#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/02/2011 18:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το “δεν πληρώνω” έριξε τη… Θάτσερ



Γύρω στα τέλη της δεκαετίας του ’80, η κυβέρνηση Θάτσερ στη Βρετανία αποφάσισε να επιβάλλει ένα νέο φόρο στα νοικοκυριά, ο οποίος έμεινε με το όνομα poll tax. Πρακτικά το ποσό που αναλογούσε σε κάθε οικογένεια προέκυπτε από το πόσα άτομα έμεναν σε ένα σπίτι, χωρίς να λαμβάνεται υπόψιν το εισόδημά τους.

Σχεδόν αμέσως προέκυψε ένα κίνημα πολιτών που αρνήθηκαν συντεταγμένα να πληρώσουν. Ξεκίνησε από τη Σκωτία και επεκτάθηκε σε όλη τη χώρα, με αποτέλεσμα τη δεύτερη χρονιά εφαρμογής του νόμου να μην πληρώσει περίπου το 30% των φορολογούμενων (διευκρινίζεται πως η άρνηση αφορούσε ΜΟΝΟ τον poll tax – ή community charge επίσημα).

Η αντίδραση της Θάτσερ ήταν τυπική. Απειλές, διαστρέβλωση, επιλεκτικές δίκες και καταδίκες...και απόπειρα καταστολής του κινήματος όπου έβγαινε στο δρόμο. Αποκορύφωμα του κινήματος η τεράστια πορεία του της 31ης Μαρτίου του 1990, όταν πάνω από 300.000 άνθρωποι συγκρούστηκαν στο Λονδίνο με την αστυνομία, η οποία και έχασε τον έλεγχο της πόλης. Μετά τα επεισόδια οι εργατικοί και η πιο επίσημη αριστερά (δηλαδή το militant) καταδίκασαν τα επεισόδια (ο "εργατικός" Κίνοκ είπε πως τα έκαναν αναρχικοί χούλιγκαν). Το κίνημα όμως απλώς διογκωνόταν μέρα με τη μέρα,οπότε κάποια στιγμή οι κατά τόπους αστυνομίες και δικαστικές αρχές να δηλώσουν ότι δεν πρόκειται να συνεχίσουν να καλούν σε δίκη άλλους πολίτες, μιας και τα δικαστήρια και η αστυνομία είχαν κατακλυστεί.

Η αποτυχία του poll tax έριξε τελικά τη Θάτσερ. Με τη λαϊκή αγανάκτηση (ακόμη και μεταξύ των ψηφοφόρων της) να βαράει κόκκινα και το νόμο ουσιαστικά να έχει γίνει κωλόπανο, οι εσωκομματικοί της αντίπαλοι της έχωσαν μια καλή τρικλοποδιά και την ανάγκασαν σε παραίτηση. Και παρόλο που οι τόρυδες ξαναπήραν την εξουσία στις επόμενες εκλογές, το πρώτο πράγμα που έκανε ο Μαίητζορ (ο νέος αρχηγός των τόρυδων) ήταν να αποσύρει τον poll tax.

Aναλυτικότερα για τις κινητοποιήσεις εναντίον του Poll Tax
http://apneagr.blogspot.com/2011/02/blog-post_3628.html#ixzz1DlSC20x6

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Maxos avatar
    Maxos 12/02/2011 19:30:44

    Άντε και στα δικά μας!!!! Το ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ τσούζει τελικά... Υποστηρείξτε αυτό το κίνημα και στη χώρα μας. ΟΛΟΙ!!!! Δεν είμαστε τζαμπατζήδες! Είμαστε εναντίον της κοινωνικής αποδιοργάνωσης που θέλουν να μας επιβάλλουν. Είμαστε εναντίον της αφαίμαξης του κόσμου. ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΕΦΑΓΑΝ!!! Όχι εμείς. ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΤΙΣ ΜΙΖΕΣ!!! Όχι εμείς. Υποστηρείξτε το ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ!!!

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/02/2011 19:31:42

    ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ archaeopteryx 12/02/2011 19:39:16

      Ουτε κι εγω φυσικα!!!!
      ΓΕΝΙΚΗ ΑΝΥΠΑΚΟΗ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΠΑΣΟΚ ΤΡΟΙΚΑΣ..!!

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ archaeopteryx 12/02/2011 19:39:52

      Ασε που δεν εχω κιολας δυστυχως....

  3. anonymous avatar
    anonymous 12/02/2011 19:46:05

    ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ

  4. anonymous avatar
    anonymous 12/02/2011 19:47:13

    Εγώ σπάω το κεφάλι μου πως δε θα πληρώνω ούτε ΦΠΑ ούτε άλλους φόρους. Θέλω να τους κλείσω εντελώς τη στρόφιγγα.
    Για το ΦΠΑ έχω αποφασίσει όλες τις αγορές on line εκτός Ελλάδας. Για τους άλλους θα δούμε πως θα τη βολέψουμε.

  5. cveng avatar
    cveng 12/02/2011 20:00:21

    (και να εχω και να μην εχω) ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ (κερατιατικα και πολλακις πληρωμενα).
    αυτο πιστευω καλυπτει περισσοτερες περιπτωσεις...

  6. η Dimi avatar
    η Dimi 12/02/2011 20:42:32

    Καλομελέτα κι έρχεται.

  7. sauraki avatar
    sauraki 12/02/2011 20:56:36

    Τι συζητάμε τώρα? Μια μεγαλειώδης πορεία χρειάζεται από το Σύνταγμα στο Μαξίμου και έπεσαν. Με αυτό το στημένο κόλπο με την τρόικα έδειξαν πως υπάρχει εκνευρισμός. Πέφτουν για αυτό θα ζητήσουν εκλογές. Βλέπουν να έρχεται ο εξευτελισμός. Πόσο να αντέξει το παραμυθάκι πως "φταίει ο Καραμανλής?"
    1)ΚΟΣΚΩΤΑΣ
    2)ΧΡΗΜΑΤΗΣΤΗΡΙΟ
    3)ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ
    4)ΔΝΤ
    Ως πότε θα τους πιστεύουν οι Έλληνες?

  8. Mυρσινη avatar
    Mυρσινη 12/02/2011 22:03:31

    Ουτε και εγω πληρωσα περαιωση. Κατι φοροφυγαδες ομως εσπευσαν και ....καθαρισαν. Ουφ.

  9. fantomas avatar
    fantomas 12/02/2011 22:51:55

    εγω θελω να πληρωσω.................
    αλλα δεν εχω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • apneagr avatar
      apneagr @ fantomas 13/02/2011 09:54:49

      Και εγώ fantoma!!!

  10. Πάνος Χατζηκωνσταντίνου avatar
    Πάνος Χατζηκωνσταντίνου 13/02/2011 01:18:02

    Γιατί, μήπως πληρώναμε μέχρι τώρα; Πόσοι από εμάς δεν κρύβουμε εισοδήματα για να μη πληρώσουμε φόρο, πόσοι εκδίδουμε αποδείξεις, πόσοι δεν ζητούμε αποδείξεις για να μας κάνουν «έκπτωση» 10, 20 ή και 30%, πόσοι αποφεύγουμε τα τιμολόγια για να μη πληρώσουμε ΦΠΑ, πόσοι δεν αποδίδουμε τον ΦΠΑ που έχουμε ήδη εισπράξει, πόσοι πληρώνουμε εισφορές στο ΙΚΑ για τους (νόμιμους ή παράνομους) υπαλλήλους μας, πόσοι…..;
    Ήλθε η ώρα πιστεύω, να σταματήσουμε τους αστείους «παλικαρισμούς» του τύπου χαβαλέ «δεν πληρώνω», να κάνουμε αυτοκριτική και να παραδεχθούμε ότι είμαστε (τουλάχιστον) συνυπεύθυνοι για την οικονομική κατάντια της χώρας μαζί με τους πανάθλιους, στη πλειοψηφία τους, πολιτικούς. Αν εμείς ήμασταν εν τάξει απέναντι στο κράτος και αν το κράτος είχε κάποια στοιχειωδώς σωστή διαχείριση των οικονομικών, δεν θα υπήρχε ποτέ ανάγκη για μνημόνια, τρόικες και τα σκληρά μέτρα που είναι αποτέλεσμα της υστέρησης των εσόδων σε σχέση με τα έξοδα. Και να είστε βέβαιοι, ότι αν εμείς ήμασταν "συνεπείς" πολίτες, τότε και οι πολιτικοί θα ήταν "σωστοί". Γιατί απλά, δεν θα τους επιτρέπαμε να είναι σκάρτοι και αυτοί οι ίδιοι θα καταλάβαιναν ότι δε τους "παίρνει" να κάνουν "λαμογιές"!
    Είναι τόσο εύκολο να ρίχνεις τις ευθύνες στους άλλους όταν βαθιά μέσα σου ξέρεις καλά (άσχετα αν δεν θές να το παραδεχθείς ούτε στον εαυτό σου) ότι κι εσύ, δεν είσαι άμοιρος των ευθυνών.
    Πάνος Χατζηκωνσταντίνου

    • vel avatar
      vel @ Πάνος Χατζηκωνσταντίνου 13/02/2011 09:01:45

      να με συγχωρείς, αλλά ξέχασες να αναφέρεις ότι πρέπει να πιστεύουμε και στον Θεό. Γιατί ΑΝ πιστεύουμε στον Θεό , θα μας βοηθήσει και θα έρθει άσπρη μέρα και για μάς..
      επίσης ξέχασες να βάλεις στο τέλος της προσευχής σου τη λέξη ΑΜΗΝ , όπως γίνεται συνήθως με τις προσευχές (όπως έλεγε ο Ντάνι νε Βίτο στην ταινία "με τα λεφτά των άλλων")

    • JOHN avatar
      JOHN @ Πάνος Χατζηκωνσταντίνου 13/02/2011 20:19:00

      Φορολογικη συνειδηση που,ειναι το ζητουμενο,ποτε δεν θ αποκτησουμε οταν οι διαχειριστες των χρηματων μας τα τρωνε διχως να τιμορουνται. Οτι εχουμε ολοι μεριδιο ευθυνης συμφωνω μαζυ σου,το οτι τα¨φαγαμε μαζυ¨οπως ειπε ο γνωστός διαφωνω καθετα!Το ψαρι απο το κεφαλι βρωμαει που λενε και οι σοφες παροιμιες.

  11. netos avatar
    netos 13/02/2011 08:09:11

    Δήλωση μέλους Συντονιστικού, σχετικά με τους οδηγούς Μercedes, που περνούν από τα διόδια χωρίς να πληρώνουν: «Κανονικά όλοι θα έπρεπε να οδηγούν Μercedes, δηλαδή καλά και ασφαλή αυτοκίνητα. Αυτό όμως θα έρθει με κοινωνικοποίηση του πλούτου κάτω από λαϊκό έλεγχο».
    Συμπέρασμα: Υπαρχει πάντα ελπίδα για.. μερσεντέ.

  12. Πάνος Χατζηκωνσταντίνου avatar
    Πάνος Χατζηκωνσταντίνου 13/02/2011 13:31:55

    Φίλε VEL.
    Μια και είσαι κινηματογραφόφιλος και μια που ανέφερες το πολύ καλό έργο “με τα λεφτά των άλλων”, μερικές σκέψεις επ' αυτού. Η χρησιμοποίηση σαν παράδειγμα του έργου με τίτλο "Με τα λεφτά των άλλων" δεν θα μπορούσε να είναι καλύτερη για την υποστήριξη των απόψεών μου. Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Και για να εξηγηθώ.
    Ναι, όλα αυτά τα χρόνια, ζούσαμε (χώρα και πολίτες), πολύ πάνω από τις πραγματικές μας δυνατότητες με "τα λεφτά των άλλων". Όποιος δε το βλέπει ή δε το παραδέχεται αυτό, απλά ή εθελοτυφλεί ή "δεν θέλει να το καταλάβει"!
    Μετά, θυμήσου πότε είπε τη "Αμήν" ο Ντε Βίτο. Μόλις τελείωσε την ομιλία του ο Γκρέκορυ Πεκ, που ο Ντε Βίτο χαρακτήρισε "επικήδειο"! Γιατί; Επειδή σαν Πρόεδρος της εταιρίας (ο Πρωθυπουργός ας πούμε) προσπάθησε, με έναν σπαραξικάρδιο λόγο, να πείσει τους "μεγαλο" (Υπουργούς και Βουλευτές) και τους "μικρό" (λαό) μετόχους ότι η εταιρία (η Ελλάδα) ήταν ακόμη ζωντανή και είχε καλό μέλλον. Τη στιγμή που στη πραγματικότητα ήταν "κλινικά νεκρή". Το σκέφτηκες πολύ πριν φέρεις αυτό το παράδειγμα βρε Vel;
    Όσο πιο γρήγορα συνειδητοποιήσουμε την αλήθεια και αφήσουμε τους παλικαρισμούς τύπου "δεν πληρώνω", τόσο οι πιθανότητες ανάκαμψης (έστω και πολύ μικρές) θα βελτιώνονται.
    Σας αρέσει ή όχι, κάποτε πρέπει ν' αρχίσουμε να λέμε τα πράγματα με τ' όνομά τους.
    Έχεις καμία αντίρρηση σ’ αυτό;
    Φίλε VEL.
    Μια και είσαι κινηματογραφόφιλος και μια που ανέφερες το πολύ καλό έργο “με τα λεφτά των άλλων”, μερικές σκέψεις επ' αυτού. Η χρησιμοποίηση σαν παράδειγμα του έργου με τίτλο "Με τα λεφτά των άλλων" δεν θα μπορούσε να είναι καλύτερη για την υποστήριξη των απόψεών μου. Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Και για να εξηγηθώ.
    Ναι, όλα αυτά τα χρόνια, ζούσαμε (χώρα και πολίτες), πολύ πάνω από τις πραγματικές μας δυνατότητες με "τα λεφτά των άλλων". Όποιος δε το βλέπει ή δε το παραδέχεται αυτό, απλά ή εθελοτυφλεί ή "δεν θέλει να το καταλάβει"!
    Μετά, θυμήσου πότε είπε τη "Αμήν" ο Ντε Βίτο. Μόλις τελείωσε την ομιλία του ο Γκρέκορυ Πεκ, που ο Ντε Βίτο χαρακτήρισε "επικήδειο"! Γιατί; Επειδή σαν Πρόεδρος της εταιρίας (ο Πρωθυπουργός ας πούμε) προσπάθησε, με έναν σπαραξικάρδιο λόγο, να πείσει τους "μεγαλο" (Υπουργούς και Βουλευτές) και τους "μικρό" (λαό) μετόχους ότι η εταιρία (η Ελλάδα) ήταν ακόμη ζωντανή και είχε καλό μέλλον. Τη στιγμή που στη πραγματικότητα ήταν "κλινικά νεκρή". Το σκέφτηκες πολύ πριν φέρεις αυτό το παράδειγμα βρε Vel;
    Όσο πιο γρήγορα συνειδητοποιήσουμε την αλήθεια και αφήσουμε τους παλικαρισμούς τύπου "δεν πληρώνω", τόσο οι πιθανότητες ανάκαμψης (έστω και πολύ μικρές) θα βελτιώνονται.
    Σας αρέσει ή όχι, κάποτε πρέπει ν' αρχίσουμε να λέμε τα πράγματα με τ' όνομά τους.
    Έχεις καμία αντίρρηση σ’ αυτό;

  13. Πάνος Χατζηκωνσταντίνου avatar
    Πάνος Χατζηκωνσταντίνου 13/02/2011 14:53:26

    Έστειλα το μήνυμα εις διπλούν για να το καταλάβεις καλύτερα! Τρίχες, απλά πάτησα κατά λάθος δύο φορές (πάλι καλά) το "ctrl V" ! Ου γάρ ....!
    Πάνος

  14. Πάνος Χατζηκωνσταντίνου avatar
    Πάνος Χατζηκωνσταντίνου 14/02/2011 07:57:16

    Φίλε JOHN
    Το ότι συμφωνείς μαζί μου επί της ουσίας, είναι μια καλή αρχή. Ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι «μαζί τα φάγαμε» με την έννοια που το είπε ο "Γνωστός κύριος", ή τουλάχιστον, για να του δώσουμε το "benefit of the doubt", όπως «μεταφράστηκε» από τα ΜΜΕ και κατ' επέκταση από όλους εμάς.
    Εκείνο που ισχυρίζομαι όμως και επιμένω σ' αυτό, είναι πως πέσαμε στη παγίδα (γιατί, ας μη κρυβόμαστε , μας βόλευε!) που μας έστησαν οι Κυβερνώντες των τελευταίων δεκαετιών, που μας κατέστησαν "συνεργούς" στο, διαρκές, έγκλημα της κατασπατάλησης του δημόσιου χρήματος ώστε να μας βουλώσουν το στόμα και να μας στερήσουν κάθε δικαίωμα αντίδρασης. Ακόμα ακόμα, μας υπέβαλαν τη λογική (που και αυτή μας βόλευε μια και μας έδινε "άλλοθι"), του ..... «αφού αυτοί τα τρώνε γιατί να μη τα φάω κι εγώ»(!) ή όπως πολύ κομψότερα το έθεσες εσύ «φορολογική συνείδηση δεν θα αποκτήσουμε ποτέ αν .....».
    Η άποψή μου γύρω από αυτό το σύγχρονο πρόβλημα της Ελληνικής κοινωνίας (ποιός έφαγε τί και ποιός φταίει για τί;) που, πρέπει να παραδεχθούμε ότι θυμίζει πολύ το αιώνιο πρόβλημα της «κότας και του αβγού» είναι η εξής:
    Αν, εμείς οι πολίτες ήμασταν συνεπείς στις υποχρεώσεις μας απέναντι στο κράτος, οι πολιτικοί, κάθε είδους, χρώματος και θέσεως, ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΛΜΟΥΣΑΝ ΝΑ ΚΛΕΒΟΥΝ γιατί απλά ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΑΜΕ και θα είχαμε τα μούτρα να τους ελέγξουμε και να τους τιμωρήσουμε για τυχόν παρασπονδίες. Ενώ τώρα, μπορούν κάλλιστα κι αυτοί να γυρίσουν και να πουν: «Αφού κανείς (τρόπος του λέγειν) δε τηρεί τις υποχρεώσεις του (διάβαζε κλέβει το κράτος) γιατί να μη τα φάμε και εμείς»; Και έτσι συνεχίζεται αυτός ο (καταστροφικός για την οικονομία της χώρας) αέναος κύκλος!
    Διαφωνείς;

  15. JOHN avatar
    JOHN 14/02/2011 12:18:50

    Φιλε μου δεν μπορω να πω οτι διαφωνω αλλα ουτε και συμφωνω με πολλα που γραφεις.Το οτι οι πολιτικοι ειναι καθρεφτης της κοινωνιας το δεχομαι.Η διαφορα μεγεθους ομως ευθυνης ειναι τεραστια.Δεν δανειστικαν ουτε και πηραν δις απο μιζες οι πολιτες εν αντιθεσει με τους πολιτικους!Το μπαξισι και το ρουσφετι εχει βαθυες ριζες,δεν εχει ομως σχεση με την αρπαγη και τη λεηλασια των πολιτικων που τελικα οδηγησε και στο ξεχαρβαλωμα τις χωρας. Σωστα γραφεις για το ¨αυγο και τη κοτα¨,δεν νομιζεις ομως οτι υπαρχει καποια ανισοροπια στα μεγεθη?Τελος δε πιστευω οτι τουλαχιστον οσοι εχουν και την ευθυνη της διαχειρισης και της συμετοχης σ αυτο το μπαχαλο επρεπε να καθισουν στο σκαμνι και οχι να αληλοκαλυπτονται.

  16. Πάνος Χατζηκωνσταντίνου avatar
    Πάνος Χατζηκωνσταντίνου 14/02/2011 23:08:10

    Φίλε JOHN
    Είναι πάντα παρήγορο να βρίσκεις ανθρώπου με τους οποίους μπορείς να συμφωνείς ή και να διαφωνείς σε πολιτισμένο επίπεδο. Κι εγώ με τη σειρά μου συμφωνώ με πολλά από αυτά που γράφεις μια και απ’ ότι φαίνεται είμαστε στο ίδιο (περίπου) μήκος κύματος. Απλά θέλω να διευκρινίσω ότι μερικές φορές αναγκάζεσαι να «υπερβάλεις» εσκεμμένα για να δώσεις έμφαση σε ένα επιχείρημα, ελπίζοντας ότι ο αναγνώστης θα καταλάβει την πρόθεση και θα «συγχωρήσει» την υπερβολή!
    Ναι, συμφωνώ ότι τα μεγέθη δεν είναι συγκρίσιμα, αυτό θα έλλειπε άλλωστε. Όμως η αρχή είναι η ίδια. Γιατί, πες μου ειλικρινά, αν στον οποιονδήποτε (εσένα, εμένα, τον παπά της ενορίας!) που εκ πεποιθήσεως «κάνει ζαβολιές» (για να μη χρησιμοποιήσω άλλη, πολύ πιο «σκληρή» λέξη), αν του δίνονταν η ευκαιρία που δόθηκε στον Τσοχατζόπουλο (για να χρησιμοποιήσω ένα πρόσωπο της σημερινής επικαιρότητας), θα ενεργούσε διαφορετικά και θα έλεγε «ευχαριστώ, δεν θα πάρω, οι αρχές μου δεν μου το επιτρέπουν»; Πολύ, μα πάρα πολύ αμφιβάλω! Εγώ τουλάχιστον δεν βάζω το χέρι μου στο Ευαγγέλιο. Εσύ;
    Και με αυτή τη παραδοχή και με δεδομένο ότι οι πολιτικοί δεν είναι τίποτε άλλο από εσένα κι εμένα που απλά ασχολήθηκαν με τη πολιτική, άρα έχουν τα ίδια προτερήματα αλλά και τα ίδια "κουσούρια" της φυλής μας, εξηγείται εύκολα γιατί κάνουν ότι κάνουν. Απλά, αν θέλουμε να είμαστε τίμιοι με τον εαυτό μας, κάνουν ότι θα κάναμε και εμείς αν θα ήμασταν στη θέση τους. Με μια τεράστια διαφορά όμως. Όπως πολύ σωστά παρατήρησες, αυτοί, από τη στιγμή που τους επιλέξαμε να τους κάνουμε ταγούς μας κι αυτοί δέχτηκαν αυτή την ευθύνη, είχαν την υποχρέωση ή να "αλλάξουν" ή να είναι έτοιμοι να υποστούν τις συνέπειες των πράξεών τους. Να βάλουν στη πάντα όλα τους τα κουσούρια και να γίνουν οι πολίτες "παράδειγμα" για όλους τους άλλους. Αυτοί όμως, εκτός ελάχιστων "φωτεινών" εξαιρέσεων, ούτε τα κουσούρια τους απέταξαν (αντίθετα, με το θράσος που δίνει η εξουσία έβγαλαν στην επιφάνεια κι άλλα που ούτε αυτοί οι ίδιοι ήξεραν ότι είχαν) , αλλά ούτε είναι έτοιμοι να παραδεχθούν τα αμαρτήματά τους και να δεχθούν τις συνέπειες αυτών. Αυτό είναι ότι κάνει όλη τη διαφορά μεταξύ αυτών και ημών. Και είναι επιεικώς απαράδεκτο και θα έπρεπε να τιμωρείται αμείλικτα. Σε άλλη χώρα σε άλλη εποχή σε άλλη ζωή. Δυστυχώς!