#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/11/2010 12:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι να κάνουμε (η υπαρξιακή αντίφαση της ΝΔ και το τέλος της πολιτικής ορθότητας)



Η Νέα Δημοκρατία ζει μια υπαρξιακή αντίφαση.

Από τη μια διακηρύσσει ότι «δικαιώθηκε στις μεγάλες της επιλογές για τον τόπο», εννοώντας κυρίως την ένταξη στην Ε.Ε. Και από την άλλη καλείται τώρα να ηγηθεί της λαϊκής αντίδρασης κατά της οργανωμένης εξαθλίωσης και της υποταγής στο Μνημόνιο, το διεθνές τραπεζικό καρτέλ και την Ε.Ε.

Από τη μια ταυτίστηκε κατεξοχήν, ως κόμμα, με τα μεγάλα οικονομικά συμφέροντα, και από την άλλη καλείται σήμερα να ηγηθεί της αντίστασης των λαϊκών στρωμάτων στην υποταγή και την εξαθλίωσή.

Από τη μια λάνσαρε πρώτη στην Ελλάδα τη «μόδα» των ιδιωτικοποιήσεων, ενώ σήμερα η λαϊκή ψυχή απαιτεί από αυτή να αντισταθεί στο ξεπούλημα του εθνικού πλούτου.

Μπορούν να εντοπιστούν κι άλλες τέτοιες αντιφάσεις μεταξύ της ΝΔ, που ξέραμε, και της ΝΔ που έχει σήμερα ανάγκη ο τόπος. Μεταξύ της ΝΔ που ηττήθηκε τον Οκτώβριο του 2009 και των ελπίδων που ενσάρκωσε και ενσαρκώνει η ΝΔ του Σαμαρά.

Είναι προφανές ότι αν δεν επέλθει πλήρης ρήξη με αυτό που εκπροσώπησε η ΝΔ στο παρελθόν, ο Σαμαράς δεν θα μπορέσει ούτε να πείσει τον κόσμο για την αντιμνημονιακή του ειλικρίνεια, ούτε να νικήσει τους εσωτερικούς και εξωτερικούς εχθρούς της χώρας (τους ίδιους που έφαγαν τον Καραμανλή και θέλουν να φάνε και αυτόν).

Η ρήξη αυτή δεν θα επέλθει μόνον σε επίπεδο ιδεολογίας, ούτε μόνον σε επίπεδο ρητορικής και επικοινωνίας.

Πρέπει, πρώτα από όλα, να επέλθει σε επίπεδο πολιτικής συμπεριφοράς.

Η ρήξη πρέπει κατά βάση, να καλύψει ένα βασικό έλλειμμα της πολιτικής παρουσίας του Σαμαρά μέχρι σήμερα: Το έλλειμμα ισχύος.

Κακά τα ψέματα: Ο λαός πηγαίνει με τον ισχυρό. Ενστικτωδώς. Δεν πηγαίνει με τον καλύτερο. Ο καλύτερος, για να επικρατήσει, πρέπει να είναι, ή τουλάχιστον να φαίνεται, και ισχυρότερος.

Το ΠΑΣΟΚ έχει πίσω του όχι μόνον τη διαπλοκή, αλλά και τον πλήρη έλεγχο του κράτους και της κοινωνίας. Μαζί και την πλήρη στήριξη του ξένου παράγοντα. Έχει πείσει ότι είναι το «βασικό» κόμμα εξουσίας, και η ΝΔ το «αναπληρωματικό». Ότι, περίπου, δεν θα γλιτώσουμε ποτέ από αυτό, ακόμη και εάν καταστρέφει τη χώρα...

Απέναντι στη φαύλη πασοκική ισχύ, ο Σαμαράς μπορεί και πρέπει να αντιτάξει τη βαθύτερη, μεταφυσική σχεδόν πίστη ότι εκπροσωπεί τις δυνάμεις του καλού. Και ότι το καλό, ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΑ, θα νικήσει.

Για να γίνει αυτό, πρέπει πρώτα ο Σαμαράς να εκπροσωπήσει πλήρως και ασυμβίβαστα το καλό. Χωρίς τα πολιτικά βαρίδια που του κληροδοτεί σήμερα η σάπια ΝΔ.

Ό,τι εκπροσωπούσε παλιότερα η ΝΔ, ταυτισμένη με το κράτος-προτεκτοράτο του 1827, πρέπει, απλώς, να εκλείψει! Να εξαφανιστεί, αλλά με πολιτικά σωστό τρόπο, που να πείσει το βασικό πυρήνα των οπαδών της ότι η αλλαγή κινείται προς τη σωστή και αναγκαία κατεύθυνση.

Για να γίνει αυτό, είναι ανάγκη να σταματήσει η ΝΔ να εκπέμπει «μηνύματα» προς το «σύστημα», με απαράδεκτες τοποθετήσεις στελεχών της υπέρ της πολιτικής εξαθλίωσης της χώρας.

Να σταματήσει, επίσης, να προσπαθήσει να πείσει ότι δεν είναι «λαϊκιστικό» κόμμα. Επιτέλους, ποιος θα μιλήσει για λαϊκισμό; Ο γιος του Ανδρέα; Η συμμαθήτρια του Χριστοφοράκου; Ή ο αρχηγός-κωλοτούμπας;

Ένα πράγμα έχει ανάγκη η ΝΔ: να κερδίσει τη λαϊκή ψυχή!

Μπορεί να την αφουγκραστεί και να την κατανοήσει. Ο Αντώνης το έχει αποδείξει ήδη.

Αυτό που απομένει είναι να υπάρξει η βαθιά, η αληθινή πολιτική βούληση, πρώτον, για την εμπέδωση ενός οράματος: Ήθος, ηρωισμός και αυτοθυσία, για την αναγέννηση, από τις στάχτες του κράτους-προτεκτοράτου, ενός αληθινά ανεξάρτητου ελληνικού κράτους. Ανεξάρτητου, τόσο ως προς την εγχώρια οικονομική ολιγαρχία και τον ξένο παράγοντα, όσο και ως προς την εμφανή προσπάθεια αλλοίωσης της πληθυσμιακής σύστασης της χώρας, μέσω της επιβολής άκρατης ανοχής προς την λαθρομετανάστευση.

Είναι πιο εύκολο από ό,τι φαίνεται. Πιστεύουμε ήδη σε έναν τέτοιο στόχο, οπότε όλοι οι Έλληνες θα συνασπιστούμε, αναπόφευκτα, γύρω από το πρόσωπο που θα ηγηθεί της προσπάθειας.

Φτάνει πια, λοιπόν, με τη νεοδημοκρατική υποταγή στην έσωθεν και έξωθεν επιβαλλόμενη πολιτική ορθότητα!

Αν ο Αντώνης επιχειρήσει να ανατρέψει την υποταγή, θα βρει ανέλπιστους συμμάχους στην πορεία: Όλο τον ελληνικό λαό!

Αν δεν τα καταφέρει, τον περιμένει η μοίρα του Καραμανλή...

Πώς όμως να την ανατρέψει, όταν ανέχεται στο κόμμα τους τους ίδιους τύπους, που πάντοτε επεδίωκαν να καταχρώνται τις κρατικές δομές για να ζουν από το δικό μας ιδρώτα;

Ας ξεκινήσει από εκεί, από το έλασσον, δημιουργώντας πρώτα έναν πολιτικό οργανισμό που να παράγει πολιτική σκέψη και τα υπόλοιπα, τα μεγάλα και σημαντικά, θα έρθουν στην πορεία.

Το παν είναι η απόφαση για συνολική ρήξη με το μίζερο ελλαδικό παρελθόν μας...

Επώνυμος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/11/2010 12:06:54

    Πεπλάνηται ὁ πλάνος, ὁ πλανηθεὶς λυτροῦται, σοφίᾳ σῇ Θεέ μου.
    Τρίβολοι καὶ παγίδες, ὁδοὶ τοῦ τρισαθλίου, παράφρονος Ἰούδα.

    ΠΠ

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/11/2010 12:20:15

      !!!!!!!!!!!!!!!!! +++

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/11/2010 12:16:26

    ευτυχως γραφεις Επωνυμα. Σε στηριζω 101%
    Για να εκπροσωπήσει ο Σαμαρας πλήρως και ασυμβίβαστα το καλό ΚΑΙ για να κερδισει τη Λαικη Ψυχη, πρεπει να κανει σημαια την καθαρση-Μεγαλοψυχα και προς ολες τις καταυθυνσεις.
    Τον Τσουκρατο φυλακη και εφοσον λαλησει, να παρει το σφουγγαρι και την Ηλ/κη σκουπα και να κανει ενα γενικο καθαρισμα. Αν τις "μεταρρυθμισεις" του ΓΑΠ δεν τις ονομασει ΓΥΨΟ δεν κανουμε τπτ. Οι καινοτομες ιδεες του Τζεφρυ ειναι ΓΥΨΟΣ και οσον αφορα στο Αιγαιο. Δεν ακουω σχολιασμους.

    Θα βγει η Θοδωρα απο μεθαυριο και θα κανει αντιπολιτευση !! χαχχααα θα οριεται με το ματι να εχει γυρισει για το καλο του Λαου. Ο μπαμπας ακομη επιτιμος σ εμας και ο Κουλης στα τηλεφωνα-τηλεφωνητρια περιβαντολογα.

    Οπως μου ειπε κ ενας Αμερικανος Επιχειρηματιας απο τους ισχυροτερους στον τομεα του
    "TALKING IS CHEAP BECAUSE SUPPLY EXCEEDS DEMAND". (μοτο μου απο τοτε)

    ΠΠ

  3. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 19/11/2010 12:18:12

    Ωραίο το κείμενό σου Επώνυμε. Η επόμενη εκδρομή της ΟΝΝΕΔ Νομικής στην Αράχοβα πότε θα γίνει;
    Γιατί, αν δεν το έχεις καταλάβει, η ΝΔ είναι το δεύτερο, όχι το πρώτο, δηλ. το κείμενό σου...

    • man8os avatar
      man8os @ ΒΙΣ 19/11/2010 12:22:11

      Η ΔΑΠ Μυτιλινης παει Μπανσκο!!
      Προτιμουνε φθηνες λυσεις...

  4. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 19/11/2010 12:20:24

    "Πολιτικός οργανισμός που παράγει πολιτική σκέψη".
    Ο Μεϊμαράκης, που έμαθα από εδώ ότι διορίστηκε στο Ιδρυμα Κ. Καραμανλής, τί είδους σκέψη παράγει;
    (ένας από τους χειρότερους Υπουργούς Εθνικής Αμυνας, να το πούμε και αυτό...).
    Αστα, χάλια είναι όλα...Ο Γιανναράς έχει δίκιο...

    • Billy avatar
      Billy @ ΒΙΣ 19/11/2010 13:31:56

      Αν εχει λεει...

  5. man8os avatar
    man8os 19/11/2010 12:21:15

    Συμφωνω 100%. Ιδιαιτερα στο οτι το ισχυρο οπλο του Σαμαρα ειναι οτι εκπροσωπει το αδιαφθορο, το ηθικο, το αξιο και πρεπει να προσπαθησει να εκπροσωπησει και το φιλολαικο. Αυτα πρεπει να προβαλει (ισως και αλλα που δεν μπορω να σκεφτω τωρα) προς την κοινωνια για να γινει προθυπουργος.

  6. Aris. A avatar
    Aris. A 19/11/2010 12:21:44

    Εξαιρετικό

    Περιγράφει ακριβώς τι πρέπει να κάνει ένα κόμμα αν θέλει να πρωταγωνιστήσει και όχι να ξεκουράζει το Πασόκ για κάποια διαστήματα από την εξουσία.

    Είναι δυνατόν να μετατρέπεται η Αθήνα σε γκέτο με μετανάστατες να ξεβρακώνουν τουρίστες και να μην υπάρχει μια ανακοίνωση του κόμματος που θέλει να κυβερνήσει για να μας προστατέψει.

    Ο Σαμαράς πρέπει να βάλει το ιδεολογικό πλαίσιο και όποιος δεν συμφωνεί ας αποχωρήσει.

    Εξάλου υπάρχουν και άλλα κόμματα να συστεγαστούν όσοι διαφωνούν με μια πραγματικά πατριωτική ΝΔ.

  7. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 19/11/2010 12:26:47

    Oι λογικές ιδιωτικοποιήσεις κρατικών επιχειρήσεων δεν είναι «μόδα» αλλά ανάγκη σε μια χώρα που το μεγαλύτερο μέρος της οικονομίας της ελέγχεται από το κράτος με όλα τα συνεπαγόμενα (διαφθορά, ελλείμματα κλπ.). Αυτό είναι πάγια αρχή μιας κεντροδεξιάς παράταξης όπως η ΝΔ και δεν έχει καμία σχέση με το μνημόνιο. Δεν νομίζω άλλωστε ότι διαφωνεί ο Σαμαράς με αυτό, όπως φαίνεται καθαρά κι από τα άρθρα που έχει γράψει για οικονομικά θέματα. Φιλελεύθερος είναι και δηλώνει όχι κρατικιστής. Μην ξεχνιόμαστε-δεν είμαστε ΚΚΕ ούτε ΣΥΡΙΖΑ για να υιοθετήσουμε ρητορική περί «ξεπουλήματος κρατικής περιουσίας».

    • Μisha avatar
      Μisha @ Kώστας Θ. 19/11/2010 12:34:24

      Είναι ιδιωτικοποιηση το ξεπουλημα μισοτιμής του υπερκερδοφόρου ΟΤΕ στο γερμανικό Δημόσιο; Ή μήπως είναι ΓΕΡΜΑΝΟΠΟΙΗΣΗ;

    • tiramola avatar
      tiramola @ Kώστας Θ. 19/11/2010 12:51:58

      Από πότε έγιναν ανάγκη οι ιδωτικοποιήσεις?
      Είναι μονόδρομος ας πούμε?
      Εγώ ήξερα ότι μέχρι τώρα(θεωρητικά πάντα...)ψήφιζες κάθε 4 χρόνια προκειμένου η δημοκρατικά εκλεγμένη κυβέρνηση να κατανέμει τον παραγώμενο πλούτο διαχειριζόμενη ένα κοινωνικό κράτος για την ανάγκη μιάς στοιχειώδους κοινωνικής συνοχής.
      Όταν ιδιωτικοποιηθούν τα πάντα, η υγεία, η παιδεία, η ασφάλιση κλπ, μπορείς να περιγράψεις την επόμενη μέρα?
      Θα είναι καλύτερες οι συνθήκες διαβίωσης των πολιτών?

      • Kώστας Θ. avatar
        Kώστας Θ. @ tiramola 19/11/2010 13:07:42

        Δεν είπα να ιδιωτικοποιηθούν τα πάντα αλλά εμείς είμαστε στο άλλο άκρο. Οι ιδιωτικοποιήσεις δεν είναι δόγμα-κάνεις αυτές που πιστεύεις ότι είναι ωφέλιμες (για την οικονομία και τον πολίτη) ανά περίπτωση.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ tiramola 19/11/2010 13:08:26

        Ηρεμειστε.Ποτε η ΝΔ δε μιλησε να ιδιωτικοποιηθουν τα παντα.Η δημοσια υγεια και παιδεια δεν αμφισβητηθηκε ουτε επι Μητσοτακη.
        Ουτε η ασφαλιση,απλως πρεπει να υπαρχουν νομοι που να βγαινουν τα νουμερα.Για ΔΕΚΟ,δημοσιο κλπ υπαρχει μια βασικη αρχη : σε οτι ειναι φυσικο μονοπωλιο το κρατος πρεπει να εχει ελεγχο.Οτι ομως δεν ειναι πρεπει να εχει ανταγωνισμο.

      • Minnie avatar
        Minnie @ tiramola 19/11/2010 13:41:47

        "...να κατανέμει τον παραγώμενο πλούτο..."

        Ολη σου η συλλογιστικη καταρρεει απο την στιγμη που ο παραγομενος (με Ομικρον) πλουτος κατεληξε να σημαινει οτι οι Ελληνες πουλαμε καφεδες ο ενας στον αλλον.

  8. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 19/11/2010 12:28:32

    ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΟΣΟ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!...
    ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΣΑΚΟΥΣΤΕΙΣ!!!

  9. Μisha avatar
    Μisha 19/11/2010 12:32:45

    ΠΠ

    Τα είπες όλα , μεγάλε , με το δίστιχο από τον Επιτάφιο Θρήνο.

    Αν ο Σαμαράς δεν τη δει Ερντογάν από την ανάποδη, δλδ να βάλει προμετωπίδα τον πατριωτισμό και την ρωμαίικη παράδοση, αφήνοντας στην πάντα τα ευρωλιγούρικα τερτίπια, δεν υπάρχει περίπτωση να δει άσπρη μέρα.

    Θα τον πηγαίνουνε κ...οφεράντζα, στριμώχνοντας τον ανάμεσα σε Κωλοτούμπες, Ντόρες, Κουβέληδες και Μάνους.

    Παλιά μιλούσε για «Επανάσταση της Συνείδησης».Τωρα ΟΦΕΙΛΕΙ να την κάνει όπως και την ΥΠΕΡΒΑΣΗ κι ας μη τα ονοματίζει ,για να μη συνδεθεί η αρχηγία του με το αποτυχημένο εγχειρημα της Ανοιξης.

    Τι στην ευχή; Εγγονός της Πηνελόπης Δέλτα, κάτι θάχει πάρει από το DNA της.
    Εκτός αν έγινε καθεστωτικός τα χρόνια της «εξοριας» από το μητσοτακαίικο...

  10. Stalinikos Raveniotis avatar
    Stalinikos Raveniotis 19/11/2010 12:33:03

    Ελευθεροτυπία, Παρασκευή 19 Νοεμβρίου 2010

    Συνδιαχείριση. Το νέο τοτέμ. Στο Αιγαίο. Που εκτός απ' τα ψάρια του πρέπει να ανήκει και στους Αμερικανούς. Προϋπόθεση για κάτι τέτοιο οι αντιθέσεις Ελλάδας - Τουρκίας. Προϋπόθεση για αυτές τις αντιθέσεις οι συνεχείς και διευρυνόμενες διεκδικήσεις της Τουρκίας. Προϋπόθεση των τουρκικών διεκδικήσεων η αμερικανική υποστήριξη και οι ΝΑΤΟϊκές στοχεύσεις και προτεραιότητες.

    Με την Ελλάδα επί μακρόν αδρανή στις διπλωματικές της σχέσεις, ανίκανη να επωφεληθεί από τα συμφέροντα φυσικών της συμμάχων, αποξενωμένη απ' αυτούς όλο και πιο πολύ, έχει φθάσει πλέον να ασφυκτιά «έξι μίλια ένθεν των ζωτικών της συμφερόντων» -για να το πούμε κάπως σχηματικά.

    Η Ελλάδα βρίσκεται τώρα σε τέτοια οικονομική αδυναμία (και δομική) που φαίνεται ανίκανη να δηλώνει -πόσο μάλλον να υπερασπίζεται- την κρατική κι εθνική της κυριαρχία (προς πολλούς τρίτους, ΗΠΑ, Τουρκία, Ενωση κι άλλους)...

    Από μηχανής θεός λοιπόν η Συνδιαχείριση. Ενα ακόμα «Μνημόνιο» που θα το ονομάζουμε «Γουάντα»...

    Η Ελλάδα, από το 1974, λειτουργεί με το σύνδρομο της ήττας. Διότι τότε η χώρα ηττήθηκε. Οχι η άρχουσα τάξη, η χώρα. Η άρχουσα τάξη απλώς μέσα απ' αυτήν την ήττα (την οποία αμέσως παραδέχθηκε) βεβαιώθηκε η ίδια για το ορθόν τών έως τότε προσανατολισμών της. Οτι δηλαδή δεν μπορούσε να 'ναι τίποτε περισσότερο από παραπληρωματική των ξένων Δυνάμεων. Οτι το στίγμα της διαμόρφωσής της μέσα από τη συνεργασία της στην Κατοχή με τον Αξονα και τη συνεργασία της στον Εμφύλιο κι ύστερα με τους Αγγλοαμερικανούς, την καταδίκασε να 'ναι αυταρχική στο εσωτερικό (όσον και ληστρική με τον λαό), δουλική και υποτελής ως προς τους ξένους «Συμμάχους» της, ήγουν προστάτες.

    Η αστική τάξη της εποχής του Βενιζέλου έφθασε κακήν κακώς και μεταλλαγμένη στην εποχή του Παπάγου κι έκτοτε, πλην ολίγων Λακεδαιμονίων, βυθίστηκε σε όλο εκείνο το καραγκιοζιλίκι που κατέληξε στην τραγωδία της Κύπρου. Η Ελλάδα, από αστικό αναπτυσσόμενο κράτος έως την εποχή της δικτατορίας του Μεταξά, εξέπεσε πάλι στο επίπεδο μιας αποικίας κι ενός προτεκτοράτου, παρά τον ηρωικό αγώνα του λαού της στην κατοχή, στην ανοικοδόμηση, στην εργασία, στο επιχειρείν, στις τέχνες και τα γράμματα.

    Αλλά, αν ο ελληνικός και ο κυπριακός λαός βίωσαν το Κυπριακό ως τραγωδία, η αστική μας τάξη αποδείχθηκε το φιάσκο αυτής της υπόθεσης. Εκτοτε οι κυβερνήσεις αυτής της τάξης, οι κυβερνήσεις του δικομματισμού, διαχειρίζονται τις εξωτερικές σχέσεις της χώρας με το σύνδρομο της ήττας του 1974.

    Κι ως εκ τούτου εφαρμόζουν από τότε μπροστά σε κάθε πρόβλημα ή πρόκληση την πολιτική του κατευνασμού. Κατευνασμός προς τον εκάστοτε προκαλούντα και προσφυγή στην υψηλή προστασία (που ουδέποτε προστασία αποδείχθηκε) των ΗΠΑ.

    Από το 1974 και μετά, όποτε η Τουρκία προκαλεί, και προκαλεί όλο και πιο πυκνά, η Ελλάδα ακολουθεί πολιτική κατευνασμού -και, ασχέτως λεονταρισμών τύπου «βυθίσατε το Χόρα», εν τέλει καταλήγει σε διευθετήσεις που ομολογούν διαρκώς ένα αλλεπάλληλο mea culpa. Συνοδευόμενο μάλιστα συχνά με περίτρομες «ευχαριστίες» όπως εκείνες του έντρομου κ. Σημίτη προς τους Αμερικανούς μέσα απ' το ίδιο το Ελληνικό Κοινοβούλιο.

    Ετσι όχι μόνον αποκτήσαμε γκρίζες ζώνες στο Αιγαίο αλλά, ακολουθώντας συνεχώς τον «δρόμο προς τα Σούσα», τον δρόμο του κατευνασμού, ο κ. Σημίτης στη Λισσαβώνα άνοιξε την Κερκόπορτα ακόμα και στην ίδια τη Συνθήκη της Λωζάννης.

    Είναι πασίγνωστο ότι ο κατευνασμός οδηγεί ή στην ήττα χωρίς πόλεμο ή στον πόλεμο. Είναι επίσης πασίγνωστο ότι η Ελλάδα συνεχώς λόγω αυτής της πολιτικής περισφίγγεται. Οχι μόνον γκρίζες ζώνες, αλλά απειλές πολέμου εν σχέσει με τα χωρικά μας ύδατα, παραβιάσεις και παραβάσεις, αμφισβήτηση συνόρων, όλα είναι στην ημερήσια διάταξη. Η Τουρκία

    κάνει το ένα βήμα μετά το άλλο. Τώρα η Ελλάδα ασφυκτιά. Δεν μπορεί να ορίσει ΑΟΖ, κινείται με ασφάλεια μόνον δυτικώς του 25ου Μεσημβρινού, η άμυνά της έχει γίνει κόσκινο απ' τις επιλογές της μίζας, ο συσχετισμός μέσα στο ΝΑΤΟ γέρνει διαρκώς υπέρ της Τουρκίας και οι προκλήσεις πλέον αφορούν το ίδιο το έδαφος της χώρας, στη Θράκη.

    Ομως οι ελληνικές κυβερνήσεις επιμένουν στον κατευνασμό! Με αδρανή τη διπλωματία της, αποξενωμένον τον λαό της και διαλυμένη την οικονομία της, φέρεται, η Ελλάδα φέρεται σαν να έχει χάσει πόλεμο.

    Ακολουθεί λοιπόν έτσι την ίδια πολιτική του κατευνασμού απέναντι και σε ήσσονες αλλά ισχυρώς προστατευόμενες δυνάμεις όπως η FYROM και η Αλβανία. Με τα ίδια θλιβερά αποτελέσματα (ΑΟΖ, όνομα, τσάμικο -όχι ο γνωστός χορός).

    Κι ενώ τόσον οι ΗΠΑ όσον κι ορισμένες Ευρωπαϊκές Δυνάμεις ενθαρρύνουν τον εθνικισμό των Αλβανών και των Σκοπιανών, η Ελλάδα εξακολουθεί να χρεώνεται πατόκορφα αγοράζοντας απ' αυτούς τους ίδιους «αιχμάλωτα» όπλα, καθώς και να ξεπουλάει για χάρη τους υποθέσεις ζωτικές για την ίδια, όπως ο αγωγός Μπουργκάς-Αλεξανδρούπολη.

    Ούτε καν η Λιβύη φαίνεται να μας παίρνει στα σοβαρά, ενώ ο συντονισμός με την Κύπρο και την Αίγυπτο για τον προσδιορισμό Αποκλειστικών Οικονομικών Ζωνών δεν σκοντάφτει μόνον πάνω στην τουρκική αντίδραση, αλλά και στους νεόκοπους τυχοδιωκτισμούς που η κυβέρνηση Παπανδρέου άρχισε με το Ισραήλ...

    *****

    Είναι η πρώτη φορά εδώ και πολλά χρόνια που τα «εξ εσπερίας νέφη» ζώνουν μια αδύναμη Ελλάδα κι απ' τα τέσσερα σημεία του ορίζοντα...
    ΣΤΑΘΗΣ Σ. 19.ΧΙ.2010 stathis@enet.gr

  11. Enzo avatar
    Enzo 19/11/2010 12:35:34

    αντε ετσι οπως παμε μας βλεπω ολους στο πατριωτικο μετωπο.

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ Enzo 19/11/2010 12:41:24

      E! ;όχι και όλους..Πλήν κομμάτων, στελεχών αυτών,μελών αυτών,παιδιών,λεχώνων καί λοιπων δημοκρατικών δυνάμεων..
      Εγώ.εσύ.και ο ΠΠ, τελικά θα είμαστε..
      .....την συνέχεια την ξέρεις

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ παγωτατζής 19/11/2010 12:44:08

        Μεγαλη Πονεμενη Πρασκευη του προυπολογισμου σημερα.

        αχχαχαααααααα

        ΠΠ

        • παγωτατζής avatar
          παγωτατζής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/11/2010 12:52:17

          Χαίρομαι πού τό βλέπεις ..αισόδοξα!
          Γιατί είθιστε να ακολουθεί ή Ανά(σ)ταση....

  12. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 19/11/2010 12:37:44

    Δηλαδη με εξαιρεση το θεμα των μεταναστων ζηταει να γινει ενα ΠΑΣΟΚ της δεκαετιας του 70.Μονο που ακομη και αν αυτο γινοταν ο κοσμος εχει αλλαξει απο τοτε και οι επιθυμιες του αρθρου δεν ειναι καθολικες αλλα απλως μια ταση της κοινωνιας.
    Δεν προκειται να γινει τιποτε απο αυτα.Απλως θα συνυπαρχει και αυτη η ταση μεσα στη ΝΔ γιατι δεν εχει που αλλου να παει εφ οσον δυσπιστει προς την αριστερα.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ψυχραιμια 19/11/2010 12:50:38

      Συγκεκριμενα οι βασικες επιδιωξεις της λεγομενης λαικης δεξιας ειναι ανεφικτο να πραγματοποιηθουν για πολλους λογους (δημογραφικους,οικονομικους,ιστορικους κλπ).Ο Σαμαρας ηταν ο καταλληλοτερος για να εκπροσωπησει αυτες τις τασεις αλλα η μη ρεαλιστικη αποτιμηση της πραγματικοτητος απο πολλους που τον ψηφισαν οδηγει σε δυσφορια.
      Η λαικη δεξια παραγνωριζει και την υπαρχουσα αντιθεση δεξιας - αριστερας στη χωρα που δεν διαγραφεται με μια μονοκονδυλια,και τη δημογραφικη πραγματικοτητα και τη σχετικη δυναμη της χωρας.
      Συγκρισεις με αλλες χωρες αλλης ιστοριας και αλλης ισχυος οπως η Ρωσια του Πουτιν ή ακομη και η Τουρκια του Ερντογαν ειναι συγκρισεις ανομοιων πραγματων.

      • Kώστας Θ. avatar
        Kώστας Θ. @ ψυχραιμια 19/11/2010 13:01:29

        Δεν κατάλαβα ποτέ τι ακριβώς είναι αυτή η λαϊκή δεξιά για την οποία μιλάς. Αυτές οι ταμπέλες μόνο σύγχυση φέρνουν.
        Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι ορισμένοι φίλοι βλέπουν στον Σαμαρά κάτι που δεν είναι και ποτέ δεν ήταν. Το να είσαι φιλελεύθερος στα οικονομικά δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να είσαι αποτελεσματικός και σκληρός στα θέματα εξωτερικής πολιτικής ή σε αυτό της λαθρομετανάστευσης.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Kώστας Θ. 19/11/2010 13:13:24

          Σε αυτο συμφωνω.Η ορολογια επικρατησε την εποχη της διαμαχης με το νεοφιλελευθερισμο.
          Λαικοδεξιος θεωρηθηκε ο Εβερτ εναντι του Μητσοτακη και απο τοτε αυτες οι δυο τασεις υποτιθεται οτι αποτελουν τη ΝΔ.

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ Kώστας Θ. 19/11/2010 14:44:59

          Παιδιά νομίζω ότι ταυτιζόμαστε κατά βάση, απλώς έχουμε λίγο διαφορετική ρητορική και διαφορετικές ανησυχίες. Είναι περίπου όπως τα είπε ο Ψυχραιμία. Τα φυσικά μονοπώλια στο κράτος και στα άλλα όλα πουθενά το κράτος. Σε αυτό το πλαίσιο, σαφώς δεν μπορούμε να είμαστε υπέρ της "ιδιωτικοποίησης" του ΟΤΕ, στην ουσία γερμανοποίησης (η DT ανήκει κατά 33,33% στο γερμανικό δημόσιο! Όσο ανήκε και ο ΟΤΕ δηλαδή πριν πουληθεί. Για ποια "ιδιωτικοποίηση" μιλάμε όταν πήγε σε ξένο δημόσιο;...).

          Εξαίρεση σε αυτό κάνω και στις τράπεζες, που στην ουσία η (ολιγοπωλιακή) διαχείριση του χρήματος χρειάζεται και το κράτος μέσα, για να κρατάει τα μπόσικα. Το σημερινό μίγμα κρατικών-ιδιωτικών τραπεζών νομίζω ότι είναι μια καλούτσικη ισορροπία, που δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ να την πειράξουμε. Μόνον να αφήναμε την Εθνική να κάνει το κουμάντο της στα επιτόκια όπως ξέρει και μπορεί, για να μην κάνουμε και απαράδεκτα επιτοκιακά "δωράκια" στους Σάλλα και Λάτση.

          • victoria avatar
            victoria @ Επώνυμος 19/11/2010 16:23:43

            Ιδιωτικοποίηση: το πνεύμα του ότι το κράτος ως πιο απρόσωπο, πιο μεγάλο, σε περιπτώσεις ανοιχτό σε διαφθορά τόσο στο μικρο-επίπεδο, όσο και την ενδεχόμενη άνωθεν πολιτική διαφθορά, και χωρίς κίνητρο για αυτοβελτίωση, είναι πιο *αναποτελεσματικό* στην παροχή/λειτουργία μιας υπηρεσίας, από ότι θα ήταν ένας ιδιώτης που θα είχε κίνητρο να αυτοβελτιωθεί (+νέες τεχνολογίες, έρευνα κλπ), ώστε να κερδίσει αλλά και για να προτιμήσουν την υπηρεσία του, έναντι άλλης, άρα με αναβάθμιση της υπηρεσίας αυτής, άρα όφελος και των πολλών.
            Αυτό πρέπει να περιορίζεται σε συγκεκριμένους τομείς, με εποπτεία (όχι μίζα), όμως παράλληλα το κράτος να υποχρεώνεται να βελτιώνεται και στους τομείς που εκείνο ελέγχει. Επειδή το β' σκέλος της παραπάνω πρότασης δεν γινόταν (κρατική βελτίωση), η στρεβλή λύση της ΕΕ ήταν να ανοίξει περισσότερους τομείς… στην αγορά. Πχ ενέργεια, δεν μπορώ σαν κράτος να πληρώσω και να φτιάξω νέες υποδομές, οι ανάγκες μου είναι μεγαλύτερες από την τσέπη μου, άρα ανοίγω και τον τομέα αυτόν- πουλάω μερίδια. Ακόμα και αν δεχθούμε ότι η αγορά είναι ασύδοτη, μπορείς αν είσαι σοβαρό κράτος να φυλάγεσαι, να κρατήσεις τα σωστά μερίδια, ή να έχεις πχ πάντα έλεγχο των δικτύων.

            Βέβαια αυτή η συζήτηση στη μετα-μνημόνιο εποχή είναι τελείως άλλη. Και ο πιο φιλελεύθερος βλέπει να πραγματώνεται περισσότερο το ξεπούλημα και λιγότερο ο υγιής ανταγωνισμός, και ο πιο αριστερός να το πω;, βλέπει πως δεν είχε ποτέ *καλή* παιδεία, ή υγεία, ούτε και δωρεάν βέβαια, αν και κρατική (εννοείται θεωρώ ότι ανήκουν στους τομείς που πρέπει να είναι σε κρατικό έλεγχο). Είναι μέρος των αντιφάσεων που πολύ σωστά επισημαίνει ο Επώνυμος...

            Και τώρα τι; Μακάρι να μπορέσει ο Σαμαράς εγχώρια, αλλά εδώ θέλει και πανευρωπαϊκή αλλαγή στον προσανατολισμό, ή αλλιώς να βγούμε..; (αλλά βλέπω κάτι Ιρλανδίες, κάτι από εδώ κι από εκεί, ίσως κι άλλες χώρες να ζητήσουν αλλαγή πορείας!)

    • neotera avatar
      neotera @ ψυχραιμια 19/11/2010 14:14:49

      Το Πλαστόκ ήταν αμερικάνικη κατασκευή και ολη η φαμίλια των Παπάντριου λειτούργησε στο ίδιο πλαίσιο εξάρτησης πρωτοστατώντας στις κορυφαίες ανθελληνικές πρωτοβουλιες. Οσοι έφαγαν, ή τρώνε ακόμα κι ένα ξεροκόμματο απ' το χέρι τους αναπαράγουν τα μυθεύματα που ακόμη χρησιμεύουν, όρα "Πρόεδρος Παπούλιας". Χωρίς να είναι κατ΄ ανάγκη ολιγοφρενείς... Και έτσι διχαζόμαστε... Αυτό είναι το πρόβλημα, η ραγιαδοσύνη, την οποία καλεί ο Επώνυμος στο πολύ καλό άρθρο του να ξεπεράσουμε αλλάζοντας τη ΝΔ, αν γίνεται...

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ψυχραιμια 19/11/2010 14:22:07

      Ψυχραιμία, τη συζήτηση για το αν αυτά που ζητάμε εμείς της "λαϊκής δεξιάς", ας το πούμε έτσι, σχηματικά, για να καταλαβαινόμαστε (παρόλο που δεν το δέχομαι ως ταμπέλα) ταυτίζονται με το ΠΑΣΟΚ της δεκαετίας του 70 την έχουμε ξανακάνει.

      Υπάρχει δύο βασικότατες διαφορές: Η πρώτη είναι, ότι δεν υπάρχει η σοσιαλιστική παράμετρος σε όλα αυτά. Ο Ανδρέας όλα αυτά τα έλεγε ως αλατοπίπερο σε μια ακραία σοσιαλιστική ρητορική, "αριστερά της αριστεράς" τον αποκαλούσαν το 1974. Δηλαδή η κεντρική ιδέα του ΠΑΣΟΚ ήταν ο σοσιαλισμός και τα άλλα ήταν γύρω-γύρω, διότι ο σοσιαλισμός από μόνος του ποτέ δεν θα τραβούσε την πλειοψηφία του κόσμου. (Απόδειξη για αυτό είναι ότι και το ΕΑΜ μέχρι λίγο πριν την απελευθέρωση δεν έλεγε ανοιχτά ότι είναι κομμουνιστικό και μόνον αμέσως μετά την απελευθέρωση πέταξε ανοιχτά τις μάσκες).

      Η δεύτερη βασική διαφορά είναι, ότι ο Ανδρέας ΤΙΠΟΤΕ από όλα αυτά δεν εννοούσε. Όλα τα έλεγε στα ψέματα, για να πείσει τον κόσμο να έρθει μαζί του. Και να φτιάξει αυτό το ολοκληρωτικό κόμμα, το ΠΑΣΟΚ, το οποίο αυτή τη στιγμή εκμεταλλεύονται οι εχθροί της χώρας για να υλοποιήσουν την ιδιότυπη κατοχή μας από το ΔΝΤ.

      "Εμείς" (αν υποθέσουμε ότι ισχύει αυτό για όσους ταυτοποιούνται, κατά κάποιο τρόπο, μέσα από τη "λαϊκή δεξιά"), αυτό που ζητάμε από το Σαμαρά δεν είναι να γίνει απατεώνας Παπανδρέου για να πάρει την εξουσία και να κάνει τη ΝΔ ένα δεύτερο ΠΑΣΟΚ. Ζητάμε να τα κάνει και να τα εννοεί.

      Αυτά δηλαδή πρέπει να τα υιοθετήσει ειλικρινά, και όχι για να πάρει την κουτάλα της εξουσίας. Αν το κάνει μόνον για την κουτάλα της εξουσίας, αυτό θα είναι πολύ προφανές και θα το μυριστεί ο κόσμος. Ζούμε στην εποχή του Ίντερνετ και οι πληροφορίες διαχέονται.

      Η μόνη επιλογή του Σαμαρά, κατά τη δική μου γνώμη, είναι να γίνει όλα αυτά που ήλπισε ο κόσμος ότι ήταν/θα γίνει ο Ανδρέας, αλλά ο Ανδρέας ΠΟΤΕ δεν ήταν και ποτέ δεν έγινε. Χωρίς τη σοσιαλιστική παράμετρο, πρόκειται περίπου για αυτά που καταλαβαίνουμε όταν μιλάμε για "λαϊκή δεξιά". Εγώ δεν θέλω να μιλάμε για λαϊκή δεξιά, διότι είναι μια ταμπέλα που δεν μας χρειάζεται και δεν είναι ανάγκη να βάλουμε καλούπια στο λόγο μας και στην σκέψη μας και στις πράξεις μας. Αλλά ίσως καμιά φορά να είναι χρήσιμο για να καταλαβαινόμαστε στο περίπου τι εννοούμε.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Επώνυμος 19/11/2010 18:40:13

        Ναι αλλα οι συνθηκες πλεον δεν ειναι ιδιες.Ο Ανδρεας μπορουσε να γινει ο Ερντογαν της Ελλαδος ,δηλαδη πραγματικος αναμορφωτης γιατι ειχε πισω του την πλειοψηφια του λαου,παρελαβε χρεος 24% του ΑΕΠ και μια χωρα σε στρατηγικη θεση τοτε.Τα σπαταλησε ολα για εφημερη δοξα.
        Σημερα ο Σαμαρας εχει μια παραταξη που ειναι μειοψηφικη ιστορικα χωρις δυνατοτητα συμμαχιων με την αριστερα και μια χωρα με χρεος στα ουρανια,μη ομοιογενη πληθυσμο με μεταναστες που ειναι πιθανη εφεδρεια ξενων δυναμεων,υπογεννητικοτητα και με χαμενη τη στρατηγικη σημασια του παρελθοντος.
        Εκ των πραγματων αυτο που αντιπροσωπευει ειτε το πεις λαικη δεξια ειτε εθνικη ειναι σε θεση αμυνας,να σωσει οτι σωζεται ακομη.

    • Ο Απο Μηχανης Φτωχος avatar
      Ο Απο Μηχανης Φτωχος @ ψυχραιμια 19/11/2010 15:10:04

      Αυτη η ταση που αναφερεις ειναι αυξητικη. Αν γινει "κρισιμη μαζα" θα ψαξει να εκφραστει.

  13. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 19/11/2010 12:42:59

    Υπάρχει πλέον μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ "δεξαμενή" ψήφων. Αυτή της αποχής.

    Κι όλοι αυτοί οι εκλογείς, θέλουν λίγο πολύ, αυτά που περιγράφει το άρθρο. Και δεν τους πολυενδιαφέρει ποιο κόμμα θα τα κάνει. Κι αν θάναι στο τιμόνι αυτού ή εκείνου του κόμματος, ο κ. Σαμαράς ή κάποιος άλλος.

    Το πρόβλημα είναι ότι οι κομματικές ηγεσίες δεν λειτουργούν "αυτόνομα". Αλλά τηρούν ισορροπίες. Μέσα κι έξω από το κόμμα. Οι οποίες ισορροπίες τον μόνο που δεν υπολογίζουν είναι ο λαός. Δηλαδή οι πολιτικές τους αποφάσεις, θέσεις και κινήσεις, ΕΤΕΡΟΚΑΘΟΡΙΖΟΝΤΑΙ.

    Δεν έχουν αυτονομία ούτε θέσεων, ούτε απόψεων, ούτε κινήσεων.
    Αμα το δούμε στον πυρήνα του το ζήτημα, ουσιαστικά δεν έχουν αρχές. Η έστω έχουν ΠΟΛΥ ελαστικές αρχές. Εξ ού και το "η πολιτική είναι η τέχνη του εφικτού".

    Γι' αυτό και δεν έχουν και οράματα. Και γι' αυτό δεν εμπνέουν κιόλας. Αυτή την τεράστια δεξαμενή ψήφων που είπα πριν.

    Υπολογίζουν δηλαδή οι κομματικές ηγεσίες σε αυτό το παιχνίδι ισορροπιών, τους εγχώριους μεγαλο-επιχειρηματίες και τις τράπεζες, τις μεγάλες πολυεθνικές που δρουν στην χώρα, τα ξένα εθνικά και πολιτικά συμφέροντα, την ΕΕ, την ΕΚΤ, το ΔΝΤ, τις εσωτερικές συσχετίσεις μέσα στο κόμμα τους και τους εσωκομματικούς τους αντιπάλους, τα άλλα κόμματα, τον κάθε ένα δηλαδή, ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ.

    Ρήξη, όπως προτείνει το άρθρο, δεν έγινε από την πλευρά της ΝΔ. Ούτε και διαφαίνεται κάποια τέτοια πρόθεση. Θα το είχαμε καταλάβει ως τώρα. Μια πιο συνετή διαχείριση αλλά στην ίδια γραμμή. Και χωρίς να ανησυχήσει πολύ η πολιτική διαφθορά και η διαπλοκή.

    Αλλωστε κάποιοι σκληροπυρηνικοί της ψηφοφόροι, κι έχουμε κι εδώ μέσα απο ότι φαίνεται ορισμένους, διαβάζουν προτάσεις παρόμοιες με του άρθρου και θα αρχίσουν πάλι να αναρωτιούνται: "μα ΚΚΕ θα γίνουμε;"

    Για να κάνεις ρήξη πρέπει να απευθυνθείς και σε κομμάτι του λαού που την θέλει και την βλέπει σαν λύση στο αδιέξοδο. Και όχι σε οπαδικές φωνές καφενείου της δεκαετίας του 50. Που είναι χρήσιμες μόνο για την "παραταξιακή τους πίστη" και τις ψήφους που αυτή φέρνει.

    Και μαζί τους το λέω κι εγώ: "Τι ρήξη τώρα; Σοβαρά; Με τι προσόντα;"

    Την εξουσία και την διαχείρισή της θέλουν οι άνθρωποι.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Θραξ Αναρμόδιος 19/11/2010 13:01:09

      Εσυ ομως μπορεις να απαντησεις γιατι το ΚΚΕ που ειναι μεσα σε ολα αυτα τα προαπαιτουμενα δεν παει πολυ πανω;
      Εσυ ο ιδιος για παραδειγμα που εχεις αυτες τις ιδεες γιατι δεν πας εκει;
      Και ασε το ΚΚΕ.Ο Δημαρας γιατι ξεφουσκωσε που τον ειχαν για περιφερειαρχη που ενστικτωδως εκπροσωπουσε παρομοιες τασεις;
      H σημερινη κοινωνικη πραγματικοτητα ειναι πολυ πιο περιπλοκη.
      Το μεταναστευτικο οπου ολοι οι "λαικοι αγωνιστες" ειναι με τους λαθρομεταναστες ειναι η πιο χαρακτηριστικη περιπτωση.

      • skeptiki avatar
        skeptiki @ ψυχραιμια 19/11/2010 16:23:48

        Το ΚΚΕ δεν πάει πολύ επάνω γιατί δεν είναι αυτός ο στόχος του, η ο ρόλος του αν θες. Δεν θέλει κοινώς να πάει επάνω.... εκεί συμφωνήθηκε, εκεί θα μείνει, μιά χαρά διαχειρίζεται τα πράγματα ώστε να διατηρεί τα ποσοστά που θέλει... ποιός σου είπε ότι είναι εκτός του συστήματος?

        • Θραξ Αναρμόδιος avatar
          Θραξ Αναρμόδιος @ skeptiki 19/11/2010 17:19:22

          @skeptiki

          Είναι και δική μου εκτίμηση ότι μεταπολιτευτικά τουλάχιστον το ΚΚΕ λειτουργεί ως άλλη μια βαλβίδα ασφαλείας, δηλαδή αποσυμπίεσης του συστήματος.

          Η ηγετική του ομάδα δεν φαίνεται να έχει όρεξη να κάνει το παρόν σύμπλεγμα εξουσίας να ανησυχήσει.

          Ναι μεν το ΚΚΕ δεν αναγνωρίζει τον κοινοβουλευτισμό (και μου φαίνεται δεν έχει ψηφίσει και το παρόν Σύνταγμα) αλλά βουλευτές έχει στο κοινοβούλιο οι οποίοι και την βουλευτική αποζημίωση εισπράττουν και όλα τα λοιπα. Και το ίδιο ως κόμμα, εισπράτει και την κομματική επιδότηση από ένα σύστημα που δεν αναγνωρίζει.

          Τα ίδια ισχύουν και για την συμμετοχή του στο ευρωκοινοβούλιο.

          Εγώ βλέπω μια αντίφαση και μια αντινομία σε όλα αυτά.

          Σαφώς και το ΚΚΕ μετέχει στο παρόν σύμπλεγμα ισορροπιών στο οποίο μετέχουν και τα άλλα κόμματα, οικονομικοί μεγαλοπαράγοντες+τράπεζες, ξένες οικονομικές και πολιτικές δυνάμεις κλπ κλπ, και το οποίο εγώ προσωπικά ονομάζω πολιτικό σύστημα (ε, ναι, το πολιτικό μας σύστημα δεν είναι αμιγώς ...πολιτικό, τι να κάνουμε;).

          Και μην αρχίσουν τώρα διάφοροι ότι είμαι αντικομμουνιστής γιατί δεν είμαι. Οπως δεν είμαι και φασίστας, όπως με ξεχέσαν ορισμένοι παλιότερα επειδή μιλάω, χρόνια τώρα, για πατρίδα και άλλα τέτοια φολκλόρ, ο γραφικός.

          Ελληνας δημοκράτης είμαι.
          Τίποτ' άλλο.

          Θραξ Αναρμόδιος

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ Θραξ Αναρμόδιος 19/11/2010 13:02:14

      <>

      Τήν ίδια πολιτίκή χρησιμοποιούν και οι απέχοντες μετην στάση τους
      Προσπαθώντας να κάνουν εφικτό αυτό πού επιθυμούν.

      • παγωτατζής avatar
        παγωτατζής @ παγωτατζής 19/11/2010 13:03:36

        "Εξ ού και το “η πολιτική είναι η τέχνη του εφικτού”.
        τό παραπάνω σχόλιο

        • tiramola avatar
          tiramola @ παγωτατζής 19/11/2010 13:15:44

          Από τα μεγαλύτερα παραμύθια...
          Ποιός καθορίζει τα όρια του εφικτού?

          • παγωτατζής avatar
            παγωτατζής @ tiramola 19/11/2010 13:24:27

            Oι πολιτικοί..δηλαδή εγω και εσύ,και ό καθείς, κατα το δοκούν.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Θραξ Αναρμόδιος 19/11/2010 13:51:37

      Θραξ, νομίζω ότι το μεγάλο λάθος του Σαμαρά ήταν το "σφουγγάρι".

      Και ήταν λάθος, όχι για την ιδοσυστασία του ανδρός ή για τις προθέσεις του, αλλά ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΓΚΥΡΙΕΣ ΕΝΤΟΣ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ.

      Όταν ο γουρλομάτης αδελφός βγαίνει δυο μέρες πριν τις εκλογές και μιλάει ξεκάθαρα για απολύσεις στο δημόσιο, τι κάνει; Αξιοποιεί το "σφουγγάρι", ή παίζει το παιχνίδι του ΠΑΣΟΚ και της αδελφής του;

      Όταν ο Γιαννόπουλος βγαίνει και λέει ότι δεν υπάρχει καμία διαφορά μεταξύ ΠΑΣΟΚ και ΝΔ, αξιοποιεί το "σφουγγάρι" ή στρώνει το χαλί στη Ντόρα;

      Όταν η φάλαινα του Αργολικού Κόλπου δεν περνάει ούτε χιλιόμετρα μακριά από τις συγκεντρώσεις του Δράκου και "τυχαίως" στο νομό θριαμβεύει ο Τατούλης, αξιοποιεί το "σφουγγάρι" ή "κονταίνει" το Σαμαρά στο πεδίο των συμβολισμών;

      Γι' αυτό λοιπόν, το "σφουγγάρι" ίσως να είχε ένα νόημα σε άλλη συγκυρία, πιο ομαλή, αλλά σε καταστάσεις εθνικής έκτακτης ανάγκης τα μόνα σφουγγάρια που δικαιολογούνται είναι αυτά που θα κάνουν τη σταλινοπρεπή εκκαθάριση.

    • Billy avatar
      Billy @ Θραξ Αναρμόδιος 19/11/2010 13:52:10

      Αλλαγη οικονομικης πολιτικης με συμβουλους Σταικουρα και Μηταρακη,τα πρωτοξαδερφα του Παπακωνσταντινου;Ουτε για πλακα.Ολα για την καρεκλα,που ειναι πολυ γλυκια και μολις καθησουμε,βιδωμα και ναι σε ολα,σε ΟΛΑ.

    • neotera avatar
      neotera @ Θραξ Αναρμόδιος 19/11/2010 14:17:04

      Τι μου θυμίζεις με την πολιτική αυτονομία ?... ))

    • kiki avatar
      kiki @ Θραξ Αναρμόδιος 19/11/2010 14:25:23

      @ Θρακα,
      Σωστος ,σωστοτατος.
      Αμ δεν ακουνε.

  14. GAPονι avatar
    GAPονι 19/11/2010 12:55:44

    Η ανάλυση του Επωνύμου θεωρώ πως κινείται στη σωστή κατεύθυνση.
    Κάθε κόμμα εξουσίας οφείλει να προσαρμόζεται στις ανάγκες των καιρών.
    Να αφουγκράζεται το κοινωνικό περιβάλλον και να αλλάζει για το καλό της Πατρίδας και του Έθνους (η αναφορά και των δυο είναι συνειδητή).
    Δεν βρίσκω ότι υπάρχει εσωτερική ή έστω ιδεολογική πάλη σε αυτή τη φάση.
    Το σημαντικότερο πρόβλημα στην πορεία της ΝΔ προς τη διακυβέρνηση της χώρας είναι οι ανύπαρκτοι που πάντα υπήρχαν στις τάξεις της.
    Μπορεί κάποιος να μου πει ποιο ακριβώς έργο παράγουν οι γραμματείες του κόμματος; Μηδενικό, απαντώ μόνος μου.

    Όσο για τη συζήτηση για νέα πρόσωπα, ας μου επιτραπεί ένα σχόλιο...είναι τουλάχιστον γελοία.
    Οποιοδήποτε μέσο στέλεχος, με μέση νοημοσύνη και μέση κομματική δραστηριότητα μπορεί να καταδείξει 10-20 άλλα μέσα στελέχη με επίσης μέση νοημοσύνη που είναι όμως τάξεις μεγέθους πιο αποτελεσματικά και με μεγαλύτερη διείσδυση στην κοινωνία από τους άχρηστους που έχουν συσσωρευτεί στο κόμμα.
    Δεν ξεχνούμε πως η ΝΔ έπεσε από τις συμπεριφορές αχρήστων και όχι από τις πολιτικές της...

  15. ΑΥΓΕΡΙΝΟΣ Κ.Χ. avatar
    ΑΥΓΕΡΙΝΟΣ Κ.Χ. 19/11/2010 12:57:50

    Εγώ έστειλα στις 15/11/2010 στο mail της ΝΔ το κάτωθι κείμενο.
    Δεν είμαι δημοσιογράφος, εργάτης είμαι αλλά βλέπω γύρω μου, ελπίζω να τα διαβάσει κάποιος εκεί στο κομμα, αλλιώς όπως λές κι εσυ ο Σαμαράς έχει δυο επιλογές ή ηγέτης ή παρέα στον Καραμανλή.

    Η θέση των συνεργατών είναι πιασμένη από την Ντόρα και τον Κωλοτούμπα, οι καρέκλες μας τελείωσαν.

    (αν είναι μεγάλο δεν με πειράζει να το διαγράψεις)

    "...Τον πρώτο στόχο νομίζω τον πετύχαμε.

    Μειώθηκε η διαφορά, πήραμε νομαρχίες και είχαμε καλή συσπείρωση.

    Οι απώλειες είναι μέσα στο πρόγραμμα και δεν πρέπει να δώσουμε τόση βάση όση να μας αποσπάσει την προσοχή από το επόμενο βήμα που θα πρέπει να κάνει η ΝΔ από εδώ και πέρα.

    Στόχος πρέπει να είναι οι απέχοντες/άκυροι/λευκοί ψήφοι. Με την στάση του ο κ. Σαμαράς κατάφερε να πείσει πολλούς Νεοδημοκράτες για την επάνοδο. Ο ΛΑΟΣ μετά το ΝΑΙ στο μνημόνιο έχει χάσει τους παραδοσιακούς ψηφοφόρους του και ψαρεύει σε θολά νερά κι ο,τι τσιμπήσει από σκόρπια φύλλα.

    Νομίζω ότι από εδώ και πέρα πρέπει επιτέλους να δούμε αντιπολίτευση εξουσίας. Κρίνοντας από τον κύκλο μου, ακόμη κι όσοι καταλάβαιναν ότι το μνημόνιο κι αυτή η οικονομική πολιτική δεν είναι μονόδρομος, δύσκολα πείθονταν ότι η ΝΔ μπορεί να δώσει την λύση, είτε με εκλογές, είτε με πολιτικές προτάσεις. Αυτούς πρέπει να πείσουμε. Το 60% που απείχε θέλει έργα και σιγουριά. Την σιγουριά ότι ξέρει ο Σαμαράς που πάει και τι πρέπει να κάνει.

    Πρέπει να χτυπήσει το χέρι στο τραπέζι ο κ. Σαμαράς και να πει εδώ είμαστε. Η συνέντευξη στο Πρετεντέρη ήταν μια καλή αρχή, αλλά αυτά που είπε πρέπει να γίνουν πολιτική, να γίνουν αντιπολίτευση. Πρέπει να σπάσουν αυγά. Που είναι η ΟΝΝΕΔ που είναι οι συνδικαλιστές; Θα περιμένουμε στις 15 Δεκεμβρίου ή πότε θα αποφασίσει ο Παναγόπουλος να αλλάξει χέρι στο κομπολόι του;

    Μα πάνω απ'όλα που είναι τα στελέχη; Που είναι οι “παλιοί”, περιμένουν το κόμμα της Ντόρας; Κι αν οι παλιοί προτιμούν τον καναπέ, γιατί δεν βγάζουμε μπροστά τους νέους; Ο Κικίλιας έγραψε χιλιόμετρα και νομίζω ότι ο ίδιος είναι κερδισμένος ανάμεσα στους νέους. Αυτό που κατάφερε δεν είναι λίγο, άγνωστος μεταξύ . . . γνωστών. Για παράδειγμα επιλέξατε την Τζοτζόλα, βγάλτε την στα κανάλια να κάνει την δουλειά της. Είδαμε και τον “έμπειρο” Κυριάκο την ανοησία που πέταξε για τις απολύσεις.

    Είναι ιστορική ευκαιρία να ξεπεράσει τα όρια της ΝΔ και συγκεντρώσει κόσμο από όλο το εκλογικό σώμα. Κόσμο δυσαρεστημένο, απογοητευμένο που δεν θέλει να συμμετέχει στο παιχνίδι του καλού κακού μπάτσου αλλά θέλει επιτέλους νέα πολιτική. Θέλει σιγουριά, ας σηκώσουμε το γάντι που πέταξαν με την αποχή. Ίσως να είναι δύσκολο για κάποιους παλιούς, με τις αγκυλώσεις που έχουν για την “Δεξιά”, αλλά οι νέοι ήταν αυτοί που απήχαν και στους νέους αυτοί οι διαχωρισμοί είναι πλέον δυσδιάκριτοι οι νέοι είναι πλέον καλύτερα μορφωμένοι και καλύτερα πληροφορημένοι (ίντερνετ) άρα μπορούν να καταλάβουν ποιος τους κοροϊδεύει (“Λεφτά υπάρχουν”), αλλά πρέπει να πεισθούν κι ότι άλλα μείγμα πολιτική είναι εφικτό. Και θα πεισθούν μόνο με την σιγουριά που εμπνέει αυτός που το λέει.

    Εμεις έχουμε γνωρίσει μόνο την μεταπολίτευση και μάθαμε να ζούμε μέσα σε αυτή άρα είναι πιο εύκολο να μας κερδίσει όποιος μιλάει με ειλικρίνεια.

    Όχι άλλες παλινωδίες, αν ζητάει ο ΓΑΠ εκλογές, ας πάμε σε εκλογές. ..."

    • tiramola avatar
      tiramola @ ΑΥΓΕΡΙΝΟΣ Κ.Χ. 19/11/2010 13:08:57

      Ποια είναι τα άλλα μίγματα πολιτικής?
      Δεν βλέπεις τι γίνεται γύρω σου?
      Ιδιωτικοποιήσεις παντού, μείωση μισθών και συντάξεων, κόψιμο επιδομάτων, μείωση δαπανών για την υγεία και την παιδεία, αύξηση ορίων συνταξιοδότησης κλπ κλπ ...
      Η ίδια ακριβώς συνταγή ακολουθείται από όλες τις κυβερνήσεις της ΕΕ είτε κεντροδεξιών είτε κεντροαριστερών.Οι κυβερνητικοί μιλούν για υπευθυνότητα και η αντιπολίτευση για αναλγησία ανεξαρτήτου χρώματος.
      Που ζεις?

      • παγωτατζής avatar
        παγωτατζής @ tiramola 19/11/2010 13:12:43

        Δηλαδή για να καταλάβω....εσυ Τιραμόλα είσαι δυσαρεστημένος ;;;

        • tiramola avatar
          tiramola @ παγωτατζής 19/11/2010 13:14:38

          Δεν μου αρέσει το δούλεμα ρε φίλε, απλά...

          • ΑΥΓΕΡΙΝΟΣ Κ.Χ. avatar
            ΑΥΓΕΡΙΝΟΣ Κ.Χ. @ tiramola 19/11/2010 13:40:33

            Δεν διαφωνώ μαζί σου, γι αυτό το έστειλα. Αν πιστεύουν ότι υπάρχει άλλος τρόπος να το κάνουν, αλλιώς επαναλαμβάνων ότι θα κάνουν παρέα στον Καραμανλή.

            Δεν δίνω σε κανένα λευκή επιταγή, πόσο μάλλον όταν βλέπω ότι δεν έχουν την θέρμη οι ίδιοι να υποστηρίξουν το προγραμμα τους. Και δεν μιλάω για τους Ντορικούς, αλλά για τον ίδιο το Σταικούρα ή τον Μυταράκη.

            Εναλλακτικές υπάρχουν πάντα. Αλλά είναι πάντα δυσκολότερες. Το είδαμε στην Ουγγαρία, στην Ρωσία του Πούτιν, στην Τουρκία ή ακομη και στην Αργεντινη (εκει κατόπιν καταστροφής όμως).

            Το εύκολο είναι αυτό που κάνουμε τώρα, Φόρους. Αλλά φίλε τιραμόλα δεν βγαίνει τίποτα έτσι.

            Βλέπω στην εταιρεία μας ότι έχει πέσει η δουλειά, τι πιο εύκολο θα ήταν να μου πει το αφεντικό να κάνουμε αυξηση στα προϊοντα για να αυξήσουμε τα έσοδα. Τότε είναι που δε θα πατάει κανείς. Λογικό είναι να κόψουμε τα έξοδα αλλά αυτή είναι μόνο προσωρινή λύση αν δεν φέρουμε πελάτες στο κατάστημα. Εγώ από την πείρα μου έτσι το βλέπω.

            Αν θέλουν το καταλαβαίνουν αλλιώς θα πάρουν κι αυτοί τα α%^&&$ μας και θα πάμε στο ΚΚΕ για ΚΝΙτισσες (ελπίζω μόνο να μην μιλάνε πολυ σαν την Κανέλλη γιατί την έβαψα)

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ tiramola 19/11/2010 14:38:43

        Αυτά ακριβώς είναι που δεν πρέπει να κάνουμε, τιραμόλα, και δυστυχώς ο Παπανδρέου είναι απλό όργανο αυτών που έχουν σχεδιάσει την πολιτική εξαθλίωσης για όλη την Ευρώπη.

        Ο Σαμαράς θα πρέπει να τα βάλει όχι μόνον με τον υπάλληλο των διεθνών εξαθλιωτών (τον Παπανδρέου), αλλά και με τους ίδιους τους διεθνείς εξαθλιωτές. Δεν έχει άλλη επιλογή παρά να δώσει τον αγώνα και να τον κερδίσει. Το έργο είναι τιτάνιο, αλλά δεν είναι ανέφικτο. Πρέπει να πιστέψουμε όλοι σε αυτό και, αν πιστέψουμε και ενεργήσουμε όπως πρέπει, θα τα καταφέρουμε.

  16. oxi ki etsi avatar
    oxi ki etsi 19/11/2010 13:06:16

    Να συμπληρώσω οτι ο Σαμαράς θα πρέπει να κάνει και κάτι για την εικόνα του στο Εξωτερικό!

    Ειλικρινά σας μιλάω είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΓΝΩΣΤΟΣ και κάποια ταξίδια που έκανε προ 20ετίας ως ΥΠ.ΕΞ. έχουν ξεφτίσει.

    Στο Εξωτερικό δεν τον ξέρει κανένας.

    Κάτι πρέπει να κάνει και για αυτό οπωσδήποτε!

    • Μisha avatar
      Μisha @ oxi ki etsi 19/11/2010 13:12:41

      Γιατί ήξερες εσύ τη νυφίτσα Βαν Ρομπέι που σου τον κότσαραν προεδρο της ΕΕ;
      ή μήπως γνωριζε κανείς τον δήμαρχο της Ιστανμπούλ πριν γίνει αρχηγός κόμματος;
      Σημερα όμως ακούνε Ερντογάν και «κατουράνε κολοκύθι» που θα΄λεγε η γιαγιά μου.

      • oxi ki etsi avatar
        oxi ki etsi @ Μisha 19/11/2010 13:35:59

        @MISHA

        τον Ρόμπει δεν τον ήξερα τον οποίον μου "κότσαραν" τα συμφέροντα ως δερβέναγα στην Ε.Ε.
        Τώρα, αν ο Σαμαράς είναι για "κοτσάρισμα" ή αν πάει για δήμαρχος, δίκιο έχεις οτι δεν χρειάζεται να τον ξέρει κανένας στο Εξωτερικό.
        Επειδή όμως η Ελλάδα δεν συνορεύει με το Ιρακ ούτε είναι δίπλα στο Αφγανιστάν και στο Πακιστάν, καλό θα είναι να τον γνωρίσει και κάποιος στο Εξωτερικό...

        • Μisha avatar
          Μisha @ oxi ki etsi 19/11/2010 14:23:47

          Προσωπικά αδιαφορώ, μη σου πω ότι τις πολλές γνωριμίες με τους απέξω τις θεωρώ επιζήμιες για μια χώρα σαν την Ελλάδα.
          Τον Σαακασβίλι τον ήξερα οι πάντες στη Δύση, από τους Κλίντον μέχρι τον Σαρόν.
          Όταν όμως ήρθε η ώρα μάσαγε τη γραβάτα του on camera, σαν πανικόβλητο κουνέλι .

  17. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 19/11/2010 13:10:46

    Μια και μιλάμε για ρήξεις, ιδού μια ευκαιρία...

    Από http://thalamofilakas.blogspot.com/2010/11/blog-post_2919.html

    ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ: Η ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ.

    # Από τον οικονομολόγο Λιότσιο Σ.Βασίλη

    “Όταν το 1898 μπήκαμε σε διεθνή επιτήρηση (μετά την πτώχευση του 1892 και τον καταστρεπτικό πόλεμο του 1897) οι μεγάλες δυνάμεις -που άσκησαν την επιτήρηση – το πρώτο πράγμα που επέβαλλαν ήταν η απαγόρευση στην Κεντρική Τράπεζα της χώρας μας να κόψει νόμισμα. Τυχαίο; Δε νομίζω!
    Εκεί λοιπόν βρίσκεται η λύση και τώρα :

    * ΑΠΟΛΥΤΗ (ο νοών νοείτω) απαλλαγή από τους εξαγορασμένους πολιτικούς .
    * Κατάσχεση όλων των χρημάτων που βρίσκονται στις “Ελληνικές” τράπεζες .
    * ΚΟΠΗ ΝΕΟΥ ΑΤΟΚΟΥ ΛΑΪΚΟΥ ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΣ ,νομιμοποίησή του στη συνέχεια ώστε να γίνει επίσημο νόμισμα και να πάψει η “δαμόκλειος σπάθη” της στάσης πληρωμών,
    * έξοδος από την Ε.Ε και καταγγελία σε επίπεδο αρχηγού κράτους ότι η Ε.Ε το Δ.Ν.Τ, η Ε.Κ.Τ ., η Παγκ.Τράπεζα, δεν είναι τίποτε άλλο από παραμάγαζα της FED και του διεθνούς ιδιωτικού τραπεζικού λόμπι .

    Η ζημία που θα προκύψει γι’ αυτούς θα είναι πολλαπλάσια και στην πραγματικότητα σε μας δεν θα συμβεί ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ !!! (υπάρχουν άπειρα παραδείγματα). Αντίθετα αν (που σίγουρα θα συμβεί) ένα έστω κράτος μας ακολουθήσει, θα αλλάξει σελίδα ο πλανήτης μας με την κυριαρχία και κοπή λαϊκών άτοκων νομισμάτων (βλέπε greenback του Λίνκολν) που δε θα δημιουργούν νομοτελειακά αναπαραγόμενο χρέος.
    Είμαι καθηγητής οικονομικών και σας δηλώνω με σιγουριά πως ο μεγαλύτερος σύμμαχος του συστήματος είναι η ΑΓΝΩΣΙΑ και μετά οι εξαγορασμένες κυβερνήσεις! Πολύ λίγοι (τουλάχιστον από τα άρθρα που διαβάζω καθημερινά) γνωρίζουν τι είναι χρήμα (!;) και γιατί υπάρχει τόκος… Φανταστείτε (!) Αν ξέρανε τι είναι χρήμα, πως πολλαπλασιάζεται, από ποιους και γιατί επιβάλλεται τόκος θα είχαν τρελαθεί, θα ήταν στους δρόμους !
    Το χρήμα δεν είναι τίποτε άλλα παρά το μέσο για την επίτευξη σκοπών! Στην πραγματικότητα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, ΕΙΝΑΙ ΚΟΠΑΝΙΣΤΟΣ ΑΕΡΑΣ, ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ!!! Ακούω τη φράση: “…ναι αλλά αυτοί θέλουν πίσω τα λεφτά τους και …τέτοια”. Χέστηκαν για τα ζωγραφισμένα χαρτιά. Αυτά έχουν το αποκλειστικό προνόμιο να τα κόβουν και να τα πολλαπλασιάζουν οι ίδιοι και μπορούν να το κάνουν ό,τι ώρα θέλουν. Γι αυτούς το χρήμα είναι απλά ο μοχλός, το όπλο που με την αυξομείωσή του ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ κρίσεις και κατακλέβουν προϊόντα και ύλες.

    * Ποιος ξέρει ότι παραχωρήσαμε στους ιδιώτες (ουσιαστικά από το 1913 επί Willson) το αποκλειστικό δικαίωμα να κόβουν χρήμα;
    * Ποιος ξέρει ότι η ΕΚΤ η FED το ΔΝΤ κλπ είναι ιδιωτικά καρτέλ χρήματος;
    * Ποιος αναρωτήθηκε πως είναι δυνατόν όλα τα κράτη να έχουν δημόσιο χρέος και να χρωστούν και σε ποιον;
    * Ποιοι άνθρωποι είναι πάνω από τα κράτη και τα δανείζουν ζωγραφισμένα χαρτιά με τόκο;
    * Πως είναι δυνατόν η ΕΚΤ (η αρμόδια να κόβει χρήμα) να χρειάζεται, λέει,να δανειστεί από τις αγορές – από τους ιδιώτες δηλαδή (!!;;)- με τόκο, για να στηρίξει τις οικονομίες των νοτίων χωρών και γι’ αυτό δεν το κάνει;
    * Ποιος τα καταλαβαίνει αυτά;

    Βλέπετε;
    Τα λένε ξεκάθαρα, αλλά κανένας δεν τα καταλαβαίνει, γιατί φρόντισαν πιο νωρίς να δημιουργήσουν μέσω της παιδείας αδιάφορους και άσχετους περί τα οικονομικά πολίτες. Στο σχολείο αφαιρέθηκε από το μάθημα της οικονομίας, το οποίο εντέχνως διώκεται, όλη η μακροοικονομία. Η ύλη δηλαδή που αναφέρεται στο ΑΕΠ, στο τραπεζικό σύστημα, στον πληθωρισμό κλπ. Δηλαδή ο νέος των 18, που σε λίγο θα ψηφίσει, δεν θα ξέρει τι θα ακούει και καταλαβαίνετε με τι έρμα θα ψηφίζει…


    * ΥΓ: Κάτι πάντως δεν πάει καλά για τους τραπεζίτες, κάτι φοβούνται αν κρίνω από τους “πρακτορίσκους” που σε κάθε blog επιστρατεύουν για να προκαλέσουν σύγχυση και αποπροσανατολισμό. Στα πλαίσια λοιπόν αυτά, μην απαντάτε στον κάθε τέτοιο πρακτορίσκο (η εγκληματική ορθογραφία αποδεικνύει ότι τα κείμενα είναι μεταφρασμένα με systran από τα Αμερικανικά στα Ελληνικά) (αναφέρεται στο σχόλιο του “David”). Μην απαντάτε λοιπόν γιατί θα μπαίνουμε σε φαύλο κύκλο ερωταπαντήσεων με ανθρώπους που είτε είναι άσχετοι είτε βαλτοί. Η γνώση πρέπει να κάνει προέλαση!
    * ΥΓ 2: ΚΟΠΗ ΛΑΪΚΟΥ ΑΤΟΚΟΥ ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΚΡΑΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ. ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΕΛΙΔΑ Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΜΑΣ! ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΑΣΧΕΤΟΣ Η ΣΥΝΕΝΟΧΟΣ .ΤΡΙΤΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ GUSP (Giorge US.Papandreou) ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ ΠΟΥ ΥΠΗΡΕΤΕΙ!
    * ΥΓ 3: ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΕΙΣΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΜΑ, ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΚΔΙΔΕΙ, ΜΕ ΠΟΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ ΤΟΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!

    Θραξ Αναρμόδιος (για την αντιγραφή)

    • Μisha avatar
      Μisha @ Θραξ Αναρμόδιος 19/11/2010 13:13:56

      Θράκα, πολλές ευχαριστιες να΄σαι καλά παλλήκαρε

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ Θραξ Αναρμόδιος 19/11/2010 13:15:41

      Δίνεις ιδέες στόν Περισσό...Μπράβο!

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ παγωτατζής 19/11/2010 13:26:40

        Οποιος λέει δηλαδή "μάθετε τι είναι χρήμα και μορφωθείτε" δίνει ιδέες στον Περισσό;

        Και τι είναι ο Περισσός; Ο απόλυτος κίνδυνος; Από το ΚΚΕ απειλούμαστε τώρα ή από τις τράπεζες και το ΔΝΤ;

        Εχω άδικο μετά για τα καφενεία του 50;

        Θραξ Αναρμόδιος

        • παγωτατζής avatar
          παγωτατζής @ Θραξ Αναρμόδιος 19/11/2010 13:32:59

          Oχι Θράκα μου,δεν έχεις άδικο...
          Τόν ευατό σου αδικείς, αφού στην ουσία έχεις πολιτική εκπροσώπηση, πού για κάποιους δικούς σου λόγους αρνείσαι να αποδεχθείς...

          • Θραξ Αναρμόδιος avatar
            Θραξ Αναρμόδιος @ παγωτατζής 19/11/2010 13:42:58

            Τι έχω; Εκπροσωπηση; Πολιτική κιόλας;

            Δηλαδή με εκπροσωπούν ή εκπροσωπώ;

            Αλλο τι θα ακούσω;

            Θραξ Αναρμόδιος

          • παγωτατζής avatar
            παγωτατζής @ παγωτατζής 19/11/2010 13:51:30

            Tά Ελληνικά τα χειρίζεσαι τέλεια....
            Σκέπτεσαι γρηγορότερα από ότι γράφεις

        • skeptiki avatar
          skeptiki @ Θραξ Αναρμόδιος 19/11/2010 16:28:42

          Νομίζω ότι οι εναπομείναντες θαμώνες των καφενείων του 50 σκέφτονται τώρα που τους παίρνουν οι τράπεζες τα σπίτια ότι τουλάχιστον δεν ήρθε το ΚΚ να μου πάρει το σπίτι.... :)

    • GAPονι avatar
      GAPονι @ Θραξ Αναρμόδιος 19/11/2010 13:24:27

      Θραξ,
      ο κύριος που έγραψε το ωραίο άρθρο δεν είναι ο μόνος οικονομολογος στη χώρα ούτε στον πλανήτη.
      Καλό είναι το άρθρο για λογική καφενείου, αλλά δε νομίζω ότι αποτελεί πραγματική εναλλακτική. Καλώς ή κακώς δεν είμαστε μόνοι μας στη γη.
      Είμαστε ένα μικρό (πολύ μικρό) κράτος με περιορισμένες δυνατότητες.
      Το να αποχωρήσουμε εν μια νυκτί από την παγκόσμια κοινότητα κρατών, ως μια άλλη Αλβανία του Χότζα, δε νομίζω να αποτελεί λύση.
      Επειδή όμως τέτοιες συζητήσεις θέλουν το δικό τους thread και δεν μπορούν να γίνουν αποσπασματικά, ποιος θα αναλάβει να γράψει ένα μικρό κείμενο για κύριο άρθρο;
      Εκεί μπορούμε να συζητήσουμε επί της ουσίας για τα υπέρ (είναι αρκετά) και τα κατά (είναι δυστυχώς πολύ περισσότερα) της ιδέας αυτής.

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ Θραξ Αναρμόδιος 19/11/2010 13:26:39

      Στη Μόσχα επί Μπρέζνιεφ σπούδασε οικονομικά αυτός;

    • χρηχα avatar
      χρηχα @ Θραξ Αναρμόδιος 19/11/2010 13:48:35

      εύγε πατριώτη.....

      το χρήμα είναι μια αυταπάτη που χρησιμοποιείται από τα εκάστοτε κέντρα ελέγχου για να κρατάνε σε ομηρία λαούς και συνειδήσεις....

      δραχμούλα τώρα.....

      ουτως ή άλλως το δημόσιο καταργείται σιγά σιγά και από τον αΓΑΠούλη ....αφού το έβαλε μπροστά ποιο΄ς τον σταματάει πια....

      τί άλλο;

      οι μισθοί στους ιδιώτες είναι ελαστικότεροι....άρα ανάλογα τις συνθήκες...οι παραγωγικές τάξεις δουλεύουν μέσα σε διεθνείς τιμές....

      τί άλλο;

      τα αγρτικά προιόντα αναπροσαρμόζονται αυτόματα...

      άντε ...δραχμούλα....
      να σκάσει η Μέρκελ και τραπεζίτες της.....
      να πάρουν τα βραβεία τους πίσω...

      ούτως ή άλλως σε λίγο δεν θα επιβιώνει κανείς....

      καλύτερα δραχμούλα...

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ Θραξ Αναρμόδιος 19/11/2010 15:09:35

      Το άρθρο που παραθέτεις αρχίζει με μία ανακρίβεια: Δεν επέβαλε η τρόϊκα την απαγόρευση κοπής νομίσματος, εμείς την αποδεχθήκαμε όταν ζητήσαμε να μπούμε στο euro. Άρα αυτό προϋπήρχε. Τα άλλα είναι λιγο-πολύ γνωστά, και η γνωστή κριτική στο fiat money.

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ Θραξ Αναρμόδιος 19/11/2010 16:03:39

      Η Ελλάδα 170 χρόνια με τη δραχμή έζησε και αναπτύχθηκε και σχεδόν ποτέ δεν αμφισβητήθηκε η κυριαρχία της. Έχασε πολέμους, αλλά η κυριαρχία της δεν απομειώθηκε.

      Μπήκαμε στο ευρώ και γίναμε προτεκτοράτο, σε λίγο θα καταλήξουμε μπανανία.

      Λίγο απλοϊκο αυτό που γράφω, αλλά όποιος θέλει ας με διαψεύσει.

  18. κοινη λογικη avatar
    κοινη λογικη 19/11/2010 13:12:41

    ένα χρόνο μετά, ακριβώς τα ίδια λες και λέμε....και λοιπόν, τι ακούει, τι διαβάζει και τι σκέφτεται ο Σαμαράς ? ο ένας χρόνος θητείας του και τα πρόσφατα αποτελέσματα με την απώλεια επιπλέον 550.000 ψήφων ΝΔκρατικών του 2009, δείχνει ότι αγωνίζεται να κάνει τη ΝΔ μικρή, τόσο μικρή όσο και η ΠΟΛΑΝ....ας κάνει κάτι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

  19. zackii avatar
    zackii 19/11/2010 13:18:02

    Ο Σαμαράς πρέπει να βγει υπεύθυνα και να καταγγείλει την πολιτική του ΓΑΠ σαν προδοτική της πατρίδας.
    Να δείξει ξεκάθαρα ότι με το μνημόνιο δεν υπάρχει ελπίδα ανάκαμψης παρά μόνο χειροτέρευσης.
    Να αποδείξει ότι η απόφαση του ΓΑΠ να μας βάλει στην περιπέτεια ήταν ειλημμένη πολύ πριν τις εκλογές , ο ίδιος είναι ενεργούμενο των τραπεζών, και το μόνο που των ενδιαφέρει είναι να μην χάσουν τα αφεντικά του-με τι τίμημα άραγε?
    Να συγκρουστεί με όποιο Ευρωπαίο ηγέτη θέλει να γίνουμε Βουλγαρία, ακόμα κι αν αυτό σημαίνει έξοδο από την Ευρωζώνη.
    Να μην περιμένει την εξουσία βάσει της γνωστής επετηρίδας αλλά να την διεκδικήσει δυναμικά.
    Να καλέσει τον Ελληνικό λαό σε θυσίες αλλά με σαφές χρονοδιάγραμμα εξόδου από την τωρινή η μελλοντική κρίση - που θα εξαρτάται από την ενδεχόμενη μελλοντική θέση μας στην Ευρωζώνη. Τώρα οποιαδήποτε θυσία πάει στράφι.
    Όποιος βουλευτής διατυπώσει δημόσια άλλη θέση να διαγραφεί.
    Να δεσμευτεί ότι θα απελάσει άμεσα όλους τους παράνομους μετανάστες.
    Όποιος θέλει Ελληνική υπηκοότητα εκτός των νομίμων προυποθέσεων θα καταβάλλει 50000 ευρώ. Γιατί στους δουλέμπορους τα δίνουν ευχαρίστως?
    Κανείς μετανάστης δεν θα μπορεί να βγάζει χρήματα από την Ελλάδα αν δεν πληρώνουν 20% φόρο επί του εξαγομένου ποσού, και δεν έχουν ένσημα.
    Όποιος μετανάστης νοσηλεύεται σε νασοκομείο και δεν είναι ασφαλισμένος θα πληρώνει τα νοσήλεια-όπως στο Αμέρικα.
    Αυτά και πολλά άλλα....

    • oxi ki etsi avatar
      oxi ki etsi @ zackii 19/11/2010 14:13:14

      @ZACKII

      πριν τα κάνει όλα αυτά, θα είναι καλό εάν κάνει επιτέλους μία ξεκάθαρη δήλωση καί για ΛΑΘΡΟμετανάστες καί για μουσουλμανικό ΤΕΜΕΝΟΣ στον Βοτανικό και για το όνομα ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ!

      Και την (φιλοπροοδευτική) πίτα ολάκερη καί τον (παραδοσιακό δεξιό) σκύλο χορτάτο ΔΕΝ γίνεται!

      Να βγει να πεί ανοιχτά ΌΛΑ αυτα που λες παραπάνω:

      1) Δεν συνενούμε σε ονομασία για τα Σκόπια στην οποία θα υπάρχει ο όπος ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ή παράγωγά του!

      2) Θα απελαθούν στις χώρες τους με συνοπτικές διαδικασίες ΌΛΟΙ οι ΛΑΘΡΟμετανάστες!

      3) Νομιμοποίηση μεταναστών με αυστηρές προϋποθέσεις! Εφόσον όμως τηρούνται θα παίρνουν κανονικά άδεια παραμονής και εργασίας!
      Για Ιθαγένεια ούτε λόγος! Εφόσον είναι νόμιμοι δεν τους ωφελεί σε τίποτε περισσότερο να είναι και Έλληνες στα χαρτιά!

      4) Για τους νόμιμους μετανάστες μουσουλμανικού θρησκεύματος θα υπάρχουν διαμερίσματα ή σπίτια διαμορφωμένοι ως τόποι λατρείας αλλά ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν θα ανεγερθεί επιβλητικό μουσουλμανικό Τέμενος με μιναρέδες κτλ. που θα προσλάβει την μορφή συμβόλου και σημείου αναφοράς!

      ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΔΗΛΩΣΗ τι προτίθεται να κάνει, ΟΧΙ μισόλογα!!!

      Ο Κωλοτούμπας πήρε πάλι 6%...

      Αν τώρα μερικοί στην παράταξη παρά τον πρόεδρο, νομίζουν οτι θα μας βλάψει να είχαμε αυτό το 6% ή εάν νομίζουν οτι με πιο "λάϊτ" θέσεις θα προσελκύσουμε περισσότερους από το ΠΑΣΟΚ και το ΣΥΡΙΖΑ, τι να πώ.....

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ zackii 19/11/2010 16:35:42

      Ποιος να σ' ακούσει...

  20. παγωτατζής avatar
    παγωτατζής 19/11/2010 13:27:46

    και σε ποιόν αρέσει;;

  21. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 19/11/2010 13:58:01

    Επώνυμε μάλλον έπιασες τον πολιτικό παλμό της εποχής ,άν κατάλαβα καλά με το δεδομένο της επερχόμενης φτώχιας θέλεις μια αριστερή λαική δεξιά ,μάλλον σε μπέρδεψα και εγώ το ίδιο με το άρθρο σου .

  22. Ηλίας avatar
    Ηλίας 19/11/2010 14:00:57

    Tο άσχημο είναι ότι επαναλαμβανόμαστε έντονα τον τελευταίο καιρό εδώ μέσα στο Antinews χωρίς να βλέπουμε σημάδια ανάκαμψης [όχι εκλογικής] από την Παράταξη.
    Κάτι λείπει Αντώνη. Δεν αλλάξαμε σελίδα πέρσι το Νοέμβριο νομίζω. Το εξώφυλλο ντύσαμε και κάνουμε πως διαβάζουμε νέο περιεχόμενο στο βιβλίο που όμως περιέχει τα ίδια πράγματα.
    Μόνος σου είσαι Αντώνη στο κόμμα. Αυτοί που σε πιστεύουνε είναι εκτός του κόμματος [μεταφορικά ή και αληθινά].
    Κάνε κάτι σύντομα.

  23. 11888 avatar
    11888 19/11/2010 14:17:50

    Δεν εχω και πολλα να πω για το αρθρο.Αν και κινειται σε χωρους που ειναι αγνωστοι για το κομμα του κ.Σαμαρα,ειναι σωστη η γενικη επισημανση για στροφη σε μια ποιο φιλολαικη πολιτικη*.
    Η δικια μου ομως απορια ειναι πως ειναι δυνατον να κανει στροφη ο αρχηγος του κομματος,την ωρα που οι οπαδοι του εξακολουθουν να ειναι κολλημενοι στην πατροπαραδοτη δεξια , με οτι συμβολιζει αυτος ορος.Μηπως θα ηταν καλυτερα οι ελληνες ψευτοαστοι ή μικροαστοι που ταυτιστηκαν με την αρχουσσα ταξη ,να αρχισουν να αναθεωρουν την κοσμοθεωρια τους τωρα που το χουντικο ΠΑΣΟΚ τους εχει βαλει για τα καλα στο στοχαστρο?

    *Καλο θα ηταν να μας εξηγησει ο συγγραφεας και τι εννοει με τον ορο φιλολαικη πολιτικη.


    "Μια αληθινή δημοκρατική κοινωνία, μια κοινωνία που θα κυβερνάται από την γενική βούληση, απαιτεί ισότητα ιδιοκτησίας, τέτοια ώστε κανένας πολίτης να μην μπορεί ποτέ να γίνει τόσο πλούσιος, ώστε ν' αγοράζει άλλον, και κανένας τόσο φτωχός, ώστε η ανάγκη να τον κάνει να πουληθεί".
    (το ποιος το ειπε αυτο το αφηνω στην περιεργεια του καθενος)

    • Minnie avatar
      Minnie @ 11888 19/11/2010 14:32:08

      "...οι οπαδοι του εξακολουθουν να ειναι κολλημενοι στην πατροπαραδοτη δεξια..."

      Οριστε?

      Ωρες ειναι τωρα να αρχισουμε να εγκαλουμε τον καθε ψηφοφορο για τις προτιμησεις του!

      Ο ψηφοφορος δεν εχει ΚΑΜΜΙΑ υποχρεωση να συνταχθει σαν προβατο πισω απο οποιονδηποτε αρχηγο κομματος.
      Ο αρχηγος κομματος ειναι εκεινος που εχει ΚΑΘΕ υποχρεωση να πεισει τον ψηφοφορο οτι αξιζει να τον εμπιστευθει.

      Το πως θα το κανει ειναι προβλημα του και καλα θα κανει να το λυσει συντομα γιατι ο χρονος πιεζει.

      • 11888 avatar
        11888 @ Minnie 19/11/2010 14:39:36

        Τι σε κανει τοτε να πιστευεις τοτε οτι ο κοσμος που γυριζει την πλατη στις εκλογες ξαφνικα θα αγαπησει την Ν.Δ?
        Δυστυχως ζεις στον δικο σου μικροκοσμο και αδυνατεις να δεις το τελμα στο οποιο εχει περιελθει το πολιτικο συστημα.Αν δεν αλλαξεις εσυ δεν προκειται να αλλαξει και αυτο.

        • Minnie avatar
          Minnie @ 11888 19/11/2010 14:44:25

          Ευχαριστω για την αναλυση αλλα επειδη ουτε με γνωριζεις ουτε εχεις ιδεαν για το τι ακριβως πρεσβευω, την χαρακτηριζω ακυρη και αχρηστη.

          Ο,τι ειπα παραπανω ισχυει για ολους τους αρχηγους που ονειρευονται καποτε να κυβερνησουν, οχι αποκλειστικα για την ΝΔ.

          • 11888 avatar
            11888 @ Minnie 19/11/2010 14:54:50

            Δε σε γνωριζω απλα βγαζω συμπερασματα απο τα γραφομενα σου.Το ιδιο κανεις και εσυ.

          • 11888 avatar
            11888 @ Minnie 19/11/2010 14:57:12

            Εκτος και αν θεωρεις αυτα που γραφεις ακυρα και αχρηστα.

          • Minnie avatar
            Minnie @ Minnie 19/11/2010 15:00:11

            Εγω δεν εβγαλα κανενα αυθαιρετο συμπερασμα απο τα γραφομενα σου ως προς τον χωρο που ιδεολογικα σε καλυπτει, σε αντιθεση με σενα.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ 11888 19/11/2010 14:32:53

      Oι έλληνες μικροαστοί δεν έχουν τίποτα να κάνουν στα αριστερά, γιατί εκεί υπάρχει λαθρομεταναστολαγνεία.
      Και, αν έχεις καθόλου ακουστά, οι λάθρο εγκαθίστανται στις συνοικίες των μικροαστών, ενώ αποφεύγουν τις καλές περιοχές των πλουσίων. Ετσι, οι τελευταίοι έχουν το ελεύθερο να ψηφίζουν το Παρτάλι του ΣΎΡΙΖΑ (αυτή θα συμμετάσχει στον διεθνή διαγωνισμό για το τζαμί;), τον Ψαριανό των ΒΠ, τον επίσης εν Χαλανδρίω κοιμώμενον (κατά δήλωσή του) Καμίνη. Αφήνω κατά μέρος τα υψηλά ποσοστά του ΣΥΡΙΖΑ στα ΒΠ, επειδή ο παππούς τους ήταν κάποτε φίλα προσκείμενος στο ΕΑΜ και αυτοί κρατούν την παράδοση, μαζί με τη μαιζονέτα (καλά τα λέει η Νάσιουτζικ...)..
      Οπότε, με τη λαθρολαγνεία της η άκρα Αριστερά ξεπούλησε εντελώς τα λαϊκά στρώματα και είναι η μόνη που δεν έχει δικαίωμα να τα επικαλείται. Η ανταμοιβή της είναι μερικές ψήφοι λάθρων και λίγα αυγά και γιαούρτια.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ ΒΙΣ 19/11/2010 14:35:55

        Αλλωστε, με όλη αυτή τη σαβούρα από Ασία και Αφρική που τόσο αγαπάτε, θα έχετε σύντομα ψήφους πολύ περισσότερες από όσες μπορείτε να διαχειριστείτε. Οπότε, ενδεχομένως το Παρτάλι και η κυρία Μαρίνα Βήχου να αναγκαστούν να φορέσουν μπούρκα, το οποίο φυσικά θα είναι μία προσφορά προς τον ανδρικό πληθυσμό και γενικά την αισθητική της πόλης μας...

        • oxi ki etsi avatar
          oxi ki etsi @ ΒΙΣ 19/11/2010 15:01:58

          @ΒΙΣ

          μάταια φωνάζουμε...

          Το Παρτάλι, οι Δραγώνες κ.λ. παίζουν τον ρόλο που παίζουν...

          Επίσης όπως δυστυχώς θα έχεις αντιληφθεί, μέσα στη Ν.Δ. είναι τόσες πολλές οι προοδευτικές φωνές (και ακόμη περισσότερες είναι στο δρόμο ερχόμενοι από ΠΑΣΟΚ και ΣΥΡΙΖΑ) που εμείς περισσεύουμε...

          Ο "ακραίος" Πανίκας νίκησε μόνος του στη Μακεδονία, ο "λάϊτ" Γκιουλέκας είδες τι έπαθε...

          Εσύ το είδες, εγώ το είδα!

          Οι συμβουλάτορες του Προέδρου το είδαν?????????????????

        • Μisha avatar
          Μisha @ ΒΙΣ 19/11/2010 15:13:15

          Η Μαρίνα Βήχου είναι η πάλαι ποτε ανταποκρίτρια στα Σκόπια, που είχε γινει γραφείο τυπου του Γκλιγκόρωφ;

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Μisha 19/11/2010 15:16:22

            Ναι, Μίσα. Και ο πατέρας της ήταν ένας ευγενής, κεντρώων καταβολών, αστός. Θα τρίζουν τα κόκαλά του μέσα στον τάφο βλέποντας την πορεία της κόρης του τα τελευταία χρόνια.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ 11888 19/11/2010 14:34:52

      Δεν μίλησα για φιλολαϊκή πολιτική. Μακριά από εμένα αυτά. Είπα ότι πρέπει να κερδίσει τη λαϊκη ψυχή.

      Και είναι πολύ εύκολο. Αν ασκήσεις αστική πολιτική που δεν θα εξυπηρετεί τα μεγάλα συμφέροντα (άλλο ότι θα τους φερθεί έντιμα, θα τους φερθεί έντιμα και αυστηρά, ισονομία για όλους, δεν χρειάζεται να γίνει σοσιαλιστής), τότε αυτό ο λαός θα το καταλάβει και δεν χρειάζεται να ασκήσεις "φιλολαϊκη" πολιτική λαϊκιστικού - παπανδρεϊκού τύπου.

      • 11888 avatar
        11888 @ Επώνυμος 19/11/2010 14:53:45

        Πως ειναι δυνατον να ασκησεις πολιτικη που δεν θα εξυπηρετει τα μεγαλα συμφεροντα?
        Θα ερθεις σε ριξη με αυτα ή θα τους επιβαλλεις τρελους φορους για να αμβλυνεις τις ανισοτητες.Μου φαινεται οτι ουτε και εσυ ξερεις που πατας και που βρισκεσαι.

        Γιατι οτιδηποτε σχετιζεται με τον λαο ειναι κατ αναγκη λαικιστικο(τον παπανδρεα τι τον βαζεις στο καδρο δεν θεωρω την πολιτικη του αριστερη αλλα το αντιθετο)και οχι λαικο.Εσυ που ανηκεις?Δεν εισαι κομματι αυτου?Γιατι παλευεις στην ζωη, για μια compressor ή για πραγματικη δημοκρατια?

        Και μια δυσκολη ρωτηση.Μπορει να υπαρξει πραγματικη δημοκρατια στα πλαισια του καπιταλιστικου συστηματος?

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ 11888 19/11/2010 14:58:52

          Απλώς θα τηρήσεις το νόμο. Δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΥΚΟΛΟ να τηρήσεις το νόμο απέναντι στους ισχυρούς. Είναι τρομερά δύσκολο. Έτσι θα έρθεις σε ρήξη, χωρίς να επιβάλεις τρελούς φόρους.

          Τα υπόλοιπα που λες είναι πολύ ενδιαφέροντα ως ερωτήματα και δεν θα ήθελα να τα πιάσω πρόχειρα.

          Λαϊκισμός είναι μια πολιτική που υπόσχεται περισσότερα στον απλό λαό χωρίς να έχει πετύχει πιο πριν να τα παράγει. Και που ταυτόχρονα χαϊδεύει και τα μεγάλα οικονομικά συμφέροντα και υποθηκεύει (για να ταϊσει λίγο παραπάνω το λαό) τις επόμενες γενιές, το μέλλον της χώρας, για να δώσει παραπάνω στους ψηφοφόρους σήμερα.

          Λαϊκός είναι αυτός που μπορεί να επιβάλλει δωρικότητα και στο λαό και στα μεγάλα οικονομικά συμφέροντα, που έχει τη δυνατότητα να βάλει το λαό, όλους, να εργάζονται για το ατομικό και το συλλογικό καλό, χωρίς να μπαίνει το ατομικό καλό πάνω από το συλλογικό, αλλά χωρίς να καταπιέζεται και το αίσθημα ελευθερίας του κάθε ανθρώπου.

          Δύσκολα ερωτήματα, πώς υλοποιούνται όλα αυτά κλπ., δεν έχουν λυθεί τόσους αιώνες, καλά να είμαστε να ανταλλάσσουμε απόψεις.

          • 11888 avatar
            11888 @ Επώνυμος 19/11/2010 15:47:44

            "Λαϊκός είναι αυτός που μπορεί να επιβάλλει δωρικότητα και στο λαό και στα μεγάλα οικονομικά συμφέροντα, που έχει τη δυνατότητα να βάλει το λαό, όλους, να εργάζονται για το ατομικό και το συλλογικό καλό, χωρίς να μπαίνει το ατομικό καλό πάνω από το συλλογικό, αλλά χωρίς να καταπιέζεται και το αίσθημα ελευθερίας του κάθε ανθρώπου"

            Γαλλικος διαφωτισμος.

            Πως ομως θα καταφερεις να εμποδισεις καποιον στο υπαρχον οικονομικο συστημα απο το να αποκτησει ολα τα χωραφια της κατω Ραχουλας και να βαλει τους κατοικους της να δουλευουν για αυτον με ανταλλαγμα ενα κομματι ψωμι?
            Αν του απαγορεψεις να αγορασει ολη τη γη του χωριου ,του στερεις το δικαιωμα να αγοραζει οτι θελει με τα χρηματα του .Αν του το επιτρεψεις,στερεις απο τους κατοικους του χωριου την αξιοπρεπη διαβιωση.
            Εδω λοιπον τιθεται το θεμα τι ειναι ελευθερια και πως την εννοει ο καθενας μας.

            (Το παραδειγμα ειναι πολυ απλοικο και μπορει καποιος να αντιπροτεινει οτι οι χωρικοι εχουν την δυνατοτητα να κανουν κατι αλλο με τα χρηματα απο την πωληση απο το να γινουν συγχρονοι σκλαβοι.Η απαντηση ειναι οτι ο αγοραστης-καπιταλιστης δεν προκειται ποτε να προβει σε τετοια αγορα αν αυτη δεν ειναι σε θεση να του αποφερει κερδος)

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Επώνυμος 20/11/2010 07:19:02

            Αν υπάρχει η πολιτική βούληση, μπορείς να τον εμποδίσεις, με τους κατάλληλους θεσμούς και νόμους. Τρόποι υπάρχουν και έχουν εφαρμοστεί ιστορικά αρκετοί. Όταν έρχεται όμως διεφθαρμένη εξουσία στα πράγματα, το πράγμα αλλάζει. Άρα, το θέμα είναι να έχεις εκείνους τους κοινωνικούς θεσμούς που δεν θα επιτρέψουν την έλευση διεφθαρμένης εξουσίας. Εμείς προς το παρόν, τέτοιους θεσμούς δεν έχουμε.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Επώνυμος 19/11/2010 15:04:07

        Εχω ακούσει επανειλημμένα στην τηλεόραση τον οικονομολόγο Γιάννη Βαρουφάκη, καθηγητή στο Πανεπιστήμιο Αθηνών (χαρά στο κουράγιο του μετά από τόσα χρόνια στο εξωτερικό...). Αυτά που λέει δεν διαφέρουν πολύ από αυτά που λέει ο Σαμαράς και μάλιστα στην εκπομπή του Παπαχελά τη Δευτέρα ήρθε σε ευγενική, πλην όμως αρκετά σκληρή αντιπαράθεση με την νεοφιλ - και με απαράμιλλο look bitchy αγελάδας - Μιράντα Ξαφά. Θεωρώ ότι την αποστόμωσε.
        Προσωπικά, δεν ξέρω πού πρόσκειται ο Βαρουφάκης, ξέρω όμως ότι ο άνθρωπος φαίνεται πραγματιστής και απέχει παρασάγγας από τους μνημονιολάτρες, χωρίς να είναι και της αριστερής σχολής του τύπου "κάφτε το μνημόνιο και η Ελλάδα θα γίνει παράδεισος" (βλ. τον μπαίνω-για-σένα-φυλακή Αλαβάνο).
        Η απορία μου τώρα: Τον Βαρουφάκη γιατί δεν τολμάει κανείς να τον πει κανείς λαϊκιστή;
        Δεν υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι να συγκροτήσουν ένα καλο επιτελείο γύρω από τον Σαμαρά; Σε διάφορους τομείς, όχι μόνο στην οικονομία.

        • 11888 avatar
          11888 @ ΒΙΣ 19/11/2010 15:23:33

          Το Βαρουφακη δεν τον γνωριζω αλλα για να ηρθε σε ριξη με την νεοφιλελευθερη Ξαφα,σημαινει οτι εχει αριστερες πεποιθησεις.Αν ο Σαμαρας προσλαβει τετοια ατομα τοτε θα παψει η Ν.Δ να θεωρειται δεξιο κομμα.
          Καλο θα ηταν επισης να κατανοησεις οτι καποιος αριστερος δεν ταυτιζεται υποχρεωτικα με το σκληροπυρηνικο ΚΚΕ ουτε και με τον λαικισμο τυπου "κοφτε το μνημονιο και η ελλαδα θα γινει παραδεισος".
          Για να γινει παραδεισος η Ελλαδα θα πρεπει να συντελεστουν βαθιες ανατροπες τις οποιες κανενα κομμα δεν ειναι σε θεση να τολμησει.Γιαυτο και η απαθεια της πλειοψηφιας απεναντι στα κομματα.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ 11888 19/11/2010 15:38:39

            @ ΒΙΣ

            Δεν έχω την παραμικρή εμπιστοσύνη στον Κύρτσο, καθώς έχει επανειλημμένα δείξει την "Ο.Φ.Α" φύση του. Τελευταία γράφεται κατά κόρον ότι αντιμετωπίζει σοβαρά οικονομικά προβλήματα με την έκδοση της εφημερίδας του και προσπαθεί εναγωνίως να προσεταιριστεί το Σαμαρά επιδιώκοντας μια θέση στο Επικρατείας.

            @ 11888

            Και ο (γέρος) Καραμανλής, το 1974 είχε "προσλάβει" τον Πεπελάση και το Ζολώτα, που μόνο δεξιούς (με την τρέχουσα έννοια της εποχής) δεν μπορούσες να τους πεις. Έπαθε τίποτα;

    • Μisha avatar
      Μisha @ 11888 19/11/2010 14:35:31

      11888

      Αν αυτός που γυμνώνει τον ντυμένο, ονομάζεται λωποδύτης, αυτός που δεν ντύνει τον γυμνό, ενώ μπορεί, αξίζει διαφορετική ονομασία;

      Το ψωμί που κατέχεις είναι του πεινασμένου, το ρούχο που φυλάς στην αποθήκη σου είναι του γυμνού, το παπούτσι που δεν χρησιμοποιείς είναι του ξυπόλητου, το χρήμα που καταχωνιάζεις είναι του φτωχού.

      Ολους αυτούς που θα μπορούσες να τους τα δώσεις, αλλά δεν το κάνεις, τους κλέβεις.

      Μ.Βασίλειος (330-379) , ομιλία εις το «καθελώ μου τας αποθήκας και μείζονας οικοδομήσω»»

  24. Enzo avatar
    Enzo 19/11/2010 14:25:16

    τελικα τι εγινε? Ο Σαμαρας ακομα τα λεει με τους τροϊκανους? 2:25 η ωρα.

  25. TASSOS avatar
    TASSOS 19/11/2010 14:31:38

    " Οι μάζες πάντα ανταποκρίνονται όταν τους δηλώσεις τις ιδέες σου με πάθος και πείσεις ότι είσαι διατεθειμένος να πολεμήσεις για αυτές με όλη σου την ψυχή"
    ΑΔΟΛΦΟΣ ΧΙΤΛΕΡ

    Πέρα από ιδεοληψίες για το ποιός λέει τι , τ'ακούς Αντώνη Σαμαρά?

  26. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 19/11/2010 14:34:28

    Φίλε Επώνυμε καλημέρα

    Και στο προχθεσινό σου άρθρο, ειδικά όμως σήμερα καταγράφεις την σκληρή πραγματικότητα. Έχεις πιάσει και εκφράζεις τα μηνύματα της κοινωνίας. Το μήνυμα της μεγάλης αποχής, το μήνυμα των εκατοντάδων ακύρων ψηφοδελτίων που αν καποια μέρα μπορούσαμε να τα διαβάσουμε, θα καταλαβαίναμε το θυμό, την οργή, και την απογοήτευση των πολιτών.

    Είναι λυπηρό όμως ότι η μεγάλη παράταξη της ΝΔ δεν έχει καταλάβει τίποτε. Ουσιαστικά δεν αντιλαμβάνεται τι της γίνεται.

    Είναι ΜΗ ΑΠΟΔΕΚΤΟ το μήνυμα που εκπέμπει η ΝΔ. Το είχα γράψει και παλαιότερα. Τα τραγικά προβλήματα δεν αντιμετωπίζονται με ελείψεις, ημιελείψεις, κυκλικα και ημικυκλικά. Όταν καταστρέφονται άνθρωποι, όταν διαλύονται οικογένειες, όταν ξεθεμελειώνονται τα πάντα, όταν υποθηκεύεται και ξεπουλιέται το δημόσιο, όταν στεγνώνει η αγορά, όταν απομυζόνται μόνο οι αδύναμοι, όταν διαλύεται και ξεθεμελειώνεται η πατρίδα, όταν εξασθενίζει η άμυνα και η ασφάλεια της χώρας, όταν τα σύνορα είναι διάτρητα, όταν η λαθρομετανάστευση πνίγει τις πόλεις, ΑΠΕΛΠΙΖΟΜΑΙ να ακούω τη ΝΔ να δηλώνει ότι θα τηρήσουμε το σύμφωνο παράδοσης της πατρίδας και το Σταικούρα να δηλώνει επίσης ότι στο μόνο σημείο που διαφωνεί η ΝΔ με το ΠΑΣΟΚ είναι στο μίγμα της δημοσιονομικής πολιτικής.

    Χ......με και η βάρκα γέρνει. Ο κόσμος ριζοσπαστικοποιείται και όταν ξεσπάσει η οργή του λαού, θα διαλύσει τα πάντα. Στη πραγματικότητα, μια σπίθα χρειάζεται. Το σάπιο και άθλιο καθεστώς της μεταπολίτευσης θα σαρωθεί.

    • Μisha avatar
      Μisha @ Αρματιστής 19/11/2010 14:50:20

      «...ΑΠΕΛΠΙΖΟΜΑΙ να ακούω τη ΝΔ να δηλώνει ότι θα τηρήσουμε το σύμφωνο παράδοσης της πατρίδας και το Σταικούρα να δηλώνει επίσης ότι στο μόνο σημείο που διαφωνεί η ΝΔ με το ΠΑΣΟΚ είναι στο μίγμα της δημοσιονομικής πολιτικής. »

      Αυτή είναι η ουσία. Όσοι λένε με ορολογία Μαμαλάκη, για «μίγματα πολιτικής» , κι αφήνουν απέξω, άθικτη και ασχολίαστη, την σκοτεινή καρδιά του κατοχικού Μνημονίου που είναι Η ΥΠΟΘΗΚΕΥΣΗ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ,παίζουν στα ζάρια την Ελλάδα.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Μisha 19/11/2010 14:53:48

        Πιστεύω Μίσα ότι ο Σαμαράς μέσα του το έχει στην καρδιά του αυτό το ζήτημα, αλλά δεν το βάζει μπροστά για λόγους τακτικής. Ακριβώς δηλαδή για να μην τον πουν λαϊκιστή. Επειδή αυτό ακριβώς είναι που πονάει τον κόσμο, όποιος το "σηκώσει" θα τον κερδίσει και σου λέει, εγώ χωρίς να φανώ λαϊκιστής θα το καταφέρω έτσι κι αλλιώς να ανατρέψω το Μνημόνιο.

        Είναι λάθος, όμως, να ενεργεί έτσι, ακριβώς επειδή περνάει λάθος μήνυμα στον κόσμο. Ο κόσμος δεν ξέρει τι σκέφτεται μέσα του ο Σαμαράς και πόσο πολύ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αγαπάει την πατρίδα όπως ο απλός Έλληνας (αυτό είναι το βαθύτερο πιστεύω μου για το Σαμαρά) και έχει ανάγκη να ακούσει την κουβέντα που λες...

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Επώνυμος 19/11/2010 15:04:47

          Επώνυμε, κάποτε πρέπει να ξεκολλήσουμε από το κόμπλεξ του "τι θα πει ο κόσμος", καθώς και από αρνητικές φορτίσεις του στυλ "λαϊκισμός".

          Αλήθεια, τι έχει να πει ΣΗΜΕΡΑ η έννοια "λαϊκισμός" στο λαό που στενάζει κάτω από την τροϊκανή φασιστική μπότα; Πόσο αρνητικά συναισθήματα νομίζεις ότι προκαλεί πια το άκουσμα αυτής της λέξης, και -κυρίως- σε ποιους; Μήπως, πλέον, μόνο στους εστέτ σαλονάτους ψευτοαριστερούς;

          Ο λαός υποφέρει, και ψάχνει για ένα επαναστατικό (με όποια έννοια κι αν το προσλαμβάνεις) αποκούμπι. Έναν ΗΓΕΤΗ με πυγμή και "αδένες" ψάχνει, και ουδόλως τον ενδιαφέρουν πια οι λέξεις και οι φορτίσεις τους.

          Ας ξεφύγουμε λοιπόν από τα μικροαστικού χαρακτήρα ενοχικά συμπλέγματα κι ας αφουγκραστούμε το λαό, πριν ο υπόκωφος θόρυβος γίνει πάταγος μιας έκρηξης που όμοιά της δεν θα έχει ξαναζήσει εν καιρώ ειρήνης η Ελλάδα.

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ Αυριανιστής 19/11/2010 15:19:46

            Αυριανιστή, ο κοσμάκης που ανοίγει κάθε πρωί τον Σκάι και πέφτει πάνω στο κήρυγμα του Πορτοσάλτε (κανονικό κήρυγμα, ο Άνθιμος είναι ασήμαντος ερασιτέχνης) και μετά ακολουθεί η κατήχηση του Μπάμπη και του Πάσχου, καταλαβαίνεις ότι μπολιάζεται σιγά-σιγά. Οποιος ψελλίζει κάτι για το μνημόνιο ειναι λαϊκιστής. Ενας ημιμαθής άνθρωπος σαν τον Ποροσάλτε αφορίζει και κρινει και βγάζει φετφάδες περί παντός επιστητού.
            Νομίζεις οι οικολογικές πρωτοβουλίες του Σκάι, με δενδροφυτεύσεις και τα παρόμοια, είναι αθώες; Είναι από τη μεγάλη πράσινη καρδιά του Αλαφούζου;
            Δημιουργούν ένα κοινό εξαρτημένων οπαδών που σιγά-σιγά δέχεται ό,τι του πουν οι γκουρού του σταθμού.
            Για εμένα, ο Σκάει λειτουργεί με έναν τρόπο πολύ επικίνδυνο.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Αυριανιστής 19/11/2010 15:23:04

            Πράγματι, τα εν λόγω νεοφιλελεύεθρα κτήνη είναι οι σύγχρονοι "Γεωργαλάδες του δοσιλογισμού".

            Έπρεπε να δεις χθες τον Μπάμπη, στο βραδυνό "δελτίο" του Σκάι, πώς έτρωγε τα λυσσακά του ότι ο προϋπολογισμός είναι άτολμος και ανεφάρμοστος, αφού δεν προβλέπει απολύσεις...

          • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
            ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Αυριανιστής 19/11/2010 16:31:47

            Στόχος μιας αναγεννημένης ΝΔ θα πρέπει να είναι η απαξίωση των ΜΜΕ δούρειων ίππων όπως αυτά του Αλαφούζου (ΣΚΑΪ και Καθημερινή) πέραν των άλλων πασοκικών καναλιών και εφημερίδων.

  27. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 19/11/2010 14:46:16

    Επώνυμε καλά τα λες. Πστεύω ότι έχουν απομείνει Έλληνες που θα στηρίξουν μια ειλικρινή προσπάθεια για τη διάσωση της Χώρας και του ελληνισμού. Το πόσοι όμως είναι αυτοί κανείς δεν το ξέρει ακόμη. Επομένως είναι άγνωστο και το αν ένα τέτοιο εγχείρημα θα έχει επιτυχία. Ούτως ή άλλως όμως αυτό το εγχείρημα, αν τελικά γίνει, και μάλιστα από τη ΝΔ, δεν πρέπει να γίνει με τη λογική ότι έτσι θα οδηγηθεί σίγουρα το κόμμα στην εξουσία. Γιατί τότε η προσπάθεια δε θα είναι ειλικρινής. Και θα αποτύχει σίγουρα.

  28. Thraphsorchis avatar
    Thraphsorchis 19/11/2010 14:47:12

    Η ρήξη με το μίζερο παρελθόν σημαίνει και διαχωρισμό εκκλησίας - κράτους.

  29. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 19/11/2010 14:57:49

    Να σας φέρω λίγο στη μνήμη το παρακάτω άρθρο του φάκτορα της 9 Ιουλίου

    "Μόνο με τον λαό μπορεί να προχωρήσει ο Σαμαράς"
    Από Factorx | Παρ. 09 Ιουλ 2010, 08:26 στην/

    Αν κάποιος είχε πέσει σε κώμα από τον Οκτώβρη, ξυπνούσε τώρα, δεν του έλεγε κανείς τίποτα από αυτά που έχουν συμβεί, δεν είχε τηλεόραση στο σπίτι του για να βλέπει την κ. Τρέμη και προσπαθούσε να ξαναπιάσει τη ζωή του από εκεί που την άφησε, στοιχηματίζω ότι δεν θα καταλάβαινε τίποτε.

    Μαυρίλα από παντού. Οι μισθοί μειώνονται, οι συντάξεις ψαλιδίζονται, τα χρόνια δουλειάς αυξάνονται, το φάντασμα της ανεργίας πλανάται πάνω από κεφάλια μισθωτών και μικρομεσαίων.

    Οι άνθρωποι προσπαθούν να διατηρήσουν με νύχια και με δόντια το επίπεδο διαβίωσης που είχαν πριν από την κρίση. Αυτό τους κρατάει ακόμα «έξω από το κίνημα» που θα έλεγαν και οι παλιοί αριστεροί.

    «Ο κόσμος πρέπει πρώτα να ασχοληθεί με το στομάχι του και μετά με την πολιτική», θα έλεγε ο Μαρξ.
    ………………………………………………………………………………
    Δεν γνωρίζω αν, όπως λένε διάφοροι, «το κρίσιμο διάστημα θα είναι οι αρχές φθινοπώρου, οπότε αναμένονται κινητοποιήσεις σε σχολεία και πανεπιστήμια, πολλοί μικρομεσαίοι θα βρίσκονται σε απόγνωση και θα υπάρχει κύμα απολύσεων στον ιδιωτικό τομέα».

    Προς το παρόν, η κατάσταση θυμίζει στους παλαιότερους από εμάς την περίοδο επί Χούντας, λίγο πριν από τη «Νομική» και το «Πολυτεχνείο». Έτσι και τότε διαβάζαμε όλη την ημέρα …Μαρξ και Λένιν, αφήναμε τα μαλλιά μέχρι την μέση, ψάχναμε για το παλιότερο τζάκετ στο Μοναστηράκι και καταστρώναμε σχέδια επί σχεδίων για την «επανάσταση». Δεν γινόταν τίποτα. Ώσπου ξαφνικά έφτασε μια σπίθα για να γίνει η «Νομική» και μετά το «Πολυτεχνείο» και το ένα να φέρνει το άλλο, με τον λαό στους δρόμους να καθορίζει τις εξελίξεις.
    ………………………………………………………………….
    Τι ζητά ο λαός

    Γράφαμε στο «Η ώρα του Σαμαρά»: «Σ’ αυτήν την καταστροφολογία που έχει επιβάλλει η Κυβέρνηση για να περνάει τα ληστρικά της μέτρα, ο Αντώνης Σαμαράς πρέπει να αντιτάξει ένα ρεαλιστικό και υπεύθυνο πρόγραμμα ελπίδας». Το έκανε προχθές, παρουσιάζοντας ένα οικονομικό σχέδιο - πρόγραμμα εξόδου από την κρίση, πράγμα που κανείς άλλος πολιτικός ηγέτης δεν έκανε μέχρι σήμερα τόσο εμπεριστατωμένα και «ακαδημαϊκά».

    Μόνο εμπαθείς δεν θα αναγνωρίσουν, εξάλλου, και το άλλο τεράστιο έργο που έκανε μέχρι σήμερα ο Σαμαράς σε ένα κόμμα βαθειά ηττημένο και πληγωμένο (ιδεολογικό στίγμα, οργανωτική ανασυγκρότηση κλπ)
    ……………………………………………………..
    Η οικονομετρία και οι καλές παρουσιάσεις είναι απαραίτητες για τους γνωρίζοντες. Ο λαός όμως θέλει όραμα, χρειάζεται όνειρο…

    Κι αυτό μπορεί να το κάνει ο Σαμαράς μόνο πηγαίνοντας πάλι στο λαό, όπως τότε που αγωνιζόταν για την ηγεσία της Κεντροδεξιάς παράταξης. Και αν θέλετε να συντάξει μαζί με τον λαό ένα νέο Kοινωνικό Συμβόλαιο, επειδή το Διαδίκτυο προσφέρει πλέον αυτή την δυνατότητα. Η συμμετοχή των μαζών στην κοινωνική αλλαγή γίνεται πλέον και ηλεκτρονικά.

    Πορεία προς το Λαό.

    Αυτό δεν πρέπει να το ξεχνά στιγμή ούτε ο Σαμαράς, ούτε όσοι δίπλα του προσπαθούν για ένα καλύτερο αύριο.

    Όσοι δεν το καταλαβαίνουν θα γίνουν μέρος του προβλήματος (αν δεν είναι ήδη) και θα ξεπεραστούν.

    Τόσο απλά….

    FaxtorX

    Έγραφα και εγώ ο αφελής

    armatistis says: 09/07/2010 at 16:59

    Ο Αντώνης είναι ένας πολύ ικανός πολιτικός. Είναι απλός, σεμνός ευφυής, γνωρίζει οικονομικά και πάνω απ΄ όλα σκέπτεται εθνικά. Επιπλέον δεν βαρύνεται με το φαύλο παρελθόν και από εξαρτήσεις. Μπορεί να μην είναι ο ρήτορας τύπου Κωστάκη, αλλά είναι αγαπητός στο λαό.

    Το μεγάλο στοίχημα για τον Αντώνη είναι να αισθανθεί τον σφυγμό του λαού και τις απαιτήσεις των καιρών.

    Ο Αντώνης πρέπει να καταλάβει ποια είναι αυτά που πονάνε το κόσμο και να βρει το σχέδιο για να τα αντιμετωπίσει. Πρέπει να κατέβει στο λαό και να ακούσει το λόγο του. Δεν χρειάζεται ενδιάμεσους για να το κάνει.

    Ο Αντώνης πρέπει φέρει στο προσκήνιο, τις αιτίες της κακοδαιμονίας της χώρας μας. Και όλοι τους γνωρίζουμε. Είναι η ανεπάρκεια του πολιτεύματος, της πολιτικής και του πολιτικού προσωπικού. Σε αυτά τα τρία οφείλονται τα προβλήματα μας από την εποχή του αγώνα της ανεξαρτησίας.

    Αν μπορέσει να εξαγγείλει ένα πολύ απλό και καθαρό σχέδιο με σαφές χρονοδιάγραμμα και ξεκάθαρες εγγυήσεις και να μπορέσει να το περάσει στο λαό και αν ο λαός τον εμπιστευτεί και το εφαρμόσει, τότε θα περάσει στην ιστορία των τριών – τεσσάρων μεγάλων που παρουσιάστηκαν μετά το 1821. Διαφορετικά θα μπει στο κατάλογο αυτών που δεν τους θυμάται κανένας.

    Ο κατάλογος των μεγάλων είναι πολύ στενός: Καποδίστριας, Τρικούπης, Βενιζέλος, Καραμανλής.

    Ο Αντώνης μπορεί να επιλέξει.

    Κυκλικά και ελλειπτικά προγράμματα, διαγράμματα, οικονομετρίες, μακροοικονομικά, κλπ, που ο λαός δεν καταλαβαίνει τίποτε και τα βλέπει σαν κινέζικα;
    ή
    Καθαρές σύντομες και περιεκτικές προτάσεις, επαναστατικές διακηρύξεις, κάθετες ρήξεις, ριζικές ανατροπές;

    Εφαρμογή του μνημονίου και “η ΝΔ θα τιμήσει την υπογραφή του ΓΑΠ”
    ή
    Άρνηση του μνημονίου και απομάκρυνση με τις κλωτσιές των γκαουλάιτερ της τριμερούς συμμαχίας

  30. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 19/11/2010 14:59:32

    Επωνυμε σημερα επιασες τον παλμο του μεσου Ελληνα.Πριν απο 2-3 μερες ειχα γραψει για την αναγκη διοργανωσης μιας ανοιχτης ομιλιας για το μνημονιο απο τη Ν.Δ ,λιγο πριν τις εκλογες.Δεν καταλαβαινω γιατι η υπευθυνη σταση που πρεπει να δειχνει το κομμα, αποκλειει την αγωνιστικη σταση.Ας το εξηγησει καποιος ειναι ευκαιρια σε αυτη την αναρτηση.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 19/11/2010 15:01:25

      Θενκς. Πέστα στο Θράκα αυτά που με τις ίδιες σχεδόν απόψεις κηρύσσει την αποχή.

    • Enzo avatar
      Enzo @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 19/11/2010 15:04:23

      αμα το εκανε αυτο θα μαζευε ισα και πανω απο εκατομμυριο κοσμου και θα γινοταν χαμος.η σπιθα που χρειαζεται , αλλα οπως ειπαμε αυτα γινονται μονο στα εργα.
      τ

    • Μisha avatar
      Μisha @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 19/11/2010 15:11:22

      Συκοφάντη

      Η ξεκάθαρη απάντηση που δίνεται από τα πράγματα είναι πως η ΝΔ δεν έκανε αντιμνημονιακή συγκέντρωση για να μη δυσαρεστηθεί η κατοχική Τρόικα και χαλάσει το προφίλ της ΝΔ στο Ευρωλαϊκό κόμμα.

  31. ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 19/11/2010 15:00:19

    Και στο κυριως αρθρο, αλλα και στο συνολο των σχολιασμων ενα πραγμα ειναι απολυτα εμφανες.Τα Κομματα πλεον, δεν εκφραζουν απολυτως τ ι π ο τ α.Δηλαδη, τι θα πει για εναν νεο σημερα (απο τα εκατομμυρια που απειχαν), οτι ειναι "κομματι" της Λαικης Δεξιας? Η ομοια για καποιον δυνητικα προερχομενο του Αριστερου χωρου οτι ειναι "Δημοκρατης"??Οι υπολοιποι δηλαδη δεν ειναι??
    Και ολα αυτα σε αυτο το φιλοξενο site που στηριζει την ΝΔ η μπορουσε να στηριζει οτιδηποτε ΑΛΛΟ, "μεταφραζονται" ως ελλειμμα επικοινωνιας.....Ενω ειναι συνολικη ελλειψη οραματων ουσιαστικης πολιτικης, απο το συνολο των παρωχημενων ΚΟΜΜΑΤΩΝ.Απο τον ιδιο "πυρηνα" των καταστροφικων Κομματων "γεννιουνται" νεα, με τους "εφηβους" Ντορα και Κουβελη...Και μη χειροτερα.Η αποκλειστικη ομως ευθυνη βαραινει ολους εμας τους πολιτες.Που ειναι καποιος απο την ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΩΝ ΑΠΕΧΟΝΤΩΝ ΝΑ ΒΓΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ??Να ταρακουνησει τα νερα??
    Να πει οτι ολοι εμεις οι υπολοιποι ειμαστε ΜΙΑ ΨΥΧΗ??Κανενας δεν κουνιεται.Ισως γιατι ειναι ευκολοτερο να σχολιαζεις, παρα να αναλαμβανεις ευθυνες.Και οι ευθυνες διακυβερνησης της χωρας --ειδικα με αυτες τις συνθηκες--ειναι τεραστιες...Και επειδη πλεον και οι ιδιοι ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ που κυβερνουν εδω και δεκαετιες, εγιναν ομοια με τους πολιτες σχολιαστες...
    Για οτι αφορα την Χωρα, αποφασιζει ο Ντε Ρουζ και ο Τομσεν.Και σιγα που μας νοιαζει...Ειδε κανενας καμια ομαδικη αντιδραση της προκοπης???
    Ακομα ψαχνουν οι μεν τους δε, ποιοι ειναι Νεοδημοκρατες και ποιοι Πασοκτζηδες!!!Εν Ετος 2010...Και ακολουθει το "εθνοσωτηριο"2011...
    Βοηθεια μας.

    • 11888 avatar
      11888 @ ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 19/11/2010 16:31:08

      Και εγω αυτη την απορια εκφραζω.Ειναι δυνατον να προχωρισουμε μπροστα με ενα μιγμα πολιτικης που εχει εφαρμοστει και αποτυχει πανηγυρικα?
      Πως ειναι δυνατον ο Σαμαρας να εκφρασει κατι διαφορετικο εγλωβισμενος σε μια πραγματικοτητα που μονο ανθρωπινη δεν μπορει να χαρακτηριστει.
      Το μονο θετικο ειναι οτι πολυς κοσμος αρχιζει επιτελους να αντιλαμβανεται οτι ο συναγωνισμος ανευ ορων με τον διπλανο του, ειναι καταστροφικος και για αυτον και για τον διπλανο του.
      Ο ατομικισμος πρεπει να πεθανει.

      Together we rise together we fall.

  32. Αλήθεια avatar
    Αλήθεια 19/11/2010 15:20:27

    Ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας κ. Αντώνης Σαμαράς είχε, σήμερα, συνάντηση, στα κεντρικά γραφεία του κόμματος, με εκπροσώπους της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας και του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου.
    Μετά τη συνάντηση, έκανε την ακόλουθη δήλωση:
    «Πρέπει να καταλάβουμε όλοι -και στο εσωτερικό και στο εξωτερικό- ότι μόνο μια ζωντανή οικονομία και μια όρθια κοινωνία μπορεί να ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις της και να έχει και τη δυνατότητα θετικής, αισιόδοξης προοπτικής για το μέλλον».
    http://www.nd.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=67745&Itemid=92

    • Μisha avatar
      Μisha @ Αλήθεια 19/11/2010 15:25:49

      Το ΔΝΤ , Αντώνη, θα νοιαστεί να είναι όρθια η κοινωνία;
      Πού ζεις ; Οικονομλόγος είσαι, δεν ξέρεις πού κατέληξαν ΟΛΕΣ οι χώρες όπου πάτησε πόδι το αναθεματισμένο ΔΝΤ;
      Δουλευόμαστε μεταξύ μας;

      Ησυχία-Τάξις -και Ασφάλεια λοιπον...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Αλήθεια 19/11/2010 15:49:30

      Πρώτη ασάφεια: Απουσία αποδέκτη του μηνύματος.
      Ποιοί είναι οι "όλοι"?
      Συγκεκριμενοποίηση χρειάζεται.
      "Όλοι στο εσωτερικό" είναι και οι Έλληνες.
      Αστοχία στην στοχοποίηση του αντικειμένου που πρέπει να φανεί ως αυτό που προκαλεί φθορά και πλήγματα.

      Δεύτερη ασάφεια: Χρήση του "πρέπει" που φανερώνει δασκαλίστικη συμπεριφορά και εμμέσως υποννοεί την ανάγκη συμμόρφωσης σε μονόδρομο.

      Τρίτη ασάφεια: Υπερτονίζονται οι υποχρεώσεις της κοινωνίας και όχι οι υποχρεώσεις της κυβέρνησης. Νοηματικά ο στόχος γίνεται η κοινωνία και οι Έλληνες συνολικά αφού εξ΄αρχής δεν συγκεκριμενοποιήθηκαν αυτοί που προκαλούν τα όσα αναφέρει.

      Τέταρτη ασάφεια: Απουσία θέρμης και δημιουργία απόστασης. Απουσία της λέξης κλειδί "ελπίδα".

      Το μήνυμα είναι αρκούντος ψυχρό. Περνά απαρατήρητο καθώς ασυνείδητα (αλλά ίσως και συνειδητά) συντονίζεται με τα κυβερνητικά πρέπει. Απουσία ενεργητικών ρημάτων που φανερώνουν δυναμική.
      Οι ασάφειες γιγαντώνουν το διπλό μήνυμα και επιτείνουν την σύγχιση.

      Η κριτική είναι καλόπιστη.

  33. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/11/2010 15:20:59

    Η συναίνεση εχει μασα και κονομα αδελφια. Γι αυτο τρελλενεται ο Καρατουμπας και η Θοδωρα και στριμωχνονται στις γωνιες.. δε μασαμε με τπτ.

    Τα ελεγε η Ψαρουδα Μπενακη στον Δανειστη Παπουλια... αλλα τοτε 2-3 φωναζαμε. Σημερα εγινε προφητησα. ( σορρυ αδερφε Προφητα )

    ΦΞ βρες τις δηλωσεις παραδοσξς της Μπενακενας στην ΤΒ και βαλτες αυτουσιες. Εχω να τη ρωτησω πολλα... ο κερατας.

    Μπουρλοτο!!!!!!! π ελεγε η Σαπφω Νοταρα.

    ΠΠ

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/11/2010 15:38:55

      "Mπουρλόοοοοοοτοο....." με φωνή τρακτέρ φυσικά

  34. Ηλίας avatar
    Ηλίας 19/11/2010 15:23:05

    Γραψτε τις δηλώσεις του Αντώνη μόλις τελειωσε η συνάντηση με την τροικα.
    Τους το ξεκοψε για συναινεση.
    ΜΠΡΑΒΟ!

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ Ηλίας 19/11/2010 15:24:51

      "Την ανάγκη να υπάρξουν μέτρα ανάπτυξης και να μην επικρατήσει ασφυξία στην αγορά, επισήμανε ο πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας Αντώνης Σαμαράς, στους εκπροσώπους της τρόικας, με τους οποίους συναντήθηκε στη Ρηγίλλης.

      Σε δηλώσεις του ο πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας τόνισε χαρακτηριστικά πως «πρέπει να καταλάβουμε όλοι και στο εσωτερικό και στο εξωτερικό ότι μόνο μία ζωντανή οικονομία και μία όρθια κοινωνία μπορεί να ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις της και να έχει τη δυνατότητα θετικής και αισιόδοξης προοπτικής για το μέλλον».

      • Ηλίας avatar
        Ηλίας @ Ηλίας 19/11/2010 15:26:04

        Νωρίτερα, ο κ. Σαμαράς κατά την ομιλία του στην Εκτελεστική Γραμματεία της ΝΔ, χαρακτήρισε θετικό το αποτέλεσμα των εκλογών.

        Όπως είπε στον πρώτο γύρο, η ΝΔ μίκρυνε τη διαφορά σε λιγότερο από δύο μονάδες, ενώ στο δεύτερο γύρο επιβεβαιώθηκε η πλήρης επιστροφή της στο προσκήνιο σε απόσταση αναπνοής από το ΠΑΣΟΚ.

        Πρόσθεσε, πάντως, ότι υπήρξαν και απώλειες που θα πρέπει να συζητηθούν, ενώ χαρακτήρισε πολύ σοβαρή την αποχή, που, όπως είπε, εκφράζει την αποστροφή μιας μερίδας πολιτών προς την πολιτική και τους πολιτικούς.
        «Η δική μας πολιτική παραμένει αμετακίνητη, αυτή μας έδωσε την δυνατότητα ταχείας ανάκαμψης, επιβεβαιώθηκε δε από τις εξελίξεις και σε αυτήν επιμένουμε. Ζητάμε αλλαγή μείγματος οικονομικής πολιτικής για έξοδο από την κρίση, με ανάκαμψη και ανάπτυξη και όχι με ασφυξία», ανέφερε ο κ.Σαμαράς και πρόσθεσε ότι η ΝΔ θεωρεί χρήσιμες και στηρίζει τις όποιες διαρθρωτικές αλλαγές.

        Επίσης, επιτέθηκε στην κυβέρνηση λέγοντας ότι «το κόμμα των εκβιασμών και των ψεμάτων, έρχεται τώρα αντιμέτωπο με τον χειρότερο εαυτό του, με το χειρότερο παρελθόν του, με τα απίστευτα λάθη του, με τις βαριές αμαρτίες του».

        Υποστήριξε δε ότι η κυβέρνηση είναι πλέον σε ακόμη πιο δύσκολη θέση και είναι υποχρεωμένη να πάρει πιο σκληρές αποφάσεις που είναι αδιέξοδες.

        Στο μεταξύ, η Εκτελεστική Γραμματεία επικύρωσε την απόφαση να αναλάβει η ΝΔ την πρωτοβουλία και να ζητήσει από την κυβέρνηση να ξεκινήσει τις διαδικασίες για την αναθεώρηση του Συντάγματος στην επόμενη Βουλή, η οποία θα πρέπει να είναι αναθεωρητική. "

      • Billy avatar
        Billy @ Ηλίας 19/11/2010 17:12:00

        Δηλαδη που το ξεκοψε για συναινεση,γιατι αυτο το σημειο δεν το βρισκω στη δηλωση του.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ηλίας 19/11/2010 15:25:42

      Εγώ θέλω να ΔΩ, να ΑΚΟΥΣΩ, τις ΠΛΗΡΕΙΣ δηλώσεις Σαμαρά, ώστε να μπορέσω να κρίνω ο ίδιος τι τους ξέκοψε και τι όχι.

      Γιατί τα σαπροκάναλα της διαπλοκής θα κάνουν πάλι την κοπτοραπτική τους και θα μας παρουσιάσουν ό,τι θέλουν.

      • παγωτατζής avatar
        παγωτατζής @ Αυριανιστής 19/11/2010 15:35:47

        Πάντως τό πρόσωπό του έδειχνε κούραση..τού έλειπε ή γνώριμη "αυρα" αισιοδοξίας πατριώτη μ΄....

  35. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 19/11/2010 15:31:36

    Ο Βαρουφάκης είπε επί λέξει "δεν είμαι ούτε μνημονιακός, ούτε αντιμνημονιακός". Αυτά που είπε, πάντως, θα μπορούσε να τα πει οποιοσδήποτε κεντροδεξιός, αλλά όχι νεοφιλ. Η Ξαφά δεν ειναι δεξιά, είναι νεοφιλελεύθερη. Υπάρχει πολύ μεγάλη διαφοροποίηση μεταξύ ευρωπαϊκής κεντροδεξιάς και νεοφιλελευθερισμού.
    Ο Κύρτσος, που χτυπάει πολύ το μνημόνιο από τη City Press, είναι δεξιός.

  36. aurora3363 avatar
    aurora3363 19/11/2010 15:36:28

    ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΕΠΩΝΥΜΕ..μολις διάβασα το κείμενό σου και απο ολα πρώτα στέκομαι στο ΣΤΟΧΟ. Που ειναι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΕΛΛΑΔΑ απο ντόπια και ξένα λαμόγια,εξω οι λαθρό,σεβασμός στην πολιτισμικοθρησκευτικη ΜΑΣ ταυτότητα,ΕΘΝΙΚΗ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ.Κάθε λέξη σου ειναι σαν να βγήκε απο το μυαλο και την ψηχή μου! Δεν κάνεις κανενα κίνημα πολιτων;

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ aurora3363 19/11/2010 16:17:47

      Είμαστε ΗΔΗ κίνημα πολιτών αγαπητέ! Είμαστε όλοι μας ένα τεράστιο κίνημα πολιτών. Το μόνο που χρειάζεται ακόμη, προς το παρόν, είναι να συνειδητοποιηθούμε βαθύτερα και να πείσουμε όσο περισσότερους γίνεται για την αξία του αγώνα.

  37. Orestios avatar
    Orestios 19/11/2010 15:57:05

    Η στρατηγική έπρεπε να είναι ξεκάθαρη μετά το όχι του μνημονίου.
    Η ΝΔ έπρεπε να καταψηφίζει κάθε νομοσχέδιο αν η κυβέρνηση δεν κατέθετε ολοκληρωμένο αναπτυξιακό νόμο.
    Και όχι μόνο να κατέθετε νόμο αλλά να το ξεσκώνιζε η ΝΔ σε κάθε άρθρο κάνοντας σκληρή κριτική.

    Αυτό πλήρωσε στις εκλογές

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 19/11/2010 15:58:07

      Την συναίνεση σε νομοσχέδια-ντροπή και την παρουσία της να παρακαλά την κυβέρνηση να φέρει νομοσχέδιο.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 19/11/2010 15:58:25

      Ανάπτυξης

  38. john M avatar
    john M 19/11/2010 16:22:49

    Σε αυτια που δεν ακουνε δεν λες απλως τιποτε.Η ψηφοφοροι της ΝΔ μιλησαν και στειλαν ενα μηνυμα. 550000 χιλιαδες λιγοτεροι παρα την επιθεση στα εισοδηματα τους επι δικαιων και αδικων του Πασοκ
    .Και το κομμα στελνη το δικο του μηνυμα.Συνεχιζουμε με Παυλοπουλο με Παναγιωτοπουλο με Γιακουματο με Τζαβαρα με Κυριακο και τους γνωστους αγνωστους της καταστροφης και της συγκαλυψης και σε οποιον αρεσει
    Τι κανη νιαου νιαου στα κεραμιδι?
    Η περαιωση μας
    Η μακρα προδιεγραμενη πορεια προς το ΔΝΤ εφτασε στο στοχο της

  39. Aggelos avatar
    Aggelos 19/11/2010 16:36:12

    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_98_19/11/2010_422963

    "Ενας Yorgo για τον Πούτιν

    Από το ΑΠΕ μεταδόθηκε χθες η εξής είδηση - παρακαλώ, κρατηθείτε: «Μια ζεστή αγκαλιά κι ένα φιλόξενο σπίτι, στην κατοικία του Ρώσου πρωθυπουργού Βλαντιμίρ Πούτιν στο Νόβο Ογκάρεβο, βρήκε ο Yorgo, ένα κουτάβι ράτσας βουλγαρικού ποιμενικού, που χάρισε στον Ρώσο πρωθυπουργό ο Βούλγαρος ομόλογός του, Μπόικο Μπορίσοφ, το περασμένο Σάββατο στη διάρκεια της συνάντησής τους στη Σόφια». Τα σχόλια περιττεύουν, διότι η προσβολή είναι προφανέστατη. Απλώς αναμένω από τον υπουργό Εξωτερικών να καλέσει στο γραφείο του τον πρεσβευτή της Βουλγαρίας για τα περαιτέρω!"

  40. Γιώργος avatar
    Γιώργος 19/11/2010 16:52:03

    Το ΠΑΣΟΚ έχει πίσω του όχι μόνον τη διαπλοκή, αλλά και τον πλήρη έλεγχο του κράτους και της κοινωνίας. Μαζί και την πλήρη στήριξη του ξένου παράγοντα. Έχει πείσει ότι είναι το «βασικό» κόμμα εξουσίας, και η ΝΔ το «αναπληρωματικό»."

    H NΔ είναι το κόμμα της "δεξιάς παρένθεσης". Το ΠΑΣΟΚ είναι το καθεστωτικό κόμμα, αυτό που επί της ουσίας έχει την απόλυτη εξουσία είτε είναι στην κυβέρνηση είτε στην αντιπολίτευση.
    Η ΝΔ όμως χρειάζεται για να δίνεται στο πολίτευμα μας μία επίφαση δημοκρατικότητας.

  41. Πετρος Μ. avatar
    Πετρος Μ. 19/11/2010 17:21:13

    Με το μνημόνιο κλείνει οριστικά ο μετεμφυλιακός και μεταπολιτευτικός κυκλος.
    Αυτος που θα ηγεμονεύσει στον νέο κύκλο πρέπει να υπερβεί τα πλάστά πλέον διλλήματα και να αναδείξει την νέα κυρίαρχη αντίθεση.

    Διλλήματα του τύπου :
    ΑΡΙΣΤΕΡΑ - ΔΕΞΙΑ , ΠΡΟΟΔΟΣ -ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ , ΠΑΣΟΚ-ΝΔ
    έχουν χάσει το νοημά τους.

    Οι πραγματικές αντιθέσεις σήμερα ?

    Κυρίαρχη ιδεολογία :ΕΘΝΟΜΗΔΕΝΙΣΜΟΣ - ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟΣ.
    Ελλάδα χώρα : ΕΘΝΙΚΑ ΚΥΡΙΑΡΧΗ - ΠΡΟΤΕΚΤΟΡΑΤΟ.
    Λαός : ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣ- ΦΟΒΙΣΜΕΝΟΣ ΥΠΟΤΑΓΜΕΝΟΣ

    Ο Σαμαράς ή θα κάνει την υπέρβαση και θα μίλησει πέρα από τις πλάστες αντιθέσεις του παρελθόντος ή θα αποτελέσει και ο ίδιος παρελθόν πολύ σύντομα.
    Ή θα ξεπέράσει αυτή την ΝΔ ή θα τον ξεπεράσει τον ίδιο η Ιστορία.

    Επιγραμματικά οι αναγκαίες κινήσεις:

    1. Αποβολή όλων των δομών-προσώπων που εκπροσωπούν το παλιό και προσπάθούν απεγνωσμένα να το διασώσουν για να διασωθούν.
    2.Ανοικτό συνέδριο επανίδρυσης , ιδεολογικής και πολιτικής ανασυγκρότησης.
    3. Απομάκρυνση από μια στενή εκπροσώπηση της δεξιάς γιατί έτσι αναπαράγει μια στρεβλά μυθοποιημένη αριστερά και ενα ψεύτικο και μη προνομιακό για αυτόν δίλλημα.
    4. Χρηση άλλου ονοματος για το νέο κόμμα που να παραπέμπει στις πραγματικές συγκρουσεις και αντιθέσεις που ανεφερα παραπάνω,
    πχ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ.

    • Enzo avatar
      Enzo @ Πετρος Μ. 19/11/2010 17:48:31

      σωστος ο μαστορας. ετσι ειναι και με τον καιρο θα αρχιζουν να το καταλαβαινουν ολοι

  42. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 19/11/2010 17:32:04

    ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
    ΙΔΡΥΤΙΚΗ ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ
    4 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1974

    Νέα Δημοκρατία είναι η πολιτική παράταξις του ταυτίζει το Έθνος με τον Λαόν, την Πατρίδα με τους Ανθρώπους της˙ την Πολιτεία με τους Πολίτες της˙ την Εθνική Ανεξαρτησία με την Λαϊκή Κυριαρχία˙ την Πρόοδο με το Κοινό Αγαθό˙ την Πολιτική Ελευθερία με την Έννομη Τάξη και την Κοινωνική Δικαιοσύνη.


    Νέα Δημοκρατία είναι το σύστημα με το οποίο οι ολιγώτεροι και οι επώνυμοι καθοδηγούν αντί να καταδημαγωγούν, εκπροσωπούν αντί να καταδυναστεύουν - και σε τελική ανάλυση υπηρετούν - και περισσότερους και ανωνύμους.
    .........................................................
    Και υπόσχεται:

    -Ότι θα υπηρετεί πάντα και μόνο τα αληθινά συμφέροντα του έθνους, που βρίσκονται πέρα και πάνω από τις παραπλανητικές ετικέτες της Δεξιάς, του Κέντρου και της Αριστεράς.

    -Ότι θα θεωρεί πάντα όλους τους Έλληνες όχι μόνο ίσους απέναντι των νόμων, αλλά και με ίσα δικαιώματα απέναντι των βιωτικών ευκαιριών και των δυνατοτήτων που διανοίγει ο πολιτικός, οικονομικός και κοινωνικός βίος.
    ........................................................................
    Ότι η ελεύθερη οικονομία στην οποία πιστεύει η Νέα Δημοκρατία δεν ημπορεί να αποκλείσει την διεύρυνση του οικονομικού τομέως τον οποίο ελέγχει το κράτος. Και η ιδιωτική πρωτοβουλία δεν ημπορεί να βρει την δικαίωσή της χωρίς παράλληλη συμμετοχή των ευρυτέρων λαϊκών τάξεων στην κατανομή του εθνικού προϊόντος. Κάθε πολίτης της χώρας αυτής πρέπει να γίνει εργάτης μαζί και νομεύς της οικονομικής ευημερίας˙ και να αισθάνεται ήσυχος για το μέλλον του και για το μέλλον των παιδιών του.
    .....................................................
    Ότι δεν θα φεισθεί κόπων και θυσιών για να καταστήσει την Ελλάδα ισχυρή και απρόσβλητη. Με εκσυγχρονισμένες τις Ένοπλες Δυνάμεις η ανεξαρτησία της Ελλάδος θα κατοχυρωθεί. Και θα είναι σεβαστή από όλους, χωρίς την ανάγκη άλλων προστατών εκτός από τους συλλογικούς οργανισμούς στους οποίους θα μετέχει με την ελεύθερη βούλησή της και σύμφωνα με τα πάγια συμφέροντα του Ελληνισμού, στα οποία περιλαμβάνεται και η μοίρα της Κύπρου.
    .............................................................................

    Είναι λίγα στοιχεία από αυτά που πρέπει να είναι η Νέα Δημοκρατία

    Έθνος, πατριωτισμός, πολίτες, λαός, εθνική κυριαρχία, ισχυρές ένοπλες δυνάμεις, λαική κυριαρχία

    Ελεύθερη οικονομία, αλλά και κρατικός παρεμβατισμός και ενίσχυση του ρόλου του κράτους στους στρατηγικούς τομείς της οικονομίας

    Η ΝΔ δεν έχει καμιά σχέση με το νεοφιλελευθερισμό των Παπανδρέου και ΣΙΑ, της ΕΕ της ΕΚΤ και του ΔΝΤ.

    Ο ιδρυτής της ΝΔ κρατικοποιούσε και δεν ιδιωτικοποιούσε. Όσοι είναι φιλελεύθεροι ή νεοφιλελεύθεροι, υπάρχει η Θεοδώρα, ο Σουφλιάς και ο Γιωργάκης.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Αρματιστής 19/11/2010 17:38:58

      @Αρματιστής

      Δεν το είχα υπόψη μου αυτό το κείμενο. Θα έλεγα ότι είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ και δύσκολα θα βρω σημείο να διαφωνήσω.

      Τα κόμματά μας γενικώς είναι μανούλα στα κείμενα.

      Θραξ Αναρμόδιος

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Θραξ Αναρμόδιος 19/11/2010 17:45:14

        Πήγα και το διάβασα όλο. Ιδού άλλα δυο σημεία με τα οποία συμφωνώ πλήρως


        "
        Νέα Δημοκρατία είναι η πολιτική παράταξις που αγνοεί τις διενέξεις και τους διχασμούς του παρελθόντος - που τόσα δεινά επεσώρευσαν στον τόπο μας - και προσανατολίζεται στα ευρύτερα δυνατά σχήματα εθνικής ενότητος.

        ...

        -Ότι θα αγωνισθεί για την πλήρη και καθολική κατοχύρωση της λαϊκής κυριαρχίας και ότι θα επιδιώξει προς τούτο την προσαρμογή του πολιτεύματος προς τις συνθήκες της ελληνικής πραγματικότητος.
        "

        Θραξ Αναρμόδιος

      • Αρματιστής avatar
        Αρματιστής @ Θραξ Αναρμόδιος 19/11/2010 18:43:45

        Αναμφίβολα τα Ελληνικά κόμματα, διεφθαρμένα μέχρι μυελού οστέων, επανδρωμένα από τους απογόνους των κοτζαμπάσηδων (εξ αίματος, αγχιστείας, η πνευματικά τέκνα... δεν έχει σημασία), είχαν την τεχνογνωσία πίσω από περίτεχνες εκφράσεις και όμορφες λέξεις, άλλα να λένε και άλλα να κάνουν.

        Αν θέλει όμως ο Σαμαράς να δικαιώσει όλους αυτούς που στήθηκαν ατέλειωτες ώρες μπροστά στις κάλπες για να τον εκλέξουν ενάντια σε όλα τα προγνωστικά, μπορεί την ιδρυτική διακήρυξη της ΝΔ, να την κάνει σημαία, σάλπισμα, παιάνα.

        Στην ιδρυτική διακήρυξη της ΝΔ, πάνω από όλα είναι το έθνος, η πατρίδα, ο λαός, οι πολίτες, η εθνική ανεξαρτησία και κυριαρχία, η ισονομία και ισοπολιτεία, ο παρεμβατικός ρόλος του κράτους κλπ.

        Το ΠΑΣΟΚ, ένα κατ' όνομα σοσιαλιστικό κόμμα, έχει εξελιχθεί σε ακραί νεοφιλελεύθερο, ουσιαστικά έχει καλύψει το χώρο της ΝΔ από τα δεξιά. Για αυτό και οι πολίτες λένε ότι τα δύο κόμματα είναι ίδια. Γι αυτό και ο Σταικούρας λέει ότι η διαφόρα της ΝΔ από το ΠΑΣΟΚ είναι το μίγμα δημοσιονομικής πολιτικής, μέχρι εκεί.

        Άρα ο Σαμαράς έχει χώρο για να αναπτύξει το δικό του μήνυμα

        Πιστεύω ότι

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ Αρματιστής 19/11/2010 17:55:50

      Aντε μπράβο Αρματιστή μου...Για να μαθαίνουν και οι νεώτεροι εξ΄ημών,και να θυμουμεθα οι υπόλοιποι...όλοι!!

    • Petros avatar
      Petros @ Αρματιστής 19/11/2010 18:54:03

      Αμέσως μετά την προδοσία της Κύπρου και την χούντα αν δεν έλεγαν αυτά δεν θα έπαιρναν ούτε τη ψήφο της μάνας τους.

      Ένα μήνα νωρίτερα δείτε τι έλεγε το ΠΑΣΟΚ στην δική του ιδρυτική διακήρυξη. Η σημερινή κατάληξη του χωρίς σχόλια.
      Το ζήτημα είναι τι εννοούσαν.

      Iδρυτική διακήρυξη
      του Πανελλήνιου Σοσιαλιστικού Κινήματος
      3 Σεπτεμβρίου 1974

      Ανακοινώνουμε σήμερα την εκκίνηση ενός νέου πολιτικού Κινήματος που πιστεύουμε ότι εκφράζει τους πόθους και τις ανάγκες του απλού Έλληνα, ενός Κινήματος που να ανήκει στον αγρότη, τον εργάτη, το βιοτέχνη, το μισθωτό, τον υπάλληλο, στη θαρραλέα και φωτισμένη νεολαία μας.
      ......................................
      Βασικός κυριαρχικός στόχος του Κινήματος είναι η δημιουργία πολιτείας απαλλαγμένης από ξένο έλεγχο ή επεμβάσεις, πολιτείας απαλλαγμένης από έλεγχο ή επιρροή της οικονομικής ολιγαρχίας, πολιτείας ταγμένης στην προστασία του Έθνους και στην υπηρεσία του Λαού.

      Η εθνική ανεξαρτησία είναι αναπόσπαστα δεμένη με τη λαϊκή κυριαρχία, με τη δημοκρατία σε κάθε φάση της ζωής του τόπου, με την ενεργό συμμετοχή του πολίτη σ' όλες τις αποφάσεις που τον αφορούν.

      Μα είναι ταυτόχρονα συνυφασμένη με την απαλλαγή της οικονομίας μας από τον έλεγχο του ξένου μονοπωλιακού και ντόπιου μεταπρατικού κεφαλαίου που διαμορφώνει την οικονομική, την κοινωνική, την πολιτική και την πολιτιστική μας πορεία, σύμφωνα με τα συμφέροντα όχι του Λαού αλλά της οικονομικής ολιγαρχίας.
      ..........................................................
      χει ο Λαός μας πικρή πείρα από τους κομματικούς σχηματισμούς του παρελθόντος που στηρίζονταν στη φεουδαρχική σχέση ανάμεσα σε ηγέτες και βουλευτές, ανάμεσα σε βουλευτές και κομματάρχες, ανάμεσα σε κομματάρχες και ψηφοφόρους.

      Από κομματικούς μηχανισμούς που είχαν αντικαταστήσει τις αρχές, το πρόγραμμα και τις δημοκρατικές διαδικασίες με το ρουσφέτι και το παρασκήνιο. Καθολικό είναι το αίτημα για πολιτικούς οργανισμούς αρχών, που να τους διακρίνει η ελεύθερη δημοκρατική έκφραση της βάσης, για να δεσμεύεται η ηγεσία στις πολιτικές αποφάσεις και για να υπάρχει συνέπεια και συνέχεια.

      Η σημερινή διακήρυξή μας είναι μια διακήρυξη που είμαστε βέβαιοι ότι αντικατοπτρίζει το πιστεύω, τους πόθους, τις απαιτήσεις, το όραμα του Ελληνικού λαού. Έχει σκοπό να παρακινήσει συζήτηση και προβληματισμό σε εθνικό επίπεδο.

      Η σημερινή μας διακήρυξη αποτελεί την πυξίδα που θα καθοδηγεί την πορεία μας προς μια νέα, αναγεννημένη, ανθρώπινη, σοσιαλιστική και δημοκρατική Ελλάδα, μια Ελλάδα που να ανήκει στους Έλληνες.

      Το Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα είναι πολιτικό Κίνημα που αγωνίζεται για τους ακόλουθους στόχους: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ, ΛΑΪΚΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ, ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ, ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.
      ........................................
      το Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα θέτει ως προϋπόθεση την επίτευξη των ακόλουθων συγκεκριμένων στόχων:
      1. Κάθε εξουσία πηγάζει από το Λαό, εκφράζει το Λαό και υπηρετεί το Λαό. Η κοινωνική, οικονομική και πολιτική δομή της δύναμης στη χώρα μας διαρθρώνεται με τρόπο που να αποκλείει την παραβίαση της λαϊκής θέλησης με οποιοδήποτε τρόπο.

      2. Κατοχυρώνεται συνταγματικά το δικαίωμα άμυνας κάθε πολίτη σε κάθε προσπάθεια κατάλυσης της νόμιμης εξουσίας, κατάργησης του Συντάγματος και υποδούλωσης του Λαού μας.

      3. Για τα βασικά δικαιώματα του πολίτη ισχύει ο χάρτης των ανθρώπινων δικαιωμάτων του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών.
      Η ελευθερία γνώμης και έκφρασης, η ελευθερία οργάνωσης για την επίτευξη συλλογικών σκοπών στα πλαίσια του Συντάγματος, το απαραβίαστο των δικαιωμάτων του ατόμου, όχι μόνο κατοχυρώνονται συνταγματικά αλλά και προστατεύονται αποτελεσματικά από τη Δικαιοσύνη που είναι ανεξάρτητη. Η Ελληνική ιθαγένεια δεν αφαιρείται.

      4. Εξασφαλίζεται η συνταγματικά κατοχυρωμένη κοινωνική και οικονομική ισότητα των δύο φύλων.

      5. Εξασφαλίζεται με γνήσιες δημοκρατικές διαδικασίες η άμεση και ενεργός συμμετοχή όλων των πολιτών στην πολιτική ζωή του τόπου.

      6. Κατοχυρώνεται συνταγματικά το δικαίωμα εργασίας για όλους τους πολίτες, άντρες και γυναίκες.

      7. Ο συνδικαλισμός αποδεσμεύεται από την εξάρτηση της οικονομικής ολιγαρχίας και από την κηδεμονία του κράτους, κατοχυρώνεται ως ελεύθερο και αυτόνομο κίνημα και τίθεται στην υπηρεσία των συμφερόντων του εργαζόμενου Λαού.

      8. Διαχωρίζεται οριστικά η εκκλησία από το κράτος και κοινωνικοποιείται η μοναστηριακή περιουσία.

      9. Η Ελλάδα αποσυνδέεται από τους στρατιωτικούς, πολιτικούς και οικονομικούς συνασπισμούς, που υπονομεύουν την εθνική μας ανεξαρτησία και το κυριαρχικό δικαίωμα του Ελληνικού λαού να προγραμματίζει αυτός την κοινωνική, οικονομική, πολιτική και πολιτιστική πορεία της χώρας.

      10. Η Ελλάδα ακολουθεί δυναμική ανεξάρτητη εξωτερική πολιτική με στόχους: την εγγύηση της εδαφικής ακεραιότητας, την κατοχύρωση της αδέσμευτης λαϊκής κυριαρχίας και την καλύτερη δυνατή πραγμάτωση των επιδιώξεων του Ελληνικού Λαού. Ως χώρα που είναι ταυτόχρονα στην Ευρώπη, τα Βαλκάνια και τη Μεσόγειο κάνει την παρουσία της αισθητή και στους τρεις αυτούς χώρους
      ..................................................
      Το θέμα σήμερα είναι να υπάρξει κόμμα, ηγέτης που να τολμήσει να τα πεί πριν την νέα εθνική τραγωδία ακριβώς για να την αποτρέψει.
      Τότε ήταν εύκολο και αυτονόητο γι αυτό και στρεβλό.
      Άνοιξαν τον κύκλο με αυτά τα λόγια και οδήγησαν την Ελλάδα στο κατοχικό μνημόνιο.

      Ο αντίπαλος είχε ολοκληρώσει με νίκη του εκείνη την φάση και είχε αποσυρθεί .
      Τώρα είναι πανταχού παρών...

  43. Manos-UK avatar
    Manos-UK 19/11/2010 17:46:11

    Εμαθε κανείς τι είπε ο πρόεδρος στην τροικα?

    • Enzo avatar
      Enzo @ Manos-UK 19/11/2010 17:56:47

      τα καλαντα σε εκδοση μνημονιου.
      τι να πει και ο προεδρος? δεμενα τα χερια απο πενηντα μεριες τα εχει.
      δεν βλεπω φως στο βαθος του τουνελ.

      • Manos-UK avatar
        Manos-UK @ Enzo 19/11/2010 18:02:58

        Δεμένα ξεδεμένα άμα έκανε γαργάρα τα περί ΟΧΙ τότε πάμε χωρίς πυξίδα στη ΝΔ

  44. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 19/11/2010 18:08:41

    Κατα τη γνώμη οι κυβερνήσεις στην ελλάδα τοποθετούνται και δεν εκλέγονται.Ο Σαμαράς για να γίνει πρωθυπουργός πρέπει να τάξει σ'αυτούς που ανεβοκατεβάζουν κυβερνήσεις ανα τον κόσμο (state department) ότι θα εκτελεί στις εντολές τους.
    Αλλιώς πρωθυπουργός δεν θα γίνει ποτέ.

  45. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 19/11/2010 18:08:41

    Δεν υπάρχει καμιά υπαρξιακή αντίφαση στη ΝΔ. Υπαρξιακή αντίφαση βιώνουν απλώς όσοι δεν θεωρούν ότι η ΕΟΚ ήταν σωστή επιλογή, όσοι θεωρούν ότι η ΝΔ ταυτίσθηκε με τα μεγάλα οικονομικά συμφέροντα, όσοι θεωρούν της ιδιωτικοποιήσεις στην απίθανα κρατικίστικη Ελλάδα "μόδα", και πιστεύουν ότι ήρθε η ώρα η ΝΔ να έρθει σε ρηξη με ότι εκποροσώπησε στο παρελθόν. Ολοι αυτοί ζουν μια υπαρξιακή αντίφαση γιατί "στηρίζουν" ένα κόμμα όχι γι αυτό που είναι αλλά για κάτι που θα ήθελαν να είναι. Και νομίζουν ότι "στηρίζουν" Σαμαρά γι αυτά που δήθεν τα έχει "μέσα στην καρδιά του" αλλά δεν τα λέει για λόγους τακτικής.
    Πολύ πιο απλό είναι όλοι αυτοί να αλλάξουν κόμμα ή να φτιάξουν ένα δικό τους.
    Γιατί εντελώς άλλο πράγμα η κριτική για να αλλάξεις τα κακώς κείμενα ενός κόμματος και άλλο να ζητάς την αυτοκατάργηση του!

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ firiki2010.wordpress.com 19/11/2010 18:29:53

      Ναι αλλα ξερεις αυτοι πια ειναι αρκετοι στη ΝΔ αν και νεοεισελθοντες.
      Οπως υπαρχουν διαφορα αστικα στρωματα που εχουν προσχωρησει στο ΠΑΣΟΚ που δεν εχει πια σχεση με το αρχικο ΠΑΣΟΚ αλλα ειναι το κυριο κομμα του καθεστωτος ετσι και με τη γυμνια της αριστερας καποιος κοσμος "οι απογοητευμενοι του Ανδρεα" θα τους ελεγα εχει στραφει στη ΝΔ.
      Και αυτο οχι τωρα : η αρχικη επιτυχια Καραμανλη και η στρατηγικη Λουλη σε αυτους βασιζοταν.Μετα το ναυαγιο για ενα διαστημα ηλπισαν στο ΓΑΠ και τωρα ειναι αμηχανοι και απεχοντες ενω σε γενικες γραμμες κουβαλουν τις ιδεες του παλιου ΠΑΣΟΚ λιγο αλλαγμενες.

      • firiki2010.wordpress.com avatar
        firiki2010.wordpress.com @ ψυχραιμια 19/11/2010 18:52:08

        Ψυχραιμία,
        Δεν νομίζω ότι είναι "αρκετοί", ούτε νομίζω ότι είναι οι "απογοητευμένοι του Ανδρέα". Και τέλος πάντων ό,τι κι αν είναι, αν είναι αρκετοί ακόμα καλύτερα γι αυτούς.Καινούργιο κόμμα...άφθαρτο.... νέο όνομα ...νέο έμβλημα .... μια χαρούλα! Κι ας μας αφήσουν εμάς τους υπόλοιπους με τις "εμμονές" μας να πορευθούμε ανάλογα.
        Η στρατηγική Λούλη νομίζω ότι βασιζόταν:
        1.Στους γενικώς μη έχοντας ισχυρή πολιτική άποψη προς τους οποίους "πρέπει" να στείλεις "ήπια" μηνύματα και
        2. Στο να αρθεί ο Καραμανλής ως Αρχηγός κατά κάποιο τρόπο "υπεράνω κομμάτων". Γι αυτό και η ασυλία και η προστασία προς το πρόσωπο του (της πρώτης περιόδου), γι αυτό και "φαγώθηκαν" μέσω της δήθεν εμπλοκής Ρουσόπουλου στο Βατοπέδι να τον κάψουν ως " ισχυρό χαρτί" (που τελικά δεν παίχθηκε ποτέ).

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ firiki2010.wordpress.com 19/11/2010 19:50:00

      Αγαπητέ φιρίκι, η αίσθηση μου είναι ότι ορισμένοι έχετε μείνει πίσω στο 1990, όταν οι ΝΔτες (μαζί κι εγώ τότε) ήμασταν ευτυχισμένοι για τη νίκη της Αμερικής στον ψυχρό πόλεμο, πανηγυρίζαμε για την επερχόμενη ευρωπαϊκή ενοποίηση και χλεύαζαμε το ΠΑΣΟΚ που είχε συρθεί στις δικές μας θέσεις. Και φυσικά, στηρίζαμε με τα χίλια το Μητσοτάκη. Και ήμουν κι εγώ φορέας παρόμοιων θέσεων όπως σήμερα οι δικές σου.

      Από τότε άλλαξαν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ. Οι περισσότεροι δεξιοί έχουν γίνει αντιαμερικανοί (χωρίς τα κόμπλεξ των αριστερών), ο ευρωσκεπτικισμός καλπάζει σε όλη την Ευρώπη και η ανάγκη για κινητοποίηση των λαϊκών μαζών για να προστατέψουμε όχι 'εργασιακές κατακτήσεις', αλλά τα ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΒΑΣΙΚΑ (πατρίδα, θρησκεία, οικογένεια κλπ.) είναι πιο επιτακτική παρά ποτέ.

      Οι καιροί συνεπώς έχουν αλλάξει. Κι αν κάποτε κινδυνεύαμε από τα βάρη που φόρτωνε ο Ανδρέας στις πλάτες της χώρας για να τρώνε οι ημέτεροι συνδικαλιστές, σήμερα κινδυνεύουμε από το πλιάτσικο που επιδιώκουν οι ίδιοι πάνω κάτω άνθρωποι εις βάρος των υποδομών της χώρας. Η διαφορά είναι η μέθοδος. Το ΠΑΣΟΚ υιοθέτησε τις μεθόδους της ΝΔ του Μητσοτάκη για να τρώει και η ΝΔ κάνει τουμπεκί, επειδή οι αξίες της δεν είναι το ΉΘΟΣ, ώστε να μπορεί σε κάθε περίπτωση να καταγγέλλει την πασοκική ανηθικότητα. Οι αξίες της είναι αυτα τα θολά που δεν συγκινούν σήμερα κανέναν, παρά μόνον ένα πολύ περιορισμένο κομματικό ακροατήριο, κι αυτό από κεκτημένη ταχύτητα.

      Τη ριζική αυτή αλλαγή των αναγκών της κοινωνίας, φοβάμαι ότι δεν την έχετε αντιληφθεί ορισμένοι. Ούτε έχετε καταλάβει ποια είναι η βάση της ηθικής νομιμοποίησης του ΠΑΣΟΚ στην ελληνική κοινωνία. Βλέπεις τώρα τον Ψυχραιμία έντεχνα (ξέρει αυτός) να πάει να περάσει το μήνυμα ότι 'τώρα ήρθαν κάποιοι στη ΝΔ'. Ποιοι; Δεν το λέει ανοικτά, αλλά σαφώς αναφέρεται σε μένα. Γιατί; Μα για να συκοφαντησει τις θέσεις μου ως δήθεν 'μη νεοδημοκρατικές'. Ξέρει πολύ καλά γιατί το κάνει, όπως ξέρει και πολύ καλά ότι δεν έχει ελπίδα αυτό που κάνει, διότι πολύ απλά ο Νεοδημοκράτης είναι ΑΠΗΥΔΙΣΜΈΝΟΣ από το κόμμα του και ψάχνει να κινηθεί στις ρίζες της ελληνικότητάς του. Που τις έχει εγκαταλείψει φυσικά προ πολλού η ΝΔ, αν ήταν εκεί ποτέ.

      Η αντίφαση που δεν βλέπεις είναι ο λόγος που κυριαρχεί το αμοραλιστικό ΠΑΣΟΚ, ο λόγος της εγκατάλειψης της ΝΔ από τους μίσους και βάλε ψηφοφόρους το 2004, ο λόγος που ενώ έχουμε μνημόνιο η ΝΔ δεν έχει 60% και το ΠΑΣΟΚ είναι ακόμη πρώτο κόμμα. Αν μπορούσε η κομματική ΝΔ να δει την αντίφαση, θα είχε καταλάβει τι ακριβώς συμβαίνει. Δεν μπορεί, και αν δεν θέλει και ν' ακούσει την κοινωνία που φωνάζει, τότε μπορούν να ξαναελπίσουν να γίνουν μια σύντομη παρένθεση του ΠΑΣΟΚ, αν δεν τους σαρώσει στο μεταξύ η λαϊκή επανάσταση που θα έρθει με γοργά βήματα.

      • firiki2010.wordpress.com avatar
        firiki2010.wordpress.com @ Επώνυμος 20/11/2010 02:43:02

        Αγαπητέ Επώνυμε
        Δεν έχει νόημα να μπώ στην ουσία του σχολίου σου γιατί δεν απαντά στη δικιά μου απορία.Εγώ να δεχθώ για την οικονομία της συζήτησης ότι όλα αυτά που περιγράφεις συμβαίνουν(δεν συμβαίνουν αλλά 2 και.... γράφει το ρολόι κι έχεις ανοίξει καμιά 10ρια θέματα). Αν λοιπόν όλα όσα λες συμβαίνουν γιατί αυτά να μην εκφρασθούν από ένα καινούργιο κόμμα? Η ΝΔ εκπροσωπεί κάποια πράγματα με τα οποία δεν είσαι σύμφωνος και μάλιστα διαχρονικά.Γιατί η Νέα Δημοκρατία ιδρύθηκε από τον Κωνσταντίνο Καραμανλή (τον οποίο εσύ ευκαιρίας δοθείσης σκυλοβρίζεις) και στα δικά του χνάρια πορεύθηκε. Εκανε κάποιες πολιτικές επιλογές για τις οποίες αισθάνεται δικαιωμένη κι εσύ διαφωνείς. Εχει κάποιους ανθρώπους που τους έχει διαλέξει ο Σαμαράς (που υποτίθεται υποστηρίζεις) για συνεργάτες του και κάθε λίγο και λιγάκι προτείνεις την καρατόμηση τους. Θεωρείς ότι η ΝΔ είναι ένα κόμμα ταυτισμένο με τα μεγάλα οικονομικά συμφέροντακαι η ΝΔ το αρνείται.Εχεις κατά καιρούς προτείνει την αλλαγή ονόματος και συμβόλων, την ρήξη με το παρελθόν της, έχεις σταθερά απαξιωτική στάση απέναντι της. Κανένα πρόβλημα! Δικαίωμα σου! Να τις συζητάμε τις απόψεις σου αν θέλεις με τις ωρες Και μάλιστα μπορεί οι ιδέες σου να δικαιωθούνε. ΑΛΛΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΜΑΣ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΕΣ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ Η ΤΟΥ ΣΑΜΑΡΑ ! Η ΝΔ και ο αρχηγός της (τους οποίους λέτε/νομίζετε/ υποτίθεται υποστηρίζετε) είναι κάτι εντελώς άλλο από αυτό που εσύ και αρκετοί φίλοι - αν κρίνω από τα σχόλια- θα θέλατε να είναι. Ποιος βιώνει τελικά την υπαρξιακή αντίφαση?

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ firiki2010.wordpress.com 20/11/2010 06:49:14

          Η διαστρέβλωση των λόγων του συνομιλητή είναι κλασική τακτική όσων δεν έχουν επιχειρήματα. Ποιανού ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ (όχι σε επίπεδο πολιτικής πρότασης) την καρατόμηση πρότεινα; Και πότε είπα να αλλάξει η ΝΔ όνομα και σύμβολα; Ήμουν από τους βασικούς υποστηρικτές εδώ μέσα της γνώμης να μην αλλάξει απολύτως τίποτα, τουλάχιστον μέχρι να πάρει η ΝΔ την εξουσία - όχι ότι και μετα χρειάζεται, αλλά ότι μέχρι τότε δεν πρέπει να αλλάξει.

          Στα αλλά που λες θα μπορούσα να σου απαντήσω πολλά, αλλά θα σου πω μόνον ότι η ΒΑΣΗ της ΝΔ που εξέλεξε το Σαμαρά ζητούσε, όπως μπορείς να δεις σε αυτή τη σελίδα αλλά και σε όλες τις άλλες που τον υποστήριξαν, ΑΚΡΙΒΩΣ αυτα που ζητάω κι εγω. Συνεπώς, επειδή η βάση ΜΙΛΗΣΕ ΚΑΙ ΜΙΛΑΕΙ, και μιλάει πολύ συγκεκριμένα και μάλιστα ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ από τότε που ιδρύθηκε αυτό το κόμμα, καλά θα κάνετε όσοι δεν σας αρέσει αυτό που ζητά οι βάση να κάνετε εσείς κάποιο άλλο κόμμα. Απορώ με το θράσος σας! Ποιον νομίζετε ότι εκφράζετε;

          Όσο για το αν εξυπηρετεί η παλιά ΝΔ οικονομικά συμφέροντα, αυτό που λες μου δείχνει ότι αποτελείς κι εσύ, όπως και οι περισσότεροι υποστηρικτές των απόψεων αυτών (οι καλοπροαίρετοι τουλάχιστον) τους λεγόμενους χρήσιμους ηλίθιους αυτών των συμφερόντων. Νομίζετε δηλαδή ότι αγωνίζεστε για ιδέες, ενώ στην πραγματικότητα αγωνίζεστε για τα συμφέροντα αυτά.

          Κι αν νομίζεις ότι μιλάω αόριστα, θα σου πω μόνον να ψάξεις ποιανού υπάλληλος ήταν ο Ρουσόπουλος. Ο πραγματικός 'κυβερνήτης' της χώρας επί ΚΚ, ήταν υπάλληλος κάποιου. Ποιανού; Δεν είναι δύσκολο να το βρεις. Η ουσία είναι ότι ο ρόλος αυτός που είχε ο Ρουσόπουλος δεν ξεπήδησε από μόνος του. Κάποιος τον επέβαλε. Και αυτο είναι ένα μόνον παράδειγμα. Χαμός γινόταν από πάντα. Μην κοιτάς που στον οπαδό προσποιούνταν τους έντιμους.

          Δεν θα κάνουμε λοιπόν εμείς δικό μας κόμμα, τώρα που πλησιάζει η ώρα ο λαός να πάρει την τύχη του στα χέρια του, την τύχη που τόσα χρόνια του κατακρατούσαν οι τοποτηρητές, μια το παλάτι, μια οι Καραμανλήδες, μια οι Μητσοτακηδες. Ο δεξιός έχει πρώτα από όλα την πατρίδα μέσα του, την πατρίδα που ξεπουλούσαν τόσα χρόνια οι υπάλληλοι των ξένων, αυτοί όλοι που προανέφερα (με ελάχιστες τιμητικές εξαιρέσεις από τον Κωστάκη Καραμανλή). Αν εσείς θέλετε το δεξιό κόμμα εξουσίας στα χέρια των συμφερόντων και των τοποτηρητών των ξένων, να σας το πούμε ανοιχτα: ΛΥΠΆΜΑΙ, ΧΆΣΑΤΕ!

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ firiki2010.wordpress.com 19/11/2010 21:22:40

      Συμφωνώ απόλυτα -τα ίδια έγραψα κι εγώ πιο πάνω.

    • occultist avatar
      occultist @ firiki2010.wordpress.com 20/11/2010 02:49:14

      @firiki2010.wordpress.com είπε:
      ..""Πολύ πιο απλό είναι όλοι αυτοί να αλλάξουν κόμμα ή να φτιάξουν ένα δικό τους...""
      Η ακόμη απλούστερα να κάνουν αποχή και να κάτσουν σπίτι τους. Συμφωνείς;; Γιατί, έτσι φτάσαμε στο 50% αποχής!!!!!

  46. Νίκος avatar
    Νίκος 19/11/2010 18:29:15

    Επώνυμε, έγραψες.

  47. Νίκος avatar
    Νίκος 19/11/2010 18:36:56

    Επώνυμε. Έκανες καθόλου στην Αμερική; Ρηγκανική, σχεδόν, η σκέψη σου περί καλού-κακού. Άγγιξες τον τύπο των ίλων για την του ζητούμενου για τον Σαμαρά.

  48. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/11/2010 19:00:02

    Αυτο θα το σχολιασει ΕΠΙΣΗΜΑ η ΝΔ ??? Θα ζητησει στη Βουλη την αλληλογραφια ?? ΘΑ μας ενημερωσει καποιος επιτελεους? ή θα βγω μια μερα απ το σπιτι και θα βλεπω φεσια και φερετζεδες γυρω μου??

    http://olympia.gr/2010/11/19/greek-oil-2/#more-40097

    Περιμενω σχολια.

    ΠΠ

    • aurora3363 avatar
      aurora3363 @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/11/2010 23:39:29

      δυστυχώς αυτά τα λέι εδω και πολυ καιρο στις εκπομπές του ο Χαρδαβέλας..και στην επόμενη εκπομπη εχει το θέμα.Νομίζω Τρίτη

      • Μisha avatar
        Μisha @ aurora3363 19/11/2010 23:43:15

        Τον πήρα τηλεφωνο τον Χαρδαβελα και τον ρωτησα γιατί ενω τα λέει αυτά προτεινε να ψηφισουμε Σγουρό κι η απάντηση ήταν άλλα λογια ν αγαπιόμαστε.
        Ο κομματικός πατριωτισμός του είναι ισχυρότερος από την αγάπη του για την πατρίδα

        • aurora3363 avatar
          aurora3363 @ Μisha 20/11/2010 01:15:09

          ??????..τι να πεί κανεις ..ακόμα εκει !!!! αλλα αμα τα πήρε που θα ειναι?.Αν δεν τα πήρε τοτε ειναι μόνιμος παλιμπεδισμός..

  49. Μisha avatar
    Μisha 19/11/2010 19:10:17

    Γιατί, άκουσες σχόλια για τα 21 νησιά που αποστρατιωτικοποιούνται και παραδίδονται πεσκέσι στην Αγκυρα;

    «Η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ αποστρατιωτικοποιεί 21 νησιά στο Αιγαίο και προχωρά σε συμφωνία παράδοσης του Αιγαίου στο ΝΑΤΟ και στη συνδιαχείρισή του με την Τουρκία και τις ΗΠΑ, έχοντας ως οδηγό τα συμφέροντα της ελληνικής πλουτοκρατίας.»

    h--p://www2.rizospastis.gr/story.do?id=5948837&publDate=14/11/2010

    • Μisha avatar
      Μisha @ Μisha 19/11/2010 19:12:29

      Αυτό το λίνκ έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον από το προηγούμενο, σε σχέση πάντοτε με το μοιρασμα του Αιγαίου

      h--p://www2.rizospastis.gr/story.do?id=5917364&publDate=26/10/2010

      Μη την ψάχνεις τη δουλειά , «το κόλπο είναι στημένο και στα μέτρα τους»

  50. PIM avatar
    PIM 19/11/2010 19:16:18

    Πραγματικά όταν διαβάζω τέτοια απαξιωτικά σχόλια για την νεολαία της ΝΔ, κάτω από ένα κείμενο που έχει κάτι να πει, απορώ.

    Πιστέψτε με, αν η ΝΔ κατάφερνε να γίνει για την κοινωνία και για την χώρα ό,τι είναι και η ΔΑΠ-ΝΔΦΚ για τα ελληνικά πανεπιστήμια, να καλύπτει δηλαδή όλα τα κενά της και τα προβλήματά της, τότε ΝΑΙ ο Αντώνης Σαμαράς θα είχε πετύχει.

    Το έχω ξαναγράψει και θα το γράψω πολλές φορές ξανα: η ΔΑΠ είναι το πιο παραγωγικό κομμάτι της ΝΔ. Για τον πολύ απλό λόγο ότι είναι σε καθημερινή επαφή με τον κόσμο, βοηθάει, προτείνει λύσεις και αντιμετωπίζει προβλήματα. Σημειώσεις, σεμινάρια, εκπαιδευτικές εκδρομές, ετήσια έκδοση ολοκληρωμένης Πρότασης Παιδείας για τη λειτουργία των Ελληνικών Πανεπιστημίων (που αμφιβάλλω αν κάποιος απο εσάς έχει ασχοληθεί να την διαβάσει), είναι τα πράγματα που ένας ΔΑΠίτης και ένας ΟΝΝΕΔίτης κάνουν καθημερινά. Και, ναι κύριοι, ακόμα και οι εκδρομές και τα πάρτυ είναι πράγματα που το πανεπιστήμιό μας δεν μας τα προσφέρει. Εμείς λοιπόν είμαστε καθημερινά εκεί για να τα καλύψουμε.

    Καθήστε λοιπόν και σκεφτείτε τι πραγματικά κάνατε εσείς σήμερα για την ΝΔ, πέρα από το να γράψετε ή να σχολιάσετε ένα κείμενο. Πάρτε πρωτοβουλίες, βγείτε στον κόσμο, πείτε οτι ερχόμαστε να διώξουμε τη σαπίλα. Ο πρόεδρός μας αυτό κάνει και το απέδειξε (ξανά) με την δράση του πριν τις πρόσφατες εκλογές. Εμείς σαν νεολαία αυτό κάνουμε γι' αυτό οι συνομήλικοί μας μας εμπιστεύονται, γι΄αυτό είμαστε η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ των ελληνικών πανεπιστημίων τα τελευταία 25 χρόνια.

    Αναλάβετε ο καθένας τις ευθύνες του. Γίνετε οι πρώτοι στον χώρο σας, δείξτε οτι βαρεθήκατε την υπάρχουσα κατάσταση, αρχίστε να καλύπτετε τα κενά και τα προβλήματα της κοινωνίας μας με την δράση σας, προτείνετε λύσεις! Και πάνω απ' όλα μην αμφισβητείτε την νεολαία. Γιατί ο Πρόεδρός μας έδειξε πως βασίζεται επάνω μας, με την επιλογή του Βασίλη Κικίλια για την περιφέρεια Αττικής, και θα συνεχίσει να το δείχνει όταν αρχίσει να διώχνει τα βαρίδια και να βάζει νέους ανθρώπους!

    Η αλλαγή στη ΝΔ που όλοι σας ευαγγελίζεστε είναι στην πραγματικότητα αλλαγή νοοτροπίας και τρόπου σκέψης. Ο Σαμαράς είναι ένας άνθρωπος με φρέσκιες ιδέες για το πολιτικό-κοινωνικο-οικονομικό σύστημα. Εμείς οι μικρότεροι έχουμε φρέσκιες ιδέες λόγω... ηλικίας! Το θέμα είναι τι κάνετε εσείς οι ενδιάμεσοι...

    • ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ avatar
      ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ @ PIM 19/11/2010 20:12:46

      Το κρίσιμο σημείο είναι η βαθύτερη επιδίωξη- φιλοδοξία του Σαμαρά. Θα αρκεστεί να "κυβερνήσει" , όπως οι προκάτοχοι του Μητσοτάκης και Κωστάκης, για να δούμε πάλι το ίδιο έργο η Ν.Δ στην κυβέρνηση, το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία, ή θα δούμε επιτέλους έναν ηγέτη με "καρύδια", που θα τολμήσει να τα βάλει με εγχώριους και ξένους νταβατζήδες? Γιατί, αυτή η χώρα έχει τεράστιες δυνατότητες για ανάπτυξη. Δυστυχώς όμως κυβερνάται από άτολμους στην καλύτερη περίπτωση και από δοσίλογους. Αναφέρω ενδεικτικά το θέμα των πολεμικών αποζημιώσεων και τον ανεκμετάλευτο ορυκτό μας πλούτο. Οι ξένοι μας θέλουν Ψωρωκόσταινα Αντώνη. Το ίδιο και οι κρατικοδίαιτοι εγχώριοι νταβατζήδες. Εσύ, τι προτίθεσαι να κάνεις? Θέλεις η Ιστορία, να αναφέρει ότι χρημάτισες για ένα διάστημα πρωθυπουργός, ή θέλεις να μείνεις σ΄αυτή με χρυσά γράμματα? Είναι στο χέρι σου Καλαματιανέ

  51. Φιλόσοφος avatar
    Φιλόσοφος 19/11/2010 19:47:34

    Πολλοί στην Ελλάδα και στο εξωτερικό έχουν μπερδέψει τους όρους φιλελεύθεροι, νεοφιλελεύθεροι, φιλελευθερισμός, νεοφιλελευθερισμός με την έννοια της αγάπης προς την ελευθερία του ατόμου και την δημοκρατία. Φιλελευθερισμός παλιά και νεοφιλελευθερισμός σήμερα είναι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος μιας οικονομικής θεωρίας που υποστηρίζει την πλήρη ιδιωτικοποίηση δημόσιων οργανισμών και επιχειρήσεων, όπως παράδειγμα ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΟΣΕ, Νοσοκομεία, Τράπεζες κ.τ.λ άσχετα αν αυτά αφήνουν κέρδος στο κράτος ή όχι. Υποστηρίζει την μη παρέμβαση του κράτους στο εμπόριο και στις ιδιωτικές επιχειρήσεις που διαμορφώνουν τι τιμές ελεύθερα, βάσει του υποτιθέμενου ανταγωνισμού, την μη πληρωμή δασμών, τη χαμηλή φορολόγηση των επιχειρήσεων, δηλαδή πλήρη σχεδόν ελευθερία στους έχοντες και κατέχοντες τα μέσα παραγωγής και εμπορίου, που στο τέλος καταλήγει οι πλούσιοι να γίνονται πλουσιότεροι και οι εργαζόμενοι φτωχότεροι. Ο νεοφιλελευθερισμός θεωρείται βασικός άξονας της οικονομικής πολιτικής που εφάρμοσε η Θάτσερ στο Ηνωμένο Βασίλειο και ο Ρήγκαν στις ΗΠΑ. Σε ακαδημαϊκό επίπεδο ο νεοφιλελευθερισμός έχει συνδεθεί με τον οικονομολόγο Μίλτον Φρίντμαν. Νεοφιλελεύθερη οικονομική πολιτική εφαρμόζεται με μικρές εξαιρέσεις δυστυχώς σήμερα σε ολόκληρο των κόσμο. Η νεοφιλελεύθερη αυτή πολιτική, αναπόσπαστη ιδεολογία της παγκοσμιοποίησης , των τραπεζών και των πολυεθνικών εταιρειών,παρά τα πολλά υποσχόμενα των πρεσβευτών της, έφερε πολλές κρίσεις στο καπιταλιστικό σύστημα, με τελευταία την μεγάλη κρίση του 2008 που θα μας ταλαιπωρεί για πολλά χρόνια ακόμη και θα επιφέρει και άλλες κρίσεις μελλοντικά. Νεοφιλελεύθερη πολιτική εφαρμόζει και στη χώρα μας η Τρόικα σε συνεργασία με την "σοσιαληστική" κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ. Ακραίοι νεοφιλελεύθεροι στη χώρα μας που το έχουν διακηρύξει είναι ο Στέφανος Μάνος και Ανδρέας Ανδριανόπουλος, υπουργοί της Κυβέρνησης Μητσοτάκη, και φυσικά όλοι η οικογένεια Μητσοτάκη. Πέρα όμως από την υποτιθέμενη ιδεολογία όλων των υπόλοιπων, θα πρέπει πάντα, κατά την γνώμη μου, να κοιτάμε και πια μέτρα υποστηρίζουν και ποιες προτάσεις κάνουν για να καταλάβουμε αν είναι σε τελική ανάλυση της ίδιας ιδεολογίας στη θεωρία ή στην πράξη.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Φιλόσοφος 19/11/2010 21:14:15

      Αυτοί οι λεγόμενοι νεοφιλελεύθεροι είναι οι απόγονοι των "φυσιοκρατών" του 18ου αιώνα. Η συζήτηση σχετικά με τα όρια της παρέμβασης του κράτους στην οικονομία βαστάει από τότε, τουλάχιστον...
      Στη μεταπολιτευτική Ελλάδα, η ΝΔ άρχισε να χρησιμοποιεί τον όρο "φιλελεύθερος" για δύο λόγους: Ο ένας ήταν για να αποφύγει τον όρο "δεξιός", ώστε να λάβει το πολυπόθητο συγχωροχάρτι από την Αριστερά (το έλαβε; δεν γνωρίζω). Ο άλλος λόγος προέκυψε με την άνοδο του Μητσοτάκη στην ηγεσία της ΝΔ, καθώς αυτός προερχόταν από τον παλιό "φιλελεύθερο" (βενιζελικό) χώρο και όχι από το Λαϊκό Κόμμα. Επιπλέον, είχε σαφή νεοφιλελεύθερο προσανατολισμό ο ίδιος, με οικονομική σύμβουλο τη γνωστή (ή διαβόητη μήπως;) Μιράντα Ξαφά.

      Η ΝΔ θα μπορούσε να πει καθαρά ότι είμαι το κόμμα του συντηρητικού χώρου, διότι αυτό κατά βάση είναι, και να είναι τα πράγματα ξεκάθαρα. Αλλά δεν το κάνει, από κατάλοιπα αριστερών-"προοδευτικών" συμπλεγμάτων.

  52. Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 19/11/2010 19:55:53

    Επώνυμε μακάρι να σε διαβάσει ο Αντώνης. Ό,τι λες είναι η πεμπτουσία του τι πρέπει να κάνει.

  53. aurora3363 avatar
    aurora3363 19/11/2010 23:46:20

    Ελληνορθοδοξία αθάνατη .

  54. Μisha avatar
    Μisha 19/11/2010 23:50:10

    Υπάρχει ο ανένδοτος μετά την ψήφο των δέντρων και των γλαστρων το 1961, η αποστασία, η Φρειδερίκω, η χούντα , η προδοσία της Κύπρου από καραδεξιούς αξιωματικούς και πολιτικούς και γι αυτό , δικαιολογημένα, η δεξιά έχει λόγους να θέλει να ξορκίσει το παρελθόν της με αλλαγές ταμπέλας.

    Σήμερα όμως η πατρίδα έχει ανάγκη από πατριωτική πανστρατιά , σαν αυτή που έκανε ο Στάλιν το 1941 και ο Σαμαράς οφείλει να διαλέξει στρατόπεδο: ή με το Λαό και την Πατρίδα ή με το Ευρωπαϊκό Ευρωφασισμό, το μνημόνιο και την τρόικα.

    Δυο καρπουζια σε μια μασχάλη δε χωράνε, το έδειξε η ιστορία σε όσες χωρες πάτησε τα βρωμοπόδαρα της η σπείρα των οικονομικών νεκροθαφτών , οι πολιτικές ηγεσίες που τους σιγόνταραν χάθηκαν στην άβυσσο της καταφρόνιας.

    Κι όταν ο Λαός θα πάρει τις δάδες στα χέρια, ξέρει πως το Κυνοβολείο με τη Ρηγίλλης και την Ιπποκράτους απέχουν μια πετριά.

  55. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 20/11/2010 02:04:24

    Οι πρόσφατες εκλογές απέδειξαν για μια ακόμα φορά πως η ΝΔ ως κομματικός μηχανισμός έχει τεράστια προβλήματα ακόμα και ως οργάνωση υστερεί του ΠΑΣΟΚ ακόμα και σε περιόδους μνημονίου. Τώρα που είναι στην αντίπολίτευση είναι ο κατάλληλος χρόνος για να γίνει η ΝΔ κόμμα σωστά οργανωμένο, χωρίς τοπικά φέουδα, τζάκια, βαρωνείες. Υπάρχουν ανα την επικράτεια πολλά παράπονα και προβλήματα τα οποία πρέπει να εξεταστούν ενδελεχώς και να διορθωθούν. Να ενισχυθεί το επιτελείο Σαμαρά με ικανούς και άξιους ανθρώπους όπως και όλο το κόμμα βέβαια. Να συναντηθεί ο Πρόεδρος δια ζώσης με όλους τους βουλευτές, τους αυτοδιοικητικούς και τα υπόλοιπα στελέχη σε όλη τη χώρα. Να ξεκαθαρίσει απαξ δια παντός με τους υπονομευτές της οικογένειας των δοσιλόγων. Να σταματήσουν οι συμβιβασμοί με φθαρμένα πρόσωπα τύπου Νικήτα Κακλαμάνη και να ξεκαθαρίσουν παλιοί λογαριασμοί με τα 5,5 χρόνια Καραμανλή. Κρατάμε όσα καλά έγιναν και πετάμε τα υπόλοιπα έχοντας διδαχθεί από το χθες. Τέλος, σαφέστερο μήνυμα προς την κοινωνία. Δεν είμαστε ένα δεξιό ΚΚΕ. Άλλος ο αντιμνημονιακός λόγος της ΝΔ και άλλος της Αριστεράς. Ο μεσαίος χώρος, το φιλελεύθερο δημοκρατικό κέντρο, οι νοικοκυραίοι, είναι απαραίτητη δεξαμενή για τη ΝΔ που ΔΕΝ τη χαρίζουμε στη Μητσοτάκαινα.

  56. Aggelos avatar
    Aggelos 20/11/2010 09:30:54

    και να βγαλουν μπροστα τη τζοτζολα
    και να κρυψουν τον βαρετο Πάνο..
    με πιανει αλλεργια μονο που τον βλεπω..