#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/02/2011 13:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι τρέχει με το "κίνημα" του Μίκη;



Γράφει ο Θύμιος Παπανικολάου

Είχαμε σκοπό να μη μιλήσουμε ακόμα για όλο αυτό το συνονθύλευμα της «Συμβουλευτικής Επιτροπής» της «Κίνησης Μίκη»: Κασιμάτηδες, Κούνδουροι και δε συμμαζεύεται… Περιμέναμε ακόμα και τα άλλα πρόσωπα που βρίσκονται στο παρασκήνιο…

Μας κτύπησε όμως κεραυνός όταν διαβάσαμε από την ίδια την ιστοσελίδα του Μίκη ότι στα ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΑ είναι ο «εγκέφαλος» της παρασκηνιακής δράσης του Μητσοτάκη: Ο ....Γιάννης Δημητροκάλλης!!!!!
«Επίσης τα μέλη της Οργανωτικής Επιτροπής: Γιάννης Δημητροκάλλης, πρώην Γραμματέας Επικοινωνιών και Βαγγέλης Μπόντας, εκδότης»
http://www.mikis-theodorakis-kinisi-anexartiton-politon.gr/el/news/?nid=437

Και μόνο αυτό το γεγονός φωτίζει τα ΠΑΝΤΑ και μας δικαιώνει ΑΠΟΛΥΤΑ.
Δεν χρειάζονται άλλες αποδείξεις πλέον. Θα καταλάβετε οι πάντες τι εννοούμε αν ερευνήσετε την ιστορία του ανδρός. ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ: Ο Γιάννης Δημητροκάλλης διακρίθηκε στον τομέα της κομματικής οργάνωσης της μητσοτακικής Ν.Δ. και της τοπικής αυτοδιοίκησης. Εκλέχτηκε μέλος της Κ.Ε. και στη συνέχεια της 11μελούς εκτελεστικής επιτροπής της Ν.Δ. Διετέλεσε μέλος του Δ.Σ. της Εταιρείας Τοπικής Αυτοδιοίκησης και Ανάπτυξης. Διετέλεσε μέλος του Εθνικού Ραδιοτηλεοπτικού Συμβουλίου. Διετέλεσε Γενικός Γραμματέας Επικοινωνιών του Υπουργείου Μεταφορών.

Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον δραστηριοποιήθηκε και στο χώρο των Μ.Μ.Ε. και της πολιτικής Επικοινωνίας.

Ο πανίσχυρος ελέω Μητσοτάκη κ. Γιάννης Δημητροκάλλης, γενικός διευθυντής της Νέας Δημοκρατίας, υπεύθυνος για όλες τις τοπικές οργανώσεις της Ν.Δ, αλλά και για άλλα “λεπτά” οργανωτικά θέματα και τα ΜΜΕ, ο Δημητροκάλλης ποτέ δεν πέρασε από το πολιτικό παρασκήνιο στην μάχιμη πολιτική αρένα.

Αυτός, λοιπόν, ο πανίσχυρος άνδρας των κομματικών μητσοτακικών παρασκηνίων είναι «οργανωτής» της « Κίνησης των Ανεξάρτητων Πολιτών»!!!

Οι αναλύσεις πλέον περιττεύουν….

http://citypress-gr.blogspot.com/2011/02/blog-post_7376.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. φωτεινη avatar
    φωτεινη 09/02/2011 13:19:48

    αν δεν κανω λαθος τα απομνημονευματα του μικυ τα γραφει ο υιος και εγγονος των δυο πιο κακοφημων πολιτικων του αιωνα,γνωστος ισως και ως «ο μεταμφιεσμενος ελληνας».αλε,μπηκαμε στο Καρναβαλι.

    • Orestios avatar
      Orestios @ φωτεινη 09/02/2011 14:51:55

      Είναι τουλάχιστον περίεργο ο γηραιός "επαναστάτης" να νταραβερίζεται με τον Νικολάκη.
      Κάτι μου βρωμάει στην Σπίθα και δεν είναι ο καπνός της.

      • Bodinus1576 avatar
        Bodinus1576 @ Orestios 09/02/2011 15:20:48

        Εδώ αγκαλιαζόταν με τον Ερντογάν, όταν ο τελευταίος επισκέφτηκε την Ελλάδα με ύφος επικυρίάρχου, νομιμοποιώντας μια τέτοια παρουσία και συμπεριφορά....

        • Orestios avatar
          Orestios @ Bodinus1576 09/02/2011 16:41:53

          Βρωμάει ρε παιδί μου.
          Κάτι δεν μου αρέσει στην μάζωξη αυτή.

  2. Σοφία avatar
    Σοφία 09/02/2011 13:25:00

    αυτα τα "κινηματα" ειναι σα τις ΜΚΟ. δυστυχως...

  3. STATHIS avatar
    STATHIS 09/02/2011 13:41:50

    Δηλαδή λές η μόνη "σπίθα" να είναι στο "δισκόφρενο" από το απότομο "φρενάρισμα" ??????

    Κι αυτό παίζει !!!! Άλλωστε ζούμε την εποχή των "ΠΙΘΑΝΩΝ ΑΠΙΘΑΝΩΝ" !!!!



    *Μιά άποψη.-

  4. φωτεινη avatar
    φωτεινη 09/02/2011 13:47:03

    και οχι μονο. η καλλιτεχνικη αξια αντικατροπτιζει το πνευματικο μεγεθος του συνγγραφεως.

  5. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 09/02/2011 13:52:58

    Ότι η συμμετοχή πολλών συμπολιτών μας (όχι της οργανωτικής επιτροπής) στη σχετική κίνηση, με τοπική δράση και χωρίς κεντρικό συντονισμό είναι υγιής αντίδραση δε μπορεί εύκολα να το αμφισβητήσει κανείς. Αλλά ατυχείς επιλογές στην επιλογή συνεργατών του ιδίου του Μίκη μπορεί να απογοητεύσει ως ένα βαθμό. Ελπίζω να βρεθούν κι άλλοι προβεβλημένου άνθρωποι να βγούν μπροστά στη μάχη κατά του μνημονίου, δε μπορεί να είναι μόνο ένας και όλοι να τον βάζουμε στο μικροσκόπιο.

  6. factorx avatar
    factorx 09/02/2011 14:20:21

    Να μην ξεχνάμε και ότι ο Μίκης ήταν υπουργός (επικρατείας;) επι κυβέρνησης Μητσοτάκη

  7. φωτεινη avatar
    φωτεινη 09/02/2011 14:24:23

    ο ποιητης voltagabbana.

  8. noldor avatar
    noldor 09/02/2011 14:31:32

    Τελικά οι μόνοι αλάθανστοι και καθάριοι είναι καμιά δεκαριά μόνιμοι αρθρογράφοι του antinews. Επανάσταση ζητάτε, αντίσταση ζητάτε αλλά αραχτούς στα πληκτρολόγια σας βλέπω και όποιος κάνει το οτιδήποτε πρώτα από σας λασπολογείται.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ noldor 09/02/2011 14:46:57

      Τι να κάνουμε ρε καρντάσι, πήρατε εσείς όλα τα καριοφύλλια και τα γιαταγάνια βγαίνοντας στο βουνό και εμείς μείναμε με το πληκτρολόγιο στο χέρι...

      • noldor avatar
        noldor @ TopGunZ 09/02/2011 22:10:20

        Δυστυχώς για σένα αλλά και για μένα είμαι ακόμα στους απο δω και δυστυχώς ακόμα δεν έχω πάρει γιαταγάνια.

  9. φωτεινη avatar
    φωτεινη 09/02/2011 14:53:17

    ειναι και γιατι εχουμε τα χερια ελευθερα απο τις κουτες με τα παμπερς...

  10. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 09/02/2011 15:01:24

    Μια η Σπίθα, μια το Λάος, μια η Ντόρα, που θα πάει θα τη κατακερματίσουν τη Δεξιά...

  11. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 09/02/2011 15:12:01

    Ας μην ξεχνάμε τον ρόλο του Μ. Θεοδωράκη στην διαχείριση της υπόθεσης ΟΤΣΑΛΑΝ.

  12. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 09/02/2011 16:53:27

    Ας χαλαρώσουμε με την κριτική στον Μίκη Θεοδωράκη. Είναι ένας άνθρωπος 85 ετών, πολύ καταβεβλημένος ο οποίος κάνει και πολλές άστοχες δηλώσεις και κινήσεις. Πάντα έκανε. Αλλά όποιος το έχει στο αίμα του να αγωνίζεται (είναι και λίγο εγωπαθής ο Θεοδωράκης) κάνει και άστοχες κινήσεις και δηλώσεις. Τουλάχιστον δεν έχει κάτσει σε ένα καναπέ να απολαμβάνει τις δάφνες του πλούσιου πολιτιστικού του έργου.

    "....Και με τυφλή μανία ξέσκιζα τον εχθρό...Τώρα με χειρουργεί μια αλλήθωρη νεολαία, μια τσογλανοπαρέα που κάνει κριτική....."
    :)

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 09/02/2011 17:19:20

      Αλώβητε χίλια δίκια έχεις. Να καθόμαστε και να βρίζουμε αναπαυτικά τον κορυφαίο επικριτή της παρούσας κυβέρνησης είναι υποκριτικό. Ο Μίκης έκανε κατά μέτωπο επίθεση στη Δραγώνα και μάλιστα 2 φορές, το πλήρωσε με ύβρεις και εμπάργκο από τα ΜΜΕ. Επιτέθηκε στο μνημόνιο και τη Δανειακή σύμβαση και κάνει ότι μπορεί για τη συνειδοτοποίηση του κόσμου. Ξανά βρίσιμο και συκοφαντίες εναντίον του, από ΣΥΡΙΖΑ και άλλες "αριστερές" δυνάμεις. Ε, ν α βγαίνουν και οι δεξιοί να τον βρίζουν... πάει να πεί ότι ορθά πράττει. Κύριοι, δώστε μου έναν άλλο μαχητή να με εμπνεύσει, αλλά αν δεν έχετε παρακαλώ για περισσότερη σύνεση. Κι αν ζητάτε αγίους και άμεμπτους να ηγηθούν για να σηκωθούμε από τον καναπέ, μάλλον θα κάτσουμε πολύ ακόμα. Αυτοί υπάρχουν, αυτοί βγαίνουν μπροστά, δείξτε μου άλλον εσείς..

      • Dal avatar
        Dal @ ΝΙΚΟΛΑΣ 09/02/2011 20:43:43

        Αλώβητε και Νικόλα . Μπράβο και στους δύο.
        Ο ενας δεν μας κάνει, ο άλλος μας ξενίζει, αφήνουμε τον ΓΑΠ να αλωνίζει. Τώρα απαιτείται Εθνικό μέτωπο ενάντια στο μνημόνιο, για τηυν σωτηρία της Πατρίδας, χωρίς αποκλεισμούς και ιδεολογικές διαφορές.

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ ΝΙΚΟΛΑΣ 09/02/2011 22:00:56

        Συγχαρητήρια κι από εμένα. Το να μην χωνεύουμε ότι δεν ποδηγετούμε είναι ένας από τους λόγους, που φτάσαμε ως εδώ, σαν έθνος και σαν κράτος. Και ιδιαίτερα οδυνηρό χαρακτηριστικό στις τάξεις της μεχρι τώρα ΝΔ.

        • EtsiMareSei avatar
          EtsiMareSei @ ΠΗΛΕΑΣ 10/02/2011 00:34:55

          Η αλλιώς.. μπορείς να το δείς απλά ως μια επισήμανση έγκυρη που γίνεται απο κάποιο blog.
          Και τελειώνει το θέμα εδώ χωρίς τους δακρύβεχτους λόγους που αναφέρεις γιατί φτάσαμε ως εδώ ως έθνος, χωρίς να μπορεί βέβαια να τους αρνηθεί κάποιος στην ουσία τους,οτι υπάρχουν τέτοιοι λόγοι, και το ξέρεις.
          Τουλάχιστον εγώ το ζήτημα της συμμετοχής του συγκεκριμμένου δεν το'χα υπόψη,και πραγματικά μου δημιουργούνται εύλογα ερωτηματικά πλέον.
          Οπότε καλώς το ανέβασε το θέμα και το antinews.
          Αλλιώς, να σταματήσει να ανεβάζει οτιδήποτε υποψιαζόμαστε οτι θα σπείρει την διχόνοια!

  13. Πρέσβης avatar
    Πρέσβης 09/02/2011 17:29:04

    Δεν είναι περίεργο; Έναν καλό λόγο για τον Μίκη δεν έχω ακούσει από κανέναν τον τελευταίο καιρό. Ακόμα και στον πατριωτικό χώρο, ακόμα και από τους "αριστερούς" πατριώτες (ρεσάλτο π.χ.). Δεν είναι άγιος αλλά και ποιος είναι; Έχουμε κάποιον καλύτερο να συσπειρωθούμε μαζί του; Δυστυχώς ΟΧΙ

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Πρέσβης 09/02/2011 17:32:28

      Σωστός

      • NWO avatar
        NWO @ ΝΙΚΟΛΑΣ 09/02/2011 18:16:32

        Συμφωνώ.

        • Dal avatar
          Dal @ NWO 09/02/2011 20:44:41

          Και εγώ

  14. Σταύρος avatar
    Σταύρος 09/02/2011 18:07:07

    Εξαιρετική ανάλυση, στο κείμενο του Παναγιώτη Τραιανού για το Μίκη και τον ρόλο του στην σύγχρονη Ελλάδα....
    http://kataklismos.blogspot.com/2011/02/blog-post_5438.html

  15. kakofonix avatar
    kakofonix 09/02/2011 18:34:13

    Η αντίσταση στο μνημόνιο (πληκτρολόγιο ή γιαταγάνι ίδια δύναμη έχουν πλέον) θα έρθει από πολλές φαινομενικά μη συγκλίνουσες δυνάμεις. Από Ιερώνυμο μέχρι Αλαβάνο και από Μίκη μέχρι ακροδεξιά, όποιος έχει κάτι να προσφέρει υπέρ εθνικής κυριαρχίας είναι ευπρόσδεκτος.

    Είναι προτιμότερο να απαλλαγούμε πρώτα από το άλγος και μετά να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα, από το να ζητάμε εκ των προτέρων πιστοποιητικά ιδεολογικής καθαρότητας.

    Ο Μίκης είναι τεράστιος και μπορεί να εμπνεύσει, γιατί έχει περάσει από όλους τους πολιτικούς χώρους (και τους έχει φτύσει).

    • EtsiMareSei avatar
      EtsiMareSei @ kakofonix 10/02/2011 00:47:22

      Και εσύ υπέρμαχος μιας "φανταζί" ομοψυχίας δηλαδή?
      Πως είπες? ..η ακροδεξιά ,και ο αλαβάνος θα μας ενώσουν σαν έθνος!!!? χαχαχαα..
      Βρε τι άλλο θα ακούσω σήμερα ο κακομοίρης..και αυριο μέρα είναι σύντεκνε,άραξε!

  16. κίνηση πολιτών "δεν τρώω τυρί" avatar
    κίνηση πολιτών "δεν τρώω τυρί" 09/02/2011 19:55:59

    για τον άνθρωπο του μητσοτάκη που λέτε δεν ξέρω, αλλά ο Μίκης είναι cool.

  17. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 09/02/2011 22:03:33

    Ελεος θα βγάλετε προβοκάτορα και τον Μίκη.
    Σεβαστείτε επιτέλους έναν από τους μεγαλύτερους Ελληνες που έχει βγάλει ο τόπος.

  18. ΚΥΝΑΙΓΕΙΡΟΣ avatar
    ΚΥΝΑΙΓΕΙΡΟΣ 10/02/2011 02:48:19

    H παρουσία του Ι. Δημητροκάλλη στην προσπάθεια του Μίκη Θεοδωράκη
    καθόλου δεν μειώνει ή υποβαθμίζει τις προθέσεις του γηραιού μουσικοσυνθέτου
    αντιθέτως τις ισχυροποιεί . Ο υπαινιγμός του αρθρογράφου περί του δήθεν
    μητσοτακικού παρελθόντος του ανδρός είναι απρεπής και συνάμα άστοχος.
    Την Ν.Δ. έφεραν στην εξουσία (1989-1990) οι Δημητροκάλλης, Σγαρδέλλης
    και Γριβέας. Πολλοί από εσάς που περνάτε την ημέρα σας στα πληκτρολόγια
    δεν γνωρίζετε τίποτα από την τιτάνια προσπάθεια της εποχής εκείνης γιά να
    φύγει το διεφθαρμένο ΠΑΣΟΚ από την Εξουσία. Οι προαναφερθέντες ήταν
    οι άνθρωποι στους οποίους οφείλεται η άνοδος του Κόμματός σας στην
    κυβέρνηση . Κανείς άλλος δεν αγωνίσθηκε όσο αυτοί και κανείς τους δεν
    έγινε ούτε ζήτησε ποτέ να γίνει βουλευτής, προς μεγάλην τους τιμήν !

    Η παρέμβασή μου αυτή, επιβεβλημένη εκ λόγων απόδοσης δικαιοσύνης,
    μου δίδει την ευκαιρία να συγχαρώ τον σχολιογράφον υπό το ψευδώνυμον
    noldor . Συγχαρητήρια noldor . Φοβούμαι ότι τα πράγματα έχουν ως τα
    αναφέρετε.

    • factorx avatar
      factorx @ ΚΥΝΑΙΓΕΙΡΟΣ 10/02/2011 03:29:25

      Αυτά να τα πείτε σε όσους δεν γνωρίζουν. Ο Μητσοτάκης ανέβηκε στην εξουσία ήθελε δεν ήθελε χάρις στην φθορά του ΠΑΣΟΚ κι αφού απέτυχε δυο φορες λόγω λαθων τακτικής. Δημητροκάλλης, Σγαρδέλλης
      Γριβέας ηταν το τριο της κατατροφής για τη ΝΔ και σας παραπέμπω στα βιβλία του Γρυλλάκη σε πρώτη φάση. Αν επιμένετε ξαναγραφουμε και την ιστορία της εποχής εκείνης

  19. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 10/02/2011 03:55:07

    Δε συμφωνώ με το να στιγματίζουμε όποιον έκανε κάποτε λάθος, να χρησιμοποιούμε το παρελθόν του εναντίον του. Είναι ανέντιμο και άδικο, χτύπημα κάτω από τη μέση, δείχνει έλλειψη επιχειρημάτων και ανασφάλεια. Ακόμη και για όποιον έκανε πολλά λάθη. Με αυτή τη λογική δε θα έπρεπε ποτέ να βγαίνει κάποιος από τη φυλακή. Δηλαδή ένας άνθρωπος δε μαθαίνει από τα σφάλματά του; Δε μετανιώνει για αυτά; Μένει ίδιος για πάντα; Έχουμε απορρίψει ποια τη θεμελιώδη στον ευρωπαϊκό πολιτισμό ιδέα ότι ο άνθρωπος μπορεί να βελτιώνεται σε όλη τη ζωή του;
    Μιλάω βέβαια για τον Θεοδωράκη, ο οποίος δεν έχει καμιά πρόθεση να απειλήσει τη ΝΔ. Δήλωσε ξεκάθαρα ότι δε φτιάχνει κομματικό σχηματισμό. Πνευματική αναζωογόνηση προσπαθεί να επιφέρει. Το ότι υπάρχει ένας Κασιμάτης, διακεκριμένος συνταγματολόγος, στη Σπίθα, που έχει επιχειρηματολογήσει κατά του Μνημονίου σε νομική βάση, είναι υπέρ του. Αλήθεια, η ΝΔ ποιους συνταγματολόγους έχει στρατεύσει για αυτό το ζήτημα; Για το νεο-οθωμανισμό έχει πει κάτι μέχρι σήμερα; Πόσα μέλη της άραγε ξέρουν έστω τι σημαίνει ο όρος; Μόνο ο Κρανιδιώτης μιλάει για την επέκταση της Τουρκίας εις βάρος μας. Φαντάζομαι ότι κάποιους θα ενοχλεί που στη Σπίθα είναι και ο Καραμπελιάς. Ο οποίος έχει κάνει μεγάλες προσπάθειες να καταδείξει την ιστορική συνέχεια και τα επιτεύγματα του ελληνισμού (στο '1204'). Αλλά εμάς δε μας απασχολεί αυτό. Ούτε ασχολούμαστε με την προσπάθεια που κάνει το ΠΑΣΟΚ να αναθεωρήσει όλη την ιστορία μας στα σχολεία και να πείσει τα παιδιά και τους νέους μας ότι είμαστε ένα έθνος ανίκανο και ανάξιο για ελευθερία. Άλλωστε αυτά δεν επηρεάζουν την οικονομία, είναι απλά ένα εποικοδόμημα, μια φαντασιακή κατασκευή. Το ίδιο το ΠΑΣΟΚ όμως έχει άλλη άποψη. Αλλιώς δε θα άλλαζε τα βιβλία της ιστορίας και το εκπαιδευτικό πρόγραμμα (έχετε πάρει χαμπάρι τι γίνεται στα δημοτικά; για τις αλλαγές στο μάθημα της ελληνικής ιστορίας στα λύκεια τι έχετε να πείτε; όλα αυτά είναι άσχετα με τις υπόλοιπες πολιτικές του ΠΑΣΟΚ;). Όσο για τη ΝΔ, έχει το Σπηλιωτόπουλο για τα ζητήματα παιδείας. Ο οποίος, φυσικά, έχει διαπρέψει στον τομέα του.
    Σε μια εποχή όπου η Ελλάδα και ο ελληνισμός δέχονται γενικευμένη επίθεση από παντού, το να μη χαιρόμαστε με πρωτοβουλίες σαν αυτήν του Θεοδωράκη επειδή δεν είναι 'δικός μας', έχει κάνει λάθη στη ζωή του (ενώ εμείς οι αναμάρτητοι...), πήγε κάποτε με τους απέναντι, και, επιπλέον, να τον διαβάλλουμε (αλήθεια, πόσοι έχουμε το ένα χιλιοστό της πολιτισμικής του προσφοράς;) χωρίς καν να ακούσουμε τι έχει να πει (διαφωνείτε με την κεντρική του θέση ότι το εθνικό κράτος είναι εμπόδιο στην παγκοσμιοποίηση, η οποία εξαθλιώνει τους λαούς και τους υποτάσσει στο κεφάλαιο; αυτό δε γίνεται στην Ελλάδα; ή μήπως πρέπει να συμφωνούμε σε όλα με κάποιον για να παραδεχθούμε ότι λέει κάτι σωστό; τότε να κάνουμε διάλογο μόνο με τον εαυτό μας) δε μας τιμά καθόλου.