#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/08/2013 15:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το τατουάζ, η παντόφλα και η οξυζενέ φίλη του Κασιδιάρη

[caption id="attachment_223903" align="alignnone" width="600" caption="Φωτο: «Πρώτο Θέμα»"][/caption]

Ιδιαίτερα ενδιαφέρον ήταν το φωτορεπορτάζ της εφημερίδας «Πρώτο Θέμα» για τον Ηλία Κασιδιάρη, το τατουάζ με τον αγκυλωτό σταυρό στο μπράτσο, την παντόφλα του και την οξυζενέ φίλη του. Φυσικά ο σταυρός, για να έχει και λίγη αρχαιολογική… εσάνς ήταν φτιαγμένος από μαιάνδρους και είχε στη μέση και μια περικεφαλαία.

Η εφημερίδα, γνωστή για το ύφος της αλλά και τη… στάση της απέναντι στη Χρυσή Αυγή, προσδίδει λάιφ στάιλ στοιχεία για το πώς περνά ο δεύτερος στην ιεραρχία της οργάνωσης, μαζί με τη Μις Τουρισμός. Η φωτογράφηση έγινε λίγη ώρα αφ’ ότου ο Κασιδιάρης από το βήμα της Βουλής χαρακτήρισε ψευδοεθνάρχη τον Κωνσταντίνο Καραμανλή κι ότι πούλησε την Κύπρο. Αμέσως μετά, σα να μη συμβαίνει τίποτε, πήρε την ξανθιά αγκαλιά και πήγαν για μια βουτιά στη θάλασσα.

Πολύς λόγος βέβαια γίνεται για τον αγκυλωτό σταυρό στο μπράτσο του «πολλά βαρύ» Ηλία Κασιδιάρη κι αν πρόκειται για μια τυχαία φωτογράφηση ή πράγματι αιφνιδιάστηκε και αποκαλύφθηκε το ναζιστικό προσωπείο του.

Όχι ότι δεν ξέραμε τις θέσεις της Χρυσής Αυγής και τις ναζιστικές καταβολές των περισσότερων εκ των στελεχών τους, αλλά μάλλον «περίεργη» είναι αυτή η φωτογράφηση.

Κι εξηγούμαστε: Αν θες να κρύψεις κάτι που δε θες να φανεί το κρύβεις, αν θέλεις όμως να το φανερώσεις ώστε να το απενοχοποιήσεις και να το «νομιμοποιήσεις» στη συνείδηση κάποιων, το κάνεις ακόμη πιο εύκολα. Παίρνει το μοντέλο παρέα, πας μια βόλτα μέχρι τη θάλασσα για να κάνεις τα μπάνια σου, ειδοποιείς και τους «πρόθυμους» πάντα παπαράτσι και η δουλειά στήνεται μια χαρά. Δε λέμε ότι έγινε έτσι και στην προκειμένη περίπτωση, αλλά θα μπορούσε.

Τι είναι το ναζιστικό σύμβολο για μια μεγάλη μερίδα του ελληνικού πληθυσμού που αγνοεί παντελώς την ιστορία και δε θέλει και να τη μάθει; Ένα απλό τατουάζ είναι που αν το κάνει και με μαιάνδρους, τότε έγινε «ελληνικότατο» ασχέτως αν πρόκειται για ένα βάρβαρο σύμβολο.

Τι πιστεύουν μερικοί; Ότι κάποιες εκατοντάδες ή και χιλιάδες νέοι που ξημεροβραδιάζονται  στα γυμναστήρια για να κάνουν μπράτσα και να αποκτήσουν τσαμπουκά, ενδιαφέρονται για το τι είναι ναζιστικό σύμβολο; Το βλέπουν μάλιστα πάνω σε ένα καλοσχηματισμένο κορμί όπως αυτό του Κασιδιάρη, βλέπουν και τη σούπερ γκόμενα από δίπλα και σου λένε: «Μήπως να κάνουμε κι εμείς ένα τατουάζ με τη σβάστικα, να πλακωθούμε και στα βαράκια, μπας και βρούμε μια τέτοια ξανθιά;»

Έτσι, λοιπόν, ο Κασιδιάρης και κάθε Κασιδιάρης, δια της δημοσιότητας που του δίνει μια «παπαράτσι» φωτογράφηση, απενοχοποιεί το πιο φρικιαστικό σύμβολο της σύγχρονης παγκόσμιας ιστορίας. Αυτό το σύμβολο που είχαν στο μπράτσο τους οι πρόγονοι των σημερινών Γερμανών, τους οποίους ο Κασιδιάρης και η παρέα του βρίζουν για τη στάση τους σε βάρος της Ελλάδας. Αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα…

Ποιος θα νοιαστεί από τις σύγχρονες γενιές του χαβαλέ, του φραπέ και της επανάστασης με τα λεφτά του μπαμπά για τους Ναζιστές; Έτσι, λοιπόν έφτασε η Χρυσή Αυγή να υποστηρίζεται από 1 εκατ. Έλληνες. Δεν είναι φασίστες όλοι αυτοί διότι ουσιαστικά δεν γνωρίζουν ούτε τι είναι φασισμός, ούτε τι έχει «προσφέρει» στην ιστορία των λαών. Κανείς απ’ όσους ψηφίζουν Κασιδιάρη δεν κάθισε να ασχοληθεί περισσότερο για τις θηριωδίες των Γερμανών. Πρόκειται για γενιές (όχι όλοι εννοείται) απολιτίκ και ανιστόρητες που βλέπουν απλά ένα… όμορφο διαφορετικό σταυρό και τον μιμούνται. Ή θέλουν να τον μιμηθούν διότι υπάρχει δίπλα και η ξανθιά σεξοβόμβα που ποιος δε θα ήθελε;

Έτσι, λοιπόν, ο Κασιδιάρης γίνεται σύμβολο του σεξ κι όχι σύμβολο του πιο αποκρουστικού νεοναζιστικού μορφώματος της ελληνικής πολιτικής σκηνής. Ο νεοναζισμός και τα σύμβολά του γίνονται σχεδόν… mainstream (κυρίαρχη τάση), γίνονται μόδα απενοχοποιημένη και απαλλαγμένη από τις πιο μαύρες σελίδες της παγκόσμιας αλλά κυρίως της ελληνικής ιστορίας.

Η σβάστικα είναι πιο… θελκτικό σύμβολο τυπωμένο πάνω στο αποτριχωμένο μπράτσο, παρά για παράδειγμα η μορφή της Διστομίτισσας γυναίκας που κλαίει για τη σφαγή στο χωριό της από τους Ναζί.

Φυσικά, αν κάποιος Χρυσαγίτης τολμούσε να ζωγραφίσει την ημισέληνο της Τουρκίας ή τον Μωάμεθ θα τον έπαιρναν με τις πέτρες, διότι εκεί του… Ελληνάρα ο τράχηλος ζυγόν δεν υπομένει.

Και κάπως έτσι γράφεται η σύγχρονη πολιτική ιστορία στην Ελλάδα. Κι εν μέσω θέρους ασχολούνται όλοι με το τατουάζ του Κασιδιάρη και κατά πόσο «αποκαλύφθηκε» από τη φωτογράφηση το πραγματικό του πρόσωπο. Κουραφέξαλα, οι Χρυσαυγίτες το έχουν πιάσει το νόημα, έχουν καταλάβει πώς παίζεται το παιχνίδι, όσο οι υπόλοιποι θα ασχολούμαστε με το τι σημαίνει ο αγκυλωτός σταυρός.

Μακάρι η ζωγραφισμένη σβάστικα να ήταν από το… εμβόλιο, όπως έγραψε ο «εξυπνάκιας» Τατσόπουλος. Δυστυχώς είναι πραγματικότητα που θα τη βλέπουμε όλο και συχνότερα. Κι όσο κρατάμε τα παιδιά μας στην άγνοια, τη φτώχεια, την απομόνωση και την περιθωριοποίηση, τόσο τα χρυσαυγίτικα μπράτσα και οι οξυζεναρισμένες μοντέλες θα γίνονται κυρίαρχη τάση, με ότι κρύβεται πίσω από αυτά.

Αριστερός Ψάλτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Luve avatar
    Luve 05/08/2013 15:38:19

    Συμφωνώ με το κείμενο σας και τις διαπιστώσεις σας. Εχετε δίκιο στη αναλύση σας. Πλέον διαπιστώνεται πως ειδικά η Χ. Α. ανεβαίνει εξαιτίας του ότι ο λαός ζητά αλλαγή ΠΡΟΣΩΠΩΝ. Αυτό δεν πρόκειται να γίνει όμως όπως όλοι βλέπουμε.
    Το μεγάλο δυστύχημα λοιπόν είναι πως το υφιστάμενο σύστημα των τελευταίων 35 ετών δεν αφήνει άλλους πραγματικά νέους δημοκρατικούς σχηματισμούς εξουσίας να δημιουργηθούν. Δεν καταλαβαίνουν οι πολιτικοί, τα παιδιά, οι ανιψιες και τα αφεντικά τους ότι οι πολίτες δίνουν ψήφο στη Χ. Α. παρά να τους ξαναψηφίσουν. . .
    Ο πολίτης θέλει να ψηφίσει κάτι νέο και το μόνο που βλέπει ως τέτοιο είναι αυτό.
    Το πρόβλημα της Δημοκρατίας στη χώρα μας λοιπόν δεν πιστέυω πως είναι η Χ.Α, αλλά η Ολιγαρχική Ελίτ (πολιτικοοικονομική) που δεν επιτρέπει στη δημοκρατία να λειτουργήσει.
    Αυτό είναι το δυστύχημα μας ως χώρα.

    • Τερέντιος avatar
      Τερέντιος @ Luve 06/08/2013 00:16:07

      Φιλοι τώρα μεταξύ μας γκομενάρα το ξανθίδιον. Ζηλευετε και τα γράφετε όλα αυτά;

  2. Hawk avatar
    Hawk 05/08/2013 15:45:49

    Ο εν λόγω κύριος (έστω....) δεν είναι ένας απλός οπαδός της ΧΑ, είναι βουλευτής του Ελληνικού Κοινοβουλίου και μάλιστα εκπρόσωπος τύπου αυτού του ιδιώνυμου κόμματος, δεν είναι καθόλου απλά τα πράγματα, δεν ξέρω τι θα γίνει αλλά το σπυρί έσπασε, η πληγή θα κακοφορμήσει και οι συνέπειες θα είναι τραγικές για όλους μας.

    • ΒΟΡΕΙΟΣ ΕΛΛΑΣ avatar
      ΒΟΡΕΙΟΣ ΕΛΛΑΣ @ Hawk 07/08/2013 17:42:58

      *δέν ξέρω τι θα γίνει αλλά το σπυρί έσπασε*
      Το σπυρί είχε σπάσει προ πολλού. απλώς τώρα ΞΥΠΝΗΣΑΝ αυτοί πού
      υποστήριζαν καί υποστηρίζουν *καί τί έγινε εάν καεί καί μιά ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ , τώρα τρέξτε να τον βρείτε τον λεβέντη αυτόν πού
      τό είπε καί τοποθετήστε τον μπροστά στο μεγάλο ποτάμι πού κατεβαίνει από το βουνό (αυτό τον λεβέντη τον θυμόμαστε) .

  3. Διογένης avatar
    Διογένης 05/08/2013 16:00:23

    Είναι γεγονός ότι ο κόσμος αδιαφορεί πλήρως για την σβάστικα του Κασιδιάρη. Και η όλη πολεμική κατά της Χ.Α. εξακολουθεί να την ενισχύει στην συνείδηση του κόσμου και να νομιμοποιεί "τους ναζί".

    Δεν πιστεύω ότι οι της Χ.Α. είναι πραγματικά ναζί. Στόχος του απολύτως ελεγχόμενου από ξένες μυστικές υπηρεσίες αυτού μορφώματος είναι η συκοφάντηση και η ενοχοποίηση του πατριωτισμού. "Να θέλετε τους λάθρο, γιατί αν δεν τους θέλετε είστε ναζί". Τα σαφή ναζιστικά υπονοούμενα, λοιπόν, που όμως συνοδεύονται από παράλληλη λεκτική αποκήρυξη του εθνικοσοσιαλισμού, αποσκοπούν στην ταύτιση των εκδηλώσεων και των δράσεων της Χ.Α. με θεμελιώδεις έννοιες και αξίες του πατριωτισμού.

    Και δυστυχώς η αλήθεια είναι ότι και ο Κ. Καραμανλής ο πρεσβύτερος ψευδοεθνάρχης ήταν και ότι την Κύπρο την πρόδωσε όσο οι χουντικοί αν όχι περισσότερο. Όμως η αφανής αυτοκρατορία του χρήματος που κρύβεται πίσω από τις κάθε είδους πολιτικές εξελίξεις δεν θα επιτρέψει να ακουστούν αυτές οι σημαντικότατες αλήθειες παρά μόνον μέσα από τα "ναζιστικά" (εντός και εκτός εισαγωγικών) στόματα των Χρυσαυγιτών. Ώστε η αλήθεια για την πρόσφατη ιστορία του έθνους μας να γίνει "ναζιστική" και να μην είναι προσιτή στο πλειοψηφικό εκείνο τμήμα του έθνους μας που απεχθάνεται τον πατριωτισμό: Οι αντισυμβατικές αλλά άκρως αληθινές αυτές απόψεις θα γίνουν "ναζιστικές". Και έτσι θα συκοφαντηθούν και θα θαφτούν για πάντα.

    Το σχέδιο μοιάζει τέλειο, αποτελεί όμως αποστολή όσων από εμάς σεβόμαστε την αλήθεια και κατανοούμε τον ρόλο μορφωμάτων όπως η Χ.Α. να πούμε όσο πιο φωναχτά γίνεται ότι όλα αυτά γύρω από την Χ.Α. αποσκοπούν κατά βάθος στον ακόμη μεγαλύτερο έλεγχο της χώρας μας. Και επίσης ότι η Χ.Α. παραμένει απόλυτα ελεγχόμενη και δεν έχει τον παραμικρό πατριωτισμό η εκφορά πατριωτικού λόγου από τα στόματα ανθρώπων που επιτελούν συγκεκριμένο ρόλο. Αλλά και να μην αφήσουμε την Χ.Α. να μονοπωλήσει την ιστορική αλήθεια και να μην σπεύσουμε να διαψεύσουμε όσες αλήθειες λέει η ίδια, μόνο και μόνο για να διαφοροποιηθούμε λεκτικά-ρητορικά.

    Με δεδομένη μάλιστα την φασιστική υφή αυτού του μορφώματος, δεν χρειάζεται να είναι ελεγχόμενος πάνω από ένας (ο αρχηγός φτάνει) για να δίδει την κατεύθυνση που χρειάζεται και στους υπόλοιπους. Όταν στην δευτερολογία του ο Μιχαλολιάκος είπε "η κρίση έφερε το Μνημόνιο" (άρα ο ΓΑΠ είνα αθώος) πέταξε την μάσκα και έδειξε από πού παίρνει γραμμή. Η μεγάλη πλειονότητα των οπαδών της Χ.Α., όμως, ούτε που φαντάζονται πόσο ελεγχόμενος είναι ο αρχηγός του "πατριωτικού" τους κόμματος. Ο Καρατζαφέρης είναι απλός ερασιτέχνης της πολιτικής απάτης μπροστά στην Χ.Α.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ Διογένης 05/08/2013 18:01:19

      Άντε από κει που θα κρίνεις τον Καραμανλή. Ανοησίες

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Διογένης 05/08/2013 18:18:02

      Συμφωνώ απόλυτα σε όσα γράφεις, τόσο αναφορικά με τον Κωνσταντίνο Καραμανλή, όσο και με τη ΧΑ.

    • Νικόλαος avatar
      Νικόλαος @ Διογένης 05/08/2013 18:37:34

      Συμφωνώ σε πολλά από όσα λες. Επίσης θεωρώ ότι τείνει να επισημοποιηθεί στην κοινωνία το εξής : Ή είσαι με τις ΑΓΟΡΕΣ (ΝΔ, ΠΑΣΟΚ) ή είσαι με τον ΑΝΘΡΩΠΟ (ΣΥΡΙΖΑ, ΚΚΕ) , ή είσαι με την ΕΛΛΑΔΑ (ΧΑ). Τραγικό να το ζούμε αυτό εδώ, όταν η Ελλάδα είναι η χώρα που γέννησε τη φιλοσοφία και ύμνησε τόσες πανανθρώπινες αξίες.
      Και ακόμη πιο τρελό , ότι όποιοι είναι με τον ένα πόλο, απεχθάνονται τους άλλους δύο!! Είναι σαφές ότι οι νεοφιλελεύθερες πολιτικές μισούν τον άνθρωπο και την έννοια του Έθνους-Πατρίδας.
      Επίσης οι Εθνικιστές μισούν ό,τι το διαφορετικό σε Έθνος-Φυλή, και είναι εκτός του κόσμου των Αγορών.
      Και δυστυχώς όσοι είναι με τον ΑΝΘΡΩΠΟ, δαιμονοποιούν την έννοια της Πατρίδας, ταυτίζοντάς την με αυτούς που την έχουν σφετεριστέι, και βέβαια είναι φανατικά εναντίον του συστήματος των Αγορών.
      Τρομαχτικό σενάριο......η λύση αυτού του γρίφου........και αν σκεφτεί κανείς ότι ο "μέσος" Έλληνας, αγαπάει την Πατρίδα του, σέβεται τους συνανθρώπους του ανεξαρτήτως φυλής και του αρέσει να ζει στο καπιταλιστικό σύστημα . Αυτά ως τώρα.............από δω και μπρος θα πρέπει να διαλέξουμε.......αλίμονο...

    • θοδωρής avatar
      θοδωρής @ Διογένης 05/08/2013 19:13:30

      δεν χρειαζεται η ΧΑ για να μπει ο πατριωτισμος στο περιθωριο , 40 χρονια ΝΔ και ΠΑΣΟΚ με ολη την αριστεριστικη αλητεια να διαφεντευει την παιδεια και τα ΜΜΕ φτανει , εξαλλου η Ρεπουση για συνωστισμους σε σχολικο βιβλιο εγραφε , απο κυβερνησης ΝΔ

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Διογένης 05/08/2013 19:57:23

      Μπράβο. Η τελευταία παράγραφος είναι το ζουμί του ποιον εξυπηρετεί η ΧΑ.

    • ΣΠΙΘΑΣ avatar
      ΣΠΙΘΑΣ @ Διογένης 05/08/2013 22:24:21

      Η ανάλυσή σου για τον ρόλο της Χ. Α. εξηγεί και τον ρόλο των ΜΜΕ που συνεχώς την προβάλλουν, υποτίθεται μ ε αρνητικό τρόπο. Επιχειρούν να εμποδίσουν πάση θυσία (άνοδο της Χ. Α. αυτή είναι η θυσία) ένα γνήσιο πατριωτικό πολιτικό ρεύμα που ενδεχομένως θα μπορούσε να ανατρέψει το υπάρχον πολιτικό σύστημα.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Διογένης 05/08/2013 23:18:35

      Πολύ καλή ανάλυση Διογένη.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Διογένης 07/08/2013 00:22:41

      Κατάθεση Συγκλονιστική
      (ακομα και αν διαφωνεί κανεις με την εκτιμηση σου περι Καραμανλή -οφείλει να το αναγνωρίσει)

  4. Ανδρομέδα avatar
    Ανδρομέδα 05/08/2013 16:02:25

    Η σαχλαμάρα μεταδίδεται με μεγάλη ταχύτητα από βλάκα σε βλάκα. Ειδικά όταν βοηθούν εφημερίδες και κανάλια.

  5. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 05/08/2013 16:52:09

    Εάν δεν γράφατε το σημερινό σας άρθρο ούτε που θα το μάθαινα. Μήπως και το δικό σας άρθρο εξυπηρετεί την προβολή που κατακρίνεται; Αδιαφορώ για τη Χ.Α, τους θεωρώ ασήμαντους και δεν θα προβώ σε κανένα σχόλιο εναντίον τους.

  6. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 05/08/2013 17:21:54

    Οσο αρνητικά προσπαθείται να προβάλετε τον Κασιδιάρη τόσο αντίθετα είναι τα αποτελέσματα.
    Και βέβαια είναι για κάποιους πρότυπο ,ποιός θα είναι ο κανακάρης της Ντόρας;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΠΕΛΙΑΣ 05/08/2013 19:59:27

      Κανείς από τους 2! Δεν υπάρχουν νέοι που προσφέρουν στον τόπο;

      • θοδωρής avatar
        θοδωρής @ Γεώργιος Τ. 05/08/2013 20:15:10

        ο τσιπρας !!!! με τον ζιζεκ απρεα θα αλλαξουν την Ελλαδα

  7. Nik avatar
    Nik 05/08/2013 17:34:39

    Ναι, αλλά είδατε που έχει το άλλο χέρι ο βουλευτής;

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Nik 05/08/2013 18:11:41

      Ἐκεῖ πού ἔχει τό δεξί της ἡ μοντέλα,θά ἦταν πιό χρήσιμο...

    • Μ.Β avatar
      Μ.Β @ Nik 05/08/2013 19:00:35

      Ο κρυφός του πόθος όμως ΚΑΙ ετούτου του τιμημένου...βουλευτή, είναι να ακουμπήσει το χέρι του στο ίδιο ...σημείο του Ελληνικού λαού, που είναι και ...επιρρεπής σ΄αυτού του είδους τις προσεγγίσεις...... Μάθαν οτι ....και πλάκωσαν και οι κρετίνοι ναζιστές...Οι ...βολευτές!!! Οι...ασυγκράτητοι!!

  8. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 05/08/2013 17:37:04

    Όταν αρχίσει να το βάζει και πίσω από τους "αθώους" συμπαθούντες του το χέρι, όπως ήδη το βάζει επιλεκτικά προς επίδειξιν της τέχνης, τότε θα ξυπνήσουν και οι "αθώοι" συμπαθούντες...
    Αλλά τότε θα είναι "πολύ ....αργά για δάκρυα, Στέλλα"...

  9. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 05/08/2013 17:54:56

    Πολύ κλάμα για ένα κόμμα που είχε 7% στις τελευταίες εκλογές.
    Ή μήπως δεν είναι πλέον στο 7 ;;; ...

    • Πέτρος avatar
      Πέτρος @ ΠΙΛΟΤΟΣ 05/08/2013 19:09:07

      Άρτι αφειχθής από τον πλανήτη '' Έκπληξη'' να υποθέσουμε.

      • Γιώργος Αχαιός avatar
        Γιώργος Αχαιός @ Πέτρος 06/08/2013 00:07:54

        Χα χα! Ωραίος!

  10. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 05/08/2013 17:56:54

    Εμαθαν την χρησιμότητα των καναλιών,των σόσιαλ μιντια,της προβολής χωρίς όριο και το έμαθαν καλά το μάθημα και τωρα είναι σχεδόν αλώβητοι.
    Το θέμα για τους περοσσότερους δεν είναι το τατουάζ και ευτυχώς αν και αργά το καταλάβατε.Το θέμα είναι τί φοράει ο βουλευτής,πόσο κοστίζει,πού κανει μπανιο και αν πίνει παγωμενη σαμπάνια στην πλαζ.Αυτά αφορούν τον λαό και αυτά χλευαζει,θυμάστε κάτι φωτό απο βουλευτές μαυρισμενους και χαμογελαστούς στον ταπεινό Αστέρα Βουλιαγμένης;
    Οσο για την ξανθιά,μάλλον ισχύει και για τον Κασιδιάρη οτι και για εμάς τους υπόλοιπους.Μελαχρινή θα παντρευτεί στο τέλος!!

  11. πολίτης avatar
    πολίτης 05/08/2013 18:00:11

    Δεν υπήρχε ένα παλιό τραγούδι που έλεγε μεταξύ άλλων...θέλω τα ώπα μου.. και τη σφαλιάρα μου από τον άνθρωπο που αγαπώ;
    Τη σφαλιάρα την έχουμε δει σε πανελλαδική εμβέλεια, για τα ώπα όμως τρέφω αμφιβολίες, κομματάκι καρμίρηδες τους κόβω τους χρυσαυγίτες.
    Τι ξερότοπος είναι αυτός με κοτρόνες που πήγαν τα κορίτσια;
    Με μια πετσέτα κάτω να σε τσιμπάνε όλα τα αγκάθια;
    Εδώ έχουμε μείνει με μισό μισθό και μια ξαπλώστρα τη θέλουμε ρε παιδί μου.
    Τελικά ο Σίμος είναι καλογυναικάς, αυτό του το αναγνωρίζουμε.

  12. roadrunner avatar
    roadrunner 05/08/2013 18:06:29

    Αυτογκόλ είναι η φωτό, με τη σβάστιγκα-τατουάζ στο χέρι του Κασιδιάρη.
    Λίγα ακόμη τέτοια αυτογκόλ από πλευράς ΧΑ,
    και θα επιστρέψει στο 0,7% ...

  13. panos avatar
    panos 05/08/2013 18:07:30

    Οσο τους προβαλλεται τοσο τα ποσοστα τους θα ανηφοριζουν.......Δεν βαζεις καλυτερα τον Παγκαλο στον Αστερα βουλιαγμενης..........με την ωραιωτατη συζυγο του και τους.......γυμνασμενους κοιλιακους του.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ panos 05/08/2013 20:01:20

      Αν η σβάστιγκα δεν κάνει κάποιον να σιχαίνεται την ιδέα ότι θα ψηφίσει ναζιστές, έτσι κι αλλιώς χαμένο είναι το παιχνίδι. Η ενημέρωση ποτέ δε βλάπτει. Η απόκρυψη των ιδεών της ΧΑ τόσο καιρό βλάπτει.

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ Γεώργιος Τ. 08/08/2013 11:30:21

        Καλά, και σε άλλα κόμματα υπάρχουν πολιτικοί που οι πατεράδες τους έκαναν δουλειές με τους ναζί, είχαν κατηγορηθεί ως δοσίλογοι κλπ κλπ....

  14. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 05/08/2013 18:46:53

    "Η σβάστικα είναι πιο… θελκτικό σύμβολο τυπωμένο πάνω στο αποτριχωμένο μπράτσο, παρά για παράδειγμα η μορφή της Διστομίτισσας γυναίκας που κλαίει για τη σφαγή στο χωριό της από τους Ναζί."

    Το επιχείρημα αυτό δεν ευσταθεί απόλυτα. Για παράδειγμα το καθεστώς που πολέμησε τους φασίστες επιδρομείς κατά της Ελλάδος, Ιταλούς και μετά Γερμανούς, ήταν μην το ξεχνάμε, επίσης Φασιστικό. Ήταν το καθεστώς της 4ης Αυγούστου του Μεταξά.

    Θέλω να πω ότι ο εθνικιστής δεν είναι διεθνιστής. Μπορεί να πολεμήσει κάλλιστα με κάποιον ομοϊδεάτη απο άλλη χώρα, αφού θέτει το συμφέρον της δικής του και μόνο χώρας ή φυλής πάνω απο κάθε τι.

    Ο Χίτλερ εμπνεόταν απο την αρχαία σπάρτη. Ο κασιδιάρης πιθανόν εμπνέεται εκτός απο την σπάρτη και απο τον χίτλερ αλλά ούτε το ένα ούτε το άλλο σημαινει κάτι. Δεν επρόκειτο ο Χίτλερ να φερθεί πιο ευγενικά στους έλληνες επειδή εμπνεόταν απο την σπάρτη. Δεν φέρθηκε η 4η Αυγούστου πιο φιλικά στους ιταλούς γιατί εμπνεόταν απο τον Χίτλερ και τον Μουσολίνι.....

  15. θοδωρής avatar
    θοδωρής 05/08/2013 19:08:34

    τις οξυζενε γκομενες μοντελες τις βγαζατε βουλευτες καποτε στην ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ ....

    • panos avatar
      panos @ θοδωρής 05/08/2013 20:29:58

      Οχι μονο καποτε και τωρα βεβαια........και σβηνουν και ΠΡΟΣΤΙΜΑ στους συζυγους τους τραγουδιστες απο την εφορεια πανω απο 5 εκατ. ετσι για πλακα..........

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ θοδωρής 05/08/2013 20:37:22

      Να φανταστούμε ότι αν δεν ήταν το οξυζενέ στη μέση θα ήσουν εντάξει ;

    • Kostas nikolaou avatar
      Kostas nikolaou @ θοδωρής 07/08/2013 10:06:41

      ας μας πει ο αγαπητός ψάλτης όλη την ιστορία του ειδυλίου κασιδιάρη-οξυζενέ γκόμενας: πως γνωρίστηκαν στους διαδρόμους της βουλής όπου η οξυζενέ εργαζόταν σαν υπάλληλος διορισμένη από γαλάζιο βουλευτή της πιερίας.
      τι να κάνουμε , το κορίτσι προτίμησε τελικά τον νταή της χ.α από τον λαπά βουλευτή μας. Ας προσέχει και ο ζεν πρεμιέ σίμος το δικό του κορίτσι

  16. leak avatar
    leak 05/08/2013 19:18:23

    Νέος είναι, λεφτά βγάζει πλέον, με γυναίκες κυκλοφορεί.
    Σιγά το θέμα.

  17. Σωκράτης avatar
    Σωκράτης 05/08/2013 19:19:31

    Πάντως με βάση τις συζητήσεις,που κάνω με γνωστούς και φίλους,που ψήφισαν χ.α.,μάλλον κακό έκανε αυτή η ιστορία στην χ.α. καθώς τους ταύτισε με το βλαχομπαρόκ lifestyle του πρόσφατου παρελθόντος.Δεν μου φαίνονται,πλέον,πολύ διαφορετικοί από αυτούς που κατηγορούν.Αντίθετα μοιάζουν με κομμάτι του συστήματος και μάλιστα στην πιο γελοία μορφή του.Δεν διεκδικώ το αλάθητο αλλά έχω την αίσθηση πως πολλοί θα εγκαταλείψουν την χ.α. μετά από τα καραγκιοζιλίκια που είδαμε.Η εικόνα του νεόκοπου βουλευτάκου και της παρηκμασμένης,πλέον,μοντέλας με τις πλαστικές επεμβάσεις και το καμένο από τις βαφές μαλλί,μπορεί να είναι διαλυτική για την χ.α. θυμίζοντας το καρακιτσαριό,που αποστράφηκε ο κόσμος τα τελευταία χρόνια.

    • Ήμερος avatar
      Ήμερος @ Σωκράτης 06/08/2013 09:35:23

      Αν επιπλέον κοιτάξεις και τις αξιοθρήνητες εικόνες από τις "αθλοπαιδιές" στην Κρήτη των εκεί ελληνοπαίδων τότε έρχεται και κλείνει μια εικόνα τύπου "παρατράγουδων".Το trash στα καλύτερα του

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Σωκράτης 08/08/2013 11:32:09

      Άμα η κοπέλα ήταν 50 κιλά βαρύτερη, με τρίχα σαν τον Βρασίδα και με ρούχα κάτι βράκες, θα ήταν σαφώς μια ωραία εικόνα, παραδοσιακή!

  18. WY avatar
    WY 05/08/2013 19:26:19

    1.-Τί νόημα αλήθεια έχει ,αυτή ή ανάρτηση;

    2.-Το σύμβολο της σβάστικας χρησιμοποιήθηκε εκτενέστατα στην αρχαία Ελλάδα. Ήταν σύμβολο του Δία. Ο αγκυλωτός σταυρός, σβάστικα, ή μάλλον ο τετρα-αγκυλωτός σταυρός, είναι ένα αρχαίο σύμβολο, επίσης γνωστό κι ως σβάστικα. Ο αγκυλωτός σταυρός προέρχεται από το γεγονός ότι αποτελείται από δύο διπλά (ενωμένα) ελληνικά γάμμα (Γ) - γράμματα. Αρχαίες Ελληνίδες ιέρειες έκαναν τατουάζ το σύμβολο, μαζί με το τετρασκέλιον (από τα τέσσερα σκέλη που απεικονίζει), στους οργανισμούς τους. Αρχαία ελληνικά αρχιτεκτονικά σχέδια είναι κορεσμένα με τη διασύνδεση τους ως σύμβολο.

    • Σωκράτης avatar
      Σωκράτης @ WY 05/08/2013 19:33:27

      Δεν είναι μόνο η σβάστικα αγαπητέ,αλλά το lifestyle,που εκθέτει τον χρυσαυγίτη βουλευτή.Ας μην ξεχνάμε ότι πλέον και αυτοί είναι μέλη της ελίτ με μισθό 8,000 μηνιαίως,ενώ οι νεόπτωχοι τρέχουν στα συσσίτια που οι ίδιοι οι χρυσαυγίτες οργανώνουν.Η απόθεωση της υποκρισίας,δηλαδή!Ας λύσει επιτέλους το μεταναστευτικό ο Σαμαράς,να τελειώνουμε με όλο αυτό το τσίρκο.

      • θοδωρής avatar
        θοδωρής @ Σωκράτης 05/08/2013 20:20:49

        τοτε συμφωνεις που ζητανε να μειωθει ο μισθος των βουλευτων και το αφορολογητο τους , το καταθεσανε αλλα ποιος το ψηφισε απο το συνταγματικο τοξο ? οσο για υποκρισια , υποκρισια ειναι να λες να λυσει ο σαμαρας το μεταναστευτικο οταν ανοιξε τα συνορα και γεμισαμε ορδες αλβανων φονιαδων , υποκρισια ειναι να βγαινει ο πακης και να λεει ευχαριστουμε τους μεταναστες που μας προτιμανε , υποκρισια ειναι οτι το 80-90 % των λαθρομεταναστων εχουν χαρτια , απο που ? υποκρισια ειναι να φευγουν 10 χιλιαδες σε ενα χρονο και να μην ξερει κανεις ποση μπηκανε .... ναι last year

        • Σωκράτης avatar
          Σωκράτης @ θοδωρής 05/08/2013 20:36:58

          @θοδωρής Συμφωνώ σε όλα,μόνο που:
          1.Το επόμενο διάστημα θα απελαθούν εκατοντάδες χιλιάδες λαθρομετανάστες.Η απόφαση έχει ληφθεί.
          2.Η χ.α. έκανε την πρόταση εκ του ασφαλούς,αν το πιστεύει ας αποποιηθούν τους μισθούς τους και ας ζητήσουν από την Βουλή να τους δίνει σε ιδρύματα,που βοηθάνε άτομα που έχουν ανάγκη.Δεν το κάνει όμως,γιατί γλυκάθηκε από το εύκολο χρήμα,που προσελκύει μοντέλες.

          Δεν το βλέπεις,ότι η συμπεριφορά τους πλέον έχει αλλάξει και θυμίζουν την παρακμή και την πρόκληση,που βλέπαμε στο παρελθόν;

          υ.γ.Στις τελευταίες εκλογές είχα ψηφίσει χ.α.,όντας εξοργισμένος με όσα γίνονται από τους λαθρομετανάστες.Τότε ήταν απαραίτητο για να τρομάξει το σύστημα.Τώρα είναι και αυτοί κομμάτι εκ της σαρκός του συστήματος.Οι συμπεριφορές άλλαξαν και η εποχή της αθωότητας τέλειωσε για την χ.α.

          • Έλλην avatar
            Έλλην @ Σωκράτης 06/08/2013 13:52:09

            και τώρα τι προτίθεται να ψηφίσεις που το σύστημα τα έκανε πάνω του από φόβο και τα πάντα στην χώρα δουλεύουν ρολόι;

          • Έλλην avatar
            Έλλην @ Έλλην 07/08/2013 12:19:54

            Άστα φιλαράκο.....δύσκολοι καιροί για νεοδημοκράτες!

    • Μ.Β avatar
      Μ.Β @ WY 05/08/2013 19:39:03

      Δυστυχώς, αυτό το ιερό σύμβολο της Αρχαίας Ελλάδας, οι ναζιστές κατάφεραν να το ταυτίσουν με την εγκληματική τους δραστηριότητα και να το καταστήσουν ταυτόσημο του φασισμού. Άρα, δεν υπάρχει πλέον ...αθώα και άδολη χρήση του.
      Αναπόφευκτα θα παραπέμπει πάντα στους δολοφόνους.

      • Γιώργης Α. avatar
        Γιώργης Α. @ Μ.Β 06/08/2013 14:08:16

        Ναι έτσι γίνεται με τα σύμβολα. Φορτίζονται αναπόφευκτα. Ο φοίνικας, η σβάστικα, το σφυροδρέπανο κτλ, δεν μπορεί να είναι χωρίς περιεχόμενο ή με περιεχόμενο κατά το δοκούν. Δυστυχώς έχουν αποκτήσει άλλη διάσταση και το να λέμε " ήταν σύμβολο του Δία" πέρα από το γεγονός ότι απαιτεί τεκμηρίωση, ακούγεται αφελές. Και γιατί δε χρησιμοποιούμε τον αετό; Και το μισοφέγγαρο είναι σύμβολο της Εκάτης αλλά δε νομίζω να το κότσαρε κανείς στο μπράτσο του... Τέλος πάντων όσοι θέλουν να κοροιδειτούν θα κοροιδευτούν και όπως εχω ξαναπεί όσοι θα φύγουν έφυγαν κιόλας αν η ν.δ. δεν κανει πολλά ουσιαστικά πραγματα. Και τελος η πλατινέ ξανθια δε μας φταίει... μπορεί να την ηθελα κι εγώ δίπλα μου, το ότι δεν μπορώ είναι άλλο κεφάλαιο.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ WY 05/08/2013 19:53:47

      Ωραία. Και έτσι να είναι, το να λένε πως είναι ορθόοξοι χριστιανοί και να έχουν σύμβολα θρακικής μυστικιστικής θρησκείας πως το βλέπεις; Και το ότι θαυμάζει δημόσια το Χίτλερ σύμπτωση και αυτό; Κάτι σωστό πάνω τους υπάρχει ήθελα να ήξερα;

    • Ήμερος avatar
      Ήμερος @ WY 06/08/2013 09:54:24

      Όλα αυτά ισχύουν μέχρι του σημείου που η σβάστικα χρησιμοποιήθηκε από τους Ναζί.Έκτοτε όποιος την χρησιμοποιεί είναι ή αφελής ή συμπαθών.Δεν πιστεύω μάλιστα να σου διέφυγε ότι και ο έτερος των βουλευτών έχει ένα τατουάζ που παραπέμπει στην ίδια ιδεολογία χωρίς το άλλοθι της "ελληνικότητας" Σύμπτωση και αυτή ε?

  19. τέστε avatar
    τέστε 05/08/2013 19:27:53

    Καταρχήν για να λέμε και του στραβού το δίκιο,τον Κεμάλ τον ΦΑΣΙΣΤΑ ΕΘΝΙΚΙΣΤΗ ΝΑΖΙΣΤΗ ΓΕΝΟΚΤΟΝΟ των Ελλήνων αλλά και όχι μόνο ,
    τον τίμησαν οι πρώην πρωθυπουργοί της Ελλάδος και πρώην πρόεδροι της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ ,Κ.Καραμανλής και Γ.Παπανδρέου αντίστοιχα ,καταθέτοντας στεφάνι στο μαυσωλείο του,την ίδια ώρα που πουλούσαν πατριωτισμό και πόνο με μέγιστη υποκρισία στους Έλληνες κυρίως στους Μικρασιάτες και τους Ποντίους.
    Δεύτερον με το ΚΚΕ και ΕΑΡ ,τους οπαδούς του Στάλιν ,τους κομμουνιστές ,μιας ιδεολογίας που ευθύνεται για 100 εκατομ. θανάτους
    (περισσότερους από αυτούς του ναζισμού) μεταξύ αυτών και πολλών Ελλήνων,
    συνεργάστηκαν και συγκυβέρνησαν μαζί ΝΔ και ΠΑΣΟΚ.
    Τρίτον τις πολύ καλές σχέσεις που διατηρεί ο Σύριζα με τους γκρίζους λύκους ,δηλαδή τους εθνικιστές Τούρκους ,όπως και τους εθνικιστές των σκοπίων ,την ίδια ώρα που κατηγορεί τους Έλληνες εθνικιστές.
    ...Αλλά είπαμε εμάς μας πείραξαν οι παντόφλες του κασιδίαρη και το τατουαζ (το οποίο είναι ΑρχαιοΕλληνικό για όσους δεν γνωρίζουν )και αν μη τι άλλο δεν μας πειράξε ούτε ο κεμάλ ,ούτε ο κουμουνισμός εφόσον αυτοί δεν έκαιγαν εβραίους αλλά κάποιους "άσχετους".
    Όσο για την χούντα που κατηγορείται ότι πρόδωσε την Κύπρο ,πείτε μου σας παρακαλώ ο γέρος Καραμανλής και οι υπόλοιποι ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ μετά για να την πάρουν πίσω??Πολλοί πιστεύουν ότι τα Σιωνιστικά σχέδια σταμάτησαν με την πτώση της χούντας,όμως γελιούνται ,πάντα σε όλα τα κράτη του κόσμου ,τα στρατιωτικά καθεστώτα υποδέχονταν τους έγκριτους υπηρέτες του σιωνισμού που όλος τυχαίος ερχόντουσαν από την Γαλλία του "διαφωτισμού".
    Λέτε τα τανκς να φοβήθηκαν κάποιους "φοιτητές" και να έφυγαν??

    • Επισκέπτης avatar
      Επισκέπτης @ τέστε 06/08/2013 10:55:03

      Μπορεί να πάει κανείς επίσημη επίσκεψη στην Άγκυρα και να μην καταθέσει στεφάνι στο Μαυσωλείο του Κεμάλ Ατατούρκ; Οι επίσημοι επισκέπτες της Αθήνας, δεν είναι υποχρεωμένοι από το πρωτόκολλο να καταθέσουν στεφάνι στον Άγνωστο Στρατιώτη;

      Όποιος δεν θέλει να καταθέσει στεφάνι στο Μαυσωλείο του Κεμάλ Ατατούρκ, απλώς δεν πάει στην Άγκυρα. Ο Αχμεντινετζάτ ήθελε να επισκεφθεί την Τουρκία, αλλά δεν ήθελε να καταθέσει στεφάνι. Έτσι, η επίσκεψη έγινε στην Κωνσταντινούπολη. Αυτό, όμως, δεν είναι για όλους εφικτό.

    • AΛΕΞΑΝΔΡΟΣ avatar
      AΛΕΞΑΝΔΡΟΣ @ τέστε 06/08/2013 13:08:55

      Είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες ! Άλλωστε το Μαοϊκό καθεστώς της Κίνας, αλλά και πολλά Ισλαμοφασιστικά καθεστώτα των χωρών της Μέσης Ανατολής, οι οποίοι ΦΗΜΙΖΟΝΤΑΙ ιδιαίτερα για το σεβασμό τους προς τα ανθρώπινα δικαιώματα και την αξία της ανθρώπινης ζωής, είναι οι καλύτεροι πελάτες μας.
      Αυτή η υποκρισία είναι που ενοχλεί περισσότερο τους Έλληνες Πατριώτες ( δηλ. υποστηρίζουμε τον κάθε ΦΑΣΙΣΤΑ αρκεί αυτός να μην είναι Έλληνας ) και γι' αυτό στρέφονται μαζικά προς την ΧΑ !!!

  20. alex23 avatar
    alex23 05/08/2013 19:41:18

    παντως αν ισχυει οτι η εν λογω κυρια ειναι απο το πουερτο ρικο, τοτε τον βλεπω τον κασιδιαρη να περνα πειθαρχικο..

    • Νικόλαος avatar
      Νικόλαος @ alex23 05/08/2013 22:21:46

      Πουέρτο Ρίκο δεχόμαστε!!! χαχαχα

  21. Ξένος avatar
    Ξένος 05/08/2013 20:32:28

    Ακριβώς το γεγονός οτι είναι νεοναζί, τους κάνει να προβαίνουν σε εξισορροπητικές ως προς αυτό το σημείο ενέργειες και ρητορικές, που τους καθιστούν αγαπητούς σε αξιοσημείωτη μερίδα του κόσμου. Άλλοι που έχουν την αυτοπεποίθηση των καλόψυχων και των δημοκρατών, δεν νιώθουν ανάγκη να δώσουν διαπιστευτήρια αξιοσύνης σε κανέναν. Και ακριβώς εκεί την πατάνε στην δημόσια εικόνα τους.
    Βέβαια τα πολύ μεγάλα ζόρια θα αρχίσουν όταν τα ποσοστά της χρυσής αυγής θα αυξηθούν κι άλλο και θα ξεκινήσουν να λένε δημοσίως πράγματα όπως «το Zyklon-B χρησιμοποιήθηκε κυρίως ως μαζική απολύμανση και αντιφθειρική αγωγή», «οι κρατούμενοι στα στρατόπεδα πέθαιναν κυρίως από τύφο» κλπ. κλπ. οπότε όλη η κοινωνία θα παρασυρθεί σε συζητήσεις απέναντι στις οποίες το επιρρεπές νεανικό ακροατήριο θα καλείται να πιστέψει και να ενστερνιστεί όποια πρόχειρη μαύρη προπαγάνδα του ακούγεται καλύτερη στα αυτιά.

    • Komninos avatar
      Komninos @ Ξένος 06/08/2013 10:26:09

      Καλά δεν χρειαζόταν η Χρυσή Αυγή να μας πει πως οι φούρνοι τα σαπούνια και τα...6 εκατομμύρια είναι παραμυθια, τα ξέρουμε και από μονοι μας.

  22. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 05/08/2013 21:01:41

    Oι "αγανακτισμένοι πατριώτες" και τον αγκυλωτό σταυρό του Κασιδιάρη θα υπερασπιστούν. Για να γίνουν ένα με αυτόν. Κόμμα προδοτών , με προδότες ψηφοφόρους. Όχι πια χάδια στη νεοναζιστική αλητεία και κανένα ελαφρυντικό στους "αγανακτισμένους".

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ Κώστας ΜΠ 05/08/2013 21:37:10

      Δεν ειναι "αγανακτισμενοι" πια, αγαπητε MΠ, ειναι οργισμενοι και ο αριθμος τους και η οργη τους αυξανουν καθe μερα. Κυριως μετα απο βραδυες σαν κι'αυτη του Σαββατου οπου το Κρατος ξεφτιλιστηκε τελειως απο ενα ιδιοκτητη νυκτερινου κεντρου.

      • Κώστας ΜΠ avatar
        Κώστας ΜΠ @ Zugzwang 05/08/2013 22:20:06

        To κέντρο έκλεισε.
        Και πρέπει να είναι μεγάλα κορόιδα για να αναζητούν νομιμότητα από τον βομβιστή των κινηματογράφων Ρεξ και Ελλη , ιδιοκτήτη μπ@@@δελοξενοδοχείου και αδερφό του υπερασπιστή του Σμπώκου , Ν.Μιχαλολιάκο.
        Κορόιδα ήταν πάντα. Τώρα και προδότες.

        • Zugzwang avatar
          Zugzwang @ Κώστας ΜΠ 06/08/2013 12:44:54

          Το κεντρο δεν εκλεισε την νυχτα που ο Νομος διεταξε να κλεισει! Οι τιμωριες που επιβληθηκαν μεχρι τωρα ειναι αστειες. Ποινη με αναστολη για την κορη του ιδιοκτητη, διαθεσιμοτητα για την επικεφαλης του τοπικου αστυνομικου τμηματος... Πρεπει να επιβληθουν σοβαρες, παραδειγματικες ποινες που να πονεσουν τον καταστηματαρχη και τους προστατες του. Οποιοι και να ειναι αυτοι. Και να εξεταστει αν εχουν υποπεσει και σε αλλες παραβασεις και αδικηματα. Να γινει και φορολογικος ελεγχος σε ολους οσους εμπλεκονται στην αθλια αυτη υποθεση!
          Η φρασεολογια σας και η ορολογια σας δεν θυμιζουν την γραμμη Σαμαρα. Θυμιζουν φιλιππικους μικρομεσαιων στελεχων ΛΑΟΣ και ΑΝΕΛ. Μια προσεκτικη αναγνωση του προσφατου κειμενου του Φαηλου Κρανιδιωτη, σε διπλανη στηλη, εδω στο Αντινιουζ, θα ηταν χρησιμη.

      • Ήμερος avatar
        Ήμερος @ Zugzwang 06/08/2013 10:36:35

        Για κοίτα να δεις όμως που κάτι καλόπαιδα του τύπου "τραγουδιάρης στην Χαλκιδική" με 99% μαύρα εισοδήματα έχουν κάνει δηλώσεις για "Λεωνίδες".
        Να υποθέσω ότι και αυτοί έχουν περάσει από το στάδιο της αγανάκτησης σε αυτό της οργής.

        • Zugzwang avatar
          Zugzwang @ Ήμερος 06/08/2013 12:47:38

          Να τιμωρηθουν χθες, φιλε, και παραδειγματικα! Οπως ολα τα λαμογια, αρχιζοντας απο εκεινα της λιστας Λαγκαρντ.

    • Επισκέπτης avatar
      Επισκέπτης @ Κώστας ΜΠ 06/08/2013 10:15:47

      Πολύ εύκολα εξακοντίζεις αβάσιμους και υβριστικούς χαρακτηρισμούς εναντίον συμπολιτών σου, δείχνοντας εμπάθεια και άγνοια. Το μεγαλύτερο μέρος των ψηφοφόρων της ΧΑ (τα έχομε πει κατ' επανάληψη, αλλά η κομματική τσίμπλα δεν λέει να φύγει από το μάτι σου) είναι άνθρωποι που ταλαιπωρούνται από την λαθρομετανάστευση, την εγκληματικότητα και την φτώχεια. Πώς λοιπόν και από πού κι ως πού χαρακτηρίζεις τους ανθρώπους αυτούς "προδότες ψηφοφόρους";
      Διότι εγώ μπορώ να σου πω τι ακριβώς έχουν προδώσει αυτοί που πας και ψηφίζεις.

      • gonzilaus avatar
        gonzilaus @ Επισκέπτης 06/08/2013 23:50:12

        Και μετά ξύπνησες. Και αυτοί που ψήφήσαν στον Δομοκό από την Λαθρομετανάτευση πλήτονται; Το να είσαι φασίστας ή (ψευτο)πατριώτης τιμή σου και καμάρι σου. Όπως και τιμή μας να μην σε γουστάρουμε. Εκτός και αν μας στείλεις σε στρατόπαιδα συγκέντρωσης!

        • Επισκέπτης avatar
          Επισκέπτης @ gonzilaus 07/08/2013 10:26:36

          Δηλαδή, θεωρείς ότι εν μια νυκτί, 500.000 ψηφοφόρων έγιναν ναζί. Εγώ έχω ξυπνήσει. Μάλλον εσύ συνεχίζεις τον ύπνο σου ατάραχος.

          Η ελαφρότητα, με την οποία κρίνεις τι είμαι εγώ, επειδή απλώς έχω διαφορετική άποψη από τον "Κώστας ΜΠ" ή/κι εσένα, δείχνει ότι είσαι άσχετος με το θέμα. Εκτός κι αν εθελοτυφλείς.

          • gonzilaus avatar
            gonzilaus @ Επισκέπτης 07/08/2013 14:47:14

            Φίλε μου φασίστες και (ψευτο)πατριώτες πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν. Αν οι 420 χιλ ψηφοφόροι (και όχι 500 χιλ) είναι ναζί όχι δεν είναι. Αλλά μετά από ένα χρόνο ψευτοπαληκαριάς και λαμογιάς με συσσίτια του μίσους αποκλειστικά για Έλληνες και κάμερες, δίνοντας για δράσεις το 1/20 από αυτά που δίνουν για γραφεία δεν σε προβληματίζει εσένα και μου φέρνεις για παράδειγμα τα λαμόγια που κυβερνούσαν τότε καλά να πάθουμε. Αφού επιλέγουμε από ένα λαμόγιο ένα τραμπούκο καλά να πάθουμε. Δεν με ενοχλεί ο αγκυλωτός σταυρός στο χέρι του. Δεν με ενοχλεί γιατί ο καθένας είναι υπεύθυνος του εαυτού του. Με ενοχλεί όμως που προσπαθείς να με υποχρεώσεις να συνδιαλλαγώ μαζί του. Η διαφορά μας με τους "πατριώτες" είναι ότι πιστεύουμε στην ελευθερία της γνώμης. Για αυτό και εσύ εκφράζεις την γνώμη σου και δεν σε δέρνει κανένας. Δεν μπορείς όμως να μου επιβάλεις να σε δεχτώ. Έχω κόψει από φίλους πολλούς που έκαναν την διαδρομή προς ΧΑ. Δεν τους έδειρα ούτε τους ξεφτίλισα. Αλλά γνώμη μου όπως και γνώμη του είναι ιερή. Και πες μου πραγματικά αν γίνουν ποτέ κυβέρνηση θα μπορώ να πω την άποψη μου; Να δούμε ποιος πραγματικά εθελοτυφλεί

          • Επισκέπτης avatar
            Επισκέπτης @ gonzilaus 08/08/2013 14:09:15

            Ξέφυγες εντελώς από το θέμα, στην προσπάθειά σου να περάσεις κάποιες ιδέες σου.

            Αν προσέξεις παραπάνω, έψεξα τον "Κώστα ΜΠ", διότι χαρακτηρίζει "εθνοπροδότες" τους ψηφοφόρους της ΧΑ, όπως και τον ίδιο τον Κασιδιάρη. Και ρώτησα τι ακριβώς έχουν προδώσει (sic), ώστε να τους αποκαλεί έτσι.

            Επειδή νομίζω ότι είσαι το ίδιο πρόσωπο (το τρολάρισμα είναι παλιά φάμπρικα κι εδώ μέσα), μάλλον σε κόβω για ανώριμο, οπότε η συζήτηση δεν έχει περαιτέρω νόημα.

  23. galis avatar
    galis 05/08/2013 21:25:04

    Η συντριπτική πλειοψηφία των ψηφοφόρων της ΧΑ δεν είναι ναζιστές. Γι' αυτούς η ψήφος στην ΧΑ αποτελεί την εκδίκησή τους στο πολιτικό σύστημα που τους πούλησε και συνεχίζει να τους πουλάει ακόμη και σήμερα. Ότι και να τους πείτε δεν σας ακούν αφού πιστεύουν ότι δεν έχουν πια τίποτα να χάσουν. Εσείς τους φέρατε σε αυτήν την κατάσταση. Η ΧΑ είναι το τερατούργημα του βρώμικου και αποτυχημένου πολιτικού συστήματος.

  24. victoria (true) avatar
    victoria (true) 05/08/2013 21:26:20

    Χαστούκι στην αισθητική. Που είναι άλλωστε και η ηθική.

  25. yiannos avatar
    yiannos 05/08/2013 22:21:16

    Οι πρώην ντιντίδες και νυν συνεργάτες σας δεν πρόκειται να αντιμετωπίσουν κανέναν Χρυσαυγίτη.

  26. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 05/08/2013 22:32:33

    It is a fair game. Μαχαιραν εδωσες (αριστεροκρατουμενο κολοσυστημα) μαχαιραν θα λαβεις. Που το παραδοξο. Ειναι φυσικος νομος: Οπου υπαρχει δραση υπαρχει αντιδραση. Και πολυ αργησε να οργανωθει η αντιδραση. Δεν με χαροποιει η κατασταση αλλα ουτε μακακας ειμαι να μην βλεπω τι γινεται κατω απο την μυτη μου.

  27. stamoschios avatar
    stamoschios 05/08/2013 23:40:33

    Φίλατε αρθογράφε τι να πούμε για τη σβάστικα (αρχαιότατο σύμβολο παρεμπιπτόντως), όταν υπάρχει στο κοινοβούλιο κόμμα με σύμβολο το σφυροδρέπανο των μεγαλύτερων σφαγέων της ανθρωπότητας των μπολσεβίκων.

    • Ήμερος avatar
      Ήμερος @ stamoschios 06/08/2013 11:14:01

      Σαν να έχεις δίκιο ..ίσως μάλιστα να κάνουμε και έναν διαγωνισμό σφαγέων και πτωμάτων.
      Είναι ένα από τα επείγοντα ζητήματα που πρέπει να λυθούν αν θέλουμε να προχωρήσουμε ως κοινωνία ..ε?

      • Tommy avatar
        Tommy @ Ήμερος 06/08/2013 11:51:02

        Σύμφωνοι, αλλά για το "τιμημένο ΚΚΕ" δεν κάναμε καμία φασαρία...Αντιθέτως, υποκλίσεις και γονυκλισίες ρίχναμε και ρίχνουμε.

        • Ήμερος avatar
          Ήμερος @ Tommy 06/08/2013 13:19:16

          Επαυξάνω λοιπόν γιατί να μείνουμε μόνο στα προηγούμενα ...να επιδοθούμε σε έναν διαγωνισμό σφαγής σήμερα ,γιατί το τιμημένο ΚΚΕ είναι έτσι και αλλιώς και αλλιώτικα....
          Άλλωστε με όποιον και να είσαι πάντα ο απέναντι θα φταίει.
          Μετά θα έρθουν τα λεφτά οι επενδύσεις και οι τουρίστες η ανάπτυξη οι νεφελίμ και η Τινκερμπελ

          • Tommy avatar
            Tommy @ Ήμερος 06/08/2013 13:24:21

            Σαν κλασσικός κεντροαριστερός που θα είσαι, μην ξεχάσεις να ψηφίσεις πάλι τον κ.Καμίνη.

  28. Νίκη avatar
    Νίκη 06/08/2013 00:06:03

    Απ΄ότι ξέρω τατουάζ στην Αρχαία Ελλάδα έβαζαν στους δούλους στις ιερόδουλες και στα "ζωντανά" ενώ για τους ελεύθερους πολίτες ήταν κάτι αδιανόητο. Υπάρχουν όμως αρκετοί βουλευτές μας στο ελεύθερο Ελληνικό κοινοβούλιο με τατουάζ στα οπίσθια. Προτιμώ αυτούς που τα δείχνουν αν και αυτών τα κωλομέρια δεν ξέρουμε τι κρύβουν. Στις επόμενες εκλογές πρέπει όλοι οι υποψήφιοι βουλευτές μας και να δείξουν κώλο! Ο Κασιδιάρης ήδη προετοιμάζει την πολιτική σταδιοδρομία της φίλης του δια της ...ψηλαφήσεως!

    • WY avatar
      WY @ Νίκη 06/08/2013 10:18:06

      ##Έχουν βρεθεί πάρα πολλά δείγματα χρήσης τής σβάστικας σέ
      αντικείμενα αρχαίας ελληνο-ρωμαϊκής τέχνης, όπως σέ ρούχα, αγκράφες, πανοπλίες, αγγεία, αλλά καί σέ ακολουθίες Μαιάνδρων (τομή μεταξύ δύο Μαιάνδρων,αρχή-τέλος).
      Στους αρχαίους Έλληνες τό σύμβολο ήταν πιό γνωστό ως Γαμμάδιον (από τό Ελληνικό γράμμα γάμμα-Γ.##
      (βικιπαίδεια : Σβάστικα/δεξιόστροφη,Σωβάστικα/αριστερόστροφη)##.

      Διά ποιούς δούλους,ιερόδουλες καί ##ζωντανά##,αναφέρεσαι καί διά ποιό πολιτισμό?

      υ.γ.

      1.-Ό κίνδυνος διά τήν Δημοκρατία μας δέν είναι ##κανένας## Κασιδιάρης.
      Ίσως νά είναι -καί πράγματι είναι,λόγω διαρροών ψηφοφόρων-κίνδυνος διά τήν Ν.Δ.,κυρίως!!!

      Αντιθέτως!!
      Ό Μέγας ΄Εθνικός πλέον κίνδυνος διά τήν Αστική Δημοκρατία μας,είναι ό ενιαίος πλέον ΣΥΡΙΖΑ (πού καθόλου τυχαίως-διά όσους γνωρίζουν-,δέν συνένωσε τίς παράνομες καί μή, εξτρεμιστικές/αναρχικές συνιστώσες του είς μία/προεπαναστατική τακτική τού Λένιν) κι όλα τά ληγμένα σταλινοπιτσιλίσματά του !!!
      Καί τό Εθνικό πλέον δίλημμα πού τίθεται είναι :

      Nεοσταλινισμός τού Τσίπρα ή Αστική Δημοκρατία κι όχι ή παντόφλα,ή ξανθιά-οξυζενέ καί τό τατουάζ τού Λιάκου.

      • Tommy avatar
        Tommy @ WY 06/08/2013 11:37:08

        Συμφωνώ απολύτως. Και εαν υποθέσει κανείς ότι ένας εν δυνάμει ψηφοφόρος της ΧΑ ξενερώσει με το τατουάζ του Κασ. δεν σημαίνει ότι θα πάει πίσω στην ΝΔ..!!! Μπορεί ο Πάκης, ή ο Μιλτιαδάκος, ή ο Βενιζέλος να τον ξενερώνουν χειρότερα!

      • Πέτρος avatar
        Πέτρος @ WY 06/08/2013 12:01:29

        Γειά σου εμφυλιολάγνε μπάρμπα Ντάμπλγιου Γουάϊ με τα ωραία σου! Φυλάξου από τους Νεοσταλινικούς κυρίως. Για αρχή κρύψου κάτω από τον καναπέ και μη βγείς, αν δε σε φωνάξει ο Κασιδιάρης.

      • Πέτρος avatar
        Πέτρος @ WY 06/08/2013 13:40:12

        Γειά σου εμφυλιολάγνε μπάρμπα Ντάμπλγιου Γουάϊ με τα ωραία σου! Φυλάξου από τους Νεοσταλινικούς κυρίως. Για αρχή κρύψου κάτω από τον καναπέ και μη βγείς, αν δε σε φωνάξει ο Κασιδιάρης. άστονε να καθαρίσει για πάρτη σου.

      • Mάριος avatar
        Mάριος @ WY 07/08/2013 10:49:04

        Μόνο που η σβάστικα δεν είναι αρχαιοελληνικό σύμβολο, αφού είχε ήδη χρησιμοποιηθεί από προηγούμενους πολιτισμούς, όπως οι Αιγύπτιοι και οι Ινδοί, και φυσικά και από μεταγενέστερους. Και εξάλλου η ιστορία του συμβόλου δεν σταματά εκεί για να αγνοεί κάποιος την ταύτισή του με το ναζισμό. Άρα το "επιχείρημα" ότι το εν λόγω σύμβολο ταυτίζεται με τον ελληνισμό, είναι απολύτως σαθρό.

    • Tonia G. avatar
      Tonia G. @ Νίκη 06/08/2013 10:27:08

      Ορθώς Νίκη, με δερματοστιξία ή κάψιμο οι Αρχαίοι Έλληνες σημάδευαν δούλους και ζώα ως ένδειξη ιδιοκτησίας.
      Επίσης οι ελεύθεροι Ελληνες πολίτες δεν κουρεύονταν ποτέ "γουλί", καθώς επίσης αυτό ήταν σημαδεμα για σκλάβους.
      Οι Χ.Α.γίτες στο συγκεκριμένο λοιπόν θέμα είναι ανακόλουθοι, αφού π.χ. αλλού μιλούν περί σβάστιγγας ως "πανάρχαιο" σύμβολο, ενώ αλλού κάνουν τις πανάρχαιες παραδοσεις "λάστιχο".
      Με καλή πίστη να καταλάβουμε το επιχείρημα τους πως ο εθνικισμός της Ελλάδος είναι διαφορετικός από αυτόν της Γερμανίας, από της Αγγλίας κτλ, αλλά τότε γιατί κυκλοφορούν με ξυρισμένα κεφάλια, τατουάζ στα μπράτσα δείγματα σαφώς εθνικιστων άλλων κρατών;
      Είναι ίσως προπομπός για το πως αλήθεια βλέπει πραγματικά την παράδοση αυτό το κόμμα.
      Οπως οι άλλοι ήταν μεταπράτες και πιθήκιζαν τη δυτική "Δημοκρατία" είναι σχεδόν βέβαιο πως η Χ.Α δεν θα φέρει "ελληνικό εθνικισμό" αλλά θα πιθηκίσουν τον εθνικισμό της Γερμανίας ή άλλων δυτικών κρατών.

      • DexMax avatar
        DexMax @ Tonia G. 08/08/2013 03:14:32

        Το κούρεμα υποδεικνύει "στρατιωτική πειθαρχία" και εφαρμόστηκε για πρώτη φορά στους στρατιώτες του Μεγάλου Αλεξάνδρου και έκτοτε υιοθετήθηκε από τους Ρωμαίους και πέρασε και μέχρι τις ημέρες μας στους στρατούς όλου του δυτικού κόσμου...

  29. occultist avatar
    occultist 06/08/2013 00:06:38

    Εμένα μου λείπει :) η φωτογραφία στο κότερο του άλλου τύπου που τον είχαν και στο Παιδείας.

  30. kadett avatar
    kadett 06/08/2013 01:03:39

    Αναζητήστε τους αριστερούς -Δημοκράτες κλέφτες και τους ανέργους στις μέρες μας και θα εξηγηθούν τα πάντα για την άνοδο του Ηλία.

    • Mάριος avatar
      Mάριος @ kadett 07/08/2013 10:42:14

      Συγγνώμη, αλλά αυτό δεν ερμηνεύει τίποτα, τουλάχιστον για νοήμονες ανθρώπους. Πολύ περισσότερο αν είσαι άνεργος πρέπει να ζητάς επειγόντως αυτόν που θα δημιουργήσει δουλειές για να βγάλεις το ψωμί σου. Με το να ψηφίζεις απλά από τσαντίλα ότι πιο χυδαίο υπάρχει μόνο και μόνο για να «εκδικηθείς» το πολιτικό σύστημα (το οποίο σου θυμίζω ότι οι έλληνες το εξέλεγαν μαζικότατα), απλά χώνεις τον εαυτό σου ακόμα πιο βαθιά στο βούρκο. Εκτός αν πιστεύει κάποιος ότι η Χ.Α. έχει τις λύσεις για την οικονομική ύφεση την προσέλκυση επενδύσεων , την παραγωγική ανάταξη της χώρας κλπ...

  31. giannakis avatar
    giannakis 06/08/2013 01:42:47

    Το πιο τρομακτικό απ' όλα είναι ότι η σιγουριά μου ότι πιο αρνητική εντύπωση έκανε στους νεοέλληνες η τραγική παντόφλα ελαιοχρωματιστή παρά το τατουάζ!

  32. Nikos K. avatar
    Nikos K. 06/08/2013 02:17:55

    Ναι, αλλά οι βλάκες είναι συντριπτική πλειοψηφία και ΒΓΑΖΟΥΝ, άνετα, κυβέρνηση.

    Ζούμε την "Δικτατορία των Βλακών". Διεθνώς. Δυστυχώς, για τους έξυπνους...

    • Ανδρομέδα avatar
      Ανδρομέδα @ Nikos K. 06/08/2013 11:33:11

      Μπορείς να βάλεις και τους βλάκες σε σωστό δρόμο αλλά αυτό απαιτεί πολύ προσπάθεια για να τους πείσεις. Γιατί ο βλάκας πείθεται πολύ δύσκολα για το σωστό, αλλά ακολουθεί χωρίς δεύτερη σκέψη το λάθος, ίσως ακριβώς επειδή δε χρειάζεται δεύτερη σκέψη. Επειδή το έχει καταλάβει με την πρώτη.
      Πρέπει να είσαι πολύ αγαθών προθέσεων για να βοηθήσεις έναν βλάκα να πάρει το σωστό δρόμο, κόντρα στη φυσική του τάση. Ο βλάκας σε προκαλεί να τον εκμεταλλευτείς. Γιατί να κάτσει κάποιος να εξηγήσει σε έναν λαό ότι λεφτά δεν υπάρχουν; Γιατί να κάτσει να εξηγήσει ότι είναι πιο δύσκολο να παράγεις πραγματικό πλούτο από το να ζεις με δανεικά; Αφού μπορεί με τα τατουάζ, τα μπράτσα, τους τσαμπουκάδες, και τα "λεφτά υπάρχουν" να κερδίσει την ψήφο του.
      Κι όμως, αν θες να είσαι σωστός πρέπει να κάτσεις να πείσεις τον βλάκα για το πραγματικό καλό του. Γιατί αν εκμεταλλεύεσαι τη βλακεία των βλακών, μπορεί να κάνεις καλό στον εαυτό σου, αλλά δεν μπορείς να κάνεις καλό στη χώρα σου.
      Δεν αρκούν οι έξυπνοι για να αντιμετωπιστεί η δράση των βλακών. Πρέπει ταυτόχρονα οι έξυπνοι να είναι και καλών προθέσεων. Ακόμα και αν οι έξυπνοι είναι αριθμητικά περισσότεροι από τους βλάκες μόνο οι έξυπνοι και καλών προθέσεων άνθρωποι εξουδετερώνουν τη δράση των βλακών, ενώ όσοι είναι έξυπνοι αλλά κακών προθέσεων ενισχύουν τη δράση των βλακών για δικό τους όφελος.

  33. IBΣ avatar
    IBΣ 06/08/2013 06:44:18

    Εφιάλτης να σας γινει νεοναζί:

    http://www.youtube.com/watch?v=0yDrtNEr_5M

    • ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
      ΠΙΛΟΤΟΣ @ IBΣ 07/08/2013 11:46:53

      Τον ίδιο ύμνο είχαν οι Χότζα και Τσαουσέσκου ;
      Προτιμώ το Βίτσι και το Γράμμο.

  34. Tommy avatar
    Tommy 06/08/2013 10:39:25

    Εντάξει, καλό το ξεκατίνιασμα της Χ.Α. αλλά νομίζουμε ότι με αυτή τη μέθοδο θα φέρουμε πίσω ή θα αποτρέψουμε τους δεξιούς να την ψηφίσουν..? Ας κοιτάξουμε πρώτα τα του οίκου μας που η ΝΔ είναι ένα μεσαιοχωρίτικο απολιτίκ νεοφιλελεύθερο κόμμα, μακριά από τις αξίες της Πατρίδας, της Θρησκείας και της Οικογένειας. Ένας κούκος - Α.Σαμαράς και οι πέριξ αυτόν - δεν φέρνουν την Άνοιξη στην εθνική παράταξη, την ΝΔ. Χρειάζεται επιστροφή στα ιερά και τα όσια της παράταξης, που διψά ο εθνικά σκεπτόμενος ψηφοφόρος. Αντ΄αυτών έχουμε παλινόρθωση της πράσινης πανούκλας και με την βούλα της ΝΔ.

  35. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 06/08/2013 10:54:54

    ΑΨ, νομίζω πως ήρθε η ώρα να πάψουμε να ασχολούμαστε με το Ναζισταριό αυτής της χώρας. Είναι δυνατόν να ασχολούμαστε με τον ...αγκυλωτο του ...Κασιδιάρη (τι αρχαιοπρεπές όνομα και αυτό) ;
    Τους διαφμίζετε όταν γράφετε γι' αυτούς. Κάνετε τις ΔΣ τους. Έχουμε καταντήσει οι νεώτεροι να ταυτίζουμε τους μαιάνδρους με τους Ναζί. Έλεος πια...

  36. dem avatar
    dem 06/08/2013 11:14:05

    O αγκυλωτός σταυρός του Κασιδιάρη αφαίρεσε τουλάχιστον ένα 5% από τη Χρυσαυγή...με τη μία που λέμε. Πάντα τετοια!

    • Tommy avatar
      Tommy @ dem 06/08/2013 11:20:01

      Wishful thinking..! Ο νυν και μέλλων ψηφοφόρος της Χ.Α. ποσώς ενδιαφέρεται για σβάστικες όπως ο κουκουές για το σφυροδρέπανο. Στην Ουγγαρία π.χ. το σφυροδρέπανο είναι πιο επιλίψημο από την σβάστικα.

      • dem avatar
        dem @ Tommy 06/08/2013 11:53:42

        Αλλο εθνικιστής και άλλο νεοναζιστής!

    • ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
      ΠΙΛΟΤΟΣ @ dem 07/08/2013 11:48:09

      Ραντεβού στις δημοτικές !

  37. Ήμερος avatar
    Ήμερος 06/08/2013 13:52:16

    Ακραία επιλογή αλλά σαφώς πιο ορθολογική από το να ζωστείς φυσεκλίκια και να μπουμπουνάς οποιονδήποτε δεν παραδέχεται τις αρχαιοελληνικές ρίζες του μεγαλοπρεπούς συμβόλου που χάραξε ο υπαρχηγός στο μπράτσο του.Θα συζητάμε για πολύ ώρα το αυτονόητο?

  38. WY avatar
    WY 06/08/2013 14:14:32

    Επειδή εσύ έχεις μείνει στό απώτερον παρελθόν,σέ πληροφορώ,ότι ΚΑΙ διά λόγους προστασίας τού περιβάλλοντος,ώς νέα κι επικρατούσα πλέον επιστημονική μέθοδος προκρίνεται , ## ή εξαύλωση διά θερμικής ακτινοβολίας στούς 5000 Κελσίου## (φαινόμενο θερμικής καταιγίδας,πού εμφανίζεται μέχρι τά 5 πρώτα χλμ/n-sec,μετά από πυρηνική έκρηξη π.χ. Χιροσίμα)!!
    Ήδη οί κατάλληλες κι εξοπλισμένες μέ τήν νέα πλέον τεχνολογία-υψηλών προδιαγραφών- ## Αίθουσες
    ΄Υποδοχής ## ,ολοκληρώνονται στήν........ Χαλυβουργική!

    Aνάλογα πειράματα διεξάγονται καί στόν Ευρωπαικό CERN/LHC/πείραμα ALICE (σύγκρουση πρωτονίων μέ ιόντα μολύβδου) μέ βασικό σκοπό τήν μελέτη τής ύλης ,όταν θερμαίνεται 250.000 φορές περισσότερο από τό καυτό πλάσμα, πού βρίσκεται στό εσωτερικό τού Ήλιου. Στό πείραμα αυτό παράγεται ή πιό ## καυτή μορφή
    ύλης ##, πού έχουμε ποτέ παρατηρήσει, ένα πλάσμα κουάρκ - γλουονίων, πού φτάνει σέ θερμοκρασία τής τάξης τών 5.5 τρισεκατομμυρίων(!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) βαθμών Κελσίου.

    Ζητούνται ήδη εθελοντές-πειραματόζωα!!
    Προσφέρεσαι;

  39. Ήμερος avatar
    Ήμερος 06/08/2013 14:33:16

    Παράδειγμα δίκαιης οργής:
    Κατά την διάρκεια επίσκεψης σε ημιπαρατημένο σπίτι σε νησί του Αιγαίου, γείτονας προχωρημένης ηλικίας μετά το τυπικό καλημέρα αρχίζει να βρίζει θεούς και δαίμονες Βενιζέλους και Σαμαράδες ,Αλέξηδες και Κουβέληδες -τι μας μένει?
    Η αιτία, το χαράτσι που επιβλήθηκε στα ακίνητα.
    Στην πορεία της κουβέντας αντιλαμβάνομαι ότι δεν πρόκειται για ένα αλλά για 3 (ένα για αυτόν και 2 για τις κόρες) ακίνητα από έναν συνταξιούχο του ΟΓΑ σε περιοχή με τιμή κυβικού (σκυροδέματος) διπλάσια από Αθήνα. Περιττό να αναφέρω ότι η συνεισφορά του στο δημόσιο ταμείο ήταν μηδενική ,καθότι ετύγχανε πολλάκις αυθαιρετούχος.
    Σεβάστηκα ως όφειλα την ηλικία του και δεν δοκίμασε την δική μου οργή.
    Περιπτωσιολογία?.
    Ίσως….αλλά τυχαίνει να ξέρω πολλές τέτοιες περιπτώσεις για να μην πονηρεύομαι όταν ακούω για καθαρότητα χειρών τε και τσεπών.

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ Ήμερος 06/08/2013 18:35:35

      Για τινος τα καθαρα χερια μιλατε; Η περιπτωση που αναφερετε σημαινει οτι ολοι οσοι οφειλουν χαρατσια και διαμαρτυρονται ειναι ιδιοκτητες αυθαιρετwv μεγαλης αξιας; Σημαινει μηπως οτι δεν πρεπει να τιμωρηθει ο καταστηματαρχης της Χαλκιδικης η οι παραβατες της λιστας Λαγκαρντ;

      • Ήμερος avatar
        Ήμερος @ Zugzwang 07/08/2013 09:23:12

        Όχι φυσικά...αλλά δεν σημαίνει επίσης και ότι όποιος εκφράζει οργή έχει και δίκιο.Δεν είναι τυχαίο ότι μεγαλοδημοσιογράφος που πλειοδοτεί στην "καταγγελτική οργή" είναι στην λίστα Λαγκάρντ.

  40. Zugzwang avatar
    Zugzwang 06/08/2013 15:09:17

    Επιτρεπεται να κανω μια ερωτηση; Τοσους μηνες που ακουγονται τα συνθηματα, ΕΑΜ ΕΛΑΣ ΜΕΛΙΓΑΛΑΣ και "Φασιστες Κουφαλες Ηρθαν Οι Κρεμαλες (οπου φασιστας ειναι οποιος δεν συμφωνει με τον φωνασκουντα) γιατι δεν συγκινηθηκε κανεις ανθρωπιστης;

    • Ήμερος avatar
      Ήμερος @ Zugzwang 07/08/2013 08:56:22

      Όπως πολύ συχνά συμβαίνει η απάντηση βρίσκεται εν σπέρματι στην ίδια την ερρώτηση.
      «Τόσου μήνες» γράφεται όχι «Τόσα χρόνια».
      Το τι άλλαξε σε αυτούς του μήνες όλοι το γνωρίζουμε. Πιστεύω πως θα συμφωνήσετε ότι η ΧΑ έχει συμβάλλει σε μεγάλο βαθμό στην πολιτική θεματολογία μετά τις διπλές εκλογές.Πριν την έλευση της με τον εμφύλιο και τους Μελιγαλάδες ασχολούνταν μόνο ιστορικοί και άνθρωποι μεγάλης ηλικίας που είχαν βιωματική σχέση με τα γεγονότα.Έκτοτε…..τα βλέπετε μπροστά σας.
      Δεν μπορώ,βέβαια, παρά να σας υπενθυμίσω την δήλωση του κ.Παππά πέρισυ τον Αύγουστο στην Κόνιτσα περί «εξόντωσης των ερυθρών σκουπιδιών».Η ποιοτική διαφορά είναι οφθαλμοφανής νομίζω.Δεν πρόκειται για την εκδήλωση καφρίλας 50 ηλιθίων στον δρόμο αλλά για την δήλωση κοινοβουλευτικου εκπροσώπου κόμματος.
      Δεν γνωρίζω αν στην φετινή επέτειο επιλέξει να διευρύνει την δεξαμενή υποψήφιων θυμάτων, αλλά σε κάθε περίπτωση έχοντας υπόψη σου αυτήν τη δήλωση παύεις να ερμηνεύεις μεταφορικά τα διάφορα «ακονίζουμε ξιφολόγχες».

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ Zugzwang 07/08/2013 11:14:54

      @Hmeros
      1. Πετυχημενο σχολιο αλλα δεν απαντατε στην ερωτηση μου.
      2. Το συνθημα "φασιστες, κουφαλες ερχονται κρεμαλες" ακουγοταν πριν apo την εισοδο της Χ.Α στην Βουλη. Φασιστας, γι'αυτους που το φωναζουν, ειναι οποιος δεν συμφωνει μαζι τους. Π.χ ο επικεφαλης του ΑΝΤΑΡΣΥΑ/ΚΕΕΡΦΑ αποκαλει φασιστα τον υπουργο Υγειας.
      3. Οι ανθρωποι που φωναζουν αυτα τα συνθηματα ειναι αυτοι που κανουν τις καταληψεις. Χρειαζεται να υπενθυμισω τον ρολο που επαιξαν οι καταληψιες της "Βιλα Αμαλιας" στην εκλογικh ανοδο της Χ.Α στο 6ο Διαμερισμα του Δημου Αθηναιων; Οταν με την συμπεριφορα τους και τις επιθεσεις τους εστρεψαν τους κατοικους του Αγιου Παντελεημονα στην αγκαλια της Χ.Α, στις τελευταιες δημοτικες εκλογες;

  41. εγκάθετος avatar
    εγκάθετος 06/08/2013 15:57:00

    Δυστυχώς τέτοια δημοσιεύματα μάλλον αυξάνουν τη δημοτικότητα της ΧΑ, παρά τη μειώνουν. Οι ψηφοφόροι της που είναι κατά βάση λαϊκοί τύποι θα σου απαντήσουν ότι ο εν λόγω κάνει τα μπάνια του στη Ραφήνα κι όχι στη Μύκονο με τα κότερα και τα σανδαλάκια μανόλο. Για να εξαφανιστεί Η ΧΑ χρειάζεται ανάκαμψη της οικονομίας και δραστικά μέτρα για τη μείωση της ανεργίας.

    • katohos avatar
      katohos @ εγκάθετος 07/08/2013 09:52:39

      και την λαθρομεταναστευση δεν την βαζεις καθολου μεσα? δεν εχεις καμμια επαφη με την πραγματικοτητα τοτε. οι λαθραιοι (και ειναι παααρα πολλοι) απελαση αμεσα. οσοι εχουν χαρτια ειναι μαιμου.

  42. panas avatar
    panas 06/08/2013 16:29:00

    Τα κοτοπουλάκια του τα έτρωγε ευχάριστα στο στρατό και ο Κασιδιάρης βλέπω...

  43. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 06/08/2013 17:44:29

    ...αλλά τώρα ασχολείται με τις κόττες.

  44. Νηλέας avatar
    Νηλέας 06/08/2013 18:27:35

    Η φοβερή άνοδος της χ.α είναι αποτέλεσμα φραπεδομαγκιάς των νεοελλήνων ,και τίποτα άλλο .Τα περί κλεφτών και α(ρ)μα(ρ)τολών πολιτικών είναι δικαιολογίες .
    Η γρίπη δεν τη πολεμάς με τον ιό του αίιτζ. Η πολιτική κάτι άλλο χρειάζεται πάντως όχι μπράτσα και τραμπουκισμούς.Εντάξει τη δείξαμε την αγανάκτησή μας τιμωρήσαμε τους ενόχους( πάντα οι άλλοι φταίνε) αλλά θα αυτοκτονήσουμε κιόλας? Είναι δυνατόν στη χώρα του Δίστομου της Κάντανος του Χορτιάτη ΤΩΝ κ

  45. Νηλέας avatar
    Νηλέας 06/08/2013 18:41:53

    ...ΜΟΥ ΞΈΦΥΓΕ(συνεχίζω) των Καλαβρύτων και άλλων μαρτυρικών χώρων να υπάρχουν εκ/δες χιλιάδες Έλληνες που να ψηφίζουν ανθρώπους που καμαρώνουν με τον αγκυλωτό? Και να παρουσιάζονται ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ? ας αφήσουν τη γελοία δικαιολογία ότι ο αγκυλωτος είναι σύμβολο αρχαιοελληνικό ο αγ/τος είναι βουτυγμένος σε ελληνικό αίμα έχει ταυτιστεί με τη χειρότερη εποχή της παγκόσμιας ιστορίας. Ας συνέλθουμε συνέλληνες. Οπουδήποτε αλλού να ψάξουμε την αλλαγή πολιτικων και πολιτικής αλλά όχι στους υμνητές του ναζισμού του φασισμού αυτών των τεράτων που αιματοκύλισαν την ανθρωπότητα,αλλά και φυσικά κάθε ανελεύθερου συστήματος.

    • Tommy avatar
      Tommy @ Νηλέας 07/08/2013 13:38:08

      ..Φενεός, Μονή Αγνούντος,Μελιγαλάς, Δεκεμβριανές εκτελέσεις, Χαλανδρίτσα, Δημητσάνα, παιδομαζώματα κα κα κα βλέπω οτί σου ξεφύγαν όμως φίλε μου. Απλά σαν υπενθύμιση ότι ο Έλληνας εδώ και 30 χρόνια τρώει στη μούρη το σφυροδρέπανο του 5-6% και ας του φέρνει στη μνήμη τα μυριάδες αθώα θ΄υματα του εν ελλάδι κομμουνισμού.

  46. Σπῦρος Μαυροειδῆς avatar
    Σπῦρος Μαυροειδῆς 07/08/2013 00:38:13

    Δέν γνωρίζω ἄν θά δημοσιευθεῖ τό σχόλιό μου, ἄν καί ἡ δημοσίευσις θά ἦτο μεγίστη ἔκπληξις, δι'ἐμέ. Ἐν πάσει περιπτώσῃ ἀφοῦ ἀνέγνωσα ἐμβριθῶς καί μετά μεγίστης προσοχῆς, ὡς ὄφειλα, τά σχόλια τῶν ἀναγνωστῶν τοῦ ἔγκρίτου ἱστότοπου, αὖθις μία ἁπλῆ ἐρώτησις ἀπό ἐμέ τόν ἀδαῆ καί πρώην μέλος καί ψηφοφόρον τῆς ΝΔ ἐδημιουργήθη, στήν Βουλή ,τό λίκνον τῆς δημοκρατίας (παρακαλῶ ὄχι γέλωτας), εἶδον πλῆθος μαιάνδρων νά κοσμοῦν καί νά διακοσμοῦν τόν ἱερόν τοῦτον ναόν. Ἐσκέφθην λοιπόν ἀμέσως, μά εἶναι ὀρθόν δέν θά ἔπρεπε οἱ ἡρακλεῖς τοῦ συστήματος νά λάβουν αὐθωρεῖ καί παραχρῆμα μέτρα ὥστε νά καταργηθῆ ὁ συνειρμός μέ τήν τρισκατάρατον ΧΑ. Ὠσαύτως, δέν θά ἔπρεπε νά κατεδαφιστῆ, τοὐλάχιστον, ὁ πάλαι ποτέ Ἄρειος Πάγος, παλαιά οἰκία τοῦ Σλῆμαν καί νῦν Νομισματικόν Μουσεῖον καί καφετέρια, ὁ ὁποῖος βρίθει εἰς τήν σιδηροκατασκευήν τῆς προσόψεώς του, ἄκουσον ἄκουσον, ἀγκυλωτῶν σταυρῶν, ὥστε νά ἐξαφανιστῆ τό ἀρχαιοελληνικόν μιαρόν σύμβολον τοῦ Γαμμαδίου ἤ, ἐπί τό δημοκρατικώτερον, σβάστικα ; Χρόνια πολλά σέ ὅλους ὑμᾶς τούς δημοκρατικούς πολίτας καί ψηφοφόρους τῆς ΝΔ (ὅσους ἀπέμειναν), ἐπί τῆ ἐπετείω τοῦ δημοκρατικοῦ βομβαρδισμοῦ τῆς κακῆς Χιροσίμα ἀπό τούς καλούς Ἀμερικανούς, ἀγαπητούς τόσον εἰς τόν φίλτατον κ. Σαμαρᾶ, φυσικόν, ὅσον καί στόν Τσίπρα, χωρίς κύριον ἀφοῦ μᾶλλον καί αὐτή ἡ προσφώνησις εἶναι δεξιά, ἀφύσικον ἔ ;

  47. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΚΩΝ avatar
    ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΚΩΝ 07/08/2013 10:21:06

    Επειδή είναι δίκαιο, αλλά και αξίζει -κατά τη γνώμη μου- να διαβαστεί και η άλλη πλευρά, η άποψη δηλ. του ιδίου του Κασιδιάρη για το θέμα, από την ιστοσελίδα της Χ.Α.: http://www.xryshaygh.com/index.php/enimerosi/view/h-ellhnikothta-twn-sumbolwn

  48. Mάριος avatar
    Mάριος 07/08/2013 10:32:27

    Ο αστοιχείωτος μέσος έλληνας ουδόλως ενδιαφέρεται για σβάστικες και για νεοναζί, γιατί πολύ απλά δεν γνωρίζει καν τι είναι και τι έχουν προκαλέσει στην ίδια του την πατρίδα. Όταν δε του τα πλασάρουν και με μία επικάλυψη life style, με ξανθές γκόμενες και μούσκουλά, η καλύτερή του.
    Η πολιτική και πνευματική αφασία του νεοέλληνα δεν είναι όμως τίποτα καινούριο. Η εκλογική του συμπεριφορά τα τελευταία 40 χρόνια είναι αρκετή για να καταλάβουμε ότι του είναι απολύτως αδιάφορο αν αυτός που ψηφίζει είναι φαύλος, απατεώνας, κλέφτης, ψεύτης, ανήθικος, από τη στιγμή που μπορεί να του κάνει το ρουσφέτι που ζητάει.
    Ήδη υφίσταται τα αποτελέσματα αυτής της βαθιάς και χρόνιας ανοησίας. Προφανώς όμως το έχει βάλει στόχο να τα υποστεί μέχρι το τέρμα. Και μάλλον θα το καταφέρει...

    • Rainbow avatar
      Rainbow @ Mάριος 08/08/2013 15:45:58

      Απόλυτα σωστός.

  49. Θησειώτης avatar
    Θησειώτης 07/08/2013 10:36:23

    Ω ρε γλέντια η ομάδα διαδικτύου της κουμουνδούρου μέσα στο αντινιούζ. Με τα τάμπλετ στα χέρια οι επαναστάτες, από τις κοσμοπολίτικες νήσους, κατευθείαν στις οθόνες μας.

  50. Zugzwang avatar
    Zugzwang 07/08/2013 11:11:14

    Χαιρουμε που συμφωνουμε οτι η πλασματικη οργη καποιων υποκριτων δεν εξαλειφει την πραγματικη οργη των πολλων.

  51. Mάριος avatar
    Mάριος 07/08/2013 11:11:58

    Εντελώς προβλέψιμη και ηλίθια απάντηση. Το εν λόγω σύμβολο έχει χρησιμοποιηθεί πριν από τους αρχαίους έλληνας από πλήθος πολιτισμών, της Αιγύπτου, της Ινδίας , της Μεσοποταμίας. Δεν είναι επομένως ένα τυπικό αρχαίο ελληνικό σύμβολο. Και εξάλλου, για να αποτιμήσεις την αξία ενός συμβόλου για την ανθρωπότητα συνυπολογίζεις τη χρήση του στο σύνολο της ιστορικής του διαδρομής. Και ο σταυρός υπάρχει ως γεωμετρικό σχήμα από τις προϊστορικές τοιχογραφίες 17.000 χρόνια πριν, αλλά ταυτίστηκε με τον χριστιανισμό μόλις τα τελευταία 2.000 χρόνια. Και για τη σύγχρονη Ευρώπη καλώς ή κακώς η σβάστικα ταυτίστηκε με το Ναζισμό και τις θηριωδίες τους. Δεν μπορείς λοιπόν να κόβεις και να ράβεις μόνο το κομμάτι που σε συμφέρει από τη διαχρονική χρήση αυτού του συμβόλου.
    Ο κ. Κασιδιάρης κάνει το γνωστό του παιχνίδι του «ναι μεν, αλλά». Αυτός τη δουλειά του κάνει. Το ακροατήριο του γιατί όμως επιμένει να εθελοτυφλεί για τα προφανή; Αδιαφορία; Αμορφωσιά; Οργή που φτάνει στα όρια των αυτοκτονικών τάσεων;
    Όσο όμως και να κλείνεις τα μάτια σου στην αλήθεια, στο τέλος πάντα θα σε βρει αυτή. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ Mάριος 07/08/2013 13:50:01

      @Μαριος
      "Το εν λόγω σύμβολο έχει χρησιμοποιηθεί πριν από τους αρχαίους έλληνας από πλήθος πολιτισμών, της Αιγύπτου, της Ινδίας , της Μεσοποταμίας."
      Πριν απο τους αρχαιους Ελληνες; Ειστε μαθητης της κυριας Ρεπουση;
      Θα ειχατε την καλωσυνη να μας εκφωνησετε ενα αναλογο φιλιππικο και για το τεραστιο σε μεγεθος συμβολο που βρισκεται στην προσοψη του Περισσου;

      • Mάριος avatar
        Mάριος @ Zugzwang 07/08/2013 14:55:36

        Η ημιμάθεια χειροτέρα της αμαθείας κύριε Zugzwang...
        Σφραγίδες με το σύμβολο της σβάστικας από την περιοχή του Ινδού ποταμού, από το 2.500 π.Χ. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/01/IndusValleySeals_swastikas.JPG

        Δίσκος από την πόλη Σαμάρρα του σημερινού Ιράκ, από το 5.000 π.Χ.
        http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/1d/Samarra_bowl.jpg/591px-Samarra_bowl.jpg

        Σβάστικες σε έργο τέχνης από την Γκάνα της Αφρικής (1.400 π.Χ.) http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d3/GhanaSwastika.jpg

        Το σύμβολο που βρίσκεται στον Περισσό λέγεται «σφυροδρέπανο» και είναι σύμβολο του Κομουνισμού. Και οι θαμώνες του εν λόγω κτηρίου αποδέχονται ότι είναι Κομουνιστές, και ως τέτοιοι κρίνονται. Οι κύριοι της Χ.Α. γιατί δεν αποδέχονται ομοίως ότι είναι ναζιστές;

        • AΛΕΞΑΝΔΡΟΣ avatar
          AΛΕΞΑΝΔΡΟΣ @ Mάριος 07/08/2013 17:23:09

          Διότι ο ναζισμός ειναι έκφανση του Γερμανικού εθνικισμού ! Ο Μεταξάς τι ήταν ; Ναζιστής, φασίστας, χουντικός, εθνικιστής αλλά, πάνω απο όλα Έλληνας !!!

          Εξάλλου Ναζιστής στις μέρες μας χαρακτηρίζεται οποιοσδήποτε
          αντιστέκεται στα σχέδια της νέας τάξης . Τα παραδείγματα πολλά.

          • Mάριος avatar
            Mάριος @ AΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 07/08/2013 19:24:22

            Mα τα στελέχη της Χ.Α. είναι οπαδοί του γερμανικού εθνικοσοσιαλισμού (Ναζισμού), όπως και οι ίδιοι έχουν δηλώσει στο παρελθόν, και όπως εξάλλου φαίνεται από την πλούσια αρθρογραφία τους υπερ των Ναζί, μέχρι τα τατούαζ τους και τις συναντήσεις τους με μέλη του ναζιστικού κόμματος της Γερμανίας μέσα στη Βουλή.

            Η ιδιότητα του "ελληνα" δεν καθαγιάζει από μόνη της το άτομο.
            Υπαρχουν και έλληνες παιδόφιλοι, δολοφόνοι, απατεώνες, φαύλοι. Το ότι ανήκουν στην ελληνική φυλή αναιρεί όλες τις υπόλοιπες ιδιότητές τους ως άνθρωποι;

            Κανένας δεν μπορεί να θεωρείται ότι αντιστέκεται στη νέα τάξη πραγμάτων όταν ανήκει σε χώρους που ανέκαθεν ιστορικά είχαν τους πλούσιους και τους μεγαβιομήχανους ως στηρίγματα. Και η ακροδεξιά έχει πολυετή παράδοση σε αυτό... Πολύ περισσότερο η Χ.Α. που και ξέρουμε πως επιβίωνε οικονομικά επί 30 χρόνια που ήταν στο 0,3% και είναι προφανές ότι προμοτάρεται από συγκεκριμένους κύκλους του εξωτερικού για να φέρει τη φαγωμάρα και το μίσος στην ελληνική κοινωνία τώρα που είναι πιο ευάλωτη από ποτέ.
            Αυτός που είναι πατριώτης δεν έχει ανάγκη να το φωνάζει, το αποδεικνύει στην πράξη με τον καθημερινό του βίο. Αντίθετα, όταν ακούς πολλές κραυγές υπερ του έθνους, να κρατάς και μικρό καλάθι.

        • Zugzwang avatar
          Zugzwang @ Mάριος 07/08/2013 19:04:57

          Σας επιστρεφω την φιλοφρονηση κυριε Μαριε. Κομμουνισμος γραφεται με δυο μ. Κατα τα αλλα, συνεχιστε στην ρεπουσια προσπαθεια να παρουσιαζετε οτι ο Ελληνικος Πολιτισμος δεν ειναι τοσο αρχαιος ουτε τοσο σπουδαιος.
          Οσο για τον αγκυλωτο σταυρο (που θελετε να μου κανετε μαθημα), ο συμβολισμος του εχει τοσες προεκτασεις που ουτε μπορειτε να τις φανταστειτε...Ουτε προκειται να σας τις μαθει η Wikipedia...

    • DexMax avatar
      DexMax @ Mάριος 08/08/2013 03:29:31

      Δεν είναι μόνο ελληνικό σύμβολο αλλά δεν είναι βέβαιον ότι η χρήση του από άλλους πολιτισμούς είναι παλαιοτέρα του ελληνικού πολιτιμσού...
      Με τη δικιά σου λογική θα πρέπει πάντως να καταργήσουμε όλα τα σύμβολα...ο σταυρός είναι το μισερό σύμβολο του χριστιανισμού που ευθύνεται για εκατομμύρια θανάτους ανά τους αιώνες...ο φοίνικας είναι το μισερό σύμβολο της χούντας που ευθύνεται για βασανισμούς και διώξεις δεκάδων ανθρώπων...ο αετός είναι το μισερό σύμβολο της Ρώμης που ευθύνεται για τους θανάτους και τον εξανδραποδισμό εκατομμυρίων ανθρώπων ανά τους αιώνες...ο δικέφαλος αετός είναι το μισερό σύμβολο του Βυζαντίου που προκάλεσε διώξεις και θανάτους σε χιλιάδες "αιρετικούς"...το μισοφέγγαρο είναι το μισερό σύμβολο του ισλάμ που έσφαξε με το γιαταγάνι του εκατομμύρια ανθρώπους...το σφυροδρέπανο είναι το μισερό σύμβολο που εξαφάνσισε εκατομμύρια ανθρώπους στα γκούλανγκ...και ο αριθμός των συμβόλων που είναι ποτισμένα με αίμα ουκ έσται τέλος...
      Εάν παρέλειψα κανένα σύμβολο θύμισε μου το να σου υπολογίσω πόσες απώλειες ανθρώπινης ζωής είχαμε από την συγκεκριμένη του παρουσία...

      • Mάριος avatar
        Mάριος @ DexMax 08/08/2013 14:00:24

        Πρώτον, έχει αποδειχθεί με βάση αρχαιολογικά ευρήματα ότι το εν λόγω σύμβολο χρησιμοποιήθηκε πολύ νωρίτερα από τη χρήση του από τους αρχαίους έλληνες. Παραθέτω κάποια πιο πάνω.
        Δεύτερον, εμένα δεν με έπιασε καμία σύμβολο-λαγνεία. Εξαρχής είπα ότι σημασία δεν έχει το σύμβολο από μόνο του, αλλά η πρόθεση και ο σκοπός αυτού που το φέρει. Αν όμως πρόκειται να κάνουμε αποτίμηση της ιδεολογικής αξίας ενός συμβόλου, να το κάνουμε με βάση το σύνολο της ιστορικής του χρήση. Τόσο απλά.

        • Zugzwang avatar
          Zugzwang @ Mάριος 08/08/2013 19:00:37

          Ας πει επιτελους καποιος στον μαθητη της Ρεπουση Μαριο οτι οταν γεννηθηκε ο Γκαουταμα Σινταρτα, ο Βουδας της ιστοριας, ο ελληνικος πολιτισμος ειχε ηδη ηλικια μεγαλυτερη των 2000 ετων. Μα τι τους μαθαινουν τωρα πια στα σχολεια;

        • Νίκη avatar
          Νίκη @ Mάριος 09/08/2013 14:35:12

          Μπράβο Μάριε! Είναι σύμβολο που οι ναζί έκλεψαν από το Θιβέτ και αλλάξαν την φορά. Αυτό το είχαν παραδεχτεί και οι Ναζί που είχαν στείλει πολλές αποστολές εκεί για μελέτη των Βουδιστικών αρχαίων κειμένων. Οι Σατανιστές χρησιμοποιούν τον ανάποδο σταυρό. Οι αρχαίοι Έλληνες ευχόντουσαν να σου πάνε δεξιά οι σύγχρονοι Έλληνες το ανάποδο!

          • Sitting Bull avatar
            Sitting Bull @ Νίκη 09/08/2013 14:55:19

            Τι μπραβο Μαριε λες Νικη; Ο ανθρωπος πιο πανω σας λεει οτι ο οταν ο Βουδας γεννηθηκε, ο ελληνικος πολιτισμος ειχε πανω απο δυο χιλιαδες χρονια ζωης! Και λιγα λεει!
            Τι ασχετοσυνες λετε ο Μαριος και εσυ; Oι ευρωπαïκοι αγκυλωτοι σταυροι, παλιοι και νεεοι, ειναι δεξιοστροφοι ενω οι ασιατικοι ειναι αριστεροστροφοι. Μπεpδευετε τα προβατα με τα γιδια.

          • Uncle Stgm avatar
            Uncle Stgm @ Sitting Bull 09/08/2013 15:44:38

            Κατανοητόν.
            Έχουν αντίστροφα spin.
            Απο την σκοπιά της κβαντομηχανικής είναι σαφές: Άλλο ο ναζί, άλλο ο αρχαίος Νεπαλέζος, άλλο ο αρχαίος Αχαιός...

  52. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 07/08/2013 19:29:27

    Στα βιβλία της ιστορίας μας μάθαιναν πως ο Μεταξάς ήταν φασίστας.
    Χαιρετούσε φασιστικά !
    Όταν ήρθε όμως η ώρα ήταν 'Ελληνας, υπεράνω όλων.

    • Mάριος avatar
      Mάριος @ ΠΙΛΟΤΟΣ 07/08/2013 19:46:29

      Ο Ι. Μεταξας ήταν όντως δικτάτορας και η νεολαία του χαιρετούσε όντως φασιστικά. Είχε μάλιστα υιοθετήσει τον χαιρετισμό από το ιταλικό φασιστικό καθεστώς. Όταν οι Ιταλοί επιτέθηκαν στην Ελλάδα απαγόρευσε το χαιρετισμό στα μέλη του. Όπως όμως βλέπεις κάποιοι που τον επικαλούνται σήμερα δεν έχουν καν αυτές τις εθνικές ευαισθησίες, παρόλα όσα κραυγάζουν... http://asset.tovima.gr/vimawebstatic//A8F58FA9C55B3CABBCD5AD77E611D025.jpg

  53. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 07/08/2013 20:16:23

    Ισχύει.. όμως είπε ΟΧΙ.
    http://www.aegean.gr/ee/images/Image186.gif

    • Mάριος avatar
      Mάριος @ ΠΙΛΟΤΟΣ 08/08/2013 07:47:23

      Είπε αυτό πoυ θα έλεγε οποιοσδήποτε κυβερνώντας στη θέση του όταν η χώρα δέχεται επίθεση. Αυτό δεν αναιρεί ούτε ότι πηρέ πραξικοπηματικά την εξουσία, ούτε ότι εξόρισε του πολιτικούς του αντιπάλους, ούτε ότι εγκαθίδρυσε μία σκληρή δικτατορία.

  54. Mάριος avatar
    Mάριος 07/08/2013 20:18:41

    Το ότι δεν ξέρω να γράφω τον κομμουνισμό θα πρέπει να σας καθησυχάζει για το ότι ούτε αριστερός είμαι, ούτε είχα καμία διάθεση να υπερασπιστώ την αριστερά. Εσείς την μπλέξατε στην όλη κουβέντα, σύμπτωμα αυτού που δεν έχει επιχειρήματα για την ουσία της συζήτησης.
    Αλλά δεν μπορώ να ακούω και ανακρίβειες σαν αυτές που γράψατε. Σας απέδειξα ότι η σβάστικα δεν είναι αποκλειστικά αρχαιοελληνικό σύμβολο όπως ισχυριστήκατε, αλλά έχει χρησιμοποιηθεί από πλήθος λαών και πολιτισμών, πριν, παράλληλα και μετά από τους αρχαίους έλληνες. Τώρα το πώς με αυτό απαξιώνω την αρχαιότητα και την σπουδαιότητα του ελληνικού πολιτισμού, μόνο εσείς το καταλάβατε, προφανώς στα πλαίσια της παραπάνω τακτικής του λέω άσχετα όταν δεν έχω τι να πω...

    Δεν με ενδιαφέρουν οι απώτερες εννοιολογικές προεκτάσεις του συμβόλου της σβάστικας, αυτές προφανώς αποτελούν αντικείμενο ανάλυσης οπαδών συγκεκριμένων πολιτικών χώρων. Εμένα με ενδιαφέρουν οι καταβολές και οι σκοποί αυτών που την χρησιμοποιούν για συγκεκριμένους ιδεολογικούς λόγους. Γιατί το θέμα δεν είναι αυτό καθεαυτό το σύμβολο, αλλά αυτοί που φέρουν το σύμβολο και οι λόγοι που το κάνουν. Πολύ περισσότερο όταν τους πληρώνω 7 χιλιάρικα το μήνα.

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ Mάριος 07/08/2013 21:41:34

      Τιποτα δεν ισχυριστηκα (απλως ρωτησα αν ειστε μαθητης της Ρεπουση) και τιποτα δεν αποδειξατε. Λινκ της Wikipedia βαλατε. Τωρα λετε οτι δεν σας ενδιαφερει ο συμβολισμος του αγκυλωτου σταυρου ενω προηγουμενως μας κανατε ολοκληρη διαλεξη γι'αυτον...
      Καληνυχτα σας!
      Υ.Γ Και η Ρεπουση λεει οτι δεν ειναι κομμουνιστρια. Ειναι διεθνιστικη ελαφροαριστερα.

  55. DexMax avatar
    DexMax 08/08/2013 03:09:33

    Έχει βρεθεί παράσταση σε αγγείο στον ελλαδικό χώρο του 5000 π.Χ. που τουλάχιστον υποδεικνύει ότι η χρήση του συμβόλου αυτού είναι αρχαιότερη από τη χρήση του στους πολιτισμούς των κινέζων και των ινδών...

  56. Mάριος avatar
    Mάριος 08/08/2013 07:54:58

    Όχι ότι έχω να σας αποδείξω τίποτα, αφού ο έχων κολλημένα μυαλά έτσι θα μείνει, αλλά μιας και το βρήκαν εύκολα, ορίστε οι σφραγίδες από την κοιλάδα του Ινδού και από το site του Βρετανικού Μουσείου... http://www.britishmuseum.org/explore/highlights/highlight_image.aspx?image=ps110731.jpg&retpage=16942

  57. Mάριος avatar
    Mάριος 08/08/2013 08:10:57

    Και η σβάστικα στο βουδισμό... http://www.religionfacts.com/buddhism/symbols/swastika.htm

  58. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 08/08/2013 09:19:44

    Δεν το είδα στην περίπτωση των Ιμίων !
    Ούτε το 2009-2010 που δεχθήκαμε οικονομική επίθεση...!
    Ξεγύμνωσε τη δήθεν επαναστατικότητα και τον πατριωτισμό πολλών μετά απο αυτόν.

    • Mάριος avatar
      Mάριος @ ΠΙΛΟΤΟΣ 08/08/2013 09:35:28

      Όλα αυτά που μου λέτε έγιναν από ΕΚΛΕΓΜΕΝΕΣ κυβερνήσεις από την συντριπτική πλειοψηφία των ελλήνων.

      Nα σας θυμίσω ότι στις επόμενες εκλογές μετά τα Ίμια, δηλαδή το 2000, ο ελληνικός λαός επανεξέλεξε την ίδια κυβέρνηση με το ποσοστό του 44% (πουθενά στην Ευρώπη δεν υπάρχουν τέτοια ποσοστά κόμματος σε εκλογές).

      Να σας πω επίσης ότι από το 2009 η Ελλάδα δεν δέχεται καμία επίθεση σκοτεινών δυνάμεων.... Πληρώνει τη δική της διαφθορά, την κλεψιά και την απάτη κυβερνόντων και λαού τα τελευταία 35 χρόνια και τη φούσκα που οικοδομήσαμε με όλο και μεγαλύτερο δανεισμό, και ως κράτος και ως πολίτες. Πολύ απλά η φούσκα έσκασε με πάταγο, όπως ήταν ζήτημα χρόνου να γίνει.

      Δεν μπορώ λοιπόν να δεχθώ ότι οι ίδιοι πολίτες που μαζικά όχι μόνο ανέχονταν την διαφθορά και την ανικανότητα, αλλά συνεργούσαν και με αυτές όσο τους τάιζαν, θυμήθηκαν τώρα που κόπηκε η εύκολη μάσα ότι οι πολιτικοί τους ήταν ανήθικοι και οι ίδιοι είναι υπερπατριώτες. Τόσα χρόνια τι έκαναν; Δεν ήξεραν; Φυσικά και ήξεραν!

      Να κάτσουν λοιπόν οι έλληνες, να σοβαρευτούν, να κάνουν την αυτοκριτική τους για το δικό τους μερίδιο ευθύνης στο σημερινό χάλι, να αφήσουν τους Μεταξάδες, τους εμφύλιους και το 1821, να επικεντρωθούν στα σημερινά σοβαρότατα προβλήματα της χώρας και να ψάξουν για τους σοβαρούς πολιτικούς φορείς που αρθρώνουν σοβαρές λύσεις για τα προβλήματα, και όχι υστερίες, λαϊκισμούς και εκφοβισμό. Και αν δεν υπάρχουν αυτοί οι φορείς, να δημιουργήσουν οι πολίτες την ανάγκη για να αναδυθούν.

      • ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
        ΠΙΛΟΤΟΣ @ Mάριος 08/08/2013 09:45:50

        Το 7% πριν ένα χρόνο διαφωνεί.
        Σήμερα είναι στο 15 και ίσως αγγίζει το 20 %.
        Τα λέμε...

        • Mάριος avatar
          Mάριος @ ΠΙΛΟΤΟΣ 08/08/2013 10:01:55

          Το περσινό 7% και το τωρινό πιθανώς 15% της Χ.Α. (γιατί ντρέπεσαι να το πεις) από το 0,3 που είχε επί 30 χρόνια, δεν προέκυψαν από παρθενογένεση. Είναι πρώην ΠΑΣΟΚοι και Νεοδημοκράτες που ξίνισαν γιατί του έκοψαν τα ρουσφέτια και ψάχνουν τους επόμενους λαϊκιστές που τους τα υπόσχονται. Οι ίδιοι δηλαδή που ψήφιζαν δύο κόμματα και 3 οικογένειες επί 40 χρόνια. Ομοίως και για το ξαφνικό 30% του ΣΥΡΙΖΑ μέσα σε ένα χρόνο.

          Όλα αυτά τα μπλε και πράσινα κομματόσκυλα έχουν γίνει πορτοκαλί και μαύρα κομματόσκυλα. Γιατί αυτό ξέρουν μόνο να κάνουν οι άνθρωποι, να γλύφουν όποιον κάθε φορά του τάζει το ρουσφέτι. Και φαίνεται αυτό από τον φανατισμό των ψηφοφόρων και των δύο αυτών παρατάξεων. Ό,τι δηλαδή γινόταν τη δεκαετία του ’80 και του ’90 μεταξύ των οπαδών του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ. Το ζήσαμε και τα θυμόμαστε.

          Όμως λυπάμαι, το παρελθόν δεν διαγράφεται. Γνωρίζουμε πολύ καλά και την προϊστορία των κομματόσκυλων και τις τωρινές βλέψεις τους. Το προσωπικό βόλεμα πάλι ψάχνουν, με μία επικάλυψη «αγανάκτησης» και «πατριωτισμού». Σύντομα όμως θα διαπιστώσουν ότι τζάμπα γεύμα δεν υπάρχει, όπως τους υπόσχονται. Ο λαϊκισμός χαϊδεύει αυτιά και συνειδήσεις, αλλά όταν μοιραία έρχεται κάποια στιγμή η ώρα των σοβαρών προτάσεων για τα προβλήματα, καταρρέει.

          • ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
            ΠΙΛΟΤΟΣ @ Mάριος 08/08/2013 10:08:33

            Τα κομματόσκυλα έχουν παραμείνει ή ελπίζοντας σε αυτόν που τους τάζει...
            Και επειδή εσυ δεν ντρέπεσαι δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει ντροπή για την κατάντια της χώρας.

          • Mάριος avatar
            Mάριος @ ΠΙΛΟΤΟΣ 08/08/2013 10:13:24

            Από ποιόν υπάρχει ντροπή; Από τους ίδιους έλληνες που μαζικά δέχθηκαν να ρημάξει η χώρα για προσωπικό όφελος; Από τους έλληνες που τόσα χρόνια δεν είχαν κανένα ενδοιασμό να ψηφίζουν λαμόγια και ανίκανους αν είναι να φανέ και αυτοί; Από τους ίδιους έλληνες που δεν έχουν κανένα ηθικό ενδοιασμό να ψηφίζουν λαϊκιστές, φαιδρούς, ακραίους και νεοναζί, αν είναι να συνεχίσουν να τρώνε;

            Θα σε συμβούλευα να οξύνεις λίγο περισσότερο την κοινωνική σου αντίληψη.

      • ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
        ΠΙΛΟΤΟΣ @ Mάριος 08/08/2013 09:46:38

        Σε ότι αφορά το 2000 ρώτα τον Κωστακη να σου πεί...

        • Mάριος avatar
          Mάριος @ ΠΙΛΟΤΟΣ 08/08/2013 10:05:51

          Να μου πει ο Κωστάκης τι; Τις θεωρίες συνομωσίας για το γιατί έχασε τις εκλογές του 2000; Και έτσι εν τέλει να είναι, τι έχει άραγε τώρα να μας πει. Το εξέλεξαν και αυτόν οι έλληνες λίγο αργότερα, με ακόμα συντηρητικότερο ποσοστό (45,3% !!!). Και τον επανεξέλεξαν 3 χρόνια μετά, και ενώ καιγόταν η μισή Ελλάδα. Του έγινε λοιπόν η χάρη. Και είδαμε που οδήγησε και αυτός τη χώρα...

          Μία ακόμα απόδειξη λοιπόν της διαχρονικής πολιτικής και εκλογικής αφασίας των ελλήνων. Η οποία συνεχίζεται ακάθεκτη.

          • ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
            ΠΙΛΟΤΟΣ @ Mάριος 08/08/2013 10:09:20

            Προφανώς το πρόβλημα σου είναι οι Έλληνες.

          • Mάριος avatar
            Mάριος @ ΠΙΛΟΤΟΣ 08/08/2013 10:15:20

            Το πρόβλημά μου είναι η υποκρισία και ο στρουθοκαμηλισμός μίας σημαντικής μερίδας ελλήνων. Και συνήθως τη συναντάς σε αυτούς που έφαγαν και περισσότερο τα προηγούμενα χρόνια. Τους βλέπουμε τώρα να κάνουν κηρύγματα περί ηθικής και πατριωτισμού. Αλλά όποιος ξέρει, δεν τα χάφτει.

          • ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
            ΠΙΛΟΤΟΣ @ Mάριος 08/08/2013 10:11:56

            Ο ειδικός επιστημονικός όρος αφασία (στερητικό α- και -φέτος από το ρήμα φημί = λέγω) αναφέρεται σε κάθε μερική ή ολική απώλεια γλωσσικών ικανοτήτων σε ενήλικες και παιδιά και γενικότερη ανικανότητα λόγου.
            Σαν να λέμε 40 χρόνια, τέλος !

          • Mάριος avatar
            Mάριος @ ΠΙΛΟΤΟΣ 08/08/2013 10:18:32

            Τέλος; Μόλις τώρα αρχίζουμε. Καινούρια περίοδος λαϊκισμού, υποσχέσεων για σωτηρία, κομματικού φανατισμού και φαγωμάρας. Ότι δηλαδή μας έφτασε ως εδώ τα προηγούμενα χρόνια, πάλι από την αρχή και σε πιο σκληρή μορφή λόγω των συνθηκών.

            Ο έλληνας έγινε πιο τσαντισμένος και απελπισμένος, όχι πιο συνειδητοποιημένος και ώριμος πολιτικά. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

          • Έλλην avatar
            Έλλην @ Mάριος 08/08/2013 10:50:26

            Αν νομίζεις πως οι ψηφοφόροι της Χ.Α. την επιλέγουν για τα ρουσφέτια που ΘΑ τους κάνει στο ....μέλλον είσαι πολύ γελασμένος , απλώς οι άνθρωποι έχουν αγανακτήσει από τους άθλιους που τους κυβερνάνε τόσα χρόνια και χαΐρι δεν έχουν βρει ,απεναντίας καταστρέψαν την Χώρα και το μεγαλύτερο μέρος του λαού.Όσο για το ποιοι είναι φασίστες ή ναζιστές, αναρωτήσου ποιοι συνεργάζονταν και γλύφανε τον Χριστοφορακο (ναι ντε ..τον γιο του Χριστοφοράκου που επί κατοχής ταχε τακιμιάσει με τους ναζί και την SIEMENS της εποχής ) ή τον Προηγούμενο Πρωθυπουργό μας (για τον Πικραμένο λέω ) και κοίτα σύμπτωσις τώρα , ο πατέρας του ήταν ο ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΝΕΡΓΆΤΗΣ ΤΩΝ ναζί για τις εκδόσεις εφημερίδων και εντύπων.
            Αμ ο πρώην υπ.Οικον. μας , ο Παπακωνσταντίνου , από οικογένεια αντιστασιακων και αυτός , το εργοστάσιο παραγωγής ρεύματος στην Κοζάνη ο θείος του με την αξία του το κονόμησε , και κοίτα να δεις πάλι , επι κατοχής και αυτό.
            Α ..και το μοναδικό ναζιστικό κόμμα που δημιουργήθηκε στην Ελλάδα να δεις ποιος το έφτιαξε ....α .. κάποιος Μερκούρης , λες να ήτανε σόι της γνωστής Μερκούρη , ναι για την Μελίνα λέω.Σαν πολλές συμπτώσεις δεν μαζεύονται ;
            Είναι και άλλα πολλά που μπορώ να γράψω για ....σατανικές συμπτώσεις , επιφυλάσσομαι για...το μέλλον.

          • Mάριος avatar
            Mάριος @ Έλλην 08/08/2013 14:07:16

            Λαϊκισμός δεν είναι το να κάνεις το ρουσφέτι, είναι και να δημιουργείς τις προσδοκείς για επιστροφή στις συνθήκες που το εννόησαν. Και όλοι αυτοί με τις μαγικές και ανώδυνες λύσεις για επιστροφή στις «καλές εποχές» του άκρατου κρατισμού, ακριβώς αυτό κάνουν.

            Δεν διαφωνώ για την φαυλότητα και την ανικανότητα των ως τώρα κυβερνόντων, τα είπα και εγώ εξάλλου. Αλλά το ότι οι προηγούμενοι ήταν ανίκανοι ανήθικοι δεν σου διασφαλίζει από μόνο τους ότι οι επόμενοι θα είναι καλύτεροι. Με λίγα λόγια φίλε μου το επιχείρημα «όποιος να ‘ναι αρκεί να μην είναι οι προηγούμενοι» είναι όχι μόνο πολιτικά αφελές, αλλά και επικίνδυνο.

            Και για να σε προλάβω, με αυτά φυσικά και δεν δικαιολογώ τους ως τώρα κυβερνώντες. Λέω απλά ότι αν ο κόσμο ς δεν οξύνει το πολιτικό του κριτήριο και δεν σταματήσει την εύκολη λύση του να αλλάζει τους κυβερνώντες απλά για να τους αλλάζει, θα είναι μονίμως καταδικασμένος να κυβερνάται από φαύλους και ανίκανους, παλιούς και νέους.

          • Mάριος avatar
            Mάριος @ Έλλην 08/08/2013 14:08:04

            εννόησαν=ευνόησαν

        • η Dimi avatar
          η Dimi @ ΠΙΛΟΤΟΣ 08/08/2013 13:00:34

          Σε ό,τι αφορά το 2000, ρώτα τη βασούλα και τους ελέω της- "ελληνοποιημένους" ρώσους μαφιόζους. Το Αδιανόητο, το Παγκοσμίως Ανήκουστο κόπυ-ράϊτ στις εκχωρήσεις των Εθνικών μας Δικαιωμάτων (ιδέ, κουρελόχαρτα η Ελληνική Ταυτότητα, το πολύτιμο Ελληνικό ΕυρωΔιαβατήριο Και, το Αδιακρίτως Και, Αμιγώς Ψηφοθηρικό- "δικαίωμα/εκ των έσω άλωση" του "Εκλέγειν και Εκλέγεσθαι" στις καραβιές των λαθραίων τριτοκοσμικών- ρυθμιστών των Ελληνικών πραγμάτων και της ζωής μας, τους οποίους άδειαζαν εδώ δουλέμποροι προς €10,000/κεφαλή Και, με αύξηση 375% ετησίως το 2010 (Δελτίο Εγκληματικότητας Αλλοδαπών), ελέω χολερικού- "Δουβλίνο ΙΙ" με υπογραφές των Κώστα Σημίτη / Γιώργου Ανδρέα Παπανδρέου.

          Κατ’ αποκλειστικότητα κατέχει το- "Τετράκις Ισόβια"- καταδικασμένο στη συνείδηση των Ελλήνων Πολιτών, ΠρασινοΣοβιέτ. Και, ο μέχρι σήμερα Aσύλληπτος Και, μέχρι σήμερα Aτιμώρητος Γεννήτορας της Ελληνικής Συμφοράς Και, Ρευστοποιητής για φακές της Ελλάδας Και, του μέλλοντος των αγέννητων γενεών Ελληνόπουλων, Ανθέλληνας-Δόλιος Πρωθυπουργός ΔΝΤ, Γιώργος Ανδρέα Παπανδρέου Και, οι κατά συρροή Και, οι από πρόθεση συνένοχοί του (Στρος Καν στο γαλλικό κανάλι5 "δουλέψαμε υπόγεια"(για να συρθεί η Ελλάδα στη μέγγενη του χρεωκοπημένου το 2009 ΔΝΤ), Και, Αγγέλα Μέρκελ η οποία αν και επί 73+ χρόνια μεγαλοφειλέτης της Ελλάδας, εν μία νυκτί, σε τοκογλύφο-δανειστή-εκβιαστή της Ελλάδας μετετράπη), Και, οι συνεργοί του Και, οι μονίμως ξελιγωμένοι από πείνα (Και, με ιδιαίτερη αδυναμία στα φουλ πανσιόν 5στερα) παρατρεχάμενοι «σοφοί» του. Πλατίνα τους πληρώσαμε όλους αυτούς τους πανάσχετους μαθητευόμενους μάγους, σε πρωτόγνωρους για την Ελλάδα, ένδειας καιρούς.

          "Νέμεσις άντε πόρτας" λοιπόν, για τις ελίτ της νέας παγκόσμιας αταξίας και των εδώ υποτακτικών της. Μόνον έτσι θα ξεπλυθεί το ΑΓΟΣ που όλοι αυτοί επί δεκαετίες προκαλούν και πολυμορφικά αποδομούν και μολύνουν τον κοινωνικό ιστό της Ελλάδας από την οποία τώρα ζητούν και τα ρέστα. Μόνο που αυτή τη φορά, ΔΕΝ.

      • Επισκέπτης avatar
        Επισκέπτης @ Mάριος 09/08/2013 10:46:13

        @ Μάριο

        >Nα σας θυμίσω ότι στις επόμενες εκλογές μετά τα Ίμια, δηλαδή το 2000Αυτό δεν αναιρεί ούτε ότι πηρέ πραξικοπηματικά την εξουσία<

        Παρατηρώ χοντρό ιστορικό έλλειμμα. Όχι, ο Μεταξάς δεν πήρε πραξικοπηματικά την εξουσία. Κάτσε και διάβασε Ιστορία.

        Το ότι ένας μη δημοκράτης μπορεί να είναι πατριώτης, όπως και ένα δημοκράτης μπορεί να μην είναι (ο Σημίτης σίγουρα δεν είναι), είναι αυτονόητο. Ο Ι. Μεταξάς δεν είπε μόνο το ΟΧΙ, αλλά κατάφερε να σβήσει το χρέος από τα θαλασσοδάνεια του Βενιζέλου (1928-32) κι έκαμε και ορισμένα άλλα "πράγματα" γνωστά μεν, πλην μη αναφερόμενα, διότι δεν είναι σωστό να απονέμομε κι εύσημα σ' έναν ... "φασίστα"!..

        • Επισκέπτης avatar
          Επισκέπτης @ Επισκέπτης 09/08/2013 16:34:45

          Το σχόλιο αναρτήθηκε μισό:

          >>Nα σας θυμίσω ότι στις επόμενες εκλογές μετά τα Ίμια, δηλαδή το 2000<

          Μετά τα Ίμια (Ιανουάριος 1996), οι επόμενες εκλογές ήταν Σ/μβριο του ιδίους έτους. Το 2000, ο Σημίτης κέρδισε για δεύτερη και τελευταία φορά τις εκλογές, με διαφορά 75.000 ψήφων, ενώ είχε ελληνοποιήσει 150.000 Ρωσοπόντιους, που τους κουβάλαγε από την Κύπρο. Δηλαδή, δεν τον ψήφισαν ούτε όλοι αυτοί που ελληνοποίησε!!

  59. Έλλην avatar
    Έλλην 08/08/2013 16:02:43

    Για να τελειώνουμε κάποια στιγμή με το θέμα αυτό , ποιο κόμμα θα ανέβει ή ποιο θα κατέβει το αποφασίζει ο Ελληνικός Λαός, τελεία και παύλα.
    Αν οι πολίτες αποφάσισαν να στηρίξουν την Χ.Α. στις επόμενες εκλογές με γεια τους και χαρά τους, δημοκρατία δεν έχουμε; ..ή μήπως όχι;
    Όπως αποφάσισαν πριν από ένα χρόνο να βγάλουν την Ν.Δ. πρώτο κόμμα και είναι πιστεύω σεβαστό από όλους αυτό , έτσι θα πρέπει να γίνει σεβαστή η όποια απόφαση, όποιος δεν συμφωνεί το κουβαδάκι του και αλλού.
    Τα λάθη και η ανεπάρκεια σπρώχνουν τον κόσμο να αλλάξει ψήφο και τα λάθη του Σαμαρά και των υπουργών του είναι καθοριστικά σ'αυτό.
    Ο κόσμος τους μέτρησε , τους ζύγισε, και τους έκρινε ελλιπείς.
    Απο όλα όσα υπόσχονταν δεν έκαναν ΤΙΠΟΤΑ , ανατρέξτε στις εξαγγελίες τους στις εφημερίδες πριν 15 μήνες.
    Τι ζάπεια 1,2,3, τι 18 σημεία , τι επαναδιαπραγματευσεις μνημονιών , οχι απολύσεις δημοσίων υπαλ. κτλ.
    Με τα χεράκια σας βγάλατε τα ματάκια σας.
    Τώρα πλέον είναι αργά κύριοι , το ποτάμι δεν γυρίζει πισω.

    • Κυρίαρχος λαός και άλλες ιστορίες για αγρίους... avatar
      Κυρίαρχος λαός και άλλες ιστορίες για αγρίους... @ Έλλην 08/08/2013 18:14:22

      Συγγνώμη, που τους έκρινε ελλιπείς; Πάλι μπροστά είναι η ΝΔ στις δημοσκοπήσεις. Δεν σου κάνει εντύπωση ότι παρά την τεράστια φθορά της εξουσίας, και από τη δική της αμετροέπεια, η ΝΔ εξακολουθεί να είναι πρώτη; Μήπως αυτό δείχνει κάτι και για την έλλειψη σοβαρότητας της αντιπολίτευσης συνολικά;
      Σεβαστή σε κάθε περίπτωση είναι η ετυμηγορία του "κυριάρχου λαού", αλλά αυτό δεν αναιρεί ότι πιθανότατα θα είναι και πάλι λανθασμένη, όπως 40 χρόνια τώρα. Το πρόβλημα όμως τώρα είναι δεν είμαστε ούτε στο ’81, ούτε στο ’96, ούτε στο 2004. Η Ελλάδα όντας σε οριακότατο σημείο δεν αντέχει άλλα λάθη και αστοχίες. Γιατί αυτή τη φορά θα είναι καθοριστικά.

  60. kalenopoulou lila avatar
    kalenopoulou lila 08/08/2013 20:52:12

    Είχα πάει χτες στον τοπικό ΟΑΕΔ μετά από την απεργία για να θεωρήσω την κάρτα ανεργίας και να ρωτήσω για το οικογενειακό επίδομα.
    Ήμουν εκεί 8 το πρωί , πηρα το αριθμο 212 ενώ εκεινη την στιγμη εξυπηρετουσαν το 34.τελείωσα γυρω στις 13 , τα νουμερα ειχαν φτάσει 700+, χαος κανονικό.
    Μου θεώρησαν την κάρτα να εχω να την βλέπω , αλλά το οικογενειακό επίδομα δεν το δικαιούμαι πλέον , δεν έχω λεει 50 ένσημα .
    Ανεργη εδώ και δυο χρόνια , ο σύζυγος επαγγελματιας είναι μερες που φερνει σπιτι 10 ευρώ....τζίρο.
    Σημερα ο ταχυδρόμος του πηγε ραβασάκι απο τον ΟΑΕΕ , χρωστάει λέει 6500 ευρώ και αν δεν πάει να κάνει ρύθμιση θα προβούν σε κατάσχεση.
    Να κατασχέσουν ΤΙ;
    Τα όνειρα μας; τα παιδιά μας; εμάς τους ίδιους;
    Περιουσιακά στοιχεία δεν υπαρχουν , και μαγαζι και σπιτι με ενοίκιο, και δυο παιδια ....ανήλικα ..12 και 5 ετων.
    Τι να περιμένω πλέον απο αυτους, μπορειτε να μου πειτε;
    Καταστρεψανε το μέλλον μας , το μέλλον των παιδιων μου.
    Ο σύζυγος πασχει απο καταθλιψη , έχει παραδοθεί ..φοβάμαι μην κάνει καμιά τρελα.
    Βγειτε έξω στην κοινωνια να αφουγκραστείτε τον κόσμο, να νιώσετε την οργή του.
    Υπάρχει πολλή οργή εκει έξω.....