#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/12/2013 11:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το κοινωνικό προφίλ του «μέσου σαμαρικού»



Ύστερα από λαϊκή απαίτηση και σε συνέχεια της ανάλυσης για τον «μέσο Συριζαίο» σκιαγραφούμε και τον μέσο ψηφοφόρο-υποστηρικτή Σαμαρά.

Η Μ.Ο. Research (η προσωποπαγής «εταιρεία» που –μεταξύ άλλων και για να μην ξεχνιόμαστε- πρώτη μίλησε για Πρωθυπουργό Σαμαρά, ΣΥΡΙΖΑ αξιωματική αντιπολίτευση και χαρακτήρισε και ένα τμήμα της δεξιάς ως “ελαφρολαϊκή”)  έχει ασχοληθεί ενδελεχώς με το ζήτημα.

Τα αποτελέσματα της συγκεκριμένης έρευνας δεν επιδέχονται αμφισβητήσεων, μιας και το «δείγμα» είναι πανελλαδικό, διαστρωματωμένο και απαριθμεί χιλιάδες μέλη που έλαβαν μέρος στην “έρευνα” εν αγνοία τους.

Ο «τυπικός σαμαρικός» λοιπόν έχει καρδιά λέοντα και ορειχάλκινο στομάχι.

Ακούει Σπανουδάκη, Θεοδωράκη, Χατζηδάκη (τον Κωστή, όταν θέλει να του ανέβει η πίεση).

Η μεταστροφή της οικονομικής πολιτικής και η αναγκαστική αποδοχή του Μνημονίου του δημιούργησαν τεράστιο  ψυχολογικό ζήτημα, με έντονο ακόμη και σήμερα το μετατραυματικό στρες.

Η δε συγκυβέρνηση με το ΠΑΣΟΚ δοκιμάζει τις αντοχές του στις μεγάλες συγκινήσεις, τα «γαλλικά» του και την ποιότητα των εύθραυστων υλικών γύρω του.

Η οικονομική του κατάσταση είναι οριακή μιας και πληρώνοντας όλους τους φόρους και στην ώρα τους, είναι σχεδόν άφραγκος.

Η μόρφωση του είναι ανώτατη και για να ξεκινήσει διδακτορική διατριβή αναμένει την ίδρυση ιδιωτικών Πανεπιστημίων.

Είναι υπέρ της ΕΕ, του ΝΑΤΟ, του Πούτιν και του Μπερλουσκόνι.

Είναι υπέρ της μετανάστευσης (των πτηνών κατά την Άνοιξη).

Είναι κατά του MEGA, του ΔΟΛ και του Πέτρου Κωστόπουλου.

Στο γραφείο του θα βρει κανείς τα άπαντα του Ελύτη, ένα ημερολόγιο κολλημένο στις 29/11, μια φωτογραφία του Επιτίμου (για το μάτι) και κάποιο «κλασικό» κομμάτι του Antinews.

Ο ΣΥΡΙΖΑ τοποθετείται στην άκρα αριστερά, το ΚΚΕ αριστερά, η ΔΗΜΑΡ και το ΠΑΣΟΚ στην Κεντροαριστερά, οι ΑΝΕΛ, η ΧΑ, το ΛΑΟΣ στην άκρα Δεξιά, ο Λοβέρδος έξω δεξιά και η «Κοινωνική Συμφωνία» έξω δίπλα από το γκαράζ.

Παρά τη δυναμική παρουσία κυριών στο «τυπικό δείγμα», ο μέσος υποστηρικτής του Σαμαρά είναι άντρας ποδοσφαιρόφιλος και μοιάζει με τους οπαδούς της Άρσεναλ. Οι τελευταίοι όποια κριτική και αν κάνουν στην ομάδα τελειώνουν την ανάλυση τους με τη φράση «Arsene Knows», που σε ελεύθερη μετάφραση αποδίδεται ως «ο Αντώνης ξέρει».

Μικρός Οδυσσέας

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Maximus Decimus avatar
    Maximus Decimus 10/12/2013 11:08:05

    Η φωτογραφία είναι όλα τα λεφτά. Χόμφρεϋ Μπόγκαρτ στην "Καζαμπλάνκα", το αιώνιο σύμβολο των αδιέξοδων ερώτων, να παίζει στην σκακιέρα του Σαμαρά

  2. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 10/12/2013 11:20:38

    από τα καλύτερα,,

  3. δουλαβερης γερασιμος avatar
    δουλαβερης γερασιμος 10/12/2013 11:30:40

    ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΤΑΙΝΕΙΑΣ Ο ΜΠΟΓΚΙ ΕΜΕΙΝΕ ΜΠΟΥΚΑΛΑ. ΧΑΧΑΧΑ

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ δουλαβερης γερασιμος 10/12/2013 14:18:59

      Ναί,ἀλλά σέ ὅλη τήν ὑπόλοιπη,τό ρουφηχτό πήγαινε σύννεφο...

  4. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10/12/2013 11:36:31

    ΚΑΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ....ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΕΧΑΣΕΣ....ΚΑΛΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ....

    • ΑΚΤΗΜΩΝ avatar
      ΑΚΤΗΜΩΝ @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10/12/2013 17:06:44

      Κανεις δεν είναι τελειος......

  5. factorx avatar
    factorx 10/12/2013 11:41:13

    Κοίτα να δεις που στην ΧΑ τους κόβει....

    • Ηλίας Κατσής avatar
      Ηλίας Κατσής @ factorx 10/12/2013 11:56:54

      TO Σχόλιο.

  6. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 10/12/2013 11:50:07

    Καλά , η φωτογραφία έρχεται και '' δένει '' στο άρθρο ! Αναμένουμε από το δημοσκόπο Μ. Ο. , ν' ασχοληθεί ενδελεχώς και με τη ίδια πρωτότυπη ματιά και με το δυναμικό κομμάτι των υποστηρικτών του Α. Σ. !! Σε ένα άρθρο !

    • M.O. avatar
      M.O. @ Diamond Angel 10/12/2013 15:09:22

      Σε ένα άρθρο; Σαν νομοσχέδιο του ΣΥΡΙΖΑ ακούγεται

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ M.O. 10/12/2013 21:16:38

        =D

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ Diamond Angel 11/12/2013 11:42:44

      Αγαπητέ Διαμαντένιε Άγγελε, μια διευκρίνηση παρακαλώ! Εννοείς το δυναμικό κομμάτι των νυν ή των ανέκαθεν; Γιατί οι νυν- οι επονομαζόμενοι και νεοσαμαρικοί είναι πολλοί- αλλά ως εκ πεποιθήσεως βολεψόπουλοι ή ζεστοθεσούληδες, θα την κάνουν με την πρώτη ευκαιρία! Ενώ ο παλιός, είναι αλλιώς!!!

  7. Παρμενίων Κορβέσης avatar
    Παρμενίων Κορβέσης 10/12/2013 11:50:40

    Μου αρέσει , ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ !!!!!!!!

  8. christos avatar
    christos 10/12/2013 12:16:57

    Καλό!!!

  9. Απόδημος avatar
    Απόδημος 10/12/2013 12:18:47

    Πολύ καλό! Όλα τα λεφτά...

  10. ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
    ΗΛΕΚΤΡΑ 10/12/2013 12:22:29

    ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ
    ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΑΣ ΥΠΟΤΙΜΑΤΕ

  11. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 10/12/2013 12:24:37

    Η δε συγκυβέρνηση με το ΠΑΣΟΚ δοκιμάζει τις αντοχές του στις μεγάλες συγκινήσεις, τα «γαλλικά» του .............
    Γι αυτό γέμησε γαλλομαθείς το χωριό , είπα και εγώ, θαύμα!!!!!!!!!

  12. Δαρβινος avatar
    Δαρβινος 10/12/2013 12:32:35

    Kαλο ! To χιουμορ ειναι παντοτε σωτηριο !

  13. Valter avatar
    Valter 10/12/2013 12:52:30

    Καρδιά λέοντα έχω , το είπε ο καρδιολόγος πρόσφατα, ως εδώ καλά.
    Στα ακούσματα τα χαλάμε , Γονίδης , Καρράς και Μαζωνάκης προτιμούνται από αυτούς που αναφέρατε. Μουσική θέλω να ακούω όχι λιβανίσματα!
    Η αποδοχή του μνημονίου δεν ήταν αποφράδα ημέρα αλλα μέρα γιορτινή. Στην τελική ήρθαν οι άλλοι που σε λέγανε προδότη και κάνουν αυτά που εσύ έλεγες, το να αποδεικνύεται ότι είχες δίκιο στο ότι οι γύρω σου ζούσαν στα σύννεφα δεν είναι κακό. Δεν το κρύβω , η αντίδραση μου ήταν "ΣΑΣ ΤΑ ΕΛΕΓΑ ΕΓΩ!".
    Η συγκυβέρνηση με το ΠΑΣΟΚ με αφήνει αδιάφορο , λες και είχαμε κανέναν άλλο να συγκυβερνήσουμε. Για πείτε , αν δεν υπήρχε το ΠΑΣΟΚ με ποιον θα τα βρίσκατε? Με τα Χρυσά Αβγά μήπως?
    Από τα υπόλοιπα μάλλον μέσα είμαι αν εξαιρέσεις την συμπάθεια που τρέφω για τον Κωστόπουλο για τον λόγο του ότι ο άνθρωπος καταστράφηκε και δεν έβαλε το κεφάλι στην άμμο , μάχεται και μπράβο του. Τι? Θα έπρεπε να κάτσει να πεθάνει?
    A! Και στο γραφείο άπαντα του τάδε και του δείνα έχουν τα ψώνια , οι κανονικοί άνθρωποι έχουν πράγματα που αφορούν την δουλειά τους. Αν βάλω άπαντα στο γραφείο θα γελάει η πιάτσα , κουδούνια θα μου κρεμάσουν.

    Τελικά τι να υποθέσω?
    Ότι η περιγραφή του Σαμαρικού είναι λάθος ή ότι εγώ θα πρέπει να πάψω να θεωρώ τον εαυτό μου Σαμαρικό επειδή δεν κολλάω στο προφίλ?

    • Κωστας avatar
      Κωστας @ Valter 10/12/2013 13:49:01

      Φιλε βαλτερ σε εψαχνα.Ειδες κυριακη βραδυ την εκπομπη στον αντ1 ? Ειδες τι περνανε οι ελληνες στην συγχρονη μεταναστευση ? Επειδη με αμφισβητησες οταν εγραψα για καποιον που συναντησα.Κατα τ' αλλα ολυμπιακαρα-μαντσεσταρα και μπαγιερν λογω διαμονης.

    • Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής avatar
      Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής @ Valter 10/12/2013 15:08:46

      Άστο Βγάλτερ, άστο. Εσύ ειδικά, πουθενά δεν ''κολλάς''. Είσαι απ΄αυτούς που χωρούν στο τσεπάκι της Μέρκελ μονάχα, ή και στο χαρτοφύλακα του Τόμσεν, γιατί όχι; Εσύ και ο καταπλητικός σου συνάδελφος, ο μίστερ Κώνστας. Άπαιχτοι πραγματικά!

      • Valter avatar
        Valter @ Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής 10/12/2013 15:20:48

        Τον ξέρω, δεν είναι φίλος μου όμως. Αυτός ξέρει και πιάνο , εγώ είμαι της πιάτσας.
        Φίλε , εσείς είσαστε όλοι στον χαρτοφύλακα του Τόμσεν και δεν το έχετε καταλάβει.
        Όλοι για τον Τόμσεν δουλεύετε εσείς οι αντιμνημονιακοί. Θέλει καθαρή λύση , ή μέσα μέσα ή έξω έξω , και για να γίνει αυτό χρειάζεται Τσίπρας , κατάλαβες?

        • Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής avatar
          Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής @ Valter 11/12/2013 20:24:13

          Φίλε εγώ κατάλαβα εδώ και πάρα πολύ καιρό, αλλά εσύ θα καταλάβεις σε λίγο ακόμα...... Χρειάζεσαι λιγάκι ακόμα. Υπομονή.

  14. anarcholiberal avatar
    anarcholiberal 10/12/2013 12:52:50

    Αν εξαιρέσουμε το είδος μουσικής (προσωπικώς ειμαι αθεράπευτα χεβιματαλάς αν και 46...) κατα τ άλλα δεν μπορώ να πω, μέσα είσαι!! Α, όχι, είμαι και ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ!!

  15. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 10/12/2013 13:01:00

    ΕΓΡΑΨΕΣ μικρε.....................οδυσσεα.

  16. sender avatar
    sender 10/12/2013 13:40:51

    Και είναι cool σαν τον Χάμφρει.Μικρέ Οδυσσέα,μέγα το χιούμορ σας!

  17. Mixalis avatar
    Mixalis 10/12/2013 14:01:07

    Δηλαδη εμεις οι βαζελοι ;;

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Mixalis 10/12/2013 14:25:41

      Μεταξεταστέοι,τήν ἐπόμενη φορά μέ τόν κηδεμόνα σας κι ἕνα κόκκινο κασκόλ γιά ξεκάρφωμα..(τῆς ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ έ;)...

    • sender avatar
      sender @ Mixalis 10/12/2013 14:36:04

      Αν αλλάζατε και το χρώμα της ομάδας σας!

  18. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 10/12/2013 14:26:37

    Ο μέσος σαμαρικός δικαιώθηκε απόλυτα την ημέρα της ορκωμοσίας.
    Με την άμεση επαναφορά του "Η Ελλάς ευγνωμονούσα" του Βρυζάκη. Ζούμε με τους συμβολισμούς οι σαμαρικοί.
    http://www.antinews.gr/2012/06/20/167414/

  19. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 10/12/2013 14:37:04

    Μεγάλε Ὀδυσσέα ,ἐκέντησες χαλαρά καί ἐπικαθούμενος!
    Κάποιος μέ τά Ἄπαντα τῦ Μητσοτάκη στό γραφεῖο,ἔχει ἐλπίδες νά ἀνέβει τήν κλίμακα ἀπό μέσο σέ ἀνώτερο Σαμαρικό ψηφοφόρο;

  20. Valter avatar
    Valter 10/12/2013 14:37:30

    Οι σωστοί στο Μόναχο είναι Μόναχο 1860 φίλε.
    Συγγνώμη αν σε έθιξα αλλα εκείνο το "νηστικός μια βδομάδα" έβγαζε μάτια.
    Όχι δεν το είδα. Ant1 πως πιάνεις στην Γερμανία? Kabel Deutschland?

    • Κωστας avatar
      Κωστας @ Valter 10/12/2013 18:18:37

      Οχι φιλε νοβα εχω.Μοναχο 1860 πλεον ειναι μονο τα περιχωρα.

  21. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 10/12/2013 14:43:25

    MO, είδες τι κάνει η ....οινοποσία και οι ....κακές παρέες!
    Εμπνευση!

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 10/12/2013 15:04:22

      Το γαρ εν τη καρδία του νήφοντος, επί της γλώττης εστι του μεθύοντος...

      Αρχαία Ελληνική παροιμία :)

    • M.O. avatar
      M.O. @ Κώστας Ροδινός 10/12/2013 15:06:45

      Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω, αλλά η βασική δουλειά είχε προηγηθεί της κραιπάλης!

  22. θηραία avatar
    θηραία 10/12/2013 16:14:53

    "Είναι κατά του MEGA, του ΔΟΛ και του Πέτρου Κωστόπουλου.."
    ...τότε πως ενέχεται η υπό διαμόρφωση δτ να βρίσκεται στα χέρια φίλων τους;


    υγ ...κι αγαπάμε και τραγουδάμε Μητσιά!

  23. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 10/12/2013 16:21:45

    Έγραψες ΜΟ! Δεν πέφτεις σε όλους μέσα εννοείται αλλά το νόημα το έπιασες. Ειδικά με Σπανουδάκη.

  24. Aggelos avatar
    Aggelos 10/12/2013 16:39:31

    ατελειωτη υπομονη εχει ο σαμαρικος,,πιστη και υπομονη..

  25. Κωστας avatar
    Κωστας 10/12/2013 18:23:54

    Μεταξυ σοβαρου και αστειου σκεφτειτε τι θα γραφοταν εδω αν ηταν κυβερνηση συριζα - πασοκ και εβαζε ο χρυσοχοιδης υπογραφη για να γινει τζαμι να δωσει οτι δινει στους μεγαλοεργολαβους για τους δρομους και να πωλουσαν τον Αστερα σε τουρκους και αραβες και σε τετοια τιμη.Απλα σκεφτειτε το για να δειτε ποσο υπομονη εχει ενας Σαμαρικος.

  26. Charis avatar
    Charis 10/12/2013 23:58:36

    Κάθε φορά που ο Σαμαράς λέει πως δίνει “μάχη”, ο Λεωνίδας βγάζει τη μπέρτα, αφήνει την ασπίδα και τρέχει ανέμελος ανάμεσα στις παπαρούνες.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Charis 12/12/2013 11:15:26

      Προφανώς κάτι ξέρετε για ριψασπιδισμούς...

  27. Ολική αφασία avatar
    Ολική αφασία 11/12/2013 06:55:45

    Ε, τώρα κι εσείς! Τι τα ανακατεύετε και χαλάτε το κλίμα;

  28. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 11/12/2013 08:50:12

    Το παν είναι το ημερολόγιο κολλημένο στις 29/11 και η φωτογραφία του επιτίμου κρεμασμένη ανάποδα (είναι καρατσεκαρισμένο πως έτσι μόνο προστατεύεσαι από το κακό μάτι), κάτω ακριβώς από το ημερολόγιο. Είναι μια παρηγοριά, αγαπητέ Μικρέ Οδυσσέα που ζωγράφισες πάλι!

  29. LemonPie avatar
    LemonPie 12/12/2013 19:38:48

    Το κοινωνικό προφίλ του «μέσου σαμαρικού», ΗΤΑΝ.

  30. Χαραλάμπης avatar
    Χαραλάμπης 12/12/2013 21:56:38

    Πολύ πετιχυμένο πιστεύω ο αντικειμενικός αναγνώστης όλων των αποχρώσεων πρέπει να το παραδεχτεί ! χαχαχα πολύ καλό !

  31. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 12/12/2013 22:22:07

    Ξέχασες ένα σημαντικότατο επιπλέον χαρακτηριστικό:
    δεν του καίγεται καρφί για τα κομματόσκυλα και τα βρωμόκουκά τους. ΟΥΣΤ.

  32. Λευτέρης avatar
    Λευτέρης 12/12/2013 23:01:20

    Κι αυτό ένα προφίλ είναι.
    http://cretablog.gr/politiki/parapolitika/item/28683-ypodikoi-gia-ithiki-aftourgia-se-apati-anavathmizontai-anti-na-tethoun-se-argia