#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/06/2010 09:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι περιμένω από σένα, Κώστα Καραμανλή



Αγαπητέ Κώστα,

Επίτρεψέ μου τον ενικό, αν και δεν γνωριζόμαστε. Το κάνω με το θάρρος που μου δίνει η απλότητα της προσωπικής και πολιτικής σου συμπεριφοράς.

Ανήκω σε αυτούς που δεν ήλπιζαν και πολλά από την εκλογή σου το 2004. Γι’ αυτό η πολιτεία σου ήταν για μένα μια σειρά από ευχάριστες εκπλήξεις. Σχέδιο Ανάν, ανατροπή της διχοτόμησης του Αιγαίου, κλείσιμο της στρόφιγγας της διαφθοράς (παρόλο που δεν φρόντισες να μαζέψεις τα προϋπάρχοντα, πνιγηρά απόνερα), πολιτική των αγωγών, Βουκουρέστι, συνετή διαχείριση της χρηματοπιστωτικής κρίσης του 2008.

Η παρουσία σου στην πρωθυπουργία συγκρότησε μια μερίδα πολιτών, η οποία διέγνωσε την ποιοτική σου διαφορά σε σχέση με τον υπόλοιπο πολιτικό κόσμο: Ήσουν ο πρώτος πολιτικός που αποτίναξε, έστω και λιγάκι, έμπρακτα (και όχι στα λόγια, όπως ο Ανδρέας) την νεοελληνική προβιά της υποτέλειας. Έτσι, χωρίς να είμαστε ούτε «καραμανλικοί», ίσως ούτε καν Νεοδημοκράτες, επιζητήσαμε συνειδητά, το 2009, την παραμονή σου στην πρωθυπουργία, με πάθος και ένταση που δεν είχαμε το 2004.

Η πολιτικό-κοινωνική δυναμική που αναπτύχθηκε στη διάρκεια της πρωθυπουργίας σου είχε απροσδόκητα θετική συνέχεια. Στο πρόσωπο του Αντώνη Σαμαρά βρήκαμε τον άνθρωπο που θα μπορούσε, ίσως, να υλοποιήσει όλα αυτά που έπρεπε να είχες κάνει εσύ, αλλά δεν έκανες.

Οι 800.000 νιώθουμε ότι πήραμε μια σκυτάλη από εσένα και την παραδώσαμε στο Σαμαρά. Ότι ο Αντώνης θα χτίσει πάνω σε βάσεις που εσύ έβαλες.

Αυτός ακριβώς είναι ο κεντρικός λόγος που μας ωθεί σήμερα να ζητούμε να σε υπερασπιστεί ο Αντώνης: Για να μπορέσει να πολεμήσει απερίσπαστος το σάπιο νεοελληνικό σύστημα, που χτυπάει σήμερα ανελέητα εσένα και αύριο τον ίδιο. Τις δικές μου απόψεις μπορείς να τις δεις εδώ και πιστεύω ότι τις μοιράζονται και πολλοί άλλοι. Προσυπογράφω με τα δυο χέρια και την άποψη του Προφήτη που μπορείς να δεις εδώ.

Από εκεί και πέρα, όμως, Κώστα, δυσκολεύομαι σήμερα να καταλάβω ορισμένες πτυχές της στάσης σου. Ποιος είναι π.χ. ο λόγος να υπερασπίζεσαι ακόμη κάποιον που, αν και ήταν ο πλέον επιτυχημένος υπουργός της κυβέρνησής σου, αποτελεί πια, για λόγους που δεν χρειάζεται να αναλύσουμε, καμένο χαρτί πολιτικά, που απειλεί να κάψει και όποιον ταυτιστεί μαζί του;

Δεν διστάζω να πω ότι κι αυτόν τον έχω υπερασπιστεί, πολλές φορές μάλιστα εκνευρίζοντας τον οικοδεσπότη μας, FactorX. Όμως ο Ρουσόπουλος, Κώστα, παρά τις αναμφισβήτητες ικανότητές του στον τομέα που του ανέθεσες, σε εγκλώβισε σε μια επικοινωνιακού τύπου διαχείριση της πολιτικής καθημερινότητας, η οποία σε παρέσυρε στο να σπαταλήσεις αφειδώς την ισχυρή εντολή για «επανίδρυση του κράτους» που έλαβες το 2004.

Αν όλοι ή, έστω, οι περισσότεροι, ζητούμε να σε υπερασπιστεί ο Αντώνης για τα πεπραγμένα της κυβερνητικής σου θητείας, δεν μπορείς, ωστόσο, να του ζητάς να υπερασπιστεί κι άλλους μαζί σου, από τη στιγμή που αυτό δεν πλήττει την υπεράσπιση των δικών σου πεπραγμένων. Πόσο μάλλον, όταν η μη υπεράσπιση αυτών των άλλων, ενισχύει, και δεν αποδυναμώνει τη δική σου υπεράσπιση.

Κώστα, ήσουν πρωθυπουργός της χώρας. Δημοφιλής, κυρίως για αυτό που προσπάθησες (έστω και ανεπιτυχώς) να φέρεις στην πολιτική μας ζωή: τη σεμνότητα και ταπεινότητα. Αγαπητός σήμερα σε εμάς, πρώτα από όλα για την ένταση με την οποία σε πολεμούν σήμερα τα βοθροκάναλα και ο διαπλεκόμενος τύπος.

Ως πρωθυπουργός που ήσουν όμως, μην φερθείς σήμερα ως κομματικός ομαδάρχης. Ο Καραμανλής δεν έχει ανάγκη κανένα κομματικό παραμάγαζο. Κάποιοι βέβαια ίσως σε χρειάζονται για να επιβιώσουν. Όμως μην τους κάνεις το χατίρι. Σκέψου ότι ένας βασικός λόγος που δεν τα κατάφερες στα πεντέμισι χρόνια, ήταν και τα πάρα πολλά αχρείαστα χατίρια που έκανες – ας σκεφτούμε μόνον τη Μητσοτάκαινα.

Όσο αναγκαίο είναι να σε στηρίξει ο Σαμαράς, άλλο τόσο αναγκαίο είναι να στηρίξεις κι εσύ το Σαμαρά. Αν συγκρουστείς μαζί του, θα βγείτε και οι δύο χαμένοι – μα πιο πολύ εσύ, διότι, σήμερα πια, εμείς θα τραβήξουμε μπροστά με το Σαμαρά.

Κυρίως χαμένη θα βγει όμως η χώρα, που στο προσωπικό ήθος και των δυο σας βασίζεται, για να μπορέσει να γλιτώσει από το σάπιο σύστημα που τη χρεωκόπησε.

Να ξέρεις ότι κι αυτοί ακόμη που σήμερα νιώθουν προδομένοι από σένα, νιώθουν έτσι επειδή, ακόμη, σε αγαπούν.

Μη φοβάσαι τη διαπλοκή που σήμερα σε χτυπάει με λύσσα. Είναι στα τελευταία της. Το αύριο ανήκει σε εμάς, στην πραγματική Ελλάδα.

Συμπαρατάξου πλήρως με τον Αντώνη.

Δώσε υπερήφανη, επιθετική και τεκμηριωμένη απάντηση στα όσα σου καταμαρτυρούν.

Έχουμε όλοι ανάγκη την παρουσία σου στη μάχη.

Εμείς, το αύριο, η πραγματική Ελλάδα, όσοι έχουμε πιστέψει σε αυτά που εκπροσωπεί σήμερα ο Αντώνης, σε περιμένουμε ενεργό και δυναμικό στο πεδίο της μάχης. Της μάχης για την Ελλάδα.

Στο τέλος θα νικήσουμε, γιατί έχουμε δίκιο.

Με εκτίμηση,

Επώνυμος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 02/06/2010 09:24:20

    Εύγε Επώνυμε!
    Εύγε!
    Το προσυπογράφω ανεπιφύλακτα!

    • effie B. avatar
      effie B. @ Κώστας Ροδινός 03/06/2010 17:29:08

      Αγαπητε Επωνυμε και Κωστα Ροδινε,
      μου θυμιζετε τους αφορητα ερωτευμενους σκληρα ομως απατημενους συντροφους, που δεν μπορουν να ξεπερασουν την προδοσια, επηζητωντας αιωνια δικαιολογιες!!!
      Μην αυταπαταστε, προδοθηκατε!! Οσο νωριτερα το αντιληφθητε τοσο πιο γρηγορα θα πορευτητε το δρομο της γιατρειας.
      Ο ΚΚ λατρευτηκε απο δικους του και αγαπηθηκε απο ξενους. Ο ελληνικος λαος τον επανεξελεξε με διαφορα εν μεσω των καταστροφικοτερων πυρκαγιων που γνωρισε ποτε η χωρα. Τον εμπιστετηκε ακομη και εκεινη την ιστατη στιγμη. Αλλα αυτος τους απογοητευσε (προδοσε??) ολους!! Οποιες και οσες δικαιολογιες, δεν μπορουν να συγχωρεσουν την καλυψη της διαπλοκης. Αυτος ηρθε για το "σεμνα και ταπεινα". Τι επραξε? Εδω που φτασαμε δεν μπορουμε να "περιμενουμε τιποτε πλεον" απο τον ΚΚ. Ακομα και αν συνεβησαν "πραγματα και θαματα" που ισως μας ξεπερνουν και δεν θα μαθουμε ποτε, στην Ιαπωνια για τους πολιτικους ανδρες υπαρχει παντα μια σπαθα ετοιμη για πραγματικο χαρακιρι. Στην φτωχη μας Ελλαδιτσα των γενναιων προγονων δεν απαιτουμε τετοιους ηρωισμους!! Προτασσοντας το συμφερον της πατριδας, θα μπορουσε να παραδοσει σ'εκεινον που θεωρουσε αξιο, τιμιο και ηθικο, να απευθυνθει για τελευταια φορα σε αυτους που τον εμπιστευτηκαν και να επιδοθει σε πολιτικο χαρακιρι φευγοντας περηφανος και τιμημενος!!!!!!

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ effie B. 03/06/2010 17:41:17

        Σωστά αυτά που λες, αλλά μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Εγώ δεν περίμενα τίποτε από τον Καραμανλή. ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΕ. Δηλαδή, μέσα μου έλεγα το βράδυ της 7 Μαρτίου 2004, όταν μειώσει έστω και κατά 10% τη διαφθορά, θα είναι κάτι. Η διαφθορά μειώθηκε πολύ περισσότερο και ξέρω τι σου λέω (ίσως και 30% να μειώθηκε). Επί Σημίτη, οι εφοριακοί μετρούσαν τα μαύρα πάνω στα γραφεία τους, τους τα έδιναν και τα μετρούσαν ανοιχτά. Δεν εξαλείφθηκε, ούτε χτυπήθηκε στη ρίζα της η διαφθορά, αλλά της κόπηκαν κάποια κλαδιά. Σταμάτησε να υπάρχει η συνολική ατιμωρησία του "όποιος έχει στοιχεία να τα πάει στον εισαγγελέα" και το κράτος ξανάρχισε να λειτουργεί σε θέματα ήθους, ενώ πριν είχε μπλοκάρει τελείως. Είναι πολύ σημαντικό αυτό που θα σου γράψω τώρα: ΔΕΝ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ σε τι ηθικό χάλι άφησε την Ελλάδα ο Σημίτης, γι' αυτό διαμαρτυρόμαστε για την (και πάλι πολλή, δεν είπε κανείς ότι είναι λίγη) διαφθορά που άφησε πίσω του ο Καραμανλής. Τη μείωσε όμως κάπως και αυτό είναι γεγονός.

        Τέλος πάντων, η ουσία είναι ότι εμένα αυτή τη στιγμή το μόνο που με νοιάζει είναι η αποκατάσταση της αλήθειας για έναν άνθρωπο που είναι αυτή τη στιγμή σχεδόν ΑΝΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΟΣ απέναντι σε κάθε συκοφαντία και τερατολογία. Ως πολίτης το αισθάνομαι καθήκον μου. Και το ξαναλέω: ουδέποτε υπήρξα καραμανλικός. Αν είμαι κάτι, αυτό είναι σαμαρικός, κι αυτό πάλι όχι ως προς το πρόσωπο Σαμαράς, αλλά για αυτά που εκφράζει και εκπροσωπεί ο Αντώνης.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ effie B. 03/06/2010 17:42:29

        Στην τρίτη σειρά, λάθος: όχι "όταν μειώσει", εννοούσα "ότι αν μειώσει"

      • effie B. avatar
        effie B. @ effie B. 03/06/2010 18:07:57

        Θα διαφωνησω καθετα μαζι σου οσον αφορα την διαπλοκη: οχι οτι εγινε απο προθεση, αλλα στη λογικη της δημοκρατικοτητας και μη κομματικοποιησης της κρατικης μηχανης αφησε στα ποστα τους ατομα διεφθαρμενα να λυμαινονται το δημοσιο χρημα. Οταν το καταλαβε και τους αντικατεστησε αυτοι ειχαν ηδη διαφθειρει τους δικους του!!!
        Την αληθεια δεν θα την μαθουμε ισως ποτε!!
        Οσο για το ανυπερασπιστος, λυπαμαι αλλα δεν θα συμφωνησω ουτε εδω: ανυπερασπιστη βλεπω μονο την πατριδα μου στο ελεος των γερακιων του ΔΝΤ!!
        Δεν ειναι αμοιρος ευθυνων ο ΚΚ!!! ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΠΟΛΛΑΠΛΩΣ!!!!!!!!

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ effie B. 03/06/2010 18:12:25

        Ευθύνεται γιατί δεν τα κατάφερε. Η διατήρηση του συστήματος ΠΑΣΟΚ, που αναφέρεις, είναι βασική του ευθύνη. Παραπάνω μίλησα όμως για τη διαφθορά, όχι για τη διαπλοκή. Κι εκεί όμως πήγε μερικά βήματα μπροστά. Βγήκαν όλοι καταχρεωμένοι και οικονομικά στο χείλος του γκρεμού από την περίοδο Καραμανλή, με την εξαίρεση του Μπόμπολα που του έδινε έργα ο μπαρμπα-Σουφιλάς και είχε και την Αττική οδό. Τώρα ο ιδεοληπτικός ΓΑΠ θα τους αποτελειώσει - έχει μεγάλη πλάκα! Ο Καραμανλής δεν έκανε πολλά χατήρια και από τα λίγα που έκανε, έχασε. Καμία σχέση με το Σημίτη. Ούτε φυσικά με τον ΓΑΠ. Πρέπει έστω και τώρα να το αναγνωρίζουμε, αντί να τον βαράμε αλύπητα. Αντί να ασχολούμαστε με το ΓΑΠ που καταστρέφει τη χώρα, σήμερα, ΤΩΡΑ την καταστρέφει, ασχολούμαστε με τον Καραμανλή. Δεν μπορώ να το δεχθώ αυτό.

      • effie B. avatar
        effie B. @ effie B. 03/06/2010 19:05:15

        Ο Καραμανλής εξελεγη πανηγυρικα το 2004 εναντια στον και αποδεδειγμενα πλεον "αρχιερεα της διαλοκης". Για οποιους λογους (δικους του και οχι της πατριδας) υποταχτηκε στο συστημα!!
        Δεν ασχολειται πλεον κανεις μαζι του περα απο μερικους αθεραπευτα ρομαντικους και καποιους αλλους πιο πονηρους που επιμενουν να προσπαθουν να τραβηξουν, ανεπιτυχως, το χαλι κατω απο τα ποδια του νεου πανισχυρου πλεον αρχηγου!!!
        Χαμενος κοπος και χρονος για τους δυο....

      • effie B. avatar
        effie B. @ effie B. 03/06/2010 19:05:57

        Χαμενος κοπος και χρονος και για τους δυο….

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ effie B. 03/06/2010 19:25:27

        Κάνεις λάθος, τεράστιος λάθος στην τελευταία σου πρόταση. Ο βασικός λόγος που ασχολούμαι εγώ, είναι η αποτροπή της ΓΑΠειας μεθόδευσης ότι "για όλα φταίει ο Καραμανλής" (κυρίως στα θέματα της οικονομίας). Με αυτή τη μεθόδευση, επιχειρεί να μας κυβερνήσει εις το διηνεκές, να αποποιηθεί των ευθυνών του για το ΔΝΤ και για όσα επακολουθήσουν. Δεν με ενδιαφέρει τόσο να μην φορτωθεί αυτή την ευθύνη ο Καραμανλής (με ενδιαφέρει κι αυτό, χάρις της αλήθειας), όσο με ενδιαφέρει κυρίως, επί του πρακτέου και για το νέο αρχηγό της ΝΔ, να φορτωθεί τη ευθύνη αυτή ο ΓΑΠ, μια που είναι και όλη δική του.

        Αυτό έχει τεράσια σημασία και όσοι θέλουν να το παίζουν Ηρακλείς του νέου αρχηγού του προσφέρουν κακές υπηρεσίες, αν νομίζουν ότι θάβοντας τον Καραμανλή σε ένα θέμα που ο ΓΑΠ έχει ξεκάθαρα άδικο, θα αναδείξουν τον Αντώνη. Αντιθέτως, βοηθούν το ΓΑΠ να στεριώσει στην πρωθυπουργία.

        Έχει λοιπόν τεράστια πρακτική σημασία η υπεράσπιση του Καραμανλή για το μέλλον της χώρας, για να νικηθεί οριστικά το χειρότερο ΠΑΣΟΚ που έχουμε δει ποτέ. Να νικηθεί πρώτα από όλα στις καρδιές των ανθρώπων που έχουν μάθει να το αγαπούν.

      • effie B. avatar
        effie B. @ effie B. 03/06/2010 20:17:11

        Ανηκεις στους αθεραπευτα ρομαντικους της πολιτικης του ΚΚ. Ο κοσμος εχει ηδη καταλαβει τα ΤΕΡΑΣΤΙΑ λαθη της πολιτικης ΓΑΠ των οκτω τελευταιων μηνων παρα την φιλοκυβερνητικη προπαγανδα των μεσων. Ποιος εφερε το ΔΝΤ, ποιοι κερδοσκοπουν, ποιοι θα ξεπουλησουν....Εχει εμπεδωθει πλεον οτι δεν φταιει για ολα ο ΚΚ, και νασαι σιγουρος οτι ο ΓΑΠ τελειωνει οσονουπω...
        Οσο για το νεο αρχηγο, κρινοντας απο τις μεχρι τουδε δρασεις, φαινεται να εχει σαφεστατη εικονα των εργων ΚΚ. Οσο για τους Ηρακλειδεις του, δεν χρειαζεται καν να θαψουν ενα πτωμα σε προχωρημενη αποσυνθεση...

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ effie B. 03/06/2010 20:20:58

        Επί της ουσίας βέβαια, πέρα από χαρακτηρισμούς, δεν μας λες τίποτα.

      • effie B. avatar
        effie B. @ effie B. 03/06/2010 20:28:53

        Νομιζω οτι το αθεραπευτα ρομαντικος μαλλον για κοπλιμεντο και ανιδιοτελεια μου κανει...
        Τι αλλο με βαθος περιμενες για τον ΚΚ... Νομιζω οτι το εξαντησαμε (το Θεμα) και τον εξαντλησαμε (τον ΚΚ) ως πολιτικο ον!!
        Αν και τελικα πιστευω οτι μας εξαντλησε αν δεν μας αποτελειωσε ο ιδιος.....

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ effie B. 03/06/2010 21:52:44

        Δεν είναι κομπλιμέντο, γιατί απαξιώνει την ανταλλαγή επιχειρημάτων.

  2. αγγραματως avatar
    αγγραματως 02/06/2010 09:25:19

    πολι σοστοι αποπση.

  3. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 02/06/2010 09:32:59

    ....και η ταπεινότητά μου.

  4. Τερτιος avatar
    Τερτιος 02/06/2010 09:34:10

    Το σχόλιο θαυμάσιο....αλλά...

    Εγω δεν περιμενω απο τον Κωστάκη τίποτε. Ηταν απλά ένα μικρό θλιβερό επεισόδιο στο κομμα Αρχών που ιδρυσε ο Εθνάρχης Καραμανλής. Ο Κώστας μας ήταν δυστυχώς πολύ μικρός......και όσο σιωπά μικραίνει αφάνταστα περισσότερο.
    Κρίμα.

    • Στέλιος Χ. avatar
      Στέλιος Χ. @ Τερτιος 03/06/2010 16:23:39

      Αν ήταν μικρός όσο λες, δεν θα είχαμε για πρώτη φορά, τόσο τολμηρά ανοίγματα, στην εξωτερική πολιτική.

      Ο Κώστας Καραμανλής, θα μιλήσει όποτε θεωρεί κατάλληλη την στιγμή και είμαι απολύτως σίγουρος, ότι θα ταχθεί αλληλέγγυος με τον Σαμαρά, που είναι η λογική συνέχεια του.

      (Χαίρομαι που σε βλέπω εδώ :) )

  5. tiramola avatar
    tiramola 02/06/2010 09:35:52

    Πρώτη φορά βλέπω να παρακαλάς ευγενικά κάποιον να δώσει μιά εξήγηση για το χάλι που άφησε πίσω του...
    Άσε που το κείμενο είναι εκτός τόπου και χρόνου αφού η ρήξη με το παρελθόν για τον Σαμαρά είναι μονόδρομος αν θέλει να ελπίζει σε κάποιο πολιτικό μέλλον.

    Βέβαια με καλό τρόπο πάντα θα μπορούσες και να ρωτήσεις...
    Γιατί Κώστα άφησες να αδειάσουν τα ταμεία με αποτέλεσμα να κινδυνεύσουν οι συντάξεις των γονιών μας?

    • socrates avatar
      socrates @ tiramola 02/06/2010 09:54:53

      Βρε τιραμόλα,
      Θαυμάζω το κουράγιο σου και, πίστεψέ με, σου το λέω πολύ ειλικρινά.
      Σε βλέπω να προσπαθείς να βρείς ακόμη και τα πιό έωλα δεδομένα και να τα αναγάγεις σε πραγματικά επιχειρήματα και σε θαυμάζω.
      Θαυμάζω επίσης το πάθος με το οποίο προσπαθείς να υπερασπιστείς τις ατέλειωτες ανακολουθίες του Παπανδρέου, παρόλο που ξέρεις ότι από ένα σημείο και πέρα η πραγματικότητα έρχεται σαν οδοστρωτήρας να γκρεμίσει τις προσπάθειές σου.
      Πρέπει όμως να σου πώ ότι δεν θαυμάζω την παντελή έλλειψη μονομέρειας και αυτοκριτικής, που θα έπρεπε να κάνει ένας ισορροπημένος πολίτης.

    • TORA avatar
      TORA @ tiramola 02/06/2010 10:25:09

      Με καλό τρόπο θέλω να σε ρωτήσω,
      γιατί σε περίοδο κρίσης, όπου το πρώτο μέλημα είναι η συσπείρωση, ενθάρρυνση, έμπνευση των πολιτών έτσι ώστε να αντεπεξέλθουν, πια λογική εξήγηση βρίσκεις στο:
      αφαιρώ το εθνικό από τους τίτλους ?
      φέρνω το μεταναστευτικό (χωρίς καμία μελέτη καταγραφή κλπ, κλπ) πρίν το φορολογικό ?
      αφήνω να διασύρεται η χώρα χωρίς να κάνω τίποτα, αντίθετα συμβάλω προς αυτή την κατεύθυνση, μιλώντας για λαό φοροφυγά ?
      χαριεντίζεσθε με τον τούρκο πρωθυπουργό και μιλάτε για τα νησιά μας σαν να είναι πουκάμισο από τη μπουγάδα της διπλανής στα καντούνια της Κέρκυρας ?

      Ειλικρινά, δεν έχω το κουράγιο να συμπληρώσω τον κατάλογο.
      Εμείς «φταίμε» ακόμη και αν βρήκαμε τρόπο να επιβιώσουμε σε ένα κράτος που συστηματικά ΕΠΙΒΡΑΒΕΥΕΙ – ΕΝΙΣΧΥΕΙ – ΚΑΛΥΠΤΕΙ – ΠΡΟΩΘΕΙ την παρανομία.
      Καμία ενοχή δεν έχω, ντρέπομαι όμως να με «εκπροσωπούν».
      Όταν κάποιες ενέργειες σου φαίνονται «χαζές», είναι γιατί προσπαθείς να τις εξετάσεις σε λάθος πλαίσιο.
      Τσακίζω την ταυτότητα και την περηφάνια ενός λαού είναι τακτικές ψυχολογικού πολέμου και τίποτα άλλο.

    • loretta avatar
      loretta @ tiramola 02/06/2010 13:58:19

      Eγω παντως επειδη εχω πολυ μεγαλη φαντασια....και επειδη για λογους που δεν θα εξηγησω συνεχιζω να πιστευω οτι ο Κ.Κ Οδηγηθηκε σε εκλογες εν μεσω απειλων και πιεσεων απο εξωθεσμικους παρ;αγοντες....για τους οποιους καποια στιγμη θα μιλησει ο ιστορικος του μελλοντος...και τοτε θα υπαρξουν πολλες εκπληξεις..και θα δικαιωθει για καποιες αποφασεις του.

      Να λαβετε πολυ σοβαρα υποψη σας την σταση του Γ.Παπανδρεου και της κυβερνησης του απεναντι στους αμερικανους....σε αντιθεση με την θεση και σταση του Κ.Κ ...με εξαιρεση την σταση της Μπακογιαννη...και μεσα σε ολα αυτα προσθεστε και την περιρρέουσα ατμοσφαιρα στην ευρωπη...αμερικη...ρωσια ...ασια.

      Ξερω οτι θα πειτε οτι μιλαω για θεωρειες συνομωσιας ομως ο μονος που ισως με διαψευσει ειναι ο ιστορικος του μελλοντος..

      Και ρωτω θα μπορουσε ποτε να βγει και να μιλησει δημοσια για ολα αυτα???

      Δεν νομιζω ...ουτε τωρα ουτε στο κοντινο μελλον.


      χαιρετισμους στην ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ φιλη μου.

    • lampros avatar
      lampros @ tiramola 02/06/2010 20:57:26

      Ρε, παιδιά, ο Τιραμόλα δεν έχει γράψει αρκετά ώστε να αιτιολογείται πλέον στέρηση των πολιτικών του δικαιωμάτων;

  6. the bitter end avatar
    the bitter end 02/06/2010 09:44:27

    Κώστα που ήσουν απο το 2004 ως το 2009?

    • socrates avatar
      socrates @ the bitter end 02/06/2010 13:56:21

      Πλήρωνε 65 δισ ευρώ τόκους του Σημίτη.

  7. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 02/06/2010 09:44:27

    Ευχαριστούμε Επώνυμε για το εκ καρδίας κείμενό σου, που εκφράζει πάρα πολλούς.

    Κώστα μας...
    χαμογέλα και προχώρα..
    δεν υπάρχει χρόνος για χάσιμο πιά.

  8. ανέστης avatar
    ανέστης 02/06/2010 09:47:45

    tiramola εκτός τόπου και χρόνου . Εξαιρετικό κείμενο εκφράζει κάθε νοήμονα πολίτη ανεξαρτήτως πολιτικής τοποθέτησης. Απλά αναρωτιέμαι μήπως υπάρχει κάτι άλλο πίσω απο την σιωπή του Κ.Καραμανλή που ούτε κάν φανταζόμαστε.
    Ο πιο σοβαρός και με πράξεις πολιτικός απο το 1981 και μετά

  9. nancy avatar
    nancy 02/06/2010 09:48:31

    Φίλε Επώνυμε, εξέφρασες ό,τι ακριβώς υπάρχει στη σκέψη μου για τον Κώστα Καραμανλή, μιάς και είμαι και εγώ απο αυτούς που δεν έχουν κομματική ταύτιση, αλλα εμπνέομαι κυρίως απο πρόσωπα. 1-2 φορές έπεσα έξω, (το 81 και το 90) αλλα παραμένω υπερκομματική, προσδοκώντας το καλύτερο για τη χώρα μου.
    Πιστεύω απόλυτα στην αξία και το ήθος του ΚΚ, είδα πώς αντιμετωπίστηκε (εγώ και όλη η Ελλάδα) απο στρατηγικού χαρακτήρα κινήσεις του και μπορώ να καταλάβω και σε προσωπικό επίπεδο τι αντιμετώπισε (εξ ού και η σιωπή του). Ο Καραμανλής είναι εδώ, αποχώρησε μέν, αλλα δεν αναχώρησε. Με το συνδυασμό δύο μή διαπλεκόμενων πολιτικών, είναι ότι πιό ελπιδοφόρο υπάρχει στο πολ. προσκήνιο αυτή την στιγμή στην Ελλάδα. Εύχομαι να συνδυάσετε τη δύναμή σας και να αναπνεύσουμε πάλι το οξυγόνο της Ελλάδας μας.
    Μία πολίτις που θα σας ακολουθήσει.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ nancy 02/06/2010 22:18:59

      nancy,

      Μόνο ΚΚ-Σαμαρᾶς ἑνωμένοι μποροῦν νά καταφέρουν τό τελειωτικό κτύπημα στό σύστημα ΠΑΣΟΚ-ΓΑΠ-Μεγαλοεκδοτῶν-Τραπεζῶν καί Bilderberg group Greek members (globalization). Εἶναι καί οἱ δύο πρῶτα πρῶτα ΕΛΛΗΝΕΣ καί βάζουν πάνω ἀπό κάθε πολιτικό καί μικροκομματικό συμφέρον τήν ΠΑΤΡΙΔΑ!!!!!!

      Ἄς προχωρήσουν καί οἱ δύο μαζί καί ἐμεῖς θά εἴμαστε μαζί τους μέχρι νά ἀναπνεύσει ἡ Ἑλλάδα καί πάλι χωρίς διεθνεῖς προστάτες καί ξενογεννημένους "πολιτικούς".

  10. Γιάννης avatar
    Γιάννης 02/06/2010 09:49:05

    Συμφωνώ απόλυτα.
    Ήρθε η ώρα να υπερασπιστούμε το σπίτι μας.
    Ήρθε η ώρα να πούμε και τα θετικά μας που είναι πιο πολλά.
    Ήρθε η ώρα να κυριαρχήσουν οι ιδέες μας.(Ο Σοσιαλισμός πέθανε)
    Φθάνει πια να λέμε κάναμε λάθη, γιατί όποιος προσπαθεί να κάνει κάτι, κάνει και λάθη.

  11. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 02/06/2010 09:56:16

    Eύστοχο κείμενο, πολύ ισορροπημένο.

  12. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 02/06/2010 09:58:27

    παιδια εν τελει και πολυ ηταν το 33%......23% και βλεπουμε

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ CRAZY DOCTOR 02/06/2010 10:06:08

      Αφού ακόμα υπάρχουν αυτοί που τους πιστεύουν.

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ Γιάννης 02/06/2010 10:06:39

        ότι λεφτά υπάρχουν
        ΧΑ ΧΑ ΧΑ.
        κλαψ

    • socrates avatar
      socrates @ CRAZY DOCTOR 02/06/2010 11:24:50

      Ένα γιατρό στον τρελλογιατρό, γρήγορα!

      • CRAZY DOCTOR avatar
        CRAZY DOCTOR @ socrates 02/06/2010 17:31:31

        ψυχιατρος-ιατροδικαστης ειμαι..

      • nancy avatar
        nancy @ socrates 03/06/2010 09:18:25

        Σε λίγο θα κάνεις τον παθολογοανατόμο στο Πασοκ.

  13. Γιώργος avatar
    Γιώργος 02/06/2010 09:59:13

    Νοήμων ορίζεται ο πολίτης ο οποίος δεν θεωρεί ότι ο Καραμανλής αποτίναξε στα έργα και όχι στα λόγια τους νταβατζήδες και τα συμφέροντα. Όταν κάποιος γράφει

    "Ήσουν ο πρώτος πολιτικός που αποτίναξε, έστω και λιγάκι, έμπρακτα (και όχι στα λόγια, όπως ο Ανδρέας) την νεοελληνική προβιά της υποτέλειας. Έτσι, χωρίς να είμαστε ούτε «καραμανλικοί», ίσως ούτε καν Νεοδημοκράτες, επιζητήσαμε συνειδητά, το 2009, την παραμονή σου στην πρωθυπουργία, με πάθος και ένταση που δεν είχαμε το 2004."

    δεν δικαιούται να θεωρείται νοήμων. Πως ακριβώς την αποτίναξε για να καταλάβουμε και εμείς οι αδαείς; καλύπτοντας υπουργούς και βουλευτές; τάζοντας κάθαρση τη στιγμή που οι υπουργοί του βίαζαν τη χώρα; αφήνοντας τη χώρα στο έλεος των πυρκαϊών με 65 νεκρούς και λέγοντας ηλιθιότητες μετά για να πάρει (που τα κατάφερε) την ψήφο των (χαρο)καμμένων και ηλιθίων ψηφοφόρων του;

    Το να γράφεις όμορφα λόγια με μηδενικό περιεχόμενο και πολιτική σκέψη δεν αποτελεί πολιτική νοημοσύνη. Είναι απλά ένα καλογραμμένο κείμενο. Και για να μην πεταχτεί κανένας έξυπνος και αρχίσει τις προβοκάτσιες του στυλ "να και ο ΠΑΣΟΚος" και άλλα τέτοια φαιδρά, δεν υποστηρίζω κανένα κόμμα γιατί έχουν αποδείξει περίτρανα (ώς κόμματα) ότι είναι φαιδρά και στερούνται πολιτικής βούλησης. Όλοι το ίδιο τσαρλατάνοι είναι και είναι καιρός να ξυπνήσετε ... Με όμορφα λογάκια σας τουμπάρουν κάθε τέσσερα χρόνια.

    • nick avatar
      nick @ Γιώργος 02/06/2010 10:46:26

      Δεν είναι προβοκάτσια να σου πει κάποιος ότι είσαι ΠΑΣΟΚος, είναι απλά... η αλήθεια. Είσαι ΠΑΣΟΚος φίλε. Εσύ θεωρείσαι σίγουρα "νοήμων", γιατί πίστεψες πως λεφτά υπάρχουν και έτρεξες στις 4 Οκτώβρη να πάρεις 1,5% αύξηση. Τώρα βέβαια κάτι πήρες, αλλά σίγουρα όχι την αύξηση. Μπορεί βέβαια να ανήκεις σε αυτούς που το μετάνιωσαν που ψήφισαν ΠΑΣΟΚ, αλλά ο τρόπος γραφής σου και σκέψης σου, είναι ακριβώς αυτός που είχαν οι νοήμονες άνθρωποι που εξέλεξαν τον νοήμονα πρωθυπουργό σου. Είναι ακριβώς οι ίδιοι άνθρωποι που διαβάζουν καθημερινά ΝΕΑ, Ελευθεροτυπία, Έθνος, Βήμα και τις Κυριακές το Πρώτο Ψέμα. Βέβαια, όταν το κόμμα σου διασύρεται με σκάνδαλα, σου φέρνει το ΔΝΤ, σου ξεπουλάει όλα τα εθνικά θέματα (αν κι γι' αυτά δεν νοιάζεστε εσείς) πετάς με ευκολία ένα "όλοι ίδιοι είναι, τσαρλατάνοι κλπ" και καθάρισες. Όταν έρθει η ώρα της κάλπης όμως θα κάνεις το σοσια-ληστρικό καθήκον σου. Κια το χειροτερο; Θα χαίρεσαι γι' αυτό...

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ nick 02/06/2010 10:56:15

        Δεν έχω ψηφίσει ποτέ ΠΑΣΟΚ, δεν πίστεψα ποτέ ότι τα λεφτά υπάρχουν, η δική μου αύξηση δεν εξαρτάται από κανέναν τέτοιο γιατί δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα χωρίς βόλεμα, ούτε μετάνοιωσα ποτέ για το ότι ψήφισα ΠΑΣΟΚ (πως άλλωστε να μετανοιώσω για κάτι που δεν έχω κάνει ...).

        Εσύ τώρα μπορείς να συνεχίσεις να γράφεις ότι εγώ ψήφισα ΠΑΣΟΚ, ότι έτρεξα για την αύξηση και όλα αυτά τα φαιδρά που τελικά έγραψες ... (είστε ανίκητοι πραγματικά, και δυστυχώς αποφασίζετε και για την δικιά μου "τύχη"). Σε αφήνω λοιπόν στην "αλήθεια" για την οποία τόσο σίγουρος είσαι (και δείχνει περίτρανα ότι ζείτε σε έναν δικό σας μαγικό κόσμο).

        Περαστικά ...

      • nick avatar
        nick @ nick 02/06/2010 11:39:04

        Στην πρώτη σου ανάρτηση χαρακτήρισες ως ηλίθιους τους ψηφοφόρους του Καραμανλή και ως μη νοήμονα τον Επώνυμο. Από αυτά και μόνο καταλαβαίνει κανείς πως εσύ πιστεύεις ότι κατέχεις την απόλυτη αλήθεια. Εγώ δε σε έβρισα απλά σε είπα ΠΑΣΟΚο. Θα μου πεις κι αυτό ένα είδος προσβολής είναι και σ' αυτό δε θα διαφωνήσω.
        Για τη δικιά σου τύχη αποφασίζεις εσύ και κανένας άλλος. Όταν όμως αναπαράγεις την προπαγάνδα των νταβάδων και των δημοσιοκάφρων θα παίρνεις απάντηση. Όσο για το αν ψήφισες ποτέ ΠΑΣΟΚ, συνεχίζω να πιστεύω ότι ψήφιζες πάντα ΠΑΣΟΚ και τον Οκτώβρη ψήφισες και θα ψηφίζεις πάντα. Αυτά που λες, αυτά που αναπάραγεις από τα μέσα των νταβάδων, ο τρόπος που έβρισες τους ανθρώπους που στήριξαν Καραμανλή σε προδίδουν.
        Περαστικά σε σένα λοιπόν και λυπάμαι πολύ...

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ nick 02/06/2010 12:43:36

        Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι ....

        Καλά να περνάς

        Και για να απαντήσω και σε κάποιον άλλο που τρώει κόλλημα με τους οργανωμένους ΠΑΣΟΚους, δεν ξέρω τι φοβούνται οι οργανωμένοι ΠΑΣΟΚοι, ξέρω τι δεν φοβάμαι εγώ. Δεν φοβάμαι εμένα. Φοβάμαι όλους αυτους που μας πήγανε από τη Σκύλλα στη Χάρυβδη ... (βλέπε ΓΑΠ και όλη την αληταρία που έχει απο δίπλα ...). Φοβάμαι όλους αυτούς τους δήθεν επαναστάτες που για να μας δείξουν πόσο πολύ αντιδρούν στα δύο μεγάλα κόμματα πήγαν και ψήφισαν κάτι καιροσκόπους σαν τον Καρατζαφύρερ .... φοβάμαι τους κομμουνιστες που είναι πιο κολλημένοι και από τη γιαγιά μου ... Και φοβάμαι τους "αριστερους" που ζούνε τον δικό τους εμφύλιο ...

        Σςςςςς η πατρίδα κοιμάται ....

    • MΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      MΑΝΩΛΗΣ Μ @ Γιώργος 02/06/2010 14:41:20

      Γιώργο, μήπως ψηφίζεις Δράση ή Φιλελεύθερη Συμμαχία;

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ MΑΝΩΛΗΣ Μ 02/06/2010 22:35:35

        Γιατί δίνετε ἀξία σέ κάθε Γιῶργο καί τά σχόλια τους; Ἀφῆστε τους στόν κάσμο τους. . .

        " Ὁ Γιῶργος εἶναι πονηρός κι᾿ αὐτά πού λέει μήν τά τρῶς", πού λέει καί τό τραγούδι. . .

      • Δημήτρης avatar
        Δημήτρης @ MΑΝΩΛΗΣ Μ 03/06/2010 10:49:59

        Εγώ ψηφίζω ΦιΣ. Καραμανλή ψήφισα το 2004. ΠΑΣΟΚ δεν έχω ψηφίσει ποτέ.

        Ο χοντρούλης τα θαλάσσωσε το 2004-2009 και έφερε τον Γιωργάκη καρφωτό στην εξουσία. Αυτά που γράφονται στο άρθρο είναι παραμύθια της χαλιμάς. Πρωθυπουργός της χώρας ήταν. Είχε όλες τις απαραίτητες εξουσίες για να διορθώσει την κατάσταση και δεν έκανε τίποτα. Οι τελευταίες του πολιτικές ενέργειες ήταν να καλύψει τον Βουλγαράκη και να κλείσει άρον άρον τη βουλή για να παραγραφούν οι όποιες ποινικές ευθύνες των υπουργών του.

        Είναι τελειωμένος ο Καραμανλής.

  14. Γιαννης 3 avatar
    Γιαννης 3 02/06/2010 10:01:40

    Πολυ καλο αρθρο και αναλυση αλλα δεν πρεπει να ξεχναμε οτι η παραταξη που εχουμε δεν εχει αλλαξει ιδεολογικο μπουσουλα διαχρονικα και αυτο μας κανει περισοτερο υπευθυνους για τις εξελλιξεις που ερχονται.Η παραταξη ειναι υπερανω προσωπων και αυτο το καταδεικνειουν οι πολιτικες της.Μερικες επισημανσεις μονο:οι 800.000 που ψηφισαν ειναι λιγοι στο συνολο της παραταξης και επιπλεον οι 370.000 ψηφισαν Σαμαρα και οι υπολοιποι Ντορα,Ο Ρουσοπουλος με τον Μειμαρακη(αληθεια που χαθηκε αυτος)ειναι οτι καλυτερο ειχε η παραταξη απεναντι στην λασπη των δημοσιογραφων και των Πασοκων πολιτικων,αυτο που θελουν οι περισοτεροι ΝΔημοκρατες ειναι η υπερασπιση των συμφερωντων της παραταξης και της Ελλαδας μεχρι τελους και οχι σκυψιμο των κεφαλιων,αυτα που ανεφερες για τον ΚΚ ειναι σωστα αλλα ο αγωνας που εκανε για την Ελλαδα ειναι η παρακαταθηκη που αφησε για να μην ξεπουληθει τελειως η πατριδα.Για τον Ρουσοπουλο δεν εχει αποδειχθει τιποτα απολυτως ακομα και οταν κανουμε τετοιες σκεψεις για κοψιμο και αλλα εξυπηρετουμε τα συμφεροντα των δημοσιολυκων για συμψηφισμο,το παιχνιδι πρεπει να το κανει ο ιδιος ο προεδρος και οι συνεργατες του σε ολομετωπη συρραξη με τα δημοσιογραφικα συμφεροντα το οποιο φανηκε στις εσωτερικες εκλογες που ειχαν παρα πολυ λιγη η προσελευση οταν στον αντιποδα εχουμε ανεχεια,φτωχεια,ληστρικα μετρα,προεκλογικα Πασοκικα ψεματα(για πολοστη φορα) σε 7 μηνες.Ολα στο φως,ολομετωπο πολεμο εναντιον των δημοσιογραφικων συμφερωντων με βουλευτες πολεμιστες που δεν αφηνουν να πεσει τιποτα κατω.
    ΣΥΜΨΗΦΙΣΜΟΣ ΠΟΤΕ ΜΟΝΟ ΔΙΚΑΙΩΣΗ

    ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ:ΝΑΤΟ-ΕΟΚ-ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ-ΑΝΑΝ-ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙ-ΡΩΣΙΑ-ΚΙΝΑ

  15. wolf avatar
    wolf 02/06/2010 10:14:51

    Για τον τ. Πρωθυπουργό, θέλω να πω ότι:
    τον καταδικάζω γιατί αφησε ανεξέλεκτο το "μαγαζί" του, αφήνοντας τα 2 τελαυταία χρόνια -γιατί εκεί εντοπιζεται ουσιαστικά το πρόβλημα- ορισμένους υπουργούς και στελέχη να κάνουν οτι θέλουν.
    Τα αποτελέσματα είναι γνωστά.
    Για το λόγο αυτό, ο οποίος είναι όμως ιδιαίτερα σημαντικός και ουσιαστικός, καταδικάζω τον Καραμανλή.

    Από την άλλη όμως για να είμαι δίκαιος πρέπει να του αναγνωρίσω ότι είναι εκείνος που με έκανε να αιασθανθώ εθνικά υπερήφανος.
    Είναι εκείνος που με τις θέσεις που πήρε, για Σκόπια, για σχέδιο Αναν, για αγωγούς, για σχέσεις με Ρωσία κ.α. με έκανε να περπατώ περήφανος στους δρόμους του κόσμου, για τον Πρωθυπουργό και τη χώρα μου.

    Και τα βαζω και τα δυο αυτά στο τραπέζι, γιατί στην Ελλάδα έχουμε συνηθίσει να έχουμε κοντή μνήμη και να ρίχνουμε στην πυρά, αυτόν που λίγο πρίν σηκώναμε υπερήφανοι στις πλάτες.
    Θα μου πεί κάποιος, είσαι ισσοροπιστής.
    Οχι δεν έχω καμιά τέτοια πρόθεση, απλά θέλω να είμαι δίκαιος.
    Πρέπει κάποτε, σ αυτόν τον τόπο να βγάλουμε τη φανέλλα του μικροκομματισμού και του κοντοφθαλμου και να βλέπουμε τα πράγματα όπως ακριβως είναι.
    Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.
    Πρέπει να έχουμε το θάρρος να λέμε τα καλά και τα άσχημα, χωρίς παρωπίδες.
    Ο Καραμανλής έκανε τεράστια λάθη, που τα πληρώνουμε όλοι μας σήμερα, αλλά ταυτόχρονα μας έκανε και περήφανους.
    Και αυτό πρέπει να του το αναγνωρίσουμε.

    Και ναι περιμένω απ τόν Καραμανλή, να στηρίξει το Σαμαρά και ενδεχομένως να τον διευκολύνει, με τη στάση του.

  16. ΔΗΜΗΤΡΗΣG avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣG 02/06/2010 10:22:04

    Όλοι πιέζουν τον Καραμανλή να μιλήσει για να πέσουν στην συνέχεια να τον φάνε. Να δώσει θέμα για καμιά δυο βδομάδες στα ΠΑΣΟΚοκάναλα να τον ξεφτυλίζουν και να αποπροσανατολίσουν την κοινή γνώμη από το ασφαλιστικό και την υπόλοιπη ανικανότητα της κυβέρνησης. Αλλά αυτός αντέχει. Βάστα Κώστα, άστους να τσιγαρίζονται και να ξεροψήνονται.

    Γιατί έχετε τόσο μεγάλη αγωνία για να μιλήσει ο Καραμανλής; Τι περιμένετε ή τη θέλετε να σας πει; Οι αντίπαλοι του, του 'χετε φορτώσει όλα τα προβλήματα του ελληνικού κράτους από το 1821, οι "φίλοι" του τι ακριβώς προσδοκάτε δεν έχω καταλάβει.

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΔΗΜΗΤΡΗΣG 02/06/2010 20:42:47

      Εγώ δεν προσδοκώ τίποτε. Η κριτική μου είναι γνωστή. Δεν κατάφερε να ξηλώσει τους Πασόκους.
      Για τα οικονομικά δε φέρει ευθύνη. Εκεί η ευθύνη είναι του Αντρέα, του Σημίτη και του Γιωργάκη.

  17. Γιάννης avatar
    Γιάννης 02/06/2010 10:22:31

    Φίλε μου,
    Αν δεν μπορείς να πολεμήσεις πάντα χαμένος θα είσαι.
    Όλα στη ζωή είναι πόλεμος,γι' αυτό ας αποφασίσουμε να πολεμήσουμε (οικονομικά και εθνικά) για εμάς τους ίδιους και ας δεχθούμε και μερικές απώλειες. Ο Κ.Κ. πήρε απόφαση να πολεμήσει, αλλά εμείς όλοι οι υπόλοιποι δεν θέλαμε.
    Δε θέλαμε οικονομικά μέτρα του ΚΚ για εμάς.
    Τώρα πήραμε τα μέτρα για να ξεπληρώσουμε τους άλλους.
    Στην υγειά μας.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Γιάννης 02/06/2010 11:01:56

      Και σκέψου ότι τα μέτρα που δεν θέλαμε τότε ήταν και χάδι μπροστά στις απανωτές σφαλιάρες που τρώμε σήμερα από τα εθελόδουλα γιουσουφάκια του ΔΝΤ...

      • CRAZY DOCTOR avatar
        CRAZY DOCTOR @ Αυριανιστής 02/06/2010 17:34:10

        γιατι να θελαμε μετρα τότε? .....το ελλειμα ηταν 4%

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Αυριανιστής 02/06/2010 17:43:48

        Τρελογιατρέ, όταν ο Καραμανλής είδε ότι φεύγει το έλλειμμα, πήγε σε εκλογέ με το αίτημα να λάβει εντολή για άμεσα μέτρα.

        Αν τουλάχιστον δεν είχες το γιατρός, θα μπορούσαμε να σκεφτούμε κάποιο αθώο λόγο για να παρουσιάζεις το άσπρο μαύρο. Τώρα που έχεις το γιατρός, καταλαβαίνουμε ότι δεν υπάρχει αθώος λόγος.

    • tiramola avatar
      tiramola @ Γιάννης 02/06/2010 11:16:24

      "Ο Κ.Κ. πήρε απόφαση να πολεμήσει, αλλά εμείς όλοι οι υπόλοιποι δεν θέλαμε."
      Δηλαδή τα μέτρα που πήρε ο Παπανδρέου τα θέλουμε?
      Ή μήπως δεν έπρεπε να τα πάρει και αυτός?

      Έλεος ρε παιδιά!!!!!!!

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ tiramola 02/06/2010 17:40:04

        Αυτά είναι "καλά" μέτρα και δεν πειράζουν τόσο γιατί τα παίρνει το ΠΑΣΟΚ. Έχει διαφορά, όπως και να το κάνεις.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ tiramola 02/06/2010 21:49:14

        ναι ρε συ, τάθελε ο κ..λος μας, από το 81 τα ζητάει, και μας τα δίνει το ΠΑΣΟΚ απλόχερα: δανείζεται και ξοδεύει, για νάχουμε εμείς σήμερα κάποιον να ξεπληρώνουμε!

  18. Γιάννης 2 avatar
    Γιάννης 2 02/06/2010 10:24:41

    Μακεδονικό/Βουκουρέστι/ΝΑΤΟ: Βέτο στην ένταξη της ΠΓΔΜ στο ΝΑΤΟ. Μεσοπρόθεσμα θετική, μακροπρόθεσμα χωρίς νόημα. Το Μακεδονικό έχει από χρόνια χαθεί.

    ΕΕ: Ποιά ακριβώς ήταν η πολιτική του ΚΚ στο πεδίο της Ε.Ε. για την οποία θα πρέπει να τον τιμήσουμε;

    ΑΝΑΝ: Το σχέδιο είχε εξ υπαρχής απορριφθεί από τον Τάσσο Παπαδόπουλο. Ο ΚΚ δεν επεδίωξε καν να πιέσει τον Παπαδόπουλο να διαπραγματευθεί έστω καλύτερους όρους. Αποτέλεσμα: 6 χρόνια μετά το ίδιο σχέδιο βρίσκεται σε φάση διαπραγμάτευσης με σαφώς χειρότερους όρους, αν και εφόσον συμφωνηθεί, αν και εφόσον γίνει αποδεκτό από τις δύο κοινότητες.

    Ρωσία: Πέραν των συμφωνιών για τους αγωγούς ποιά είναι επιτέλους η τόσο σημαντική συμβολή της Ρωσίας στην εξωτερική μας πολιτική; Την ίδια στιγμή που η Ρωσία υπογράφει απείρως σημαντικότερες συμφωνίες στον ενεργειακό τομέα με την Τουρκία είναι τουλάχιστον αφελές να θεωρείτε ορισμένοι ότι ο ΚΚ έκανε την Ελλάδα ενεργειακό κόμβο.

    Κίνα: Πέραν της συμφωνίας με την Cosco, την οποία θα πρέπει να πιστώσουμε και στους Κινέζους, τι ακριβώς έκανε ο ΚΚ για τις Σινο-Ελληνικές σχέσεις;

    Κρίνετε τον κάθε πολιτικό χωρίς κομματικά γυαλιά. Και επιτέλους αναγνωρίσατε την καταστροφική του οικονομική πολιτική.

  19. Γιάννης avatar
    Γιάννης 02/06/2010 10:34:14

    Μηδενισμός
    Μπράβο ωραία.

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ Γιάννης 02/06/2010 10:36:13

      Οι συμφωνίες έγιναν από τον καναπέ παίζοντας playstation.
      Ο άλλος κάνει ταξίδια και μας έφερε το ΔΝΤ.

  20. tiramola avatar
    tiramola 02/06/2010 10:40:06

    Εκεί ακριβώς είναι και το πρόβλημα που γράφει ο Γιάννης 2.
    Ότι οι πολιτικοί κρίνονται με κομματικά και οπαδικά γυαλιά.
    Και όσο αυτό συνεχίζεται άσπρη μέρα δεν πρόκειται να δούμε.

  21. Factorx avatar
    Factorx 02/06/2010 10:46:15

    @tiramola: αφου οι αρχηγοί δεν πρέπει να κρίνονται με "οπαδικά γυαλιά" περιμένω κάτι για τον ΓΑΠ.

    • tiramola avatar
      tiramola @ Factorx 02/06/2010 11:02:02

      Έχω κάνει την αυτοκριτική μου και έχω ξαναγράψει αυτό που πιστεύω.
      Ότι η οικονομική πολιτική που εφαρμόζει ο Παπανδρέου άσχετα αν πράγματι υπήρχε κίνδυνος χρεοκοπίας της χώρας δεν οδηγεί πουθενά για τον απλούστατο λόγο ότι η κρίση του χρέους είναι αξεπέραστη.
      Με το κομπιουτεράκι να βάλεις τα νούμερα οι αριθμοί δεν βγαίνουν.
      Τα περί καθάρσεως επί της ουσίας είναι δευτερεύοντα σε ότι έχει να κάνει με το μέλλον των πολιτών αυτής της χώρας.
      Τουλάχιστον όμως αυτός έβαλε το κεφάλι στο ντορβά ακόμα και αν ματώσει το μισό πολιτικό προσωπικό του ΠΑΣΟΚ σε αντίθεση με τον προηγούμενο που όχι μόνο δεν τόλμησε αλλά και έκλεισε νύκτα τη βουλή.
      Έχεις την εντύπωση ότι αυτά δεν θα συνεκτικηθούν από τους πολίτες την ώρα της κρίσης?
      Εδώ σχολιάζουν ψηφοφόροι του Σαμαρά που λόγω των οπαδικών νεοδημοκρατικών γυαλιών τους πάνε να του σκάψουν το λάκκο λόγω βλακείας.
      Αν νομίζεις ότι οι πρώην συμφοιτητές και συγκάτοικοι δεν μιλούν μεταξύ τους κάνεις λάθος....

      • socrates avatar
        socrates @ tiramola 02/06/2010 11:29:19

        tiramola,
        τα ηρωϊκά για τον Παπανδρέου αλλού.
        Εάν ήταν σοβαρός και πατριώτης θα έκανε ένα default χρέους και το ξέρεις.
        Ακολούθησε την εύκολη λύση για να μην δυσαρεστήσει τους πάτρονές του.
        Οι υπογραφές που έβαλε στο Δ.Ν.Τ. (δάνειο έναντι κρατικής περιουσίας) έχει καταδικάσει τη χώρα για πολλά πολλά χρόνια.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ tiramola 02/06/2010 11:37:26

        @socrates

        Κι όμως, ίσως ο Τιραμόλα να έχει δίκιο όταν λέει ότι "θα συνεκτιμηθούν" (σ.σ: οι... προσπάθειες του Γιωργάκη) από τους πολίτες.

        Όσο πολλοί κι αν είμαστε εμείς που ενημερωνόμαστε ουσιαστικά και ανταλλάσσουμε απόψεις σε ένα site σαν κι αυτό εδώ, παραμένουμε σταγόνα στον ωκεανό όσων πιστεύουν τα δελτία των σαπροκάναλων και τις "αγιογραφίες" των Χατζηλαλάκηδων στη Real News και στο Πρώτο Θέμα.

        Κάνε μια ερώτηση στον περίγυρό σου, και θα δεις ακόμα και αγρίως πληττόμενους (και ουχί διαπλεκόμενους) Πασόκους, να σου λένε ότι "τα μέτρα είναι άδικα, αλλά τα χρειαζόταν η Ελλάδα". Όταν λοιπόν στην κοινωνία εμφιλοχωρεί τόσος απίστευτος μαζοχισμός, τι τα θες, τι τα γυρεύεις...

      • tiramola avatar
        tiramola @ tiramola 02/06/2010 11:44:57

        Ρε παίδαρε μη κολλάς...
        Συστημικές λύσεις δεν υπαρχουν.
        Θέλεις να παίξουμε τις κουμπάρες?
        Εντάξει τότε...
        Είναι πατριωτική στάση επομένως η πρόταση Σαμαρά για εκποίηση όλης της ακίνητης περιουσίας του δημοσίου?
        Τα λιμάνια στους Κινέζους , οι τηλεπικοινωνίες στους Γερμανούς , πιθανόν αύριο και ο ΟΣΕ.
        Ότι ακίνητο έχουμε και δεν έχουμε να πουληθεί.
        Για ποια πατρίδα θα μιλάμε αύριο?
        Αυτοί που αγαπούν τη πατρίδα τους δεν την ξεπουλάνε για να πληρώσουν τα χρέη στην οικονομική υπερεθνική ελίτ.
        Και αυτό ισχύει και για τους δύο συμφοιτητές.
        Άλλες λύσεις χρειάζονται για τις οποίες θα δικαιωθώ στο μέλλον και ας νομίζουν κάποιοι ότι με αυτά που έχω προτείνει είμαι γραφικός ή είναι πισωγύρισμα...

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ tiramola 02/06/2010 22:43:47

        Ὁ ΓΑΠ θέλει global government, tiromola. Ψάξε το. . .

  22. tiramola avatar
    tiramola 02/06/2010 10:46:55

    Τα πράγματα είναι απλά και να αφήσουν κάποιοι κατά μέρος τις μπαρούφες...
    Αν ο Καραμανλής ήθελε αλλά δεν το άφησαν κάποιοι , έχει υποχρέωση απέναντι στον ελληνικό λαό πρωτίστως και στο κόμμα του δευτερευόντος να βγει και να τα κατονομάσει.
    Τελεία και παύλα!

  23. anetos avatar
    anetos 02/06/2010 10:48:57

    Ισως εκανε(????) ολα αυτα τα "σπουδαια" που μας λες , αλλα αφησε το σπουδαιοτερο την «επανίδρυση του κράτους» και να τα χαλια μας ...

  24. Hot dog avatar
    Hot dog 02/06/2010 10:51:29

    Τελικά τίποτα ΣΑΝ ΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ!!!!!! Δε πιστεύω σ' αυτά που διάβασα παραπάνω. ΤΙΡΑΜΟΛΑ καλά τα είπες. Και δε καταλαβαίνω δηλαδή γιατί σώνει και καλά όποιος έχει αντίθετη γνώμη για το Κωστάκη να έχει "πράσινη" γλώσσα ή να γουστάρει ΓΑΠ απαραίτητα. Για ποιο λόγο να εξυμνήσω το Κ.Κ.? Που αυτός έλεγε σεμνά & ταπεινά και οι υπόλοιποι της παρέας με 20 χρυσά κουτάλια;;; Τίποτα δεν είδα αυτά τα 6-7 χρόνια να διορθώνεται(με εξαίρεση τη στάση της εξωτερικής πολιτικής του) Και στο κάτω κάτω της γραφής ας μην προκήρυσσε εκλογές- ΑΣ ΚΑΘΟΤΑΝΕ ΑΥΤΟΣ ΜΕ ΤΑ ΒΡΑΣΤΑ ΑΥΓΑ ΣΤΙΣ ΜΑΣΧΑΛΕΣ!!! Ας έτρωγε τη τετραετία κι ας προσπαθούσε να βρει αυτός λύσεις και να ξηλώσει όλα τα λαμόγια. Μας ρώτησε αν θέλαμε να ΧΑΡΙΣΕΙ στο ΓΑΠ την εξουσία;;; Έχει κανείς αμφιβολία πως τη κοπάνησε με ελαφριά πηδηματάκια;;; Πρόβατο ο κυρίαρχος λαός τελικά, με "κοντόφθαλμη όραση" & βραχυπρόθεσμη μνήμη. Ούτε κι ο ΓΑΠ πιάνει μια, είναι λίγος, πολύ λίγος για τις τρέχουσες περιστάσεις.

    • socrates avatar
      socrates @ Hot dog 02/06/2010 11:34:34

      Ε τότε, φίλε Hot Dog, να φωνάξουμε τη Θοδώρα και τον Καρατζαφέρη, που έχουν και καλές "γνωριμίες".

      • Hot dog avatar
        Hot dog @ socrates 02/06/2010 12:30:17

        Θεός φυλάξει Σώκρατες!!! Δε πίνω το κώνειο καλύτερα....

  25. beniz avatar
    beniz 02/06/2010 10:52:13

    Λιπαμαι αλλα εφραζεις το εχθες 40%, το σημερα 10%, το αυριο 1% της Ν.Δ. μας!!!!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ beniz 02/06/2010 21:37:38

      τελειώσατε με τη διαίρεση και πιάσατε την πρόσθεση τώρα? περίεργη παιδαγωγική μέθοδος, πειστική όσο και η σκοτούρα σας για την ανάκαμψη της Νέας Δημοκρατίας.

  26. Γιαννης 3 avatar
    Γιαννης 3 02/06/2010 10:58:03

    Ολοι ξεχνανε οτι κερδισε δυο εκλογικες αναμετρησεις και πολυ σωστα επισημαινει φιλος οτι μιλαμε για την 2η θητεια του επισης αυτο που αρχισε απο της 5/10/2009 η οικονομικη εξαρτηση δηλαδη της χωρας θα πρεπει να ειναι το λιγοτερο αφελης καποιος να πιστευει αυτο που λενε οι δημοσιολυκοι οτι φταιει ο ΚΚ και οχι αυτα που αρχιζουν να φαινονται απο την εξεταστικη για την ΖΗΜΕΝΣ.Η Σοσιαλιστρικη λαιλαπα την 10ετια του 80 μιλησε για 'ΔΗΜΟΣΙΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ'εφαρμοζοντας το και για 'ΒΡΙΚΟΛΑΚΑ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ'.Η Σοσιαλιστρικη λαιλαπα απο το 94-2004 εφαρμοσε την μιζα και την διαφθορα μετα ειπε παιξτε ολοι ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ για να βγαλετε λεφτα(δεν εδωσε κινητρα,οραματα μονο λεφτα χωρις κοπο)και αφου τα αρπαξε απο τον Ελληνα του εδωσε ΔΑΝΕΙΑ παλι ευκολο χρημα για να κανει ζωαρα με την θηλεια στο λαιμο και τωρα με το περιφημο πιστολι καλεσε το ΔΝΤ για να τα παρει ολα.Φυσικα τρεχουν τωρα οι δημοσιλυκοι για να συμαζεψουν τα ασυμαζευτα γιατι η οργη του κοσμου ερχεται με φορα....

    ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ:ΝΑΤΟ-ΕΟΚ-ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ-ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙ-ΑΝΑΝ-ΡΩΣΙΑ-ΚΙΝΑ

  27. Γιάννης 2 avatar
    Γιάννης 2 02/06/2010 10:59:05

    τον Τιραμόλα μην κατηγοράς,
    για Παπανδρέου έχω να πω τα εξής: Φαίνεται ότι δεν κατάλαβε το κρίσιμον της περιστάσεως, δεν απέφυγε την κοινοτοπία της δαιμονοποίησης της προηγούμενης κυβέρνησης, στελέχωσε την κυβέρνησή του με μέτριους και ανυποψίαστους πολιτικούς, δεν αντελήφθη τον κίνδυνο των παιγνίων με τους κερδοσκόπους, αποξένωσε την αντιπολίτευση ενώ θα έπρεπε να πάρει με το μέρος του τη ΝΔ επιδιώκωντας τη μέγιστη δυνατή συναίνεση, άργησε απελπιστικά να λάβει ανιδημοφιλή μεν, απαραίτητα δε μέτρα, ρέπει σε παλινωδίες 8 μήνες μετά την ανάληψη των καθκόντων του. Αντί επιλόγου, όπως κάθε κυβέρνηση θα πρέπει να κριθεί στο τέλος της θητείας της.

    • Mind the GAP avatar
      Mind the GAP @ Γιάννης 2 02/06/2010 11:37:37

      Πολλές και ατυχείς "συμπτώσεις" για να είναι απλώς συμπτώσεις. Υπάρχει και άλλη πιο απλή και λογική εξήγηση για ένα πολιτικό που έκανε μονίμως ανεύθυνη και μηδενιστική αντιπολίτευση (κόντρα και στις δικές του πολλές φορές θέσεις, όρα άρθρο 16)επεδίωξε, με κάθε θεμιτό, αλλά κυρίως αθέμιτιο μέσο, την εξουσία, την οποία στο τέλος κατέλαβε, κινούμενος στα όρια της συνταγματικής τάξης (Προεδρική εκλογή)ενώ συγχρόνως ήξερε με απόλυτη ακρίβεια τη δύσκολη οικονομική θέση της χώρας (για την οποία δεδομένα φέρει την μεγαλύτερη ευθύνη το κόμμα του): Εκτελεί συμβόλαιο θανάτου αυτής της χώρας και του έθνους μας. Το εύρος της τελικής ζημιάς, θα προσδιορισθεί, από το πόσο γρήγορα, θα απωλέσει, δια εκλογών, την εξουσία: Όσο γρηγορότερα τόσο το καλύτερο για τη χώρα και το έθνος μας.

      • Γιάννης 2 avatar
        Γιάννης 2 @ Mind the GAP 02/06/2010 12:02:42

        Θα διαφωνήσω μαζί σας σε ό,τι αφορά τη χρήση αθέμιτων μέσων. Αναφορικά με την οικονομική κατάσταση θα μου επιτρέψετε να πω ότι την κύρια ευθύνη φέρουν πρώτα και κύρια οι προηγούμενες κυβερνήσεις, εκείνων δε της ΝΔ μη εξαιρουμένων. Τα περί "συμβολαίων θανάτου" νομίζω είναι υπερβολικά. Η δεινή οικονομική κατάσταση της χώρας απαιτεί πολιτικούς σχηματισμούς και προσωπικότητες που τη χώρα δε διαθέτει δυστυχώς αυτή τη στιγμή. Η συνεχής δαιμονοποίηση του ΓΠ δεν ωφελεί κανέναν, εκτός ίσως από τα ένστικτα επιβίωσης της ΝΔ.

      • ΑΠΟΡΙΑ avatar
        ΑΠΟΡΙΑ @ Mind the GAP 02/06/2010 15:23:16

        Mind the GAP
        Συμφωνώ απόλυτα.
        Στην παραπάνω απάντησή σου, περιέχεται εκτός των άλλων, και κάτι που δεν έχει αναδειχθεί και πολύ.
        Στην ερώτηση που παπαγαλίζουν οι συνήθεις, «γιατί ο ΚΚ δεν πήρε τα μέτρα, όταν μπορούσε να πάρει για να μην φτάσουμε ως εδώ;»

        Η απάντηση την δίνεις εσύ:
        «Υπάρχει και άλλη πιο απλή και λογική εξήγηση για ένα πολιτικό που έκανε μονίμως ανεύθυνη και μηδενιστική αντιπολίτευση (κόντρα και στις δικές του πολλές φορές θέσεις, όρα άρθρο 16) επεδίωξε, με κάθε θεμιτό, αλλά κυρίως αθέμιτιο μέσο, την εξουσία, την οποία στο τέλος κατέλαβε, κινούμενος στα όρια της συνταγματικής τάξης (Προεδρική εκλογή) ενώ συγχρόνως ήξερε με απόλυτη ακρίβεια τη δύσκολη οικονομική θέση της χώρας (για την οποία δεδομένα φέρει την μεγαλύτερη ευθύνη το κόμμα του)»

        Και αν μου επιτρέπεις να συμπληρώσω:
        Η ανεύθυνη και μηδενιστική αντιπολίτευση πέτυχε τους σκοπούς της, με την «άριστη» συμμετοχή, στην συνδιαχείρηση της κατάστασης από συνδικαλιστές, δημοσιογράφους κλπ.
        Δέστε την αντίδραση στο πρόσφατο φιάσκο του ΠΑΣΟΚ από τους γνωστούς προπαγανδιστές. Γέλια και χαρές και ωχ αδελφέ.
        Αν το έκανε αυτό η ΝΔ θα μιλούσαν για υπονόμευση της πολιτικής ζωής της χώρας και θα ζητούσαν πολλές κεφαλές επί πίνακι. Ενώ συνέχεια, θα αναμασούσαν το φιάσκο σε κάθε σχολιασμό και όταν θα τους στριμώχναμε, θα το χρησιμοποιούσαν για να ξεφύγουν.

    • ΑΠΟΡΙΑ avatar
      ΑΠΟΡΙΑ @ Γιάννης 2 02/06/2010 15:21:20

      Γιάννη 2
      Θα πρόσθετα και λίγο Ερτογάν και Θράκη μέσα και αυτά, που δεν έχουν προλάβει ακόμα να φανούν (λαθρομετανάστες, Καλλικράτης κ.α).
      Αν αυτό που περιγράφεις, φίλε μου, δεν είναι η πιο αποτυχημένη κυβέρνηση του πλανήτη και μάλιστα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα, τότε αναρωτιέμαι ποια είναι.
      Βλέπεις να προχωράει διορθώνοντας τίποτε;
      Για να ξέρω δηλαδή, για ποιο λόγο πρέπει να ανεχθώ αυτούς τους ανθρώπους, για ακόμα 3,5 χρόνια;

      Ο Mind the GAP σου απάντησε παραπάνω ότι ο ΓΑΠ δεν έχει το ακαλόγιστο, και δεν ήταν επειδή δεν κατάλαβε, δεν ήξερε και έπεσε και συνεχίζει να πέφτει σε λάθος χειρισμούς.

  28. Greg avatar
    Greg 02/06/2010 10:59:34

    Τα Ταμεία, όμως, δεν τα άφησε άδεια; Έχει δίκιο ο Τιραμόλα. Μόνο τυφλοί δεν μπορούν να δουν το μερίδιο του ΚΚ στην καταστροφή. Και προτάσσουν τί; Ότι το ΠΑΣΟΚ έκανε-έφαγε περισσότερα; Ή λιγότερα; Αδιάφορο. Βάζετε τα κλοπιμαία στην ζυγαριά και μετράτε τα κέρδη τους; Όλο το σύστημα της μεταπολίτευσης, ο δικομματισμός, ΠΑΣΟΚ-ΝΔ, πρόδωσε την Ελλάδα ΕΚ ΤΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ. Με γκεστ σταρς τα άλλα κόμματα.

    • socrates avatar
      socrates @ Greg 02/06/2010 11:32:50

      Τι λές ρε φίλε Greg;
      Ωραία οικονομικά ξέρεις.
      Μιλάς λες και ο Κ.Κ. βρήκε γεμάτα ταμεία το 2004, έλλειμμα 7,9% βρήκε (χωρίς παγκόσμια κρίση) και χρέος 112% του ΑΕΠ.
      Μήπως ξέχασες ότι η Ν.Δ. πλήρωσε πάνω από 65 δισ. ευρώ δάνεια του Σημίτη;
      Άσε μας καημένε.

      • Hot dog avatar
        Hot dog @ socrates 02/06/2010 12:46:46

        Το οποίο έλλειμμα υποτίθεται πως τα 2 τελευταία χρόνια έριξε στο 3,9% και αποκαλύφθηκε πως ήταν 10% με δυναμική να φτάσει στο 12%. Άρα τι λέμε εδώ για να καταλάβω: Αφού όλοι μας λένε ψέμματα. Ο Αλογοσκούφης έδωσε πραγματικά στοιχεία στην Ε.Ε. άραγε για το έλλειμμα πριν 6 χρόνια; (Όταν υποστήριζε πως μπήκαμε με πλαστό διαβατήριο στην ΟΝΕ) Γιατί πρόσφατα είδα βίντεο που συμμετείχε σε μια εκπομπή ή διεθνή συγκέντρωση και είπε πως ουδέποτε η Ελλάδα έδωσε ψευδή στατιστικά στοιχεία στη Eurostat:ΕΠΕΣΕ ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ. Και στο κάτω-κάτω της γραφής ο Greg λέει το αυτονόητο: Είτε κλέψεις 5, είτε 10 κλέφτης είσαι και πάλι!

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ socrates 02/06/2010 13:41:53

        Είτε κακοπροαίρετοι, είτε άσχετοι, κακώς γράφετε για τέτοια θέματα. Πώς να μην περνάει μετά το πράσινο κουτόχορτο που ταϊζει ο ΓΑΠ στο πόπολο;

        3,9 ή πόσο ήταν τέλος πάντων ήταν η ΠΡΟΒΛΕΨΗ του ελλείμματος στον προϋπολογισμό του 2009. Αυτό είναι αυτό που λέει η λέξη: ΠΡΟΒΛΕΨΗ. ΠΡΟ-ΒΛΕ-ΨΗ.

        Έρχεται μετά το έλλειμμα και σπάει τα κοντέρ για διάφορους λόγους, εκ των οποίων ο κυριότερος είναι η αλλοίωσή του από τον ίδιο το ΓΑΠ (αναλυτικότερα, δες εδώ: http://www.antinews.gr/?p=39810). Τι σημαίνει αυτό; Σημαίνει ότι, στο βαθμό που δεν "πειράχτηκε" από τη νέα κυβέρνηση, η πρόβλεψη ΔΙΑΨΕΥΣΤΗΚΕ. Δεν βγήκε, δεν πέτυχε.

        Όταν τώρα εσύ, μπουκωμένος από το πράσινο κουτόχορτο που σου δίνει ο ΓΑΠ, έρχεσαι και μας λες ότι "αποκαλύφθηκε" ότι δεν ήταν 3,9 αλλά 10 κλπ., έμμεσα υιοθετείς την προπαγάνδα των "ψευδών στοιχείων". Η προπαγάνδα αυτή όμως παραβλέπει κάτι πολύ απλό: Ότι άλλο είναι η ΠΡΟΒΛΕΨΗ για το ΜΕΛΛΟΝ και άλλο η παροχή στοιχείων για το ΠΑΡΕΛΘΟΝ. Μπορεί να τον κατηγορήσουν ότι δεν έπεσε μέσα στην πρόβλεψη, ότι ήταν λάθος η πρόβλεψη, ότι δεν έγινε καλή κατάρτιση του προϋπολογισμού, ότι απέτυχαν να κάνουν σωστό προϋπολογισμό και σωστές προβλέψεις. Όλα αυτά είναι θεμιτά να τον κατηγορήσουν (αν και όχι σωστά, καθότι η διεθνής κρίση διέλυσε όλους τους κρατικούς προϋπολογισμούς στον πλανήτη). Αυτό όμως που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΙΤΟ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΗΓΟΡΗΓΟΥΣΝ είναι ότι "παρέδωσε ψευδή στοιχεία για το έλλειμμα". Στοιχεία δίνεις για το παρελθόν. Όταν δηλαδή έχεις τα νούμερα με το τι ξόδεψες και τι εισέπραξες στα χέρια σου και κάθεσαι και μετράς. Εκεί, τα στοιχεία μπορεί να είναι αληθή ή ψευδή. Η πρόβλεψη όμως γίνεται με βάση έξοδα και έσοδα που ΔΕΝ έχουν γίνει ακόμη. Που τα προβλέπεις, τα εκτιμάς.

        Όμως όοοοοοχι, ο ΓΑΠ θέλει να δώσει αίμα στο πόπολο, αφού έχει σκοπό να μας βάλει στο ΔΝΤ. Τι να του κάνει μια ρητορική για αποτυχημένη διαχείριση; Εδώ θέλουμε σκάνδαλο, εξεταστικές, απάτες, ειδικά δικαστήρια, αίμα. Θέλουμε "ψευδή στοιχεία στην Ευρώπη" να ταϊσουμε στο πόπολο για να δικαιολογηθούμε για το ότι το "λεφτά υπάρχουν" έγινε ΔΝΤ.

        Κάτσε φάε λοιπόν τώρα εσύ ΔΝΤ και νόμιζε ότι φταίει ο Καραμανλής. Με τα "ψευδή στοιχεία".

        Τα μόνα ψευδή στοιχεία είναι αυτά που σας ταϊζει το ΠΑΣΟΚ.

        Βασικά εσείς είστε άξιοι της μοίρας σας. Εμείς όμως τι φταίμε;

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ socrates 02/06/2010 13:48:21

        Επώνυμε,
        γιατί χάνεις το χρόνο σου άδικα;
        Τα έχουμε γράψει χίλιες φορές!
        Αυτοί που ήταν καλοπροαίρετοι και ήθελαν να καταλάβουν, κατάλαβαν!
        Για αυτούς που δε θέλουν, δε θα καταλάβουν όσα και να τους γράψεις!
        Θα επαναλαμβάνουν τις πασοκιές!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Greg 02/06/2010 11:35:42

      Αγαπητέ, τα ταμεία τα άφησε άδεια η διεθνής κρίση. Ο Καραμανλής περιέγραψε πλήρως το δικό του λάθος σε κάμποσες ευκαιρίες κατά την προεκλογική περίοδο: Ήταν η πολιτική της "ήπιας προσαρμογής". Η οικονομία μια χαρά πήγαινε, μαζί και τα ταμεία του κράτους, όσο είχε ανάπτυξη 4%. Με την κρίση, η ανάπτυξη έπεσε στο 0, αλλά η φοροδοτική ικανότητα της οικονομίας μειώθηκε δυσανάλογα πολύ (δεν μειώθηκε δηλαδή μόνον 4%, μειώθηκε πολύ περισσότερο, όπως έδειξε η κατάρρευση των εσόδων). Ταυτόχρονα, αυξήθηκαν και τα επιτόκιά μας. Επίσης, οι δαπάνες των ασφαλιστικών ταμείων ανέβαιναν χωρίς σταματημό (γι' αυτό και καίγοντα τώρα να περάσουν ασφαλιστικό). Αυτά όλα ΔΕΝ είναι πράγματα για τα οποία φταίει ο Καραμανλής. Αν μπορούμε να πούμε ότι φταίει για κάτι, είναι για το ότι δεν πήρε σκληρά μέτρα το 2004-2006.

      Όμως, σας ρωτώ:
      - Μπορούσε να πάρει σκληρότερα μέτρα με δεδομένη την κοινωνική αρτηριοσκλήρωση απέναντι σε ο,τιδήποτε "αντιλαϊκό";
      - Μπορούσε να πάρει σκληρότερα μέτρα με δεδομένη την "κατοχή" της χώρας από τους συνδικαλιστές και τους δημοσιογράφους του ΠΑΣΟΚ; Ας συγκρίνουμε μόνον τις αντιδράσεις στο νόμο Πετραλιά και τις αντιδράσεις στο νόμο Λοβέρδου, όταν ο νόμος Πετραλιά είναι χάδι μπροστά στο νόμο Λοβέρδου.
      - Φαινόταν ορθολογικά κάτι το οποίο να έδειχνε ΤΟΤΕ, σε χρόνο ενεστώτα, λάθος την πολιτική του; Όχι. Σήμερα τη θεωρούμε λάθος, διότι αποδείχθηκε ότι έπρεπε να είχε προβλέψει περισσότερα για δύσκολους καιρούς. Προσωπικά δεν το θεωρώ οριακό λάθος την "ήπια προσαρμογή", που διορθωνόταν με μια ορθολογική διαχείριση στο σήμερα, 2009-2010.
      - Ξεχνούμε μήπως την αριστουργηματική διαχείριση της κρίσης, όταν οι εφοπλιστές μας έπαιρναν τα λεφτά τους από την Ελβετία και τα έφερναν στην Ελλάδα; Ότι ήταν ο πρώτος που εγγυήθηκε τις καταθέσεις και τον ακολούθησαν όλοι στην Ευρώπη; Που τα spreads ανέβηκαν μόνον κατά τις "εξεγέρσεις" Δεκεμβρίου 2008 - Φεβρουαρίου 2009;
      - Αμφιβάλλει κανείς ότι αν σήμερα ήταν ο Καραμανλής πρωθυπουργός ποτέ δεν θα είχαν ανεβεί τα spreads εκεί που έφτασαν, θα είχαν ληφθεί έγκαιρα λογικά και όχι εξοντωτικά μέτρα και θα είχαμε αποφύγει το διεθνές νομισματικό ταμείο; Καθώς και ότι θα τον βρίζαμε που παίρνει "ανάγλητα" μέτρα;

      Στην παλιοζωή αυτή κανένας δεν είναι τελείος. Οι επιλογές μας, δυστυχώς, από το ποιους θα κυβερνηθούμε, είναι δεδομένες. Κι εγώ πολύ θα ήθελα να είχαμε για κυβερνήτη τον Περικλήτ, το Μεγαλέξανδρο, τον Ιουστινιανό, τον Καποδίστρια ή το Μεταξά. Σήμερα όμως καλούμαστε να κρίνουμε τον Καραμανλή ΠΟΛΙΤΙΚΑ κι αυτό σημαίνει, όχι γράφοντας εκθέσεις ιδεών για το πώς θα έπρεπε να κυβερρνήσει σε μια ιδανική πολιτεία και με ιδανικές συνθήκες, αλλά συγκρίνοντας τις διαθέσιμες επιλογές και, κυρίως, συγκρίνοντας αυτό που έχουμε σήμερα με το ΓΑΠ.

      Όλα τα άλλα είναι είτε γκρίνια εκ του ασφαλούς, είτε ποδοσφαιροποιημένη προσέγγιση της κομματικής ζωής.

      • adistaktos avatar
        adistaktos @ Επώνυμος 02/06/2010 12:52:42

        Συγχαρητήρια!


        Σ'ευχαριστώ ειλικρινά...

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ Greg 02/06/2010 14:11:58

      Το επικοινωνιακό σύστημα ΠΑΣΟΚ ξαναχτυπά για να κάνει ρελάνς για στο φιάσκο του μαραγκού. Διέρευσε e-mail του μπατζανάκη του Σαμαρά Ε. Σέκερη προς τον ίδιο το 2005, με το οποίο του ζητά να μεσολαβήσει στο Χριστοφοράκο για την επαγγελματική του ανέλιξη στη SIEMENS.
      Νομίζετε ότι θα κάθονταν με σταυρωμένα τα χέρια?

  29. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 02/06/2010 11:05:43

    Πρέπει να βγει και να μιλήσει και τώρα (για να βοηθήσει τον Σαμαρά στο έργο του) και όταν χρεοκοπήσουμε.

    Το να βγει να μιλήσει μόνον όταν χρεοκοπήσουμε είναι λάθος. Ποιος θα του δώσει σημασία τότε που θα καίγεται η γούνα μας; Μακάκα θα τον λέει τότε ο κόσμος όπως και όλους τους υπόλοιπους πολιτικούς που διαδραμάτισαν σημαντικό ρόλο κατά τη μεταπολίτευση.

  30. GreenHorses avatar
    GreenHorses 02/06/2010 11:16:11

    Ας μιλήσει ή ας παραιτηθεί, βαρίδια στην ΝΔ δεν έχουμε ούτε προσωπολατρίες.

  31. nina avatar
    nina 02/06/2010 11:36:54

    Να κάτσει εκεί που κάθεται . αρκετά αυτομαστιγωθήκαμε εξ αιτίας του. ηταν συννένοχος σε όλα. άν δεν ήταν θα μιλούσε τότε και αμπελοφιλοσοφίες τύπου στην πολιτική υπάρχουν πράγματα που δεν λέγονται....είναι για κομματόσκυλα και όχι για πολιτικά σκεπτόμενα άτομα.και όχι φίλοι μου όποιος δεν μας αρέσει όπως τα γράφει του κολλάμε την ετικέτα ΠΑΣΟΚ. Τώρα κρίνεται ο Σαμαράς και δεν θάθελα να βγεί και να απολογηθεί για τον μπουχέσα που μόλις κατάλαβε ότι το καράβι βουλιάζει την έκανε με μικρά πηδηματάκια υπερασπιζόμενος όμως όλους τους υπουργούς του.άν ήταν μάγκας να καθόταν και νάβγαζε αυτός τα κάστανα απ τη φωτιά.και μή νομίζει ότι θα ξαναεπιστρέψει σάν σωτήρας. αυτό έπιασε μιά φορά με τον Καραμανλή τον 1ο και μας τελείωσε.άς κάτσει στα αυγά του και άς αφήσει ήσυχο τον Αντώνη να κάνει παιχνίδι μπάς και ξεβρωμίσει τουλάχιστον ο δικός μας χώρος. και όταν τον καλέσουμε νάρθει ν΄απολογηθεί γιατί να απολογηθεί πρέπει.

    • panos avatar
      panos @ nina 02/06/2010 22:45:18

      ΙΣΑ ΙΣΑ ΑΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΕΛΑΦΡΑ ΠΗΔΗΜΑΤΑΚΙΑ ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΟΤΙ ΚΑΙ Ο ΣΗΜΙΤΗΣ ΤΟ 2004!ΘΑ ΕΔΙΝΕ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΙΔΗ ΣΤΗΝ ΝΤΟΡΑ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ!

  32. Γιάννης avatar
    Γιάννης 02/06/2010 11:42:04

    Η ζημία για τη χώρα είναι μεγάλη.
    Δεν εννοώ την οικονομία, αλλά την νοοτροπία που έχει ο κόσμος.
    Όσο για τους αμερόληπτους παραπάνω
    ΠΑΣΟΚ=ΠΑΠΑΣ=ΑΛΑΘΗΤΟ
    Ο ΚΚ ΦΤΑΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ.
    Μετά θέλουμε να μιλήσει ο ΚΚ. Που στους μπούφους;

  33. Greg avatar
    Greg 02/06/2010 11:46:21

    socrates εγώ δεν είπα "τί βρήκε" αλλά "τί άφησε". Το "άδεια ταμεία" είναι συμβολική φράση.

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ Greg 02/06/2010 11:49:47

      Δηλαδή έπρεπε να κάνει σε πέντε χρόνια (κόντρα σε όλους που δεν θέλαν) ότι δεν έκαναν οι άλλοι σε τριάντα χρόνια.
      Και τώρα λένε γιατί δεν τα έκανε(αυτοί που δεν θέλαν)
      Βρε δεν μας παρατάτε λέω έγω.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Γιάννης 02/06/2010 11:52:47

        Όχι να "κάνει σε πέντε χρόνια οτι δεν έκαναν οι άλλοι σε τριάντα", αλλά να διορθώσει σε πέντε χρόνια ότι κατέστρεψαν οι άλλοι σε τριάντα (για την ακρίβεια, σε 23).

        Δεν τα κατάφερε, και αυτό είναι η ευθύνη του. Αλλά όχι και να φορτώνουμε σε αυτόν την καταστροφή, την πασοκική λεηλασία 1981-2004. Αυτό είναι έγκλημα κατά της αλήθειας.

    • socrates avatar
      socrates @ Greg 02/06/2010 12:17:53

      Greg,
      λίγο παραπάνω ο επώνυμος κάνει μια καλή ανάλυση.
      Προσωπικά του καταλογίζω ότι είχε καλές προθέσεις αλλά δεν είχε την οξυδέρκεια να παραιτηθεί στις αρχές του 2008, για να γίνει μια κυβέρνηση εθνικής ενότητας ενόψη της κρίσης.
      Επίσης του καταλογίζω αγαθιάρικη προσέγγιση στην επιλογή συνεργατών (έκανε φίλους πολλούς υποκριτές) που του έσκαβαν το λάκκο πίσω από την πλάτη του.
      Με λίγα λόγια, ένας καλός άνθρωπος χωρίς να είναι ένας μεγάλος και αποφασιστικός ηγέτης.
      Αλλο αυτό όμως και άλλο η πολιτική του κατακρεούργηση για να δικαιολογηθούν τα ψεύτικα προεκλογικά σλόγκαν του πονηρούλη Παπανδρέου.
      Αρκετά πιά.

  34. Misha avatar
    Misha 02/06/2010 11:52:07

    Ο Ελληνισμός έναν ηγέτη είχε την τελευταία 30 ετία κι αυτός ήταν ο Τάσσος.

    • Lalakis avatar
      Lalakis @ Misha 02/06/2010 11:53:24

      Ο μητρόπουλος; αυτός είναι 55 χρονώ ρε. Δεν μπορεί να παιξει. Αμα ειναι να βαλουμε τον Μαύρο φορ κρούσης.

      • anonymous avatar
        anonymous @ Lalakis 02/06/2010 20:49:26

        Θυμάσαι ρε φίλε μια ταινία με τη Σαπφώ Νοταρά που φώναζε Λαλάκηηηηηηηηη!!!!!!!

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ Misha 02/06/2010 11:55:27

      Με πλάτες ΚΚ.

      • tiramola avatar
        tiramola @ Γιάννης 02/06/2010 12:04:13

        Ε βέβαια...αφού και η μη θέση ήταν θέση όπως και στα περισσότερα κατά την διάρκεια της θητείας του...
        Τώρα γιατί ανέχτηκε την υπουργό του των εξωτερικών να δηλώνει υπέρ του σχεδίου είναι και αυτό από τα ανεξήγητα...

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ Γιάννης 02/06/2010 14:13:41

        @tiramola
        Η μη θέση είναι διπλωματία.
        Η μη θέση, όταν όλοι υποστηρίζουν και σε παροτρύνουν προς μία κατεύθυνση είναι ΣΑΦΕΣΤΑΤΗ θέση.

  35. Greg avatar
    Greg 02/06/2010 12:09:41

    Εγώ δεν φόρτωσα στον ΚΚ την καταστροφή. Είπα ΜΕΡΙΔΙΟ ευθύνης. Μικρότερο; Μικρότερο. Κάποιος είχε πει ότι το ΠΑΣΟΚ γέμισε τον κουβά με "κακά" και η ΝΔ έκανε μέσα τα "τσίσα" της.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Greg 02/06/2010 12:17:30

      Αν μιλούμε όμως για "ευθύνες Καραμανλή", τότε παίζουμε το παιχνίδι των πραγματικών υπευθύνων.

      Τρία πράγματα φταίνε για το εδώ που φτάσαμε. Το ένα είναι το μεγάλο χρέος. Το δεύτερο η διεθνής κρίση. Το τρίτο είναι η εξωφρενική διαχείριση μετά τις 4 Οκτωβρίου. Από αυτά τα τρία, ο Καραμανλής φταίει για λιγότερο από το μισό στο πρώτο. Λέω λιγότερο από το μισό, διότι εκεί περισσότερο φταίει πάλι αυτός που έφτιαξε το χρέος. Αν έλειπε, είτε η τρομερή διεθνής κρίση, είτε η εξωφρενική διαχείριση του ΓΑΠ, ποτέ δεν θα είχαμε φτάσει στο ΔΝΤ.

      • Hot dog avatar
        Hot dog @ Επώνυμος 02/06/2010 12:53:24

        Άρα κακώς έκανε εκλογές & έπειτα παραιτήθηκε! Ας έμενε στην εξουσία για να διαχειριστεί αυτός τη κρίση.

      • ΔΗΜΗΤΡΗΣG avatar
        ΔΗΜΗΤΡΗΣG @ Επώνυμος 02/06/2010 13:49:28

        Reply σε Hotdog:

        Σε εκλογές τον οδήγησαν, δεν πήγε.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 02/06/2010 14:05:19

        Ο εκλεκτός σου ο ΓΑΠ, καυτέ σκύλε, είχε δηλώσει σε όλους τους τόνους ότι θα καταψήφιζε τον Παπούλια το Μάρτιο.

        Μέτρα σε προκλογική περίοδο δεν παίρνονται. Πήγε να ζητήσει εντολή από το λαό για μέτρα, πάλαιψε τις εκλογές μόνος του, χωρίς κόμμα, στην ουσία, όταν όλοι από δίπλα σχεδίαζαν την επόμενη μέρα.

        Αν τον ψήφισες, μπορείς να διαμαρτύρεσαι για τις εκλογές, γιατί αυτό σημαίνει ότι ήθελες στην πρωθυπουργία αυτόν και όχι κάποιον άλλον. Αν όμως δεν τον ψήφισες, μόκο. Δικαιούνται να διαμαρτύρονται για τις εκλογές μόνον όσοι τον ψήφισαν.

  36. MAILMAN avatar
    MAILMAN 02/06/2010 12:18:11

    Το ότι δεν μηλά γιατί του το προσάπτετε σαν αδυναμία ? Να σας θυμίσω ότι ο θείος του έφυγε αηδιασμένος για το Παρίσσι και δεν μίλησε για χρόνια .
    Η Ελλάδα έχασε από αυτή την συμπεριφορά?
    Ο ελληνιλός λαός ασχετα από κομματική ιδεολογία ακόμα και στα χρόνια της δικτατορίας είχε στο πίσω μέρος του μυαλού του ότι υπάρχει και μια προσωπικότητα εφεδρεία που θα του απλώσει το χέρι για βοήθεια ,πράγμα που έγινε στην δυσκολότερη ώρα της νεότερης ιστορίας .
    Και μη μου πείτε άλλος ο θείος άλλος ο ανεψιός γιατι θα σας θυμίσω την ειρωνεία και την χλέυη των συγκροτημάτων της εποχής εκείνης της οδού Χ. Λαδά του φόρτωσε όλη την λάσπη της γης .
    αφήστε λοιπόν τις βασύνες κάτι έχει διδαχθεί ο νεότερος από εκείνο το δράμα. Μόνο Αντώνη περίμενε. θα φτάσεις στον στοχο σου χωρίς ασκοπες ανθρωποθυσίες που αργότερα ενδεχομένως να ντρέπεται όλη η παράταξη.
    Αυτοί που κυβερνούν σήμερα γρήγορα θα πέσουν στον λάκο που άνοιξαν.

  37. Mind the GAP avatar
    Mind the GAP 02/06/2010 12:18:49

    Θα συμφωνήσω και εγώ με το άρθρο του Επώνυμου. Εκεί που θα διαφοροποιηθώ λόγο είναι σε ότι αφορά την εξυπηρετούμενη αναγκαιότητα της κίνησης του ΚΚ. Θεωρώ πως αν "μιλήσει" σήμερα, αυτό θα έχει αξία μόνο για το θυμικό όσων πιστέψαμε και πιστεύουμε στον ΚΚ (δεν την υποτιμώ αυτή την αξία, κάθε άλλο μάλιστα). Πολιτικά όμως τέτοια παράμβαση θα είναι χρήσιμη, μόνο εφόσον μπορέσει να συμβάλει στην ανατροπή του πολιτικού σκηνικού. Για να συμβεί όμως αυτό, οι προϋποθέσεις και τα αν είναι πολλά.

  38. Greg avatar
    Greg 02/06/2010 12:20:14

    Ο ΚΚ φάνηκε αρεστός και όχι χρήσιμος. Ούτε ένα ελάχιστο βήμα για αξιοκρατία. Περιορισμός του κράτους και των δαπανών; Χα! Ο νόμος Παυλόπουλου μονιμοποίησε μια ολόκληρη νέα γενιά συμβασιούχων. Πόσοι ήταν οι υπάλληλοι της βουλής το 2004 και πόσοι έγιναν; Μεταρρυθμίσεις, ποιες; Δεν είναι τυχαίο ότι στα θετικά της διακυβέρνησής του μνημονεύονται κάτι βέτο και κάτι τέτοια.

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ Greg 02/06/2010 12:35:49

      Με πυροτεχνήματα τέτοιου τύπου κρίνεις.
      Φυσικά αυτά άκουσες στα κανάλια, αυτά μας παπαγαλίζεις.
      Έχεις να πεις τίποτα άλλο.
      Οι συμβασιούχοι του ΠΑΣΟΚ (120.000) φορτωθήκανε στη πλάτη μας.
      Οι υπάλληλοι της βουλής διορίστηκαν επί Σημίτη.
      Και μεταρρυθμίσεις έκανε κόντρα σε όλους, αλλά πως να τις δείς αφου ζεις στα τηλεοπτικά κανάλια και όχι στη πραγματική ζωή.
      Δυστυχώς από την σοσιαλιστική σου μιζέρια δεν μπορούμε να απαλαγούμε.
      Που είναι οι Δάσκαλοι και οι Καθηγητάδες, Η ΓΣΕΕ, η ΑΔΕΔΥ και οι λοιπές προοδευτικές δυνάμεις του τόπου να μας σώσουν.

    • Γιαννης avatar
      Γιαννης @ Greg 02/06/2010 12:36:00

      1994=455 υπαλληλοι
      2004=1150 υπαλληλοι
      2009=1300 υπαλληλοι
      ο υπολογισμος δικος σου.....

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ Greg 02/06/2010 12:38:43

      Αλήθεια γι' αυτό η ΔΑΚΕ είναι πρώτη δύναμη στην ΑΔΕΔΥ;

    • socrates avatar
      socrates @ Greg 02/06/2010 13:04:38

      Greg, πάλι τις ίδιες $%##$^& θα πιπιλάμε;
      Κοίτα τις περυσινές εκολογές της ΑΔΕΔΥ και θα καταλάβεις πόσους Δ.Υ. διόρισε η Ν.Δ.
      Πάνω από 80% είναι πασόκ.
      Know your staff πριν πιαστείς από την εξαίρεση που λέγεται Βουλή (και εκεί δεν ξέρεις την κατανομή, ή μήπως την ξέρεις; Και έαν στη Βουλή είναι νεοδημοκράτες, τότε γιατί τους μονιμοποίησε ο πετσάλινικος, από σοσιαλιστική μεγαθυμία;)

  39. ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ avatar
    ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 02/06/2010 12:36:09

    Τι φοβούνται τα οργανωμένα πασόκια και μόλις κάποιος γράψει κάτι καλό για τον Καραμανλή οργανωμένα επιτίθενται;
    Ο Καραμανλής γνωρίζει όλα τα λαμόγια απ' όλους τους χώρους να παρακαλάτε να μην ανοίξει το στόμα του γιατί τότε οι "αυτοκτονίες" οι πολυώροφες πτώσεις, ο καλπάζων καρκίνος και τα μασκοφόρα πρόβατα θα κλείσουν πολλά στόματα και θα κάψουν ότι έχει απομείνει.

    • tiramola avatar
      tiramola @ ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 02/06/2010 12:38:58

      ναι ναι καλύτερα να μην το ανοίξει , φοβάμαι...

    • Γιαννης 3 avatar
      Γιαννης 3 @ ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 02/06/2010 16:43:07

      και τον Σφοινια.................

  40. miaxara avatar
    miaxara 02/06/2010 12:43:55

    Χα! Χα! Χα! Πολύ καλό το άρθρο. Νομίζεις ότι έφυγε ο Ντε Γκωλ για να έρθει ο Κέννεντυ!!!

  41. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 02/06/2010 12:44:34

    Το έχω γράψει και σ' άλλη ανάρτηση:
    Οποιος θέλει σοβαρή συζήτηση για την διακυβέρνηση Καραμανλή, να την κάνουμε, πολύ ευχαρίστως, αλλά με στοιχεία.
    Οχι με ...την πασοκική προπαγάνδα.

    Οσο περνάει ο καιρός, τα ψεύδη θα αποκαλύπτονται, η προπαγάνδα θα καταρρεύσει και η αλήθεια θα βγεί.
    Τους βλέπω σφόδρα ανησυχούντες και καταλαβαίνω το φόβο τους.

  42. mara avatar
    mara 02/06/2010 12:48:29

    Επώνυμε,
    Καταπληκτικό άρθρο!!!
    θα μου επιτρέψεις όμως να διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις ώς προς την ερμηνεία που δίνεις για την μέχρι τώρα, στάση Καραμανλή. Θεωρώ ότι, είναι εξαιρετικά δύσκολο να διακρίνουμε
    1. Τους λόγους της σιωπής του.
    2. Αν πράγματι υποβόσκει κάποια σύγκρουση μεταξύ των δύο ανδρών.
    (άν και βλέπουμε αφόρητες πιέσεις από το σύστημα, πρός αυτή την κατεύθυνση...)
    3. Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, ποιά από τις δύο πλευρές βαρύνει η ευθύνη για το ρήγμα που προέκυψε, (άν προέκυψε...)

    Οι αντοχές σε κάθε μορφής πιέσεις, η πολιτική ευφυϊα, η πολιτική διορατικότητα και κυρίως η ΕΝΟΤΗΤΑ, είναι τα άκρως απαραίτητα στοιχεία που πρέπει να κυριαρχήσουν, ούτως ώστε να διατηρήσουμε την ελπίδα που γεννήθηκε σε όλους μας στις 29/11 ότι κάτι μπορεί να αλλάξει.
    Ο μοναδικός και κοινός στόχος, είναι πως θα σπάσουμε τις ατσάλινες αλυσίδες που μας φόρεσαν από την μιά στιγμή στην άλλη οι διεθνείς γκάγκστερς... με την βοήθεια των εγχώριων...
    Η σύγκρουση λοιπόν θα πρέπει να είναι σφοδρή εναντίον του συστήματος που μας κυβερνά και όχι μεταξύ μας, γιατί αν συμβεί κάτι τέτοιο... απλά ΧΑΘΗΚΑΜΕ....
    Μεγάλη προσοχή λοιπόν, γιατί το σύστημα στήνει επικίνδυνες παγίδες για να προκαλέσει διχόνοια και διάσπαση.
    Λέτε η αιώνια κατάρα της φυλής να εμφανιστεί και τώρα???

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ mara 02/06/2010 14:47:22

      Μερσί, Μάρα και ευχαριστώ και τους υπόλοιπους, όσους είπαν καλά λόγια.

      Τώρα, στο προκείμενο. Πιστεύω ότι οι λόγοι της σιωπής του ήταν αρχικά άλλοι και τώρα είναι άλλοι. Αρχικά, πιστεύω ότι θεώρησε εξωφρενικά τα ψέματα του ΓΑΠ και ότι δεν θα είχαν σημασία, ως καθαρές μπούρδες που ήταν. Του άρεζε και η ιδέα να το παίξει "θείος", βαρύς και σιωπηλός, και να ονειρεύεται μια μέρα να γυρίσει ως δικαιωμένος "σωτήρας". Είχε και το Μολυβιάτη από δίπλα να τον παραμυθιάζει ότι "έτσι φέρεται ένας Καραμανλής", οπότε ήρθε κι έδεσε το γλυκό. Ήθελε και να ξεκουραστεί (καμία σχέση με τα "κουρασμένος" που του έβγαλε ο Χατζηλαλάκης, αλλά όταν είσαι 12-12 χρόνια αρχηγός αντιπολίτευσης και πρωθυπουργός, σου έχει λείψει να περάσεις και μερικές στιγμές με τα παιδιά σου, ανθρώπινο είναι). Οπότε όλα αυτά συνέργησαν στην αρχική στάση.

      Κοντά σ' όλα αυτά υπήρχε και ακόμη ένας σημαντικότατος λόγος: Οι εξωφρενικές πιέσεις από το ντόπιο και διεθνές παρακράτος για πλήρη υποστήριξη στον ΓΑΠ και στις ανωμαλίες του. Δεν ξέρω αν αυτό το ζητάει, το εκμαιεύει ο ΓΑΠ από το διεθνές παρακράτος λόγω των ανασφαλειών του, ή απλώς αποφάσισαν τώρα που έχουν τον άνθρωπό τους στην εξουσία στην Ελλάδα να "τελειώνουν με όλα", όμως η ουσία είναι ότι βλέπουμε την ίδια τεράσια πίεση "συναίνεσης" και στο Σαμαρά και είδαμε και τον ίδιο τον Καραμανλή στη συζήτηση για τις προγραμματικές δηλώσεις να είναι πολύ ήπιος με τον Παπανδρέου, εξαιρετικά ήπιος. Συνεπώς, υπάρχει κι αυτός ο παράγοντας που έπαιξε μεγάλο ρόλο, τουλάχιστον αρχικά, και δεν πρέπει να υποτιμηθεί.

      Στην πορεία όμως τα ψέματα του ΓΑΠ ο περισσότερος κόσμος τα πίστεψε. Το "φταίει ο Καραμανλής" κυριάρχησε. Το αρχικό σχέδιο του "το παίζουμε υπεράνω" δεν του βγήκε του Καραμανλή και άρχισε να θεωρείται υπεύθυνος περίπου για ότι συνέβη από την ίδρυση του ελληνικού κράτους και μετά. Ο Καραμανλής όμως ήδη είχε χάσει χρόνο και έπρεπε να καταβάλει πολύ μεγαλύτερη προσπάθεια για να επανέλθει. Η ΝΔ είχε και τα εσωκομματικά της μέχρι τις 29 Νοεμβρίου, χάθηκε πολύτιμος χρόνος εκεί, όπου ο ΓΑΠ αλώνιζε επικοινωνιακά. Ήρθε μετά στο κόμμα ένας Σαμαράς από το πουθενά, που δεν είχε εδώ που τα λέμε καμία προετοιμασία, ουσιαστική ή έστω ψυχική, για να αναλάβει αρχηγός κόμματος και χάθηκε και άλλος χρόνος ακόμη μέχρι να αναλυθούν όλα αυτά τα ζητήματα και πώς πρέπει να αντιδράσει η ΝΔ. Ο Καραμανλής εξακολουθούσε εντωμεταξύ να είναι εγκλωβισμένος στην αρχική τακτική του, η οποία όμως δεν του έβγαινε πλέον, τουλάχιστον σε βραχυπρόθεσμο και μεσοπρόθεσμο ορίζοντα. Ήδη αυτή η τακτική άρχιζε να γυρίζει υπερβολικά εναντίον του.

      Πιστεύω ότι κάπου εκεί στην πορεία κατάλαβε ότι έκανε λάθος που άφησε τον Παπανδρέου να πείσει αυτόν τον εκπασοκισμένο λαό ότι "για όλα φταίει ο Καραμανλής". Ότι έχανε δηλαδή με τρόπο ανεπανόρθωτο σε φήμη κλπ. Όμως πλέον ήταν αργά για να καλύψει το "δεν μιλάω" της αρχής. Έπρεπε πλέον να βγει μπροστά σε συνθήκες υπό τις οποίες θα κέρδιζε και δεν θα έχανε. Τέτοιες συνθήκες δεν ξέρω αν υπάρχουν, αλλά αν υπάρχουν, δεν φαίνονται. Ότι και να πει θα πέσουν πάνω του και θα ασχολούνται μαζί του. Τα κανάλια ζητούν αίμα, ο κόσμος ζητάει αίμα, τους τάισε καλά τόσα χρόνια μέσω Ρουσόπουλου και ξαφνικά τώρα νιώθουν πανίσχυροι, σαν τον φαντάρο που απολύθηκε και κοροϊδεύει το λοχαγό του έξω από την πύλη του στρατοπέδου.

      Έχει δίκιο σε αυτή τη φάση να θέλει να είναι προσεκτικός, όμως εγώ θα έλεγα το εξής: Ας μην περιμένει με μία συνέντευξη να δημιουργήσει έναν τρομερό επικοινωνιακό πάταγο που θα αντιστρέψει με τη μία το εις βάρος του κλίμα. Ας βάλει μόνον τις βάσεις για να συμβεί αυτό. Να προσέξει την κάθε φράση, το κάθε κόμμα, να μην δίνει τίποτε αφορμή για λογοπαίγνια, συνειρμούς, τίποτε να μην μπορεί να κάνει αρνητικό εξώφυλλο εις βάρος του. Να μιλήσει με στοιχεία επίσημα, να καταγγείλει τα ψέματα του ΠΑΣΟΚ, να δείξει τεκμηριωμένα ότι δεν είναι αυτός που κατέστρεψε τη χώρα, αλλά οι ξεφτίλες του ΓΑΠ με την αναβλητικότητά τους, τις εξωφρενικές δηλώσεις τους, το κλώτσημα τόσων ευκαιρών να πάνε καλύτερα τα πράγματα. Χωρίς υπερβολικά πολλά νούμερα. Να υπογραμμίσει ότι η βασική θωράκιση μιας οικονομίας είναι η εμπιστοσύνη που έχει κανείς σε αυτήν και ότι αυτή ήταν η βασική συνεισφορά της κυβέρνησής του στην κρίση και η βασική ευθύνη της παρούσας κυβέρνησης. Να υπογραμμίσει τα χαμηλά spreads (με την εξαίρεση Δεκεμβρίου-Μαρτίου 2009), να υπογραμμίσει ότι ο κόσμος, εφοπλιστές κλπ., Έλληνες του εξωτερικού, έφερνε τα λεφτά του στην Ελλάδα από την Ελβετία, πολλά λεφτά. Αυτό δείχνει ότι το πρόβλημα της αξιοπιστίας της χώρας για το οποίο μιλάει και ξαναμιλάει ο ΓΑΠ είναι αποκλειστικά ΓΑΠειο δημιούργημα και φάνηκε άλλωστε μόλις εξελέγησαν οι καινούργιοι που έφυγαν αμέσως πέντε δις καταθέσεις. Η αξιοπιστία της χώρας τρώθηκε πρώτα και κύρια με την απατεωνίστικη ρητορική του ΓΑΠ για τα "ψευδή στοιχεία". Με τα ανέκδοτα για Greek statistics, που μόνοι τους τα επαναλάμβαναν (εγώ δεν το άκουσα από τα χείλη κανενός ξένου τα Greek statistics, από των δικών μας μόνον τα άκουσα). Να αξιοποιήσει τη συνέντευξη Κοντοπυράκη, η οποία ΠΟΤΕ δεν διαψεύσθηκε από τον κ. Παπακωνσταντίνου και η οποία από μόνη της θα έπρεπε να φτιάξει μια εξεταστική επιτροπή εις βάρος των ΓΑΠ και Παπακωνσταντίνου, μια που τους αρέσουν τόσο πολύ οι εξεταστικές.

      Και πολλά άλλα.

      Τώρα, από κει και πέρα, το βέβαιο είναι ότι οι εσωτερικοί και εξωτερικοί εχθροί της χώρας θέλουν να "εξοντώσουν πρώτα τον Καραμανλή και μετά το Σαμαρά". Και τους δυο μαζί δύσκολα θα τους φάνε. Τον καθένα μόνον τους, πιο εύκολα. Οπότε, σπέρνουν όσα ζιζάνια μπορούν, μπας και μπορέσουν να τους κάτσει κάτι. Πρέπει και οι δύο όμως να είναι υποψιασμένοι για αυτό το σχέδιο εις βάρος τους, που είναι σχέδιο εις βάρος της χώρας, στην ουσία, μια που η παραμονή του ΓΑΠ στην εξουσία έστω και ένα λεπτό παραπάνω είναι το χειρότερο που συμβαίνει κάθε ώρα και κάθε στιγμή σε αυτή τη χώρα.

      • mara avatar
        mara @ Επώνυμος 02/06/2010 19:16:25

        Aγαπητέ Επώνυμε,
        Κατά αρχάς να σου πώ ότι, εκτιμώ ιδιαίτερα τον γνήσιο πατριωτισμό που διακρίνω ότι σε διακατέχει μέσα από τα εξαιρετικά άρθρα σου.
        Όσον αφορά τώρα το θέμα που συζητάμε, δεν θα σταθώ ιδιαίτερα στην πρώτη πάραγραφο που αφορά την προσωπική σου εκτίμηση για την σιωπή Καραμανλή. Θεωρώ ότι είναι ένας άνθρωπος εξαιρετικά υψηλής ψυχικής και πνευματικής νοημοσύνης για να ακολουθεί τέτοιες συμπεριφορές. , Πιστεύω ακράδαντα ότι, η συγκεκριμένη στρατηγική που ακολουθεί έχει στόχο που αφορά αποκλειστικά και μόνο το καλό της πατρίδας μας.
        Η δεύτερη παράγραφος είναι όλη η ουσία. Οι αφόρητες πιέσεις θα ενταθούν σε πολύ μεγάλο βαθμό. Καραμανλής και Σαμαρά θα δοκιμαστούν σκληρά οφείλούν να αντέξουν το χρωστάνε στο κόσμο και στην πατρίδα που βάλλεται από παντού...

        Υ.Γ.
        Στις 29/11 στηθήκαμε ατελείωτες ώρες για να διώξουμε τους Μητσοτάκηδες. Δεν στηθήκαμε για να διώξουμε τον Καραμανλή.

      • mara avatar
        mara @ Επώνυμος 02/06/2010 19:42:22

        Aγαπητέ Επώνυμε,
        Κατά αρχάς να σου πώ ότι, εκτιμώ ιδιαίτερα τον γνήσιο πατριωτισμό που διακρίνω ότι σε διακατέχει μέσα από τα εξαιρετικά άρθρα σου.
        Όσον αφορά τώρα το θέμα που συζητάμε, δεν θα σταθώ ιδιαίτερα στην πρώτη πάραγραφο που αφορά την προσωπική σου εκτίμηση για την σιωπή Καραμανλή. Θεωρώ ότι είναι ένας άνθρωπος εξαιρετικά υψηλής ψυχικής και πνευματικής νοημοσύνης για να ακολουθεί τέτοιες συμπεριφορές. , Πιστεύω ακράδαντα ότι, η συγκεκριμένη στρατηγική που ακολουθεί έχει στόχο που αφορά αποκλειστικά και μόνο το καλό της πατρίδας μας.
        Η δεύτερη παράγραφος είναι όλη η ουσία. Οι αφόρητες πιέσεις θα ενταθούν σε πολύ μεγάλο βαθμό. Καραμανλής και Σαμαρά θα δοκιμαστούν σκληρά οφείλούν να αντέξουν το χρωστάνε στο κόσμο και στην πατρίδα που βάλλεται από παντού...

        Υ.Γ.
        (Στις 29/11 στηθήκαμε ατελείωτες ώρες για να διώξουμε τους Μητσοτάκηδες. Δεν στηθήκαμε για να διώξουμε τον Καραμανλή).

      • mara avatar
        mara @ Επώνυμος 02/06/2010 21:10:52

        συγγνώμη... όχι η δεύτερη παράγραφος η στην τελευταία είναι η ουσία...

  43. Sebepes avatar
    Sebepes 02/06/2010 12:49:44

    Ο μόνος ηγέτης που τα έβαλε στα ίσια με τα λαμόγια και τους νταβατζήδες, τους έκανε να οργανωθούν με τόση λύσσα εναντίον του για να τον ρίξουν. Όλοι είδαν το θέατρο του παραλόγου πώς οργανώθηκαν εναντίον του οι νταβατζήδες των ΜΜΕ όταν έβγαλε στην φόρα τα κακουργήματα του Κοντομηνά. Θυσιάστηκε για την πατρίδα του ο μόνος που κοντράρισε στα ίσια τον παγκόσμιο αρχιμαζόχα Μπούς. Ο μέγιστος σύγχρονος ηγέτης είναι ντροπή να μιλάνε κάποιοι έτσι γι'αυτόν τον τεράστιο πατριώτη πολιτικό είναι ανθέλληνες να φτύσουν τα μούτρα τους πρίν μιλήσουν.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Sebepes 02/06/2010 23:27:21

      @ mara,

      "Υ.Γ.
      (Στις 29/11 στηθήκαμε ατελείωτες ώρες για να διώξουμε τους Μητσοτάκηδες. Δεν στηθήκαμε για να διώξουμε τον Καραμανλή)."

      Πραματικά ὅλη ἡ οὐσία! Καί δέν καταλαβαίνω γιατί μερικοί ΝΔς ἐκφράζοντε τόσο ἀπαξιωτικά γιά τόν ΚΚ. . .

  44. Γιάννης avatar
    Γιάννης 02/06/2010 12:51:32

    Δεν μπορούνε να παίξουνε σε άλλο γήπεδο.
    Διότι :
    Δεν έχουνε ιδεολογική βάση. Είναι ένα τσούρμο από ιδεολογικές αποτυχίες.
    Δεν έχουνε σχέδιο για τη χώρα. Ποτέ δεν είχανε. Πάντα λέγανε όχι σε όλα όταν ήταν αντιπολίτευση. Και μόλις γινόντουσαν κυβέρνηση εφαρμόζαν πολιτικές της ΝΔ.
    Είναι το σύστημα. Ελέγχουν το κράτος και τα ΜΜΕ. Διότι βολέψανε τον κόσμο τους και αυτός τους υποστηρίζει.
    Κοροιδεύουν το κόσμο με σοσιαλήστικές μπαρούφες και φούμαρα για να βγάλουν το ψωμί τους.
    Επιτέλους πολιτική ΤΩΡΑ.

  45. ΓΙΩΡΓΟΣ ΧΕΛΑΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ ΧΕΛΑΣ 02/06/2010 12:53:45

    ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΧΩΡΑ ΣΑΝ ΕΜΑΣ ΝΑ ΘΕΛΕΙ (ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ) ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΓΩΓΑ ΤΟΥ -ΙΣΜΟΣ ΘΑ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΟΥΝ Η ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΟΥΝ.ΕΠΕΙΔΗ ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΟΛΩΝ ΜΙΚΡΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΜΕΣΑΙΩΝ ΑΚΡΑΙΩΝ ΚΤΛ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΖΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΡΓΟ ΑΛΛΑΖΟΝΤΑΣ ΜΟΝΟ ΣΗΜΕΙΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟΝ "ΚΙΝΔΥΝΟ" ΕΞ ΑΝΑΤΟΛΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΜΟΧΛΕΥΕΙΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΣΕ ΜΑΓΑΖΙΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΠΡΟΚΑΛΕΣΟΥΝ ΚΡΙΣΗ.ΑΦΟΥ ΦΙΑΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΠΤΥΧΙΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ.ΑΛΛΟΙ ΦΤΑΣΑΝ ΣΤΗΝ ΚΒΑΝΤΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΛΥΣΗ ΣΕ 3 ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΠΕΘΑΝΑΝ ΤΑ ΙΔΕΟΛΟΓΗΜΑΤΑ!!!!ΟΛΑ ΘΑ ΚΡΑΤΟΥΝΤΑΙ ΩΣ ΑΠΟΘΕΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΟΥ ΠΑΝΤΟΥ ΠΑΝΤΟΥ.Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΣΑΜΑΡΑ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΠΟΣΚΟΠΟΥΣΕ ? ΤΟ ΙΔΙΟ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ?ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΦΕΔΡΕΙΕΣ ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΟ ΒΑΘΜΟ ΝΑ ΦΑΝΟΥΝ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ.

  46. Greg avatar
    Greg 02/06/2010 12:54:11

    Έχω ψηφίσει, από το 1993, Λεβέντη, Βεργή, ΚΚΕ, ΝΔ(2000), Λευκό, ΣΥΡΙΖΑ (ποτέ ΠΑΣΟΚ) και έκτοτε ψηφίζω ΣΥΡΙΖΑ. Όχι με χαρά αλλά με σφύξιμο στο στομάχι. Στις ερχόμενες εκλογές πάλι θα το σκεφτώ. Καμία επιλογή δεν μου είναι μόνιμη ή φυτεμένη. Είμαι ένας απλός (που λεν και τα κανάλια) πολίτης που ψηφίζει κατά συνείδηση και έτσι κρίνει. Εξ ιδίων τα αλλότρια φαίνεται ότι κρίνετε στο φαν κλαμπ Καραμανλή.

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ Greg 02/06/2010 12:56:27

      Πες μου φίλε μου ποια είναι τα κριτήρια της ψήφου σου;

    • Sebepes avatar
      Sebepes @ Greg 02/06/2010 12:57:51

      Άν δέν σου αρέσει μήν γράφεις στο φαν κλαμπ Καραμανλή, όποιος θέλει να απαξιώσει τον μεγάλο μας ηγέτη είναι ανεπιθύμητος εδώ.

      • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
        ποσα απιδια βανει ο σακος @ Sebepes 02/06/2010 13:55:56

        Αδικιέσαι κι εσυ.
        Αυτά που λες έτσι όπως τα λές έχουν καλύτερη θέση στο κόμμα των Γκρίζων Λύκων στην απέναντι όχθη του Αιγαίου.
        Εκεί βλέπουν ακόμη "μεγάλους" ηγέτες και ζουν ακόμη στη κοσμάρα τους. Εδω πλέον δε μας παίρνει. Λιγόστεψαν πολύ οι ευκαιρίες μας, πρέπει να είμαστε ρεαλιστές.
        Δύσκολο μεν αλλά πρέπει να γίνει..

  47. Greg avatar
    Greg 02/06/2010 13:04:19

    Τα κριτήριά μου είναι αυτά του πολίτη που ψηφίζει κατά συνείδηση. Δηλαδή από το σύνολο των πληροφοριών που φτάνουν σε μένα, μέσα από κάθε είδους ΜΜΕ, από συζητήσεις με τρίτους, επιλέγω αυτό που πιστεύω σε κάθε συγκυρία ότι είναι το καλύτερο για την κοινωνία που ζω και το μέλλον της(μου). Δυστυχώς χωρίς ιδιαίτερες ελπίδες.

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ Greg 02/06/2010 13:15:52

      Υποθέτω ότι τις πληροφορίες τις φιλτράρεις.
      Για πες μου πιο είναι το καλύτερο για την Ελλάδα;
      Έχεις κάποιο μοντέλο κατά νου ή κάτι καλύτερο από τα ισχύοντα.
      Παρακαλώ χωρίς αφορισμούς.

  48. sawas avatar
    sawas 02/06/2010 13:16:45

    Επώνυμε δεν μπορώ να σε καταλάβω.....

    1) "κλείσιμο της στρόφιγγας της διαφθοράς..." εννοείς την εξαγγελία τύπου Μπαϊραχτάρη? Τι έγινε και δεν το κατάλαβα?

    2) "συνετή διαχείριση της χρηματοπιστωτικής κρίσης του 2008..." πλάκα κάνεις, την αλήθεια την έμαθε (στην καλύτερη περίπτωση) μάλλον 2 μήνες πριν τις εκλογές του 2009. Προηγουμένως ήταν πνιγμένος στην επικοινωνιακή φούσκα του Ρουσοπουλου...

    3) "Η πολιτικό-κοινωνική δυναμική που αναπτύχθηκε στη διάρκεια της πρωθυπουργίας σου είχε απροσδόκητα θετική συνέχεια." Η αποτυχία του και η απαίτηση του Σαμαρά για εκλογή από την βάση οδήγησε στην θετική συνέχεια. Και όπως ανέφερες παλιά (λινκ) αν δεν ήταν ο Μολυβιατης, Λιαπης, Αχχιλεας ο ίδιος θα έπαιρνε την απόφαση μετά από έναν χρόνο. Είναι ο χρόνος αντίδρασης του αν με καταλαβαίνεις……

    4) "Οι 800.000 νιώθουμε ότι πήραμε μια σκυτάλη από εσένα και την παραδώσαμε στο Σαμαρά." Μάλλον δεν ξέρεις από σκυταλοδρομία. Ο "αθλητής" παραμένει στην σειρά του μέχρι το τέλος του αγώνα....Αυτός βγείκε έξω από το γήπεδο. Ρίψασπις, δειλός, ανύπαρκτος. Ο Σαμαράς κέρδισε με το σπαθί του παρόλη την πολεμική που δέχθηκε στον αγώνα του. Στην προκριμένη περίπτωση ευτυχώς που δεν άνοιξε το στόμα του. Ευτυχώς.

    5) "«επανίδρυση του κράτους»"... είναι άλλο ένα σύντομο ελληνικό ανέκδοτο...στο οποίο φέρει ακέραια την ευθύνη.

    6) «τη σεμνότητα και ταπεινότητα.» ακόμη ένα ανέκδοτο…..(νόμιμο, ηθικό, αυθαίρετο, κτλ)

    7) «…ήταν και τα πάρα πολλά αχρείαστα χατίρια που έκανες….» Βουλγαρακης, Λιαπης, Μαγγινας, Φωλιας, Παυλοπουλος……τι να πρωτοθυμηθείς

    8) «Μη φοβάσαι τη διαπλοκή που σήμερα σε χτυπάει με λύσσα.» πριν της εκλογές του Οκτωβρίου τι κάνανε τα μπουκωμένα ΜΜΕ ……..ξέχασες??????

    9) «Δώσε υπερήφανη, επιθετική και τεκμηριωμένη απάντηση στα όσα σου καταμαρτυρούν.» Άδικα περιμένεις Επώνυμε. Για ΟΛΑ μα για ΟΛΑ έχει καθυστέρηση ο άνθρωπος. Ακόμα και σήμερα να βγει να μιλήσει πάλι μα καθυστέρηση θα το έχει κάνει.

    10) « Έχουμε όλοι ανάγκη την παρουσία σου στη μάχη.» Να σου θυμίσω το -10%?????? Άσε τον άνθρωπο να ξεκουραστεί μην τον βασανίζεις με διλλήματα.

    Τέλος ο ίδιος έθεσε τον πήχη ψηλά και απέτυχε. Υποσχέθηκε επανίδρυση του κράτους και το μόνο που έκανε ήταν να βλέπει του υφισταμένους του να οργιάζουν.

    Το μηδενική ανοχή σε φαινόμενα διαφθοράς σου λέει τίποτε???? Τι έκανε τι άλλαξε τι διόρθωσε και δεν το καταλάβαμε?

    Ναι δεν περιμένω να σώσει την χώρα από την λαίλαπα των 25 χρόνων. Αλλά από κάπου έπρεπε να αρχίσει. Του λέγανε πως η οικονομία ήταν θωρακισμένη και αυτός πίστευε. Μικρός ήταν? Αποπλανηθηκε? Με τον Παπαθανασιου τι έκανε???. Μια από τα ίδια…..

    Και να σου πω και κάτι ακόμα. Μπορεί στα περισσότερα που έγραψε ο Προφήτης να έχει δίκιο, (Αναν, Βουκουρεστι, Αγωγος) και να τον πολέμησαν για αυτό. Αλλά η παρακαταθήκη που άφησε στον επόμενο καταλληλότερο ΠΙΝΟΚΙΟ λέγεται υπονόμευση. Μπορεί να έδειξε παλικαρίσια στάση αλλά ο ίδιος φρόντισε να υπονομεύσει το εαυτό του και τους επόμενους με τις πράξεις του. Δεν νοείτε κυρίαρχο κράτος χωρίς ισχυρή οικονομία. Ακύρωσε ο ίδιος Ο,ΤΙ καλό μπορείς να του προσάψεις. Δεν φρόντισε για την επανίδρυση του κράτους, δεν έβαλε μαχαίρι στην διαφθορά. Εδώ θα φτάναμε είτε με ΝΔ είτε με ΠΑΣΟΚ. Έφτασε στο σημείο να πάρει και αυτός (στο και 5) όπως και ο άλλος ΠΙΝΟΚΙΟ επώδυνα μέτρα. Λίγο περισσότερο να έπαιρνε λίγο λιγότερο δεν με ενδιαφέρει.. Εδώ μας έφτασε με την ανεπάρκεια του καλά έκανε και έφυγε.

    Ο Καραμανλης, μπορα ήταν και πέρασε. Η καταιγίδα που ζω τώρα με ανησυχεί. Αν ο ΓΑΠ θέλει να γίνει κλητήρας στην πόλη παρά να είναι δήμαρχος στο χωριό είναι δικό του πρόβλημα, δυστυχώς όμως έχει άμεσες συνέπειες και σε μένα.

    Αυτό πρέπει να αλλάξει..

    • hot dog avatar
      hot dog @ sawas 02/06/2010 19:44:32

      Σωστός ο Sawas. Πέτυχες κέντρο.

  49. gatomavros or mavrogatos avatar
    gatomavros or mavrogatos 02/06/2010 13:26:26

    Προσυπογράφω και εγώ, πολύ καλό κείμενο εκφράζει πάρα πολλούς πιστεύω, ακόμα και αυτούς που φοβούνται για ευνόητους λόγους να το παραδεχτούν σε συζητήσεις.

  50. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 02/06/2010 13:38:19

    Ελληνες πετροβολούν έλληνες.
    Ακόμη και στις πιο δύσκολες στιγμές που περνάμε.

    Τελικά μεγαλύτερο πρόβλημα από τα ίδια τα κόμματα είναι ίσως οι οπαδοί των κομμάτων. Προσλαμβάνουν συναισθηματικά την πραγματικότητα και επιτίθενται στον όποιο "αντίπαλο" προσβάλλει τις "ιερότητές" τους. Ενθεν και ένθεν. Ταμπούρια. Και βολές.

    Και τέτοιες αναρτήσεις ρίχνουν λάδι στην παλιά φωτιά. Στην παρούσα φάση δεν βλέπω σε τι κάνουν καλό.

    Κα έτσι σε λίγο οι οπαδοί, μετά την ΠαΣοΚική καταστροφή, θα αρχίσουν ίσως να μιλάνε για ρεβάνς οι μεν και για διώξεις οι δε. Η ποιος ξέρει τι. Ελληνες εναντίον ελλήνων πάλι. Της ίδιας οικονομικής κατάστασης οι περισσότεροι.

    Και οι άλλοι, που τόσα χρόνια διοικούν αυτή την έρμη χώρα, θα τρίβουν πάλι τα χεράκια τους.

    Μια θλίψη είμαστε συνέλληνες.
    Ποιος μας καταράστηκε ρε γμτ μου!

    Θραξ Αναρμόδιος

    • mara avatar
      mara @ Θραξ Αναρμόδιος 02/06/2010 14:07:00

      Θράξ Αναρμόδιε,

      Η διχόνοια, η κατάρα της φυλής, μας χτυπάει πάλι την πόρτα ύπουλα...
      Λές να μην προλάβουμε πάλι να ονειρευτούμε???

  51. ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
    ποσα απιδια βανει ο σακος 02/06/2010 13:47:59

    Διαλέγουμε Θεό ή Διάβολο?
    Προσωπικά Το διάβολο του ΠΑΣΟΚ δεν θα τον διαλέξω και θα έχω τη συνείδηση μου καθαρή.
    Αν σας απέμεινε Σαμαράς και Καραμανλής στηρίξτε Σαμαρά και Καραμανλή. Τουλάχιστο ο Καραμανλής δεν τα άρπαξε, ενω έστειλε τους δικούς του να υποστηρίξουν πολύ σωστά το Σαμαρά αφού πρώτα τον βοήθησε να ξαναμπεί στη Νεα Δημοκρατία πάλι πράττοντας πολύ σωστά.

    Αν θέλετε μην κάνετε τίποτε απο τα παραπάνω και διαλέξτε το τέρας που περιμένει να σας κατασπαράξει μαζί με τα ζόμπι που το στηρίζουν. Των οποίων ο στρουθοκαμιλισμός θα φτάσει σε ανιστόρητα επίπεδα μέχρι διαλύσεως, κρα΄τους και κοινωνίας στα εξ ων συνετέθη. Αν ο διάβολος έψαχνε να βρεί συνενόχους για να καταστρέψει μια για πάντα τον τόπο μας τους έχει βρεί στους υποστηρικτές του ΓΑΠ/ΠΑΣΟΚ.

    Οπαδοί της Νεας Δημοκρατίας αφήσετε τα κόμπλεξ, γιατί όταν η πλάστιγγα θα γείρει πάλι προς εσάς πάλι με τις χαζομάρες σας θα καταστρέψετε τις ευκαιρίες σας. Να προσπαθήσετε να φέρετε κοντά σας πολιτικά πρόσωπα που προσπαθούν για το καλό του τόπου και δεν ανήκουν στην κομματική σας παράταξη, αν αυτό χρειαστεί. Η διακυβέρνηση του τόπου δεν είναι κανενός, την δανείζει προσωρινά ο λαός στους κυβερνήτες του.

    • socrates avatar
      socrates @ ποσα απιδια βανει ο σακος 02/06/2010 14:03:34

      Σωστός.

  52. Aggelos avatar
    Aggelos 02/06/2010 14:09:04

    " Κίνα: Πέραν της συμφωνίας με την Cosco, την οποία θα πρέπει να πιστώσουμε και στους Κινέζους, τι ακριβώς έκανε ο ΚΚ για τις Σινο-Ελληνικές σχέσεις; "


    ο αρχηγος της κοσκο ειπε οτι ο Καραμανλης εκανε ολη του δουλεια ουσιαστικα και μιλησε παρα πολυ καλα γιαυτον.και τα πασοκοκαναλα δεν ειπαν τιποτα..

  53. πολίτης avatar
    πολίτης 02/06/2010 14:24:18

    Greg
    «Ο νόμος Παυλόπουλου μονιμοποίησε μία ολόκληρη γενιά συμβασιούχων».
    Ένας ακόμη ΜΥΘΟΣ, στον οποίο ατυχώς πιστέψατε:
    Το ΠΔ του Παυλόπουλου έθεσε όρους στις συμβάσεις ορισμένου χρόνου, ώστε να μην είναι δυνατή η μονιμοποίηση συμβασιούχων στο μέλλον. Ακόμη και σε περίπτωση παράβασης, θέσπισε ως ποινή την αποζημίωση και όχι τη μετατροπή τους σε αορίστου χρόνου.
    Για τις συμβάσεις όμως πριν το ΠΔ είχαν ήδη αρχίσει οι μονιμοποιήσεις με δικαστικές αποφάσεις και μάλιστα οι ενδιαφερόμενοι στρέφονταν κατα χιλιάδες στη δικαιοσύνη, αφού το ΠΑΣΟΚ έδειχνε ιδιαίτερη αδυναμία τους βυσματικούς συμβασιούχους και είχαν μαζευτεί πολλοί όλα αυτά τα χρόνια με συνεχόμενες συμβάσεις.
    Έπρεπε λοιπόν να μπει ένα φρένο στις μονιμοποιήσεις με δικαστικές αποφάσεις, οι οποίες, ελλείψει επαρκούς εσωτερικής νομοθεσίας, είχαν ανοίξει πολύ την ερμηνεία των σχετικών ευρωπαϊκών οδηγιών, με αποτέλεσμα να δικαιώνουν όλους σχεδόν τους προσφεύγοντες. Έτσι μπήκαν μεταβατικές διατάξεις στο ΠΔ του Παυλόπουλου, για όσους είχαν ήδη συμπληρώσει πάνω από 24 μήνες εργασίας. Οι προϋποθέσεις όμως που έβαλε ήταν πιο αυστηρές από των δικαστηρίων και πολλοί βρέθηκαν εκτός. Επιπλέον, καθώς πλέον αρμόδιο όργανο για να αποφασίσει για τη μονιμοποίηση ήταν το ΑΣΕΠ, οι σχετικές διαφορές έφυγαν από τη δικαιοδοσία των πολιτικών δικαστηρίων και μεταφέρθηκαν στα διοικητικά, όπου όμως υπάρχουν σύντομες προθεσμίες (60 ημέρες) τις οποίες έχασαν οι περισσότεροι από όσους θέλησαν να αμφισβητήσουν την κρίση του ΑΣΕΠ, καθώς ακολούθησαν τη μέχρι τότε γνωστή οδό της αγωγής στα πολιτικά δικαστήρια.
    Αυτή είναι η αλήθεια για το ΠΔ του Παυλόπουλου, που μονιμοποίησε έναν αριθμό συμβασιούχων, αλλά απέτρεψε πολύ περισσότερους από τη μονιμοποίηση από τα δικαστήρια.
    Από την άλλη οι μόνιμοι, εξειδικευμένοι υπάλληλοι όλο και λιγοστεύουν από τις υπηρεσίες, λόγω της πολυετούς αναστολής των προσλήψεων. Στις Νομαρχίες υπάρχουν τεράστιες ελλείψεις σε ειδικότητες (μηχανικούς, κτηνιάτρους, υγειονολόγους), στις εφορίες, πλην των διορισθέντων με τους τρεις γραπτούς διαγωνισμούς, έχουν ξεμείνει κάτι προαιώνιοι απόφοιτοι λυκείου που αδυνατούν να αποδώσουν αναλόγως των σύγχρονων αναγκών, στα ασφαλιστικά ταμεία τα ίδια. Έτσι έγινε μία υπερεκμετάλλευση των stage: το κράτος απέκτησε προσωπικό με ελάχιστο κόστος και χωρίς ασφαλιστικές εισφορές. Τα stage και οι συμβάσεις έργου ήταν οι μόνες κατηγορίες στις οποίες έγινε και υπερεκμετάλλευση του βύσματος, αυτό είναι αλήθεια, αλλά είναι ένα άλλο θέμα. Τα stage για το δημόσιο ήταν μία συμφέρουσα λύση, όσο και αν αυτό ακούγεται κυνικό, και να δείτε που σύντομα θα τα επαναφέρουν, όπως έγινε και με τις συμβάσεις έργου. Δε λέω ότι συμφωνώ με αυτό, απλά έτσι έχουν τα πράγματα.

  54. ΠΑΝΟΣ avatar
    ΠΑΝΟΣ 02/06/2010 14:24:30

    Ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ!ΔΙΩΞΤΟΝ ΡΕ ΑΝΤΩΝΗ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΟΥΜΕ!ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΧΩΡΑ

  55. pizza avatar
    pizza 02/06/2010 14:26:41

    Σκληρα μετρα για να σωθη η χωρα σημαινει και πολιτικη αυτοκτονια ενος πρωθυπουργου. Γι'αυτο και ο ΚΚ δεν τα εφαρμοσε ακομη και οταν ειχε τη μεγαλη πλειοψηφια την πρωτη φορα. Οταν πας να παρεις το φαγητο απο τον πεινασμενο σκυλο θα σε δαγκωση οσο και αν σε ξερει. Και ο ΓΑΠ δεν θα εκανε τιποτε αν δεν ειχε φτασει το μαχαιρι στο κοκαλο.

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ pizza 02/06/2010 15:11:48

      pizza, όπως απέδειξε περίτρανα η πραγματικότητα, σκληρά μέτρα δεν παίρνεις για να σώσεις τη χώρα, αλλά για να την χαντακώσεις.
      Τώρα λοιπόν που τα πήραμε, τι καταλάβαμε; Καταστρέφονται ζωές και η χώρα εξακολουθεί να πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο.
      Αυτό περιμένατε από τον Καραμανλή;
      Και οι άλλες χώρες τι έχουν καταφέρει; Τους ζητάνε κι άλλα!
      Λες να φταίει ο Καραμανλής;
      Ο ΓΑΠ θα τα έκανε όλα αυτά, έτσι κι αλλιώς, γιατί γι'αυτό μας τον επέβαλαν.

  56. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 02/06/2010 14:54:20

    Επώνυμε
    Μια δυο παρατηρήσεις για την πολύ ενδιαφέρουσα ανάρτηση σου κυρίως σε θεωρητικό επίπεδο.
    Α) ΑΝ ο Ρουσόπουλος υπήρξε ο πιο πετυχημένος Υπουργός της κυβέρνησης Καραμανλή (έχω κάποιες ενστάσεις αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) και ΑΝ ο Ρουσόπουλος είναι καθαρός (που μάλλον είναι) δεν καταλαβαίνω γιατί ο Καραμανλής αλλά και όλη η ΝΔ δεν πρέπει να τον υπερασπισθούν. Μήπως επειδή στοχοποιήθηκε? Μα στοχοποιήθηκε ακριβώς επειδή ήταν κοντά στον Καραμανλή! Κανένα δεν ενδιαφέρει ο Ρουσόπουλος ! Ο Καραμανλής τους ενδιέφερε και τους ενδιαφέρει. Αν η παράταξη περιθωριοποιεί ανθρώπους μόνο επειδή στοχοποιήθηκαν απλώς κάνει τα χατίρια των αντιπάλων και δίνει λάθος μηνύματα στον κόσμο. [Ολα αυτά υπό την προυπόθεση 1. ότι -όπως λες εσύ- ο Ρουσόπουλος ήταν ο καλύτερος Υπουργός και 2. ότι-οπως υποψιάζομαι εγώ- ο Ρουσόπουλος είναι καθαρός.]
    Β) Δεν τίθεται θέμα ο Κώστας να υπερασπισθεί τον Αντώνη και ο Αντώνης τον Κώστα. Πολύ περισσότερο η αλληλουπεράσπιση αυτή δεν έχει νόημα αν πάρει την μορφή μιας συντεχνιακής ή μικροκομματικής αλληλουποστηριξης (μην παρεξηγηθείς, δεν λέω ότι εννοείς αυτό). Αμφότεροι πρέπει να υπερασπισθούν κοινές αρχές και ιδέες, κοινές όχι μόνο για τους δυό τους αλλά για κάποια εκατομμύρια συμπολίτες μας.
    Γ) Στην παρούσα, φάση στη ΝΔ το μαχαίρι και το πεπόνι το έχει ο Σαμαράς. Αυτός κανονίζει τι στρατηγική θα ακολουθήσει, "με ποιους θα πάει και ποιους θ΄ αφήσει",αν και με ποιους θα συμπορευθεί, ποιους, τι, πόσο και πως θα υπερασπισθεί. Ο Καραμανλής όπως βλέπουμε έχει καθήσει στην άκρη και συμπεριφέρεται σαν "στρατιώτης" της παράταξης. Το να μιλήσει- στο βαθμό που θα διαφοροποιείτο από τον Σαμαρά- θα λειτουργούσε σαν άδειασμα στη σημερινή ηγεσία.Το να μιλήσει και να πεί ίσως μισές αλήθειες δεν είμαι σίγουρος αν έχει νόημα.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ firiki2010.wordpress.com 02/06/2010 16:00:45

      Σίγουρα συμφωνώ 100% με την τελευταία σου φράση. Ο Καραμανλής, κατά τη γνώμη μου, θα έπρεπε να τους είχε ισοπεδώσει με το που ξεκίνησαν τα ψέματα. Τεράστιο λάθος το ότι δεν το έκανε. Ο Αντώνης τότε (όταν ξεκίνησαν) δεν ήταν καν αρχηγός, αλλά και μετά μέχρι να στρώσει το κόμμα, να καταλάβει τι του γίνεται κλπ., πάλι χάθηκε αρκετός χρόνος.

      Ναι, επίσης, σωστά λες ότι δεν τίθεται θέμα "αλληλοϋπεράσπισης". Κάτι τέτοιο θα ήταν πολύ μικροπρεπές. Βασικά, τίθεται θέμα να αντιληφθούν ότι τους έχουμε κατατάξεις στο ίδιο στρατόπεδο και ότι όλοι οι εχθροί τους θέλουν να τους χωρίσουν - ενώ εμείς οι φίλοι τους τους θέλουμε φίλους.

      Τώρα, πάμε στο Ρουσόπουλο. Δεν ξέρω αν ήταν καθαρός γενικά (μπορεί να ήταν μπορεί και όχι, δεν έχω ιδέα), πάντως ήταν σίγουρα καθαρός στο ζήτημα του Βατοπαιδίου, το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι ένα μη-σκάνδαλο. Ένα παραφουσκωμένο τίποτα, όπου ο κόσμος σκανδαλίστηκε όχι από τη συμπεριφορά των πολιτικών, όσο από την αποκάλυψη ότι ένα σωρό λεφτά και περιουσία πήγαιναν κι ερχόταν σε ένα μοναστήρι του Αγίου Όρους. Αυτό όμως δεν είναι πολιτικό σκάνδαλο, αν είναι, είναι εκκλησιαστικό (που ούτε κι εκεί είναι, κατά τη γνώμη μου) ή, έστω, ηθικό (ούτε κι εκεί, κατά τη γνώμη μου). Πάντως όχι πολιτικό. Όχι για να ρίξει κυβέρνηση. Ο κόσμος επηρεάστηκε από το διάχυτο αντικληρικαλισμό του δημόσιου λόγου και τα πράγματα έγιναν όπως έγιναν.

      Το ότι όμως ο Ρουσόπουλος ήταν ο πιο επιτυχημένος υπουργός του Καραμανλή ήταν κακό και όχι καλό. Με "μαγικές" κινήσεις έβγαζε τον Καραμανλή λάδι για ότι στραβό συνέβαινε. Δεν θα ξεχάσω μια καταπληκτική γελοιογραφία του Πετρουλάκη όπου οι Ρουσό και ΚΚ είναι σε σύνοδο κορυφής στην Ευρώπη, όλοι με σκούρα κουστούμια και χαρτοφύλακες και οι δυο τους με βερμουδίτσα σαν σε διακοπές. Λέει ο Ρουσό "Πρόεδρε, όλοι ήρθαν οργανωμένοι εκτός από εμάς". Και απαντάει ο ΚΚ "Καλό αυτό, άστο ως διαρροή στον τύπο εναντίον της Ντόρας". Έτσι κινήθηκε ο ΚΚ με τον Ρουσόπουλο. Μπορούσε και το έκανε. Ποιος ο λόγος να κάνει ρήξεις μετά, αφού είχε την εύκολη λύση; Η επιτυχία Ρουσόπουλου συνοψίζει δηλαδή την αποτυχία Καραμανλή.

      Από κει και πέρα, πιστεύω ότι δεν στοχοποιήθηκε ο Ρουσόπουλος μόνον επειδή ήταν κοντά στον Καραμανλή (και γι' αυτό φυσικά), αλλά επειδή εξαγόρασε ένα πολύ μεγάλο μέρος των πρώην συναδέλφων του με διάφορους τρόπους, έβγαλε μια πολύ μεγάλη αλαζονεία και αυτό τον κατέστησε τρομερά αντιπαθή. Μόλις μπόρεσαν λοιπόν να τον κατασπαράξουν, τον κατασπάραξαν. Στην κρίσιμη στιγμή, ο Ρουσόπουλος δεν έκανε για τον εαυτό του αυτό που έβαζε τον Καραμανλή να κάνει για όλους τους άλλους: την "ηθική μυγοσκοτώστρα", κατά Λαζόπουλο. Όποιος εμπλεκόταν σε ιστορίες, τον έτρωγαν και έβγαινε ο Καραμανλής από επάνω. Ο Ρουσόπουλος δεν εφήρμοσε την επιτυχημένη συνταγή για τον εαυτό του, έβαλε την "ηθική μυγοσκοτώστρα" να τον υπερασπιστή στη ΔΕΘ και έχασε η ΝΔ το ηθικό πλεονέκτημα σε μια στιγμή.

      Η αλαζονεία που επέδειξε ο Ρουσόπουλος απέναντι στο σύνολο του δημοσιογραφικού κόσμου, καθώς και ο εμφανής αρριβισμός του (άσχετα από την επιτυχημένη θητεία ως επικοινωνιακός πρωτομάστορας), κάνουν ακριβώς το Ρουσόπουλο "καμένο χαρτί", πολιτικά. Κανένας δεν μπορεί να τον αξιοποιήσεις πλέον, παρά μόνον ως μυστικοσύμβουλο (αξιοποιώντας την περίσσια ευφυία του). Σέβομαι το Ρουσόπουλο για την επιτυχημένη επικοινωνιακή διαχείριση, όμως αυτή ακριβώς ήταν που έδωσε την άνεση στον Καραμανλή να μην κυβερνήσει.

      Από την άλλη, πολύ θα ήθελα να είχε σήμερα ο Σαμαράς κοντά του κάποιον σαν τον Ρουσόπουλο, να του κάνει παιχνίδι εκεί που πονάει, στην επικοινωνία, δεν θα είχε πρόβλημα θεωρητικά και με τον ίδιο το Ρουσόπουλο, όμως στην πράξη αυτό ΔΕΝ μπορεί να περπατήσει, λόγω του ότι ο Ρουσόπουλος είναι πολύ απλά ένας άνθρωπος όλο εχθρούς. Το Σαμαρά μπορεί να μην τον γουστάρουν γιατί είναι πιο καθαρός από όσο θέλουν οι ίδιοι, όμως, δεν μπορούην να του προσάψουν τίποτα και κατά βάθος υποκλίνονται μπροστά στην καθαρότητα του Σαμαρά. Ενώ στο Ρουσόπουλο μπορούν πάντοτε να προσάψουν ένα σωρό πράγματα από τη διαχείριση των σχέσεων της κυβέρνησης Καραμανλή με τον τύπο, που πολλά από αυτά εμείς οι απέξω δεν τα ξέρουμε καν.

      • mara avatar
        mara @ Επώνυμος 02/06/2010 21:06:39

        firiki2010.wordpress.com και Επώνυμε,
        Εξαιρετικά ενδιαφέρουσες οι αναλύσεις σας!!!

  57. elpinor avatar
    elpinor 02/06/2010 15:00:17

    Σίγουρα δεν έχουμε καμία σχέση με τους αρχαίους Έλληνες. Αυτοί ήταν σοφοί θεμελίωσαν όλες τις επιστήμες και εμείς είμαστε μαλάκες.Άκου οπαδός του ΠΑΣΟΚ της ΝΔ του ΚΚΕ, ΛΑΟΣ ΣΥΡΙΖΑ κλπ!Μα αν αυτός δεν είναι μαζοχισμός τι είναι; Κύριοι τα κώματα όλα είναι καμένα χαρτιά. Δεν ενδιαφέρονται πραγματικά για τον απλό πολίτη ο οποίος από ότι παρατηρώ έχει πέσει σε κατάθλιψη. Αλλά προβλέπω αυτή η θλίψη (γιατί ψηφίσαμε ΠΑΣΟΚ η ΝΔ, γιατί τόσα χρόνια δεν κάναμε τίποτα και αφήσαμε τα λαμόγια να αλωνίζουν, γιατί γιατί γιατί ) να ξεσπάσει σε βία ανεξέλεγκτη με απροσδιόριστα αποτελέσματα.Μόνο μια κυβέρνηση εθνικής ενότητας με αδιάφθορες προσωπικότητες-φιλέλληνες μη πολιτικούς θα σώσει την κατάσταση.Γιατί μόνο αυτοί θα μπορούσαν να σπάσουν το απόστημα και να επέλθει κάθαρση τιμωρώντας τους ενόχους ένθεν και ένθεν.

  58. ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ avatar
    ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ 02/06/2010 15:00:47

    Αφήστε τον άνθρωπο στην ησυχία του. Φορτώθηκε τα κάθε είδους..ίδια και πρέπει σήμερα να απολογείται.. Μπεσαλής ήταν και τον πούλησαν.......

  59. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 02/06/2010 15:37:30

    Δυο αιώνες νεώτερης ιστορίας, και η ίδια ιστορία ρε παιδάκι μου.

    Είμαι θυμωμένος με τα κόμματα όχι μόνο για το κακό που έχουν κάνει διαχρονικά στην πατρίδα μου, εμφανίζοντας τον κοινοβουλευτισμό ως δημοκρατία, ενώ είναι Ολιγαρχία καραμπινάτη, αλλά κυρίως για την ζημιά που έχουν κάνει στο λογικό και στον ψυχισμό των συμπολιτών μου. Ανήκεστος βλάβη.

    Εχουμε και την πλατεία Κλαυθμώνος που πήρε και το όνομά της από το όνειδος της κομματικής συμπεριφοράς των παππούδων μας. Διορίζαν οι μεν, απολύανε οι δε. Και στο τέλος για "δημοκρατικούς λόγους" βρέθηκε κάποιος εθνοπατέρας αρχι-κομματάρχης και τους μονιμοποίησε όλους. Και τώρα, πάλι για "εθνικούς λόγους" ένας άλλος θα τους απο-μονιμοποιήσει.

    Συνέλληνα, καλά εσένα σου φταίει η ΝΔ. Και του διπλανού το ΠαΣοΚ. Αλλά από ένα σημείο και μετά, σταματάνε να ισχύουν τα ελαφρυντικά για όλους μας, και μπαίνουμε στον ΚΥΚΛΟ της ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ του ΚΑΘΕΝΟΣ μας. Η μήπως νομίζετε κύριοι οπαδοί όλων αυτών των προσώπων και των μεγάλων και των εθναρχών ότι εσείς, με την τέτοια συμπεριφορά σας και με την ακλόνητη πίστη στον εκάστοτε αρχηγό σας, δεν συμβάλλετε στον αφανισμό του κοινού μας σπιτιού;

    Παίρνουμε για 20 χρόνια τον δρόμο που προτείνει η μια πλευρά. Οδηγούμαστε στην καταστροφή. Μικρή ή μεγαλύτερη. Φανερή ή "κρυφή". Μετά, για να σωθούμε, παίρνουμε για 10 χρόνια τον δρόμο που προτείνει η άλλη πλευρά. Οδηγούμαστε πάλι στην καταστροφή. Αλλά οι οπαδοί των μεν αρνούνται να δουν την καταστροφή που έφερε η δική τους πλευρά. Μόνο την καταστροφή της άλλης πλευράς βλέπουν. Τι μέγεθος γυαλιά θέλει ο οπαδός για δει την καταστροφή που προξένησε η δική του παράταξη;

    Βέβαια αυτό συμφέρει και σε όλον αυτόν τον πολιτικό επαγγελματικό στρατό που κυβερνάει κληρονομικά τη χώρα προς όφελος της ίδιας πάντα οικονομικής ολιγαρχίας. Δείτε κύριοι ποιες επιχειρήσεις έχουν ΜΟΝΙΜΑ κέρδη, ακόμη και στις κρίσεις και στις "λιτότητες" (που βαρέθηκα από παιδάκι να τις ακούω) και σταματήστε τον αλληλοσκοτωμό.

    Τόσο δύσκολο σας είναι να σκεφτείτε ανεπηρρέαστα οπαδοί συνέλληνες;
    Αν είναι να χωρίζετε ακόμη τους έλληνες σε παρατάξεις με τα λόγια σας, συγκρατηθείτε και μη μιλάτε καθόλου. Σωπάστε. Την καλύτερα υπηρεσία θα προσφέρετε στην πατρίδα σας αν σωπάσετε και δεν πείτε λόγια διχόνοιας και χωρισμού. Αυτή την ώρα τουλάχιστον.

    Θα γεράσουμε (μακάρι) θα γίνουμε χούφταλα γέροι, θα χει καταστραφεί η χώρα τρεις φορές στον προηγούμενο αιώνα και κάνα δυο σ' αυτόν, κι ακόμη ένας νεοδημοκράτης μ'έναν πασόκο θα αντιδικούν για το τίνος οι ιεροί ταγοί, αρχηγοί και υπαρχηγοί και παρατρεχάμενοι, είναι οι καλύτεροι, οι σπουδαιότεροι και τα παρόμοια. Και θα απαιτούν και από μας τους θεατές όλων αυτών των διαχρονικών μυομαχιών να τους θεωρούμε και πολιτικά ώριμους.

    Συμπεριφερόμενοι ακόμη ως οπαδοί προσώπων, κομμάτων και αρχηγών κύριοι, μετά και από δύο αιώνες σπαραγμού και λεηλασίας, εθνικών καταστροφών, προσφυγιάς και πόνου, γίνόσαστε και εσείς συνένοχοι ("συνένοχο στον φόνο δεν θα μ' έχετε"). Αν δεν αντιληφθήκατε για ποιον φόνο μιλάμε ακόμη και νομίζετε ότι οι αντιπρόσωποι της δικής σας παράταξης είναι καλύτεροι από των αντιπάλων σας, έχω να σας πω μια καθαρή κουβέντα που δεν θα σας αρέσει καθόλου.'

    Εσείς, και οι μεν και οι δε, αποτελείτε το άλλοθι και τους δίνετε την δύναμη να διαπράττουν τα εγκλήματα που διαπράττουν. Οχι τώρα. Οχι μόνο τις τρεις τελευταίες δεκαετίες. Αλλά τους δύο τελευταίους αιώνες. Αν δεν σας είχαν μαζί τους με τον τρόπο που σας έχουν, δεν θα μπορούσαν να μας σέρνουν από καταστροφή σε καταστροφή, παλάτια, στρατηγοί, δικτάτορες και εθνοπατέρες κομματάρχες.

    Σας κατηγορώ ακριβώς για αυτό κύριοι οπαδοί. Για το ότι είσαστε οπαδοί. Και νομίζετε πως είσαστε και δημοκράτες. Διότι αφού ο αρχηγός μιλάει για δημοκρατία, ε, δημοκράτες κι εμείς.

    Προτείνω λοιπόν να βγείτε να βρείτε τον κοντινώτερο "πολιτικό" (έλεος δηλαδή) σας αντίπαλο, και αφού τον αγκαλιάσετε, να πάτε να τον κεράσετε ρετσίνες και τσίπουρα σε ημι-υπαίθριο ψητοπωλείο, κάτω από το ελληνικό φως και μέσα στο ελληνικό αεράκι. Πάρτε και τα παιδιά σας μαζί να παίζουν τριγύρω. Και τις γυναίκες σας.

    Κι εκεί αφού πείτε, πιείτε, χορέψετε και μονιάσετε (επιτέλους), να καταστρώσετε μαζί σχέδιο σωτηρίας. Πως θα στριμώξετε εσείς τους δικούς σας και εκείνος τους δικούς του. Οχι το αντίθετο. Στριμώξτε εσείς τους δικούς σας και εκείνος τους δικούς του.

    Διότι κύριοι, αν δεν το έχετε αντιληφθεί, είναι όλοι τους λερωμένοι. Κι όσοι ακόμη δεν τα πήραν, και ευτυχώς είναι αρκετοί, ήξεραν για χρόνια ότι στο διπλανό γραφείο από το δικό τους γίνονταν βρώμικες συναλλαγές. Πουλιόταν από τους ομο-κομματικούς τους, η ψυχή και το αίμα της πατρίδας. Πέντε φράγκα το χωνάκι. Το δικό σας και το δικό μου αίμα ρε.

    Οσο δεν αποφασίζετε να μονοιάσετε και να τους στριμώξετε, ο καθένας τους δικούς του, εγώ και νομίζω οι περισσότεροι από το 30% που ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΕΙ, θα σας θεωρούμε ότι έχετε μερίδιο συνενοχής. Και κάποια στιγμή θα το καταλάβουν αυτό μέχρι και τα παιδιά σας.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • Orestios avatar
      Orestios @ Θραξ Αναρμόδιος 02/06/2010 15:44:21

      Πρόσωπα είναι αυτά που έκαναν την ζημιά. Πρόσωπα με ονοματεπώνυμο.

    • ο νοών...νοείτω avatar
      ο νοών...νοείτω @ Θραξ Αναρμόδιος 02/06/2010 15:51:56

      @θραξ Αναρμόδιος
      Τα θερμά μου συγχαρητήρια.
      Εύχομαι τα αυτιά και η σκέψη που είναι ανοικτά, να ακούσουν και να νοιώσουν.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Θραξ Αναρμόδιος 02/06/2010 16:07:00

      Αναρμοδιε Θράκα, δεν δέχομαι την ισοπέδωση. Αρνούμουν έως πολύ πρόσφατα κάθε κομματική ταμπέλα. Χάρηκα που βγήκε ο Σαμαράς στη ΝΔ, όμως δεν είναι αυτό σήμερα που με οδηγεί στο να παίρνω το ένα μέρος στην πολιτική κόντρα με την ένταση που το κάνω: Είναι η βεβαιότητα ότι η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ κυβέρνηση που έχουμε σήμερα είναι πολύ πιο καταστροφική από οποιαδήποτε άλλη. Και μόνο για το λαθρονομοσχέδιο, μου φτάνει για να υποστηρίξω ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ μας απαλλάξει ως χώρα από αυτό το ανοσιούργημα που μας καταργεί ως χώρα. Ας μη μιλήσουμε για όλα τα άλλα, οικονομία, έγκλημα του ΔΝΤ κλπ.

      Δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο, όμως εδώ το ζήτημα είναι να φύγει ο ΓΑΠ. Όλα τα άλλα περνούν για μένα σε δεύτερη μοίρα.

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Επώνυμος 02/06/2010 16:19:48

        @Επώνυμο

        Επώνυμε, σε διαβάζω ακόμη και όταν δεν έχω χρόνο προσεκτικά. Και δεν θεωρώ ότι είναι δύσκολο να καταλάβεις, τουλάχιστον εσύ, τι κατακρίνω και τι βρίσκω στραβό με αυτό το σημείωμα.

        Και γω χάρηκα που βγήκε ο Σαμαράς. Και είχα χαρεί όταν βγήκε και ο Καραμανλής του σεμνά και ταπεινά.

        Να φύγει ο κ. Παπανδρέου. Και αύριο αν είναι δυνατόν. Ομως τίποτε από τα άλλα ζητήματα δεν περνάει σε δεύτερη μοίρα.

        Αν συνεχίσουμε έτσι όταν φύγει ο κ. Παπανδρέου, θα έχουμε μια χώρα χωρισμένη στα δύο. Οι μεν θα ζητούν ρεβανς και οι δε θα μιλούν για διώξεις.

        Μπορουμε να τους κάνουμε να συνεννοηθούν αυτούς τους οπαδούς; Αν μπορούμε ας το προσπαθήσουμε. Γιατί εδώ βλέπω ότι οι προσπάθειές μας κινούνται στην αντίθετη κατεύθυνση.

        Θραξ Αναρμόδιος

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 02/06/2010 16:39:13

        Δεν είναι το ίδιο αυτή τη στιγμή ο ΝΔτης με τον Πασόκο. Το ΠΑΣΟΚ εκμεταλλεύεται στο έπακρο και ανήθικα τον ως ένα βαθμό φυσικό κομματικό πατριωτισμό των οπαδών του. Δεν λέω να γίνουν οι Πασόκοι ΝΔτες, αλλά τουλάχιστον να μπορούμε να συνεννοούμαστε. Αν σήμερα δεν συνεννοούμαστε, φταίει το ΠΑΣΟΚ και όχι η ΝΔ.

        Γι' αυτό δεν συμφωνώ με το στίγμα σου, επειδή δεν μπορούμε να κρατούμε ίσες αποστάσεις στη δεδομένη στιγμή, όσο και αν γενικά μιλώντας θα είχες δίκιο.

  60. Greg avatar
    Greg 02/06/2010 15:54:09

    Το αποτέλεσμα μετράει. Η κυβέρνηση Καραμανλή αποδείχτηκε κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ με γαλάζια παιδιά. Επεδιώκε την "συναίνεση" εκεί όπου χρειαζόταν δράση. Έφτασε τελικά να παραδώσει την εξουσία, όπως ο Σημίτης παρέδωσε το ΠΑΣΟΚ στον ΓΑΠ. Και οι δύο πρώην πρωθυπουργοί πνιγμένοι στα σκάνδαλα. Έκανε προεκλογική εκστρατεία οπερέτα δήθεν για πάγωμα μισθών και δεν έθεσε στην κρίση του λαού τα οικονομικά μεγέθη, τους κινδύνους που διέβλεπε(;) στον ορίζοντα και την ΠΡΟΤΑΣΗ του για να ξεπεραστεί η κρίση. Αντί να κυβερνήσει, παραιτήθηκε εν μέσω κωμικών επικοινωνιακών σόου. Ήταν ήρεμος και χαμογελούσε. Οι οπαδοί του περίμεναν: "Ο ΚΚ λειτουργεί καλύτερα προεκλογικά", "του πάνε οι εκλογές", "πότε θα βγάλει τον άσο απ'το μανίκι"; Μάταια. Δεν ήθελε να κερδίσει τις εκλογές και αυτό το καταλάβαιναν όλοι εκτός των φανατικών οπαδών. Κουράστηκε; Βαρέθηκε; Εκβιάστηκε; Αδιάφορο. Τώρα ήρθε ο ΓΑΠ, ακόμη χειρότερος πρωθυπουργός. Τώρα οι νεοδημοκράτες μπορείτε να είσθε χαρούμενοι γιατί έχετε περισσότερα επιχειρήματα στην "αντιπαράθεση". Υπάρχουν και πολίτες, όμως, εκτός των κομματικών ασύλων, που δεν χαιρόμαστε με αυτήν την κατάσταση. Αγωνιούμε για το μέλλον και μας είναι παντελώς αδιάφορα το σπίτι του Άκη και οι συσκευές της Ντόρας.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Greg 02/06/2010 16:10:17

      Ποια οικονομικά μεγέθη, αυτά που δημιούργησε ο ΓΑΠ με τις γνωστές μεθοδεύσεις; Ποια να διαβλέψει, αυτά που δημιούργησε ο ΓΑΠ εκ των υστέρων και που χωρίς το ΓΑΠ δεν θα υπήρχαν καν; Ποια κρίση, αυτή που ζούμε σήμερα και που δεν υπήρχε προεκλογικά (τότε είχαμε μόνο τη διεθνή κρίση που μας επηρέαζε σχετικά λίγο); Τα μεγέθη που υπήρχαν τότε τα έθεσε αυτός στην κρίση του λαού, την ώρα που ο άλλος έλεγε "λεφτά υπάρχουν". Είσαι τρομακτικά άδικος και αν θέλεις να αγωνιάς για το μέλλον λιγότερο, φρόνιστε να μην δίνεις άλλοθι σε αυτούς που σήμερα σου το καταστρέφουν.

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ Greg 02/06/2010 16:20:46

      Θα έπρεπε να ακούσεις τον ΚΚ πριν τις εκλογές τι έλεγε.
      Τον άκουσες;

    • Sebepes avatar
      Sebepes @ Greg 02/06/2010 18:23:17

      Δέν παραιτήθηκε ο εβραίος ΓΑΠ τον εκβίαζε με εκλογές τον Μάρτιο. Ο Κώστας Καραμανλής σάν μέγιστος ηγέτης και αληθινός πατριώτης τις έκανε απο τον Οκτώμβριο για να γλυτώσει η πατρίδα μας την καταστροφή μιάς 5μηνης σκληρής προεκλογικής αντιπαράθεσης που θα ήταν πανωλεθρία. Ο ΓΑΠ όμως κατάφερε να σπάσει όλα τα ρεκόρ τα έκανε όλα γής μαδιάμ απο την πρώτη μέρα που κυβέρνησε, ούτε ο ίδιος ο Καραμανλής άσχετα άν με βαριά καρδιά εκβιάστηκε να του παραδώσει την εξουσία δέν μπορούσε να φανταστεί αυτό το κατάντημα.

  61. Greg avatar
    Greg 02/06/2010 16:21:12

    Άλλοθι γιατί; Θέλω την ανατροπή της πολιτικής ΓΑΠ που καταστρέφει το μέλλον μου (μας) αλλά αυτό τί σχέση έχει με την αγιογραφία ΚΚ;

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Greg 02/06/2010 16:26:54

      Μα δεν κάνουμε αγιογραφία, αποκατάσταση της αλήθειας κάνουμε. Και αυτή η διαστρέλβωση, η εξωφρενική διαστρέβλωση της αλήθειας, είναι το βασικότερο όχημα για την παραμονή του ΓΑΠ στην εξουσία.

      Αγιογραφία θα ήταν αν λέγαμε ότι πέτυχε σε όλα. Νομίζω ότι κι εγώ παραδέχομαι ότι απέτυχε. Άλλο αυτό και άλλο να του προσάπτουμε, μαζί με την καλή μας την κυβέρνηση, πράγματα που ποτέ δεν έκανε.

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ Greg 02/06/2010 16:28:40

      Κανένα άλλοθι σε κανέναν.
      Αλλά και καμία αδικία για κανέναν.
      Εξάλου εκ των υστέρων κάνουμε κριτική.
      Όταν επί ΑΓΠ τρώγαμε με χρυσά κουτάλια δεν βλέπαμε την καταστροφή που γινόταν στη χώρα. Τώρα κρίνουμε μετά από 30 χρόνια.

  62. I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
    I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 02/06/2010 16:38:58

    Πολύ καλό το άρθρο και σωστά (όσο και αναγκαστικά) περιορίζεται σε γνωστά γεγονότα. Σαφώς και έχει τις ευθύνες του ο Καραμανλής σε πολλά. Σε όλα όμως; Πριν καταλογίσουμε ευθύνες για τα πάντα, πρέπει πρώτα να καταλήξουμε, έχουμε απόλυτη λαϊκή κυριαρχία σαν κράτος; Εσείς τι λέτε; Όποιος το πιστεύει αυτό, τότε μπορεί να καταλογίσει στον ΚΚ ότι θέλει. Εγώ απλά δεν το πιστεύω αυτό. Και αν νομίζει κανείς ότι έχουμε πλήρη λαϊκή κυριαρχία, θα υπενθυμίσω το βασικό μέτοχο. Ξεκίνησε ο ΚΚ με νωπή εντολή να κάνει το σχετικό νόμο για να περιορίσει τους εργολάβους-νταβατζήδες και έπεσε πανικός (θυμάστε τις άρον-άρον διαπραγματεύσεις του Μπόμπολα με τη Γιάννα;). Και ενώ είπαμε ότι κάτι πάει να γίνει, έρχονται τα μεγαλολαμόγια της Ε.Ε. και βγάζουν το νόμο ασύμβατο με το "κοινοτικό δίκαιο" και του τον τρίβουν στα μούτρα. Και κάπου εκεί τελείωσε πριν καν αρχίσει ο πόλεμος κατά της διαπλοκής και μαζί του και οι όποιες ψευδαισθήσεις περί νωπής εντολής, λαϊκής κυριαρχίας και όλα τα συναφή. Και αναγκαστικά πλέον η σκυτάλη περνάει στον Ρουσσόπουλο (παιδί του ΔΟΛ και του κόσμου των media ευρύτερα)...

    Και αν θελήσουμε να κρίνουμε και τα εξωτερικά θέματα, αφήστε το καλύτερα, θα αναγκαστούμε να μπλέξουμε με "συνωμοσιολογικά σενάρια" χωρίς αποδείξεις, παρά μόνο με ενδείξεις. Πολύ απλά, γιατί στα γεωστρατηγικά και τα παγκόσμια ενεργειακά τα συμφέροντα είναι τεράστια, πολύ μεγαλύτερα από τα ντόπια συμφέροντα του ελλαδικού μικρόκοσμου που ζούμε. Πάντως ήταν πολύ "θρασύς" ο ΚΚ για να θέλει να κάνει παιχνίδι με τον Πούτιν, το μεγάλο αντίπαλο του νταβατζή μας (και παρά τις επανειλημμένες προειδοποιήσεις μέσω του κ. Ματ Μπράιζα και της Κοντολίζας, τους θυμάστε;). Από τότε και μετά τον πήρε ο διάολος.

    Για να μη μακρηγορώ, θέλω να πω ότι ο Καραμανλής πρέπει να κριθεί για όσα έκανε ή δεν έκανε, εντός ή εκτός, σε σχέση όμως με τα όσα μπορούσε να κάνει και όχι σε σχέση με τα όσα θα θέλαμε να κάνει αν ζούσαμε σε μια πραγματικά ελεύθερη χώρα όπου όλοι (ξανά εντός ή εκτός) σέβονται την εθνική και λαϊκή της κυριαρχία. Προσωπικά εκτιμώ ότι ο ΚΚ, σαν επικεφαλής προτεκτοράτου, έκανε περισσότερα από ότι θα περίμενα ρεαλιστικά. Ακόμα και στα οικονομικά δεν τα πήγε τόσο άσχημα, μέχρι που ξέσπασε η διεθνής κρίση. Του πιστώνω επίσης ότι επειδή έβλεπε μακρυά, φρόντισε και έστρωσε το δρόμο, από "ανύποπτο πολιτικά" χρόνο στον Σαμαρά, για να μη πέσει ξανά το κόμμα στα χέρια του συστήματος Μητσοτάκη, κάτι στο οποίο είχαν επενδύσει όλα τα νταβατζοκάναλα και οι ιδιοκτήτες τους (όπως και πολλοί "φίλοι" μας). Και επειδή τελικά επέβαλε τον Σαμαρά, απλά με το να πάρει το παιχνίδι από ένα συνέδριο (προϊόν πολύχρονης προεργασίας κάποιων) με συγκεκριμένους συσχετισμούς και να το ανοίξει στον κόσμο, γι αυτό έχουν λυσσάξει τα ΜΜΕ, αλλά και τα πολιτικά τσουτσέκια του συστήματος, να τον δαιμονοποιήσουν και να τον εξαφανίσουν.

    Μπράβο Επώνυμε.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 02/06/2010 22:30:30

      Συμφωνώ

  63. TASSOS avatar
    TASSOS 02/06/2010 17:02:45

    Σε έναν ασφυκτικά εκβιαζόμενο (ακόμη και τώρα) πρώην πρωθυπουργό και άνθρωπο η υποστήριξη είναι και ηθική και επιβεβλημένη. Συγχαρητήρια για την δομή, το ύφος και το ήθος της επιστολής.

  64. zackii avatar
    zackii 02/06/2010 17:14:45

    Σε λίγο θα παρακαλάμε και το ΓΑΠ από τις ΗΠΑ που θα είναι να μας εξηγήσει γιατί μας πήγε στο ΔΝΤ -λες και δεν το ξέρουμε- Ετσι τους στηνόμαστε και μετά
    όταν μας..κάνουνε το dvd έχουν άδικο..

  65. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 02/06/2010 17:48:52

    Πού να παίρναμε και κανένα μισθό. Αυτοί που παίρνανε, τώρα βαράνε αλύπητα για να τους δίνουν μισθό τώρα οι καινούργιοι.

    Ο Καραμανλής δεν υπόθαλψε νέες μορφές συστημικής διαφθοράς, δεν κάλυψε κανέναν, δεν έδωσε άλλοθι και συγχωροχάρτι σε κανέναν - πλην της Μητσοτάκαινας, δυστυχώς. Το τεράστιο σφάλμα του Καραμανλή ήταν ότι επέτρεψε τη συνέχιση της λειτουργίας του συστήματος ΠΑΣΟΚ, μέσα από το οποίο πλούτισαν αρκετοί της δικής τους κατάστασης, χωρίς τη δική του κάλυψη.

    Αντιθέτως, ο Σημίτης πρόσφερε πλήρη κάλυψη στη λεηλασία του κράτους, κι ας το παίζει σήμερα οργισμένος που δεν ήξερε τι γινόταν δίπλα του. Αυτό είναι το νόημα ότι "έκλεισε τη στρόφιγγα της διαφθοράς". Δεν εξάλειψε τη διαφθορά, αλλά σταμάτησε να την καλύπτει και μας πήγε ένα-δυο βήματα μπροστά σε αυτό το θέμα.

    Καλά θα ήταν να το είχε λύσει αυτό το ζήτημα, αλλά αν το είχε λύσει θα ήταν ακόμη πρωθυπουργός. Δεν το έλυσε, είναι στα αρνητικά του, αλλά την Ελλάδα την άφησε ηθικά καλύτερη από ότι την παρέλαβε από το Σημίτη. Αυτό είναι στα θετικά του. Δεν μπορούμε να τα ισοπεδώνουμε όλα. Το "όποιος έχει στοιχεία να πάει στον εισαγγελέα" του αχαμνού λογιστάκου θα στοιχειώνει για πολλά χρόνια το "εκσυγχρονιστικό" ήθος. Αυτό με τον Καραμανλή κόπηκε. Δεν ήταν αυτονόητο, καθόλου αυτονόητο.

  66. denkserotipota avatar
    denkserotipota 02/06/2010 17:56:33

    Αγαπητέ Κώστα σε φάγαν εκ των έσω! Και μόνο έτσι θα έπεφτες.
    Αυτό δεν πρόσεξες όταν ξεκίναγες. Αυτούς που ήταν κοντά σου.

    Από κει και πέρα η σιωπή είναι χρυσός. Για μένα είτε μιλήσεις, είτε δε μιλήσεις ΕΝΑ δεν υπήρξες. ΠΡΟΔΟΤΗΣ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΟΣ και αυτό είναι βέβαιο παρότι σου φορτώσαν την πλέον απαξιωμένη κυρία στο πιο "δύσκολο" και ύποπτο ρόλο. Και ο νοών νοείτω.

  67. τάσος ο επιπλάς avatar
    τάσος ο επιπλάς 02/06/2010 18:25:06

    το μόνο που έχω να πω λεβέντες είναι 3.359.058. τρία εκατομμύρια τριακόσιες πενηντα εννιά χιλιάδες πενηντα οκτώ. η ρίζα όλου του κακού. όταν θα το περάσετε ελάτε να τα πούμε. προς το παρον κελαηδάτε.

  68. STELIOS avatar
    STELIOS 02/06/2010 19:14:40

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝ ΛΟΓΩ ΑΠΟΨΗ.
    ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΒΗΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΑΞΙΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΟΥ ΚΩΣΤΑ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ

  69. Sebepes avatar
    Sebepes 02/06/2010 19:22:59

    Ήταν είναι και θα είναι ο πραγματικός ηγέτης ολόκληρου του Ελληνισμού.

  70. ak avatar
    ak 02/06/2010 19:57:01

    OΛΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΕ ΤΟΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΟΥΜΕ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ ΧΩΡΙΣ ΔΙΧΟΝΟΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΝΗΡΟΙ,ΚΑΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΚΑΛΑ ΘΑ ΖΕΙ ΣΤΙΣ ΜΠΑΧΑΜΕΣ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ????????????!!!!!!!!!!!!!!!!

  71. Sebepes avatar
    Sebepes 02/06/2010 20:12:23

    Εκτός των άλλων ο Καραμανλής είναι ο μεγάλος εγγυητής της ενότητας κάτι που δέν είναι ούτε ο Σαμαράς. Θα ενώσει όλους τους Νεοδημοκράτες θα επαναφέρει ακόμα και τους λίγους δυσαρεστημένους οπαδούς της Ντόρας που έφυγαν προσωρινά απο το κόμμα, μόνο με αυτόν αρχηγό θα ρίξουμε εύκολα τον προδότη της πατρίδας μας ΓΑΠ.

    • Cubebes avatar
      Cubebes @ Sebepes 02/06/2010 20:42:28

      Καλέ σεις μόνος του δεν ΠΑΡΑΙΤΗΘΗΚΕ ο μεγάλος εγγυητής της ενότητας;

      Αφού βαρέθηκε, κουράστηκε και παραιτήθηκε. Στο ενδιάμεσο νάχαμε να λέγαμε.
      Και παρέδωσε και την Ελλαδίτσα μας σε χέρια δουνουτένια.

      • πολίτης avatar
        πολίτης @ Cubebes 02/06/2010 20:51:45

        Παραιτήθηκε από την αρχηγία, επειδή έχασε με μεγάλη διαφορά.
        Δεν παραιτήθηκε από την πολιτική, ακόμη τουλάχιστον, παρά τα όσα κυκλοφόρησαν κατά καιρούς.
        Οδηγήθηκε στις εκλογές από τη μεγάλη πολιτική φυσιογνωμία που αδημονούσε να γίνει πρωθυπουργός για να μας σώσει. Όταν ο Καραμανλής του ζητούσε συναίνεση για την αντιμετώπιση της κρίσης, αυτός απαντούσε: "είμαστε ήδη σε προεκλογική περίοδο".
        Την Ελλάδα την παρέδωσαν στο ΔΝΤ οι έλληνες, με ασθενή μνήμη και χαλαρές αντιστάσεις, που επανέφεραν την πράσινη γάγγραινα, για να πάρουν αύξηση 1% στα μισθά τους.

      • Cubebes avatar
        Cubebes @ Cubebes 02/06/2010 21:00:50

        Ήξερε οτι θα χάσει την δεδομένη στιγμή.
        Ας προχωρούσε σε έργα και να μην αγνοούσε την υπερψήφισή του απ'τον κόσμο ΔΥΟ φορές απανωτές με την πρόωρη προκήρυξη εκλογών.
        Πού ξανακούστηκε αυτό;

  72. Ιωάννης Ένατος avatar
    Ιωάννης Ένατος 02/06/2010 20:39:36

    "Κουράστηκε; Βαρέθηκε; Εκβιάστηκε; Αδιάφορο."!!!!!
    Είδα αυτό το σχόλιο λίγο πιο πάνω... Είναι η απορία του κάθε Νεοδημοκράτη αλλά και του κάθε σκεπτόμενου πολίτη.
    Κουράστηκε; Λίγο φτωχό επιχείρημα. Πως κουράζεται ένας πολιτικός καριέρας και δεν εργάζεται για την υστεροφημία του; Όσο και να κουράστηκε όσο και να βαρέθηκε δεν θα πήγαινε τόσο κόντρα στα ξένα και εγχώρια κέντρα. Καλά το σχέδιο Αναν. Αλλά οι αγωγοί και η εχθρότητά του σε΄κάποιους καναλάρχες θα μπορούσαν να αποφευχθούν..
    Το εκβιάστηκε όμως είναι μια άλλη περίπτωση. Δεν τη λές αδιάφορη. Ποιός εκβιάζει έναν Πρωθυπουργό; Και με τί; Αλλά επειδή το να κουράστηκε το θεωρώ φαιδρό, τον εκβιασμό όμως με την τροπή που πήγαιναν να πάρουν τα πράγματα, τον θεωρώ πιθανότερο!
    Ψάξτε! Όσοι μπορείτε ψάξτε. Από τις τα τέλη Ιανουαρίου του 2008 έγινε κάτι που άλλαξε την πορεία της χώρας ΕΝΤΕΛΩΣ...
    Δεν είνα απλή ιστορία. Το θέμα Καραμανλής καίει! Κια κάτι ακόμη αν τον Καραμανλή τον εκβίασαν τότε... τον εκβιάζουν ακόμη. Οπότε ότι και να πει ένα τίποτα θα είναι..

  73. MΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    MΑΝΩΛΗΣ Μ 02/06/2010 20:42:52

    Από όλα τα παραπάνω σχόλια φαίνεται ότι ο Καραμανλής είναι σημαντικό πρόσωπο που καλείται (και πιστεύω ότι θα το κάνει) να συμβάλει καθοριστικά στην άνοδο της ΝΔ αυτή τη φορά χωρίς βαρίδια και ενοχικές ιδεολογικές θέσεις.

    • MΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      MΑΝΩΛΗΣ Μ @ MΑΝΩΛΗΣ Μ 02/06/2010 20:45:01

      Προβλέπω ότι ο Καραμανλής θα μιλήσει και στο συνέδριο και θα στηρίξει ανοιχτά το Σαμαρά σε όλες του τις επιλογές.

  74. Believer avatar
    Believer 02/06/2010 21:20:35

    Εχω έκφραστεί θετικά γιά τόν ΚΚ σέ άναρτήσεις στό ίστολόγιό μου www.pointsoftimes.blogspot.com καί θεωρώ ότι έχει μιά άκόμη εύκαιρία. Αύτό συνδέεται με τή στάση του μέχρι στιγμής πού έγώ τήν θεωρώ θετική. Αύτή ή σιωπή του είναι στρατηγική κίνηση καί ένεβάζει τήν άξία του γιατί δείχνει ότι δέν κάηκε σάν χαρτί, αφού δέν νοιώθει τήν άνάγκη να ύπερασπιστεί τόν έαυτό του. Εκτός κι άν όπως έγραψε κάποιος έδώ μέσα, έκβιάζεται, άπειλείται. Ομως μέχρις έδώ. Μπορεί ό ΚΚ να είναι ό καλύτερος από τούς ύπάρχοντες πολιτικούς. Μόνο πού έμείς ώς Έλληνες δέν ψάχνουμε τόν καλύτερο από τούς ύπάρχοντες, ψάχνουμε αύτούς πού θα βγούν έξω από αύτό τό σάπιο πολιτικό σύστημα, καταγγέλοντάς το. Εμένα προσωπικά μέχρι τώρα θεωρώ ότι ό Σαμαράς με πρόδωσε, τσάμπα πήγα καί τόν ψήφισα με τήν οίκογένειά μου. Δέν μού έξήγησε ποτέ γιατί στήριξε τόν Παπούλια καί δέν όδήγησε τόν προδότη τόν παπατζή στήν έξοδο, πρίν μάς στείλει στόν άλλο κόσμο. Τό σύστημα λοιπόν είναι σάπιο καί πρέπει να τό άλλάξουμε, όποιος θεωρεί τόν έαυτό του έντιμο να βγεί απ' τή σαπίλα όπως ή Συνοδινού, όπως ό Ξαρχάκος, όπως ό Δρεττάκης, αύτοί μπορούν να παίξουν κάποιο ρόλο στίς έξελίξεις κανείς άλλος από τούς ύπάρχοντες πολτικούς, κι ό ΚΚ άν κάνει αύτά πού έκανε ό Τσάβες...

    • miaxara avatar
      miaxara @ Believer 02/06/2010 22:52:15

      Φίλε Believer διαφωνώ. Λες ότι η σιωπή του ΚΚ είναι στρατηγικής σημασίας. Αν δεν βγουν τώρα οι άνθρωποι του πνεύματος και τα εθνικά μας κεφάλαια να πάρουν θέση σε αυτή την δύσκολη στιγμή που περνάμε, ποιός θα μιλήσει? Να πάρουν όλοι άμεσα θέση. Όπως και η Ρούλα Βροχοπούλου, η Μπεζεντάκου, ο Γαλάτης, κ.α. Γιατί σιωπούν όλοι αυτοί? Τι κρύβεται πίσω από αυτή την σιωπή? Μήπως όντως τελικά εκβιάζουν αυτόν τον μεγιστάνα του πνεύματος?

  75. panos avatar
    panos 02/06/2010 22:51:17

    Ο ΚΚ ΕΚΑΝΕ ΛΑΘΟΣ ΕΠΟΙΛΟΓΕΣ ΠΡΟΣΩΠΩΝ!!!!ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΚΟΙΤΑΞΑΝ ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΡΟΔΩΣΑΝ..ΕΣΕΙΣ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ?ΔΕΝ ΘΑ ΑΗΔΙΑΖΑΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΘΑ ΤΑ ΒΡΟΝΤΟΥΣΑΤΕ?

    • miaxara avatar
      miaxara @ panos 02/06/2010 23:00:37

      Φυσικά φίλε Πάνο. Αν έφτιαχνες μια επιχείρηση και έφερνες 10 άτομα και καταλάβαινες ότι σε κλέβανε και οι 10,θα έπρεπε να αηδιάσεις που είσαι τόσο άχρηστος και να καταλάβεις ότι δεν κάνεις για επιχειρηματίας και να τα βροντήξεις και να φύγεις και να πας να παίξεις Playstation που τόσο σου κόβει.

  76. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 02/06/2010 22:57:47

    Φίλε Επώνυμε
    Συμφωνώ σχεδόν σε όλα και σε συγχαίρω ακόμα μια φορά. Δεν έχω χρόνο να γράψω και γι αυτό στέλνω ένα προχτεσινό μου σχόλιο, που εκφράζει σε γενικές γραμμές, τις απόψεις μου για το πως πρέπει να πορευτούν ο Αντώνης Σαμαράς και ο Κ.Κ.
    Και επιτέλους σαν παράταξη να προτάσσουμε τα πολλά που μας ενώνουν και όχι τα λίγα που μας χωρίζουν.

    Αγαπητέ Φαήλο Κρανιδιώτη
    Παρακολουθώ την γεμάτη ενθουσιασμό αρθρογραφία σου. Και με συγκινεί η ‘καθαρότητα΄ που εκπέμπουν τα λεγόμενά σου (σε συγχάρηκα για το κείμενό σου – φόρο τιμής στον μαχόμενο Έλληνα αγρότη). Θεωρώ ότι το σημερινό σου κείμενο ήλθε να συμμαζέψει τα πράγματα και να κόψει τη φόρα κάποιων που και σήμερα δυσανασχετούν στα σχόλιά τους γιατί δεν είσαι εντελώς καταδικαστικός με τον Κ.Κ.(τον κουρασμένο ντε ,τον χοντρό – αυτοί θα κτίσουν την νέα Νέα Δημοκρατία!). Και να στερεώσει την πίστη μας στον Σαμαρά την ώρα που οι τελευταίοι χειρισμοί δημιούργησαν αμφιβολίες και ερωτηματικά.
    Λες ότι είναι αποφασισμένος να συγκρουσθεί. Προηγήθηκε όμως Ο Κ.Κ. . Και φυσικά σε πράγματα που δεν μπορεί να ξέρουμε οι απλοί πολίτες. Εκ του αποτελέσματος κρίνουμε. Και για να υπάρχει αυτός ο λυσσαλέος πόλεμος ακόμα και τώρα, πόνεσε πολλούς και πολύ η πρωθυπουργία Καραμανλή.
    Γιατί ως παράταξη, αφού άξιος και ο νέος της νηός ο κυβερνήτης, να μην αθροίζουμε δυνάμεις. Και ο νέος αρχηγός να συνεχίσει την αντίσταση από κει που την άφησε ο προκάτοχός του.
    Σχολίασα πριν 2-3 μέρες την δήλωση του Τζουβάρα μέσα στην καλή χαρά, δίπλα- δίπλα με τον Ευθυμίου, ότι όλα τα μέλη της επιτροπής, ανεξαρτήτως κόμματος, δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους για την αποκάλυψη της αλήθειας. Και σήμερα πέφτει από τα σύννεφα, ανακαλύπτει πως ο πρόεδρος της επιτροπής παίζει παιχνίδια, κρατά έγγραφα στον προσωπικό του αρχείο και τα δίνει όταν το κόμμα του έχει ανάγκη να ισορροπήσει τις εντυπώσεις (αλήθεια περίμενε κάτι καλύτερο από τον Βαλυράκη).
    Ο κουκουλοφόρος της πολιτικής ζωής τις προηγούμενες βδομάδες εκτελούσε το συμβόλαιο ‘να κληθεί ο Καραμανλής’. Σήμερα φιλοξενήθηκε στο ΜΕΓΚΑ, για να πει ότι πρέπει να ερευνηθούν και οι ισχυρισμοί Χριστοφοράκου ότι χρηματοδότησε και μικρό κεντροδεξιό κόμμα που έχει διαλυθεί. Και έσπευσε να διευκρινίσει ότι αφού δεν τα πήρε το δικό του κόμμα (σίγουρα), ένα ακόμα τέτοιο κόμμα υπήρξε: του Αντώνη Σαμαρά.
    Τώρα τι γίνεται; Κάτι καλά παιδιά που με ενθουσιασμό, σχεδόν, ευθυγραμμίζονταν μαζί του τις τελευταίες μέρες, τώρα τι;
    Τώρα ‘και ο Σαμαράς κρίνεται’;
    Ας διδαχτούμε λοιπόν και ας λειτουργήσουμε με συμπαράταξη και αλληλεγγύη. Χωρίς εκπτώσεις, φυσικά, στο αξιακό μας σύστημα. Αλλά και στοιχειώδη ικανότητα να αντιλαμβανόμαστε ότι πολλούς βολεύουν οι έριδές μας.
    Υ.Γ. Δεν θέλω να ξύσω πληγές, αλλά αφού όσα γράφεις διακηρύχθηκαν το Δεκ. 94, γιατί δεν απαιτήθηκε η εφαρμογή τους (κάποιων έστω), προκειμένου το στριμωγμένο τότε ΠΑΣΟΚ να εξασφαλίσει την πολυπόθητη πλειοψηφία στην εκλογή του προέδρου Δημοκρατίας που ακολούθησε σε μερικούς μήνες. Γιατί δόθηκε χωρίς τέτοια θεσμικά ανταλλάγματα εκείνη η στήριξη που στοίχισε 11 αδιατάρακτα χρόνια πασοκοκρατίας, με όσα αυτό σήμανε για την παράταξή μας και την Πατρίδα.
    Υ.Γ. 2 (σημερινό) είδατε με τον ντολαπά και τον μπατζανάκη ποιούς έχουμε απέναντι και πόσο εύκολα στην στοχοποίηση αντικαθίσταται ο Κ.Κ. απο τον Αντώνη. Φαντάζομαι άν υπήρχε ένα τέτιοο μέιλ απο τον μπατζανάκη του Κ.Κ. με πόσο ένταση θα κραύγαζαν μερικοί συνομιλητές εδώ για απαλλαγή από τα 'βαρίδιο'.

    • mara avatar
      mara @ Νίκος Α 03/06/2010 05:48:28

      Νίκο, άριστο!!! Από όλες τίς πλευρές!!! Μπράβο!!!

  77. Προφήτης avatar
    Προφήτης 03/06/2010 00:08:47

    Επώνυμε μπράβο!
    Μια από τις καίριες επισημάνσεις, σε σχόλιο σου, είναι ότι δεν μπορούμε να σκεφτόμαστε με βάση ιδανικές πολιτικές συνθήκες.

    Δεν σάς άρεσε ο Καραμανλής; Ωραία. "Μαζί σας".
    Δείξτε μου τον καλύτερο.
    Ο Τσίπρας, η Αλέκα ή το μητσοτακικό χέρι-χέρι;

    Ο ΓΑΠ; Χαχαχα
    Αυτός έφτασε τον τιραμόλα να κρύβεται και τους πασόκους να παίρνουν ναρκωτικά...

    Ο Καραμανλής αποφάσισε, πιστεύω, να σωπάσει για να αφήσει τις εθνικές και κομματικές (ΝΔ) εξελίξεις ανεπηρέαστες.

    Επί προσωπικού μίλησε. Προεκλογικά. Και είπε πολλά.
    Διαβάστε ή δείτε ξανά τις προεκλογικές συνεντεύξεις.
    Αλλά, τότε, ποιος τον άκουγε.

    Τώρα, η "διολίσθηση" σε καταστάσεις που δεν είχε προβλέψει, δηλαδή ραγδαία πολιτική ενοχοποίηση και προσωπική φθορά, φέρνει και τον ίδιο με την πλάτη στον τοίχο, αλλά φέρνει και τον Σαμαρά αντικειμενικά στη θέση να πρέπει να απαλλαγεί από αυτόν αν θέλει να αλλάξει το κλίμα, υπό την πίεση και των δημοσκοπήσεων, τις οποίες η Ρηγίλλης και να θέλει δεν μπορεί να αγνοεί, ιδίως όταν στο βάθος φαίνονται εκλογές.

    Από το γεγονός αυτό ακριβώς εκπορεύεται η εχθρότητα ή η «εχθρότητα» μεταξύ Σαμαρά-Καραμανλή.

    Κανονικά η ΝΔ έπρεπε να έχει υπερασπιστεί λυσσαλέα τον Καραμανλή και τα πεπραγμένα του. Ανεξάρτητα του ότι δεν υπήρξε αναμάρτητος. Και να μην επιτρέψει να δημιουργηθεί το κλίμα. Ήδη σήμερα κατέρρευσε η Βαλυράκεια σκευωρία, ο «γαλάζιος» υπουργός ήταν τελικά επιπλοποιός.

    Αλλά η ήττα, οι εσωκομματικές εκλογές, ο νέος αρχηγός, το διαλυμένο κόμμα, ο ανύπαρκτος υποστηρικτικός τύπος, όλα, επέτρεψαν στο ΠΑΣΟΚ να δημιουργήσει άλλο ένα από τα γνωστά εσωτερικά αντιδεξιά μέτωπα με τα οποία κυβερνά 30 χρόνια, παραποιώντας εξωφρενικά την αλήθεια.

    Όπως και τώρα : Ο Ανδρέας μάς (κατα)χρεώσε – ο Καραμανλή φταίει !
    Αλλά και ο θείος του έφυγε με τον ΔΟΛ να δημιουργεί πίσω του κόλαση. Σού θυμίζει κάτι;

    Τώρα λοιπόν, ο Καρ.
    - να μιλήσει και να τα πει όλα δεν μπορεί
    - να πει λίγα είναι ανώφελο.
    Η εξακολούθηση της σιωπής είναι μονόδρομος.

    Εκτός αν η ΝΔ πιέζοντας ασφυκτικά για κλήτευση Σημίτη επιτύχει κλήτευση Καραμανλή.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Προφήτης 03/06/2010 06:46:56

      H εξακολουθηση της σιωπης ειναι μονοδρομος μονον αν υπαρχει συνενοχη.
      Οχι για αυτα που κατηγορει το ΠΑΣΟΚ αλλα για άλλα.
      Ο Καραμανλης ειτε ετσι ειτε αλλιως θα κληθει στην εξεταστικη επιτροπη για την οικονομια και εκει θα πρεπει να εξηγησει οχι το συνολικο χρεος-αυτο εξηγειται ευκολα και ειναι δημιουργημα δεκαετιων - αλλα το ελλειμμα 2009 οσο και αν το φουσκωσε το ΠΑΣΟΚ.Θα πρεπει να εξηγησει γιατι δεν πηρε μετρα αμεσως με την εναρξη του 2009 οταν ανελαβε ο Παπαθανασιου ωστε να ειναι μικροτερο το ελλειμμα.Και αυτο δεν εξηγειται αν δεν εξηγησει γιατι ανεχθηκε τα επεισοδια που ειχαν προηγηθει γιατι μετρα με την Αθηνα να καιγεται δε παιρνονται.Και για να εξηγηθει και αυτο πρεπει να μας εξηγησει τη σχεση του με την αριστερα,με ποιους ορους εγινε η δηθεν συμφιλιωση και τι ρολο βαρανε αυτοι και γιατι τους ανεχοταν.

      • nancy avatar
        nancy @ ψυχραιμια 03/06/2010 08:16:47

        Και τότε Ψυχραιμία, ο ΓΑΠ πού πρέπει να πάει? Στο δικαστήριο της Χάγης?

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ψυχραιμια 03/06/2010 11:13:29

        Αστον αυτον nancy.Eιναι Αμερικανος και εκτος δικαιοδοσιας της ελληνικης δικαιοσυνης πρακτικα.

      • nancy avatar
        nancy @ ψυχραιμια 03/06/2010 11:21:57

        Εχεις δίκιο. Φιλέλλην με τάσεις αυτοθυσίας είναι.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ ψυχραιμια 03/06/2010 11:35:50

        Κάτι σαν τον Λόρδο Μπάυρον, στο Μεσολόγγι, ε...
        Δυστυχώς για σας, φίλοι της ΝΔ, εν τώ μεταξύ Παστέρ και Φλέμιγκ εφεύραν τα αντιβιοτικά, και μαζί φάρμακο για τον τύφο. Δύσκολα θα ξεμπερδέψουμε.

        Των οικιών υμών εμπιμπραμένων άς άδομεν, λοιπόν:
        Λόρδος Μπάυρον, Λόχος ΕΛΑΣ-ΕΠΟΝ,
        Ιερός Λόχος των Σπουδαστών..

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ Προφήτης 03/06/2010 08:07:21

      Προφήτη

      Γνωρίζουμε ότι πολιτική είναι η τέχνη του εφικτού.

      Δε συγκρίνουμε-όσοι τον αμφισβητούμε-τον Καραμανλή με τον Τσίπρα.

      Τον συγκρίνουμε με τον Καραμανλή των προσδοκιών μας.

      Τον εγκαλούμε γιατί ενώ ο Ελληνικός Λαός του έδωσε λευκή επιταγή

      εκείνος την εξανέμισε.

      Πολύ καλή η Εξωτερική του πολιτική.Αλοίμονο αν δεν ήταν ούτε αυτή.

      Αλλά σε όλα τα υπόλοιπα μηδεν στο πηλοίκον.

      Αφησε να θεριέψουν όλα τα ζιζάνια της μεταπολιτευτικής

      κακοδαιμονίας.

      Και το κυριώτερο όταν συνάντησε τις αντιστάσεις που λέτε,δε μας

      κατέστησε συνοδοιπόρους και συμμαχητές του.

      Η σιωπή του επιδεινώνει την υστεροφημία του.

      Γιατί δεν αποτελεί τη μοναδική σιωπή του καθ'όλη τη διάρκεια της

      Κυβερνητικής του θητείας.

      Σιωπηλός ήταν σε όλες τις κρίσιμες στιγμές.

      Στο βασικό μέτοχο,στην υπόθεση Ρεπούση,στη Βουλγαρακειάδα,

      Στο Βατοπέδι.

      Εκτός κι αν θεωρείται τοποθέτηση η μετά από μήνες όποια αντίδραση,

      όταν πλέον έχει εξαντληθεί η υπομονή και των πιο ένθερμων

      υποστηρικτών του.

      Και σήμερα ακόμη μας υποβάλει στη βάσανο της σταγόνας για το αν θα

      μιλήσει και πότε?

      Λες και δεν έχει υποχρέωση στη χώρα που κυβέρνησε και στους πολίτες

      που τον πίστεψαν.

      Θεωρώ ότι η σημερινή Ν.Δ έχει περισσότερα να χάσει παρά να κερδίσει

      από τη συμπόρευση με Καραμανλή.

      Η μετοχές του δε διαπραγματεύονται πλέον στην κοινωνία.

      Και οι θερμότεροι συμπαθούντες προσθέτουν στον υπερασπιστικό τους

      λόγο,δέκα..."αλλά".

      Η συμπάθεια δεν αποτελεί πολιτική παρακαταθήκη,ειδικά στους καιρούς

      που έχουμε μπει.

      Ακόμη και με την παραδοχή ότι βρέθηκε με τη βόμβα στα χέρια δεν τον

      απαλλάσει από τις ευθύνες του,γιατί είχε να αναμετρηθεί με έναν

      ανίκανο αντίπαλο,υπολοιπομένων δυνατοτήτων.

      Δεδομένης της βαθύτατης κρίσης στην οποία κατακρημνίζεται η χώρα

      είναι αδύνατον να διασωθεί ο Καραμανλής.

      Ισα-ίσα που θα λειτουργήσει ως πέτρα στο λαιμό της παράταξης.

      Ισως οι βιογράφοι του-αν υπάρξουν- να αξιοποιήσουν τους λόγους

      συνηγορίας? της παρούσας ανάρτησης για να αμβλύνουν τις αρνητικές

      εντυπώσεις.

      Ας μην ματαιοπονούν όσοι ανησυχούν για τη στάση του.

      Η στάση του έχει προκαθοριστεί.

      Για τα επόμενα χρόνια οι δημοσιογράφοι και οι πολιτικολογούντες θα

      προσπαθούν να ερμηνεύουν τη σιωπή του.

      Και διάφοροι ετερόφωτοι πολιτικοί θα προσπαθούν να την

      εκμεταλευτούν.

    • firiki2010.wordpress.com avatar
      firiki2010.wordpress.com @ Προφήτης 03/06/2010 08:21:58

      Προφήτη
      Συμφωνώ σε όλα εκτός απο την τελευταία φράση. Το αν θα κλητευθεί ο Καραμανλής είναι αφελές να πιστεύουμε ότι θα εξαρτηθεί από το αν κλητευθεί ο Σημίτης.
      Εχω την αίσθηση ότι αυτό είναι μια θεωρία που κυρίως διακινείται και βολεύει κατα βάση το ΠΑΣΟΚ στα πλαίσια μιας προσπάθειας να εξισώσει ευθύνες και κυρίως "ποιότητα" ευθυνών (ανέβασα χθες στο http://firiki2010.wordpress.com/ την "Ανυπόστατη εξίσωση")

  78. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 03/06/2010 06:37:56

    Κατά την ταπεινή μου γνώμη, πιέζουν να "μιλήσει" εκ του ασφαλούς,
    επειδή ξέρουν ότι δεν θα μπει στην ουσία των πραγμάτων-για ευνόητους λόγους.
    Οπότε, αφενός θέλουν να το κάνει, ώστε να το παρουσιάσουν ως "νίκη"
    ότι δηλαδή υπό την πίεση που άσκησαν, εν ονόματι του λαού που δήθεν το απαιτεί - όπως το έχουν υποβάλει εντέχνως -, μίλησε, κι αφετέρου, αφού μιλήσει, οι ίδιοι που το έχουν αναγάγει σε κεντρικό ζήτημα, έχουν ήδη έτοιμες τις αιτιάσεις εναντίον του, ότι δεν είπε τίποτα, δεν μας διαφώτισε, δεν απολογήθηκε πραγματικά στον λαό, δεν έδωσε επαρκείς εξηγήσεις, μια απ' τα ίδια κλπ, τα γνωστά. Μονά ζυγά δικά τους.

  79. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 03/06/2010 10:39:20

    Παράνοια ειναι η αρρωστεια της εξουσιας. Ισχυει για την ωρα για τον Κ.Καραμανλη η ιστορια θα αποδειξει αν ισχυει και για τον Γ.Παπανδρεου, ευχομαι οχι.

  80. nancy avatar
    nancy 03/06/2010 11:04:19

    Σε λάθος site είσαι.

  81. zame avatar
    zame 03/06/2010 11:28:15

    ...η ουσια των πραγματων αληθεια ποια ειναι..?
    ο πολεμος με τα λαμογια & την διαπλοκή ούτε σαν σκέψη δεν μπορούσε να συγκροτηθεί..(ποσον μαλλον να γινει πραξη & μαλιστα χωρις να ανοιξει μυτη..)...και όταν ο Καραμανλής έκανε τότε αναφορα για τους νταβατζήδες στού Μπαϊρακτάρη...τον ειρωνευότανε και τον κοροϊδεύανε....και όμως τον "πήρε 5.5 χρόνια...αλλα....... The party is over....και οπως ολοι οι πολεμοι εχουν και τις απωλιες τους....ετσι και ο "κουρασμενος" οπως τον λεγανε..ειχε τις δικες τους απωλιες...10 μοναδες και η Ελλαδα γυρναει σελιδα αφηνωντας πεισω το 20ετη ξεφρενο & ακρως.. σπαταλο Πάρτι
    ένας ευφυής Πρωθυπουργός η ένας τυχερός Πολιτικός αλλά μάλλον πολύ Χρήσιμος θα μπορούσε άνετα να χαρακτηρισθεί
    Το "ναυαγιο" της πολιτικης μας ζωης (οπως αρκετοι τον χαρακτηρίζουν) ηταν οτι καλυτερο συνεβη...γιατι αυτο το Μεγαλο Πάρτι της αθλιότητας τελειωμό δεν θα είχε ακομα.....με τίποτα...
    Γιαυτο λοιπον πολύ καλά κάνει και δεν μιλά..μιλούν τα έργα του ....και απαιτούν πολύ δουλεία ακόμα...
    συνυπολογίζοντας και τις ποινές που σαφώς θα πρέπει να είναι και παραδειγματικές.

  82. traveler avatar
    traveler 03/06/2010 13:01:18

    ειναι δυνατον να διαβαζω
    στο antinews κειμενα σαν αυτο!!!!!!

    πραγματικα δεν το πιστευω
    ζουμε σε μια χωρα που ολοι ξερουμε πως η τυφλη εμπιστοσυνη
    που δειχνει ενα 30% του λαου στο πασοκ και ενα 30% στην νεα δημοκρατια
    εχει δημιουργησει ενα ρουσφετολογικο συστημα που μας καταστρεφει και τελικα μας αποτελειωσε,
    και υπαρχουν ακομα ατομα που θελουν να δικαιολογισουν καταστασεις και να βρουν θετικα πραγματα! ποιο ειναι ομως το ισοζυγιο των πολιτικων ενεργειων του καραμανλη ;
    φιλε εσυ που το εγραψες αυτο μπορει να εισαι εκατομυριουχος η δεν ξερω και εγω τι,
    αλλα αν βγεις μια βολτα στους δρομους θα δεις κοσμο να ψαχνει στα σκουπιδια,
    για μενα και μονο το γεγονος πως για πρωτη φορα στην πολιτικη ιστορια του τοπου καποιος επελεξε να πηδησει απο το καραβι και να παραδωσει την εξουσια γιατι ειδε πως εφτασε στο απροχωρητο και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΣ ΝΑ ΠΡΑΜΕΙΝΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΘΕΣΗ αρκει για να μπει στο HALL OF SHAME της ελληνικης πολιτικης σκηνης,
    ο παπανδρεου ειναι στον δρομο του
    καραμανλη για να μπει κ αυτος στο ιδιο γκρουπ αλλα εγω φιλε δεν θα μπω εδω να γραψω τα καλα που εχει κανει αλλα
    για παντα θα τον κραζω για τα ασχημα που εχει ηδη προλαβει να κανει,
    αυτα τα λιγα και
    παντα φιλικα

    • Factorx avatar
      Factorx @ traveler 03/06/2010 13:06:16

      Μαζί σου αγαπητε κι εμείς το καναμε πολύ πριν μας γνωρίσεις.

      Αλλά "δημοκρατία" σημαίνει να ακούμε και την αποψη του άλλου.

      Και στο κατω - κατω οι καραμανλικοί δεν έχουν ...ψυχή.

      Εκτος βεβαίως αν διμαορφωνεις την αποψή σου απο τα παπανδρεικα μήντια και δεν εχεις αναγκη να ακους αντιθετη αποψη

    • Κρίμα avatar
      Κρίμα @ traveler 03/06/2010 13:15:23

      «...αλλα εγω φιλε δεν θα μπω εδω να γραψω τα καλα που εχει κανει αλλα
      για παντα θα τον κραζω για τα ασχημα που εχει ηδη προλαβει να κανει...»

      Δηλαδή φίλε μου έχει κάνει και καλά ο Καραμανλής.

      Μπορείς μήπως να μου θυμίσεις κανένα καλό για τον Παπανδρέου;
      Γιατί ξέρεις κυβερνάει πολύ καιρό, και από την πολύ δουλειά που έχει πέσει επί των ημερών του δεν προλαβαίνω να μάθω τίποτε. Για να τον συγχαρώ δηλαδή, μη φανταστείς τίποτε άλλο.

      • Factorx avatar
        Factorx @ Κρίμα 03/06/2010 19:20:24

        Ο Καραμανλής βεβαίως και έκανε ενα καλό: εφυγε

        Για τον ΓΑΠ περιμένων

      • Κρίμα avatar
        Κρίμα @ Κρίμα 03/06/2010 23:04:26

        ΩΡΕ, Factorx,
        Τον αδικείς τον λεβέντη, τον μερακλή, τον Καραμανλή.

        Μόνο μην πεις στον Παπανδρέου, ωρέ, άκαρδε Factorx,
        ότι έφυγε ο Καραμανλής και αρχίσει να πίνει.
        Ωρέ, θα πάθει καμιά μελαγχολία το παιδί, σου λέω.
        Δεν έχει καταλάβει τίποτα, σου λέω!!!
        Δεν τον είδες, πως χοροπηδούσε, μπρος στα πράσινα τα «βλαστάρια» μας,
        τους βολεμένους του Πασόκ ντε, και
        φώναζε ότι ήθελε, να βγει να μιλήσει ο Καραμανλής;
        «Μου τον κρύβετε», φώναξε θυμωμένος, και μόνο που δεν έβαλε τα κλάματα.
        Τόδες, δεν τόδες; Του λείπει πολύ, του παιδιού.
        Ούτε, ωρέ, όλη η Τουρκιά νάρθει στο Ελλάδα, δεν μπορεί να τον παρηγορήσει, σου λέω. Να το λυπάσαι είναι το πράσινο το «βλαστάρι» μας.
        Μαραζώνει κάθε μέρα και περισσότερο.
        Τι το ποτίζουμε, τι το ταϊζουμε τίποτα.
        Τόσους φίλους στα ξένα, τόσα ταξίδια σε εξωτικές χώρες, τόσοι χοροί εκεί στη ζούγκλα της Αφρικής, όλους τους έμαθε, και τίποτα.
        Δεν μπορεί να παρηγορηθεί με τίποτα, σου λέω.

        Μη του μεγαλώνεις το μαρτύριο, ωρέ Factorx,
        διότι εμείς θα πληρώσουμε τον λογαριασμό, για τις θεραπείες του.
        Και σαν γίνει καλά και εντωμεταξύ έχουμε όλοι μάθει να μιλάμε τουρκικά,
        - σαν τον παλιό «καλό» καιρό ωρέ αδελφέ, θυμάσαι τι «αγαπημένοι» είμασταν με τ΄ «αρνιά», τους Τούρκους ντε; -
        θα του φτιάξουμε την πράσινη γυάλα που ονειρεύεται, ωρέ, και σαν μπει μέσα να βλαστήσει το «βλαστάρι» μας, θα τον εκτοξεύσουμε στον πράσινο πλανήτη ΓΑΠΑΡΗ, να πάει από κει που μας ήρθε, θυμάσαι;
        Μόνο έτσι θα φύγει, αλλιώς δεν φεύγει με τίποτα.

        Και γράφε εσύ τώρα και ρώτα γιατί δεν μιλάει ο Καραμανλής.
        Που να μιλήσει; Τι, να το πεθάνει το παιδί μας, αμά θες;

        Το παιδί είναι σαν τον @Εάν αθώο, παραπάνω, ντε, άλλα του λες, άλλα καταλαβαίνει!!!.

        Και μη του πεις, - δεν μας λυπάσαι, ωρέ Factorx, τους αμαρτωλούς δεν έχουμε πληρώσει αρκετά; όχι μόνο χρήματα και άλλα πιο σπουδαία -,
        ότι, ο Καραμανλής κατέστρεψε την δεξιά.
        Αυτό άστο καλύτερα, θα νομίσει ότι έγινε και πράσινος αυτοκράτορας και θα φορέσει και το στέμμα από πράσινα βλήτα, και τότε είναι που δεν πρόκειται να γλυτώσουμε με τίποτα, γιατί θα αφήσει και πράσινο διάδοχο!!!
        Τέτοιο κακό, ούτε στον χειρότερο εχθρό μου, ωρέ αδέλφια!!!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ traveler 03/06/2010 17:18:44

      Χαλάρωσε και πριν υιοθετήσεις την άποψη που σου σερβίρουν τα ξελιγωμένα Μέσα, σκέψου ότι ο Καραμανλής είχε δύο επιλογές: να πάει σε εκλογές αναγκαστικά το Μάρτιο 2010, λόγω Παπούλια και έχοντας πάρει πιο πριν επώδυνα μέτρα που ήταν απαραίτητα, ή να πάει σε εκλογές τότε που πήγε, πριν πάρει επώδυνα μέτρα. Αποφάσισε το πρώτο, με τη λογική ότι θα έχει γλιτώσει κάποια φθορά και ότι είχε περισσότερες πιθανότητες να κερδίσει. Δηλαδή στη μία είχε 0% και στην άλλη 1%, έτσι το σκεφτόταν. Προσωπικά πιστεύω ότι θα είχε πάει καλύτερα το Μάρτιο, αν τον έριχνε ο Παπανδρέου, αλλά αυτό είναι διαφορά εκτίμησης. Και στο κάτω κάτω, εγώ δεν είχε όλα τα δεδομένα υπόψη μου, ενώ ο ΚΚ τα είχε. Από κει και πέρα, ο ΚΟΣΜΟΣ δεν τον ψήφισε, δεν έφυγε απλώς σαν το Σημιτάκο.

      Μπες και λίγο στη θέση του άλλου, λάβε όλα τα δεδομένα της συγκεκριμένης συγκυρίας της απόφασης υπόψη σου και μην δέχεσαι για άποψη μόνον αυτή που προκύπτει από τα φαινόμενα - και ούτε καν από αυτά, από τα φαινόμενα που δείχνουν τα ΜΜΕ.

      • nancy avatar
        nancy @ Επώνυμος 03/06/2010 17:23:55

        Στον ΓΑΠ αναφέρεται Επώνυμε..

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 03/06/2010 17:31:31

        Στον traveler απευθυνόμουν, όχι στον Κρίμα.

  83. Believer avatar
    Believer 03/06/2010 14:23:51

    Συγνώμη άλλά δέν έχετε καταλάβει τί γίνεται. Πρώτα άπ' όλα οί περισσότεροι πού μιλάμε γιά ΚΚ δέν είμαστε κάν νεοδημοκράτες, έγώ αύτό καταλαβαίνω. Ο ΚΚ τυγχάνει μιάς εύρύτερης άποδοχής λόγω τής προσωπικής τιμιότητας πού πολλοί θεωρούμε δεδομένη. Αύτό τό γεγονός από μόνο του τόν κάνει παρόντα στήν πολιτική σκηνή, είναι αύτός πού άν το θελήσει, άν έχει τή δύναμη να τό κάνει, μπορεί να καταργήσει τό ύπάρχων πολιτικό σύστημα. Κι άν δέν μιλάει είναι γιατί δέν έχει χωνέψει ότι πρέπει να κινηθεί κατά τού ύπάρχοντος πολιτικού συστήματος, ή τό έχει χωνέψει καί περιμένει τήν κατάλληλη στιγμή. Ξεχάστε ότι μέχρι τώρα ξέρατε τά πράγματα άλλάζουν δραματικά είτε με ΚΚ είτε από μόνα τους, ή κοινοβουλευτική περίοδος τής μεταπολίτευσης καταργείται από μάς το λαό τώρα, φέτος θα γίνουν αύτά. Γνωρίζοντας όλα αύτά ό ΚΚ προσπαθεί να δεί πού μπορεί να παίξει τό ρόλο πού χρειάζεται γιά να μήν αίματοκυλίσουν τή χώρα οί προδότες καί ή νέα τάξη πραγμάτων. Αφού δέν κατεβαίνουμε 100.000 Έλληνες είρηνικά να πολιορκήσουμε τή Βουλή ζητώντας τήν παραίτησή τους, παραμένοντας έκεί μέχρι να τό πετύχουμε, θα έχουμε έξελίξεις πού θα στάζουν αίμα. Επιτρέψτε μου λοιπόν να πιστεύω ότι ο ΚΚ αύτό τό φοβάται καί τόν άπασχολεί πώς θα βοηθήσει τό λαό. Αύτό βγαίνει από τίς πράξεις τού ΚΚ μέχρι σήμερα καί από τήν άφωνία του.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Believer 03/06/2010 14:31:05

      Στο σκέτς με το "αίμα", να προσέχετε την κέτσαπ, περιέχει έλαιον, λερώνει και άντε να βρείς καθαριστικό λεκέδων.

  84. scarab avatar
    scarab 03/06/2010 15:10:46

    @Believer
    Συμφωνώ απόλυτα.... ειδικά στο ¨δεν είμαστε καν νεοδημοκράτες¨.
    Μπορεί να μην είμαστε οι περισσότεροι αλλά σίγουρα υπάρχουμε.
    Τις περισσότερες φορές από εμάς θα διαβάσεις τα καλύτερα και πιο αντικειμενικά σχόλια.

  85. Κρίμα avatar
    Κρίμα 03/06/2010 15:12:55

    Τέτοιο «ταλέντο» πια αυτή η Τσαούσα!!!

    Κρίμα να ασχολείται με τα ψυγεία του Καραμανλή.

    ΩΡΕ χάχά (ή χάχα), δεν την στέλνεις καλύτερα, να πάει να κάνει παρέα
    με τα τακίμια της, τα εισαγώμενα εξ Αμερικής και εκ Τουρκίας, τα «φρούτα» ντεεεε, που δεν χαλάν ποτέ, και που τα εισάγει ο «πράσινος κυνηγός ταλέντων»;

    Για να δούμε, δηλαδή, το «ξεχωριστό» αυτό «ταλέντο», μαζί με τα υπόλοιπα που τρώμε τόσα χρόνια, όταν θα τους πάρουμε στο κυνηγητό με τα ελληνικά γιαούρτια, και θα φωνάζουμε ΑΕΡΑΑΑΑ, ποιος θα τους σώσει;
    Οι μεταλλαγμένες λεμονόκουπες εξ Αμερικής, ή οι ώριμες ντομάτες εκ Τουρκίας;
    ΠΟΤΕ θα γίνει αυτό; Τώρα ντε, που τα γιαούρτια είναι ακόμα νωπά.

    Όχι τίποτε άλλο, για να ανακαλύψουμε δηλαδή, πως θα συρθούν και σε ποια τρύπα θα κρυφτούν, κάτι πράσινα φίδια, που τα βάλαμε ξανά στον κόρφο μας.
    Κάτι αδέλφια μας, παρασύρθηκαν από τα «ντόπια φρούτα», τα ΜΜΕ, ντεεεε, και τα κάναν πάλι φίλους. Ξέρεις τώρα εσύ.

    Ε, ωρέ, και μη ξεχάσεις, υπάρχουν και κάτι σαπισμένα μπούτια από κρέας, στο πράσινο ψυγείο της αποσύνθεσης, στο TV, ντεεεε.
    25 χρόνων σχεδόν και αναδύουν φοβερή βρώμα και δυσωδία.
    Πες στο «ταλέντο» που διαφημίζεις, να τα μαζέψει κι αυτά,
    γιατί δεν έχει μείνει και …σάλιο για να φτύσουμε. Ξέρεις τώρα εσύ…

    • Ενας αθώος avatar
      Ενας αθώος @ Κρίμα 03/06/2010 19:57:25

      Γαβ, γάβ γαβ.

  86. miaxara avatar
    miaxara 03/06/2010 15:35:15

    Φίλε Believer σε ποιό πλανήτη ζεις? Λες: "Ο ΚΚ τυγχάνει μιάς εύρύτερης άποδοχής λόγω τής προσωπικής τιμιότητας πού πολλοί θεωρούμε δεδομένη". Θα πέσει φωτιά να μας κάψει. Μιλάτε εδώ για 2 άχρηστους που άμα πηγαίνανε με τα βιογραφικά τους σε οποιαδήποτε επιχείρηση να δουλέψουν και έβλεπαν ότι αυτά είναι λευκά, θα τους πετάγανε έξω με τις κλωτσιές. Και εσείς τους ψηφίζετε. Και μετά κάθεστε και αναλώνεστε στην συζήτηση ποιός φταίει λιγότερο. Περαστικά σας!

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ miaxara 03/06/2010 15:39:00

      Δηλαδή το ίδιο είναι ΓΑΠ και ΚΚ;

      Πάσει Θεού έχεις βαλθεί να μας τρελλάνεις..

  87. magistros avatar
    magistros 03/06/2010 16:18:38

    Ο ΕΠΩΝΥΜΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΛΗΓΜΕΝΑ,ΔΕΝ ΕΞΗΓΕΙΤΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ Η ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΑ ΣΥΓΓΡΑΦΗΣ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ ΑΥΤΟΥ ΣΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΣΥΓΚΥΡΙΑ ΠΟΥ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ ΣΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΠΙΟ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΑ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΚΚ.
    ΟΙ ΥΠΟΥΡΓΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΗΣ ΚΑΙ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΕΞΑΡΓΥΡΩΝΟΥΝ ΗΔΗ ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ 3/6/10 ΣΤΗ ΛΕΣΧΗ BILDEBERG ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΓΙΑ ΤΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΣΤΗ ΝΕΑ ΤΑΞΗ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΜΑΣ.100 ΔΙΣ ΕΥΡΩ ΑΝΟΙΓΜΑ ΣΕ ΠΕΝΤΕ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ ΡΕ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙΑ...Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΕΙ...ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ Η ΕΞΕΓΕΡΣΗ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ!!!!

    • nancy avatar
      nancy @ magistros 03/06/2010 16:31:31

      Υπάρχει και λίστα των ονομάτων???

      • Κρης avatar
        Κρης @ nancy 03/06/2010 16:34:09

        GRC Alogoskoufis, George Member of Parliament

        GRC Arapoglou, Takis Chairman and CEO, National Bank of Greece

        GRC Bakoyannis, Dora Minister of Foreign Affairs

        GRC David, George A. Chairman, Coca-Cola Hellenic Bottling Co. (H.B.C.) S.A.

        GRC Diamantopoulou, Anna Member of Parliament

        GRC Kyriacopoulos, Ulysses Chairman and Board member of subsidiary companies of the S&B Group

        GRC Papahelas, Alexis Journalist, Kathimerini

        GRC Papalexopoulos, Dimitris Managing Director, Titan Cement Co. S.A.

        GRC Papathanasiou, Yannis Minister of Economy and Finance

        GRC Stournaras, Yannis Research Director, Foundation for Economic and Industrial Research (IOBE)

        GRC Tsoukalis, Loukas President of the Hellenic Foundation for European and Foreign Policy (ELlAMEP)


        http://helleniclegion.blogspot.com/2010/06/bilderberg-2010.html

  88. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 03/06/2010 16:21:42

    Αγαπητέ Επώνυμε.
    Προσπαθώ καιρό τώρα να καταλάβω τι είναι αυτό που οδηγεί σοβαρούς ανθρώπους όπως εσύ, με συγκροτημένο λόγο, και καθόλου φανατισμό, να γράφουν τόσο συναισθηματικά για έναν πολιτικό.
    Μπορεί και να πω βλακείες, αλλά θα τις πω.
    Αυτό που θα έπρεπε οι πολίτες να περιμένουν από τους πολιτικούς, όταν τους στέλνουν στα αξιώματα, δεν πρέπει να είναι τίποτα λιγότερο από το να κάνουν το καθήκον τους.
    Τι απίστευτα ισοζύγια πολιτικών πράξεων είναι αυτά που διαβάζω;
    Πως μπορείτε ακόμη, να βάζετε στα ζύγια, από την μία αυτά που είναι υποχρεωμένος να κάνει ένας Πρωθυπουργός ή ο οποιοσδήποτε πολιτικός, για να ισσοροπήσετε την ζυγαριά με αυτά, που αν και υποχρεωμένος, δεν έκανε;
    Γιατί δικαιολογείται με αυτά που έκανε, αυτά που δεν έκανε;
    Κανένας δεν τον απεκάλεσε ούτε απατεώνα, ούτε προδότη.
    Αντίθετα, στους περισσότερους είναι συμπαθής.
    Γιατί όμως πρέπει να τον δικαιολογήσω, πολιτικά, για όλα αυτά που ανέχτηκε και που ξεσπούσανε στην πλάτη μας;
    Επί 5,5 χρόνια Πρωθυπουργός, και άλλα τόσα ως αρχηγός της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης, και είδε, και άκουσε, και γνώριζε.
    Τι σημαίνει τον πολέμησαν τα συμφέροντα και άλλες δημοκρατικές δυνάμεις;
    Για αυτό τον λόγο τον έστειλε ο λαός εκεί ψηλά.
    Γιατί απέπνεε μία τιμιότητα και μία ντομπροσύνη.
    Για να πολεμήσει, αυτός που τους ξέρει, διότι οι πολίτες είχαν «άλλες» ασχολίες.
    Γιατί πρέπει να πανηγυρίζω για τα καλά κα σωστά που έκανε;
    Ο όρκος του ήταν όλα αυτά.
    Γιατί πρέπει μία ζωή να δίνουμε ελαφρυντικά σε αυτούς που, έστω, αναγκάζονται να συμβιβάζονται;
    Ως πότε θα δεχόμαστε αυτό το αυτοκαταστροφικό μας κουσούρι;
    Ένα έγκλημα έκανε ο κ. Καραμανλής, και εγώ τουλάχιστον, δεν πρόκειται να του το συγχωρήσω ποτέ.
    Έβλεπε ποιος θα τον διαδεχθεί, και του έστρωσε το χαλί.
    Διότι εάν μου πεις ότι δεν γνώριζε τον βίο και τα πιστεύω του Παπανδρέου, αλλά και τον κύκλο του, τότε θα σου πω ότι είναι πραγματικά κρίμα να είμαστε τόσο αφελείς.
    Αλλά ακόμα και εάν στην περίπτωση που άργησε να το καταλάβει, ας μην έσπευδε να συγχωρήσει και τον έτερο καταστροφέα της οκταετίας 1996-2004.
    Μην περιμένεις άδικα λοιπόν Επώνυμε, γιατί θα σε στήσει στο ραντεβού.
    Αλλά ακόμα και εάν έρθει αργοπορημένος, δεν θα σου πει αυτά που πρέπει να πει, αλλά αυτά που θέλεις να ακούσεις.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ο νοών...νοείτω 03/06/2010 17:10:41

      Δεν ξέρω αν σε ικανοποιεί ως απάντηση στο ερώτημά σου, γιατί έβαλα και συναίσθημα, το ότι απευθυνόμουν βασικά στον ίδιο τον Καραμανλή. Όχι μόνον από την άποψη της τεχνικής της συγγραφής του κειμένου, αλλά και πραγματικά. Με την έννοια ότι το κείμενο το έγραψα για να το διαβάσει - ελπίζω - και αυτός ο ίδιος. Ήθελα μια κανονική επικοινωνία και όχι μόνον ξερή παράθεση επιχειρημάτων.

      Από κει και πέρα, δεν είπε κανείς ότι δικαιολογείται από αυτά που έκανε για αυτά που δεν έκανε. Το μόνο που δικαιολογούν αυτά που έκανε, ήταν η απόφασή μας να τον ψηφίσουμε το 2009, όσοι τον ψηφίσαμε. Δικαιολογούν την προτίμησή μας έναντι του ΓΑΠ και έναντι του συνόλου του κόμματός του - με τη μεταγενέστερη, στην ουσία, εξαίρεση Σαμαρά, που δεν μπορεί να πει κανείς ότι ήταν οργανικά ενταγμένος σε εκείνη τη ΝΔ, την προ του Οκτωβρίου 2009.

      Δηλαδή, για εμένα, να σου το πω απλά, το ισοζύγιο είναι θετικό. Αυτό δεν αναιρεί αυτά που δεν έκανε. Ισοζύγιο είπαμε. Συν και πλην. Για να κάνει αυτό που περίμενες εσύ και περίμενε πολύς κόσμος, ήθελε ηράκλειες ικανότητες, που δεν τις είχε, προφανώς.

      Νομίζω όμως ότι εκεί είναι τελικά και η διαφορά μας. Εγώ το 2004 από τον Καραμανλή δεν περίμενα τίποτα. Εσύ ίσως να περίμενες πολλά. Γι' αυτό κι εγώ κατέληξα να είμαι ευχαριστημένος για τα λίγα που είδα, ενώ εσύ και πολλοί άλλοι δυσαρεστημένοι για τα πολλά που δεν είδατε.

      • ο νοών...νοείτω avatar
        ο νοών...νοείτω @ Επώνυμος 03/06/2010 17:54:42

        Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
        Με κάλυψες όσον αφορά το συναισθηματικό κομμάτι του κειμένου.

        Δεν με καλύπτει όμως η απάντησή σου στο ότι ενώ δέχεσαι, και διόρθωσέ με εάν κάνω λάθος, ότι ενώ ήξερε τι θα αντιμετωπίσει, και ήξερε ότι δεν είχε τις δυνάμεις, παρόλα αυτά δεν δίστασε να πει μεγάλες κουβέντες, περί σεμνά και ταπεινά, περί νταβατζήδων, περί αρχιερέων και δεν συμμαζεύεται, και να τα κάνει όλα αυτά γαργάρα και να καλύψει ουσιαστικά αυτά και αυτούς που ο ίδιος απεχθανότανε.

        Επίσης δεν με καλύπτει η απάντηση για το ισοζύγιο, διότι απλά εγώ το βλέπω από διαφορετική σκοπιά.
        Όταν κάνω απολογισμό σε μία οποιαδήποτε κατάσταση, τότε ναι, μετράω τα συν και τα πλην, και τις προθέσεις, και τους αστάθμητους παράγοντες.
        Όταν όμως κάνω απολογισμό σε μία διακυβέρνηση, είμαι υποχρεωμένος να είμαι πολύ πιο αυστηρός
        Διότι οι κυβερνήσεις αλλάζουνε, αλλά τα πεπραγμένα τους μένουνε σημάδια αναλοίωτα.

        Τέλος να σε ενημερώσω ότι ούτε εγώ περίμενα κάτι σπουδαίο, για αυτό και δεν τον ψήφισα ποτέ, γιατί έχω σταματήσει προ πολλού να αρκούμαι στα λίγα όσον αφορά την χώρα μου, γνωρίζοντας ότι ούτε και τα απραίτητα θα τα δω σε αυτήν την ζωή.
        Δεν ξέρω ποιος από τους δυο μας αισθάνεται καλύτερα με τις επιλογές του, αλλά σε κάθε περίπτωση καλό είναι να μιλάμε.

  89. nancy avatar
    nancy 03/06/2010 16:52:36

    Σ ευχαριστώ Κρίς. Βέβαια, με κάθε επιφύλαξη..

  90. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 03/06/2010 16:58:03

    Το ξέρω ότι είναι χιλιοειπωμένο, αλλά δεν μπορώ να το αποφύγω:" Η πολιτική είναι η τέχνη του εφικτού" ή "η πολιτική είναι επιλογή μεταξύ δυσαρέστων λύσεων" Οταν λοιπόν κρίνουμε πολιτικούς (και όχι μόνο) πρέπει να τους κρίνουμε "τοποθετώντας" τους μέσα στις συγκεκριμένες περιστάσεις. Με τις συγκεκριμένες δυσκολίες, που το ξεπέρασμα τους δεν είναι πάντα θέμα πολιτικής βούλησης ή ικανοτήτων.
    Επειδή και στο blog μου και εδώ έχω γράψει κατ΄ επανάληψη περί Καραμανλή να πω μόνο ότι η διαδοχή του από τον Λ.Υ. Παπανδρέου ήταν θέμα χρόνου και χαλί δεν του έστρωσε. (Θα μπορούσες ίσως να το πεις αν έπαιρνε τα μέτρα την άνοιξη όταν - κατά τη γνώμη μου- είδε ότι ήταν απαραίτητα).

    • firiki2010.wordpress.com avatar
      firiki2010.wordpress.com @ firiki2010.wordpress.com 03/06/2010 16:59:46

      Απευθύνομαι κυρίως στον "ο νοών νοείτω"

      • ο νοών...νοείτω avatar
        ο νοών...νοείτω @ firiki2010.wordpress.com 03/06/2010 19:33:29

        Και η τέχνη του ανέφικτου θα έλεγα.
        Οι ικανότητες όμως και η πολιτική βούληση, είναι αυτές που ξεχωρίζουν τους μεν από τους δε.

  91. Fotini avatar
    Fotini 03/06/2010 18:26:59

    Μακάριοι οἱ πτωχοί τῶ πνεύματι! Χαῖρε ὕψος ἐξυπνάδας! Ἔχει πολλά παιδιά σάν καί σένα σαΐνια ἡ ἄλλη πλευρά;

  92. Fotini avatar
    Fotini 03/06/2010 19:33:06

    @ effie B,

    Αὐτή ἡ ἄδικη κριτική σου κατά ΚΚ ἔχει ἀρχίσει ά γίνεται πολύ ἐκνευριστική ὡς ὕποπτη. . .

    • effie B. avatar
      effie B. @ Fotini 04/06/2010 08:00:30

      My dearest Fotini,

      οπως θα καταλαβες ανηκω σε κεινη τη σκοτεινη φαρα που πολεμησε αγρια και παρασκηνιακα με μεθοδους Σταζι, τον μεγιστο ΚΚ, και δεν του επετρεψε να εκπληρωσει τα μεγαλοφυη και εμπνευσμενα πολιτικα του σχεδια!!!!!!!!!

  93. Νίκος avatar
    Νίκος 03/06/2010 20:18:53

    Αποψη μου: Πρεπει, τουλαχιστον προσωρινα, να μην ασχολουμαστε με τον ΚΚ τον β' και να επικεντρωθουμε στο "εργο" του ΓΚΑΠ και του θιασου του. Ερχονται δυσκολες μερες που θα γινουν δυσκολοτερες. Η προδοσια, δλδ η υπογραφη με υποθηκη την εθνικη περιουσια και τα εθνικα ζητηματα (εις βαρος μας μαλλον) ειναι προδοσια ιση με αυτη των ηλιθιων, αν οχι μεγαλυτερη. Σε συνδιασμο δε με την παντελη απουσια αναπτυξιακης προοπτικης και την αποπειρα των νεοταξικων γιουσουφακιων στην παιδεια, θα θεσει τις βασεις για πληρη εξανδραποδισμο των επομενων γενιων.

  94. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 03/06/2010 20:57:39

    @ effie B,

    ὡς-- ἕως.Γιά νά μήν μέ μαλώσεις πάλι γιά τά π(φ)τωχά Ἑλληνικά μου.

    1. Νά ὑποθέσω ὅτι ψήφισες ΠΟΛΑΝ τό 93;

    2. Νά ὑποθέσω ὅτι στίς ἐπόμενες ἐκλογές ψήφιζες ἄλλο κόμμα ἀφοῦ διαλύθηκε ἡ ΠΟΛΑΝ;

    3. Νά ὑποθέσω ὅτι στήθηκες στήν οὐρά στίς 29/11 γιά νά ψηφίσης Ἀντώνη (αὐτόν πού πῆρε πίσω στήν ΝΔ ὁ "κακός καί ἄχρηστος" κατά τά γραφόμενα σου ΚΚ);

    4. Νά ὑποθέσω ὅτι εἶσαι ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ ΜΠΛΕ;

    5. Ἐγώ πάντως ἔτσι ἤ ἀλλέως ΕΙΜΑΙ ΜΠΛΕ, καί δέν κατηγορῶ τό ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ὅποιος καί΄ναι ὁ νοικοκύρης...γιατί νά κάνω τούς ἐχθούς μας νά χαίροντε;

    • Factorx avatar
      Factorx @ Φωτεινή 03/06/2010 21:27:15

      Φωτεινή, αρχίζεις και το κουράζεις πολύ. Ζες εκατονταδες χιλιομετρα εκτός ελληνικής πραγματικότηατς και το παίζεις ειδημων. Ο καραμανλής κατεστρεψε την δεξιά - τελεία και παύλα

      • mara avatar
        mara @ Factorx 04/06/2010 07:17:32

        κ. Φάκτορα, την δεξιά την κατέστρεψε ο σατανάς της πολιτικής που λέγεται ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ.
        Με ασύληπτα οργανωμένο σχέδιο που μπήκε σε εφαρμογή αμέσως μετά τον θάνατο του Κωνσταντίνου Καραμανλή (όσο ζούσε ο γέρος δεν τολμούσε...)

  95. Believer avatar
    Believer 03/06/2010 21:54:10

    Δέν άπαντώ σε άνοησίες πού γράψανε κάποιοι, όμως ό ΚΚ καλά κάνει καί σκέφτεται έτσι. Εσείς οί νεοδημοκράτες τού δώσατε μιά καθαρή νίκη τό 2004, στίς έπόμενες έκλογές είτε γιατί δέν βολέψατε κόσμο, είτε γιατί δέν έκανε έπανίδρυση τού κράτους πόσους τού δώσατε; 152 τό 2007, με δεμένα τά χέρια. Τί κάνατε έσείς τά όργανωμένα μέλη, τό κόμμα, όλο αύτό τόν καιρό; Τίποτε όπως φαίνεται, καί έφτασε ό ΚΚ να τόν πηγαίνει γα....... ό άλλος ό γύφτος μέχρι θανάτου. Δέν άκουσε κανείς ήλίθιος τήν κραυγή άπόγνωσης πού έβγαλε όταν πήγε ξαφνικά σέ έκλογές....Γιά σκεφθείτε σήμερα άνεγκέφαλοι, ήτανε μιά πραγματική κραυγή άπογνώσεως, όσοι μπορέσαμε να τήν άκούσουμε μάς έπιασε τρόμος, εσείς όμως δέν ξέρω πόση σχέση έχετε με άκούσματα πολιτικής. Αν είχατε δέν θα τόν άφήνατε μόνο με Παυλόπουλους,Μεϊμαράκηδες καί Μητσοτάκηδες τόν κατασπάραξαν οί ''δικοί του''. Εμείς πού ψάχνουμε παντού το καλό βλέπαμε ότι Παυλόπουλος = Παπανδρέου, βλέπαμε ότι Βουλγαράκης , φωνάζαμε όπου μπορούσαμε, καί στόν ίδιο, όμως ύπήρχε σφιχτός κλοιός γύρω του πού τόν έπνιγε. Εχω ζήσει τέτοιες καταστάσεις πού να θέλεις να κάνεις κάτι, να έκφράσεις τα πιστεύω σου καί να σε πνίγουν. Στό άμφιθέατρο μπορείτε να παίζετε στήν πολιτική όχι, άν είσαι σοβαρός. Μήπως θυμάται κανείς τήν έκφραση, τή φάτσα τού Καραμανλή μετά τίς έκλογές τού 2007; κι άκόμα χειρότερα μετά τίς τελευταίες έκλογές; Δέν μπορούσε να σάς κοιτάξει γιατί περίμενε από σάς τούς όπαδούς του να καταλάβετε ότι ένας ώριμος πολίτης μπορεί να νοιώσει, τόν κίνδυνο πού ήρθε με τή μορφή τού έφιάλτη, τού χάρου πού μάς παίρνει τά κεφάλια στεγνά, αύτός πού έγραψε γιά κέτσαπ κτλ, δουλεύει ή ζεί άκόμη με τα λεφτά τού μπαμπά του; Οπως οί Φαρισαίοι δέν δέχτηκαν με τίποτε τόν άληθινό Χριστό γιατί τούς χάλαγε το μαγαζί, ένώ στήν ούσία τούς έσωζε,έτσι καί σείς οί νεοδημοκράτες δέν δεχθήκατε τήν κραυγή άπόγνωσης τού ΚΚ, θα κάνω τώρα όσα δέν έκανα άναγνωρίζω τό λάθος μου, άλλιώς θα πάθετε ότι δέν φαντάζεστε, αύτά είπε ό ΚΚ σε ώτα μή άκουόντων, όπαδών...νομίζοντας ότι μιλάει σέ ώριμους πολίτες. Τέλος πάντων σήμερα άντί να ζητάτε τά ρέστα, να περιμένετε με ύπομονή να άκούσετε καί να φρίξετε...Εχει πεί ό ΚΚ ότι από τίς άρχές τού χρόνου μέχρι καλοκαίρι θά γίνουν τα χειρότερα καί μετά θαρθούνε τά καλύτερα, γιά να το λέει κάτι ξέρει..καί άντί να τού ζητάτε να μιλήσει, να μιλάτε έσείς να προτείνετε λύσεις να μήν μηδενίζετε, να ώριμάσετε τόσο όσο χρειάζεται γιά νά αποτελέσουμε, βάζω καί τόν έαυτό μου το κρίσιμο ποσοστό πού θά κάνει τή διαφορά, πού θα κινήσει σοβαρούς άνθρώπους να άσχοληθούν με τήν πολιτική, δέν θέλω να πώ τίποτε γιά τόν Σαμαρά, οί εύκαιρίες πού ζητούσε τού δόθηκαν όλες άπλόχερα κι άκόμη περιμένουμε, αύτό είναι το ζητούμενο κι όχι πότε θα μιλήσει ό ΚΚ, τόν Σαμαρά θα βοηθήσει όταν θα μιλήσει.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Believer 03/06/2010 22:17:48

      Εχεις παρεξηγησει τα καθηκοντα του μελους ενος κομματος και του προεδρου.Εμεις θα καθορισουμε τη συνθεση του υπουργικου συμβουλιου;
      Ο Καραμανλης τον εβαλε το Παυλοπουλο εκει που ηταν.Και θες και κατι;
      Τον εβαλε εκει για να κανει αυτα που (δεν) εκανε αφου εδιωξε τον Πολυδωρα που ειπε ανοιχτα οτι φωτιες και αναρχικοι ειναι παραρτηματα του ΣΥΡΙΖΑ.
      Αυτο δεν αρεσε στον ΚΚ γιατι του χαλαγε τη μεγαλη ιδεα της συμφιλιωσης με την αριστερα.Αλλο ομως η συμφιλιωση για ιστορικα γεγονοτα και αλλο η ανοχη του χαους και του παρακρατους.
      Η αριστερα και ο Αλαβανος ειδικα ερμηνευσαν τη συμφιλιωση με το δικαιωμα τους να καινε την Αθηνα και να κανουν επιθεσεις σε αστυνομικα τμηματα και ο Καραμανλης το δεχθηκε διωχνοντας το Πολυδωρα και φερνοντας το Παυλοπουλο για να κανει τον τροχονομο.
      Εγω ο νεοδημοκρατης τι μπορω να κανω οταν ο αρχηγος μου με πουλαει στους κομμουνιστες και τους αναρχικους;Να βγω μονος μου στο δρομο για να χτυπηθω με αυτους που καινε μαγαζια;
      Εχω ταχθει κατα της επιχιερησης του ΠΑΣΟΚ να αποδωσει τα οικονομικα προβληματα στον Καραμανλη.Ο Καραμανλης πρεπει να κριθει απο εμας για αλλα : παρεδωσε τη δημοσια ταξη στους αναρχικους και το περιθωριο της αριστερας και προκαλεσε ιδεολογικο χαος.
      Ποια κραυγη απογνωσης;εγω τον ψηφισα με βαρια καρδια και δεν μου ζητησε ποτε τιποτε αλλο.Ζητησε ποτε να κανουμε διαδηλωση κατα των καναλιων που τον εβριζαν-οχι τους εδινε επιδοτησεις.

    • Cubebes avatar
      Cubebes @ Believer 03/06/2010 22:24:09

      Δέν άπαντώ σε άνοησίες πού γράψανε κάποιοι
      Δέν άκουσε κανείς ήλίθιος
      Γιά σκεφθείτε σήμερα άνεγκέφαλοι

      γι αυτό έχασε, γιατί είχε γύρω του κάποιους σαν κι εσένα. Στόκους.

      • Cubebes avatar
        Cubebes @ Cubebes 03/06/2010 22:28:11

        Το σχόλιο για τον Believer και τα υποτιμητικό του σχόλιο για τους υποστηρικτές & ψηφοφόρους ενός κόματος.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Believer 03/06/2010 23:45:23

      Ο δεξιός φίλε μου περίμενε από τον Καραμανλή να αποκαταστήσει τη λειτουργία των θεσμών και να κόψει τον ομφάλιο λώρο μεταξύ κράτους και κρατικοδίαιτων δηλ. των πασόκων. Δεν το έκανε. Αντίθετα κυνήγησε τους δεξιούς λες και του είχανε σκοτώσει τον πατέρα.
      Για να σου το πω διαφορετικά ο δεξιός δε ζήτησε ρουσφέτια. Αποκατάσταση της λειτουργίας των θεσμών ζήτησε για να μπορέσει να δημιουργήσει. Αντί αυτού τους βάραγε στο κεφάλι.
      Ο Δεξιός τους γύρισε την πλάτη και τους ξήλωσε. Δες τι έγινε μετά το Νοέμβρη. Μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα τους έφαγε όλους. Μη νομίζεις ότι ο Σαμαράς την έχει καλά. Αν δεν τα πάει καλά θα φύγει κι αυτός.

      Όσο για τον Γιωργάκη που λες ότι είναι τέρας, ναι είναι μόνο που κάτι τιραμόλες τον στηρίζουν και λένε ότι καλά κάνει για να μη σηκώσουμε ποτέ κεφάλι εμείς οι δεξιοί. Δηλ. οι τιραμόλες είναι τόσο αδίστακτοι που για να μείνουν στην εξουσία δεν τους νοιάζει αν καεί η χώρα. Τότε όμως ποια χώρα θα εξουσιάζουν;
      Τώρα είναι πια αργά για δάκρυα.

    • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
      ποσα απιδια βανει ο σακος @ Believer 04/06/2010 00:03:27

      Believer says:
      03/06/2010 at 23:54

      Δέν άπαντώ σε άνοησίες πού γράψανε κάποιοι, όμως ό ΚΚ καλά κάνει καί σκέφτεται έτσι. Εσείς οί νεοδημοκράτες τού δώσατε μιά καθαρή νίκη τό 2004, στίς έπόμενες έκλογές είτε γιατί δέν βολέψατε κόσμο, είτε γιατί δέν έκανε έπανίδρυση τού κράτους πόσους τού δώσατε; 152 τό 2007, με δεμένα τά χέρια. Τί κάνατε έσείς τά όργανωμένα μέλη, τό κόμμα, όλο αύτό τόν καιρό; Τίποτε όπως φαίνεται, καί έφτασε ό ΚΚ να τόν πηγαίνει γα……. ό άλλος ό γύφτος μέχρι θανάτου. Δέν άκουσε κανείς ήλίθιος τήν κραυγή άπόγνωσης πού έβγαλε όταν πήγε ξαφνικά σέ έκλογές….Γιά σκεφθείτε σήμερα άνεγκέφαλοι, ήτανε μιά πραγματική κραυγή άπογνώσεως, όσοι μπορέσαμε να τήν άκούσουμε μάς έπιασε τρόμος, εσείς όμως δέν ξέρω πόση σχέση έχετε με άκούσματα πολιτικής. Αν είχατε δέν θα τόν άφήνατε μόνο με Παυλόπουλους,Μεϊμαράκηδες καί Μητσοτάκηδες τόν κατασπάραξαν οί ”δικοί του”. Εμείς πού ψάχνουμε παντού το καλό βλέπαμε ότι Παυλόπουλος = Παπανδρέου, βλέπαμε ότι Βουλγαράκης , φωνάζαμε όπου μπορούσαμε, καί στόν ίδιο, όμως ύπήρχε σφιχτός κλοιός γύρω του πού τόν έπνιγε. Εχω ζήσει τέτοιες καταστάσεις πού να θέλεις να κάνεις κάτι, να έκφράσεις τα πιστεύω σου καί να σε πνίγουν. Στό άμφιθέατρο μπορείτε να παίζετε στήν πολιτική όχι, άν είσαι σοβαρός. Μήπως θυμάται κανείς τήν έκφραση, τή φάτσα τού Καραμανλή μετά τίς έκλογές τού 2007; κι άκόμα χειρότερα μετά τίς τελευταίες έκλογές; Δέν μπορούσε να σάς κοιτάξει γιατί περίμενε από σάς τούς όπαδούς του να καταλάβετε ότι ένας ώριμος πολίτης μπορεί να νοιώσει, τόν κίνδυνο πού ήρθε με τή μορφή τού έφιάλτη, τού χάρου πού μάς παίρνει τά κεφάλια στεγνά, αύτός πού έγραψε γιά κέτσαπ κτλ, δουλεύει ή ζεί άκόμη με τα λεφτά τού μπαμπά του;


      Believer έχεις απόλυτο δίκιο.
      Αυτοί ακριβώς οι άνθρωποι που έπρεπε να έχουν μυαλό και να στηρίξουν δεν το έκαναν. Φυσικά δεν τους αρέσει η αλήθεια γιατί πονάει.
      Όταν θα καταντήσουν παραδουλεύτρες των Αλβανών και των Βουλγάρων τότε ίσως βάλλουν μυαλό?
      Έρχεται, δεν ξέρουν πως, και αμφιβάλλουν σφόδρα, αλλά έρχεται σαν τρένο χωρίς φρένα και δεν θα το αποφύγουν αν δεν κάνουν κάτι έστω και την ύστατη στιγμή!

  96. zame avatar
    zame 03/06/2010 22:25:28

    αρε.. Κ.Κ τι εκανες ...
    μας ξενέρωσες με το ξεμπροστιαγμα της διαφθοράς...
    Καλά δεν ήμασταν....
    όλοι δεν βολευόμασταν...
    ποιος ενδιαφέρεται για τα χρέη...
    δεν πάνε να γαμηθούνε...
    μια ζωή την έχουμε...
    και αν δεν γουστάρουμε...
    τι θα καταλάβουμε...

  97. effie B. avatar
    effie B. 04/06/2010 08:15:41

    My dearest Fotini,

    1. Το'93 ζουσα εκτος Ελλαδος. Αν ψηφιαζα, εχεις δικαιο, ΠΟΛΑΝ θα ψηφιζα!!
    2. Και στις επομενες εκλογες (οπως το εννοεις) ελλειπα επισης!!!
    3. Να μην υποθεσεις, στο ΒΕΒΑΙΩΝΩ!! Δεν τον πηρε πισω ο ΚΚ, τον Αντωνη (οπως τον αποκαλεις), τον ζητησε η βαση!!
    4. Μαλλον ξανθια ειμαι (φυσικη και οχι βαμμενη!!)
    5. Θα παραμεινω ξανθια, και στο σπιτι μου τουλαχιστον επιλεγω να μην συμβιωνω με τυπους φαινοτυπου Βουλγαρακη, Ρουσοπουλου, Παυλιδη κλπ., κλπ....

  98. Aster avatar
    Aster 04/06/2010 09:21:17

    Διάβασα τις απόψεις σας μερικοί έχετε πραγματικά ξεφύγει, και εγώ είμαι Νεοδημοκράτης ο Καραμανλής κατέστρεψε την παράταξη και το κόμμα μας αυτή είναι όλη η ουσία. Την Ελλάδα άφησε τον Παπανδρέου εσκεμμένα να την αποτελειώσει.
    Πιστεύω στον Σαμαρά είναι έντιμος, καλοπροαίρετος πολιτικός αλλά θα προτιμούσα τουλάχιστον να μήν έχει αυτό το παρελθόν η πράξη του το 1993 είναι καταλυτική για την ενότητα του κόμματος. Είναι παράνοια να μας κόβουν σύριζα μισθούς, συντάξεις να ανεβάζουν όλες τις τιμές στα ύψη ο κόσμος να ζεί στιγμές κατοχής και η ΝΔ να μή μπορεί να πάρει κεφάλι, να βρίσκεται πάντα 5 - 10 μονάδες πίσω. Αυτό δέν οφείλεται στην ανικανότητα του Σαμαρά κάθε άλλο αλλά στο οτι έχει διχάσει τους οπαδούς λόγω του ότι πολλοί απο αυτούς κρατάνε ακόμα μνήμες 93. Μπορεί εσείς που γράφετε εδώ μέσα να έχετε όλοι αντίθετη γνώμη αλλά δυστυχώς η πραγματικότητα είναι διαφορετική.
    Δέν θέλατε Ντόρα ρέ διάολε τόσοι υπήρχαν τον Σαμαρά πού τον βρήκατε? Επαναλαμβάνω να μήν παρεξηγηθώ το κακό δέν βρίσκεται στην ικανότητα ή την εντιμότητα προσωπικά του Σαμαρά παρά μόνο στις μνήμες του απο την πράξη του το 93, άν δέν υπήρχε αυτό το καρκίνωμα στην μέση η ΝΔ θα ήταν σήμερα με τον Σαμαρά στο 45%.
    Για τον Καραμανλή το μόνο που έχω να πώ είναι οτι δέν υπήρξε ποτέ πρωθυπουργός που να έχει τόσα χρόνια τέτοια υποστήριξη απο το σύνολο σχεδόν του Ελληνικού λαού. Άν είχε ελάχιστη έστω επίγνωση της πραγματικότητας θα έβγαινε πρωθυπουργός πανηγυρικά για 50 χρόνια δυστυχώς μόνος του έβγαλε τα μάτια του με τα ίδια του τα χέρια και μας έριξε όλους στον γκρεμό. Δέν καταλαβαίνω αυτά που λένε για κακούς συνεργάτες που τον παρέσυραν, άν αυτό ήταν η αιτία ας τους διέγραφε όπως διέγραψε χωρίς κανέναν λόγο τον άμοιρο Πολύζο πάνω απο όλα φταίει ο ίδιος.

  99. Believer avatar
    Believer 04/06/2010 14:21:58

    Πρέπει όταν ζητάμε τίς εύθύνες τών άλλων να είμαστε καθαροί έμείς πού το ζητάμε, έτσι κάνουν οί έντιμοι άνθρωποι πού θέλουν να είναι ήσυχοι με τή συνείδησή τους. Ρωτάω λοιπόν αύτό πού σκοπίμως ξεχνάτε έδώ μέσα, πόσοι νεοδημοκράτες πήγαν γιά μπάνιο άντί να πάνε στίς έκλογές να ψηφίσουν; Ενα έκατομμύριο, είναι δυνατόν όταν έχει συμβεί αύτό το τερατώδες σκάνδαλο έπιπολαιότητας, άγνοιας καί άνωριμότητας δεξιών ψηφοφόρων, να ζητάμε τά ρέστα από τόν ΚΚ; Μήπως οι δεξιοί ψηφοφόροι έγιναν οί ίδιοι νεκροθάφτες τού κόμματος έπιλέγοντας μπάνια; Μήπως ξεχάσατε ότι το πασοκ πήρε τίς έκλογές με τό ίδιο σύνολο ψήφων πού τίς έχασε το 2004, δηλαδή 3 έκατομμύρια; Μόνο ό έκλογικός νόμος άλλαξε, ποιό κάθαρμα τόν άλλαξε; Αφού δέν πήγατε να ψηφίσετε τί είναι αύτά τά παλαβά πού λέτε; Καί νομίζατε ότι κάνετε κάτι καλό κι όλας όταν θάψατε τόν ΚΚ με τήν άποχή σας. Δέν είχατε δεί όμως το παλούκι πού θα σάς έμπαινε με τήν άποχή καί τώρα το φορτώνετε στόν ΚΚ. Οχι δέν έφερε ό ΚΚ τόν άβάφτιστο τόν Πινόκιο τής πολιτικής, τόν γεννημένο προδότη τόν φέρατε έσείς...Μήπως νομίζει κανείς ότι ό ΚΚ δέν είχε στοιχεία τής άποχής κι από πού προέρχεται; Αλλοστε βούϊξε ό τόπος από τήν άποχή τών νεοδημοκρατών κι έδώ μέσα είχε ''έκφραστεί'' διαβάζω τό ίστολόγιο πολύ καιρό.Ούτε το πασοκ τολμούσε να φανταστεί τέτοια διαφορά, από πουθενά δέν προέκυπτε. Τούς έκπλήξατε εύχάριστα όλοι σας, με το φοβερό κατόρθωμά σας, κι άν δέν είμασταν κι έμείς πού μάς άποκαλούν άναποφάσιστους, θα ήταν χειρότερα τά πράγματα.Τώρα πρέπει να έπανορθώσετε τήν προδοσία πού κάνατε στό κόμμα σας. Να άντιληφθείτε τί σημαίνει δεξιό κόμμα, ποιές πρέπει να είναι οί άρχές του, ξέρετε ποιές, Πατρίδα Θρησκεία Οίκογένεια τα χαρίσατε σε άλλους αύτά τα ύπερόπλα, φταίει κι ό ΚΚ σ' αύτό, όμως ποτέ δέν είναι άργά καί τώρα μπορείτε να δείτε τήν άξία ένός δεξιού κόμματος, πατριωτικού κόμματος, τα δώσαμε στόν καραγκιοζοφέρη όταν έσείς πελαγοδρομούσατε, τώρα πού μπορούμε έμείς πού δέν είμασταν στό κόμμα, τώρα να μπορέσετε κι έσείς, σάς παρακαλάμε κι όλας, για το καλό τής πατρίδας μας. Αλλά τί ζητάμε, οί νέοι άνθρωποι να άφήσετε τίς άσκήσεις έπί... πληκτρολογίου καί να πάρετε τό κόμμα στά χέρια σας, γιά νά άλλάξετε πραγματικά τά πάντα, άνατρέποντας τό σύστημα, είναι παλιό καί χαλασμένο, είναι διεφθαρμένο, άφήστε τα μερεμέτια, θα καταντήσουμε μεμέτια,δέν πάει άλλο δέν θα μάς καλό Φθινόπωρο...

    • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
      ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ Believer 04/06/2010 14:33:41

      Ξερω δυστυχως πολλους Ν.Δκρατες που φοβοντουσαν το Σεπτεμβρη να μιλησουν υπερ της Ν.Δ σε καφε ταβερνες κλπ.Με αποτελεσμα να αρπαζει το Πασοκ τους αναποφασιστους.Αλλα οποιος φοβαται αυτα παθαινει.

  100. Believer avatar
    Believer 04/06/2010 14:25:10

    Δέν θα μάς βρεί καλό Φθινόπωρο

  101. takis avatar
    takis 02/07/2010 12:34:54

    και τα μυαλα στα καγκελα.γιατι μωρε ασχολειστε ακομη με τον κουρασμενο.αυτος ασχοληθηκε με μας.αφηστε τον στην ησυχια του.εγω ακομη δεν εχω ξεπερασει πως η γυναικα του εγινε γιατρινα αμεσως ενω ολα ταλλα παιδια φευγουν στο εξωτερικο για ειδικοτητα.αυτο ηταν το μοναδικο του εργο στα εξι χρονια.σεμνα και ταπεινα.