Το σύστημα κοιμάται ενώ το Κοσσυφοπέδιο μπορεί να ανάψει μεγάλη φωτιά
15/10/2014 16:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το σύστημα κοιμάται ενώ το Κοσσυφοπέδιο μπορεί να ανάψει μεγάλη φωτιά

Κι ενώ συμβαίνουν όλα αυτά, με την Αλβανία να έχει ξεσαλώσει και την Τουρκία να στήνει σκηνικό θερμού επεισοδίου στο Αιγαίο, εμείς ασχολούμαστε με την Αλαμουντίν και με τις βλακείες του Τσίπρα, του Σκουρλέτη και του Βούτση.

Είναι αυτό που λέει ο λαός: Όλα τα 'χαμε ο Αλβανικός φερετζές μας έλειπε. Την ιδέα της «Μεγάλης Αλβανίας» φαίνεται να προωθεί ο υποτιθέμενος δυτικός, προοδευτικός πρωθυπουργός Έντι Ράμα, βάζοντας φωτιά στη μεγάλη πυριτιδαποθήκη των Βαλκανίων, το Κοσσυφοπέδιο. Τα όσα έγιναν στο ματς Σερβίας – Αλβανίας είναι λίγο πολύ γνωστά. Ένα τηλεκατευθυνόμενο αεροπλανάκι εμφανίστηκε στο γήπεδο με τη σημαία της Μεγάλης Αλβανίας η οποία μάλιστα έχει εδάφη και στην Ελλάδα, φτάνει μέχρι τα Γιάννενα.

Έγινε ο κακός χαμός, έπεσε ξύλο, ο αγώνας διεκόπη και συνελήφθησαν μέλη της αλβανικής αποστολής, μεταξύ των οποίων και ο αδερφός του πρωθυπουργού Έντι Ράμα.

Μάλιστα βρέθηκε και το τηλεχειριστήριο στην εξέδρα των επισήμων αλλά δεν υπάρχουν αποδείξεις για το ποιος κατηύθυνε το αεροπλανάκι.

Ο Αλβανός πρωθυπουργός έριξε λάδι στη φωτιά λέγοντας ότι ξεφτιλίστηκαν οι Σέρβοι κι αυτό λίγες ημέρες πριν την ιστορική του επίσκεψη στο Βελιγράδι, που μάλλον δεν πρόκειται να πραγματοποιηθεί ποτέ.

Αλλά το σκηνικό στο γήπεδο είναι ίσως δευτερεύουσας σημασίας, ήταν η αφορμή για να ξεκινήσει εκ νέου ένας γύρος εθνικιστικών διεκδικήσεων από την πλευρά μεγάλης μερίδας των Αλβανών. Άλλωστε η υπόθεση του Κοσσυφοπεδίου παραμένει ανοικτή πληγή και μια σπίθα μπορεί να ανάψει μεγάλη φωτιά. Αυτό που ενδιαφέρει πολύ περισσότερο την Ελλάδα είναι αυτή η κλιμάκωση της έντασης στα βόρεια σύνορά μας με τους Αλβανούς και τους Σκοπιανούς να κάνουν ότι είναι δυνατόν για να βάλουν φωτιά στην περιοχή.

Η ιδέα της «Μεγάλης Αλβανίας» ξαναζωντανεύει στα αρρωστημένα μυαλά ορισμένων που διεκδικούν τη μισή Ελλάδα και η πρόκληση είναι όλο και μεγαλύτερη και κάποτε πρέπει να σταματήσει «μαχαίρι». Τη μια διεκδικούν την Πρέβεζα, την άλλη τα Γιάννενα και τα Γρεβενά, σε λίγο θα φτάσουν την Αθήνα.

Ίσως να μην είναι τυχαία η κλιμάκωση της έντασης, ίσως να είναι σκόπιμη και στημένη υπόθεση την ίδια στιγμή που η Ελλάδα περνά δύσκολα.

Κι ενώ συμβαίνουν όλα αυτά, με την Αλβανία να έχει ξεσαλώσει και την Τουρκία να στήνει σκηνικό θερμού επεισοδίου στο Αιγαίο, εμείς ασχολούμαστε με την Αλαμουντίν και με τις βλακείες του Τσίπρα, του Σκουρλέτη και του Βούτση.

Καλά δεν βάζει κανείς καμιά φωνή να ξυπνήσει το πολιτικό σύστημα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 15/10/2014 17:15:11

    Παντού, σε όλες τις χώρες, τα εθνίκια διεισδύουν στoυς hoolies. Η ...Αλβανία θα ήταν εξαίρεση;

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Uncle Stgm 15/10/2014 17:19:24

      Τα κουμμούνια, προς τιμήν τους, ποτέ δεν παίζουν σε τέτοια βάρβαρα "σπόρ". Πάνε στα γήπεδα ως κανονικοί φίλαθλοι, ως λάτρεις του σπόρ και ως υποστηρικτές της ομάδας τους. Θέλουν να βλέπουν γκόλ και όχι πτώματα.

      • radiomedic avatar
        radiomedic @ Uncle Stgm 15/10/2014 20:18:58

        Ομόνοια Λευκωσίας, Ίντερ Μιλάνου, Λιβόρνο είναι γεμάτες από χούλιγκαν αριστερούς ακτιβιστές

      • radiomedic avatar
        radiomedic @ Uncle Stgm 15/10/2014 20:19:19

        Ομόνοια Λευκωσίας, Ίντερ Μιλάνου, Λιβόρνο είναι γεμάτες από χούλιγκαν αριστερούς ακτιβιστές.

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ radiomedic 16/10/2014 01:37:13

          Ακριβώς. Αντεθνίκια γεμάτα μίσος.

        • Uncle Stgm avatar
          Uncle Stgm @ radiomedic 16/10/2014 02:17:46

          Μή μου πείτε: Oι ΑΚΕΛίτες της συμπαθούς Ομόνοιας σκληροί ακτιβιστές ! Είναι πιο εξημερωμένο, ήπια μεταρρυθμιστικό και παρά την ακραία γεωγραφική και γωπολιτική θέση αρκετά φιλοευρωπαικό κομμουνιστικό κόμμα της Ευρώπης, για να μη πω όλου του πλανήτη.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Uncle Stgm 18/10/2014 03:16:34

            Ο μέσος Ομονοιάτης ΔΕΝ είναι ο μέσος ΑΚΕΛίτης άσχετε. Μιλάμε για τουρκοκυπριακές σημαίες στο γήπεδο και βρίζουν σκαιότατα Αυξεντίου και Ευαγόρα και όποιον δηλώνει Έλληνας.

  2. ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ avatar
    ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ 15/10/2014 17:39:23

    Η Ελλάδα θα παίξει και πάλι τον ρόλο της κοκκινοσκουφίτσας?

    • Naruto avatar
      Naruto @ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ 15/10/2014 17:52:42

      Ναι της Κοκκινοσκουφίτσας που πάει στο δάσος με τους βιαστές ξεβράκωτη .

  3. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 15/10/2014 18:38:44

    Η χρήση "high tech" (τηλεκατευθυνόμενο ελικοπτεράκι) σε χουλιγκάνικες δραστηριότητες είναι πολύ κακός και εξαιρετικά επικίνδυνος "νεοτερισμός". Οι χουλιγκάνοι και δή οι εμπρηστικοί "πολιτικοποιημένοι" μπαίνουν σε νέο πεδίο, που άν γενικευτεί δεν θα τολμούμε να πάμε σε γήπεδο... Είναι καμπανάκι συναγερμού για τις αρχές προστασίας του πολίτη, παντού σε όλες τις χώρες. Πριν 2-3 μήνες σε Γερμανικό γήπεδο (Ντόρτμουντ) σήκωσαν αερόστατα που πετούσαν αυτόματα καπνογόνα από ψηλα. Δεν έβλεπες ούτε τη μύτη σου, όχι μπάλα... Τώρα ελικοπτεράκια με εμπρηστικές σημαίες στο "Βαλκανικό Μαρακάνα"...

  4. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 15/10/2014 18:43:14

    Έχει και την Κέρκυρα μέσα η σημαία, απ' ότι βλέπω. Κάτω αριστερά. Οι άνθρωποι που το έκαναν αυτό πρέπει να μη ξαναδούν ποδόσφαιρο, χορτάρι, δίχτυα και δοκάρια σε όλη τη ζωή τους. Μόνο στην τηλεόραση.

    • in medias res avatar
      in medias res @ Uncle Stgm 15/10/2014 19:00:21

      Αγαπητέ, αν κάνεις μια αντιπαραβολή με έναν χάρτη της Ελλάδος, θα διαπιστώσεις ότι, εκτός από την Κέρκυρα, έχει μέσα Θεσπρωτία, Ιωάννινα, Καστοριά και Φλώρινα ... Οι δε άνθρωποι "που το έκαναν αυτό" ουδόλως ενδιαφέρονται αν θα ξαναδούν ποδόσφαιρο. Άλλος είναι ο καημός τους ...

      • foros1 avatar
        foros1 @ in medias res 15/10/2014 19:57:22

        κάποιοι "οπαδοί" οργάνωσαν την πρόκληση. μπορεί να συμβεί οπουδήποτε. ένας σέρβος παίκτης κατεβάζει το "πανό". θα μπορούσε να το κάνει και κάποιος της ασφαλείας του γηπέδου. το σοβαρότερο είναι το αμέσως μετά, που αντιδρούν οι αλβανοί παίκτες για το κατέβασμα του "πανό"!!! η τηλεόραση μάλιστα ανέφερε πριν λίγο, ότι ένας απ΄αυτούς αγωνίζεται σε ελληνικό σύλλογο!

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ foros1 15/10/2014 20:30:21

          Ο Λιλά,παίζει στον Πας Γιάννινα.

        • Άλυτη Εξίσωση avatar
          Άλυτη Εξίσωση @ foros1 15/10/2014 20:55:19

          Αυτός που αγωνίζεται σε Ελληνικό σύλλογο (αν), μήπως να ετοιμάζει βαλίτσες για τη ...μεγάλη πατρίδα;

  5. Θόδωρος 17.06.201? avatar
    Θόδωρος 17.06.201? 15/10/2014 19:24:54

    Ίσως ήρθε η ώρα τόσο στους εθνικιστές Αλβανούς όσο και στους Σκοπιανούς κάποιος να τους "τρίξει τα δόντια". Όχι υπερβολές, βέβαια. Αλλά "χρειάζονται μάζεμα".. Αρκετά "παίξαν"..

    • Θόδωρος 17.06.201? avatar
      Θόδωρος 17.06.201? @ Θόδωρος 17.06.201? 15/10/2014 20:34:48

      Τονίζω τα σημεία του σχολίου μου: - στους εθνικιστές Αλβανούς και Σκοπιανούς και - όχι υπερβολές

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ Θόδωρος 17.06.201? 15/10/2014 23:27:14

        Δεν μας φθάνουν οι μάγκες με τα μαύρα της Νέας Αλικαρνασσού, ώρα να μπλέξουμε και με τους "Κομίτι"... Ξέρεις τι εστι Κομίτι; Οι καλύτεροι σπόνορες των τζαμάδων στα Σκόπια και σε όλη την Ευρώπη νοτίως των Άλπεων. Έχουν να λένε τα υαλουργεία στη γειτονική χώρα για την πελατεία που τους στέλνουν. "Hit and run" που λένε και οι ...Γάλλοι.

        • Θόδωρος 17.06.201? avatar
          Θόδωρος 17.06.201? @ Uncle Stgm 16/10/2014 20:09:48

          Θείο, και οι Αλβανοί μουσουλμάνοι δεν είναι? Ή κάνω λάθος? Ο UCK υπάρχει ακόμα? Ή διαλύθηκε?

  6. GregA avatar
    GregA 15/10/2014 19:32:33

    Μήπως παρατηρήσατε ότι την ώρα του σχετικού επεισοδίου ο Ράμα ήταν στις ΗΠΑ;

  7. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 15/10/2014 21:11:51

    Τώρα μόνο καταλάβαμε ότι οι Αλβανοί στη Μεγ.Αλβανία που ονειρεύονται,βάζουν και την Ήπειρο με τη Δυτ.Μακεδονία και τη Κέρκυρα μέσα; Τα σχολικά τους βιβλία,χρόνια τώρα,είναι γεμάτα από αυτή την αλυτρωτική και εχθρική προπαγάνδα.Ποτίζουν τις νέες γενιές με αυτά τα θέματα,μέχρι να έρθει η ώρα που θα κάνουν πράξη τις απειλές τους. Κι εμείς τί κάνουμε για όλα αυτά; Ο Υπουργός των Εξωτερικών τί κάνει; Κάνει ποτέ κάποιο διάβημα(λέμε τώρα...), για όλες αυτές τις προκλήσεις; Διαβάζουμε αλλού ότι χθές βράδυ στη Δερβίτσανη της Βορ.Ηπείρου Αλβανοί προπηλάκησαν Έλληνες κατοίκους.Υπήρξε κάποια διαμαρτυρία από ελληνικής πλευράς,ή τουμπεκί ψιλοκοψιέν για να μη διαταραχθεί η ελληνοαλβανική ''φιλία''; Θα βρεθούμε δυστυχώς γρήγορα πρό πλύ άσχημων εθνικών καταστάσεων και δε θα το πάρουμε χαμπάρι,ας ξυπνήσουμε όσο είναι καιρός...

    • Naruto avatar
      Naruto @ Κυθήριος 15/10/2014 23:25:48

      Σωστά ολα αυτά φίλε μου αλλά νομίζω οτι η καλύτερη αντιμετώπιση του αλυτρωτισμού είναι ο αντιλυτρωτισμός . Την Κέρκυρα ζητούν αυτοί ;την Β.Ηπειρο εμείς ,την Θεσαλονίκη οι Σκοπιανοί ; τα Σκόπια εμείς ,την Θράκη οι Τούρκοι ; την Κωνσταντινούπολη εμείς . Έτσι μπορεί να καταλάβουν οτι δεν παίζουν μόνοι στο γήπεδο . Αν τώρα έχουμε και ένα καλά εξοπλισμένο στρατό και τους το θυμίζουμε με καμία παραβίαση πιστεύω να τους κοπεί η όρεξη για περιπέτειες .

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ Naruto 15/10/2014 23:31:46

        Στρατό έχουμε, και πολύ καλά εξοπλισμένο. Άς είναι καλά ο Άκης το ομορφόπαιδο, με τους στρατηγούς του και με τις οφσόρες του... Δεν βάζουμε μυαλό με τίποτε, βλέπω. Τα θέλει ο κώκος μας. Τα θέλουμε τα καβούρια στις τσέπες μας, μας γεμίζουν εθνική υπερηφάνεια...

        • Naruto avatar
          Naruto @ Uncle Stgm 16/10/2014 00:05:28

          Στην γειτονιά που ζούμε θείε άμα δεν έχουμε στρατό απλά την βάψαμε . Ολοι οι γείτονες γύρω μας έχουν απαιτήσεις και δεν πάει να το ρισκάρουμε .

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ Uncle Stgm 16/10/2014 00:15:58

          Ο κώκος μας Θείε ούτως η άλλως είναι εκτεθειμένος...

          • Uncle Stgm avatar
            Uncle Stgm @ Κυθήριος 16/10/2014 00:25:29

            Εκτεθειμένος, διογκωμένος (από τα λίπη) και γέρνει σαν υποβρύχιο... Ακόμη "μας τα παίρνουνε" στον "Πράσινο (και Μπλέ) τπν Μύλο".

          • Κυθηριος avatar
            Κυθηριος @ Uncle Stgm 16/10/2014 00:38:31

            "Γέρνει σαν υποβρύχιο"...Με πέθανες,ακόμα γελάω!

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Naruto 16/10/2014 00:14:28

        Αντί αυτών που πολύ σωστά λές φίλε Naruto και συμφωνώ,ξέρεις εμείς τί κάνουμε; Μοιράζουμε αβέρτα ελληνοποιήσεις και ιθαγένειες σε σημείο που σε λίγο δεν θα ξεχωριζόμαστε μεταξύ μας.Ήρθε και ο αντιρατσιστικός και έδεσε. Εκ των έσω θα τη πάθουμε τη ζημιά...

        • Σπαθάριος avatar
          Σπαθάριος @ Κυθήριος 16/10/2014 10:49:48

          Αν δεν την έχουμε πάθει και ήδη είναι αργά για δάκρυα.

  8. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 15/10/2014 23:48:55

    Παρα πολυ απλο και προς το συμφερον μας. Να ξαναρχισουν οι ελεγχοι των οικονομικων μεταναστων. Να παει η αστυνομια σε καθε περιοχη και μαλιστα στην επαρχια στα νησια κλπ να ελενξουν ποσοι ειναι νομιμοι, ποσοι ειναι ασφαλισμενοι, ποσοι ειναι ποσα δηλωνουν και πως ζουν. Απλα, οσοι δεν εχουν πληρωσει φορους και οσοι ειναι παρανομοι και ανσφαλιστοι πισω στην πατριδα τους. Η Ελλαδα δεν αντεχει να πληρωνει για την υγεια και την παιδεια ουτε για τους Ελληνες καλα-καλα. Ενα μοντελο Αυστραλιας η Γερμανιας η Ελβετιας δεν βλαπτει και ειναι πολυ καλλιτερο απο το μπαχαλο του σημερα. Και για ναμη παρεξηγηθω. Αναφερομαι στους παρανομους, στους φοροφυγαδες και σε αυτους που δεν πληρωνουν εισφορες. Οι Κυκλαδες π.χ ειναι μια καλη αρχη

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Ρεαλιστης 16/10/2014 13:44:53

      Ολοι οσοι δουλευαν σε οικοδομες, Αλβανοι εννοω, ψιλοδουλευουν σε επισκευες και βαψιματα, ιδιως στην επαρχια, οι δε γυναικες τους ολες καθαριζουν σπιτια η ειναι σε ταβερνες στη κουζινα η σερβιτορες οι πιο μικρες. Τα λεφτα τα περισσοτερα μαυρα. Δεν το γνωριζουν αυτο στην Ελλαδα; Γιατι νομιζετε μας ευχαριστησε ο Αλβανος "αξιωματουχος";Γιατι αυτα τα λεφτα καταληγουν στην Αλβανια! Το θεμα ειναι οτι εμεις θρεφουμε φιδια στο κορφο μας....

  9. m.s avatar
    m.s 16/10/2014 09:21:05

    όση την έχουνε μικρή, ονειρεύονται τη μεγάλη (πατρίδα)