Το «λόμπι της δραχμής» ισχυροποιήθηκε
17/07/2015 06:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το «λόμπι της δραχμής» ισχυροποιήθηκε

Ο Τσίπρας (μπορεί και ηθελημένα) έχει φτιάξει ένα τέρας που θα δυναμώνει όσο το αφήνουμε να αναπτύσσεται και το θρέφουμε

Δεν ξέρουμε αν το έχετε καταλάβει αλλά προχθές οι μόνοι που ήταν χαρούμενοι, οι μόνοι που γέλαγαν και τ’ αυτιά τους σ’ αυτό το θέατρο του παραλόγου ήταν όσοι ψήφισαν «όχι». Αυτοί οι 70 και πλέον βουλευτές που κατέγραψαν το λεγόμενο αντιευρωπαϊκό κύμα και που είναι μια ετερόκλητη ομάδα από κομμουνιστές, νεοκομμουνιστές και χρυσαυγίτες, νίκησαν. Ακόμη και αν δεν ανήκουν όλοι στην Αριστερή Πλατφόρμα έχουν αφήσει την παρακαταθήκη τους στην ελληνική κοινωνία.

Όποιος μιλά για ισχυρή εντολή στη συμφωνία και την ευρωπαϊκή πορεία είναι γελασμένος. Και αν δεν περιμέναμε και πολλά από τους υπόδικους νεοναζί ή το ΚΚΕ, οι σχεδόν 40 βουλευτές ενός κόμματος που εξελέγη με βασικό σύνθημα ότι η ευρωπαϊκή πορεία της χώρας είναι αδιαπραγμάτευτη, δημιουργεί μείζον θέμα για τη χώρα. Η περηφανής νίκη της ομάδας της δραχμής θα φανεί στο επόμενο διάστημα. Όμως, έχει μπει μια σπορά που θα βγάλει δυστυχώς καρπούς κακούς για τη χώρα.

Και την ευθύνη της αντιευρωπαϊκής πορείας της χώρας την έχει προσωπικά ο κ. Τσίπρας ο οποίος μπορεί να θέλει να γίνει Ανδρέας Παπανδρέου αλλά δεν έχει ούτε τα κότσια ούτε και το μυαλό για να το κάνει. Προχθές προσπάθησε να αναβιώσει το «Πεντελικόν» και τον εκβιασμό του Ανδρέα που κόλλησε στον τοίχο τους επικριτές του. Έκανε μια τρύπα στο νερό αφού όχι μόνο δε μείωσε τους βουλευτές του «όχι» αλλά τους αύξησε και τους συσπείρωσε. Τους είπε ότι δεν θα είναι πρωθυπουργός και τον έγραψαν στα παλαιότερα των υποδημάτων τους.

Το «λόμπι της δραχμής» εντός και εκτός Βουλής είναι μια ισχυρή δύναμη που κατάφερε να ισχυροποιηθεί τα τελευταία χρόνια, κι αυτό είναι εξαιρετικά ανησυχητικό. Με τον τρόπο που κυβέρνησε ο ΣΥΡΙΖΑ, με τα απίστευτα λάθη (που μπορεί να ήταν και σκόπιμα), με το δημοψήφισμα και με τα όσα συμβαίνουν στο εσωτερικό ενός κόμματος που είναι εκτός τόπου και χρόνου αυτό που έχει γίνει είναι να έχει πειστεί ένα μεγάλο μέρος του ελληνικού λαού ότι υπάρχει… εναλλακτική πρόταση εκτός Ευρώπης.

Είναι το πιο επικίνδυνο από όσα έχουν γίνει και ο Λαφαζάνης θα πρέπει να είναι ευτυχισμένος γι’ αυτό. Τους τελευταίους μήνες και ειδικά από την περασμένη εβδομάδα μιλάμε ξεκάθαρα για Grexit, για δραχμή, για παράλληλο νόμισμα, για κλειστά σύνορα, για ντου στο Νομισματοκοπείο ή για σύλληψη του κεντρικού τραπεζίτη σαν κάτι φυσιολογικό.

Είναι πλέον αυτονόητο να ακούει ο κόσμος ότι είναι καλύτερα να γυρίσουμε σε εθνικό νόμισμα, να διώξουμε τους Ευρωπαίους και να ζήσουμε με δικά μας μέσα τα οποία δεν έχουμε. Είναι φυσιολογικό να έχει γίνει ήρωας ο κάθε βλαμμένος που πετά ένα «όχι» και δεν ξέρει γιατί. Άλλος γιατί είναι αντιευρωπαϊστής, άλλος γιατί είναι ψεκασμένος κι άλλος γιατί δεν έχει καταλάβει τι διακυβεύεται. Τους λες ότι η φτωχοποίηση, η απομόνωση και η καταστροφή θα είναι ολοκληρωτική και δεν ιδρώνει το αυτί τους.

Με λίγα λόγια στην ελληνική Βουλή προχθές καταγράφηκε ένα ισχυρό αντιευρωπαϊκό μέτωπο, ένα λόμπι της δραχμής που προώθησαν με πολύ ύπουλο τρόπο συγκεκριμένοι επιχειρηματικοί, εκδοτικοί και πολιτικοί κύκλοι για δικούς τους σκοπούς. Έχουμε ξεκάθαρα ένα «κόμμα της δραχμής» μέσα στο κοινοβούλιο που μετρά το 25% των βουλευτών και που βάζει βόμβα στα θεμέλια της ευρωπαϊκής πορείας της χώρας.

Γι’ αυτό γελάνε και χαίρονται σήμερα όλοι αυτοί. Γιατί κατάφεραν να καταγραφούν ως ένας ισχυρός πόλος, ως μια εναλλακτική λύση. Ο Τσίπρας (μπορεί και ηθελημένα) έχει φτιάξει ένα τέρας που θα δυναμώνει όσο το αφήνουμε να αναπτύσσεται και το θρέφουμε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. airman avatar
    airman 16/07/2015 13:49:07

    Καλός ο Ολαντρέου, αλλά ο Αλέξης μπορεί να κλείσει το μάτι και στη Λεπέν. Αυτό το παιδί, με τα ιδεολογικά απολιθώματα που στεγάζει στο κόμμα του, τους τυχοδιώκτες ειδίμονες που περιμάζεψε στο δρόμο για την εξουσία και τους απίθανους τακτικισμούς του, μπορεί να γίνει έρμαιο συμφερόντων εντός και εκτός Ελλάδας χωρίς να το πάρει χαμπάρι. Όχι επειδή είναι χαζός αλλά λόγω επιπολεότητας και παραζάλης, αρχικά από τη μέθη της εξουσίας και μετά από τα απανωτά στραπάτσα.

  2. νμ avatar
    νμ 16/07/2015 14:14:33

    η νεολαια των 20 αρηδων και 30 αρηδων που δεν εχουν γνωρισει την ελλαδα προ ευρωπης για να κανουν τις συγκρισεις ,,,ειναι το μεγαλο προβλημα. ευκολα μασανε τη καραμελα της δραχμης και του αντιευρωπαισμου

  3. Δήμητρα Μ. avatar
    Δήμητρα Μ. 16/07/2015 14:15:12

    -"Να' ναι καλά το παλικάρι. 50 ευρώ κάθε μέρα για 30 μέρες, 1500 ευρώ θα πάρω", μονολογούσε μια γιαγιά φεύγοντας από το ΑΤΜ πριν από λίγο. -"Αν επιτρέπετε, πόση είναι η σύνταξή σας", τη ρώτησα. - "640 ευρώ" - "και πως θα πάρετε 1,500 ευρώ σύνταξη σε 30 μέρες;" επέμεινα. "εγώ στη τηλεόραση άκουσα ότι μπορώ να παίρνω 50 ευρώ κάθε μέρα για 30 μέρες. Να' ναι καλά το παλικάρι."΄ Δεν υπάρχει σωτηρία! Δεν θέλησα να της χαλάσω τη νιρβάνα και να της πώ ότι τα "capital controls", αυτό το ταπεινωτικό μαρτύριο της σταγόνας, θα συνεχιστεί επ' αόριστον, έστω κι αν ανοίξουν οι Ελληνικές τράπεζες. Ότι η αμοιβή των κόπων μιάς ζωής -λόγω ανικανότητας των σημερινών πολιτικάντηδων/μάγων- θα εισπράττεται με δόσεις των 60 ή, 50 ευρώ και οι πολύωρες ουρές και οι λιποθυμίες στα ΑΤΜs, θα γίνουν τρόπος ζωής του Έλληνα. Έγιναν ήδη! Στη Κύπρο, τα capital controls είχαν διάρκεια 2 χρόνια. Στην Ελλάδα, Κύριος οίδε.

  4. makis avatar
    makis 16/07/2015 15:01:49

    Και η Φώφη πρόλαβε....... https://shar.es/1srH4G

  5. λαέρτης avatar
    λαέρτης 16/07/2015 15:39:59

    κάποια στιγμή πρέπει κάποιος να πει στην Ελληνίδα μητέρα να πάψει να λέει στο παιδί της ότι είναι έξυπνο και να του πει την αλήθεια! Κι αυτό γιατί όλοι αυτοί οι... Μετανιωμένοι του ΣΥΡΓΕΛΑ και των ΑΝΘΕΛ, μαζί με τους υπόλοιπους οικονομικά ...εξαντλημένους θα αναζητήσουν την ...οικονομική ανάκαμψη στην επιστροφή της ...δραχμής!!ΚΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ...ΟΝΤΑΣ ΕΞΥΠΝΟΙ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΠΡΩΤΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ...ΑΠΟΜΟΝΩΜΕΝΗΣ ΧΡΕΩΚΟΠΙΑΣ! (Ένα ΠΟΛΥ πιθανό σενάριο, χωρίς επιστροφή, της επόμενης μέρας, το οποίο θα έβγαζε πολύ γέλιο αν δεν ήμασταν εμείς οι πρωταγωνιστές που προσπαθούν (μάταια??) να αποτρέψουν!)...

    • Naruto avatar
      Naruto @ λαέρτης 16/07/2015 16:43:42

      ´´Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΑΠΟΜΟΝΩΜΕΝΗΣ ΧΡΕΟΚΟΠΙΑΣ ´´ Δηλαδή οπως λέμε Αλβανία της εποχής Χότζα , νομίζω οτι το πέτυχες ακριβώς .

      • λαέρτης avatar
        λαέρτης @ Naruto 16/07/2015 18:14:44

        δυστυχώς ακριβώς αυτό εννοούσα ...

  6. ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ avatar
    ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ 16/07/2015 18:36:53

    Η νεολαία δεν γνωρίζει τίποτα από δραχμή και φτώχεια αυτό εκμεταλεύεται ο ΞΥΡΙΖΑ,γιατί υπάρχει ο μπαμπάς ευρώ καφέ και μπαράκια.Δεν ζορίστηκαν σε κάτι..............αλλά όταν δεν υπάρχουν ευρωλάκια κ έχει δραχμή .....δεν ο μπαμπάς.Γιαυτό νεαροί σκεφτείτε καλύτερα.Με Λαφαζάνηδες,Ζωή ,Ραχήλ κ κάτι άλλους παρανοικούς δεν γίνεται τίποτα.Με λαφαζάνη να σου λέει θα κάνουμε ντου στο νομισματοκοπείο να πάρουμε τα λεφτά δεν γίνεται ούτε στην ουγκάντα, να σου λέει στυρίζω την κυβέρνηση αλλά ψηφίζω οχι πιθανόν μας θεωρεί για πολύ βλάκες.Πόσο η αντιπολίτευση να στηρίξει................να στηρίξει για να απολαμβάνει την θεσούλα του.................γιατί δεν έχει κ την ευθυξία να παραιτηθεί....................έτσι είναι οι κομουνιστές του τίποτα Ντροπή

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ 17/07/2015 00:45:01

      !!!!!!!!!!!!!!!! Διαδῶστε τό μήνυμα στήν νεολαία.

    • airman avatar
      airman @ ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ 17/07/2015 06:28:06

      "... ντου στο νομισματοκοπείο να πάρουμε τα λεφτά δεν γίνεται ούτε στην ουγκάντα ..." Έχει γίνει όμως στο Ζαΐρ τη δεκαετία του '60 επί Μομπούτου. Δικτάτορας ήταν, οπότε ότι γούσταρε το 'κανε!

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 16/07/2015 20:37:40

    Όσο παρατείνεται η κρίση τόσο θα δυναμώνει η τάση της δραχμής.Αλλά δεν νομίζω ότι ο ελληνικός λαός αξίζει κάτι καλύτερο από τους άλλους λαούς των Βαλκανίων. Βρέθηκε σε προνομιακή θέση χάρη στη βοήθεια άλλων χωρών που τώρα τις βρίζει.Απορρόφησε 20 φορές παραπάνω κονδύλια από τη Δύση από τους άλλους Βαλκάνιους χωρίς αποτέλεσμα.Καιρός να επιστρέψει στα κυβικά του.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ ψυχραιμια 17/07/2015 17:09:28

      Οι μισές αλήθειες είναι χειρότερες κι από ψέματα, πολλές φορές.

  8. ΝΙΚΟΣ Ζ. avatar
    ΝΙΚΟΣ Ζ. 16/07/2015 20:59:05

    .Μην ανησυχείτε. Μέχρι το 2009 , οι 40 Συριζαίοι βουλευτές του Δραχμαζάνη μαζί με τους 107 του Τσίπρα μοιραζόντουσαν το 3% του εκλογικού σώματος. Αναλογικά λοιπόν οι Δραχμαζάνηδες είχαν το 1% των ψηφοφόρων. Μετά το μνημόνιο προστέθηκε στο κόμμα του Τσίπρα ενα 30% απο δυσαρεστημένους του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ οι οποίοι σχεδόν ΟΛΟΙ δεν είναι Δραχμαζάνηδες!!! Γι αυτό και ο Τσίπρας στη Σημαία της εκλογής του είχε ως κεντρικό σύνθημα πως Ο,ΤΙ κι αν κάνει θα είναι ΕΝΤΟΣ του ευρώ. Αν το Σεπτέμβρη πάμε σε εκλογές και ο Λαφαζάνης κάνει κόμμα, αν πάει πολύ καλά, θα καταφέρει να πάρει και πάλι το 1% των Δραχμιστών!...Αν συνενωθεί και με τον Αλαβάνο, μπορεί να φτάσει και στο 1,6% στην καλύτερη περίπτωση και εφ' όσον αποφύγει πολύ πιθανές διαρροές προς το ΚΚΕ...Χτές το "λόμπι της Δραχμής" τελείωσε πολιτικά. Ή μάλλον απέμεινε με μοναδικούς εκπροσώπους στη βουλή το ΚΚΕ και την Χ.Α.

  9. Άπαντα Επιστάμενος avatar
    Άπαντα Επιστάμενος 17/07/2015 15:41:50

    Είναι απόλυτα σαφές ότι αν δεν δούμε ξανά γρήγορα και καθαρά τον ευρωπαικό παράδεισο, τον παράδεισο του ευρώ, τότε η δραχμή θα συνεχίσει να έρχεται ολο και πιο κοντά.