#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/08/2010 11:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το μητσοτακαίικο άδειασε τον Μαρκογιαννάκη



Το τελευταίο διάστημα που παραθέριζε ο βουλευτής Χανίων με το γέρο Μητσοτάκη, ο τελευταίος του πούλησε υποσχέσεις ότι θα γίνει Νο2 στην προσπάθεια της κόρης του και γενικώς ότι υπολογίζουν σ΄ αυτόν. Όντως έτσι διέρευσε στην Κρήτη και αυτό είχα μεταφέρει στο Antinews σε προηγούμενο σχολιασμό μου.

Ο Μαρκογιαννάκης, λοιπόν, τσίμπησε - ως ξεροκέφαλος που είναι - και έπαιξε ενώπιον των ΜΜΕ τον ρόλο του θιγμένου καπετάνιου που τάχα μου δεν του ζητήσανε το λόγο όταν η ΝΔ διάλεξε τον βουλευτή Λασιθίου Γιάννη Πλακιωτάκη για υποψήφιο Περιφερειάρχη Κρήτης. Όμως, από εσωτερικές πηγές διέρρευσε η πληροφορία ότι στην συνάντηση του Ρεθύμνου είχαν κληθεί ΟΛΟΙ οι βουλευτές Κρήτης της ΝΔ και απλώς ο Μαρκογιαννάκης δεν παρέστη. Επομένως, η κίνησή του ήταν προσχηματική για να φύγει από τη ΝΔ και να πάρει δήθεν τη θέση του συνοδηγού στο αμάξι της Μπακογιάννη.

Και πριν αλέκτωρ φωνήσαι τρις και αφού ο Μαρκογιαννάκης διαγράφηκε, η κυρία κόρη Μητσοτάκη τον άδειασε ... Θα υποστηρίξει - λέει - κάποιον για Περιφερειάρχη Κρήτης (ο οποίος δεν θα είναι ο Πλακιωτάκης αφού του αρνήθηκε κατά πρόσωπο) αλλά "δεν είναι ακόμα η ώρα να το ανακοινώσει".

Κοινώς, καπετάν Χρήστο πάτησες την μπανανόφλουδα, Και να πεις ότι δεν ήξερες τους Μητσοτάκηδες, να θεωρήσουμε ότι παρασύρθηκες λόγω του χαρακτήρα σου. Αλλά ήξερες! Τότε στις αυτοδιοικητικές εκλογές τα τέλη της δεκαετίας του 90 που είχατε συγκρουσθεί. Το μόνο που σου απομένει τώρα είναι να σιωπήσεις και κάποια στιγμή στο μέλλον μπορεί και να επιστρέψεις στη ΝΔ μετανιωμένος σαν τον Σουφλιά.

Μανώλης Μ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Enas Chaniotis avatar
    Enas Chaniotis 29/08/2010 12:04:48

    O...Ξεκουκουλοτάτσις είσαι?

  2. Νικόλαος Μ. avatar
    Νικόλαος Μ. 29/08/2010 12:41:00

    Πείτε μου ένας άνθρωπος ο οποίος δεν έχει άμεσα συμφέροντα απ΄το Μητοτσακαίικο, με ποιο σκεπτικό ψηφίζει Ντόρα ή τον υιό Μητσοτάκη ή πιθανώς τον υιό Μπακογιάννη-Μητσοτάκη; Δεν θα μπορέσω να τους καταλάβω ποτέ... Στο λαιμό μου κάθεται.

    • aris avatar
      aris @ Νικόλαος Μ. 29/08/2010 17:14:19

      Δίκιο έχεις.
      Η Δημοκρατία είναι δύσκολο πράγμα.
      Και υποστηρίζεις Αντώνη Σαμαρά είπαμε;
      Έτσι εξηγείται.Ορθώς δεν καταλαβαίνεις...

  3. anonymous avatar
    anonymous 29/08/2010 12:44:39

    Δε σας έγραψα εδώ ότι η Ντόρα θα διαπραγματευτεί το Μαρκογιαννάκη με το Καρπενήσι;

  4. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 29/08/2010 12:51:53

    χεχεχε!

    Παλιά τους τέχνη ...κόσκινο!

    Μπας και κατέβει η ίδια η θυγάτηρ τελικά;

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ χελιδόνι 29/08/2010 15:52:28

      Χελιδόνι,
      αυτό που λες είναι πολύ πιθανό να γίνει, εάν και εφόσον τα γκάλοπ που παραγγέλνει η ίδια, της δίνουν τέτοιου είδους ελπίδες. Μα στην Κρήτη η Ντόρα και γενικά το μητσοτακέϊκο, δεν έχουν καμιά τύχη! Αν είχαν, κάποιο από τα παιδιά του πολύτεκνου πατρός φαμίλια θα δοκίμαζε την κάθοδό του εκεί, σαν ξεκίνημα πολιτικής σταδιοδρομίας!
      Η μόνη της ελπίδα για να στεφθεί και περιφερειάρχης Κρήτης, είναι να τη στηρίξει το συνεταιράκι της ο ΓΑΠ, σε ανταπόδοση των υπηρεσιών της. Το μόνον όμως που δεν θα υπολογίσουν, σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο, είναι ότι οι ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ στην Κρήτη, βγάζουν σπυριά ακούγοντας και μόνο το όνομα του "ενορχηστρωτή" των Ιουλιανών!
      Ο Μαρκογιαννάκης ελπίζω να κατάλαβε, ότι του είχαν επιφυλάξει το ρόλο της λεμονόφλουδας και να εμπέδωσε πια τα αποτελέσματα του «δις εξαμαρτείν…»!
      Πάλι στην Ευρυτανία καταφεύγουν, για να σώσουν την παρτίδα, υπολογίζοντας στην ευαισθησία των ανθρώπων της!

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Αφροδίτη 29/08/2010 16:31:18

        σιγά να μην αναγνωρίσει ο ΓΑΠ παροχή υπηρεσιών, σε οποιονδήποτε! Στην Κρήτη ή αλλού, το μόνο που ενδιαφέρει το ΠΑΣΟΚ είναι η διάσπαση των δυνάμεων της ΝΔ. δεν πρόκειται να ανταποδώσουν τα εισπραττόμενα. Δείτε τι γίνεται με τον Τατούλη.

      • Αφροδίτη avatar
        Αφροδίτη @ Αφροδίτη 29/08/2010 18:05:49

        @ δρόμος
        Έχεις δίκαιο για τη βασική επιδίωξη του ΠΑΣΟΚ! Έχεις σκεφθεί όμως το ενδεχόμενο, να πάρει ο ΓΑΠ καμιά τέτοια οδηγία από τους έξωθεν εντολοδόχους του, ειδικά για τη συγκεκριμένη Περιφέρεια; Απέδειξε τουλάχιστον ότι στις διαταγές τους κάθεται σούζα και τις εκτελεί αμέσως! Άλλωστε υπάρχουν πολλοί συγκεκαλυμμένοι τρόποι στήριξης! Κατεβάζει π.χ. κάποιον που δεν «τραβάει» καθόλου, για να χάσει από χέρι από το αουτσάιντερ!

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ Αφροδίτη 29/08/2010 21:22:24

        Καλά τους Ευρυτάνες τους εκμεταλεύονται εδώ και χρόνια, άντε με κανένα διορισμό στο δημόσιο σαν κλητήρες, άντε με κανά μνημόσυνο και κανα κόλυβο...γνωστά κι απεχθή!

        Στην Κρήτη όμως, αν το παίξουν ανεξαρτησία και φορολογικός παράδεισος;;;

      • Αφροδίτη avatar
        Αφροδίτη @ Αφροδίτη 29/08/2010 22:41:18

        Χελιδόνι, αυτό είναι και το βασικό επιχείρημα των λεγόμενων Kρητών αυτονομιστών! Επικαλούνται την αυτάρκεια του νησιού και προπαντός την «εκμετάλλευση» που υφίστανται από τη Μητέρα Πατρίδα!!!
        Τους τάζουν ευσχήμως φορολογικούς παραδείσους και Ελβετικό επίπεδο διαβίωσης, με ελκυστικό παράδειγμα την Κύπρο! Προ ολίγων μόλις μηνών ο «επίτιμος» ανέφερε το νησί σε δήλωσή του ως « η χώρα της Κρήτης»! Τυχαίο; Δε νομίζω! Αντίθετα νομίζω πως κάποιων τα αυτιά χάιδευε!

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ Αφροδίτη 30/08/2010 01:00:36

        Αφροδίτη μου, σημασία έχει , ότι καλό από αυτή την οικογένεια η Ελλάδα ποτέ δεν είδε!

  5. δρόμος avatar
    δρόμος 29/08/2010 13:01:35

    από τη δήλωσή της "εγώ είμαι Κρητικιά, θα δώσω μάχη για την Κρήτη", παράλληλα με την επίκληση του "κόμματος των Ευρυτάνων", θα μπορούσε να πει κανείς ότι...όλα να τα περιμένουμε! ακόμη κι αυτό

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ δρόμος 29/08/2010 13:33:00

      Ξεχνά φαίνεται, ότι η Αριάδνη έδωσε τον μήτο στον Θησέα!

      Μπερδεύεται φαίνεται, γιατί σήμερα οι ψηφοφόροι της ΝΔ τον Θησέα τους, τον λένε Αντώνη!

  6. mitsosms avatar
    mitsosms 29/08/2010 14:03:07

    Συγγνώμη αλλά το άδειασμα που ακριβώς βρίσκεται; Δεν ανακοίνωσε όνομα η Μπακογιάννη. Και έχει αποδείξει ότι δεν κάνει βιαστικές κινήσεις. Εδώ ούτε κόμμα δεν ίδρυσε ακόμα.

    • SERTIS avatar
      SERTIS @ mitsosms 29/08/2010 15:33:02

      το άδειασμα είναι ότι ο μαρκογιαννάκης είχε πει ότι θα βάλει για περιφεριάρχης......το ότι δεν το στηρίζει είναι η μεγαλύτερη παραδοχή ότι δεν τραβάει....
      επίσης η πιάτσα είναι μικρή και όλοι ξέρουν λτι σε κανονικό γκάλοπ η φάρα ίναι πιο κάτω από το επίσημο κόμμα της νδ

      • aris avatar
        aris @ SERTIS 29/08/2010 17:07:30

        Περίμενε πρώτα να γίνουν τα γκάλλοπ.Μην προτρέχεις.
        Υπομονή....

  7. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 29/08/2010 14:06:23

    Ίντα έπαθες μωρέ σύντεκνε,μαρκοζανάτση; Άλλο κοπέλι μωρέ θα στηρίξει το μητσοτατσέικο; Ωχού, κουζουλάδα πού κανες μωρέ!

  8. panatha avatar
    panatha 29/08/2010 14:29:00

    Εκκενωσεις βοθρων, " Ο ΑΧΟΡΤΑΓΟΣ ".

  9. Σολιαληστής avatar
    Σολιαληστής 29/08/2010 14:32:07

    Δεν τον χάλασε η ματαιοδοξία ή έπαρση και η αλαζονεία τουλάχιστον ωφέλησε το κόμμα που αρχίσει να ξεμουχλιάζει.

  10. Tassos avatar
    Tassos 29/08/2010 15:30:18

    Πάντως σαν ΝΔ δεν μας συμφέρει αυτό. Καλύτερο θα ήταν να φορτωθεί όλη την πολιτική πλέμπα και σαβούρα που υπάρχει η Ντόρα. Οπως στις εσωκομματικές εκλογές :-) Θα με πεις φτάνει και το όνομα Μητσοτάκης για να έχεις τον ορισμό της πολιτικής πλέμπας αλλά καλό θα ήταν ο Αντώνης να αρχίσει να πετάει και άλλους από το παράθυρο. Χωρίς αλεξίπτωτο.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Tassos 29/08/2010 16:26:43

      πρόσεχε να μην είσαι από κάτω, σούρχονται.

  11. Ηλίας avatar
    Ηλίας 29/08/2010 16:19:48

    Ποιός είναι ο Γιάννης Μανουράς;

  12. Aris. A avatar
    Aris. A 29/08/2010 19:59:05

    Α ρε Μαρκόγιαννη ακόμα δεν κατάλαβες ότι για τους Μητσοτάκηδες νυν υπερπάντων η οικογένεια.
    Σιγά μην σε αντιμετώπιζαν ως ισότιμο.
    Κρίμα έχασες την χρυσή ευκαρία να στήσεις την δική σου δυναστεία στα Χανιά τώρα που οι μετοχές της οικογένειας πέφτουν πανελλαδικά.
    Αν καθόσουνα στην άκρη και παρέμενες παραταξιακός στις επόμενες εκλογές θα ήσουν πρώτη μούρη στο Καβούρι στα Χανιά και χωρίς του Μητσοτάκηδες στα πόδια σου.
    Δεν χρειαζόνταν να κάνεις τίποτα.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Aris. A 29/08/2010 21:13:51

      @ aris A.

      Αυτό που λες είναι πολύ σωστό γιατί ο Μαρκογιαννάκης δεν είναι φελός. Έχει αποδείξει ότι έχει ικανότητες.

      • Tassos avatar
        Tassos @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 29/08/2010 21:28:27

        Πού ακριβώς? Στις δίκες που υπερασπίζονταν εμπόρους ναρκωτικών?

      • Aris. A avatar
        Aris. A @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 29/08/2010 21:33:05

        Εζησα ως φοιτητής στα Χανιά τις εκλογές του 1989-1990.
        Ο Μαρκογιαννάκης είναι ο μόνος εκτός από την οικογένεια Μητσοτάκη που επιβίωσε πολιτικά στα Χανιά για τόσα πολλά χρόνια.
        Νομίζω ότι είχε συκρουσθεί μαζί τους επειδή στήριζαν τον άλλο γόννο τον Βιρβιδάκη.
        Για αυτούς που ζούνε το νησί περιμένω έαν σχολιασμό για την τοπικιστική έχθρα που υπάρχει μεταξύ Ηρακλείου και Χανίων.
        Πιστεύω ότι Ο Μαρκογιαννάκης ως υποψήφιος θα συναντούσε δυσκολίες αποδοχής από τους Ηρακλειώτες.
        Ο Πλακιωτάκης επειδή το Λασήθι είναι ποιό ουδέτερη περιοχή μάλλον μπορεί να παίξει καλύτερα και στους δύο νομούς.

  13. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 29/08/2010 22:19:00

    Ο ΜΑΡΚΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΠΑΤΗΣΕ ΤΗΝ ΜΠΑΝΑΝΟΦΛΟΥΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΝΩΡΙΣ.
    ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΕΚΛΑΙΓΕ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΥΠΟΥ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ; ΑΠΟ ΛΥΠΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΔ; ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΕΝΟΙΑΖΕ!
    ΑΠΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΝΩΡΙΣ ΟΤΙ... "ΕΤΕΛΕΙΩΣΕ"! ΤΕΡΜΑ Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΡΙΕΡΑ, ΤΕΡΜΑ ΟΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΦΙΛΟΔΟΞΙΕΣ, ΤΕΡΜΑ ΣΤΙΣ ΦΙΛΟΔΟΞΙΕΣ ΤΟΥ ΝΑ ΠΟΛΙΤΕΥΤΕΙ Ο ΓΙΟΣ ΤΟΥ... ΓΕΝΙΚΑ ΤΕΡΜΑ.
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ!

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ ΜΑΝΙΑ 29/08/2010 23:17:09

      ΜΑΝΙΑ, τίποτα δεν είναι κακό! Αν παίζει κάτι τέτοιο, δεν έχει παρά να τους αποκηρύξει και να ζητήσει συγνώμην από την παράταξη που τον τιμά τόσα χρόνια.
      Εδώ ο γιος της Ντόρας και υποψήφιος δήμαρχος Καρπενησίου παρακαλώ, με σημερινή συνέντευξή του στη Real, τράβηξε μια ωραιότατη «αποκήρυξη» του πατέρα του! Το έκανε ασφαλώς για να εκμηδενίσει τους λόγους στήριξής του από τη Ν.Δ. Το έκανε όμως!
      Ο Μαρκογιαννάκης γιατί να κωλώσει και αν μάλιστα κατάλαβε πως χρησιμοποιήθηκε;

  14. kouklos avatar
    kouklos 29/08/2010 23:26:00

    Είχε καιρό ο μητσωτός
    να "αεριστει" λιγάκι,
    τις κραταγε για χαρη σου
    χρηστο μαρκογιαννακη.

    Ηθελε να'ναι ετοιμος
    και να εντυπωσιασει,
    πως μ'ενα κλασιμο μπορεί
    την Κρητη να διχάσει.

    Μαρκογιαννακη πηρες τουλαχιστον και εσυ καμμια φρυγανιερα η τοστιερα απο την ΖΗΜΕΝΣ.
    Ετσι να εχεις ενα ενθυμιο, υποτακτικε μου, της υπολογης συνεργασιας σου με την ΝΤΟΡΟ- ΦΑΥΛΟ -ΚΡΑΤΙΑ...

  15. SERTIS avatar
    SERTIS 30/08/2010 00:36:16

    http://hellas-orthodoxy.blogspot.com/2010/08/blog-post_5866.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+blogspot%2Fhellas-orthodoxy+%28Hellas-Orthodoxy%29

  16. diasapollon avatar
    diasapollon 31/08/2010 22:59:22

    Κρίμα γιά τον φίλτατο κ Ντορογιαννάκη,τι να κάνει τώρα να αλλάξει πάλι το όνομα και να το κάνει Μαρκογιαννάκης,ντροπή γιά έναν κρητικό.Υπομονή μωρέ συ σύντεκνε ο Μητσοτάτσης κάπου θα σε χώσει,περίμενε,μην βιάζεσαι.