#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/09/2009 15:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ΠΑΣΟΚ προσχώρησε στο νέο-φιλελευθερισμό;


Ο κ. Ραγκούσης είπε το βράδυ της Δευτέρας κι άλλα ενδιαφέροντα πράγματα: Όπως για παράδειγμα: ενιαίο φορολογικό συντελεστή, για όλους.


Γιατί, λέει, οι μεγαλόμισθοι πληρώνουν 40% οριακό συντελεστή φορολογίας, ενώ οι μέτοχοι των τραπεζών, πληρώνουν μόλις 15%.


Του απαντούν ότι αυτοί που πληρώνουν φόρο 40% είναι αυτοί που βγάζουν πάνω από 5 χιλιάρικα το μήνα – κι αφού αφαιρέσουν τις φοροαπαλλαγές τους.


Απάντησε ότι δεν έχει σημασία, πρέπει «να αποκατασταθεί δικαιοσύνη».


Τον ρωτάνε πώς θα αποκαταστήσει δικαιοσύνη; Εξισώνοντας προς τα πάνω τους φορολογικούς συντελεστές των πλουσίων που πληρώνουν λιγότερα (π.χ. των μετόχων) ή εξισώνοντας προς τα κάτω τους φορολογικούς συντελεστές των πλουσίων που πληρώνουν περισσότερα (π.χ. των σούπερ μεγαλόμισθων).


Δεν απάντησε.


Μόνο επέμενε: ενιαίος φορολογικός συντελεστής!


Τον ξαναρωτάνε: Πόσο; Ποιος θα είναι, επί τέλους, ο «ενιαίος φορολογικός συντελεστής» (μέχρι και ο Πρετεντέρης γούρλωσε τα μάτια τη στιγμή εκείνη);


Δεν απάντησε ο κ. Ραγκούσης. Θα απαντήσει, προφανώς, ο Γιώργος Παπανδρέου το Σαββατοκύριακο από τη Θεσσαλονίκη.


 Μια παρατήρηση μόνο: Ο ενιαίος φορολογικός συντελεστής για όλους (αν αυτό εννοούν) έχει ενδιαφέρον ως πρόταση (για να είμαστε δίκαιοι) αλλά θεωρείται σούπερ-ντούπερ νεοφιλελεύθερο μέτρο! Γιατί ισοπεδώνει πλήρως τη φορολογική κλίμακα. Κι έτσι όλοι - φτωχοί και πλούσιοι - πληρώνουν αναλογικά τα ίδια. Κάτι που θεωρείται αντιδραστικό, γιατί καταργεί κάθε έννοια φορολογικής δικαιοσύνης.


Να κατέβουν οι φορολογικοί συντελεστές είναι ορθό μέτρο. Να ανασάνουν όλοι – ιδιαίτερα σε περίοδο κρίσης - άσε που το κράτος θα εισπράξει περισσότερα.


Να απλοποιηθεί το φορολογικό σύστημα (με λιγότερες φορολογικές κλίμακες) καμία αντίρρηση: έτσι θα κρύβονται λιγότεροι και θα μειωθεί η διαφθορά του φοροεισπρακτικου μηχανισμού (και η φοροδιαφυγή).


Αλλά ενιαίος συντελεστής είναι ακραίο νεοφιλελεύθερο μέτρο.


 Το ξέρει ο Γιώργος ότι το μέτρο που εξήγγειλε ο Ραγκούσης είναι νεοφιλελεύθερο; Γιατί εμείς οι υπόλοιποι το ξέρουμε. Κι όσο κι αν θέλουμε να το κρατήσουμε μυστικό κάποιος θα βρεθεί να του το πει.


Τελευταία παρατήρηση άνευ ουσίας: Όχι ο κ. Κασσίμης που παρευρισκόταν στην τηλεοπτική συζήτηση εκ μέρους της Νέας Δημοκρατίας, δεν κατάλαβε το «ολίσθημα» του κ. Ραγκούση. Αντελήφθη, βέβαια, την ασάφειά του, γιατί ως παλιός δημοσιογράφος έχει γρήγορα ρεφλέξ. Αλλά δεν αντελήφθη ότι ο Ραγκούσης του έβγαινε από δεξιά. Από πολύ δεξιά… Χα χα χαααα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. pizza avatar
    pizza 09/09/2009 16:17:33

    Καλο Factorx! Το ΠΑΣΟΚ ψαχνει για ψηφους γιατι πιστευη οτι οι εκλογες θα πανε για 2ο γυρο και θελει αυτοδυναμια. Ετσι λεει στον κοσμακη που παντα την πληρωνει "ψηφιστε μας και θα τους φτιαξουμε εμεις τους πλουσιου μετοχους". Μερικα χρονακια πριν, τα κομματα δινανε ενα κοτοπουλο για την ψηφο. Σημερα που ειμαστε Ευρωπαιοι το 2009 ειμαστε πιο εκσυνγχρωνισμενοι.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/09/2009 16:20:44

    Όταν ένας άντρας πάει σε μια πουτάνα, δεν την πληρώνει για το πήδημα, την πληρώνει για να φύγει....

    ΠΠ

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/09/2009 16:31:55

    θα με χαρακτηρίσετε πασόκο, αλλά είμαι υπέρ του ενιαίου συντελεστή ή του μοναδικού κεφαλικού φόρου, και μηδενικού εταιρικού. Μακάρι να τολμήσουν. Το δεύτερο σίγουρα δεν θα το τολμήσουν, ας κάνουν το πρώτο.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/09/2009 16:49:52

    "Ό,τι επαναλαμβάνουμε μας καθορίζει"

    Αριστοτέλης

    ΠΠ

  5. Κώστας avatar
    Κώστας 09/09/2009 17:24:37

    Τι παραπληροφόρηση είναι αυτή! Το ΠΑΣΟΚ μιλάει για ενιαία φορολόγηση με μεγάλο αφορολόγητο και απαλλαγές για τα μεσαία και χαμηλά εισοδήματα, έστι ώστε να επιτυγχάνεται προοδευτικότητα!

  6. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/09/2009 17:25:45

    Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, φτάνει να εκλείψουν οι παγκόσμιες Ελληνικές πρωτοτυπίες, όλες οι προσωπικές "παροχές" , από αυτοκίνητα έως πουτάνες, να βαφτίζονται εταιρικές και να πληρώνουν μόνο οι ηλίθιοι μισθωτοί φόρο....
    Όταν λοιπόν δημιουργηθούν δομές και ασφαλιστικές δικλείδες, δεν είναι δύσκολο ένα εξελάκι χρειάζεται, τα ξανά λέμε....

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/09/2009 17:32:32

    να φορολογηθούν τα εταιρικά αυτοκίνητα, όπως στην Αγγλία (τουλάχιστον). Εταιρική _ουτάνα δεν έχω δει αλλά ήμουν πάντα σε συντηρητικό περιβάλλον. Να φορολογηθούν και αυτές.

  8. Factorx avatar
    Factorx 09/09/2009 17:35:13

    Τι είπες αγαπητέ; και σήμερα το πρωί η Λούκα Κατσέλη, υποστήριξε «την εφαρμογή ενιαίας φορολογικής κλίμακας για όλα τα εισοδήματα». Δεν είσαι καλά πληροφορημένος

  9. Κώστας avatar
    Κώστας 09/09/2009 17:46:26

    Εσύ δεν είσαι καλά πληροφορημένος!

    http://www.pasok.gr/portal/resource/contentObject/id/3bf31988-fb9d-4993-9993-6fa5e08738d7

    "Το ΠΑΣΟΚ εφαρμόζει ενιαία προοδευτική τιμαριθμοποιημένη φορολογική κλίμακα για όλα τα εισοδήματα και όλες τις αμοιβές, από όποια πηγή κι αν προέρχονται. Εξαιρούνται οι τόκοι των καταθέσεων που συνεχίζουν να φορολογούνται αυτοτελώς, όπως σήμερα."

    Ενιαία (για όλα τα εισοδήματα) και προοδευτική-τιμαριθμοποιημένη!

  10. anagnostis avatar
    anagnostis 09/09/2009 17:52:19

    Χθες ο Ραγκούσης στο Μέγκα μίλησε για έναν ενιαίο φορολογικό συντελεστή: «Η απάντηση στην ερώτησή σας είναι ότι εμείς θα πάμε σε έναν ενιαίο φορολογικό συντελεστή.»
    Μισή ώρα συζητώντας ο ιδιος στο κρατικό κανάλι υποστήριξε κάτι τελείως διαφορετικό: «τα ψηλά εισοδήματα (θα φορολογούνται) βεβαίως με τον δικό τους συντελεστή, τα μεσαία εισοδήματα με τον δικό τους και βεβαίως τα εισοδήματα των χαμηλών και μεσαίων στρωμάτων που ουσιαστικά θα πρέπει με αφορολόγητο συντελεστή.»
    Σήμερα το πρωί η Λούκα Κατσέλη μίλησε πάλι «την εφαρμογή ενιαίας φορολογικής κλίμακας για όλα τα εισοδήματα».
    Θα μας πει κανένας τι ισχύει;

  11. Factorx avatar
    Factorx 09/09/2009 17:53:32

    καμια αντίρρηση για τις θέσεις του επίσημου ΠΑΣΟΚ. δεν τις; έχουμε μάθε ομως καλά οι εκπρόσωποί του; εχουν διαφωνίες; Δεν ξέρουν τι λένε;

  12. Κώστας avatar
    Κώστας 09/09/2009 17:58:32

    Ενιαία φορολόγηση σε αντίθεση με σήμερα που πχ άλλο φορολογικό συντελεστή έχουμε για τους μισθούς, άλλο για τα ενοίκια και άλλο για τα μερίσματα. Ειδικά ο τελευταίος είναι και πολύ χαμηλός... Προοδευτική κλίμακα όμως!

    Πόσα θέλετε να μας τρελάνετε? Τώρα όσον αφορά το Ραγκούση, δεν τον άφησε η Τρέμη και ο Πρετεντέρης να σταυρώσει λέξη! Πάνω που έλεγε για το φορολογικό σύστημα τον διέκοπταν και του έλεγαν "καταλάβαμε"!!

    Πες μου που είναι οι διαφωνίες?

  13. theo1611 avatar
    theo1611 09/09/2009 18:00:29

    Την έκτακτη εισφορά εγώ και η γυναίκα μου την πληρώσαμε, παρά το γεγονός ότι η εγκύκλιος Μπέζα για την εφαρμογή της είναι νομικά διάτρητη, καθώς φορολογεί ως εισόδημα και το φόρο που έχουν ήδη καταβάλει τα νομικά πρόσωπα!!!! Για να μην ξεχνιόμαστε!!!

    Το πρόβλημα σ' αυτή τη χώρα είναι ότι την έννοια του εισοδήματος (τα καθαρά στην τσέπη δηλαδή) τη γνωρίζουν μόνο οι δημόσιοι υπάλληλοι (που αγνοούν τις έννοιες φόρος, ασφαλιστικές εισφορές αλλά και έξοδα, overheads προκειμένου να εισπράτουν το καθαρό εισόδημά τους).

    Ποιά είναι τα εισοδήματα οέο, πάνω στα οποία θα επιβάλλεται ο ενιαίος συντελεστής? Ο ευρών αμειφθήσεται!!!

  14. πιπιστρελο avatar
    πιπιστρελο 09/09/2009 18:08:50

    Πείτε το ρε παιδιά καθαρά

    ενιαίος για τα μήλα
    ενιαίος για τα ξινά
    ενιαίος για τα αχλάδια (κρυστάλια κατά προτίμηση)

    ενιαίος που σε αυτή την περίπτωση παίρνει τήν έννοια του "άλλος" για κάθε είδος.

    Αλλά το εννιαίος θα ακούσουν κάποια ζώα ανάμεσα στις ντουντούκες και θα πούν....δικαιοσύνη, αφού θα φορολογήσουν τον πλούσιο σαν και μένα, παναπει καλός είναι...δεν του ρίχνω μια......ψήφο.

  15. Giannis76 avatar
    Giannis76 09/09/2009 18:51:30

    εγώ που έχω 25.000 ευρώ εισόδημα γιατί να φορολογούμαι με 25% και οι μεγαλομέτοχοι με 15%? Εφόσον υπάρχει οικονομική κρίση πρέπει να πληρώσουν αυτοί που έχουν...

  16. theo1611 avatar
    theo1611 09/09/2009 18:53:29

    "Ενιαίος" ή αγγλιστί "Unified", είναι για τον προηγμένο κόσμο μία καλή έννοια. Σημαίνει ότι η ενιαία, "unified", προσέγγιση κάποιου θέματος, επιλύει αδυναμίες των μερικών και ελλιπών προσεγγίσεων του ίδιου θέματος κατά το παρελθόν, κατά τρόπο ώστε όλα τα θετικά αυτών των προσεγγίσεων ενδυναμώνονται και υπερισχύουν και όλα τα αρνητικά εξαφανίζονται ή περιορίζονται στο ελάχιστον.

    Η έννοια χρησιμοποιείται για βήματα μπρός και ποτέ για βήματα πίσω στην αγγλοσαξωνική παράδοση. Δηλαδή ποτέ δεν θα δείτε τον όρο unified approach ή framework να καταργεί την κοινή συνισταμένη πείρα της υφιστάμενης κατάστασης.

    Εν κατακλείδι, ένα unified framework, μία ενιαία αντιμετώπιση, ποτέ δεν ισοπεδώνει, περιέχει τις παραμέτρους διαφοροποίησης, που είναι κοινά αποδεκτές για συγκεκριμένους λόγους.

    Τα ενιαία των αυτιών, στην καθημάς πραγματικότητα, π.χ. ενιαίος συντελεστής, ενιαίος φορέας, κλπ δεν έχουν καμμιά σχέση με τα επόμενα βήματα μπροστά.

  17. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 09/09/2009 18:57:11

    Giannis76 says: ""Εφόσον υπάρχει οικονομική κρίση πρέπει να πληρώσουν αυτοί που έχουν""

    Αυτοί που πραγματικά έχουν είναι οι παπάδες. Αλλά αυτοί ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΑΝ ΟΥΤΕ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΠΟΤΕ.

  18. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 09/09/2009 18:58:45

    Ωραία η φωτογραφία!!!! Ο Γιωργάκης είναι;;;

    • ROOMSERVICE avatar
      ROOMSERVICE @ mesaios daktylos 10/09/2009 12:56:47

      Σωστόοος!
      Νόμιζα ότι μόνο εγώ το παρατήρησα.
      :-)

  19. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 09/09/2009 19:01:12

    Σας παρακολουθώ και απορώ γιατί δίνετε τόση σημασία σε τί "δεσμεύονται" τα κόμματα πριν από τις εκλογές. Θα ψήφιζαν τόσοι τον Ανδρέα Παπανδρέου, αν πίστευαν πραγματικά ότι θα μάς βγάλει από την ΕΟΚ, το ΝΑΤΟ, ότι θα διώξει τις Βάσεις κτλ. Μπορείτε να διαβλέψετε ποιός μπορεί να να κάνει κάτι γι' αυτόν τόν τόπο και ας μην μάς το έχει "υποσχεθεί" προεκλογικά;

  20. theo1611 avatar
    theo1611 09/09/2009 19:10:38

    Εμπρός λιγάκι να σηκωθούμε λίγο ψηλότερα.

    Μακάρι και να είσαι καλά Διοτίμα που μου το υπενθύμισες!!!

  21. silegav avatar
    silegav 09/09/2009 19:39:54

    Ενιαίος = Ανεξάρτητος από την πηγή, την προέλευση του εισοδήματος.

    Προοδευτικός = Ο συντελεστής αυξάνει με το εισόδημα

    Τιμαριθμοποιημένος = Τα ποσά που αλλάζει (αυξάνεται) ο συντελεστής αυξάνονται με βάση τον τιμάριθμο.

    Ποιό είναι το δύσκολο?

  22. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 09/09/2009 20:11:39

    Σωστά τα λές εσύ, silegav. Το πρόβλημα όμως είναι πώς χρησιμοποιεί το ΠΑΣΟΚ τις έννοιες. Π.χ. έφτιαξε το "ενιαίο" λύκειο και υπήρχαν τριών ειδών λύκεια! Όσον αφορά την έννοια "προοδευτικός" (με όλες τις σημασίες και εφαρμογές της από το ΠΑΣΟΚ), άσ' τα να πάνε! Τιμαριθμοποιημένος; Μάς γυρίζεις τουλάχιστον 23 χρόνια πρίν!

  23. Orestios avatar
    Orestios 09/09/2009 21:58:45

    Βρε το ξανθομπάμπουρα! Θάτσερ τελειωμένη το GAP.

  24. Χι avatar
    Χι 09/09/2009 22:25:44

    Μια απλή ερώτηση: ισχύει η διακήρυξη της 3ης Σεπτέμβρη;

    http://el.wikisource.org/wiki/%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE%CF%81%CF%85%CE%BE%CE%B7_3%CE%B7%CF%82_%CE%A3%CE%B5%CF%80%CF%84%CE%AD%CE%BC%CE%B2%CF%81%CE%B7

    Αν όχι, γιατί δεν το λένε;

    Αν ναι, τότε ισχύουν και αυτά:

    - Μεταβλήθηκε η Ελλάδα σε προχωρημένο πυρηνικό φυλάκιο του Πενταγώνου, για να εξυπηρετηθούν πιο αποτελεσματικά τα στρατιωτικά και οικονομικά συμφέροντα των μεγάλων μονοπωλίων.

    - Μεταβλήθηκε η πατρίδα μας σε ξέφραγο αμπέλι, για να διαβρωθεί η οικονομία μας από τις πολυεθνικές επιχειρήσεις των ΗΠΑ και της Δύσης, με τη συνεργασία πάντα του ντόπιου μεταπρατικού κεφαλαίο

  25. www avatar
    www 09/09/2009 22:34:14

    Τι το συζητάτε; Αφού ο Yorgo δε θα κυβερνήσει.

  26. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 10/09/2009 08:14:56

    Μου αρέσει η οργάνωση και το σχέδιο για την οικονομία.
    Ας του πει κάποιος ότι τα μερίσματα πχ. θα μπουν στην φορολογική κλίμακα ...μάλιστα και οι ξένοι; απλά θα φύγουν ε;
    Ενιαίος φορολογικός συντελεστής ή προοδευτικός ή τιμαριθμοποιημένος ε; και ο ηλίθιος που νόμιζα ότι το πρόβλημά μας είναι η φοροδιαφυγή και τα μαύρα...
    Σε μια χώρα που οι επιχειρήσεις δεν αποδίδουν το ΦΠΑ, η μεγάλη πλειοψηφία των ελεύθερων επαγγελματικών δηλώνουν 10,000, 35,000 ΙΧ δεν είχαν οι ιδιοκτήτες τους πληρώσει τέλη κυκλοφορίας, όλα τα έξοδα περνούν στην επιχείρηση, οι κάστες και τα συνδικάτα έχουν επιβάλλει την αυτοτελή φορολόγηση, διοικούν τα μαύρα, είμαστε πρώτοι αναλογικά στις ...Πόρσε, ασχολούνται οι φωστήρες μας με :

    -τον φόρο των ηλίθιων μισθωτών
    -με ποιος θα είναι Πρόεδρος στην ....Εθνική
    -με τον ΕΤΑΚ ή ΦΑΠ, λες και η εκκλησία, οι μεγαλοϊδιοκτήτες και οι εταιρείες πλήρωναν τον έναν ή τον άλλο.

    Για άλλη μια φορά προεκλογικές αρλούμπες...

    ΥΓ

    ...αν θέλουν να τονώσουν άμεσα την Οικονομία και τα Ταμεία:

    -ότι και η Γαλλία ή η Ιταλία, μείωση ασφαλιστικών εισφορών (είμαστε πρώτοι), έτσι και χρήματα θα πάρουν οι μισθωτοί που θα πέσουν στην αγορά και μείωση κόστους παραγωγής θα επιτευχθεί και θέσεις εργασίας θα δημιουργηθούν (για τα Ταμεία ας πιάσουν απλά την εισφοροδιαφυγή)
    -αν θέλουν φορολογικά έσοδα, ας καταργήσουν την αυτοτελή φορολόγηση (ξέρω θα στενοχωρηθούν πολιτικοί μας που έχουν συμβολαιογράφους αρχιτέκτονες και ιατρούς, συνδικαλιστές μας που είναι σε ΔΣ και σε τελωνεία - εφορίες, υπάλληλοι που λαδώνουν για να πάνε σε ΔΟΥ και πολεοδομίες, αλλά θα εισπράξει με το καλημέρα πάνω από 5,000,000,000 το χρόνο)
    -αν θέλει να δημιουργήσει ευκαιρίες στην αγορά ας ανοίξει τα κλειστά επαγγέλματα και ας ξεκαθαρίσει τα επαγγελματικά δικαιώματα
    -αν θέλει να μειώσει τις δαπάνες, ας βάλει δημόσιους υπαλλήλους σε ΔΣ ταμείων - νομικών προσώπων και ΑΕ, ας πει ότι για δύο χρόνια δεν προσλαμβάνετε κανένας συμβασιούχος και ότι για τη σύνταξη δεν θα υπολογίζονται τα χρόνια υπηρεσίας αλλά οι εισφορές που έχει κάποιος καταβάλλει ....και αν φεύγει κανείς στα 45 με εθελουσία και αφορολόγητα να με φτύσει...

    Βέβαια θα ουρλιάζουν τα κομματόσκυλα, αλλά τι να κάνουμε; ROTATION στη μιζέρια όπως τα τελευταία 25 χρόνια....

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Ο Ιθαγενής 10/09/2009 13:42:59

      Ιθαγενή, σε εκτιμω, αλλά το concept που έχεις για τις κοινωνικές σχέσεις είναι μεν θαυμάσιο, αλλά ιδεατό.
      Προϋποθέτει μια ισονομία προς τα κάτω που κανείς, άξια ή ανάξια, προνομιούχος δεν θέλει.

      Υπήρχε μια ειρωνική επιστολή, ήταν στα Αγγλικά, υποτίθεται των πλουσίων προς τους φτωχούς. Ξεκινούσε κάπως έτσι
      "Αγαπητοί, δεν ξέρετε τι ωραία είναι εδώ πάνω. Πρώτος και κύριος στόχος μας είναι σάς εμποδίσουμε να έρθετε κι εσείς".

      1. Αν σταματούσαν οι κυβερνήσεις να διορίζουν νέα ΔΣ και συμβούλους δεν θα υπήρχε λόγος να γίνονται εκλογές και προεκλογικός αγώνας. Όλοι αυτοί δεν τρέχουν για να αποκτήσουν το "προνόμιο" να φορτωθούν τα προβλήματά σου.

      2. Αν έπιαναν την εισφοροδιφυγη, αν οι επιχειρήσεις μικρές, μεσαίες, μεγάλες κατέβαλαν τις ασφαλιστικές εισφορές στο ΙΚΑ, ασφαλίζοντας νόμιμα όσους τους παρέχουν υπηρεσίες, θα είχαν καταρρεύσει προ πολλού, εκτός του ότι θα κλείσει οι αντιπροσωπείες αυτοκινήτων.

      3. Αν καταργηθούν οι αυτοτελείς φορολογήσεις θα εξισωθούν αυτοί που βρίσκονται σε ρετιρέ, που ουσιαστικά κυβερνούν, με τα ισόγεια. Ξέρεις κανέναν που θέλει να κατέβει;

      4. Τα κλειστά επαγγέλματα δεν αντιμετωπίζονται στο πόδι. Δεν θα προκύψει μείωση τιμαρίθμου αλλά και χάος στην παροχή ορισμένων υπηρεσιών και συγκέντρωση κεφαλαίου. Οι μεταφορές βέβαια είναι άλλο ευαγγέλιο.

  27. perastikos avatar
    perastikos 10/09/2009 09:27:00

    Αν θέλουμε να μιλάμε για φορολογική δικαιοσύνη πρέπει να καταργηθεί ο Φ.Π.Α. στα βασικά αγαθά .

  28. Μάρκος avatar
    Μάρκος 10/09/2009 12:40:56

    Άργησες να το καταλάβεις Φάκτορα; Ο Μάνος και ο Ανδριανόπουλος και ο Κοντογιαννόπουλος και ο Μπίστης δηλαδή δεν έφταναν;

    • tiramola avatar
      tiramola @ Μάρκος 10/09/2009 13:06:18

      Και εσύ τι πρόβλημα έχεις ρε Μάρκο αν όπως διατείνεται το ποστ το ΠΑΣΟΚ προσχωρεί στον νεο-φιλελευθερισμο?
      Είσαι σκέτος φιλελεύθερος ή μήπως κομμουνιστής?

  29. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 10/09/2009 13:18:33

    Δια τους γνωρίζοντες στοιχειωδώς την Ελληνικήν, ισχύει ακόμη (και πάντα):
    Άλλο "Eφαρμογή ενιαίας φορολογικής κλίμακας για όλα τα εισοδήματα» (βλέπε το φορολογικό σύστημα των περισσότερων Κεντροευρωπαικών ή και Σκανδιναβικών χωρών, πάντως καθόλου νεοφιλελεύθερων και όχι ιδιαίτερα φιλικών προς μερικούς ατυχήσαντες Αγγλοσαξωνικούς τρόπους σκέψης).
    Και άλλο "Ενιαίος φορολογικός συνελεστής" (flat tax, aka Chicago Boys opinion).