#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/06/2011 07:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι θα συμβεί στον κόσμο αν χρεοκοπήσει η Ελλάδα;

1-Τι θα συμβεί αν χρεοκοπήσει η Ελλάδα;



Αν γίνει κάτι τέτοιο, οι επιπτώσεις θα είναι παγκόσμιας εμβέλειας.

Όλοι μα όλοι, θα νιώσουν τις συνέπειες. Από τους Ιάπωνες καταθέτες ως τους Αμερικανούς συνταξιούχους.

Ας τα δούμε πιο αναλυτικά:

2-Οι ελληνικές τράπεζες εθνικοποιούνται.

Οι τράπεζες της Ελλάδας έχουν τεράστια ανοίγματα στο δημόσιο χρέος της χώρας τους. Μια χρεοκοπία θα σήμαινε πως πολλές από αυτές θα αναζητούσαν κεφάλαια για να αναπληρώσουν τα χαμένα, και κάτι τέτοιο θα προκαλούσε απόσυρση των καταθέσεων από πλευράς των Ελλήνων.

Είναι πιθανό πως η κυβέρνηση θα ανακοίνωνε  μια αργία ως «Ημέρα Τραπεζών», για να αποφευχθεί ο πανικός. Στη συνέχεια οι πιο εκτεθειμένες τράπεζες θα έπρεπε να κρατικοποιηθούν.

3-Οι τράπεζες της Ευρώπης κλυδωνίζονται.



Οι ευρωπαϊκές τράπεζες κρατάνε μεγάλο μερίδιο του ελληνικού χρέους. Σχεδόν $53 δισ. Η Γαλλία, η Γερμανία, και η Αγγλία είναι οι πιο εκτεθειμένες. Αν οι πιστωτές αναγκάζονταν να υποστούν ένα κούρεμα της τάξης του 40%, αυτό θα σήμαινε απώλειες ύψους €15.6 δισ.

4-Το παιχνίδι των Credit Default swaps.



Δεν είναι γνωστό το άνοιγμα των διάφορων χρηματοπιστωτικών οργανισμών προς το ελληνικό χρέος, αναφορικά με τα ασφάλιστρα κινδύνου. Κάποιοι όμως πουλήσανε πολλή προστασία στο ελληνικό χρέος τα τελευταία χρόνια, και μια χρεοκοπία θα πυροδοτούσε πιστωτική κρίση στην αποπληρωμή αυτών των συμβολαίων.

5-Παγκόσμια πιστωτική σύνθλιψη



Οι αμφιβολίες για τη σταθερότητα των χρηματοπιστωτικών ιδρυμάτων που έχουν εμπλοκή και ανοίγματα στο ελληνικό χρέος θα μεγαλώσουν. Οι τράπεζες θα αρνούνται να δανείζουν η μία στην άλλη, φοβούμενες τα ανοίγματα. Πολλές θα ζητάνε εξτρά εγγυήσεις, κάτι που θα οδηγήσει σε αυξημένες πωλήσεις περιουσιακών τους στοιχείων. Αν επαναληφθεί αυτό που ακολούθησε τη πτώχευση της Lehman Brothers, τότε οι παγκόσμιες πιστωτικές αγορές μπορεί να συσταλούν. Ετοιμαστείτε να ακούσετε πολλά για τα LIBOR spreads πάλι.

6-Η Ιρλανδία και η Πορτογαλία μπαίνουν σε πειρασμό.



Οι Ιρλανδοί και οι Πορτογάλοι αντιμετωπίζουν χρόνια αργής οικονομικής ανάπτυξης, καθώς οι κυβερνήσεις τους προσπαθούν να μειώσουν τα χρέη και να σταθεροποιήσουν τις τράπεζες. Μια ελληνική χρεοκοπία, ειδικά αν είναι αποτέλεσμα διαδηλώσεων στους δρόμους της Αθήνας, θα ενθάρρυνε αυτά τα κράτη να χρεοκοπήσουν. Αν η Ελλάδα εξαναγκάσει τους δανειστές της να δεχθούν ένα κούρεμα, γιατί να πληρώνουν ολόκληρο το χρέος τους η Ιρλανδία και η Πορτογαλία;

7-Η ΕΚΤ σε κρίση.



Η ΕΚΤ είναι φοβερά εκτεθειμένη στο ελληνικό χρέος και στο τραπεζικό χρέος της Ιρλανδίας. Αν οι τράπεζες της Ελλάδας και της Ιρλανδίας δεν ξοφλήσουν, μπορεί να πτωχεύσει η ΕΚΤ. Βέβαια, ως κεντρική τράπεζα, μπορεί να επανέλθει μέσω πληθωρισμού.

8-Πολιτική κρίση στη Γερμανία.



Η αναστάτωση της Ευρώπης μπορεί να ταρακουνήσει τη γερμανική κυβέρνηση. Ο λαός της χώρας αντιτίθεται σθεναρά στις διασώσεις όσων κρατών αυτοί θεωρούν ανεύθυνα. Οποιαδήποτε προσπάθεια της γερμανικής κυβέρνησης να αντιμετωπίσει την ελληνική κρίση, μπορεί να συναντήσει πολιτικές εξεγέρσεις.

9- Επανέρχεται ο προστατευτισμός.



Αν η Γερμανία και η Γαλλία επιβαρυνθούν με τα χρέη της Νότιας Ευρώπης, είναι πιθανό, πως προκειμένου να προστατέψουν αυτές τις οικονομίες, θα βάλουν σε κίνηση ένα είδος προστατευτισμού, όπου θα αυξηθούν οι εισαγωγές προϊόντων από αυτά τα κράτη εις βάρος των αντίστοιχων της Ασίας.

10- Σκληρή προσγείωση για τη Κίνα.



Αν μειωθεί η κατανάλωση στην Αμερική και επέλθει προστατευτισμός στην Ευρώπη, θα ενισχυθούν οι ατέλειες της κινεζικής οικονομίας. Μια μείωση της ζήτησης των κινεζικών αγαθών, θα αναγκάσει τη κυβέρνηση να εγκαταλείψει τον αγώνα εναντίον του πληθωρισμού, για να συνεχιστεί η ανάπτυξη.

Το εναλλακτικό σενάριο θα ήταν μια σκληρή προσγείωση για τη Κίνα, όπου θα αποδεικνύονταν ως σοβαρά λάθη η χρόνια υπερβολική εστίαση των επενδύσεων στα ακίνητα και στις υποδομές.

11- Ο ήλιος και πάλι θα ανατείλει.



Αυτή η παρέλαση τρομερών πραγμάτων δεν σηματοδοτεί το τέλος του κόσμου. Ο ήλιος θα ανατείλει και την επομένη μιας ελληνικής χρεοκοπίας. Το ίδιο και τις επόμενες ημέρες. Ο κόσμος θα συνεχίζει να ζει, να ερωτεύεται, να κάνει παιδιά, φίλους, και να αναζητεί νέους τρόπους κατανόησης ενός κόσμου που δεν θα μοιάζει πια τόσο ασφαλής όσο πριν μερικούς μήνες.

Δείτε και τα υπόλοιπα:









 

ΠΠ - S.A. από το CNBC

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. βαγόνι avatar
    βαγόνι 21/06/2011 07:49:09

    ' Αν η τύχη του παγκόσμιου καπιταλισμού κρέμεται απο μιά κλωστή- την
    υπερψήφιση του Μεσοπρόθεσμου Προγράμματος στη Βουλή- έ, τότε
    μπράβο μας....είμαστε οι διαπρεπέστεροι positive ή negative heroes επι γής,
    αναλόγως της οπτικής...ενός εκάστου!
    Είναι, όμως, έτσι;

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ βαγόνι 21/06/2011 13:28:33

      ΨΕΥΤΙΚΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΙΣΟΥΝ/ΦΟΒΙΣΟΥΝ τον κοσμακη, ωστε να "συναινεσει" στην ψηφιση του ΕΘΝΟΚΤΟΝΟΥ μνημονιου 2......

      ΔΕ ΒΛΕΠΕΤΕ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ Ο ΕΚΒΙΑΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΚΛΗΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ.....!!!!!!

      • βαγόνι avatar
        βαγόνι @ Kostas D 21/06/2011 15:28:49

        Και ναί και όχι!..τούτη τη φορά είναι στριμωγμένοι έτσι κι' αλλοιώς....και,παραδόξως,απολύτως ανέτοιμοι!
        ' Ισως 'εχουμε να κάνουμε με κρίση πολύ ευρύτερη απο
        αυτήν του '29....και οι κοινωνικά αντίρροπες δυνάμεις τώρα
        μόλις αρχίζουν να οργίζονται και να "αγανακτούν"....!,
        ανέτοιμες κι'αυτές και το χειρότερο : ηθικά και κοινωνικά
        υπονομευμένες μετά την μακρά κατανάλωση άχρηστων
        ονείρων "ευζωίας" !
        Γι' αυτό μή βιάζεσαι....θα πάρει πολύ και θα είναι επώδυνο!

    • yiannos avatar
      yiannos @ βαγόνι 22/06/2011 13:28:22

      αν δεν στηρίξετε τα μνημόνια, θα πάρει το πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ!!

  2. βαγόνι avatar
    βαγόνι 21/06/2011 07:59:27

    "...avec un tel florilége des stupidités, a la limite du racisme, les vrais
    responsables de la crise ( les banques, les assurances, les multinationales...)
    pourront continuer tranquillement s'enrichir..."

    απο το site περιοδικού Marianne.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/06/2011 08:45:22

    Καλημερα και για το ξανα-ματα-εμπεδωσουμε...

    Ειπα χτες/προχτες/παραπροχτες οτι οι Γερμανοι εχουν ΤΡΥΠΑ ! Τοξικων ( ΗΠΑ ).
    Οι διαγραφες χρεους/εκθεσης ειναι σε ΗΠΑ 740δις$ και ΕΕ 300δις$

    Τι ελεγα πριν 2 χρονια ?? Οτι θα μας στειλουν το λογαρισμο οι Αμερικανοι ! ΝΑΙ?
    Βαλτε πανω και τον δικο μας λογαριασμο και φτανουμε στο συμπερασμα ! ΠΟΙΟ?

    Η Ελλαδα ειναι παρονυχιδα! και πληρωνει και ΤΟΚΟΥΣ !!! Δανειο ειναι, δεν ειναι ΤΡΥΠΑ !! ΑΛΛΑ ΤΙ!!! παρονυχίδα....

    Παγκοσμια οι Τραπεζες εχουν γραψει ζημιες 2.5ΤΡΙΣ $ !!! ( εκτιμηση ΔΝΤ )

    Οι Τραπεζες της ΕΕ εχουν 1.6ΤΡΙΣ $ έκθεση στα χρεη των PIIGs συν Αν Ευρωπης.

    Τα Europe’s subprime debacle, and EU corporate debts are 95pc% of GDP compared to 50pc% in the US..!!

    ΕΚΤ.
    Η ΕΚΤ εχει ΜΟΝΟ $ 116 billion (82 billion euros) Κεφαλαιακή Βάση “απένατι” σε έναν “βαρυ” ισολογισμό…. $2.84 trillion (2 trillion euros) απο “assets” Ο ομολογα, δανεια και εγγυησεις ).
    Απ αυτα ( 2ΤΡΙΣ Ε ) εχει $637 billion (444 billion euros) ειναι τα δικα μας “PIIGS” .
    Απ αυτα (444 billion euros) τα $ 270 billion (190 billion euros) ειναι χαρτια Ελλαδας.
    Εγω κανω πραξεις !!!! Αν κουρεψουμε ή μας κουρεψουν a 40- 50% ερχομαστε ισα βαρκα ισα νερα ( εξάτμιση !! )της Κεφαλαιακης Βασης της ΕΚΤ !!! (82 billion euros)

    ΠΟΙΟΣ ΧΑΝΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ???? Οι Βρεταννοι ειναι Αμερικανοί και οχι Ευρωπαιοι.

    Οποιος κανει πραξεις ΒΛΕΠΕΙ !!!

    ΠΠ ο τηλεγραφος

    *το λινκ του msnbc το βρηκε ο drider ( εχει φωτογραφια του! αχχα )

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/06/2011 14:41:18

      ΠΠ, οι αριθμοί (σου) μιλούν...
      Θυμάσαι το ανέκδοτο: Όταν χρωστας 100 δολ. στην τράπεζα ανησυχείς. ¨οταν της χρωστάς 1 εκ. δολ. πρέπει να ανησυχεί η τράπεζα.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/06/2011 09:09:54

    Ειμασταν αξιοχρεοι οταν πληρωναμε 600δις τοκους και χρεψλυσια για 20 χρονια.
    Ειμασταν αξιοχρεοι περσυ οταν μας "εδωσαν" τα 110δις.

    Ειπα, η Fitch δεν εχει μιλησει ακομη... Τελος του μηνα, αρχες του Ιουλιου...

    Σημερα ( Ιουνιο 2011 ), κρινομαστε αναξιοχρεοι. Απο ποιους? ΓΙΑΤΙ ?

    Σημερα ( Ιουνιο 2011 ), κρινομαστε αξιοχρεοι, εαν υπογραψουμε Μνημονιο ΙΙ !!

    δλδ για τις Αγορες και τους Δανειστες ενα Μνημονιο σε κανει αξιοχρεο !
    ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ? ΓΙΑΤΙ ?

    Εχει καταλαβει κανεις, εαν ειμαστε Αξιοχρεοι ή Αναξιόχρεοι τελικα ?

    Δεν ξερουν ουτε ενα καλο ψεμμα να πουν !! δεν παιρνουν το ΓΑΠ-ΝΧ να τους κανει εντατικα μαθηματα Πρασινης Αναπτυξης Λογου ?

    ΠΠ

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/06/2011 09:37:08

    Ρωτησαν τον φιλο μου τον Γιουνκερ τον Κατσαβραχο,
    - ανησυχειτε για τις διαδηλωσεις στην Ελλαδα
    - ναι, τον αγγιζουν, και ότι για αυτόν τον λόγο υπέβαλε, προ ημερών, ορισμένες προτάσεις που θα συμβάλλουν στην τόνωση της ανάπτυξης....!!!

    ρε συντροφοι καταλαβατε τι ειπε? δλδ αν δεν αντιδρουσαμε Ιουνιο, ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ !!!!! θα υπεγραφαν τα παντα ολα με σκοπο την πληρη εξαθλιωση !!

    Μας κανει και χαρη .-

    Πως θα πληρωθειτε ρε, αν με εξαθλιωσεις?
    ΠΩΣ? - α ναι δε σας ενδιαφερει να πληρωθειτε! γνωριζετε οτι τα γραφετε στο χιονι, και αγορασατε Εθνικη Κυριαρχια ! αυτη η ατιμη δεν αποτιμαται !

    Εδω ομως ειναι Ελλαδα. Δεν ειναι Αυστραλια.... το νου σας.

    ΠΠ

    • ΝΑΥΤΗΣ avatar
      ΝΑΥΤΗΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/06/2011 10:12:43

      Καλά και σωστά όλα αυτά. Οι συνέπειες για τον κοσμάκη ποιές θα είναι ? Μπορεί κάποιος να μας τις αναφέρει με καθαρές κουβέντες ?

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΝΑΥΤΗΣ 21/06/2011 10:23:39

        Οταν γνωριζεις τα πραγματικα δεδομενα και οχι τα διλημματα των πληρωμενων ΜΜΕ και των χαρτογιακαδων, ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΕΣΑΙ !

        Αν ΣΕ αφησουν να ΧΡΕΟΚΟΠΗΣΟΥΝ ! προβλημα τους.

        Ενδιαμεσα ΑΠΑΙΤΕΙΣ ! ΖΗΤΑΣ ! τα εχουμε γραψει πολλες φορες.
        Με 2 μετρα και 2 σταθμα, και, με ΜΟΝΑΔΙΚΟ στοχο την ΕΚΒΙΑΣΤΙΚΗ υπογραφη του Μνημονιου ΙΙ, λυση δεν υπαρχει !

        Σε εκβιαζει αυτος ο οποιος σε ΧΡΟΚΟΠΙΑ ΣΟΥ - ΧΡΕΟΚΟΠΕΙ.
        θα τρελλαθουμε τελειως?
        Τους επιστρεφουμε τους εκβιασμους, και απανταμε με ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ.

        Οτι κανετε εσεις στις χωρες σας θα το κανουμε κ εμεις, για το καλο ολων και για να πληρωθειτε. ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ. Το σκεφτομαστε.-

        Στην τελικη καλυτερα στη Δρχ χωρις τα 360δις ευρω ( επι 340.75 δρχ ) ΧΡΕΟΣ !! οποιος νομιζει οτι θα πληρωθει το χρεος με 1000 Μνημονια ειναι υπνωτισμενος.

        ΠΠ

        • petros avatar
          petros @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/06/2011 12:24:13

          Το : "Στην τελικη καλυτερα στη Δρχ χωρις τα 360δις ευρω" είναι λάθος. Σε καμία μέχρι τώρα χρεοκοπία (ιδίως σε αναπτυγμένη χ'ωρα) δεν διαγραφησαν όλα τα χρέη. Με ένα 50% διαγραφή πχ θα χρωστάμε ακόμα 180 δις τα οποία με δραχμές σε λίγο θα γίνουν 500++.
          Χώρια τα απρόβλεπτα τραγικά γεγονότα μιας τέτοιας εξέλιξης. Γιαυτό ηρεμα.....

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ petros 21/06/2011 12:51:23

            και ποιος αποφασιζει σε μια χρεοκωπια ΠΟΣΟ ΘΑ ΚΟΥΡΕΨΕΙΣ ? οτι και να σου λενε....
            ΕΣΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ ! αρα λες wright off 360 παπαλα.

            Αν δε, το πεις ΣΗΜΕΡΑ !! τοτε θα σηλωθει ο Σοιμπλε απ την καρεκλα και θα χοροπηδαει μαζι με τον Ακερμαν.

            Οσο καθεσαι και βλεπεις τον βραχο-τρυπα τους να σου ερχεται με φορα.. και δεν βαζεις εμποδιο, εχεις χασει!

            ΠΠ

      • daughter of mercy avatar
        daughter of mercy @ ΝΑΥΤΗΣ 22/06/2011 17:44:40

        Η απάντηση εξαρτάται πάντα αν είσαι ο δανειστής ή ο δανειζόμενος.
        Δηλαδή ο γέρος που δίνει την σοκοφρέτα ή το κοριτσάκι με τα σπίρτα. Καλύτερα τα σπίρτα!

    • drider avatar
      drider @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/06/2011 10:18:42

      Καλημέρα ΠΠ.
      Πέρα από τις καταστροφολογικές οικονομικές αναλύσεις των αγγλοσαξόνων υπάρχει η πραγματικότητα του κόσμου της πλατείας Συντάγματος.

      Ένα συγκινητικό κείμενο που αναδεικνύει γιατί αυτά που συμβαίνουν στην Ελλάδα τώρα αφορούν όλο τον κόσμο...

      Democracy vs Mythology: The Battle in Syntagma Square
      h**p://sturdyblog.wordpress.com/2011/06/18/democracy-vs-mythology-the-battle-in-syntagma-square/

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ drider 21/06/2011 11:33:45

        Καλημερα drider,
        σε εβαλα φωτο !!
        ΤΩΡΑ πρπει να κινηθουμε. ΤΩΡΑ να σωσουμε και τους υπολοιπους οι οποιοι κοιμουνται σαν την Ωραια Κοιμωμενη και περιμενουν το ΤΟΚΟ Πριγκιπα να τους φιλησει ! να ξυπνησουν.

        ΤΩΡΑ ειναι η ωρα !

        Εξαιρετικο το κειμενο !

        ΠΠ

        • drider avatar
          drider @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/06/2011 12:14:34

          Ευχαριστώ για τη φώτο (πολλά ποδάρια έχω ο άτιμος!)

          Ίσως το παραπάνω κείμενο να πρέπει να γίνει ξεχωριστή ανάρτηση (να είναι καλά ο συμπατριώτης μας που το έγραψε, δεν έχω όμως χρόνο να το μεταφράσω)

          Η μόνη λύση εντός ΕΕ είναι η συνολική διευθέτηση του προβλήματος χρέους, αλλά με τους όρους που θα θέσει η περιφέρεια (και όχι οι τραπεζίτες).

          Αλλιώς... (παραπέμπω στη γκριμάτσα Γιούνκερ στο πρες-κονφερανς χτες, και του την επιστρέφω).

          Άντε, μην αναφερθώ στα δικά τους! Πρωτοπόροι στη προδοσία του ίδιου τους του λαού. Αυτά φέρνει η ακυβερνησία ενός τόπου:

          41% Of Belgian Central Bank Gold Has Been Lent Out
          h**p://www.zerohedge.com/article/41-belgian-central-bank-gold-has-been-lent-out

  6. ΖΑΡΙΑΝΟΣ avatar
    ΖΑΡΙΑΝΟΣ 21/06/2011 09:37:52

    Υποθέτω ότι το 50 συν των Ελλήνων λένε ναι σ΄αυτό το σενάριο.
    Και αυτό γιατί θα "χαρούν" για τρεις λόγους.
    Πρώτα γιατί θα ψοφήσει η κατσίκα των μισητών τραπεζιτών.
    Δεύτερο θα συμπαρασύρη πολλούς στο ίδιο γκρεμό που μας οδηγούν και ως γνωστόν "απού ποθάνει με πολλούς θάνατο δε φοβάται".
    Τρίτο, θα έχουμε μια ελπίδα να αναγεννηθούμε από τα αποκαΐδια μας, η τελευταία μας ελπίδα να αλλάξουμε μυαλά.
    Όλα αυτά βέβαια θα μας έκαναν να νιώσουμε καλύτερα αν μας έλεγε κάποιος ποιές θα ήταν οι συνέπειες για τον κοσμάκη και όχι μόνο για τις τράπεζες που δεν μας καίγεται καρφί.

  7. μετρό-στάση γουδί avatar
    μετρό-στάση γουδί 21/06/2011 10:15:55

    στην ελλάδα τι θα συμβεί αν χρεοκωπήσει?

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ μετρό-στάση γουδί 21/06/2011 10:43:05

      Οταν εχουν χρεοκωπησει ολοι, ΟΛΟΙ θα βρουμε τη λυση !!
      Ειδη TOYΣ εκβιαζει η Fitch.....( η μονη που δεν πας υποβαθνιμε ακομη - μεχρι τελος μηνα/Ιουλιο υπολογιζω )

      FITCH
      *Ο οίκος αξιολόγησης Fitch ανακοίνωσε σήμερα ότι θα αντιμετωπίσει ενδεχόμενη οικειοθελή μετακύληση της λήξης ελληνικών τίτλων ως χρεοκοπία και θα υποβαθμίσει αναλόγως την πιστοληπτική ικανότητα της χώρας. Πριν από έναν μήνα ο Fitch υποβάθμισε στο "B+" την πιστοληπτική ικανότητα της Ελλάδας.

      ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ !!!

      ΠΠ

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/06/2011 11:36:30

        Η Fitch και οι άλλοι "οικοι" κάνουν "αντιπολίτευση" στη Μέρκελ και στον Σόιμπλε.
        Ο θείος Ζαν Κλώντ το ήξερε και τους είχε προειδοποιήσει εγκαίρως. Αυτοί όμως έχουν να κάνουν με διαφωνίες μέσα στον κυβερνητικό συνασπισμό του Βερολίνου και με "αντάρτες" βουλευτές.
        Ισως η "φίλη Άνγκελα" θα έπρεπε να παραδειγματισθεί από τον "φίλο Γιώργο" και να κάνει ριζικό ανασχηματισμό: Αφού όμως κάνει πρώτα 2 - 3 τηλεφωνήματα "εθνικής ενότητας" με τον Γιούργκεν Τρίττιν, και βγούν στα "κεραμίδια" οι σύντροφοί της του CDU.

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ο Θείος 21/06/2011 12:39:44

          και ολοκληση η Ελλαδα κρεμεται απ τα χειλη του Μπεννυ !χαχαχαα
          του ορθιου-καθιστου φιλου του Παγκαλου !

          Οιμε

          ΠΠ

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/06/2011 12:49:39

            Ζούμε σε παράξενους καιρούς!
            Βάγκ-Μπένυ και Τέο-Πάγκ δίπλα-δίπλα αντιπρόεδροι. Αντί να διαπραγματευθούν, θα παλέψουν σούμο με τον Βάν Ρομπάι και με τον Γιουνκέρ.
            Δεν βλέπω καμμιά τύχη για το "δίδυμο" της Μπενελούξ!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ μετρό-στάση γουδί 21/06/2011 19:38:19

      Ετσι κ αλλιως,
      οι Δανειστες-Φουσκα-Θαλασσοδανειο-Lehman, εχουν το προβλημα !!

      Εμεις ειμαστε εδω να διαπραγματευτουμε, εντιμα και σε ανοιχτη συζητηση. Οχι να μας καβαλησουν!!!

      Να πανε να καβαλησουν τα πρασινα Πονυ...

      ΠΠ

  8. λέων avatar
    λέων 21/06/2011 10:26:23

    Έχω τις εξής απορείες:
    1)Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει γιατί όταν φύγαμε από την δραχμή στεναχωρηθήκαμε και μετά από καιρό ξορκίζαμε το ευρώ?
    2)Ποιος ο λόγος να μην ξαναγυρίσουμε στην δραχμούλα μας έτσι ώστε να μας φύγει η στεναχώρια και να είμαστε και πάλι χαρούμενοι?
    3)Γιατί αποτελεί ταμπού η συζήτηση για επιστροφή στη δραχμή?
    4)Γιατί δεν ενημερώνουν τον λαό για την πραγματικότητα και ποιο είναι το σωστό για το συμφέρον του?
    5)Γιατί προπηλακίζουν - οι δήθεν τεχνοκράτες-οικονομολόγοι- όποιον εκφράζεται θετικά υπέρ της δραχμής?Εξυπηρετούν μήπως συμφέροντα πλουσίων που κατακλέβοντας το ελληνικό κράτος απέχτησαν δις ευρώ και φοβούνται μην τα χάσουν?
    6)Γιατί μια συζήτηση για οικειοθελή αποχώρηση από το ευρώ δεν θα αποτελούσε όπλο απέναντι στους υπερόπτες ευρωπαίους?

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ λέων 21/06/2011 10:36:53

      Οποια συζητηση για Δρχ, ειναι φοβικη και κακο πραμα !
      Ειδικα για τις Τραπεζες ! χαχαχαα
      Ας κανουν πανελ, με ειδικους και μη ειδικους, με οσους εχουν ιδιο συμφερον και οσους δεν εχουν ! Τολμουν??
      θα σου πουν " μια συζητσησ για επιστροφη στη Δρχ ειναι καταστροφικη για την Ελλαδα και οι Αγορες θα μας κανουν ντα ! " αυτο δε λενε??

      οταν οι ιδιοι μας λενε διεφθαρμενους, τιτανικους, μιλανε υπογεια με ΔΝΤ και δε το λενε για πολιτικους λογους, κλπ κλπ ΑΥΤΟΙ δεν ΕΧΟΥΝ ΠΑΙΞΕΙ με τα spread?

      To Γεναρη του 2010, ΓΙΑΤΙ δεν πηραμε τα 25 δις με 200μβ ? εε κ ΓΑΠ-ΝΧ ? ΘΑ ειχαμε λυσει το προβλημα!

      ΟΟΟΟΧΙ, ειχες συμφωνησει ΔΝΤ με τον Ντομινικ ! γ αυτο ! τα ειχες ολα ετοιμα με μονη υπογραφη σε 4 μηνες !

      ΟΥΣΤ, πρασινοι κινδυνολογοι! Επαγγελματιες Πρασινοι Διλημματιες.

      ΠΠ

  9. stefanos avatar
    stefanos 21/06/2011 10:27:59

    Τελικά είμαστε το κέντρο του κόσμου πέραν κάθε αμφιβολίας.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ stefanos 21/06/2011 10:40:51

      *Επενδύσεις αξίας 2 τρισ. δολ. σε Πορτογαλία, Ιρλανδία, Ισπανία και Ιταλία διατηρούν οι ευρωπαϊκές τράπεζες, σύμφωνα με τα τελευταία στοιχεία της Τράπεζας Διεθνών Διακανονισμών (BIS).
      Η έκθεση των χαρτοφυλακίων τους στην Ελλάδα περιορίστηκε κατά περίπου 30% (στα 136,3 δισ. δολ.), καθώς οι περισσότερες δεν ανανέωσαν όσα δάνεια έληξαν τους προηγούμενους μήνες.

      Αυτη ειναι η ΑΛΗΘΕΙΑ ! ΘΑ την πει καποιος στο Λαο?
      ( χωρις την μαυρη τρυπα τοξικων ΗΠΑ στα χαρτοφυλακια τους !! )

      ΠΠ

  10. teo avatar
    teo 21/06/2011 10:41:24

    ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΑΦΗΣΕΙ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ...

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/06/2011 10:49:06

    Ερχεται το Μνημονιο ΙΙ για να λυσει ολα τα προβληματα !! χαχχα

    *ΕΚΤΟΣ ΣΤΟΧΟΥ κινείται το έλλειμμα, τα έσοδα και οι δαπάνες στο πεντάμηνο, σύμφωνα με τα οριστικά στοιχεία εκτέλεσης του Κρατικού Προϋπολογισμού που ανακοίνωσε το υπουργείο Οικονομικών.
    *Συγκεκριμένα, σε δημοσιονομική βάση, το έλλειμμα του Κρατικού Προϋπολογισμού διαμορφώνεται στα 10.260 εκατ. ευρώ έναντι στόχου 9.072 εκατ. ευρώ και ελλείμματος 9.100 εκατ. ευρώ το αντίστοιχο διάστημα του 2010.

    ΠΠ

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/06/2011 11:01:03

    Λεει ο Μάστορας ο Μακιαβέλλι ( μεταξυ άλλων )

    - Carry a big stick.
    - Study the greats. That way, even if you fall short, you'll end up good.
    - Another reason to carry a big stick: No one respects weak people.
    - It's safer to be feared than loved.
    - Perception is reality...........!!

    Εμεις τι λεμε??

    ΠΠ

  13. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 21/06/2011 11:24:12

    Τα αριθμητικά οικονομικά μεγέθη είναι αντίστοιχα με της Lehman -κάπως μεγαλύτερα.
    Η κατανομή των "βαρών" στην υδρόγειο σφαίρα κάπως διαφορετική.
    Ένα υποθετικό σενάριο είναι η διπλή παγκόσμια βύθιση ή κατά τους αισόδοξους ο "διπλός πάτος" (το περιβόητο "W" του Ρουμπίνι).
    Υπάρχουν όμως και οι οπαδοί των "χαοτικών μοντέλων".
    Το πιό αινιγματικό είναι η περίπου σιωπή των Κινεζικών ρυθμιστικών αρχών: Μου θυμίζει την ακινησία και "χαμηλό προφίλ" της τίγρης κρυμμένης μέσα στα χόρτα, μπροστά στο τρελαμένο κοπάδι με τις αντιλόπες.

    • drider avatar
      drider @ Ο Θείος 21/06/2011 12:20:19

      Και όμως, οι άνθρωποι έχουν εκφράσει τις ανησυχίες τους...

      h**p://www.zerohedge.com/article/china-discloses-vital-self-interests-european-bailout

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ drider 21/06/2011 13:13:02

        Ναι τον τελευταίο καιρό αρχίζουν να ενδιαφέρονται.
        Φαίνεται ότι το "μάτι" της Κίνας στην Ελληνική κρίση είναι η αναπληρωτής Υπουργός Εξωτερικών Φού Γίνγκ.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ο Θείος 21/06/2011 12:38:22

      Οι Κινεζοι αγοραζουν !! ( οχι μονο χρεη.. )

      ΠΠ

  14. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 21/06/2011 11:27:42

    Δύο άγνωστοι οπλοφόροι κατάφεραν και διείσδυσαν στην 114 Πτέρυγα Μάχης στην Τανάγρα και κατευθύνθηκαν προς τα σέλτερ όπου βρίσκονται τα Mirage 2000 της 332Μ, όταν έγιναν αντιληπτοί από περίπολο της Μονάδας Φύλαξης Αεροδρομίου η οποία προσπάθησε να τους ακινητοποιήσεις, αλλά μάταια: Οι δύο άγνωστοι πυροβόλησαν 4-5 φορές προς την κατεύθυνση της περιπόλου και κατάφεραν να διαφύγουν.

    Οι καταστάσεις είναι εθνικά κρίσιμες !

  15. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 21/06/2011 11:28:31

    Αφού έχουμε τέτοια "πυρηνική βόμβα" στα χέρια μας, γιατί δεν την χρησιμοποιούμε για να τακτοποιήσουμε τις οφειλές μας χωρίς να αφανιστούμε όλοι από τα χρέη και την ανέχεια; Την απάντηση πιστεύω την γνωρίζουμε όλοι...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Χαλκιδέος 21/06/2011 12:37:11

      Ειμαι απογοητευμενος προσωπικα. Αναμενω πολιτικο Μπαμ.. αλλαγες θεσεων..

      ΠΠ

  16. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/06/2011 11:30:26

    ΕΝΑ ΘΑ ΠΩ...
    Εαν τους πουμε ΤΩΡΑ This is ΠΟΡΤΑ, θα σηκωθει ο Σόϊμπλε απ την καρέκλα !!
    και θα ερθει Ελλαδα τρεχοντας !

    Οταν λεω ΤΩΡΑ, εννοω ΤΩΡΑ ! οχι σε 5 μηνες ! ΤΩΡΑ ! NOW ! JETZT...

    ΠΠ

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/06/2011 11:37:47

      Ά εσύ είσαι αδιόρθωτος, θέλεις και να σηκωθεί από την καρέκλα!

  17. spiros avatar
    spiros 21/06/2011 11:39:29

    ΠΠ
    Μπορείς να μου εξηγήσεις την αδυναμία να διαπραγματευτούν από θέση ισχύος οι εδώ κυβερνώντες; Η συνεχής αποδοχή χωρίς αντίδραση των αποφάσεων της ΕΕ -ΔΝΤ τώρα που έχει το ρόπαλο μάλλον επιβεβαιώνει τις υποψίες για κλοπή που συντελείται σεβάρος του ΕΕ. Πέρα από τα CDS & SPREADS υπάρχει κάτι άλλο ;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ spiros 21/06/2011 12:46:31

      ΔΕ ΘΕΛΟΥΝ... ενω γνωριζουν!
      ΑΝ μαθουν αυτη την παρουσιαση στην Πλατεια... θα μπουκαρουν !! αμφιβαλλεις?

      Εχεις οπλα και καθεσαι να σε χαστοικιζει φυσικα και πολιτικα ο καθε χαρτογιακας υπαλληλος? ο καθε Τραπεζιτης??

      Οι Τραπεζες Δανειζουν και Πιεζουν !! οχι οι Λαοι ...

      ΠΠ ντου στο ντου

  18. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/06/2011 11:52:38

    ΓΙΑΤΙ το Δανειο, λεγεται "Βοηθεια" ???

    Δε μας ΔΑΝΕΙΖΟΥΝ οι Λαοι της Ευρωπης ΑΛΛΑ οι Τραπεζες τους !!

    Perception is reality………..!!

    ΠΠ

    ολοι οι ορισμοι και οι λεξεις ειναι "καλοπληρωμενοι/ες" !!! ( και εκτος "" )

  19. ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
    ΑΓΡΟΤΗΣ 21/06/2011 12:16:43

    ΠΠ φοβερές αναλύσεις και εύστοχες.
    Όλα στηρίζονται στη λογική , έτσι δεν είναι? Ένα και ένα κάνουν δύο.
    Γιατί μασάμε?

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΑΓΡΟΤΗΣ 21/06/2011 12:34:06

      Εμεις δε μασαμε. οι διοικουντες μασανε !
      και απο οτι ακουω.. θα μασησουν "πλαγιως" και οι "αμασητοι" !
      το εχω ΣΙΓΟΥΡΟ !!!! μεσα στη βδομαδα ερχεαται....

      ΠΠ

  20. ο ξένος avatar
    ο ξένος 21/06/2011 12:17:14

    Το μνημόνιο δεν είναι σωτηρία, είναι τιμωρία. Δεν είναι το θέμα "να πάρουν τα λεφτά τους". Ο νταβατζής-τοκογλύφος-προστάτης, όταν δεν τον πληρώσεις ή του κάνεις νερά, σου σπάει τα γόνατα, όχι μόνο για να πάρει τα λεφτά του, αλλά, κυρίως, για παραδειγματισμό, για να συνεχίζει η "αγορά" να δουλεύει με κανόνες.
    Αντίστοιχα, αν με την κατάσταση των δημοσιονομικών της χώρας, μας επιβαλόταν από τους ξένους μια πολιτική ανάπτυξης και ευτυχίας, τότε πιο το κίνητρο για δημοσιονομική πειθαρχία στους υπόλοιπους;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ο ξένος 21/06/2011 12:43:15

      Βαλε να δεις Οικονομου ( Παντελη) τωρα λαιβ !!! μας ψηνει γιατι επρεπε να υπογραφει το Μνημονιο Ι !!!

      ντου γιου φακιν μπιλιβ ιτ ? ΝΑΙ συντροφοι !

      quoted....
      "Ποιος ισχυριστηκε οτι το Μνημονιο υπογραφηκε για να φερει αναπτυξη ???" - KANEIΣ !!
      Υπογραφηκε για να παρουμε το Δανειο !".. χψαχαχαχααα

      ΠΠ

      θα τη σπασω την τιβι

      • βαγόνι avatar
        βαγόνι @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/06/2011 12:57:09

        Έχει δίκιο...άλλοστε, ο συγκεκριμμένος ψήφισε το μνημόνιο
        εξ΄αρχής,για να πάρουμε δάνειο,και αμέσως μετά δούλευε
        σε εναλλακτικά σενάρια!
        Δε βλέπω καμμιά αντίφαση σε ανάλογες "συστημικές" θέσεις.
        Η πραγματικά ριζοσπαστική προσέγγιση προυποθέτει: άλλο
        πολιτικό προσωπικό, άλλη κοινωνική συγκρότηση, άλλο πνεύμα
        αντοχής και καρτερίας ...άλλο...άλλη...άλλο!
        Σε τούτη τη χώρα οι αποφασισμένοι να υποστούν δεινά χάριν
        αξιοπρεπούς υπάρξεως δεν είναι πολλοί.....
        Οι παλληκαρισμοί,εκ του ασφαλούς,ελάχιστα σημαίνουν!

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ βαγόνι 21/06/2011 13:21:39

          Να κανει παρεα με τον Ρουλη, τον Κουλη και τον Χ'φαπα.

          ΠΠ

          • βαγόνι avatar
            βαγόνι @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/06/2011 13:48:07

            Καθείς και οι δυνατότητες του!
            Απο το να πλασσάρεται ως ριζοσπαστισμός το
            "μείγμα" όψιμου νεοφιλελευθερισμού και
            αντιευρωπαικού αντάρτικου....καλύτερα η
            γνωστή πεπατημένη με κάποιους πραγματιστές
            να προσπαθούν... τουλάχιστον!
            Σε λίγο θα φάμε το μοντέλλο της tea party society
            ως ακραίο ριζοσπαστισμό και την Κα Σάρα Πέηλιν
            ως τη νέα Μπουμπουλίνα!
            ' Ολα βέβαια είναι πιθανά...δεν έχουν γίνει λίγες
            φορές...γιατί όχι άλλη μιά;

  21. player avatar
    player 21/06/2011 12:39:09

    Η ΚΡΙΣΗ ΤΟΥ 2008 ΗΤΑΝ Η ΑΡΧΗ.......
    ΤΩΡΑ ΣΚΑΕΙ Η ΦΟΥΣΚΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ/ΧΡΕΟΥΣ
    ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΖΩΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ
    ΘΑ ΛΥΣΟΥΝ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΟΙ ΑΕΡΙΤΖΗΔΕΣ
    ΜΕΤΑΤΡΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.
    ΘΑ ΧΡΕΟΚΟΠΗΣΟΥΜΕ ΕΧΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΠΛΟΥΣΙΟ Η ΕΝΑ ΞΕΠΟΥΛΗΜΕΝΟ
    ΚΡΑΤΟΣ........ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ.

  22. dealex avatar
    dealex 21/06/2011 12:55:55

    να (ξανα)κανω κι εγω μερικες ερωτησεις?
    ποσες ελληνικες τραπεζες εχουν ομολογα του ελληνικου δημοσιου?
    για ποσα δις μιλαμε?
    ποια η αγοραστικη αξια αυτων των τραπεζων?
    ποσα δις εγγυηση τους παρεχει το ελληνικο δημοσιο?

  23. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/06/2011 13:24:55

    Οι δε Δανειστες εστειλαν σημερα τους "επισκεπτες" τοποτηρητες, να τσεκαοτυν το ΠΑΣΟΚ μην κανει καμαι κουτσουκελα-εκπτωση στα μετρα !!!

    Ολοι υποτιμουν την σημερινη επισκεψη των Τροϊκανών Δανειστών , η οποια ειναι απο τις σημαντικοτερες !!..

    τσεκαρουν μετρα, λεγομενα, κλιμα και ατμοσφαιρα συναινεσης, και θα επιστρεψουν με αναλυση !... ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΙΛΙΚΙ !

    ΠΠ

  24. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 21/06/2011 13:37:08

    ΠΠ
    Μας ανοίγεις τα μάτια...εύγε...

    Όχι νέα δάνεια...χρεοκοπία τωρα....
    Καλύτερα φτωχοί και Ελεύθεροι...

  25. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 21/06/2011 14:27:47

    Έχουμε σήμερα και "Φιλιππικό" του τέως ΥΠΕΞ της Γερμανίας Joschka Fisher, στην Süddeutsche Zeitung του Μονάχου.
    Ο τίτλος είναι "Τώρα παίζονται όλα" (για την Ευρωπαική Ένωση, το Ευρώ, αλλά εξίσου και για την Γερμανία, εννοεί).
    Αφού πλέκει το εγκώμιο του Τρισέ (ο οποίος πρότεινε ευρωπαικές Ομοσπονδιακές δομές και Ευρωπαικό Υπουργείο Οικονομικών), η κατάληξη είναι:
    "Το εμβληματικό ζώο της Ευρώπης είναι ο ταύρος, και όχι η ακέφαλη κότα, που χοροπηδά γύρω γύρω χωρίς σκοπό και νόημα".
    Εννοεί τις ακέφαλες κότες της νεότερης γενιάς Ευρωπαίων πολιτικών, που είναι τώρα στην εξουσία αλλά "δεν ξέρουν που πατούν και που πηγαίνουν".

  26. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 21/06/2011 15:04:38

    Ἂν (ἄν!) εἶναι ἀναπόφευκτο, γιατί φτύνουμε αἷμα καθυστερώντας το;;;

    • pink floyd avatar
      pink floyd @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 21/06/2011 16:57:56

      Διοτι ειναι ωραιο να εχεις καποιον να τον χρεωνεις με αερα και να του παιρνεις προσοδοφορες εταιρειες ακινητα γη και οτι αλλο ενδοτικα σου δωσει .Σκεψου τα χρηματα που αποφερουν οι πορνες στον προστατη τους.Φυσικα ο προστατης της δινει καποια χρηματα για να ψευτοζει να ντυνεται να κυκλοφορει .Τα πολλα χρηματα ομως τα παιρνει ο ιδιος. Υποψιν πως κατι παιρνει και ο ξενοδοχος.Σκεψου για την Ελλαδα ποιος ειναι αυτος

  27. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/06/2011 19:17:48

    Σόιμπλε: «Δώστε μας τις ΑΠΕ για να πάρετε το δάνειο»

    Ελλάδα - Ενεργειακή Πολιτική - Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας

    Την παραχώρηση της εκμετάλλευσης των Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας σε γερμανικές επιχειρήσεις φέρεται να θέτει ως όρο για τη συμμετοχή της Γερμανίας στο νέο δάνειο που πρόκειται να συμφωνηθεί για την Ελλάδα ο υπουργός Οικονομικών Βόλφγκανγκ Σόιμπλε σε συνέντευξή του στην εφημερίδα Die Welt.

    «Η ετήσια ηλιοφάνεια στην Ελλάδα είναι πολύ μεγαλύτερη από αυτή της Γερμανίας. Θα μπορούσε λοιπόν να εξάγει ρεύμα σε εμάς» δηλώνει ο κ. Σόιμπλε στη συνέντευξη που θα δημοσιευθεί αύριο.

    «Η ελληνική οικονομία θα είχε έτσι ένα ανταγωνιστικό εξαγωγικό προϊόν και μάλιστα περιζήτητο», λέει ο κ. Σόιμπλε. Προσθέτει δε ότι δίχως μία τέτοια προοπτική θα είναι για τον ίδιο δύσκολο να πείσει «το Γερμανό φορολογούμενο να επωμισθεί το σημαντικό ρίσκο ενός νέου προγράμματος» για την Ελλάδα.

    Ο ίδιος σημειώνει ότι η εκμετάλλευση ανανεώσιμων πηγών ενέργειας από γερμανικές επιχειρήσεις θα μπορούσε να αποτελέσει μία λύση προκειμένου να ενισχυθεί η ελληνική οικονομία και να περιοριστεί το δημόσιο χρέος.

    Παράλληλα διευκρινίζει ότι οι προτάσεις του δεν έχουν «εθελοντικό χαρακτήρα» αλλά αποτελούν προϋποθέσεις για τη συμμετοχή της Γερμανίας στο νέο δάνειο που πρόκειται να συμφωνηθεί για την Ελλάδα.

    χαχαχαχαχαχαααααααααααααααχαχαα

    ΑΡΧΑΙΕ αφιερωνω !!! εξαιρετικα και ΜΟΝΑΔΙΚΑ και με τουμπα και με τριπλο αξελ!!!

    ΠΠ

  28. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 22/06/2011 02:18:26

    Μην μασάτε...

    Ο χρόνος τελείωσε...

    Τό όλο θέμα είναι ότι για μια κωλοδόση μας εκβιάζουν να πουλήσουμε και την μάνα μας... (να δώσουμε γη και ύδωρ Δημόσια περιουσία, κοινωφελείς ΔΕΗ Νερά, Ορυκτό Πλούτο κλπ. - φοβερή διαπραγμάτευση!!!) Όμως εμείς πρέπει να σταθούμε ανένδοτοι για χάρη του μέλλοντος των παιδιών μας...
    Εάν κόπτονται για το ευρώ και την συνοχή της Ε.Ε. θα πρέπει να μας βοηθήσουν ούτως ή άλλως... και όχι με μία κωλοδόση αλλά ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΛΥΣΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ της Ε.Ε. .....

    Ειδάλλως στον αγύριστο Ε.Ε. , ευρώ και λοιποί χεσμένοι ...απο κει παν κι άλλοι.

  29. m.s avatar
    m.s 22/06/2011 13:13:49

    Τι θα συμβεί στον κόσμο αν χρεοκοπήσει η Ελλάδα;

    θα ακουστεί μια κραυγή : next !!!

  30. brankaleon avatar
    brankaleon 22/06/2011 16:32:32

    Μήπως "εξαϋλούμενο" το Ελλαδικό χρέος, θα αποκαλύψει στις "αγορές" το χρέος των άλλων;
    Μή πως μέχρι σήμερα το Ελλαδικό χρέος αποτελούσε τον φερετζέ των άλλων.
    Γι' αυτό και το τόσο "κολητήρι" που μας ρίχνουν για να επιτευχθεί συναίνεση;
    Να χάσουμε τα ίχνη των ενόχων μέσα στην χλαπαταγή των συνενόχων;

    Αλλά κατά το : Συν Αθηνά και χείρα κίνει, ...
    μή πως είναι αναγκαίο να βάλουμε το κεφάλι κάτω, να σηκώσουμε τα μανίκια και ν' αρχίσουμε να τραβούμε κουπί για πάρτη μας;
    Είτε αυτό μπορεί να λέγεται μποϋκοτάζ, ...
    Είτε να ξαμολυθούμε στην αναζήτηση εταίρων που ταιριάζουν περισσότερο τα συμφέροντά μας;
    Διότι το μνημόνιο Ι ( που στα βασικά του θα αποτελεί την "υποδομή" και του ΙΙ), μας απαγορεύει ρητώς κάθε επαφή με τρίτους.

  31. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/06/2011 20:38:37

    Eνα απλο παραδειγμα, μεσα στην Πρασινη Σταχτη…

    επιασαν εναν “γιατρο” με 10 εκ ευρω στην Τραπεζα ! χωρις να μπορει να εξηγησει πως τα βρηκε !
    1. Ο “γιατρος” θα παει φυλακη ? ΝΑΙ – ΟΧΙ
    2. Η Τραπεζα που πηρε τα 10 εκ Ευρω !!! και τα εκανε “ιατρικο” λογαριασμο… ΤΙ ΕΥΘΥΝΗ ΕΧΕΙ ? ΕΧΕΙ ?? ΝΑΙ – ΟΧΙ

    Το μαζι τα φαγαμε, εχει και ουρα, το μαζι τα ξεπλυναμε !!!!

    Απο ποια μερια να το δω εγω δλδ? Ποιο ειναι το καλυτερο πλανο?
    Φταινε ολοι εκτος των Τραπεζων??? χαχαχααα ωραιο πλανο !

    Εαν η Τραπεζα εχει γινει αποδεκτης προίοντος εγκληματος … μαυρο χρημα, δεν διαπραττει κακουργημα? ΝΑΙ – ΟΧΙ

    Εαν η ιδια Τραπεζα παρει τα 10 εκ ευρω και τα βγαλει με εντολη του “γιατρου” εκτος Ελλαδος ( με το αζημιωτο )… διαπραττει δευτερο κακουργημα ?
    ΝΑΙ – ΟΧΙ ?

    Η αποδέκτρια Τραπεζα του Εξωτερικου η οποια ΑΠΟΔΕΧΕΤΑΙ τα 10εκ του “γιατρου” μέσω της Τράπεζάς του, διαπρατει κακουργημα?? ΝΑΙ – ΟΧΙ ??

    Αν ο γιατρος κανει μυνηση στην Τραπεζα στην Ελλαδα, διοτι αυτη δέχθηκε τα 10 εκ Ευρω παρανομα !!! τι θα απαντησει η Τράπεζα?? Εσυ φταις που μου τα εφερες? χαχαχαχαχαχ ή ΜΑΖΙ ΦΤΑΙΜΕ, ΣΚΑΣΕ ΚΑΙ ΚΟΛΥΜΠΑ !!!

    Το "σκασε και κολυμπα”, το ειπε και το ΠΑΣΟΚ με τα μαυρα του Τσουκρατου!
    Το ειπαν ολοι οσοι μας εδιναν θαλασσοδανεια, με μιζες και υπερτιμολογησεις!
    Οι ιδιοι που σημερα “προβληματιζονται” !! χαχαχχαχαα

    Το ειπαν και ολοι οσοι “εσπρωχναν” Ελλαδα με 20% στις γιαγιαδες τοιυ Τεννεσι !
    Ολα τα παραπανω να τα βαλετε καλα στο μυαλο σας !
    Εγω γ αυτο λεω.. This is PORTA
    κ ελατε να μου πειτε τι σας χρωσταω ! Πατε σε δικηγορους ! Οπου θετε!

    Κ επειδη δε θα πατε πουθενα, καθηστε κατω διοτι μαζι τα “ξεπλυναμε” να βρουμε λυση χωρις πολλες πολλες κουβεντες !!!!!

    ΠΠ