#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/06/2013 20:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι κρύβεται πίσω από την αλλαγή στάσης του ΔΝΤ;



Νέος πόλεμος μεταξύ ΔΝΤ και Κομισιόν ξέσπασε με αφορμή την παραδοχή του λάθους για την Ελλάδα από πλευράς Ταμείου. Το ΔΝΤ ουσιαστικά έκανε αυτοκριτική αλλά το βάρος του εγκλήματος πέφτει από κοινού και στις ευρωπαϊκές χώρες. Ωστόσο, με ανακοίνωσή της η Κομισιόν πάει κόντρα στην εκτίμηση του Ταμείου και τονίζει ότι διαφωνεί θεμελιωδώς με το ΔΝΤ.

Όπως δήλωσε λακωνικά ο εκπρόσωπος της Επιτροπής Σάιμον Ο' Κόνορ, διαφωνεί η Κομισιόν και με την εκτίμηση ότι η αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους, η οποία πραγματοποιήθηκε την άνοιξη του 2012, έπρεπε να είχε γίνει ήδη από το 2010 υπογραμμίζοντας ότι αν γινόταν κάτι τέτοιο θα κινδύνευε με αποσταθεροποίηση το σύνολο της Ευρωζώνης.

Ωστόσο, γεννώνται πολλά ερωτήματα σχετικά με όλα αυτά που το ΔΝΤ μας λέει. Για παράδειγμα, η κ. Λαγκάρντ ξανανοίγει θέματα που υποτίθεται ότι είχαν κλείσει. Για παράδειγμα, διά χειρός ΔΝΤ ήταν το θέμα που προκλήθηκε σχετικά με τους πλειστηριασμούς πρώτης κατοικίας και το θέμα να είστε σίγουροι θα επανέλθει.

Με την έκθεση, επίσης, μας ασκείται πίεση να μπουν ιδιώτες στις εφορίες.

Ακόμη, μας λένε να ξεχάσουμε τη μείωση φόρων και παραπέμπουν στο μέλλον το θέμα του ΦΠΑ στην εστίαση. «κατά την άποψή μας, οι ελληνικές αρχές δεν θα πρέπει να εξετάσουν τη μείωση των φόρων, προτού να υπάρξουν ξεκάθαρες ενδείξεις πως οι μεταρρυθμίσεις έχουν αποτέλεσμα, αν και μπορεί κανείς πάντα να εξετάσει τα ήδη συμφωνηθέντα δημοσιονομικά μέτρα».

Ο κ. Τόμσεν ανέφερε ότι χρειάζονται ακόμη περαιτέρω διαρθρωτικές μεταρρυθμίσεις για τόνωση της ανάπτυξης και δημιουργία θέσεων εργασίας. Τι σημαίνει αυτό; Πιθανόν νέα μέτρα. Και γενικά η έκθεση δεν είναι καθόλου καλή για την Ελλάδα.

Και ρωτάμε εμείς τώρα με το μυαλό μας βουτηγμένο στη συνωμοσία: Ποιος ελέγχει το ΔΝΤ; Μπορεί να έχει Γαλλίδα επικεφαλής αλλά το Ταμείο ελέγχεται αποκλειστικά από την Ουάσιγκτον.

Ο αμερικανικός παράγοντας, λοιπόν, μήπως μας στέλνει κάποιο μήνυμα; Για σκεφτείτε:  Σε εξέλιξη βρίσκεται ένα πολύ «χοντρό» γεωστρατηγικό παιχνίδι το οποίο συνδέεται αφενός με την αλλαγή του ενεργειακού χάρτη, την κυριαρχία της Ρωσίας στην περιοχή της Μεσογείου και παράλληλα, τη Συρία και το Ιράν για τις οποίες οι Αμερικανοί έχουν επιδείξει ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Και την ίδια στιγμή στην Τουρκία διεξάγεται ένας εσωτερικός πόλεμος Ισλαμιστών και Κεμαλικών ο οποίος προφανώς υποκινείται και υποδαυλίζεται από ξένους παράγοντες.

Όλα αυτά που ενδιαφέρουν τους Αμερικανούς και στη μέση η Ελλάδα η οποία έχει στο χέρι της το χαρτί της ενέργειας με τη ΔΕΠΑ αλλά και της σημαντικής θέσης που βρίσκεται.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. dioklis avatar
    dioklis 06/06/2013 21:55:16

    Τα spreads ανεβαίνουν ? Nα το συνηθίσουμε γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να μας αφήσουν να σηκώσουμε κεφάλι . Ούτε και κάποιος πολίτικος μας να ζητήσει έστω και για τα μάτια, την παραίτηση κάποιου υπευθύνου που μας έστειλε την τρόικα!?

  2. Ρηνα avatar
    Ρηνα 06/06/2013 22:20:06

    Τα ιδια Παντελακη μου....οπως με τον αγωγο Μπουργκας.
    Εγω λεω να επιδειξουμε σ ολη την υφηλιο το Ελληνικο μας δαιμονιο. Πως; Μας λενε αποτυχημενους, δυστυχισμενους, πειναλεους; οτι οι νεοι μας πινουν φραπεδιες στις καφετεριες αργοσχολοι και ανεργοι; ε ας δουλεψουν την ανεκδοτολογια οπου ειναι αφθαστοι. Να γελοιοποιησουν τοσο πολυ τις προσπαθειες του ΔΝΤ και της Κομισιον να μας σωσουν, που να γελασουν
    παγκοσμιως μεχρι και οι ιδιοι οι " σωτηρες μας". Να παραδεχθουν απο τον τροπο που βλεπουμε τα πραγματα και πως αντιδρουμε, οτι ειμαστε ενας λαος που δεν το βαζουμε κατω ακομα και στα δυσκολα και πως μπορουμε να τους διαπομπευσουμε με το γαντι, με χιουμορ. Εκει μας θελω να δειξουμε τα προσοντα μας κι οχι σε φτηνες κορωνες βρισιων και εκδικητικων σχολιων.

    ΥΓ Οι νεοι μας ειναι μορφωμενοι και πολυγλωσσοι, ιδου πεδιον δοξης λαμπρον.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Ρηνα 06/06/2013 22:29:48

      Ρἠνα ἐσύ προτείνεις δηλαδή τό πλατωνικό:«ἄνευ γελοίων τά σπουδαῖα μαθεῖν οὔ δυνατόν».

      • Ρηνα avatar
        Ρηνα @ Κυθήριος 07/06/2013 09:55:52

        Kαλημερα Κυθηριε, ναι κατι τετοιο. Αν δηλ. επικρατησει ενα ανεκδοτο-οχι μεταφρασμενο- αλλα που απο την αρχη θα περιεχει ας πουμε μια αγγλικη λεξη, μια γερμανικη και μια γαλλικη λεξη που να μπορουν ολοι να "πιασουν" το νοημα τους και συγχρονως να διακωμωδει και να ειρωνευεται τον τροπο τους και την νοοτροπια τους, εστω και μια γελοιογραφια με αναλογη λεζαντα, νομιζω οτι θα εκανε πολλους να σκεφτουν οτι δεν ειμαστε φυτα ψεκασμενα.....
        Στη ζωη δεν παρατηρουμε οτι οταν κοροϊδευουμε καποιον, αυτος εστω και προσποιουμενος, το παιρνει το μηνυμα;

        • Ρηνα avatar
          Ρηνα @ Ρηνα 07/06/2013 10:08:48

          Κυθηριε, μολις θυμηθηκα ενα περιστατικο απο τα παιδικα μου χρονια. Σε μια κατασκηνωση που πηγαινα φιλοξενησαμε καποτε κατι Γαλλακια. Ο κανονισμος ελεγε καθε βραδυ πριν παμε για υπνο ολα τα παιδια να πηγαινουμε στις βρυσες και να πλενουμε τα ποδια μας τα λερωμενα απο το παιχνιδι.
          Τα Γαλλακια πηγαιναν κι αυτα και μετα επεστρεφαν ξυπολητα και εμπαιναν στα κρεβατια τους με αποτελεσμα τα σεντονια τους στο κατω μερος να ειναι... μαυρα.
          Στο θεατρο που παιξαμε στο τελος της περιοδου διακωμωδησαμε το θεμα βαζοντας μια κοπελλα να φτιαχνεται πριν να κοιμηθει, βαζοντας ακομα και αρωμα [δεν ηταν τυχαιο αυτο] και να πηγαινει με μαυρα ποδια στο κρεβατι της. Σε διαβεβαιω οτι στις 3 μερες που απεμειναν μεχρι να φυγουμε ολα τα Γαλλακια πηγαιναν στις βρυσες με τις σαγιοναρες τους.
          Τι σου λεω θα μου πεις....απλα μια αστεια αναμνηση που παροτι περασαν τοοοσα χρονια δεν τη ξεχασα, ελπιζω οχι και οι Γαλλοι.....

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ Ρηνα 07/06/2013 11:17:23

            Καλημέρα Ρήνα,χαρακτηριστικότατο τό περιστατικό ἀπό τά παιδικά σου χρόνια στήν κατασκήνωση,μάλιστα σέ ζηλεύω γιατί ἐγῶ δέν πῆγα ποτέ-ἐδῶ στά Κύθηρα δέν εἴχαμε κατασκήνωση-καί βέβαια δεῖχνει πώς τό παράδειγμα ἤ ἡ διακωμώδηση μιᾶς κατάστασης,ἐνίοτε διδάσκει περισσότερο ἀπό τά λόγια.Βέβαια τό δεύτερο,ἐνέχει καί ἕνα ρίσκο,γιατί μπορεῖ νά φέρει ἀντίθετο ἀπό τό ἐπιθυμητό ἀποτέλεσμα.
            Πάντως πολύ πρωτότυπη ἡ πρότασή σου καί ἄν διενεργηθεῖ μέ φαντασία καί χιούμορ-πού τέτοιο ἐμεῖς οἱ Ἕλληνες εὐτυχῶς διαθέτουμε ἀρκετό-πιστεύω ὅτι θά κάνει αἴσθηση.

  3. Tryphoon avatar
    Tryphoon 06/06/2013 22:20:11

    Ναι μήνυμα απο ΗΠΑ για το Φ.Α είναι. Κατα τα άλλα το πρόγραμμα είναι άψογο και η οικονομία πετάει. Και το success story συνεχίζεται.

  4. Ιωάννης Κιαπέκος avatar
    Ιωάννης Κιαπέκος 06/06/2013 22:44:11

    Δε βλέπω καμιά αλλαγή στη στάση του Δ.Ν.Τ. μπορεί σε φραστικό επίπεδο να παραδέχεται τις αστοχίες στο σχεδιασμό του προγράμματος αλλά ως εκεί.
    Επί του πρακτέου "τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου".

  5. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 06/06/2013 22:46:38

    Αν και δεν παω τον.........Βαρουφακη η δωλωση του οτι η χωρα θα ειναι μονιμως χρεωμενη με βρισκει απολυτως συμφωνο. Ας λεει οτι θελει το ΔΝΤ, απο τη στιγμη που το τωρινο πολιτικο προσωπικο ειναι ανικανο να αλλαξει τα πραγματα, νομιζω οτι θα την.......κανουμε μονοι μας καποια στιγμη. Δυστυχως περασαν οι εποχες των μεγαλων ηγετων στην ευρωπη, και ολο το κουμαντο ειναι ανα την υφηλιο στα golden boys που ενιοτε παιζουν την τυχη του κοσμου στο πληκτρολογιο........

  6. Isidoros avatar
    Isidoros 07/06/2013 00:04:11

    To ΔΝΤ το έφερε στην Ευρώπη ο Παπανδρέου για να διαλύσει το Ευρώ. Εκβίασε την Ευρώπη και αρνήθηκε τα διμερή δάνει που του προσέφερε τότε κυρίως η Γερμανία, μέχρι να επεξεργαστεί μια πιο μόνιμη λύση. Το ΔΝΤ εκβιάζει από τότε συστηματικά την Ευρώπη & προσπαθεί να της φορτώσει τα λάθη του. Οι Ευρωπαίοι δεν χώνεψαν ποτέ πως η Έλλαδα τους έστειλε ως εκπρόσωπο-πρωθυπουργό της εναν τόσο εξόφθαλμο ανίκανο, ο οποίος δεν είχε σε τίποτα να τους καταστρέψει όλους μαζί του. Δυστυχώς η Ελλάδα πλήρωσε & θα πληρώνει για πολυ ακόμα αυτή τη τραγική της επιλογή τον Οκτώβριο του 2009. Οικονομολόγος ο οποίος δεν αντιλαμβάνεται ότι η ελληνική οικονομία ήταν μια κλασσική κευνσιανή οικονομία η οποία για να προσαρμοστεί στη μονεταριστική προσέγγιση θα χρειαζόταν τουλάχιστον μια 5ετία δεν είναι οικονομολόγος αλλά τσαρλατάνος & κομπογιαννίτης όπως ακριβώς είναι ο Τόμσεν.

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ Isidoros 07/06/2013 01:28:10

      "...Οι Ευρωπαίοι δεν χώνεψαν ποτέ πως η Έλλαδα τους έστειλε ως εκπρόσωπο-πρωθυπουργό της εναν τόσο εξόφθαλμο ανίκανο, ο οποίος δεν είχε σε τίποτα να τους καταστρέψει όλους μαζί του..." Η πλάκα είναι πως στην αρχή πιστεύοντας ότι αποκλείεται να είναι τόσο ανίκανος τον πήραν στα σοβαρά και τον περιέβαλαν και με την εκτίμηση τους. Κάποιοι μπορεί και να τον θαύμασαν. Οταν κατάλαβαν ήταν αργά ....

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Isidoros 07/06/2013 01:38:54

      ῎Α γειά σας!! ᾿Αναλύσεις, ἐπί τῶν ἀναλύσεων διαβάζω ἀπό τόσους ἐκλεκτούς συνσχολιαστές γιά τό μνημόνιο καί τήν οἰκονομία, καί ἐσεῖς σέ μία παράγραφο περιγράψατε αὐτό πού πρέπει νά γνωρίζη ὅλη ἡ ῾Ελλάδα. Μέ ἁπλά λόγια.

    • Αρχιμήδης avatar
      Αρχιμήδης @ Isidoros 07/06/2013 10:50:11

      Κάνεις λάθος φίλε Ισίδωρε αν πιστεύεις οτι είχε τέτοιες ικανότητες ο Γιωργάκης. Ούτε καν στο ποδήλατο, το κανό ή τις γκόμενες δεν μπορούσε να έχει μια καλή επιτυχία. Οχι και να είναι αυτός ο Μέγας που έφερε το ΔΝΤ στην Ευρώπη. Το ΔΝΤ ήταν ήδη στην Ευρώπη πρίν ο ΓΑΠ γίνει πρωθυπουργός και είχε ήδη διαλύσει τη Λεττονία μετά την Ρωσία και την Τουρκία.. Την κρίση στην Αγγλία το 2007 με το σκάσιμο της Northrock Bank που οδήγησε την κρίση στις ΗΠΑ με το σκασιμο της Leehman Brothers, δεν την προκάλεσε ο Γιωργάκης ούτε η Αμερικάνικη κυβέρνηση για να διαλύσει το Ευρώ, θέτοντας σε κίνδυνο την υπόσταση των ΗΠΑ. (Οπως λανσάρουν την θεωρία κάποιοι όψιμοι "οικονομικοί αναλυτές")
      Η κρίση στην Ευρώπη, παρά τις "ηρωικές προσπάθειες" του ΓΑΠ και του Παπακ. δεν άρχισε απο την Ελλάδα, αλλά απο την Ισλανδία. Το μόνο ίσως που πέτυχαν αυτοί οι δύο, ήταν να "κλέψουν" τη θέση της Ιρλανδίας που είχε σειρα πριν απο εμάς και τεχνηέντως όταν είδε την παιδική χαρά του Γιωργάκη κρατήθηκε μια βδομάδα μετά απο εμάς κι έτσι κανείς δεν πρόσεξε τον κρότο που έκανε με έλλειμα 35% !!!!! ενώ ο Παπακ. κατάφερε το δικό μας 6-7% να το πάει στο 13,5%.
      Αυτά για να μην ξεχνάμε και οδηγούμαστε σε λάθος συμπεράσματα...

      • GO avatar
        GO @ Αρχιμήδης 07/06/2013 11:07:55

        ΓΑΠ έφα:

        Στα σπορτς είμαι καλός, τζόκινγκ, κανό και μπάϊκινγκ!
        Γι' αυτό και έζησα, εν πολλοίς, μία ζωή εξάϊτινγκ.

        Πριν ξεκινήσω τρέξιμο, κάνω τις διατάσεις,
        έτσι διανύω γρήγορα μεγάλες αποστάσεις.

        Με μια μπαντάνα και κανό διασχίζω τα πελάγη,
        για να με βρουν λιμενικοί πρέπει να είναι μάγοι.

        Στην ορθοπεταλιά,
        ένα δεν το κατόρθωσα, παρότι σκέτη ατσίδα,
        πως εν κινήσει να 'κανα, ρισέτ την αλυσίδα.

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ GO 07/06/2013 20:57:12

          Ὡραῖος!!!

          • GO avatar
            GO @ Κυθήριος 08/06/2013 13:41:24

            Δεν το συζητώ!

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ Isidoros 07/06/2013 16:24:30

      Όπως και: Οικονομολόγος, που δεν καταλαβαίνει ότι Κεϋνσιανό μοντέλο χωρίς οικονομικά σύνορα και νόμισμα είναι ευτράπελο από συζητήσεις ψυχοπαθών είναι, επίσης, κομπογιαννίτης και τσαρλατάνος και, συνεπώς, τέτοιο μοντέλο θα έπρεπε να αποκλείεται από κάθε συζήτηση (επί του παρόντος, γιατί το πρόσφατο άρθρο του Αλ. Παπαδόπουλου μας προετοιμάζει για την, κατ'ανάγκην, δημιουργία των προϋποθέσεων...).
      Για την ώρα, Κεϋνσιανή πολιτική μπορεί να αναπτύξει η ΕΕ μόνον σαν σύνολο και αυτό της ζητείται από πολλά μέλη και παράγοντες, όλο και πιο πιεστικά.

      • MCA avatar
        MCA @ ΠΗΛΕΑΣ 07/06/2013 19:25:53

        ++++

      • Isidoros avatar
        Isidoros @ ΠΗΛΕΑΣ 07/06/2013 20:37:45

        Δεν είπα ότι έπρεπε να χρησιμοποιηθεί κευνσιανό μοντέλο στην Ελλάδα, είπα ότι η ελληνική οικονομία ήταν κλασσικό παράδειγμα κευνσιανής οικονομίας η οποία για να περάσει στο άλλο άκρο ήθελε παρα πολυ χρόνο, όπως αποδεικνύεται & από τα δεδομένα (5 χρόνια ύφεση -25% ΑΕΠ σωρευτικά). Το ΔΝΤ έφερε copy paste πρόγραμματα άλλων χωρών στην Ελλάδα στα οποία έγιναν ελάχιστες προσαρμογές στην ελληνική πραγματικότητα και γι'αυτό δεν φταίει μόνο ο Τόμσεν αλλά & ο ανεκδιήγητος & παντελώς άσχετος Παπακωνσταντίνου & το καρναβάλι που είχε ως επιτελείο. Άλλοι που είχαν κανονικούς εμπειρογνώμονες & ανταγωνιστικές αγορές στην οικονομία τους όπως η Ιρλανδία έχουν βγεί εδώ & καιρό στις αγορές & δανείζονται ξανά.

  7. makis Stefanatos avatar
    makis Stefanatos 07/06/2013 00:52:03

    Αυτό που συμβαίνει είναι πέρα από κάθε φαντασία και λογική. Έρχεται το ίδιο το υπεύθυνο για το πρόγραμμα εξαθλίωσης του ελληνικού λαού ΔΝΤ και ομολογεί διεθνώς ότι έκανε τραγικά λάθη και μάλιστα προβλέπει και δύσκολες καταστάσεις για το μέλλον.
    Όμως αντί η ελληνική κυβέρνηση να αρπάξει την ευκαιρία, να ζητήσει εξηγήσεις και να επιβάλει τους δικούς της όρους, αντίθετα σιωπά ένοχα. Σαν να μην υπάρχει καθόλου. Ούτε μια ανακοίνωση. Σαν όλα αυτά να αφορούν μια άλλη χώρα. Γιατί άραγε; Τι εξυπηρετεί πια αυτή η σιωπή;

    Πιθανολογώ πως η σιωπή αυτή έχει να κάνει με την ίδια την επιβίωση του καθεστώτος. Αν τολμήσει το πολιτικοοικονομικό καθεστώς να κριτικάρει το ΔΝΤ - Ε.Ε και να απαιτήσει καινούργιους όρους, είναι βέβαιο πως οι δανειστές θα το αποκεφαλίσουν αμέσως.

    Ας ελπίσουμε ότι οι λαλίστατο κυβερνώντες (αλλά και αντιπολιτευόμενοι) θα σηκώσουν το γάντι...λέμε τώρα...

  8. Jim avatar
    Jim 07/06/2013 02:10:04

    Σωστή ανάλυση.Και μιας και πιάσαμε το θέμα των αλλαγών στάσεων στην πολιτική,μπορείτε να μας πείτε και τι κρύβεται πίσω από την αλλάγή στάσης της ΝΔ σε σχέση με το Μνημόνιο;(Αντιμνημόνιο στην αρχή,φουλ Μνημόνιο τώρα)..
    Φιλικά

  9. Μακης avatar
    Μακης 07/06/2013 10:20:14

    Απλά παίζουν με τα νεύρα μας. Το ερώτημα είναι όμως ποιοι παίζουν με τα νεύρα μας? 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1...ΜΠΑΜ!!!!

  10. nikos avatar
    nikos 07/06/2013 10:27:20

    Όπως η γάτα παίζει το ποντίκι.

  11. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 07/06/2013 19:00:07

    Τό ΔΝΤ πιέζει τήν Ευρώπη (Γερμανία) γιά μιά "τραπεζική ένωση" κάτω από μιά πιό "ανεξάρτητη" (σκιώδη) ΕΚΤ. Η Γερμανία τό αρνείται επιμένοντας νά διατηρήσει τή Μπούμπα υπό δικό της έλεγχο καί όχι υπό έλεγχο τής Γκόλντμαν καί τών αφεντικών της.