Το αστείο παρατράβηξε με τον Λαζόπουλο
22/10/2014 13:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το αστείο παρατράβηξε με τον Λαζόπουλο

Ο Λάκης Λαζόπουλος έχει πλέον ξεφύγει και αυτό που κάνει δεν είναι σάτιρα. Είναι ένα δίωρο προπαγανδιστικό σόου του ΣΥΡΙΖΑ

Το αστείο παρατράβηξε. Ο Λάκης Λαζόπουλος, ο εθνικός κονφερανσιέ, έχει πλέον ξεφύγει και αυτό που κάνει δεν είναι σάτιρα. Είναι ένα δίωρο προπαγανδιστικό σόου του ΣΥΡΙΖΑ στον Alpha και είναι απορίας άξιον πώς κάποιοι του επιτρέπουν να κάνει ένα τέτοιο θέατρο της πιο χαμηλής υποστάθμης.

Δεν είναι απλά το «μακρύ χέρι» του Τσίπρα που χτυπάει όποιον δεν αρέσει στην Κουμουνδούρου. Είναι ό,τι πιο λαϊκίστικο υπάρχει αυτή τη στιγμή στην ελληνική τηλεόραση.

Δεν κάνει σάτιρα, δεν έχει καμιά σχέση με την επιθεώρηση, δεν είναι σε καμιά περίπτωση πολιτιστικό προϊόν. Είναι προσωπικές επιθέσεις, είναι λάσπη στον ανεμιστήρα και κυρίως είναι κομματική εκδήλωση από τις χειρότερες που έχουμε δει. Κάθε Τρίτη στο Τσαντήρι του ο Λαζόπουλος απλά εκτελεί ανθρώπους. Το έχει κάνει πολλάκις αλλά τότε όλοι γελούσαν. Τη μία τον πείραζε η Ντενίση, την άλλη ο Πρέκας. Στη συνέχεια ανέλαβε εργολαβία να χτυπά τον Γ. Παπανδρέου, τον Σαμαρά, τον Βενιζέλο και να αποθεώνει ότι «αριστερό» θεωρεί αυτός καλό. Βρίζει τον Θεοδωράκη, βρίζει όλους όσοι είναι απέναντι στον Τσίπρα αλλά ούτε μιλιά για τις αθλιότητες που κάνει ο ΣΥΡΙΖΑ. Τον ακούσατε να σατιρίζει την «μπούκα» των Συριζαίων βουλευτών στο Πανεπιστήμιο; Είπε τίποτε για την Ζωή Κωνσταντοπούλου που οδηγεί τους Έλληνες ένα βήμα πριν το ψυχιατρείο; Είπε κάτι για την Ραχήλ Μακρή που εξευτέλισε και εξευτελίστηκε η ίδια τις προηγούμενες ημέρες;

Όχι, μόνο ό,τι δεν κάνει καλό στον ΣΥΡΙΖΑ και στην επέλαση προς την εξουσία είναι αντικείμενο της πλάκας του. Χοντροκομμένης πλάκας, κακόγουστων σκετς που απευθύνεται σε αδαείς και αμόρφωτους.

Θα μπορούσε να πει κανείς ότι η εκπομπή του Λαζόπουλου είναι μια… τηλεοπτική Αυριανή, αλλά έχει πλάκα και ποιος την κάνει. Ο Λαζόπουλος πολεμάει το σύστημα; Τα βάζει με τα κακά πολιτικά κόμματα και τη διαφθορά; Προστάτης των φτωχών ο Λάκης που όπου βρει επιχειρηματία και από κοντά; Δε βγάζει το πόθεν έσχες του στη φόρα για να δούμε με ποιον έχουμε να μιλάμε; Και στη συνέχεια δεν ανακοινώνει τους μισθούς που πληρώνει τους εργαζόμενους – ηθοποιούς και μη στα θέατρά του; Τότε θα γελάσει ο κάθε πικραμένος για χαμηλούς μισθούς και εγγυημένο εισόδημα. Η πιάτσα ξέρει ποιος είναι ο Λάκης, ο κολλητός κάποτε της Μιμής και του πασοκιστάν. Ο πολύς ο κόσμος δεν ξέρει και μπορεί να γελάει με τις ανοησίες που ακούει, όμως, το έχει πάρει χαμπάρι και σύντομα θα τον αποβάλλει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας avatar
    Κώστας 22/10/2014 13:43:06

    Παιδιά ψυχραιμία εκεί στο antinews. Αν απευθύνεται σε αδαείς και αμόρφωτους και παράλληλα ο πολύς ο κόσμος δεν ξέρει και μπορεί να γελάει με τις ανοησίες που ακούει... τότε ο κόσμος κατά την άποψη σας είναι αμόρφωτος. Δεν θα διαφωνήσω με αυτά που λέτε περί αβάντας του στο Τσίπρα αλλά το θέμα είναι πως όσον αφορά τους "άλλους" τους δικούς σας δυστυχώς έχει δίκιο το ξέρετε και το γράφετε στα άρθρα σας. Έχει πέσει πολύ το επίπεδο της κυβέρνησης και δε βλέπω να γίνεται κάτι... ευχαριστώ..

  2. Hunter avatar
    Hunter 22/10/2014 13:48:39

    Όλοι γνωρίζουν ότι ο Λαζόπουλος είναι το (γ)ραφείο τύπου του ΣΥΡΙΖΑ. Χθες μάλιστα έδειχνε κάτι βρισιές του αναρχοάθεου υβριστή Πανούση κι έλεγε "ο μεγάλος μας Τζίμης που πρέπει να είμαστε ευτυχισμένοι που τον έχουμε"...!!! Σε κάθε πολιτισμένη κι ευνομούμενη χώρα που σέβεται τον εαυτό της και τους πολίτες της (Δανία, Γερμανία, Βέλγιο, Λουξεμβούργο, Σουηδία, Νορβηγία κτλ.), ο Λαζόπουλος θα ήταν φυλακή διότι προτρέπει στην εκπομπή απροκάλυπτα σε αξιόποινες πράξεις τη νεολαία.

    • Seagull avatar
      Seagull @ Hunter 22/10/2014 14:54:02

      Συγνώμη, πότε ο Λαζόπουλος προέτρεψε την νεολαία σε αξιόποινες πράξεις? Τον Λαζόπουλο περιμένει η νεολαία ή και οι μεγαλύτεροι για να προβούν σε αξιόποινες πράξεις, οι καημένοι είναι τόσο αθώοι και απροστάτευτοι που έπεσαν θύματα των Λαζοπούλιων εκπομπών! Ούτε από ναρκωτικά ξέρουν, ούτε από χουλιγκανισμούς, ούτε από χρυσαυγιτισμούς, ούτε από αναρχία, τίποτα, ο Λαζόπουλος τους τα έμαθε όλα. Ο άνθρωπος έμπορος είναι και πουλά το εμπόρευμα που αυτή την εποχή είναι trendy, δηλαδή αντιμνημονιακός, μην με φορολογείτε άλλο κλπ., αλλά το ίδιο κάνει και το κανάλι που τον φιλοξενεί, και μην μου πείτε ότι έχουν χασούρα, γιατί εάν δεν κέρδιζαν σίγουρα θα έκαναν άλλες σκέψεις ......

      • Hunter avatar
        Hunter @ Seagull 22/10/2014 15:00:17

        Δεν συζητώ το "πνεύμα" των εκπομπών Λαζόπουλου ή το "προϊόν" του, ούτε είπα ότι ο Λαζόπουλος τους "μαθαίνει" αξιόποινες πράξεις και συμπεριφορές. Μιλάω για (εκ)φράσεις που προτρέπουν καθαρά σε αξιόποινες πράξεις και που στις πολιτισμένες χώρες διώκονται νομικά όταν λέγονται δημόσια.

  3. Νιόβη avatar
    Νιόβη 22/10/2014 14:23:59

    Η εκπομπή του Λάκη Λαζόπουλου εξυπηρετούσε κατά τη γνώμη μου ανέκαθεν τον ρόλο της βαλβίδας - μια εκπομπή ζωντανή, με χιούμορ επιφανειακό κυρίως κι εμπαθές (αυτή η Ντενίση, τί τράβηξε κι αυτή τόσα χρόνια) αλλά ικανό να προκαλέσει γέλιο και, κυρίως, με κοινό. Αν παρατηρούσε κανείς την έκφραση πολλών από τους συμμετέχοντες στο κοινό, μπορεί και να νόμιζε ότι μέσα στο στούντιο συντελείται κάποιου είδους αντίσταση στο «σύστημα», η οποία τους συνέπαιρνε - ενθουσιασμός, αυτή είναι νομίζω η κατάλληλη λέξη. Ενθουσιασμός και μετά, αργότερα, αφού είχε τελειώσει η εκπομπή, φαντάζομαι ότι ακολουθούσε ένα αίσθημα εκτόνωσης. Πιστεύω ότι τα ίδια πάνω-κάτω αισθάνονταν και πολλοί από τους τηλεθεατές. Το αν ήταν δικαιολογημένα αυτά τα αισθήματα, βέβαια, θα πρέπει κανείς να το δει σε συνάρτηση με το πόσο πραγματικά «αντισυστημικός» ήταν (και είναι) ένας άνθρωπος που είχε σταθερή εκπομπή στο φιλέτο της ώρας προβολής ιδιωτικού καναλιού τόσα χρόνια και μάλιστα ασκώντας «σκληρή» κριτική στο «σύστημα». Τόσο όσο και η κυρία Αγγελοπούλου, φαντάζομαι.

    Με τα παραπάνω δεν εννοώ υποχρεωτικά ότι ο Λάκης Λαζόπουλος ήταν «βαλτός» από κανέναν για ν᾽ αναλάβει τον ρόλο της βαλβίδας εκτόνωσης δυσαρέσκειας, πιστεύω όμως ότι για πολύ καιρό η εκπομπή του λειτούργησε και ως τέτοια, ίσως και άθελά του. Ίσως, πάλι, να έκανε συνειδητή αντιπολίτευση από τότε - δεν το γνωρίζω. Από ᾽κει και πέρα, νομίζω ότι δεν έχει αλλάξει ούτε προς το καλύτερο ούτε προς το χειρότερο. Είναι το ίδιο μονομερής όσο ήταν πάντα και φιξάρει με τον ίδιο τρόπο σε συγκεκριμένα πρόσωπα. Τότε ήταν η Μιμή Ντενίση, οι «γριές» και όποιος άλλος προσφερόταν για εύκολη χλεύη - συνήθως «ενδιαφέρουσες» φυσιογνωμίες που ήταν τηλεοπτικές μόδες εκείνον τον καιρό και οι πολιτικοί που ήταν κάθε φορά τρέντι ως στόχοι σάτιρας, κριτικής, κλπ. Τώρα, σ᾽ένα κλίμα πολιτικής πόλωσης και ζυμώσεων, μπαίνει στον χωρό με καθαρά πολιτική ατζέντα και στο πλαίσιο αυτής της ατζέντας φυσικά θα επικεντρωθεί και σε αμιγώς πολιτικούς στόχους, αλλά κατά τ᾽άλλα είναι ίδιος όπως πάντα. Το κοινό (του) δεν ξέρω αν είναι ίδιο μ᾽αυτό που ήταν κάποτε.

    • Νιόβη avatar
      Νιόβη @ Νιόβη 22/10/2014 14:59:33

      Στον «χορό», φυσικά. Όχι στον «χωρό». Συγγνώμη.

  4. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 22/10/2014 14:25:40

    Ο Μαρκάτος πάντως το ευχαριστήθηκε εχθές βράδυ. Ποιός ξέρει,επειδή είναι στους ΑΝΕΛ,ή επειδή έχει φύγει από το ΠΑΣΟΚ...

    • iconology2009 avatar
      iconology2009 @ Κυθήριος 22/10/2014 15:52:28

      Ίσως επειδή μπορεί να πάει στο ΣΥΡΙΖΑ-με τη Laborghini του. Μπορεί να μεσιτέψει ο Λάκης γι'αυτό.

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ iconology2009 22/10/2014 17:45:23

        Θα αφήσει τη Ραχήλ πρώτη,προηγούνται οι κυρίες...

  5. Seagull avatar
    Seagull 22/10/2014 15:07:09

    Οι εκπομπές του Λαζόπουλου υπό την μορφή των " τσαντιριών" του καμία σχέση έχουν πλέον με τέχνη ή την τέχνη της σάτιρας. Προφανώς με την δύναμη που του έχει δώσει η " ακροαματικότητα" έχει περάσει σε ένα άλλο πεδίο, αυτό κατά την άποψή του της " αφύπνισης " των μαζών. Ισως να θέλει να πιστεύει ότι με τον τρόπο του θα βάλει και αυτός το λιθαράκι του και έτσι θα επαναστατήσει ο Ελληνας και θα αποτινάξει από επάνω του το τρισκατάρατο μνημόνιο, ξέρετε αυτό που μια μέρα μας ήρθε κατακούτελα και μας είπε πρέπει να ξοδεύετε λιγότερα από όσα παράγετε και να σταματήσετε να δανείζεστε.

  6. kritwn avatar
    kritwn 22/10/2014 16:03:49

    Γιατί παρακαλώ δεν είναι φυλακή το αφεντικό του που καταχράστηκε 300 εκατομμύρια;

  7. NONOS avatar
    NONOS 22/10/2014 16:25:17

    ΤΣΑΝΤΙΡΙ ΤΗΣ ΤΡΙΤΗΣ...ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΣΥΝΙΣΤΩΣΑ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ.........

    • Γ. Μακρυνικας avatar
      Γ. Μακρυνικας @ NONOS 28/10/2014 15:07:56

      Ποιος ασχολείται με αυτόν.ειναι απαράδεκτος πλούσιος αριστερός κομπλεξικος.

  8. Ρηνα avatar
    Ρηνα 22/10/2014 16:35:45

    Ενας πονηρος Λαρισαιος ειναι που εκμεταλλευεται το χαμηλο επιπεδο του σημερινου νεοελληνα για να κανει λεφτα και να ικανοποιει τα παθη του.... Ασε που εχει ξοφλησει κι απο χιουμορ. Ο πρωτος η ο τελευταιος θαναι. Καλο ειναι να γνωριζει ο καθενας ποτε περναει η μπογια του και να σταματαει πριν τη γελοιοποιηση.

    • Ρεαλιστης avatar
      Ρεαλιστης @ Ρηνα 22/10/2014 18:31:36

      Πολυ σωστα. Ξεκινησε αντιγραφοντας τον τοτε ταλαντουχο Χαρη Κλ. κανοντας τον βλαχο. Γρηγορα μπηκε στα σαλονια της τρεντυ κοινωνιας της Αθηνας . Πουλησε κουλτουρα και ενσωματωθυηκε στον συστημα. Κατι με τους μικρους Μητσους , κατι με το μισος του εναντιον της Ντενιση, ηταν μονιμα στην επικαιροτητα. Φυσικα ηταν και μεσα στα σκαφη τα χλιδατα και στα νησι οπως η Σεριφος και η Παρος. Οταν το αστρο του αρχισε να σβηνει εγινε κολλητος της Μιμης , οταν δε ειδε οτι καποιοι αλλοι αταλαντοι συναδελφοι εγιναν και βουλευτες αρχισε να βαζει γεφυρες πανω απο τα ποταμια .

  9. χανιωτης avatar
    χανιωτης 22/10/2014 17:50:38

    ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΚΟΤΕΡΟ.ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

  10. ΚΩΣΤΑΣ Χ. avatar
    ΚΩΣΤΑΣ Χ. 22/10/2014 18:29:59

    Ο δον κιχωτης με τον σαντσο παντσα ,πολεμουσε ανεμομυλους ! εσεις πολεματε τον ισκιο σας ,Ας σοβαρευτουν οι κυβερνωντες ,ας κοψουν τις μ@@@@ιες ποτε με το κοινωνικο επιδομα, ποτε με τον ενφια, ποτε το ενα, ποτε το αλλο,και τοτε δεν θα εχει υλικο ο λαζο για σατυρα εστω και χοντροκομενη!

    • Eva avatar
      Eva @ ΚΩΣΤΑΣ Χ. 22/10/2014 23:23:10

      Ναι αλλα τα περισσότερα που είναι σεξιστικά χοντροαστεία.

  11. Κ.Π. avatar
    Κ.Π. 22/10/2014 18:43:07

    'Ενας Λαζόπουλος που φοράει μόνο Boss κυκλοφορεί μόνο με BMW, που ήταν κρουαζιέρα στο γνωστό σκάφος της Μυκόνου πριν κάποια χρόνια.....Το αφεντικό του ζει και βασιλεύει μετά τα γνωστά του Τ.Τ. και τα πρόβατα απο κάτω τον χειροκροτούν. Βέβαια μέσα σε όλα λέει και κάποιες αμαρτίες μας(κυβερνητικές) που δεν θα έπρεπε να δίνουμε καν το δικαίωμα στον κάθε ζάπλουτο αριστερίσκο να τα λέει δημοσίως....

  12. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 22/10/2014 18:56:47

    Ο ΛΑΖΟΠΟΥΛΟΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΞΥΠΝΟΣ ,ΕΧΕΙ ΒΑΛΘΕΙ ΝΑ ΤΡΕΛΛΑΝΕΙ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΒΑΣΙΚΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ . ΤΟΥΣ ΠΡΩΗΝ ΨΗΦΟΦΟΡΟΥΣ ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΣΥΡΙΖΑ . ΤΟΝ ΕΒΡΙΖΑΝ ΤΟΤΕ ,ΤΟΝ ΕΞΥΜΝΟΥΝ ΤΩΡΑ. ΒΟΥΤΗΓΜΕΝΟΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΚΜΗ ,ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΙ , ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΓΕΛΙΑ.

  13. chris avatar
    chris 22/10/2014 23:51:23

    Οταν το προπαγανδιστικό σόου,το κανει ο Πρετεντερης,ο κος Μπαμπης,η Σια,η Τρεμη και ο Καψης υπερ ΝΔ-ΠΑΣΟΚ στα εγκυρα και αντικειμενικα δελτια ειδησεων ειναι καλα,δεν εχετε προβλημα!!!!!

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ chris 25/10/2014 17:58:41

      ΣΚΟΥΡΛΕΤΗ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ.

  14. ΒΟΡΕΙΟΣ avatar
    ΒΟΡΕΙΟΣ 23/10/2014 11:44:34

    Μην τρελλαίνεστε. Ο Λαζό αυτοεξευτελίζεται και αυτοαποδομείται με κάθε εκπομπή του. Αφήστε τον να αυτογελοιποιηθεί κιάλλο. Η φτηνιάρικη Συριζοπροπαγάνδα του είναι τόσο κραυγαλέα, που πλέον αρχίζει και κάνει κακό στο ΣΥΡΙΖΑ.

  15. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 23/10/2014 13:41:18

    Μπορει καποιος να πει τι εχει δηλωσει απο εισοδημaτα τα τελευταια χρονια και απο τις αρπαχτες ανα τον κοσμο με το Sorry I am Greek?

  16. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 21/05/2015 15:38:48

    προχτές πάνω απο 2 ώρες εκπομπή και τσιμουδιά για το περιβόητο πρόγραμμα Θεσσαλονίκης που θα έσκιζε τα μνημόνια,θα καταργούσε τον ΕΝΦΙΑ,θα επανέφερε τον κατώτατο μισθό,θα έδινε 13ο μισθό...είναι τσιράκι του Τσίπρα και τον πειράζουν τα άλλα τσιράκια....ΞΕΦΤΙΛΑ!!!!