«Το παιχνίδι» τέλειωσε
25/06/2015 22:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Το παιχνίδι» τέλειωσε

Ως εδώ και μη παρέκει, η Ελλάδα δεν αντέχει άλλους εξευτελισμούς από κανέναν

Η φράση που είπε ο Ντόναλντ Τουσκ στον έλληνα πρωθυπουργό, είναι προφανώς ο τελευταίος εκβιασμός των δανειστών προς την Ελλάδα να κλείσει μια συμφωνία αλλιώς η Δευτέρα θα είναι «μαύρη» για την σύγχρονη ιστορία της χώρας. «Το παιχνίδι» τέλειωσε» του είπε στη Σύνοδο Κορυφής και οι απαντήσεις του Τσίπρα για την ανθρωπιστική κρίση, τους ανέργους, τους φτωχούς κ.λπ. ουδόλως συγκίνησαν τους Ευρωπαίους ηγέτες.

Όμως, η φράση αυτή είναι ουσιαστικά το επιστέγασμα της πεντάμηνης διαπραγμάτευσης. Πέραν δηλαδή των όσων εγκληματικών λαθών και της αναλγησίας που έχουν επιδείξει οι δανειστές, όλα τα υπόλοιπα ήταν ένα παιχνίδι για την παρέα του Τσίπρα – Καμμένου.

Δεν ήταν απλά ένα τρενάκι που έπαιζε ο Αλέξης και τον βοηθούσε ο Πάνος. Ήταν ολόκληρη η χώρα όμως εκείνοι πίστεψαν ότι πρόκειται για ένα παίγνιο που μπορούν να το χειριστούν.

Η φράση του Τουσκ όσο κι αν πονάει είναι πέρα για πέρα αληθινή. Το παιχνίδι τέλειωσε για την Ελλάδα και τώρα πρέπει να πάρει ιστορικές αποφάσεις. Τις οποίες δυστυχώς θα πρέπει να πάρει αυτή η κυβέρνηση. Η Ελλάδα βρίσκεται στη δυσάρεστη θέση να στηρίζεται στον ΣΥΡΙΖΑ και τους Ανεξάρτητους Έλληνες στην πιο κρίσιμη στιγμή της ιστορίας της. Ο Τσίπρας θα κληθεί να πάρει την τελική απόφαση και οι βουλευτές του να την ψηφίσουν. Εκτός κι αν η απόφαση είναι η ρήξη και η χρεοκοπία.

Κάποιος έπρεπε να του πει ότι η χώρα, οι πολίτες, η οικονομία δεν είναι παιχνιδάκι στα άπειρα χέρια του. Κάποιος έπρεπε να του θυμίσει ότι η Ελλάδα δεν είναι ηλεκτρονικό να βάζεις ένα κέρμα και να παίζεις με τις ώρες. Αλλά είναι και ένα ηχηρό μήνυμα σε όσους επέλεξαν τον Τσίπρα για να το κάνει αυτό.

Ασφαλώς οι εκλογές είναι το υπέρτατο δημοκρατικό δικαίωμα των λαών να ψηφίζουν αυτούς που θέλουν να τους κυβερνούν. Όμως, σε τέτοιες περιόδους όπως αυτές που βρίσκεται η χώρα η σύνεση και κυρίως η αποφυγή των απατεώνων θα πρέπει να είναι το βασικό στοιχείο επιλογής των κυβερνώντων.

Αν ο ελληνικός λαός δεν έδινε τη δύναμη στους Συριζαίους και τους ψεκασμένους να κάνουν κουμάντο και να παίζουν στα ζάρια την Ελλάδα, ίσως τώρα να μην είχαμε φτάσει στο χείλος του γκρεμού. Μπορεί να μην ήμασταν καλύτερα, μπορεί να είχαμε ανέργους και φτωχούς. Τουλάχιστον όμως δεν θα είχαμε την Ελλάδα κουρελιασμένη να παρακαλά να κλείσει η συμφωνία. Κι όσα διαρρέει το Μαξίμου ότι απάντησε ο Τσίπρας είναι απλά επικοινωνιακά κολπάκια. Διότι οι μαγκιές δεν περνάνε όταν έχεις ήδη προτείνει μέτρα ύψους 8 δισ. ευρώ και ανεβάζεις ήδη τον λογαριασμό. Μίλησε ο Τσίπρας για ανέργους και φτωχούς όταν στήνει νέο σκηνικό ανεργίας, λουκέτων και φτωχοποίησης.

Το παιχνίδι, λοιπόν, δεν τέλειωσε απλά για τον Τσίπρα, τον Καμμένο, την κυβέρνηση και τον απίθανο περιφερόμενο θίασο. Τέλειωσε και για τον ελληνικό λαό ο οποίος οφείλει να προσέχει στο εξής τι επιλέγει, πόσο δεκτικός είναι στην πολιτική απάτη αλλά και πόσο χρόνος χρειάζεται για να τιμωρήσει τους εγκληματίες που σκοτώνουν σιγά – σιγά τη χώρα.

Είναι και το τέλος της Αριστεράς, το τέλος των ψευδαισθήσεων, το τέλος της Μεταπολίτευσης, το τέλος του λαϊκισμού.

The game is over, λοιπόν και ονοών νοείτωσε μια χώρα που κινείται στην κόψη του ξυραφιού. Ως εδώ και μη παρέκει, η Ελλάδα δεν αντέχει άλλους εξευτελισμούς από κανέναν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. deltaplus avatar
    deltaplus 25/06/2015 22:07:23

    Καλα τολμησε να πει το βρωμοκουμουνι the game is over στον ελληνα......τι να πω; αφου σηκωθηκαν τ'αγγουρια να πηδηξουν τον μαναβη...και ο αλλος;; ηταν απαντηση αυτη;;; δεν τον εστελνε στο διαολο subito;;;του δωσε και το χερι ε ρε καταντια.και υπερηφανη διαπραγματευση.....και αξιοπρεπεια made in πρωτη φορα αριστερα.....

    • ΤΤ avatar
      ΤΤ @ deltaplus 25/06/2015 22:48:29

      Ποιόν λέτε ''βρωμοκομμούνι'' από τους 2 ; Ο Τουσκ είναι σοβαρός δεξιός άνθρωπος, Πολωνός πατριώτης, που ξυρίζεται, πλένεται και βάζει γραβάτα. Οι δε Πολωνοί δεν μοιράζουν διαβατήρια. Ετοιμαστείτε για τον πρώτο αφροελλαδίτη πρωθυπουργό. ¨Οσο για μένα, τα μαζεύω και φέυγω, δεν θα είμαι πάλι ο τελευταίος Εβραίος που φεύγει. Έχει ξαναυπάρξει πρόσφυγες το σόι μου.

      • deltaplus avatar
        deltaplus @ ΤΤ 26/06/2015 01:56:53

        Σωπα που θα ακουσουμε και το ανατολικο μπλοκ να μας πουλαει μουρη.....επειδη ετυχε ενας ψευτης να το παιζει αριστερος πρωθυπουργος......αυτοι τουλαχιστον απο πτωχευσεις ξερουν και δεν θα επρεπε να μιλανε ετσι, αλλα αν ηταν Υπερηφανος ΕΛΛΗΝΑΣ οπως διακυρησει ο πινοκιος επρεπε να τον ειχε στειλει στο αρχιδιαολο.

        • deltaplus avatar
          deltaplus @ deltaplus 26/06/2015 02:01:11

          και για να μην υπαρξει παρεξηγηση ο πινοκιο ηταν ex-ψευτοκουμμουνο νυν αρχιψευτης....

          • deltaplus avatar
            deltaplus @ deltaplus 26/06/2015 02:05:45

            Ποιο μαπα ρατσα απο τους πολωνους δεν υπαρχει, εξ'ου και το αμερικανικο ανεκδοτο αμα ειναι ενας πολωνος υπαρχει ανησυχια αμα υπαρχουν δυο υπαρχει καυγας.δηλαδη επειδη εβαλε γραβατα και πλυθηκε παυει να ειναι πολωνος;;;οχι απλα ειναι πλυμενος και γραβατομενος πολωνος.

          • Λιψ avatar
            Λιψ @ deltaplus 26/06/2015 11:43:01

            Αφού σε σας τους Συριζαίους δεν αρέσουν οι Πολωνοί, τότε φάτε Πακιστανούς, Σομαλούς και Μπαγκλαντεσιανούς. Φάτε καλά, πληρώνει η συμμαθήτρια του Τρότσκυ που το παίζει υπουργός (με τα δικά μας λεφτά)....Αλλά να τους φάτε μόνοι σας τους "παράτυπους", εμείς δεν σας χρωστάμε τίποτα...

        • deltaplus avatar
          deltaplus @ deltaplus 26/06/2015 02:09:37

          Σε ποιους παει να πουλησει αριστεροσυνη το γατακι στην μερκελ και στον τουσκ που εγιναν 40 χρονων για να φανει μαρμελαδα...

          • deltaplus avatar
            deltaplus @ deltaplus 26/06/2015 02:20:25

            Αλλα που ξερουν απο πολωνους και αντολικομπλοκιτες ευρωπαιους τα γατακια;; δεν βγηκαν ποτε απο την γιαφκα τους, κι'αμα εβγαιναν ηταν για πορεια.δεν ειδατε προχθες τον υπερηφανο κυρ παναη που για να χαιρετησει τον πουτιν εσπασε και μεση;;;ειδε ποτε κανεις τον Σαμαρα να σπασει μεση σε χαιρετουρα;;μονο αν πηγαινε εκδρομη στην αφρικη και τον υποδεχοταν πυγμαιοι.

          • Ραβινος avatar
            Ραβινος @ deltaplus 26/06/2015 09:06:05

            Ας μην προσβαλλουμε εναν υπερηφανο λαο οπως ειναι οι Πολωνοι για να καλυψουμε τις δικες μας αβελτηριες .Η Πολωνια σε 20 χρονια θα ανηκει στο κλαμπ των ισχυρων της Ευρωπης οικονομικα και πολιτικα {λογω πληθυσμου ,βιομηχανικης παραγωγης αλλα και υποστηριξης της Γερμανιας }.Οι Πολωνοι αποδειχτηκαν αξιοι τιμων στην διαρκεια του Β !Παγκοσμιου Πολεμου με τις μαχες που εδωσαν και την ανδρεια που επεδειξαν τοσο στο πεδιο της μαχης οσο και στην αντισταση .Το σημαντικοτερο ολων ειναι οτι οι Πολωνοι εφευραν το ρανταρ & τον ανιχνευτη ναρκων που εδωσαν στους Βρετανους για αξιοποιηση και οικειοποιηση ως συνηθως κανουν οι Αγγλοι.Εκλεψαν δε αππο τους Γερμανους και εδωσαν στους Αγγλους την συσκευη κωδικοποιησης των σηματων επικοινωνιας των Γερμανικων στρατευματων με αποτελεσμα οι Αγγλοι μεσω του αποκωδικοποιητη αινιγμα που εφτιαξαν μπορουσαν να ξερουν ο,τι διημειβετο μεταξυ των Γερμανων ιδιως στην προστασια των νιοπομπων τροφοδοσιας και εξοπλισμου που τους εστελναν οι Αμερικανοι .Πολεμησαν δε και εναντιον της Σοβιετικης κατοχης με την επανασταση της Βαρσοβιας που κατεπνιγει απο τα σοβιετικα τανκς.Λιγος σεβασμος λοιπον σ'εναν λαο που ανηκει ψυχη και σωματι στην Ευρωπη και δεν παιζει οπως ο Ελληνικος λαος που ειναι υπευθυνος για ο,τι του συμβαινει .Ηθελεστα και παθεστα για τον ''εξυπνοτερο λαο του κοσμου'' για τον οποιο βεβαια η τυχη του επιφυλαξε να κυβερναται απο εναν μωροφιλοδοξο νεανια οπως ο Τσιπρας .Αυτος του αξιζε αυτον ψηφισε .

          • ευαγγελία avatar
            ευαγγελία @ deltaplus 26/06/2015 08:22:36

            Aλήθεια σε ποιούς; αυτοί κι αν υπήρξαν αριστεροί, σε κομμουνιστικές χώρες με υπαρκτό σοσιαλισμό! Ο αντρέας.. τσίπρας είναι μόνο στα όνειρά του και στην ιδεολογία του.

  2. Kίττυ avatar
    Kίττυ 25/06/2015 23:20:41

    Όπως στο game of thrones έτσι και στο σημερινό eurogroup βολεύουν καλύτερα οι Βούλγαροι (που τους κουράσαμε με τα θέματά μας...) παρά οι Ελληνες !!!! ...καθείς κι οι επιλογές του !!!!

  3. δημης avatar
    δημης 26/06/2015 00:45:24

    Για τον Γιαρουζέλσκι μπροστά στον Μπρέζνιεφ θα πέρασε τον δικό μας... Το "έργο " λέγεται .."δύο ξένοι στην ίδια πόλη "..... τώρα γυρίζουν τη σκηνή δυό κομμουνιστές (χαμηλόβαθμοι ) στην καπιταλιστική Ευρώπη ....

  4. deltaplus avatar
    deltaplus 26/06/2015 02:14:15

    Απλως ξεκινησαν λαθος την διαπραγματευση με το γατακι τον βαρουφακι οι ευρωπαιοι δε ειναι της αμερικανικης σχολης με ασαφιες και παραμυθια, θελουν να βαζεις και την τελεια πανω στο λατινικο ι.αλλα βλεπεις παραμυθιασαν τον λαο που γλυφει κατουρημενες ποδιες για να βολευτει στο δημοσιο.

  5. Διογένης avatar
    Διογένης 26/06/2015 12:25:24

    Θέλω να μεταφέρω ευρύτερα ένα εκπληκτικό σχόλιο που αναρτήθηκε στο facebook, σε λογαριασμό που δυστυχώς δεν μπόρεσα να τον βρω με απλή αναζήτηση, καθώς από ό,τι φαίνεται ο κάτοχός του έχει περιορίσει την πρόσβαση στους φίλου του. Μου το έστειλαν σε Greeklish, κάθησα και το αντέγραψα σε ελληνικούς χαρακτήρες, διότι νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να γίνει ευρύτερα γνωστό: Αλέξη θα στο ΄λεγε στα Αρχαία Ελληνικά, αλλά ξέρει και ότι δεν ξέρεις, αλλά και ότι τα θεωρείς νεκρή γλώσσα και τα καταργείς. Ο Ντ. Τουσκ είναι λάτρης της Αρχαίας Ελλάδας και του πολιτισμού μας. For the record, ο Αλέξης πήγε να πει τις αρλούμπες του σε έναν άνθρωπο που έχει ζήσει την ταπείνωση του λαού του στα χέρια ξένων δυνάμεων τους οποίους υποστήριζαν τα πρωτοπαλίκαρα του κόμματος του Αλέξη. Πού ήταν ο Αλέξης και οι "λεβέντες" του ΣΥΡΙΖΑ όταν κατέβαζε τα τανκς ο Γιαρουζέλσκι στους δρόμους; Όταν ο Αλέξης έτρωγε το πρωινό του το '80, ο Tusk στην Πολωνία έμπαινε σε τεράστιες ουρές για να πάρει μια κονσέρβα να ταΐσει τα παιδιά του, χωρίς να ξέρει πότε θα βρει την επόμενη. Τα συνομήλικά του Πολωνάκια αγωνίζονταν για ψωμί παιδεία ελευθερία, με φυλακίσεις, εξευτελισμούς, χωρίς χρήματα και με τους λεκέδες στα παντελόνια τους να μην οφείλονται στην κόκκινη μπογιά από τις αφισοκολλήσεις του κοπρο-κόμματος!!! Όταν ο συγκεκριμένος τότε φιλοσοβιέτ - φιλοδικτάτωρ και τώρα Συριζαίος συρφετός συντάσσονταν με τον δικτάτορα, ο Tusk έγραφε ιστορία αντιστεκόμενος στην καταπάτηση της ελευθερίας στη χώρα του. Όποιος θέλει ας μπει να δει στο διαδίκτυο εικόνες και βίντεο για το Γκντανσκ και την Πολωνία at the time. Όταν ο Αλέξης έκανε καταλήψεις με ρούχα Παρθένης και με το έτσι θέλω (χωρίς καν δημοκρατικές διαδικασίες αλλά στο όνομα της μαμημένης της δημοκρατίας, παριστάνοντας τον αριστερό και αρνούμενος τα συνταγματικά δικαιώματα των υπολοίπων μαθητών στην μόρφωση, όταν με τη μπούκλα "έκανε μαθήματα" στην Παναγιωταρέα περί αδικαιολογήτων απουσιών, στην Πολωνία έκαναν μάθημα χωρίς θέρμανση, χωρίς κολατσό και οι άνθρωποι προσπαθούσαν να επιβιώσουν την 3η πτώχευση σε διάστημα 20 χρόνων, χωρίς να βρίζουν κανέναν δημοσίως. Όταν ο Αλέξης συντασσόταν με τους διαφόρους παλαβούς δήθεν διαδηλωτές και ρήμαζαν την Αθήνα το 2008, οι Πολωνοί δούλεαν σκληρά να ανορθώσουν την οικονομία τους, να φτιάξουν και να σουλουπώσουν τη Χώρα τους, οι οποίοι τα έχουν καταφέρει σε μεγάλο βαθμό σήμερα. Αν ο Αλέξης δούλευε πραγματικά, ήξερε να σηκώνει τα μανίκια, και ήξερα από μεροκάματο, θα σκεφτόταν πολύ προσεκτικά πριν κάνει τον καμπόσο σε κάποιον στου οποίου την χώρα αν μετρηθεί η φτώχεια με τα standards της Ελλάδας, οι μισοί (20 εκατομμύρια) είναι κάτω από το όριό της. Ο Αλέξης είναι πολύ μικρός για να πιάνει στο στόμα του τέτοιες πομπώδεις εκφράσεις που ούτε ο ίδιος δεν ξέρει τη βαρύτητά τους! Δυστυχώς τέτοια ώρα τέτοια λόγια!

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ Διογένης 26/06/2015 12:35:22

      Διογενη....Οι Συριζαιοι την περασαν οπως ηθελαν την δηλωση Τουσκ. Εδω ειναι στα Αγγλικα ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΕΙΠΕ. It is very obvious that we need decisions, not negotiations." "There is no more time for gambling. The day is coming, I'm afraid, that someone says that the game is over."

  6. Vassilis avatar