#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/04/2011 15:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το μεγαλύτερο πρόβλημα της χώρας είναι η κυβέρνηση Παπανδρέου



 

Ακούω συχνά το επιχείρημα ότι για να αυξηθούν τα φορολογικά έσοδα, «πρέπει επιτέλους να πάει κάποιος  φυλακή»!

Ουδείς νομίζω διαφωνεί ότι υπάρχουν πολλοί φοροφυγάδες, που έπρεπε να βρίσκονται ήδη στη φυλακή.

 

Κατ΄ αρχήν ο  πρώτος και μέγιστος όλων των …φοροφυγάδων είναι το κράτος! Είναι ο πρώτος διδάξας!

Οφείλει δεκάδες εκατομμύρια ευρώ στα ασφαλιστικά ταμεία.

Επί πλέον,  παρανόμως, καθυστερεί την επιστροφή, αν θυμάμαι καλά, περίπου 4.6 δις ευρώ , ΦΠΑ σε ιδιώτες.

 

Όμως, αν εσείς χρωστάτε ένα ευρώ στο δημόσιο από την επομένη της βεβαίωσης του,  αρχίζουν να τρέχουν τα πρόστιμα και οι προσαυξήσεις, που σε πολλές περιπτώσεις υπερβαίνουν την αρχική οφειλή. Πέραν του ότι κινδυνεύετε με αναγκαστική εκτέλεση και ποινική δίωξη.

Όταν όμως, σας χρωστάει το κράτος, τα επιστρέφει όποτε γουστάρει και μάλιστα χωρίς ούτε καν τον νόμιμο τόκο!

Ένα τέτοιο κράτος, είναι ποτέ δυνατόν να το σέβονται οι πολίτες;

 

Πολύ φοβούμαι ότι στην κυβέρνηση  κάνουν  ένα μεγάλο λάθος.

Όσο αυστηροί και να γίνουν οι νόμοι, όσους και να κλείσουν φυλακή, τα έσοδα δύσκολα θα αυξηθούν γιατί απλούστατα πολλοί πλέον αντικειμενικά δεν μπορούν να πληρώσουν. Γιατί δεν έχουν!

Γιατί ήδη το κράτος τα έχει «πάρει»  ή τα «παίρνει» καθημερινά από  τους πολίτες:

-με τις οριζόντιες περικοπές μισθών

-με τι μειώσεις των συντάξεων

-με την περαίωση

-με τη «τακτοποίηση» των ημι-υπαιθρίων

-με την αύξηση των τιμολογίων των ΔΕΚΟ. Μόνο στις συγκοινωνίες το εισιτήριο αυξήθηκε κατά 40%!

-με την αύξηση της φορολόγησης

-με το φόρο στα καύσιμα, τα ποτά και τα τσιγάρα! Η τιμή της βενζίνης ….αισίως σκαρφάλωσε στο 1.70!!! Την παρέλαβαν 90 λεπτά, αν θυμάμαι!

Για τις επιχειρήσεις αφήστε τα καλύτερα!

 

Δεν ξέρω κανένα ιστορικό προηγούμενο να αυξάνονται τα έσοδα του δημοσίου σε περιόδους ύφεσης!

 

Επειδή, λοιπόν, θα  την πληρώσουν πάλι οι φουκαράδες, ας αφήσει η κυβέρνηση κατά μέρους την ρομφαία και ας αναζητήσει τρόπους να κάνει τα ..βασικά.

Οι εφορίες έχουν  ξεχαρβαλωθεί από το σύστημα του κ. Παπακωνσταντίνου. Ακόμα και η κα Β. Παπανδρέου ομολόγησε ότι είναι σε χειρότερη κατάσταση από το 2009, που ήταν και προεκλογική χρονιά.

Και τώρα μας λένε ότι θα χρειαστεί χρόνος  για ν’ αρχίσουν να λειτουργούν οι εισπρακτικοί μηχανισμοί;

Ποιος τους οδήγησε στην κατάρρευση;

 

Ας τολμούν  ας  κλείσουν στη  φυλακή τους πραγματικούς φοροφυγάδες! Θα βγούμε όλοι να τους χειροκροτήσουμε.

Ας μας πουν για παράδειγμα πόσες είναι οι συσσωρευμένες οφειλές προς το δημόσιο των διαπλεκομένων ΜΜΕ.

 

Για να δούμε, αν η κυβέρνηση εννοεί αυτά  λέει ή απλώς μας κοροϊδεύει, που είναι και το πιθανότερο!

 

Επειδή φυλακίζοντας τους αδύναμους δεν θα αυξηθούν τα έσοδα, η κυβέρνηση πρέπει να δεί στα σοβαρά τι θα κάνει:
-για να αυξήσει την απασχόληση

-να δώσει κίνητρα στις επιχειρήσεις  για να δημιουργηθούν θέσεις εργασίας

-να υποχρεώσει τις τράπεζες (που στηρίζονται πλουσιοπάροχα από το δημόσιο) να διοχετεύσουν ρευστό  στην αγορά

-να μειώσει τους φορολογικούς συντελεστές για να πάρουν ανάσες νοικοκυριά και επιχειρήσεις.

-να περιορίσεις τις σπατάλες (δεν είναι το μείζον, αλλά δεν είναι δυνατόν σε περιόδους άγριας λιτότητας ο Υπουργός Οικονομικών να ταξιδεύει με το πρωθυπουργικό αεροπλάνο)

-να μειώσει το υδροκέφαλο κράτος που είναι δικό της δημιούργημα (για ποιο λόγο Λεωφορεία, ΜΕΤΡΟ, ΗΣΑΠ, να έχουν διαφορετικές διοικήσεις;)

 

Το σημαντικότερο, όλων, πρέπει να σταματήσει να αυτοδιαψεύδεται.

Δεν μπορεί να βγαίνει ο Πρωθυπουργός και να δηλώνει δημοσίως ότι δεν ξέρει πότε θα βγούμε από την κρίση.

Τότε κακώς είναι πρωθυπουργός.

Τι μήνυμα στέλνει στις αγορές;

Τι ψυχολογία δημιουργεί στους πολίτες;

Δεν μπορεί ο κ. Παπακωνσταντίνου τη μια να μας λέει ότι θα βγούμε στις αγορές το 2011, την άλλη το 2012 και τελευταία να μην ξέρει τι λέει..

Αυτά δεν είναι σοβαρά πράγματα.

Αν  δεν μπορούν, ας φύγουν, τέλος πάντων!

 

Αυτή τη στιγμή το μεγαλύτερο πρόβλημα της χώρας  είναι η κυβέρνηση του κ.  Παπανδρέου.

Και όσο παραμένει στην εξουσία, θα πολλαπλασιάζονται  τα προβλήματα. Και θα επιδεινώνονται…

Κώστας Ροδινός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. loretta avatar
    loretta 18/04/2011 16:07:39

    Εκεινο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι η κυβερνηση αγνοει επιδεικτικα το γεγονος οτι τα τελευταια 12 χρονια οι ελληνες μαθανε να ζουνε με δανεικα απο τις τραπεζες 10 η 20 πιστωτικες καρτες ο καθενας .....συνεπως να παρουν τι και απο ποιον??(ειναι δυνατον ενας μισθωτος των 800 ευρω να εχει 5 καρτες με οριο αναληψης 1.500 ευρω? να δανειζεται βαση αυτου του μισθου και να αγοραζει αυτοκινητα σπιτια ρουχα?)

    Ας περιμενουν λοιπον να ειπραξουν το απολυτο τιποτα....και αν συνεχισουν ετσι...ας τα παρουν απο τις...τραπεζες που τοσο ευκολα δανειζαν...και εξεδιδαν καρτες.

    Συνεπως στραβος δεν ηταν ο γιαλος αυτοι αρμενιζαν στραβα εξ αρχης!!

  2. Fotis avatar
    Fotis 18/04/2011 16:11:19

    Loretta na rotiso kati, o misthotos ton 800 Euro den ftaiei? Den eixe mialo gia na min parei 5 kartes?

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Fotis 18/04/2011 16:20:08

      ΣΧΕΤΙΚΗ . ΔΙΟΤΙ ΤΟΥ ΕΜΑΘΑΝ (ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΣΗΜΙΤΗ) ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ
      ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΛΟΥΣΙΟΣ ΣΕ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ.

      • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
        ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 18/04/2011 16:20:54

        ΜΕΣΩ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟΥ.

    • ThW avatar
      ThW @ Fotis 18/04/2011 16:22:48

      Και φυσικα δεν φταιει! ποιος τον ειπε οτι πρεπει να τα δωσει πισω? Τσαμπα "λεφτα" ηταν. Παρε κοσμε , παρε!!!! Αυτοκινητο? με 1 ευρω!!!!!! Τσαμπα. Τι λες τωρα. Θα το πληρωσει κιολα? χαχαχαχαχα

    • loretta avatar
      loretta @ Fotis 18/04/2011 16:22:59

      Φυσικα και φταιει φιλτατε ομως ...την γραμμη του δωσε..δωσε...και το ποιοι τα εδιναν δεν φταινε??Ειναι απιστευτο να βλεπεις μια τραπεζα να δινει εκει που ξερει οτι πιθανον δεν θα τα παρει πισω...αρα που βασιζοταν οι τραπεζες?

      • ThW avatar
        ThW @ loretta 18/04/2011 16:52:15

        Εδω δεν κοιταξαν την πιστοληπτικη ικανοτητα της Ελλαδας , του μπαρμπα-γιωργου , θα κοιταξουν?
        και ως γνωστον στην Ελλαδα ουδεις τραπεζικος υπευθυνος.
        Αλλα στο Hong-kong τσακωσαν 2 υπαλληλους της Deutsche Bank για δωροδοκια και απατη.

      • eydoxos avatar
        eydoxos @ loretta 19/04/2011 08:31:19

        "Στην πραγματικότητα, αν ο πολιτικός φιλόσοφος βρίσκει ότι οι απόψεις του είναι πολύ δημοφιλείς, τότε έχει και τους περισσότερους λόγους να υποψιάζεται ότι απέτυχε στο καθήκον του. Την αξία του οφείλει να την αποδείξει επιμένοντας σε στοχασμούς τους οποίους η πλειοψηφία δεν επιθυμεί να λάβει υπόψη της και υπερασπιζόμενος αρχές που οι περισσότεροι άνθρωποι θεωρούν άβολες και δυσάρεστες".
        Tου Φρίντριχ Χάγιεκ.

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ Fotis 18/04/2011 17:01:53

      Αγαπητέ, στην Νομική και Τραπεζική ορολογία υπάρχει ο όρος του "επιμελούς δανειστή". Ο όρς αυτός σημαίνει ότι ο δανειστής είναι συνυπόλογος όταν αναμφισβήτητα γνωρίζει ότι ο δανειολήπτης θα δυσκολευτεί, ή θα αδυνατεί να αποπληρώσει το χρέος. Από εκεί προκύπτει και η συζήτηση-ισχυρισμός περί "επαχθούς χρέους".

      • ThW avatar
        ThW @ ΠΗΛΕΑΣ 18/04/2011 17:15:57

        Αγαπητε, δεν ειδα πουθενα την εφαρμογη αυτου του ορου?!

        • ThW avatar
          ThW @ ThW 18/04/2011 17:17:45

          ουτε κανενα τραπεζικο στη φυλακη. Ιιιιιισως κατι υπαλληλισκοι.

  3. Ιεροκλής Παπαδιαμάντης ierokliss.pblogs.gr avatar
    Ιεροκλής Παπαδιαμάντης ierokliss.pblogs.gr 18/04/2011 16:14:08

    Το να φύγει ο Παπανδρέου είναι φυσικά το πρώτο. Ποιός όμως να ρθει; Ο Σαμαράς μόνος του δε θα τα καταφέρει, ακόμα κι αν το θέλει. Να καλλιεργηθεί πατριωτική ενότητα. ΚΚΕ- ΣΥΡΙΖΑ και ΛΑΟΣ από κοντά να στηρίξουν Σαμαρά ύστερα από ρητή του δέσμευση ότι θα βγάλει την Ελλάδα απ' το μνημόνειο. Η πρόσφατη έρευνα της κάπα research έδειξε άλλωστε ότι ένας στους δύο Έλληνες θα το ήθελε. Αν δεν ωριμάσουμε ούτε και τώρα, πότε περιμένουμε; Τα υπολοιπα είναι νεο-δημοκρατίστικες ονειροπολήσεις.

    • Vangelis. avatar
      Vangelis. @ Ιεροκλής Παπαδιαμάντης ierokliss.pblogs.gr 18/04/2011 18:43:24

      Mia apli erotisi:

      Ta pragmata einai tragika kai den sunnenei kaneis, giati na kaliergithei patriotiki enotita otan erthei o Samaras ? Eimaste paranoiki xora.... game is over.

  4. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 18/04/2011 16:17:48

    Η τιμή της αμόλυβδης ήταν 1,10 ευρώ όταν το βαρέλι είχε φτάσει τα 150$ .
    Αυτό για να καταλάβουμε πόση είναι η κρατική αύξηση στα καύσιμα.
    (να μην πω βέβαια τι έλεγε τότε το πασοκ και ο κλαψιάρης πρόεδρος του στην κυβέρνηση της ΝΔ .........)

  5. ΚΟΥΤΡΟΥΜΠΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ avatar
    ΚΟΥΤΡΟΥΜΠΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 18/04/2011 16:32:16

    Παιδια ολα ειναι ανευ ουσιας. Το προβλημα ειναι ενα... ο ΓΑΠ. Οσο πιο γρηγορα ξεσηκωθουμε τοσο πιο γρηγορα θα λυτρωθουμε. Τα πραγματα ειναι δυσκολα. Και βεβαια φταιει και αυτος που πηρε καρτες αλλα και αυτος που του τις εδινε γνωριζοντας ότι υπάρχει περίπτωση οι απαιτησεις του να γινουν επισφαλεις. Όλα όμως οδηγούν στο ότι πρέπει να αλλάξουμε ζωή και θα την αλλάξουμε, αλλά όχι έτσι όπως το θέλει ο Γιωργος και το παρεάκι του. Για αυτό καλά θα κάνει να φύγει τώρα που είναι νωρίς ειδάλλως τον περιμένουν δύσκολες νύχτες αλλα κυρίως ημέρες.

    • loretta avatar
      loretta @ ΚΟΥΤΡΟΥΜΠΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 18/04/2011 16:38:43

      Εχετε απολυτο δικιο!! ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΠΡΙΝ ΜΑΣ ΦΥΓΟΥΝ!!

    • ThW avatar
      ThW @ ΚΟΥΤΡΟΥΜΠΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 18/04/2011 16:45:00

      Παντως οσες φορες προσπαθησα να τους κανω να καταλαβουν να μην κοιτανε τι κανουν οι αλλοι και οι κυριοι φταιχτες ειμαστε οι ΙΔΙΟΙ και οχι οι Γερμανοι , Αμερικανοι, Κινεζοι κλπ. και να κουνηθουμε επιτελους.... τα ακουσα κιολας!

    • Ρήγας Φερραιος avatar
      Ρήγας Φερραιος @ ΚΟΥΤΡΟΥΜΠΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 18/04/2011 16:50:19

      Μαζι σου...εδω και μερικες ημερες το ιδιο γραφω

  6. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 18/04/2011 16:44:15

    Το γεγονός ότι οι Τράπεζες έδιναν με τη μεγαλύτερη ευκολία πιστωτικές κάρτες έχει να κάνει, εκτός των άλλων, με τη στρατηγική της με κάθε τρόπο στήριξης της κατανάλωσης έτσι ώστε να αυξάνει συνεχώς το ΑΕΠ με αποτέλεσαμ αν διατηρείται σχετικά σταθερός ο λόγος χρέους/ΑΕΠ. Άλλωστε οι τράπεζες δανείζονταν τότε πάμφθηνο χρήμα. Ούτως ή άλλως οι τόκοι που έχουν εισπράξει από τα καταναλωτικά δάνεια και τις πιστωτικές έχουν υπερκαλύψει το αρχικό κεφάλαιο. Γι' αυτό και η συνεχής πλύση εγκεφάλου μέσω των ΜΜΕ.

    Τώρα, πως είναι δυνατόν να κυνδυνεύει με φυλάκιση κάποιοις που ΔΗΛΩΣΕ τα εισοδήματά του και αδυνατεί να πληρώσει το ΦΠΑ στην ώρα του αφού το πιθανότερο είναι συνξεχίζει να έχει πάρει καμιά εξάμηνη και βάλε επιταγή ή να έχει φάει κανένα φέσι, ενώ παραμένει ατιμώρητος αυτός που ΑΠΟΚΡΥΠΤΕΙ εισόδημα, ας απαντήσει ο Παπακωνσταντίνου και οι πανικόβλητοι νομπελίστες του ΥΠΟΙΚ.
    Για να μη μιλήσουμε για τα θεωρικά που έχουν εισπράξει οι Μαντελοτσουκάτοι και Σία καθώς και κάθε είδους μικρά και μεγάλα λαμόγια του στενού και του ευρύτερου δημόσιου τομέα.

  7. Ρήγας Φερραιος avatar
    Ρήγας Φερραιος 18/04/2011 16:48:45

    Κύριε Ραδινε συμφωνω απόλυτα και αντι σχολιου παραθετω δυο ακρως ενδιαφεροντες συνδεσμους

    18/04/2011
    h**p://www.ygeianet.gr/keimeno.php?id=22276
    Αποκαλυπτικότατος ο κ. Λοβέρδος κατά την επίσκεψή του στο Νοσοκομείο Γουμένισσας

    Κατά τη συνάντηση του Υπουργού Υγείας με τα στελέχη του ΓΝ Γουμένισσας στις 16-4-11, εκμυστηρεύτηκε ότι του ζητήθηκε (προφανώς από την τρόϊκα), η κατάργηση 10 000 κλινών (!) (περίπου το 40% του συνόλου), αλλά αυτός κατάφερε να περιορίσει τις απώλειες στις 1400 κλίνες πανελλαδικά (!).
    Όταν ζητήθηκε να καλυφθούν κενές θέσεις ιατρών, ο υπουργός δήλωσε ότι δεν πρόκειται να προσληφθεί κανένας ιατρός για το 2011. Άφησε μάλιστα να εννοηθεί ότι τυχόν απομάκρυνσή του από το υπουργείο, μπορεί να συνοδευτεί ακόμα και με απολύσεις ιατρικού προσωπικού ενδεχομένως, από την καινούργια ηγεσία του υπουργείου που θα αναλάβει.
    Σε παρατήρηση ότι στο ΓΝ Γουμένισσας, το σαββατοκύριακο της επίσκεψης του υπουργικού κλιμακίου στο νομό Κιλκίς, δεν υπήρχε δυνατότητα να εφημερεύουν ακτινολόγος και βιοπαθολόγος, ο υπουργός αναρωτήθηκε: μα χρειάζονται;
    Ακόμα, όταν τέθηκε το πρόβλημα των μειωμένων δαπανών για τα φάρμακα του νοσοκομείου, τη στιγμή μάλιστα που το φαρμακείο του νοσοκομείου είναι υποχρεωμένο να χορηγεί τα ονομαζόμενα ¨ακριβά φάρμακα¨ (ερυθροποιητίνη, αντικαρκινικά, κ.α.) στους ασφαλισμένους της περιοχής, ο υπουργός σύστησε να κατευθύνονται οι ασθενείς αυτοί στα φαρμακεία της περιοχής για να τα προμηθευτούν.
    Σημειωτέον ότι λόγω χαμηλού κέρδους, αρκετά φάρμακα της κατηγορίας αυτής δεν εξασφαλίζονται από τα ιδωτικά φαρμακεία. Κατά τα άλλα περίσσεψαν οι δηλώσεις ότι δεν πρόκειται να κλείσουν τα νοσοκομεία του νομού(!!)

    Νοσοκομειακή Επιτροπή ΓΝ Γουμένισσας


    18/04/2011
    Δόθηκε στη δημοσιότητα η Έκθεση Μόσιαλου(Υgeianet)
    Την Ενδιάμεση Έκθεση των Ειδικών Εμπειρογνωμόνων του Τομέα Υγείας (αποκαλούμενη και ως Επιτροπή Σοφών) έδωσε τη Δευτέρα στη δημοσιότητα ο προέδρος της επιτροπής Ηλίας Μόσιαλος.
    Η εκτενέστερη ανάλυση θα ολοκληρωθεί στην Τελική Έκθεση, τον Ιούνιο του 2011, όπου και θα διατυπώνονται συγκεκριμένες προτάσεις και δράσεις για τη λεγόμενη " μεταρρύθμιση του Συστήματος Υγείας", που αποτελεί ευφημισμό της κατεδάφισης.

    h**p://www.ygeianet.gr/keimeno.php?id=22280
    Στην σελίδα 46 της εκθεσης αναφερονται και τα εξης.
    Ιατρικό προσωπικό και στελέχωση νοσοκομείων
    Αναφορικά με το ιατρικό προσωπικό των νοσοκομείων, ένα θετικό μέτρο
    που έχει ληφθεί είναι η ανοιχτή προκήρυξη των θέσεων των Συντονιστών Δι-
    ευθυντών και η καθιέρωσή τους ως ξεχωριστής βαθμίδας στην ιατρική ιεραρ-
    χία.
    Ίσως θα έπρεπε να επανεξεταστεί το υφιστάμενο σύστημα των εφημερι-
    ών. Αντί του υφιστάμενου τριζωνικού συστήματος, θα πρέπει να προσδιοριστεί
    συνολικά σε επίπεδο νομού τί συνιστά μια ασφαλή εφημερία. Αυτό σημαίνει
    καθορισμό των ειδικοτήτων που θα πρέπει να είναι σε ενεργή εφημερία και σε
    ετοιμότητα και επανεξέταση του ζητήματος της εφημερίας των κέντρων υγεί-
    ας, ιδιαίτερα όσων βρίσκονται κοντά σε νοσοκομεία. Το ζητούμενο είναι ένα
    σύστημα εφημεριών αποτελεσματικό το οποίο ταυτόχρονα να συμβάλλει στην
    εξοικονόμηση κονδυλίων και ανθρώπινων πόρων.
    Τέλος, θα πρέπει να επισημανθεί το γεγονός ότι η στελέχωση των νοσο-
    κομείων γίνεται ακόμα με βάση τις προβλέψεις των οργανισμών τους και τον
    αριθμό των κλινών. Δεδομένου ότι οι οργανισμοί αυτοί είναι πλέον αναχρονι-
    στικοί και δεν ανταποκρίνονται στις σημερινές ανάγκες, θα πρέπει διερευνη-
    θεί η δυνατότητα στελέχωσης με βάση νέους οργανισμούς και κριτήρια παρα-
    γωγικότητας.


    Ελπιζω οσοι τα διαβασουν να καταλαβουν τι ειδους μετρα και περικοπες θα επακολουθησουν για το καλο μας φυσικα!!!

  8. Fotis avatar
    Fotis 18/04/2011 16:51:37

    Signomi kiolas, alla isos milao ek tou asfalous giati distixos i eftixos exo afisei afti ti xora edo kai 12 xronia, eimai 30 tora, kai den ksanagirizo piso, alla se oles ti xores pou exo zisei, tis "politismenes", eite Agglia, eite Ispania, eite Italia, eite Malta pou eimai tora, i kerdoskopiki politiki ton trapezon den allazei, kai ekei prospathisan na dosoun kartes se osous evlepan oti mallon den tha mporoun na antapekselthoun, alla pali, kai ekei, tin teleftaia leksi tin exei o pelatis. An skefteis ligo logika apla den pairneis. Den mporo na katigoriso mono tou spolitikous kai tis trapezes. O opoiosdipote sou prosferei kati, oso megalos peirasmos kai na einai, tin teleftaia leksi kai ipefthinos an tha to parei k pos tha antapekselthei einai o politis/pelatis.

    • ThW avatar
      ThW @ Fotis 18/04/2011 16:56:20

      κατσε εκει που εισαι!!!!!!!!!!
      Ναι να δωσουν δε λεω , αλλα οχι και 5 μεχρι και 30 και βαλε σε ενα ατομο!!!!! Δεν νομιζω κατι τετοιο να γινεται στο εξωτερικο.

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/04/2011 16:59:57

    Σοσιαλιστικες Νοικοκυρες σε Απογνωση....
    σπανε νυχια, αργει η νταντα, το μαλλι ειναι ανακατο, οι φιλες ζηλευουν, τα σκυλια θελουν χτενισμα, οι καμερες τις κυνηγανε, εχουν αγχος με τις διακοπες τους...

    Νομπελιστες της Παραμυθας... ΠΑΣΟΚΟΙ, αγανακτισμενοι τ.κ. τα 9 μερα

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/04/2011 19:08:48

      +10000000000000000000000000000

    • thpr avatar
      thpr @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/04/2011 21:14:43

      " Νομπελιστες της Παραμυθας… ΠΑΣΟΚΟΙ, αγανακτισμενοι τ.κ. τα 9 μερα"
      ΕΓΡΑΨΕΣ !!!!

  10. ThW avatar
    ThW 18/04/2011 17:01:32

    νομιζω οτι το μεγαλυτερο προβλημα ειναι και οι 300 της Βουλης και κυριως ο Προεδρος της Δημοκρατιας που ως αβουλο και αχρηστο χουφταλο , μας ευχεται καλο Πασχα, και δεν κοιταει να κανει τιποτα για ολες αυτες τις παραβασεις που γινονται. Απορια : Ο ελληνικος λαος , που ειναι????

  11. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 18/04/2011 17:10:16

    Ίσως, κε Ροδινέ, το μεγαλύτερο πρόβλημα να είναι ότι, και να πέσει αυτή η κυβέρνηση, δεν έχει εξαγγελθεί διαφορετικό πρόγραμμα από την Αντιπολίτευση. "Βλέποντας και κάνοντας" μόνο. Ποιός αμφιβάλλει ότι, ας πούμε, η πρώτη φράση του Σαμαρά σαν πρωθυπουργού θα ήταν "Πολλά θα μπορούσαμε να κάνουμε, αλλά, λόγω ΠΑΣΟΚ, δεν μπορούμε παρά να εφαρμόσουμε το Μνημόνιο, ζητώντας τροποποίηση κάποιων όρων του";
    Αυτός δεν είναι και ο λόγος, που ο λαός δείχνει μουδιασμένος και απρόθυμος για νέες εκλογές; Αλλοιώς, ο ΓΑΠ δεν θα προλάβαινε ούτε βαλίτσα να μαζέψει.

  12. Enzo avatar
    Enzo 18/04/2011 17:10:45

    τωρα γραψατε το σωστο.
    αυτοι ειναι το προβλημα και πρεπει να γινει κατανοητο απο ολο τον Ελληνικο Λαο.
    ετσι και φυγουν την επομενη μερα ολα θα εχουν αλλαξει.

  13. antanistimi avatar
    antanistimi 18/04/2011 17:14:28

    Η κυβερνηση ροκανιζει το χρονο.Γιατι?
    Κανει καθυστερηση.Γιατι?
    Πετανε απο τον ΄΄παγκο΄΄της την μπαλα μεσα στο γηπεδο.Γιατι?

    Καλπακι 18 Απριλιου 1941
    Συναντιωνται στις 10:15 μμ οι διοικητες του Α και Β σωματος στρατου Μπακος και Δεμεστιχας.
    Αποφασιζουν να στειλουν ενα τελεσιγραφο δωδεκαωρης προθεσμιας στην κυβερνηση στην οποια επικρατουσε το χαος και δεν μπορουσε να δωδει λυση στο προβλημα του Ελληνικου Στρατευματος .Αν μεσα σε αυτην την διορια δεν υπηρχε απαντηση,τοτε οι τρεις διοικητες των τριων σωματων θα σχηματιζαν κυβερνηση υπο του Μητροπολιτη Ιωαννινων και θα αρχιζαν τις διαπραγματευσεις με τους Γερμανους,επιδιωκοντας μια εντιμη ειρηνη και την ΜΗ παραδοση στους Ιταλους.

  14. kiki avatar
    kiki 18/04/2011 17:47:53

    @ antanistimi,
    Γιαυτο για πληρη παραδωση.
    Και εμεις κοιμομαστε ηρεμα, ψαχνουμε αρνι, αυγα , το Πασχ ναν καλα ,
    να περασουμε ωραια και βλεπουμε.
    Και η αντιπολιτευση και αυτη βλεπουμε, και ολοι χαλαροι και βλεπουμε.
    Και οταν ξυπνησουμε να δουμε τι θα δουμε.

  15. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 18/04/2011 17:50:48

    απόσπασμα από to pontiki gr
    Του Σταύρου Χριστακόπουλου

    «Ο κ. Γ.Α. Παπανδρέου έχει μια "δύσκαμπτη κυβέρνηση"», η οποία ίσως «βρει τον απαιτούμενο ρυθμό μόνο από την ευελιξία που μπορεί να του δώσει – μέσα από ανασχηματισμό – ένα ολιγομελές καθαρά υπουργικό συμβούλιο. Αυτό κατ' επέκταση σημαίνει και είσοδο τεχνοκρατών στην κυβέρνηση. (...) Μ' άλλα λόγια φαίνεται να συνιστάται σε ανώτατο πολιτικό επίπεδο να διαλύσει ο πρωθυπουργός τη σημερινή κυβερνητική δομή και να προχωρήσει σε "τεχνοκρατική κυβέρνηση Μνημονίου" και να βρει, παράλληλα, τρόπους για να "δέσει" την Κοινοβουλευτική του Ομάδα ακόμη και με απειλές διαγραφών».

    Το παραπάνω απόσπασμα προέρχεται από ένα ρεπορτάζ του Δ.Π. Δήμα από την Ελευθεροτυπία του Σαββάτου, ο οποίος επικαλείται Αμερικανούς αξιωματούχους, εν όψει της επίσκεψης του Γ. Παπακωνσταντίνου το περασμένο Σαββατοκύριακο στην Ουάσιγκτον στο πλαίσιο του ΔΝΤ.

    Οι Αμερικανοί συνομιλητές του ρεπόρτερ της εφημερίδας (οικονομικοί και πολιτικοί παράγοντες, όπως ο ίδιος αναφέρει) λένε μερικά... χοντρά πράγματα:

    «Η αναγκαιότητα κάποιας μορφής αναδιάρθρωσης του ελληνικού χρέους είναι δεδομένη, σύμφωνα με πολιτικούς και οικονομικούς παράγοντες στην Ουάσιγκτον, οι οποίοι εκτιμούν πως αυτή ήδη "φαίνεται στον ορίζοντα". (...) Τούτο εξηγείται από τη "φτωχή" απόδοση της ελληνικής κυβέρνησης στις μεταρρυθμίσεις και, όπως λέγεται, ο Αμερικανός υπουργός Οικονομικών Τιμ Γκάιτνερ αναμένεται πως θα το θέσει και θα πιέσει για εξηγήσεις τον Έλληνα ομόλογό του Γ. Παπακωνσταντίνου».

    Με άλλα λόγια οι Αμερικανοί ως μοντέλο σκέψης για τα ελληνικά πράγματα υιοθετούν το μοντέλο της αναδιάρθρωσης του χρέους στην οικονομία, αλλά δεν στέκονται εκεί: ζητούν μια «κυβέρνηση τεχνοκρατών», χωρίς ωστόσο να «διαγράφουν» τον Γ. Παπανδρέου. Αντιθέτως του ζητούν να αφήσει στην άκρη τα πολυμελή κυβερνητικά σχήματα και να εισαγάγει, μέσω ανασχηματισμού της κυβέρνησής του, «τεχνοκράτες» στα υπουργικά γραφεία...

    Ο λόγος είναι απλός: Η κυβέρνηση της Ελλάδας δεν είναι «αποτελεσματική» στην εφαρμογή του Μνημονίου και έχει να ξεπεράσει πολλά ακόμη εμπόδια τόσο στη διαδικασία αναδιάρθρωσης όσο και στην τρέχουσα πολιτική διαχείριση και, καθώς οι πολιτικοί - υπουργοί θεωρούνται αποτυχημένοι, «πρέπει» να αντικατασταθούν από τεχνοκράτες.

    Η αιτίαση, αν την εξετάσει κάποιος από την πλευρά αυτών που έχουν αναλάβει να επιτηρούν την οικονομία, το πολιτικό μας σύστημα και τη χώρα ολόκληρης, δείχνει εύλογη για δύο λόγους.

    1. Ο πρώτος προκύπτει εκ της πείρας από άλλες χώρες στις οποίες έχει εμπλακεί το ΔΝΤ. Σε πάρα πολλές περιπτώσεις, όπως έχουμε κατ' επανάληψη σημειώσει, το πολιτικό προσωπικό πέρασε στο περιθώριο υπό το βάρος της κατακραυγής. Αυτό άλλωστε μας υπενθυμίζουν και οι συνομιλητές του δημοσιογράφου της «Ελευθεροτυπίας»:

    «Συναφώς, από άλλους κύκλους επισημαίνεται, επί τη ευκαιρία, η "εμπειρία του παρελθόντος" και συγκεκριμένα υπενθυμίζεται πως όπου έχει μπει το ΔΝΤ, από τη Λατινική Αμερική μέχρι την πρώην Αν. Ευρώπη και την Τουρκία, "κάπως έτσι ξεκίνησε η εξαφάνιση των πολιτικών δυνάμεων" των χωρών αυτών. Αναρωτιούνται δε αρκετοί στην Ουάσιγκτον, καλώς ή κακώς, "τι είναι αυτό που κάνει τον Παπανδρέου να πιστεύει ότι μπορεί να αποτελέσει την εξαίρεση"».

    2. Ο δεύτερος προκύπτει από ρεπορτάζ του Γιώργου Δαράτου στην Αυγή του Σαββάτου, το οποίο επίσης εδράζεται σε πηγές εκτός Ελλάδος – ευρωπαϊκές αυτή τη φορά. Προσέξτε το παρακάτω απόσπασμα:

    «Εμφανίζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον η άποψη που επιβεβαιώσαμε από περισσότερες της μιας πηγές, σύμφωνα με την οποία διατηρείται η δημοτικότητα του πρωθυπουργού Γ. Παπανδρέου, όσο κι αν έχει μειωθεί τον τελευταίο καιρό, σε σύγκριση προς τις ηγεσίες των άλλων κομμάτων της Βουλής. Αυτό, κατά την άποψη της τρόικας, δυσκολεύει τη συνεννόησή της μαζί του, διότι, λένε, εξακολουθεί να ελπίζει πως θα κερδίσει και τις επόμενες εκλογές.

    Έτσι, με διάφορες υπεκφυγές εκ μέρους του και των άλλων βασικών υπουργών του, καταφέρνει ν' αποφύγει την πίεση που του ασκεί η τρόικα για γρήγορες και βαθιές μεταρρυθμίσεις. Ελίσσεται μεταξύ των υποδείξεων της τρόικας και της κοινής γνώμης για να κάνει μόνον όσα δεν μπορεί ν' αποφύγει επιδιώκοντας ν' αφήσει τα υπόλοιπα είτε σε μια δεύτερη θητεία του είτε να τα λύσει με πολιτικό τρόπο στις αρχές του ερχόμενου καλοκαιριού». ...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 18/04/2011 18:06:39

      h**p://www.youtube.com/watch?v=7saqwymp1LA&feature=player_embedded#at=20

      αφου τα ελεγε προπερσυ το Μαιο το ΓΑΠ και εσυ ελειπες !!... τι θες τωρα??

      ΠΠ

  16. ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ avatar
    ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 18/04/2011 18:14:05

    Το μεγαλύτερο πρόβλημα της χώρας είναι όλο το ΠΑΣΟΚ

  17. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 18/04/2011 18:34:36

    ...ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΑΡΩΤΙΟΜΑΣΤΕ...ΝΑΙ!!! ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ!!
    ...ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΑΡΩΤΙΟΜΑΣΤΕ...ΝΑΙ!!!ΕΠΙΔΗΔΕΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ...ΞΕΡΟΥΝ ΑΥΤΟΙ..
    ...ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΗΣΗ;;;Ε ΟΧΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟΝ ΄΄ΟΠΟΥ ΦΥΣΑΕΙ Ο ΑΝΕΜΟΣ ΚΙ ΟΠΟΙΟΣ ΤΑΞΕΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ΄΄ ΚΑΡΑΤΖΑΦ. ΣΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ!!!
    Η Ν.Δ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ. ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΟΟΟΛΟΙ ΚΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ

  18. Νίκος avatar
    Νίκος 18/04/2011 18:37:51

    Τα μεγαλύτερα προβληματα είναι το τριδυμο Παπανδρέου+αυτοί που τον ψηφίζουν+αυτοί που απέχουν.

  19. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/04/2011 19:47:23

    Ζουγκλα...
    Παγκαλος-δηλωσεις σε Χουριετ !! σημερα
    «Όταν οι Τούρκοι δούλευαν, εμείς οι Έλληνες τεμπελιάζαμε».
    Σε αυτή τη δήλωση προέβη, σύμφωνα με την τουρκική εφημερίδα «Hürriyet», ο αντιπρόεδρος της ελληνικής κυβέρνησης, Θεόδωρος Πάγκαλος, κατά την επίσκεψή του στην Κωνσταντινούπολη και το Φανάρι, με αφορμή τον εορτασμό του Πάσχα.

    δλδ ποιος φταιει μετα??? το πηλινο και το κλουβιο?? μα ειναι δυνατον???

    Εκει στη ΝΔ ΑΠΑΙΤΗΣΤΕ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΣΗΜΕΡΑ !!!! Βαλτε φωνες , φωτιες, παιδια να κλαινε δεν ξερω !! ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ.... %^*!@%)#@!%)@!%_)@

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/04/2011 19:59:15

      Έχω υπ' όψιν μου έναν τεμπελχανά που από την απραξία ζυγίζει πάνω από 150 κιλά

  20. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/04/2011 19:49:33

    εχω και συνεχεια Παγκαλου/Χουριετ... ετσι για να σας φτιαξω Μ Εβδομαδα..!

    «Οι Τούρκοι είναι πλέον πιο δραστήριοι και ισχυροί. Εκείνο που αντικρίζω είναι ανθρώπους πιο ευτυχισμένους και γεμάτους με αυτοπεποίθηση».........!!!!!
    Δε σχολιαζω μερες που ειναι !!! #^)~^!_~^#_*$^#~_@*^$#_~@*^$_#^

    ΠΠ

  21. Απορία avatar
    Απορία 18/04/2011 20:45:24

    Αγαπητέ ροδινέ τα πράγματα είναι απλά και δεδομένα.
    Η τρόικα ζητησε από την χώρα να πάρει συγκεκριμένα μέτρα. Να αναδιαρθρώσει τον δημόσιο τομέα και να δώσει προς αξιοποίηση και εκμετάλλευση μέρος της περιουσίας του κράτους. Το ΠΑΣΟΚ πρέπει να κάνει αυτά τα πράγματα εαν θέλει να εκταμιευθούν οι υπόλοιπες δόσεις του δανείου. Το ΠΑΣΟΚ βεβαια κωλυσιεργεί γιατί δυσκολεύεται προς το παρόν να τα βάλει με την συνδικαλιστική σάρα και μάρα που εξέθρεψε τόσες δεκαετίες και που του χάρισαν παμπολες φορές την εξουσία.

    Η ΝΔ, εαν ήταν κυβέρνηση σήμερα, πιστεύεις ότι θα μπορούσε να φέρει εις πέρας αυτό το έργο; Πιστεύεις ότι μπορεί να βάλει χέρι στους συνδικαλιστάδες που με τη βοήθεια των φιλοπασοκικών ΜΜΕ θα τα κάνουν μπάχαλο α λα "δεκεμβριανών" με το που τους ακουμπίσει κανείς; Η ΝΔ άλλωστε από αυτό το παρακράτος έπεσε. Πως θα το "κάνει καλά" σήμερα που είμαστε κι'ολας υπο καθεστώς χρεωκοπίας;

    Όσον αφορά τα περι αναπτύξεως γίνονται μόνον αν πέφτουν οι επόμενες δόσεις του δανείου. Και για να πέσουν οι δόσεις πρέπει να πέσει το κάστρο του βαθέως κράτους του ΠΑΣΟΚ. Εαν δε δεν μπορεί το ΠΑΣΟΚ να φέρει βόλτα τους κρετίνους που το αποτελούν, πως θα το φέρει βόλτα ο Σαμαράς που ειρήσθω εν παρόδω τα μόνα ΜΜΕ που έχει είναι τα ...Επίκαιρα, η Δημοκρατία και το antinews;

    Tip:
    Η μόνη λύση στο συγκεκριμένο πρόβλημα και για το ΠΑΣΟΚ και για τη ΝΔ είναι το ...λάδωμα. Να ακουμπίσουν στους συνδικαλιστοπατέρες κάποιον ικανό αριθμό "τούβλων" και να πάνε στην ευχή και αυτοί και οι "αγώνες" τους. Σιγά μην δε τα πάρουν...

  22. zame avatar
    zame 18/04/2011 20:52:11

    αν δεν ειναι ΚΟΥΤΟΥΡΟΥ τοτε..
    δεν εχω ξαναματαδει ποιο ΚΡΑΥΓΑΛΑΙΑ ΠΡΟΧΕΙΡΟΥΣ (σχεδιασμους) & ΑΝΙΚΑΝΟΥΣ ( σε επιβεβλημένη & ευνόητη εξυγίανση που απαιτείται) ποιο ΞΕΦΤΙΛΕΣ και ΑΝΑΛΓΗΤΟΥΣ..ποιο..ποιο...απίστευτα εξ-οργιστικούς..που με τόσο μεγάλη ευκολία και Θρασύτητα ΠΡΟΣΒΑΛΟΥΝ (με "βαφτίσια") ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΑ την ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ μέσων Ανθρώπων. η ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ και ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗ χτύπησαν ταβάνι
    ΤΕΤΟΙΟ ΚΑΚΟ (τα ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα) ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΞΑΝΑΒΡΕΙ.
    OXI ΑΛΛΟ σε αυτο το "συστημα" με τα 3 ου....ΚΟΥΤΟΥΡΟΥ.

  23. ThW avatar
    ThW 18/04/2011 21:02:32

    Χωρις να υποστηριζω Τουρκους και Mr. B(P)ig P.
    Τα τελευταια 15-20 χρονια η Τουρκια εχει μια ραγδαια αναπτυξη (οχι ο λαος της ομως ,αλλα θα τον κανουν σεμιναρια ). Με τη βοηθεια της Γερμανιας .Νεα εργοστασια παραγωγης φυσικου αεριου. Τα πυρηνικα με τη βοηθεια Ρωσιας. Ενα technopark project. Μαρινες ? Ξενοδοχεια? Μειωσε τιμες φαρμακων (λογω ελλειματος Δημ.Ασφ.ταμειων) και πυροδοτησε αντιδρασεις απο (ειδικα γερμανους) φαρμακοβιομηχανους. Το ποσοστο ανεργειας απο 14,5 περσυ επεσε στα 11,9%. Και το ασχημο ειναι οτι ο ερντογαν ειναι πιο υπολογισιμος εξω απ' οτι ο δικος μας.(γνωμη μου)

  24. ThW avatar
    ThW 18/04/2011 21:05:21

    και ΝΑΙ να ΦΥΓΕΙ ο mr B(P)ig P.

  25. loretta avatar
    loretta 18/04/2011 21:15:32

    Μεσα σε ολα διαβαστε και αυτο...!!! Απο τον Κο ΔΕΛΑΣΤΙΚ.


    "Εξαιρετικά επικίνδυνη για τους έλληνες εργαζόμενους και συνταξιούχους αλλά και για τη χώρα γενικότερα αποδεικνύεται η κυβέρνηση του Γιώργου Παπανδρέου με τη λυσσαλέα αντιλαϊκή πολιτική της. Με εξαίρεση τις «κυβερνήσεις» των δοσίλογων κατά τη διάρκεια της ναζιστικής κατοχής της πατρίδας μας, ποτέ άλλοτε ελληνική κυβέρνηση δεν είχε ακολουθήσει στον οικονομικοκοινωνικό τομέα τόσο υστερικά εχθρική προς τα λαϊκά συμφέροντα πολιτική."

    ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΑΣΤΙΚ

    Ωχριά ως και ο Κ. Μητσοτάκης σε αντιλαϊκότητα σε σύγκριση με την κατάπτυστη από τους Έλληνες, αλλά υπέροχη σε αποτελεσματικότητα για τους πιο επιθετικούς κύκλους του ελληνικού και ξένου κεφαλαίου, κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ! Η πάση θυσία ανατροπή αυτής της κυβέρνησης όσο το δυνατόν νωρίτερα αποτελεί μονόδρομο για τους εργαζόμενους. Τέτοια …αφιονισμένα σκυλιά του κεφαλαίου σαν τη νεοφιλελεύθερη «πολιτική συμμορία» της κυβέρνησης Παπανδρέου δεν έχει ξαναγνωρίσει ο τόπος! Αδίστακτοι πολιτικοί απατεώνες εξαπάτησαν τον ελληνικό λαό και εξελέγησαν δημοκρατικότατα με πανηγυρικό τρόπο, κάνοντας τα εντελώς μα εντελώς αντίθετα σε όλα τα κρίσιμα θέματα από όσα είχαν υποσχεθεί προεκλογικά. Γαντζωμένοι τώρα με νύχια και με δόντια στην εξουσία, δεν πρόκειται να φύγουν με τίποτα πριν από τη λήξη της θητείας τους το φθινόπωρο του 2013, αν δεν τους διώξει ο λαός με τις κινητοποιήσεις του, με αλλεπάλληλα κύματα μαχητικών διαδηλώσεων. Ζητιάνους θα καταντήσουν όλους τους έλληνες εργαζόμενους, αν ολοκληρώσουν τη θητεία τους. Ούτε νερό δεν θα μπορούμε να έχουμε σε επάρκεια σε λίγο για να πλενόμαστε, ούτε ηλεκτρικό ρεύμα για να φωτιζόμαστε και να λειτουργούν τα κλιματιστικά, καθώς αυτή η κυβέρνηση Παπανδρέου ξεπουλάει ακόμη και την ΕΥΔΑΠ και τη ΔΕΗ, γυρίζοντας την Ελλάδα στις δεκαετίες του 1930 και του 1950, τότε που ρεύμα και νερό στην Αθήνα πούλαγαν οι ξένοι!

    Όλη τη χώρα σκοπεύει να πουλήσει το ΠΑΣΟΚ. Τα πρωτοκλασάτα στελέχη της κυβέρνησης Παπανδρέου θα φύγουν ζάπλουτα στο εξωτερικό αμέσως μόλις πέσει, καθώς ούτως ή άλλως η πολιτική τους αποστολή έχει σχεδιαστεί για να ολοκληρωθεί σε μία και μοναδική θητεία. Στόχος του Παπανδρέου δεν είναι να επανεκλεγεί γι’ αυτό και δεν πρόκειται σε καμιά περίπτωση να παραιτηθεί από μόνος του, παρά τα σχετικά σενάρια που έρχονται και επανέρχονται για πρόωρες εκλογές. Αν δεν οργανωθεί κοινοβουλευτική συνωμοσία στους κόλπους των βουλευτών του ΠΑΣΟΚ ή αν δεν σαρωθεί η κυβέρνηση από εξέγερση του ελληνικού λαού, ο πρωθυπουργός θα εξαντλήσει μέχρι και την τελευταία μέρα της θητείας που του παρέχει το Σύνταγμα. Εκτός φυσικά αν αποφασίσει ή του πουν ότι πρέπει να φύγει νωρίτερα, αφού οι πάντες γνωρίζουν ότι δεν υπάρχει περίπτωση να βγει το ΠΑΣΟΚ όχι με κοινοβουλευτική αυτοδυναμία, αλλά ούτε καν πρώτο κόμμα σε περίπτωση εκλογών μετά το καλοκαίρι, όσο αντιπαθής και αν παραμένει στο λαό η περίπτωση δεξιάς κυβέρνησης.
    Μέσα στο κόλπο της διακυβέρνησης Παπανδρέου είναι και η χρεοκοπία της χώρας. Ο τρόπος και η στιγμή που θα γίνει αυτή, θα εξαρτηθεί τόσο από τις εντολές από το εξωτερικό όσο και από τα κερδοσκοπικά συμφέροντα, ώστε να εξασφαλίσει η κυβέρνηση Παπανδρέου το μέγιστο δυνατό κέρδος τόσο για τους ξένους και έλληνες κερδοσκόπους όσο και για τους έλληνες πολιτικούς συνεργάτες τους. Η κυβέρνηση θα μεθοδεύσει τη χρεοκοπία κατά τέτοιο τρόπο ώστε να περάσουν οι ελληνικές τράπεζες υπό τον έλεγχο ξένων τραπεζικών κολοσσών, καθώς αυτή είναι η ιστορία που θα φέρει και τα πολύ χοντρά λεφτά. Το σημαντικότερο για τον κόσμο όμως είναι ότι η χρεοκοπία θα μεθοδευτεί έτσι ώστε να χρεοκοπήσουν όσο το δυνατόν περισσότερα ασφαλιστικά ταμεία στη χώρα μας. Αυτό θα οδηγήσει σε νέο, ενδεχομένως και δραματικό περιορισμό των συντάξεων, ενώ παράλληλα θα ανοίγει διάπλατα το δρόμο για την ιδιωτικοποίηση της ασφάλισης και της ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης. Με τις πασίγνωστες πλέον δηλώσεις του γερμανού υπουργού Οικονομικών Βόλφγκανγκ Σόιμπλε στην εφημερίδα Ντι Βελτ, όπου ουσιαστικά είπε ότι τον Ιούνιο, σε ενάμιση μήνα, θα κριθεί βάσει «λεπτομερούς ανάλυσης» της ΕΕ και της ΕΚΤ η πιστοληπτική αξιοπιστία της Ελλάδας, άφησε για πρώτη φορά ανοιχτό το Βερολίνο το ενδεχόμενο κήρυξης της Ελλάδας σε χρεοκοπία πριν από το 2013, όπως ήταν μέχρι τώρα η επίσημη γερμανική γραμμή.

    Καθώς οι γερμανικές, οι γαλλικές και άλλες ευρωπαϊκές τράπεζες ξεφορτώνουν στην ΕΚΤ τα ελληνικά, ιρλανδικά και πορτογαλικά ομόλογα που είχαν στην κατοχή τους, φαίνεται ότι αυξάνουν την πίεση να επιταχυνθεί η χρεοκοπία των περιφερειακών χωρών της ΕΕ, ώστε να φορτωθούν όλο το βάρος της αναδιάρθρωσης του χρέους οι κυβερνήσεις της ευρωζώνης, οι ντόπιες τράπεζες των τριών χωρών και τα ασφαλιστικά τους ταμεία. Οι γερμανικές, γαλλικές και άλλες μεγάλες ευρωπαϊκές τράπεζες γνωρίζουν άριστα ότι σε περίπτωση αναδιάρθρωσης και πρωτίστως «κουρέματος» του ελληνικού, ιρλανδικού και πορτογαλικού δημόσιου χρέους σήμερα και οπωσδήποτε πριν από τον Ιούνιο του 2013, οι ίδιες θα υποστούν μικρότερες ζημιές από όσο αν η αναδιάρθρωση γίνει μετά από εκείνη την ημερομηνία. Αυτό επειδή οι ηγέτες της ΕΕ έχουν ήδη αποφασίσει πως από τον Ιούνιο του 2013 και πέρα θα συμμετέχουν οπωσδήποτε στις ζημιές και οι ιδιώτες επενδυτές.

    • Λασκ avatar
      Λασκ @ loretta 25/04/2011 15:03:16

      Ακριβώς αυτό μεθοδεύεται με μεσίτη τον ολετήρα ΓΑΠ και κάποιους γύρω του μέσα στην κυβέρνηση και με τους βουλευτές και οπαδούς του ΠΑΣΟΚ, κατά τη γνώμη μου, σε πλήρη σύγχυση. Πρέπει να ανατραπεί με τη μέθοδο της πλατείας Ταχρίρ. Πλήθος κόσμου που να μη φεύγει μέχρι την παραίτηση αυτού και των επίσης ολετήρων συνεργατών του. ΑΜΕΣΑ όμως. Δεν έχουμε καθόλου χρόνο.

  26. zame avatar
    zame 18/04/2011 22:19:46

    αν καταλαβα καλα....μεθοδεύεται στοχευμένη χρεοκοπία.(.εκεί που έχει πολύ "φιλέτο")..και μετά τους "ζυγούς λύσατε" ...

  27. φωνη avatar
    φωνη 18/04/2011 22:23:34

    +1000000000............ Θερμή παράκληση σε όλους...ας βάλουμε όλοι ένα χεράκι να σηκωθούν να φύγουν να ησυχάσει ο τόπος.

  28. αργυρός avatar
    αργυρός 20/04/2011 18:33:25

    Ο κύριος Δελαστίκ δεν μας τα έλεγε έτσι πριν λίγα χρόνια!!!!! όταν ο ΚΚ προσπαθούσε να κάνει τα αυτονόητα και άπαντες ανέβαιναν στα κεραμύδια. Τώρα βρίσκει την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ άκρως επικίνδυνη . Συμφωνώ κ Δελαστίκ αλλά έπρεπε και τότε να επικροτούσες τα θετικά που γίνονταν..Τώρα είναι αργά πιά ..Ο ΓΑΠ έβαλε ταφόπλακα στα όνειρα των Ελλήνων..

  29. Armageddon avatar