριν από τις βουλευτικές εκλογές. Οπότε αναμένω......
    Θα πρέπει να είμαστε σε συναγερμό γιατί το παιντί ντεν έχει πολλά ψωμιά...

  49. Misha avatar
    Misha 15/08/2010 22:16:13

    Ψυχραιμία

    Για να μη κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας.Ιδου οι προβλέψεις της συνθήκης της Λισαβόνας.

    [Το περιεχόμενο της Ευρωσυνθήκης

    «Με τη Συνθήκη της Λισαβόνας, όπως και με το "ευρωσύνταγμα":

    -- Θεσμοθετείται το δικαίωμα επέμβασης (και στρατιωτικά) για την πρόληψη συγκρούσεων, καταπολέμηση τρομοκρατίας, σταθεροποίηση, ανθρωπιστικές αποστολές κλπ. (όλοι οι ιμπεριαλιστικοί πόλεμοι με αυτά και άλλα προσχήματα έγιναν και γίνονται). Το "καινούριο" είναι η πρόληψη, δηλαδή ο προληπτικός πόλεμος. Επίσημες εκθέσεις, άλλωστε, αναφέρουν ότι η άμυνα της ΕΕ πρέπει να μεταφερθεί εκτός συνόρων, ότι πρέπει να υπάρχει προληπτική πολιτική ασφάλειας κ.λπ.

    -- Δημιουργείται ταμείο εκκίνησης, που θα χρηματοδοτεί τις επεμβάσεις για να παρακάμπτονται οι χρονοβόρες και γραφειοκρατικές διαδικασίες και να είναι ανεξέλεγκτες οι δαπάνες. Θα πληρώνουν γι' αυτό τα κράτη - μέλη. Οι λαοί χρηματοδοτούν τις ιμπεριαλιστικές επεμβάσεις της ΕΕ.

    -- Κατοχυρώνεται θεσμικά και αναβαθμίζεται ο Ευρωπαϊκός Οργανισμός Αμυνας που δημιουργήθηκε το 2001. Γενικός στόχος ο συντονισμός στρατιωτικών δυνατοτήτων, η βελτίωση της αποτελεσματικότητας των στρατιωτικών δαπανών, έρευνα, τεχνολογία στο στρατιωτικό τομέα.

    -- Εισάγεται ο μηχανισμός μόνιμης διαρθρωμένης συνεργασίας. Δηλαδή μια ομάδα κρατών μπορεί να συνιστά μόνιμη στρατιωτική συνεργασία με στόχο στρατιωτικές επεμβάσεις. Επίσης, το Συμβούλιο μπορεί να αναθέτει σε ομάδα κρατών - μελών την πραγματοποίηση αποστολών "για τη διαφύλαξη των αξιών της Ενωσης". Αυτό γίνεται για να παρακάμπτεται πιθανή αντίδραση κρατών - μελών.

    -- Θεσμοθετείται η "ρήτρα αλληλεγγύης", δηλαδή παρέμβαση πολιτικά και στρατιωτικά στις εσωτερικές εξελίξεις κρατών - μελών και μάλιστα χωρίς να το ζητήσουν, με πρόσχημα την καταπολέμηση της τρομοκρατίας.

    -- Υπονομεύεται η ομοφωνία που απαιτείται για τη λήψη αποφάσεων της ΚΕΠΠΑ. Τυπικά παραμένει το δικαίωμα του "βέτο", αλλά ισχύει η αρχή της ειδικής πλειοψηφίας, δηλαδή 55% των ψήφων που εκπροσωπούν το 65% του πληθυσμού της ΕΕ, για εφαρμογή και εκτέλεση αποφάσεων που έχουν ληφθεί ομόφωνα. Για παράδειγμα, η απόφαση για αποστολή στρατευμάτων στο Κόσσοβο απαιτεί ομοφωνία. Για τα καθήκοντα όμως (διοίκηση, περιοχές κ.λπ.) απαιτείται ειδική πλειοψηφία. Για τις προτάσεις του Υπατου Εκπροσώπου (Σολάνα) το κράτος - μέλος μπορεί να προβάλει "βέτο" μόνο για ζωτικούς λόγους "εθνικής πολιτικής".

    -- Τα κράτη - μέλη που συμμετέχουν στο Συμβούλιο Ασφαλείας του ΟΗΕ, σε θέματα που η ΕΕ έχει κοινή θέση, δεν έχουν δικαίωμα να εκφράζουν δική τους θέση και είναι υποχρεωμένα να καλούν τον Υπατο Εκπρόσωπο της ΕΕ, για να την αναπτύξει.

    -- Θεσμοθετείται η θέση του Υπατου Εκπροσώπου της ΕΕ για την ΚΕΠΠΑ. Στο "ευρωσύνταγμα" ονομαζόταν Υπουργός Εξωτερικών. Είναι ακριβώς το ίδιο. Εχει αυξημένες αρμοδιότητες και εκπροσωπεί την ΕΕ στις διεθνείς σχέσεις και στην ΚΕΠΠΑ, προεδρεύει στο Συμβούλιο Υπουργών Εξωτερικών της ΕΕ, είναι αντιπρόεδρος της Επιτροπής, εφοδιάζεται με την Υπηρεσία Εξωτερικής Δράσης της ΕΕ.

    -- Ενισχύονται αποφασιστικά οι αστυνομικές και κατασταλτικές εξουσίες σε κεντρικό επίπεδο και σε κάθε κράτος - μέλος χωριστά, στην κατεύθυνση δημιουργίας ενιαίας ευρωπαϊκής πολιτικής εσωτερικής τάξης και ασφάλειας.

    -- Περιορίζονται ασφυκτικά ατομικά και πολιτικά δικαιώματα, προσθέτοντας στο υπάρχον "αντιτρομοκρατικό" πακέτο την καταπολέμηση των "ριζοσπαστικών" ιδεολογιών.

    -- Αναπτύσσονται νέες πολιτικές εκμετάλλευσης των εργαζομένων και κατεδάφισης εργασιακών και κοινωνικών δικαιωμάτων, βαθαίνοντας τον αντιλαϊκό δρόμο που άνοιξε το Μάαστριχτ, η Στρατηγική της Λισαβόνας, η οδηγία Μπολκεστάιν και η "ευελφάλεια"».
    Μέτρα - λαιμητόμος για τους εργαζόμενους

    Μέσα από το νέο κύκλο της ατζέντας της Λισαβόνας για το 2008 - 2010, που υιοθετήθηκε ομόφωνα στο Εαρινό Συμβούλιο στις 14 Μάρτη προωθούν:

    α) Γενίκευση των ελαστικών και μερικών μορφών απασχόλησης.

    β) Στρατηγικές διά βίου μάθησης.

    γ) Διαρκής μετακίνηση από μία θέση εργασίας σε άλλη και σε όλο το έδαφος της ΕΕ.

    δ) Κατεδάφιση των συστημάτων κοινωνικής προστασίας.

    ε) Κατάργηση των Συλλογικών Συμβάσεων Εργασίας και αντικατάστασή τους με ατομικές συμβάσεις για κάθε εργαζόμενο ξεχωριστά, ώστε η εργατική τάξη να χάσει τη δύναμη του ενωμένου αγώνα της και οι εργαζόμενοι μεμονωμένα να αντιμετωπίζονται απ' το κεφάλαιο σαν "πρόβατα επί σφαγήν".

    Ηδη αποφάσεις του ευρωδικαστηρίου στις υποθέσεις Πολωνών εργατών που, αν και δούλευαν στη Γερμανία, αμείβονταν με πολύ μικρότερους μισθούς - Πολωνίας - όπως και οι απεργίες Φινλανδών ναυτεργατών και Σουηδών οικοδόμων, που κρίθηκαν παράνομες, επειδή στρέφονταν ενάντια στη χρησιμοποίηση από την εργοδοσία Εσθονών και Λετονών εργατών με μισθούς πείνας, που ισχύουν στις χώρες τους μετά την ανατροπή του σοσιαλισμού, ανοίγουν το δρόμο για χτύπημα κλαδικών συμβάσεων του κάθε κράτους - μέλους και του δικαιώματος στην απεργία. Οι εργατικοί αγώνες κηρύχτηκαν παράνομοι, επειδή έρχονται σε αντίθεση με τις ελευθερίες του κεφαλαίου που θέσπισε η Συνθήκη.

    Εξάλλου, όπως αναφέρεται στο άρθρο 2, η "ΕΕ εγκαθιδρύει εσωτερική αγορά" και εργάζεται με γνώμονα "την άκρως ανταγωνιστική κοινωνική οικονομία της αγοράς". Μάλιστα. σε σχετικό Πρωτόκολλο της Συνθήκης προβλέπεται ότι "η εσωτερική αγορά περιλαμβάνει σύστημα που εξασφαλίζει ότι δε στρεβλώνεται ο ανταγωνισμός". Αυτό σημαίνει κατοχύρωση της πλήρους, ανεμπόδιστης κίνησης κεφαλαίου, εργασίας και εμπορευμάτων στο εσωτερικό της ευρωενωσιακής αγοράς. Η συγκεκριμένη θέση αποτυπώνει στο θεσμικό επίπεδο το χαρακτήρα του ρυθμιστικού ρόλου του αστικού κράτους στην "απελευθερωμένη" καπιταλιστική αγορά.

    Ο ρυθμιστικός ρόλος του κράτους προσαρμόζεται για να διασφαλίσει τα στρατηγικά συμφέροντα της αστικής τάξης και να αμβλύνει τις οξυμένες αντιθέσεις που γεννά ο ανταγωνισμός των μονοπωλιακών ομίλων στο πλαίσιο της "απελευθέρωσης". Η προσαρμογή αυτή έχει ήδη γίνει στην πράξη και αποτελεί μονόδρομο για τα συμφέροντα του κεφαλαίου.]


    Τα παραπάνω τα είπε η Αλέκα τον Απρίλη του 2008.Αν τα όσα διαβάσεις σου θυμίσουν το Κατοχικό Μνημόνιο δεν πέφτεις έξω.Όσον αφορά το ηλεκτρονικό φακέλλωμα που προωθεί ο ΓΑΠ, θα είμαστε πολλοί αντιρρησίες συνείδησης που δε θα μπουμε στα κόλπα του υπερκράτους,όπως έκαναν κι οι Ρουμάνοι και οι Άγγλοι.Το πολεμήσαμε δυο φορές μεχρι τώρα, θα το κάνουμε και στη συνέχεια.

  50. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 15/08/2010 23:23:04

    Καλέ μου Φαήλο, είχα αρχίσει να ανησυχώ με την απουσία σου και πέρασαν από το μυαλό μου χίλιες μαύρες σκέψεις! Ευτυχώς διαψεύστηκα πανηγυρικά!
    Το άρθρο σου υπέροχο, όπως πάντα άλλωστε! Αντιλαμβάνεσαι ότι είσαι απαραίτητος για να σκουντάς, όλους όσους κάποιοι προσπαθούν να μας σκιάξουνε με τη φοβέρα και με τη σκλαβιά!
    Το ψηλό παιδί από τη Μινεσότα ( είναι δικό σου, το υιοθετώ ως υπέροχο προσδιορισμό) εκτελεί τας εντολάς, όπως ακριβώς του έχουν υπαγορευθεί! Ανερυθρίαστα βέβαια, γιατί δεν έχει κατανοήσει πως θα μείνει στην ιστορία ως «ο ξενόδουλος-κατοχικός πρωθυπουργός» της περήφανης Ελλάδας.
    Το ψηλό παιδί της γνωστής δυναστείας, μέχρι και Τάμα θα μπορούσε να κάνει στην Παναγιά μας, για να γυρίσει το χρόνο πίσω προ 29ης Νοεμβρίου 2009, για να έχει ως δήθεν αντιπολίτευση, τη συμπολιτευόμενη και όμοιά του Ντορίτα, της άλλης δυναστείας που έχει μάστερ στα αλεξίπτωτα!
    Το ψηλό παιδί, που τώρα πρόκειται να πάρει το lower στην ελληνική γλώσσα, πιστεύει πως με το γυναικείο δίδυμο της συμφοράς ( Αννούλα-Θάλεια), στο πρώην ΥΠΕΠΘ, θα καταφέρει το τελειωτικό κτύπημα στην Παιδεία των Ελληνοπαίδων, ώστε η μελλοντική γενιά να μη ξέρει πόθεν κρατάει η σκούφια της, για να μην αντιστέκεται. Δεν του έχει πει κανείς τίποτα, περί κρυφού σκολειού; Δεν υποψιάζεται ότι γονείς παππούδες και γιαγιάδες μπορούμε με λίγη καλή θέληση να γίνουμε και κατ’ οίκον διδάσκαλοι;
    Φαήλο, μοιράζομαι την αισιοδοξία σου, από το γεγονός ότι 400 χρόνια σκλαβιάς του Γένους δεν χάθηκε απολύτως τίποτα! Όπου να είναι αυτοί φεύγουν και η πονεμένη κόρη περιμένει τις Αυτοδιοικητικές εκλογές για να πει το κύκνειο άσμα της!
    Ψυχανεμίζομαι ότι θα δούμε αυτό που καρτερικά περιμέναμε χρόνια. Δεν είναι μακριά! Χρόνια Πολλά για σήμερα, που γιορτάζει από τη μια άκρη της ως την άλλη η Πατρίδα και Καλή Λευτεριά!

  51. παραέλληνας avatar
    παραέλληνας 15/08/2010 23:50:36

    Skull and Bones Films presents a December 6th Movies production in association with Teletypos S.A. and Theofannis Tombras Entertainment THE SECOND COMING OF DWIGHT GRISWOLD, produced by Daniel Speckhard, written and directed by Troikana Mass Media Ltd, starring:

    1.David Axelrod

    Ομάδα της Αμερικανικής εταιρίας AKP&D Message and Media, της οποίας ιδρυτής είναι ο κ. David Axelrod, ανώτατος σύμβουλος του Προέδρου κ. Μπαράκ Ομπάμα, βρίσκεται στην Αθήνα προκειμένου να βοηθήσει στην εκλογική καμπάνια του αρχηγού του ΠΑΣΟΚ, κ. Γιώργου Παπανδρέου. Αποστολή της Αμερικανικής εταιρείας είναι συμβάλει στο να σταθεροποιηθεί και ει δυνατόν να αυξηθεί η διαφορά του εκλογικού αποτελέσματος έναντι του αρχηγού της Νέας Δημοκρατίας, κ. Κώστα Καραμανλή, ούτως ώστε να αποφευχθούν επαναληπτικές εκλογές, οι οποίες θα μπορούσαν να αποβούν βλαπτικές για τον κ. Παπανδρέου και το ΠΑΣΟΚ σύμφωνα με… έγκυρες πληροφορίες του «Eθνικού Κήρυκα της Νέας Υόρκης». Υπογραμμίζεται ότι ο κ. Axelrod ήταν επικεφαλής της Προεδρικής Προεκλογικής Εκστρατείας του Προέδρου κ. Ομπάμα, ενώ σήμερα είναι ο κορυφαίος πολιτικός σύμβουλος του Αμερικανού προέδρου. Συγκεκριμένα είναι ο τέταρτος στη σειρά ιεραρχίας στα στελέχη του ημερινού Λευκού Oίκου.

    2.Αlex Rondos

    Το όνομα του γεννημένου πριν από 54 χρόνια στην Τανζανία Ελληνα ομογενή, στους περισσότερους δεν λέει πολλά, παρότι τις τελευταίες ημέρες υπήρξαν σποραδικές αναφορές σ’ αυτόν, ως συμβούλου του προέδρου της Γεωργίας, Μιχαήλ Σαακασβίλι. Κι όμως, ο κ. Ρόντος έχει προλάβει να ζήσει μια σχεδόν μυθιστορηματική και σίγουρα μυστηριώδη ζωή. Από στέλεχος της Αρχιεπισκοπής Αμερικής με αρμοδιότητα τις ανθρωπιστικές οργανώσεις, την τελευταία δεκαετία κατάφερε να βρεθεί «δίπλα» σε τρεις προέδρους. Αρχικά διετέλεσε στενότατος συνεργάτης του προέδρου του ΠΑΣΟΚ κ. Γ. Παπανδρέου, κατά τη θητεία του τελευταίου ως υπουργού Εξωτερικών την περίοδο 1999 - 2004. Μάλιστα, η παρουσία του στο υπουργείο Εξωτερικών είχε προκαλέσει θύελλα υπόγειων αντιδράσεων από τους μόνιμους διπλωμάτες, αλλά και τη δημόσια έκρηξη του κ. Θ. Πάγκαλου, καθώς ήταν μεταξύ εκείνων που «φωτογράφισε» ο πρώην υπουργός, όταν έκανε λόγο για στελέχη που κινούνται στο κτίριο της Βασιλίσσης Σοφίας και μιλάνε μόνο αγγλικά. Εξάλλου το ελληνικό λεξιλόγιο του κ. Ρόντου, σύμφωνα με τις «κακές γλώσσες» του ΠΑΣΟΚ, δύσκολα υπερέβαινε όταν έφθασε στην Αθήνα τις διακόσιες λέξεις. Στη συνέχεια, κατά την παρουσία του στο υπουργείο Εξωτερικών, φέρεται να έπαιξε κρίσιμο ρόλο στην «απομάκρυνση» της Αθήνας από το καθεστώς Μιλόσεβιτς, και λέγεται πως ήταν ο πρώτος που συναντήθηκε με τον Βόισλαβ Κοστούνιτσα, όταν ο τελευταίος ανέλαβε την προεδρία της Γιουγκοσλαβίας, το 2000, ενώ ιδιαίτερα στενές σχέσεις είχε και με τον δολοφονηθέντα, το 2003, πρωθυπουργό της Σερβίας Ζόραν Τζίντζιτς. Τέλος, μετά την ήττα του ΠΑΣΟΚ το 2004 το ενδιαφέρον του μεταφέρθηκε στην κρίσιμη για τις ενεργειακές οδούς περιοχή του Καυκάσου, και άρχισε να απασχολείται ως σύμβουλος της κυβέρνησης της Γεωργίας και του προέδρου της Μιχαήλ Σαακασβίλι. Μάλιστα, στις 8 Μαΐου, η Χέραλντ Τρίμπιουν είχε φιλοξενήσει άρθρο του, μέσω του οποίου έκανε λόγο για την πιθανότητα μερικής κατοχής της Γεωργίας από τη Ρωσία και καλούσε τη Δύση να κινητοποιηθεί. Ο κ. Αλεξ Ρόντος σπούδασε ιστορία στην Οξφόρδη, και τα πρώτα του εργασιακά βήματα τα έκανε ως ρεπόρτερ σε χώρες της Αφρικής, όπου του κίνησαν το ενδιαφέρον οι περίφημες πλέον μη κυβερνητικές οργανώσεις. Το κρίσιμο, πρώτο βήμα στην ταραχώδη σταδιοδρομία του, όμως, φαίνεται πως υπήρξε η γνωριμία του με τον τότε Αρχιεπίσκοπο Αμερικής Ιάκωβο. Εκείνος τον έχρισε επικεφαλής της ανθρωπιστικής οργάνωσης Orthodox Christian Core, που ανέπτυσσε δραστηριότητα στη Μαύρη Ηπειρο. Το 1998 ήλθε στην Αθήνα, μαζί με τον τότε πρόεδρο του Συμβουλίου Αποδήμου Ελληνισμού κ. Αντριου Αθενς προκειμένου να πείσουν την ελληνική κυβέρνηση να ενισχύσει οικονομικά τους Ελληνες ομογενείς της Μαύρης Θάλασσας. Τότε, γνωρίστηκε με τον κ. Γ. Παπανδρέου που ακόμη ήταν αναπληρωτής υπουργός Εξωτερικών, υπό τον κ. Θ. Πάγκαλο. Περίπου ένα χρόνο αργότερα, όταν ο κ. Θ. Πάγκαλος υποχρεώθηκε σε παραίτηση λόγω της υπόθεσης Οτσαλάν και ο κ. Γ. Παπανδρέου ανέλαβε τα ηνία της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής, ο κ. Αλεξ Ρόντος από το πουθενά εξελίχθηκε σε ένα από τα πρόσωπα-κλειδιά του υπουργείου, αναλαμβάνοντας την Υπηρεσία Αναπτυξιακής Συνεργασίας (ΥΔΑΣ). Είχε τεράστια οικονομική δύναμη, καθώς σύμφωνα με τότε στενό συνεργάτη του κ. Γ. Παπανδρέου διαχειριζόταν όλα τα χρήματα που διέθετε το ΥΠΕΞ σε μη κυβερνητικές οργανώσεις, αλλά σταδιακά και μυστικά κονδύλια για την «άσκηση πολιτικής» στα Βαλκάνια με έμφαση την πρώην Γιουγκοσλαβία, η οποία είχε διολισθήσει σε βαθιά κρίση. Οπως θυμάται επιτελής του νυν προέδρου του ΠΑΣΟΚ, «κάθε βδομάδα πήγαινε στον Γιώργο και ζητούσε λεφτά!». Η ισχύς του ήταν τέτοια, που φέρεται να πήγε έτοιμο σχέδιο υπουργικής απόφασης στον τότε προϊστάμενό του υφυπουργό κ. Γ. Ζαφειρόπουλο, ο οποίος σύμφωνα με όσα θυμάται στέλεχος του υπουργείου, το έσκισε μπροστά του. Πάντως, παρά τα διαβήματα του τελευταίου προς τον κ. Γ. Παπανδρέου, ο κ. Ρόντος παρέμεινε στο στενό περιβάλλον του πρώην ΥΠΕΞ. Περιγράφεται από όσους τον έχουν συναντήσει, ως κοσμοπολίτης, ιδιαίτερα ευφυής και άνθρωπος που του «αρέσει η καλή ζωή». Σύμφωνα με συνομιλητές του ο κ. Ρόντος αρεσκόταν να εμφανίζεται ως ο «αρχιτέκτονας» της στροφής της Αθήνας από τον Μιλόσεβιτς στη σερβική αντιπολίτευση. Σύμφωνα με ανθρώπους που έζησαν τις συχνές του επισκέψεις στο Βελιγράδι το 1999, όταν ο Μιλόσεβιτς ήταν ακόμη ισχυρός, οι κινήσεις του ήταν ιδιαίτερα προσεκτικές. Ομως, στη συνέχεια ανέπτυξε στενές σχέσεις τόσο με τους ηγέτες της σερβικής αντιπολίτευσης, όσο και με την εκεί Εκκλησία. Μάλιστα, το 2000, όντας σύμβουλος του κ. Γ. Παπανδρέου διοργάνωσε στο Καβούρι συνάντηση των πρώτων, στην οποία προσκάλεσε και τον «διεκδικητή του θρόνου της Σερβίας», τον Καραγεώργεβιτς, τον οποίο και προσφώνησε «μεγαλειότατο». Η σχετική του αναφορά προκάλεσε θύελλα αντιδράσεων από τα ΜΜΕ, αλλά και από στελέχη του ΠΑΣΟΚ, και ο κ. Ρόντος υπέβαλε στον κ. Γ. Παπανδρέου την παραίτησή του, η οποία όμως δεν έγινε δεκτή. Ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ επέλεξε να μη μεταβεί –όπως ήταν αρχικά προγραμματισμένο– στο Καβούρι και περιορίστηκε να συναντηθεί μόνο με τους εκπροσώπους των Σέρβων του Κοσσυφοπεδίου στο υπουργείο Εξωτερικών. Ομως, λέγεται ότι σε εκείνη την περιπετειώδη «σύναξη» δίπλα στον Σαρωνικό, επελέγη ως «αντι-Μιλόσεβιτς» ο Κοστούνιτσα, που στη συνέχεια αναδείχθηκε σε πρόεδρο της Γιουγκοσλαβίας. Και εάν άσπονδοι φίλοι του στο ΥΠΕΞ υποβαθμίζουν το ρόλο του στις τότε εξελίξεις στην περιοχή, αυτό φαίνεται πως ουδέποτε το έκαναν οι Αμερικανοί: Σύμφωνα με πληροφορίες, σε συνάντηση που είχαν λίγα χρόνια αργότερα στο Στέιτ Ντιπάρτμεντ ο τότε υπουργός Εξωτερικών των ΗΠΑ κ. Κόλιν Πάουελ με τον κ. Γ. Παπανδρέου, ο υπεύθυνος για θέματα νοτιοανατολικής Ευρώπης κ. Φρίντμαν είπε για τον παριστάμενο κ. Ρόντο: «Υπουργέ, είναι ο άνθρωπός μας στα Βαλκάνια, και αυτός που έριξε τον Μιλόσεβιτς». «Ρόλο», άγνωστο σε εύρος όμως, ο κ. Ρόντος φαίνεται πως διαδραμάτισε και στην υπόθεση της ονομασίας της ΠΓΔΜ. Κατά μια εκδοχή, ήταν εκείνος που έπεισε το Στέιτ Ντιπάρτμεντ να μην αναγνωρίσει τα Σκόπια ως «Μακεδονία» στις αρχές του 2004, προκειμένου να μην πληγεί ο κ. Γ. Παπανδρέου, που μόλις είχε αναλάβει την ηγεσία του ΠΑΣΟΚ, εν όψει των εκλογών του Μαρτίου. Πάντως, σύμφωνα με στενούς, τότε, συνεργάτες του κ. Γ. Παπανδρέου το σχετικό «ντιλ» το έκλεισε με την Ουάσιγκτον ο ίδιος ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ. Σε κάθε περίπτωση, εκείνη την περίοδο, ο κ. Αλεξ Ρόντος επιχείρησε και το άλμα από τη διεθνή στην εγχώρια πολιτική σκηνή. Το όνομά του ως υποψηφίου προτάθηκε στις βουλευτικές εκλογές στην εκλογική περιφέρεια της Λακωνίας. Ομως, ο κ. Ρόντος «κόπηκε» από την Επιτροπή Ψηφοδελτίων της Χαριλάου Τρικούπη με συνοπτικές διαδικασίες, καθώς όπως θυμάται μέλος της, «όλοι είπαμε πως θα μας πάρουν με τις πέτρες, εάν πάει να κάνει προεκλογική εκστρατεία στη Μάνη, στα αγγλικά». Κάπως έτσι, ο «μυστηριώδης» κ. Ρόντος –που τα προηγούμενα χρόνια είχε καλλιεργήσει στενές σχέσεις με μια σειρά «αμερικανοσπουδαγμένους» πολιτικούς των χωρών της πρώην Γιουγκοσλαβίας και της ρωσικής «περιφέρειας»– βρέθηκε, μετά την ήττα του ΠΑΣΟΚ στις εκλογές, να δίνει τα φώτα του στον Σαακασβίλι. Οχι με ιδιαίτερη επιτυχία, βέβαια, αν κρίνουμε εκ του αποτελέσματος. Πάντως, παρότι όποιος τον αναζητούσε τον έβρισκε σχεδόν πάντα στην Τιφλίδα, φαίνεται πως έχει διατηρήσει κάποιες σχέσεις με τον κ. Γ. Παπανδρέου. Παριστάμενοι στα «Συνέδρια της Σύμης» που διοργανώνει κάθε καλοκαίρι ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ, τον θυμούνται να είναι παρών τόσο πέρυσι στην Πάρο, όσο και φέτος στη Χαλκιδική...

    3.Μatt Bryza

    Μετά την καταδίκη από το ΝΑΤΟ και την Ε.Ε. της ρωσικής εισβολής στη Γεωργία δεν είναι η κατάλληλη ώρα για την προώθηση και εμβάθυνση της ενεργειακής συνεργασίας της Αθήνας με τη Μόσχα, τονίζει σε συνέντευξή του στον Αθανάσιο Έλλις της «Καθημερινής» ο αναπληρωτής βοηθός υπουργός Εξωτερικών των ΗΠΑ, Μάθιου Μπράιζα, ο οποίος επιλέγει να επισημάνει τη «μακρά προσωπική φιλία του Κώστα Καραμανλή με τις ΗΠΑ». Ο κατ' εξοχήν αρμόδιος Αμερικανός αξιωματούχος για τις εξελίξεις στον Καύκασο, ο οποίος ήταν ο πρώτος που έσπευσε στην Τιφλίδα μετά τον πόλεμο, χαρακτηρίζει λάθος την απόφαση του Γεωργιανού προέδρου Σαακασβίλι να χτυπήσει τη Ν. Οσετία και τονίζει ότι η Ουάσιγκτον τον είχε επανειλημμένως προειδοποιήσει να μην το κάνει, αλλά επιρρίπτει στη Ρωσία την ουσιαστική ευθύνη για τον πόλεμο επικαλούμενος «σοβαρές ρωσικές προκλήσεις μηνών». Ταυτόχρονα, κατηγορεί τη Μόσχα για ανακολουθία σε ό,τι αφορά το Κόσοβο και υπενθυμίζει την Τσετσενία, ενώ σημειώνει ότι οι ΗΠΑ δεν επιθυμούν ένα νέο Ψυχρό Πόλεμο, προσθέτοντας ότι αυτό εναπόκειται στη συμπεριφορά της Ρωσίας. Τέλος, σημειώνει ότι η ενταξιακή προοπτική των Σκοπίων στο ΝΑΤΟ δεν επηρεάζεται από τις εξελίξεις στη Γεωργία καθώς «η κάθε χώρα αντιμετωπίζεται χωριστά». Εκτιμά πάντως ότι βρισκόμαστε πιο κοντά σε λύση στο θέμα του ονόματος. Συγκεκριμένα στο ερώτημα εάν ενοχλεί τις ΗΠΑ η προώθηση της ενεργειακής συνεργασία Ελλάδας - Ρωσίας απάντησε: "Η Ελλάδα θα λάβει τις δικές της ανεξάρτητες αποφάσεις. Πριν από μερικά χρόνια η χώρα σας αποφάσισε ότι ο αγωγός Τουρκίας-Ελλάδας-Ιταλίας (TGI) αποτελούσε την κορυφαία στρατηγική της προτεραιότητα. Αλλαξε άποψη πριν από ενάμιση περίπου χρόνο όταν αποφάσισε να προχωρήσει ταυτόχρονα και με τον αγωγό South Stream. Δεν πρέπει να κοροϊδευόμαστε. Πολλοί λένε ότι ο TGI, ο South Stream και ο Nabuco είναι συμπληρωματικοί, και αυτό ακούγεται καθησυχαστικό, όμως η πραγματικότητα είναι διαφορετική. Η Ρωσία χάραξε τον South Stream για να «σκοτώσει» τον TGI και τον Nabucco, και θα στηριχθεί στην Κασπία για να τροφοδοτήσει τον South Stream. Προσπαθεί να μεταφέρει αέριο από το Αζερμπαϊτζάν, το Τουρκμενιστάν, το Ουζμπεκιστάν και το Καζαχστάν, για να γεμίσει τον South Stream γιατί το δικό της δεν αρκεί. Από την οπτική της Ρωσίας θα γίνει είτε ο TGI και ο Nabucco είτε ο South Stream. Εναπόκειται στην Ελλάδα να κάνει τη δική της επιλογή για το εάν επιθυμεί να εμβαθύνει την εξάρτησή της από τη Ρωσία πριν διαφοροποιήσει την τροφοδοσία της. Αλλά η γενική θέση του ΝΑΤΟ, της Ε.Ε. και των ΗΠΑ είναι πως τώρα δεν είναι η στιγμή για «κανονική εμπορική συνεργασία» (business as usual) με τη Ρωσία. Ακόμη και αν υπήρξαν παλαιότερες δεσμεύσεις, η απόφαση να προχωρήσει κάποιος στην εμβάθυνση προηγούμενων δεσμεύσεων θα υπονοούσε ότι συνεχίζεται κανονικά η συνεργασία με τη Ρωσία, όταν όλοι στην ευρωατλαντική κοινότητα στέλνουμε το ξεκάθαρο μήνυμα ότι τώρα δεν είναι η ώρα για συνέχιση της συνεργασίας με τη Ρωσία." Στο ερώτημα εάν βλέπει λύση στο θέμα της ονομασίας ανέφερε "ότι πλησιάζουμε σε λύση. Ο πρέσβης Νίμιτς είναι δημιουργικός και ενεργητικός. Για να είμαι ειλικρινής τις τελευταίες εβδομάδες η προσοχή μου είναι απόλυτα στραμμένη στον Καύκασο και έτσι δεν έχω ασχοληθεί τόσο με τα θέματα που αφορούν τη "Μακεδονία" (σ.σ. η λέξη χωρίς εισαγωγικά στην εφημερίδα) ή την Ελλάδα. Πάντως, οι πλευρές συγκλίνουν."
    Πιθανές επιπλοκές με τους Τούρκους στο Αιγαίο και μεγάλους περιβαλλοντικούς κινδύνους βλέπει εξαιτίας του αγωγού Μπουργκάς-Αλεξανδρούπολης, η Ζέινο Μπάραν, σε αντίθεση με τον αγωγό Τουρκίας- Ελλάδας που εγκαινιάζεται αύριο, αλλά και τον αγωγό Μπακού- Τζεϊχάν, τον οποίο προωθεί η Ουάσιγκτον. Είναι δύο αγωγοί οι οποίοι «μόνο οφέλη έχουν», υποστηρίζει η Τουρκάλα αναλύτρια και σύζυγος του Αμερικανού βοηθού υφυπουργού Εξωτερικών Ματ Μπράιζα, η οποία παίζει το αμερικανικό χαρτί. «Αυτό που ενώνει τη Ζέινο και τον Ματ είναι η κοινή στράτευσή τους στον αγωγό Μπακού- Τιφλίδας- Τζεϊχάν», έγραψε ένας αναλυτής στην Ουάσιγκτον τον περασμένο Αύγουστο, όταν ο Μ. Μπράιζα και η Ζ. Μπάραν ένωσαν τις ζωές τους σε μια σεμνή τελετή στον Βόσπορο. Όχι μόνο επειδή ο κ. Μπράιζα είναι βοηθός υφυπουργού Εξωτερικών για τις ευρωπαϊκές και τις ευρασιατικές υποθέσεις, με αρμοδιότητα τα ενεργειακά και τα ελληνοτουρκικά, αλλά και γιατί η Μπάραν είναι μια από τις σημαντικές αλλά και πιο αμφισβητούμενες αναλύτριες σήμερα στην Ουάσιγκτον, η οποία, μάλιστα, το 2003 είχε απολυθεί από το συντηρητικό think tank Νixon Center με την αιτιολογία τής «υπερβολικά επιθετικής φιλοτουρκικής δραστηριότητας». «Δεν συζητάμε για δουλειά στο σπίτι. Υπάρχουν πολλά που μας ενώνουν και τα περισσότερα δεν έχουν να κάνουν με τη δουλειά μας» απαντά στις επικρίσεις η Ζ. Μπάραν, διευθύντρια σήμερα του Κέντρου Ευρασιατικής Πολιτικής στο Ηudson Ιnstitute, ακόμη ένα συντηρητικό think tank, το οποίο συνδέεται στενά με το γραφείο του Αμερικανού αντιπροέδρου Ντικ Τσέινι. Η ίδια δεν έκρυψε ποτέ την υποστήριξή της προς τον- τουρκικών συμφερόντων- αγωγό πετρελαίου Μπακού- Τιφλίδας- Τζεϊχάν και τις αντιρρήσεις της για τον αγωγό Μπουργκάς- Αλεξανδρούπολης. Διότι, όπως σημειώνει για τον πρώτο, «είναι ένας από τους λίγους μεγάλους αγωγούς που μεταφέρουν κασπιακό πετρέλαιο στις παγκόσμιες αγορές», αλλά και «ο πρώτος μη ελεγχόμενος από Ρώσους αγωγός που μεταφέρει πετρέλαιο κατευθείαν στη Μεσόγειο». Επιπλέον, «ο αγωγός θα συνδέσει το Αζερμπαϊτζάν, τη Γεωργία και την Τουρκία στενότερα, και θα φέρει τις δύο χώρες του Νότιου Καυκάσου πιο κοντά στην Ε.Ε. και τη διατλαντική κοινότητα». Για τον αγωγό Μπουργκάς- Αλεξανδρούπολης οι απόψεις της δεν διαφέρουν από αυτές του συζύγου της Μ. Μπράιζα, αλλά και της Αμερικανίδας υπουργού Εξωτερικών Κ. Ράις. Αμφότεροι έχουν καταστήσει σαφές ότι ο αγωγός πρέπει να λειτουργήσει μόνο συμπληρωματικά προς τον αγωγό Μπακού- Τζεϊχάν, δηλαδή να περιλάβει και τη μεταφορά «αμερικανικών» πετρελαίων. Ο Μ. Μπράιζα μάλιστα είχε παρέμβει άκομψα, κατά του Μπουργκάς- Αλεξανδρούπολης, στην επίσκεψή του στην Αθήνα, λίγες ημέρες πριν από την άφιξη του Ρώσου προέδρου για την υπογραφή της συμφωνίας. «Ο αγωγός του Μπουργκάς θα είναι το πρώτο εγχείρημα μεγάλου αγωγού πετρελαίου ρωσικής ιδιοκτησίας σε ευρωπαϊκό έδαφος. Αλλά οι αγωγοί έχουν αναπόφευκτα γεωπολιτικές επιπτώσεις. Έχουμε δει επανειλημμένως πως η Ρωσία χρησιμοποιεί την ενέργεια ως πολιτικό εργαλείο. Η διαφοροποίηση των πηγών ενέργειας και των δρόμων μεταφοράς της είναι σημαντική για να προσφέρει τη μέγιστη ευελιξία στις χώρες της Ε.Ε. να διαμορφώσουν αναλόγως τις σχέσεις τους όχι μόνο με τη Ρωσία, αλλά και με άλλους προμηθευτές πετρελαίου και φυσικού αερίου» εκτιμά η Ζ. Μπάραν, η οποία προχωρά ένα βήμα παραπέρα και κρούει τον κώδωνα του κινδύνου για τους περιβαλλοντικούς κινδύνους, αλλά και για πιθανές δυσκολίες που μπορεί να δημιουργήσει ο αγωγός με τους Τούρκους στο Αιγαίο! Αντίθετα, πιστεύει πως ο ελληνοτουρκικός αγωγός φυσικού αερίου, τον οποίο θα εγκαινιάσουν αύριο στον Έβρο οι Καραμανλής και Ερντογάν, «αποτελεί ένα μεγάλο βήμα, ώστε να συνδεθούν οι δύο χώρες με σταθερό τρόπο. Κατόπιν, η Ελλάδα και η Τουρκία μπορούν να συνεργαστούν σε περιοχές κοινού ενδιαφέροντος, όπως η Μέση Ανατολή και ο Καύκασος». Υπενθυμίζεται ένα μόλις 24ωρο πριν από την επίσημη υπογραφή της συμφωνίας στην Αθήνα, το γνωστό για τις (φιλοτουρκικές) απόψεις του αμερικανικό περιοδικό National Review είχε εξαπολύει επίθεση κατά της ελληνικής στάσης και μάλιστα προβάλει μια υποτιθέμενη απειλή από την πλευρά της Τουρκίας! Το άρθρο είχε τίτλο "Strategic Vision or Strategic Mess?" και έφερε την υπογραφή της Ζέινο Μπάραν.

  52. Θοδωρής Λακεδαίμων avatar
    Θοδωρής Λακεδαίμων 16/08/2010 09:06:12

    Θράκα Αναρμόδιε, συγχαρητήρια για την πένα σου.
    Πρέπει να γίνει αντιληπτό στη Ρηγίλλης, οτι η ''συνέχεια του Κράτους''αφορά Κυβερνήσεις που σέβονται το Σύνταγμα.Οταν στη Χώρα έχει επιβληθεί αντισυνταγματικά (172 ΝΑΙ) κατοχικό καθεστώς και κυβερνά η Τρόϊκα,τοτε παύει να υπάρχει ''συνέχεια''και ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ του Λαού,υποχρέωση της διάδοχης κατάστασης(ΑΝΤΩΝΗΣ)να απεμπλακεί ΑΜΕΣΑ απο τους όρους του Μνημονίου,χωρις δεσμεύσεις (Για να κάνεις ομελέτα πρεπει να σπάσεις αυγά)

  53. lpap avatar
    lpap 16/08/2010 10:15:32

    Σήμερα το πρωί ήταν καλεσμένος στην εκπομπή του ΜΕΓΚΑ την πρωινή ο Παυλόπουλος. Μέσα στα πολλά ρωτήθηκε για τον αν υπάρχει περίπτωση να ενεργοποιηθεί ο Καραμανλής εκ νέου. Ο Π.Π. είπε πως είναι ενεργός αλλά...αν ο Σαμαράς χρειαστεί βοήθεια δεν θα την αρνηθεί!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Πολύ κυκλοφορεί το σενάριο. Κατά τη γνώμη μου ο Κ.Κ δεν είναι σε αυτή τη συγκυρία έτοιμος για κάτι τέτοιο. Πέρα από το οτι είναι και τακτική για να φαίνεται αδύναμος κι ανίκανος ο Σαμαράς, μπορεί να παίζουν κι άλλα.. Σκέφτομαι το παρελθόν και ανακαλώ μνήμες, έστω κι από τηλεοράσεως, του 74 με την επιστροφή του θείου. Και λεώ μέσα μου: λες να στραφεί ο κόσμος αργότερα, βλέποντας την απόλυτη καταστροφή μπροστά του, ξανά σε κάποιο Καραμανλή;; Τυχαίο πάντως δν είναι το παίξιμο του συγκεκριμένου σεναρίου κι η επανάληψη της ίδια ερώτησης, ειδικά στον Π.Π που θεωρείται στενός του συνεργάτης..Τι να πω..Το μέλλον θα δείξει.

    • anonymous avatar
      anonymous @ lpap 16/08/2010 12:20:15

      Από εθνοσωτήρες έχουμε χορτάσει. Όσο για το θείο επέστρεψε στην Ελλάδα μετά από έναν Παπανδρέου και μια δικτατορία. Τα ίδια που κάνει ο Γιωργάκης έκανε κι ο παππούς του.

      Εγώ το ΓΑΠ τον σιχάθηκα ακόμη περισσότερο όταν έφτασαν στα αυτιά μου κάποια πράγματα για την οικογένεια του ΚΚ του Β' και τα οποία ήταν παντελώς ψέματα. Εντάξει όλα τα άλλα αλλά την οικογένειά του; Και μάλιστα με ψέματα. Και αλήθεια να είναι αν δεν είσαι κάθαρμα δεν τα διαδίδεις.

      ΥΓ. Δεν είμαι Καραμανλικός και θεωρώ ότι έκανε πάρα πολλά λάθη.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ anonymous 16/08/2010 16:54:44

        Εγώ το έχω ξαναπεί. Όταν αρχίζανε και διαδίδανε τα περί καρκίνου της Νατάσας ήταν σαν ευθεία απειλή στο πρόσωπό του και στην οικογένειά του.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ anonymous 16/08/2010 17:09:09

        Τις αθλιότητες περί "καρκίνου" τις διέδιδαν από μέσα. "Δικοί" του. Το ερώτημα είναι άν το έκαναν για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα (λες και δεν συναποφάσιζαν μαζί του στα λάθη) ή ως "εκκαθάριση της εκκρεμότητας" για το μέλλομ. Ούτως ή άλλως, φάνηκε ότι πήγαν να "προστατεύσουν" έτσι τον Καραμανλή, προσφέροντάς του το πουκάμισο του Κένταυρου Νέσσου. Σ' αυτό έγκειται η αθλιότητα, πολιτικά βλακώδης και απάνθρωπη.

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ lpap 16/08/2010 15:25:27

      Ipap, αυτό το σενάριο το καλλιεργούν αυτοί που έστειλαν τον Καραμανλή αδιάβαστο και νοιώθουν πια ότι ο κόσμος δεν θέλει να τους ξαναδεί ενεργούς στο πολιτικό γίγνεσθαι.
      Έχοντας την αυτογνωσία (κάτι είναι και αυτό), ότι αποτελούν βαρίδια για την αναγέννηση- επανίδρυση της Ν.Δ. από τον Αντώνη, προσκολλήθηκαν στην πλειονότητά τους, αρχικά στο άρμα της ψηλής αντιπάλου του και αφού δεν τους κάθισε η επιλογή πλαισιώνουν τώρα τον πρώην αρχηγό! Ασφαλώς τα περί επιστροφής του και μάλιστα ως σωτήρα, τα διαδίδουν οι ίδιοι, ως έμμεση απειλή προς τον Αντώνη, γιατί ξέρουν ή διαισθάνονται ότι το «σφουγγάρι» του δεν αφορά και σε όσους έβλαψαν ή ντρόπιασαν την παράταξη.
      Επειδή μάλιστα η εκλογή του Αντώνη έχει κάτσει στο λαιμό των νταβάδων των ΜΜΕ, βρίσκουν εύκολο τρόπο να το δημοσιοποιούν αυτό το σενάριο. Να μην ξεχνάνε όμως, ότι η 29η Νοεμβρίου ανέτρεψε όλα τα προγνωστικά τους με εκείνο το ορμητικό ποτάμι των επαναστατών συνείδησης, που δύο μήνες μετά την ταπεινωτική ήττα, στήθηκαν καρτερικά σε ατέλειωτες ουρές, για να γλυτώσουν την παράταξη από τα γαμψά νύχια τους!

      • lpap avatar
        lpap @ Αφροδίτη 16/08/2010 17:36:03

        Αφροδίτη, δεν είμαι ούτε Καραμανλική ούτε Σαμαρική ούτε κάτι άλλο. Δεν με νοιάζει πια η πολιτική. Στο παρελθόν έκανα μια απόπειρα να ασχοληθώ με το συνδικαλισμό στο χώρο μου και διαπίστωσα πως ήτα βρώμικος χώρος αν και χαμηλόβαθμος. Με ενοχλεί γενικα η προσωπολατρεία και νομίζω έχει χαντακώσει τη χώρα γενικά. Ο Κ.Κ δεν είναι άμοιος ευθυνών. Τον επέβαλαν από την αρχή κάποιοι στην αρχηγία και ως χτες ξεπλήρωνε γραμμάτια. Επομενως ξεκίνησε μη έχων αυτοτέλεια και μην πατώντας στα πόδια του. Φταέι για πολλά και για τους συνεργάτες του. Πως ξαφνικά βγήκε στο προσκήνιο ο Ρουσόπουλος; Μήπως του τον επέβαλαν; Ποιοί;
        Ξέρω ένα πράγμα: πως μεθαύριο θα ξενιτετώ ξανά για να μπορέσω να έχω σην τσέπη μου ως το τέλος του 2010 περιπου 2000Ε. Έχω αλές σπουδές αλλά δεν μου αποδίδουν τίποτα. Κι από αυτά θα πληρώσω και φόρο και προχωρώντας ο καιρός θα μειώνονται κι άλλο κι άλλο. Φταίνε γι μένα όλοι. Από αυτούς κανείς μέχρι και τρις και πέντε γενιες δεν θα δυσκολευτεί. Εγω όμως δυσκολεύομαι και δεν ο συγχωρώ σε κανεναν αυτό. Μα σε κανέναν. Όπως κι αν τον λένε. Κι ειμαι και θυμωμένη με τον εαυτό μου.
        Ο Κ.Κ ηταν άτολμος. Μπορούσε αλλα δεν εανε τίποτα απολύτως. Μπορουσε να περιορισει τα ΜΜΕ, να πατάξει την ασυδοσία τους αλλά δεν έκανε ούτε αυτό. Μ΄νο λογια και το σεμνα και ταπεινά που εξελίχθηκε σε αλαζονικά κι ανήθικα θα τον συνοδεύουν. Κι αν ο Σαμαράς έγκαιρα δεν απομακρύνει αυτούς που ταυτίστηκαν και με τον Καραμανλή μην περιμένει τίποτα.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Αφροδίτη 16/08/2010 18:02:20

        O KK ήταν last year... ακόμα εκεί είσαστε δέκα μήνες μετά την παράδοση της χώρας στο ΔΝΤ?

        Έλεος δλδ. με την καραμέλα του Καραμανλή.

        Ηττήθηκε βαριά, τέλος, αυλαία προς το παρόν μ αυτόν.

      • lpap avatar
        lpap @ Αφροδίτη 16/08/2010 18:12:05

        Αμήν! Αποδεκτό το τέλος. Απόλυτα.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ lpap 16/08/2010 17:43:35

      Ποντάρουν στην απόλυτη κατάρρευση, όσοι θέλουν να συνεχίζεται η "αιώνια επανάληψη" των δυναστικών σωτήρων: "Μπούτο, Γκάντι και Νεχρού", το μόνο επιτυχές που εφεύρε ο ανεκδιήγητος Τράγκας.
      Κάποιες εμμονές επιδέχονται και ανάγνωση πιό πονηρή από την προφανή.
      Είναι ένας παραπάνω λόγος να αντιστέκεται κανείς, όπου και άν ανήκει πολιτικά (ή δεν ανήκει), στη γραμμή του οικονομικού "επαναστατικού ντεφαιτισμού" των "δεξιών" και "αριστερών" μπολσεβίκων που κυκλοφορούν γύρω.
      Κάποτε πρέπει ν' ακουστεί η φωνή "this game is over".

  54. Θοδωρής Λακεδαίμων avatar
    Θοδωρής Λακεδαίμων 16/08/2010 11:30:20

    Βέλη για τη φαρέτρα του Αναρμοδίου Θρακός
    http://www.topontiki.gr/Articles/view/8711

  55. kprotop avatar
    kprotop 18/08/2010 09:31:29

    Επιστροφή στο κλεινόν άστυ

    Tου Στεφανου Κασιματη / kassimatis@kathimerini.gr

    Aπολύτως αφοσιωμένος

    Δεν τον γνωρίζω τον άνθρωπο, παρά μόνο μέσα από την αρθρογραφία του, δεν έχω αμφιβολία όμως ότι κανείς δεν λατρεύει τον Αντώνη Σαμαρά περισσότερο από τον δικηγόρο Φαήλο Κρανιδιώτη, που συγκαταλέγεται στους στενούς συμβούλους του. Οπως διαβάζω στο τελευταίο άρθρο του -το οποίο, εναρμονισμένο με το κλίμα των ημερών, έχει γραφεί σε ύφος έντονα προσωπικό, σχεδόν εξομολογητικό- ο γνωστός δικηγόρος δεν έφυγε από την Αθήνα τον Δεκαπενταύγουστο.

    Εμεινε εδώ, φρουρός του οράματος του Αντώνη Σαμαρά, για τον οποίο πιστεύει ότι είναι μοιραίο να οδηγήσει κάποτε το έθνος προς το πεπρωμένο του και γι’ αυτό του ασκούνται πιέσεις από τα όργανα της παγκοσμιοποίησης ώστε να ενδώσει: «Η “παράγκα” όμως, αδέρφια, έχει κι άλλο άγχος. Φοβάται τον Αντώνη, γιατί δεν τον ελέγχει. Η σθεναρή καταψήφιση του Μνημονίου και η τεκμηριωμένη αντιπρότασή του, την οποία άλλοι αποσιώπησαν, άλλοι διαστρέβλωσαν αλλά ελάχιστοι προέβαλαν κι ανάλυσαν, έστω για να την αντικρούσουν, έχει προκαλέσει εκνευρισμό στο σύστημα. Γνωρίζουν ότι ο Αντώνης έχει στη συνείδηση του κόσμου την εικόνα του ανθρώπου που πάει κόντρα στο ρεύμα και ξέρει να λέει όχι. Γνωρίζουν ότι δεν μπορούν, χωρίς να γελοιοποιηθούν, να του αποδώσουν ευθύνες για την κακή πορεία της χώρας. Ετσι γνωρίζουν ότι ο Λαός θα στραφεί σε κείνον, τη νύχτα που θα τρέχουν για το αεροδρόμιο κρατώντας το τρύπιο φέσι τους μην το πάρει ο αέρας. [...] Η μεγάλη δύναμη του Αντώνη είναι ότι εκφράζει τις κυρίαρχες αντιλήψεις στα σπλάχνα του ίδιου του Λαού, τις Ιδέες που συγκροτούν διαχρονικά τον Ελληνικό Εθνισμό, την ταυτότητα αυτής της Γης και των Ανθρώπων της».

    Ο Σολωμός μάς προέτρεψε να κλείσουμε μέσα στην ψυχή μας την Ελλάδα και, τότε, ο καθένας θα νιώσει «κάθε είδους μεγαλείο». Οπως αποδεικνύεται το αυτό ισχύει και για όσους κλείνουν στην ψυχή του τον Αντώνη Σαμαρά...


    Αυτά απ την "Καθημερινή"...Μάλλον σε φοβούνται Φαήλο...

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ kprotop 19/08/2010 11:21:35

      Λες;

      • kprotop avatar
        kprotop @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 19/08/2010 11:25:31

        Λέω :).Βλέπεις,η "ελίτ" φοβήθηκε πολύ από εκείνη την ημέρα του Νοεμβρίου...

  56. nina avatar
    nina 18/08/2010 09:47:34

    "John M , Θράκα αναρμόδιε,
    με καλύψατε πλήρως , όπως και πολλούς ΝΔκράτες.
    Φαήλο, υπήρξαμε συνοδοιπόροι σε πολλά που άπτονταν της εθνικής μας υπόστασης μα νομίζω ότι τα βλέπεις πολύ ρομαντικά τα πράγματα με τηΝΔ.Ο Αντώνης φοβάμαι ότι θα είναι άλλη μιά απογοήτευση μετά τον ΚΚ γιατί μέχρι στιγμής δεν είδα και τίποτα που να παραπέμπει σε ένα καλύτερο αύριο.Νομίζω ότι στηρίζει σιωπηρά το σύστημα .Δέν βλέπω πιά ελπίδα απ αυτή την παράταξη και αυτή τη φορά δεν επιτρέπω σε κανένα να μου πουλήσει ψεύτικες ελπίδες.Υπάρχει καλύτερη Ελλάδα και τη θέλω μα δεν στηρίζω κανένα άν δεν κάνει όλα αυτά που έγραψε ο φίλος Θράκας.