#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/05/2010 10:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το πολιτικό σκηνικό αλλάζει άρδην



Το τέλος της αφασίας και του καναπέ

Tα τραγικά γεγονότα και οι πρώτοι νεκροί στην εποχή του ΔΝΤ που μπήκε η Ελλάδα, αλλάζουν άρδην το πολιτικό σκηνικό. Αφενός η λαϊκή οργή για τα μέτρα λιτότητας της κυβέρνησης και αφετέρου τα… τυχαία ή καθόλου τυχαία θύματα στην τράπεζα δημιουργούν νέα δεδομένα, που μέχρι το μεσημέρι της Τετάρτης δεν ήταν εμφανή.

Κατ’ αρχάς η οργή κατά των πολιτικών ταγών αυτής της χώρας προσλαμβάνει χαρακτήρα θύελλας και φανερής πλέον καταιγίδας. Οι νεκροί χρεώνονται στην κυβέρνηση, έστω κι αν οι φυσικοί αυτουργοί είναι οι παρακρατικοί με τις μαύρες κουκούλες. Κι ακόμη κι πρόσκαιρα ευνοείται η κυβέρνηση αφού μετατίθεται αλλού η συζήτηση κι όχι στην αναλγησία των μέτρων, εντούτοις πολύ σύντομα θα θερίσει θύελλες.

Σε κάθε περίπτωση, όμως, το πολιτικό σύστημα εν γένει απαξιώνεται πλήρως, ο κόσμος πλέον έχει ξεπεράσει ταμπού και προκαταλήψεις ή φόβους και απειλεί να τινάξει στον αέρα κάθε παλαιοκομματική νοοτροπία.

Αν η οικονομική κρίση και η (επικείμενη) χρεοκοπία της χώρας είναι η αρχή του τέλους στο μεταπολιτευτικό οικονομικό, κρατικοδίαιτο σύστημα, οι κοινωνικές αναταράξεις, μεγαλύτερες από κάθε άλλη φορά, και οι νεκροί είναι το τέλος της κοινωνικής ειρήνης. Το τέλος της αφασίας και του καναπέ. Ο κόσμος αποφάσισε να πάρει τις τύχες στα χέρια του, ανεξάρτητα από κόμματα που ακόμη μια φορά δια των συνδικαλιστών, επιχειρούν να χειραγωγήσουν τους διαμαρτυρόμενους.

Αυτό αποδεικνύει η μεγαλύτερη πορεία μετά από 30 χρόνια, αυτό αποδεικνύει η απαξίωση της Βουλής και η επιχείρηση… κατάληψης των «Ανακτόρων». Αυτό δείχνει ο παλμός και η αγωνιστικότητα των συγκεντρωμένων αλλά και η βουβή οργή όλο και περισσότερων Ελλήνων.
«Δεν πάει άλλο», φωνάζει ο κόσμος για σύστημα που καταρρέει και που αναζητά κάτι καινούργιο.

Αν θα βρεθεί αυτό από τα υπάρχοντα κόμματα είναι άγνωστο. Αν οι υπάρχοντες πολιτικοί θα σταθούν στο ύψος των περιστάσεων θα το δείξει η ιστορία.

Αυτό που έχει, όμως, σημασία είναι ότι κάτι αλλάζει, μπορεί προς το χειρότερο ίσως προς το καλύτερο.

Αριστερός Ψάλτης

(φωτογραφία antinews)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 06/05/2010 10:15:13

    Μόνο ΕΝΑΣ από τους υπάρχοντες πολιτικούς έδειξε προχθές ότι μπορεί όχι απλά να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων, αλλά και να τις υπερκεράσει.

    Και αλίμονο αν υποκύψουμε στα μηδενιστικά κελεύσματα, του τύπου "όλοι ίδιοι είναι", που παιανίζουν οι μπερλουσκονικές Σειρήνες.

    • socrates avatar
      socrates @ Αυριανιστής 06/05/2010 11:01:45

      Μόνο ο Αντώνης Σαμαράς είναι αρκετά ρεαλιστής για να μπορέσει να κυβερνήσει το καράβι μέσα στην τρικυμία.
      Ο άλλος, ο Παπαντρέου, την τρικυμία την έχει μέσα στο μυαλό (που λέει ο λόγος δηλαδή).

      • Rodman avatar
        Rodman @ socrates 06/05/2010 12:44:51

        Το θέμα με τον Σαμαρά είναι λίγο γελοίο κατά την άποψή μου. Αν η ψήφος του επηρέαζε την εμπλοκή στο ΔΝΤ θα έλεγε «Ναι», αφού όλοι το γνωρίζουμε και το είπε απέξω-απέξω και μόνος του. Τελοσπάντων, αυτό που έχει τώρα μεγάλη σημασία είναι να μαζευτούμε όλοι και, -δεξιοί, αριστεροί, κεντρώοι- και να πάμε στην πορεία το βράδυ γιατί μόνο έτσι μπορούμε να κερδίσουμε πράγματα. Η χθεσινή διαδήλωση δεν ταρακούνησε μόνο την κυβέρνηση, αλλά και τους ξένους αν είδατε και ακούσατε. Είναι η ΜΟΝΗ μας ελπίδα!!!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Αυριανιστής 06/05/2010 11:44:59

      Πολύ σωστά. Αυτό είναι και το μεγαλύτερο μήνυμα που έχουμε να περάσουμε. Δεν είναι όλοι οι ίδιοι. Και πρέπει να το περάσουμε γιατί το πιστεύουμε κι όχι γιατί έχουμε κάποια αόριστη από γεννησιμιού μας κομματική ένταξη σε αυτό το κόμμα.

      Θα νικήσουμε.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Επώνυμος 06/05/2010 12:45:43

        Εγώ δεν έχω καμία κομματική ένταξη, ούτε αόριστη, ούτε ορισμένη.

        Αλλά στο μήνυμα, πιστεύω ακράδαντα.

    • maestros avatar
      maestros @ Αυριανιστής 06/05/2010 13:55:10

      ΔΙΝΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ;
      Ήρθε ο καιρός που όλες οι αλήθειες θα ξεδιπλώνονται σιγά-σιγά μπροστά μας. Είναι οι καιροί που οι μάσκες αρχίζουν να πέφτουν. Είναι η εποχή όπου όλο αυτό το σάπιο σύστημα άρχισε να βρωμάει και θα πρέπει να το πετάξουμε έξω από την Ελλάδα...

      http://aliartos-city.blogspot.com/2010/05/blog-post_8192.html

    • MΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      MΑΝΩΛΗΣ Μ @ Αυριανιστής 06/05/2010 16:33:29

      Η Μπακογιάννη ψήφισε τελικά ΝΑΙ. Παέι για παραίτηση το κορίτσι

    • maestros avatar
      maestros @ Αυριανιστής 07/05/2010 14:13:38

      ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΕΣ ΑΞΙΕΣ - THE WALL & WORKING CLASS HERO

      http://aliartos-city.blogspot.com/2010/05/wall-working-class-hero.html

  2. chgian avatar
    chgian 06/05/2010 10:21:23

    Το πολιτικό σκηνικό δεν αλλάζει άρδην μόνο με τις διαδηλώσεις,
    όσο μαζικές και αν είναι. Οι πολιτικοί μας είναι τόσο
    παχύδερμα και αναίσθητοι που δεν καταλαβαίνουν τίποτα.
    Χθες το βράδυ στα παράθυρα και σήμερα το πρωί σκυλοκαυγάδιζαν με τον
    ίδιο τρόπο όπως τον προηγούμενο μήνα, τον προηγουμενο χρόνο και πριν
    10 χρόνια.

    Αντί να βγει ο λαός και να ζητάει να μην περάσουν τα μέτρα
    (εδώ που φτάσαμε και λίγα είναι), να βγεί στους δρομους,
    να αποκλείσει την βουλή και να μην το κουνήσει αν ο πρωθυπουργός
    δεν δεσμευτεί για την τιμωρία όσων έκλεψαν την δημόσια περιουσία.
    Και μπορεί να αρχίσει με την αποκάλυψη των 6 πολιτικών που μπλέκονται
    στην υπόθεση Ζιμενς και την διαγραφή τους.

    Αυτό να γίνει τώρα, αν θέλει να δείξει ότι έχει ειλικρινείς διαθέσεις.

    • koinos_nous avatar
      koinos_nous @ chgian 06/05/2010 13:54:10

      Η διαγραφη δεν αρκει φιλε
      δημευση περιουσιων και φυλακη
      δεν ησυχαζει ο κοσμος αλλιως

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ chgian 06/05/2010 15:54:28

      Να με συγχωρείτε. Αλλά σε ποιό κοινοβούλιο του κόσμου όλοι συναινούν σε λύσεις και αποφάσεις; Αυτό είναι φασισμός. Και βέβαια θα πρέπει να καυγαδίζουν οι πολιτικοί. Μην τα μηδενίζουμε όλα. Το θέμα είναι ο λαός να είναι ώριμος να καταλαβαίνει ποιός έχει δίκιο και ποιός είναι ο ψεύτης.
      Θα μου επιτρέψετε ότι στο τελευταίο δεν έχω δεί πρόοδο εκ μέρους του λαού, από τις επιλογές που έχει κάνει μέχρι τώρα, και δή που πίστεψε τα λόγια του ΓΑΠ.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/05/2010 10:25:03

    Τους νεκρούς τους χρεώνω σε τουλάχιστον 30 χρόνια κρατικοδίαιτων διαπλεκομένων, τα τρωκτικά τσιράκια τους, τους αγορασμένους πολιτικούς και τα φαύλα και απατηλά ΜΜΕ

    • Dr Kazos avatar
      Dr Kazos @ archaeopteryx 06/05/2010 11:10:53

      Σωστό.-

    • Στέλιος Χ. avatar
      Στέλιος Χ. @ archaeopteryx 06/05/2010 12:30:45

      Και εγώ συμφωνώ απόλυτα !

  4. http://firiki2010.wordpress.com/ avatar
    http://firiki2010.wordpress.com/ 06/05/2010 10:31:55

    Αριστερέ Ψάλτη
    "....ο κόσμος πλέον έχει ξεπεράσει ταμπού και προκαταλήψεις ή φόβους και απειλεί να τινάξει στον αέρα κάθε παλαιοκομματική νοοτροπία...."
    Φοβάμαι πως το κατάλαβες λάθος!Ο χθεσινός κόσμος που επιχείρησε την κατάληψη των "Ανακτόρων" είναι ο φορέας της παλαιοκομματικής νοοτροπίας που μας οδήγησε στο πρόβλημα. Αυτή τη νοοτροπία υπερασπίστηκε και τις "κατακτήσεις" που του εξασφάλισε. Να παράγει λιγότερα από όσα ξοδεύει.

    • theagpar avatar
      theagpar @ http://firiki2010.wordpress.com/ 06/05/2010 10:38:08

      ΕΥΓΕ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ!!!!

    • Eurocrat avatar
      Eurocrat @ http://firiki2010.wordpress.com/ 06/05/2010 10:48:57

      Εύγε για το σχόλιο κι από μένα

    • striftompolas avatar
      striftompolas @ http://firiki2010.wordpress.com/ 06/05/2010 11:11:08

      Καμμία διάθεση για ταραχές
      Και καμμία αυταπάτη: αυτές δεν είναι δουλειές για καλούς και ηθικούς ανθρώπους. Χρειαζόμαστε ικανούς ανθρώπους που μπορούν να κάνουν την δουλειά. Και εφαρμογή της υπάρχουσας νομοθεσίας κατ' αρχήν και αλλαγή της όπου είναι απαραίτητο. Και χρειαζόμαστε νομοθεσία γιατί οι άνθρωποι εν γένει δεν είναι καλοί και ηθικοί και πρέπει να βάζουμε κανόνες και όρια.

    • καινός avatar
      καινός @ http://firiki2010.wordpress.com/ 06/05/2010 11:25:29

      Και όμως φίλε, ίσως να το κατάλαβες και εσύ λάθος...

      Αυτός ο κόσμος είναι ο εκφραστής της πολιτικής μετάλλαξης, το "αποτέλεσμα" της παλαιοκομματικής νοοτροπίας. Δεδομένου ότι η νοοτροπία αυτή προέρχεται από τα κόμματα και βλέπουμε τον κόσμο να παλεύει ενάντια σε αυτά χωρίς να πιστεύει σε λαγούς και πετραχήλια, θέλω να πιστεύω ότι αρχίζουμε και ξυπνάμε. Ο κόσμος γνωρίζει πια ότι - πολιτικά - πρέπει να είναι περισσότερο υπεύθυνος. Και αυτό ΦΑΙΝΕΤΑΙ από την τρομάρα των κομμάτων. Και αυτό είναι ένα κέρδος, δε συμφωνείς;

      Και αυτό νομίζω ότι ήταν η ουσία της διατύπωσης του Ψάλτη.

      Μικροσυντακτικά, πάντως, είναι ορθή η παρατήρησή σου.

    • EtsiMareSei avatar
      EtsiMareSei @ http://firiki2010.wordpress.com/ 06/05/2010 14:48:39

      Δηλαδη, εσυ ταυτιζεις την μετριοπαθεια και το ποσο λογικος ειναι ο καθενας με το ποσο αναπαυτικα μπορει να καθεται στον καναπε του -και να απολαμβανει τις "μαριονετες" του κενου πολιτικου λογου που βολοδερνουν ολημερις στα τηλεοπτικα παραθυρα?? Και βεβαια για την ταμπακιερα μην περιμενεις να ακουσεις εκει,μουγγα..
      Επισης προχωρεις σε γενικευσεις του στυλ, ολοι αυτοι που διαμαρτυρονται ειναι φορεις της παλαιοκομματικής νοοτροπίας..ναι φιλε μου κανεις δεν ειναι αμοιρος ευθυνων!..αλλα προσεξε γιατι..εσυ θες να αναγαγεις ολους αυτους ως υπαιτιους του προβληματος ενω θα επρεπε να ξερεις οτι παντα οι ευθυνες ειναι διαβαθμισμενες σε τετοιες περιπτωσεις...και φυσικα το ψαρι βρωμαει παντα απτο κεφαλι!!

  5. mavro kounavi avatar
    mavro kounavi 06/05/2010 10:45:23

    Καμία αυταπάτη πια.

    Παρόλες τις διαφορές και διαφωνίες μας ...

    Η Πατρίδα μας και η Πατρίδα τους

    Η Ελλάδα του Μόχθου και η Ελλάδα των αεριτζήδων νενέκων

    Διαλέγουμε στρατόπεδα ...

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ mavro kounavi 06/05/2010 13:17:14

      Στρατόπεδα διαλέξαμε...
      Να δούμε και ποιος θα φυλάξει και σκοπιά...Γιατί υποπτεύομαι ότι θα υπάρξουν πολλοί εξοδούχοι...

      • ΑΡΚΑΣ avatar
        ΑΡΚΑΣ @ ΒΡΑΧΟΣ 06/05/2010 14:49:14

        Και τοθσ παρακαλώ να βγουν Α.Α., υπόσχομαι ότι δεν θα γίνει αναφορά...

  6. midas avatar
    midas 06/05/2010 10:53:50

    Τελικά η χρεοκοπία ίσως να είναι η μόνη ελπίδα για ένα καλύτερο μέλλον!!Η Ελλάδα και οι Έλληνες δεν θα χρεοκοπήσουν.Θα χρεοκοπήσουν όλοι οι πολιτικοί που μας έφεραν ως εδώ.Το ξέρουν και για αυτό "αγωνίζονται" να μας πείσουν για την αναγκαιότητα του Δ.Ν.Τ.Την πολιτική τους χρεοκοπία φοβούνται.Ας τους γυρίσουμε την πλάτη....

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 06/05/2010 11:02:10

    Συμφωνω.Και αυτο σημαινει οτι οι μετριοπαθεις και λογικοι ανθρωποι δεν εχουν καμμια διαθεση για κινηματα και αναταραχες.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ψυχραιμια 06/05/2010 11:21:40

      Δεν έχουν όμως και διάθεση να ανέχονται τα λαμόγια στον σβέρκο τους οι μετριοπαθείς. Ειδικά όταν αυτά τα λαμόγια τους απειλούν και τους υπόσχονται σωτηρία για να βυθίσουν την Ελλάδα στην απόλυτη φτώχεια.

      Έρχεται κάποια στιγμή που το όριο πρέπει να μπει. Και αν τα λαμόγια δεν το δέχονται με μετριοπάθεια, τότε υπάρχουν και άλλοι τρόποι.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ψυχραιμια 06/05/2010 14:58:26

      Πόσος ψύχραιμος είσαι, Ψυχραιμία! Και πώς εμπνέεις τον κόσμο σε ψύχραιμη στάση!

  8. Κ.Τ avatar
    Κ.Τ 06/05/2010 11:08:47

    ΤΟ ΟΧΙ το ειπε χθες ο λαος και το καθεστως τον τιμωρησε με τους φονους απο τους κουκουλοφορους του και τη χωρα με τη χειροτερη δυσφημηση και επι πλεον σορταρισμα στα ομολογα.

  9. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 06/05/2010 11:16:39

    Firiki2010, ο χθεσινός κόσμος, ίσως σε κάποιες απειροελάχιστες περιόδους να έφαγε σε λίγο μεγαλύτερο πιάτο, γιατί οι κλέφτες και καταχραστές της εξουσίας του έδιναν μια κουταλιά παραπάνω, διαβεβαιώνοντάς τον ότι έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν! Ποτέ δεν του μαρτύρησαν ότι παίρνουν δανεικά και ότι βάζουν την υποθήκη σε εκείνον.
    Αυτοί έτρωγαν με χρυσά κουτάλια και έφτιαχναν αμύθητες περιουσίες και τον κόσμο αυτόν τον μπούκωναν με ξεροκόμματα, για να μην μιλάει και προπαντός να μην ελέγχει!
    Τώρα που ήρθε ο λογαριασμός, του ζήτησαν ανερυθρίαστα να πληρώσει και τα δικά τους φαγοπότια, γι αυτό και αντιδρά έτσι! Και δεν νομίζω ότι χθες κατέβηκαν στη διαμαρτυρία οι εργολάβοι και οι προμηθευτές και γενικά τα γνωστά αρπακτικά! Αυτοί και κάποιοι πολιτικοί έχουν φάει τόσα, που μπορούν να ζήσουν χωρίς να δουλέψουν μέχρι και τα τρισέγγονά τους!
    Είναι άδικο λοιπόν να χρεώνεις με τόση ευκολία στον απλό πολίτη, την καταλήστευση και την υποδούλωση της Πατρίδας!

    • http://firiki2010.wordpress.com/ avatar
      http://firiki2010.wordpress.com/ @ Αφροδίτη 06/05/2010 11:52:42

      Αφροδίτη
      Δυστυχώς ΟΛΟΙ ΜΑΣ έχουμε ευθύνη για εδώ που φτάσαμε,γιατί είτε πιέσαμε για να δημιουργηθούν,είτε επικροτήσαμε,είτε ανεχθήκαμε τα πλαίσια ανάπτυξης της κοινωνίας μας.Εξορίσαμε από το νοητικό μας σύμπαν έννοιες όπως έλεγχος, αξιολόγηση, προσπάθεια,επιχειρηματικότητα, υπευθυνότητα κλπ Και από αυτή τη χαλαρή κατάσταση χαζοχαρούμενης αμεριμνησίας επωφεληθήκαμε όλοι μας. Φτιάξαμε το εξοχικό μας 200μ2 με άδεια για 80μ2, λαδώσαμε, λαδωθήκαμε, φοροδιαφύγαμε,λουφάραμε,γλείψαμε για να διοριστούμε,ξαναγλείψαμε για να διοριστούν τα παιδιά μας, "χτυπήσαμε πλάτες" για μια προαγωγή, κατεβήκαμε σε απεργίες αν κάποιος πήγαινε να πειράξει τα σε δανεικά στηριγμένα κεκτημένα μας,κάναμε τις ενισχύσεις για να αλλάξουμε καλλιέργεις γαρδένιες στα μπουζουξίδικα, αποθεώσαμε τη λαμογιά και την αρπαχτή ως μαγκιά θα μπορούσα να συνεχίσω μέχρι αύριο τον κατάλογο. Ασφαλώς και δεν έχουμε όλοι το ίδιο μερίδιο ευθύνης, ασφαλώς και υπήρξαν κάποιοι που εκμεταλλεύθηκαν περισσότερο το μπάχαλο, αλλά να το παίζουμε ανεύθυνοι δεν γίνεται. Και κυρίως δεν δικαιούμεθα να μην προσπαθήσουμε να τουμπάρουμε την κατάσταση ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ έστω και με αυτή την γεμάτη εμμονές και ερασιτεχνική κυβέρνηση που μας έλαχε.
      Οι πολιτικοί δεν έχουν ευθύνες? ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ! Αλλά κι αυτούς εμείς τους εκλέγουμε. Και διαχρονικά και διακομματικά φροντίζαμε όσους από αυτούς γινόταν "άγγελοι κακών επών" ή πολύ περισσότερο να προτείνουν λύσεις που βλέπαν πέρα από το σήμερα να τους στέλνουμε "σπίτι" τους.

      • Κ.Τ avatar
        Κ.Τ @ http://firiki2010.wordpress.com/ 06/05/2010 12:28:01

        Ας πιασουν λοιπον τους φοροφυγαδες και τους καταχραστες και ας αξιοποιησουν την περιουσια του κρατους, πχ ας βαλουν και στην Εγνατια διοδια απο οπου το 70% ειναι ξενα οχηματα, ας καλυψουν τα 8.5 δις που χρειαζονται για τα ομολογα με εντοκα γραμματια εσωτερικου, και ας περιμενουν να δουν πως θα αντιμετωπιση η ΕΕ το ιδιο προβλημα με τη Πορτογαλια.

      • http://firiki2010.wordpress.com/ avatar
        http://firiki2010.wordpress.com/ @ http://firiki2010.wordpress.com/ 06/05/2010 13:05:09

        Το πρόβλημα είναι ότι περιμέναμε ήδη παρα πολύ χωρίς να κάνουμε τίποτα. Και όσο καθυστερούμε τόσο επαχθέστερα είναι τα απαραίτητα μέτρα.
        Είναι αφέλεια να πιστεύει κανείς ότι μπορείς να πιάσεις καταχραστές και φοροφυγάδες αμέσως.Χρειάζεται να λειτουργήσουν μηχανισμοί ελεγκτικοί αποτελεσματικά, ακολουθεί η Δικαιοσύνη κλπ.
        Αξιοποίηση Δημόσιας περιουσίας απαιτεί επίσης χρόνο για να αποδώσει. Αυτόν τον χρόνο αγοράζουμε.
        Για τα γραμμάτια εσωτερικού δεν είμαι σίγουρος ποιος θα τα αγόραζε και ίσως έκανε δυσανάλογα μεγάλη ζημιά στο πιστωτικό σύστημα.
        Ας το καταλάβουμε ευχάριστες λύσεις ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

  10. nbechr avatar
    nbechr 06/05/2010 11:16:52

    Ο Αντώνης Σαμαράς αρχίζει ξανά να κινείται εξω από τα στερεότυπα. Η ρευστότητα της πολιτικής σκηνής συναρτάται από την σοβαρή έλλειψη αξιοπιστίας , δικαιοσύνης αλλά και αποτελεσματικότητας.
    Ο Κοινωνικός ιστός διασπάται και οι επερχόμενες ΣΗΜΕΡΑ εξελίξεις καθορίζουν ενα νέο πολιτικό στίγμα πού θα αρχίσει να μορφοποιείται μέσα από την αναδιανομή προσώπων και ρόλων.

  11. mavro kounavi avatar
    mavro kounavi 06/05/2010 11:17:06

    Έλληνες,

    Μια Κυβέρνηση Πρόθυμων Νενέκων μας ζητάει να πληρώσουμε συλλογικά το χρέος που μας φόρτωσαν για να σώσει τα κεφάλαιά του ο κάθε ανεπάγγελτος αεριτζής τύπου Δασκαλόπουλου και Λαναρά.

    Θα το δεχτούμε αδιαμαρτύρτα;

    "Περιπέτεια με αίσιο τέλος είχε ανοιχτά από τον Πόρο με τη θαλαμηγό του ο 54χρονος επιχειρηματίας Θωμάς Λαναράς.

    Η με σημαία Αγγλίας θαλαμηγός «Centi», μήκους περίπου 20 μέτρων, προσάραξε, το απόγευμα της Πρωτομαγιάς, στη νησίδα Τσελεβίνια, με αποτέλεσμα να προκληθεί μεγάλο ρήγμα (6 μέτρων) και να σημειωθεί εισροή υδάτων". (Από την "Ημερησία")

    Και ξαναρωτώ

    Αυτούς θα σώσουμε;
    Για αυτούς εργαζόμαστε; Για αυτούς μόχθησαν τόσα χρόνια οι πατεράδες μας και οι παππούδες μας;

    Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ ΚΑΙ Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΟΥΣ ...

    • ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ avatar
      ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ @ mavro kounavi 06/05/2010 11:37:22

      Ταξίδι αναψυχής έκανε ο Λ... ή αναγνώριζε οδούς διαφυγής;

    • Lalakis avatar
      Lalakis @ mavro kounavi 06/05/2010 11:38:55

      λες να πολέμησαν αυτή στη πίνδο, η να βγηκανε στο βουνό; Αυτοί παντα κυβερνανε και ο απλος λαος υποφερει. Και τους γλείφει για να κανει και αυτος καμια τσαρκα στη θαλαμηγο. το είπε και η Τατιάνα. "Αχ τι ωραια που ζουμε στην ελλάδα μας.".

      • mavro kounavi avatar
        mavro kounavi @ Lalakis 06/05/2010 11:47:15

        Ήρθε η ώρα για να κλείσουμε τους λογαριασμούς μας μαζί τους ...

  12. μια αλεπού στο παζάρι avatar
    μια αλεπού στο παζάρι 06/05/2010 11:36:02

    σταματήστε να λέτε "οι πρώτοι νεκροί στην εποχή του ΔΝΤ που μπήκε η Ελλάδα" 'η "οι πρώτοι νεκροί του ΔΝΤ".......από καθαρή τύχη δεν είχαμε ως τώρα θρηνήσει θύματα....εδώ και χρόνια "άγνωστοι κουκουλοφόροι και κρανιοφόροι" αδιακρίτως πετάνε βόμβες μολότωφ,σπάνε περιουσίες,ξυλοκοπούν στο κέντρο της Αθήνας.....όπως και κάποιοι ασυνείδητοι βάζουν συνέχεια γκαζάκια ή βόμβες χωρίς να σκέφτονται τους ανυποψίαστους πολίτες που δουλεύουν παραδίπλα ή που είναι περαστικοί.......κάποια στιγμή θα γινόταν το κακό.....αυτά τα απαράδεκτα και φασιστικά φαινόμενα δεν είναι σημερινά.....συμβαίνουν εδώ και χρόνια........και ποτέ δεν αντιδράσαμε αποφασιστικά ως κοινωνία, ούτε συνολικά απαιτήσαμε επιτακτικά από το κράτος την άμεση πάταξη ή σύλληψη αυτών των αρρωστημένων μυαλών, που θέτουν άκριτα σε κίνδυνο την ζωή αθώων πολιτών....πόσοι άραγε πρέπει να πεθαίνουν ακόμα έτσι άδικα για να ευαισθητοποιηθούμε ως κοινωνία, για να εναντιωθούμε αποφασιστικά και να απομονώσουμε αυτά τα αρρωστημένα μυαλά?

    • http://firiki2010.wordpress.com/ avatar
      http://firiki2010.wordpress.com/ @ μια αλεπού στο παζάρι 06/05/2010 11:53:59

      Α Ψ Ο Γ Ο Σ !!!

    • Στέλιος Χ. avatar
      Στέλιος Χ. @ μια αλεπού στο παζάρι 06/05/2010 12:36:17

      Δεν θα το ξεχάσω ποτέ στην ζωή μου. Πριν 20 χρόνια περίπου, αυτοί οι ίδιοι, επιτέθηκαν στο γραφείο που δούλευα. Ήταν αργά το βράδυ. Αν θυμάσαι ήταν η εποχή που έκαψαν τον Μαρούση, γωνία Πανεπιστημίου και Θεμιστοκλέους. Τους είδαμε που κάποια στιγμή, τους ... προκάλεσε η μεγάλη τζαμαρία μας. Θυμάμαι ακόμα τα βλέμματα τους. Δεν είχαν τίποτα ανθρώπινο.
      Είχα μείνει εγώ με τον ιδιοκτήτη, έριξαν τις πρώτες πέτρες και κατέβασαν την τζαμαρία, μετά γίναμε στόχος εμείς, καλυφτήκαμε πίσω από ένα γραφείο και οι πέτρες έπεφταν βροχή. Στόχος δεν ήταν οι τζαμαρίες, αλλά εμείς. Έριξαν μια μολότοφ και μυρίσαμε την βενζίνη από το μπουκάλι που έσπαγε. Ευτυχώς το φυτίλι είχε σβήσει και δεν μας έκαψαν.

      Ποτέ δεν ξέχασα, εκείνο το αβυσσαλέο μίσος των ματιών τους, την καταστροφική και δολοφονική τους μανία.

  13. paolinos avatar
    paolinos 06/05/2010 11:36:15

    Ουαί υμίν, υποκριτές
    Υπεύθυνος: ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΓΙΑΝΝΗΣ ΤΡΙΑΝΤΗΣ
    Ενα διεφθαρμένο και ένοχο πολιτικό σύστημα -αυτό που εκπροσωπείται από τους δύο «μεγάλους», οι οποίοι κυβερνούν μονίμως τη χώρα-, ένα σύνολο ανικάνων και υποκριτών που έχει βυθίσει την Ελλάδα στην εξαθλίωση, βρήκε αφορμή από το τραγικό γεγονός και άρχισε να παραδίδει μαθήματα δημοκρατικής νομιμότητος και να κόπτεται -συνεπικουρούμενο από τη φαιά παραφυάδα του Καρατζαφέρη- για την εικόνα της χώρας που δήθεν αμαυρώνεται...
    Ποια νομιμότης, αλήθεια; Εκείνη που παρέδωσε... δημοκρατικά και θεσμικά τον πλούτο τής χώρας στα χέρια των ολίγων και στην προκρούστεια κλίνη των αγορών και του ΔΝΤ... Ποια νομιμότης; Εκείνη που καθαγίασε τις μίζες, νομιμοποίησε τη φοροδιαφυγή με τις off shore πονηρίες και καταλήστευσε ολόκληρο λαό με τις αγυρτείες του Χρηματιστηρίου; Ποια νομιμότης, υποκριτές; Εκείνη που συστηματικά ψεύδεται και λέει ότι όλα πάνε πρίμα, φιλοτεχνώντας με την ασύστολη προπαγάνδα της το πορτραίτο μιας δήθεν «ισχυρής Ελλάδος», η οποία εκσυγχρονίζεται, μεταρρυθμίζεται και έχει λεφτά; Ποια νομιμότης, αλήθεια; Της διαπλοκής, της αδιαφάνειας, της πελατειακής λογικής, των ημετέρων και των κουμπάρων; Εκείνη που πετάει προεκλογικά ένα κομμάτι ψωμί για να πανηγυρίζει το πλήθος και να παραμένει εσαεί εξαρτημένο; Ποια νομιμότης; Της κερδώας εξαχρείωσης και των κραυγαλέων διακρίσεων; Της βάναυσης κατάργησης δικαιωμάτων κατακτημένων με αίμα; Της χυδαίας περιφρόνησης απέναντι στους απόμαχους της εργασίας; Το αμήχανο και κυνικό αυτό σύνολο μιλάει επίσης για την εικόνα της χώρας που δήθεν αμαυρώνεται από τις κινητοποιήσεις και τις ταραχές. Αλήθεια, ποιος αμαύρωσε και στιγμάτισε ανεξίτηλα την εικόνα της χώρας; Οι εργαζόμενοι που διεκδικούν το ψωμί τους ή εκείνοι που άφησαν την παραγωγική δομή της χώρας να καταρρεύσει και τώρα καμώνονται τους σοβαρούς και υπεύθυνους, περιφέροντας δίσκο επαιτείας στις αυλές της Ευρώπης; *** Το χθεσινό έγκλημα της αφιονισμένης και αφασικής δράκας που δεν σέβεται την Υπαρξη προκαλεί άφατη οδύνη και συντριβή. Οταν χάνονται ανθρώπινες ζωές, τα υπόλοιπα έρχονται σε δεύτερη μοίρα. Ολα! Ακόμη και η τρομώδης καθεστωτική προπαγάνδα που βρίσκεται σε εξέλιξη και έχει στόχο να αναχαιτίσει τη λαϊκή οργή... «Είστε εντελώς τρελοί;», κραύγασε χθες ο άνισος Κον Μπεντίτ. «Τα μέτρα που ζητάτε από την Ελλάδα είναι σχεδόν αδύνατο να υλοποιηθούν». Και συμπλήρωσε, απευθυνόμενος στο ευρωπαϊκό ιερατείο του κέρδους: «Κάνουμε λεφτά στην πλάτη της Ελλάδος»... Αυτοί, λοιπόν, ξέρουν. Και δικαίως ανησυχούν μήπως η ελληνική φωτιά εξαπλωθεί και στην υπόλοιπη Ευρώπη. Τα υπόλοιπα, περί αμαυρωμένης εικόνας, είναι καθεστωτικές υποκρισίες και βολικά παραμύθια *** Για την ΕΣΗΕΑ ό,τι βαρύ και δηκτικό να πει κανείς, θα είναι λίγο...

    Οι τίτλοι

  14. fanfaras avatar
    fanfaras 06/05/2010 11:46:03

    Στις τραγικές στιγμές στιγμές που ζούμε τις τελευταίες μέρες νιώθω ότι δεν έχω να πιαστώ από πουθενά για να καλλιεργήσω ελπίδα μέσα μου για το μέλλον, προσωπικό και εθνικό. Βλέπω μόνο ένα φαύλο κύκλο καταστάσεων που οδηγούν τη χώρα προς την καταστροφή. Νιώθω οργισμένος γιατι αυτοί που κρατούν στα χέρια τους την τύχη της πατριδας μας είναι ανίκανοι , για να μην πω προδότες.

    Θεωρώ ότι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε ώστε να αλλάξουμε τα πράγματα είναι να σπάσουμε το φαύλο κύκλο. Πως σπάει ένας φαύλος κύκλος; Με το να δουμε τα πράγματα από μια άλλη οπτική γωνία, να σκεφτούμε έξω από τα καθιερωμένα και να κάνουμε ρηξικεύλευθες κινήσεις, αντισυμβατικές που θα μας εμπνεύσουν και θα μας κινητοποιήσουν να γίνουμε κοινωνοί μια πραγματικής και δίκαιης λύσης.

    Για μένα πραγματική λύση θα ήταν να βγει ένας πολιτικός αρχηγός και να πει ότι τις περιόδους που έγινε το μεγαλο φαγοπότι αρμόδιοι υπουργοι ήταν αυτοί, έναν – έναν με ονόματα, και να ζητήσει απο τη δικαιοσύνη να διερευνήσει τις ευθύνες τους και σε ποιους πήγαν τελικά τα λεφτά και να ζητήσει δήμευση περιουσιών. Όσοι από αυτούς βρίσκονται στο κόμμα του να τους διαγράψει άμεσα. Αυτό θα ήταν πράξη δικαιοσύνης και κάθαρσης για τους πολιτικους και ικανοποίηση πάγιου αιτήματος της κοινωνίας.

    Επίσης, πραγματική λύση θα ήταν να προχωρήσει άμεσα σε όλες εκείνες τις ενέργειες που απαιτούνται για να εξοικονομήσει χρήματα ακόμα κι αν αυτό σημαίνει ότι πρέπει να ματώσουν οικονομικά όλοι οι έλληνες. Να ματώσουν όμως όλοι οι έλληνες, όχι μόνο μισθωτοί και συνταξιούχοι, και με μέτρα που πραγματικά θα αποδώσουν. Να μιλησει στον ελληνικό με ειλικρίνεια, να τους φανερώσει όλη την αλήθεια.

    Ταυτόχρονα με τα παραπάνω, να ζητήσει μικρή οικονομική βοήθεια από την ΕΕ μόνο και να τους υποχρεώσει σε διαβεβαίωση εγγύησης των ελληνικών συνόρων ώστε να μειώσουμε αμυντικές δαπάνες για την περίοδο της λιτότητας.

    Το ερώτημα για μένα είναι εαν ο Αντώνης Σαμαράς έχει τη βούληση και τα κότσια να σπάσει το φαυλο κύκλο. Πιστευω ακράδαντα ότι εαν ο Σαμαρας έχει τη βούληση, οι Έλληνες θα είναι μαζί του και είναι οι μόνοι που χρειάζεται.

  15. μια αλεπού στο παζάρι avatar
    μια αλεπού στο παζάρι 06/05/2010 11:46:28

    και σταματήστε να βαυκαλίζεστε και να λιβανίζετε τον Σαμαρά.....όσο άξιος και να είναι - και αυτό βέβαια αποδεικνύεται καθημερινά στην πράξη -,ούτε ο Μεσσίας είναι,όπως θέλετε να τον παρουσιάζετε, ούτε ο μόνος άξιος άνθρωπος της χώρας........έχετε σκεφτεί ότι ακόμα και να γίνει σήμερα πρωθυπουργός, ποια στελέχη τον περιβάλλουν? Μήπως στελέχη που δοκιμάστηκαν στην προηγούμενη διακυβέρνηση και που απέτυχαν οικτρά?
    Αν ο Σαμαράς δεν αλλάξει πρώτα το κόμμα εξουσίας του οποίου ηγείται, αν δηλαδή δεν απομονώσει και απορρίψει τις νοσηρές νοοτροπίες και τις αλαζονικές συμπεριφορές μέσα στην ΝΔ και δεν προωθήσει άξια και άφθαρτα στελέχη , δεν θα μπορέσει ποτέ να κυβερνήσει σωστά - όταν και αν ο λαός τον εκλέξει κάποια στιγμή πρωθυπουργό -.

  16. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 06/05/2010 11:50:29

    Η Ελλάδα έχει χάσει πάρα πολλές μάχες. Δεν έχει χάσει ποτέ πόλεμο! Έχει αναγεννηθεί πολλές φορές μέσα από τις στάχτες της. Περνούμε την τελευταία τριαντακοπενταετία μια περίοδο αναζήτησης ενός ΧΑΡΙΣΜΑΤΙΚΟΥ ΗΓΕΤΗ. Χρειαζόμαστε ένα ΟΡΑΜΑ και τις ΣΩΣΤΕΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΤΗΡΙΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ!
    Σκεφτείτε μόνοι σας, κανείς δεν μπορεί να σας επιβάλλει τι θέλετε από τη ζωή σας. Πάρτε τη ζωή σας στα χέρια σας, στα δικά σας χέρια.
    ΕΜΕΙΣ ΕΠΙΤΡΕΨΑΜΕ να καταντήσει η χώρα έτσι σε αυτό το ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΟ ΣΗΜΕΙΟ.
    Ακόμη η ΚΑΘΑΡΣΗ δεν έχει έρθει. Είναι όμως - τώρα πια - θέμα χρόνου. Θα φύγουν νύχτα αυτοί που πρέπει να φύγουν. Μην δίνετε σε κανένα να σας κάνει πλύση εγκεφάλου. ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ έχουμε ένα κοινό σημείο. ΕΝΑ ΜΟΝΟ!!! Όλοι αγαπάμε τη πατρίδα μας. Και αυτοί που ζουν μέσα και αυτοί που ζουν στο εξωτερικό.
    Μέσα στο βαθός της καρδιάς μας γνωρίζουμε και ξέρουμε πολύ καλά τι φταίει.
    Αφηστε τα μικροσυμφέροντα, τα προσωπικά μας θέλω. ΕΝΩΘΕΙΤΕ, στηρίξτε η μια οικογένεια την άλλη, φροντίστε τους ηλικιωμένους σας, αυτοί είναι που σας μεγάλωσαν. Είναι θέμα χρόνου. Μην αφήσετε να σας πάρει από κάτω. Ζείτε στον πιο ευλογημένο τόπο του κόσμου. Εκεί δημιουργήθηκαν όλες οι βάσεις για τις μοντέρνες επιστήμες. Σ΄ αυτό τον τόπο για συνεχόμενα 3500 χρόνια μιλάμε την ίδια γλώσσα: Μιλάμε ελληνικά. Μην αφήσετε να σας ισοπεδώοσυν τη ζωή, τη γνώση, το είναι σας. Μπορούμε περισσότερα, δικαιούμαστε καλύτερη ζωή. Όχι με υλικά αγαθά, αλλά με αγάπη, μεγαλείο ψυχής. Ζηλεύουν το μαναδικό τρόπο ζωής μας! Αγαπείστε και αγαπηθείτε. Πρέπει να μονιάσουμε.
    ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΖΕΙ Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ

  17. netakias.wordpress.com avatar
    netakias.wordpress.com 06/05/2010 11:56:55

    ΘΥΜΑΣΤΕ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΑΝΑΝ? ΘΥΜΑΣΤΕ ΤΟ ΤΡΟΜΟ ΠΟΥ ΕΣΠΕΙΡΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΟΧΙ!

    ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΕΓΙΝΕ?

    ΤΕΛΟΣ..

  18. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 06/05/2010 12:16:05

    Σε ακραία κρίσιμες στιγμές σα τη σημερινή σταματά να λειτουργεί το εκάστοτε προηγούμενο «σύστημα» αρχών και οργάνωσης που ανεξάρτητα από την ποιότητα και τη στόχευση της ορθολογικότητάς του «φαίνεται σα να θέλει να παραδοθεί». Δεν γνωρίζει ωστόσο πού να παραδοθεί. Διότι ενώ συνειδητοποιεί βιαίως την ανεπάρκειά του να αναπαραχθεί, ενώ αντιλαμβάνεται επιτέλους ότι βλάπτει σοβαρά τα ίδια του τα συμφέροντα, ενώ ανακαλύπτει ότι στερείται αποθεμάτων δύναμης, ενώ ούτε η ανορθολογικότητα ούτε ο διάλογος με τους εταίρους του προσφέρουν εναλλακτικές λύσεις επιβίωσης, δεν βλέπει τί μπορεί να το αντικαταστήσει. Η σκυτάλη, την οποία προθύμως θα έδινε έκον άκον σε κάποιον άλλον, μένει μετέωρη.

    Η μόνη «λύση» προσωρινής άρσης του αδιεξόδου είναι η (εξορθολογισμένη) επιβράδυνση. Αλλά οι δυνάμεις αδρανείας είναι τεράστιες και τα υποσυστήματα τροχοπέδησης, ενόψει του τοίχου προς τον οποίον σπεύδει ακάθεκτα, εξαιρετικά αδύναμα. Ακόμη χειρότερα: σ΄αυτές ακριβώς τις στιγμές η αδυναμία αποφυγής της σύγκρουσης ενισχύεται από την απρονοησία να μην υπάρχουν πιτς συντήρησης, από τις δυνάμεις της τυφλής και χωρίς προοπτική αντίδρασης και από την ανυπαρξία κάποιου «σωτήρα» - ατομικού ή συλλογικού.

    1. Στα πιτς συντήρησης (θα έπρεπε να) συμπεριλαμβάνονται κατ΄ελάχιστον:

    • Διαδικασίες αυτοκάθαρσης, ακόμη κι αν αυτή θα είναι επιλεκτική ή προσχηματική: όμως η δικαιοσύνη – θεσμική ή κατ΄εξαίρεση - είναι και αυτή λυπόθυμη.
    • Ανασύσταση συναινετικών διαδικασιών: όμως αυτές έχουν αυτοαναιρεθεί κατ΄εξακολούθηση προ της αρχικής τους συστάσεως λόγω της εδραιωμένης αντίληψης ότι η συναίνεση βλάπτει σοβαρά τα ίδια συμφέροντα των μερών που προτιμούν τη δική τους επικράτηση να μη την ονοματίζουν «εναλλαγή» αλλά «επανάσταση».
    • Αυτοστοχασμός και αυτοκριτική των διαχειριστικών λαθών: όμως αυτά έχουν ακυρωθεί γιατί απαιτούν εμπειρία, εσωτερική δύναμη, ειλικρίνεια και (κυρίως) αυτονομία ύπαρξης.
    • Ηθική ανασυγκρότηση: όμως αυτή είναι αδύνατη γιατί προϋποθέτει την έξωθεν καλή μαρτυρία και βαρύ τίμημα σε εξιλαστήρια θύματα που δεν ... διατίθενται.

    2. Οι δυνάμεις της τυφλής και χωρίς προοπτική αντίδρασης από την άλλη δεν κατανοούν το μάταιο της ά-σκοπης δράσης τους, συμβάλλοντας χαιρέκακα ή άλογα στην επιτάχυνση της σύγκρουσης με το ακίνητο εμπόδιο.

    • Είναι παντελώς απροετοίμαστες οργανωτικά.
    • Το «κοινό» τους σύνθημα για την τιμωρία των ενόχων εμφανίζεται ανεπεξέργαστο και ανιεράρχητο.
    • Αδυνατούν να αντιληφθούν τη σημασία των κοινωνικών συμμαχιών, γιατί αυτό θα απαιτούσε ακριβώς τη συγκρότηση προοπτικής και όχι την εξυπηρέτηση στενών μικροεξουσιαστικών συμφερόντων, που απλώς υποκαθιστούν τη «διαμαρτυρία».
    • Εγκλωβισμένες στον φαντασιωμένο ως ... συμπαντικό μικρόκοσμό τους λησμονούν να καταδείξουν τα εξωτερικά τους στηρίγματα και εκπίπτουν στον αλβανικής κοπής απομονωτισμό.
    • Εμφανίζονται έτσι αναποφάσιστες, διαρκώς αντιφάσκουσες και ακραία ανειλικρινείς για το αν η ανατροπή που επαγγέλλονται οδηγεί σε «καλύτερο» ή «χειρότερο» επίπεδο.

    3. Ένας συστημικός «σωτήρας», τέλος, που θα λειτουργούσε «ανορθολογικά» (με τη βεμπεριανή έννοια του όρου) και θα συμπαρέσυρε σε μια ανάταση με βάση «αξίες» όπως το φιλότιμο, η πίστη στις ικανότητες του λαού, το αδιαπραγμάτευτο της εθνικής κυριαρχίας ή η δραματική αλλαγή συμμαχιών, σήμερα δεν υπάρχει.

    • Ο ανορθολογισμός του ενός είναι απόλυτα καθηλωμένος και αναποτελεσματικός γιατί παρουσιάζει την επιλογή του μηχανισμού στήριξης ως «αναγκαστική», «αναγκαίο κακό», «εκτός ίδιας ιδεολογίας» και «έξωθεν επιβληθείσας», χωρίς καμμιά συγκεκριμένη προοπτική απόδοσης ή/και ανάκαμψης, χωρίς κανένα ψήγμα έμπνευσης, χωρίς ως εκ τούτου το απαιτούμενο θάρρος να διακηρύξει το τέλος των πάσης φύσεως αυταπατών και χωρίς ένα κατάλληλο και πεισμένο για την ορθότητα των μέτρων επιτελείο διεκπεραιωτών.

    • Ο ανορθολογισμός του άλλου είναι εκ των πραγμάτων εμβρυώδης και ανεπαρκής, γιατί δεν είναι στοιχειοθετημένος, στηρίζεται σ΄ένα τελειωμένο κόμμα, εμφανίζει μια θολή (αν όχι σκοτεινή) μίξη ευρωπαϊσμού και πατριωτισμού που είναι εγγενώς αντιφατική και σκοντάφτει στην αδυναμία να καταννοηθούν τα σημεία συνέχειας ή ασυνέχειας με ένα ηττημένο παρελθόν και δε φαίνεται (παρά τις φρούδες ελπίδες κάποιων) να διαθέτει ένα προφίλ ηγέτη που θα έπειθε και θα ενέπνεε σε κάτι συναρπαστικά «νέο».


    Νομίζω ως εκ τούτου ότι οδηγούμαστε ολοταχώς προς τον τοίχο. Και η μόνη «παρηγοριά» φαίνεται να είναι η «μαγική» τήξη του σκυροδέματος σε τελματώδη λάσπη.

  19. gekapsa avatar
    gekapsa 06/05/2010 12:36:47

    Δεν βλεπω καμία αλλαγή πολιτικού σκηνικού.
    Τα ΠΑΣΟΚ, ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ, ΛΑΟΣ είναι ενωμένα μπετόν εσωτερικά.
    Οι μόνες αλλαγές που βλέπω είναι:
    1. Η ΝΔ εχει εμφύλιο τζακιών: Μητσοτακικό τζάκι που στηρίζει Ντόρα VS παλαιοκοματικό τζάκι (τα παλιά λεφτά που λέμε) που στηρίζει Σαμαρά.
    2. Το ΛΑΟΣ διαφοροποιείται από την παραδοσιακή δεξιά, διότι βλέπει διάλυση ΝΔ και επομένως μελλοντικούς ψήφους δυσαρεστημένων.

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ gekapsa 06/05/2010 13:08:04

      Φίλε, σε λίγο μόνο η ΝΔ και το ΚΚΕ (λόγω "παραδόσεως") θα είναι μπετόν. Κάτσε και θα δεις.

      • Green St avatar
        Green St @ Αγανάκτηση 06/05/2010 13:48:48

        Τζακ Ποτ!!!!!!!!!!!
        Πόλυ εύστοχο σχόλιο.Λίγοι το συνειδητοποιούν αυτό.

  20. Νίκος avatar
    Νίκος 06/05/2010 12:38:26

    Αφ' ης στιγμης ο Λαος απεκτησε επιθετικες διαθεσεις εναντιον της βουλης, ε! τοτε εχουμε βαθυ προβλημα ως κρατος και ως κοινωνια. Αυτο σηματοδοτει, για μενα, το τελος της ιδιοτυπης, αριστεροιδεοληπτικης χουντας που, στον αντιποδα της χουντικης λαιλαπας η οποια απαξιωσε καθε τι πατριωτικο και Ελληνικο, εφαρμοσε στην πραξη την απαξιωση αυτη ντυνοντας την ως "αντιεθνικιστικη", "προοδευτικη" -διαλεξτε οποια ταμπελα θελετε. Ουσιαστικα η κατασταση αυτη αποτελει τον πυρηνα μιας κοινωνιας ακομα διχασμενης -μη μου πειτε οτι ο διχασμος περασε, καθε αλλο, η ιδιοτυπη ψευτοαριστερη χουντα κατευναστηκε με τις επιδοτησεις του ΠΑΣΟΚ το 80-90 και μετα που ολους τους πλουτοφτωχηναν, αν με εννοειτε.
    Το προβλημα μας: ΕΛΛΕΙΨΗ ΕΘΝΙΚΗΣ ΗΓΕΣΙΑΣ ΚΑΙ ΕΛΙΤ, ΝΑΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΕΤΟΙΑ. Δεν υπαρχει τετοιο πραγμα, με εξαιρεση τον Α. Σαμαρα. ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ειναι ουσιαστικα τροφιμοιτης ευρωπαϊκης και τωρα της παγκοσμιας νομενκλατουρας ειδικευμενη να "διαχειριζεται" τον χωρο που καλειται,ακομα, Ελλαδα.

  21. Χρήστος avatar
    Χρήστος 06/05/2010 12:43:05

    έχω πληροφορηθεί ότι η Σοφία Σακοράφα δεν θα υπερψηφίσει το νομοσχέδιο σήμερα...θα έχουμε εξελίξεις...

  22. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 06/05/2010 13:06:52

    ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ η τελευταία ελπίδα της Ελλάδας .
    Δεν χρωστά τίποτε σε κανέναν ,ούτε δημοσιογράφο ,ούτε επιχειριματία ,ούτε πολιτικό ,τα παραπάνω αποδείχθεισαν περίτρανα τις προηγούμενες μέρες .
    1)παρόλη την ασφυκτική πίεση που δέχθηκε από σύσσωμο σχεδόν τον έντυπο και ηλεκτρονικό τύπο στο να ψηφίσει ναι στα τρομακτικά μέτρα του Δ.Ν.Τ ,αυτός τους έγραψε στα παλιά τα παπούτσια και προχώρησε, άρα δεν είχαν κάτι να τον εκβιάσουν και για αυτό πήγε αντίθετα από αυτούς σύμφωνα με τα πιστεύω του
    2)δεν εισάκουσε το κάλεσμα του επιχειρειματικού κατεστημένου που λυμαίνετε το δημόσιο χρήμα να ψηφίσει υπέρ των μέτρων ,τους έγραψε και αυτούς ,άρα προφανώς ούτε και αυτοί μπορούσαν να τον εκβιάσουν γιατί δεν είχαν κάτι σε βάρος του, καταλαβαίνετε όλοι τι εννοώ ,χρηματοδοτήσεις κ.λ.π.
    3)δεν ενέδωσε στον εκβιασμό της κυβέρνησης ,κάτω από το τραπέζι ότι αν ψήφιζε ναι στα μέτρα θα γλύτωνε την παραπομπή των πολιτικων υπευθύνων της Ν.Δ. για την κρίση που ζούμε αλλά και την διάσωση της γνωστής οικογενείας για το σκάνδαλο SIEMENS ,προφανώς γιατί είναι πεποισμένος ότι η κάθαρση στην πολιτική πρέπει να αρχίσει πρώτα από το κόμμα του ,ακόμη και αν ματώσει πολύ .
    Πώς να μην εμπιστευθείς έναν πολιτικό ,που αν βάλουμε λίγο το μυαλό μας να σκεφθούμε όπως τα εκθέτω ποιό πάνω, αποδεικνύετε με επιχειρείματα ότι δεν χρωστά σε κανένα και τίποτα.

  23. γ.μ. avatar
    γ.μ. 06/05/2010 13:07:27

    Αριστερός ψάλτης της λαϊκής δεξιάς;

    • Αριστερός Ψάλτης avatar
      Αριστερός Ψάλτης @ γ.μ. 06/05/2010 13:15:35

      Οχι μεγάλε, άστεγος της παλιάς καλής αριστεράς

  24. neos avatar
    neos 06/05/2010 13:39:34

    Οικογενειοκρατία καλά κρατεί - ΜΠΕΓΛΙΤΗΣ


    Μυαλό δεν βάζουν οι Έλληνες πολιτικοί. Ειδικά μόλις καταλάβουν και υπουργικό θώκο τότε τα πράγματα ξεφεύγουν...
    Ο Υπουργός κος. Μπεγλίτης τι έκανε για να έχει το κεφάλι του "ήσυχο";;;
    Απέσπασε στο γραφείο στο υπουργείο την...... γυναίκα του κα. Γάργαλη Μαρία και την κολλητή της από το Υπουργείο Εξωτερικών!!!!!
    Στο πολιτικό του γραφείο στην Κόρινθο την αδελφή του Μπεγλίτη..... Κατερίνα από το Τελωνείο Κορίνθου!!!!!
    Δεν καταλαβαίνουν τίποτα. Έτσι έχουν μάθει όλα τα χρόνια. Βρίσκονται εκτός τόπου και χρόνου. Κοντά είναι το τέλος τους. Ούτε κεράκι σε τούρτα γενεθλίων δεν θα σβήσουν.

  25. Λεωνίδας Γ. avatar
    Λεωνίδας Γ. 06/05/2010 15:04:12

    Αυτές τιες μέρες βρείτε ευκαιρία και διαβάστε τι σημαίνει false flag operation, στο διαδίκτυο κυκλοφορούν άρθρα και ιστορικά ντοκουμέντα. Όχι, δεν κινδυνολογώ, απλά βλέπω την αλήθεια κατάματα.

  26. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 06/05/2010 15:17:44

    Μάθανε ότι "κοιμόμαστε" πλακώσανε και οι Βούλγαροι.
    Να μη ταξιδεύουν στην Ελλάδα λέει η ταξιωτική οδηγία τους.
    Που σημαίνει ότι,όσοι στείλανε τις γυναίκες τους πουτάνες στην Ελλάδα
    θα τις ανακαλέσουν?

  27. danger avatar
    danger 06/05/2010 15:32:37

    Να μας δειξουν τα πτυχια τους !!!!!!!!!!! Ειναι μαθητευομενοι μαγοι στην πλατη μας

  28. KNWD avatar
    KNWD 06/05/2010 15:33:51

    Φάκτορα μου ήρθε με μέηλ και προτείνω να το κάνεις ποστ

    Τελεία ο τόπος και πάμε για την παύλα

    Eνδιαφέρουσα ανοιχτή επιστολή που συγκλονίζει του ποιητή Δημήτρη Ιατρόπουλου, στους Έλληνες τραπεζίτες, μεγαλοεπιχειρηματίες, εφοπλιστές κι αρχοντοδεσπότες.

    «Κυρίες και Κύριοι, αδελφοί Συνέλληνες. Τώρα που πέσανε πια όλες οι μάσκες, τώρα που η χώρα αυτή, για άλλους Πατρίδα, για άλλους χώρος επιχειρήσεων και για άλλους κερδοσκοπικός παράδεισος, κινδυνεύει όχι πλέον να πτωχεύσει αλλά να σβηστεί απ τον παγκόσμιο χάρτη κυριολεκτικά, σε ελάχιστα μονάχα χρόνια, τώρα λοιπόν που οι κατεργάρηδες μέσα κι έξω απ τον τόπο, είναι τόσοι πολλοί ώστε να μην υπάρχουν πάγκοι για να καθίσουν, ας κοιταχτούμε στα μάτια, στα ίσα, κι ας κουβεντιάσουμε σταράτα και κάθετα.

    Γνωριζόμαστε όλοι σ' αυτό τον τόπο. Εννοώ κι εσάς τους 10.000 -δεν είσαστε περισσότεροι- κι εμάς που παροικούμε την Ιερουσαλήμ της Ενημέρωσης ως ένοικοι του Δημόσιου Βήματος αυτής εδώ της τραυματισμένης Δημοκρατίας.

    Δεν ωφελεί κανέναν μας πια, η Οπισθοδακτυλοκρυψία, το Συναξάρισμα, η Επαγγελματική Υποκρισία και το Αλληλοπαραμύθιασμα. Η Ελλάδα έγινε Μπατεσκυλαλεσταρία. Απευθύνομαι σ' εσάς, -με ξέρετε όλοι, περνάτε καλά μαζί μου όταν «τα χώνω» από τηλεοράσεως, έχετε διασκεδάσει με τα τραγούδια μου, κοντά μισόν αιώνα τώρα, και σε κάποιες εξαιρέσεις σας μάλιστα, έχετε επικοινωνήσει και με τον καθαρό ποιητικό μου λόγο, κλπ.

    Απευθύνομαι σ εσάς, διότι εσείς κυβερνάτε εδώ και πολλά χρόνια τον τόπο. Αγοράζετε και εξαγοράζετε επίορκους, ανίκανους και φτωχομπινέδες πολιτικούς, -οι εξαιρέσεις, πασίγνωστες και φωτεινές δεν αρκούν να τουμπάρουν τη ζυγαριά- φτιάχνετε νόμους και καθιερώνετε διατάξεις σύμφωνα με τα κλειστά δικά σας συμφέροντα, γράφοντας στα παλιά σας τα παπούτσια το λαό αυτής της χώρας. Τον οποίο συχνά πυκνά φωνάζετε να σκύψει κι άλλο και να βγάλει απ τη μύγα το ξύγκι να το καταθέσει στις ατέλειωτες τεράστιες δεξαμενές χρημάτων που είτε κληρονομικά, είτε με τη δικιά σας μαεστρία και ικανότητα, έχετε αποθηκεύσει για πολλές-πολλές γενιές των οικογενειών σας.

    Απευθύνομαι σ' εσάς γιατί δεν είσαστε όλοι παλιοτόμαρα, η συντριπτική σας πλειοψηφία έχει σπουδάσει, συνήθως στο εξωτερικό, έχετε λάβει και ελληνική παιδεία, ξέρετε γλώσσες αλλά μιλάτε και την ελληνική πολύ καλά.

    Έχετε διαβάσει ιστορία και μετέχετε των παραδόσεων στο βαθμό που οι τελετές τους σας εξασφαλίζουν ένα μίνιμουμ ψυχικής ευφορίας.

    Πολλοί από σας είσαστε και αληθινά φιλοπάτριδες. Και βοηθάτε μακριά από τη δημοσιότητα με συγκεκριμένο φιλανθρωπικό έργο.

    Κανείς δεν δικαιούται να σας βάλει σ' ένα καζάνι όλους μαζί, έτσι απλουστευτικά και αφελώς.
    Απευθύνομαι λοιπόν σ εσάς, γιατί ετούτες τις μέρες η Ιστορία μας η Ελληνική, μας χτυπάει τα τζάμια των παραθύρων, έρχεται τη νύχτα στον ύπνο μας, κυκλοφορεί αμεταμφίεστη πλέον στους δρόμους μας, τη βλέπετε βουρκωμένη να κρεμιέται σαν την πρώτη τυχούσα πουτάνα στα περίπτερα...

    Κατ αρχήν, εσείς οι τραπεζίτες μας. Όπως η ίδια η Τράπεζα της Ελλάδας ομολογεί, το ενεργητικό σας είναι 580 δισεκατομμύρια Ευρώ. Τα τελευταία χρόνια μονάχα, κερδίσατε 350 δις!

    Κι εσείς οι επιχειρηματίες μας. Τα «Νέα» γράφανε το Μάη του 09, αυτό που αποκαλύπτει το παγκόσμιο Δίκτυο Φορολογικής Δικαιοσύνης, ότι έχετε 10.000 οφ- σορ εταιρίες δικές σας και κάνετε κάθε χρόνο τζίρο, 500 δις!
    6.000 από σας χρωστάτε 15 δις ευρώ στο κράτος! Αλλά τα ρέπος σας, γίνανε τα τελευταία χρόνια 277 δις ευρώ! Και οι προθεσμιακές σας καταθέσεις στις τράπεζες είναι άλλα 136 δις!

    Και το επίσημο Ενεργητικό των επιχειρήσεών σας, (τα λέει η ICAP αυτά) έχει φτάσει στα 700 δις! Την ίδια ώρα αυτή η κυβέρνηση, έχει κιόλας ανακοινώσει τη χρηματοδότησή σας με 10 δις ευρώ μέσω του ΕΣΠΑ, με άλλα 7,2 δις ευρώ μέσω του Επενδυτικού Νόμου, με άλλα 6 δις μέσω των «Συμπράξεων Δημοσίου και Ιδιωτικού Τομέα», ενώ άλλα 4 δις ευρώ σας τα χαρίζει για τις πληρωμές των ασφαλιστικών εισφορών που οφείλετε!

    Τι άλλο θέλετε πια; ΄Ελεος!

    Εσείς οι εφοπλιστές μας, πάλι, το έλλειμμα των 30 δις ευρώ για το οποίο πάμε να βουλιάξουμε έναν ολόκληρο λαό στη μιζέρια, ισοδυναμεί, («Καθημερινή» (8/9/2009)), με μια και μόνο παραγγελία σας για τη ναυπήγηση των νέων 777 ποντοπόρων πλοίων σας εντός του 2009!

    Όσο για σας αρχοντοδεσπότες, με την αμύθητη περιουσία που δεν μπορεί να μετρηθεί καν, τι να πει κανείς, οι αριθμοί χλομιάζουν! Δισεκατομμύρια ευρώ, τεράστια φιλέτα της χώρας, χιλιάδες ακίνητα, κτήρια, μέγαρα, καταθέσεις, μετοχές, ΜΚΟ μαϊμούδες, λιβάδια, κοπάδια...

    Λοιπόν; Τι θα κάνουμε Κύριοι; Βλέπετε ένα λαό στη συντριπτική του πλειοψηφία ολιγογράμματο, μαστουρωμένο απ τον μπανιστηρτζίδικο λαϊκισμό, και πανικόβλητο. Έχετε κι εσείς, -ξέρετε ποιοι- ευθύνη γι αυτή την κατάντια.

    Βλέπετε αναρίθμητους προβοκάτορες να καταστρέφουν τα πάντα, να καίνε τη χώρα βάσει σχεδίου, να βομβαρδίζουν την όποια εναπομείνασα εθνική φυσιογνωμία, να διαλύουν τον κοινωνικό ιστό.

    Βλέπετε μια νεολαία ζαλισμένη, και με το δίκιο της. Βλέπετε την ξευτίλα, την υποτέλεια, την υποταγή, η Ελλάδα κινδυνεύει για πρώτη φορά μετά από την ΄Αλωση της Πόλης με μια καινούργια Άλωση.

    Θα το επιτρέψετε; Τι σόι αίμα κυλάει στις φλέβες σας; Πόσο νομίζετε ότι θα ζήσετε; Μια μπριζόλα χωράει η κοιλιά σας κι αυτή μετά από άδεια του γιατρού. Για τους απογόνους σας φροντίσατε δεν κινδυνεύουν για πολλές γενιές, τα είπαμε.

    Δεν υπάρχει ανάμεσα σας ένας Έλληνας μωρέ, μια αληθινή Ελληνίδα, να βουρκώσει επιτέλους, γαμώ τα λεφτά σας, γαμώ; Η πατρίδα κυλιέται σαν τσούλα στα πεζοδρόμια, οι κωλοσύμμαχοι βγάζουνε όλα τους τα κόμπλεξ, οι ανθέλληνες περιμένουν σαν κοράκια να μοιράσουν τις σάρκες μας, κι εσείς μετράτε τι ακόμα θα κερδίστε απ' αυτό το σαρακοφαγωμένο «νεοελληνικό» κρανίο, που πάνε να του αφαιρέσουν εντελώς τη φαιά ουσία απ την κρανιακή κάψα;

    Τα παιδιά μας μισογραμματιζούμενα, οι γέροι μας πανικόβλητοι, οι ψυχές μας πεταγμένες στα πεζοδρόμια, τα όνειρά μας σκέτοι εφιάλτες, ηγέτες δεν έχουμε, πολιτικούς δεν έχουμε, πνευματικούς ανθρώπους δεν έχουμε, μαλάκες οι περισσότεροι, τελεία ο τόπος και πάμε για την παύλα.

    ΥΣΤΕΡΟΛΟΓΙΟΝ:
    Ε, όχι λοιπόν, όχι! Εσείς κυβερνάτε! Κάντε κάτι. Τη σκόνη μονάχα να δώσετε, σώθηκε η πατρίδα. ΄Εχετε και τον τρόπο και τη δύναμη. Κρατείστε την Ελλάδα, γιατί φεύγει! Και δεν το θέλετε ούτε εσείς, που διαβάζετε την ιστορία, να σας σκατοψυχάνε οι μεταγενέστεροι! Δώσετε στην Ελλάδα τη σκόνη από τα αμύθητα πλούτη σας, για να μην διαλυθεί η σκόνη της μνήμης σας κάποτε, στους πέντε ανέμους. Κάντε αυτό που πρέπει. Τώρα. Εσείς, και αμέσως!

    http://www.schizas.com/site3/el/teleia-o-topos-kai-pame-gia-tin-payla.html

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ KNWD 06/05/2010 15:58:55

      Κάποτε το έκαναν οι "παπούδες" μας.
      Τώρα,τί περιμένεις Ιατρόπουλε?
      Από εκείνους που πλούτισαν εις βάρος της Πατρίδας να δείξουν φιλοπατρία?
      Κάποτε οι Ελληνες κοπίαζαν και πετύχαιναν με τις δικές τους δυνάμεις στην Οδυσσό, στη Βιένη,στην Πόλη,στο Τούνεσι και στη Βενετιά με ένα καημό.
      Εκτός από τον εαυτό τους και την οικογένειά τους να φανούν χρήσιμοι και στην Πατρίδα.
      Τώρα γατζωμένοι στον Κρατικό μαστό βυζαίνουν μέχρι αίματος έως και την τελευταία ρανίδα,τον τελευταίο χυμό.
      ΚΡΙΜΑ!!!

    • KNWD avatar
      KNWD @ KNWD 06/05/2010 17:40:22

      Φάκτορα άκυρη η πρόταση για ποστ, γιατί μόλις έμαθα ποιος είναι ο Ιατρόπουλος (αν και το κείμενο έχει την αξία του)

  29. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 06/05/2010 15:44:39

    Πρίν λίγο ο ΓΑΠ απέδειξε ότι τα Ελληνικά τα έμαθε από την τηλεόραση.
    Ξέρετε εσείς πόσα γράμματα ξέρει ο μέσος δημοσιογράφος ιδίως του ρεπορτάζ στην τηλεόραση,που έχουν αναλλάβει εργολαβικά να αποτελειώσουν ότι απέμεινε από τη γλώσσα μας.
    Σε παρέμβασή του μετά την ομιλία Σαμαρά,χρησιμοποίησε τη φράση:"εξ απαλών ονύχων",με τη σημασία που της δίνουν σχεδόν όλοι οι ¨καταξιωμένοι" ρεπόρτερ της τηλεόρασης,του"επιφανιακώς" αντί του ορθού:"από μικρός".
    Εσείς φταίτε που τον κατηγορείτε πως μιλάει από γραπτό κείμενο.
    Καλύτερα να διαβάζει παρά να ρητορεύει!!!

  30. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/05/2010 15:55:21

    Έχω πάει και ελέγξει σχεδόν 30 χώρες. Αυτά που βλέπω εδώ δεν τα είδα πουθενά!"
    Πολ Τόμσον, Δανός Επικεφαλής Επιθεωρητής ΔΝΤ

    Αυτά τα λόγια βγήκαν από το στόμα του δανού Πώλ Τόμσεν ο οποίος είναι και επικεφαλής του κλιμακίου των ελεγκτών ΕΕ, ΕΚΤ και ΔΝΤ που βρίσκονται αυτές τις μέρες στην χώρα μας.

    Σύμφωνα με το ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ, οι απαντήσεις των ελλήνων αξιωματούχων στις ερωτήσεις των ελεγκτών άφηναν τους τελευταίους άφωνους!

    Για παράδειγμα:

    Πριμ παραγωγικότητας

    "Εδώ βλέπουμε ένα κονδύλι για πριμ παραγωγικότητας σε δημοσίους υπαλλήλους. Γιατί το πληρώσατε αφού οι στόχοι της αύξησης της παραγωγικότητας, δεν επετεύχθησαν;", ρώτησαν.

    Η απάντηση:

    "Ξέρετε, δεν είναι ακριβώς έτσι, διότι η προσπάθεια που κατεβλήθη για την επιτυχία του στόχου ήταν πραγματικά αξιοσημείωτη..."

    Πόσοι απασχολούνται στο δημόσιο;

    Η απάντηση:

    "Τι ακριβώς εννοείτε; Γιατί έχουμε διάφορες κατηγορίες, και διαφορετικές συμβάσεις εργασίας".

    Ελεγκτές: "Εμείς απλώς θέλουμε τον αριθμό."

    Έλληνες αξιωματούχοι: "Για τον συνολικό αριθμό δεν είμαστε έτοιμοι. Θα μαζέψουμε τα στοιχεία και σε επόμενη συνάντηση θα σας ενημερώσουμε!"

    Πόσους διεφθαρμένους υπαλλήλους έχετε πιάσει;

    "Ξέρετε αυτά τα πράγματα άπτονται της ανεξάρτητης δικαιοσύνης, οι δε διαδικασίες είναι χρονοβόρες και δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε επακριβώς την εξέλιξη της κάθε υπόθεσης..."

    Σ.Σ : Ο Πωλ Τόμσον έχει ελέγξει χώρες όπως η Κολομβία, η Ουκρανία καθώς και αφρικανικές χώρες!



    Την πρώτη μέρα τους έβγαλαν για μεσημεριανό (lunch) ο κ.Υπουργός και ο κ.Υφυπουργός, σε παρακείμενο εστιατόριο και παρήγγειλαν και πλήρωσαν φαγητά αξίας 750ευρώ (!) δηλαδή 150ευρώ το άτομο.
    Ζήτησαν (ο Υπουργός) να προστεθούν και 50ευρώ μπουρμπουάρ για τον σερβιτόρο και να σταλεί ο λογαριασμός στο Υπουργείο.

    Από την επόμενη μέρα οι 3 ελεγκτές του ΔΝΤ αρνήθηκαν να πάνε για φαί με τον υπουργό και πήγαν μόνοι τους.
    40ευρώ και οι τρεις!

    ............

  31. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 06/05/2010 16:29:16

    Οπωσδήποτε οι λαϊκές κινητοποιήσεις που έλαβαν πρόσφατα χώρα είχαν μεγάλη συμμετοχή. Οπωσδήποτε υπάρχει ισχυρή πόλωση μεταξύ των μέτρων που προτείνει το ΔΝΤ. και της συντριπτικής πλειοψηφίας των Ελλήνων. Η Ελλάδα είναι μια χώρα με μεγάλο αριθμό απασχολούμενων στο κράτος και υπερανεπτυγμένα μικροαστικά στρώματα, άρα τα μέτρα του ΔΝΤ. συνεπάγονται οικονομικό αδιέξοδο σχεδόν για όλους.
    Όμως - για όσους γνωρίζουν στοιχειωδώς τα δεδομένα - οι αντιδράσεις ήταν αναμενόμενες. Δεδομένου ότι η πλανηταρχία δεν φουμάρει κουτόχορτο, οφείλουμε να διαπιστώσουμε, ότι αυτές οι αντιδράσεις είναι ενταγμένες στα σενάρια τους.
    Το Πασόκ προγραμματίστηκε ως φασιστική κυβέρνηση εκτάκτου ανάγκης, άρα αυτοί που το ανέβασαν στην κυβέρνηση, πολύ γρήγορα θα το ρίξουν. Το πρόγραμμά τους προβλέπει προφανώς δημιουργία χάους και μεγάλη αστάθεια.
    Παρά τα 120 δις, σύντομα θα κηρύξουν πτώχευση φορτώνοντάς την στις κινητοποιήσεις του λαού. Ας μην ξεχνάμε, ότι τα ποσά εκταμιεύονται στο βαθμό που γίνονται αποδεκτοί και εφαρμόζονται οι όροι του ΔΝΤ.
    Με την τεχνητή έλλειψη τροφίμων και την επερχόμενη πείνα θα προσπαθήσουν να διχάσουν τον λαό, καταγγέλλοντας το χάος που οι ίδιοι βάσει προγράμματος επιβάλουν.
    Δεν θέλω να αμφισβητήσω τον ρόλο που μπορεί εν δυνάμει να επιτελέσουν ηγετικές φυσιογνωμίες, προικισμένοι διαφωτιστές, στελέχη από κούνια και επαναστάτες ολκής. Όμως έχω συνηθίσει να σκέφτομαι με κατηγορίες όπως: "κοινωνικοί συσχετισμοί δυνάμεων", "μετωπικές συγκροτήσεις", "δόμηση ηγεμονίας", "συγκρότηση μπλοκ για την αλλαγή", "ενδιάμεσες και μεσοπρόθεσμες συμμαχίες", "επεξεργασία στόχων και μεταφορά τους στην κοινωνία", "οργανωτική δόμηση του υποκειμένου". Και γνωρίζω που ξεκινάει και που σταματάει το αυθόρμητο.
    Η χώρα επί πλέον διαθέτει συγκεκριμένη ιστορία - η οποία δυστυχώς επαναλαμβάνεται - και από την οποία οφείλουμε να βγάλουμε συμπεράσματα.
    Αναμφίβολα η σημερινή κατάσταση παρέχει σημαντικές ευκαιρίες για να μπουν σε διαδικασία ζυμώσεις του τύπου που προανέφερα. Όμως σε αυτά δεν υφίσταται αυτοματισμός και έχει αποδειχθεί στην πράξη, ότι οι θεωρίες της μετατροπής της συνεχούς εξαθλίωσης σε ανατροπή παραβλέπουν τον όρο του υποκειμενικού παράγοντος.
    Κατά συνέπεια, η συνθηματολογία δέον να επικεντρώνεται σε ρεαλιστικούς στόχους, που υπηρετούν μεσοπρόθεσμη και μακροπρόθεσμη στρατηγική και να μην αναλίσκονται σε ονειρώξεις και εκτόνωση οργής.
    Και κάτι ακόμη, που η ιστορία επιμένει: Προσοχή στον "εμπρησμό του Ράιχσταγκ".

  32. Προφήτης avatar
    Προφήτης 06/05/2010 16:29:58

    Γιάννης Δημαράς και Σοφία Σακοράφα ψήφισαν "Παρών"

  33. denkserotipota avatar
    denkserotipota 06/05/2010 16:32:51

    Αυτοί ψηφίζουν το θάνατό μας τώρα ΚΑΙ ΓΕΛΑΝΕ!!!!!

    ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΣΤΑΚΤΟΙ ΤΟΥΣ!!!!!!!!

  34. Κρης avatar
    Κρης 06/05/2010 16:37:14

    και ο Οικονομου Βασιλης παρων

  35. denkserotipota avatar
    denkserotipota 06/05/2010 16:41:23

    Αρχίσαν τα ΠΑΡΩΝ στο πασόκ???
    3 μέχρι τώρα.

  36. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 06/05/2010 16:48:40

    Ένας σκόπιμος τρόπος για εξοικονόμηση χρημάτων είναι η έγκαιρη αγορά στεφανιών για την κηδεία της κυβέρνησης, πριν ανέβουν οι τιμές.

  37. denkserotipota avatar
    denkserotipota 06/05/2010 17:00:30

    εκτός Κ.Ο του πασόκ οι 3 με το παρών...

  38. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/05/2010 17:38:26

    ΑΣ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...


    ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΟΙΚΟΚΥΡΕΥΜΑ

    1. ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗΣ ΤΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ
    2. ΜΕΙΩΣΗ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ πχ 200
    3. ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΝΑ ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΟΥΝ ΣΥΝΤΑΞΙΜΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΕΤΑ 16 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ 8
    4. ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΚΛΟΓΗΣ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΧΕΙ ΕΝΣΗΜΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 10ΕΤΙΑΣ
    5. Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΕΞΤΡΑ
    6. ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΠΟΛΥΤΕΛΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ,ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗΣ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΓΡΑΦΕΙΩΝ,ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΠΡΟΝΟΜΙΩΝ
    7. ΑΜΕΣΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ ΟΣΩΝ ΕΧΟΥΝ ΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ ΤΗ ΒΟΥΛΗ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 30 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΔΗΜΕΥΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ ΤΩΝ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΝΤΩΝ ,Η ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΑΞΙΟΠΟΙΗΘΕΙ,ΚΑΙ ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΝΑ ΔΟΘΟΥΝ ΣΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΤΑΜΕΙΑ.
    8. ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ΑΜΕΣΩΣ Ο ΝΟΜΟΣ ΠΑΡΑΓΡΑΦΗΣ ΤΩΝ ΑΔΙΚΗΜΑΤΩΝ,ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΡΙΑ.Ο ΚΛΕΦΤΗΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΑΣΥΛΙΑ
    9. ΑΜΕΣΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΤΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ(ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΡΚΩΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΑΔΙΑΦΘΟΡΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ) ΘΑ ΕΚΠΛΑΓΟΥΜΕ ΟΛΟΙ.
    10. ΜΕΙΩΣΗ ΔΑΠΑΝΩΝ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ


    ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 2 ΚΟΜΜΑΤΑ ΑΥΤΟΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ !!!!


    ΠΠ

  39. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 06/05/2010 17:42:05

    Ψυχραιμία με το θέμα της Ντόρας.
    Αρκεί να παραδοθεί στην περιφρόνηση του κόσμου.

  40. Νικηφόρος Ουρανός avatar
    Νικηφόρος Ουρανός 06/05/2010 19:59:44

    Το χεωκοπημένο πολιτικό σκηνικό είναι ευκαιρία να αλλάξει . Αλλά πώς ;Υπάρχει ελπίδα μέσα από την κρίση να αναδειχθούν νέες δυνάμεις.Κι αυτές πρέπει να αναζητηθούν στο χώρο των επαϊόντων. Πού θα αναζητηθούν αυτοί ; σε όλες τις χώρες , σε όλα τα πανεπιστήμια, σε όλες τις μεγάλες εταιρείες όπου υπάρχουν διαπρεπείς Έλληνες οικονομολόγοι.

  41. Ηλίας avatar
    Ηλίας 06/05/2010 21:31:12

    Argentine president warns Greece against austerity measures
    May 6, 2010, 19:39 GMT

    Buenos Aires - Argentine President Cristina Fernandez de Kirchner warned Greece Thursday against austerity measures that might trigger social problems like those that Argentina faced early in the last decade.
    'The recipes that are being imposed on Greece are identical to those that were applied here in 2001,' Fernandez de Kirchner stressed.
    Greece's parliament on Thursday passed an austerity bill that will allow the country to receive a joint European Union-Intenational Monetary Fund emergency loan. As the country was swamped in often violent demonstrations, the government said the measures are the only chance to avoid bankruptcy.
    But Fernandez de Kirchner was not convinced, as she underlined the similarities between Greece's complex situation and the severe social, political and economic crisis that shook Argentina before the country actually defaulted on its foreign debt.
    'Savage austerity measures are going to be resisted,' she warned. 'They are going to end badly.'
    Argentina suffered from a severe recession beginning in 1998, and it needed to keep borrowing. It had both trade and budget deficits at the time, and it needed to honour interest on its outstanding debt. Global lending institutions like the IMF and the World Bank imposed conditions on Buenos Aires, basically in the form of a demand for cuts in government spending.
    These conditions soon proved to be too much. Government spending was by then the pillar of a crumbling economy, and, with a fixed exchange rate in place at the time, Buenos Aires - like Greece with the euro in place - could not print more money.
    The Argentine government at the time implemented unpopular austerity measures, including cuts in the salaries of pensioners and public servants. Eventually, it even froze deposits held in private bank accounts. There were riots on the streets, and for weeks there was a series of revolving-door presidencies.
    'In a very troubled world in which paradigms have collapsed, where we see a world that is very well-developed but which thinks up the same solutions that delivered the same results, I think it takes a los of intelligence,' Fernandez de Kirchner said Thursday.

    http://www.monstersandcritics.com/news/business/news/article_1553785.php/Argentine-president-warns-Greece-against-austerity-measures

  42. Believer avatar
    Believer 06/05/2010 21:43:06

    Επανέρχομαι σε σένα Σαμαρά διότι γίνεσαι ό μοιραίος άνθρωπος, γιά τή χώρα μας, καμία συναίνεση, μόνο συνθηκολόγηση θα ζητήσεις από τούς άποδομητές τής χώρας, πού έγιναν βιαστές καί φονιάδες τών Έλλήνων. Καμία άνοχή κανένα έλεος σε άνθρώπους πού τα έβαλαν με τήν κοινωνία, καμία άνοχή στά όργανα τής νέας έποχής πού άνέλαβαν να ξεπουλήσουν τήν Έλλάδα.

    Εχεις μυαλό ξέρεις από οίκονομία καμία δικαιολογία δέν έχεις άν δέν κάνεις αύτό πού ό λαός ζητάει τώρα να γίνει έπιτακτικά, στη φυλακή οί κλέφτες, καί κατάσχεση τών κλεμένων. Επομένως ζητάμε τώρα σήμερα να παραιτηθούν οί σφετεριστές τής έξουσίας, να άκυρωθούν όλα τα νομοσχέδια πού ψήφισαν καί να άποφασίσουμε έμείς πώς θα κυβερνηθεί ή χώρα, πάντως όχι έκλογές με τα ύπάρχοντα έκλογικά συστήματα πού παγιδεύουν τό λαό.

    Τώρα ζητάμε να άπολογηθούν για τήν καταστροφή τής Ελλάδας οι Μητσοτάκης, Σημίτης, Καραμανλής, Παπανδρέου, τώρα από κεί ξεκινάμε καί φθάνουμε στό τέλος πού είναι ή κάθαρση. Οτι κίνηση κάνεις Σαμαρά πρέπει να είναι αποτελεσματική καί σίγουρη, σε παρακολουθεί άλλά δέν σε έμπιστεύεται, όλη ή Έλλάδα, πείσε μας τώρα άλλιώς φύγε όπως ό Καραμανλής, όλιγωρίες καί πισωγυρίσματα δέν χωράνε, τέρμα τά παιχνίδια με τό λαό, με μάς πού πρέπει να ζήσουμε σ’ αύτό τόν τόπο, εδώ γεννηθήκαμε εδώ μεγαλώσαμε, έμάς κλέβετε μιά ζωή, έμείς φτιάξαμε αύτό τό κράτος, τα δικά μας λεφτά τρώτε, τέρμα.

    Κι έχεις ύποχρέωση καί συμβόλαιο άπέναντί μου καί σέ όλους πού πήγαμε καί σε ψηφίσαμε έλπίζοντας στό θαύμα, πετύχαμε τό θαύμα, δείξε μας ότι δέν κάναμε λάθος, τώρα, δέν μπορούμε να πιστέψουμε ότι κι έσύ είσαι μέρος τού προβλήματος, όμως άδιέξοδα δέν ύπάρχουν κινήσου να δούμε πού το πάς για να κινηθούμε έμείς άν είσαι άνεπαρκής. Είσαι στό μικροσκόπιο όλων τών άγωνιζόμενων Έλλήνων, καί είμαστε άνελέητοι πιά.

    Είδες ότι έκανες μεγάλο λάθος πού συναίνεσες στήν έκλογή τού προέδρου; Η πιστεύεις άκόμη ότι ήταν σωστή κίνηση αύτή;

    Τί σε νοιάζει Σαμαρά τί θα κάνουν στό κόμμα σου οι προδότες γιατί δέν τούς άφήνεις να άποκαλυφθούν, γιατί δέν καταργείς τό άχρηστο κόμμα σου, γιατί δέν καταργείς το σάπιο πολιτικό σύστημα, τί άνάγκη έχεις όλη αύτή τή σαπίλα; Ενας ήγέτης φθάνει για να λυθεί το πρόβλημα τού τόπου, δέν το καταλαβαίνεις αύτό; Βγές έξω από το σύστημα μόνο αύτό χρειαζόμαστε τίποτε άλλο.

  43. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 07/05/2010 09:01:21

    να δουμε ρε ελληνα .θα ξαναπουλήσεις την ψηφο σου για μια θέση στο δημόσιο. θα ξαναδωσεις συγχωροχαρτια σε κλεφτες επειδη σε διορισαν? οι βολεμενοι ρουσφετάκηδες στο δημόσιο να ζητησουν οι ιδιοι περικοπες στο μισθό τους για να σωθει η ελλαδα και μετά να ακολουθήσουν οι πολιτικοι

    • Chris avatar