#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/10/2013 07:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τον δρόμο της ρήξης με την τρόικα επιλέγει η κυβέρνηση



Δρόμο δίχως γυρισμό, σε ότι αφορά τις διαπραγματεύσεις με τους δανειστές, φαίνεται ότι έχει πάρει η κυβέρνηση. Κάτω από το βάρος των αδιάλλακτων χαρτογιακάδων της Κομισιόν, της ΕΚΤ και του ΔΝΤ αλλά και με πρώτη προτεραιότητα να σταματήσουν εδώ και τώρα οι θυσίες του ελληνικού λαού, η κυβέρνηση έχει επιλέξει να τηρήσει σκληρή γραμμή.

Δεν είναι καθόλου τυχαίες οι δηλώσεις των τελευταίων δύο ημερών, τόσο του πρωθυπουργού, όσο και του Στουρνάρα αλλά και του Ευ. Βενιζέλου.

Φαίνεται ότι υπάρχει μια συντονισμένη προσπάθεια, ένας κοινός τόπος όλων να δώσουν στην τρόικα να καταλάβει ότι δεν πάει άλλο με τα οριζόντια μέτρα που σημαίνουν περικοπές μισθών και συντάξεων και αυξήσεις φόρων.

Το πρώτο βήμα έκανε ο Γ. Στουρνάρας στο Γιούρογκρουπ όταν ακούγοντας τον Άσμουσεν και άλλους να απαιτούν νέα μέτρα είπε ότι το χρηματοδοτικό κενό θα καλυφθεί κι ότι η Ελλάδα δεν αντέχει άλλα οριζόντια μέτρα.

Τη σκυτάλη πήρε ο Αντώνης Σαμαράς ο οποίος από το βήμα της εκδήλωσης για τον Κωνσταντίνο Καραμανλή, ζήτησε αλληλεγγύη από τους Ευρωπαίους στέλνοντάς τους το μήνυμα ότι δεν πάει άλλο με τα μέτρα. «Πρέπει να μάθουμε να πολεμάμε, να καταστρέφουμε και να ξαναχτίζουμε» είπε και συμπλήρωσε: «Η Ευρώπη χρειάζεται αλληλεγγύη και υπευθυνότητα και να αξιοποιήσει όλες τις δυνάμεις για να ξεπεράσει την κρίση, με κοινές πολιτικές και σεβασμό».

Είπε ακόμη ότι η Ευρώπη «είναι αρκετά δυνατή για να αντιμετωπίσει δυσκολίες αλλά πρέπει να ενδυναμώσει τις συνεργασίες της».

Από την Αθήνα, ο Ε. Βενιζέλος στην ίδια γραμμή, κάνοντας δηλώσεις μετά τη συνάντησή του με τον Κ. Παπούλια τόνισε: «Υπάρχει μια ανακύκλωση προβλημάτων και προβληματισμών, που αδικούν τις θυσίες και τις προσπάθειες του ελληνικού λαού και περιμένουμε να σχηματιστεί η νέα γερμανική κυβέρνηση, γιατί χρειάζεται μια αντιμετώπιση η οποία θα δώσει μια πολιτική προοπτική στην ευρωζώνη και να δείξουν οι εταίροι μας ότι αντιλαμβάνονται το τεράστιο έργο που έχει επιτευχθεί εδώ, να μην το κλονίζουν. Γιατί πρέπει να προχωρήσουμε πια εκεί που πρέπει: στην ανάπτυξη και στην απασχόληση».

Πάνω σ’ αυτό λοιπόν θα στηριχθούν οι Έλληνες στη διαπραγμάτευση που θα ξεκινήσει ουσιαστικά από τον Δεκέμβριο. «Δεν πρέπει να πάνε χαμένες οι θυσίες των πολιτών», θα είναι το βασικό σύνθημα.

Τα πράγματα δεν είναι καθόλου εύκολα. Η τρόικα κρατά πολύ σκληρή γραμμή, κυρίως επειδή η Γερμανία δε θέλει χαλάρωση. Το γεγονός ότι ακόμη δεν έχουν σχηματίσει κυβέρνηση προκαλεί μεγάλο εκνευρισμό ο οποίος βγήκε και στον Άσμουσεν προχθές.

Από την άλλη, είναι φανερό ότι οι δανειστές θέλουν αίμα. Την Τρίτη οι Ιρλανδοί, που είναι ένα βήμα πριν την έξοδο από το Μνημόνιο, ανακοίνωσαν προϋπολογισμό λιτότητας το 2014. Επίσης, οι Πορτογάλοι ανακοίνωσαν απολύσεις στο Δημόσιο και μειώσεις μισθών άνω των 600 ευρώ σε ποσοστό έως 12%. Αυτό δείχνει ότι οι πιέσεις είναι αφόρητες για περιοριστικές πολιτικές στις προβληματικές χώρες.

Όμως, η ελληνική κυβέρνηση δεν έχει άλλο δρόμο. Βρίσκεται σε μονόδρομο και δεν μπορεί να κάνει πίσω.

Κι όπως έλεγε και ο μεγάλος Αλεξανδρινός ποιητής, Κων. Καβάφης, «Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις, τούτο προσπάθησε τουλάχιστον όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις ...»

Όπως είμαστε πριν δε θα γίνουμε, αυτό είναι σίγουρο. Τουλάχιστον να μην εξευτελίσουμε και τα λίγα που μας έμειναν να είμαστε περήφανοι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ωρίων avatar
    Ωρίων 16/10/2013 08:21:52

    E, αν η συγκυβέρνηση είναι τόσο αποφασισμένη, να 'στε σίγουροι οτι οι δανειστές την τελευταία στιγμή όπως πάντα, θα κάνουν πίσω και θα τους πουν Ο.Κ.
    Δεν σας ζητάμε νέα μέτρα, ολοκληρώστε τα παλιά και βάλτε δικά σας όπως οι Ιρλανδοί και οι Πορτογάλοι για να μην λέτε οτι σας τα επιβάλλουμε εμείς και προσβάλλεται η αξιοπρέπειά σας...

  2. Διογένης avatar
    Διογένης 16/10/2013 08:43:15

    Μακάρι. Οι ευχές μας, να πετύχει ο δρόμος ο καλός που επιλέγει η κυβέρνηση. Δεν θα είναι εύκολο, όμως τόσο πολιτικά όσο και οικονομικά, στην ουσία είναι μονόδρομος. Νέα μέτρα θα καταστρέψουν πολιτικά την κυβέρνηση - και κινδυνεύουν να ρίξουν την χώρα στα χέρια του Τσίπρα - ενώ θα κλονίσουν και τις εύθραυστες τάσεις ανάκαμψης, εμπνέοντας την πεποίθηση ότι "δεν θα τελειώσουμε ποτέ με το Μνημόνιο και τα μέτρα κάθε τρεις και λίγο".

    Εμπρός λοιπόν για έξοδο στις αγορές, με σκληρούς προϋπολογισμούς λιτότητας για τα επόμενα χρόνια, ώστε να πεισθούν όσοι θα μπορούσαν να μας δανείσουν χρήματα για το καλό ελληνικό δημοσιονομικό μέλλον.

    • Π. Ευθυμιάδης avatar
      Π. Ευθυμιάδης @ Διογένης 16/10/2013 20:51:39

      Το έργο και τα επακόλουθα το ξανάδαμε με το Βενιζέλο και με την εντολή του Σαμαρά στους Υπουργούς...στα τέσσερα (κατά τον Νικολόπουλο). Ο Τσίπρας αυτή τη στιγμή είναι μπροστά 6-8 μονάδες χαλαρά (το λέει και ο Τράγκας). Το ανέκδοτο με το λιοντάρι και το ποντίκι το γνωρίζετε....

      • Νικηφορος Φωκας avatar
        Νικηφορος Φωκας @ Π. Ευθυμιάδης 17/10/2013 16:45:19

        Περισσοτερες πιθανοτητες εχει ο Μιχαλολιακος να γινει πρωθυπουργος παρα ο Τσιπρας... μην αυταπατασαι αγαπητε , ουτε να ακους τι λεει ο καθε Τραγκας (γνωστη η πορεια και η 'εγκυροτητα' του...) μονο να βλεπεις λιγο μακρυτερα απο την μυτη σου φιλτατε... σε κανενα δημοκρατικο σεναριο δεν παιζει πρωθυπουργος ο Τσιπρας η ο Μιχαλολιακος...σε κανενα ! Πιστεψε με και εδω θα ειμαστε .. Ακραιο και επικινδυνο για την κοινωνια κομμα του 2% που περιστασιακα εγινε 25% μονο ενα τα καταφερε... ναι δεν πεφτεις εξω εκεινο του Χιτλερ, με την γνωστη καταληξη.. εκτοτε ο κοσμος εδιδαχθει - οποτε οι ακραιοι μωροφιλοδοξοι δεν εχουν απολυτως καμμια τυχη !

  3. Δρυς avatar
    Δρυς 16/10/2013 08:46:05

    Ο κόσμος ξυπνάει, και θα καταλάβει περισσότερα από τα προφανή.

  4. Δ.Π. avatar
    Δ.Π. 16/10/2013 08:57:03

    Πάντως προς το παρόν δεν πολυφαίνεται αυτό που λέτε. Σε όλα ναι λένε.

  5. Φανούριος Αττάρδ avatar
    Φανούριος Αττάρδ 16/10/2013 09:34:00

    Οριζόντια και οριζόντια και οριζόντια......μέτρα !
    Υπό γωνία όμως αντέχουμε.....
    Νομίζω ότι απαιτείται ακόμη περισσότερη σοβαρότητα .
    Δεν θα σταματήσουν κύριοι αν δεν τους δείξουμε ότι καταλαβαίνουμε την ΚΟΡΟΪΔΙΑ των λόγων τους .... αφού ζήσαμε και ζούμε τα έργα τους.

  6. George avatar
    George 16/10/2013 09:40:01

    Θα είχε πιο πολύ νόημα το σπάσιμο με την Τρόικα ακόμα και η αποχώρηση από το Ευρώ, αν υπήρχαν σημαντικά και διατηρήσιμα πλεονάσματα στα δύο ισοζύγια, δημοσιονομικό και εξωτερικό. Αλλιώς η κόντρα φωνάζει μπλόφα και μπορεί να γυρίσει μπούμερανγκ με μόνη διαφυγή τις εκλογές. Μοιάζει να βασιζόμαστε στο ότι δεν είναι τόσο τρελοί όσο εμείς...που μάλλον είναι αλήθεια, ακόμα κι όταν μιλάμε για τους Γερμανούς. Υπάρχει όμως ο αστάθμητος παράγοντας φόβος, για το ότι παρόμοια μπορεί να ζητήσει όλος ο Νότος.

    • Ντάλτονς avatar
      Ντάλτονς @ George 16/10/2013 14:30:06

      Να τα ζητήσει λοιπόν όλος ο Νότος, εάν δε θέλουνε οι λαοί του να ζήσουνε σαν άθλιοι δούλοι των Γερμαναράδων.

  7. Υποψιασμένη avatar
    Υποψιασμένη 16/10/2013 11:42:25

    '' Ενέδρα
    ……Βασίλευε ὁ ἥλιος πίσω ἀπ᾿ τοὺς στρατῶνες, οἱ ζητιάνοι ψάχνανε γιὰ λίγο νερό, μὰ ὅλα τα λαγήνια ἦταν ἀναποδογυρισμένα στὴν πόλη Κανά, οἱ γυναῖκες φεύγανε κλαίγοντας μέσα στὸ κίτρινο σούρουπο, ἐγώ, κυνηγημένος, μοίραζα πάνω στὸ λόφο τὸ κρασί μου μὲ λῃστὲς καὶ ψευδομάρτυρες, ἐνῷ ὁ σταυρὸς δάγκωνε κιόλας τὴν ἄκρη τοῦ παλτοῦ μου.
    ……Ποιὸν ν᾿ ἀγαπήσω; Σὲ ποιὸν νὰ ἐξομολογηθῶ; Μονάχα ὁ Θεὸς μπορεῖ νὰ καυχηθεῖ ὅτι μ᾿ ἄκουσε νὰ παραπονιέμαι, ἤπια ὅλο τὸ βοῦρκο στὸν ὑπόνομο ποὺ μ᾿ ἔριξαν....……Τότε εἶδα τὸ μεγάλο ἰκρίωμα, ὅπου ἔπρεπε ν᾿ ἀνεβῶ, ἄγνωστο ἂν θὰ στεφθῶ βασιλιὰς ἢ θὰ κυλήσω στὸ καλάθι τῶν ἀποκεφαλισμένων.''
    Τάσος Λειβαδίτης, ἀπὸ τὴ συλλογὴ Νυχτερινὸς ἐπισκέπτης
    Είσαι ευλογημένος λοιπόν αφού ακόμη και σήμερα, μετά από τόσα, έχεις την ευκαιρία να επιλέξεις!

  8. Νικολάκη εφέντης avatar
    Νικολάκη εφέντης 16/10/2013 11:48:20

    OK όλο μαγκιές αυτή η κυβέρνηση........

    Εκτός από ρήξη με την τρόικα θα ήταν καλό να έρθει σε ρήξη και με τους 30 βουλευτές που κατέθεσαν την τροπολογία για την αύξηση της φορολόγησης του φυσικού αερίου ΔΗΘΕΝ υπέρ του ΛΑΓΗΕ; Μπορεί το antinews να μας πει τα ονόματε αυτών των βουλευτών; Γιατί δυστυχώς δεν φταίει μόνο η τρόικα...

    Εμείς οι δεξιοί θέλουμε πραγματικούς δεξιούς που αγαπούν την πατρίδα κι όχι "γαλάζιους πασόκους"!

  9. factorx avatar
    factorx 16/10/2013 12:06:12

    http://www.antinews.gr/2013/10/15/230705/

    • Master avatar
      Master @ factorx 16/10/2013 13:14:03

      Εντάξει για τους 3 που πήραν πίσω την υπογραφή τους, οι υπόλοιποι 27 που υπέγραψαν;

  10. Τάσος avatar
    Τάσος 16/10/2013 12:08:04

    Τα λεγόμενα νέα μέτρα έχουν ήδη ψηφισθεί από πέρυσι με το επικαιροποιημένο μνημόνιο. Από το 2014 το κράτος εγγυάται τις συντάξεις μόνο έως το ποσό των 360 ευρώ και διακόπτεται η κρατική χρηματοδότηση τους. Τα δομημένα ομόλογα, τα χρηματιστηριακά παιχνίδια με τα αποθεματικά των ταμείων, οι πρόωρες συντάξεις κυρίως σε ενστόλους κι άλλες αμαρτίες έχουν χρεοκοπήσει τα ταμεία. Οι συντάξεις θα υποστούν μειώσεις πάνω από 30% και οι κύριες και περισσότερο οι επικουρικές. Όλα αυτά είναι ήδη νόμος και δεν θα αποτελέσουν νέα μέτρα. Ας μη κοροϊδευόμαστε.
    Περίπου τα ίδια αφορούν και στις δαπάνες για την υγεία.
    Αν προκύψει και νέο δημοσιονομικό κενό που ήδη λέγεται ότι θα είναι 6 δις έως το 2016 θα έχουμε και αυξήσεις φόρων, αυτά όντως θα είναι νέα μέτρα.

    • gio avatar
      gio @ Τάσος 16/10/2013 14:18:36

      Δεν ειναι απαραιτητα κακο αυτο που λετε, δεν μπορει ο βασικος μισθος να ειναι 500 ευρω και να υπαρχουν συνταξεις 2 κ 3.000. Επισης οι ενστολοι ειναι αδιανοητο να συνταξιοδοτουνται στα 42 τους χρονια. Το προβλημα ειναι και επικοινωνιακο στην κυβερνηση, εκτος απο Σαμαρα,Στουρναρα και Γεωργιαδη δεν φαινεται να πιστευει κανεις αλλος τη συγκεκριμενη πολιτικη

  11. apergospastis avatar
    apergospastis 16/10/2013 12:47:49

    Το δεδομένο είναι ότι από κάπου θα πρέπει να δανειστείς μετά το 2014:
    α) Αν δανειστείς από την τρόικα, θα το κάνεις με νέο μνημόνιο, άρα και νέα μέτρα και συνεχή επιτήρηση.
    β) Αν δανειστείς από τις αγορές, θα το κάνεις με χειρότερους όρους από ό,τι με την τρόικα, και θα είσαι αναγκασμένος να διατηρείς με νύχια και με δόντια το όποιο πλεόνασμα για να έχεις την εμπιστοσύνη των αγορών. Σε αυτήν την επιλογή, μάλλον θέλεις σκληρότερα μέτρα και από το α) ακόμη, αλλά κερδίζεις σε 'εθνική υπερηφάνεια'.
    Η επιλογή β) έχει νόημα μόνο σαν διαπραγματευτικό χαρτί προς τους Ευρωπαίους, δηλαδή ότι φεύγεις από την επιτήρησή τους και τους κλείνεις το μάτι ότι σε 2-3 χρόνια θα ξαναβρεθούν σε κατάσταση ανάλογη του 2010. Επομένως, ας σοβαρευτούν και ας κάτσουν κάτω να συνάψουμε νέα δανειακή σύμβαση με ευνοϊκούς όρους.
    Αυτές είναι οι επιλογές και το περιθώριο διαπραγμάτευσης σήμερα. Το τί είναι καλύτερο το αφήνω στην κρίση των άλλων σχολιαστών.

    ΥΓ: Όλα αυτά είναι τελείως επουσιώδη αν δεν κάτσουμε κάτω να συμφωνήσουμε σε ένα εθνικό σχέδιο οικονομικής ανάπτυξης, ένα σχέδιο ΔΙΚΟ ΜΑΣ, με αναφορά στις δυνατότητες και τα πλεονεκτήματά μας. Χωρίς αυτό, και η επιλογή α) και η επιλογή β) οδηγούν νομοτελειακά σε μακροχρόνιο μαρασμό με τελική κατάληξη την χρεωκοπία έτσι ή αλλιώς.

    • xmm avatar
      xmm @ apergospastis 17/10/2013 19:05:23

      να δανειστείς για να πληρωσεις ομολογα που κρατάει η ΕΚΤ? γιατί;

  12. giorgos avatar
    giorgos 16/10/2013 13:50:36

    Ναι και θα το ανακοινωσει ο ΣΑΜΑΡΑΣ την δευτερα στην Ανατροπη του ντερπεντερη.Λαθος προεδρε η πρωτη σου εμφανιση μετα απο το 2012 να γινει στο Μεγκαλο καναλι.λαθος

  13. anarcholiberal avatar
    anarcholiberal 16/10/2013 14:04:25

    Δεν ξέρω ρε παιδιά αλλά μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι οι εξω μπορεί και να γουστάρουν τελικώς να Κυβερνήσει κανα εξάμηνο (και πολυ λεω...) ο Αλεξ. Έτσι, θα τους δοθεί το επιχειρημα να μας πετάξουν όξω απ το ευρώ, το οποίον, μπορεί και να ναι "μια κάποια λύσις..."

  14. factorx avatar
    factorx 16/10/2013 14:35:57

    ΠΟυ θα ήθελες να πήγαινε; Στο ΣΤΑΡ, θα λέγατε τα ίδια. Ή μήπως στην ανύπαρκτη ΔΤ:

    • Ντάλτονς avatar
      Ντάλτονς @ factorx 16/10/2013 15:15:53

      Χίλιες φορές στο ΣΤΑΡ. Ο Πρετεντέρης είναι εντελώς αηδιαστικός, όπως το αφεντικό του.

    • giorgos avatar
      giorgos @ factorx 16/10/2013 15:56:02

      Ε οχι αγαπητε φακτορα να βαζουμε στην ιδια ζυγαρια Χατζηνικολαου και ντερπεντερη οχι.

    • leak avatar
      leak @ factorx 16/10/2013 17:41:47

      Χάθηκε η Σια η κούκλα?

  15. Νικολάκη εφέντης avatar
    Νικολάκη εφέντης 16/10/2013 15:01:51

    Ήθελα να ξέρω τι θα διαπραγματευτούμε, να μην γίνουν οι διαρθρωτικές αλλαγές, να μην ξεβρωμίσει το δημόσιο;

    Έχω διαβάσει πολλά άρθρα εδώ που μιλούν για κόντρα με την τρόικα και διάφορα τέτοια αστεία… Για το κάνουμε πρέπει εμείς να είμαστε εντάξει. Και δεν θέλουμε να είμαστε. Όσο αδίστακτοι κι αν είναι οι δανειστές μας δεν σημαίνει ότι εμείς πρέπει να μην κάνουμε τις αλλαγές που πρέπει.

    Με τι αξιοπιστία θα πάμε να μιλήσουμε; Με ένα πλεόνασμα σκάρτο και μη βιώσιμο, μερικών εκατ., την ώρα που το κράτος χρωστάει σε μικρούς και μεγάλους 5 δις; Mε την κωμωδία της μετακίνησης των Δ.Υ;

    Κι αυτοί οι 30 βουλευτές που κατέθεσαν την τροπολογία ενδεχομένως (λέω βρε παιδί μου) για να ευνοηθούν επιχειρηματικά σχέδια, με την οποία αυξάνεται η τιμή του φυσικού αερίου, στο πνεύμα σύγκρουσης με την τρόικα το έπραξαν;

  16. factorx avatar
    factorx 16/10/2013 15:25:24

    Τι με βαζεις τώρα να ψαχνω

  17. Omifast avatar
    Omifast 16/10/2013 16:55:38

    " οι Πορτογάλοι ανακοίνωσαν απολύσεις στο Δημόσιο"...

    ΠΟΛΥ σημαντικό βήμα.

    • Κότα τρίλειρη και μακροπουπουλάτη avatar
      Κότα τρίλειρη και μακροπουπουλάτη @ Omifast 16/10/2013 17:16:52

      Ωραία είναι να βγάζει ο καθένας μας τα απωθημένα του, αλλά ετούτη τη στιγμή με 35% πραγματική ανεργία και με πιθανότητες να τη μειώσουμε στα επίπεδα του 2009 σε καμιά εικοσαετία και αν, δεν ξέρω αν είναι οι προτροπές σας ...ευχές! Μόνο με θέσπιση ισόβιου Ταμείου ανεργίας 500 €. Διαφορετικά, εύχεστε την κόλαση κι ας μην το αντιλαμβάνεστε.....

      • Omifast avatar
        Omifast @ Κότα τρίλειρη και μακροπουπουλάτη 16/10/2013 19:28:30

        Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτά που ισχύουν στις πολιτισμένες κι ευημερούσες χώρες της Ευρώπης, για την Ελλάδα μας φαίνονται "κόλαση", "εξωπραγματικά", "από άλλον πλανήτη" κτλ.
        Σε όλες τις πολιτισμένες κι ευημερούσες ευρωπαϊκές χώρες απασχολείται στο Δημόσιο το 2,8%-3% του πληθυσμού ή αλλιώς το 4,5%-5% του εργατικού δυναμικού και στην Ελλάδα απασχολείται το 10% του πληθυσμού της χώρας!!!
        Παγκόσμια πρωτοτυπία!

        ΔΕΝ αντέχει η χώρα να μισθοδοτεί ένα εκατομμύριο κόσμο! Μοιραία θα χαρατσώσει τα υπόλοιπα εννέα εκατομμύρια, θα κόψει συντάξεις ηλικιωμένων, θα αυξήσει τη φορολογία.
        Απολύθηκαν 1,5 εκατομμύριο ιδιωτικοί υπάλληλοι, επιπλέον μετανάστευσαν 500.000 νέοι με πτυχία (δηλ. το υγιές κομμάτι της κοινωνίας) για να μπορεί η κυβέρνηση να μισθοδοτεί ένα εκατομμύριο κόσμο και να μην απολύσει κανέναν ούτε καν τους επίορκους.

        ΔΕΝ μπορεί η οικονομία να σηκώσει ένα εκατομμύριο μισθούς.
        Τελεία και παύλα.

  18. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 16/10/2013 17:19:01

    Ειναι στο χερι της κυβερνησης και του ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ να ακολουθησει το μοντελο ΙΡΛΑΝΔΙΑΣ και ναναι καβαλαρης. Ενοειται δεν εχω καμια εμπιστοσυνη στους ΠΑΣΟΚΟΥΣ της συγκυβερνησης, αλλα αυτοι οι ΦΑΥΛΟΙ ειναι πλεον τελειωμενη ιστορια.....Βεβαια πρωτιστο καθηκον του Σαμαρα ειναι να προχωρισουν επιτελους οι πολυποθητες ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΕΙΣ.....που θιγουν το ΠΕΛΑΤΕΙΑΚΟ ΚΡΑΤΟΣ. Ο δε Στουρναρας πρεπει να καταλαβει οτι σιγα-σιγα να εγκαταλειψει τη φορομπιχτικη πολιτικη, γιατι ετσι ΑΝΑΠΤΥΞΗ δεν ερχετε πλεον ποτε. Να μην ξεχναμε το βασικοτερο που ισχυει στην Ελλαδα απο δεκαετιες και πρεπει να να το......διωξουμε δια παντος και ειναι η σοβιετικη αντιληψη για την οικονομια, κατι που θελει να συνεχισει αν......εκλεγει ο ΤΣΙΠΡΑΝΔΡΕΑΣ. Βλεποντας τελευταια τα SPREADS πιστευω σε μια αναδιοργανωση του ΧΡΕΟΥΣ με τους καταλληλους ΟΡΟΥΣ, ωστε να ειναι τουλαχιστον ο ΠΑΤΟΣ της κρισης ενος ΚΡΑΤΟΥΣ με ΑΠΙΘΑΝΟΥΣ....πολιτικους απο το 81 και μετα που εκτος απο τη.....ΛΗΣΤΕΙΑ της χωρας δημιουργησαν ενα πελατειακο κρατος τσοβολα δωστα ολα με ΔΑΝΕΙΚΑ. Αν κανουμε ολα αυτα τοτε ας αφησουμε την ΤΡΟΙΚΑ το ΔΝΤ και τους εταιρους της Ε.Ε. να.......κτυπιουνται μεταξυ τους και εμεις ναμαστε στη ΑΚΡΗ. Ωφελος θα εχουμε αρκει βεβαια να μην σκεπτομαστε τις.......ευρωεκλογες και τις καθε εκλογες, ωστε να μας....τελειωνουν οι πελατες του ΔΗΜΟΣΙΟΥ και οι εκαστοτε ολιγαρχες που μια ζωη ηταν καβαντζωμενοι με δανεικα λεφτα που πληρωνουν τα ΚΟΡΟΙΔΑ εδω και 4 χρονια.

  19. ορεσέιβιος avatar
    ορεσέιβιος 16/10/2013 17:40:35

    Ο πάνσοφος μπαρουφάκης μας προτρέπει να χρεοκοπήσουμε με χαρές και πανηγύρια και να διαγράψουμε όλο το χρεος.
    Το δημόσιο,ΔΗΛ, οι μισθοί των ΔΥ,οι συντάξεις, τα νοσκομεία, ο στρατός, η αστυνομία κλπ κλπ θα δουλεύουν και θα πληρώνονται αναλόγως με τα όσα λεφτά μαζεύει το κράτος απο φόρους..
    Ούτε ο στουρνάρας δεν τολμάει να πεί κάτι τέτοιο.
    Και σε λίγα χρόνια ,θα μας παρκαλάνε να μας...δανείσουν αυτοί που φεσώσαμε μέχρι αστραγάλων....
    Το δημόσιο να ζεί με όσα εισπράτει ,εσωτερικά απο φόρους, και να πληρώνει όσο μπορεί.
    Ηχείστε σάλπιγγες
    Χτυπήστε τύμπανα χαράς..
    Ποιό μνημόνιο και κουραφέξαλα.
    Ολοι θα τρώμε χαρά και εθνική υπερηφάνεια.

    Αν ήταν τόσο εύκολα τα πράγματα θα το είχε καταφέρει αυτό και ο γιωργάκης,αλλά πόσες ΩΡΕΣ κυριολεκτικά θα αντέξει η κυβέρνηση που θα πεί αυτό στους νεοέλληνες...
    Θα πληρώνεστε όταν και με όσα μπορούμε να μαζέψουμε...Εναντι και να δούμε...Με κανά 4-5 μισθούς στο περίμενε.
    Τότε ναι μπορούμε να χρεοκοπήσουμε με χαρές και πανηγύρια των μπαρουφάκηδων ,και όσων έβγαλαν τα ευρά έξω.Τα οποία ο σοφός μπαρουφάκης τα θεωρεί πλούτο της χώρας επειδή τα λαμόγια είναι ελληνικά...
    Να τον χαιρόμαστε τον γίγαντα της επανάστασης..Αμήν και πότε..Μόνο που δεν ξέρω αν θα δεχτούν και οι επαναστάται ,την επανάσταση με τους όρους αυτούς.

    • Κότα τρίλειρη και μακροπουπουλάτη avatar
      Κότα τρίλειρη και μακροπουπουλάτη @ ορεσέιβιος 16/10/2013 17:54:14

      ''Με κανά 4-5 μισθούς στο περίμενε.''
      Πλάκα έχεις σύντροφε. Εργάζομαι στον Ιδ.Τομέα με ήδη 9 μισθούς στο περίμενε και ο Θεός ξέρει αν θα τους πάρω ποτέ, ή ο εργοδότης θα βαρέσει κανόνι (εξ ανάγκης)! Στην κοσμάρα σας ζείτε ακόμη μερικοί. Οι άλλοι, εμείς, τίποτε πια δε φοβόμαστε.

      • BLACK CAVIAR avatar
        BLACK CAVIAR @ Κότα τρίλειρη και μακροπουπουλάτη 16/10/2013 19:10:55

        Μέχρις ότου και εσείς του ιδ. τομέα αρχίσετε να πληρώνεστε από το κράτος, το σχόλιό σας είναι άκυρο. Εκτός κι αν είστε τόσο ευχαριστημένος με την πρακτική αυτή, που φαντάζεστε ότι και 1.000.000 δημόσιοι υπάλληλοι θα χαρούν με την επέκταση της και στο δημόσιο και θα στηρίξουν την "επανάσταση" του μπαρουφάκη...

        • Κότα τρίλειρη και μακροπουπουλάτη avatar
          Κότα τρίλειρη και μακροπουπουλάτη @ BLACK CAVIAR 16/10/2013 20:20:37

          Έτσι όπως πάει το πράγμα, είτε το πει ο Βαρουφάκης είτε όχι, τη στιγμή που ο Ιδ.Τομέας διαλύεται, ποιός θα πληρώνει τον Δημόσιο; Κανείς, άρα οι ''4-5 μισθοί στο περίμενε'', πλησίασαν για όλους. Χαλαρώστε λοιπόν, να το ευχαριστηθείτε.

          • BLACK CAVIAR avatar
            BLACK CAVIAR @ Κότα τρίλειρη και μακροπουπουλάτη 16/10/2013 20:48:04

            Δεν διαφωνούμε, τα ίδια πιστεύουμε. Απλά απάντησα στο σχόλιό σας, διότι εσφαλμένα θεωρήσατε ότι ο ορεσείβιος ταυτίζεται με απόψεις που επικαλείται για να αποδείξει το "βάρος" πολιτικών που ενστερνίζονται αυτοί οι ίδιοι που θα ξεσήκωναν τον κόσμο αν ποτέ εφαρμόζονταν. Το επιχείρημά του συνεπώς στέκει.
            Ο ίδιος τα λέει καλύτερα παρακάτω...

        • Δημητρης avatar
          Δημητρης @ BLACK CAVIAR 16/10/2013 20:41:10

          Εγιναν παλι 1.000.000 οι Δ.Υ ?

          • BLACK CAVIAR avatar
            BLACK CAVIAR @ Δημητρης 16/10/2013 20:53:52

            Αν παρακολουθείτε τη συζήτηση, θα αντιληφθήκατε ότι μιλάμε για ανθρώπους που μισθοδοτούνται κάθε μήνα από το κράτος, όχι μόνο δηλ. τον στενότερο δημόσιο τομέα αλλά τον ευρύτερο, μόνιμοι, με σύμβαση ορισμένου και αορίστου χρόνου, με σχέση ιδιωτικού και δημοσίου δικαίου, σε θέσεις οργανικές και μη, σε Υπουργεία, ΔΕΚΟ, ΟΤΑ, δημόσιες υπηρεσίες, σχολεία, νοσοκομεία, στρατό κλπ. Υπό την έννοια αυτή, ναι, είναι 1.000.000+.

      • Omifast avatar
        Omifast @ Κότα τρίλειρη και μακροπουπουλάτη 16/10/2013 19:48:25

        Ο ιδιωτικός τομέας γονατίζει για να συνεχίσει να ΖΕΙ και να ΒΑΣΙΛΕΥΕΙ το Δημόσιο και οι Δ.Υ.!

        Πώς να πληρώσει μισθό ο έρμος ο επιχειρηματίας (και δεν μιλώ για μεγαλοκαρχαρίες) όταν πρέπει να προπληρώσει στο κράτος 90% του φόρου της επόμενης χρονιάς (παγκόσμια πρωτοτυπία!), όταν πρέπει να προπληρώσει τον ΦΠΑ εισπράξει δεν εισπράξει το τιμολόγιο (παγκόσμια πρωτοτυπία!) και όταν το κράτος δεν συμψηφίζει υποχρεώσεις με επιστροφές (παγκόσμια πρωτοτυπία!);;;;;;;;;;;;;;;
        Το κράτος χρωστάει σε όλους τους μικρούς και μικρομεσαίους επιχειρηματίες στον καθέναν 30-100 χιλιάρικα από επιστροφές φόρου. Τα χρωστάει εδώ κι έναν χρόνο και λέει "κάντε υπομονή και συμμετέχετε στην εθνική προσπάθεια" απευθυνόμενο στο φιλότιμο του κάθε Έλληνα επιχειρηματία...
        Δεν καταλαβαίνω, εφόσον το κράτος χρωστάει από 30-100 χιλιάρικα στους ιδιώτες γιατί να μην χρωστάει ας πούμε και 5-6 μισθούς σε κάθε δημόσιο υπάλληλο;;;
        Οι Δ.Υ δεν πρέπει να συμμετέχουν στην "εθνική προσπάθεια";;;

        Κι αντί λοιπόν να βλέπεις τους μικρομεσαίους επιχειρηματίες και τους ιδιωτικούς υπαλλήλους στο δρόμο, βλέπεις τους δάσκαλους και τους καθηγητές οι οποίοι βρέξει-χιονίσει, μνημόνιο-ξεμνημόνιο, στις πρώτη του μηνός τους μπαίνουν τα λεφτά στην τράπεζα!!!!!!!!!

        Τελευταία βρέθηκα σε μία διάλεξη στο Λουξεμβούργο όπου διακεκριμένος Γερμανός (με φιλελληνικά αισθήματα) καθηγητής οικονομικών μου είπε σε πηγαδάκι δύο πράγματα:

        1.) Στην πατρίδα σου είναι στον δρόμο οι λάθος άνθρωποι!

        2.) Η Ε.Ε δεν μπορεί να χρηματοδοτήσει το "Luxusrentensystem" (συνταξιοδοτικό σύστημα πολυτελείας) της Ελλάδας.

        3.) Το Δημόσιό σας δεν αντέχει να πληρώνει ένα εκατομμύριο μισθούς διότι αφενός μεν δεν παράγει κάτι και δεν έχει εξαγωγές κι αφετέρου με τη φοροδιαφυγή στα ύψη δεν έχει έσοδα για να μπορέσει να "συντηρήσει" ένα εκατομμύριο κόσμο στο Δημόσιο.
        10% του πληθυσμού στο Δημόσιο δεν έχουμε ούτε εμείς οι Γερμανοί που είμαστε χώρα με δισεκατομμύρια εξαγωγές, με βαριά βιομηχανία (Thyssen Krupp κτλ.), leader στην αυτοκινητοβιομηχανία (Μercedes, BMW, Opel, VW κτλ.), leader στις ηλεκτρικές συσκευές και συστήματα (Bosch, Miele, Siemens, AEG, Neff κτλ.).

        • rally monkey avatar
          rally monkey @ Omifast 17/10/2013 01:03:30

          αυτό που δεν σου είπε ο προφ.. ειναι ότι για να μπορέσουν γίνουν 'μεγάλοι' (βλ. πωλήσεις) στη βιομηχανία - έπρεπε να μπορέσουμε εμείς πρώτα να έχουμε 1εκ+ δημοσιους υπαλλήλους - ας έρθει τώρα με 1.5εκ+ ανέργους να μας πουλήσει bmw
          οι ανισορροποίες εντος ΕΖ ήταν part of the deal φίλε.. και το ίδιο έργο έπαιξε και στα άλλα κράτη.. αλλά εμείς δυστυχώς βρεθήκαμε πληρώνουμε πολύ περισσοτερο απο όσο μας αναλογούσε .. εξαιτίας της εγκληματικής διαχείρησης ΓΑΠ

      • ορεσέιβιος avatar
        ορεσέιβιος @ Κότα τρίλειρη και μακροπουπουλάτη 16/10/2013 20:03:45

        Για πέστο αυτό στα συντρόφια που σιτίζονται απο το δημόσιο ...Οτι δεν φοβόμαστε τίποτε, ότι θα είμαστε στο περίμενε...
        Μια μέρα αν αργήσουν να μπουν στα ΑΤΜ τα λεφτά των ΔΥ τετέλεσται το κράτος...
        Γιατί νομίζεις ότι κουβαλούσαν με κοντέινερ τα ευρά οι εξαποδώ το 2010 και 2011?
        Το ωραίο είναι ότι οι περισσότεροι απο τους δημοσίους υπαλλήλους φωνάζουν να χρεοκοπήσουμε, να διώξουμε τους τοκογλύφους και ομνύουν στην σοφία του μπαρουφάκη που διαβεβαιώνει ότι δεν τρέχει τίποτες με την χρεοκοπία.
        Είμαστε ένα απέραντο φρενοκομείο....
        Το κείμενο του μπαρουφάκη είναι απόλαυση για τους επαναστάτες και τους θιασώτες των φυτιλιών, κουγκιών κλπ..
        Εκτός αν φροντίζει απο νωρίς να κόβει δρόμο και να την κάνει γυριστή ,μήπως έχουμε καμιά στραβή και στα αλήθεια τους πούμε δεν θέλουμε τα λεφτά σας..
        Θα έχει άλλοθι ,ότι τα είπε ο μπαρουφάκης, άσχετο βέβεια ότι τόσο καιρό, χρόνια δηλαδή ,μας διάβαζε το ευαγγέλιο της δραχμής και τι ωραία που θα ζούσαμε στον παράδεισο...
        Με μισθούς κατώτατους και εγγυημένους,του δημοσίου ενοείται στα επίπεδα του 2008, οι τράπεζες να δουλεύουν μες στην τρελή χαρά και άλλα τρελλά..
        α ρε μπαρουφάκης που μας χρειάζεται...

        • Κότα τρίλειρη και μακροπουπουλάτη avatar
          Κότα τρίλειρη και μακροπουπουλάτη @ ορεσέιβιος 16/10/2013 20:23:12

          κύριε Βουνίσιε μην κουράζεστε. Αν δεν υπάρξει σύγκρουση και ανατροπή, ''Το πεπρωμένον φυγείν αδύνατον'', είτε το αποδέχονται οι Δ.Υ είτε όχι. Θέμα χρόνου είναι απλά.....

          • Δαρβινος avatar
            Δαρβινος @ Κότα τρίλειρη και μακροπουπουλάτη 17/10/2013 12:21:46

            Nαι, αλλα και το πετρωμενον φαγειν αδυνατον !

    • Σπύρος Μαρκεζίνης avatar
      Σπύρος Μαρκεζίνης @ ορεσέιβιος 16/10/2013 22:42:05

      ορεσειβιε, γιατί δεν προτείνεις να γίνει ένα δημοψήφισμα , και όχι γκάλοπ των 500 ατόμων, να δουμε τι λέει ο πραγματικός κόσμος, γαι το ευρώ σας, την ευρωζώνη σας, και την χρεωκοπία?

    • Μπόρα avatar
      Μπόρα @ ορεσέιβιος 17/10/2013 02:20:01

      @ορεσέιβιος: "Ο πάνσοφος μπαρουφάκης μας προτρέπει να χρεοκοπήσουμε με χαρές και πανηγύρια και να διαγράψουμε όλο το χρεος"

      Σε ποιο του άρθρο; Πού το διάβασες; Θυμάσαι τίτλο;

      Θα με υποχρεώσεις!

  20. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 16/10/2013 21:31:42

    Κοτα...μου τριλειρη κανεις πολιτικος δεν τολμαει να πει την αληθεια για το υπερογκο ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΕΟΣ της χωρας(το τονιζω δημοσιο). Το μεγαλυτερο εγκλημα το εκανε ο ΓΑΠ το 10 οταν με μειωση 200.000(λιγοι για τα δεδομενα τα δικα μου)υπαλληλων του δημοσιου-δεκο-ΝΠΙΔ-ΝΠΔΔ θα ειχε λυθει το προβλημα του δημοσιου χρεους με εξοικονομηση 9 δις το χρονο. Δεν θα υπηρχαν εκτοτε οριζοντια μετρα και με τις αναγκαιες μεταρρυθμισεις τωρα δεν θα ειχαμε μνημονια και εγκληματα.....Βεβαια στα....εγκληματα δεν θα παραλειψω να αναφερθω στον ανεκδιηγητο ΠΑΚΗ που μονιμοποιησε τη ΣΑΒΟΥΡΑ των ΠΑΣΟΚΩΝ που ηταν καμια 150 χιλιαδες....τελευταιοι πρασινοφρουροι. Τωρα ο ΣΑΜΑΡΑΣ ειναι δυσκολο να το κανει με τετοια ΥΦΕΣΗ και τετοια ΑΝΕΡΓΙΑ και τετοια διαλυση του ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ. Δυστυχως τωρα τα βηματα πρεπει να ειναι πολυ προσεχτικα, αλλα σημασια εχει οτι στην πρωτη καταστροφη το 10 μας ετυχε ενας ανεκδιηγητος και βλαξ κατ εμε με την περιφημη φραση.....ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Τωρα δινει και συμβουλες στους Αμερικανους.......ειμαστε τελικα ΑΠΕΡΑΝΤΟ ΦΡΕΝΟΚΟΜΕΙΟ.

  21. Δημητρης avatar
    Δημητρης 16/10/2013 23:11:56

    Γιατι η ελλαδα ειναι δημοκρατικη χωρα...τι ειμαστε εμεις κανενα κωλοκρατος σαν την ελβετια την γερμανια την ισλανδια που κανουν δημοψηφισματα ?

  22. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 17/10/2013 00:17:44

    Τετοιο ρηγμα σαν αυτο στις σχεσεις Κυβερνησης -Τροικα ουτε μ αυτο του Αγ Ανδρεα στο Σαν Φραντσισκο δεν συγκρινεται.

  23. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 17/10/2013 21:17:49

    Με βεβαιότητα το έργο της κυβέρνησης Σαμαρά ΠΡΕΠΕΙ να συνεχιστεί για την εξυγίανση της ελληνικής οικονομίας. Για να γίνει αυτό απαιτείται η υποστήριξη του ελληνικού λαού. Εάν συνεχίσει την προσπάθεια με τον ίδιο τρόπο που φτάσαμε στο σήμερα αυτό φαντάζει αδύνατο. Με δεδομένο τη μεγάλη απήχηση των αντιμνημονιακών και αντιευρωπαϊκών συνθημάτων δημιουργείται κλίμα αντιπαλότητας με τους ευρωπαίους για να κερδηθούν στο εσωτερικό οι εντυπώσεις, η αριστερά και οι αντιμνημονιακοί λαϊκιστές να γίνουν ακόλουθοι των εξελίξεων και ο Σαμαράς κυρίαρχος του πολιτικού παιχνιδιού. Είναι ηγέτης, μεγάλος παίκτης της διεθνούς και ντόπιας πολιτικής. ΤΥΦΛΗ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟ ΣΑΜΑΡΑ.