#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/08/2010 01:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το κλειστό επάγγελμα του καναλάρχη πότε θα ανοίξει;



Κάθισα στις 23:45 μπροστά στην τηλεόραση για να δω την πολύ καλή κωμική σειρά "30 ROCK", στο ALTER. Τα λεπτά περνούσαν, η σειρά άφαντη. Μπήκα στο σάιτ τού σταθμού για να δω το πρόγραμμα, και έλεγε "ελληνική τηλεταινία". Όντως, αυτή τη στιγμή δείχνει ένα φέσι με τον Παπαμιχαήλ στον ρόλο τού Αλή Πασά.

Δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται αυτό. Ένα κανάλι αγοράζει μια πετυχημένη ξένη σειρά, προβάλλει 5-10 επεισόδια, και μετά την κόβει χωρίς εξήγηση, παρά το ότι η σειρά κάνει καλά νούμερα τηλεθέασης. Τι στο καλό, δεν την αγοράζει όλη τη σειρά; Δεν το ενδιαφέρει να αποσβέσει το κόστος της, δείχνοντάς την κανονικά; Ή μήπως δείχνει το demo στο τζάμπα;

Κάνα-δυο χρόνια μετά, την προβάλλει ξανά, για να την ξανακόψει, πάλι στην ψύχρα. Έτσι, κανάλια σαν το ALPHA δείχνουν προϊστορικά επεισόδια τής σειράς "Η νταντά", που χρονολογούνται από το 1993! Ο δε ΑΝΤ1 έχει χάσει τα αυγά και τα πασχάλια ως προς τον κύκλο των "Νοικοκυρών σε απόγνωση" που δείχνει.

Και αναρωτήθηκα... κάθε μέρα, από τις 7 το πρωί ως τα μεσάνυχτα, οι δημοσιογράφοι-παπαγαλάκια τού ΔΝΤ και τής κυβέρνησης ΟΥΡΛΙΑΖΟΥΝ στα κανάλια για τα καλά τής απελευθέρωσης των κλειστών επαγγελμάτων. Το κλειστό επάγγελμα τού καναλάρχη πότε θα ανοίξει στην Ελλάδα; Πότε θα έρθουν στην Ελλάδα το HBO, το Showtime, το Fox Series, το Fox Movies, για δούμε κι εμείς επιτέλους καμιά σειρά ή ταινία τής προκοπής αντί για τον Στάθη Ψάλτη και τις ελληνικές σειρές με τις ατάλαντες ηθοποιούς που τσιροκοπάνε υστερικά;

Να ανοίξει και η διαφημιστική πίτα, να πέσουν οι τιμές τής διαφήμισης, να μικρύνουν τα εικοσάλεπτα διαλείμματα για διαφημίσεις (κανάλια σαν το STAR και το ALTER είναι ικανά να δείχνουν διαφημίσεις επί 40 ολόκληρα λεπτά, με ένα ενδιάμεσο πεντάλεπτο διάλειμμα ταινίας για ξεκάρφωμα).

Και κυρίως, για να πέσει η υποχρεωτική τηλεθέαση των ελληνικών καναλιών και των ειδησεογραφικών (ο Θεός να τις κάνει) εκπομπών τους. Γιατί αν το ένα κανάλι έχει Καψή και το άλλο Πορτοσάλτε και το άλλο Χατζηνικολάου, τι θα κάνει ο τηλεθεατής; Αναγκαστικά κάποιον από αυτούς θα δει. Ενώ αν έχει από δίπλα το κανάλι που θα δείχνει μόνο ταινίες, τότε θα δούμε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος τής AGB.

Να πέσει και το κασέ των τηλε-αστέρων.

Στέργιος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Υψηλάντης avatar
    Υψηλάντης 06/08/2010 01:25:20

    Φίλε Στέργιο έχεις απόλυτο δίκιο αλλά αν ανοίξει το κλειστό επάγγελμα του καναλάρχη θα ανοίξει και το κλειστό επάγγελμα του Πρωθυπουργού!Κι όπως είπε και η Τρόικα τις αποφάσεις τις λαμβάνει η κυβέρνηση Παπανδρέου.Συμπέρασμα: όχι μόνο δεν θα ανοίξει το επάγγελμα του καναλάρχη αλλά βλέπω σε λίγο να μην μπορούμε ούτε στο Ίντερνετ να μπούμε.

  2. αναρχοδεξιός avatar
    αναρχοδεξιός 06/08/2010 01:31:23

    σωστός! θυμάμαι παρακολουθούσα αργά τη νύχτα γύρω στις 2, μια σειρά επ. φαντασίας σε συνέχειες, κάθε πέμπτη. από τις λίγες σειρές που δεν έχανα με τίποτα (συνήθως βλέπω ταινίες βαρέμαι τα σήριαλ) και μια πέμπτη ξαγρύπνησα περιμένοντας να δω το 6ο επεισόδιο, ήταν στην πιο κρίσιμη φάση της όλης πλοκής και απλά δεν παίχτηκε. και δεν ξαναπαίχτηκε ποτέ κάποιο επεισόδιο. πήρα τηλ. στο μέγκα και δεν μου έλεγαν τί έγινε και αν θα ξαναπαιχτεί, έλειπε κι ο υπεύθυνος μου είπαν, να ξαναπάρω την άλλη βδομάδα. τελικά έβαλα δορυφορική και βλέπω ό,τι γουστάρω.

  3. Ανδρέας avatar
    Ανδρέας 06/08/2010 01:50:39

    Συμφωνω και επαυξάνω!
    Αλλά για να ανοίξει αυτό σημαινει ότι κάποιοι θα χάσουν την κρατική πίτα!
    Αλλά και πάλι αφού με διαβεβαιώνουν ότι όλες αυτές οι αγορές λειτουργούν καλά, οπότε μάλλον το ΗΒΟ και το Comedy Central δεν μπορεί να αντιμετωπίσει τις φοβερές ελληνικές σειρές με τους φοβερούς ελληνικούς ηθοποιούς - τηλεαστέρες - σουπερμεν...
    Ουστ! Αλήτες! Αλλά δεν φταίτε εσεις... εγώ ο μα@@κας που κάθομαι και βλέπω. (αν και τώρα τελευταία κατεβάζω μονο απο το ιντερνετ τις σειρές που μου αρέσουν!)

    • αναρχοδεξιός avatar
      αναρχοδεξιός @ Ανδρέας 06/08/2010 02:50:59

      το ίντερνετ είναι χειρότερο από την τηλεόραση
      κοίτα πώς αλλοιώνεται μια είδηση με δυο γραμμές (από έγκυρο αθλητικό σάιτ)

      "Η Ριάνα αναμένεται στις 15 Σεπτεμβρίου στην Κερύνεια για τέσσερις ώρες και θα τραγουδήσει δέκα τραγούδια.
      Σημειώνεται ότι και η Λόπεζ θα έκανε κάτι ανάλογο αφού θα τραγουδούσε σε εγκαίνια ξενοδοχείου στην περιοχή της Κερύνειας στις 24 Ιουλίου και θα γιόρταζε τα 41α γενέθλιά της μαζί με τον σύζυγό της τραγουδιστή Μαρκ Αντονι, τα δίδυμα παιδιά τους, συγγενείς, φίλους και συνεργάτες της.

      Η επίσκεψή της αναβλήθηκε μετά από τις έντονες αντιδράσεις της Κύπρου και της Ελλάδας."

      όλο το ζουμί είναι οι τελευταίες 2 (1/2) γραμμές..
      τί θα καταλάβει ο γαύρος που το διαβάζει? ότι αντέδρασαν έντονα οι κυβερνήσεις ελλάδας και κύπρου και τελικά η λόπεζ δεν πήγε στα κατεχόμενα.

      το ίντερνετ ελέγχεται πιο εύκολα από την τηλεόραση, η οποία, σημειωτέον, παρακολουθείται κυρίως από μεσήλικες και πάνω. ενώ το ίντερνετ απευθύνεται σε νέους.

      • ZARKO avatar
        ZARKO @ αναρχοδεξιός 06/08/2010 03:03:50

        Σωστό, απλά αν στηρίζεσαι σε αθλητικά σάιτ για μη αθλητική ενημέρωση λογικό είναι να υπάρχουν και ασάφειες.

        Και ποιο είναι αυτό το σάιτ που το θεωρείς έγκυρο, αν επιτρέπεις;

      • αναρχοδεξιός avatar
        αναρχοδεξιός @ αναρχοδεξιός 06/08/2010 03:34:44

        δεν ξέρω αν με αφήσουν να κάνω διαφήμιση. έχει το "24" στην ονομασία.

  4. neotera avatar
    neotera 06/08/2010 06:18:49

    Αλλού είναι η ουσία του προβλήματος. Στο βασικό μέτοχο που έπρεπε να επιβληθεί δια ροπάλου και γενικώς στο ρόλο των νταβάδων στην ελληνική κοινωνία και πολιτική. Η εξαθλίωση του κόσμου, γίνεται για να περνά εύκολα η κουρελοπροπαγάνδα τους. Οσο χαμηλότερη ποιότητα έχει το πρόγραμμα τόσο περισσότερες μαλακίες με το συμπάθιο μπορεί να εκτοξεύει ο δημοσιογράφος, η ο διαφημιστής που κουμαντάρει πρόγραμμα και "ειδήσεις".

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ neotera 06/08/2010 08:18:12

      Ο βασικος μετοχος ηταν λαθος ως προς τη συλληψη.Τωρα αν ηταν εσκεμμενο λαθος ή οχι δεν ξερω.
      Δεν ειναι δυνατον να ζητας απο ολες τις εργοληπτικες εταιριες και παγκοσμιες προμηθευτικες εταιριες να σου δωσουν τα στοιχεια των μετοχων τους για να διαπιστωσεις αν εχουν τηλεοπτικο καναλι και ειναι και περιορισμος στις εργασιες τους οποτε αντιθετο στην ΕΕ.
      Επρεπε να παει αντιστροφα : αντι να ζηταει απο κοσμο και κοσμακη να αποδειξει οτι δεν ειναι καναλαρχης να ζητησει απο τους καναλαρχες μεσω ΕΣΡ για να τους δωσει αδεια να δηλωσουν οτι δεν εχουν εργοληπτικες και προμηθευτικες εταιριες.Ειναι πολυ πιο ευκολο,συννομο αφου καθε χωρα σε οποιον θελει δινει αδεια για τηλεοραση αλλά εχει ενα μειονεκτημα : θα πρεπει να δωσει πραγματικα νομιμες αδειες και οχι να ειναι φλου.

      • neotera avatar
        neotera @ ψυχραιμια 06/08/2010 10:25:36

        Σύμφωνοι ! Πολύ χαίρομαι.))

      • γαλάζιος avatar
        γαλάζιος @ ψυχραιμια 06/08/2010 17:59:24

        Λάθος κάνεις. Δεν ζητησαν από όλες τις εταιρείες αλλα μόνο από τους βασικούς μετόχους των ΜΜΕ. Αυτό ακριβώς που προτείνεις εσύ δηλαδή ήταν φίλε μου ο βασικός μέτοχος...

  5. dyspistos avatar
    dyspistos 06/08/2010 08:05:14

    έχει νόμιμη άδεια λειτουργίας κάποιο από τα κανάλια, ή κατέλαβε τη συχνότητα που γουστάριζε επί εποχής Έβερτ-Κούβελα και από τότε is brainwashing us?

  6. klausevitz avatar
    klausevitz 06/08/2010 08:50:46

    Οι αμαρτίες αρχίζουν απο το '89-'90, όταν το σύνολο του
    πολιτικού κόσμου παρέδωσε την ενημέρωση και τη "μαζική
    κουλτούρα" της χώρας στα συγκεκριμμένα αφεντικά!
    Υπο τους σημερινούς πολιτικούς συσχετισμούς και την
    παθητική αποδοχή του...."κοινού" το πρόβλημα δεν επιλύεται.
    Λίγο απέχει απο το να χαρακτηριστεί...γενοκτονία που
    ασκείται συστηματικά για μιά εικοσαετία περίπου!
    Τελικά, ένας άλλος προσανατολισμός εμπεριέχει μορφές
    εθνικοποίησης και κοινωνικοποίησης των ΜΜΕ, θέλει όμως
    προεργασία και χειραφέτηση για να μήν πέσουμε σ'άλλου
    τύπου παγίδες....Ο Θεός να βάλει το χέρι του!

  7. Κικη avatar
    Κικη 06/08/2010 09:15:09

    Το νομοσχεδιο του βασικου μετοχου,το ειχε ξεκινησει ο συνταγματολογος Βενιζελος,ως συνηθως αντισυνταγματικο,και δεν το προχωρησε.Ο εταιρος καθηγητης Παυλοπουλος ,νομικος συμβουλος του Λαμπρακη,ασχετος γενικως και απεδειχθει,πηρε το νομοσχεδιο εκανε κατι ακομα ασχετες διορθωσεις και το εφερε προς ψηφιση,με την επιμονη και του Ρουσοπουλου,αποτελεσμα λυσαξε ο Μπομπολας και εγκατεστησε τον γιοκα του στις Βρυξελλες,ωστε να μην περασει απο την επιτροπη.Αν ηταν ηθελημενο η οχι για να ακυρωθει και να το παρουμε πισω,μονο ο Προκοπης το ξερει,γιατι τετοια ελλειψη νομικης γνωσης δεν πιστευω οτι ειναι τυχαια.Οσο για την απελευθερωση των καναλιων ποιος τους εμποδιζει και αυτα που υπαρχουν παρανομα ειναι,εχει κανενας αδεια΄

  8. F avatar
    F 06/08/2010 09:26:48

    Φαίνεται τὸ 'φαγε ἡ μαρμάγκα τὸ καταπληκτικὸ "30 Rock", δημιουργία τῆς Ἑλληνικῆς καταγωγῆς Tina Fey, ἐπειδὴ ἀπεκάλυπτε μὲ χιουμοριστικὸ τρόπο τὰ παρασκήνια τῆς τηλεόρασης καὶ τῆς διαπλοκῆς. Δείχνει καὶ τὸ ἐπίπεδο τῆς χώρας μας ποὺ δὲν ἀντέχει τέτοιες σειρές, ἐνῶ στὴν Ἀμερικὴ ἐμφανίζεται στὸ σατιριζόμενο κανάλι (διαπλοκή NBC μὲ General Electric κλπ).

  9. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 06/08/2010 09:37:44

    Όταν ανοίξει και αυτό του πρωθυπουργού

    Είδα πάλι στο πρωινό του μούγκα είχε καλέσει την γυναίκα του αντιπροέδρου και τις έκανε το πορτρέτο... αυτά είναι έτσι δουλεύει το σύστημα.

    • Ανδρέας avatar
      Ανδρέας @ Σοσιαληστής 06/08/2010 10:22:18

      Mα είστε όλοι εγκάθετοι!
      Αφου η γυναίκα πέρασε για 11 ολοκληρα λεπτά πριν 8 χρόνια και συνατήθηκε με 88 πολίτες! Τυχαίο, δεν νομίζω! Έχει απόλυτη συνάφεια με το Δήμο που διεκδικεί!!!
      Και μην ξανακούσω ότι πήρε το χρήσμα επειδή είναι γυναίκα του αντιπροέδρου! ! ! ! (τελικά οι συνήθειες του παππού πέρασαν και στον εγγονό και ας το παίζει δημοκράτης...)

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Ανδρέας 06/08/2010 10:41:19

        Ε όχι όλες, γιατί όταν 500 κιλά και 100 χρονών άνθρωπος μου κεκλοφορεί το 40άρι το milf δεν τον λες και κολλημένο με την (ψευτο)ηθική (βλέπε μίνι φούστες και τέτοια του παππού).

  10. TopGunZ avatar
    TopGunZ 06/08/2010 10:45:27

    Καλά, το θέμα με τις ξένες σειρές είναι τσίρκο: όποτε θέλουν βάζουν όποιον κύκλο θέλουν, οι μεταφράσεις είναι λες και έχουνε γίνει από online free translator και φυσικά παραμελούν πολλές σημαντικές σειρές. Τα τόρεντ να είναι καλά και τα box set από εξωτερικό (ούτως ή άλλως ποτέ τις αγγλικές σειρές/ταινίες δεν τις βλέπω με υπότιτλους).

    Προτεινόμενες σειρές από εμένα αυτόν τον καιρό: How I met your mother, Big-Bang theory.

  11. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 06/08/2010 11:37:24

    Καλά, μόνο οι ξένες σειρές είναι το πρόβλημά σας;
    Με τις ελληνικές σειρές όλα είναι εντάξει, δηλαδή;
    Δεν προχωρώ στα υπόλοιπα...πρωινάδικα, μεσημεριανάδικα, μουσική,ενημέρωση, ....

  12. Περσευς avatar
    Περσευς 06/08/2010 12:40:35

    εδω το σταρ βαζει τα ξημερωματα το Γραφειο και παλαιοτερα το Σταργειτ Ατλαντικ ενω το Μπατλσταρ Γκαλακτικα το εβαζε 2 το ξημερωμα.

  13. http://neotera.wordpress.com avatar
    http://neotera.wordpress.com 06/08/2010 12:52:20

    θεωρείται πολύ καλή και έχει πολλούς θεατές η τούρκικη σειρά στον αντένα, ή αντένα τουρκ όπως λέγεται. Με μιά ματιά είναι τεχνικά άρτια, με πολύ καλούς ηθοποιούς που παίζουν φυσικά όπως παλιά στις καλές ελληνικές ταινίες. Κάποια που παρακολουθεί ανελιπώς λέει πως η σειρά διαφέρει επειδή είναι στρέϊτ και μη παρακμιακή, δεν έχει ξανθιές γυναίκες, ούτε είναι γκέϊ όλοι οι άνδρες, ούτε σκοτώνονται για τα φράγκα, ούτε...
    Μάλλον σε άλλη φάση βρίσκονται τα τηλεοπτικά και ευρύτερα κοινωνικά της γείτονος.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ http://neotera.wordpress.com 06/08/2010 16:39:48

      Εμ, αν σκεφτείς ότι το Μέγκα πλασάρει πρώτη και καλύτερη την πολυμπουρδ....εεε...πολυκατοικία ήθελα να πω, που μόνο κτηνοβασίες ακόμα δεν έχουμε δει, τι να περιμένεις. Έχουμε πλέον ως εθνικό ανάστημα τον μετροσεξουαλισμό στα αγόρια και την καραπ...ανιά στα κορίτσια...

  14. Νταγιάν avatar
    Νταγιάν 06/08/2010 13:15:52

    Οι ελληνικές δήθεν κωμικές τηλ. σειρές είναι ότι πιο ηλίθιο μπορεί να δει κανείς. Και όμως από αυτές ζούνε άνθρωποι, εταιρίες παραγωγής, και γενικά φέρνουν χρήμα. Κάποιοι μάλιστα κάνουν και καριέρα ηθοποιού, Μνησθιτί μου κύριε.
    Ηθοποιός ο Ντενίρο, ηθοποιός και ο Γλέτσος.
    Μουσικός ο Μπόουι, μουσικός και ο Νίνο
    Κράτος η Ελβετία, κράτος και η Ελλάδα
    Ε Misha, περιμένω σχόλιο σου για το πως για το τηλεοπτικό μας χάλι φταίνε οι οβριοί.

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ Νταγιάν 06/08/2010 13:58:32

      Ε, τώρα μεταξύ μας, οι τράπεζες και το θέαμα γενικότερα, παγκοσμίως, από ποιούς ελέγχεται;

    • Misha avatar