#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/03/2011 01:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το παιχνίδι ήταν στημένο από την αρχή




Οι παπαγάλοι βγήκαν παγανιά και άρχισαν το επικοινωνιακό παραμύθι για να χωνέψουμε την τεράστια επιτυχία της Συνόδου Κορυφής.

Τι για θετική εξέλιξη ακούμε, για ευχάριστη έκπληξη, για σήμα στις αγορές ότι η Ελλάδα είναι αποφασισμένη να τηρήσει το Μνημόνιο, για μεγάλη αποφασιστικότητα του κ. Παπανδρέου. Όμως, αυτό που φαίνεται ολοένα και περισσότερο είναι ότι το παιχνίδι ήταν στημένο από πέρυσι, από τη στιγμή που υπογράψαμε το Μνημόνιο κι ας αφήσουν τα κόλπα και τις δήθεν αγωνίες. Διότι από τότε που μας έδωσαν 110 δις και μας είπαν ότι πρέπει να το πληρώσουμε σε 3 χρόνια, και ο χειρότερος μαθητής της ΑΣΟΕΕ γνώριζε ότι αυτό είναι αδύνατο. Η επιμήκυνση ήταν δεδομένη ότι θα γίνει διότι κανείς δεν πίστευε ότι μπορεί μια χώρα, ακόμη και οι ΗΠΑ ότι θα μπορούσαν να φέρουν σε πέρας μια τέτοια συμφωνία. Εκτός κι αν τύπωναν χρήματα…

Γιατί λοιπόν δε μας έδωσαν 10 χρόνια από το Μάιο όταν μας επέβαλαν το Μνημόνιο; Η απάντηση είναι απλή. Ήθελαν να εφαρμόσουμε το Μνημόνιο και τους σκληρούς όρους του, να συνηθίσουμε τον κόσμο, όλους τους Έλληνες σε μια κατάσταση πλήρους καταστροφής που μόνο η σκληρή λιτότητα θα μας βάλει στον ίσιο δρόμο. Οι ξένοι δανειστές μας ήθελαν να περάσουν στην ελληνική κοινωνία τη θεωρία του χάους που λέει: «Ή σφίγγετε κι άλλο το ζωνάρι και αποδέχεστε ασμένως την πολιτική της κυβέρνησης, ή σας αφήνουμε και χρεοκοπείτε».

Ήθελαν επίσης, να προωθήσουν μια σειρά από αλλαγές που σε άλλη περίπτωση η ελληνική κοινωνία δε θα μπορούσε να αποδεχθεί. Και δε μιλάμε για τις σωστές αλλαγές που όντως υπάρχουν στο Μνημόνιο. Μιλάμε για την πλήρη κατάρρευση του ασφαλιστικού και συνταξιοδοτικού συστήματος της χώρας. Τη μείωση των μισθών και των συντάξεων, το μειωμένο εφάπαξ που όμως έχουν πληρώσει οι Έλληνες από την τσέπη τους. Μιλάμε για την πλήρη κυριαρχία του κεφαλαίου, των επιχειρηματιών που κάνουν χρόνια κουμάντο στην Ελλάδα. Μιλάμε για τις επιχειρησιακές συμβάσεις, τις απολύσεις χωρίς να υπάρχουν επιπτώσεις, τη φτώχεια χωρίς να υπάρχουν κοινωνικές εκρήξεις. Όλα αυτά βαφτίζονται «θυσίες» και ο κόσμος δε βγαίνει στους δρόμους διότι πιστεύει ότι έτσι επιτελεί πατριωτικό έργο. Ως πότε όμως;

Και η βασικότερη κρυφή επιδίωξη της τρόικας από πέρυσι ήταν το ξεπούλημα της ακίνητης περιουσίας της χώρας και των επιχειρήσεων που ανήκουν στο Δημόσιο. Φανταστείτε να το έλεγαν αυτό πριν ένα χρόνο. Με τις πέτρες θα τους έπαιρναν. Σε καθεστώς τρόμου για πιθανή χρεοκοπία, όμως, όλα περνούν πολύ εύκολα και χωνεύονται ακόμη ευκολότερα. Για να καταλάβετε τι συμβαίνει, πριν ακόμη ανακοινωθεί το πακέτο συμφωνίας στις Βρυξέλλες ο κοινοτικός επίτροπος Ολι Ρεν έδινε συνέντευξη στο Πρώτο Θέμα και άλεγε:  «50 δισ. ευρώ είναι δέκα φορές οι περικοπές μισθών και συντάξεων του περασμένου έτους. Η ελληνική κυβέρνηση ελέγχει ένα πολύ πλούσιο χαρτοφυλάκιο εισηγμένων και μη εταιρειών, κτίρια και γήπεδα τα οποία μπορούν να ιδιωτικοποιηθούν». Διαμηνύει ότι «ένα πρόγραμμα ιδιωτικοποιήσεων της κλίμακας που η ελληνική κυβέρνηση έχει κατά νου, είναι πράγματι δυνατό να βελτιώσει ουσιαστικά την άποψη που έχουν οι χρηματοπιστωτικές αγορές για την Ελλάδα».
Καταλήγει ότι πέρα από τις περικοπές, το μήνυμα θα είναι προς τις αγορές ότι η Ελλάδα λαμβάνει μέτρα με τα οποία θα μειώσει το δημόσιο χρέος κατά 20 μονάδες του ΑΕΠ. Επιπλέον θα φέρει ξένα κεφάλαια και θα συμβάλλει στην αύξηση του αναπτυξιακού δυναμικού.

Αυτά λέει ο κ. Ρεν και αποκαλύπτει το κοστούμι που μας είχαν ράψει από πέρυσι οι τροικάνοι. Ας μη γελιόμαστε με κραυγές πανηγυρισμού για τη μεγάλη επιτυχία. Και πέρυσι θα μπορούσαν να μας δώσουν περισσότερα χρόνια και μικρότερο επιτόκιο. Το χαλί για τη χειρότερη οικονομική πολιτική της σύγχρονης νεοελληνικής ιστορίας ήθελαν να στρώσουν με τη βοήθεια της κυβέρνησης. Και φαίνεται ότι το κατάφεραν καλά αφού μας σερβίρουν από χθες το κυρίως πιάτο.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 13/03/2011 01:06:23

    Σωστότατες οι διαπιστώσεις. Μιθριδατισμός. Να συνηθίζουμε σιγά σιγά, γιατί είχαμε κακομάθει.
    Λάου λάου μας το πάνε.

  2. Panagiotis anagnostopoulos avatar
    Panagiotis anagnostopoulos 13/03/2011 01:28:45

    Πολύ σωστά, το παιχνίδι ήταν πραγματικά στημένο. Αν πιστεύουν όμως ότι θα τους περάσει, κάνουν μεγάλο λάθος. Η σωτηρία μας πάντως θα είναι αυτοί που κοροιδεύαμε μέχρι σήμερα, οι συνδικαλιστές και κυρίως η ΔΕΗ.

  3. Γιώργος avatar
    Γιώργος 13/03/2011 01:30:48

    http://fw2.gr/11b
    Καληνύχτα και καλή τύχη!

  4. andronikos avatar
    andronikos 13/03/2011 03:12:20

    ΚΑΙ ΝΑΤΟΣ .....Ο ΑΙ ΓΙΩΡΓΗΣ Ο ΔΑΝΕΙΟΥΧΟΣ ΞΕΠΡΟΒΑΛΕΙ....
    ΦΕΡΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΞΕΝΑ ΤΗ ΔΟΣΗ ΣΤΗ ΜΑΣΤΟΥΡΩΜΕΝΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
    Ε ΚΑΙ? ΤΟ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΜΙΑ ΔΟΣΗ ΑΚΟΜΗ ΣΕΝΑ ΝΑΡΚΟΜΑΝΗ ΠΟΙΟ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ??
    ΑΠΛΑ ΤΟΥ ΧΩΝΕΙΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΙΑ ΒΑΘΙΑ ΣΤΑ ΣΚ@@Α ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΡΕΛΟ ΑΓΟΡΙ...Ο ΤΡΟΣ ΚΑΝ ΚΑΛΕ!!!

  5. kiki avatar
    kiki 13/03/2011 07:34:52

    Δεν το εχουν ξεφουρνισει ολο το παραμυθι, εχει και αλλα.
    Και τα ξερουν ολοι τους.Και αλλα , μεχρι να μας γονατισουν πληρως, χειροτερα μετρα, και αυτοι περιχαρεις που θα μας διαλυσουν σαν Εθνος Κρατος, θα μας γονατισουν.
    Κριμα στους εκατομμυρια ανεργους, κριμα στους γεροντες συνταξιουχους, κριμα στους νεους κυριως που θα δουλευουν για ψιχουλα προς δοξα των αγορων και των τραπεζων.Κριμα για το μελλον ολων μας.

  6. Nίκος Θ. avatar
    Nίκος Θ. 13/03/2011 08:16:42

    God bless us all ! Το μέλλον μας πολύ αβέβαιο.

  7. popolaros avatar
    popolaros 13/03/2011 08:37:57

    Στάθης...no comment.

    h**p://www.enet.gr/?i=issue.el.home&date=12/03/2011&s=naytilos

  8. tamam avatar
    tamam 13/03/2011 08:55:08

    Οχι τωρα.
    Απο το 1974 !!!!!!!!!!!! και δωθε.
    Και θεωρω ΑΔΥΝΑΤΟ να αλλαξει κατι.
    Καλημερα σε ολους.

  9. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 13/03/2011 09:24:12

    Ναι, το παιχνίδι ήταν στημένο από την αρχή! Συνεργάστηκαν άψογα τα μπουμπούκια της πολιτικής μας ζωής, με τους εντολείς τους. Οι σύγχρονοι εφιάλτες του τόπου μας με τους επίδοξους κατακτητές μας, τσιράκια και πρωταγωνιστές των συμφερόντων της παγκοσμιοποίησης.
    Ήξεραν καλά το μύθο του Χότζα και τον εφάρμοσαν πάνω σε έναν λαό, που με την ανοχή του 35 χρόνια τώρα, ούτε έβλεπε ούτε κατήγγειλε τα λουκούλλεια φαγοπότια ορισμένων. Είναι κάποιοι που ξεκίναγαν ξεβράκωτοι την πολιτική, ή την υπηρεσιακή, ή την επιχειρηματική καριέρα τους και βρίσκονται σήμερα με αμύθητες περιουσίες. Έτσι και μπορούσε κανείς να κάνει έναν προσεκτικό έλεγχο στο «πόθεν έσχες» τους, το πιο πιθανό να ζητούσε από μόνος του και χάπια και ζουρλομανδύα!
    Στο παιχνίδι τους βεβαίως, επέτρεψαν να μπουν ΔυΝαΤά και τα ντόπια συμφέροντα, παίρνοντας με το μέρος τους τα ΜΜΕ, για να εξασφαλίσουν την παραπληροφόρηση, μετατρέποντας την ενημέρωση σε εξαπάτηση. Οι δημοσιογράφοι, από πρωταγωνιστές της ενημέρωσης έγιναν υπάλληλοι και διακινητές των ειδήσεων, καθ’ υπαγόρευση.
    Ο «λεφτά υπάρχουν», γνήσιο παιδί του συστήματος και λάτρης της παγκόσμιας διακυβέρνησης, πήρε την εξουσία από έναν ευπατρίδη μεν πρωθυπουργό, που μοιρολατρικά όμως είχε αποδεχθεί να συγκυβερνά τη χώρα με το έτερον θηλυκού γένους φρούτο και που είχε φάει ήδη το τρόχισμα της αρκούδας. Έχει τις ευθύνες του και γι αυτό ίσως δεν μιλάει. Όφειλε να πάρει εκείνος τα μέτρα και να μείνει ως τον Μάρτιο!
    Έτσι η μεθοδευμένη κατάρρευση της ελληνικής οικονομίας και η διάλυση του κράτους ως έθνους, είχε πετύχει τον πρώτο της στόχο. Τους χάλασε λίγο η σούπα, όταν στις 29 Νοεμβρίου οι απογοητευμένοι και θιγμένοι από το αποτέλεσμα της 4ης Οκτωβρίου πετάχτηκαν από τα κρεβάτια τους και πήγαν και στήθηκαν στις ατέλειωτες ουρές, για να τελειώσουν με το δεύτερο στοιχείο του ενδοτικού διδύμου. Το πέτυχαν και τώρα με τον Αντώνη τα πράγματα έγιναν ζόρικα!
    Ξεκίνησαν λοιπόν, από τα υποτιθέμενα μαλακά και αντί να σώσουν την οικονομία, που μπορούσαν, άλλαξαν τον τίτλο του ΥΠΕΠΘ ( τον ορισμό της Παιδείας ως Εθνική τον ξωπέταξαν), κατήργησαν υπουργεία υψίστης εθνικής σημασίας για τον τόπο, ψήφισαν νόμο για τους αλλοδαπούς νομίζοντας πως έτσι μπορούν να ξηλώσουν πιο εύκολα το πλεκτό της εθνικής μας συνείδησης και συνοχής. Η παρουσία του θηλυκού διδύμου, Άννας και Θάλειας στο υπουργείο της «απαιδευσίας», φανέρωσε τους στόχους τους.
    Μετά ταξίδεψε και ο ΓΑΠ παντού, κατηγορώντας τη χώρα ως την πλέον διεφθαρμένη και ύστερα πήγε να διαπραγματευτεί δήθεν, τη σωτηρία της. Θυμίζει εκείνην την παροιμία που λέει «να σε κάψω Γιάννη…»
    Και εκείνοι οι καλοί μας «προστάτες», αφού είχαν εξασφαλίσει τα πάντα, ακόμα και την ψήφο των γνωστών πλέον εξαπτέρυγων, τον έστειλαν και ως το Καστελόριζο για να ανακοινώσει επισήμως τη νέα σκλαβιά μας. Τυχαίο; Δε νομίζω! Παράλληλα του έδειξαν και τον τρόπο να περάσει στους «ιθαγενείς» τις δεσμεύσεις του, θυμίζοντάς του το μύθο του Χότζα, που έχει αποδειχθεί ιστορικά ότι είναι πολύ αποτελεσματικός. Μαγειρεμένα όλα, από μαιτρ του είδους, αλά «σοσιαληστικά»!

  10. ανέστης avatar
    ανέστης 13/03/2011 09:37:04

    Μπράβο Αφροδίτη αυτή έτσι ακριβώς έχει η κατάσταση . Μακάρι και άλλοι έλληνες να μπορούσαν να ανοίξουν τα μάτια τους και να δουν την αλήθεια , και πάλι μπράβο . FACTOR νομίζω η παραπάνω καταχώρηση πρέπει να μπεί σαν άρθρο

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/03/2011 09:52:53

    Το παιχνίδι καλά στημένο από το 1990 πάνω στην αρρώστια που κολλήσαμε το 1981. Παροχές, εκφυλισμός, ταξίματα, λαδώματα, ελεγχόμενα ΜΜΕ, μεταβίβαση ΔΕΚΟ σε "Ευρωπέους".

    Ο ΓΑΠ άξιος συνεχιστής του μπαμπά του, τελικά η κληρονομιά του ονόματος ηταν το μόνο που του χρειάστηκε.

  12. Aris. A avatar
    Aris. A 13/03/2011 09:56:46

    Επειδή τα θαύματα διαρκούν τρεις ημέρες τόσο θα κρατήσει και ο επικοινωνιακός κουρνιαχτός από την υπερβολική προπαγάνδα που επιχειρεί η κυβέρνηση.

    Οταν κάποιος θα πάει στο σουπερ μαρκετ πρέπει να πάει με τα ευρώ που δεν του φτάνουν στα ταμεία δεν δέχονται τις επιτυχίες του Γιώργου.

    Οι άνεργοι και ειδικά οι απελπισμένοι πάνω από πενήντα ετών δεν πρόκειται ούτε την Δευτέρα μετά την μεγάλη επιτυχία να βρουν δουλειά.

    Ούτε οι μικρομεσαίοι που επιταγές τους σφραγίζονται και χάνουν τις περιουσίες τους θα βρουν την Δευτέρα τα χρήματα που χρειάζονται.

    Τα νοσοκομεία παραμένουν διαλυμένα και στην μάνα μου δεν δίνει πλέον ο φαρμακοποιός τα πανάκριβα φάρμακα που χρειάζεται και πρέπει να τα πληρώνω εγώ γιατί δεν έχει.

    Ολα αυτά τα κόλπα ίσχυαν παλαιότερα όταν ο κόσμος δεν έχει τα προβλήματα που έχει.

    Οταν στην πράξη θα εφαρμοστούν οι αποφάσεις με ότι αυτό σημαίνει για την οικονομία γιατί στόχος είναι να διαλυθούν τα πάντα ώστε να αγορασθούν τζάμπα τότε να δούμε ποια θα είναι τα αποτελέσματα αυτής της πολιτικής.

    Ο χειμώνας της οικονομίας με την αναδουλειά και τα λουκέτα δεν πρόκειται να φύγει.

    Εχουμε πολύ δρόμο ακόμα.

    Πράγματι το Πασόκ καταφέρνει και περνάει την εικόνα ότι μόνο αυτό μπορεί έστω και με θυσίες και με κοινωνικούς κανιβαλισμούς να φέρτει κάποιο αποτέλεσμα.

    Αυτό είναι το επικίνδυνο να συνηθίσεις την συνύπαρξη σου με το δημιό σου.

    Καλή Κυριακή σε όλους.

  13. siakkas avatar
    siakkas 13/03/2011 10:14:09

    Κάποτε ο Χότζας, γνωστός για τα μυθεύματα και τον ανατολίτικο δονκιχωτισμό του ζήτησε απο την γειτόνισά του την κυρα Ελένη το τσουκάλι της (πήλινο αγγείο για παρασκευή φαγητού) για να φιλέψει κάτι μουσαφίρηδες που θα είχε το βράδυ.

    Καλοκάγαθη η κυρα Ελένη του το δίνει, αλλά με την προϋπόθεση να της το επιστρέψει την άλλη μέρα.
    Πράγματι το βράδυ ο Χότζας είχε φιλοξενούμενους στο σπίτι του καθώς η Ελένη είδε φως κ άκουσε φωνές στο απέναντι σπίτι που έμενε ο Χότζας, βλέποντας κρυφά απο το μικρό παραθυράκι του χαμόσπιτου της.

    Την άλλη μέρα ο Χότζας της επιστρέφει το τσουκάλι της πλυμένο καθαρό και μαζί άλλο ένα πολύ μικρό τσουκαλάκι μινιατούρα.
    -Όλα καλά Χότζα;

    -Ναι ναι δώξα τον Αλλάχ, έκανα φασόλια και χόρτασαν όλοι οι καλεσμένοι χάρη στο τσουκάλι σου

    -Και αυτό το μικρό τσουκαλάκι τι είναι; δεν είναι δικό μου!

    -Α!! Δε σου είπα γειτόνισά μου, το τσουκάλι γέννησε και έκανε αυτο το μικρό!

    Τον πίστεψε η κυρα Ελένη άλλωστε Χότζας είναι αυτός κατι θα ξέρει και στο τέλος τέλος κερδισμένη βγήκε απο την καλοκαρδία της.

    Μετά απο μια εβδομάδα ο Χότζας ξαναζήτησε το τσουκάλι της. Είχε πάλι είπε μουσαφίριδες.

    -Μετά χαράς Χότζα μου. Απάντησε η κυρα Ελένη.
    Κ όντος το βράδυ πάλι φώτα φωνές στο σπίτι του Χότζα.
    Οι μέρες περνούσαν, οι βδομάδες ο Χότζας δεν επέστρεφε το τσουκάλι.
    Μια και δυό η κυρα Ελένη πηγαίνει στο σπίτι του και του ζητάει το λόγο.

    -Χότζα; που είναι το τσουκάλι μου; Σα να άργησες να μου το επιστρέψεις!

    -Α!! Δέ σου είπα γειτόνισά! Το τσουκάλι πέθανε.

    -Τι ειναι αυτά που μου λές Χότζα; Πεθαίνουν τ άψυχα;

    -... Από τότε που γεννούν πεθαίνουν κ όλας γειτόνισσα.

    Καλή Κυριακή σε όλους-ες.

  14. pink floyd avatar
    pink floyd 13/03/2011 10:34:13

    Οχι ολοι. Μη γενικευεις.Αρκετοι εχουν φυγει απο το τρενο των δυο μεγαλων κομματων και των εξαπτερυγων τους.Αυτο που πρεπει να καταλαβουμε ολοι μας ειναι πως δεν υπαρχει προοπτικη με σταικουρες αρουληδες και χατζηδακηδες απο τη ΝΔ.Λυπαμαι που το λεω γιατι μεχρι και το 2004 τους ψηφιζα. Ευτυχως ομως καταλαβα οτι δεν ειχα καμια σχεση με καλομαθημενα που εκαναν ονομα μεσα απο δημοσιες σχεσεις ,που εβγαλαν εκατομμυρια ευρω σαν ευρωβουλευτες που απλα ειναι υπαλληλοι τραπεζιτων σαν γνωστους δημοσιογραφισκους .Να μην ξεχναμε οτι με αυτη τη πολιτικη του μνημονιου συμφωνουν ΠΑΣΟΚ ΛΑΟΣ ντορα ΚΟΥΒΕΛΗΣ και η μιση ΝΔ που κατα δηλωση της και υπερηφανως εχει ψηφισει τα μισα νομοσχεδια της τροικας-ΠΑΣΟΚ που κυβερναει. Επομενως ή το βουλωνουμε και αποδεχομαστε τους καθε λογης σταικουρες ή ψηφιζουμε αριστερα ή ψηφιζουμε αγνωστα εξωκοινοβουτικα κομματα τυπου σπιθα παμετ κλπ. Η ΝΔ ειναι μερος του μνημονιου και τελικα ειναι και αυτη κομμα μνημονιου. Για αυτο το λογο απο τη στιγμη που υπερ του μνημονιου ειναι ολοι οι προηγουμενοι τα ποσοστα της θα μενουν στο 20 % και θα ωθουνται χαμηλοτερα απο τις πιεσεις του ΛΑΟΣ κια της Ντορας. Λυπαμαι φιλοι νεοδημοκρατες ο ΓΑΠ ειτε μονος του ειτε με τα εξαπτερυγα θα παραμεινει πολλα χρονια στον σβερκο μας και οποιος εχει ανοιχτει οικονομικα με δανεια και τετοια καλη αλλη ζωη και οχι ανεργια

    • thanasis avatar
      thanasis @ pink floyd 13/03/2011 11:51:52

      απομονωστε τα παπαγαλακια του συστηματος
      και στηριξτε καθε αντιμνημονιακη προσπαθεια

  15. thanos avatar
    thanos 13/03/2011 11:11:31

    Αδελφια , ας δουμε το δασος των αποφασεων που παρθηκαν για τα επομενα 20 χρονια (2015-2035) Συμφωνα με τα
    συμπερασματα ,περα απο την ανταγωνιστικοτητα, περα απο την εκποιηση
    περιουσιας , περα απο τα σκληρα αντικοινωνικα μετρα τι θα συμβει?
    Ο Ελληνικος λαος , μεσα απ το μνημονιο ,τις διευκολυνσεις, τους μηχανισμουςκαι τις αγορες , θα εχει πληρωσει στους δανειστες - τοκογλυφους
    500 δισ για τοκοχρεολυσια 250 δισ για τοκους και 250 απο την αναπτυξη
    του ΑΕΠ για να μειωσει το χρεος (ως ποσοστο του ΑΕΠ στο 60%-70%)
    1 τρισ λοιπον για την 20αετια. Το ερωτημα ειναι αυτη την εθνικη αφαιμαξη και την συνεπαγωμενη κοινωνικη δυστυχια θα την αφησουμε
    στην ¨ευφυια" του ΓΑΠ και του "πολιτικου συστηματος" η πρεπει
    να εχει λογο και η κοινωνια .....

  16. Fanis avatar
    Fanis 13/03/2011 11:14:30

    Η "οριστικη λυση" ειναι η απαγορευση εξοδου του γαπ απο Ελλαδα.

    Κατασχεση των τηλεφωνων του επισης.

    Ο γαπ ειναι επικινδυνος,χωρις να το θελει και δυστυχως χωρις να ειναι σε θεση
    να το καταλαβει..
    Καπου ειδα σε καποιο τεστ εχουν το IQ του σε ψηφοφορια.
    Τυχαιο ναναι?
    Τελικα μας προεκυψε "αληθεια της Κυριακης" ..
    Ολοι το ξερουμε,ολοι το λεμε,ολοι το βλεπουμε ,αλλα .."ντρεπομαστε" (η και φοβομαστε) να το πουμε ανοικτα.
    Να ..παινευτουμε για το IQ του..

  17. brankaleon avatar
    brankaleon 13/03/2011 11:43:28

    Ξεδιπλώνεις την πραγματικότητα με την μεγαλύτερη σαφήνεια.
    Πρέπει όλος ο κόσμος της ζωντανής (πραγματικής) εργασίας, να επανεξετάσει όλα τα φοβικά σύνδρομα, μαζύ με τα όποια λάθη συνετελέσθησαν όλα τα προηγούμενα χρόνια.
    Το δίλημμα που πλέον γίνεται ορατό είναι, ...
    ΠΛΟΥΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ, Ή ΠΛΟΥΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.

    "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ" ΤΩΝ ΛΙΓΩΝ Ν' ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ Ή ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΛΩΝ ΣΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ

  18. thanasis avatar
    thanasis 13/03/2011 11:50:10

    οι golden boys και οι τοκαγλυφοι πανηγυριζουν
    βρικαν εναν τροπο να υποθηκευσουν τον ορυκτο
    πλουτο της ελλαδος βοηθουντων και της
    συμμοριας των προθυμων αλλα και των
    οσφυοκαμπτων υπαλληλων τους

  19. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/03/2011 11:59:42

    Τα 50 Δις απο Ακινητη περιουσια τι ειναι???
    ΝΑ σα πω εγω??
    Ειναι η εμπραγματη εγγυση του Δανειου.. ειπα πιο πανω ετσι κ αλλιως ειναι δεσμευμενα απο τη Δανειακη… αλλα επειδη ΞΕΡΟΥΝ οτι δε θα εχουμε $$ να πληρωσουμε… θα ερθουν οι ΔΑΝΕΙΣΤΕΣ να παρουν ΑΚΙΝΗΤΑ πανω στο Δανειο στην πραξη… και οχι για να μειωσουν το Χρεος… αυτα ειναι για τους τσαλαπετεινους…
    Σου λεει… δεν θα παρω $$, εχω στη θεωρια σε συμβαση τη Γη τους αλλα θα με λυντσαρουνν τι κανω??? Την αγοραζω πλαγιως και τη χωνω πισω απ το δανειο που εδωσα.. ετσι ειναι safe το Δανειο, ασε που αν πληρωσουμε και απο πανω τους μενουν τ ακινητα, να βγαλουν εγγυητικες πανω τους και να ξαναδανειστουν ΑΛΛΑ και να ξαναδανεισουν οι δανειστες με τα ΑΚΙΝΗΤΑ ΜΑΣ τσαμπα και να εχουν 1000% κερδος !!!
    ΟΚ ΚΑΡΝΤΑΣΙΑ ???

    ΑΝΤΙ ΣΕ ΟΛΑ… φλωροι, ξεπουληματιες.

    ΠΠ

  20. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 13/03/2011 12:00:17

    Την επιτυχία που διατυμπανίζουν, ούτε οι ίδιοι φυσικά τη πιστεύουν.
    Ομάδα που κερδίζει δεν την αλλάζεις, έτσι δε λένε? Τα δημοσιεύματα που κάνουν λόγο για "αντικατάσταση παπ-παγκ πυκνώνουν.

    Η κατάσταση είναι πολύ πιο σοβαρή και από τις χειρότερες υποψίες μας.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 13/03/2011 12:09:20

      Οι αριθμοί είναι αμείλικτοι, με την επιμήκυνση σε υπερδιπλάσιο χρόνο αποπληρωμής οι τόκοι για τα 110 δις σχεδόν υποτριπλασιάζονται, από 7,5 δις το χρόνο γίνονται 19 δις.

      Το χρέος των 350 φυσικά δεν απομειώνεται με εκποιήσεις 50 δις στα χαρτιά.

      Δεν ξέρουμε τι είδους δεσμεύσεις έχουν αναλάβει, τις χειρότερες δυνατές ασφαλώς, σήμερα έβλεπα τον πρόεδρο της ευρωπαϊκής τράπεζας επενδύσεων στο πρωινό της κυριακής, απευθυνόταν με σκαιό και προκλητικό ύφος και στους δύο, σε σημείο που ως και αυτά τα παπαγαλάκια αναγκάστηκαν να διαμαρτυρηθούν.
      Το πνεύμα του ήταν: τι δουλειά έχετε εσείς και ο λαός να ασχολούνται με τα κέρδη των τραπεζών και τις προμήθειες της Goldman Sachs από τις συναλλαγές και τις πωλήσεις CDS.

      Μιλάμε πλέον για αποθράσυνση, για ανοιχτές απειλητικές τραπεζικές μαφίες.
      Οι άνθρωποι σκοτώνουν, όχι αστεία.

  21. kouklos avatar
    kouklos 13/03/2011 18:37:18

    Γιατί η εκπομπή Ζούγκλα από και καιρό τώρα τα έχει βάλει με τους συνδικαλιστές της ΔΕΗ; Τυχαίο;;; δεν νομίζω!!!
    Αν έχουμε μία ελπίδα είναι αυτοί οι συνδικαλιστές. Εάν τα πουλήσουμε όλα τώρα μετά τι θα έχουμε;; ευτυχώς έχουμε και αυτά και μας έσωσαν και μπορούμε να διαπραγματευόμαστε.

  22. anonymous avatar
    anonymous 13/03/2011 19:30:59

    Να Αντώνη γιατι δεν έπρεπε να πα΄ς είναι εντελώς αφερέγγυος

  23. Γιώργος Β Χ" avatar
    Γιώργος Β Χ" 14/03/2011 10:38:01

    Ψυχραιμία παιδιά! Οι Ευρωπαίοι έχουν ήδη αποδεχτεί την αποτυχία του μνημονίου καθώς και τα χάλια απ' τα λογιστάκια που μας έστειλαν.
    Αν οι "φωστήρες" μας καταφέρουν να πείσουν ότι μόνο η ανάπτυξη πλέον θα δώσει χρήματα τότε θα έχουμε τις πρώτες θετικές εξελίξεις.