#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/12/2011 22:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ΚΚΕ και το Κομμουνιστικό Κόμμα Μακεδονίας!!!



H απόφαση της Χάγης επιβεβαιώνει για μια ακόμη φορά πόσο αδιέξοδη ήταν η τακτική της ονοματολογίας, που διαχρονικά υπερασπίστηκαν οι κυβερνήσεις ΠΑΣΟΚ - ΝΔ, με τη στήριξη των εθνικιστικών κύκλων, σχολίασε σήμερα το ΚΚΕ , επαναλαμβάνοντας τα γνωστά και τετριμμένα περί  «ιμπεριαλιστικών ενώσεων της ΕΕ και του ΝΑΤΟ, υποστηρικτών του ευρωατλαντισμού» και «λαϊκών συμφερόντων» που είδαμε να εφαρμόζονται πολύ καλά στην αλήστου μνήμης Σοβιετική Ένωση.

Στην ανακοίνωσή του το ΚΚΕ τονίζει επίσης ότι «η λύση βρίσκεται στην κοινή αντιιμπεριαλιστική πάλη των λαών, στην παραδοχή της πραγματικότητας: πως η Μακεδονία είναι ένας μεγάλος γεωγραφικός χώρος που διαμελίστηκε με τους βαλκανικούς πολέμους και κανένας δεν μπορεί να έχει την αποκλειστική χρήση του ονόματος και των παραγώγων του... Έτσι, αν περιλαμβάνεται στο όνομα της γειτονικής χώρας το όνομα Μακεδονία ή και κάποιο από τα παράγωγά του, αυτό θα πρέπει να έχει γεωγραφικό προσδιορισμό, γιατί σε διαφορετική περίπτωση μπορεί να δοθεί “λαβή” για να ανακινηθούν διεκδικήσεις».

Επειδή λοιπόν αυτό το κόμμα έχει ένα είδος αφασίας και  ξεχνάει εύκολα (όπως εκείνη την ατέλειωτη δεξαμενή ψήφο της Αριστεράς που έβγαζε τόσα χρόνια νικητή το ΠΑΣΟΚ στις κάλπες), ας θυμηθούμε μερικά πράγματα που θέλουν να ξεχνάνε:

1.Ποιος βάφτιζε τα Σκόπια Μακεδονία; Μήπως δεν ήταν κατασκεύασμα του Τίτο  που βάφτιζε Μακεδονία τα Σκόπια το 1944, για να δικαιολογήσει το τεχνητό «Μακεδονικό» έθνος και τη διεκδίκηση εδαφών και μειονοτήτων κατά της Ελλάδος και της Βουλγαρίας; Το ιδεολόγημα αυτό, το οποίο διδάσκεται μέχρι και σήμερα στα σχολεία της ΦΥΡΟΜ , λέγει ότι το κράτος των Σκοπίων είναι η Μακεδονία του Βαρδάρη, η οποία υπάρχει με κύριο εθνικό στόχο να «απελευθερώσει», δηλαδή να προσαρτήσει τα δύο υπόδουλα κομμάτια: Τη Μακεδονία του Αιγαίου που «κατέχεται» από την Ελλάδα και τη «Μακεδονία του Πιρίν» που «κατέχεται» από τη Βουλγαρία.

2. Στην 6η Συνδιάσκεψη της ΒΚΟ, που συνήλθε στο Βερολίνο το Νοέμβριο του 1923, τέθηκαν επίσημα οι «νέες» θέσεις για τη Μακεδονία. Ο Β. Κολάρωφ καθόρισε με την εισήγησή του το κύριο ζήτημα το οποίο έπρεπε να επιλύσει η συνδιάσκεψη, δηλώνοντας ότι οι εθνότητες της Μακεδονίας, εξαιτίας της διεθνούς σημασίας του ζητήματος, «αποφάσισαν να σχηματίσουν ιδιαίτερο έθνος, το οποίο να διαθέτει το δικό του έδαφος και να είναι ανεξάρτητο από κάθε ξένη δύναμη». Η συνδιάσκεψη ψήφισε την περίφημη απόφαση με τίτλο: «Το μέλλον της Μακεδονίας και της Θράκης». Με την απόφαση αυτή το κύριο βάρος έπεφτε στη σοβιετοποίηση των Βαλκανίων, και ουσιαστικά επιζητούνταν η κατασκευή ενός ιστορικού και πολιτικού άλλοθι, που θα δικαιολογούσε την απόσπαση της Μακεδονίας από την Ελλάδα.



3. Ριζοσπάστης 24-11-1932. Τότε το ΚΚΕ θεωρεί  ότι υπάρχει Μακεδονική εθνότητα, η οποία ΔΕΝ είναι ούτε Ελληνική, ούτε Βουλγαρική, ούτε Σέρβικη, αλλά καταπιέζεται από όλους. Ακριβώς αυτά που λένε σήμερα οι Σλαβομακεδόνες, δηλαδή

Και πάμε στα πιο πρόσφατα:

17o Αντιιμπεριαλιστικό Διήμερο ΚΝΕ


Με τους λαούς ενάντια στον ιμπεριαλισμό, για το σοσιαλισμός

ΠΡΕΣΠΕΣ 5-6 ΙΟΥΛΗ 2008

Για τις μαγευτικές Πρέσπες αναχωρούν σήμερα οι νεολαίοι του ΚΚΕ, όπου το Σαββατοκύριακο οι οργανώσεις της ΚΝΕ, θα συναντηθούν στο 17ο Αντιιμπεριαλιστικό Διήμερο της ΚΝΕ.
Θα συμμετέχουν :

Η Κομμουνιστική Νεολαία Ελλάδας

Η Κομμουνιστική Νεολαία Αλβανίας

Η Κομμουνιστική Νεολαία Κύπρου

Η Κομμουνιστική Νεολαία Τουρκίας

Η Κομμουνιστική Νεολαία ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

Πώς το είπατε; Η Κομμουνιστική Νεολαία ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ;

Μωρέ μπράβο! Λύσατε με μιας το ζήτημα της ονομασίας: τους βαφτίσατε κατευθείαν Μακεδόνες.

Στις 13 Σεπτέμβρη 2008 στη Θεσσαλονίκη, με πρωτοβουλία του ΚΚΕ, πραγματοποιήθηκε Συνάντηση 8 Κομμουνιστικών κι Εργατικών Κομμάτων από 6 χώρες των Βαλκανίων

Κόμματα που συμμετείχαν:

Κομμουνιστικό Κόμμα Βουλγαρίας

Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας

Σοσιαλιστικό  Εργατικό Κόμμα Κροατίας

Κομμουνιστικό Κόμμα ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ  κ.α.

Τι απαντάτε κύριοι του ΚΚΕ στα παραπάνω; Τελικά ποια είναι η θέση σας;

Τ.Δ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 05/12/2011 22:36:43

    ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΣΑΝ ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΟΣ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΣ: Το όνομα Μακεδονία ούτε και σαν γεωγραφικός προσδιορισμός πρέπει να υπάρχει στο όνομα που θέλουν οι Σκοπιανοί αφού και πάλι θα είναι αφορμή για να δημιουργηθούν εδαφικές διεκδικήσεις. Είμαι Ηπειρώτης και μου αρέσει να ακούω και τα παραδοσιακά Αλβανικά τραγούδια. Οι Αλβανοί έχουν έναν υπέροχο τραγουδιστή τον Petrit Lulo. Σε όποιον αρέσουν τα ηπειρώτικα ας ακούσει το τραγούδι που βάζω στο τέλος του σχολίου μου. Προσέξτε όμως πως στην αρχή του βίντεο η Νότιος Αλβανία γράφεται και σαν Ήπειρος!!! http://www.youtube.com/watch?v=5pwBBhAEBzs

    • danaos avatar
      danaos @ Χρήστος Δημάρης 06/12/2011 10:42:05

      Έτσι είναι Χρήστο:"Το όνομα Μακεδονία ούτε και σαν γεωγραφικός προσδιορισμός πρέπει να υπάρχει στο όνομα που θέλουν οι Σκοπιανοί αφού και πάλι θα είναι αφορμή για να δημιουργηθούν εδαφικές διεκδικήσεις".
      Δες τι έλεγε ο Κίρο Γκλιγκόρωφ: «Είμαστε Σλάβοι και ήρθαμε στην περιοχή τον 6ο αιώνα μ.Χ.… Δεν είμαστε απόγονοι των αρχαίων Μακεδόνων. Σοβαροί ιστορικοί γελούν με όσα συμβαίνουν στην χώρα μου. Έτσι όπως πάμε θα βγούμε απευθείας απόγονοι του Αδάμ και της Εύας και θα αποδειχτεί ότι και ο παράδεισος είναι Μακεδονικός…»
      Το ΚΚΕ όμως Χρήστο συμφωνούσε στη σοβιετοποίηση των Βαλκανίων, και ουσιαστικά επιζητούνταν η κατασκευή ενός ιστορικού και πολιτικού άλλοθι, που θα δικαιολογούσε την απόσπαση της Μακεδονίας από την Ελλάδα.
      Τι να λέμε τώρα.

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 05/12/2011 22:37:33

    Tι ποιά είναι η θέση τους;

    Αυτή που ήταν πάντα... εαμοβουλγάρικη...

    • ΧΑΡΗΣ avatar
      ΧΑΡΗΣ @ αλλενάκι 06/12/2011 20:10:00

      Μακρια απο εμενα το αντιχριστιανικο ΚΚΕ και ολη η αριστερα που δεν πιστευει στο Τριαδικο Θεο.!!!!
      Ομως αλλενακι δεν ξερεις τι γραφεις ισως γιατι δεν γνωριζεις ομως καλο ειναι να προσεχεις γιατι εδω στην Μακεδονια ειναι πολυ εξεφτελιστικο να αναφερεις αυτα που εγραψες.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ΧΑΡΗΣ 06/12/2011 22:20:13

        μπα, εαμοβούλγαρος είναι τίτλος τιμής για ορισμένους... και επειδή ακριβώς γνωρίζω, δεν απαρνιούνται τις ιδέες, είναι γνωστό γιατί ονομάζονταν έτσι, συμπολέμησαν με τους ομοϊδεάτες τους βούλγαρους και σλάβους για τα άλλα που γράφεις δεν αντιλαμβάνομαι ακριβώς τι θέλεις να πεις, λίγο γριφώδη μου ακούγονται

  3. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 05/12/2011 22:38:18

    Ασε, δεν θα απαντήσουν! Πάντως, είναι θετικό το ότι βρήκαν και προβάλλουν εξήγηση γιατί πρέπει να υπάρχει γεωγραφικός προσδιορισμός. Είναι μια κάποια πρόοδος, δεν νομίζεις;

    • danaos avatar
      danaos @ ΠΗΛΕΑΣ 05/12/2011 22:48:34

      Καμιά πρόοδος Πηλέα!Εάν υπήρχε τώρα η ΕΣΣΔ πάλι τα ίδια θα έλεγαν και θα τιμωρούσαν ως συνήθως κάποιες αντίθετες φωνές.

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ danaos 05/12/2011 23:10:23

        Δεν κατάλαβες: Δεν τους εμπιστεύομαι! Απλά, σημειώνω ότι, για δικούς τους λόγους, δεν κάνουν ζημιά, σήμερα. Από το ντιπ κι ολότελα...

  4. μητσοs avatar
    μητσοs 05/12/2011 22:40:14

    αν ακουγατε το 1993 το κκε-στην περιφημη συναντηση των πολιτικων αρχηγων-που μιλαγε ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ για συνθετη γεωγραφικη ονομασια-που τωρα παρακαλατε-μαλλον θα ειμασταν καλυτερα σημερα......
    περαστικα.....

  5. μητσοs avatar
    μητσοs 05/12/2011 22:44:40

    μαs αρεσει,δεν μαs αρεσει το 10% τηs γεωγραφικηs μακεδονιαs ειναι στον χωρο τηs σημερινηs φυρομ........

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ μητσοs 05/12/2011 23:40:45

      Γιατί βγάζεις τόσο αυθαίρετα συμπεράσματα;
      Από πότε ο ιστορικός γεωγραφικός χώρος τής Μακεδονίας συμπεριλαμβάνει καί τήν σημερινή περιοχή τού πάλε ποτέ βιλαετιού τού Βαρδαρίου;
      Θά μάς κάνουν νά ξεχάσουμε καί τά τελευταία ψήγματα ιστορικής γεωγραφίας πού ξέρουμε;
      Τό σημερινό κρατίδιο τών Σκοπίων ανήκει στόν γεωγραφικό χώρο τής Μακεδονίας, όσο καί τό Ισραήλ στήν Ευρώπη.

      • danaos avatar
        danaos @ Ιαπετός 06/12/2011 07:54:35

        Καλημέρα Ιαπετέ! Ακριβώς έτσι.

    • chrisss avatar
      chrisss @ μητσοs 06/12/2011 00:30:23

      Σκοπιανός είσαι?

    • BTS avatar
      BTS @ μητσοs 06/12/2011 00:43:03

      Δεν είναι μόνο το 10%.
      Είναι περίπου το 25% της σημερινής FYROM.
      Για αυτό και πρέπει οπωσδήποτε το κομμάτι αυτό να ονομαστεί Μακεδονία.

      Τα λοιπά μέρη, μπορούν να αναβαπτιστούν απο τους κατοίκους τους,
      ούτως ώστε τα ονόματα να δείχνουν σαφέστερα την εθνολογική τους σύσταση.
      Πχ. Το δυτικό μέρος καλλιστα μπορεί να ονομαστεί αλβανική Δημοκρατία του Τέτοβο,
      ενώ το ανατολικό μπορεί ανέτως να ονομαστεί Βουλγαρία,
      -και μέσα απο αυτή την ενσωμάτωση-
      να ενταχθεί στην Ε.Ε.και το ΝΑΤΟ άμεσα,
      κάνοντας έτσι πραγματικότητα τους μύχιους πόθους των κατοίκων του...

      Ά ναι, ξέχασα το σερβικό κομμάτι του Κουμάνοβο...

      • Φρίξος Γιαννιός avatar
        Φρίξος Γιαννιός @ BTS 06/12/2011 07:37:06

        Σύμφωνα με ποιο γεωγραφικό προσδιορισμό τεκμηριώνεις την άποψή σου? Και αφού το προσδιορίζεις κατ’ αυτό τον τρόπο μπορείς παρακαλώ να αναφέρεις αρχαία μακεδονική πόλη με ιστορικά ντοκουμέντα που εντοπίζεται στον συγκεκριμένο χώρο? Π.χ. η Θεσσαλονίκη τεκμηριώνεται ιστορικά ως μακεδονικός χώρος, η Όλυνθος π.χ. στην Χαλκιδική δεν ήταν μακεδονική περιοχή αλλά ανήκε μάλλον στη Θράκη αφού ιδρύθηκε από τους Βοττιείς που ήταν θρακικό φύλο ή στους Χαλκιδείς που ίδρυσαν την Χαλκιδική που από αυτούς εδόθη και το όνομα. Αναφέρομαι από το wikipedia “ Γνωστές αρχαίες πόλεις της Άνω Μακεδονίας είναι: Το Αργός Ορεστικό, το Κέλετρον (Καστοριά), η Πέλκα, η Εράτειρα, η Ελίμεια, η Αιανή, οι Φύλακες (Σέρβια), η Εορδαία (επαρχία), η Άρνισσα, η Ηράκλεια και βορειότερα τα Στύβαρα το Βρυάνιο, το Πισσαίο, οι Αλαλκομενές, και οι Στόβιοι. Η Άνω Μακεδονία σε αντίθεση με την Κάτω δεν είχε μεγάλες πόλεις και εμφανίζονται μόνο σαν διοικητικές περιφέρειες όπως η Ορεστίδα, η Ελίμεια και η Εορδαία. Έτσι όλη η Άνω Μακεδονία ήταν δομημένη σε μικρές κώμες που αποτελούσαν γεωγραφικές και διοικητικές περιοχές. Η επιπλέον διοικητική ενσωμάτωση της Εορδαίας στο κράτος των Αιγών, η οποία χρονολογείται να έγινε στον 6ο π.Χ. αιώνα, και η φυγή των ευγενών της περιοχής, αλλά και των πολιτικών παραγόντων στα αστικά κέντρα της κάτω Μακεδονίας, λόγω της μικρής σχετικά απόστασης, που τους χώριζε, ίσως να μην επέτρεπε τη δημιουργία ενός σημαντικού αστικού κέντρου, σαν την Ηράκλεια π.χ. της Λυγκηστίδας, ή την Αιανή της Ελίμειας. Κατά την ιστορική παράδοση Εορδαϊκές πόλεις ήταν:……
        Σημείωση : Τους προϊστορικούς χρόνους στα βόρεια σύνορα της Εορδαίας κατοικούσαν οι Πελαγόνες (η περιοχή μέχρι σήμερα ονομάζεται Πελαγονία).
        Αυτά λοιπόν τα σύνορα έχει και η σημερινή Μακεδονία όλα τα άλλα που μας λέτε είναι δημιουργήματα της φαντασία των κουμουνιστών του Τίτο και των «ανθελλήνων διεθνιστών κουμουνιστών» της παραπαιδία και της παραχάραξης της ιστορίας.

      • Φρίξος Γιαννιός avatar
        Φρίξος Γιαννιός @ BTS 06/12/2011 08:08:27

        Και επανέρχομαι ακόμα και οι Πελαγόνες ήταν ΕΛΛΗΝΕΣ μάλιστα αχαϊκής προέλευσης βλέπε wikipedia ….και η γεωγραφικός προσδιορισμός δεν αποτελεί εθνική ταυτότητα …Οι Έλληνες με την ηγεσία των Μακεδόνες μεγαλούργησαν σε όλο τον ανατολικό κόσμο δημιούργησαν πόλεις οι οποίες φέρουν ελληνικό όνομα και σήμερα μετά από χιλιάδες χρόνια σε άλλα κράτη που δημιουργήθηκαν εκ των υστέρων όπως η Αίγυπτος, η Συρία, η Ιορδανία κ.λπ. κανένα από αυτά τα κράτη δεν έχει διανοηθεί να αλλάξει το όνομα ή την ιστορία αυτών των πόλεων γιατί αυτή είναι η ιστορία τους. Τέλος Έλληνας ή Μακεδόνας ή Λακεδαιμόνιος η Θηβαίος η Χαλκιδέος η Αθηναίος δεν είσαι 10 ή 20% ή είσαι και αυτό τεκμαίρετε από την παιδία σου ή δεν είσαι.

        • BTS avatar
          BTS @ Φρίξος Γιαννιός 07/12/2011 16:03:25

          Άς ξεκαθαρίσουμε ορισμένα πράγματα, επειδή όπως φαίνεται δεν"έπιασες" το βαθύτερο νόημα του σχολίου μου.
          Άλλο Μακεδονία, και άλλο "Makedonija".

          Εγώ έγραψα πιό πάνω, πως πρέπει οπωσδήποτε
          το 25% της FYROM να ονομασθεί Μακεδονία.
          Για να γίνει αυτό, να ονομασθεί δηλαδή Μακεδονία το τμήμα αυτό του γειτονικού προτεκτοράτου, μόνο ένας τρόπος υπάρχει.
          Η ενσωμάτωση στην Ελλάδα!
          Άλλωστε εκεί, κατοικούν ακόμα και σήμερα, περισσότεροι των 200 χιλιάδων 'Ελληνες αδερφοί μας.
          Υπέστησαν διώξεις απο τους Σέρβους,
          [μέχρι τον Β' Π.Π.]
          αργότερα απο τους κομμουνιστές του Τίτο,
          και σήμερα τους καταπιέζει το καθεστώς του Γκρουέφσκι.
          Δυστυχώς η Ελλάδα δεν κατάφερε να τους απελευθερώσει το 1913. Όσοι δεν άντεξαν την καταπίεση, ήρθαν στην Ελλάδα ή πήγαν σε χώρες όπως ο Καναδάς και οι ΕΠΑ.

          Να επισημάνω επίσης το γεγονός, πως επειδή ζώ στη Πελαγονία [Φλώρινα], δεν χρειάζομαι περαιτέρω ενημέρωση για την Ελληνικότητα η μή των Μακεδόνων.

          Κατα τα άλλα συμφωνούμε, δέν τίθεται θέμα!

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ μητσοs 06/12/2011 08:39:38

      Η Μακεδονία είναι μια ιστορική γεωγραφική περιοχή. Δεν υπήρξε ποτέ κράτος, βασίλειο, φέουδο, ή οτιδήποτε που να λέγεται "Μακεδονία" και να έχει σαφώς καθορισμένα σύνορα, σαν αυτά που βλέπει κανείς στους προπαγανδιστικούς χάρτες των Σκοπίων. Η ρωμαϊκή επαρχία τής Μακεδονίας έφτανε από τα σημερινά Τίρανα ως τη σημερινή Λαμία και από τη σημερινή Ηγουμενίτσα ως τη σημερινή Καβάλα. Η δε αυτοκρατορία τού Μεγάλου Αλεξάνδρου έφτανε ως την Ινδία. Άμα θέλω μπορώ να σου βγάλω στατιστικές που να λένε ότι η Μακεδονία είναι... περσική!
      Όλα αυτά που κάνουν οι Σκοπιανοί είναι απλή προπαγάνδα.

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Στέργιος 06/12/2011 13:49:14

        !!!

  6. Μάκης avatar
    Μάκης 06/12/2011 00:21:31

    ΚΚΕ - νονός!

  7. dt avatar
    dt 06/12/2011 00:27:02

    "επαναλαμβάνοντας τα γνωστά και τετριμμένα περί «ιμπεριαλιστικών ενώσεων της ΕΕ και του ΝΑΤΟ, υποστηρικτών του ευρωατλαντισμού".....
    Τ.Δ τα σκοπια αν θελήσουν, μπορουν να απειλήσουν την Ελλάδα ναι ή όχι;
    Μαλλον όχι.Εκτός εαν...πάρουν βοήθεια απο πουθενά αλλού,λέω εγώ,το κοσσυφοπέδιο ίσως κάτι να διδάσκει.Γι αυτό στα ξύλινα λόγια που δεν φαίνεται να σου αρέσουν,ίσως να πρέπει να δίνεις μεγαλύτερη σημασία.
    Για τα "ΚΚΜακεδονίας" τι να πω,μεγάλο επιχείρημα.Αλλά για να στο αντιστρέψω:ο πρόεδρος της Ν.Δ-του οποίου τον πατριωτισμό δεν αμφισβητώ-όταν συζητά με την Μερκελ,τον Σαρκοζυ,τον Ομπάμα,μήπως δεν συνομιλεί με αχηγούς "σύμμαχων" κρατών που αναγνώρισαν τα Σκοπια ως Μακεδονία?
    Όταν αναφερόμαστε σε εθνικά θέματα καλό είναι να αποφεύγονται οι λαικισμοί που εξυπηρετούν τα μικροπολιτικά συμφέροντα.
    Τα περι εαμοβούλγαρων κ.τ.λ είναι απλά φαιδρά.

    • Γιαννης Ν. avatar
      Γιαννης Ν. @ dt 06/12/2011 02:04:30

      Το πρόβλημα λοιπόν είναι αν μπορούν τα Σκόπια σήμερα να απειλήσουν την Ελλάδα;;;;;
      Μάλλον όχι άρα ας ονομαστούν όπως θέλουν!!!!!Μπράβο !!!!!
      Δεν μας λες όμως τι θα γίνει σε 20 ή 30 χρόνια !!!!
      Η πραγματικότητα είναι ότι μόνο οι κομουνιστές στήριξαν αυτό το μόρφωμα και μάλιστα το ΚΚΕ έδινε τη Μακεδονία δεξιά και αριστερά σε όποιον τη ζητούσε. Όχι μόνο το 48-49 αλλά από το 23.
      (έτσι κι αλλιώς είναι γνωστοί για την "εθνική " τους ευαισθησία!)
      Επίσης αλήθεια είναι ότι σλαβόφωνοι κάτοικοι και Βούλγαροι πολέμησαν με το "δημοκρατικό στρατό" εξ ου και το εαμοβούλγαροι. Επίσης στη γιουκοσλαβία και στα Σκόπια κατέφυγαν οι καταδιωκόμενοι κομουνιστές.
      Πιο πριν το 1910 δεν υπάρχουν αναφορές για Μακεδόνες αλλά για Έλληνες , Βούλγαρους , Τουρκους κατοίκους της Μακεδονίας.
      Το πρόβλημα είναι σημαντικό όσο κι αν διάφορες δυνάμεις της Αριστεράς αλλά και των νεοφιλελευθέρων προσπαθούν να το μειώσουν.
      Οι παπούδες μας έδωσαν το αίμα τους για να ελευθερώσουν τη Μακεδονία και εμείς δεν πρόκειται να τη χαρίσουμε σε κανένα.

      (Ευτυχώς πάντως που δεν λαϊκίζεις εσύ όταν λες για συμμάχους που συνομιλούμε και έχουν αναγνωρίσει τα Σκόπια ως Μακεδονία.)

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Γιαννης Ν. 06/12/2011 08:34:29

        "σλαβόφωνοι κάτοικοι και Βούλγαροι πολέμησαν με το “δημοκρατικό στρατό” εξ ου και το εαμοβούλγαροι".

        Οι Σλαβόφωνοι τής ελληνικής Μακεδονίας ήταν χωρισμένοι στα δύο: στους βουλγαρόφρονες και στους ελληνόφρονες. Οι βουλγαρόφρονες πολεμούσαν στην αρχή για τη Βουλγαρία, και όσοι από αυτούς ήταν κομμουνιστές, πολεμούσαν για τη "Μακεδονία", το νέο φασούλι τού Ντέλτσεφ για μια κομμουνιστική, μη βασιλευόμενη, Μεγάλη Βουλγαρία. Αυτοί ήταν που εκδιώχθηκαν από τον ελληνικό στρατό μαζί με τους Έλληνες (ή μάλλον "ελληνόφωνους απάτριδες") αντάρτες.

        Οι υπόλοιποι Σλαβόφωνοι έμειναν στην Ελλάδα γιατί πάντοτε ταυτίζονταν με το ελληνικό έθνος, κι ας μιλούσαν άλλη γλώσσα στο σπίτι. Γι'αυτό και αν μιλούν ένα γλωσσικό ιδίωμα συγγενές με αυτό των Σκοπίων και της Βουλγαρίας, ΔΕΝ θεωρούν τον εαυτό τους μη-Έλληνα.

        Πάντως, μέχρι τη δεκαετία τού 1940 "Μακεδόνες" δεν υπήρχαν. Όσοι είμαστε από τη Μακεδονία ξέρουμε. Οι παππούδες μας μάς έλεγαν, "βλέπεις αυτό το χωριό, ήταν βουλγάρικο", δεν μας έλεγαν, "βλέπεις αυτό το χωρίο, ήταν μακεδονικό, ενώ το παραδίπλα ήταν βουλγάρικο".

  8. Spiros avatar
    Spiros 06/12/2011 00:31:22

    Η Μακεδονια σαν γεωγραφικος χωρος και χωρα θα αναγνωριστει και θα'ναι νταλα μεσημερι. Εδω ψωμολυσατε και σεις εχετε μεινει στ'ονομα και στους Πελασγους φασιστακια.

    • Κωστής ο Λεμεσιανός avatar
      Κωστής ο Λεμεσιανός @ Spiros 06/12/2011 03:35:28

      Μου αρέσει ο όρος "ψωμολυσσάτε" που χρησιμοποιείς.

      Είναι διότι σας έχουν μείνει αιμορρόειδες από τον εμφύλιο και τώρα βρήκατε ευκαιρία να βγάλετε απωθημένα.

      Μόνο στην Ελλάδα και στην Κύπρο υπάρχουν κομμουνιστές. Άντε και κάποιοι σκατόγεροι στην Καμποτία Χμερ Ρουζ που τους πάνε σε δίκη.

      Είστε είδος υπο εξαφάνιση, εσείς και οι χελώνες καρέτα-καρέτα. Μόνο η Greenpeace σας σώζει.

    • Αδελφός καλογριάς avatar
      Αδελφός καλογριάς @ Spiros 06/12/2011 07:54:47

      Αυτά κάνατε και στη Μικρά Ασία. Ο Τρόσκυ και ο κόκκινος στρατός βοηθούσε τον σφαγέα των χριστιανικών πληθυσμών τον Κεμάλ πασά με πολεμοφόδια και χρυσό και από την άλλη μεριά το ΚΚΕ σαμποτάριζε την εκστρατεία απελευθέρωσης των χριστιανικών πληθυσμών από τον Ελληνικό Στρατό. Αυτή την εποχή στηρίζετε τους ισλαμοφασίστες της Τουρκίας να ελέγξουν στο μέλλον την Ελλάδα, με τη στήριξη που δίνετε σε χιλιάδες φανατικούς μουσουλμάνους λαθρομετανάστες από το Πακιστάν, το Μπαγκλαντές και την Αφρική.

      Κόμμα προδοτών, με ηγεσία που μισεί τους Έλληνες και κάθε Ελληνικό!

    • Φρίξος Γιαννιός avatar
      Φρίξος Γιαννιός @ Spiros 06/12/2011 08:17:46

      Φασίστας είναι αυτός ο οποίος δεν έχει επιχειρήματα και προσπαθεί υβριστικά και συκοφαντικά να καθιερώσει τις απόψεις του σε πλειοψηφικό κοινό και στην συγκεκριμένη περίπτωση ακροατήριο. Καλό θα είναι φίλε μου εάν επιθυμείς να κατατάσσεις τον εαυτό σου σε κοινωνικό όν ενταγμένο σε ομάδα που διέπετε από κριτήρια ισονομία και ισοπολιτείας να απευθυνθείς σε ψυχίατρο ικανό να σε επαναφέρει σε κοινωνικά υγιή κατάσταση. Κατά τη διάρκεια της θεραπείας σου εύχομαι περαστικά !!!

    • alfisti avatar
      alfisti @ Spiros 06/12/2011 08:34:13

      Επειδή "ψωμολυσάμε" όπως λές, τότε θα πρέπει να ξεπουλήσουμε τη Μακεδονία; Μήπως, για τον ίδιο λόγο, δε θα πρέπει να μας ενδιαφέρει αν και η Τουρκία αρπάξει κανα-δυο νησάκια; Με αυτή τη λογική και το 40-41 που είμασταν φτωχότεροι, θα έπρεπε να αφήσουμε τους φασίστες να πάρουν ότι θέλουν! Φασιστάκι δεν είναι αυτός που υπερασπίζει τα όσια και ιερά της πατρίδας του, αλλά η "πολιτική" και οι "πολιτικοί" τύπου Γκρουέφσκι!! Αυτός δεν είναι φασίστας εθνικιστής; Αλλά βέβαια για να συμφωνείς με τις ονειρώξεις του και εσύ το ίδιο ΦΑΣΙΣΤΑΣ είσαι!!

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Spiros 06/12/2011 09:23:20

      Μάλλον ἐσεῖς ψωμολυσᾶτε,πού ἦλθατε ἐδῶ σᾶς λαδώσαμε λίγο τό ἀντεράκι καί τώ ρα κάνετε τούς καμπόσους.Πουλημένα ὂρνια! Ἐμεῖς ὃσο δύσκολα κι ἂν περνᾶμε,τήν ἱ στορία μας καί τήν Πατρίδα μας δέν θά τά ἀφήσουμε σέ κανενός τεσσερομπρουμυτοσκυμμένου τά χέρια. Τό κατάλαβες; Καί ἡ Γιουγκοσλαβία καί ἡ Βουλγαρία κατέχουν ἀπό ἓνα κομμάτι τῆς ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ Μακεδονίας, τελεῖα καί παύλα! Δέν θά μᾶς ἀλλάξετε ἐσεῖς τήν ἱστορία μας! Κοπρόσκυλα

    • anideos avatar
      anideos @ Spiros 06/12/2011 14:48:14

      Αναρωτηθηκες πριν γραψεις οτι εγραψες το ποσο φασιστηκη ειναι η σταση του Γκρουεφσκι και των αλλων Σκοπιανων, που εδω και χρονια επιμενουν ενω ψωμολυσανε να θελουν να γινουν με το ζορι Μακεδονες;

      • Aίθρα avatar
        Aίθρα @ anideos 06/12/2011 15:04:27

        Μα εκεί είναι το θέμα. Στην Ελλάδα, οι περισσότεροι τάχα μου "αντιεθνικιστές" δεν είναι καθόλου τέτοιοι. Στην πραγματικότητα, είναι φανατικοί και ακραίοι εθνικιστές, μόνο που αντί του ελληνικού, υποστηρίζουν κάποιον άλλον εθνικισμό. Της Τουρκίας, των Σκοπίων, διαλέξτε και πάρτε... Ελάχιστοι είναι οι σοβαροί και συγκροτημένοι αντιεθνικιστές.

  9. a.p. avatar
    a.p. 06/12/2011 01:01:57

    Ο λυκος και εαν εγερασε ...................δεν αλλαζει ............με τιποτα!

  10. anonymous avatar
    anonymous 06/12/2011 01:12:11

    Συμφωνώ σε όλα εκτός από το παρακάτω. Δεν είναι τεχνητό έθνος. Είναι ένα έθνος το οποίο όμως δεν ξέρει από του προέρχεται. Αυτοπροσδιορίζεται αφαιρετικά. Δηλ. εμείς είμαστε διαφορετικοί από τους άλλους. Δεν ξέρουν όμως τι είναι. Είναι σα να ξέρεις ότι κάποιος δεν είναι ο πατέρας σου αλλά να μην ξέρεις ποιος είναι ο πατέρας σου. Εγώ τους λυπάμαι αλλά φυσικά η κατάστασή τους δε δικαιολογεί αυτά που κάνουν σε εμάς ούτε την προσπάθεια διεκδίκησης της Μακεδονίας.

    για να δικαιολογήσει το τεχνητό «Μακεδονικό» έθνος

    • Civil-Eng. avatar
      Civil-Eng. @ anonymous 06/12/2011 12:15:41

      Ακριβως. Οι παππούδες τους προσπάθησαν να αυτοπροσδιοριστούν Σερβοι, οι πατεράδες ως βούλγαροι και οι Γιοι ως μακεδόνες... Εμείς ισως να μην μπορούμε να το καταλαβουμε αυτό γιατι από τον Ομηρο και μετα γνωρίζουμε ποιοι είμαστε εμεις και ποιοί οι αλλοι. Και βέβαια αν δεν τους αναγνωρίσουμε εμεις ως νόμιμοι κατοχοι-συνεχιστες της ιστορίας και του ονόματος δεν έχει κανένα νοημα να τους αναγνωρίσει όλο το συμπαν. Το προβλημα είναι δικό τους και μόνο. Πιστεύω οτι ο χρόνος είναι με το μέρος μας διότι με τη διαρκή μας αρνηση θα αναγκαστουν από την ιστορία να βρουν δική τους ταυτότητα, αλλιώς εμειίς θα χάσουμε πολλαπλά.

  11. dt avatar
    dt 06/12/2011 02:44:14

    Γιάννη αυτά κατάλαβες απο αυτά που έγραψα;
    Στου κουφού την πόρτα...

  12. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 06/12/2011 07:06:43

    1. Το να αναζητούμε στην ιστορία ευθύνες για αποφάσεις 70 και 90 χρόνια πριν κρίνοντας με σημερινά κριτήρια αν δεν είναι ανοησία, είναι σιγουρα άθλια προπαγάνδα. Ναι, το ΚΚΕ έχει κάνει σωρεία λαθών για το θέμα αλλά όλα έχουν ένα πρίσμα.

    2. Αφού ο γράφων είναι τόσο σχολαστικός με την ιστορία 90 ετών, γιατί δεν μας αναφέρει τα πεπραγμένα αυτών που κυβέρνησαν αυτά τα χρόνια και διαμόρφωσαν την πολιτική μας με 1ο και καλύτερο τον Καραμανλή που έκανε μόκο στον Τίτο επειδή έτσι ήθελαν οι Αμερικανοί; Εθνάρχης σου λένε μετά και γελάνε και οι κότες...

    3. Καλώς ή κακώς μόνο η αριστερά μιλούσε για συμβιβασμό και σύνθετη ονομασία τη δεκαετία του 90 και τα άκουγε ως "προδότες"... Τώρα παρακαλάμε εμείς...αλλά χλωμό

    • danaos avatar
      danaos @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 06/12/2011 11:42:52

      Ό,τι δε μας συμφέρει είναι παλιό και λάθος; Μα αν είχε επικρατήσει εκείνο το λάθος ας μην πω...
      Σήμερα όμως; Για δες το Ριζοσπάστη τι έγραφε τον Ιούλιο του 2008: "Για τις μαγευτικές Πρέσπες αναχωρούν σήμερα οι νεολαίοι του ΚΚΕ, όπου το Σαββατοκύριακο οι οργανώσεις της ΚΝΕ, θα συναντηθούν στο 17ο Αντιιμπεριαλιστικό Διήμερο της ΚΝΕ.
Θα συμμετέχουν :

      Η Κομμουνιστική Νεολαία Ελλάδας
      Η Κομμουνιστική Νεολαία Αλβανίας
      Η Κομμουνιστική Νεολαία Κύπρου
      Η Κομμουνιστική Νεολαία Τουρκίας
      Η Κομμουνιστική Νεολαία ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
      Υπάρχει για το ΚΚΕ τέτοια χώρα και δεν τη γνωρίζουμε; Μην τρελαθούμε τελείως!

    • Ελεος! avatar
      Ελεος! @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 12/12/2011 22:33:26

      " Το να αναζητούμε στην ιστορία ευθύνες για αποφάσεις 70 και 90 χρόνια πριν κρίνοντας με σημερινά κριτήρια αν δεν είναι ανοησία, είναι σιγουρα άθλια προπαγάνδα. Ναι, το ΚΚΕ έχει κάνει σωρεία λαθών για το θέμα αλλά όλα έχουν ένα πρίσμα."
      Αθλια προπαγανδα;;;;
      πλακα κανεις ΑΛοβοτομημενε!
      Ακου αθλια προπαγανδα εναντιον του κομματος του αιματος και της προδοσιας!
      Που καταντησε να ειναι πολιτικαλ ανΚορεκτ, ο ποιος; ο αντικομμουνισμος! Ιδια κι ομοια με τον... αντισημιτισμο!
      Των ιδιων γονιων γενηματα!
      Αποδεδειγμενα!
      Τα προσωπα του Ιανου!
      Που στα χρονια τα μετα τα ...70-90, της αθλιοτητας, αποδεικνυονται οτι ταυτιζονται στα ορνια και τους σκοπους της Παγκοσμιοποιησης!
      Αλλο δεν ειχε να κανει η αμερικανοψευτοΚλανηταρχια, παρα να νοιαστει για το ...εξωμητριο του Τιτο!
      Πρωτη πραξη του Μπους, την δευτερη μερα της επανεκλογης του!
      Πως θα ξοφλησει τα γραμματια του Ζαχαριαδη! Κι ολων των αιματοβαμενων ηλιθιων που τον περιεβαλαν!
      70-90 χρονια μετα την ...αθλια προπαγανδα ημων των άλητηριων!
      Ε οχι ! Αλοβοτομητε! υπαρχουμε αρκετοι, περισωσαμε τα παντα , παρ ολες τους αγωνες της ...Χαλυβδουργικης να καταπιει την ιστορια και την προδοσία! Κατα διαταγη του εντεταλμενου να υπεξαιρεσει το μεγαλυτερο κομματι της αριστεραντζας που γεννησε ο εμφυλιος σπαραγμος!
      Δουλεψαν σκληρα,πληρωθηκαν αδρα και τα καταφεραν να σκεπασουν τα σκατα που βρωμαγαν! Οι καταστροφες ομως οι σεισμοι και οι λοιμοι, οι κατοχες και η εξαθλιωση παντα λειτουργουν σαν κεντριά, ξυπνωντας τα "γιατι" , τα "Πώς" , την ιστορια και την ερευνα!
      Ανασκαφες οζοντων μνηματων! Μνημης!
      Για να προκυψουν ...Λαζαροι και ....ερινυες!
      Τερμα η ηΛιθια Ληθη!
      τερμα η πολιτικη Ασυλια!
      Οχι και τιμητες οι ωλετηρες!
      Αυτοι που σκοτωσαν συνειδητα, στρατευμενα, σαδιστικα, την συνειδητοτητα της ελληνικοτητας και στοχοποιησαν ως φασισμο, την αγαπη στην πατριδα και την περηφανεια ενος λαου, που κερδισε με αγωνες και αιμα, την Ελευθερια του!
      Με ποιους συνεπραξαν θελημενα η βλακωδως, οι συνΤροφοι του κκε;
      Τι ειναι τελικα, Ηλιθιοι η προδοτες;

  13. anetos avatar
    anetos 06/12/2011 07:29:44

    "Τι απαντάτε κύριοι του ΚΚΕ στα παραπάνω; Τελικά ποια είναι η θέση σας;"

    τι ρωταει ο ανθρωπος τους αυτιστικους ....

  14. Τ.Δ. avatar
    Τ.Δ. 06/12/2011 07:36:42

    Για να μιλούμε με τα στοιχεία:
    Η σύγκληση του 3ου Εκτάκτου Συνεδρίου του ΚΚΕ είχε προγραμματιστεί να λάβει χώρα αμέσως μετά το 5ο Συνέδριο της Κομμουνιστικής Διεθνούς (ΚΔ, Μόσχα 17/6-8/7/1924), στο οποίο είχε ληφθεί η ανθελληνική απόφαση, με εισήγηση των Βουλγάρων, ‘’περί ενιαίας και ανεξάρτητης Μακεδονίας και Θράκης’’. Την απόφαση απεδέχθησαν και οι αντιπρόσωποι του ΚΚ Ελλάδας Παντελής Πουλιόπουλος και Σεραφείμ Μάξιμος, οι οποίοι ανέλαβαν να την μεταφέρουν στο ΣΕΚΕ-ΚΚΕ.
    Κατά την επιστροφή τους ζήτησαν την άμεση αποδοχή και προπαγανδισμό της γραμμής της ΚΔ επί της Μακεδονίας και της Θράκης, αλλά συνάντησαν την πείσμονα αντίσταση και κατηγορηματική άρνηση δύο στελεχών: του Θωμά Αποστολίδη και του Γιάννη Κορδάτου. Τότε, η ηγεσία της ΚΔ απέστειλε στην Ελλάδα δύο αντιπροσώπους τον Ντιμίτρι Μανουήλσκι (ειδικός για τα βαλκανικά θέματα) και τον Ριχάρδο Σμέραλ (Γενικός Γραμματέας του ΚΚ Τσεχοσλοβακίας του ισχυρότερου τότε ΚΚ στην Ευρώπη), οι οποίοι συγκάλεσαν το 3ο Εκτακτο Συνέδριο του ΣΕΚΕ-ΚΚΕ (26/11-3/12/1924).
    Τελικά, ελήφθη η απόφαση αποδοχής των ανθελληνικών συνθημάτων της ΚΔ και η καθαίρεση του μεν Αποστολίδη από Γραματέα, του δε Κορδάτου από μέλους. Ο νεοεκλεγείς Γραμματέας Π. Πουλιόπουλος άρχισε τον προπαγανδισμό του συνθήματος επί του μακεδονικού διά ενυπόγραφων άρθρων του στον Ριζοσπάστη. Χαρακτηριστικό εξ αυτών στις 14/12/1924: «Το Μακεδονικό Ζήτημα». Σχετική περικοπή: «Ανεξαρτησία στη Μακεδονία και στη Θράκη: Η ντόπια κεφαλαιοκρατία (…) καταπιέζει τις εθνικές μειονότητες στη Μακεδονία και στη Θράκη. Η ελληνική πλουτοκρατία καταδυναστεύει ένα μέρος του μακεδονικού και θρακικού λαού. (…) Αν δεν συντρίψουμε τον εθνικό ζυγό της ντόπιας μπουρζουαζίας που βαρύνει στη Μακεδονία και στη Θράκη, δεν μπορούμε να τσακίσουμε τον κοινωνικό ζυγό της ίδιας μπουρζουαζίας που βαρύνει επάνω σ’ εμάς».

    • dt avatar
      dt @ Τ.Δ. 06/12/2011 13:26:47

      Για να μιλουμε με στοιχεία:
      α)ο Παντελής Πουλιόπουλος υπήρξε ιδρυτής του Τροτσκστικού ρεύματος στην ελλάδα κα διαγράφηκε απο το ΚΚΕ το 1927.
      http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%AE%CF%82_%CE%A0%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B9%CF%8C%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%BF%CF%82
      β)αρκετά κάλο άρθρο απο την καθημερινη για το θέμα:
      http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_1_18/11/2007_249257

      γ)Για την ονοματολογία:"Ο πρωθυπουργός δεν παρέλειψε να υπενθυμίσει τη θέση της Ελλάδας στον θέμα της ονομασίας των Σκοπίων λέγοντας χαρακτηριστικά ότι η Ελληνική θέση αναζητά καθαρή και σύνθετη ονομασία για όλες τις χρήσεις."Το άρθρο μιλά για τον Κώστα Καραμανλή προφανώς.
      http://tinyurl.com/cqh3lt4
      Έχει αλλάξει θέση η ΝΔ;Μπορείς να με παραπέμψεις σε κάποια πηγή;
      Επισης έχει δίκιο ο Πάνος Παναγιωτόπουλος που μιλά για μια ονομασία για όλες τις χρήσεις(εσωτερικη-διεθνής).
      4)το όνομα δεν είναι το κύριο πρόβλημα απο μόνο του.Το όνομα με τις αλυτρωτικές θέσεις που καλλιεργούνται στα Σκοπια θα αποτελέσουν την αφορμή αν και όταν τα μεγάλα αφεντικά(οι ιμπεριαλιστές δηλαδη...)
      αποφασίσουν οτι τους συμφέρει να ξανααλλάξουν τα σύνορα.γι αυτό έχεις να πεις τίποτα ή ο πατριωτισμός σου εξαντλήται σε φραστικές κορώνες της δεκαετίας του 50;

      • danaos avatar
        danaos @ dt 06/12/2011 17:39:31

        Μα λες τώρα dt . Παραπάνω γράφεται ξεκάθαρα και δεν αμφισβητείται: " Η σύγκληση του 3ου Εκτάκτου Συνεδρίου του ΚΚΕ είχε προγραμματιστεί να λάβει χώρα αμέσως μετά το 5ο Συνέδριο της Κομμουνιστικής Διεθνούς (ΚΔ, Μόσχα 17/6-8/7/1924), στο οποίο είχε ληφθεί η ανθελληνική απόφαση, με εισήγηση των Βουλγάρων, ‘’περί ενιαίας και ανεξάρτητης Μακεδονίας και Θράκης’’. Την απόφαση απεδέχθησαν και οι αντιπρόσωποι του ΚΚ Ελλάδας Παντελής Πουλιόπουλος και Σεραφείμ Μάξιμος, οι οποίοι ανέλαβαν να την μεταφέρουν στο ΣΕΚΕ-ΚΚΕ.
        Κατά την επιστροφή τους ζήτησαν την άμεση αποδοχή και προπαγανδισμό της γραμμής της ΚΔ επί της Μακεδονίας και της Θράκης"

  15. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΣΑΛΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΣΑΛΟΣ 06/12/2011 07:50:31

    Την παρακάτω Eπιστολή -Ντοκουμέντο του καθηγητού και αρχαιολόγου Στέφεν Μίλλερ για την Μακεδονία, την τρίβω στα μούτρα όλων των προδοτών που για κακή μας τύχη, κατοικούν και μολύνουν με την εκτροματική τους υπόσταση την πατρίδα μας. Όσο για τους Σκοπιανούς... όσο και αν ντρέπονται για την καταγωγή τους και όσο και αν θέλουν να είναι κάτι άλλο από αυτό που πραγματικά είναι, λυπούμαστε, δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα γι' αυτό, το DNA δυστυχώς αλλά και η λογική, είναι αμείλικτοι μάρτυρες της αλήθειας...
    Ο διάσημος λοιπόν Αμερικανός Καθηγητής Αρχαιολογίας στο Πανεπιστήμιο του Μπέρκλευ Στέφεν Μίλλερ, με μνημειώδη επιστολή του, προς το επίσημο Περιοδικό του Αμερικανικού Αρχαιολογικού Ινστιτούτου «Archaeology Magazine», ξεσκεπάζει τους σφετεριστές της Ιστορικής Αλήθειας και με αδιαμφισβήτητα επιστημονικά επιχειρήματα, καταρρίπτει απόλυτα τους ισχυρισμούς των Σκοπίων, περί του δήθεν δικαιώματός τους να αποκαλούνται «ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ» και «ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ»!
    Ειδικότερα, ο διάσημος Καθηγητής, με αφορμή προκλητικό άρθρο του Δημοσιογράφου Matthew Brunwasser για τα Σκόπια, υπό τον τίτλο «Letter From Macedonia: Owning Alexander», που δημοσιεύθηκε στο προηγούμενο τεύχος Ιανουαρίου - Φεβρουαρίου του καταξιωμένου αμερικανικού περιοδικού «Archaeology», ανατρέπει με γραπτή επιστολή του το «θεμελιώδες ιδεολόγημα» των Σκοπίων, τεκμηριώνοντας πως η περιοχή εκείνη ήταν η Παιονία και πως δεν έχουν δικαίωμα άρα οι σημερινοί Σκοπιανοί κάτοικοί της, να αποκαλούν το κράτος τους «Μακεδονία», αλλά ούτε και τους εαυτούς τους «Μακεδόνες», όπως δεν μπορούν να το κάνουν λόγου χάρη και «οι Αιγύπτιοι»!
    ΟΛΟΚΛΗΡΗ Η ΕΠΙΣΤΟΛΗ – ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΟ
    ΠΑΙΟΝΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ...;«ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ»!Συγκεκριμένα, γράφει κατά λέξη ο διάσημος Αμερικανός Καθηγητής προς τον Εκδότη του Archaeology: «Ανοίγοντας σήμερα το τεύχος Ιανουαρίου/Φεβρουαρίου του περιοδικού Archaeology, ανέτρεξα με ενδιαφέρον στο «Γράμμα από τη Μακεδονία», και διαπίστωσα ότι στην πραγματικότητα ήταν ένα γράμμα από την Παιονία - περιοχή βόρεια του όρους Βαρνούς και του όρους Όρβηλος. Η περιγραφή του Livy για τη δημιουργία της ρωμαϊκής επαρχίας της Μακεδονίας (45.29.7 και 12) κάνει σαφές ότι οι Παίονες ζούσαν βόρεια των εν λόγω βουνών, (τα οποία σήμερα αποτελούν γεωγραφικά τα φυσικά όρια της Ελλάδας) και νότια της Δαρδανίας, που σήμερα βρίσκεται το Κόσοβο. Κατά το Στράβωνα (7.τμ.4) είναι ακόμη περισσότερο σαφές να λεχθεί, ότι η Παιονία βρισκόταν βόρεια της Μακεδονίας και η μόνη δίοδος από την μία στην άλλη περιοχή ήταν (και παραμένει σήμερα) η διάβαση μέσω του στενού περάσματος του Αξιού ποταμού (ή Βαρδάρη). Με άλλα λόγια η περιοχή την οποία περιγράφει ο Matthew Brunwasser στο άρθρο του "Owning Alexander", ήταν στην αρχαιότητα η Παιονία. Αν και είναι γεγονός ότι οι άνθρωποι εκείνοι υποτάχτηκαν στον Φίλιππο τον Β΄, πατέρα του Αλεξάνδρου το 359 π.Χ. (Διόδωρος Σικελός 16.4.2), δεν ήταν ποτέ Μακεδόνες και ποτέ δεν έζησαν στη Μακεδονία. Πραγματικά, ο Δημοσθένης (Ολυνθιακός 1.230), μας λέγει ότι είχαν σκλαβωθεί από τον Μακεδόνα Φίλιππο και σαφώς κατά συνέπεια δεν ήταν Μακεδόνες. Ο Ισοκράτης (5.23) σημειώνει τα ίδια. Ομοίως, για παράδειγμα, οι Αιγύπτιοι, οι οποίοι υποτάχτηκαν από τον Αλέξανδρο, ήταν υπό μακεδονική μεν διοίκηση, συμπεριλαμβανομένης και της Κλεοπάτρας, αλλά ποτέ δεν υπήρξαν οι ίδιοι Μακεδόνες και η Αίγυπτος ποτέ δεν ονομαζόταν Μακεδονία (και από όσα γνωρίζω δεν επιζητεί αυτή την ονομασία σήμερα). ΠΑΙΟΝΕΣ ΕΣΤΩ, "ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ" ΠΟΤΕ!
    Βεβαίως (συνεχίζει ο Καθηγητής), όπως μας λέει ο Θουκυδίδης (2.99), οι Μακεδόνες είχαν καταλάβει «μία στενή λωρίδα της Παιονίας, που εκτείνεται από το εσωτερικό μέχρι την Πέλλα και τη θάλασσα, κατά μήκος του Αξιού ποταμού. Θα ήταν ίσως κατανοητό εάν οι σημερινοί κάτοικοι της δημοκρατίας των Σκοπίων ονόμαζαν τους εαυτούς τους Παίονες και θεωρούσαν ότι τους ανήκει η περιοχή που περιγράφει ο Θουκυδίδης. Αλλά γιατί, αντίθετα, προσπαθούν οι σημερινοί κάτοικοι της αρχαίας Παιονίας να ονομάζονται Μακεδόνες και η περιοχή τους Μακεδονία;
    ΤΑ ΣΚΟΠΙΑ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΝ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΔΑΦΟΣ! O κ. Brunwasser, (Σ.55) αναφέρεται στους Ελληνικούς ισχυρισμούς, ότι η στάση αυτή αποτελεί «ένδειξη διεκδικήσεων Ελληνικών εδαφών» και επισημαίνει ότι «η βόρεια περιοχή της Ελλάδας, ονομάζεται επίσης Μακεδονία». Αφήνοντας κατά μέρος ότι αυτή η βόρεια περιοχή της Ελλάδας ονομάζεται συνεχώς Μακεδονία για περισσότερα από 2500 χρόνια, (βλέπε μεταξύ άλλων και Ηρόδοτος 5.17 - 7.128 και αλλού) η πλέον σύγχρονη Ιστορία καταδεικνύει ότι οι Ελληνικές ανησυχίες είναι νόμιμες. Ενδεικτικά σημειώνεται ότι Χάρτης που εκτύπωσαν τα Σκόπια το 1992 (Εικόνα 1) δείχνει καθαρά την διεκδίκηση, ότι η Μακεδονία εκτείνεται από εκεί, μέχρι το όρος Όλυμπος, προς νότον, συγχωνεύοντας έτσι τις περιοχές της αρχαίας Παιονίας και Μακεδονίας σε μία ενότητα.Η ίδια διεκδίκηση είναι διακριτή και σε χαρτονόμισμα τράπεζας της "Δημοκρατίας της Μακεδονίας", που δείχνει ως ένα από τα Μνημεία της τον Λευκό Πύργο της Θεσσαλονίκης, που βρίσκεται στην Ελλάδα (Εικόνα 2). Υπάρχουν πολλά ακόμη παραδείγματα ημερολογίων, χριστουγεννιάτικων καρτών, αυτοκόλλητων για αυτοκίνητα κτλ, με τις ίδιες διεκδικήσεις. ΣΕ ΠΟΙΑ "ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ" ΠΗΓΕ Ο ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΠΑΥΛΟΣ; Ο κ. Brunwasser έχει επί πλέον αναδείξει συμφωνώντας, (International Herald Tribune 10-1-200 , εργασία του «Μακεδονικού Ινστιτούτου Στρατηγικών Ερευνών 16:9» που αναφέρεται στην Καινή Διαθήκη (16:9), κατά την οποία ένας Μακεδόνας παρουσιάστηκε στον Απόστολο Παύλο, παρακαλώντας τον «Έλα στη Μακεδονία να μας βοηθήσεις». Σε ποίες περιοχές της Μακεδονίας πήγε ο Απόστολος Παύλος; Πήγε στη Νεάπολη (Καβάλα), στους Φιλίππους, στην Αμφίπολη, στη Απολλωνία, στη Θεσσαλονίκη και στη Βέροια (Πράξεις 16:11-17:10). Όλες αυτές οι περιοχές αποτελούν την ιστορική Μακεδονία και καμία δεν βρίσκεται στην Παιονία. Τι είδους απαίτηση εγείρεται από ένα Ινστιτούτο των Σκοπίων, που αναφέρεται σε περιγραφή της αρχαίας Μακεδονίας και στη σημερινή περιοχή της σημερινής βόρειας Ελλάδας; "Η ΜΕΓΑΛΗ ...;ΦΛΩΡΙΔΑ" Δεν ξέρω τι θα συμπεραίναμε, εάν ένα μεγάλο νησί κοντά στις νοτιοδυτικές ακτές των ΗΠΑ άρχιζε να αυτοαποκαλείται Φλώριδα και εμφάνιζε σε χαρτονομίσματά του εικόνες της από το Disney World, ενώ παράλληλα κυκλοφορούσε χάρτες που θα παρουσίαζαν τη "Μεγάλη Φλώριδα"! Η ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΣΤΕΤΤΙΝΙΟΥΣ,1944 Σίγουρα δεν υπάρχει αμφιβολία για το τι είχε στο μυαλό του ο Υπουργός Εξωτερικών των ΗΠΑ Edward Stettinious, όταν στις 26 Δεκεμβρίου 1944 έγραφε [Πηγή: U.S. State Department, Foreign Relations vol viii, Washington, D.C., Circular Airgram (868.014/26Dec.1944)]: "Το Υπουργείο (Εξωτερικών) σημείωσε με σημαντικό ενδιαφέρον αυξανόμενες προπαγανδιστικές διαδόσεις και ημιεπίσημες δηλώσεις υπέρ μιας αυτόνομης Μακεδονίας, που προέρχονται κυρίως από τη Βουλγαρία, αλλά επίσης και από Γιουγκοσλαβικές πηγές παρτιζάνων και άλλων, με την πρόθεση να συμπεριληφθούν και ελληνικές περιοχές στο υπό διαμόρφωση κράτος. Η Κυβέρνηση των ΗΠΑ θεωρεί τις συζητήσεις περί μακεδονικού «κράτους», Μακεδονικής «πατρίδας» ή Μακεδονικής «εθνικής συνειδήσεως» αδικαιολόγητη δημαγωγία που δεν αντιπροσωπεύει εθνική ή πολιτική πραγματικότητα και διαβλέπει με τη σημερινή της επανεμφάνιση σε μια πιθανή συγκάλυψη επιθετικών προθέσεων κατά της Ελλάδας." ΕΛΛΗΝΑΣ Ο ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΤΟΥ! Ο κάτοικος Βουλγαρίας κ. Brunwasser αναφέρει στη συνεχεία (συνεχίζει πάντα στην Επιστολή του ο Καθηγητής), με έκδηλη καταφρόνηση, ότι η Ελλάδα ισχυρίζεται πως ο "Αλέξανδρος Γ΄, ο Μέγας Αλέξανδρος είναι ...;..Έλληνας". Αυτή η στάση με περιπλέκει. Τι "διεκδίκηση" υπάρχει; Ο προ-προ-πάππος του Αλεξάνδρου, ο Αλέξανδρος Α΄ είχε πιστοποιηθεί ως Έλληνας στην Ολυμπία και σύμφωνα με τα λεγόμενα του πατέρα της ιστορίας: "Συμβαίνει να γνωρίζω ότι [οι πρόγονοι του Αλεξάνδρου] είναι Έλληνες" (Ηρόδοτος 5.22) Ο πατέρας του Αλεξάνδρου, ο Φίλιππος, είχε νικήσει σε διάφορα ιππευτικά αθλήματα στην Ολυμπία και τους Δελφούς (Πλούταρχος, Αλέξανδρος 4.9; Ηθικά 105A), που αποτελούν τα πλέον Ελληνικά από όλα τα Ιερά της αρχαίας Ελλάδας, στα οποία Γραμμένα με ελληνικά γράμματα, 2.300 χρόνια πριν, πιστοποιούν αδιαμφισβήτητα την ελληνικότητα των Μακεδόνων και της Μακεδονίας, που με τον Αλέξανδρο τον Α΄ έσωσε στις Πλαταιές την Ελλάδα, με τον Φίλιππο ετοίμασε το όραμα και το στράτευμα και με τον Αλέξανδρο Γ΄ τον Μέγα, πέτυχε την κατάλυση της απέραντης και πανίσχυρης Περσικής Αυτοκρατορίας, στο όνομα όλων των Ελλήνων δεν ήταν επιτρεπτή η συμμετοχή μη Ελλήνων σε αγώνες. Εάν ο Φίλιππος ήταν Έλληνας, δεν ήταν επίσης και ο γιός του Αλέξανδρος Έλληνας. ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΤΑ ΕΡΓΑ ΕΥΡΙΠΙΔΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ Ο Ευριπίδης, ο οποίος πέθανε και ετάφη στη Μακεδονία (Θουκυδίδης apud Pal. Anth. 7.45; Παυσανίας 1.2.2; Διόδωρος ο Σικελός 13.103), έγραψε το έργο Αρχέλαος, προς τιμή τού προγόνου του Αλεξάνδρου, στη Σλαβική γλώσσα; Όταν έγραψε τις Βάκχες, ευρισκόμενος στην Αυλή του Αρχέλαου, δεν το έγραψε στα Ελληνικά, όπως έχει διασωθεί μέχρι τις ημέρες μας;Μήπως πρέπει να υποθέσουμε ότι ο Ευριπίδης ήταν «Μακεδόνας», που έγραφε στα Σλαβικά (σε μια εποχή που αυτή η γλώσσα δεν υπήρχε) και μετά τα έργα του μεταφράστηκαν στα Ελληνικά; ΣΕ ΠΟΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΔΙΔΑΣΚΕ Ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΤΟΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ;Ποια ήταν η γλώσσα στην οποία ο Αριστοτέλης δίδασκε τον Αλέξανδρο;Ποια γλώσσα μετέφερε ο Αλέξανδρος στις εκστρατείες του στην Ανατολή;Γιατί έχουμε σήμερα αρχαίες επιγραφές στην Ελληνική, σε πόλεις που ίδρυσε ο Αλέξανδρος, φθάνοντας μέχρι το Αφγανιστάν, και όχι στη Σλαβική; Γιατί η Ελληνική επικράτησε παντού στην Αυτοκρατορία του Αλεξάνδρου, εάν αυτός ήταν πραγματικά όχι Έλληνας αλλά "Μακεδόνας"; (σ.σ. εν. εθνικά "Μακεδόνας") Γιατί η Καινή Διαθήκη γράφτηκε στην Ελληνική και όχι στη Σλαβική; Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΛΑΒΙΚΑ Στη σελίδα 57 της αποκαλούμενης «Επιστολής από τη Μακεδονία», υπάρχει φωτογραφία του συγγραφέα, που στέκεται μπροστά από "μπρούτζινο άγαλμα του Μεγάλου Αλεξάνδρου στην πόλη Πριλέπ". Το άγαλμα είναι έκδηλα σύγχρονης κατασκευής, αλλά το ερώτημα είναι εάν Αλέξανδρος θα μπορούσε να διαβάσει την επιγραφή που φέρει στη Σλαβική γλώσσα, κάτω από τα πόδια του. Με την δεδομένη ιστορικά μεταγενέστερη ανάπτυξη της Σλαβικής σε σχέση με την Ελληνική γλώσσα, η απάντηση είναι προφανής.
    "ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΑΝΟΗΣΙΕΣ" ΤΟΥ MATTHEW BRUNWASSER
    Παρά το ότι είναι καλοδεχούμενη η αναφορά του κ. Brunwasser σε αρχαιολογικά θέματα της Παιονίας, η εκ μέρους του υιοθέτηση και η προβολή συγχρόνων πολιτικών επιδιώξεων των κατοίκων της ως προς την χρήση της ονομασίας Μακεδονία, δεν είναι μόνο μη καλοδεχούμενη, αλλά αποτελεί παροχή κακών υπηρεσιών προς τους αναγνώστες του περιοδικού Archaeology, οι οποίοι φαντάζομαι ότι ενδιαφέρονται για ιστορικές αλήθειες. Αλλά τότε, η απόφαση εκ μέρους του περιοδικού Archaeology - ενός εντύπου του Αρχαιολογικού Ινστιτούτου των ΗΠΑ - για την διάδοση αυτής της ιστορικής ανοησίας, αποτελεί εγχείρημα σε βάρος της αξιοπιστίας του. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΗΤΑΝ ΜΟΝΑΧΑ ΜΙΑ Ας λεχθεί ακόμη μία φορά: Η περιοχή της αρχαίας Παιονίας, ήταν μέρος της Μακεδονικής Αυτοκρατορίας, όπως ήταν επίσης η Έφεσος, η Τύρος, η Παλαιστίνη, η Μέμφις, η Βαβυλώνα, τα Τάξιλαe και δωδεκάδες ακόμη. Όλες αυτές είχαν γίνει «Μακεδονικές» για μία περίοδο, αλλά καμία από αυτές δεν ήταν ποτέ η «Μακεδονία». "ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ" ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ Ας μου επιτραπεί να περατώσω αυτή τη επεξήγηση κάνοντας μία πρόταση, για την επίλυση του ερωτήματος της σύγχρονης χρήσεως της ονομασίας «Μακεδονία». Η Ελλάδα πρέπει να προσαρτήσει την Παιονία, όπως έκανε ο Φίλιππος Β΄ το 359 π.Χ. Αυτό θα φαινόταν αποδεκτό από τους σύγχρονους κατοίκους της εν λόγω περιοχής, δεδομένου ότι ισχυρίζονται πως είναι Ελληνική, ενστερνιζόμενοι το όνομα της Μακεδονίας και του πλέον διάσημου τέκνου της. Τότε οι σύγχρονοι κάτοικοι αυτής της νέας Ελληνικής περιοχής, θα μπορούσαν να ασχοληθούν να μάθουν, να μιλούν και να γράφουν Ελληνικά, ας ελπίσουμε τόσο καλά, όσο τα ήξερε και ο Μέγας Αλέξανδρος. Ειλικρινώς, Stephen G. Miller, Επίτιμος Καθηγητής του Πανεπιστημίου Berkley, Καλιφόρνια, ΗΠΑ

  16. Αργοναύτης avatar
    Αργοναύτης 06/12/2011 10:06:49

    "Ηθικό είναι ό,τι συμφέρει το κόμμα". (Γι' αυτό ο πατερούλης έφαγε, όχι απλά καταπίεζε 1.700.000) . "Στους 100 μπολσεβίκους ο ένας είναι κομμουνιστής και οι άλλοι 99 μαλάκες".
    Ποιος τα είπε ; Μα ο Λένιν.

  17. μητσοs avatar
    μητσοs 06/12/2011 11:14:52

    θα μπορουσα να πω πολλα μιαs κ εχω ζησει κ στην ελληνικη-γεωγραφικη-μακεδονια κ στην βουλγαρικη-γεωγραφικη-μακεδονια,γνωριζω την γλωσσα,εχω μιλησει με κατοικουs διγλωσσουs με ελληνικη συνειδηση και πολλα αλλα,αλλα σταματαω εδω.....
    το να μιλανε ομωs για ....προδοσια οι πολιτικοι απογονοι αυτων που την δεκαετια του ΄50 εδωσαν πακετο τουs πομακουs στα χερια των τουρκων υπο τον ....φοβο του κομμουνιστικου κινδυνου και τωρα προσπαθουμε να μαζεψουμε τα ασυμαζευτα,παραπαει.....

    • Kάποιος avatar
      Kάποιος @ μητσοs 06/12/2011 14:41:14

      Πάντως για να μην λέμε μισές αλήθειες, οι υπουργοί εξωτερικών του ΚΚΕ στις τελευταίες δεκαετίες έχουν κάνει εγκληματικούς χειρισμούς όσον αφορά το σκοπιανό, που προστίθενται στα επίσης τρομερά λάθη των κομμουνιστών υπουργών όσον αφορά την οικονομική πολιτική της χώρας.

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ Kάποιος 06/12/2011 21:35:42

        Ξέχασες τους κομμουνιστές πρωθυπουργούς :D

  18. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 06/12/2011 11:25:44

    Το θεμα μας δεν ειναι τι λενε τα Σκοπια,αυτοι ειναι Μακεδονες οσο εγω ειμαι γιαπωνεζος,Σλαβοι του κερατα ειναι,αλλα τι λεει το κκε και σε τι αποσκοπει.
    Γενικα η σταση τουθυμιζει αποτυχημενη προσπαθεια ανασυνταξης συγκεντρωσης δεινοσαυρων σ ενα περιβαλον πουδεν τους αναγνωριζει και δεν μπορει να τους ενταξει στα πραγματικα δεδομενα του 21ου αιωνα.Αυτοι ομως των χαβα τους,σταθεροι στις ιδεες του σταλινισμου,με ξυλινο λογο και πραξεις,προσπαθουν να επαναφερουν κατι που η ιστορια παγκοσμιως σχεδον το εχει προσπερασει και τοβαλε στο μουσειο,αμετανοητοι πιστευω τα ιδια λαθη θα ξανακανουν αν τους δοθει η ευκαιρια,αποριας αξιον πως ακομη κοσμος τους ακολουθει,τοση απελπισια?σ αυτο πονταρουν.

  19. l
    l' ami du peuple 06/12/2011 13:06:13

    φυρο-ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ παντως τους λετε ολοι, με την υπογραφη σας.-

    απλως σαν τη στρουθοκαμηλο, κανετε πως δεν ξερετε τι ειναι το "Μ"...

    ή αλλιως ο κοσμος τοχει τουμπανο οπως λενε στο χωριο μου -

    δε βαρυεστε περι εθνικου κουτσαβακισμου προκειται, αντιστοιχου με του σλαβοπαρλαπιτα του γκρουεφσκι, τι αναγκη εχουμε αλλωστε να ειμαστε ακριβεις, μεταξυ μας τα λεμε για να περναει η ωρα...

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ l' ami du peuple 06/12/2011 14:41:28

      Άσε πώς τους λέμε εμείς (σκοπιανούς τους λέμε βασικά, ούτε καν ΦΥΡΟΜ) και πες μας πώς τους λες εσύ...

      (Ρητορικό το ερώτημα...)

      • l
        l' ami du peuple @ ΚΜ 06/12/2011 17:40:55

        "ντοπιους", νιεζναμηδες,και αναλογα με τη ρατσα τους αρμανους, σλαβομακεδονες, αλβανους,βουλγαρους, ο, τι τελος παντων ειναι ο καθενας τους.
        δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα να λενε οτι ειναι μακεδονες,ιδιως αν καταφερουμε να μπορουμε να ξεχωριζομαστε μεταξυ μας, καθως κι εγω μακεδονας και μαλιστα λατινοφωνος ειμαι.

        (ρωμιος κι οχι γκρεκος ως προς τη ρατσα,κι ελληνας ως προς τη πολιτικη υποσταση)
        κατανοητον;

        τωρα αν μου λενε οτι ειναι απογονοι του αλεξανδρου τους αντιμετωπιζω οπως και τα δικα μας φυντανια που νομιζουν οτι με ενα καλο γυαλισμα θα λαμψει ο περικλης απο μεσα τους...

  20. anideos avatar
    anideos 06/12/2011 14:57:14

    Η κοκκινη γραμμη της Ελλαδας πρεπει να αλλαξει και να γινει πιο ξεκαθαρη:
    ''Οποιαδηποτε ονομασια με τον ορο Μακεδονια ειναι μη αποδεκτη."
    Ας μπουνε οπου θελουνε αλλα αναγνωριση απο την Ελλαδα δεν εχει.
    Στο κατω κατω της γραφης τους αναγνωρησε ο Καναδας, τι αλλο θελουν;

  21. Θέμις avatar
    Θέμις 06/12/2011 17:22:50

    Θέλω να πω ένα μπράβο στο Antinews που ανέβασε το θέμα για 2 λόγους:
    1) Κάποιον διάβασα να σχολιάζει σε ανάρτηση για την απόφαση του Διεθνούς Δικαστηρίου της Χάγης ότι είναι κρίμα που οι αναγνώστες του site αναλώνονται σχολιάζοντας μόνο οικονομικά ζητήματα. Δεν είναι έτσι.
    2) Επειδή λόγω αντιμνημονιακής πολιτικής έχει παρει φόρα δημοσκοπικά το ΚΚΕ, καλό είναι κάποιος να θυμίζει στους συμπολίτες μας ποιοι πραγματικά είναι.

  22. papasmurf avatar
    papasmurf 06/12/2011 18:29:52

    Θυμάμαι λοιπόν συνέλληνες τότε στις μεγάλες συγκεντρώσεις για την Μακεδονία στην Θεσσαλονίκη κυρίως, Ελληναράδες πάνω και κάτω απο την εξέδρα να διαδηλώνουν το απόγευμα και το βράδυ να κλείνουν συμφωνίες με τα Σκόπια κάτω απο το τραπέζι και να πλουτίζουν...........
    Και τους ξέρουμε ολοι αλλά αφου δεν ειναι του ΚΚΕ δεν πειράζει.............
    Ουαί υμίν, γραμματείς και Φαρισαίοι υποκριταί...................................

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ papasmurf 11/12/2011 10:12:58

      Και από πότε οι δολοφόνοι δικαιώνονται αν πιαστούν στα πράσα επειδή κάποιοι είναι πιο πονηροί (=υποκριτές) και τη γλίτωσαν;

  23. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 06/12/2011 18:54:50

    Φανταζεσαι να ζητουσες να στα γραψουν αυτα σε μια ταυτοτητα,επεξηγηματικο λεξικο θα χρειαζοταν.
    Πεστο με μια λεξη και οχι στο γυρα-γυρα λατινοφωνος και αλλα φαιδρα ΒΛΑΧΟΣ

    • l
      l' ami du peuple @ NIK THE GREEK 06/12/2011 21:51:39

      αγαπητε μου υπαρχουν armanesti, ramanesti, μογλενιτες, και αλλοι βλαχοι,χωρια οι σαρακατσανοι, οι φαρσεριωτες, οι καραγκουνηδες και οι κουπατσιαραιοι, γι αυτο και χρησιμοποιω το "λατινοφωνος".

      τα λατινογενη που παραθετω αποτελουν την αυτουσια απαντηση στο ερωτημα "tsi fatsi;" που σημαινει ποια γλωσσα μιλας και αρα τι εισαι.

      νομιζεις οτι εχω προβλημα με το "βλαχος" που δεν ειναι παρα το πως ο γοτθος αποκαλει τον λατινο, με τις συναφεις παραλλαγες του σε ολοκληρη τη γραμμη των συνορων της ρωμαϊκης αυτοκρατοριας;

      (στη τελικη αν εσυ καταγεσαι απ' τον περικλη η δικη μου σκουφια κραταει απ τον ιουλιο καισαρα, βλεπεις κανενα σοβαρο λογο να κομπλαρω;
      χωρια που οι προπαπποι μου το "τι σου κανω μαννα μου" τολεγαν στην ιδια ακριβως διαλεκτο με τον ιουστινιανο!!!)

      κατα τα αλλα ιαπετε εχεις σε πολλα δικιο, αλλα μακεδονες, οσοι ειμαστε πανω απο τα τεμπη , κατω απο τον πριλαπο και δυτικα απο τη φιλιππουπολη, δικαιουμαστε να αυτοαποκαλουμαστε, κι επειδη δεν χαριζω τη ταυτοτητα μου στον γκρουεφσκι, για τιποτε στον κοσμο, προκυπτει η αναγκαιοτητα εαν θελει να λεγεται ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ μακεδονας, να διευκρινησει το τι ειδους μακεδονας ειναι.

      • Ιαπετός avatar
        Ιαπετός @ l' ami du peuple 06/12/2011 22:11:39

        Χαίρομαι ιδιαίτερα μέ τόν σαφή τρόπο πού απαντάς καί δέν έχω νά προσθέσω κάτι παραπάνω.
        Άν ξαναπεράσεις από τήν ανάρτηση καί τό θεωρείς σκόπιμο θά χαιρόμουνα νά μάθω τόν τόπο καταγωγής σου.

      • NIK THE GREEK avatar
        NIK THE GREEK @ l' ami du peuple 07/12/2011 10:42:42

        Ο γκρουεφσκυ δεν λεει τιποτα λιγοτερο απ αυτα που λες εσυ εδω,προσπαθει να δωσει οντοτητα σε μια σλαβικη θεωρηση της ιστοριας της περιοχης και να γραψει ιστορια με δικο του οφελος,εσυ προσπαθεις να γραψεις αναλογα με λατινο-προελευση γιατι να σε ξεχωρησω?διαβασε παραπανω τον σχολιασμο για το γραμμα -απαντηση στο αμερικανικο περ της αρχ εταιριας και θα σου λυθουν πολλες απο τις αποριες σου αν θελεις.

      • BTS avatar
        BTS @ l' ami du peuple 07/12/2011 16:14:40

        Από κάπου κοντά στα Τρίκαλα κατάγεται.
        Κάπα-Κάπα μέχρι το κόκκαλο!

  24. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 06/12/2011 19:33:48

    Ενδιαφέρουσα τοποθέτηση, πού θά έπρεπε νά αναλυθεί καί εμβαθυνθεί.

    Καί εγώ είμαι Μακεδόνας. Μακεδόνας (γραικός) ώς πρός τό γένος (ράτσα), ελληνόφωνος καί όχι λατινόφωνος, ρωμηός στήν πρόσφατη προγονική κρατική υπόσταση, έλληνας στήν σημερινή κρατική υπόσταση (καί όχι μόνο πολιτική υπόσταση), ευρωπαίος πολίτης στήν σημερινή ΕΕ καί έλληνας στήν συνείδηση.
    Γεννήθηκα καί μεγάλωσα στήν Μακεδονία καί όλοι οι πρόγονοί μου, όσες γενιές τουλάχιστον μπορούμε νά πάμε πίσω, είχαν τά ίδια χαρακτηριστικά. Εκτός τής ελληνικής κρατικής υπόστασης καί τής σημερινής τής ΕΕ.
    Στήν περιοχή μου μιλούσαν γιά χωριά καί γιά άτομα πού ήταν βλάχοι, βούλγαροι καί σποραδικά αρβανίτες.
    Αργότερα γνώρισα καί άτομα αυτών τών γλωσσικών ομάδων. Οι βλάχοι, ιδιαίτερα, καί οι αρβανίτες είχαν έντονη ελληνική συνείδηση. Οι περισσότεροι βουλγαρόφωνοι όχι.
    Αυτά στήν Μακεδονία. Οι βουργαρόφωνοι ή καί λατινόφωνοι κάτοικοι τού Βαρδάρη τής Γιουγκοσλαβίας καί τού Πιρίν τής Βουλγαρίας άς διαλέξουν τό όνομα πού θέλουν καί τούς ταιριάζει. Αρκετά μέ τόν πανσλαβισμό καί τήν ανάγκη του νά σλαβοποιήσει πληθυσμούς καί νά θέσει τήν γεωγραφία καί τήν ιστορία στήν υπηρεσία του.
    Τό σλαβικό κομμιτάτο επέβαλλε σέ όλους τούς σλαβόφωνους νά αυτοαποκαλούνται Βούργαροι καί αργότερα Μακεδόνες.
    Τουλάχιστον η αξιοπρέπεια τής πολιτικής μου υπόστασης (υποθέτω καί τής δικής σου, όπως αναφέρεις) απαγορεύει τήν χρήση τού ονόματος Μακεδονία, είτε ώς γεωγραφικού προσδιορισμού (είναι πιό πρόσφατο από τήν πονηρά επιβληθείσα χρήση τής λέξης βυζάντιο, ώς προσδιοριστικό τής δικής σου καί δικής μου ρωμιοσύνης), είτε ώς εθνολογικού αυτοπροσδιορισμού.
    κατανοητόν;

  25. Λυσίμαχος avatar
    Λυσίμαχος 07/12/2011 11:39:46

    Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτω: βλέπω κατεβατά λες και θα λύσουμε εμείς το σκοπιανό όπως λύσαμε και το κυπριακό. Για την εγκατάλειψη της χώρας από το βασιλιά το 1941 και τις ευθύνες της χούντας για το κυπριακό κουβέντα. Όταν οι Βούλγαροι φασίστες πήραν τη ζώνη κατοχής τους το 1941 στη βόρεια Ελλάδα πολλοί εθνικόφρονες συνεργάστηκαν μαζί τους και προέβησαν σε τρομερά εγκλήματα ενάντια στον πληθυσμό. Μόνο ο ΕΛΑΣ και το ΚΚΕ κυνήγησαν σκληρά τους ντόπιους και ξέβνους φασίστες. Τέλος ελευθέρωσαν τη χώρα μας από το ναζισμό και τους ντόπιους συνεργάτες ταγματασφαλίτες. Δεν τα ξέρετε αυτά; Μάθετε επιτέλους αληθινή ιστορία.

    • BTS avatar
      BTS @ Λυσίμαχος 07/12/2011 16:21:07

      "Μόνο ο ΕΛΑΣ και το ΚΚΕ κυνήγησαν σκληρά τους ντόπιους και ξέβνους φασίστες. "
      Ναί,αυτό φαίνεται, ειδικά αν σκεφτείς πως τρία τάγματα βουλγαρόφιλων [στρατολογήθηκαν στη Δ.Μακεδονία]
      τα οποία πολέμησαν υπέρ της Βουλγαρίας για λογαριασμό των Γερμανών , εν μία νυκτί έγιναν κομμουνιστές σύντροφοι υπο την προστασία των Στάλιν-Τίτο...

  26. Χαρίλαος avatar