Το δίλημμα των ευρωεκλογών
16/04/2014 04:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το δίλημμα των ευρωεκλογών

«Ευρωπαϊκή προοπτική με το ευρώ ή επώδυνη απομόνωση με δραχμή»

Η χθεσινή ομιλία του Αντώνη Σαμαρά, πριν την ανακοίνωση του ευρωψηφοδελτίου, ουσιαστικά σηματοδοτεί το διακύβευμα των επερχόμενων ευρωεκλογών.

Ο πρωθυπουργός έθεσε το ουσιαστικότερο ίσως δίλημμα στη μεταπολίτευση, όσο κι αν αυτό φαίνεται υπερβολική. Δεν είναι το «Καραμανλής ή τανκς» αλλά κάτι εξίσου σημαντικό που θα κρίνει το μέλλον των επόμενων γενεών στην Ελλάδα.

Το δίλημμα είναι «ευρωπαϊκή προοπτική με το ευρώ ή επώδυνη απομόνωση με δραχμή» κι έχει εντελώς διαφορετικά χαρακτηριστικά γνωρίσματα απ’ ότι ένα παρόμοιο δίλημμα που είχε τεθεί το 2012. Τότε η χώρα ήταν ένα βήμα πριν την καταστροφή, ευρισκόμενη στον πάτο του βαρελιού και χωρίς να υπάρχει ορατό φως στο τούνελ.

Τώρα έχουν περάσει δύο χρόνια απίστευτων θυσιών του ελληνικού λαού, η Ελλάδα δείχνει να βρίσκει τον βηματισμό της, το φως στο τούνελ είναι δυνατό και ο κίνδυνος της χρεοκοπίας έχει χαθεί. Γι’ αυτό και είναι πιο κρίσιμο το τωρινό διακύβευμα. Διότι δεν πρέπει να πάνε χαμένες οι θυσίες τώρα που «φάγαμε το γάιδαρο».

Τα επιμέρους διλήμματα είναι επίσης σοβαρά:

Θέλει ο ελληνικός λαός επιστροφή στο παρελθόν ή μια ελπίδα για το μέλλον;

Θέλει την ευρωπαϊκή προοπτικό της χώρας ή την βαλκανοποίηση και απομόνωσή της;

Θέλει μια σταθερή κυβέρνηση που διαπραγματεύεται για να περισώσει ότι είναι δυνατόν ή θέλει επικίνδυνους και άσχετους λαϊκιστές που νομίζουν ότι η πατρίδα είναι παιχνιδάκι για να παίζουν;

«Θέλουν και άλλο πόνο...θέλουν να μας γυρίσουν πίσω. Δεν θα τους αφήσουμε και δεν θα τους περάσει...» τόνισε ο Πρωθυπουργός και διερωτήθηκε: «Θέλουμε αυτούς που αμφισβητούν την ευρωπαϊκή πορεία της χώρας, αυτούς που μιλάνε για έξοδο από το ευρώ; Θέλουμε αυτούς που θέλουν να σκίσουν τα παλιά μνημόνια και να μας φέρουν νέα μνημόνια..., διότι από αυτά τρέφονται».

Μ’ αυτά τα λόγια ο κ. Σαμαράς έθεσε τον ελληνικό λαό προ των ευθυνών του. Χωρίς εκβιασμούς, αλλά με βαθιά συναίσθηση της ευθύνης που πρέπει να αποδείξουν ότι έχουν οι πολίτες. «Το διακύβευμα των ευρωεκλογών δεν αφορά τη ΝΔ αλλά την Ελλάδα. Να διαφυλάξουμε τα επιτεύγματα και τη σταθερότητα που πετύχαμε, να μην αφήσουμε να μας γυρίσουν πίσω οι λαϊκιστές της μιζέριας», είπε, αναφερόμενος στην αξιωματική, κυρίως, αντιπολίτευση.

Πράγματι εδώ είναι που θα κριθούν τα πάντα στις εκλογές. Στο πώς βλέπει ο Έλληνας πολίτης το μέλλον της χώρας που λατρεύει. Δεν μπορεί να είναι τιμωρητική η ψήφος σε εκλογές που κρίνουν την πολιτική σταθερότητα και την προσπάθεια διάσωσης της οικονομίας. Δεν είναι δυνατόν δηλαδή να κινδυνεύσουν να χαθούν όλες οι προσπάθειες επειδή ο ΣΥΡΙΖΑ θέλει να πολιτικοποιήσει τις εκλογές για ίδιον όφελος. Θα έχουν οι πολίτες την ευκαιρία να τιμωρήσουν όσα και όσους δεν τους αρέσουν, αλλά τη στιγμή που πρέπει.

Από την άλλη, το στοίχημα θα κριθεί στο πώς κινούνται τα κόμματα και τι πρεσβεύουν. Από τη μια υπάρχει μια κυβέρνηση που με απίστευτο πολιτικό κόστος κάνει βήματα προόδου. Πάντα μέσα στα πλαίσια της ευρωπαϊκής οικογένειας την οποία έχουμε επιλέξει και δεν χωρεί αμφιβολία γι’ αυτό.

Από την άλλη έχουμε τον ΣΥΡΙΖΑ και τον κ. Τσίπρα που δεν ξέρουν ακόμη πιο μέλλον βλέπουν και μιλάνε από τώρα για δημοψηφίσματα. Να θέσουμε δηλαδή σε κίνδυνο την ευρωπαϊκή πορεία της χώρας για κάποιους αμετανόητους παλαιοκομμουνιστές που έχουν μείνει ακόμη στην Σοβιετική Ένωση και απορρίπτουν ότι καινούργιο πάει να γεννηθεί.

Ας δουν οι Έλληνες πολίτες και τα άλλα κόμματα. Το ΠΑΣΟΚ, η Ελιά ή όπως αλλιώς θέλει να λέγεται η Κεντροαριστερά περνά κρίση ταυτότητας γιατί ουσιαστικά δεν είχε ποτέ.

Το ΚΚΕ δεν αποδέχεται την ΕΕ αλλά παίρνει μέρος στις εκλογές προφανώς για να την διαλύσει από μέσα. Ενώ υπάρχουν και οι άθλιοι λαϊκιστές της δεκάρας, δεξιά κι αριστερά που το μόνο που κάνουν είναι να γαυγίζουν σαν σκυλιά χωρίς να έχουν αρθρώσει έστω και μια λύση για τα προβλήματα της χώρας και της Ευρώπης.

Το διακύβευμα είναι λοιπόν ένα: Θέλουμε μια Ελλάδα μέσα στην Ευρώπη ή όχι και η ψήφος των πολιτών εκεί θα κριθεί. Είναι σίγουρο ότι η Ευρωπαϊκή Ένωση παρουσιάζει τεράστια δομικά προβλήματα. Είναι επίσης δεδομένο ότι τα τελευταία χρόνια οι εταίροι μας δεν φέρθηκαν στην Ελλάδα με αλληλεγγύη.

Όμως, την Ευρώπη δεν την αλλάζεις διαλύοντάς την. Δεν καταστρέφεις ένα οικοδόμημα που ήταν όραμα πριν από 60 χρόνια κι έγινε πραγματικότητα προσφέροντας ως το μέγιστο επίτευγμα την ειρηνική συνύπαρξη των λαών για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα.

Την Ευρωπαϊκή Ένωση την αλλάζεις πολεμώντας από μέσα κι όχι με μάχες χαρακωμάτων με περιθωριακά ακροαριστερά κόμματα ή με επιχειρηματίες και οικονομικούς παράγοντες που ποντάρουν στη διάλυσή της.

Προσοχή, λοιπόν, στις ευρωεκλογές και στο πώς αντιμετωπίζουμε τα διλήμματα. Η ΝΔ είναι μια μεγάλη δημοκρατική παράταξη, ένα σύγχρονο κόμμα που καλείται να αντιμετωπίσει τις προκλήσεις των καιρών. Δεν είναι η ώρα για πισωγυρίσματα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. giorgos avatar
    giorgos 16/04/2014 06:30:43

    Λόγια λόγια λόγια ... Μια ερώτηση μόνο πόσα veto έβαλε η Ελλάδα στην Ευρώπη πχ για τα μεταλλαγμένα ;;; Οχι συζήτηση και συμβιβασμός για συμφωνία ΑΛΛΑ VETO!!!! Δηλαδή εγώ εμείς (Ελλάδα) δεν εφαρμόζουμε το τάδε θέμα, Ευρώπη κόψε τον λαιμό σου!!! Πόσες φορές το έκαναν;;;;; Απάντηση: ΚΑΜΙΑ!!!!! Αρα γιατί να θέλουμε την Ευρώπη;;;;

    • Geros avatar
      Geros @ giorgos 16/04/2014 09:15:21

      Φιλε ομολογώ δεν σε κατάλαβα. Την Ευρώπη την θέλουμε για να της λέμε να κόψει τον λαιμό της? Γιατί αυτό βγαίνει σαν νόημα από αυτά που είπες! Αυτό που είπες για τα μεταλλαγμένα για ανάπτυξε το λίγο, κάτι μου λέει ότι δεν σταματας στα μεταλλαγμένα εσύ αλλα πας και στα ψεκασμένα ...... Και πάνω που έλεγα τι θα κάνουμε τις μέρες που δεν γραφει η Queen ....

      • threshold avatar
        threshold @ Geros 16/04/2014 09:20:25

        Mέχρι τώρα η Ευρώπη μας έχει βάλει το μαχαίρι στο λαιμό και μάλιστα για λάθος στόχους. Ούτε να πτωχεύσουμε δεν μας αφήσαν... για το καλό μας πάντα...

      • giorgos avatar
        giorgos @ Geros 16/04/2014 10:35:17

        Είμαι νομίζω απόλυτα σαφής. Πόσες φορές η Ελλάδα έβαλε veto για τα συμφέροντα του Ελληνικού λαού και όχι για τα συμφέροντα των άλλων. Τώρα πχ με την Ρωσία γιατί δεν βάζουμε VETO στις κυρώσεις της Ευρώπης;;;;; καθώς εμείς δεχόμαστε τους Ρώσους τουρίστες και επενδυτές (πχ Ριμπολόβλεφ κλπ κλπ). Το επιχείρημα της "νομιμότητας" είναι τουλάχιστον γελοίο καθώς όλοι ξέρουμε τι παίζει. Γι' αυτό καλύτερα μακριά και αγαπημένοι !!!!

      • giorgos avatar
        giorgos @ Geros 16/04/2014 11:30:25

        Δες την απάντηση πιο κάτω

      • Queen avatar
        Queen @ Geros 16/04/2014 22:32:27

        Μπορεί να μη γράφει, αλλά διαβάζει. Τι ακριβώς θα ήθελες να γράψω;

  2. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 16/04/2014 08:04:55

    To δίλημμα όπως το θέτετε είναι ψευδές. Το ορθό είναι : ΝΑΙ στην Ευρώπη του Ντε Γκώλ απο τον Ατλαντικό ως τα Ουράλια, όπως την ξεκινήσαμε το 1981, ή ΝΑΙ στην υποταγμένη Ευρώπη της Γερμανίας όπως κατήντησε μετά το 1990? Θέμα επιστροφής στη Δραχμή δεν τίθεται, όπως βεβαίωσε κατηγορηματικά η Μέρκελ διότι τότε θα καταρρεύσει και το Ευρώ.

    • giorgos avatar
      giorgos @ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 16/04/2014 08:36:59

      Δεν θέλω να ξέρω κανέναν ντε Γκώλ, όπως και Μέρκελ ξέρω όμως τον Κολοκοτρώνη, τον Παύλο Μελά και τον Παπάγο αυτή την ευρώπη θέλω

      • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
        ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ giorgos 16/04/2014 13:42:05

        Αυτή ήθελε ο Ντε Γκώλ να την κάνει πραγματικότητα κααι όχι θεωρητικούς παλληκαρισμούς.

  3. foros1 avatar
    foros1 16/04/2014 08:33:51

    "την ΕΕ την αλλαζεις πολεμώντας από μέσα" πολύ σωστα, αλλα πότε εγινε αυτό τα τελευταία χρόνια από την Ελληνικη κυβερνηση; "την ΕΕ δεν την αλλαζεις διαλύοντας την" πολύ σωστα, αλλά αν η ΕΕ καταντησει δυναστης της Ελλαδας, καλυτερα να διαλυθει.

    • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
      ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ foros1 16/04/2014 08:44:08

      Συμφωνούμε απόλυτα. Καιρός να αλλάξει πλέον. Δεν πάει άλλο...

    • Marcelos avatar
      Marcelos @ foros1 16/04/2014 10:53:18

      Ο "δυνάστης" της Ελλάδας είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ οι κυβερνήσεις και οι πολιτικοί μετά το 1974 καθώς και η νοοτροπία της "αρπαχτής" που διακατέχει ποικιλοτρόπως δέκα εκατομμύρια κόσμο! Δεν φταίει κανένας ξένος για το χάλι μας!

      • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
        ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ Marcelos 16/04/2014 13:48:26

        Oύτε στενοχωρέθηκε κανένας ξένος για το χάλι μας. Αυτοί μόνο τα λεφτά μας θέλουν τώρα που τα έκαναν μαντάρα και τους σκάνε οι τράπεζες σαν βαρελόττα του πάσχα. Εδώ και 40 χρόνια που ξέρουν πολύ καλά το χάλι μας δεν ενδιαφέρθηκαν ή μάλλον γελούσαν μ΄αυτό...Ούτε περιμένουμε να πάρουν αυτοί το φταίξιμο για να γλιτώσουμε εμείς. Τα "δανεικά" των Τσοχαντζαραίων πρέπει να βρούμε τρόπο να τους κόψουμε, για να μας αφήσουν να διορθώσουμε το χάλι μας.

      • Aegean times avatar
        Aegean times @ Marcelos 16/04/2014 14:33:17

        Και καλά εμείς όλοι είμαστε της αρπαχτής, οι Γερμανοί που είναι παπαδοπαίδια γιατί ενώ αγόρασαν κοψοχρονιά τον Σκαραμαγκά και αφού τον ξεχαρβάλωσαν για τα καλά χωρίς να προσφέρουν τίποτα (εννοώ από έσοδα στο ελληνικό κράτος) και στους εργαζόμενους τον πασάρανε εκεί που τον πασάρανε? Γιατί, δεν τους βγήκαν τα κουκιά, μα πως αφού είναι καλοί και χρηστοί επιχειρηματίες. Σταματάω εδώ γιατί θα χρειάζονταν πολλές σελίδες για να απαριθμηθούν οι " αξιοπιστίες " των εταίρων μας .....

        • Marcelos avatar
          Marcelos @ Aegean times 16/04/2014 20:23:09

          13,5 εκατομμύρια ζημιά ανακαλύφθηκε πάλι σήμερα από συντάξεις πεθαμένων! Και μιλάμε μόνο για 170 άτομα... Φταίει η Μέρκελ πάλι...

          • Γιάννης Τ. avatar
            Γιάννης Τ. @ Marcelos 17/04/2014 00:40:25

            Για τη ζημιά από τη μη καταβολή του ΦΠΑ των Γερμανών "επενδυτών" στο αεροδρόμιο φταίνε οι Έλληνες; Για τη ζημιά από τη Siemens φταίνε πάλι οι Έλληνες; Πολλαπλάσια η χασούρα για το ελληνικό δημόσιο από τα 13,5 εκατομμύρια των "πεθαμένων" συντάξεων....

  4. Spatharios avatar
    Spatharios 16/04/2014 08:40:18

    Τα διλλήματα του στυλ «Καραμανλής ή τανκς» ανήκουν σε άλλες εποχές και θεωρώ ότι πλέον δεν περνάνε. Τα ποσοστά των αναποφάσιστων , η πρόθεση αποχής και τα ποσοστά των διεκδικητών της πρώτης θέσης αποδεικνύουν ότι κάπως αλλιώς πρέπει να τεθούν τα θέματα και όχι σε διλληματικό στυλ. Αυτοί που λένε ναι λοιπόν πρέπει να εξηγήσουν και σε τι ακριβώς συνίσταται η θετική τους πρόταση. Ναι σε όλα χωρίς όρους ανεξάρτητα από τις απτές επιπτώσεις στην χώρα, στην κοινωνία στα εθνικά θέματα; Ναι με όρους που εξασφαλίζουν τα παραπάνω και την ισότιμη παρουσία μας σε αυτό το Ευρωπαϊκό σύνολο; Και η παραβίαση των όρων τι θα επιφέρει και πως θα αντιμετωπιστεί. Αυτοί που λένε όχι να εξηγήσουν και τους κινδύνους των επιπτώσεων στην χώρα, στην κοινωνία στα εθνικά θέματα. Θα απομονωθεί η πατρίδα μας ή θα βρει νέες συμμαχίες ; Ποιες θα είναι αυτές και με τι κόστος θα δημιουργηθούν; Πως θα κινηθούμε στο μεσοδιάστημα; Εξηγήστε λοιπόν, θέστε τα όρια και εδώ είμαστε!

    • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
      ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ Spatharios 16/04/2014 09:39:07

      To ΝAI, όπως το θέτει η Συγκυβέρνηση και η Μέρκελ που ήρθε και επι τόπου!!! για να μας πεί οτι ψηφίζει Σαμααρά, σημαίνει οτι αποδεχόμαστε για τα 30 - 50 επόμενα χρόνια να δουλεύουμε και τα Σαββατοκύριακα με ανώτατο μισθό τα 1000 ευρώ, ή να παίρνουμε ανωτατη σύνταξη 360 ευρώ, να εξασφαλίζουμε τροφή και στέγη αν μπορούμε, και ό,τι περισσεύει να το στέλνουμε στη Γερμανία για να εξοφλείται το χρέος. Κι αν δεν το ξοφλήσουμε στα 30 χρόνια, να συνεχίσουμε μέχρι να εξοφληθεί πλήρως, όπως "εχουμε" συμφωνήσει. Το ΟXI σημαίνει θέτουμε θέμα διαγραφής του μεγαλύτερου μέρους του χρέους και ρήτρα ανάπτυξης για το εναπομένον. Αν οι "εταίροι " δεν δεχτούν και μας κηρύξουν τον πόλεμο, κάνουμε δημοψήφισμα και ακολουθούμε το δρόμο της Ισλανδίας.

      • Spatharios avatar
        Spatharios @ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 16/04/2014 10:04:23

        Μόνο που η Ισλανδία δεν εχει Τουρκία δίπλα και άλλους διάφορους με παράξενες διαθέσεις. Αρα λοιπόν πρέπει να αναλυθεί το πως θα αντιμετωπιστούν πιθανές κινήσεις σε περίπτωση που είμαστε μόνοι μας ή πως θα βρούμε στήριξη απο τους εν δυνάμει νεους συμμάχους. Βέβαια και η άλλη πλευρά πρέπει να εξηγήσει πως επιτρέπει και τι θα κανει γιαυτό, να εχουν άποψη και το χειρότερο να την επιβάλουν, ξένοι, στην μαχητική ικανότητα των ΕΔ καθορίζοντας την μόνο με οικονομικά δεδομένα.

        • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
          ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ Spatharios 16/04/2014 13:51:14

          Δηλαδή χρησιμοποιούν την Τουρκία δίπλα μας για να μας έχουν αυτοί σκλάβους? Τότε καλύτερα να καθαρίσουμε μόνοι μας με τους Τούρκους που μπορεί να αποδειχτούν τελικά και καρντάσια, με αμοιβαίο αφοπλισμό και τέρμα τα χρέη.

          • τοξο avatar
            τοξο @ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 18/04/2014 11:17:40

            Κωνσταντινούπολη,Ίμβρος,Τένεδος, Κατεχόμενα Κύπρου,σκέψου τι καθάρισμα μπορούμε να κάνουμε με τους Τούρκους και μάλιστα με εκατονταδες χιλιάδες ¨μουσουλμάνους πρόσφυγες", άραγε φιλότουρκους; άραγε αδιάφορους;άραγε Πέμτη Φάλαγγα;Εκτός βέβαια εάν ,σαν τους τελευταίους Βυζαντινούς,διαλέγεις το Τούρκικο Καλπάκι από την Δυτική Τιάρα.Εγώ προσωπικώς κανένα από τα δύο.

      • Marcelos avatar
        Marcelos @ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 16/04/2014 11:01:40

        Κράτα εσύ ένα εκατομμύριο κόσμο στο Δημόσιο (ενώ χρειάζονται το ανώτερο 300.000) το οποίο έβαλαν διαχρονικά οι πολιτικοί που εξέλεγες από το 1974 μέχρι σήμερα, πήγαινε βάλε φέσια στα άλλα ευρωπαϊκά κράτη για να πληρώνεις αυτό το ένα εκατομμύριο κόσμο και μετά παίξτο κάτι μεταξύ Πακιστανού και κομμουνιστή και κάνε πως δεν ξέρεις τίποτε για το χρέος ή ότι δεν "γουστάρεις" να το επιστρέψεις... Τι νομίζεις, έχει καμιά υποχρέωση η Ε.Ε να σου χρηματοδοτεί εσένα τη μισθοδοσία 700.000 "φαντασμάτων" στο δημόσιο;;; Ή νομίζεις ότι είναι "υποχρεωμένη" η Ε.Ε να στηρίζει τα ασφαλιστικά ταμεία επειδή φαλίρισαν από τις μαϊμούδες και από τα παιχνίδια στα χρηματιστήρια που κάναν οι διοικήσεις τους;;;;;; Μετά απορούμε γιατί δεν μας παίρνουν στα σοβαρά ούτε κρατίδια όπως η Αλβανία...

        • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
          ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ Marcelos 16/04/2014 14:08:59

          Αν είναι τόσο μακ@κες όπως τους περιγράφεις και έκαναν αυτή τη δουλειά 40 χρόνια τώρα χωρίς να το καταλάβουν, γιατί να μην το παίζω κι εγώ Πακιστανός Κομμουνιστής? Και τι είναι τα δικά μας 300 δίς μπροστά στα 2 τρίς που χαρίζουν στους μαφιόζους του Ιταλικού δημοσίου, αφού όπως εσύ νομίζεις, τα χρέη τα τρώνε οι Δ.Υ. (μαζί με τους φόρους που θα γίνονταν νηπιαγωγεία) και όχι οι Νταβατζήδες που τα εξάγουν στις Ελβετίες...Και ποιοί θα σου διώξουν τους Δ.Υ παλλήλους τους που όχι μόνο τους φυλάνε, αλλά και πάμπερς στα μωρά τους αλλάζουνε? Εδώ κρατάνε 3 χρόνια τις συντάξεις απ' τους μόνους παραγωγούς πλούτου της χώρας, τους ασφαλισμένους ιδιώτες του ΤΕΒΕ και μοιράζουν δήθεν πλεόνασμα στους ένστολους υπηρέτες τους, γιατί ακόμα κι αυτοί αγανάκτησαν και φοβούνται μη χάσουν την ψήφο τους . Εσείς δεν ξυπνήσατε ακόμα?

          • Marcelos avatar
            Marcelos @ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 16/04/2014 20:56:22

            Δημήτριε, για το ίδιο πράγμα φωνάζουμε. Μόνο η ΑΝΑΠΤΥΞΗ θα μας βγάλει από τη μιζέρια! Και την ανάπτυξη φωνάζω ότι μπορεί να φέρει μόνον ο ιδιωτικός τομέας! Με ένα εκατομμύριο κόσμο στο Δημόσιο δεν μπορεί να υπάρξει καμία ανάπτυξη! 1.000.000 x 2.500 (μηνιαίως μεικτά) x 14 (μισθοί) = 35.000.000.000 !!!!!!!!!!!!!!!! Θέλουμε 35 Δις ξερά λεφτά ετησίως μόνο για τη μισθοδοσία αυτών!!! Χώρια κι από κανένα κατοστάρι εφάπαξ σε όσους βγαίνουν στη σύνταξη! Φαντάσου, μια χώρα που δεν παράγει και δεν εξάγει τίποτε, πρέπει να (εφευ)βρίσκει 35 Δις το χρόνο για να μισθοδοτήσει τους δημοσίους υπαλλήλους της!!! Κοίτα το νούμερο και φρίξε!!! Μέχρι τώρα, το κράτος τα πλήρωνε τα 35 Δις από δανεικά. Τώρα τα δανεικά τελείωσαν και τα 35 Δις πληρώνουν τα υπόλοιπα 9 εκατομμύρια μέσω εφορίας, χαρατσιού, τέλος επιτηδεύματος και φυσικά και μέσω του μνημονίου. Στα μνημόνια και στα χαράτσια δεν μπήκαν μόνο οι Δ.Υ αλλά μπήκε όλος ο λαός με αιχμή του δόρατος τα 9 εκατομμύρια της μεσαίας τάξης και των συνταξιούχων. Με τη διαφορά όμως ότι οι μόνοι που εξασφαλίστηκαν από τα μνημόνια είναι οι Δ.Υ!!! Τα άλλα 9 εκατομμύρια μόνο πληρώνουν χωρίς να ξέρουν τι τους ξημερώνει... Το κράτος δίνει 35 Δις το χρόνο σε ανθρώπους οι οποίοι δεν παράγουν τίποτε, δεν εξάγουν τίποτε, δεν πληρώνουν εφορία, δεν προσλαμβάνουν κανέναν άνεργο! Βάσει του πληθυσμού και σύμφωνα με τις άλλες ευρωπαϊκές χώρες θα έπρεπε να έχουμε 300.000 Δ.Υ και το κράτος να δουλεύει σαν ρολόι ελβετικό. Εμείς πληρώνουμε 1.000.000 μισθούς και το κράτος είναι να μην πω... Πας στις υπηρεσίες και βλέπεις σε ομάδες 100 ατόμων να είναι 5 επιχειρησιακοί υπάλληλοι και 95 διοικητικοί!!! Ποιον "διοικούν" ρε να μην βρίσω τώρα τέτοιες μέρες που είναι.... Ποιον "διοικούν";;;;;;; Τα 95 άτομα "διοικούν" τους 5... Μάλιστα... Αντί να είναι στο δρόμο το 1,5 εκατομμύριο ανέργων, οι σύγχρονοι "δούλοι" του ιδιωτικού τομέα που δουλεύουν 8ωρο για 400 Ευρώ μηνιαίως, οι ελεύθεροι επαγγελματίες και οι έμποροι που τους πνίξαν οι τράπεζες και το ΤΕΒΕ και δεν μπορούν να κρατήσουν αυτούς τους 2-3 υπαλλήλους που έχουν κτλ. είναι στο δρόμο η ΟΛΜΕ που παίρνει βρέξει-χιονίσει 1.000 Ευρώ κάθε πρώτη του μηνός για 25 ώρες εργασίας εβδομαδιαίως και διαμαρτύρεται γιατί κόπηκε το επίδομα έγκαιρης προσέλευσης...!!! Εξαφανίστηκε η μεσαία τάξη για να μην εξαφανιστεί κανείς Δ.Υ από το μισθολόγιο του κράτους...

          • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
            ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ Marcelos 17/04/2014 10:12:12

            Kι εγώ του ιδιωτικού τομέα είμαι, χωρίς εγώ και κανένας συγγενής μου Α' βαθμου τουλάχιστο να σιτιζόμαστε στο Πρυτανείο. Και θεωρώ οτι στην Ελλάδα , δύο είναι τα καταφύγια των αποτυχημένων: 1. Ο Δημόσιος τομέας, και 2. Η πολιτική. Ομως αν και πολύ σωστά υπολογίζεις τα νούμερα, σου ξεφεύγει το βασικό: Aυτή τη στιγμή έχουμε 1.500.000 ανέργους. Αν απολύσουμε και 1.000.000 Δ.Υ. Θα έχουμε 2.500.000 . Οι τράπεζες που σώσαμε με 6000 νεκρούς και καταστροφή της μεσαίας και της φτωχής τάξης της χώρας μας δεν δίνουν δεκάρα σε ιδιώτη που πρέπει να προπληρώσει 8000 ευρώ σε φόρους αν τολμήσει να αναλάβει ιδιωτική πρωτοβουλία. Οι μεγάλες παραγωγικές επειχειρήσεις έφυγαν και φεύγουν απ' την Ελλάδα, ενώ καμμία σοβαρή ξένη δεν έρχεται. Διάβασε και τον εγκυρότερο Γερμανό οικονομικό αναλυτή και θα καταλάβεις: http://www.euro2day.gr/ftcom_gr/article-ft-gr/1204256/m252nchau-h-kalyterh-ora-gia-ellhnikh.html Δύο χρόνια τώρα, κερδισμένα με αίμα, η κυβέρνηση ΝΔ-ΠΑΣΟΚ αντί να απολύσει τους Δ.Υ. παρά την πίεση της Τρόικας!!! τους συγκαλύπτει και τους μεταφέρει απο μια υπηρεσία στην άλλη, αφου σ΄αυτούς στηρίζονται. Αν θες να πείς οτι με αυτά τα δύο κόμματα στην εξουσία δεν υπάρχει καμμία ελπίδα ανάκαμψης, αφου δεν το έκαναν ως τώρα που είχαν το περιθώριο, συμφωνούμε απόλυτα!

          • George N avatar
            George N @ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 18/04/2014 21:50:32

            Δεν θα έχεις άλλο ένα εκ ανέργους -δεν υπάρχουν τόσοι έτσι κι αλλιώς-στην υποθετική περίπτωση που υπήρχαν απολύσεις στον Δημόσιο τομέα ακριβώς γιατί θα έπαιρνε μπροστά ο Ιδιωτικός μια και το κόστος θα έπεφτε με την μείωση των φόρων. Αυτό έκανε η Θάτσερ αυτό κάνει κι ο Κάμερον με πολύ καλύτερα αποτελέσματα αναφορικά με την ανεργία. Το μεγάλο πρόβλημα πάντως είναι οι συντάξεις κι όχι το κόστος των ΔΥ. Με τους ΔΥ το πρόβλημα είναι το τι κάνουν αλλά και το τι δεν κάνουν. Ούτε στηρίζεται σε αυτούς η ΝΔ και το Πασόκ. Η "προστασία" είναι από κεκτημένη ταχύτητα όταν οι δημόσιοι πήγαιναν από το ένα κόμμα στο άλλο και κάνανε την διαφορά με την υπόλοιπη κοινωνία μοιρασμένη στα δύο κόμματα. Τώρα η "προστασία" αφενός δεν ικανοποιεί τους ΔΥ ενώ από την άλλη εξοργίζει και φέρνει απέναντι την υπόλοιπη κοινωνία μια και καλείται να πληρώσει με φόρους και ανεργία. Έχει αλλάξει δλδ το παιχνίδι αλλά χρειάζεται χρόνος για να γίνει αντιληπτό.

          • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
            ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ George N 21/04/2014 11:21:52

            Δηλαδή αγαπητέ George N, αν υποθέσουμε οτι βρήκες τη λύση, στους πόσους απολυμένους Δ.Υ. παίρνει μπρός ο Ιδιωτικός τομέας και με τί λεφτά? (Γιατί η Θάτσερ και ο Κάμερον δεν αποκλείστηκαν ποτέ απο τις αγορές όπως εμείς). Αν απολύσουμε π.χ. 300.000 Δ.Υ. ακόμα, οπότε θα έχουμε 1.800.000 άνεργους, και τότε όπως λες αρχίσει να τους απορροφά ο Ιδ. τομέας, ξέρεις σε πόσα χρόνια θα κατέβει η ανεργία μας έστω στον μέσο όρο της Ευρωζώνης? Αν υποθέσουμε οτι η Ελλάδα "κάνει το θαύμα" και τα επόμενα χρόνια καταφέρνει να πληρώνει τα χρεη της και να έχει σταθερή ανάπτυξη 5% ΚΑΘΕ χρόνο, θα πρέπει να περάσουν 25 με 30 χρόνια με μισθούς κατά μέσο όρο 700 ευρώ, για να έχουμε ανεργία γύρω στο 8%...Τότε, μετά 30 χρόνια με τόσο φρενιτιώδη και σταθερή ανάπτυξη που θα μας στείλει ο Θεός, θα ελπίζουμε οτι θα αρχίσει και η αύξηση μισθών ώστε πέραν της επιβίωσης (τροφη και κατοικία) να αρχίσουμε να αποκτάμε και οικονομίες...

          • takis 400 avatar
            takis 400 @ Marcelos 17/04/2014 15:48:20

            μερες που ειναι καλο θα ηταν να μην γραφεις οτι ν αναι,2500 μεσο ορο πηρες?πες μου πυ παιρνουν τοσα να παω και εγω,ελεος με την καθε μπαρουφα και ετσι για να ευθυμησουμε τα επισημα στοιχεια δειχνουν μισθολογικο κοστος 16-18 δις,καλες3 γιορτες

          • Marcelos avatar
            Marcelos @ takis 400 17/04/2014 19:05:18

            2.500 μεικτά Του κράτους λεφτά είναι και οι εισφορές και οι συντάξεις και τα εφάπαξ που θα πάρουν αργότερα. Παίρνουν και 14 μισθούς που δεν υπάρχει σε καμία άλλη ευρωπαϊκή χώρα...

          • foros1 avatar
            foros1 @ Marcelos 18/04/2014 16:23:05

            ΕΛΕΟΣ πια!!! οι 14 μισθοι εχουν καταργηθεί στο δημοσιο εδώ και 2 χρονια!!! οσο για τα 2500 μικτα, στην εκπαιδευση τουλάχιστον, αφορουν διευθυντες σχολειων με πανω από 30 χρονια υπηρεσια... η πλειοψηφια παιρνει καθαρα λιγοτερα από 1000.

  5. Naruto avatar
    Naruto 16/04/2014 10:09:40

    Ελεος όχι άλλα διλήματα καταντάει εκβιασμός.Επιστροφή στη δραχμή τώρα θα ήταν αυτοκτονία,σίγουρα η Ευρώπη δεν είναι αυτή που ονειρευτήκαμε και κακά τα ψέματα πάει πρός το χειρότερο.Ας ελπίσουμε οτι θά αυτοδιαλυθεί κάποτε στό μελλον πρίν γίνει η Ελλάδα ενα συνοθύλευμα φυλών και θρησκειών.

  6. threshold avatar
    threshold 16/04/2014 10:52:28

    Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν θα έχω στην τσέπη μου δραχμές ή ευρώ. Όμως θέλω αυτοί που με εκπροσωπούν να έχουν Εθνικό σχέδιο προς το συμφέρον της Πατρίδας και όχι των ξένων. Το δείλημμα αυτό δεν με αγγίζει πλέον.Μιλώντας με φίλους μου, βλέπω σταδιακά μία ωρίμανση στην πολιτική προς πιο "πρακτικά" ερωτήματα.

  7. ELLA avatar
    ELLA 16/04/2014 11:14:54

    Εσείς θέτετε ως λογικό αξίωμα ότι ένα πολιτικό κόμμα ή ένας άνθρωπος κατέχει οργανωμένο σχέδιο της διάσωσης. Δεύτερο λογικό αξίωμα ότι αυτό το σχέδιο είναι το μόνο σωστό και εφαρμόσιμο. Εάν κάποιος αμφισβητήσει την ορθότητα των παραπάνω (αναπόδεικτων) αξιωμάτων είναι περιθωριακός ή ακόμη χειρότερα αριστερός. Για να χαρακτηριστεί σύγχρονος δεξιός πολίτης οφείλει επίσης να μην κρίνει και να εμπιστευτεί τη σωτηρία του και τη σωτηρία των παιδιών του "στον μοναδικό αρχηγό" που ε κατέχει το αλάθητο. Αγάπα το κελί σου τρώγε το φαί σου και έλπιζε πολύ. (Παραφρασμένο βεβαίως). Το κόμμα ξέρει τι κάνει όπως έλεγαν και οι μισητοί για σας κομμουνιστές παλιότερες εποχές. Πολύ φοβάμαι ότι μας έχουν εξαπατήσει και τα αεροπλάνα όταν ψεκάζουν δεν στοχεύουν μόνο τους αριστερούς. Τη δόση μας τη λαμβάνουμε όλοι σε τακτά χρονικά διαστήματα.

  8. Athinaios avatar
    Athinaios 16/04/2014 12:57:21

    Δραχμη βεβαια! Οσοι νομιζουν οτι θα παραμεινουν στο ευρω με την ανταγωνιστικοτητα την παραγωγικοτητα των αλλων και οτι αυτοι θα συνεχισουν να παρασιτουν ως συνηθως στην κρατικη θεση η το κρατικο αξιωμα θα πικραθουν το βραδυ των εκλογων..........................Γιατι οποιος εχει παρει αποφασει να ειναι παραγωγικος και ανταγωνιστικος να πραγει χρησιμα και ανταγωνιστικα προιοντα και υπηρεσιες δεν τον ενδιαφερει το νομισμα αλλα η πραγματικη παραγωγη και η παραγωγικη οργανωση της κοινωνιας. Οσοι εχουν θεοποιηση το ευρω το κανουν γιατι ακριβως θελουν να συνεχισουν να παρασιτουν ξεπουλοντας την χωρα τους εις βαρος των ευρωπαιων εργαζομενων και των ευρωπαικων πορων..................Βλεπεται αν βγει η χωρα απο το ευρω ολοι αυτοι θα εξαρτωνται απο τον ελληνα εργαζομενο και αυτο θα ειναι κατι το πολυ επωδυνο για αυτους........τους κρατικοδιαιτους.....κοσμοπολιτες!!!

    • Aegean times avatar
      Aegean times @ Athinaios 16/04/2014 14:54:09

      Μια και μιλάς για παραγωγικότητα και ανταγωνιστικότητα να θυμάσαι πάντα ότι το ευρώ είναι πάρα πολύ υπερτιμημένο σε σχέση με τα προϊόντα και τις υπηρεσίες που μπορεί να παράσχει η Ελλάδα. Το ευρώ είναι μιά χαρά νόμισμα για την Γερμανία όπου αναλογικά είναι υποτιμημένο .... και γι αυτό οι γερμανικές εξαγωγές δεν έχουν επιρρεαστεί. Αλλα άντε να βρεις άκρη.

      • Ρεαλιστης avatar
        Ρεαλιστης @ Aegean times 16/04/2014 15:27:33

        Αυτα γραφετε και θα με κατηγορησουν φιλοι οτι υπερασπιζομαι τους Γερμανους. :) Το Ευρω προκαλεσε φουσκες και παρτυ σε χωρες οπως η Ελλαδα, η Ισπανια, η κεντρικη και Ν. Ιταλια , η Ιρλανδια κλπ. Την στιγμη που οι Γερμανοι εκσυνχρονιζαν την Βιομηχανια τους, στις αλλες χωρες κοιταζαμε για μαιμου επιδοτησεις , για υψηλοτατους μισθους και για προωρες συνταξεις. Την στιγμη που οι αλλοι εκαναν χλιδατη ζωη με διακοποδανεια καποιοι αλλοι δουλευαν με μισθους μικροτερους αυτων που ειχαμε εμεις χωρις να παραγουμε. Οι Αγγλοι απο την αλλη χρεοκοπησαν και πουλησαν τις βιομηχανιες τους. Το δικαιο ομως υποστηριζει οσους κατοικουν εκει και φυσικα οσους εχουν επενδυσει εκει. Kαι φυσικα μαζεψαν το χρημα των αλλοδαπων καταθετων . Αλλα απο παραγωγη πλεον δεν εχουν τιποτα. Οι Γαλλοι παλι με τις 40 ημερες εργασιμες αδεια το ετος ειναι σε πολυ κακη κατασταση, αλλα, απλα δεν το φωναζουν οπως εκανε ο ΓΑΠ καποτε. Οσον αφορα το υπερτιμημενο ευρω, γιατι η κεντρικη Ευρωπη αγοραζει Ιταλικα προιοντα, Ισπανικα κλπ? Μηπως εμεις αραξαμε στις επιδοτησεις και στις χωματερες? Μηπως τα φορτηγα σαν κλειστο επαγγελμα ειχαν εξαιρετικα υψηλες τιμες μεταφορικων? Ή μηπως η εσωστρεφεια μας δεν μας βοηθησε να παραγουμε και να τυποποιησουμε τα προιοντα μας? Να συνεργαστουμε και να δημιουργησουμε εταιριες με εξαγωγικο χαρακτηρα? Δυστυχως τα αφησαμε ολα στους γεωργικους συνεταιρισμους που ηταν κεντρα διαφθορας.

        • Aegean times avatar
          Aegean times @ Ρεαλιστης 16/04/2014 16:12:28

          Το ένα μέρος του προβλήματος είναι αυτά που περιγράφετε, το άλλο είναι ότι οι γερμανοί και βορειοευρωπαίοι γενικώτερα παράγουν προϊόντα υψηλής τεχνολογίας που εμείς ούτε στα πιό τρελά μας όνειρα δεν μπορούμε να τα παράξουμε. Εκτός αυτού το κόστος του χρήματος στην γερμανία δεν έχει σχέση με την κατάσταση στην Ελλάδα. Ολοι ξέρουμε πόσο δανείζεται ο γερμανός επιχειρηματίας, όλοι ξέρουμε ότι η φορολογία τους εκεί είναι σταθερή και όχι ρουλέτα όπως στην Ελλάδα που δεν ξέρεις που θα κάτσει η μπίλια. Αναρωτιέται κανείς λοιπόν πως μπορεί να ανταγωνιστεί ένας έλληνας παραγωγός μαρουλιών τον γερμανό κατασκευαστή μηχανημάτων CNC προηγμένης τεχνολογίας. Μπορεί δεν μπορεί. Προσωπικά πιστεύω ότι για μοντέλα οικονομίας όπως η Ελλάδα, λίγη βιομηχανική παραγωγή, μεταποίηση, γεωργία, τουρισμός κλπ., αλλά και άλλες περιφερειακές χώρες θα έπρεπε να είχε προβλεφθεί ένα δεύτερο νόμισμα, σαφώς υποτιμημένο έναντι του ευρώ ή να μην είχαν μπεί καθόλου στην νομισματική ένωση.

          • Ρεαλιστης avatar
            Ρεαλιστης @ Aegean times 17/04/2014 12:57:41

            Ξεχνατε ομως οτι υπαρχει και ο Γερμανος γεωργος που παραγει 2ης και 3ης ποιοτητας προιοντα και που ενωθηκε με αλλους παραγωγους για να ριξουν το κοστος και επιβιωσαν κοντρα στο ρευμα της εποχης. Ξεχνατε οτι η Γερμανια εχει γινει ισως η πρωτη χωρα της Ευρωπης σε προιοντα ενδυσης . Ακομα και οι Τουρκοι δημιουργησαν πολυεθνικες εταιριες ενδυσης. Εμεις τι καναμε περαν του να παραγουμε μοδιστρους celebrities, επιορκους ΔΥ, αγροτες με πορσε και χιλιαδες ανοιχτοματηδες τυφλους? Θυμαστε την 10ετια του 80 που παρα πολλες πολυεθνικες ειχαν τα γραφεια τους για Μεση Ανατολη και Αφρικη στην Ελλαδα? Γιατι εφυγαν και πηγαν κυριως στην Γενευη? Οχι φυσικα για θεμα οικονομιας αλλα για την ποιοτητα των υπηρεσιων. Γιατι τοτε ηθελε μιζα να βαλεις τηλεφωνο και ηθελε τυχη για να ταξιδευσεις με την Ολυμπιακη αν δεν απεργουσαν οι υπαλληλοι της ή οι της ΥΠΑ. Γιατι οι της 17 Νοεμβρη δημιουργησαν την ανασφαλεια κλπ. Γιατι , αγαπητε μου καναμε προτυπο την ευκολη ζωη και την λαμογια, γιατι χαθηκε το οραμα και απο του πολιτικους και απο τους πολιτες.

      • George N avatar
        George N @ Aegean times 16/04/2014 15:52:52

        Οι χώρες της ΕΖ έχουν μεγαλύτερους μισθούς και καλύτερες δημόσιες υπηρεσίες με μικρότερη φορολογία. Τι άραγε σταματάει την Ελλάδα από το να είναι ανταγωνιστική μέσα στο Ευρώ? Εκτός κι αν είναι κάτι στην εθνική κουλτούρα που πρέπει να μείνει αναλλοίωτο, γιατί η "ευκαιρία" πρέπει να είναι τα λίγα ευρώ να τα ανταλλάξουμε με λιγότερες (σε αξία) δραχμές? Η προφανής λύση είναι να βρούμε τον τρόπο να πληρώνουμε λιγότερους φόρους και να έχουμε καλύτερες υπηρεσίες και να πληρωνόμαστε όσα και οι άλλοι και να είμαστε ανταγωνιστικοί παρά τα μισά και πάλι να μην είμαστε. Εκτός κι αν τα προφανή δεν μας αφορούν.....

        • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
          ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ George N 16/04/2014 19:36:43

          .Αγαπητέ George N, μιλάς σαν να αποφασίζουμε εμείς. Οι Σαμαράς-Βενιζέλος αποφασίζουν και το μόνο που πέτυχαν απ' όσα λες ήταν μείωση του ΦΠΑ στο σουβλάκι, αλλά δεν τα κατάφεραν πέρα απο 6 μήνες. Οταν θα αποφασίζουμε εμείς, όσα λες θα γίνουν μέσα σε λίγες μερες.

    • Naruto avatar
      Naruto @ Athinaios 16/04/2014 17:36:51

      Σωστός ,επέτρεψέ με να συμπληρώσω .Οσο είχαμε δραχμή παρασιτούσαν πάνω στη δραχμή τυπώνοντας πληθωριστικό χρήμα και στο τέλος τη ξεφτέλισαν. Με το euro βρήκαν άλλο κόλπο ξεπουλάνε ολόκληρους τομείς της παραγωγικής οικονομίας όπως βιομηχανίες ,αεροδρόμια ,λιμάνια ,τρώνε τα ΕΣΠΑ και ότι άλλο πρόγραμμα υπάρχει .

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Athinaios 19/04/2014 13:29:40

      ΘΕΩΡΙΕΣ ΓΙΑ ΚΛΑΜΜΑΤΑ ,ΣΕ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΕΙ ΤΑ 80% ΕΙΝΑΙ ΕΙΣΑΓΟΜΕΝΑ.

  9. Aegean times avatar
    Aegean times 16/04/2014 14:41:09

    Για να θυμηθώ αυτό το " διαπραγματεύεται" που και πότε το είχα ξανακούσει..... μα είμαστε με τα καλά μας, μπορεί η Ελλάδα να διαπραγματευτεί, ή μήπως μπορεί να διαπραγματευτεί ή να αντιδράσει καμία άλλη χώρα? Και ας μην πάμε μακρυά, πόσες χώρες είχαν εκφράσει αντιρρήσεις για τα πακέτα στήριξης προς την Ελλάδα, είδε κανένας ότι μπόρεσαν να μπλοκάρουν κάτι? Η Γερμανία αποφασίζει και οι άλλοι εκτελούν. Αυτό πρέπει να σταματήσει γιατί αν δεν σταματήσει η ΕΕ θα διαλυθεί, και εάν τα αποτελέσματα των φετινών ευρωεκλογών δεν θα εμπεριέχουν αρκετό " ευρωσκεπτικισμό" σίγουρα οι επομένες θα περιέχουν και θα είναι καθοριστικές..

  10. Κόνδωρας avatar
    Κόνδωρας 16/04/2014 17:09:48

    Το δίλημμα "ευρώ ή δραχμή" ήταν για τον Ιούνιο '12: ο Λαός είπε "ευρώ". Τώρα, το δίλημμα είναι "Ανάπτυξη ή Οπισθοδρόμηση". Και, για να εξηγούμαι: - Ανάπτυξη=παραγωγή, εξωστρέφεια, λιγότερο Κράτος, μείωση φόρων - Οπισθοδρόμηση=κρατικισμός, συντεχνείες, χάϊδεμα αυτιών, διορισμοί, παροχές Αν δεν φύγουμε τώρα μπροστά, θα μείνουμε στο βούρκο για άλλα 50 χρόνια.

    • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
      ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ Κόνδωρας 16/04/2014 19:31:53

      .Λιγώτερο κράτος με αυτούς που είναι στην κυβέρνηση είναι μαθηματικώς αδύνατον, διότι θα ήταν αυτοκτονία για τους κυβερνώντες. Μείωση φόρων με 180% του ΑΕΠ χρέος πάλι είναι μαθηματικώς αδύνατον, διότι θα ήταν σαν να μας χάριζαν τα τοκοχρεωλύσια οι δανειστές μας. Παραγωγή χωρίς κεφάλαιο απο τις τράπεζες είναι ΑΔΥΝΑΤΗ, σε οποιονδήποτε τομέα. Εξωστρέφεια χωρίς Τραπεζική πίστη στις αγορές πάλι είναι ΑΔΥΝΑΤΗ. Αν δεν διαγράψουμε το μισό τουλάχιστο χρέος και δεν εξασφαλίσουμε τώρα ρήτρα ανάπτυξης για την πληρωμή του υπολοίπου, σίγουρα θα μείνουμε στο βούρκο για πάντα .

      • Κόνδωρας avatar
        Κόνδωρας @ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 16/04/2014 23:11:20

        "Λιγώτερο Κράτος...αδύνατο": ΛΑΘΟΣ "Μείωση φόρων...αδύνατη": ΛΑΘΟΣ "Παραγωγή χωρίς τραπεζικά κεφάλαια...αδύνατη": ΛΑΘΟΣ "Εξωστρέφεια χωρίς τραπεζική πίστη...αδύνατη": ΛΑΘΟΣ ΓΙΑΤΙ είναι αυτά λάθος: θέλει να γράφω δυό ώρες (κάποια άλλη φορά). "The entrepreneur, is someone who knows how to create value out of NOTHING!" Να διαγράψουμε το μισό χρέος: μακάρι, αλλά δεν το βλέπω (δεύτερο default σε 2 χρόνια...). Η οικονομία, όμως, θα τραβήξει μπροστά, ούτως ή άλλως. Ζω με τους έλληνες επιχειρηματίες κάθε μέρα: όσοι μπορούν κ θέλουν, έχουν ήδη σηκώσει τα μανίκια και χτυπάνε τις αγορές του εξωτερικού. Όσους η κατακρήμνιση του τζίρου τους δεν τους σκότωσε, τους πείσμωσε. Κάποιο αμερικανάκι μου είχε πει κάποτε: "never underestimate someone who has nothing to lose"

        • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
          ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ Κόνδωρας 17/04/2014 10:28:49

          Zεις στον κόσμο των επιχειρηματιών που παραμένουν όρθιοι μέσα στην κρίση αγαπητέ Κόνδωρα. Είναι λοιπόν λογικό να είσαι αισιόδοξος απ' τη σκοπιά σου. Μήπως μπορείς απο καμμιά τρυπούλα να με βάλεις κι εμένα σ' αυτό τον κόσμο, ώστε να τα βλέπω αισιόδοξα? Υ.Γ, Οσες ώρες και να γράφεις για να μας πείσεις οτι αυτά τα 4 που αναφέρω , απο δώ και πέρα θα πάψουν να είναι αλήθεια και θα γίνουν λάθος, δεν θα μας πείσεις ,γιατι τα δύο χρόνια συγκυβέρνησης μας έχουν πείσει οτι με αυτους στην εξουσία, αυτά είναι αδύνατα. Κι αν μετά απο 2 ώρες γάψιμο πείσεις εμάς, θα πρέπει να πείσεις και την Πραγματικότητα να τα υλοποιήσει όχι σε 2 ώρες αλλά έστω σε 5 χρόνια... Αν όπως λες : " "The entrepreneur, is someone who knows how to create value out of NOTHING!", γιατί 4 χρόνια τώρα οι επιχειρηματίες δεν δημιουργούν καμμία αξία απο το ΤΙΠΟΤΕ, παρά μόνο τρώνε και τις ελάχιστες που απομένουν με θαλασσοδάνεια τύπου Κοντομηνά? Εκτός αν μιλάς για εργολάβους που δημιουργούν αξίες εκτός Ελλάδος. Οι σοβαροί Ελληνες επιχειρηματίες όπως ξέρεις φεύγουν απο την Ελλάδα Δεν επενδύουν σε ενα Failed state όπως την αποκαλούν...

          • Κόνδωρας avatar
            Κόνδωρας @ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 17/04/2014 10:58:18

            Ανοίγεις μεγάλα κεφάλαια, για πολύ γράψιμο. Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν, καταθέτω την άποψή μου από τη σκοπιά της μάχιμης (και όχι διαπλεκόμενης) επιχειρηματικότητας, που ΕΜΕΙΝΕ στον τόπο της και αγωνίζεται: 1000ες τέτοιοι υπάρχουν. Καλές Γιορτές, εύχομαι!

          • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
            ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ Κόνδωρας 17/04/2014 11:23:13

            Τώρα συνενοηθήκαμε. Αλλωστε και ο ΣΕΒ νομίζω δεν περιμένει πλέον τίποτε απο τους Συγκυβερνώντες...Καλή Ανάσταση σε όλους τους Ελληνες που υποφέρουν στον Γολγοθά τους...

        • Ρεαλιστης avatar
          Ρεαλιστης @ Κόνδωρας 18/04/2014 00:24:06

          +100000000000000

    • Greg avatar
      Greg @ Κόνδωρας 18/04/2014 09:27:34

      Καιρό τώρα προσπαθώ να πάρω μια απάντηση στο απλό ερώτημα: - Στη παρούσα φάση ποιος είναι ο μηχανισμός ο οποίος θα δημιουργήσει αναπτυξιακή τάση στην οικονομία μας; Μπορεί παρακαλώ κάποιος να απαντήσει; Μπορει παρακαλώ κάποιος να μου απαντήσει;

      • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
        ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ Greg 18/04/2014 17:41:19

        H απάντηση είναι απλή φίλε Greg. O μηχανισμός που δημιουργεί τις αναπτυξιακές τάσεις σε κάθε κράτος της γής μετά την κατάρρευση του υπαρκτου σοσιαλισμού, είναι οι αγορές.(Μόνο στην Κίνα συμμετέχει ισότιμα και το κράτος). Οι παγκόσμιοι επενδυτές ρίχνουν το χρήμα στο κράτος όπου αυτοί οσμίζονται κέρδη, και οι αγορές αναλαμβάνουν τα υπόλοιπα. Το καλύτερο δειγματολόγιο επιχειρήσεων μιας χώρας (και τις Ελλάδος) είναι οι εισηγμένες στο Χρηματιστήριο επιχειρήσεις της. Πέραν αυτών, η Ελλάδα είναι και η πρώτη δύναμη στον κόσμο!!! στην εμπορική ναυτιλία, καθώς και μια εκ των πρώτων 10 στον κόσμο στον τουρισμό. Ενώ διαθέτει τεράστιο ανεκμετάλλευτο δυναμικό και στον πολιτισμό. Οι φτωχότερες χώρες στον κόσμο είναι όσες έμειναν στον πρωτογενή τομέα... Μόλις η Αυτοκρατορία του χρήματος (οι 10-15 Μεγαλύτερες Παγκόσμιες τράπεζες που ελέγχουν ΟΛΗ την Παγκόσμια οικονομία) μας ξαναβάλει Πραγματικά και όχι προεκλογικά στις αγορές, η αναπτυξιακή τάση θα διαμορφωθεί μέσα σε λίγες μέρες, όσες χρειάστηκαν και για την χρεωκοπία μας ή και λιγώτερες ακόμα...

      • Κόνδωρας avatar
        Κόνδωρας @ Greg 19/04/2014 11:12:04

        Μηχανισμός: Όταν η πείνα και η απόγνωση μεγαλώσουν τόσο, ώστε να ξεφύγουν από την απραξία, και να μετασχηματιστούν σε δράση. Φορείς του "μηχανισμού": οι τσακισμένοι άνθρωποι που, παρά την "κοινή λογική", επιλέγουν να μείνουν όρθιοι (έλληνες επιχειρηματίες, οικογενειάρχες, νέοι, ονειροπόλοι, επαγγελματίες, μικρομεσαίοι). Τα υπόλοιπα (εμπόδια, αναστολές, γραφειοκρατείες, μαυρογυαλούροι) απλά θα σαρωθούν. "Κάθε δειλός μπορεί να αγωνιστεί σε μια μάχη, όταν είναι σίγουρος ότι θα κερδίσει. Δως μου όμως εκείνον που έχει το στομάχι να αγωνιστεί, όταν είναι σίγουρος ότι θα χάσει". George Eliot (μην ψάχνεις για κάτι άλλο, δεν υπάρχει...)

        • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ. avatar
          ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ. @ Κόνδωρας 20/04/2014 22:47:14

          Παραφράζεις τον Μαρξ φίλε Κόνδωρα. Ο μηχανισμός και οι φορείς του που περιγράφεις είναι αυτό που ο Μάρξ αποκαλούσε το Προλεταριάτο. Μόνο που εκείνος έλεγε προλετάριοι όλων των χωρών ενωθείτε αν θέλετε να δείτε άσπρη μέρα. Τελικά δεν ενώθηκαν ούτε των μισών χωρών του κόσμου οι προλετάριοι, και η ΕΣΣΔ διελύθη εις τα εξ ών συνετέθει...Οι πεινασμένοι και οι τσακισμένοι δεν υπάρχει περίπτωση σε ένα μεμονωμένο κράτος σαν την Ελλάδα να δημιουργήσουν ανάπτυξη, αν οι αγορές δεν βάλουν το χρήμα που απαιτείται προς τούτο...Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε εκτός αγορών, είναι πειράματα εναλλακτικής οικονομίας, ή το παλιό γνωστό "εμείς θα ζήσουμε κι ας είμαστε φτωχοί" ή αλοιώς θα είμαστε η "πτωχή πλην τιμία Ελλάς", κοινώς Ψωροκώσταινα, όπου δεν θα έχουμε λεφτά μεν, αλλά θα έχουμε καλή καρδιά και θα ισχύει το "Έξω φτώχεια και καλή καρδιά". Αλλωστε το είπαμε, οι σημαντικώτερες αξίες της ζωής, δεν είναι όσες αποτιμούνται σε χρήμα. Τα δε "πετεινά του ουρανού, ουδέ σπείρουσιν ουδέ θερίζωσιν αλλά ο πατήρ ημών ο ουράνιος τρέφει αυτά"...

  11. blue nile avatar
    blue nile 16/04/2014 17:09:58

    Mωρέ ας μπορούσαμε να φύγουμε από την ευρωζώνη χωρίς μια μεγάλη καταστροφή και θα σας έλεγα αν έπρεπε αν μείνουμε έστω και για μερικά λεπτά ακόμα..
    Για να τελειώνουμε το θέμα άπαξ διά παντός.
    Ελλειμματική χώρα εντός νομισματικής ένωσης ΔΕΝ μπορεί να την εγκαταλείψει.
    Ας δούμε τι θα συνέβαινε σε περίπτωση που εμείς φεύγαμε.
    Το νέο μας νόμισμα, η δραχμούλα δηλαδή θα ήταν προορισμένη να υποτιμηθεί σημαντικά. Όσα ευρώ βρίσκονταν σε καταθετικούς λογαριασμούς θα μετατρέποταν αμέσως σε δραχμές και αμέσως μετά θα έσκαγε η υποτίμηση .Όσοι πήγαιναν με ευρώ στις τράπεζες θα αναγκάζοταν να τα παραδώσουν και θα έμπαινε πάνω τους μια κόκκινη στάμπα που θα τα μετέτρεπε σε δραχμές. Να σημειωθεί ότι θα θέλαμε τουλάχιστον έξη μήνες για να τυπώσουμε δραχμές. Γι'αυτά μόλις ο κόσμος μάθαινε ότι σαλπάρουμε για δραχμή μεριά θα σήκωνε όλες τις αποταμιεύσεις του από τις τράπεζες και θα τις απέφευγε όπως ο τρισκατάρατος το λιβάνι.
    Φανταστείτε τι θα γινόταν αν όταν είμασταν στην δραχμή ανακοινωνόταν ότι σε τρεις μήνες αυτή θα υποτιμηθεί. Γι'αυτό και τις υποτιμήσεις τις έκαναν πάντα τα σαββατκύριακα.
    Το τεράστιο bank ran θα διέλυε τη χώρα...και θα γκρέμιζε ότι με πολύ αγώνα στέκει όρθιο ακόμα.

    • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
      ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ blue nile 16/04/2014 19:23:03

      Αγαπητε Blue Nile η Ισλανδία σε διαψεύδει. Τίποτε απ' αυτά που λες δεν συνέβη εκεί. Εναν χρόνο μετά τη χρεωκοπία και την υποτίμηση, η Ισλανδία έγινε περιζήτητη για επενδύσεις και διέκοψε εκουσίως τη σύνδεσή της με την ΕΕ. Το Bank ran όχι μόνο δεν θα διέλυε, αλλά θα ανακούφιζε τη χώρα. ΟΛΟΙ σχεδόν οι ¨Ελληνες σήμερα μπαίνουν στις τράπεζες για να πληρώσουν, να δώσουν χρήματα. Κι όποιος μπεί για να πάρει του εξηγουν ευγενεικά οτι δεν δίνει δάνεια η τράπεζα, εκτός απο τους ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ που δεν χρειάζεται να πανε καν στην τράπεζα γιατι τους τα στέλνει στο λογαριασμό τους...

      • Ρεαλιστης avatar
        Ρεαλιστης @ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 18/04/2014 00:26:44

        H Ισλανδια ειναι μικροτερη απο την Κρητη. Ατυχες το παραδειγμα γιατι και στην Ελλαδα μια μικρη περιοχη μπορει να πηγαινει καλα ενω ολη η χωρα να πηγαινει χαλια.

        • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
          ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ Ρεαλιστης 18/04/2014 17:51:38

          Αντίθετα φίλε Ρεαλιστή. Αν μια τόσο μικρή άγονη χώρα τα καταφέρνει τόσο καλά, η μεγαλύτερή της και πλούσια σε πόρους θα τα καταφέρει ακόμα καλύτερα.Δεν της έκαναν καμμία χάρη οι Τραπεζίτες της Ισλανδίας. Απεναντίας απείλησαν ακριβώς επειδή είναι μικρή, οτι θα την βομβαρδίσει η RAF. Ας δοκιμάσουμε και θα δείς. Κι εγώ νόμιζα οτι ποτέ δεν θα καταφέρω να φύγω με το windsurf. Οταν όμως δοκίμασα,αν και 35 ετών τα κατάφερα, όπως και σε πολλά άλλα δύσκολα πράγματα στη ζωή μου. Μη φοβάστε. Θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία...

    • foros1 avatar
      foros1 @ blue nile 16/04/2014 22:20:22

      μα ολοι νομιζω συμφωνουν, ότι θα είναι μεγαλη καταστροφή αν ποτε εφευγε η Ελλαδα από την ευρωζώνη, ενώ αυτή θα εξακολουθει να υφίσταται....

  12. FALCON avatar
    FALCON 16/04/2014 17:24:18

    Το 1981 η ΝΔ έστειλε στην Ευρωβουλή προσωπικότητες , το 2014 στέλνει δημοσιογράφους και ποδοσφαιριστές για να μην αναφερθώ στα άλλα κόμματα που στέλνουν τις καθαρίστριες. Αυτοί θα αποφασίσουν για το μέλλον της Ευρώπης και των Ελλήνων. Μετά να μη μιλάμε γιατί πατέρας της RAYAN AIR με διαθέσιμο αεροπορικό στόλο 320 Boeing είναι ο επίτροπος Irish man OLI REN ή γιατί όλες οι κοινοτικές οδηγίες και κανονισμοί αφορούν όλους τους άλλους πλην Ελλάδας. ΕΧΩ ΑΔΙΚΟ;

    • ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
      ΔΗΜΗΤΡΗΣ @ FALCON 16/04/2014 18:43:50

      Σωστά φίλε FALCON , αλλά η Ιρλανδία χρεωκόπησε ταυτόχρονα με μας με έλλειμμα 34,5% όταν εμείς είχαμε 13,5% και χρέος πανω απο 100%. Μνημόνιο, ανεργία και ύφεση όπως εμείς, και ακόμα και τώρα μεγαλύτερο έλλειμμα, απο εμάς και προβλεπόμενη ύφεση και για το 2014. Αν είναι να αποκτήσουμε το παραγωγικό μοντέλλο της Ιρλανδίας ώστε μόλις σκάσει η επόμενη Leehman Brothers να χρεωκοπήσουμε αυτή τη φορά ως Ιρλανδία και η Ιρλανδία ως Ελλάδα, θα είμαστε και βλάκες επι πλέον. Αν δεν έσκαγε η Leehman Brothers δεν θα είχαμε κρίση στην Ευρώπη . Η Ελλάδα βέβαια θα έμπαινε για 2-3 χρόνια σε επιτήρηση απο τον Αλμούνια θα κατέβαζε το χρέος της στο 100% όπως το είχαν οι μισες χώρες της ΕΕ πριν την κρίση και δεν θα είχε αποκλειστεί ποτέ απο τις αγορές με την υποβάθμιση απο τους "οίκους αξιολόγησης". Σ' αυτό συμφωνούν όλοι οι οικονομολόγοι της γής. Βεβαίως οταν μία χώρα στην εσωτερική της οικονομία έχει μπάχαλο, είναι φυσικό να παραμένει όπως η Ελλάδα κολλημένη στην τελευταία θέση ως η φτωχότερη απο το 1981 μέχρι σήμερα. Αυτό δεν επηρρεάζει τους εταίρους μας αλλά είναι πέρα ως πέρα άδικο για τους Ελληνες εργαζόμενους ιδίως του ιδιωτικού τομέα, που αν και παράγουν πολλαπλάσια απο τους Δ.Υ. έχουν το 1/3 του μισθού τους ενώ το δίκαιο θα ήταν το αντίστροφο. Αυτό όμως δεν αλλάζει το άθροισμα των μισθών που ενδιαφέρει τους ξένους και τις αγορές, είναι καθαρά εσωτερικό μας πρόβλημα κοινωνικής αδικίας. Οσο πιο φτωχή είναι μια χώρα τόσο πιο πολύ διαφθορά υφίσταται απο τις πλούσιες χώρες-διαφθορείς. Κι όσο πιο μεγάλη διαφθορά έχει τόσο πιό μεγάλη είναι η ψαλίδα μεταξύ φτωχών και πλουσίων. Η εξελικτική βελτίωση του παραγωγικού μας μοντέλλου θα έφερνε αναδιανομή του πλούτου μειώνοντας τη διαφορά μεταξύ φτωχών και πλουσίων. Δεν θα αύξαινε το ΑΕΠ. Αν π.χ.απολύσουμε 500.000 Δ.Υ. και τους προσλάβει ο Ιδ. Τομέας, θα αυξήσει τα κέρδη του άρα και τους μισθούς και τα ασφάλιστρα, καθώς και τις κρατικές παροχές που στην Ελλάδα είναι οι ελεεινότερες της ΕΕ, εφ΄οσον οι καπιταλιστές μας δεν εξάγουν τα επιπλέον κέρδη τους στις Ελβετίες.

    • Ρεαλιστης avatar
      Ρεαλιστης @ FALCON 18/04/2014 00:34:50

      Δεν σας αρεσουν οι επιστημονες, οι καταξιωμενοι Ελληνες του Εξωτερικου, οι εκπροσωποι των εμπορων , οι εκπροσωποι των αγροτων? Τοτε υπαρχει εναλλακτικη . Ψηφιστε τους συνδικαλιστες του ΣΥΡΙΖ(Π)Α(ΣΟΚ). Ψηφιστε σημερα Δραχμη και αυριο Ευρω ή το αντιθετο. Νομιζω οτι κανετε λαθος. Λοιταξτε τα βιογραφικα και διαλεξτε. Υπαρχουν ικανοτατοι

  13. βαγγέλας avatar