Το απόλυτο μπάχαλο στην κυβέρνηση
06/02/2015 20:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το απόλυτο μπάχαλο στην κυβέρνηση

Πανικόβλητοι προσπαθούν να μαζέψουν τις δηλώσεις Βαρουφάκη περί ρήξης με τους δανειστές, διαμηνύοντας ότι επιδιώκουν μία αμοιβαία επωφελή συμφωνία.

(Ανανεωμένο) Ούτε 10 μέρες δεν πέρασαν από τον σχηματισμό της κυβέρνησης και ήδη το... μπάχαλο άρχισε να φαίνεται. Και μάλιστα σε κρίσιμα ζητήματα όπως η οικονομία όπου το διακύβευμα είναι το μέλλον της χώρας.

Νωρίς το μεσημέρι το Βερολίνο μας έστειλε τελεσίγραφο με τον Σόιμπλε να λέει ότι έχουμε μέχρι την Τετάρτη περιθώριο να καταθέσουμε ένα νέο σχέδιο ώστε να επιτευχθεί συμφωνία στο έκτακτο Γιούρογκρουπ. Οι Γερμανοί ήθελαν ουσιαστικά νέο μνημόνιο απορρίπτοντας τις ελληνικές θέσεις για συμφωνία – γέφυρα. Μόλις το άκουσαν αυτό στην Αθήνα προκλήθηκε αναστάτωση. Στέλεχος του υπουργείου Οικονομικών, δηλαδή εκπρόσωπος του Βαρουφάκη το... έπαιξε Τσε Γκεβάρα και με ενημέρωση που έκανε στους δημοσιογράφους είπε ότι ο υπουργός δεν θα δεχθεί καμιά συμφωνία την ερχόμενη Τετάρτη διότι κάτι τέτοιο θα ήταν... ξεφτίλα, όπως είπε.

Προκλήθηκε πανικός, η αγορά έλεγε ότι πάμε σε οριστική ρήξη, το χρηματιστήριο βούλιαζε και τα ομόλογα πήραν την ανηφόρα. Αμέσως το Μαξίμου άρχισε να βγάζει non paper αδειάζοντας ουσιαστικά το υπ. Οικονομικών και θέλοντας να σβήσει μια φωτιά που θα μπορούσε να κάψει τα πάντα.

Στο non paper αναφερόταν: «Στη συνάντηση που είχε ο Πρωθυπουργός Αλέξης Τσίπρας στο γραφείο του στη Βουλή ενημερώθηκε από τον Υπουργό Οικονομικών Γ. Βαρουφάκη και τον Αν. Υπουργό Εξωτερικών Ε.Τσακαλώτο για τις επαφές που είχαν κατά τη διάρκεια του ταξιδιού τους σε Παρίσι, Λονδίνο, Ρώμη, Φρανκφούρτη και Βερολίνο. Η ενημέρωση έγινε παρουσία του Αντιπροέδρου της Κυβέρνησης Γ. Δραγασάκη και του Υπ. Ανάπτυξης Γ. Σταθάκη.

Συζητήθηκαν επίσης οι προγραμματικές δηλώσεις της Κυβέρνησης και δόθηκαν κατευθύνσεις από τον Πρωθυπουργό προς τους Υπουργούς.

Σχετικά με το «έκτακτο» Eurogroup, ήταν μία εξέλιξη απολύτως αναμενόμενη από την πλευρά της Κυβέρνησης και απολύτως ευπρόσδεκτη. Εκεί θα παρουσιάσει ο Υπουργός Οικονομικών τις θέσεις της νέας ελληνικής κυβέρνησης, όπως αυτές ανταποκρίνονται στη νωπή εντολή που έλαβε από τον ελληνικό λαό με σκοπό την αμοιβαία επωφελή συμφωνία σε σύντομο χρονικό διάστημα».

Δηλαδή ο Τσίπρας λέει ότι περίμενε το έκτακτο Γιούρογκρουπ και τις πιέσεις αλλά αυτός επιμένει στη λαϊκή εντολή. Βεβαίως ζητά μια αμοιβαία επωφελή λύση, όμως, χωρίς τη συναίνεση των δανειστών αυτά είναι έπεα πτερόεντα.

Το μπάχαλο πάντως συνεχίστηκε αφού στη κυβέρνηση φαινόταν να έχουν δύο γραμμές. Η μια της οριστικής ρήξης και η άλλη της προσπάθειας για λύση, χωρίς όμως, κάτι παραπάνω.

Και η ουσία είναι ότι ο ΣΥΡΙΖΑ πάει στο Γιούρογκρουπ χωρίς Plan B. Δεν θα ξέρει τι να απαντήσει ο Βαρουφάκης αν του πουν «όχι» οι ομόλογοί του. Και βεβαίως, η Δευτέρα θα είναι κρίσιμη καθώς αν ο Τσίπρας τάξει τα πάντα στις προγραμματικές δηλώσεις, κόντρα στη λογική των αριθμών και τις αντοχές της οικονομίας, τότε θα έχουμε δράματα πριν την Τετάρτη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 06/02/2015 16:05:22

    Εσεις καλα τα γραφετε αλλα καποιοι Χ'νικολαου ακομα πυροβολουν την ΝΔ αντι να λενε την αληθεια και τα ρισκα των πλουσιων καθηγητων του ΣΥΡΙΖΑ. Ρισκα που φαινεται οτι απο πισω δεν υπαρχει οχι πλανο Β αλλα ουτε Α. Χθες διαδηλωσαν 5-10 χιλ. Ερτατζηδες , σχολικοι φυλακες καθαριστριες κλπ. Διαδηλωσαν για το copy paste του Ανδρεα Παπαδρεου. Διαδηλωσαν για την παρτυ τους. Τα σαθρα μπλογκ εν τω μεταξυ επιμενουν οτι γινονται σκληρες διαπραγματευσεις. Μαλλον σε αλλη χωρα ζουμε.

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ Ρεαλιστης 06/02/2015 17:46:40

      Σκληρες διαπραγματευσεις ειναι να σπαταλας λεφτα σε αεροπορικα εισητηρια χωρις αποτελεσμα και στο τελος να τρως και πορτα την ωρα που πας για πρωινο για μια ξεφτυλισμενη παλιογραβατα.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Vassilis 07/02/2015 13:19:26

        Τέτοια ρεζιλίκια η Ελλάδα μας έχει να δει από τον ΓΑΠ. Σύμπτωση που ο Βαρουφάκης ήταν σύμβουλός του;

  2. tasous avatar
    tasous 06/02/2015 16:22:19

    Πληροφορίες λένε ότι αυτή η ρήξη έχει έρθει πριν τις εκλογές.. Αν και αυτό δεν έχει και τόσο σημασία πλέον. Το θέμα δεν είναι πλέον μόνο οικονομικό.. Η ψεκασμένη κυβέρνηση οδηγεί την κοινωνία σε βαθύ διχασμό... Ήδη όποιος δεν υποστηρίζει τσίπρα είναι δοσίλογος και γερμανοτσολιάς... Πρέπει να επικρατήσει η νηφαλιότητα...

    • πΔπ avatar
      πΔπ @ tasous 06/02/2015 17:06:44

      Να τους θυμίσεις ότι τέτοιο δίλημμα έθεσε κι Μπούς υιός και δεν τους άρεσε καθόλου τότε. Ή με μας ή εχθρός μας. Αυτό να τους λές για το Σταλινοφασιστικό τους δίλημμα και μετά, να τους δίνεις την ευχή να πάνε να...

    • DIMITRIS avatar
      DIMITRIS @ tasous 06/02/2015 20:08:07

      Το 1953 η Ελλάδα δια του Κ.Καραμανλή υπέγραφε τη διαγραφή χρέους κατά 50%, της Γερμανίας...Ουαί υμίν Γραμματείς και Φαρισαίοι...

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ DIMITRIS 06/02/2015 22:55:10

        Κάποιος θα έπρεπε να το πεί στον Σόϊμπλε αυτό. Κάποιος που να φορά τουλάχιστον γραββάτα και να είναι ρεαλιστής και προσγειωμένος...

        • ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ. avatar
          ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ. @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 07/02/2015 13:50:47

          Είναι προτιμώτερο να φορά παντελόνι φίλε Κυθήριε και όχι γραβάτα που δεν είναι καν Ελληνικό αξεσουάρ...

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ. 07/02/2015 15:51:41

            Σωστό.Και να το τιμά βεβαίως...

      • toxo avatar
        toxo @ DIMITRIS 07/02/2015 00:00:32

        Το 1953 Πρωθυπουργός ήταν ο Παπάγος και υπουργός οικονομικών ο Μαρκεζίνης. Ο Καραμανλής με ποιά ιδιότητα υπέγραψε την διαγραφή;Να έχουν κάποιο όριο οι σελφυσεξίες.

      • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
        ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ DIMITRIS 07/02/2015 00:30:13

        ΤΡΙΚΥΜΙΑ ΕΝ ΚΡΑΝΙΩ

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ DIMITRIS 07/02/2015 13:22:07

        Είσαι άσχετος. Αν υπήρχε τέτοιο έγγραφο θα το έδειχναν οι Γερμανοί κάθε μέρα. Ποτέ δεν έχουν δείξει ελληνικά έγγραφα περί διαγραφής χρέους τους. Έχεις κολλήσει με παραμύθια που παλιότερα πίστευα κι εγώ πριν αρχίσω να σκέφτομαι ότι μου λένε. Μέχρι τα 16-17 μου δηλαδή που ένας έφηβος πρώτα ενεργεί και μετά σκέπτεται. Καιρός να ωριμάσουμε όλοι μας. Έρχεται μεγάλη τρικυμία και πρέπει να μείνουμε σοβαροί. Θα μας χρειαστεί...

        • Vassilis avatar
          Vassilis @ Γεώργιος Τ. 07/02/2015 16:05:49

          Απο το Facebook τα μαθαινουν αυτα οι νεοι αγαπητε φιλε . Ο αλλος σημερα μου ειπε οτι θα εξοφλησουμε το χρεος με το κατοχικο δανειο, οταν τον ρωτησα μεχρι τοτε τι θα τρως, μου ειπε περιμενε να κοιταξω στο Facebook.

  3. Άσχετος avatar
    Άσχετος 06/02/2015 17:13:50

    Ζουμε ιστορικες "εθνικοσοσιαλιστικες"...στιγμες. Ο Συριζα μας οδηγει στην εξοδο απο την Ευρωπη, και ολοι θα παρακολουθουν τις εξελιξεις παθητικα και εκστασιασμενα...ψεκασμενα. Κανεις δεν θα τολμηση να αντισταθει, γιατι θα κατηγορηθει ως προδοτης γερμανοτσολιας. Μια περιεργη εθνικοσοσιαλιστικη συμμαχια στο ψεκασμενο ποπολο διαβλεπω. Δεν ειναι τυχαιο οτι τον στηριζουν Ολοι...ο πρωην βασιλιας, ο καλαβρυτων..οι χρυσαυγιτες που μιλαω, κομμουνιστες ,κεντρωοι δεξιοι Ολοι... Δεν τολμαω να του κανω κριτικη..φοβαμαι. Μπηκαμε σε δρομο χωρις επιστροφη.

    • ΖΗΤΩ η ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΛΛΑΔΑ avatar
      ΖΗΤΩ η ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΛΛΑΔΑ @ Άσχετος 06/02/2015 17:39:40

      Της λευτεριάς το τίμημα δεν μετριέται με το στρέμμα(ΕΥΡΩ) αλλά με της καρδιάς το πύρωμα και με το αίμα. Κωστής Παλαμάς

      • extra_medium avatar
        extra_medium @ ΖΗΤΩ η ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΛΛΑΔΑ 07/02/2015 01:38:14

        Να ρωτήσω κάτι... αυτοί που σήμερα της λευτεριάς το τίμημα δεν το μετράνε με το στρέμμα (ευρώ), είναι οι ίδιοι που χθες ψήφισαν το "τζάμπα όλα" του Αλέξη και παραπροχθές το 'λεφτά υπάρχουν" του Γιώργου;;;;

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ Άσχετος 06/02/2015 17:51:17

      Μήν απελπίζεσαι... θα κάτσει ο κουρνιαχτός.... δεν πάμε σε "καταστροφή"... ούτε,βέβαια,σε"ανθοφορία".... μικρές τροποποιήσεις... έχουμε ανηφόρα πολύ ακόμη! 'Οσο για το ετερόκλητο των υποστηρικτών... έ, δεν είναι η πρώτη φορά... οι ψυχισμοί αναδιατάσσονται... μας είχε φάει η κατάθλιψη... αφήστε τα 100 λουλούδια να ανθίσουν... Σ'ένα θέμα, προσοχή: μήν παριστάνουμε τον "εισοδιστή" στην αμερικανο-ρωσικο-γερμανική "αναδιάταξη" ισχύος.. δε μας παίρνει!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Άσχετος 06/02/2015 19:07:02

      Όταν πεινάσουμε και ηχήσουν οι σειρήνες, θα κόψουν μπουχό όλοι οι ψευτόμαγκες που γουστάρουν Βαρουφάκηδες και Αλέξηδες. Μέχρι τότε άφησέ τους σοτν κόσμο τους. Μοιάζει για μαζική ψύχωση αυτή η συμπεριφορά.

  4. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 06/02/2015 17:18:47

    Να στηριξει την κυβερνηση τωρα η νδ, ουτε ψυλλος στον κορφο της, αν γινει το κακο, που θα γινει......Ο λαος θα ζητησει ευθυνες και τοτε δεν ξερω...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 06/02/2015 19:09:21

      Δεν πας καλά μου φαίνεται. Τι να στηρίξει; Το πλάνο Β που δεν λέει ο Σύριζα ή τις ψευτομαγκιές που κάνουν εχθρούς και τους φίλους; Ίσα-ίσα που ο Σαμαράς πρέπει να προτείνει αλλαγή τακτικής ή να μη μιλήσει μέχρι το τελικό αδιέξοδο μιας που τα ΜΜΕ και το ίντερνετ βρωμάει σε μεγάλο βαθμό από την κυβερνητική προπαγάνδα που δεν αφήνει το οτιδήποτε λογικό να φανεί ως λύση...

    • πΔπ avatar
      πΔπ @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 06/02/2015 19:22:26

      Όσο την στήριζε ο ΓΑΠ στην αρχή και μετά ο Τσίπρας. Όσο για το θέμα των ευθυνών κύριε, να τις αναζητήσετε στο χέρι σας, αυτό που κράταγε την ψήφο και στο κεφάλι σας, αυτό που δεν καταλάβαινε τι συνέβαινε όλον αυτό τον καιρό.

    • Fotini avatar
      Fotini @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 06/02/2015 22:46:48

      Δέν ἀφήνετε λέω ᾿γώ τήν ΝΔ τοῦ ΑΣ νά βγάλη πάλι τά κάστανα ἀπό τήν φωτιά γιά νά σώση καί ΠΑΛΙ τήν Πατρῖδα;;;

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 07/02/2015 00:32:11

      ΛΗΓΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗΝ ΤΑ ΑΚΟΥΜΠΑΣ.

  5. Vassilis avatar
    Vassilis 06/02/2015 17:35:18

    Να μην καταφερουν να μεινουν στην πολιτικη ιστορια του τοπου ως πολιτικοι αλητες.

    • πΔπ avatar
      πΔπ @ Vassilis 06/02/2015 19:25:48

      Το "ως" γιατί το χρησιμοποιείτε;! Να μείνουν γιατί έτσι τους αρμόζει κι τους πρέπει. "αυτή η στάνη, αυτό το τυρί βγάνει"

      • Vassilis avatar
        Vassilis @ πΔπ 06/02/2015 22:49:31

        Γιατι εαν φορανε παντελονια πρεπει να βγουν και να πουν στον κοσμο οτι απετυχαν. Ετσι ισως μεινουν στην ιστορια τουλαχιστον ως πολιτικοι που αναγνωρισαν το λαθος τους.

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Vassilis 06/02/2015 22:56:02

          Μη περιμένεις να γίνει ποτέ αυτό φίλε Βασίλη...

          • Γεώργιος Τ. avatar
            Γεώργιος Τ. @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 07/02/2015 13:24:59

            Έτσι είναι. Χωρίς Θεό όλα επιτρέπονται. Μόνο από τον Κουρουμπλή μπορεί να δεις έντιμη και αντρίκεια συμπεριφορά...

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Γεώργιος Τ. 07/02/2015 15:53:59

            Πολύ σωστός! Ο μοναδικός από τους πολιτικούς αυτού του αποκόμματος που εμπιστεύομαι...

  6. makis Stefanatos avatar
    makis Stefanatos 06/02/2015 17:37:24

    Στην μεγάλη φιλελεύθερη παράταξη δεν αρμόζει το "Το γάρ πολύ της θλίψεως γεννά παραφροσύνη"....

  7. τρικαλινοςς avatar
    τρικαλινοςς 06/02/2015 17:43:07

    καμια εξοδος απ την ευρωπη..παλευει ο τσιπρας και κατι θα καταφερει...νιωθω περηφανος.

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ τρικαλινοςς 06/02/2015 22:51:41

      παλευει... Που το ειδες?? Τρεχει μονος του και βγαινει δευτερος

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ τρικαλινοςς 07/02/2015 00:33:48

      Ο ΤΣΙΠΡΑΣ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΜΙΣΗΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ . ΜΗΝ ΕΚΤΙΘΕΣΑΙ.......

      • Vassilis avatar
        Vassilis @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 07/02/2015 08:27:04

        Μαλλον δεν με καταλαβες. Εχεις δει αγωνα να τρεχει καποιος μονος του και να βγαινει δευτερος?
        Ειναι το πιο μισητο προσωπο ( Τουλαχιστον για οσους εχουμε εικονα για το που παει την Ελλαδα )

  8. Μάνια avatar
    Μάνια 06/02/2015 17:52:24

    Παντως πιο πολλοι φαίνονται στο διαδικτυο και στα ΜΜΕ οι υποστηρικτες τους , παρα στην πραγματικη ζωη! Ολοι αναρωτιουνται τι θα γίνει και ποιοι τελικα ψηφισαν αυτους τους αλητες. Παιζουν με τις ζωες μας και την χωρα μας. Ηδη κανουν ζημια και προκαλουν αναστατωση στην οικονομια, με ολα αυτα που κανουν . ΑΝ δεν είναι προδοτες είναι αρρωστοι , ιδιως ο Βαρουφακης , ο οποιος για να ανεβασει την αδρεναλινη τους παιζει τα παιγνια του. Και εμεις , που ειμαστε οι αμμεσα ενδιαφερομενοι ,περιμενουμε να δουμε την κινηση του.

  9. Μάνια avatar
    Μάνια 06/02/2015 17:56:39

    Ειναι και προδότης και ψυχικα διαταραγμενος. http://www.protothema.gr/greece/article/449405/otan-o-varoufakis-diafimize-ton-theodoraki-video-/

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ Μάνια 06/02/2015 18:03:04

      Γιατι ο Σακελαριδης με τα καροτα στον Κ@#$%^ δεν ειναι ψυχικα διαταραγμενος??

      • Fotini avatar
        Fotini @ Vassilis 06/02/2015 18:05:40

        Αὐτή δέν εἶναι κυβέρνηση, εἶναι θίασος περιπλανώμενος!

      • Να΄χαμε να λέγαμε avatar
        Να΄χαμε να λέγαμε @ Vassilis 07/02/2015 10:15:08

        Γιατί εσύ με την γελοία εμμονική σου αυτοπροσήλωση στα καρότα, μας λες πως είσαι στα καλά σου, ικανός να κρίνεις άλλους; Χαχαχαχαχα Πελατάκι για το ανάκλιντρο του ψυχοθεραπευτή κι εσύ δόλιεεεεεε.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Μάνια 06/02/2015 20:33:55

      Από αυτούς που ''δεν έχουν Θεό'',να περιμένουμε τα χειρότερα...

      • Να΄χαμε να λέγαμε avatar
        Να΄χαμε να λέγαμε @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 07/02/2015 10:23:26

        ...Και από αυτούς που καπηλεύονται το όνομα του Θεού ενώ οι προθέσεις και οι πράξεις τους είναι διαβολικές, τα χειροτερότερα.

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Να΄χαμε να λέγαμε 07/02/2015 11:45:26

          Πολύ σωστά! Είναι οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος...

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Να΄χαμε να λέγαμε 07/02/2015 13:25:42

          Συμφωνείς λοιπόν...

  10. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 06/02/2015 18:58:06

    "Γιατί είναι πολύ περισσότερο πατριωτικό να σώσεις τη χώρα σου παρά να την καταστρέψεις." Το πρόβλημα είναι ότι πολλοί έχουν τσακωθεί με την πραγματικότητα και δε το καταλαβαίνουν με τίποτα...

  11. Διογένης avatar
    Διογένης 06/02/2015 19:01:35

    Ψυχραιμία. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μαλώνουμε για να επιβάλουμε τις θέσεις μας. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ενδώσουμε στην εγωιστική ευχαρίστηση ότι "τα λέγαμε εμείς" και "ορίστε, έρχεται η καταστροφή". Δεν είναι ευχαρίστηση η καταστροφή, είναι καταστροφή για όλους. Η απάντηση σε όσους μας λένε γιατί δεν υποστηρίζουμε το Τσίπρα, είναι ότι ο Τσίπρας μας κοροϊδεύει και καμία σκληρή διαπραγμάτευση δεν κάνει. Στην καλύτερη περίπτωση προσποιείται για να κρύψει την αποτυχία του, στη χειρότερη μας πάει προσχεδιασμένα σε χρεωκοπία και δραχμή. Σε όσους λένε "πάλι, θα έπρεπε να υποστηρίζετε την εθνική προσπάθεια" η απάντηση είναι ότι αντί να εξοργίζεστε με τον Τσίπρα και με την κοροϊδία που σας ρίχνει, εξοργίζεστε με όσους δεν υποστηρίζουν την κοροϊδία. Και σε όσους λένε "γιατί δεν περιμένετε να δούμε τι θα γίνει", η απάντηση είναι ότι όταν βλέπεις τι πάει να γίνει και βλέπει να σε κοροϊδεύουν μποστά στα μούτρα σου, θα το φωνάξεις εκείνη τη στιγμή, διότι έχεις και ευθύνη να το φωνάξεις απέναντι στους συμπολίτες σου που δεν το βλέπουν. Ακόμη και να υπήρχε μία περίπτωση στο εκατομμύριο να υποχωρήσει η Γερμανία, ο τρόπος που προσπαθεί να την ταπεινώσει ο Τσίπρας την αναγκάζει να μην δώσει το παραμικρό περιθώριο ή υποψία υποχώρησης.

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ Διογένης 06/02/2015 22:58:13

      Διογενη. Οποιος σπερνει ανεμους, θεριζει θυελλες.

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ Διογένης 07/02/2015 00:21:09

      Ώς πείραμα, δέν αποκλείω τήν ελεγχόμενη πτώχευση εντός ευρωζώνης. Είναι μοναδική ευκαιρία γιά τήν Γερμανία νά προωθήσει αυτό τό σενάριο στήν ευρωζώνη, έτσι ώστε νά μπούν καθεστωτικοί ευρωκανόνες. Υποθέτω ανάλογοι, όπως στήν Γερμανία, η οποία είναι ομοσπονδιακό κράτος μέ επιμέρους κυβερνήσεις τών ομόσπονδων συνιστωσών (μέ πρωθυπουργούς, υπουργούς, κ.λ.π.). Ενδεικτικά αναφέρω ότι τό Βερολίνο έχει δηλώσει πρό μερικών ετών χρεωκοπία καί εφαρμόζονται οι αντίστοιχες πρόνοιες γιά χρωκοπημένα κρατίδια. Θεωρώ ότι η έξοδος τής Ελλάδας από τό ευρώ δέν είναι εφικτή καί ότι μιά ανεξέλεγκτη χρεωκοπία εντός ευρωζώνης θά είναι διάρκειας μερικών εβδομάδων, ώσπου νά θεσπισθούν νέοι κανόνες, οι οποίοι θά γίνουν αποδεκτοί μέ πολλά χειροκροτήματα από όλους καί τά πιό ηχηρά θά είναι από τούς απελπισμένους έλληνες. Επιστροφή σέ εθνικά νομίσματα δέν είναι επιθυμητή από τό παγκόσμιο χρηματιστικό διευθυντήριο, ανεξαρτήτως τού γεγονότος ότι - άν συμβεί κάτι τέτοιο - χρειάζεται πολύ προετοιμασία, τόν αναγκαίο χρόνο καί «αναγκαστική» υποστήριξη τής Ελλάδας γιά χρόνια, πού θά στοιχήσει υπερβολικά κεφάλαια. Άν είναι νά διαλυθεί η ΕΕ στά εξ ών συνετέθη, τότε είναι όντως ευκαιρία η εκδίωξη τής Ελλάδας από τήν ευρωζώνη καί η έξοδός της από τήν ΕΕ (ή τό πάγωμα τής σχέσης της μέ τήν ΕΕ στήν καλλίτερη περίπτωση), έτσι ώστε νά αποτελέσει καί τό πρώτο πείραμα - πρός εξαγωγή τών αναγκαίων συμπερασμάτων - τής μελλοντικής διάλυσης. Σέ κάθε περίπτωση, η Ελλάδα οδηγείτε μέ υπερβολική ταχύτητα πρός τοίχο καί κινδυνεύει όχι απλώς από ατύχημα, αλλά νά γίνει χαλκομανία.

      • George N avatar
        George N @ Ιαπετός 07/02/2015 10:27:13

        Αν γίνει χρεοκοπία αυτή θα είναι μέσα στην ΕΖ. Το επόμενο βήμα δεν μπορεί να είναι η επιστροφή στη δραχμή γιατί κάτι τέτοιο απαιτεί ικανότητες που δεν υπάρχουν στον ΣΥΡΙΖΑ. Δεν είναι Ευρώ ή δραχμή δλδ αλλά Ευρώ ή τίποτα. Το τελευταίο είναι επιτεύξιμο από την κυβέρνηση μια και το μόνο που απαιτεί είναι η μη δυνατότητα παραμονής στο Ευρώ. Το μόνο που χρειάζεται δλδ είναι να μην συμφωνήσει σε κάτι και όχι να κάνει κάτι. Αυτό είναι σίγουρα μέσα στις δυνατότητες του ΣΥΡΙΖΑ μια και αποτελεί κόμμα διαμαρτυρίας και όχι κυβερνητικό κόμμα. Στην συνέχεια και αφού η παραμονή στο τίποτα καταστεί αφόρητη είναι δυνατή η έξοδος από αυτό και η επιστροφή στο Ευρώ μέσω ενός νέου μνημονίου.

        • ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ. avatar
          ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ. @ George N 07/02/2015 14:00:14

          Αγαπητέ George, δεν σε καταλαβαίνω και θα με βοηθούσε μια εξήγηση εκ μέρους σου. Θα (ξανα) χρεωκοπήσουμε εντός του Ευρώ? Δηλαδή δεν θα δίνουμε πλέον στους εταίρους και στους παλαιότερους δανειστές μας ούτε 1 ευρώ για το χρέος και αυτοί θα σταματήσουν να μας δίνους τις δόσεις των μνημονίων? Και άρα θα αναγκαστούμε να έχουμε ισοσκελισμένο Προυπολογισμό και να ζούμε με τα ευρώ που υπάρχουν εντός της χώρας? Μα, αυτό δεν λεει κι ο Βαρουφάκης και έλεγε και ο Σαμαράς, οτι εφ΄εξής δεν θα υπάρχει έλλειμα στον Προυπολογισμό και θα έχουμε και πρωτογενές πλεόνασμα? Πώς η παραμονή στο τίποτα θα καταστεί αφόρητη? Αυτά τα 5 χρόνια δεν παραμένουμε στο -τίποτα?

          • George N avatar
            George N @ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ. 07/02/2015 23:32:35

            Οι δόσεις απλά σε φέρνουν σε κατάσταση default όταν κάποια δεν δοθεί. Δεν περιμένουν πραγματικά να πάρουν τα χρήματα από εμάς. Μας δανείζουν νέα και πληρώνουμε τα παλιά. Σε περίπτωση διαφωνίας για νέο πρόγραμμα το λογικό είναι να μην δοθούν αυτά τα χρήματα. Η Ελλάδα θα είναι σε κατάσταση default αλλά ακόμα οι δανειστές δεν θα έχουν υποστεί καμία μεγαλύτερη ζημιά από ότι πριν συμβεί αυτό (στην πραγματικότητα υπάρχουν κάποιες στην ΕΚΤ). Σε κατάσταση default και εντός ευρώ αναγκαστικά έσοδα και έξοδα είναι ισοσκελισμένα. Και τα δύο θα βαίνουν μειούμενα όμως. Το default δεν θα μείνει στο δημόσιο και στις πληρωμές δανείων προς πιστωτές αλλά θα επεκταθεί και στην υπόλοιπη οικονομία. Και σίγουρα στις τράπεζες. Το λογικό είναι ο καθένας να κρατάει τα ευρώ του και όχι να πληρώνει ότι μπορεί να αποφύγει. Αυτό περιγράφω ως αφόρητη κατάσταση. Δεν είναι μια οικονομία που λειτουργεί στο ευρώ ή στην δραχμή. Είναι μια οικονομία που δεν λειτουργεί. Στο τίποτα. Εντελώς διαφορετικό από τα τελευταία 5 χρόνια που είχαμε μια οικονομία που έμαθε να ζει χωρίς πρωτογενή ελλείμματα. Με μεγάλο κόστος και πόνο, που τον μεγέθυναν αναίτια οι πολιτικές των προηγούμενων κυβερνήσεων, αλλά λειτουργούσε. Δύο τρόποι διαφυγής: Νέο νόμισμα ή νέο μνημόνιο. Εκτιμώ ότι μόνο μια κυβέρνηση εθνικής ενότητας θα μπορούσε να πάει σε νέο νόμισμα και αυτή δύσκολα σε δημοκρατικές συνθήκες, ίσως μόνο με αναστολή άρθρων του συντάγματος. Μένει το νέο μνημόνιο ως η πιο πιθανή λύση. Δύσκολα όμως από μια κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ μετά από μια τέτοια περιπέτεια. Συμπερασματικά μια κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ μπορεί να αλλάξει απόψεις σε πολλά και να έρθει σε έναν συμβιβασμό ή μπορεί να πάει την χώρα σε default. Επειδή δεν μπορεί να την πάει σε δραχμή θα αναγκαστεί τότε να αφήσει κάποιον άλλο να συμφωνήσει με την ΕΖ.

  12. Θετταλός avatar
    Θετταλός 06/02/2015 19:31:16

    Βράδυ εκλογών θα έσκιζαν το μνημόνιο. 10 ημέρες μετά, συμφωνούν πως κατά 70% είναι σωστό. Άλλες 10 και θα του προσθέσουν και νέους όρους!

    • ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ. avatar
      ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ. @ Θετταλός 07/02/2015 14:06:01

      Το ωραίο είναι οτι ο Τσίπρας θα τους αφήσει να δείξουν σε ΟΛΟ τον κόσμο, τι καθίκια φασίστες είναι, που δεν θα επιτρέψουν με τα λεφτά σε καμμία χώρα της ΕΕ να ψηφίσει αριστερή κυβέρνηση, και την τελευταία στιγμή θα τους πεί: O.K., αφού είστε τόσο ζώα, ζητάμε παράταση του μνημονίου ως το καλοκαίρι και μετά θα σας φέρουμε τη δική μας πρόταση αφου ψηφίσουν οι Ισπανοί και οι Γάλλοι και βλέπουμε. Βέβαια ο Σαμαράς θα τον κατηγορήσει οτι έκανε κολωτούμπα, αλλά ο Τσίπρας θα του απαντήσει οτι αυτός την είχε κάνει το 2011...

  13. Naruto avatar
    Naruto 06/02/2015 19:38:44

    Εχω την αίσθηση οτι η έξοδος απο την ΕΕ ηταν προσχεδιασμένη μάλον με υπερατλαντική παρότρυνση και με αντάλλαγμα προφανώς κάποιες αόριστες υποσχέσεις , εξ άλλου και ο ΓΑΠ στην ίδια τροχιά κινήθηκε . Όσο φουσκωμένοι και αν είναι απο την έπαρση της εξουσίας γνωρίζουν πολύ καλά οτι η ΕΕ έχει κανόνες που είναι σεβαστοί απ ´ολους . Με αυτά τα δεδομένα η σύγκρουση με την Γερμανία και τους θεσμούς της ΕΕ δεν έχει άλλη ερμηνεία .

    • Fotini avatar
      Fotini @ Naruto 07/02/2015 01:14:51

      Προσέξτε, ΚΚ-Ρώσσοι, ΓΑΠ-᾿Αμερικανοί, ΜΝΗΜΟΝΙΟ. Τά πρόσωπα μόνο ἄλλαξαν. . .

  14. Hunter avatar
    Hunter 06/02/2015 19:54:34

    Μετά από ενδεχόμενη ρήξη, δεν υπάρχει σχέδιο για την επόμενη μέρα. Το μόνο σχέδιο είναι: "εσωτερικός αναγκαστικός δανεισμός και μετά βλέπουμε"...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Hunter 07/02/2015 13:31:19

      Πρώτα το δημοψήφισμα. Είναι δημοκράτες οι ψεύτες που είχαν σχέδιο Β και θα κατάφερναν την Ευρώπη να κάνει πίσω...

  15. ΧΡΗΣΤΟΣ  K avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ K 06/02/2015 21:27:32

    ΕΦΥΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΠΕΦΤΕΙ ΣΤΟΝ ΓΚΡΕΜΟ ΜΑΖΙ ΜΕ 9 ΕΚΑΤ ΨΥΧΕΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΣΥΝΕΣΗ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΕΞΥΠΝΑΔΑ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΧΕΙΡΙΖΕΤΕ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΕΩΣ ΟΤΟΥ ΒΓΑΛΕΙ ΤΗ ΧΩΡΑ ΣΤΟ ΞΕΦΩΤΟ ΜΕ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΚΟΣΤΟΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΙΚΡΟΝΟΕΣ ΚΑΙ ΚΟΝΤΟΦΘΑΛΜΟΙ ΤΟΝ ΠΟΥΝ ΠΡΟΔΟΤΗ ΛΙΠΟΨΥΧΟ....ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΑΓΚΕΣ

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΧΡΗΣΤΟΣ K 07/02/2015 13:32:14

      Δυστυχώς δεν υπάρχει σύνεση και ορθοκρισία στο λαό και πίστεψε στα εύπεπτα ψέμματα αντί της πραγματικότητας και της λογικής. Και θα το πληρώσουμε όλοι. Ξανά!

    • ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ. avatar
      ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ. @ ΧΡΗΣΤΟΣ K 07/02/2015 14:07:57

      Αυτό θα κάνει ο Τσίπρας φίλε Χρήστο, αφού τους ξεφτιλίσει για τα καλά πρώτα...Είναι μόνο 40 ετών ενώ αυτοί όλοι 70άρηδες με προβλήματα υγείας και ηθικής...

      • Fotini avatar
        Fotini @ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ. 08/02/2015 01:37:09

        Aristotle hahaha. :)

  16. anon avatar
    anon 06/02/2015 22:36:59

    ΟΛΑ οσα λενε ειναι ΨΕΜΑΤΑ!
    Εσεις περιμενετε ακομη και οι δηλωσεις για ΔΡΑΧΜΗ οτι θα ειναι αληθινες, εξοδο δηλαδη απο το ευρω σαν το χειροτερο σεναριο.
    ΑΜ ΔΕ!
    Η ΔΡΑΧΜΗ θα ειναι για λιγο καιρο μεχρι να αγορασουν τα παντα τα κορακια κι οι καβατζωμενοι που στηριζουν το συστημα ευρω εξ αρχης και τωρα την εξοδο δηθεν σε δρχμη.
    ΜΕΤΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΔΟΛΑΡΙΟ.
    Με τη "δραχμη" φαντασμα δεν θα λυσεις το προβλημα σουε διωχνοντας εστω τους αλλοδαπους για να ξαναπαρεις πισω τα μεροκαματα σου ΙΔ.ΥΠ. Γιατι απλα ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΔΡΑΧΜΗ παρα μονο στοχευμενα για οσο καιρο χρειαζωνται.
    Παμε σε μια φεουδαρχια δολλαριοκατοχων.
    θα δεις πολλα να αλλαζουν. Η Ελλαδα μονο Ελλαδα δεν θα παραμεινη, παρα μονο με εικονικα συνορα, φορους, νομισμα φαντασμα και χρησιμους ηλιθιους τυπου Ραχηλ που τα ζομπι θα ψηφιζουν. Ολα αυτα για να βγαινει το γεωπολιτικο σχεδιο ορισμενων απελπισμενων "υπερδυναμεων".

  17. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 06/02/2015 22:50:04

    Για το τι πράγματι σημαίνουν οι αποφάσεις της ΕΚΤ βλ. και Π.Παναγιώτου στο http://analitis.gr/tessera-psemata-gia-endechomeno-trapezikis-krisis/

  18. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 06/02/2015 22:58:26

    Και σαν υστερόγραφο λίγος Κρούγκμαν βλ. http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=674628

  19. Νεοδημοκρατης avatar
    Νεοδημοκρατης 06/02/2015 23:06:08

    O Σαμαρας εχει ηδη δικαιωθει.Ηδη παιζουν την Ελλαδα στα ζαρια....

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Νεοδημοκρατης 07/02/2015 13:33:21

      Η απόλυτη αλήθεια. Μόνο που αυτό ήταν σίγουρο πως θα το κάνουν. Οι συνιστώσες και οι πράκτορες εντός σύριζα έχουν κοινή στόχευση την έξοδο από το ευρώ.

  20. giorgos avatar
    giorgos 06/02/2015 23:35:30

    ο γαπ ειχε μεγαλυτερη αποδοχη τον πρωτο καιρο.θυμαμαι νδκρατες εκστασιασμενους με τα ανοιχτα υπουργικα συμβουλια,με τα οπενγκαβ,με την τηρηση των υποσχεσεων......γενικα ζουμε το 2009-10 με αλλα προσωπα.....αραγε ποια να ειναι η καταληξη.

  21. Μάνια avatar
    Μάνια 07/02/2015 00:12:50

    https://www.youtube.com/watch?v=K-eqp-r3sTE O baroufakis εδω ομολογει οτι δουλευε για τον Παπανδρεου μεχρι το 2006 ο οποιος Παπανδρεου ουτε προδοτης ηταν ουτε δολο ειχε ( ) αλλα επεσε στην δυσκολη στιγμη ( ασχετα οτι ο ιδιος ειχε λυσσάξει για εκλογες και πρωθυπουργία, πηρε την εξουσια με τις ακατασχετες και ψευτικες παροχολογιες του, αφου καποιοι ειχαν υπονομευσει την κυβερνηση Καραμανλη με πολλους γνωστους τρόπους) Ομολογεί δουλευει για αμερικανικο Think Tank , που χρηματοδοτείται απο τον Soros, αλλα δεν δουλευει για τον Soro( Μονο εμας δουλευει) και οτι δεν υπαρχει περιπτωση να ασχοληθει με την πολιτικη !( προς το τελος της συνεντευξης)

    • ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ. avatar
      ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ. @ Μάνια 07/02/2015 14:11:40

      Το σπουδαιότερο είναι οτι ο Βαρουφάκης είναι γαμπρός του Φαίδωνα Στράτου αδελφού του Χριστόφορου Στράτου, τέως Υπουργου Δ.Εργων της ΝΔ και τέως ιδιοκτήτη της Πειραικής-Πατραικής. Κομμουνιστής με πατέντα δηλαδή...

  22. Μάνια avatar
    Μάνια 07/02/2015 00:18:20

    Απο το 1993 εβγαινε στα κανάλια ο mister Veryfuckis https://www.youtube.com/watch?v=s0IG4jREsvs

  23. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 07/02/2015 01:11:15

    Οι φιλοι μας οι Αμερικανοι το γυρισαν. Οι Πορτογαλοι ειναι αντιθετοι Ιταλοι, Γαλλοι , Ισπανοι δεν συμφωνουν Ο Βαρουφακης ειναι σνα την Σβουρα. Καθε δηλωση ειναι και μια στροφη. Δυο χρονια τωρα ο ασχετος Αλεξης ζητα εκλογες χωρις πλανο Α ή Β. Μιλανε για αξιοπρεπεια αλλα Στην ουσια ζητουλες ειμαστε. Η S&P μας υποβαθμισε Τα λαμογια τριβουν τα χερια τους. Με την δραχμη θα κονομησουν διπλα. Οι tour operators κατευθυνουν τους τουριστες σε αλλες χωρες. Η Κωσταντοπουλου αντι να ειναι ενωτικη ηταν παραπανω απο κομματικη. Ποιοι χαιρονται????? 1. Οι Αγγλοι που σκοπος τους ειναι να διαλυσουν την ΕΕ 2. Οι Αμερικανοι που η οικονομια τους στηριζεται στην κριση των αλλαων 3. Ο Πουτιν που στην Ελλαδα βρηκε εναν απροβλεπτο συμμαχο και που θα την αφησει απροστατευτη οπως την Κυπρο, την Σερβια κλπ. 4. Οι Τουρκοι , οι Αλβανοι και οι Σκοπιανοι.

    • ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ. avatar
      ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ. @ Ρεαλιστης 07/02/2015 14:14:23

      Αφού οι tour operators με τη δραχμή θα κονομήσουν διπλά, γιατί κατευθύνουν τους τουρίστες αλλού?

      • Ρεαλιστης avatar
        Ρεαλιστης @ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ. 08/02/2015 01:50:08

        Γιατι οι τουριστες πελατες θελουν ασφαλεια. Γιατι στα social media οι Γερμανοι π.χ διαβαζουν τι γραφουμε γιαυτους. Γιατι αν ο πελατης τουριστας δεν βρει αυτα που αγορασε σαν service εχει δικαιωμα να ζητησει τα λεφτα του πισω. Και ολα τωρα στην Ελλαδα ειναι ρευστα.

  24. Turms avatar
    Turms 07/02/2015 01:17:37

    Το ενδεχομενο το σχεδιο του Συριζα να ειναι η εξοδος απο Ευρω + ΕΕ και ολα αυτα να ειναι απλα ενα θεατρο για να παρουσιαστει στον λαο > κακοι Ευρωπαιοι, θελαμε, προσπαθησαμε αλλα ειναι ανενδοτοι, μας ζηλευουν κλπ κλπ κλπ το αποκλειετε? Αναρωτιεμαι μετα απο ολα αυτα, τις δηλωσεις περι 70% συμφωνιας με μνημονιο, οτι σεβομαστε τις Ευρ. αρχες κλπ που ειναι εξαφανισμενη η λεγομενη Αριστερη Πλατφορμα? μονο σημερα ακουστηκαν καποιες αντιδρασεις στα σχολια του Βαρουφακη...μηπως τελικα στον Συριζα ξερουν κατι που δεν ξερουμε?

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Turms 07/02/2015 01:21:58

      Ενδιαφέροντα ερωτήματα!

    • Hunter avatar
      Hunter @ Turms 07/02/2015 05:06:05

      Turms, γράφω εδώ και μέρες ότι το σχέδιο του ΣΥΡΙΖΑ ήταν εξ' αρχής, αρχικά έξοδο από το Ευρώ και κατόπιν και από την Ε.Ε... Τα όποια ταξίδια ήταν για "ξεκάρφωμα", για να δικαιολογηθούν μετά στους ψηφοφόρους τους ότι και καλά "δεν είχαμε άλλη επιλογή"... Το όνειρο του Τσίπρα είναι αυτό που είχε από το σχολείο: να μας κάνει μια απέραντη αγροτοκτηνοτροφική μονάδα στα πρότυπα του Hoxha και του Ceausescu. Όλος ο λαός γκασμά με 3,60, και στο politbuero αυτοί που θα "οργανώνουν, κατευθύνουν, και θα διανείμουν" την παραγωγή, θα τρώνε με χρυσά κουτάλια...

    • Naruto avatar
      Naruto @ Turms 07/02/2015 10:42:42

      Ακόμα και μέσα στον ΣΥΡΙΖΑ κάποιοι γνωρίζουν περισσότερα απο άλλους .

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Naruto 07/02/2015 13:37:34

        Το μόνο σίγουρο.

      • ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ. avatar
        ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ. @ Naruto 07/02/2015 14:15:27

        Που σημαίνει οτι εμείς γράφουμε χωρίς να ξέρουμε...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Turms 07/02/2015 13:37:07

      Μα αυτό ακριβώς γίνεται για να έχει τύχη ο Τσίπρας στο δημοψήφισμα με πορωμένο το λαό ότι φταίνε οι ξένοι και πάλι χωρίς σύνεση και ανενημέρωτο για τις συνέπειες της εξόδου από την ΕΕ. Μόνο που είμαστε τυχεροί στην ατυχία μας και ξέρουμε τι έπαθε η Κύπρος με το ΟΧΙ που έγινε ΝΑΙ σε λίγες ημέρες και τη σοσιαλιστική Βενεζουέλα που λείπουν βασικά αγαθά και ο στρατός βγήκε στους δρόμους. Ας βάλουμε μυαλό έστω και τώρα λοιπόν...

  25. Turms avatar
    Turms 07/02/2015 14:30:00

    Huntert, πλεον και εγω αυτο πιστευω... οκ, υπαρχουν διαφορες αποψεις 1. ισως οντως δεν εχουν ιδεα τις τους γινεται...ενα απολυτο μπαχαλο 2. ισως νομιζουν οτι τελικα θα υποχωρησουν οι ευρωπαιοι...η κλασικη νοοτροπια του Ελληνα "ελα, μωρες θα βρεθει η ακρη στο τελος" 3. οπως ισως ειπαμε, το σχεδιο ηταν εξ αρχης η εξοδος απο ολα και να γινουμε μια νεα Ρουμανια...ειλικρινα δεν ξερω.. αλλα γενικα με οσους αριστερους μιλησα στην ζωη μου (φιλοι γνωστοι κλπ) εχουν τετοιες παρωπιδες, που δεν το εχω απιθανο να πιστευουν οτι αυτοι θα φτιαξουν μια νεα χωρα στα προτυπα του Κομμ/μου, αλλα θα το φτιαξουν τελεια...οπως λενε τα βιβλια...

    • Αιρετικός avatar
      Αιρετικός @ Turms 07/02/2015 15:52:54

      ίσως να χιονίσει αύριο...

  26. bill avatar
    bill 07/02/2015 16:31:29

    Εχει βρεξει πολυ τρέλα

  27. airman avatar
    airman 07/02/2015 17:58:21

    Στο ΣΥΡΙΖΑ έχουν βρει τον τρόπο να διατηρούν επικοινωνιακά το παιχνίδι ακόμα ελεγχόμενο. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η νέα Πρόεδρος της Βουλής, η οποία είπε ότι θα καταβάλει κάθε προσπάθεια ώστε να τεθεί τόσο το ζήτημα του κατοχικού δανείου στη Γερμανία όσο και να διαγαφεί μέρος του χρέους. Από πότε έχει τέτοια αρμοδιότητα ο Πρόεδρος της Βουλής δεν το γνωρίζω. Όπως δεν μπορώ να γνωρίζω και τι θα πράξουν τελικά οι αρμόδιοι υπουργοί όσον αφορά τα ζητήματα αυτά. Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι ακούστηκε πολύ ωραία εντός των συνόρων, ενώ εκτός των συνόρων είναι σχετικά εύκολα διαχειρίσιμο, καθώς το Μαξίμου και οι καθ' ύλην αρμόδιοι υπουργοί μπορούν να ισχυρισθούν βάσιμα ότι ειπώθηκε από "αναρμόδια χείλη". Είχαμε ΣΥΡΙΖΑ εσωτερικού - ΣΥΡΙΖΑ εξωτερικού που μετεξελίσσεται σε Κυβέρνηση εσωτερικού - Κυβέρνηση εξωτερικού και μάλιστα με ικανοποιητική επιτυχία επί του παρόντος.

    • Ρεαλιστης avatar
      Ρεαλιστης @ airman 08/02/2015 02:00:28

      Σωστα , με Χ'νικολαου και τοσους αλλους δημοσιογραφισκους της συμφορας τι περιμενετε? Στα social media ανακυκλωνονται αρθρα ανυπογραφα. Με blogs σαν το κουτι της πανδωρας, το τρομακτικο, το χωνι, την ολυμπια, κα η προπαγανδα του ΣΥΡΙΖΑ συνεχιζεται. Αρβανιτηδες, Αιμιλιοι , Κουρηδες, Μπαξεβανηδες συνεχιζουν το πετυχημενο εργο. Ο κοσμος πιστευει οτι οι κακοι ξενοι εκτελουν τους καλους Ελληνες. Αξιοπρεπεια ειναι η λεξη που σημερα σημαινει οτι δεν πληρωνω αυτα που χρωσταω. Αντε τωρα να βγει και ο μεγαλος αγωνιστης Λαζοπουλος. Να συνεχισει και αυτος τον πολεμο αποδομησης του Σαμαρα, του Κ,Κ , του Αδωνη, του Θεοδωρακη και τοσων αλλων.