#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/01/2011 13:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το Αιγαίο ΔΕΝ είναι «θάλασσα Ειρήνης»!





Που φτάσαμε;

Να θεωρείται, περίπου ως... «εθνικό κατόρθωμα» το ότι πήγε ο Έλληνας Πρωθυπουργός στην Τουρκία κι εξέθεσε τις επίσημες Ελληνικές θέσεις για τις τουρκικές προκλήσεις!

Δηλαδή τι άλλο θα μπορούσε να κάνει;

Να μη μιλήσει καθόλου για τις τουρκικές παραβιάσεις;

Να αποσιωπήσει τη μη αναγνώριση της Κύπρου από την Τουρκία;

Να μη μιλήσει για την ενθάρρυνση της μαζικές λαθρομετανάστευσης από την Τουρκία στην Ελλάδα;

Να μη μιλήσει για το casus belli;

Θα περίμενε κανείς να μη μιλήσει ο Έλληνας Πρωθυπουργός για όλα αυτά;

Ή να πει άλλα απ’ αυτά που αποτελούν τις πάγιες θέσεις των Ελληνικών κυβερνήσεων;

Τι ακριβώς μας λένε;

Να τον «θαυμάσουμε» που πήγε και είπε τα αυτονόητα;

Κι ύστερα, τι δουλειά είχε ο Έλληνας Πρωθυπουργός να μιλήσει στη Σύνοδο των Πρέσβεων της Τουρκίας;

Η Τουρκία οργανώνει την περικύκλωση της Ελλάδας από παντού!

Πείθει τις χώρες που έχουν στενή εξάρτηση από την Άγκυρα να αναγνωρίσουν τα Σκόπια ως «Μακεδονία» (όπως έγινε πρόσφατα με την Συρία).

Ανοίγει ναυτικές βάσεις στην Αλβανία, πολύ κοντά στα βορειοδυτικά σύνορα της Ελλάδας.

Ασκεί την επιρροή της η Τουρκία, ώστε να πείσει το Ανώτατο Δικαστήριο της Αλβανίας να ακυρώσει την σύμβαση οριοθέτησης των θαλασσίων συνόρων με την Ελλάδα.

Αυτά μεταξύ πολλών άλλων, κάνει η Τουρκία τα τελευταία χρόνια στην περιοχή μας, πέρα από τις «στενά» ελληνοτουρκικές σχέσεις.

Αποφασιστικός μοχλός στην προώθηση όλης αυτής της «ατζέντας» είναι η τουρκική διπλωματία. Οι ανώτατοι εκπρόσωποι της οποίας μαζεύτηκαν προχθές στο Ερζερούμ για να συζητήσουν (ή για να πάρουν γραμμή) πώς θα τα προωθήσουν όλα αυτά ακόμα περισσότερο...

Και εκεί πήγε ο Έλληνας Πρωθυπουργός. Γιατί ακριβώς;

Για να τους αποκαλέσει «καρντάσια» (δηλαδή... «αδέλφια»)!

Ξέρετε εσείς τον ηγέτη κάποιου σοβαρού κράτους, να πήγε ποτέ να χαιρετήσει την κυβέρνηση και τη διπλωματία μιας γειτονικής χώρας, που έχει διακηρύξει casus belli εναντίον της χώρας του και την υπονομεύει όπου μπορεί;



Κι ακόμα: Τι είπανε πίσω από κλειστές πόρτες οι δύο Πρωθυπουργοί, χωρίς κανένα άλλο μαζί τους, πέρα από τους μεταφραστές τους...

Τι θα γινόταν αν το έκανε αυτό Πρωθυπουργός της Νέας Δημοκρατίας;

Θα κραύγαζε το σύμπαν (Κανάλια, Ραδιόφωνα κι ολόκληρος ο Τύπος) για «μυστική διπλωματία»!

Γιατί αν το κάνουν οι Πρωθυπουργοί «της Δεξιάς» είναι «μυστική διπλωματία» (άσε που δεν το έκαναν ποτέ) κι όταν το κάνει Πρωθυπουργός του ΠΑΣΟΚ, ο ίδιος «ανεξάρτητος» και «έγκυρος» Τύπος δεν λέει κουβέντα;

Εμένα λοιπόν, ένα πουλάκι (όχι κατ’ ανάγκην «γαλάζιο») που άκουσε τι ειπώθηκε μεταξύ των δύο Πρωθυπουργών στο Ερζερούμ – μου ψιθύρισε τα εξής:

Ετοιμάζονταν, λέει, να προχωρήσουν σε μια κοινή διακήρυξη ότι το Αιγαίο είναι  δήθεν «θάλασσα ημίκλειστη»! Δηλαδή έχει «ειδικό καθεστώς» όπου δεν ισχύει το Δίκαιο της Θάλασσας κι όλα όσα – κατά σύμπτωση ευνοϊκά για την Ελλάδα – προβλέπει για την υφαλοκρηπίδα των νησιών, για την αιγιαλίτιδα ζώνη, για τις γραμμές βάσεις καθορισμού Αποκλειστικής Οικονομικής Ζώνως κλπ.

Δηλαδή θα προσυπέγραφαν εμμέσως πλην σαφώς την αυτοπαραίτηση της Ελλάδας από τα νομικά δικαιώματά της και θα άνοιγαν το δρόμο για την προσφυγή στη Χάγη με βάση «την αρχή της ευθυδικίας».

Δηλαδή το διαμοιρασμού του Αιγαίου – στη μέση!

Τον οποίο ήδη προεξοφλούν οι επίσημοι τουρκικοί χάρτες...

Και αποτελεί πάγια διακηρυγμένη επιδίωξη της Τουρκίας εδώ και χρόνια. Που δεν τη δέχθηκε ποτέ καμία ελληνική κυβέρνηση.

Μέχρι που ήλθε η κυβέρνηση του Γεωργίου Ανδρέα Παπανδρέου και το κουβεντιάζει, λένε. Ασφαλώς «μυστικά»...

Και διαψεύσεις δεν δέχομαι. Εκτός κι αν αποφασίσουν να αποκαλύψουν τι πραγματικά κουβεντιάζεται τόσο καιρό. Τι πραγματικά είπαν μία ώρα και σαραπέντε λεπτά κλεισμένοι μόνοι τους...

Και κάτι ακόμα:

-- Το Αιγαίο ΔΕΝ είναι «θάλασσα Ειρήνης»!

Διότι οι Τούρκοι έχουν προκηρύξει casus belli κατά της Ελλάδας.

-- Η διαπραγμάτευση της υφαλοκρηπίδας δεν μπορεί να ξεκινήσει «από μηδενική βάση». Γιατί αυτό θα σήμαινε ότι απεμπολούμε τη βάση που υπάρχει ήδη: Τη βάση του Διεθνούς Δικαίου. Που ευνοεί την Ελλάδα.

-- Ούτε μπορούμε να «βαπτίζουμε» τις παραβιάσεις του ελληνικού εναερίου χώρου ως... «υπέρ-πτήσεις».

Δεν κάνουν «υπερ-πτήσεις» κ. Πρωθυπουργέ...

Παραβιάσεις κάνουν!



Αν ποντάρετε στο ότι οι Έλληνες «είναι απελπισμένοι και δεν θα αντιδράσουν», μπορεί να κάνετε λάθος.

Γιατί η απελπισία είναι «ψυχική ενδόρρηξη» (implosion για να μη μπερδεύεστε).

Και η ψυχική «ενδόρρηξη» κάποιες φορές οδηγεί σε κοινωνική έκρηξη (explosion, αν δεν το καταλάβατε).

Κι αν σήμερα δεν βλέπετε τη διαφορά ανάμεσα στις «υπερ-πτήσεις» και τις παραβιάσεις, αύριο μπορεί να μη καταλάβετε πώς φτάσατε από την «ψυχική ενδόρρηξη» των Ελλήνων στην έκρηξη της οργής τους.

Προσέξτε γιατί η (βαθύτερη) αιτία μπορεί να είναι το Μνημόνιο, αλλά η αφορμή μπορεί να είναι απρόσμενη.

Εκεί που δεν το περιμένετε...

Κι από κει που δεν το περιμένετε.

Να θυμάστε ότι ακόμα είστε Πρωθυπουργός της Ελλάδας.

Και οφείλετε να φέρεστε ως Πρωθυπουργός της Ελλάδος.

Όχι ως υποψήφιος Γενικός Γραμματέας του ΟΗΕ...

ΝΖ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Παντελής Παντελής avatar
    Παντελής Παντελής 08/01/2011 13:28:01

    Μα ουτως η άλλως η Ελλάδα ανήκει στην τροικα!!!!!!!
    Αυτή αποφασίζει.....

  2. ο ξένος avatar
    ο ξένος 08/01/2011 13:30:13

    Κάθε Έλληνας έμεινε απόλυτα ικανοποιημένος από την ομιλία του Πρωθυπουργού. Δεν έχετε παρά να την αναρτήσετε ή να τη συγκρίνετε π.χ. με μια αντίστοιχη ομιλία του "Κουμπάρου".

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ ο ξένος 08/01/2011 13:46:24

      O Ελληνας Πρωθυπουργός σε μάζωξη Τούρκων πρέσβεων. Και μόνο ως τίτλος είναι αντιαισθητικός, όσο και τα κασκόλ που φορούσαν Ερντογάν και ΓΑΠ.
      Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια. Μία λεξούλα θέλουμε από τα χείλη του Πρωθυπουργού: ΑΟΖ. Τολμά; Δεν τολμά...
      Αλλά θα ρθει στη Βουλή, θα τον αρχίσουν όλοι στα κροσέ και θα τσιρίζει πάλι "είμαι Ελληνας του εξωτερικού", θα γελοιοπείται με τα "εξ απαλών ονύχων" των οποίων αγνοεί τη σημασία κλπ. Γενικά θα γελάσουμε με τον πιο αμόρφωτο πρωθυπουργό της Μεταπολίτευσης. Και καθόλου δεν ανησυχούμε για τα προσκυνήματά του στο Ερζερούμ. Τίποτα δεν μπορεί να υπογράψει. Τελειωμένος είναι στο κόμμα του και στη συνείδηση των Ελλήνων. Απλά θα συνεχίσει να αυτοδιασύρεται με τις υποκλίσεις στο Ερντογάν, με το να βαφτίζει τις παραβιάσεις "υπερπτήσεις" και με το να μας δείχνει πόσο ο Τσαμπερλαιν είναι το πρότυπό του.

      • Kostas avatar
        Kostas @ Κώστας 08/01/2011 14:41:58

        Καληνύχτα φίλε μου

    • διηνεκης avatar
      διηνεκης @ ο ξένος 08/01/2011 21:04:41

      Πραγματικα μειναμε ικανοποιημενοι απο αυτα που ειπε δημοσια,αλλα θα θελαμε να ξερουμε και τι ειπανε αλλες 3 ωρες οι διοτους χωρις μαρτυρες,αλλα προσωπικα πιστευω οτι δεν θα προδωσει τις πατριδες των προγονο του (αμερικη και ισραηλ)

  3. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 08/01/2011 13:37:31

    ΤΟ ΠΡΟΣΚΗΝΙΟ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ,ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΑΝΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΔΥΟ ΧΩΡΩΝ.ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ ΟΛΑ ΚΑΛΑ,ΑΛΛΑ!!! ΔΥΟ ΩΡΕΣ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΤΙ ΛΕΓΑΝΕ???.ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΗ ΤΟ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΟΥΜΙ ΤΙΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ!!!. ΤΟ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΗΓΑΜΕ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΕΡΝΤΟΓΑΝ ΤΙ ΕΝΟΟΥΣΕ ???ΜΗΠΩΣ ΕΚΑΝΕ ΥΠΟΧΩΡΗΣΕΙΣ Ο ΓΑΠ??? ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΩΣ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΙ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ!!!.

  4. Petros avatar
    Petros 08/01/2011 13:39:28

    Εξαιρετικό ,
    Όλος ο Ελληνισμός αναμένει την τοποθέτηση του Αντώνη Σαμαρά στην προ
    ημερησίας στη Βουλή , να κινηθεί σε αντίστοιχο μήκος κύματος.

    Η σύνθεση του Κοινωνικού με το Εθνικό στο πολιτικό λόγο συγκροτεί το πλειοψηφικό ρεύμα της Νέας Μεταπολίτευσης που θα συντρίψει τη θλιβερή μεταβατική ,αποχωρούσα μειοψηφία της κατοχικής παρένθεσης.

    • zonitis avatar
      zonitis @ Petros 08/01/2011 14:02:46

      Εχω την εντυπωση οτι θα περιμενει πολυ ο λαος. Η αντιπολιτευση του Σαμαρα ειναι «εξ απαλων ονυχων» ( οπως θα ελεγε και ο διανοουμενις ζειμπεκης)

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/01/2011 13:54:59

    To Μνημονιο ειναι ευτυχια.
    Οι Παραβιασεις ειναι υπερπτησεις.
    Η Δανειακη Συμβαση δεν ειναι τιποτε.
    Ο Φραχτης ειναι κραχτης.
    Ο Θοδωρας ειναι ευφυης.
    Το ΓΑΠ ειναι Πατριωτης.
    Ο Λοβερμαν ειναι επιτυχημενα αποτυχημενος Καϊλας.

    κ εμεις ειμαστε ολοι ορνια. Θελω να ξερω οσοι ΔΕΝ πηγαν να ψηφισουν στις Δημοτικες ... τι εχουν να πουν?
    Ο Ιερωνυμος τι εχει να δηλωσει?

    Ο πολυς κ Παπουλιας εχει να σχολιασει τα της επισκεψης του σταχαστου φιλου του στα μεμετια?

    ΠΠ

    • occultist avatar
      occultist @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/01/2011 00:12:47

      Η Ν.Δ ζει;;; Ουτε φωνή ούτε ακρόαση. Κάποιο σχόλιο, κάποια ανακοίνωση;;

  6. SoToS avatar
    SoToS 08/01/2011 13:59:20

    Το θέμα είναι ότι ο ΓΑΠ το έχει χοντρυνει το παιχνδι ...και πολύ άσχημα μάλιστα ...δεν νομίζω ότι ο Σαμαράς θα μπορεί να κάνει κάτι για αυτο όταν θα έχουν γίνει ήδη συμφωνίες κάτω από το τραπέζι ...δεν θα μπορεί να τις ακυρώσει για τον απλούστατο λόγο ότι δεν θα τον αφήσουν ...το μόνο που σώζει αυτή την χώρα είναι αν εμείς ξυπνήσουμε κάποια στιγμή και στις επερχόμενες εκλογές οπότε αυτές γίνουνε δώσουμε μεγάλη πλειοψηφια στον Σαμαρά με 15 μονάδες και βάλε έτσι ώστε όλα αυτά τα θέματα με την Τουρκία να τα θέση ενώπιον του ελληνικού λαού με την μορφή δημοψηφίσματος έτσι ώστε να μην μπορούν να τον πειραξουν ...

  7. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 08/01/2011 14:02:38

    Εγώ θα ρωτήσω το εξής απλό. Πότε θα οργανωθεί μία διαδήλωση για το θέμα αυτό στο Σύνταγμα;

    Και, κυρίως, πόσοι θα ξεκουνήσουν τα πλαδαρά τους οπίσθια από τον καναπέ, για να πάνε; Μήπως θα βρεθούμε προ μεγάλης εκπλήξεως για τη διαθεσιμότητα του νεοέλληνα να υπερασπιστεί τα εθνικά του δίκαια;

    Μήπως τελικά η γνωστή ρήση του Τζέφρυ για "μερικά στρέμματα γης λιγότερα" απηχεί την αδιάφορη και παθητική στάση του μέσου καλοζωισμένου (μέχρι προ τινος) Έλληνα;

    • Νιόνιος-διονύσης avatar
      Νιόνιος-διονύσης @ Αυριανιστής 08/01/2011 20:31:31

      πολυ απλα σχεδον ποτε,διοτι τον Ελληνα δεν τον ενδιαφερουν αυτα μονο διορισμοι,αυξησεις σε μισθους,συμβασιουχισμος!!!,stage.εδω εχουν γινει χειροτερα βλεπε ιμια,δεν εγινε τιποτα θα γινει τωρα?

  8. SoToS avatar
    SoToS 08/01/2011 14:04:06

    Ωραία τα λέω αλλά από την πλευρά του Σαμαρά για όλα αυτά που συμβαίνουν με τους Τούρκους ...μουγκα στη στρουγκα

    • factorx avatar
      factorx @ SoToS 08/01/2011 14:12:23

      Ωραία μας τα λες αλλά ξεχνάς ότι ο Σαμαράς δεν θα δεσμεύεται απο καμία απόφαση, η συμφωνία του ΓΑΠ. Να διαβάζουμε και κανενα σοβαρό βιβλίο (πχ διεθνές δίκαιο) πριν το παίξουμε βασιλικότεροι του βασιλέως

  9. SoToS avatar
    SoToS 08/01/2011 14:07:18

    Όταν έλεγε ο ΓΑΠ για λίγα στρέμματα πως τα εννοούσε ...την μονάδα μέτρησης για το δικό του στρέμμα θα ήθελα να μάθω ...αυτός μπορει να εννοεί λίγα στρέμματα ολόκληρη την Ελλάδα

  10. tiramola avatar
    tiramola 08/01/2011 14:11:40

    Θέλω να πιστεύω ότι μετά και την ομιλία Παπανδρέου στο σύνολο της Τουρκικής διπλωματίας οι πάσης φύσεως βλαχαδερά που παριστάνουν τους πατριώτες να αντιληφθούν ότι δεν υπάρχει Έλληνας πρωθυπουργός που θα πούλαγε τη χώρα του.
    Ηλίθιοι υπάρχουν και στις δύο πλευρές.
    Αντιπολίτευση Ελλάδας και αντιπολίτευση Τουρκίας.
    Αντιπολιτευόμενος τύπος Ελλάδας και αντιπολιτευόμενος τύπος Τουρκίας.

    • Petros avatar
      Petros @ tiramola 08/01/2011 14:17:49

      Ελληνας πρωθυπουργός που θα πούλαγε τη χώρα του δεν θα υπάρξει.
      Ηλίθιοι πράγματι υπάρχουν που συνεχίζουν να υποστηρίζουν τον πρώτο μη Ελληνα που παριστάνει τον πρωθυπουργό της Ελλάδας.

      • Πρόσφυγας avatar
        Πρόσφυγας @ Petros 09/01/2011 11:25:28

        Πιστεύω ότι είναι πιο πολύ Έλληνας από εσένα .
        ΣΤΑ ΞΕΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΞΕΝΟΣ .
        Σου θυμίζει κατή μέσα στο φασιστικό σου παραλήρημα ??

    • factorx avatar
      factorx @ tiramola 08/01/2011 14:18:51

      Σοβαρά ε; Το Μνημόνιο τι είναι; Σύμβαση Απελευθέρωσης της Χώρας απο τα ξένα δεσμα;

      • tiramola avatar
        tiramola @ factorx 08/01/2011 14:22:16

        Το μνημόνιο ήταν αναγκαίο και το ξέρεις!
        Περιμένατε πως και πως μήπως του ξεφύγει κάτι στην Τουρκία για να τον χαρακτηρίσετε με την ευκολία που σας διακρίνει ενδοτικό και προδότη.
        Δεν σας βγήκε ούτε αυτό.

        • Petros avatar
          Petros @ tiramola 08/01/2011 14:25:40

          Ως πρέσβη της Τουρκίας , στο φυσικό του χώρο πράγματι θα τον χαρακτήριζα φιλέλληνα.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ tiramola 08/01/2011 14:33:32

          Το Μνημόνιο είναι ΠΡΟΜΕΛΕΤΗΜΕΝΟ έγκλημα (ίσως προδοσία) σε βάρος της Ελλάδας -- και τώρα που μας είπε ο Χοντρός ότι δεν υπάρχει Ελλάδα, σε βάρος του Κράτους που υπάρχει εδώ από το 1829, και μιλάει την ίδια γλώσσα ε΄σω και 34-35 αιώνες.

        • Μετανάστης στη χώρα μου avatar
          Μετανάστης στη χώρα μου @ tiramola 08/01/2011 14:48:05

          Αυτοχαρακτηρίζεται ο άνθρωπος...δεν έχει ανάγκη την φτωχή μας γνώμη...Εσύ που δεν είσα βλαχαδερό ρίξε μια ζεϊμπεκιά α λα GENE KELLY, όπως αυτός. Και τράβα στα πασοκομπλόγκ, με υπόκρουση Κάρμινα Μπουράνα και Κωστόπουλο, άσε μας εμάς εδώ στην μαντινάδα που λεει :"έχει βάσανα η ψυχή μου"...Παρεμβολές ηλεκτρονικού πολέμου κατ' εντολήν και μισθοδοτούμενος κάνεις, σ' έχουμε πάρει χαμπάρι.

        • anonymous avatar
          anonymous @ tiramola 09/01/2011 10:55:20

          Το μνημόνιο ήταν αναγκαίο και το ξέρεις!

          Το μνημόνιο δεν ήταν αναγκαίο, εσείς με τις ηλιθιότητές σας το καταντήσατε αναγκαίο επειδή έτσι σας διέταξαν. Καθαρή προδοσία ήταν.
          Προκαλέσατε συνταγματική εκτροπή με τα Δεκεμβριανά, το κοράνι, και το βιαστή πακιστανό, ενώ δε δεχτήκατε τη λήψη μέτρων ήδη από το Μάρτη του 2009.

          Ξέρεις τι κάνουν τιραμόλα σε όσους προκαλούν συνταγματική εκτροπή; Τους στέλνουν στον Κορυδαλλό στα κελιά των χουντικών!!!

      • tiramola avatar
        tiramola @ factorx 08/01/2011 14:26:47

        Φάκτορα τι ακριβώς σε ενόχλησε από την επίσκεψη Παπανδρέου στην Τουρκία?
        Συγκεκριμένα

        • factorx avatar
          factorx @ tiramola 08/01/2011 14:39:44

          Tiramola, διαβάζεις τις αναρτήσεις μας, ή τα εχεις ετοιμα απο πριν για να διαφωνείς σωνει και καλά; Διάβασέ το και απάντησέ μας εσύ συγκεκριμένα, οχι αφηρημένα και με συνθήματα. Περιμενω. Μια προς μια τις αιτιάσεις του άρθρου. Ρωτα και στην Ιπποκράτους αν θες, περιμένω...

          • tiramola avatar
            tiramola @ factorx 08/01/2011 16:15:42

            Αν θέλεις να παίζουμε με τις λέξεις, εγώ δεν παίζω.
            Ζήτησε κανένας από τον αρθρογράφο να θαυμάσει τον πρωθυπουργό?
            Αυτός θαύμαζε τον Καραμανλή και τώρα τον Σαμαρά.
            Επέλαση με το στρατό ο Παπανδρέου να κάνει καταλαμβάνοντας την Άγκυρα, πάλι θα τον κατηγορεί.
            Άκου φάκτορα, έχω μάθει να τοποθετούμαι επί συγκεκριμένων.
            Με ρητορικά ερωτήματα τύπου, τι συζήτησαν οι δυό τους στα κρυφά δεν ασχολούμαι.
            Γράφει ο "αντικειμενικός" αρθρογράφος..."Ξέρετε εσείς τον ηγέτη κάποιου σοβαρού κράτους, να πήγε ποτέ να χαιρετήσει την κυβέρνηση και τη διπλωματία μιας γειτονικής χώρας, που έχει διακηρύξει casus belli εναντίον της χώρας του και την υπονομεύει όπου μπορεί;"
            Να ρωτήσει το κουμπάρο από τη Ραφήνα που έχει πιεί το αμίλητο νερό...
            Σοβαρά είναι τόσο άσχετος που δεν κατάλαβε ποιός κανόνισε την ομιλία στην μάζωξη των τούρκων διπλωματών?
            Δεν το πιστεύω.Αλλά αυτό είναι κάτι που ποτέ δεν θα έγραφε...

            Επί της ουσίας, δεν θέλετε λύση των προβλημάτων της χώρας.
            Θέλετε κυβέρνηση ΝΔ, τίποτε άλλο δεν σας ενδιαφέρει...

          • tiramola avatar
            tiramola @ tiramola 08/01/2011 16:17:25

            Περισσότερες απαντήσεις ψάξτε σε ότι γράφουν οι φανατικοί εθνικιστές και αρθρογράφοι του αντιπολιτευόμενου τύπου στην Τουρκία...

          • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
            ΣΟΝ ΠΕΝ @ tiramola 08/01/2011 16:43:05

            H επίσκεψη Παπανδρέου εξυπηρέτησε μόνο τον μεγαλοϊδεατισμό της Άγκυρας, παρουσιάζοντας εκείνον που θα έπρεπε να είναι ο πιο ενοχλημένος από την πολιτική της, να σέρνεται όμηρος σε μια άκρως οικογενειακή τους συνάντηση.
            Αύριο να παραστεί και σε εκδήλωση της ΜΙΤ.

          • Αλεξανδρος avatar
            Αλεξανδρος @ tiramola 08/01/2011 19:26:03

            Αγαπητα Τιραμολα παλι επι της ουσιας δεν απαντας παρα μονο με τσιατατα και χιλιμασημενα συνθηματα.Η Ιστορια μιλαει απο μονη και τα γεγονοτα επισης αναφερονται και αλλου απο το περιφημο Mea Culpa του Ανδρεα τις γκριζες ζωνες Σημητη το σχεδιοι Αναν και τωρα την ειρηνικη θαλασσα του Γαπ.Ειναι προφανες λοιπον οτι τα περι εθνικισμου που λες ειναι τριχες κατσαρες απλα και μονο επειδη στερησε σοβαρων επιχηρματων ακι επειδη ο Αρχηγος σου ειναι κατωτερος οχι μονο των περιστασεων αλλα και της κοινης λογικης.Πως τωρα απο τα λεφτα υπαρχουν τις καταγγελιες του κακου Δ.Ν.Τ τα πσιτολια στο τραπεζι καταληξαμε στο να γινουμε προτεκτορατο της τροικας εμενα δε μου κανει καμια εντυπωση διοτι η ιδια η ιστορια εδειξε τι ειναι το ΠΑΣΟΚ και πολυ περισοτερο ο ΓΑΠ.Και ασε λοιπον εμας τους νεοδημοκρατες, και η αριστερα που εχει την ιδια αποψη εθνικιστες ειναι?Κανε μοας τη χαρη τιραμολακο και στο εχω ξαναπει αν εχεις θαρρος οιτα τον ουρανο και οχι το χωμα...κοιτα και το καθρεπτη αν μπορεις να δεις τον ευατο σου στα ματια....περαστικα

          • Νιόνιος-διονύσης avatar
            Νιόνιος-διονύσης @ tiramola 08/01/2011 20:34:12

            10000+

    • Orestios avatar
      Orestios @ tiramola 08/01/2011 16:26:44

      @ tiramola
      χαχαχαχαχαχαχαχα
      Για το κασκόλ (και τον σκούφο) ρε γαμώτο!!!!!

      • Καθηγητής avatar
        Καθηγητής @ Orestios 09/01/2011 11:30:51

        Σου είπα και πριν ότι με την συμμετοχή σου υποβαθμίζεις πάρα πολύ την συζήτηση .
        Τα παιδιά του δημοτικού συνήθως στα blogs τύπου καφενείου συχνάζουνε .

    • Μπάμπης Ανυπέρβλητος avatar
      Μπάμπης Ανυπέρβλητος @ tiramola 08/01/2011 19:04:09

      Έλληνας πρωθυπουργός ποτέ δεν θα έκανε τέτοιο πράγμα αλλά μην αλλάζουμε θέμα, για το γιωργάκι μιλάμε τώρα!

    • Maximilien avatar
      Maximilien @ tiramola 08/01/2011 19:38:08

      Ναι, Έλληνας δεν θα πούλαγε ποτέ την χώρα του όπως κανείς ξένος δεν πούλησε την δική του. Που τα πουλάς αυτά; Έχε λίγο αξιοπρέπεια επιτέλους.

  11. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 08/01/2011 14:15:19

    O πονηρός μογγόλος χαρακτήρισε το Αιγαίο “λίμνη”.

    Το Αιγαίο πρέπει να ανακηρυχθεί ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΟΣ και να διέπεται από το δίκαιο του Αρχιπελάγους. Τα νησιά μας είναι η γέφυρα ανακήρυξης του Αιγαίου ως Αρχιπελάγους. Γιατί δεν ασκείται αυτό το κυριαρχικό μας δικαίωμα?

    www . aigaio . org H ανούσια συζήτηση περί ΑΟΖ:
    Αν κηρυχθεί το Αιγαίο Αρχιπέλαγος σύμφωνα με το Διεθνές Δίκαιο,
    όπως ρητά ορίζει το διεθνές δίκαιο, μετά θα καθορισθούν οι κυριαρχικές ζώνες [ΑΟΖ κτλ.], όπως έκανε η Νορβηγία το 1951 και ο Καναδάς το 1985.[...]
    Στο παράδειγμα του Αιγαίου, εάν ενωθούν μεταξύ τους, όπως προτάσσει το διεθνές δίκαιο, τα νησιά που βρίσκονται στα ανατολικά, (Σαμοθράκη – Λήμνος – Μυτιλήνη – Χίος – Σάμος κλπ), αναπόφευκτα περικλείονται και όλα τα νησιά που βρίσκονται στο εσωτερικό, στα δυτικά τους[...].

    [...]Ο μεγαλύτερος Τούρκος διεθνολόγος Yucel Acer σε πόνημά του για το Αιγαίο, γράφει σε μια υποσημείωσή του οτι η Τουρκία ενεργεί έτσι ώστε να αποπροσανατολίσει τους Έλληνες απο το να εφαρμόσουν τις ευεργετικές διατάξεις της Σύμβασης για το Δίκαιο της Θάλασσας, αυτές που αφορούν στο άρθρο 7 και τα Παράκτια Αρχιπελάγη: Yucel Acer, “The Aegean Maritime Disputes and International Law”, υποσημείωση 156: “It is noted that Turkey has not applied the straight baselines system since June 1973 in order not to encourage Greece to apply the same system in the Aegean Sea. See İnan & Başeren, (1996), p. 58.” Μετάφραση: Η Τουρκία δεν εφαρμόζει τις ευθείες ακτογραμμές βάσης (το άρθρο 7 – παράκτια αρχιπελάγη) απο το 1973 για να μην τις εφαρμόσουν οι Έλληνες στο Αιγαίο!!
    [...]Στη σελ. 26 γράφει : “It is emphasised that if Greece benefits from its right to the system of straight baselines as a party to the 1982 Convention, it would gain considerable maritime areas as its Aegean coasts are deeply fringed and surrounded by many islands and islets in close vicinity” Μετάφραση: Τονίζεται ότι εάν η Ελλάδα εφαρμόσει το σύστημα των ευθειών ακτογραμμών βάσης θα κερδίσει σημαντικά κομμάτια θαλάσσιας δικαιοδοσίας, καθώς η γεωμορφολογία (ακτές-νησιά) το επιτρέπει.
    [...]Κλειδί για την ερμηνεία των παραπάνω είναι το εξής: Εάν η Ελλάδα χαράξει υφαλοκρηπίδα με το σημερινό καθεστώς, ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ η μετεπειτα χάραξη νεων αρχιπελαγικών γραμμών που εφαρμόζονται στα παράκτια αρχιπελάγη! Επομένως, εάν η Ελλάδα οριοθετήσει υφαλοκρηπίδα με 6 ή 12 μίλια, χάνει οριστικά και διαπαντός το δικαίωμα στο οποίο αναφέρεται ο Τούρκος διεθνολογος και για το οποίο η Τουρκία ενεργεί έτσι ώστε η Ελλάδα να μην το εφαρμόσει ΠΟΤΕ!
    [...]Το δικαίωμα αναγνώρισης του Αιγαίου ως Παρακτίου Αρχιπελάγους.

    [...]Συνεπώς, εάν η Τουρκία θέλει η Ελλάδα να χάσει αυτό το δικαίωμα, το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να “προκαλεί” την Ελλάδα με ΠΑΡΕΛΚΥΣΤΙΚΕΣ και αποπροσανατολιστικές τακτικές να χαράξει υφαλοκρηπίδα με το σημερινό καθεστώς των 6 ή 12 νμ, είτε με συμφωνία, είτε στο δικαστήριο.
    Έτσι εξηγείται και η ξαφνική αλλαγή τακτικής, με τη θετική της στάση για παραπομπή στη Χάγη!!!!!!
    [...] Έχει δοθεί η εντύπωση οτι με την ΑΟΖ κερδίζουμε περισσότερα απ’ ό,τι με την υφαλοκρηπίδα, επειδή έτσι λέει το αρθ 121. Λοιπόν, ορίστε το άρθρο 121:
    Article121

    Regime of islands
    1. An island is a naturally formed area of land, surrounded by water, which is above water at high tide.
    2. Except as provided for in paragraph 3, the territorial sea, the contiguous zone, the exclusive economic zone and the continental shelf of an island are determined in accordance with the provisions of this Convention applicable to other land territory.
    3. Rocks which cannot sustain human habitation or economic life of their own shall have no exclusive economic zone or continental shelf.

    [...]Σκοπός είναι η αναγνώριση του Αιγαίου ως Παρακτίου Αρχιπελάγους, η οποία αφορά σε αμιγή εθνική κυριαρχία.
    Με την αναγνώριση του Αιγαίου ως Παρακτίου Αρχιπελάγους στο διεθνές δίκαιο καλύπτονται τα κυριαρχικά ΚΕΝΑ που ονομάζονται "ΔΙΕΘΝΗ ΥΔΑΤΑ". Το κάθε νησί δεν αποτελεί αυθύπαρκτη οντότητα, αλλά ενώνεται ΑΡΡΗΚΤΑ με το διπλανό του και δημιουργείται μία κι ΕΝΙΑΙΑ αρχιπελαγική κυριαρχική αλυσίδα. Το διεθνές δίκαιο είναι σαφές. Σε παράκτιο αρχιπέλαγος δεν εφαρμόζεται ο κανόνας των 6 ή 12 νμ, αλλά ο προπεριγραφείς κανόνας του άρθ 7. Αποκλειστική Οικονομική Ζώνη και Υφαλοκρηπίδα είναι ακριβώς το ίδιο στη χάραξη, αφορούν στα ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝΤΑ κυριαρχικά δικαιώματα, ενώ το αρχιπέλαγος καθιστά τον αιγαιοπελαγίτικο χώρο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ και αφορά σε ΑΜΙΓΗ ΕΘΝΙΚΗ κυριαρχία.[...]

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/01/2011 14:18:59

    Το βραδυ θα παω να κανω ενα υπερκαθισμα στην καρεκλα του Πρετεντερη και μια υπερβολτα στο μπαλκονι της Τρεμη.. Αρχαιε, Προφητα, Επωνυμε, Ιεροφαντη και λοιποι συγγενεις εισαστε καλεσμενοι !! Θα σερβιρει ο φακτωρας.

    Πως καταφερνει το ΠΑΣΟΚ να βγαζει το ΚΚΕ εκτος το '80 και σημερα το ΛΑΟΣ με το φραχτη και τον Παπουτση να γινεται Αδωνις... !!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Απαλευτου και Πρασινου σκι γωνια.

    ΠΠ

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/01/2011 14:20:35

    ΜΑς δουλευεις κ εσυ !!! καλα κανεις.... κανε κ εσυ υπερπτησεις στο ΑΝΤΙΝΕΑ... και ριξε τη θεωρια σου.

    Κασους Μπελι δεν εχει εδω... !!

    ΠΠ

  14. SoToS avatar
    SoToS 08/01/2011 14:21:45

    Το Θέμα Φακτορα δεν είναι αν δεσμεύεται η όχι το θέμα είναι αν μπορει (το αν μπορει σημαινει αν εχει το πολιτικο σθενοσ να το κανει και δευτερον αν εχει και την πολιτικη δυναμη γιατι με κυβερνηση 151 βουλευτων δεν κανεισ τιποτα)να ακυρωσει όλες αυτές τις συμφωνίες που θα έχει ήδη υπογράψει ο ΓΑΠ και που θα προστατεύονται από μεγάλα συμφέροντα όπως λεγε με USA και μην ξεχνάμε ότι τον ΚΚ τον φάγανε με συνοπτικές διαδικασίες ...

  15. SoToS avatar
    SoToS 08/01/2011 14:26:38

    Και τότε τι έκαναν 3 ώρες κλεισμένοι σε ένα γραφείο ...;;; Χωρίς συμβούλους χωρίς υπουργούς χωρίς πρακτικά ...;;;

  16. yiannos avatar
    yiannos 08/01/2011 14:28:14

    ο ΓΑΠ είναι ο ΓΑΠ και δεν συμμερίζομαι τις θεωρήσεις του περί των λεγόμενων εθνικών θεμάτων...

    ΟΜΩΣ....

    δεν ανέμενα τόση ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ εκ μέρους ατόμων που έσκαζαν όταν ο Καραμανλής δεν άρθρωνε λέξη για όσα ο ΓΑΠ μίλησε στην Τουρκία.

    καλά τα είπε ο ΓΑΠ. Ο Καραμανλής και ο Σημιτής προηγουμένως τι έλεγαν? ΤΙΠΟΤΑ.

    • Kennan avatar
      Kennan @ yiannos 08/01/2011 14:36:44

      Ποιός σου είπε ότι δεν συμφωνούμε για τον Σημίτη; Αλλά όχι και να μιλάς για τον κακομοίρη τον Καραμανλή. Μπορεί να μην ήταν όσο μαχητικός χρειαζόταν και να είχε συμβιβαστεί με τη Ντόρα, αλλά Γιωργάκης δεν ήταν. Ξεχνάς τη Σύνοδο του Βουκουρεστίου; Ο Γιωργάκης θα έβαζε βέτο στις ΗΠΑ; Με τον αγωγό τι έκανε ο δικός σου; Με τον Ρόντο. Είναι πράγματι ντροπή να υπάρχουν Ελληνες που στηρίζουν τον Γιωργάκη

      • yiannos avatar
        yiannos @ Kennan 08/01/2011 18:59:31

        δεν υποστηρίζω τον ΓΑΠ, απλά επεσήμανα την ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ορισμένων.

  17. φωτεινη avatar
    φωτεινη 08/01/2011 14:37:03

    οταν καποιος ψευδεται ασυστολα και τον ξεμπροστιαζουν,[βλεπε λεφτα υπαρχουν,και τα απομνημονευματα του γερμανου υπουργου]οταν το ονομα καποιου εχει συνδεθει με τη διαφθορα σε εκταση τετοια,, ωστε μονο η λεξη βοθρος να την εκφραζει και τολμαει να ψαλλει λιβελλους εναντιον της διαφθορας των αλλων,οταν παρουσιαζεται σαν πολεμαρχος στην μαχη εναντιον του διεθνους τραπεζικου συστηματος,και των αγορων με τα πιστολια ,ενω κανει διαβουλευσεις για να φερει το δντ,οταν κατηγορει αλλους γιαυτα που ο ιδιος εκανε και ειπε[βλεπε διεφθαρμενη χωρα ,καραμανλης,και η απαντηση του γιουνγκερ]οταν μιλαει για δικαιη κατανομη του πλουτου και κοβει συνταξεις των 400 ,500ευρω,οτανκατηγορει τους αλλους για την κριση χρεους στην ελλαδα ,ενω ευθυνεται ο ιδιος[βλεπε πορισμα για την κριση χρεους στην ελλαδα της ευρωπαικης ενωσης,που επιριπτει ευθυνες μονο σε παπανδρεου και παπακωσταντινου]στην ελλαδα απανταμε με το ελληνικοτατο political correct«Δεν εχει πετσα η μουρη σου,ρε;».για ολους τους παραπανω λογους και σε αυτην την επιδειξη πατριωτικου οιστρου εγω απανταω Δεν εχει πετσα η μουρη σου ρε;αν εχω κανει λαθος ας μου απαντησετεΔεν εχει πετσα η μουρη σου,μωρη;και εγω θα κοκκινησω,πραγμα που καποιοι αλλοι δεν εκαναν,θα κοκκινησω γιατι η μουρη μου εχει πετσα.

    • Καθηγητής avatar
      Καθηγητής @ φωτεινη 09/01/2011 11:33:49

      Μήπως μπερδεύεσαι ??
      Στην κυβέρνηση Καραμανλή επιρρίπτει αποκλειστικά τις ευθύνες για την ελληνική κρίση ο πρώην υπουργός Οικονομικών της Γερμανίας κ. Χανς Αϊχελ, ο οποίος υπέγραψε την ένταξη της χώρας μας στο ευρώ το 2000. Σε συνέντευξή του στο «Βήμα της Κυριακής» ο κ. Αϊχελ τονίζει ότι «κανείς δεν ξεγέλασε τις Βρυξέλλες το 2000, αλλά αυτό που συντελέστηκε το 2009- όταν πριν από τις εκλογές η κυβέρνηση έλεγε ότι το έλλειμμα είναι 6,4% ενώ αμέσως μετά αποδείχθηκε ότι ήταν 13,6% και ύστερα μάλιστα από την πρόσφατη διόρθωση της τρόικας 15,4% του ΑΕΠ- δεν είναι πια τέχνασμα, είναι καραμπινάτη απάτη». Ο ίδιος εξηγεί ότι το 2000 όλοι γνώριζαν ότι η Ελλάδα δεν βρισκόταν, τότε, στο ίδιο επίπεδο με τη Γαλλία και τη Γερμανία, όπως επίσης ότι η στατιστική της υπηρεσία της δεν ήταν ό,τι καλύτερο. Ηταν γνωστό επίσης ότι η Ελλάδα δεν τηρεί το κριτήριο του Μάαστριχτ για το συνολικό έλλειμμα.

  18. SoToS avatar
    SoToS 08/01/2011 14:39:44

    Ο Καραμανλής μας πρόδωσε και όχι ο ΓΑΠ .... Ο χοντρος συναντιοταν πιο πολύ με τον Πούτιν παρά με τον Ερντογάν ... Αυτό και αν δεν είναι προδοσία ... Να μην Θέλει να συναντηθεί με τον Σουλτάνο του

  19. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 08/01/2011 14:51:14

    Άρε ρε Τζέφρυ υποψήφιος για το όσκαρ πρώτου αντρικού ρόλου στο Ερζερουμ.Υπάρχουν φυτά που πιστεύουν οτι όλο αυτό το πανηγυράκι δεν ήταν στημένος θίασος;Τώρα θυμήθηκε ο γιωργάκης τις υπερπτήσεις και την λαθρομετανάστευση;Τώρα που ο κόσμος είναι έτοιμος να τον πάρει με τις πέτρες;Ακολουθεί τα χνάρια του πατέρα του,φτηνός λαικισμός,εθνοκαπηλεία,χαμόγελα και καρντάσια.Ξυπνήστε βρε χάνοι,το πούλησε το Αιγαίο και με τη βούλα όπως στο Νταβός ο άλλος ΠΑΠ mea culpa......Έχει πολύ πλάκα η π......α η ιστορία,ο τζέφρυ ακολουθεί τον Τσαουσέσκου μέχρι κ εδώ.....Ντεμέκ ψευτοεθνικιστική ρητορεία κ ο λαός να πεινάει.....Όταν θα αυξήσεις ψηλέ τα ναυτικά μίλια σε 12,όταν ρίξεις τούρκικο αεροπλάνο πάνω απο το Αγαθονήσι,όταν καθορίσεις την ΑΟΖ στο Καστελλόριζο και όταν στείλεις τους πακιστανούς και τους σομαλούς πακέτο πίσω στον Ερντογάν,πρώτος θα σε αγκαλιάσω.Ούτε τα πρόβατα του Πασοκιστάν δεν πείθεις ρε μπεεεεεεεεεεεεεεε

    • johnnythespecs avatar
      johnnythespecs @ Μαύρος Ιάκωβος 08/01/2011 19:31:58

      Εξαιρετικός φίλε Μαύρε Ιάκωβε, εξαιρετικός...!!!

  20. Aggelos avatar
    Aggelos 08/01/2011 15:13:24

    "ότι δεν υπάρχει Έλληνας πρωθυπουργός που θα πούλαγε τη χώρα του."

    γιατι κρυβεσαι πισω απο το δαχτυλο σου?

    ο Γαπ ειναι αμερικανος υπηρετης,,δεν νιωθει Έλληνας καν..

    ειναι ο Σαακασβιλι της Ελλαδος..

    αλλα ειναι παπανδρεου,,οποτε τον πιστευουμε..

    πασοκικη νοημοσυνη..

    • Καθηγητής avatar
      Καθηγητής @ Aggelos 09/01/2011 11:37:09

      Η τυφλότητα και η προκαταλήψεις στο μεγαλείο .
      Με τίποτα δεν υπάρχει περίπτωση να μείνετε ικανοποιημένοι .

  21. Νίκος avatar
    Νίκος 08/01/2011 15:36:24

    Στρατηγικά η Ελλάδα "δεν έχει νύχια να ξυστεί" την παρούσα στιγμή. Γιατί; μα είναι απλό: Όσο η τουρκική ελίτ που είναι πραγματικά εθνική έφτιαχνε κράτος σοβαρό, οικονομία και επένδυε στην έρευνα και στην τεχνολογία του μέλλοντος οι ενταύθα γραικύλοι λούληδες και τα φερέφωνά τους είχαν μπουκώσει τόσο με τις επιδοτήσεις και την κλεψιά που δεν υπήρχε περίπτωση να σκεφτούν για το μέλλον της έρμης χώρας. Και πως να σκεφτούν; Όταν τη βλεπουν σα χώρο;
    Γι' αυτό και ποιούν την νήσσαν κάθε που ο, κατα τα άλλα πήλινος, Τουρκικός τίγρης βρυχάται με πολέμου αιτίες και άλλα. Όταν σε ταϊζουν και σε έχουν στο χέρι και σύ απλά εκτελείς εντολές εδώ και 20+ χρόνια ( μα το απαιτουν οι Βρυξέλλες δεν έλεγε η κλεπτοκρατία τόσα χρόνια; ) τι να κάνουν απο το να κάθονται και να παχαίνουν και διανοητικά; Είναι τότε φυσικό οι παραβιάσεις του σπιτιού σου να είναι απλά...υπερπτήσεις, οι στρατιωτικοί...αντιπαραγωγικοί (θυμάται κανείς ΕΝΑ έστω εθνικά διαχρονικής εμβέλειας έργο επιτελεσθέν υπο του Πάγκακου, ΕΣΤΩ ΕΝΑ;), ο Λαός ...κοπρίτης (γι' αυτό και μας αντικαθιστούν με πιο πειθήνια όντα) και ο Έλληνας ...κατασκεύασμα των διαφωτιστών του 18ου αιώνα; Ελάτε τώρα.

    • Μαύρος Ιάκωβος avatar
      Μαύρος Ιάκωβος @ Νίκος 08/01/2011 16:01:18

      Σωστός Νίκο,προσυπογράφω.....Αυτά που περιγράφεις ξεκίνησαν σιγά σιγά απο το 74 και μετά.Θα πρόσθετα οτι μερίδιο ευθύνης στην σημερινή σαπίλα έχουν και οι δημοσιογράφοι της πλάκας που τόσα χρόνια απαξίωναν οτιδήποτε το εθνικό κ ελληνικό,πετώντας λάσπη οτι όποιος αγαπά την πατρίδα είναι φασίστας και ντεμοντέ.Το Αιγαίο ανήκει στα ψάρια του κ λοιπές μπουρδες.Τώρα βέβαια όλα αυτά τα νούμερα που βλέπουν οτι τα παιδιά τους δεν μπορούν να βγούν έξω απο τους μαντρότοιχους της Εκάλης κ του Διόνυσου γιατί κινδυνεύουν να σφαχτούν σαν αρνιά απο μουσουλμάνους αφγανούς κ αλγερινούς μαχαιροβγάλτες,όπως συμβαίνει με τα παιδιά του κοσμάκη αφού ζούμε όλοι σε ένα καθεστώς λαθρομεταναστευτικής τρομοκρατίας,ψιλοξύπνησαν

  22. SoToS avatar
    SoToS 08/01/2011 16:14:40

    Μας εκτελουνε με ΦΌΡΟΥΣ ντουμ-ντουμ
    Φόρους ντουμ-ντουμ,φόρους ντουμ- ντουμ κι εμείς ξεπουλιομαστε στο ΕΡΖΟΡΟΥΜ για ένα κουστουμ ταρατατζουμ για ένα κουστουμ
    Στην προκειμένη περίπτωση ξεπουληθηκαμε για ένα κασκόλ ...

    • Orestios avatar
      Orestios @ SoToS 08/01/2011 16:27:11

      +1000

  23. SoToS avatar
    SoToS 08/01/2011 16:23:50

    Δηλαδή ρε Τιραμολα ΕΣΥ πιστεύεις όντως ότι ο ΓΑΠ πήγε στο ΕΡΖΟΡΟΥΜ για να τους τριξει δόντια ....;

    • tiramola avatar
      tiramola @ SoToS 08/01/2011 16:43:25

      Πάρτο αλλιώς μπας και ξυπνήσεις...
      Πως θα χαρακτήριζες αυτόν που θα καλούσε τον Ερντογάν να μιλήσει σε ανάλογη μάζωξη στην χώρα μας Ελλήνων διπλωματών και να αναπτύξει τα Τουρκικά "αυτονόητα"?

      Δεν παίζεται ο ΓΑΠ σε τέτοια θέματα.
      Άστο...

      • Αλεξανδρος avatar
        Αλεξανδρος @ tiramola 08/01/2011 17:43:13

        Οντως δεν παιζεται στον ενδοτισμο και την οσφυοκαμψια...απο την εποχη του Τζεμ θυμαμαι τα ζειμπακικα στυλ κωλοτουμπας....συνεχισε Τιραμολα εισαι σε κακο δρομο keep walking...

      • Χαλκιδέος avatar
        Χαλκιδέος @ tiramola 10/01/2011 12:36:21

        Έλα πέστο, μην ντρέπεσαι... Είσαι ο Αντρίκος, ο μικρός του αδερφός που κάνει τον σταυρό του λες και ψήνει κοκορέτσι, έτσι; Αλλιώς δεν εξηγήται...

  24. taxidriver avatar
    taxidriver 08/01/2011 16:51:39

    οπως δεν παιζοταν κι ο "λαοπροβλητος" καποτε στο νταβος .
    Τα ιδια λεγατε και τοτε οι Πασοκοι και μετα αποδειχτηκε οτι ηταν ο Οζαλ που πηρε τα σωβρακα του σιδερενιου πραγμα που το παραδεχτηκε κι ο ιδιος μετα στη βουλη με το αμιμητο mea culpa.
    τοτε ηταν το "μη πολεμος" τωρα το "αιγιο θαλασσα ειρηνης" αλλα το Πασοκ παραμενει το ιδιο

    • Αλεξανδρος avatar
      Αλεξανδρος @ taxidriver 08/01/2011 17:40:15

      Πεστα ρε taxi γιατι τα πρασινα φερεφωνα κρινουν εξ ιδιων τα αλλοτρια και νομιζουν οτι ολοι εχουν κοντη μνημη σαν και αυτους...Στο Νταβος προεκυψε το θεμα της υφαλοκρυπιδας και σημερα φτασαμε να μιλαμε για ΑΟΖ και συνεκμεταλευση...MEA CULPA!!! Αυτο ηταν το μονο που ψελισε ο Ανδρεας ο Σημιτης εκανε ενα βημα πιο περα με τους χειρισμους στα Ιμια και τη δημιουργια των γκριζων ζωνων και ο ΓΑΠ ετοιμαζεται για την ημικλειστη θαλασσα ειρηνης....
      Το ποσο σηματνικος ηταν ο Μπουργκαζ Αλεξανρουπολη γεωπολιτκοοικονομικα για τη Θρακη μας δεν εχει καμια σημασια γιατι ο Μεγιστος ΓΑΠ ανακαλυψε περιβαλλοντικα ζητηματα στο εργο...Αε τον χαιρονται οι οπαδοι καρικατουρες και τα τιραμολακια του...

  25. A.M. avatar
    A.M. 08/01/2011 17:03:39

    Πάντα υπάρχει τρόπος να δώσεις στον οποιονδήποτε «άλλον» να καταλάβει ποιά είναι τα όριά του και μέχρι ποιού σημείου του επιτρέπεις να φτάσει.
    ΠΆΝΤΑ! και με όλους.
    Και χωρίς λόγια, με έργα.
    Αρκεί βέβαια να το θέλεις.

    Τώρα όσο για την επονομαζόμενη «μυστική διπλωματία»..
    Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω ...γιατί σας ενοχλεί;
    Υπάρχει φανερή - κυριολεκτικά εκλαμβανόμενη η λέξη - διπλωματία;
    Δεν το νομίζω.
    Προσωπικά δεν με ενοχεί καθόλου το εάν η διπλαμτία είναι φανερή η κρυφή.
    Με ενδιαφέρει μόνον ένα πράγμα:
    Να ΜΗΝ παραχωρηθεί ούτε χιλιοστό ελληνικής γής, θάλασσας και αέρα σε κανέναν και για κανέναν λόγο!
    Αν αυτό επιτυγχάμεται με μυστική διπλαματία κανένα πρόβλημα!

    Με αυτό θέλω να πω πως εάν ο ΓΑΠ καταφέρει να ΜΗΝ παραχωρήσει κυριαρχικά δικαιώματα κάνοντας μυστική διπλαματία.. μαγκιά του!
    Εάν όμως προβεί σε παραχωρήσεις έστω και στο ελάχιστο είτε με μυστική είτε με φανερή διπλωματία να ετοιμάζει βαλίτσες για ελικόπτερο.

    «Εκ των καρπών αυτώ γνώσεσθαι αυτούς».

    Αναμένουμε.....

    • A.M. avatar
      A.M. @ A.M. 08/01/2011 17:06:52

      Εξ άλλου και η ίδια η λέξη «διπλ(ο)ω-ματία» δεν παραπέμπει σε κάτι φανερό.
      Εκ φύσεώς της η διπλω-ματία μυστική είναι κατά κανόνα.
      Και για όλα τα θέματα, ακόμα και τα εθνικά.

    • Λευκοθέα avatar
      Λευκοθέα @ A.M. 08/01/2011 17:17:57

      Τί αναμένετε, αγαπητέ; Δεν το έχουμε παρακολουθήσει
      άπειρες φορές το έργο που πρωταγωνιστεί η οικογένεια Παπανδρέου;
      "Το μέγα πλιάτσικο της έρμης χώρας";
      Εγώ που το εμπέδωσα, θα σας πω τί θα γίνει:
      Θα δωρίσουν μέρος των κοιτασμάτων στην Τουρκία
      και την Αίγυπτο (αυτό είναι στα "προσεχώς")
      Θα πάρουν τις μίζες τους
      Θα δώσουν την εξόρυξη-διαχείριση σε ευρωπαϊκό ενεργειακό κολοσσό
      ή θυγατρικές του (π.χ. Καναδά)
      Και με τα ρέστα θα ξεχρεώσουμε τους δανειστές μας.
      Και εσείς και εγώ
      θα συνεχίσουμε να χειροκροτάμε
      όπως κάναμε μέχρι τώρα το εξαιρετικό αυτό σήριαλ.

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ A.M. 08/01/2011 17:34:21

      ΤΟΝ ΟΡΟ ΜΥΣΤΙΚΗ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΑ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΦΟΡΤΙΣΕΙ ΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΠΑΞΙΑ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ.
      ΑΛΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ Ο Α.ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΟΣΟ ΕΚΑΝΕ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ.
      ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΝΟΧΛΕΙ?

      • A.M. avatar
        A.M. @ ΣΟΝ ΠΕΝ 08/01/2011 18:02:44

        @ ΣΟΝ ΠΕΝ
        Εμένα ποτέ δεν με ενοχλούσε επειδή θεωρούσα από πάντα πως η διπλωματία είναι εκ των ούκ άνευ μυστική.

        @Λευκοθέα
        Κάπως έτσι αντιλαμβάνομαι τα σχέδια ΌΧΙ των τούρκων αλλά των ΗΠΑ και των πολυεθνικών εταιρειών πετρελαιοειδών>
        Με λίγο λόγια οι ΗΠΑ και οι πολυεθνικές έχουν οργανώσει το παιχνίδι στα μέτρα τους για να καρπωθούν τον πλούτο του Αιγαίου και υποχρεώνουν Ελλάδα και Τουρκία να τα βρούν θέλουν δεν θέλουν για «να μπρούν να κάνουν τις δουλειές τους με την ησυχία τους».
        Και ειλικρινά δεν ξέρω τι σοβαρά περιθώρια αντίδρασης μπορεί να έχει η Ελλάδα απέναντι στις ΗΠΑ και στις πολυεθνικές.
        Το θέμα στο βάθος του δεν είναι ελληνοτουρκικό αλλά ΗΠΑ-πολυεθνικών απ την μία και Ελλάδας-Τουρκίας απ την άλλη.
        Οι πολυεθνικές θα κάνουν τις εξορρύξεις και θα τσεπώνουν τα χοντρά λεφτά και Ελλάδα και Τουρκία τα ψίχουλα (αν και η Τουρκία ΔΕΝ δικαιούται απ το Αιγαίο ΟΎΤΕ τα ψίχουλα).

        • Λευκοθέα avatar
          Λευκοθέα @ A.M. 08/01/2011 19:28:23

          Α.Μ.
          έχεις δίκιο. Συμφωνώ ότι
          η Τουρκία έχει πλάτες Αμερικής.
          Ειδικά της κυβέρνησης Ομπάμα.

          Έχω μια ένσταση όμως:
          Γιατί δεν ορίζουμε κοινή ΑΟΖ με την Κύπρο;
          Γιατί να τα μοιραστούμε με την Τουρκία;
          Γιατί να τα μοιραστούμε με την Αίγυπτο;

          Και η δήθεν "απειλή πολέμου" είναι προπαγάνδα χειρίστου είδους. Θα κηρύξει πόλεμο η Τουρκία για όσο ακόμα είμαστε κράτος-μέλος της ΕΕ;
          Τα ίδια ψεύδη διέδιδαν οι κύκλοι ΓΑΠ και για το σχέδιο Ανάν. Ότι η Κύπρος θα καταστραφεί.

          Και τώρα με την ΑΟΖ Κύπρου-Ισραήλ,
          η Τουρκία έφαγε ήττα. Και τί έγινε;
          Της δίνουμε εμείς τα δικά μας για να την παρηγορήσουμε.

          Λυπάμαι, Α.Μ.
          αλλά πιστεύω ότι το σκύψιμο στους Τούρκους, είναι πρωτίστως δική μας ευθύνη.
          Οι πολιτικοί μας θα πάρουν μίζα. Και εμάς θα μας ταΐσουν αποβλάκωση για ακόμα μια φορά.
          Το κακό είναι ότι τα περιθώρια στενεύουν. Τα κοιτάσματα αυτά είναι η τελευταία μας ευκαιρία.
          Αν βάλουν χέρι και σε αυτά, ποιά νομίζεις ότι θα είναι η συνέχεια;
          Όσο το σκέφτομαι μάλλον έχει δίκιο ο Πάγκαλος

          • A.M. avatar
            A.M. @ Λευκοθέα 08/01/2011 22:45:14

            Για την ώρα ΔΕΝ έχουμε παραχωρήσει κάτι συγκεκριμένο στην τουρκία (αν και σε συμβολικό επίπεδο έχουν γίνει παραχωρήσεις και μάλιστα σοβαρές όπως το κατέβασμα της σημαίας απ τα Ίμια και άλλα...)

            Το θέμα μας όμως είναι το τι εμείς θέλουμε να συμβεί ή το τι είμαστε ικανοί να επιβάλλουμε να - ή να μήν - συμβεί στο Αιγαίο και στην Θράκη;
            Γιατί προσωπικά πιστεύω πως παραχωρείς είτε με διαπραγματεύσεις είτε με πόλεμο αυτά που δεν μπορείς να υπερασπιστείς.
            Γιατί ακόμα και οι διαπραγματεύσεις πόλεμος είναι και για να διαπραγματευτείς ως ίσος απαιτείται να έχεις διαπραγματευτική ισχύ μεταφραζόμενη - κυρίως αλλά όχι μόνον - σε στρατιωτική, οικονομική και διπλωματική δύναμη.

            Νομίζω πως κάπου το έχω ξαναγράψει.. σχετικά προφατο παράδειγμα η πρώην Γιουγκοσλαβία.
            Αντιστάθηκε ο Μιλόσεβιτς στα σχέδια των ΗΠΑ και των Γερμανών και διαλύθηκε η Γιουγκοσλαβία με όλες τις τραγικές συνέπειες εκείνων των πολέμων. Την διέλυσαν εις τα εξ ών συνετέθη δηλαδή οι ΗΠΑ και η ΕΕ.

            Δηλαδή η δική μου εδώ και χρόνια απορία είναι:
            οι πολιτικοί μας κάνουν την πάπια επειδή γνωρίζουν κάτι το οποίο δεν υπάρχει τρόπος ή ισχύς για να το αντιστρέψουν ή από πρόθεση προδοσίας της χώρας;

            Ειλικρινά δεν μπορώ για παράδειγμα να φανταστώ έναν πολιτικό Έλληνα οποιασδήποτε παράταξης να μπορούσε να καταλάβει για παράδειγμα χωρίς κόστος την Αδριανούπολη και να μην το έκανε. Εννοώ να μεγαλώσει την Ελλάδα με ελάχιστο κόστος και χωρίς διεθνή αντίποινα αλά πρώην Γιουγκοσλαβία.

            Αντιστρέφοντας τον παραπάνω συλλογισμό μου συνεχίζω ακόμα να μην μπορώ να πιστέψω πως υπάρχει Έλληνας πολιτικός που να γνωρίζει πως η Ελλάδα έχει την ισχύ να υπερασπιστεί τα κυριαρχικά δικαιώματα της χώρας χωρίς τραγικές συνέπειες - όπως στην πρώην Γιουγκοσλαβία - και να μην το κάνει αλλά να επιλέγει μια διαρκή υποχωρητικότητα και μια συρρίκνωση της χώρας σε όλα τα επίπεδα.

            Μήπως απλώς έχει δοθεί γραμμή απ τις ΗΠΑ «ή συμβιβάζεστε ή σας κάνουμε Βελιγράδι το '90» με βομβαρδισμούς και σας σβήνουμε απ τον χάρτη σαν Ελλάδα κάνοντάς σας 4 κράτη;

            Και εάν έχει διατυπωθεί τέτοιες απειλές όχι απ την τουρκία αλλά απ τις ΗΠΑ ποιά θα ήταν η καλύτερη επιλογή μας σαν χώρα;
            Να μπούμε σε μια πολεμική σύρραξη και ότι γίνει έγινε;
            ή να βρούμε τον λιγότερο οδυνηρό συμβιβασμό για την χώρα;

            Αν το δίλημμα είναι το παραπάνω τι αποφασίζει ο κάθε Έλληνας πολίτης και πατριώτης;

            ΔΕΝ γράφω παραπάνω τι εγώ ΘΈΛΩ να γίνει, προς Θεού!

            Διατυπώνω τους συλλογισμούς μου προσπαθώντας να ερμηνεύσω - και να δικαιολογήσω αν γίνεται - την στάση της πολιτικής ηγεσίας της χώρας συνολικά εδώ και 20 περίπου χρόνια με τις διαρκείς υποχωρήσεις σε όλα.
            Θέλουν και υποχωρούν ή τους έχουν βάλει την θηλιά στον λαιμό και κάθε τόσο την τραβάνε και λίγο περισσότερο;;
            Βλέποντας και την τύχη του Κώστα Καραμανλή και το τι έγινε στην χώρα με το που πήγε και υπέγραψε τον αγωγό... φοβούμαι πως μάλλον τους έχουν στην άκρη του γκρεμού.. και ότι η μόνη αξιοπρεπής λύση της Ελλάδας είναι όχι το να μην πέσει στον γκρεμό - αυτό είναι αδύνατον χωρίς να συμβιβαστεί - αλλά να απειλήσει και να κάνει σαφές πως σοβαρολογεί ότι θα παρασύρει μαζί της στον γκρεμό και όποιους την έφεραν στην άκρη του γκρεμού (σαν χώρα από πολλές απόψεις).
            Δύσκολες εποχές.
            Δύσκολες αποφάσεις.

  26. Λευκοθέα avatar
    Λευκοθέα 08/01/2011 17:07:00

    Ταπεινές απορίες:
    -Είδατε κανέναν άλλον Πρωθυπουργό ανεξάρτητης χώρας
    να παρίσταται στο Ερζερούμ;
    -Είδατε ποτέ τον ΓΑΠ να έχει μιλήσει ποτέ (έστω ως ΥπΕξ) σε αντίστοιχη μάζωξη Ελλήνων Πρέσβεων;
    -Γιατί η Ελληνική Κυβέρνηση αγνοεί τις εκκλήσεις των Κυπρίων για κοινή ΑΟΖ;

    Η μόνη απάντηση που μπορώ να δώσω με σιγουριά είναι στο εξής:
    -Γιατί ο ΓΑΠ κάνει μυστική διπλωματία;
    Όχι φυσικά γιατί φοβάται εμάς τα πρόβατα,
    αλλά επειδή η ελληνική ΑΟΖ είναι και ευρωπαϊκή ΑΟΖ.
    Αν δεν ήταν αυτό το εμπόδιο,
    ήδη θα είχαν κάνει ανακοινώσεις για συν-εκμετάλλευση.
    Και αυτό λύνεται όμως με την ανάθεση στην κατάλληλη ευρωπαϊκή εταιρία.
    Και έτσι εξηγείται το ταξίδι στο Παρίσι.

  27. φωτεινη avatar
    φωτεινη 08/01/2011 17:10:35

    κι εσυ βρε τιραμολα πως θα χαρακτηριζες αυτον που τραβαει μπιστολι και μετα του το βαζουνε στον κ...ο;η μαλλον στο δικο μας ,διχως εσυ να εξαιρεισαι φυσικα..εμεις τουλαχιστον διαμαρτυριομαστε.εσυ οχι .γιατι;

  28. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 08/01/2011 17:12:21

    Οφείλουμε όλοι να κατανοήσουμε, ανεξάρτητα αν δεν το κατανοούν ο Έλληνας πρωθυπουργός και κάποιοι που αυτοπροσδιορίζονται ως ειρηνιστές, ότι το Αιγαίο και η Θράκη είναι εμπόλεμες ζώνες και τουλάχιστο στο ορατό μέλλον δεν υπάρχει περίπτωση να εξελιχθούν σε ζώνες ειρήνης. Όσοι το πιστεύουν αυτό, το λιγότερο που μπορώ να τους προσάψω είναι αφέλεια. Αν όμως κατέχουν θέσεις ευθύνης, ηλιθιότητα ολιγότητα και ανικανότητα.

    Το ότι το Αιγαίο είναι εμπόλεμη ζώνη είναι πρωτίστως ζήτημα ιστορίας Γεωγραφίας και ισχύος.

    Ιστορίας διότι ανάμεσα σε μας και την Τουρκία υπάρχει αίμα, δουλεία, σφαγές, βίαιοι εξισλαμισμοί, χαμένες πατρίδες, διωγμοί και γενοκτονίες. Ακόμη οι σημερινή Τουρκία δεν μπορεί να συγχωρήσει ότι ο πρώην σκλάβος μπόρεσε και απελευθέρωσε τη σημερινή Ελλάδα και όχι μόνο αυτό, αλλά έφθασε στις πύλες της Κωνσταντινούπολης και της Άγκυρας. Και γνωρίζουν πολύ καλά οι Τούρκοι ότι αν δεν υπήρχαν οι αναστολές του Βενιζέλου και η ανεπάρκεια του Γούναρη, σήμερα δεν θα υφίσταντο σαν κράτος.

    Γεωγραφίας διότι θεωρούν την χώρα τους ήδη μια μεγάλη δύναμη, διάδοχο μιας αυτοκρατορίας και αδυνατούν να συγχωρήσουν ότι τα νησιά του ανατολικού Αιγαίου τους κλείνουν την έξοδο στην ανοικτή θάλασσα. Δεν συγχωρούν τους ηγέτες τους του 1922, που μολονότι νίκησαν κατά κράτος τον Ελληνικό στρατό στη Μ. Ασία, δεν έπραξαν τα δέοντα για να καταλάβουν τα νησιά του ανατολικού Αιγαίου. Αδυνατούν να αντιληφθούν ότι για να κάνουν μπάνιο θα πρέπει να παίρνουν την άδεια των Ελλήνων (Ντεμιρέλ). Τα αισθήματά τους είναι ανάλογα με αυτά που θα κατείχαν και μας, αν η Αίγινα και Εύβοια ήταν Τουρκικές.

    Ισχύος διότι η Τουρκία θεωρεί τον εαυτό της μεγάλη δύναμη, διάδοχο της μεγάλης Οθωμανικής αυτοκρατορίας. Η σημερινή Τουρκία πάσχει από μεγαλοϊδεατισμό. Διαθέτει μια από τις ισχυρότερες στρατιωτικές δυνάμεις τις οποίες καθημερινά μεγενθύνει. Οι βλέψεις της είναι σε όλο τον περίγυρό της και καλύπτει την έκταση της πρώην Οθωμανικής αυτοκρατορίας. Τα βήματά της για να αναδειχθεί αρχικά σε μια μεγάλη αυτόνομη περιφερειακή δύναμη, είναι καθαρά και μελετημένα. Οι σοβαρότερες απειλές που πιστεύει ότι αντιμετωπίζει, είναι η Ελλάδα και το Κουρδικό. Δεν είναι δε άσχετο ότι προς την Ελλάδα έχουν προσανατολισμένες και τις πλέον αξιόλογες στρατιωτικές δυνάμεις τους.

    Οι Τούρκοι θέλουν τον έλεγχο του Αιγαίου, τίποτε λιγότερο, πιθανό όμως πολλά περισσότερα. Όποιος Έλληνας δεν το αντιλαμβάνεται αυτό, είναι απλά ανόητος.

    Το Αιγαίο είναι για την Τουρκία ζωτικός χώρος, ο οποίος όμως δεν της ανήκει. Για περισσότερες πληροφορίες και για το πώς βλέπουν οι Τούρκοι το Αιγαίο, αρκεί να διαβάσει κάποιος τον Νταβούτογλου.

    Η προσπάθεια της Τουρκίας για την επικράτηση στο Αιγαίο και για την αφαίρεση του ελέγχου του από την Ελλάδα είναι συνεχής και συνεπής τα τελευταία σαράντα χρόνια. Με μια σοβαρή και μάλλον αποτελεσματική πολιτική, ωθούν την Ελλάδα στο όριο και όποιος αντέξει. Δυστυχώς όμως από την πλευρά μας τα τελευταία 15 χρόνια έχουν κυριαρχήσει πολιτικές φόβου, υποχώρησης, ενδοτισμού και συμβιβασμού.

    Για να αντιμετωπίσουμε την Τουρκία απαιτείται γνώση, ενημέρωση, σοβαρότητα, ισχυρή ηγεσία, δυνατό εσωτερικό μέτωπο, αποτελεσματική διπλωματία, σταθερά πατριωτική πολιτική και ισχυρές ένοπλες δυνάμεις για το φόβο των Ιουδαίων.

    Με την Τουρκία μπορούμε να συζητάμε για εμπόριο, για πολιτισμό, για τουρισμό και πολλά άλλα. Δεν έχουμε να συζητήσουμε τίποτε για τα κυριαρχικά μας δικαιώματα.

    ΥΓ. Πήγε ο ΓΑΠ στο Ερζερούμ και τους είπε ότι «οι υπερπτήσεις πάνω από τα Ελληνικά νησιά μπορεί για σας να είναι ρουτίνα, αλλά δεν είναι για μας». Και οι χειραγωγοί των ΜΜΕ έκαναν χαρούλες. Κάνουν χαρά για μια φοβική πολιτική. Μια μόνο κουβέντα όφειλε ο πρωθυπουργός. «Την επομένη φορά που θα παραβιάσετε την κυριαρχία μας θα αναχαιτιστείτε και κάθε συζήτηση για την ένταξή σας στην ΕΕ θα σταματήσει». Γενικά όμως δεν συζητάς με κανένα που σε απειλεί.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Αρματιστής 08/01/2011 18:13:06

      Καλησπέρα Αρματιστή.

      Αφού σημειώσω ότι γενικά συμφωνώ με τα λεγόμενά σου, θα σε καλούσα να ξανασκεφτούμε τη ζοφερή περιγραφή της κατάστασης, που μόλις παρουσίασες και υπο το πρίσμα των εξής παραμέτρων:

      -Η Τουρκία είναι μια χώρα με 70 εθνότητες που καταπιέζονται, χωρίς πολιτιστικά, εθνικά ή άλλα ανθρώπινα δικαιώματα και αυτή η κατάσταση είναι αντικείμενο διαρκούς πίεσης από Ευρωπαίους και Αμερικανούς για να αλλάξει.
      - Η Τουρκία καίτοι εμφανίζει υψηλούς ρυθμούς ανάπτυξης, ο όποιος πλούτος, δεν διανέμεται ομοιόμορφα στον πληθυσμό, αλλά τον καρπώνεται η πολιτικοδιπλωματικοστρατιωτικο ελίτ της, με αποτέλεσμα τεράστιες κοινωνικές ανισότητες και αδικίες.
      - Η Τουρκία διαθέτει ένα από τα μεγαλύτερα ποσοστά αναλφαβατισμού στην περιοχή μας, για να μην πω το μεγαλύτερο, οι δε κοινωνικές της δομές και τα ήθη που ακόμη επικρατούν, ειδικά στην Ανατολία, παραπέμπουν στο μεσαίωνα.
      - Η Τουρκία εξακολουθεί εδώ και 20 χρόνια και παραπάνω να έχει τη χαίουσα πληγή του κουρδικού στο μαλακό και ενεργειακά πλούσιο υπογάστριό της, στα νοτιο ανατολικά.
      -Η Τουρκία παρά τις εξαγγελίες περί του αντιθέτου, εξακολουθεί και δεν έχει ομαλοποιήσει τις διπλωματικές και πολιτικές της σχέσεις με την Αρμενία.
      - Η Τουρκία αντιμετωπίζει δύο ελληνικά κράτη στην προσπάθεια ένταξής της στην ΕΕ, όπου το ένα (η Ελλάς) παίζει τον καλό μπάτσο, στηρίζοντας την ενταξιακή υποψηφιότητά της ενώ το άλλο (Κύπρος) παίζει τον κακό μπάτσο, ζητώντας πλήρη αναγνώριση του ευρωπαϊκού κεκτημένου και αναγνώριση της Κυπριακής Δημοκρατίας.
      - Η Τουρκία δεν διάγει τις καλύτερες μέρες της στις τουρκοαμερικανικές σχέσεις τόσο με αφορμή την επαμφοτερίζουσα στάση της Τουρκίας στο Ιράκ, όσο κυρίως με τα ανοίγματά της, σε χώρες του πρώην άξονα του Κακού, δηλαδή Συρία, Ιράν.
      - Η Τουρκία πρόσφατα, με την νεοσουλτανική μεγαλομανία της, κατάφερε και κλόνισε την εμπιστοσύνη ενός στενού μέχρι πρότινος συμμάχου της, του Ισραήλ, από το οποίο αντλούσε πολύτιμη βιομηχανική και τεχνική συνεργασία και πολιτική στήριξη μέσω των λόμπυς. Τη θέση της Τουρκίας επιχειρεί (ελπίζω προσεκτικά) να αναλάβει η Ελλάς και η Κύπρος
      - Η Τουρκία δαπανά τεράστια ποσά για εξοπλισμούς, πολεμική βιομηχανία και συντήρηση ενός τεράστιου, πλην όμως δυσκίνητου στρατεύματος, προκειμένου να υποστηρίξει την δήθεν νεοοθωμανική πολιτική της, γνωρίζει όμως ότι οι δαπάνες αυτές δεν μπορούν να συνεχιστούν με τέτοια ένταση επί μακρόν, διότι θα την γονατίσουν οικονομικά και σύντομα δεν θα μπορεί να συντηρήσει αυτους τους αριθμούς.
      -Η Τουρκία μολονότι μπορεί να επηρεάζει την μεγάλη και οργανωμένη Τουρκική μειονότητα στη νότια Βουλγαρία, δεν διαθέτει, εξ αυτού και μόνο λόγου, απολύτως ομαλές και φιλικές σχέσεις με αυτή τη χώρα, κάτι που αντιθέτως έχουμε εμείς με τη Βουλγαρία, και μόνο ίσως εκ του λόγου ότι μοιραζόμαστε κοινές ανησυχίες στα θέματα των μειονοτήτων.
      -Η Τουρκία καίτοι διαθέτει τεράστια παραλιακή ζώνη κατά μήκος των ακτών της Μ. Ασίας, δεν έχει το απαραίτητο βάθος στην ακτογραμμή της προκειμένου να αξιοποιήσει το παραλιακό της μέτωπο. Όπως μου έλεγε Τούρκος συνομιλητής κάποτε, "αν αποφασίσετε (ενοούσε την Ελλάδα) να επεκτείνετε τα χωρικά σας ύδατα στα 12 μίλια, για να πάμε για μπάνιο, θα χρειαζόμαστε διαβατήριο!".
      - Η Τουρκία με τη στροφή της προς τον ισλαμισμό, έστω και τον πιο light, έχει καταφέρει να θορυβήσει ευρωπαϊκές πρωτεύουσες που φιλοξενούν μεγάλες τουρκικές μειονότητες στο έδαφός τους ιδιαίτερα και υπό το πρίσμα της διογκούμενης επιθετικότητας του ριζοσπαστικού Ισλάμ.
      - Η Τουρκία μολονότι επενδύει στις σχέσεις της με την Αλβανία και η ΦΥΡΟΜ, γνωρίζει, και το κυριότερο και οι ίδιες αυτές οι χώρες γνωρίζουν, ότι η επιβίωσή τους και η πολιτική τους σταθερότητα και το μέλλον δεν παιρνούν από την Άγκυρα, αλλά από τις ορέξεις της Αθήνας, η οποία είναι το μόνο κράτος στην περιοχή που μετέχει σε ΝΑΤΟ, ΕΕ και Ζώνη Ευρώ.
      - Τέλος, η Τουρκία και ειδικά η πολιτικοστρατιωτική της ελίτ, μολονότι πασχίζει να αποδείξει ότι δεν αποτελεί η Ελλάς απειλή για αυτούς, στην πραγματικότητα μας τρέμουν και μας φοβούνται. Όταν κάποτε, πάλι με Τούρκο συνομιλητή, κουβεντιάζαμε τα ελληνοτουρκικά και τις προκλήσεις της Άγκυρας μου είπε το αμίμητο "Από το 1821 και εντεύθεν η Ελλάς έχει αυξήσει με διαρκείς πολέμους το μέγεθός της κατά επτά σχεδόν φορές με τελευταία προσθήκη τα Δωδεκάνησα, το 1948. Αντιθέτως, εμείς (η Τουρκία) διαρκώς συρρικνωνόμαστε και από την Οθωμανική Αυτοκρατορία των τριών ηπείρων και των 100 εθνών, μέσα σε σχεδόν 190 χρόνια έχουμε χάσει το 90 %των εδαφών μας..."

      Από τα παραπάνω εγώ ρωτώ με πάσα αφέλεια και απορία...

      Ποιος σας φαίνεται πιο στριμωγμένος; Ποιος σας φαίνεται πιο φοβισμένος; Ποιος, εν πάσει περιπτώσει είναι αυτός που πιέζεται και πιέζει;

      Η Ελλάς έχει το μαχαίρι και το καρπούζι, που λένε και στο χωριό μου αναφορικά με τα ελληνοτουρκικά. Αν θα το χρησιμοποιήσει σωστά είναι ζήτημα ηγεσίας, συγκυρίας, και ευρύτερων συμμαχιών και συμφερόντων στην περιοχή.

      Ο ΓΑΠ φαίνεται ότι, τουλάχιστον σε όσα δηλώθηκαν μπροστά στις κάμερες, δεν είπε ή δεν έκανε πατάτα. Ελπίζω ότι ούτε στις κατ' ιδίαν συναντήσεις του να πήρε το ρίσκο να δεσμεύσει τη χώρα για κάτι, που θα το βρούμε μπροστά μας για πολύ καιρό.

      Όχι τόσο γιατί δεν θα ήθελε ίσως, αλλά γιατί ως πολιτικός πρέπει να σκεφτεί το πολιτικό του μέλλον και, υπ' αυτή την έννοια, θα ήταν πολιτική αυτοκτονία να εισέλθει τώρα σε ολική ρύθμιση των ελληνοτουρκικών, ενόσω διαρκώς χάνει πολύτιμο πολιτικό κεφάλαιο στο εσωτερικό, εξαιτίας των αποτελεσμάτων της εφαρμογής της πολιτικής του Μηνμομίου...

    • Νίκος avatar
      Νίκος @ Αρματιστής 08/01/2011 22:10:37

      Έτσι ακριβώς Αρματιστή. Έχουμε εδώ και πάνω απο 35 χρόνια πόλεμο ελαφράς εντάσεως με εξάρσεις για θερμό που και πού και η ελίτ παριστάνει την μωρή παρθένα.

  29. A.M. avatar
    A.M. 08/01/2011 17:13:14

    @Λευκοθέα έγραψε:
    «...επειδή η ελληνική ΑΟΖ είναι και ευρωπαϊκή ΑΟΖ.»

    Αυτή είναι η πιθανότερη εκδοχή.
    Και γι αυτό μάλλον ακούσαμε πριν λιγες μέρες και για »σύνορα της ΕΕ στον Έβρο» κάτι που δεν θυμάμαι να τόχουμε ξανακούσει επίσημα.

  30. Λευκοθέα avatar
    Λευκοθέα 08/01/2011 17:21:32

    Ευχαριστώ, αγαπητέ Α.Μ.
    Ίσως πρέπει να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε ομαδικά
    μήπως και βγάλουμε άκρη
    σε αυτό το θολότατο τοπίο παραλογισμού

  31. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 08/01/2011 17:23:50

    Τις παραμονές του Ελληνοαλβανικού έπους η Ελλάδα βρισκόταν σε συνθήκες Εθνικής κατάθλιψης.
    Η βοήθεια από την Αγγλία ενοψη του επερχόμενουβπολέμου δεν υπόσχετο σημαντικά πράγματα, η δε προκλήσεις από πλευράς Ιταλίας δεν περιορίστηκαν στον τορπιλισμό της Έλλης.
    Επανειλημμένως Ιταλικά αεροπλάνα βομβάρδισαν και πολυβόλησαν Ελληνικά πλοία και υποβρύχια μέχρι και έξω από τη Σαλαμίνα.
    Η Ελληνική στάση ήταν απόλυτα συγκρατημένη.
    Όμως το συλλογικό μας Εθνικό υποσυνείδητο διατελούσε εν βρασμώ.
    Οι αλλεπάληλες προσβολές συσσώρευσαν εκρηκτική ενέργεια πολλών μεγατόνων στη ψυχή των Ελλήνων.
    Έτσι όταν ήρθε τελικά ο πόλεμος αυτή η ενέργεια εκδηλώθηκε ως Ιερή πολεμική τρέλα.
    Αυτή η τρέλα που πιάνει τους φιλειρηνικούς κατά τα άλλα Έλληνες όταν η προσβολή της εθνικής τους αξιοπρέπειας ξεπερνά τα όρια της λατρείας τους για την ειρήνη.
    Με τις σημερινές λοιπόν συνθήκες προσβολής της αξιοπρέπειάς μας από τις συνεχείς προκλήσεις των Τούρκων δεν υπάρχει καμία δυνατότητα σε κανεναν να προβεί σε οποιαδήποτε υποχώρηση.
    Εκείνο όμως που φοβάμαι είναι ότι υπάρχει η διάθεση.
    Φοβάμαι ότι βρισκόμαστε μπροστά σε μια επιχείρηση γοητείας και μαστιγίου από πλευράς Τούρκων.
    Επιχειρείται με συμμετοχή του ντόπιου κατεστημένου (βλέπε Τουρικά σίριαλ)
    να προκληθούν αισθήματα συμπάθειας προς τους Τούρκους.
    Να έρθουν οι Έλληνες ψυχικά πιο κοντά στους Τούρκους.
    Την παραχώρηση του ορφανοτροφείου της Πριγκήπου στο Πατριαρχείο θα ακολουθήσει το άνοιγμα της Χάλκης καθώς και άλλα ανώδυνες υποχωρήσεις μπροστά στις τεράστιες διεκδικήσεις των Τούρκων.
    Ταυτόχρονα η στρατιωτικές επιδειξεις ισχύος θα προβάλουν τους κινδύνους από μια πολιτική αντιπαράθεσης.
    Έτσι σιγά -σιγά θα επιχειρηθεί η λογική της συναλλαγής αφού θα έχει συντελεστεί η ψυχολογική προσέγγιση των δύο λαών ύστερα από τις "γενναίες υποχωρήσεις" της Τουρκίας.
    Σε αυτή τη λογική φοβάμαι ότι κινείται και η επίσκεψη του Πρωθυπουργού στο Ερζερούμ.
    Το να βλέπουν οι Έλληνες τον Πρωθυπουργό τους να τα "χώνει" στους τρομερούς Τούρκους μέσα στο σπίτι τους και αυτοί να τον χειροκροτούν, ασφαλώς σε αυτή την κατεύθυνση λειτουργεί και δεν υπηρετεί ΤΙΠΟΤΕ άλλο.
    Ας μένουμε ξύπνιοι.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ ΣΟΝ ΠΕΝ 08/01/2011 17:37:45

      Αν κρίνουμε από τις περιπέτειες που πέρασε η Ελλάδα κατά τον Β'ΠΠ και τις συνέπειες που ζήσαμε επί δεκαετίες, καλύτερα να μην βρεθούμε ποτέ σε παρόμοιο δίλημμα του στυλ ελευθερία ή θάνατος.

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ Κάποιος 08/01/2011 19:57:58

        Για οποιοδήποτε τίμημα, Κάποιε?

      • Maximilien avatar
        Maximilien @ Κάποιος 08/01/2011 20:12:43

        Προτιμότερη είναι η ειρήνη από τον πόλεμο, εννοείται, αλλά δεν εξαρτάται και από μας. Όταν επιβληθεί το δίλημμα τότε καλύτερα να επιλέξεις τον πόλεμο από μια επαίσχυντη ειρήνη. Έτσι είναι η ζωή, σκληρή γεμάτη δύσκολες επιλογές, τι να κάνουμε τώρα.

        • taxidriver avatar
          taxidriver @ Maximilien 08/01/2011 20:17:59

          Si vis pacem, para
          bellum

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΣΟΝ ΠΕΝ 08/01/2011 18:51:13

      Με μία διαφορά. Το 1940, το βιοτικό επίπεδο ήταν τέτοιο, που ο μέσος Έλληνας δεν είχε τίποτα για να το χάσει.

      Τώρα, άντε πες του να απαρνηθεί το iPhone, το SUV, τη μαιζονέτα και την "απόδραση" στην Αράχωβα για να πάει στον Έβρο να πολεμήσει...

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ Αυριανιστής 08/01/2011 20:09:16

        Ούτε οι Εγγλέζοι δεν είχαν να χάσουν τίποτα?
        Αυτές είναι απόψεις ενός παρηκμασμένου Έθνους και όχι αποτέλεσμα της ευζωίας μας.
        Της ευζωίας των χοίρων στο νησί της Κίρκης.
        Έχει περισσότερο σχέση με τις αξίες που μάθαμε να υπηρετούμε.
        Αν π.χ όταν προσβάλουν χυδαία την αδελφή σου ή τη γυναίκα σου που συνοδεύεις έχεις την παρόρμηση να πλακωθείς ή λες έλα δε βαριέσαι και τί έγινε?
        Έχει σημασία αν ζεις καλά ή δεν έχεις να χάσεις τίποτα?
        Αν υποχωρείς τότε προκαλείς και προσκαλείς τον πόλεμο, γιατί αυτό που τώρα είσαι διατεθημένος να προσφέρεις έναντι των διεκδικήσεων της άλλης πλευράς, αύριο δε θα φθάνει.

        • Maximilien avatar
          Maximilien @ ΣΟΝ ΠΕΝ 08/01/2011 21:34:45

          "Αν π.χ όταν προσβάλουν χυδαία την αδελφή σου ή τη γυναίκα σου που συνοδεύεις έχεις την παρόρμηση να πλακωθείς ή λες έλα δε βαριέσαι και τί έγινε?"

          =================

          βέβαια, ο Έλληνας παριστάνει τον μάγκα και το κουτσαβάκι στην καθημερινή του ζωή (ξέρεις ποιος είμαι εγώ και τα λοιπά) αλλά στην δημόσια ζωή λέει άστους άλλους να βγάλουν το φίδι από την τρύπα. Δεν είναι ότι καλοπερνάει είναι ότι τον έχουν παραμυθιάσει ότι θα βρίσκονται πάντα οι μ@@@@ να βγάλουν τα κάστανα από τη φωτιά. Μόλις πιάσει φωτιά ο απαυτός του θα δεις πως θα ξυπνήσει και θα αλλάξει το τροπάρι. Μόνο τότε που μπορεί να είναι πολύ αργά.

    • Νίκος avatar
      Νίκος @ ΣΟΝ ΠΕΝ 08/01/2011 22:15:09

      Το '40 είχαμε επίσης εμπειροπόλεμους στρατηγους απο τους Βαλκανικούς. Τώρα, με εξαιρέσεις λίγες μάλλον, πιστεύω ότι το δημοσιουπαλληλίκι έχει καταφάει σαν σκώρος την ψυχή πολλών. Χρειαζόμαστε και πολίτες-στρατιώτες όχι μόνο επαγγελματίες καρριερίστες.

  32. jak12345 avatar
    jak12345 08/01/2011 17:49:56

    το σχόλιο του alenaki πέρασε απαρατήρητο απο όλους σας. Μπράβο alenaki διότι χρειάζεται να γνωρίζουμε το Διεθνές Δίκαιο και πώς μπορούμε να το εκμεταλευτούμε εάν θέλουμε φυσικά υπέρ μας.

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ jak12345 09/01/2011 01:44:14

      Οι Τούρκοι δικδικούν το "ΔΙΚΙΟ" τους αδιαφορώντας για το ΔΙΚΑΙΟ.
      Οι ισχυρές χώρες πρώτα βρίσκουν τη λύση και μετά την προσαρμόζουν στο Δίκαιο.
      Καλό είναι να γνωρίζουμε το δίκαιο αλλά δεν βοηθάει και πολύ τη συζήτησή μας, όπου αναζητούμε πολιτικές λύσεις.
      Ο Νταβούτογλου στο βιβλίο του "Το Στρατηγικό βάθος" όπου αναφέρεται στις επιδιώξεις της Τουρκίας, πουθενά δεν αναζητεί την συνδρομή του Δικαίου.
      Για την Κύπρο μάλιστα γράφει ότι η Τουρκία παρότι έχει ηθική υποχρέωση να προστατεύει τους αδελφούς της Τουρκοκυπρίους, το ενδιαφέρον της για την Κύπρο θα έπρεπε να΄είναι κορυφαίο ακόμη και στην περίπτωση που δεν υπήρχε ούτε ένας Τούρκος στο νησί.

  33. spiros avatar
    spiros 08/01/2011 18:06:29

    Ακούστηκε ότι η εκμετάλλευση των ΑΟΖ θα δοθεί σε Αμερικανικές εταιρείες. Άρα , έπρεπε να μπούμε στο ΔΝΤ και στην συνέχεια να αναγκαστούμε να δώσουμε την εκμετάλλευση σε Αμερικανικές εταιρείες. Αυτό του είπαν να κάνει αυτό κάνει . "Γκαρντάσια" εξάλλου. Η αναμονή όπως φαίνεται είναι οι εκλογές στην Τουρκία και η χρεοκοπία η δική μας για να δέσει το γλυκό. Αυτοί είναι οι μόνοδρομοι που θα ακολουθηθούν. Λέτε να γλυτώσουμε το αιματοκύλισμα;

  34. παραέλληνας avatar
    παραέλληνας 08/01/2011 19:12:32

    αποκλειστικό, όλος ο διάλογος ερντογάν-ντουγάν στο ερζερούμ.

    μετά τους λεονταρισμούς και τους βρυχηθμούς του ποντικού, τον πιάνει ο τούρκος αγκαζέ, τον πάει παραδίπλα και του λέει:
    - oglan oglan kalk gidelim, sigaranı fenerini yak gidelim, ne güzel oglan, babası çoban, καθώς και μερικά ακόμη. σύμφωνα με πληροφορίες ο μίκυ αφού απόρρησε πού ήξερε ο τούρκος πως ο μπαμπάς του ήταν τσοπάνος, απάντησε:
    - ά να χαθείς.

    όλη η πρόταση του ερντογάν για συνδιαχείρηση του αιγαίου, όπως μαγνητοφωνήθηκε από πράκτορα της μιτ:

    http://www.youtube.com/watch?v=hGNnHUZmQpE

    όσων οι παππούδες γεννήθηκαν όπως βλέπεις στο χάρτη τον ποταμό έβρο στη θράκη από ένα χιλιοστό και πέρα δεξιότερα, επιτρέπεται να κλάψουν λίγο.

    αφιερωμένο στον μεγάλο τραγουδιστή, εξαιρετικά.

    "ουζούν αντάμ, ακμάκ ολούρ."

  35. Κατερίνα Κ. avatar
    Κατερίνα Κ. 08/01/2011 20:08:12

    Ο ΓΑΠ πιθανόν να πήρε εντολή από τον υπερατλαντικό πάτρωνά του, για να παρευρεθεί στο Ερζερούμ. Το πρόβλημα είναι εάν γνωρίζει τη βαθύτερη έννοια των αρχών του Διεθνούς Δικαίου που διαβάζει στις ομιλίες του, γιατί αν δεν σπουδάσεις το δημόσιο και το ιδιωτικό διεθνές δίκαιο, ως και τη διπλωματική ιστορία όσο και να γράφουν οι σύμβουλοι τις ομιλίες, τα θέματα δεν προωθούνται στις διεθνείς συναντήσεις. Στο σημείο αυτό θα πρέπει να παραφράσουμε από την Καινή Διαθήκη αυτό που είπε ο Φίλιππος στον Αιθίοπα ο οποίος ανεγίγνωσκε τις γραφές.
    " Άρα γιγνώσκεις α αναγιγνώσκεις"

  36. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 08/01/2011 20:37:28

    Jak12345, N.Kαλλιθεάτη, σας ευχαριστώ, καιρός είναι να εντάξουμε στο καθημερινό μας λεξιλόγιο την έκφραση ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΟΣ για το Αιγαίο.
    Το σχόλιο είναι από το www aigaio org όπου με τίτλο "Η ανούσια συζήτηση για την ΑΟΖ" καταδεικνύεται ότι προτεραιότητα έχει η κήρυξη του Αιγαίου σε Αρχιπέλαγος, και υφαλοκρηπίδα ίσον ΑΟΖ θα είναι τα φυσικά παρακολουθήματα.

    Ένα ακόμα εντυπωσιακό στοιχείο που διάβασα είναι ότι το Ισραήλ αυτή τη στιγμή "σκίζει" τα συμβόλαιά του που έχει ΄συνάψει με την εταιρεία Noble και ίσως και διάφορες άλλες διότι τα κρίνει ασύμφορα και πλέον απαιτεί 70% και πλέον για τον εαυτό του και το υπόλοιπο για τις εταιρείες, οι οποίες έχουν περιέλθει σε δύσκολη θέση και αναγκαστικά θα δεχθούν αν θέλουν την εκμετάλλευση του τεράστιου κοιτάσματος!!!
    Η στάση αυτή μπορεί να παραδειγματίσει την κάθε ελληνική ηγεσία για το πως θα όφειλε να κινηθεί σε περίπτωση πιστοποίησης και επαλήθευσης πλούσιων Αιγαιακών-Αρχιπελαγικών κοιτασμάτων.

    • Λευκοθέα avatar
      Λευκοθέα @ αλλενάκι 08/01/2011 22:36:30

      Μόνο που το Ισραήλ δεν έχει λιγδιάρηδες πολιτικούς.
      Που ξεπουλάνε τη χώρα και όλους μας για μίζες.
      Το ίδιο και η Κύπρος που βρήκε τα κότσια να ακολουθήσει το Ισραήλ.
      Καταλαβαίνετε ότι η τουρκική κορβέτα τις προάλλες
      πέρασε από την Σκύρο, επιθεώρησε τους Πάτριοτ και όλα τα σύγχρονα
      συστήματα αεράμυνας;
      Τί καθόμαστε και συζητάμε; Καλύτερα να αυτοκτονήσουμε ομαδικά.
      Είμαστε πολύ λίγοι για να λεγόμαστε Έλληνες

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Λευκοθέα 09/01/2011 13:53:06

        Η εξουσία διαφθείρει Λευκοθέα, άλλοτε σε λιγότερο, άλλοτε σε μεγαλύτερο, και άλλοτε σε απόλυτο βαθμό.
        Αυτό ισχύει για τους πολιτικούς ηγέτες και τους αξιωματούχους σε όλα τα κράτη, είτε είναι στην προηγμένη Δύση, είτε είναι φύλαρχοι στην Αφρική.
        Κανένα κράτος δεν εξαιρείται, ειδάλλως είμαστε αφελείς.
        Αυτό που γίνεται στο Ισραήλ είναι ότι, εάν και όταν πιαστούν εκεί με το δάχτυλο στο μέλι, τιμωρούνται.

        Εδώ αυτό δεν γίνεται.

  37. anonymous avatar
    anonymous 08/01/2011 20:43:24

    Ανοίγει ναυτικές βάσεις στην Αλβανία, πολύ κοντά στα βορειοδυτικά σύνορα της Ελλάδας.

    Αυτό είναι δουλειά της Ντόρας σύμφωνα με το Σαρρή

    Ασκεί την επιρροή της η Τουρκία, ώστε να πείσει το Ανώτατο Δικαστήριο της Αλβανίας να ακυρώσει την σύμβαση οριοθέτησης των θαλασσίων συνόρων με την Ελλάδα.

    Εδώ υπάρχει και η άποψη του Νίκου Λυγερού που λέει ότι κάπου δεν είχαμε υπολογίσει κάτι με την Αλβανία. Δίνει δηλ. ένα δίκιο στους Αλβανούς αλλά το πρόβλημα μπορεί να ξεπεραστεί κατά τη γνώμη του

  38. anonymous avatar
    anonymous 08/01/2011 20:57:12

    Τα ηγεμονικά όνειρα απομονώνουν την Τουρκία

    Ο γερμανικός τύπος δεν ξεχνά την Ελλάδα, ούτε την Τουρκία. Σήμερα η διάσκεψη των Τούρκων πρέσβεων και οι ευσεβείς πόθοι της Τουρκίας μαζί με δύο θέματα ελληνικού ενδιαφέροντος.

    «Ηγεμονικά όνειρα κάνει η Τουρκία», είναι ο τίτλος ρεπορτάζ του Γκερντ Χέλερ στην οικονομική εφημερίδα Handelsblatt με θέμα τους φιλόδοξους στόχους της τουρκικής εξωτερικής πολιτικής: « Ο Τούρκος υπΕξ Αχμέτ Νταβούτογλου θέλει τη χώρα του να αναλαμβάνει ρόλο μεγάλης δύναμης στην παγκόσμια πολιτική σκηνή.

    Η Τουρκία δεν συνιστά μόνον γέφυρα μεταξύ Ανατολής και Δύσης, αλλά οφείλει στο μέλλον να γίνει ‘η φωνή των φτωχών και καταπιεζόμενων εθνών του Νότου κατά των πλούσιων χωρών του Βορρά’, δήλωσε ο Νταβούτογλου στους δημοσιογράφους στην Κωνσταντινούπολη, και συμπλήρωσε ότι ‘πρέπει να γίνει ένα είδος συνείδησης για τον κόσμο, η σοφή χώρα της γης’. Φαίνεται ότι δεν λείπει από τους Τούρκους διπλωμάτες καθόλου η αυτοπεποίθηση για την ορθότητα της αποστολής τους, αλλά ελλοχεύει και ο κίνδυνος να χάσουν την αίσθηση της πραγματικότητας.»

    Συνθήματα χωρίς περιεχόμενο;

    «Σήμερα ο κ. Νταβούτογλου θα υποδεχθεί στο Ερζερούμ τον Έλληνα πρωθυπουργό Γιώργο Παπανδρέου, ο οποίος θα μιλήσει στη διάσκεψη των Τούρκων πρέσβεων. Το σύνθημα της διάσκεψης είναι ‘Διπλωματία με όραμα – η παγκόσμια και η περιφερειακή τάξη πραγμάτων από τη σκοπιά της Τουρκίας’. Ο Νταβούτογλου επιδιώκει ακόμη μια φορά να διακηρύξει την πολιτική του ‘όχι προβλήματα με τους γείτονες’.

    Από την εφαρμογή αυτού του συνθήματος ελάχιστα πράγματα συνειδητοποιούν μέχρι τώρα οι Έλληνες. Λίγες ώρες πριν από την αναχώρηση του κ. Παπανδρέου για το Ερζερούμ οκτώ τουρκικά μαχητικά πέρασαν πάλι τον ελληνικό εναέριο χώρο, πάνω από το Αγαθονήσι. Με αυτές τις παραβιάσεις η Τουρκία υπογραμμίζει τις διεκδικήσεις της στον εναέριο χώρο του Αιγαίου.

    Το σύνθημα ‘όχι προβλήματα με τους γείτονες’ δεν φαίνεται να συνιστά πραγματικότητα ούτε στις σχέσεις της Τουρκίας με την Κύπρο. Εδώ η Τουρκία όχι μόνον κατέχει από το 1974 το βόρειο τμήμα του νησιού, αλλά αν και διεξάγει διαπραγματεύσεις για την ένταξή της στην ΕΕ δεν αναγνωρίζει την Κυπριακή Δημοκρατία, η οποία είναι ήδη μέλος της ΕΕ.»

    «Η Τουρκία στηριζόμενη στην συνεχώς αυξανόμενη οικονομική της ισχύ εμφανίζεται σε διεθνές επίπεδο όλο και με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση. Ο κ. Νταβούτογλου θεωρεί τη χώρα του μία ‘δύναμη τάξης’, που θα ρυθμίζει μελλοντικά την πολιτική στην Εγγύς Ανατολή. Δεν πρόκειται για μικρή φιλοδοξία, καθώς η συγκεκριμένη περιοχή σπαράσσεται όσο καμία άλλη περιοχή του κόσμου από μεγάλες αντιθέσεις και εθνικές και θρησκευτικές συγκρούσεις. Επιπλέον η Τουρκία ως διάδοχο κράτος της οθωμανικής αυτοκρατορίας, η οποία επί αιώνες κατείχε αυτές τις περιοχές, σηκώνει ένα ιδιαίτερα βαρύ ιστορικό φορτίο. Όλα αυτά απαιτούν ρεαλισμό και λεπτούς πολιτικούς χειρισμούς. Αμφότερα δεν βλέπουμε όμως να τα διαθέτει η Τουρκία.»

    «Αντίθετα η κυβέρνηση της Άγκυρας με τις συγκινησιακές της εκρήξεις και τα νοσταλγικά όνειρα της μεγάλης δύναμης απομονώνει τη χώρα και υποσκάπτει την ευρωπαϊκή της προοπτική.

    Πρόσφατο παράδειγμα η στάση της Τουρκίας στο ΣΑ του ΟΗΕ τον Ιούνιο, όπου μαζί με τη Βραζιλία καταψήφισαν ψήφισμα για αυστηρότερες κυρώσεις κατά του Ιράν. Τότε ακόμη και φίλοι της Τουρκίας άρχισαν να αμφισβητούν ότι η χώρα αυτή θα μπορέσει κάποτε να ενταχθεί στην κοινή ευρωπαϊκή πολιτική της ΕΕ.»

    Κάντε ένα κλίκ στην πηγή διότι έχει κάτι χάρτες.


    Το δικό μου σχόλιο είναι πως η αρλούμπες του Νταβούτογλου έχουν αρχίσει να γίνονται γνωστές στην Ευρώπη και τη Δύση γενικότερα και τους βλέπω να τρώνε πόρτα.

    • A.M. avatar
      A.M. @ anonymous 08/01/2011 23:20:41

      Αυτή η προσπάθεια της τουρκίας να ξαναγίνει η οθωμανική αυτοκρατορία θα είναι και ο τάφος της.
      Έχουμε ΉΔΗ πολλούς και μεγάλους παίχτες στον πλανήτη και δεν θα επιτρέψουν σε κανέναν άλλον μέχρι χτές διακονιάρη σήμερα να το παίζει γεωστρατηγικός αντίπαλός τους.
      Και θα τον διαλύσουν! όπως την πρώην Γιουγκοσλαβία.

      Δεν γνωρίζω αν θα προλάβω να το δώ αυτό, σίγουρα όμως κάποιοι θα το δούν.

      • Λευκοθέα avatar
        Λευκοθέα @ A.M. 09/01/2011 00:43:34

        Η Τουρκία πάντα ισοπεδώνει όσους δεν της αντιστέκονται.
        Και την Τουρκία ως μετριοπαθές Ισλάμ την αβαντάρουν οι Αμερικανοί και την ανέχονται προς το παρόν ακόμα και οι Ρώσοι.
        Και οι Γερμανοί είναι παραδοσιακοί σύμμαχοι.
        Δυστυχώς, το Κουρδιστάν και η Κύπρος ορθώνουν ανάστημα για να επιβιώσουν
        ενώ εμείς παραδιδόμαστε αμαχητί.
        Βέβαια, κάποιοι "έλληνες" πολιτικοί θα πάρουν τις μίζες τους με αντίτιμο τη δική μας ταχύτατα επερχόμενη κατάντια και εξαθλίωση.

  39. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 08/01/2011 21:26:48

    Μην απευθύνεσαι σε μένα με αυτά τα ρητορικά ερωτήματα. Εγώ προφανώς και έχω απάντηση. Ρώτα όμως τον "μέσο όρο", να δεις τι έχει να σου πει (αν είναι ειλικρινής)...

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ Αυριανιστής 09/01/2011 01:17:58

      Δεν νικάνε οι μέσοι όροι.
      Η πλειοψηφία των λαών πάντα έτσι ήταν.
      Πρώτα τις ανάγκες τους και τα σπίτια τους βάζουν οι άνθρωποι.
      Ηγεσίες χρειάζόμαστε και δεν έχουμε δυστυχώς.
      Ας έχεις ηγέτες που ξέρουν πως να κυβερνήσουν και να δεις πως οι λαγοί γίνονται λιοντάρια σε τρεις μήνες.

  40. Mikros Exerevnitis avatar
    Mikros Exerevnitis 08/01/2011 22:21:40

    Ο Κύρτσος στη ΝΔ;;


    Σύμφωνα με τις πληροφορίες του Κουρδιστού Πορτοκαλιού στο άρθρο που ανέβηκε πριν από λίγο με τίτλο: ΣΟΚ στη Ρηγίλλης!> Έναν από τους τους Κύρτσο, Κουβαρά, Κούτρα, Κοττάκη (4Κ), εισηγείται ο Αρβανιτόπουλος στον Σαμαρά για εκπρόσωπο Τύπου!

    Το όνομα του Γιώργου Κύρτσου προτάθηκε για την θέση του εκπροσώπου τύπου. Εμείς θεωρούμε ότι ο Κύρτσος δεν είναι ο άνθρωπος που πρέπει να καταλάβει αυτή την θέση, όχι επειδή δεν είναι συμπαθής αλλά διότι έχει το τεράστιο μειονέκτημα που είχε και ο προκάτοχος της θέσης, Πάνος Παναγιωτόπουλος: Είναι ευάλωτος σε αντιπαράθεση με αδίστακτους όπως ο Καρατζαφέρης.

    Ακόμα δεν έχει ξεχαστεί το κάζο που σημάδεψε την πορεία του Π.Π. σε εκείνο το περιβόητο τηλεπαράθυρο όπου όταν πήγε να κοντραριστεί με τον Γιώργο Καρατζαφέρη, ο τελευταίος του είπε: “Πρόσεξε, γιατί έχω κασσέτες που σε αφορούν“! Αντί ο Π.Π. να τον στείλει από κει που ήρθε, άρχισε να τραγουδάει την ιτιά.

    Βασική παράμετρος λοιπόν της μουτσούνας που θα βγαίνει στα κανάλια για να εκπροσωπεί ένα κόμμα, είναι το χαλύβδινο παρελθόν. Δεν πρέπει να υπάρχει ούτε μία ρωγμή.

    Γι’ αυτό ούτε ο κύριος Κύρτσος δεν πρέπει να πάρει την θέση αυτή. Ιδιαίτερα από την στιγμή που ο Γιώργος Καρατζαφέρης έχει άριστες σχέσεις με τον κ. Κυριακίδη. Φανταστείτε να συναντηθούν σε κανένα παράθυρο όπου ο Κύρτσος θα πρέπει να συντρίψει τους μνημονιακούς και να του πει ο Γ. Καρατζαφέρης τίποτα του στυλ: “Γιωργάκη εσύ μην μιλάς για οικονομία, αλλιώς θα σου δώσω τους τζίρους της citypress και της free sunday, όταν είχες φορέσει την πρώτη στον Λαυρεντιάδη”…
    http://olympia.gr/2011/01/08/%CE%BF-%CE%BA%CF%8D%CF%81%CF%84%CF%83%CE%BF%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%BD%CE%B4/

  41. Mikros Exerevnitis avatar
    Mikros Exerevnitis 08/01/2011 22:23:15

    Σε επιλογή-χαρακίρι, για τη θέση του εκπροσώπου Τύπου της ΝΔ, οδηγεί τον Αντώνη Σαμαρά, ο Κώστας Αρβανιτόπουλος στενός φίλος του Καραμανλή, του αποτυχημένου, και Νο2 στη Ρηγίλλης.

    Σύμφωνα με πληροφορίες σε περίπτωση που δεν είναι πολιτικό πρόσωπο ο εκπρόσωπος-ακούγονται τα ονόματα του Μάξιμου Χαρακόπουλου και του Στυλιανίδη-, ο Αρβανιτόπουλος προτείνει μετ΄ επιτάσεως, στον Σαμαρά τους εξής 4 δημοσιογράφους: Tους Γιώργο Κύρτσο –στο πρόσωπο του οποίου ο Σωκράτης Κόκκαλης και η Νίκη Τζαβέλλα βλέπουν ένα καλό φίλο. Ο Κύρτσος είναι εκείνος που εξαπέλυε μύδρους κατά του Καραμανλή και επί της δικής του διεύθυνσης ο «Ελεύθερος Τύπος» άρχισε να χάνει έδαφος.- τον Γιώργο Κουβαρά, τον Μπάμπη Κούτρα και τον Μανώλη Κοττάκη.

    Και οι 4 είναι επιλογές του Κώστα Αρβανιτόπουλου!

    Προφανώς οι χημικές ουρές με τις οποίες οι κυβερνήσεις ραντίζουν τους πολίτες τους, δεν έκαψαν μόνο τους φοίνικες της παραλιακής, αλλά και τα μυαλά ορισμένων συμβούλων του Αντώνη Σαμαρά.

    Δεν εξηγείται διαφορετικά το γεγονός, ότι ο αρχηγός της ΝΔ, για τον οποίο ξεροστάλιασαν 800.000 άνθρωποι να τον εκλέξουν, να συζητάει αυτού του είδους τις συστημικές επιλογές. Ένας μάλιστα από αυτούς τους «4», ζητούσε πρόσφατα αύξηση από τον εργοδότη του, επειδή είχε αφήσει στη μέση των Ολυμπιακών διαστάσεων πισίνα της βίλας του.

    Όπως όλα δείχνουν ο Σαμαράς, με τις κινήσεις του είναι έτοιμος να προσκυνήσει το βαθύ κράτος της διαπλοκής.
    http://www.kourdistoportocali.com/default.aspx?pageid=4368

  42. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 08/01/2011 22:38:41

    Ηρεμία φίλοι μου...
    Ακούγοντας τα φανερά, πιστεύω πως ήταν... ματιασμένος και τα είπε... όσο για τα κρυφά... οψόμεθα...

    Χαρίλαος

  43. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 08/01/2011 23:06:28

    Ρε τιραμόλα και λοιποί συγγενείς γιατί πήρατε φόρα μόλις το μέγκα τσάνελε και κάποιες φυλάδες του χώρου σας άρχισαν να υμνούν το GAP. Εδώ σου ζητούν να απαντήσεις στο σχόλιο και εσύ ασχολείσαι με σαχλαμάρες. Βρέ ανόητε έχεις ακούσει ποτέ ειδήσεις; Ξέρεις πόσες φορές έχουν γίνει θέμα οι παραβάσεις και οι παραβιάσεις; Δηλαδή επειδή το είπε σε σύναξη τούρκων αποκτά ιδιαίτερη αξία; Βρε πανίβλακα (ας με συγχωρήσουν οι σοβαροί αυτού του blog αλλά δεν μπορώ να μην σε αποκαλώ έτσι) αφού έχει τσαμπουκά όπως λες γιατί μετά τον έλεγε καρντάσι; Ρε πανίβλακα γιατί απελεί ότι η ευρωπαική πορεία της Τουρκίας θα εξαρτηθεί από την συμπεριφορά της αφού αυτή είναι η πολιτική θέση όλων των ελληνικών κυβερνήσεων; Πρώτη φορά τέθηκε και αυτό; Ρε πανίβλακα ας υποθέσουμε ότι είναι και έτσι γιατί υπόσχεται πως θα στηρίξει την Τουρκία στην διεκδίκηση της ολυμπιάδας του 2022(;) ενώ από την άλλη την θεωρεί κατοχική δύναμη; Βρε πανίβλακα,προφανώς φοβισμένε δημόσιε υπάλληλε, ένας πρωθυπουργός δεν μεταφέρει μόνο ειδήσεις του στυλ
    "8 αεροπλάνα παραβίασαν το εναέριο χώρο στο Αγαθονήσι"γιατί δείχνει φόβο.
    Δεν ξέρεις λες ο Ερντογάν ότι γίνονται παραβιάσεις. Αλλα τι περιμένεις από ένα πρωθυπουργό που χωρίς τους νταβατζήδες θα ήταν ένα μηδενικό.
    Όλο επικοινωνία και τίποτα άλλο, πρόσεξε όμως γιατί η πολύ στήριξη σε ένα άσχετο στο τέλος καταντά μπούμερανγκ.

    • Λευκοθέα avatar
      Λευκοθέα @ Ανώνυμος 09/01/2011 15:26:29

      Αν θυμάμαι καλά και χωρίς να είμαι σίγουρη,
      δείτε εάν ο ΓΑΠ είπε τη λέξη "παραβιάσεις".
      Έχω την αίσθηση ότι είπε "υπερ-πτήσεις".

      Και δεν αναφέρθηκε καν στο ότι τις προάλλες
      τουρκική κορβέτα πέρασε από τη Σκύρο,
      πριν πάει στο Σούνιο.
      Το θέμα είναι ότι στη Σκύρο είναι οι Πάτριοτ.
      Και όχι μόνο. Είναι η αεράμυνά μας.
      Οι τούρκοι πέρασαν σαν κύριοι.
      Λες και έκαναν επιθεώρηση.

      Και ο ΓΑΠ πέρα βρέχει.
      Πρέπει να είναι πολύ χοντρή η μίζα...

  44. Προφήτης avatar
    Προφήτης 08/01/2011 23:11:32

    ΠΠ
    Έχω πληροφορίες ότι θα φοράει το ΤΟΥΡΚουαζ κασκόλ με το κολάν σωβρακοφάνελλο Μαραθωνίου καθώς θα κωπηλατεί με τα σκι

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 08/01/2011 23:50:18

      Πλησιαζει το σοι απο τον Πλουτωνα συμφωνα με την Πραβδα, να τον παρει να σωθει απο τους αντιπαραγωγικους κοπριτες...
      Αμην στα Γηινα
      ΓΑΠην στα Ουφολογικα.

      ΠΠ

    • occultist avatar
      occultist @ Προφήτης 09/01/2011 00:50:05

      Προφήτης είπε:
      ""Έχω πληροφορίες ότι θα φοράει το ΤΟΥΡΚουαζ κασκόλ με το κολάν σωβρακοφάνελλο Μαραθωνίου καθώς θα κωπηλατεί με τα σκι"" ..κάνοντας ποδήλατο πάνω στο κανώ

  45. SoToS avatar
    SoToS 08/01/2011 23:37:16

    Για όσους επιθυμούν να μάθουν τι ειπώθηκε κεκλεισμένων των θυρών μεταξύ ΓΑΠ-πολυχρονεμενου Ερντογαν ... Έχω αποκλειστικές πληροφορίες που θα κάνουν παταγο

    • Orestios avatar
      Orestios @ SoToS 08/01/2011 23:40:20

      Ακούμε!

  46. SoToS avatar
    SoToS 09/01/2011 00:45:53

    Ήρθε η ώρα της αποκαλύψης ...

    Ο ΓΑΠ σύμφωνα πάντα με έγκυρες πηγές αφού έφαγαν και ήπιαν του σκασμου είχε και ψιλοφτιαχτει με το κρασί,τον επιασε το παράπονο και ρωτούσε επίμονα τον Ερντογαν τι έχει πάθει ο κουμπάρος του και δεν βγαίνει με τίποτα να μιλήσει ... Τι του έχει κάνει και είναι τόσο σκληρός και δεν λέει κουβέντα σε κανέναν ...Η επιμονή του ήταν τόσο μεγάλη που μετά από τρεις περίπου ώρες ο Ερντογαν του υποσχέθηκε ότι θα κάνει ότι περνάει από το χέρι του να πείσει τον κουμπάρο του να μιλήσει ακόμα και αν χρειαστεί να παει ο ίδιος του στη Ραφηνα με φρεγάτα να του μιλήσει προσωπικά ... Ο ΓΑΠ τον ευχαρίστησε θερμά και με τη σειρά του υποσχέθηκε ότι όλο το Αιγαιο θα είναι στη διάθεση του Ερντογαν οπότε αυτός το χρειαστεί για να παει και οπου αλλού θέλει εκτός από τη Ραφηνα μιας και δέχθηκε να τον βοηθήσει ....Ελληνική φιλοξενία σε όλο της το μεγαλείο ...Αυτά από το Ερζερουμ έτσι έγιναν τα πράγματα αυτή είναι η πραγματικότητα και όλα τα αλλά είναι μόνο για εσωτερική κατανάλωση ...Πιστεύω αύριο το πολύ μεθαύριο θα το ακούσετε και από το
    Μεγκα Τσανελ

    • Λευκοθέα avatar
      Λευκοθέα @ SoToS 09/01/2011 01:09:27

      Καρατσεκαρισμένο:
      Δεν μπορεί να ήπιαν του σκασμού και οι δυο.
      Ο Ερντογάν είναι θρησκευόμενος
      μουσουλμάνος και δεν πίνει ποτέ κρασί.
      Μόνο halal φρουτώδη αναλκοολούχα.

  47. SoToS avatar
    SoToS 09/01/2011 01:14:57

    Ρακι επιτρεπεται να πινουν...Στη ζουλα πινουν οτι θελεις...και μην ξεχνας ηταν κεκλεισμενων των θυρων δεν υπηρχε ψυχη εκει μεσα...
    Το halal μου αρεσε πολυ...:))

    • Λευκοθέα avatar
      Λευκοθέα @ SoToS 09/01/2011 01:23:32

      Υπονοείς ότι κεκλεισμένων των θυρών
      έγινε κάποια "αμαρτία";
      Όπως η κατανάλωση κρασιού;
      Εγώ πάλι θα στοιχημάτιζα σε άλλη "αμαρτία"
      Ίσως να με προκαταβάλει το οθωμανικό φολκλόρ,
      ίσως οι αθλητικές και χορευτικές επιδόσεις
      του δικού μας...
      Πάντως, ο Έρντι ήθελε το καλοκαίρι
      ακόμα και να απαγορεύσει
      εισαγωγές κρασιών στην Τουρκία...
      -----Και εμένα μου άρεσε το σενάριο σου :)

  48. leftayparxoyn avatar
    leftayparxoyn 09/01/2011 01:24:51

    Εμένα πάλι γιατί κάτι δεν μου πάει καλά στην όλη ιστορία;
    Μήπως ο ΓΑΠ κερδίζει χρόνο για τους πατριώτες του;
    Ακούω τον χοντροπράκτορα λαγό να μιλάει για καθορισμό της ΑΟΖ μας με του Ισραήλ.
    Ακούω και τον Υπεξ του Ισραήλ να μας λέει γράψτε στα πα@@@ια σας την Τουρκία και ελάτε να κάνουμε μπίζνες ....
    Το παιχνίδι πάντως έχει χοντρύνει πολύ και θα έχουμε επεισόδια...

    • Λευκοθέα avatar
      Λευκοθέα @ leftayparxoyn 09/01/2011 15:41:11

      Μην ψάχνεις για φαντάσματα.
      Τα πράγματα είναι απλά:
      Γιατί δεν ορίζουμε κοινή ΑΟΖ με Κύπρο;
      Ας πούμε ότι φοβόμαστε τον Τούρκο.
      Που απειλεί με πόλεμο.
      Στην Κύπρο τί έκανε ο Τούρκος
      που όριζε την ΑΟΖ της και τον αγνόησε;
      Τίποτα απολύτως.
      Επομένως, γιατί δεν ορίζουμε κοινή ΑΟΖ με Κύπρο;
      Δεν είναι αδελφή μας η Κύπρος;
      Μόνο ο Ερντογάν είναι αδελφός μας;
      Και τελικά τί είναι αυτό που ορίζει την αδελφική σχέση;
      Να έχεις λογαριασμούς* στις ίδιες ελβετικές τράπεζες;

      * βλ. wikileaks για ερντογαν

  49. SoToS avatar
    SoToS 09/01/2011 01:34:45

    Η δημοσιογραφικη δεοντολογια μου τα χαλαει ολα
    δεν μπορω να πω περισσοτερα πραγματα...παντως ομολογω
    οτι εχεις πεσει πολυ κοντα στις προβλεψεις σου...
    Οσον αφορα την απαγορευση εισαγωγης κρασιων στην Τουρκια
    απο τον Ερντι (και αυτο μου αρεσε)ειχε ως στοχο μονον τα ελληνικα κρασια
    και ειδικα τα κρασια μαρκας Μπουταρη...
    Ηταν μια εμμεση απειλη του Ερντι προς τον Ελληνα οινοπαραγωγο οτι αν δεν
    εβγαινε και φετος Δημαρχος Θεσσαλονικης θα την ειχε πολυ ασχημα...
    Ξερεις για την αλλαγη ονοματος πλατειας κτλ κτλ
    να μην καρφωνομαστε κιολας...
    Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια

    • Λευκοθέα avatar
      Λευκοθέα @ SoToS 09/01/2011 01:42:38

      Όπως τα λες.
      Τελικά δεν ξέρω εάν το Αιγαίο είναι μια θάλασσα Ειρήνης,
      αλλά σίγουρα είναι μια θάλασσα αγάπης.
      Σε ευχαριστώ και σε καληνυχτίζω
      αναμένοντας αγωνιωδώς
      τις επόμενες δημοσιογραφικές σου αποκαλύψεις

  50. SoToS avatar
    SoToS 09/01/2011 01:47:47

    Να σε καλά .... Και εγώ σε ευχαριστώ και πάλι για τα καλά σου λόγια ... Καληνύχτα και να ξέρεις πάντα ότι το άγρυπνο μάτι του δημοσιογράφου δεν κλείνει ποτέ ;)

  51. A.M. avatar
    A.M. 09/01/2011 10:16:20

    Το «πάντα» είναι ΠΆΝΤΑ σχετικό.
    Και έχει και ένα τέλος για όλους!
    ..μηδέ της τουρκίας εξαιρουμένης.
    «Έχει ο καιρός γυρίσματα!» που λέει και ο λαός.

  52. anonymous avatar
    anonymous 09/01/2011 10:47:01

    Εμείς δεν παραδινόμαστε αμαχητί όπως λες. Προσπαθούμε να αποφύγουμε τον πόλεμο όσο μας παίρνει. Κάποια στιγμή θα γίνει και πόλεμος. Με τι όρους δεν το ξέρω. Πάντως θα γίνει.
    Ο Έλληνας πολεμάει όταν υπάρχει πραγματικά κίνδυνος ή λόγος.

  53. φωτεινη avatar
    φωτεινη 09/01/2011 15:26:04

    προς καθηγητη αν και με καθυστερηση.να απαντας επι του θεματος και οχι αρες μαρες κουκουμαρες.στο σχολιο μου δεν μιλαω για τον Αιχελ ,που αν σε διεκρινε και η παραμικρη αισθηση αντικειμενικοτητας θα μπορουσες να διακρινεις τον αντιπολιτευτικο γερμανικο λογο.μιλαω για το πορισμα που ειχε ζητησει ο λαοπροβλητος ηγετης σου για τη σπεκουλα των αγωγων.ελπιζω το ψευδωνυμο ςου να μην ανταποκρινεται στο επαγγελμα σου γιατι αλλιως βραστα χαραλαμπε για τα κακομοιρα τα παιδακια.

  54. tiramola avatar
    tiramola 09/01/2011 15:36:44

    Η ΝΔ είναι επικίνδυνη για τη χώρα!
    Αφού εξέθρεψαν τόσα χρόνια το αυγό του φιδιού που λέγεται Παναγιώτης Ψωμιάδης, τον στήριξαν πρόσφατα για περιφερειάρχη κεντρικής Μακεδονίας και τώρα ο τύπος αυτός ετοιμάζεται να ιδρύσει τη διχαστική για τη χώρα Λέγγα του Βορρά.
    Σταματήστε να βρίζετε ηλιθιωδώς τον Παπανδρέου και προτρέψτε τον Σαμαρά να τον βάλει στη θέση του διαφορετικά θα είναι συνυπεύθυνος!

  55. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 10/01/2011 02:10:10

    apo oti blepw pame apo to kako sto xirotero....kai afto pou ponai einai oli ksepouloun tin ELLADA mas me tin proti efkeria.......lipame pragmatika pou odeboume stin katastrofi mas...prepi na pari kapios alithinos igetis ta pragmata sta xeria tou kai na odepsoume mprosta......makariiiiiiiiiii