#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/07/2011 19:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το νερό του Καματερού



Του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτη

Οι πιο αγανακτισμένοι των αγανακτισμένων ήταν ΠΑΣΟΚ. Το ψήφισαν. Και λέω ήταν, γιατί πια δεν είναι. Το χαιρέτισαν και κάθε μέρα που περνά το χαιρετούν χιλιάδες.
Γιατί οι εξαπατηθέντες, τα θύματα της κολοσσιαίας πολιτικής απάτης του Οκτωβρίου του 2009 είναι κατεξοχήν οι τότε ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ.
Δεν είναι απλά αυτοί που κατάπιαν αμάσητη την παραμύθα του «λεφτά υπάρχουν». Είναι κι οι εργαζόμενοι που κατέβαινε μαζί τους στο πεζοδρόμιο το ψηλό παιδί από τη Μινεσότα και σήκωνε κι εκείνος την γροθιά του κατά των απείρως ηπιότερων μέτρων διάσωσης, που με ειλικρίνεια πρότεινε ο Κώστας Καραμανλής.
Είναι αυτοί που βλέπανε στο πεζοδρόμιο δίπλα τους τις σοσιαλιστικές στελεχάρες, που σήμερα καταβροχθίζουν μισθούς, συντάξεις, την ίδια τη χώρα, και τους στέλνουν κι από πάνω τα ΜΑΤ να τους ψεκάσουν με σοσιαλιστικό μπαϊγκόν και να τους αργάσουν την πλάτη με προοδευτικές ράβδους.
Οι πιο τσαντισμένοι απ’ όλους στην Πλατεία, σε όλες τις πλατείες και τους δρόμους της Ελλάδας είναι όσοι εμπιστεύθηκαν τον άνθρωπο που απειλούσε να σουτάρει την COSCO και μετά σερβίριζε γονυπετής τσάϊ στον φωνακλά πρόεδρο της.
Το ΠΑΣΟΚ για πρώτη φορά χάνει τον σκληρό πυρήνα της παραδοσιακής πολιτικής του βάσης. Δεν αναφέρομαι στους κομματικούς πελάτες, στον έτσι κι αλλιώς παράλυτο μηχανισμό και στα αμέσως εξαρτώμενα ρουσφέτια. Αναφέρομαι στην βάση του κοινωνικού ΠΑΣΟΚ, στο ΠΑΣΟΚ που προσδοκούσε από την ηγεσία του ένα μίνιμουμ εθνικής αξιοπρέπειας και κοινωνικής δικαιοσύνης.
Οι πολίτες, όταν ο ένας τους υπόσχεται να τους δώσει κινίνο κι ο άλλος διατείνεται ότι θα θεραπεύσει το πρόβλημα με μέλι, διαλέγουν το μέλι. Πάντα το ανώδυνο είναι πιο θελκτικό. Όταν ο ένας σου υποσχόταν λελογισμένη λιτότητα κι ο άλλος χτυπιόταν ότι θα δώσει ακόμη κι αυξήσεις γιατί «λεφτά υπάρχουν», λογικό είναι να διαλέξεις το δεύτερο. Γιατί κανείς δεν ήθελε να πιστέψει που είχαμε φτάσει. Τώρα όμως, όσοι φάγανε το δούλεμα είναι διπλά οργισμένοι απ’ όσους επέλεξαν την λογική φωνή των μετριοπαθών θυσιών και των αναγκαίων μεταρρυθμίσεων, που πρότεινε ο Κ. Καραμανλής. Ο Γιώργος τους πούλαγε φούμαρα ακόμη και για αυξήσεις και τελικά τον τσακώσανε στο κρεβάτι με ολόκληρη Τρόϊκα. Κι όχι μόνο αυτό αλλά αποκαλύφθηκε ότι με το ΔΝΤ τα ΄χανε από πριν. Το «Λαέ μου, δεν είναι αυτό που νομίζεις», εδώ δεν παίζει. Λαέ, είναι αυτό που νομίζεις, γιατί είναι αυτό που βλέπεις και νοιώθεις στο πετσί σου. Αυτοί λοιπόν που θα περιλάβουν με μένος το ΠΑΣΟΚ θα είναι κυρίως πρώην πράσινοι ψηφοφόροι. Οι απατημένοι. Η ψήφος τους θα είναι έγκλημα τιμής, για την προδομένη πολιτική πίστη τους.
Ως πριν λίγες μέρες οι σκιντζήδες του Μνημονίου κι οι επικοινωνιακές παραδουλεύτρες τους φούσκωναν σαν παγώνια και με κακεντρέχεια επικαλούνταν τις εναντίον του Αρχηγού της ΝΔ δηλώσεις ευρωπαίων αξιωματούχων, ως «αποδείξεις» δικαίωσης της καταστροφικής πολιτικής τους. Το φάρμακο «αλλεπάλληλες αυξήσεις φόρων επί φόρων, περικοπές δαπανών», θωρήθηκε πανάκεια δια πάσαν νόσον και πάσαν μαλακίαν από την μεταπολιτευτική παράγκα.
Ανακυκλωμένοι πρώην ρηγάδες, κνίτες που στα γεροντάματα ανακαλύψανε τις χαρές των Γκραν Πρι, όλη η δουλόφρονη «αριστερά του φουά γκρα» (Αλέκα πόσο δίκιο είχες!) και νυν τσανάκια του παραιτηθέντος, βγήκαν στο μεϊντάνι για να λοιδορήσουν τον Αντώνη Σαμαρά και να κάνουν φουλ σέρβις στο ημιδιαλυμένο ΠΑΣΟΚ.
Τώρα όμως ένα - ένα βγαίνουν διεθνή ΜΜΕ, κολοσσοί των ΗΠΑ και του πλανήτη, και πολιτικοί, όπως ο Υπουργός Οικονομικών της προεδρεύουσας της ΕΕ Πολωνίας και τρίβουν στα μούτρα των σαστισμένων ευρωπαίων ηγετών, του υπό προθεσμία ΓΑΠ και των εξαπτέρυγων του, την άθλια πολιτική τους. Και σημειώνουν όλοι την σθεναρή στάση του Αντώνη, κόντρα στο βρώμικο ρεύμα, κόντρα σε όλες τις πιέσεις. Στάθηκε μόνος. Όταν πιστεύεις με δύναμη σε κάτι, όταν έχεις φλόγα μέσα σου για τον τόπο σου και τον Λαό σου, τότε το κάνεις αυτό.
Με λίγα λόγια, το μοναδικό δήθεν «φάρμακο» τους αποδείχθηκε «νερό του Καματερού». Όχι απλά επειδή το λένε οι New York Times και η Wall Street Journal αλλά γιατί η ίδια η πραγματικότητα τους τρίβει στα μούτρα την παταγώδη αποτυχία αυτής της πολιτικής. Σκοτώνει την αγορά, μεγαλώνει τα ελλείμματα, το χρέος, την ανεργία. Έφερε βαθιά ύφεση κι αν συνεχίσουμε έτσι, θα οδηγηθούμε σίγουρα σε πτώχευση. Κι εμείς θα βουλιάξουμε αλυτανδροι κι αυτοί, οι έξω, όχι μόνο θα χάσουν τα λεφτά τους αλλά θα τιναχτεί στον αέρα η ευρωζώνη και θα υπάρξουν απρόβλεπτες συνέπειες και για την ίδια την Αμερική. Τελικά Γιώργο, άμα καταφέρεις να ξεπατώσεις και την Ελλάδα και την πατρίδα της μαμάς, σε ποιο σπίτι θα γυρίσεις; Που θα πάει το έρμο το ελικόπτερο;
Εν τω μεταξύ, κάτι πανεπιστημιακές νούλες, μαζί με «φιλιππινέζες» των ΜΜΕ, όλοι χρυσοκάνθαροι, παχιοί – παχιοί σαν αρνιά το Πάσχα, περιφέρονται μαζί με περιδεείς υπό προθεσμία κυβερνητικούς και μοιράζουν με το βυτιοφόρο «μεσοπρόθεσμο» και «μνημόνιο». Κάποιοι είναι απλώς ευηθείς. Πολλοί όμως είναι απλώς αδίστακτοι τσαρλατάνοι, καλοταϊσμένοι στο Πρυτανείο, χωμένοι σε ιδρύματα, επιτροπές, ΜΚΟ, πανεπιστήμια. Έχουν δε το θράσσος να κουνάνε το δάχτυλο στο Λαό και στην Αξιωματική Αντιπολίτευση υπερασπιζόμενοι αυτό το πολιτικό «νερό του Καματερού», το οποίο και τότε είχε την υποστήριξη μεγάλης εφημερίδας του μεταπολιτευτικού τύπου, που σήμερα το παίζει Μνημόνιο και ξερό ψωμί.
Λοιπόν, εγώ, αδέρφια, απλώς θα θυμίσω το τραγικό τέλος που είχε ο Γιώργος Καματερός…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. player avatar
    player 09/07/2011 19:24:51

    ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΖΥΓΙΣΘΟΥΝ ΟΛΟΙ........ΣΑΝ ΤΙΣ ΚΑΛΠΙΚΕΣ ΛΙΡΕΣ.....
    ΚΑΙ ΗΔΗ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΛΛΙΠΟΒΑΡΕΙΣ.
    Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΠΤΩΣΗΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΤΟΜΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΤΟΜΟΣ.

  2. anonymous avatar
    anonymous 09/07/2011 19:28:48

    Α μην ξεχάσω έκανε και ο Χρυσοχοίδης σχόλια. Καλά ποιος τον ρωτάει αυτόν και πετάγεται σαν την ........

  3. petros avatar
    petros 09/07/2011 19:38:54

    σε ολα θα συμφωνησω εκεινο που ξεχασες ειναι η συναινεση. ολοι το λεγανε τον οκτωβρη του 2009 να γινει οικουμενικη , να κανουν μεγαλες αλλαγες και τομες αλλα που , αλαζονια και ....... εξεταστικες .και οταν ηρθε το αβγο στον κωλο και επρεπε να παραδεχτουν και παλι την ανακολουθια τους και την αποτυχια τους , κυριως επειδη η τροικα βλεποντας να καταρεει το πασοκ και θελοντας να ειναι σιγουρο οτι η επομενη κυβερνηση (ΝΔ) θα δεχθει αυτα που υπογραφουν τωρα , αρχισε να ψελλιζει για συναινεση . για ποιο λογο μετα 18 μηνες και εχοντας την πλειοψηφια ,τα συνδικατα και μια αντιπολιτευση υπευθυνα να υποδεικνυει τα σωστα και τα λαθος . ποιος τον εμποδισε να κυβερνησει .δυστυχως οταν υπογραφεις (μνημονιο 1 ) σε τοσο δυσκολη καμπη για την χωρα πρεπει να εισαι πολυ πολυ σιγουρος γι αυτο που κανεις .να το εχεις καρατσεκαρει εκατο χιλιαδες φορες .και εαν παρ ελπιδα στην απευκταια περιπτωση αποτυχεις τοτε δεν κλαψουριζεις και εκβιαζεις (δεν υπαρχουν λεφτα τον ιουλιο ,χρεωκοπουμε κλπ) . Αφου ζητησεις συγνωμη κανεις ΧΑΡΑΚΙΡΙ για τα εντεκα εκατομυρια ψυχες που πηρες στο λαιμο σου ,και αλλα δεν ξερω ποσα που θα γεννηθουν αργοτερα και δεν θα ξερουν γιατι πληρωνουν και γιατι στα μετοχολογια ολων των επιχειρησεων την πλειοψηφια την εχουν ξενοι.

  4. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 09/07/2011 19:39:49

    Αδελφέ, λόγια καθαρά και σταράτα:έστω ότι αύριο ο Α.Σ.αναλαμβάνει καθήκοντα πρωθυπουργού σε καμμένη γή.Τι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ προτίθεται να πράξει και με ΠΟΙΟΥΣ.Μην το ταλαιπωρούμε άδικα το ζήτημα.Ο κόσμος απαιτεί ΑΠΟΛΥΤΩΣ ξεκάθαρες θέσεις.Εχει -όχι μόνο- κουραστεί, αλλά και αηδιάσει.Πρόσεξε ότι η οργή δεν κάνει διακρίσεις χρώματος...

    • Kostas avatar
      Kostas @ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 10/07/2011 17:58:50

      Θα αρχίσει να καλλιεργεί τη καμμένη γη. Απέδιδε, όσο οι πραγματικοί δουλευτές της την αξιοποιούσαν σωστά. Ίσως αυτή να είναι η ελπίδα για το μέλλον μας. Να ξαναγυρίσουμε εκεί που άρχισε το λάθος. Και να ξαναδημιουργήσουμε τη κοινωνία μας και τη παιδεία μας , χωρίς βαρύγδουπες , ακατανόητες και ανεφάρμοστες διεθνιστικές ξενόφερτες επιρροές. Αρκεί τα λάθη να μην επαναληφθούν. Η ώρα της ειλικρινούς επικοινωνίας με το λαό έχει φθάσει. Και ο Σαμαράς δεν πρέπει να επαναλάβει το λάθος του κάθε αρχηγού , αλλά όχι και ηγήτορα. Αναδείχθηκε με δημοκρατικές διαδικασίες ευρείας συμμετοχής. Εκεί πρέπει να βασίσει τις αποφάσεις του.

  5. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 09/07/2011 19:41:26

    ΦΩΤΟΜΟΝΤΑΖ: Γιωργάκη αυτός ο Κρανιδιώτης γράφει για μια φωτογραφία στην οποία έχουμε σηκωμένη την...γροθιά μας!!! Να πάρεις τηλέφωνο να του πείς ότι πρόκειται για φωτομοντάζ. Έτσι είναι τα πράγματα κύριε Κρανιδιώτη. Σας το επιβεβαιώνω και εγώ. Απλώς περνούσαμε από εκεί μετά από συμβουλή της μαμάς μας. Και αν μάλιστα δεν μας είχε κοροιδέψει ο Καραμανλής και ξέραμε ότι δεν υπήρχαν και λεφτά δεν θα περνούσαμε καθόλου από κει. Ούτε την γροθιά μας σηκώσαμε και ούτε μουτζώσαμε κανέναν. Σας τα λέω αυτά για να αποκαταστήσω την αλήθεια και για να μην μας περάσετε για τίποτε αγωνιστές ή κρυπτοαγανακτισμένους!!!

  6. Δάφνις Φλιντ avatar
    Δάφνις Φλιντ 09/07/2011 20:03:24

    Θυμίζω την υπόσχεση για μία και μόνο εξεταστική… Και δημοσιεύματα σαν αυτό των New York Times και Wall Street Journal είναι ιδιαιτέρως χρήσιμα. Γιατί αν ο δρόμος που προτείνει ο Σαμαράς στις παρούσες συνθήκες είναι πλέον κατά γενική ομολογία ο ενδεδειγμένος, τότε οι (συνειδητότατες) εγκληματικές για τη χώρα επιλογές του ΠΑΣΟΚ οφείλονται είτε σε απειρία/ασχετοσύνη/ηληθιότητα και πάσης φύσεως διανοητικά προβλήματα είτε σε δόλο. Μόνο που φοβάμαι ότι στη «μία και μόνη» τα ελαφρυντικά του πρότερου έντιμου βίου και του εν βρασμώ δεν θα πείσουν και πολύ…

  7. mixalios avatar
    mixalios 09/07/2011 20:06:16

    Αχ, ρέ Φαήλο, αμα έχεις κέφια κεντάς.

  8. Κώστας avatar
    Κώστας 09/07/2011 20:08:27

    «Λαέ μου, δεν είναι αυτό που νομίζεις»...

    Aχαχαχαχαχαχα!!!

  9. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 09/07/2011 20:17:54

    Αγανακτισμένοι του ΠΑΣΟΚ, που ξεγελάστηκαν...μου θυμίζουν γυναίκα που ενώ ο σύζυγος έχει απιστήσει γύρω στις 100 φορές εν γνώση της, να ξαναπέφτει στην αγκαλιά του αποδεχόμενη την ανθοδέσμη και το μονόπετρο...πιστεύω ότι οι περισσότεροι είναι φαν του΄΄κατά συρροήν εξαμαρτείν΄΄...

    • ήγγικεν avatar
      ήγγικεν @ ΕΥΑ 10/07/2011 18:22:01

      Σωστή!!

  10. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ 09/07/2011 20:29:58

    Πολύ καλό άρθρο και με επισημάνσεις, άμεσες και έμμεσες, προς πολλούς. Μείζον θέμα θα είναι η συσπείρωση, οι οπαδοί του ΠΑΣΟΚ πιθανότατα να απέχουν στην πλειονότητά τους, κατά συνέπεια το στοίχημα για τη ΝΔ στο σκηνικό μειωμένης συμμετοχής είναι να συσπειρώσει την βάση της και να κερδίσει ψήφους αφενός με το μεταναστευτικό αφετέρου με την έμφαση στην αντίθεση στην φορολογία.
    Όχι στους φόρους και όχι στην ανεξέλεγκτη μετανάστευση είναι δύο θεμελιώδη συνθήματα, τα οποία είναι δυνατόν να χρησιμοποιηθούν σε αυτήν την κατεύθυνση.

    • man8os avatar
      man8os @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ 09/07/2011 20:58:27

      Να δικαστουν οι υπαιτιοι αυτης της πολιτικης. Αν αυτο δεν γινει ολα τα αλλα θα ειναι επουσιωδη.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ man8os 09/07/2011 21:02:40

        Οπωσδήποτε πρέπει να υπάρξουν δίκες. Οι Παπανδρέου θα πρέπει να παραμείνουν εντός Ελλάδας με κάθε τρόπο.

  11. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 09/07/2011 21:00:33

    Θα θυμίσω ότι ο Άρης Πορτοσάλτε, εκ των βασικών προπαγανδιστών και "εκλαϊκευτών" της μνημονιακής πολιτικής, έλεγε το 2010 ότι με τη μείωση των μισθών των ΔΥ θα επέλθει ο αποπληθωρισμός. Εννοείται ότι ακόμα τον περιμένουμε. Ο φραγκολεβαντίνος ιμάμης του τεμένους του Μνημονίου κ. Πορτοσάλτε, φρονίμως ποιών, δεν επανέλαβε τις μπαρούφες περί αποπληθωρισμού....
    Να προσθέσω ακόμα ότι πολύ καλή αποδόμηση της μνημονιακής οικονομικής πολιτικής έχει κάνει ο Γιάννης Βαρουφάκης. Στο youtube μπορείτε να βρείτε πολλές ομιλίες και συνεντεύξεις του.

  12. leon avatar
    leon 09/07/2011 21:18:36

    να γραφεις πιο συχνα για να γελαει και λιγο το χειλακι μας
    πολυ καλος οπως παντα

  13. Manos-UK avatar
    Manos-UK 09/07/2011 22:32:24

    Αγαπητέ Φαήλο
    δεν γράφω συχνά, αλλά παρακολουθώ σαν Ελληνας του εξωτερικού τα τεκτενόμενα... Εχεις απόλυτο δίκιο αλλά πιά είναι η εναλλακτική λύση? Το είχα πει μήνες πριν, η παράταξη εξελίχθηκε απαντώντας στις επιτακτικές ανάγκες των καιρών. Ο ΚΚ ο Α το γνώριζε καλά αυτό. Ωρα για νέα σελίδα με αποχρώσεις αμιγώς πατριωτικές μακρυά απο κομματικά καλούπια. Ο πρόεδρος να κάνει την υπέρβαση, η ΝΔ έχει κλείσει και αυτή τον ιστορικό της κύκλο. Εκτακτο συνέδριο και βήμα στο μέλλον...

  14. O Θείος avatar
    O Θείος 09/07/2011 23:14:38

    Για την ακρίβεια, οι σούπερ πιο αγανακτισμένοι των αγανακτισμένων, ήταν πελάτες του ΠΑΣΟΚ.
    Όμως οι κάπως λιγότερο πιο αγανακτισμένοι των αγανακτισμένων, ήταν πελάτες της ΝΔ.
    Οι λοιποί, είχαν μπεί στα μικρότερα μαγαζιά μόνον για να "χαζέψουν εμπόρευμα" - η πελατεία εκεί είναι εικονική.

  15. TIMAIOS avatar
    TIMAIOS 09/07/2011 23:33:17

    Μονος Φαιηλε, οπως το λες...

  16. Underdog avatar
    Underdog 10/07/2011 00:30:37

    Σωστά όλα αυτά κ.Κρανιδιώτη αλλά να μην υποτιμάται η εξάρτηση του Πασόκου ψηφοφόρου από το Κόμμα. Λένε - λένε αλλά στις εκλογές δύσκολο έως ακατόρθωτο να μην ψηφίσουν πάλι το ίδιο στη συντριπτική τους πλειοψηφία. Από συζητήσεις σας πληροφορώ ότι ναι μεν κάνουν γενική κριτική και καταφέρονται κατά των μέτρων γιατί η τσέπη πονάει , αλλά παράλληλα σερβίρουν ως ικανό τον Μπένυ (Χιλλ) για " να ανατρέψει τη δύσκολη συγκυρία , που εξάλου ο Καραμανλής και η Δεξιά τη δημιούργησαν ".

  17. netakias avatar
    netakias 10/07/2011 00:37:00

    Φαήλο εσύ που τα λες καλύτερα από μένα και βγάζεις και κανένα λόγο εδώ κι εκεί, προσπάθησε να πείς στον κόσμο ότι χεστήκαμε για το τι λένε οι ξένοι για το προγραμμα τους Σαμαρά.

    Αμάν πια. Ακουσα πάλι για 1.466 φορά τον κωλοτούμπα στον Real να λέει ο τάδε πρωθυπουργός, ο δείνα ευρωπαίος είπαν κακά λόγια για τον Σαμαρά και το ΖΑΠΠΕΙΟ.

    ΜΑ ΧΕΣΤΗΚΑΜΕ ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ. Ο Γάλλος πρωθυπουργός θα κοιτάξει να σωθούν οι ΓΑΛΛΙΚΕΣ τράπεζες, ο Γερμανός να κάνουν πλιάτσικο οι ΓΕΡΜΑΝΙΚΕΣ εταιρίες, ΣΚΑΣΙΛΑ ΤΟΥΣ Η ΕΛΛΑΔΑ.

    Αν ο Σαμαράς σώσει την Ελλάδα και βλάψει την χώρα τους θα πάνε με τον ΓΑΠ. ΤΙ ΠΙΟ ΦΥΣΙΚΟ;;;;;;;

    Δεν λέω να κάνουμε αντάρτικο, αλλά να νιώσουν ότι είμαι έταιροι κι όχι εταίρες, θέλουμε να είμαστε συνεργάτες κι όχι βαποράκια. Μόνο έτσι θα μας σεβαστούν...

  18. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 10/07/2011 01:57:17

    "Προχωράμε μπροστά, με τη σιγουριά ότι, το Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα, μπορεί να φέρει και πάλι το χαμόγελο, την ελπίδα στον κάθε Έλληνα, στην κάθε Ελληνίδα."

    http://www.youtube.com/watch?v=PygVxHDcavM&feature=related

  19. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 10/07/2011 03:12:18

    Δεν είναι ο Καραμανλής και η δεξιά μόνο, είναι όλο το μεταπολιτευτικό σαθρό οικοδόμημα που διαμόρφωσε αυτή τη κατάσταση και ειδικά η ...εϊτίλα (80's).
    Ο Καραμανλής μπορεί σε επίπεδο στενών συνεργατών να απέτυχε πατάγωδώς -και γι' αυτό δε του φταίγανε ούτε οι αμερικανοί, ούτε κανείς άλλος-, αλλά προεκλογικά στάθηκε έντιμος ως προς το πολιτικό σκέλος.
    Η φράση "λεφτά υπάρχουν" θα μείνει στην ιστορία ως το μνημειώδες απάυγασμα της μεταπολιτευτικής βλακείας και νοσηρότητας, όπως και η εικόνα με το υψωμένο χέρι.
    Κατά τ' άλλα, είναι ο Σαμαράς ο λαϊκιστής, που έχει μια άλλην άποψη (για άλλους σωστή, για άλλους εσφαλμένη, δεν έχει σημασία γιατί αξιολογείται από τους πολίτες) και την διατυπώνει μέσα από ένα "χ" επεξεργασμένο πρόγραμμα.
    Τουλάχιστον σε αυτό το σημείο οι σοβαροφανείς αναλυτές, θα έπρεπε να αναγνωρίσουν πως μεγαλύτερος λαϊκιστής από τον Παπανδρέου δεν υπάρχει!
    Μπορεί να διαφωνούν με τη πρόταση Σαμαρά (θεμιτό), και εγώ και ο κάθε ένας σαν απλός πολίτης μπορεί να διαφωνώ σε διάφορα σημεία, αλλά δεν τον είδα στους δρόμους να περιφέρεται πουλώντας λαϊκή τρέλα, ούτε να πετάει προεκλογικές σπίθες που αγγίζουν τα όρια της αθλιότητας, αν δε τα ξεπερνούν ίσως!
    Ούτε του δόθηκε η προεδρία του κόμματος με κληρονομικού χαρακτήρα τερτίπια.
    Εκτός των άλλων σε επίπεδο οικονομικού σχεδιασμού είναι σαφώς πιο μπροστά από το πασόκ της στυγνής και τυφλής οικονομικής αφαίμαξης.
    Σε ένα δε υπουργικό συμβούλιο που στα δικά μου μάτια τουλάχιστον 1-2 στελέχη αξίζουν (Ραγκούσης, Μανιάτης) ίσως και κανα-δυό άλλοι που μέσα στη γενικότερη στραβή πολιτική τους διαμορφώνουν και κάτι υγιές, είναι ξεκάθαρο πως δεν υπάρχει προοπτική να δημιουργηθούν οι συνθήκες ανάταξης της οικονομίας και συνεπόμενα του κοινωνικού ιστού.
    Αυτό το βλέπουν όλοι όσοι διαθέτουν τη στοιχειώδη αντίληψη να το δουν...

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ Γιώργος Μεσσηνία 10/07/2011 04:24:41

      Το σχόλιο πήγαινε στον underdog, ωστόσο με την ευκαιρία, συμφωνώ με τον netakias και κυρίως με τη νοοτροπία του.
      Όντως, δεν πάει τίποτα μπροστά στη ζωή, θα είχαν μείνει όλοι και όλα στάσιμα αν ακούγανε το τι λένε οι άλλοι και οι κάθε είδους "άλλοι".
      Χεστήκαμε 100 φορές, αυτό δεν αποτελεί κριτήριο σε καμία περίπτωση και για κανέναν...

      • Kennan avatar
        Kennan @ Γιώργος Μεσσηνία 10/07/2011 04:54:39

        Γιώργο, που βρίσκεσαι; Εμείς είμαστε στο Ακρογιάλι

        • Γιώργος Μεσσηνία avatar
          Γιώργος Μεσσηνία @ Kennan 10/07/2011 05:15:10

          Αχ!
          Ζηλεύω, γιατί εκτός των άλλων αυτό είναι το παλιό στέκι μου η περιοχή εκεί...
          Εχθές ήμουν κιτριές

          • Γιώργος Μεσσηνία avatar
            Γιώργος Μεσσηνία @ Γιώργος Μεσσηνία 10/07/2011 05:21:13

            Και θα βρίσκομαι στην αγκαλιά του μορφέα οσονούπω!

            Υ.Γ Στη πατρίδα κατεβαίνω για κανά τριημεράκι, κανονικά μένω Αθήνα λόγω μεταπτυχιακού και λοιπών υποχρεώσεων.
            Καλά να περάσετε!

  20. Chris Theocharis avatar
    Chris Theocharis 10/07/2011 03:14:31

    "Το χαιρέτισαν και κάθε μέρα που περνά το χαιρετούν χιλιάδες..." και που πάνε αυτοί οι χιλιάδες ρε Φαήλο;

  21. RYaN avatar
    RYaN 10/07/2011 03:20:30

    Αν ο οποιοσδήποτε είχε τη λύση στο τσεπάκι του, τότε θα εμφανιζόντουσαν χιλιάδες πρόθυμοι ημεδαποί και αλλοδαποί για να την εφαρμώσουν. Δεν θα ήταν ανάγκη αυτός ο κάποιος να έχει ένα πασίγνωστο όνομα και μία λαμπρή θέση - θα αρκούσε να ήταν ο οποιοσδήποτε που θα το δημοσιοποιούσε τεκμηριωμένα.
    Αλλά ακόμα και αν δεχτούμε ότι ο Α.Σ. έχει μία καλύτερη θεραπεία, τότε για να την εφαρμώσει θα πρέπει να πείσει τα "κονκλάβια" της ΕΕ και του ΔΝΤ. Αν δεν το καταφέρει, τότε το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο και χειρότερο (ή θα συρθεί στο δρόμο των προσταγών τους, ή θα απομονωθεί με χρεωκοπία, ή θα ρίξει κι αυτός τη γνωστή ατάκα του ΓΑΠ ότι ως αντιπολίτευση δεν είχε όλη την εικόνα).

  22. RYaN avatar
    RYaN 10/07/2011 03:21:52

    Αν ο οποιοσδήποτε είχε τη λύση στο τσεπάκι του, τότε θα εμφανιζόντουσαν χιλιάδες πρόθυμοι ημεδαποί και αλλοδαποί για να την εφαρμώσουν. Δεν θα ήταν ανάγκη αυτός ο κάποιος να έχει ένα πασίγνωστο όνομα και μία λαμπρή θέση - θα αρκούσε να ήταν ο οποιοσδήποτε που θα το δημοσιοποιούσε τεκμηριωμένα.
    Αλλά ακόμα και αν δεχτούμε ότι ο Α.Σ. έχει μία καλύτερη θεραπεία, τότε για να την εφαρμώσει θα πρέπει να πείσει τα "κονκλάβια" της ΕΕ και του ΔΝΤ. Αν δεν το καταφέρει, τότε το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο και χειρότερο (ή θα συρθεί στο δρόμο των προσταγών τους, ή θα απομονωθεί με χρεωκοπία, ή θα ρίξει κι αυτός τη γνωστή ατάκα του Γ.Π. ότι ως αντιπολίτευση δεν είχε όλη την εικόνα).

  23. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 10/07/2011 21:39:39

    Πάντα έχει κέφια ο Φαήλος και κεντάει!!!!!!
    Μπράβο.

  24. Αννίτα avatar
    Αννίτα 10/07/2011 22:13:03

    `Επιτέλους Φαήλο εμφανίστηκες στην σκηνή.΄ Εγραψες πάλι κ όπως πάντα μεγάλες αλήθειες. Ετσι έχουν τα πράγματα δυστυχώς. Οι έλληνες μέσα στον πανικό τους κ τον φόβο τους για τα νέα μέτρα που θα έπαιρνε ο κ. Καραμανλής ψήφισαν αυτόν που τους κορόϊδεψε κ μετά τους έθαψε. Δεν είχαν την απλή λογική να σκεφτούν ότι το προηγούμενο χρέος ήταν διαχειρίσιμο κ με λιγότερα ανώδυνα μέτρα από τα σημερινά. Ισως αυτό το στραπάτσο να γίνει μάθημα σε πολλούς και να κρίνουν σωστότερα. Και μια κ λέμε για κρίσεις..... και λογικές...Ας δούν τον τεράστιο αγώνα που κάνει ο Σαμαράς για να γλιτώσουμε όσο κ όσα μπορούμε από την καρμανιόλα, σκέψου, από τώρα πριν ακόμα γίνει πρωθυπουργός αγωνίζεται. Γιατί πολύ απλά πιστεύει αυτό που είπε στο Ζάππειο ΙΙ. " Είμαστε ο σπόρος που δεν πεθαίνει "

  25. ΑΜΟΡΓΟΣ avatar
    ΑΜΟΡΓΟΣ 10/07/2011 23:43:04

    ΑΓΑΠΗΤΕ κ.ΚΡΑΝΙΔΙΩΤΗ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΑΠΑΤΕΩΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΩ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ,ΕΝΤΙΜΟ ΔΕΚΑ ΖΩΕΣ ΔΕ ΘΑ Μ'ΕΦΤΑΝΑΝ.
    Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ Ο ΤΟΠΟΣ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕ ΟΤΑΝ Ο ΛΑΟΣ ΕΒΑΖΕ ΤΟ ΕΜΕΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠ' ΤΟ ΕΓΩ(ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ).
    ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΟΤΙ ΣΥΝΤΕΛΕΙΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΑΛΑΓΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ,ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ''ΑΠΑΤΗΜΕΝΕΣ''ΒΛΕΠΩ .

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΑΜΟΡΓΟΣ 11/07/2011 11:42:44

      Η ανάγκη εκπαιδεύει...

  26. blue nile avatar
    blue nile 11/07/2011 00:01:00

    Φαήλο μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες.
    Πάντως οι μισοί πασόκοι φίλοι μου δηλώνουν οτι έγιναν κοψοχέρηδες...όταν όμως προχθές πήγα να συζητήσω με τους άλλους μισούς για την επικαιρότητα τους είπα: ξέρετε τώρα με την κρίση ...και αυτοί μου απάντησαν: ποια κρίση !!!

  27. ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
    ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 11/07/2011 11:30:15

    Οι αρρωστοι ΠΑΣΟΚΟΙ(καρεκλατοι,στελεχοι, χορτασμενοι,και σε αναμονη φαγητου) που δεν μετανιωνουν με τιποτε και οι υπολοιποι Ελληνες(πρωην ψηφοφοροι σε κατασταση λυπης και ντροπης και ολοι οι υπολοιποι Ελληνες).
    Διχασμος του εθνους μοιαζει.
    Αλλα ολοι τρελλαμενοι.

  28. periklis avatar
    periklis 19/07/2011 19:03:59

    Ο Φαηλος με Λογο-ατακα κενταει. Ο Φαηλος θα μπορουσε μονος του να συνταξει το μανιφεστο της Νεας Μεταπολιτευσης. His way , his Greek way ,που ελεγε κι ο Σινατρα. Θα περασει κι ο καιρος των δανεικων, θα ρθει κι ο καιρος των Ιδανικων ! Επισης συμπληρωματικα ας Διαβασουμε ξανα, το αρθρο του κ. Χρυσανθου Λαζαριδη "Τελος Εποχης" . Σε λιγες αραδες ανοιγει και κλεινει τη πληγη-Πασοκ, συνοψιζοντας την πεμπτουσια της μεταπολιτευτικης παραγκας. !