#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/12/2010 10:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το τέλος του μύθου «με το ΠΑΣΟΚ περνάμε καλά»



Στο ΠΑΣΟΚ γίνονται πλέον προβλέψιμοι





του Κώστα Ροδινού

Αναμφίβολα, δεν είναι εύκολο το έργο των  βουλευτών του ΠΑΣΟΚ. Ο κόσμος αγανακτεί, και δικαίως,  με  την κυβερνητική πολιτική και  προφανώς οι βουλευτές του, που αντιλαμβάνονται την αγανάκτηση,  δεν έχουν απαντήσεις.  Και  τα δύσκολα βρίσκονται μπροστά.

Επομένως, η συζήτηση για τον προϋπολογισμό προσφέρεται ως μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για εκτόνωση.  Και εσωκομματική αντιπολίτευση,  εκ του ασφαλούς.

Γιατί κανένας δεν πιστεύει οτι θα ....ανατρέψουν την κυβέρνηση παραμονές Χριστουγέννων!

Ετσι, επικρίνουν μεν τον προϋπολογισμό και τα μέτρα, αλλά τον …ψηφίζουν γιατί ….στηρίζουν την κυβέρνηση!

Μια εύκολη δικαιολογία λέει  ότι  στήνουν μια παράσταση για τους ψηφοφόρους τους (θεμιτός κατά τα άλλα στόχος).

Ενδεχομένως, να θέλουν να στείλουν και ένα  μήνυμα διαμαρτυρίας για να τους θυμηθεί… ο πρωθυπουργός στον επόμενο  ανασχηματισμό.

Όμως, υπάρχει και μια άλλη,  σοβαρότερη πτυχή. Οι κυβερνητικοί  βουλευτές, που διατυπώνουν αντιπολιτευτικό λόγο και διαμαρτύρονται για  τον προϋπολογισμό,  (αλλά και την κυβερνητική πολιτική) επιχειρούν να εκφράσουν  και να  συσπειρώσουν τους απογοητευμένους, παραδοσιακούς ψηφοφόρους τους  ΠΑΣΟΚ.

Με άλλα λόγια,  οι βουλευτές αυτοί (με προεξάρχουσα την κα  Β. Παπανδρέου) εκφράζουν έναν λόγο που  μπορεί μεν να προκαλεί κάποιες επιφανειακές  αμυχές στην κυβέρνηση, προσφέρει, όμως, βάλσαμο στη  κομματική βάση γιατί ξεθυμαίνει την οργή του. Απορροφά, δηλαδή την αγανάκτηση και κατά συνέπεια  λειτουργεί συσπειρωτικά.

Στο ΠΑΣΟΚ αυτό το παιχνίδι το ξέρουν και το παίζουν πολύ καλά.

Όταν είναι στην κυβέρνηση, κάποιοι  αναλαμβάνουν  και τον  ρόλο της ….αντιπολίτευσης.

Το έκανε αποτελεσματικά ο κ. Σημίτης στον Α. Παπανδρέου.

Το έκανε αργότερα το παραδοσιακό ΠΑΣΟΚ στον κ. Σημίτη, ιδιαίτερα μάλιστα τη δεύτερη τετραετία του (θυμάστε τι έγινε με τον νόμο Γιαννίτση).

Το ίδιο παιχνίδι ξαναστήνεται και τώρα!

Είναι προφανές ότι με τον τρόπο αυτό επιχειρούν να ροκανίσουν την κριτική της  αντιπολίτευσης.  Ενδεχομένως και υποκαθιστώντάς την να την αποδυναμώσουν.

Να αποκαταστήσουν, και πάλι,  τους δεσμούς τους με την κοινωνία. Ότι δεν φταίει το κόμμα, αλλά η ….κυβέρνηση.

Ισως και να προετοιμάζουν την διάδοχη κατάσταση, αν τα πράγματα χειροτερέψουν επικίνδυνα.

Θα πετύχει;

Τούτη τη  φορά μάλλον όχι!

Και δεν θα πετύχει επειδή η κυβέρνηση του κ. Παπανδρέου:

α)  για πρώτη φορά  βρίσκεται απέναντι στον σκληρό  πυρήνα του ΠΑΣΟΚ. Οι  μέχρι τώρα κρίσεις του ΠΑΣΟΚ ήταν στην κορυφή, για αυτό μπορούσε να ανακάμψει ευκολότερα με αλλαγή της ηγετικής ομάδας. Τώρα η κρίση βρίσκεται στη βάση του. Αυτές οι κρίσεις είναι διαλυτικές και μακροχρόνιες.

β) ακολουθεί μια πολιτική που απαξιώνει τον ίδιο του μύθο, ό,τι

δηλαδή «με το ΠΑΣΟΚ περνάμε καλά».

γ) αδυνατεί να προσφέρει πλέον ρεαλιστική προοπτική εξόδου της χώρας από την κρίση.

δ) σύντομα θα βρεθεί αντιμέτωπη με τους κομματικούς  μηχανισμούς και η σύγκρουση αυτή θα παραλύσει την κυβέρνηση και θα προκαλέσει εσωκομματικό εμφύλιο.

Για την κυβέρνηση, υπάρχουν δυο ακόμα πρόσθετες δυσκολίες:

α) Ο  κόσμος έχει πλέον χορτάσει από λόγια και πείθεται δύσκολα. Είναι υποψιασμένος περισσότερο από κάθε άλλη φορά και η υπομονή του, αν δεν έχει ήδη εξαντληθεί, εξαντλείται.

β) με την ευρύτατη διάδοση του διαδικτύου και την παράλληλη κρίση που

μαστίζει τον διαπλεκόμενο τύπο, αλλάζει το επικοινωνιακό περιβάλλον

μέσα στο οποίο είχε συνηθίσει να λειτουργεί το ΠΑΣΟΚ ως κυβέρνηση.

Οι «ταλιμπάν» του διαδικτύου  ούτε ελέγχονται, ούτε χειραγωγούνται.

Συμπέρασμα: Το  νέο πολιτικό σκηνικό δεν αντιμετωπίζεται με μεθόδους και τεχνικές του παρελθόντος. Στο ΠΑΣΟΚ πλέον έχουν γίνει προβλέψιμοι. Και  άρα ευκολότερα αντιμετωπίσιμοι.

Για όσους επιθυμούν και επιδιώκουν την αναμέτρηση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. pikras57 avatar
    pikras57 22/12/2010 11:05:27

    Κώστα
    το ζήτημα δεν είναι αν είναι προβλεψιμοι στις ενέργειές τους.
    Σημασία έχει να εξηγήσουμε την ανοχή και αντοχή που δείχνει ακόμη ο λαός απέναντί τους.
    Λογικά η έκρηξη και ο θυμός θα έπρεπε να είναι ....καθολικός.
    Σε παράφραση ως πότε θα κοροιδεύουν τους πολλούς για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ pikras57 22/12/2010 12:12:16

      Προφανώς και δεν αρκεί μόνο το πρώτο.
      Πρέπει να γίνει κάτι και από την άλλη πλευρά.
      Εννοώ μια εφ΄ όλης της ύλης αντιμετώπιση.

  2. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 22/12/2010 11:30:15

    ΜΙΑ ΕΞΗΓΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η "ΚΑΤΑ ΤΟΥΣ ΑΡΧΟΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ Ο ΑΡΧΩΝ", ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ "ΠΑΡ' ΤΗ ΣΚΟΥΦΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΒΑΡΑ ΜΕ".
    ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΡΙΘΜΗΤΟΙ ΟΙ ΣΥΝΕΝΟΧΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΠΟΛΟ...

  3. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 22/12/2010 12:05:30

    Eξαιρετικές οι διαπιστώσεις του πρώτου μέρους του άρθρου. Στο κατά πόσο μπορεί το ΠΑΣΟΚ να πετύχει να επισημάνω τα εξής.
    α) η ανάδειξη μιας "σύγκρουσης" με τον σκληρό πυρήνα του φέρνει το ΠΑΣΟΚ πιο κοντά σε μετριοπαθή στρώματα που ήταν "απεναντι" στο ΠΑΣΟΚ ακριβώς λόγω αυτού του πυρήνα.
    β) ο σκληρός πυρήνας δεν έχει εναλλακτική κομματική στέγη κι επειδή γι αυτόν τον σκληρό πυρήνα "το ΠΑΣΟΚ δεν είναι κόμμα, είναι επάγγελμα" στις κρίσιμες στιγμές θα "επαναπατρίζεται".
    γ) το ΠΑΣΟΚ λειτουργεί σύμφωνα με τον γνωστό μυθο του Χότζα (ο γείτονας του κοιμόταν σε μια κάμαρα με τη γυναίκα του τα 7 παιδιά του και την πεθερά κι όταν ζήτησε λύση στο πρόβλημα από το Χότζα αυτός του συνέστησε να βάλει στη κάμαρα και τον σκύλο στη συνέχεια την κατσίκα, το άλλο βράδυ τον γαιδαρο, μετά τις κότες κλπ κάτι που φυσικά έκανε τη κατσταση δραματική.Τελικά ο Χότζας του είπε να βγάλει όλα τα ζώα έξω. Ο γείτονας κοιμήθηκε τρισευττυχισμένος και σίγουρος για τη σοφία του Χότζα)
    δ) Ο κόσμος όντως είναι δύσπιστος. απέναντι όμως σε όλα τα κόμματα.
    ε) Το επικοινωνιακό περιβάλλον αλλάζει. Αλλάζει όμως αρκετά γρήγορα και τέλος πάντων το εκμεταλλευόμαστε?

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ firiki2010.wordpress.com 22/12/2010 12:13:21

      Firiki,
      Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σου.

  4. Brain avatar
    Brain 22/12/2010 12:23:31

    Οι διαπιστώσεις σας κε Ροδινέ είναι σωστές.
    Αλλά, όταν χρησιμοποιώντας τη συγκεκριμένη τακτική οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ, λειτουργούν ως αμορτισέρ στις αντιδράσεις των απαγοητευμένων ψηφορόρων του κυβερνώντος κόμματος, ταυτόχρονα αποδομούν το λόγο και τις τοποθετήσεις της αντιπολίτευσης.
    Δηλαδή, τι θα πω εγω που είμαι βουλευτης της ΝΔ, του ΚΚΕ, του ΛΑΟΣ, του ΣΥΡΙΖΑ, όταν ο Πασοκος βγαινει απο "αριστερά" και κανει την κριτική -αλλά ψηφίζει- που καλείται να κάνουν τα κομματα της αντιπολίτευσης?
    Τη μηχανη, εν κατακλείδι, την έχουν στησει μια χαρά στο ΠΑΣΟΚ, ο προϋπολογισμός περνάει όπως θέλει η κυβέρνηση, τα εξαπτέρυγα και η τροϊκα, ενω παράλληλα έχει αποσυμπιεστεί ο "επικίνδυνος καυτός ατμός" της κοινής γνώμης, βλέποντας τους βουλευτές του κυβερνώντος κόμματος να κάνουν "σκληρή" αντιπολίτευση στην κυβέρνηση τους.
    Τέλος καλό, όλα καλά!
    Αντε και καλές γιορτές!!!
    ΥΓ. Καλές θα είναι για αυτούς που είναι εντός συστήματος, για τους υπόλοιπους χλωμό το βλέπω.

  5. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 22/12/2010 12:24:11

    Αυτοί που διαμαρτύρονται εντός του ΠΑΣΟΚ προετοιμάζουν την επόμενη μέρα. Οταν όλοι όσοι είναι τώρα ο στενός κύκλος του ΓΑΠ (οι Μπιρπιλογερουλάνοι, κατά Τζίμη Πανούση) θα πεταχτούν στα σκουπίδια. Δεν πιστεύω να νομίζει κανείς ότι ο ΓΑΠ θα μακροημερεύσει ως πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ και πρωθυπουργός.
    Πληροφοριακά πάντως να σας πω ότι, όπως με διαβεβαίωσε συγγενικό μου πρόσωπο, καθηγητής ΜΕ, οι μεν βαμμένοι πασόκοι καθηγητές απλώς δεν μιλάνε τώρα, ενώ οι λιγότερο βαμμένοι πασόκοι γκρινιάζουν, αλλά στις επόμενες εκλογές θα ξαναψηφίσουν ΠΑΣΟΚ.
    Αυτά διά να μήν υπάρχουν αυταπάτες...
    Το ναρκωτικό είναι σκληρό και η απεξάρτηση δύσκολη.

  6. donaE avatar
    donaE 22/12/2010 12:45:25

    Αποκλειεται να συνεχιστει αυτη η σχεση.Εκτος του τελους των παροχων, οι ενοχες που φορτωσαν τον κοσμο τους ειναι η χαριστικη βολη.Οταν καποιος ξεπερασει και αυτο το σταδιο και ξεπληρωσει,εχει τελειωσει.

  7. δημητρης καρδιτσα avatar
    δημητρης καρδιτσα 22/12/2010 12:53:59

    το έχω ξαναπεί ,πρεπει η ν.δ. να σηκώσει τους τόνους τους αντιπολιτευτικούς απέναντι στήν κυβέρνηση. να βγει ξεκάθαρα και να πει στον ελληνικό λαό οτι μόλις γίνει κυβέρνηση θα φύγουμε αμέσως απο το μνημόνιο. και ας ξεχάσει αυτά που λέει γι υπογραφές και μπαρούφες, η χώρα κινδυνεύει.
    τιποτε δε θα μας κάνουν αμα φύγουμε απο το μνημόνιο αμέσως.
    θα σας αναφέρω το παραδειγμα της ισλανδίας. τι έκανε η ισλνδία?
    έκανε στάση πληρωμών και είπε στους δανειστές της οτι θα τους πληρώνει όποτε μπορεί και όσο μπορεί. τιποτα δεν της έκαναν οι δανειστές της και αποδέχτηκαν τούς όρους της. χρειάζεται ο ελληνικός ελπίδα. και μόνο ένας ηγέτης με καρύδια μπορεί να της τους δώσει. αυτός θέλω να πιστεύω πως ειναι ο αντώνης σαμαράς.

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ δημητρης καρδιτσα 22/12/2010 15:54:11

      ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑ
      ---"που λέει γι υπογραφές και μπαρούφες"..

      Σε αυτο ΠΡΟΣΟΧΗ
      Οταν λεει ο Σαμαρας θα σεβαστουμε "τις υπογραφες" (ασφαλως και δεν εννοει του παπανδρεου..) ΕΝΝΟΕΙ κι εχει πει ΞΕΚΑΘΑΡΑ οτι ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΧΡΩΣΤΑΜΕ ΘΑ ΤΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ..
      ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΣΤΑΔΙΑΚΗ...
      ( ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΜΠΑΜΠΟΥΛΑ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ, το εχει τονισει πολλες φορες..)

      ΑΣΦΑΛΩΣ και θα φυγει, η Ελλαδα απο το μνημονιο, ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΥΧΟΜΑΣΤΕ...... ΑΜΗΝ!!

      ΑΛΛΑ για να γινει αυτο πρεπει να γκρεμοτσακιστει ο παπανδρεου.....!!
      ΚΙ ΟΛΑ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ σαν ενα κακο ονειρο.....

  8. Panagiotis anagnostopoulos avatar
    Panagiotis anagnostopoulos 22/12/2010 12:57:30

    Όπως φαίνεται, στο ΠΑΣΟΚ παίζονται παιχνίδια του τύπου "Ο καλός και ο κακός". Ο κόσμος όμως πραγματικά τα έχει καταλάβει, με τη βοήθεια του ανεξάρτητου διαδικτύου. Ευτυχώς τα "διαπλεκόμενα" ΜΜΕ δεν επηρεάζουν πια την κοινή γνώμη, όσο θα ήθελαν οι κυβερνώντες. Ειδικά αφού και η εκκλησία τοποθετήθηκε επίσημα, "καυτηριάζοντας" την ασκούμενη κυβερνητική πολιτική, η οποία έχει οδηγήσει την Ελλάδα στηn υποδούλωση. Οι αγορές παίζουν παιχνίδια στην πλάτη μας, με τη βοήθεια πολιτικών πιονιών. Αν δεν κουράζει, προτείνω για ανάλυση των αγορών το http://www.casss.gr/PressCenter/Articles/2248.aspx . Καλές γιορτές σε όλους τους αρθρογράφους του antinews.

  9. prokroustis avatar
    prokroustis 22/12/2010 13:03:18

    sosta

    "ta palia eisitiria den pernane sta kainourgia Leoforeia " poy elege kai o Zaxariadis.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ prokroustis 22/12/2010 13:09:53

      !!!!

  10. φωτεινη avatar
    φωτεινη 22/12/2010 13:21:23

    μια απλη ερωτηση ποιος θα διαχειριστει τις μεταταξεις και με ποια κριτηρια;μηπως η αντιπολιτευση και ο σαμαρας ειδικοτερα πρεπει να ασχοληθει με το θεμα;διοτι μεσα σε ενα τοσο ανθυειγινο ,για τους λυμαινοντες το δημοσιο χρημα μεσω ρουσφετιου και κλαδικης ,περιβαλλον η επιβιωση του πασοκ στην εξουσια ειναι ακρατα συνδαιδεμενη με την επιβιωση πασης φυσεως προνομιων και ρουσφετολογικης επιβιωσης των[ πρασινων ]φρουρων της επαναστασης.μηπως πρεπει να τεθουν καποιες προτασει ς;δεν ειναι λογικο και δικαιο στις μεταταξεις π.χ.να μπουν πρωτοι οι διορισμενοι με το ασεπ[μια ιδεα ειναι αυτη] η δεν ξερω τι αλλα μετρα μπορουν να προταθουν

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ φωτεινη 22/12/2010 13:29:25

      Φωτεινή,
      Πολύ φοβούμαι οτι με τις μετατάξεις η Κυβέρνηση θα κάνει τα τελευταία της ρουσφέτια για να διασώσει την εκλογική της πελατεία.
      Μια απλή εκτίμηση είναι αυτό.

    • Κώστας Σταματάκης avatar
      Κώστας Σταματάκης @ φωτεινη 22/12/2010 13:43:48

      Σύμφωνα με το βιβλίο της Naomi Klein "The Shock Doctrine", στην Πολωνία το κόμμα που ήταν κυβέρνηση, όταν κάλεσαν το ΔΝΤ, ήταν η γνωστή μας "Αλληλεγγύη" του Λεχ Βαλέσα. Είχε κερδίσει τις εκλογές με τεράστια πλειοψηφία.

      Στις επόμενες εκλογές, αφού εφαρμόστηκαν τα σκληρά και απάνθρωπα μέτρα από το ΔΝΤ στην Πολωνία και ο κόσμος δεν είχε να φάει, η "Αλληλεγγύη" καταποντίστηκε στις εκλογές και εξαφανίστηκε από την πολιτική ζωή της Πολωνίας δια παντός.

      Να είστε σίγουροί ότι κάτι αντίστοιχο θα συμβεί και με το ΠΑΣΟΚ στο τέλος, μετά την εφαρμογή των όρων του μνημονίου. Το ξέρουν και προσπαθούν να σωθούνε. Προσπαθούνε να ρίξουν το φταίξιμο στην ΝΔ, αλλά ο κόσμος δεν τους πιστεύει πια

      Υ.Γ. Το βιβλίο που ανέφερα της Naomi Klein κυκλοφορεί και στα ελληνικά. Περιγράφει με λεπτομέρειες τι έχει συμβεί σε χώρες που έχουν εφαρμοσθεί οι όροι του ΔΝΤ. Αξίζει να διαβασθεί, τουλάχιστον θα ξέρουμε τι θα μας συμβεί, τι μας επιφυλάσσει το μνημόνιο.

      • pikis@hotmail.com avatar
        pikis@hotmail.com @ Κώστας Σταματάκης 22/12/2010 15:16:29

        Το πρόβλημα δεν είναι μόνο το ΠΑΣΟΚ αγαπητέ μου. Και η ΝΔ έχει τεράστιο μερίδιο ευθύνης. Η Ελλάδα είναι χρέπι εδώ και τουλάχιστον 40 χρόνια. Απλά τώρα έγιναν τα αποκαλυπτήρια. Μας έταζαν (και πληρώσαμε) βίλα και μας παρέδωσαν μαντρί!
        Κατά τα άλλα πανυγηρίζαμε σαν βλάκες για τους Ολυμπιακούς αγώνες!!!
        "Efkaristo Ellines, efkaristo Ellada", σας θυμίζει κάτι;

  11. φωτεινη avatar
    φωτεινη 22/12/2010 14:14:22

    κυριε ροδινε,γιατι να μη συσπειρωθει ο κοσμος ο οποιος ρουσφετολογικα δεν περιμενει τιποτα;το αισθημα δικαιου πρεπει να εχει τουλαχιστον ελπιδα για να επιβιωσει,και να μη μετατραπει σε τυφλη βια.περα απο οποιαδηποτε συμφεροντα,κομματικα και μη,σε καταστασεις κοινωνικης αναταραχεις οπως πολυ φοβαμαι οτι θα ακολουθησουν,μονο φωνες που επικαλουνται το δικαιο θα εχουν ελπιδες να εισακουσθουν.επενδυοντας ομως πρωταρχικα σ αυτο και οχι τη στιγμη της κρισης.τη στιγμη της κρισης εισπρατει οποιος επενδυσε πριν την εναρξη της.κατα τη διαρκεια ολοι ειναι εχθροι.,αυτο μου λεει η εμπειρια μου οχι στις κοινωνικες αναταραχες,αλλα ψυχιατρικης φυσεως κρισεις,οι οποιες πιστεψτεμε πολλα κοινα εχουν με φαινομενα ψυχολογιας και συμπεριφορας της μαζας.

  12. man8os avatar
    man8os 22/12/2010 14:16:41

    Κωστα Ροδινε,
    Το προβλημα ειναι εκει που το εντοπιζεις. Προσπαθουν να υποκαταστησουν την αντιπολιτευση. Και αυτος ειναι τεραστιος κινδυνος. η αντιπολιτευση αν μεινει στα λογια, θα ειναι σαν το ΠΑΣΟΚ, μια και αυτο σιγουρα θα μεινει στα λογια. Αρα χρειαζεται ενα αλμα προς τα μπροστα.
    Αν η ΝΔ κανει καποιες, μικρες εστω, εκδηλωσεις ενεργης δαμαρτυριας, εκει δεν θα μπορει να ακολουθησει το ΠΑΣΟΚ. Και ετσι θα το χτυπησουμε οτι δεν διαφωνει με την ασκουμενη πολιτικη. Και θα ξεσκεπαστει. Και ο κοσμος θα ξερει ποιος ειναι υπερ και ποιος κατα του μνημονιου και των ασκοπων ανθρωποθυσιων. Στην χειροτερη για το ΠΑΣΟΚ ,καιποιοι θα ερθουν με εμας κατα του μνημονιου και θα πεσει η κυβερνηση.

    • σιδεράκιας avatar
      σιδεράκιας @ man8os 22/12/2010 16:39:59

      Ευχής έργο, αλλά μάλλον είναι δύσκολο για αστικό κόμμα να καλέσει τον κόσμο στους δρόμους, πλησιάζει και του αγ. Αντωνίου.

      τώρα βέβαια για να είμαστε κι ακριβείς, εκεί που έκλασαν ευρωπαίοι αστοί γεννηθήκαν κι οι έλληνες ομόταξοι, τα ελληνικά μου μέσα!

  13. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 22/12/2010 14:26:51

    ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ,,

    Τά φετινά χριστούγεννα έλαβα δώρο,ώς συνταξιούχος 269 ευρώ,παρότι γιά
    37 συναπτά χρόνια μού εγένοντο κρατήσεις καί γιά τό δώρο Χριστουγέννων.

    Οι πολιτικοί καί δημοσιογράφοι πού θά πάρουν ολάκερο τό δώρο τους νά γνω-
    ρίζουν ήδη από τώρα γιά ποιό λόγο θά τούς εκδικηθώ,όπου τούς συναντήσω,
    στό δρόμο μέ όσους ντουλαπάτους κι αν συνοδεύονται.....

    • pikis@hotmail.com avatar
      pikis@hotmail.com @ ΣΠΥΡΟΣ 22/12/2010 15:11:59

      Άσε Σπύρο, μην ρίξεις πολλές!
      Όταν τους ψήφιζες δεν σκεφτόσουν τι άχρηστοι είναι;;;

  14. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/12/2010 14:40:05

    Εχει πει ο Herman Goering ( Υπουργος των Ναζι )
    “.. the people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is thell them they are being attacked, and denounce the peacemakers for lack of patriotism and exposing the country to danger. IT WORKS THE SAME IN EVERY COYNTRY ”
    Αφηνω τα σχολια σε εσας!

    ΠΠ

    • FILODIMOS avatar
      FILODIMOS @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/12/2010 22:11:14

      Δεν ήξερα οτι ο Herman Goering ήξερε τόσο καλά αγγλικά.

  15. astor avatar
    astor 22/12/2010 14:44:49

    http://radicaldesire.blogspot.com/2010/12/blog-post_22.html

  16. pikis@hotmail.com avatar
    pikis@hotmail.com 22/12/2010 15:10:15

    Οι πολίτες υποφέρουν το ΠΑΣΟΚ γιατί ξέρουν ότι με Αβραμόπουλους, Μανώληδες, Γιακουμάτους και Παναγιωτόπουλους δεν θα δει κάτι διαφορετικό. Δεν ρίχνουν το ΠΑΣΟΚ γιατί η ΝΔ δεν έχει εναλλακτική πρόταση ή αν έχει δεν μπορεί να προβάλει αξιόπιστους πολιτικούς. Είναι πολύ απλό...

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ pikis@hotmail.com 22/12/2010 15:45:23

      Ε ΟΧΙ!!!!!!!!!!!!!!!
      Εισαι σοβαρος....??

      1) Εναλλακτικη ΠΡΟΤΑΣΗ κατατεθηκε απο τις 7 Ιουλιου.
      Λεγεται ΑΝΑΠΤΥΞΗ, και ειναι βασισμένη σε ΑΠΛΗ ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ!
      (Αυτο λειπει απο την αλλοπροσαλη κι επικινδυνη κυβερνηση
      παπανδρεου..)

      2) Χιλιες φορες εστω ο Χ η Ψ Αβραμοπουλος η δεν ξερω ποιος, ΠΑΡΑ οι
      ΤΑ ΠΟΥΛΗΜΕΝΑ ΤΟΜΑΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ/ ΔΝΤ.... Μια ζωη
      αυτο το ΣΤΙΓΜΑ θα τους ακολουθει..
      ( Ειπες για το Μανώλη.. ΕΔΩ ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΑΘΕΤΑ. Ειναι ΑΠΛΟΣ, ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ πολιτικος και ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΝΕ ΛΟΓΙΚΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ, ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΤΑΙ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΟΛΩΝ ΜΑΣ ΔΥΝΑΜΙΚΑ!!!!!
      ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΟΛΟΙ ΕΤΣΙ..)

      3) Οταν θα γινουν οι επομενες Εθνικες εκλογες, ΑΣΦΑΛΩΣ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΘΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ..!! Αρα τι συζηταμε....??

      4) Ανοιγμα κλειστων επαγγελματων, Καρτες πολιτη, ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ ΕΘΝΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ.... ( Μακεδονικο, Θρακη, Αιγαιο, Κυπρος)
      οι πασοκοι υπεγραψαν ακομα και για..... κατασχεση της ... Ακροπολης...

      ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.....

      ΤΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ....!!!!!

      • FILODIMOS avatar
        FILODIMOS @ Kostas D 22/12/2010 22:17:04

        Ολοι αυτοί δυστυχώς έχουν δοκιμαστεί. Δεν βγήκαν από παρθενογέννηση. Δυστυχώς και εσύ με τη λογική και με τη φρασεολογία σου δεν ξεφευγεις από τα τερτριμμένα του κατεστημένου. Είσαι παιδί του ιδιου συστήματος και λογικής.

  17. aristeidis avatar
    aristeidis 22/12/2010 16:08:18

    «Το ΠΑΣΟΚ δεν έχει λόγο ύπαρξης!»
    -http://logia-starata.blogspot.com/2010/12/blog-post_1325.html

  18. ares avatar
    ares 22/12/2010 16:16:57

    Το Antinews δέχτηκε δυο μηνύσεις από πρόσωπα του περιβάλλοντος πολιτικής πατσαβούρας, η οποία έχει την εσφαλμένη εντύπωση πως οι καναλάρχες και οι δεκάδες εξαγορασμένοι δημοσιογράφοι που την στηρίζουν –γιατί άραγε;- εδώ και πάρα πολλά χρόνια θα καταφέρουν να επανορθώσουν την πολιτική της παρθενιά και θα την βάλουν ξανά στην κεντρική πολιτική σκηνή. Κούνια που την κούναγε – κι αυτήν κι αυτούς.
    Εννοείται πως στηρίζω το Antinews και –επειδή το άθλιο πολιτικό κατεστημένο έχει εξαγοράσει και τη Δικαιοσύνη (το αποδεικνύει η απόλυτη ατιμωρησία)- να επαναλάβω πως, σε αυτόν τον αγώνα για να επιστρέψει η χώρα στη δημοκρατία, κανείς δεν είναι μόνος του. Η αλληλεγγύη είναι το όπλο μας.

    Pasted from

  19. ares avatar
    ares 22/12/2010 16:18:11

    Pasted from

  20. ares avatar
    ares 22/12/2010 16:19:13

    http://pitsirikos.net/2010/12/antinews/

  21. nasos avatar
    nasos 22/12/2010 16:40:11

    μετά από 30 χρόνια Πασοκικής ρεμούλας έχουμε φτάσει πλέον στο έσχατο σημείο όπου το ίδιο το ΠΑΣΟΚ πρέπει να σώσει την χώρα,ουσιαστικά με το να αυτοκαταργηθεί ως μηχανισμός εξουσίας
    αλλά δεν το βλέπω να γίνεται,θα προτιμήσουν να καταστρέψουν την χώρα και να συνεχίσσουν να κυβερνούν ως άλλοι Νέρωνες επί των ερειπίων
    εξάλλου οι ρωσικού τύπου ολιγάρχες που τους στηρίζουν έχουν πάρει αυτό που θέλουν,όρα νόμο Κατσέλη περί εργασιακών σχέσεων

  22. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 22/12/2010 17:54:51

    Όσο η Ν.Δ δεν κάνει συγκεριμένη τη δική της πρόταση για έξοδο από την κρίση που δεν είναι μόνο οικονομική, τότε το σχέδιο ΠΑΣΟΚ που περιγράφεις θα πετυχαίνει.
    Η Ν.Δ οφείλει να διατυπώσει πρόταση που θα συναντηθεί με την οσγή του Λαού λυτρωτικά.
    Που θα αναλάβει και τις δικές της ευθύνες.
    Πού θα επαναδιατυπώνει ένα νέο σύστημα αξιών αποκαθηλώνοντας το προηγούμενο πάνω στο οποίο κάθισε η κρίση.
    Ο Ελληνικός λαός γνωρίζει τις αιτίες και τις επαναλαμβάνει αλάνθαστα στις κοινωνικές του επαφές. Από τη λανθασμένη διαπαιδαγώγηση των παιδιών μας μέχρι την ευθύνες των κομματικών στρατών στη λαφυραγώγηση του Δημοσίου χρήματος.
    Δεν έχει να πεί τίποτα περισσότερο.
    Απλά χρειάζεται να τολμήσει αποφασισμένη να πολεμήσει μέχρι τέλους στις επιθέσεις που θα δεχθεί από το "σύστημα".
    Όπως με το ζήτημα των λαθρομεταναστών.
    Φοβάται να το θέσει με θάρρος μήπως και κατηγορηθεί από το 1% των συνηγόρων της λαθρομετανάστευσης.
    Εκεί στη Ν.Δ δεν ακούνε τί πιστεύει ο κόσμος?

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ ΣΟΝ ΠΕΝ 22/12/2010 18:58:48

      Πες τα!!

  23. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 22/12/2010 19:01:43

    ΣΟΝ ΠΕΝ

    Σωστά όλα αυτά, αλλά χρειάζεται σύγκρουση και αμφισβήτηση της κυβέρνησης.
    Πόσο μάλλον τώρα που έγιναν πλέον ορατές απ' όλους οι προθέσεις της.

    • FILODIMOS avatar
      FILODIMOS @ Κώστας Ροδινός 22/12/2010 22:28:04

      Η Ν.Δ. δεν μπορεί να λειτουργήσει ως επαναστατικό κόμμα. Στο DNA της είναι καταγεγραμμένη η λογική του "νοικοκύρη". Δεν κατεβαίνει στους δρόμους, είναι φύση και θέση βαθειά συντηρητική. Κομμα της καθεστηκυιας τάξης. Οι Επαναστάσεις (Γαλλική, Οκτωβριανή) γίνανε όταν η πρωτοπορία του λαού βγήκε στους δρόμους και συμπαρέσυρε όλο τον κόσμο, και συγκρουσθηκε μετωπικά . Ετσι άλλαζει κανείς τη ροή της Ιστορίας και όχι ψηφίζοντας τα μισά νομοσχέδια μιας κατά τα άλλα υπόλογης προς τον ελληνικό λαό Κυβέρνησης.

      • FILODIMOS avatar
        FILODIMOS @ FILODIMOS 22/12/2010 22:32:29

        Και κάτι ακόμα. Ο Παλμίρο Τολιάτι Γραμματέας του Κομμουνιστικού Κομματος της Ιταλίας μετά τον πόλεμο έγραφε στο βιβλίο του για τον Φασισμό .
        " Φασισμός είναι η πιο αντιδραστική μορφή του χρηματοπιστωτικού Κεφαλαιου" Σας λέει κάτι αυτό

      • Κοντη Λιζα avatar
        Κοντη Λιζα @ FILODIMOS 23/12/2010 14:53:21

        Ειδικά στην δεύτερη τα μάρκα του Καιζερ και ο χρυσός του Σιφφ στους μπολσεβικους πραγματικά έκαναν την διαφορά.

  24. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 22/12/2010 19:06:37

    Nasos,
    όλα θα εξαρτηθούν από το βαθμό αντίδρασης της κοινωνίας.
    Και προφανώς από τη διατύπωση μιας πειστικής εναλλακτικής πρότασης.

  25. dem avatar
    dem 22/12/2010 19:11:00

    Συμπατριώτες και συμπατριώτισσες. Να ξέρετε οτι για ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ προϊόν πωλείται στα σούπερ μάρκετ, υπάρχει ένα αντίστοιχο του οποίου ο κωδικος ( barcode) στην ψηφιακή μπάρα αρχίζει από 5 20....και είναι ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΡΟΪΟΝ. Εγώ μέχρι σήμερα αδρανούσα. Τώρα το ψάχνω σε ΌΛΑ τα προϊόντα που αγοράζω. ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ. ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΜΕ ΑΡΙΘΜΟ 5 20...ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΣΑΣ!

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ dem 22/12/2010 21:50:33

      ΣΩΣΤΗ ΚΙΝΗΣΗ!!

    • Κοντη Λιζα avatar