#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/07/2011 10:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το κόλπο του "κοινωνικού αυτοματισμού" δεν περνάει πιά...



Το ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο στην υπόθεση με τα ταξί και την απελευθέρωση του επαγγέλματος, θα το κρίνει η ιστορία. Όπως και ποιοι ευθύνονται για το χάλι που υπάρχει στην Ελλάδα και το οποίο αποτελεί πλήγμα για τον τουρισμό και την οικονομία. Όμως, αν θέλουμε να πούμε τα πράγματα με το όνομά τους θα πρέπει να καταλογίσουμε μεγάλη ευθύνη στην κυβέρνηση για ένα λόγο που ξεφεύγει της προσοχής μας αυτή την ώρα.

Κι αυτός ο λόγος είναι γιατί η κυβέρνηση επέλεξε να ανοίξει το θέμα εν μέσω της τουριστικής περιόδου. Δεν ήξερε ότι θα γίνει μπάχαλο; Δεν υποψιαζόταν ο κ. Ραγκούσης ότι η σύγκρουση θα είναι μετωπική και τα θύματα θα είναι οι χιλιάδες τουρίστες στην πιο κρίσιμη περίοδο για την Ελλάδα;

Να θυμίσουμε ότι ακριβώς την ίδια περίοδο πέρυσι ο κ. Ρέππας αποφάσισε να ανοίξει το θέμα της απελευθέρωσης των φορτηγατζήδων. Τέτοιες ημέρες όλη η Ελλάδα έτρεχε να βρει βενζίνη και χιλιάδες τουρίστες ταλαιπωρούνταν στη χώρα μας. Και τότε η κυβέρνηση δεν ήξερε ότι θα προκαλέσει μπάχαλο;

Γιατί άραγε οι φωστήρες της κυβέρνησης δεν σκέπτονται τις συνέπειες των πράξεών τους; Είναι ανίκανοι, ή μήπως έχουν σκοπιμότητα;

Αν για παράδειγμα πέρυσι αλλά και φέτος τα καυτά μέτωπα με τους φορτηγατζήδες και τους ταξιτζήδες άνοιγαν όχι μες στο κατακαλόκαιρο αλλά τον Σεπτέμβρη δεν θα πλήττονταν ο τουρισμός.

Μήπως λοιπόν στην κυβέρνηση δεν είναι ανίκανοι αλλά το κάνουν επίτηδες ώστε να στραφεί όλος ο κόσμος κατά συγκεκριμένων επαγγελματικών ομάδων. Κι έτσι να περάσει η απελευθέρωση χωρίς πολιτικές απώλειες για την κυβέρνηση; Το κόλπο λέγεται κοινωνικός αυτοματισμός. Φανταστείτε σήμερα όλους όσοι ζουν με τον τουρισμό πόσο βρίζουν τους ταξιτζήδες.

Ωραίο το κόλπο τους κάθε καλοκαίρι αλλά τους πήραμε χαμπάρι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 19/07/2011 10:15:15

    είναι ανίκανοι και γ αυτό επικίνδυνοι !!!

    • JOHN avatar
      JOHN @ ataktos 19/07/2011 17:20:43

      atakte.Ειναι και τα δυο,κυριως ομως επικινδυνοι!Προσπαθουν να περασουν τα βαρβαρα μετρα τους εναντιον ολης της κοινωνιας τμηματικα κατα ομαδες καλιεργοντας κλιμα αντιπαραθεσης μιας κοινωνικης ομαδας εναντιον αλλων ωστε να δημιουργουν αλλωθι,να περιοριζουν τις αντιδρασεις και να ελεγχουν τη κατασταση.Γιατι μια γενικευμενη αντιδραση απο πολλες κοινωνικες ομαδες θα μπορουσε με την οργη που υπαρχει να παρει ανεξελεγκτες διαστασεις και τοτε θα εχαναν τη μπαλα μεσα απο τα ποδια τους.Αυτη ειναι η στρατηγηκη των συμβουλων του ΓΑΠ.Και δεν πρεπει να διαφευγει οτι οι συμβουλοι αυτοι προερχονται απο χωρες που εχουν πειρα αιωνων απο αποικιες και εξεγερσεις,και γνωριζουν πολυ καλα το φαρμακο και τη δοσολογια που πρεπει κατα περιπτωση να χρησημοποιουν!

  2. geomak avatar
    geomak 19/07/2011 10:28:40

    ΚΥΡΙΟΙ,ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΤΩΝ ΔΗΘΕΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΩΝ ΤΑΞΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ.ΣΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΠΥΚΝΟ ΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΤΟΥ ΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΑΚΩΝ ΜΕΣΩΝ ΠΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ,ΕΔΩ ΜΕ ΤΟ ΧΑΛΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΜΜΜ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΤΩΝ ΥΠΑΡΧΟΝΤΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΦΘΕΙ ΤΟ ΚΕΝΟ ΤΩΝ ΜΜΜ.ΑΡΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΤΩΝ ΔΗΘΕΝ ΠΟΛΛΩΝ ΤΑΧΙ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ.

    • giorgos avatar
      giorgos @ geomak 19/07/2011 10:47:50

      τα ταξι φιλε στην αθηνα ειναι τα διπλασια απο την ευρωπη ειτε το θες ειτε οχι αυτη ειναι η αληθεια.
      τωρα αν εχεις μισος με τους ταξιτζηδες αυτο ειναι προβλημα σου !!!!!!!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ geomak 19/07/2011 10:52:17

      Δεν υπάρχει κανένα "χάλι" πια με τα ΜΜΜ της Αθήνας. Αυτό είναι το πραγματικό "παραμύθι" που πρέπει πια να τελειώσει. Δεν είναι δυνατόν να δεχόμαστε ότι στην Αθήνα των τριών γραμμών μετρό, του τραμ και των λεωφορείων που εξυπηρετούν κάθε γειτονιά, πρέπει τα ταξί να υποκαθιστούν τα ΜΜΜ σε παροχή ίδιου μεταφορικού έργου. Και, εν πάση περιπτώσει, όταν στο Λονδίνο και στο Παρίσι των 15 εκατομμυρίων κατοίκων υπάρχουν τα 2/3 των ταξί από όσα στην Αθήνα των 4 εκατομμυρίων, τότε όσο και να (λένε κάποιοι ότι) υστερούν τα ΜΜΜ, κάπου έχουμε χάσει και τη μπάλα, και το μπούσουλα.

    • vaggelis avatar
      vaggelis @ geomak 19/07/2011 15:00:42

      αν θελεις να δεις ποση δουλεια εχουν τα ταξι κανε μια βολτα στις πιατσες τους σε λιγο μου ελεγε ταξιτζης ο κοσμος θα διαλεγει με τι μαρκα θελει να παει στο προορισμο του με ταξι οχι αν θα βρει ελευθερο φυσικα στην επαρχια ειναι χειροτερα για αυτο ειναι οι αντιδρασεις μαζικες και δυναμικες τα διαλυσαν ΟΛΑ το ταξι αφηνανε? ? ? ?

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ vaggelis 19/07/2011 15:14:09

        Μην το γελάς καθόλου. Εδώ έχει βγει εφαρμογή για τα smartphones, βάσει της οποίας μπορείς να βρεις πόσα ταξί υπάρχουν γύρω σου (στην Αττική), σε πόση απόσταση το καθένα, και τι... μάρκα είναι (!!!), ώστε να μπορέσεις να καλέσεις απευθείας τον οδηγό τους και να του πεις να έρθει να σε πάρει, παρακάμπτοντας τις εταιρείες ραδιοταξί και το επικόμιστρο που χρεώνουν!

  3. SERTIS.ANTONIS avatar
    SERTIS.ANTONIS 19/07/2011 10:34:29

    φταινε μόνο και μόνο
    1)ο συριζα
    2)η νδ
    3)οι πολίτες που τα τρώγαν μαζί με τον παγκαλο
    4)οι αγανακτισμένοι
    5)οι εργαζόμενοι
    6)οι άνεργοι
    7)οι ταξιτζήδες
    8)ο καραμανλής
    9)η κλιματική αλλαγή
    10)η ανευθυνότητα όσων δεν θέλουν να χρεωκοπήσουν επιλεκτικά
    11)ο παππούς των 80 που έφαγε ξύλο από τα ματ
    12)εκείνο το κοριτσάκι 5 χρονών που το κατέβασαν οι γονείς του στο σύνταγμα
    13)οι φορτηγατζήδες
    14)οι οδηγοί του οασα
    15)οι φαρμακοποιοί
    ΓΕΝΙΚΑ ΦΤΑΙΝΕ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΝ ΤΟ ΡΑΓΚΟΥΣΗ, ΤΟ ΓΑΠ ΝΑ ΞΕΤΥΛΙΞΟΥΝ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΤΟΥΣ

    • Κοινὸς νοῦς avatar
      Κοινὸς νοῦς @ SERTIS.ANTONIS 19/07/2011 16:05:07

      Well said! Εὖγε!

    • Bloody Mary avatar
      Bloody Mary @ SERTIS.ANTONIS 19/07/2011 20:53:17

      Ξέχασες τον "ανάδρομο Ερμή".

  4. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 19/07/2011 11:01:06

    Πάντως χθες ο Ιορδάνης κατηγορούσε τη ΝΔ ότι υποκινεί τις κινητοποιήσεις..
    Και για πρώτη φορά η Μ. Σπυράκη ΄΄έβγαλε γλώσσα΄΄! τον καπέλωσε...

  5. filippos avatar
    filippos 19/07/2011 11:03:54

    parapliroforisei?......afou to theoreis etsi se prokalo na se paro mia mera mazi na deis ti einai pragmatika parapliroforisei.as eimaste genika poio prosextikoi se oti leme.

  6. GGMP avatar
    GGMP 19/07/2011 11:15:54

    Εδω εχουμε 2 αλλοπροσαλλα πραγματα.
    Το ενα ειναι το timiming της κυβέρνησης. Το ποτε επιλλεγεις να προωθησεις ενα θεμα, ειναι μερος της τεχνης της πολιτικης. Ερασιτεχνισμος και τεραστιες ευθυνες, λοιπον, για το οτι επιλεξανε το κατακαλοκαιρο για να περασουν τις αλλαγες αυτες. Και υποτιθεται οτι το ΠΑΣΟΚ ειχε εμπειρια διακυβερνησης!!!!
    Το δευτερο ειναι η ακραια αντιδραση των οδηγων ΤΑΧΙ που καταντα αυτοκτονικη! Στην Αθηνα, τα ΤΑΧΙ εξαρτωνται απο το τουρισμο σε μεγαλο βαθμο. Αρκει να δειτε τις εκατονταδες ΤΑΧΙ που περιμενουν καθε φορα σε λιμανια και αεροδρομια. Οι συνδικαλιστες τους ή ο παραλογισμος τους τους προδιδουν και τους θιγουν τα συμφεροντα περισσοτερο απ'οτι το νομοσχεδιο. Δειγμα των καιρων, οπου η λογικη ακυρωνεται πληρως, και κυριαρχει το θυμικο, οι συναισθηματικες αντιδρασεις και κυριως η ευκολη καταφυγη σε βιαιες συμπεριφορες. Και μαζι τους, τη πληρωνουν παλι ΟΛΟΙ οι υπολοιποι.

  7. Κώστας avatar
    Κώστας 19/07/2011 11:35:50

    Τελικά οι Έλληνες ή δεν έχουν καταλάβει τίποτα ή δεν θέλουν να κάνουν καμία προσπάθεια μήπως και αλλάξει αυτή η χώρα προς το καλύτερο, πριν είναι πλέον αργά...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Κώστας 19/07/2011 12:24:27

      Τι ακριβώς θέλεις να "αλλάξει"; Τα 15.000 ταξί στο κέντρο της Αθήνας, να γίνουν 50.000;

      • dinodamo avatar
        dinodamo @ Αυριανιστής 19/07/2011 22:39:34

        Αμα νομιζεις πως δεν υπαρχει δουλεια φιλε μου ασε με μενα που ειμαι νεος πτυχιουχος ανεργος να παρω μια αδεια με τα νεα δεδομενα και ψαξε καποιον πιο επικερδη τομεα.Γιατι να δινω νταβατζιλικι ξεκινωντας καθε μηνα απο μειον 3 χιλιαρικα για ενα απλο επαγγελμα μηδενικης τεχνογνωσιας.Και μη στεναχωριεσαι αν θα χρεωκοπησω.

  8. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 19/07/2011 11:53:08

    Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ: ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΤΑΞΙ ΚΑΙ ΥΠΟΚΑΘΙΣΤΟΥΝ ΚΑΤΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΟΣ ΤΑ ΜΜΜ. ΚΡΙΝΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΤΗΣ ΑΠΕΡΓΙΑΣ ΤΩΝ ΤΑΞΙ, ΟΠΟΥ Η ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΤΩΝ ΛΟΙΠΩΝ ΟΧΗΜΑΤΩΝ ΔΙΕΞΑΓΕΤΑΙ ΖΗΛΕΥΤΑ ΟΜΑΛΑ , ΣΥΜΠΕΡΑΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΜΙΑ ΜΕΙΩΣΗ ΤΩΝ ΤΑΞΙ ΣΤΟ ΜΙΣΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ, ΘΑ ΣΥΝΤΕΛΟΥΣΕ ΣΤΗΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΗ ΑΠΟΣΥΜΦΟΡΗΣΗ ΤΟΥ ΟΔΙΚΟΥ ΔΥΚΤΙΟΥ, ΩΣΤΕ ΘΑ ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΝ Η ΜΕΣΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΩΝ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΩΝ ΜΕΣΩΝ, ΜΕ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ (ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΕΡΗ) ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΤΩΝ ΕΠΙΒΑΤΩΝ. ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΑΝΤΙΦΑΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΑΠΟΔΕΔΕΙΜΕΝΑ ΣΩΣΤΟ!

  9. φωνη avatar
    φωνη 19/07/2011 12:11:12

    Ο κοινωνικός αυτοματισμός βολεύει μόνο την κυβέρνηση.

    Τα ταξί δεν είναι αυτά που μεριμνούν για τον τουρισμό.
    Η κυβέρνηση μεριμνά για τον τουρισμό.

    Οι ταξιτζίδες μεριμνούν για τον κλάδο τους κ το επαγγελματικό τους μέλλον. Το ίδιο και όσοι ασχολούνται με τον τουρισμό, φροντίζουν για το δικό τους μέλλον.

    Οι επαγγελματικές τάξεις φροντίζουν, η κάθε μια, για το μέλλον τους. Και αυτό πρέπει να κάνουν. Και το κάνουν.
    Η κυβέρνηση που έχει την ευθύνη να συντονίζει τα συμφέροντα της κοινωνίας μεταξύ τους δεν το κάνει.

    Η κυβέρνηση μετατρέπει μια ενδοκυβερνητική κόντρα σε θέμα για τη χώρα.
    Η κυβέρνηση στρέφει τη μια επαγγελματική τάξη εναντίον της άλλης.
    Η κυβέρνηση ανοίγει το θέμα σε τουριστική περίοδο.
    Η κυβέρνηση με τα επεισόδια στο Σύνταγμα έπληξε τον τουρισμό και δεν είδα καμία ευαισθησία τότε ούτε από την ίδια ούτε από τους παπαγάλους της.

    Η κυβέρνηση δεν μπορεί να ζητά από τους ταξιτζίδες να σεβαστούν αυτό που η ίδια δε σέβεται.
    Η κυβέρνηση δεν μπορεί να μην κάνει τη δουλειά της ( διαχείριση των αντικρουόμενων συμφερόντων και αιτημάτων) και να αφήνει τη δουλειά αυτή στην κοινωνία και στα κανάλια.

    Την επόμενη φορά που θα προσπαθήσει να στρέψει τη μια έπαγγελματική ομάδα εναντίον της άλλης και την κοινωνία εναντίον όποιου διεκδικεί κάτι πρέπει ΟΛΟΙ να στραφούν ομαδικά εναντίον της.

    • Tsepeto P. avatar
      Tsepeto P. @ φωνη 19/07/2011 12:34:54

      Έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα.
      Μπράβο Μπράβο Μπράβο!

      (ΥΓ. Επάγγελμα φαρμακοποιός.)

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ φωνη 19/07/2011 12:35:17

      +1000

  10. GGMP avatar
    GGMP 19/07/2011 16:56:58

    Το να μεριμνας για το κλαδο σου ειναι φυσιολογικο αλλα κι αυτο εχει ενα οριο. Οταν το κλαδικο συμφερον εξελιχθει σε κλαδικο αυτισμο, οπου νομιζεις οτι υπαρχεις μονο εσυ σ'αυτη τη γη, κατι δε παει καθολου καλα.
    Το κλαδικο συμφερον υπακούει υποχρεωτικά στους κανόνες της κοινωνίας μεσα στην οποία δραστηριοποιείται. Φυσικά και δεν μεριμνούν οι ταξιτζήδες για το τουρισμό, αλλά επωφελούνται τα μέγιστα απ' αυτόν. Αν τον αγνοήσουν, θίγουν το κλαδικό τους συμφέρον. Μήπως τελικά θάπρεπε να μεριμνούν τελικα για τον τουρισμό κι αυτοι??

  11. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 19/07/2011 18:20:10

    ΟΙ ΤΑΞΙΤΖΙΔΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΟΥΣ ΔΟΛΟΦΟΝΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥΣ. ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΡΙΜΝΗΣΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΥΡΙΣΜΟ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΤΑ ΄ΚΟΝΟΜΑΝΕ. ΑΡΚΕΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΑΝΩΤΕΣ ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΠΟΤΕ (ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ) ΜΕ ΤΙΣ ΠΟΛΑΠΛΕΣ ΜΙΣΘΩΣΕΙΣ ΚΛΠ. ΓΝΩΣΤΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ Η ΠΕΡΙΦΗΜΗ ΚΙΤΡΙΝΗ ΦΥΛΗ! ΟΛΟΙ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΚΑΤΑΜΑΡΤΥΡΗΣΟΥΜΕ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥΣ. ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΠΡΑΞΕΙΣ ΜΕΡΙΚΩΝ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΣΥΡΕΙ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕΒΕΣΑΙ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΕΜΠΟΔΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΖΩΗ ΤΩΝ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΘΟΩΝ ΚΑΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΩΝ ΣΥΜΠΟΛΙΤΩΝ ΣΟΥ.

  12. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 19/07/2011 19:09:23

    Kαθαρη πραξη αντιπερισπασμου για κατι πολυ σοβαρο που μας ετοιμαζουν.
    Δεν τους εχω για τοσο αφελεις,το βιος και η πολιτεια τους για κατι τετοιο με προετοιμαζουν.

  13. filippos avatar
    filippos 19/07/2011 23:00:33

    nasai sigouros oti dn tha stenaxoritho an xreokopiseis.apla malon dn exeis katalavei oti eidi exeis xreokopisei.......kai kati allo .dn eisai o monos ptiuxiouxos pou psaxnei douleia.....alla thathela mia apantisei...autoi pou evaggelizontai tin E.E...pou eimaste mesa kalos i kakos...pou mas lene oti auto ..to allo..to paralo to leei i koinotiki odigia kai etsi ginetai kai stin europi opos px to anoigma ton katastimaton tis kuriakes....px leo...kai tosa alla....giati sto thema tou taji thelei na kanei kati pou exei sxesi me tin tanzania? mia apantisei tha tin ithela..........kai mia filiki sumvouli kai eilikrini.an apeleftherothei me to diatagma tou repa kai pou auto isxuei ejo....tha exeis ena merokamato esto kai koutso....an oxi ...dn thaxeis na doseis oute ta 300 pou aneferes.....

    • dinodamo avatar
      dinodamo @ filippos 19/07/2011 23:49:40

      Αν απευθυνεσαι σε μενα καλα καταλαβες οτι τα οικονομικα μου πανε χαλια.Αλλα η ελευθερη αγορα απανταται σε ολες τις αναπτυγμενες οικονομιες και οχι σε πληρως ελεγχομενες απο κυβερνηση οικονομιες οπως η Τανζανια.Διαβασε εξαλλου κι εδω http://en.wikipedia.org/wiki/Free_market .Το να βαζεις περιορισμους στην εισοδο σε ενα επαγγελμα σαν κρατος μονο κακο μπορει να ειναι γιατι δεν δινει ευκαιριες στους νεοτερους να εχουν ονειρα και δημιουργει φαινομενα κοινωνικων ανισοτητων και αναξιοκρατιας.Κι οσον αφορα την Γερμανια και το συστημα αδειοδοτησης διαβασε περισσοτερα εδω http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15248895,00.html

  14. tpe avatar
    tpe 19/07/2011 23:23:15

    Δεν έχω τίποτα με τους ταρίφες. Εξάλλου, ο κολλητός μου ταρίφας είναι. Ας κάνουν ότι νομίζουν. Αλλά γιατί να μην μπορώ να επενδύσω πάνω σε αυτό; Ε;
    Επίσης, γιατί κάθε φορά που δεν κυκλοφορούν τα ταξί, η Αθήνα είναι παράδεισος; Δεν είναι τόσο ο αριθμός τους, αλλά το μπάχαλο που δημοιυργούν με την απαράδεκτη οδηγική συμπεριφορά τους. Όσο για το παραμύθι περί ΜΜΜ το ταξί, ε, ας τελειώσει επιτέλους...

  15. Pikis avatar
    Pikis 20/07/2011 11:47:48

    Το μόνο επάγγελμα που έχει πραγματικά κλείσει είναι του βουλευτή και μάλιστα χωρίς κανένα νόμο!

  16. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 20/07/2011 12:28:50

    Ταξί, φορτηγά ΔΧ, "αχόρταγοι", φαρμακεία, συμβολαιογραφεία, εργολαβεία και μύρια έπονται: "Άδειες" (με το σχετικό έλαιον στους "συναρμόδιους υπηρεσιακούς πάράγοντες"), "αέρας", "κολόκουρα" και λοιπά νταβατζιλίκια. Η κοινωνία της κρατικά εγγυημένης προσόδου, 1949 - 2011.
    Εξήντα χρόνια φαγούρα, ως συνέπεια του εμφυλίου. Επιβραβεύσαμε τους νικητές, "βάλαμε μυαλό" στους ηττημένους.
    Σε τι διεστραμμένη μορφή καπιταλισμού έζησα, Θεέ και Κύριε !