#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/11/2010 17:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι θα έλεγα στον Σαμαρά εν όψει της συνάντησής του με την Τρόϊκα;



Να του πω για την γερμανική Siemens και πως αυτή φταίει κατά 50%, τουλάχιστον, για την φαυλότητά μας;   Να του πω για την ανοχή του υπερδανεισμού από Ευρωπαϊκές τράπεζες που είναι κατά 50% υπεύθυνες για την χρεοκοπία μας;  Να του πω ότι ο υπερδανεισμός μας ήταν προμελετημένος, επανάληψη προηγούμενων εμπειριών από τους πιστωτές μας για να μας πάρουν την χώρα μας τσάμπα;  Να του πω για την HDW και την Fraport;  Nα του πω για την Lufthansa και τους συνδικαλιστές της ΟΑ;  Για την  DT και την …μετοχοποίηση του ΟΤΕ;  Ή να σκαλίσω άνομες σκοτεινές συμφωνίες μεταξύ Γερμανικών και Ελληνικών τραπεζών;   Μα θα τα ξέρει όλα αυτά, άσε που θα τον κατηγορήσουν ότι είναι συνομωσιολόγος…  Θα του πω μία σκέτη ιστορία με πιπεριές:

Πραγματικές πιπεριές.  Παράγονται στην Ελλάδα και εισάγονται από την Ολλανδία. Ο Σημίτης, Πρόεδρε, έκανε έναν νόμο για τους Νέους Αγρότες. Αν ήσουν νέος και αγρότης και είχες 50 στρέμματα και δεν ξέρω τι άλλο, σου επιδοτούσε η «Ευρώπη» τρακτέρ και άλλα πράγματα, για να γίνεις «Νέος Αγρότης».



Αυτό, μετά 10 χρόνια είχε σαν αποτέλεσμα να διαλυθεί η αγροτική μας παραγωγή, γιατί έφυγε από τις παραδοσιακές οικογένειες και συγκεντρώθηκε σε χέρια λίγων. Λίγοι και όλο λιγότεροι και όλο μεγαλύτεροι. Και οι υπόλοιποι μικροί; Tα παράτησαν  αφού δεν μπορούσαν να ανταγωνιστούν με τους επιδοτούμενους, και έγιναν Δημοτικοί υπάλληλοι, παρατρεχάμενοι και ποιος ξέρει τι άλλο.

Και οι μεγάλοι Νέοι Αγρότες; Ανακάλυψαν ότι δεν είχαν τρόπο να διαθέσουν την μεγαλύτερη παραγωγή τους, αφού τα κανάλια διανομής που ήξεραν δεν ήταν για αυτούς, και τα σουπερμάρκετ ήταν …πολυεθνικά, και δεν είχαν πρόσβαση σε αυτά. Εμφανίστηκαν όμως οργανωμένοι μεσάζοντες, με διασυνδέσεις στην …Ολλανδία και άλλες «Ευρωπαϊκές» χώρες, και με μεταφορικές εταιρίες και φορτηγά, και αγόραζαν την παραγωγή τους, την πήγαιναν στην Ολλανδία, της έκαναν βάφτισμα …Ολλανδικό, και με νέα χαρτιά την έφερναν στην Ελλάδα και την μεταπουλούσαν.

Το αποτέλεσμα, κ. Σαμαράς, είναι ότι οι όμορφες κίτρινες, κόκκινες και πορτοκαλιές πιπεριές που παίρνεις στο Βελγικό ή Γαλλικό σουπερμάρκετ στην Αττική ή την Εθνική οδό, κάνουν €2 ή €3 το κιλό, εισαγωγή από Ολλανδία, αντί να κάνουν €0.40 ή €0,60 αν ερχόταν απ’ ευθείας από την Δράμα.  Δεν έμαθα αν ο παραγωγός είναι στο κόλπο, ή αν νομίζει ότι κάνει …εξαγωγές στην Ενωμένη Ευρώπη.

Δεν την θέλω αυτήν την Ευρώπη, και αυτή είναι – δεν είναι «άλλη».   Έχει εκμαυλίσει τους πολιτικούς μου, έχει φτιάξει 3-4 κρατικοδίαιτους τσιφλικάδες, με πρήζει με ελεγχόμενα ΜΜΕ, έχει καταστρέψει αμπέλια και τρεχαντήρια, και έχει αφελληνίσει και καταπατήσει την πατρίδα μου.  Φταίω εγώ; Μα φυσικά, αλλά το καταλαβαίνω εκ των υστέρων, ενώ οι Ευρωπαίοι το ήξεραν και το μεθόδευσαν.

Για αυτό, πες τους ότι θέλω να τα βροντήξω, και θα ελέγχω εγώ πότε θα ξεπληρώσω τι, και αν τολμάνε να στείλουν κανονιοφόρους στο Φάληρο, μολών λαβέ, τουλάχιστον δεν θα κοροϊδευόμαστε.

Archaeopteryx

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 18/11/2010 17:40:17

    Θα έλεγα επίσης οτι οι Γερμανικές Τράπεζες κερδίζουν από την Ελλάδα με τα τοκογλυφικά επιτόκια του Μνημονίου.

  2. Orestios avatar
    Orestios 18/11/2010 17:40:54

    Ρεαλισμός χρειάζεται και όχι συναισθηματισμοί για αυτήν την Ευρώπη.

    Αρχαίε επικροτώ.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Orestios 18/11/2010 17:55:47

      Ορέστιε ΔΕΝ γλυτώνεται ο συναισθηματισμός όταν σε λίγο καίρο θα λέμε "βγάλτον λίγο ρε μεγάλε να τεντωθώ...πιάστηκα".

  3. kostas thess avatar
    kostas thess 18/11/2010 17:43:05

    ευρωσκεπτικισμος λεγεται αυτο η μηπως σκοπευουμε να γινουμε ενα μεγαλο κκε?

    • kostas thess avatar
      kostas thess @ kostas thess 18/11/2010 17:43:40

      γαλαζιο κκε...

    • Orestios avatar
      Orestios @ kostas thess 18/11/2010 18:08:30

      Ο Πατριωτισμός δεν έχει χρώμα κοστακι

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ kostas thess 18/11/2010 18:09:37

      Ρε παιδιά, αφήστε τα κολλήματα και δείτε πόσο σοβαρά πράγματα λέει η ανάρτηση...

    • JOHN avatar
      JOHN @ kostas thess 18/11/2010 19:05:26

      Κανεις λαθος φιλε μου να ταυτιζεις το ΚΚΕ με τον Ευρωσκεπτικισμο.Υπαρχουν πολλοι μη ΚΚΕ ευρωσκεπτικιστες,οι περισοτεροι ισως.Τι εχεις να πεις για τους υπολοιπους Ευρωπαιους ευρωσκεπτικιστες,που ειναι γυρο στο 65%?οτι ειναι ΚΚΕ?Οχι βεβαια.Ο κοσμος δεν αποριπτει την Ευρ. Ενωση σαν ιδεα,αποριπτει ομως αυτο το μορφωμα των τραπεζιτων,χρηματιστων,και γενικα καθε ειδους τοκογλυφων που καταστρεφουν κρατη,και εξαθλιωνουν λαους με υπουλα μεσα.Το μορφωμα λοιπον πρεπει ν αντικατασταθει απο κατι καινουριο που να εμπνεει ελπιδα και προοπτικη θα σεβεται κουλτουρες και ιδιεταιροτητες και θα μπορεσει ν αγγαλιασει ολους τους λαους και τις κοινωνικες ομαδες της γηραιας ηπειρρου.Μια Ευρωπη που δεν θα βλαιπει τους πολιτες της μονο σαν καταναλωτικα οντα.Μια Ευρωπη που οι πολιτες θα συμετεχουν ενεργα και θ αποφασιζουν γι αυτη και δεν θα εξουσιαζεται απο ΜΗ εκλεγμενους επιτροπους και τραπεζιτες.Αυτο ομως παραμενει ζητουμενο γιατι δυστυχως η ωμη πραγματικοτητα ειναι τελειως διαφορετικη!

  4. TopGunZ avatar
    TopGunZ 18/11/2010 17:47:18

    Να σου πω την αλήθεια Αρχαίε ψιλοδιαφωνώ με το θέμα των λίγων ή πολλών αγροτών όπως το θέτεις. Σε καμιά περίπτωση δεν είμαι υπέρ των τσιφλικάδων, αλλά αυτό το Ελληνικό φαινόμενο με μερικές δεκάδες στρέμματα να θεωρείσαι αγρότης και να περιμένεις επιδοτήσεις, ενισχύσεις, αποζημιώσεις κλπ. είναι που μας έφαγε. Δεν μπορώ να καταλάβω πως ένα "χωράφι" που με το ζόρι "τάιζε" μια οικογένεια, θα "ταίσει" 2 και 3 οικογένειες (βλέπε τις οικογένειες που θα δημιουργήσουν τα παιδιά). Η πολυδιάσπαση της αγροτικής γης, χωρίς μάλιστα καν την πρόβλεψη για μια κάποιου είδους συνομοσπονδιοποίηση (οι συνεταιρισμοί πεθάνανε εδώ και χρόνια) και η απεμπόλιση της τέχνης, της επιστήμης καλύτερα, της γεωργίας για χάρη της επιδοτησιομανίας έχει ρίξει την ποιότητα του Έλληνα αγρότη ως επαγγελματία μερικές δεκαετίες πίσω. Ζω σε αγροτική περιοχή, και χωρίς να είμαι αγρότης ή να έχω παρεμφερή απασχόληση ζω από αυτούς και, πίστεψέ με, ματώνουμε όλοι μας όταν ματώνει ο αγρότης.

    • Stalinikos Raveniotis avatar
      Stalinikos Raveniotis @ TopGunZ 19/11/2010 10:56:43

      Φαντάζομαι το γεγονός ότι ο μεγαλύτερος αποδέκτης επιδοτήσεων είναι η ... αγρότισσα ... βασίλισσα της Αγγλίας δεν σου λέει κάτι για τη διαχρονικά καταπληκτική πολιτική της ΕΟΚ παλιά και ΕΕ τώρα...

  5. tsilivithras avatar
    tsilivithras 18/11/2010 17:54:24

    Μα πολύ χαίρομαι όμως που βλέπω ελάχιστα 24ωρα μετά την φάπα των δημοτικών εκλογών να αυξάνεται ο σκεπτικισμός και η "αντισυστεμική" λογική (whataver the f*ck that means).

    Μα πολύ χαίρομαι όμως που -έστω και με εμφανείς συναισθηματισμούς- αρχίζει να παίρνει ανάποδες το "ego" του Έλληνα.

    "Για αυτό, πες τους ότι θέλω να τα βροντήξω, και θα ελέγχω εγώ πότε θα ξεπληρώσω τι, και αν τολμάνε να στείλουν κανονιοφόρους στο Φάληρο, μολών λαβέ, τουλάχιστον δεν θα κοροϊδευόμαστε."

    Να σαι καλά ρε Αρχαίε.

    • Orestios avatar
      Orestios @ tsilivithras 18/11/2010 18:10:12

      Συναισθηματισμός θα ήταν να συνεχίσουμε το "όνειρο¨στην ΕΕ.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Orestios 18/11/2010 18:46:38

        Μην το λες σε μένα.

        Εγώ είμαι φουλ του "συναισθηματικού αντισυστεμισμού"!!!

        (έχουμε φτιάξει τόσες λέξεις εδώ μέσα που πρέπει να αρχίσω να σκέφτομαι σοβαρά πνευματικά δικαιώματα και trademarks)

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ tsilivithras 18/11/2010 19:34:15

      Τσιλιβήθρα, νομίζω ότι αυτό έγινε επειδή η επόμενη μέρα των εκλογών απέδειξε την αδιστακτότητα του συστήματος ΓΑΠ-ΔΝΤ και την ανεπάρκεια της μέχρι τώρα αντίδρασης της αντιπολίτευσης. Οπότε, επέρχεται μια ριζοσπαστικοποίηση και ίσως φτάνουμε πιο κοντά και σε κάποια σοβαρή σύγκρουση. Ο κόσμος είναι εξαγριωμένος και αυτό νομίζω ότι φαίνεται και από αυτά που γράφουμε εδώ.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 18/11/2010 19:34:49

        Εννοώ, πιο εξαγριωμένος από πριν. Και πριν ήταν, αλλά τώρα το πράγμα πάει πιο πέρα.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Επώνυμος 18/11/2010 19:51:14

        Eπώνυμε

        Κι επειδή συμφωνώ μαζί σου (θα χρησιμοποιούσα λιγότερο ήπιες λέξεις από τις δικές σου αλλά δεν έχει τόση σημασία) κάθομαι και διαβάζω ευχάριστα έκπληκτος τις τελευταίες μέρες.

        Πολύ χαίρομαι που ΔΕΝ συνεχίζεται η "επίθεση" στα αντανακλαστικά της αποχής αλλά στρέφεται η προσοχή μας στον αδίστακτο χαρακτήρα της κυβέρνησης και στην ανεπάρκεια της αντιπολίτευσης.

        Και θα χαρώ ακόμα περισσότερο να δω τον Σαμαρά να αλλάζει ύφος και χαρακτήρα στην στάση του όσο αρνητικός κι αν είμαι.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Επώνυμος 18/11/2010 19:54:56

        Είναι θεμα της αντιπολίτευσης λοιπόν και όχι τί κάνει το GAP και το κάθε GAP.
        Όσο δεν ξεκαθαρίζει την θέση της τόσο θα μοιάζει με σκιώδη κυβέρνηση.

  6. sic et non avatar
    sic et non 18/11/2010 17:57:54

    Διαβάστε και την δήλωση Παπαθεμελή
    http://taxalia.blogspot.com/2010/11/blog-post_3513.html

  7. Νεοέλληνας avatar
    Νεοέλληνας 18/11/2010 17:58:49

    Ωραίο το άρθρο.. Αν δεν μπορέσει να τα πει, θα τα πει άλλος μετά από πολλά χρόνια που θα είναι αργά για όλους.....

  8. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 18/11/2010 17:58:52

    Η Ελλάδα δείχνει ότι δεν ξέρει να διαπραγματεύεται, αν και εκεί που δείξαμε ότι δεν θέλουμε κάτι, καταφέραμε να αλλάξουμε πολλά,.
    χαρακτηριστικό παράδειγμα άρνησης είναι το όχι για τα Σκόπια στο Βουκουρέστι.
    από κι και πέρα.
    α.τη συνθήκη της Λισαβόνας η βουλή την ψήφισε στο πόδι, αμφιβάλω αν το 10% των βουλευτών την είχε διαβάσει όταν ψήφισε,
    β. οι εξελίξεις φανερώνουν ότι
    το μνημόνιο ήταν επιλογή, δεν ήταν ανάγκη, κ.α…
    νομίζω ότι, από δω και πέρα πρέπει να αρχίσουμε να διαπραγματευόμαστε σωστά.
    Μην το κάνει η νδ όπως η κυβέρνηση που δείχνουν ότι δήθεν μάχονται σκληρά και διαπραγματεύονται επί ίσοις όροις με τους εταίρους.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ o βουνίσιος 18/11/2010 18:12:30

      Είμαστε δεδομένοι, βουνίσιε, αυτό είναι και αυτό ήταν πάντοτε το θέμα. Μας έχουν για δεδομένους. Πώς να διαπραγματευτούμε μετά;...

    • neos agrotis avatar
      neos agrotis @ o βουνίσιος 18/11/2010 18:30:44

      Archaeopteryx

      Καλά τα λες αλλα το παραδειγμά σου δεν ειναι σωστό.
      α) Τον νομό για τους νεους αγροτες δεν τον εκανε ο Σημίτης αλλά η Ε.Ε. και εχει μια σωστή λογική.
      β)Μακάρι να ειχε συγκεντρωθει η αγροτική μας παραγωγή, σε χέρια λίγων. Δυστυχώς δεν υπαρχει αγροτική παραγωγή. Οι επιδοτήσεις της ΕΕ δυστυχώς λειτούργησαν σαν την ηρωινή στον ναρκωμανή και οχι σαν αναπτυξιακό εργαλείο.
      γ) οσο για τις εγχρωμες πιπεριές μακαρι να γινόταν αυτό που γράφεις.
      Η Δράμα παράγει 1800 τοννους πιπεριές τον χρόνο και η χώρα καταναλώνει 5000 τόννους. Προσθεσε στην παραγγωγή της Δράμας αλλους 500 τόννους απο αλλους παραγωγόυς τους καλοκαιρινους μήνες μας μένει ενα υπόλοιπο γυρω στους 3000 τόννους το οποιο εισαγουμε απο την ολλανδία την ισπανία και το ισραήλ.
      Εγω πάντως θα έλεγα στον Σαμαρά να μην τους συναντησει καθόλου και να ξεκινησει εναν αγώνα για ελληνική παραγωγή που θα υποκαταστήσει τις εισαγωγές. Εαν καταφέρει η χώρα μας να το πετύχει αυτό σε πολλους κλάδους που μπορεί να είναι ανταγωνιστική αλλα και με τρόπο εκει που δεν ειναι ανταγωνιστική δεν έχει ανάγκη τους κουραμπιέδες της εε και του δντ.
      Βουνίσιε,
      Για να διαπραγματευεσαι πρεπει να εχεις στοχους σχεδιο και στρατηγικη. Να γνωρίζεις καλά πως λειτουργει το περιβάλλον στο οποιο διαπραγματεύεσαι και να εισαι καλά προετοιμασμένος.
      Οι δικοι μας πολιτικοί είναι τόσο ανίκανοι και επαρχιώτες που στηριζόμενοι στους εγχώριους νταβατζηδες μονο στα κομματά τους μπορουν να επιβληθουν.

      • χρηχα avatar
        χρηχα @ neos agrotis 18/11/2010 18:50:46

        μπορεί το παράδειγμα της δράμας να μην είναι εντελώς σωστό αλλά το να βάλεις στο παράδειγμα το λάδι και κάποια άλλα προϊόντα είναι σωστό και γίνεται ακριβώς έτσι....

        όσο για την Ε.Ε. και τις επιδοτήεις της λειτούργησαν σαν υπνωτικό για τον έλληνα αγρότη .....σε συνδυασμό με το σκληρό ευρώ που καταστρεψε κάθε ένοια ανταγωνιστικότητας για τα ελληνικά αγροτικά προϊόντα , έχουμε έναν αγροτικό τομέα που πάντα ήταν το στήριγμα της ελλληνικής κοινωνίας απογυμνωμένο από αγρότες και εντελώς έξω απ'τις διεθνείς εξελίξεις , με τους αγρότες απογοητευμένους και καταχρεωμένους να περιμένουν άλλοι την σύνταξη των 350 ευρώ και άλλοι την δουλίτσα κάπου "αλλού " για να επιβιώσουν.....

        αγρότης είμαι.....και είμαι κι εγώ από αυτούς που ψάχνομαι τί να κάνω με τα χωράφια μου.......

        ένα έχω να πώ....το σκληρό ευρώ κατάστρεψε τον αγροτικό τομέα(αφού προηγήθηκαν οι κομματικές ορδές και το κράτος εχθρός των επενδύσεων)......

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ χρηχα 18/11/2010 18:53:37

          Τα περί Δράμας, μου τα είπε ο αλλοδαπός φορτηγατζής που κάνει την μεταφορά. Χωρίς πλάκα.

          • neos agrotis avatar
            neos agrotis @ archaeopteryx 18/11/2010 19:13:05

            Τυχαινει να γνωριζω κάλα τα πράγματα γιατί από φέτος καλλιεργω και εγω εγχρωμες πιππεριες σε εκταση 1/10 της δράμας. Κάνει και καποιες εξαγωγες η Δράμα αλλά ειναι πολύ λιγες και δεν επανεισάγονται στην Ελλάδα .

          • sotos avatar
            sotos @ archaeopteryx 18/11/2010 20:18:59

            Το ξερω το θερμοκηπιο.... για οποιον θελει να το δει με τα ματακια του ειναι μεταξυ Δραμασ και Μικροχωριου.... αρκετα 50+ στρεμματα.

          • oxoxo avatar
            oxoxo @ archaeopteryx 19/11/2010 00:43:11

            Δεν είναι να απορούμε. Η φέτα είναι ΠΟΠ. Κι όμως φέτα παράγουν με επωνυμία ελληνική κι αλλού στην Ευρώπη! Οι ελληνικές εταιρείες έδωσαν τα δικαιώματα! και στο ράφι των δυτικών υπεραγορών βλέπουμε φέτα που έχει παραχθεί στη Βαυαρία! στο Τυρόλο κά τραγελαφικά. Τα γραφεία εμπορικών ακολούθων της χώρας είναι για να παρκάρουν τους κολλητούς και τους πελάτες. Η δράση τους για την προβολή και προώθηση των ελληνικών προϊόντων στο εξωτερικό ανύπαρκτη. Όπως το μεγαλύτερο μέρος του κατεστημένου των διπλωματών και διπλωματικών υπαλλήλων ενδιαφέρονται μόνο για τα επιδόματα και τα φυσικά για τα καλέσματα σε κανα σουαρέ!!!

        • neos agrotis avatar
          neos agrotis @ χρηχα 18/11/2010 19:05:26

          Δεν διαφωνω γιατο σκληρο ευρώ, διφωνώ με τα υπόλοιπα που λές. Οι ιταλοί και ισπανοί μας παίρνουν το λάδι χύμα και το εξάγουν συσκευασμένο σε αλλες χώρες. Αυτο δειχνει την ανικανοτητα μας να εμπορευθούμε σωστά τα προιόντα μας. Οι αγρότες ειναι στην κατάσταση που ειναι γιατί βόλευθηκαν με τις επιδοτήσεις και δεν ενδιαφέρθηκαν πραγματικά για τα προιοντα τους. Μεχρι πριν λίγο τα πέταγαν στην χαβούζα και δεν τους απασχ'ολούσε οτι πετάνε τα προιοντα τους στην χαβούζα. Δεν κατάλαβαν οτι το προιον τους ισως να μην ειναι ανταγωνιστικό.
          Ακόμη και τώρα τρέχουν πίσω απο τους πολιτικούς για καμμια επιδότηση η αποζημίωση.
          Αντι να κοιτάξουν να οργανωθουν σε σωστές βάσεις και να απαιτήσουν αυτά που δικαιούνται μένουν παθητικοί θεατές.
          Πιστεύω τα επόμενα λίγα χρόνια που θα έχουν μείνει οι επαγγελματίες αγρότες τα πράγματα θα αλλ'αξουν πολύ.

          • kiki avatar
            kiki @ neos agrotis 18/11/2010 20:23:25

            @ Νεε αγροτη,
            Θα γνωριζεις οτι η τιμη του λαδιου καθε χρονο πεφτει.η τιμη του λαδιου καθοριζοταν απο την Ιταλια,απο περισυ την καθοριζουν οι ισπανοι.Το κρατος μας λοιπον γιατι δεν μπορεσε ποτε να κανει και εδω χρηματηστηριο λαδιου,ωστε οι παραγωγοι να αμοιβωνται καλα ,και να μην εγκαταλειπουν τις ελιες τους.οι επιδοτησεις αλλοτε δινονται αλλοτε,οχι.ολο και κοβουν στρεμματα.
            Στην μανη,βγαινει το καλυτερο λαδι.Ερχονται οι Ιταλοι διαπραγματευονται με τους προεδρους των συνεταιρισμων την τιμη,το περνουν,το μεταφερουν στην Ιταλια ,κανουν προσμιξη με το δικο τους γρασο,και τον πουλανε σαν δικο τους Α ποιοτητας,σε ολη την Ευρωπη και Αμερικη.Στην Αμερικη δεν μπορουμε να κανουμε εξαγωγες του δικου μας λαδιου ,διοτι εμποδιζεται απο την ιταλικη Μαφια,ουτε σε ελληνικα μαγαζια.
            Προπερσι,που καηκαμε,για πρωτη φορα οι συνεταιρισμοι αρνηθηκαν να πουλησουν στους Ιταλους,καηκαμε.
            Μικρες ιστοριες,απο την αγροτια.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ neos agrotis 18/11/2010 18:52:18

        ζητώ συγνώμη αν δεν το μετέφερα σωστά. Έτσι μου το είπε ένας δυστυχής παππούς στην Αργολίδα... Τα περί ηρωίνης, φίλε μου συμφωνώ.

        • neos agrotis avatar
          neos agrotis @ archaeopteryx 18/11/2010 19:19:39

          Εχεις καμμία σχεση με Αργολίδα?

    • JOHN avatar
      JOHN @ o βουνίσιος 18/11/2010 19:54:46

      Εδω ψηφισαν χωρις να διαβασουν το μνημονιο και συζηταμε για τη Λισαβονα?Τετοια προβατα δυσκολα συναντας σε κοινωβουλια!!

  9. καφενόβειος avatar
    καφενόβειος 18/11/2010 18:04:54

    Και γιατί φταίνε οι Ευρωπαίοι για το ότι εμείς δεν είμαστε ικανοί να εξάγουμε πιπεριές? Οι ξένοι φταίνε και γι αυτό? Απαγορεύει κανένας νόμος τους έλληνες αγρότες να κάνουν σοβαρούς συνεταιρισμούς, να δικτυωθούν και να μπορέσουν να εξάγουν?
    Τί ακριβώς feedback περιμένουμε από τους Τροικανούς για το συγκεκριμένο θέμα? Μήπως κάποιο βλέμμα απορίας και περιφρόνησης για τους ζιμπαμπουανούς με τους οποίους έχουν μπλέξει?

    • Φαινότυπος avatar
      Φαινότυπος @ καφενόβειος 18/11/2010 19:10:10

      Ας μην είχαν να πάρουν τα λεφτά τους πίσω και σου λέω εγώ πού θα μας είχαν γραμμένους.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ καφενόβειος 18/11/2010 19:31:03

      Έγραψα ένα σχόλιο για αυτό ακριβώς που λες, Καφενόβειε, γιατί πιστεύω ότι είναι σημαντικό να διερευνηθεί το ζήτημα του ποιος ακριβώς φταίει. Αλλά επειδή έγραψα μέσα μια λέξη που την κόβει από μόνο του το σύστημα, περιμένει εδώ και αρκετή ώρα σε moderation...

  10. ΑΥΓΕΡΙΝΟΣ Κ.Χ. avatar
    ΑΥΓΕΡΙΝΟΣ Κ.Χ. 18/11/2010 18:07:36

    Γιατί δεν του τα λες ο ίδιος;

    Εγώ τους στέλνω e-mail στο www.antonissamaras.gr μου έχει έρθει δύο φορές απαντήσεις, αρά μάλλον τα διαβάζουν.

  11. donaE avatar
    donaE 18/11/2010 18:22:46

    Οτι επιδοτειται παει για αποσυρση.Γινεται ακριβο.Πολυ καλο κειμενο.

  12. Misha avatar
    Misha 18/11/2010 18:24:27

    Αρχαίε RESPECT

    Ειδικά για την κατακλειδα !!

    +++++

  13. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 18/11/2010 18:29:47

    @Επώνυμος
    είναι αλήθεια ότι έτσι δείχνουμε, δεν είναι τυχαίο ότι τα διεθνή μμε χαρακτήρισαν δικό τους άνθρωπο τον πρωθυπουργό της Ελλάδας...
    το πρόβλημα όμως δεν το έχουμε εμείς[ ως χώρα,] το πρόβλημα είναι δικό τους , δλδη του χρηματοπιστωτικού συστήματος, άλλο αν προσπαθούν μέσω της χρηματοπιστωτικής κρίσης να χειραγωγήσουν πολιτικά τα μικρότερα κράτη..
    Η διαδικασία που ακολουθεί η ευρωπαϊκή γραφειοκρατία και το δντ για την οικονομική και πολιτική ολοκλήρωση αποδεικνύει ότι έχουμε εγκλωβιστεί σε μια πορεία που αποδέχεται τους κανόνες μονόδρομα, γεγονός που διευρύνει το δημοκρατικό έλλειμμα και υποβαθμίζει την έννοια του κοινωνικού δικαιώματος.
    Δεν νομίζω ότι [ ως χώρα] έχουμε τα περιθώρια να συνεχίσουμε την ιδία πορεία .

  14. Enzo avatar
    Enzo 18/11/2010 18:33:15

    εγω θα του ελεγα να τους κερασει ενα γλυκο υποβρυχιο με γευση βανιλια και μετα να τους δειξει την πορτα εξοδου.

    • Misha avatar
      Misha @ Enzo 18/11/2010 18:47:29

      Παλιά όταν ο Ξέρξης έστειλε στην Σπάρτη μαντατοφόρους για να πάρουν «γη και ύδωρ», ήταν κάποιοι τρελαμένοι γείτονες του Σαμαρά οι οποίοι πέταξαν τους αλαζόνες εκπροσωπους των τότε πλανηταρχών , σ΄ένα πηγάδι δίχως πάτο. Μάζεψαν πολύ ύδωρ και πολλή γη.Μόνο που δε τα πήγαν στο αφεντικό τους.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Misha 18/11/2010 18:49:34

        +++

  15. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 18/11/2010 18:40:10

    Εχει κάποια χρησιμότητα αυτή η συνάντηση ή απλώς είναι ένα τυπικό θέμα όπου πρέπει να τους δεχτεί ευγενικά και να πουν δυο τυπικές φιλοφρονήσεις;

    Αν ναι, ποια είναι η χρησιμότητα της συνάντησης;
    Και για την ΝΔ και για την Τρόϊκα;
    Ξέρει κανείς

    Θραξ Αναρμόδιος

    • Orestios avatar
      Orestios @ Θραξ Αναρμόδιος 18/11/2010 18:46:39

      Έχει συμβολισμό η συνάντηση.
      Μπορεί να διαφωνείτε αλλά εμείς (η Τρόικα) είμαστε εδώ!

      • Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
        Δημήτριος Κοκκαλάκης @ Orestios 18/11/2010 19:42:55

        Ακριβώς.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 18/11/2010 21:29:15

        Ο συμβολισμός όμως ενισχύει το υπό ίδρυση κόμμα της Μητσοτάκαινας.
        Αφού όλοι συναντώνται με την Τρόικα ποιά δεν το κάνει?
        Πια αποτελεί Νέα Λύση?
        Άντε βόδια της ΝΔ στην επικοινωνία, εμείς θα σας τα λέμε τί να κάνετε?
        Κρίμα που πληρώνεστε κιόλας.

    • kiki avatar
      kiki @ Θραξ Αναρμόδιος 18/11/2010 20:29:19

      @ Θρακα,
      για να τον πιεσουνε για συναινεση,και να κανει τα στραβα ματια γιαυτα που ερχονται.
      Εμεις παντως παντα ετοιμοι ,να τους χιμηξουμε.
      βαρεθηκα τους διαλογους,και τις ανταλαγες αποψεων,κοτες.

  16. apis22 avatar
    apis22 18/11/2010 18:45:43

    "... και αν τολμάνε να στείλουν κανονιοφόρους στο Φάληρο, μολών λαβέ, τουλάχιστον δεν θα κοροϊδευόμαστε".

    Εύγε!

  17. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 18/11/2010 18:47:50

    Αρχαίε, πάντως, πρέπει να ξεχωρίσουμε για ποια πράγματα φταίει η Ευρώπη και για ποια εμείς οι ίδιοι.

    Κάποτε είχα μια συζήτηση με έναν Ισπανό και μου λέει "εμείς έχουμε όλες τις ακτές μας γεμάτα ξενοδοχεία... Εσείς γιατί δεν έχετε φτιάξει ξενοδοχεία;" Σκέφτομαι λίγο και του λέω "μα έχουμε φτιάξει εξοχικά! Ο Έλληνας νοιάζεται να έχει αυτός για τον εαυτό του ένα κομμάτι θάλασσα."

    Τώρα, αυτό που περιγράφεις με τις πιπεριές, σε ποιο βαθμό οφείλεται στην Ε.Ε. και σε ποιο βαθμό σε δικές μας, εσωτερικές κακοδαιμονίες; Ποιος ξεπούλησε τα εμπορικά μας δίκτυα στους ξένους και φροντίζει να μην υπάρχουν για την απευθείας διάθεση ελληνικών προϊόντων, να υπάρχουν στρεβλώσεις από τις οποίες κερδίζουν κάποιοι ελάχιστοι επιτήδειοι;

    Γιατί δηλαδή τελικά ο Ολλανδός και ο Γερμανός δεν έχει τις ίδιες στρεβλώσεις. Και αυτός στην Ε.Ε. δεν είναι;

    Οι ακόλουθες εξηγήσεις είναι πιθανές (μαζί με άλλες, φυσικά):

    1) Η Ε.Ε. συμπεριφέρεται αποικιοκρατικά στη χώρα μας και μας έδωσε λεφτά με τη σέσουλα για να μας εξαγοράσει τα πάντα, εμπορικά δίκτυα και όλα.

    2) Τα μεγάλα δίκτυα της Ευρώπης κάνουν απλώς τη δουλειά τους και οι δικοί μας εδώ τους φάγαν κάποια δικά μας λαμόγια που σε συνεργασία με τους ξένους διέλυσαν τη δική μας αγορά για να επωφεληθούν αυτοί.

    3) Ο χαρακτήρας μας ως λαού είναι τέτοιος, που αν μας δίδεται η ευκαιρία να κάνουμε τέτοιες δουλειές, τις κάνουμε με τέτοιο τρόπο και αποτρέπουμε την υγιή δραστηριοποίηση.

    Κλπ.

    Αν ισχύει το πρώτο, φταίει μόνον η Ε.Ε. Αν ισχύει το δεύτερο, φταίμε κυρίως εμείς. Αν ισχύει το τρίτο δεν φταίει κανένας άλλος, πλην του Καραμανλή, που μας έβαλε στην Ε.Ε. ενώ δεν μας ταίριαζε. Δηλαδή, αν κάποιος είναι τρομπετίστας, μην του δίνετε πιάνο ρε παιδιά, δεν θα παίξει. Εμείς δώσαμε στο λαό μας δομές στις οποίες δεν μπορεί να λειτουργήσει σωστά και την πατήσαμε.

    Νομίζω ότι πρέπει να υπάρξει ευρύτερη κοινωνιολογική μελέτη για να δούμε πώς τελικά λειτουργεί ο λαός μας υπό διαφορετικές συνθήκες και να διαλέξουμε τελικά ένα σύστημα κανόνων που να είναι ταυτισμένο με την ψυχοσύνθεσή μας.

    Φυσικά, υπό τις παρούσες συνθήκες αυτό είναι πολύ δύσκολο. Γι' αυτό και μια έξοδος από την Ε.Ε. δεν μπορεί να είναι κάτι κακό, τελικά, για τη χώρα μας. Αρκεί να γίνει με το σωστό τρόπο. Αν δεν γίνει με το σωστό τρόπο, ίσως υπάρξει πολύς πόνος στους ανθρώπους.

    Δεν ξέρω. Μπερδεμένος είμαι. Όχι επειδή δεν έχω άποψη, αλλά επειδή πιστεύω ότι είμαστε γενικότερα σε ένα μεταβατικό στάδιο ως χώρα.

    Ας ελπίσουμε οι μάσκες που έριξε η Νέα Τάξη με το Μνημόνιο να μας οδηγήσουν μια ώρα αρχύτερα στην εθνική μας ανεξαρτησία. Είτε εντός είτε εκτός Ε.Ε. Ας ελπίσουμε...

    Διότι το ζητούμενο δεν είναι το μέσα ή έξω από την Ε.Ε. Το ζητούμενο είναι να κυβερνιόμαστε με τρόπο σύμφωνο με τα συμφέροντα της ελληνικής μας ολότητας... Αν η Ε.Ε. εξυπηρετεί, γιατί όχι. Αν δεν εξυπηρετεί, γιατί ναι;

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Επώνυμος 18/11/2010 19:57:08

      δεν ξέρω τι ακριβώς είναι η ΕΕ... Οι περισσότεροι Έλληνες νομίζουν ότι είναι ο πλούσιος θείος που στέλνει επιδοτήσεις και λεφτά για τον "Θησέα" και το "Ριο-Αντίριο".

      Εγώ νομίζω ότι είναι το Δ' Ράϊχ με την σύμφωνη γνώμη των Γερμανών. Στο Γ' Ράϊχ, π.χ. στην Κατοχή, οι Γερμανοί ήταν μια χαρά άνθρωποι, όσο τηρούσες τους κανόνες. Τους δικούς τους κανόνες.

      Δεν είπα ότι δεν φταίμε. Φυσικά και φταίμε. Αλλά αν έλεγα σε κάποιον που έπαιρνε επιδότηση να φτιάξει ή να μην κάτι "μην πάρεις την επιδότηση γιατί σε διαφθείρει, το 1999, ή το 1993, ή το 2003, θα με έβριζε -- ίδια αντιμετώπιση που έχω όταν λέω μην βάζεις φωτοβολταϊκά ή αιολικά, θα σου κάνουν ζημιά".

      Επώνυμε, έχω μερικούς απλούς κανόνες, και ένας από αυτους είναι ότι οι επιδοτήσεις διαστρεβλώνουν και διαφθείρουν και σε χώρα επιρρεπή στην κλοπή ορνίθων και κατσικιών, κάτι χειρότερο... Βέβαια, αν πω αυτό, θα με πούνε ..."φιλελεύθερο".

      • Orestios avatar
        Orestios @ archaeopteryx 18/11/2010 20:07:53

        Αφού δεν σε λένε καπιταλιστή
        χο! χο!

      • Κώστας Θ. avatar
        Κώστας Θ. @ archaeopteryx 18/11/2010 21:46:23

        Kαι ποιό το κακό με το να σε πούνε φιλελεύθερο? Τι είμαστε δηλαδή, μαρξιστική λέσχη?
        Επιδοτήσεις με ρέγουλα και μόνο όταν είναι αναγκαίες. Το πρόβλημα είναι δύσκολα διακρίνεις πότε είναι αναγκαίες..

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ Κώστας Θ. 18/11/2010 21:59:33

          Αγαπητέ Κώστα, λέω ΟΧΙ στον καπιταλισμό, ΝΑΙ στη δημιουργικότητα.

          Λέω ΟΧΙ στον κομμουνισμό και το σοσιαλισμό, ΝΑΙ στην κοινωνική δικαιοσύνη.

          ΌΧΙ στον εθνικισμό, ΝΑΙ στον πατριωτισμό.

          ΟΧΙ στη θεοκρατία, ΝΑΙ στο σεβασμό του κράτους στην επικρατούσα θρησκεία.

          ΟΧΙ στην καταπίεση, ΝΑΙ στην ευνομία.

          Και με την ίδια λογική λέω:

          ΟΧΙ στο φιλελευθερισμό, ΝΑΙ στην ελευθερία!

          Εμείς, η ελληνική Ανατολή, είμαστε η χώρα της ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ. Ποτέ δεν χρειαστήκαμε το φιλελευθερισμό. Ο φιλελευθερισμός είναι κατασκεύασμα της ανελεύθερης Δύσης. Επειδή δεν είχαν ελευθερία, χρειάστηκαν φιλελευθερισμό.

          Εμείς, αυτό που έχουμε να κάνουμε, είναι επιστροφή στις ρίζες μας.

          Κανένας από τους αρχαίους φιλοσόφους δεν ανέπτυξε τίποτε περί φιλελευθερισμού. Ανέπτυξαν όμως πολλά περί ελευθερίας.

          Τυχαίο;

          • I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
            I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ @ Επώνυμος 18/11/2010 22:25:14

            Δε νομίζω.

          • Θραξ Αναρμόδιος avatar
            Θραξ Αναρμόδιος @ Επώνυμος 19/11/2010 09:58:10

            @Επώνυμος

            Να, για κάτι τέτοια που γράφεις είναι που σ' αγαπάω (λολ) ρε συ γείτονα.

            Θραξ Αναρμόδιος

  18. man8os avatar
    man8os 18/11/2010 18:53:08

    Δεν θα επρεπε ποτε να ειχαμε μπει στο μνημονιο.
    Τωρα πως βγαινουμε, το αγνοω.

    • Misha avatar
      Misha @ man8os 18/11/2010 18:59:32

      Με αίμα ....δυστυχώς...

  19. I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
    I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 18/11/2010 18:55:52

    Να συναντηθεί και να τους κάνει τον Κινέζο.

  20. rizospastikos avatar
    rizospastikos 18/11/2010 19:07:20

    <>

    To ερωτημα ειναι:
    Μπορει ο Σαμαρας να γινει Nestor Kirchner??
    Και αν μπορει θελει??

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ rizospastikos 18/11/2010 19:08:31

      Μπορεί - δε μπορεί, θέλει - δε θέλει, το θέμα είναι ότι ΠΡΕΠΕΙ. Και εκτός αυτού, ότι δεν έχει και άλλη επιλογή...

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ Επώνυμος 18/11/2010 23:07:21

        με τι διαφορα ο'τι τις επιλογες πλεον τις καθοριζει η Τροικα

  21. Enzo avatar
    Enzo 18/11/2010 19:14:00

    τελικα ρε παιδια την χρεωκοπια συμφερει μονο την Ελλαδα ? και αν ναι τοτε δεν προκειται να μας αφησουν σε ηρεμια αυτοι.

  22. Φαινότυπος avatar
    Φαινότυπος 18/11/2010 19:14:22

    Κι εκείνος θα μου πει το τάδε κι εγώ θα του αντιτείνω το δείνα και μετά εκείνος θα απαντήσει το άλλο κι εγώ θα τον ταπώσω με το παράλλο, άντε τη βγάλαμε και σήμερα την υποχρέωση.

  23. kostas thess avatar
    kostas thess 18/11/2010 19:40:17

    εχουμε μαθει να ακολουθουμε τον ευκολο δρομο του οχι γιατι ετσι μετατοπιζουμε τις ευθυνες μας σε αλλους αντι α κοιταχτουμε στον καθρεπτη και να διορθωθουμε.. παντα ταιει καποιος αλλος και ποτε εμεις.. γιαυτο φθασαμε εδω που φθασαμε.. δηλαδη εδω μεσα καποιοι εδω μεσα μας συμβουλευουν να μιμιθουμε τους βρετανους συντηρητικους που ειναι οι κατεξοχην ευρωσκεπτικιστες.. μονο που ελλαδα δεν ειναι μεγαλη βρετανια..

    • Orestios avatar
      Orestios @ kostas thess 18/11/2010 19:56:16

      Ο δρόμος του όχι είναι ο πιο δύσκολος.

    • Orestios avatar
      Orestios @ kostas thess 18/11/2010 19:57:32

      Βρε κοστακι ο Μεταξάς έκανε λάθος που είπε ΟΧΙ?

      • kostas thess avatar
        kostas thess @ Orestios 18/11/2010 20:08:32

        καλε μου φιλε συγκρινεις ανομοια πραγματα. λεγοντας οχι πρεπει αμεσως να εξηγησεις τι σημαινει αυτο στον καθε ελληνα. ποιο ειναι το αντιτιμο.. ο ελληνας ειναι κομφορμιστης, βολεψακιας.. δε ειναι ετοιμος για δυσκολες αποφασεις.. αυτη την στιγμη αγκομαχαει αλλα περιμενει γιατι πιστευει πως ολα αυτα ειναι κατι προσωρινο και θα περασει.. δυστυχως, οι ελληνες και κυριως οι μεγαλοσχημοι ειναι ετοιμοι για μερικη εκχωρηση εθνικης κυριαρχιας με ανταλλαγμα την καλοπεραση.. δυστυχως εκει καταντησαμε.. στο πατο του βαρελιου..

  24. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 18/11/2010 19:41:29

    Εγώ ας κάνω τον αιρετικό.
    Δεν θα τους συναντούσα.
    Δεν θα συναντούσα υπαλλήλους ως θεσμικός παράγοντας.
    Θα αγωνιζόμουν όπως λένε και οι παραπάνω όχι να τονώσω αλλά να οργανώσω πρώτα και μετά να αναπτύξω την παραγωγή.
    Θα έβγαινα και θα έκανα μια μήνυση βρε παιδί μου στη SIEMENS, θα ζητούσα ασφαλιστικά μέτρα για τη ζημιά που έχει προκαλέσει.
    Θα έβγαινα και θα δήλωνα ότι στο πνεύμα της .... αδελφοσύνη που μας λένε οι Γερμανοί και η ξαδερφούλα της, δεν ζητώ τις αποζημιώσεις αλλά απαιτώ να σέβονται ορισμένοι την υπογραφή τους και να μας επιστρέψουν έντοκα τα δάνεια που πήραν στην Κατοχή με την υπογραφή του Γερμανικού Κράτους.
    Θα ζητούσα αποζημίωση ίση με το 2% (τόσο δεν είναι η μίζα που πήγαινε από τους Ανατολικούς Γερμανούς...) + τους νόμιμους τόκους, για κάθε δουλειά που πήραν σε τούτο το τόπο.
    Έπειτα θα καλούσα σε θυσίες τον Ελληνικό Λαό για να ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις του πλην ΑυστροΓερμανών και λοιπών...αν εμείς και μερικοί άλλοι είμαστε PIGS, οι ίδιοι είναι απλά παράγωγα της εργασίας που απελευθερώνει.

    • Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
      Δημήτριος Κοκκαλάκης @ Ο Ιθαγενής 18/11/2010 19:47:24

      "Δεν θα συναντούσα υπαλλήλους ως θεσμικός παράγοντας" και μάλιστα αλλοδαπών οργανισμών . Εκεί κρύβεται η ουσία της στάσης που ΟΦΕΙΛΕΙ να τηρεί ο Αρχηγός της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης, αν θέλει να διαφυλάττει το κύρος του αξιώματός του.

  25. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/11/2010 20:13:33

    Λίγο άσχετο:

    Αναδιάρθρωση; Έχει πολλών ειδών... Η GM σήμερα, πάνω 9-10%, μετά την αναδιάθρωσή της... Ο φορολογούμενος παίρνει πίσω τα λεφτά του.

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 18/11/2010 20:22:57

      Τα παίρνει πίσω, πληθωρισμένα όμως.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ archaeopteryx 18/11/2010 21:26:05

      .... έγινε η πρώτη μετάδοση από τον ΑΝΤ1, εγκαινιάζοντας έναν ετήσιο κύκλο που θα κοστίζει στην ΟΠΑΠ Α.Ε. δυόμισι εκατ. ευρώ έναντι 700.000 ευρώ που κόστιζε στην ΕΡΤ. Η κίνηση αυτή έγινε έπειτα από εισήγηση της διαφημιστικής εταιρείας που διαχειρίζεται την ΟΠΑΠ Α.Ε., με αιτιολογία τη χαμηλή τηλεθέαση της ΕΤ3 σε σχέση με του ΑΝΤ1.

      Το γεγονός ότι πρόκειται για την ίδια εταιρεία που είχε αναλάβει την προεκλογική εκστρατεία του ΠΑΣΟΚ, την καμπάνια του υπουργείου Εσωτερικών για τις δημοτικές εκλογές και άλλα, θεωρείται απλή... σύμπτωση. Αλλά η ΕΡΤ, που δέχεται να εισπράττει τον οβολό κάθε φτωχού νοικοκυριού μέσω ΔΕΗ, πώς και δεν έχει αντιδράσει; Μάλλον λόγω του ότι θα πάρει χρήματα από τον ΟΠΑΠ ως χορηγία για αθλητικές εκπομπές.

      από ελευθεροτυπία...

      Τι να λέμε; αναδιάρθρωση στην Ελλάδα αποκαλούμε τις νέες δουλειές.

  26. sintonistis avatar
    sintonistis 18/11/2010 20:23:50

    φακτορα εγραψες... ακριβως ετσι ειναι τα πραγματα. Φαινεται να εχεις καποια επαφη με την αγροτικη οικονομια... Ειναι τεραστιο το κυκλωμα των μεσαζοντων που μεσολαβει αναμεσα στην παραγωγη και του σουπερ μαρκετ.... Δεν μπορει να το φανταστει κοινος νους..... ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ.....

  27. sintonistis avatar
    sintonistis 18/11/2010 20:26:29

    ΓΙΑΤΙ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΣΑΝ ΜΑΛΑΚΕΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ.

  28. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 18/11/2010 20:29:30

    Αν ο Σαμαράς θέλει να προσφέρει εθνική υπηρεσία, να προσέλθει στη συνάντηση
    1. με συγκεκριμένες προτάσεις και στοιχεία, κοινώς διαβασμένος,
    2. όχι με ύφος μαθητή που πάει να συναντήσει τον εξεταστή του, αλλά με αέρα εν δυνάμει ηγέτη ανεξάρτητου και κυρίαρχου κράτους.
    Ας διδαχτούμε, επιτέλους, από τον Ερντογάν, που ούτε σπουδές έχει κάνει ούτε ξένες γλώσσες μιλάει, και όμως έχει αέρα ηγέτη. Μέχρι και ο Παπαχελάς το αναγνώρισε αυτό.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ΒΙΣ 18/11/2010 21:29:40

      Ο Σαμαράς είναι ο επικεφαλής της αξιωματικής αντιπολίτευσης, θεσμικός παράγοντας από την ευνομούμενη πολιτεία μας...
      Μπορεί να συναντήσει τον Τρισέ, τον Γιούνκερ ή όποιο άλλο παράγοντα, δεν πρέπει και δεν μπορεί να συνομιλεί με υπαλλήλους...
      Ας στείλει ένα από τους 2 Αντιπροέδρους του ή και τους 2 αφού τόσο καιρό κάθονται ...

      ΥΓ

      ο Ισπανός, ο Ιταλός, ο Τούρκος ...συνομιλούν με φούφουτους;

  29. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 18/11/2010 20:39:52

    Κατά τη γνώμη μου ο Σαμαράς αύριο πρέπει να δηλώσει ξεκάθαρα την άρνηση του να στηρίξει την εγκληματική εφαρμογή του Μνημονίου και της κυβέρνησησης του.
    Να δηλώσει την βούληση του να βγάλει τον κόσμο στους δρόμους και να τους σηκώσει από τον καναπέ.

    • aurora3363 avatar
      aurora3363 @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 18/11/2010 23:20:44

      ναι φιλε μου..δεν μπορώ να καταλάβω πάλι το κουφό,οτι η ΝΔ σαν κόμμα δεν εχει κάνει ποτε διαδήλωση ουτε εχει υποκινήσει ποτέ..διαμαρτυρία εκτος καν κανω λάθος,αλλα δεν νομίζω.

  30. Misha avatar
    Misha 18/11/2010 20:48:40

    Ο Ερντογάν , ΒΙΣ, έχει κάτι κοχόνες να με το συμπάθιο, γιατί έχει πίστη στην παράδοση του τόπου του.Η γυναικα του και η κόρη του κυκλοφορουνε στα διεθνή σαλόνια, κουκουλωμένες με τις μαντηλες , με αέρα Σάχη.Δε ντρεπονται που ειναι μυσουλμάνες, ούτε προσπαθούν να παραστησουν με την εμφάνιση τους τις εκκολαπτόμενες πόρνες ....
    Ο Ταγίπ έφτυσε κατάμουτρα τους πάντες στο Νταβός, τους εβρισε κι έφυγε αφηνοντας τους συξυλους, όταν του είπαν να συντομευσει την ομιλία του ενώ είχαν αφήσει τον Εβραίο πρωθυπουργό να μιλά επί ημίωρο...

    Οι συγκρίσεις με τους δικούς μας είναι τραγικές , του Σαμαρά περιλαμβανομένου.

    • Billy avatar
      Billy @ Misha 18/11/2010 21:04:26

      Αυριο θα φανει αν εχεις δικιο...

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ Billy 18/11/2010 23:11:16

        δικιο εχει (για να μην εχεις αγωνια)

        • Billy avatar
          Billy @ rally monkey 18/11/2010 23:55:28

          Σιγα μην εχω αγωνια για το τι θα κανει ο Σαμαρας.

  31. mitsosms avatar
    mitsosms 18/11/2010 21:39:21

    Για τα πακέτα βοήθειας από την ΕΕ θα έλεγες; Για όλες αυτές οι επιδοτήσεις που εμείς χειριστήκαμε λάθος θα έλεγες;

  32. Προφήτης avatar
    Προφήτης 18/11/2010 21:51:30

    Θα έλεγα ότι δεν πρέπει να δει υπαλλήλους.
    Να τους στείλει στον Μηταράκη.

    Για τις πιπεριές είναι και έτσι, είναι κι αντίστροφα.
    Δυο Γερμανοί συνταξιούχοι εγκαταστάθηκαν μετά τη συνταξιοδότηση στη Μάνη και έφτιαξαν ελαιώνα. "Ξύπνησαν" και τους ντόπιους και σαν μικρός συνεταιρισμός συσκευάζουν λάδι που το στέλνουν για πώληση στη Γερμανία, σε πολύ καλές τιμές.

    Αν θες υπεύθυνο :
    1. Καραμανλής Α'. Μάς έβαλε στην ΕΟΚ και αμέσως παρέδωσε στον ... Ανδρέα
    2. Ανδρέας. Πήρε τα ευρωπαϊκά λεφτά και έφτιαξε κομματικό κράτος με/για τα σκύβαλα που τον ακολουθούσαν. Οι υπόλοιποι (στην κοινωνία) ακολούθησαν τις πρακτικές που υπαγόρευσε το ήθος των πρώτων.
    Και φθάσαμε εδώ.

    Αφήστε λοιπόν ήσυχη τη Μέρκελ. Κάνει τη δουλειά της.
    Όταν είχαν ξαναέρθει οι Γερμανοί, με όπλα, οι παππούδες μας τους πολέμησαν.
    Όταν ήρθαν με λεφτά, εμείς ξεβρακωθήκαμε.
    Καληνύχτα.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Προφήτης 18/11/2010 21:54:55

      Προφήτη, στην "Κατοικία των θεών" και στο "Οβελίξ και Σία" οι Γαλάτες του Αστερίξ τα κατάφεραν και αντιστάθηκαν και στο χρήμα.

      Βέβαια, εκεί είχαν και έναν Αστερίξ και έναν Πανοραμίξ σαν πρώιμο θινκ τανκ.

      Εμείς δυστυχώς, όντως. Όταν ήρθαν με λεφτά ξεβρακωθήκαμε.

      • Φαινότυπος avatar
        Φαινότυπος @ Επώνυμος 18/11/2010 22:02:27

        Το περιλάλητο σαμαρικό μίγμα θα πρέπει να είναι κάτι σαν το μαγικό φίλτρο του Πανοραμίξ. Ο Γιωργάρας που βουτούσε από μικρός στην πρωθυπουργική χύτρα δεν το έχει ανάγκη.

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ Επώνυμος 18/11/2010 22:03:59

        Επώνυμε, είχαν και μαγικό φίλτρο. lol
        Εμείς καταργήσαμε τα τσίπουρα σαν "βλάχικα" και το ρίξαμε στα ακριβά εισαγόμενα οινοπνευματώδη.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ Προφήτης 18/11/2010 22:10:12

          Σωστός. Με την μεγαλύτερη κατά κεφαλή κατανάλωση σκοτς... Προχτές δεν είχαμε κάλτσες χωρίς τρύπα, και ξαφνικά μόνο Chivas

          • man8os avatar
            man8os @ archaeopteryx 18/11/2010 23:03:01

            Τι αθλιο ποτο!!
            100 φορες βοτκα!!!

  33. DeltaLamda avatar
    DeltaLamda 18/11/2010 21:57:22

    Ωραίο και μεστό αρθρο. Με λίγα λόγια λέει πολλά...
    Συμφωνω επίσης και με τα τελευταία σχόλια του Ιθαγενή.

  34. Orestios avatar
    Orestios 18/11/2010 21:59:03

    Ο Σαμαράς οφείλει να συμβολοποιεί τις κινήσεις του.
    Η αυριανή συνάντηση συμβολίζει την υποταγή της μείζονος αντιπολίτευσης και ενισχύσει την εντύπωση που οδήγησε στην αποχή που συνοψίζεται στην πρόταση "όλοι είναι ίδιοι".
    Αφού λοιπόν όλοι είναι ίδιοι ποιοί δεν είναι? Συμβολικά όσοι δεν συναντώνται με τους εκπροσώπους της κατοχής. Και ποιοί είναι αυτοί?
    Το ΚΚΕ αφ' ενός αλλά και η Ντόρα!
    Το πιάσατε το νόημα εκεί στη ΝΔ?
    Έτσι θα γεμίσει το κένο που δημιούργησε η αποχή.
    Γιατί λειτούργησε καλά το ρητό "όλοι ίδιοι είναι" και εξακολουθείτε να το τροφοδοτείτε.
    Τώρα γυρίστε πλευρά και ονειρευτείτε.

    • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
      ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ Orestios 18/11/2010 22:00:46

      Σωστος.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Orestios 18/11/2010 22:01:55

      Δεν ειναι η πρωτη φορα ομως.Η ΝΔ εχει ξανασυναντηθει με την τροικα και αλλες φορες και μαλιστα δηλωθηκε οτι εγινε αναλυτικη συζητηση.
      Δηλαδη τις προτασεις της σε ποιον θα τις πει;

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ ψυχραιμια 18/11/2010 22:06:41

        Ο Σαμαράς στον Στρος-Καν. Να πάει να δει το αφεντικό του μαγαζιού, όχι τον λογιστή.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Προφήτης 18/11/2010 22:08:29

          Θα ελθει και αυτος στις 6 Δεκεμβριου.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ ψυχραιμια 18/11/2010 22:07:51

        Σωστή διαπίστωση. Που δείχνει ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει και έχουμε ριζοσπαστικοποιηθεί όλοι μας πολύ περισσότερο από ό,τι μερικές ημέρες/εβδομάδες/μήνες πριν.

        Τώρα δεν είμαστε διατεθειμένοι να δεχτούμε πια μύγα στο σπαθί μας.

        Για μένα, είναι θετική εξέλιξη.

        Και μου κάνει εντύπωση που είμαστε όλοι έτσι και είμαστε τρελαμένοι.

        Το θέμα δεν είναι να μην πει τις προτάσεις του. Να στείλει το Μηταράκη και το Σταϊκούρα, καλά λέει ο Προφήτης και όποιος άλλος το είπε.

        Καθήκον του Σαμαρά είναι να μπει μπροστάρης στην επανάσταση που έρχεται. Που γίνεται χωρίς να μπορεί να τη σταματήσει κανείς.

        Αν δεν το κάνει αυτός, η επανάσταση θα βγάλει, αναπόφευκτα, τους δικούς της ηγέτες.

        Εμείς θέλουμε το Σαμαρά, ελπίζουμε να θέλει κι αυτός. Και θα θελήσει, διότι δεν έχει άλλη επιλογή πολιτικής επιβίωσης.

        • Φαινότυπος avatar
          Φαινότυπος @ Επώνυμος 18/11/2010 22:15:04

          Από τη "Φρεναπάτη" στον "Σιντ".

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Φαινότυπος 18/11/2010 22:33:22

            Άντε στο ντοροκόμμα σου παλίκαρε. Εδώ ανταλλάσσουμε πολιτικό λόγο. Αν δεν μπορείς, να πας να παίξεις αλλού. Τύπους που δεν έχουν να πουν τίποτα απλώς τους βαριόμαστε.

      • Orestios avatar
        Orestios @ ψυχραιμια 18/11/2010 22:11:43

        Η πρώτη συμβολική κίνηση ήταν η ψήφιση του ΟΧΙ στο μνημόνιο, πράξη αντίστασης και ελπίδας.
        Η μετέπειτα συνάντηση ήταν διερευνητική.
        Η τωρινή έπεται από μια εκλογική διαδικασία, η οποία ερμηνεύτηκε ως νίκη του μνημονίου και συμβολίζει την υπεροχή των εκπροσώπων του.
        Έτσι φαίνεται, δυστυχώς.
        Αντιθέτως η Ντόρα ενώ αρχικά ψηφίζει το μνημόνιο τώρα απέχοντας από συναντήσεις και δηλώσεις μπορεί να διακυρήσει άνετα πως δεν "νομιμοποιεί" τέτοιες παροχημένες πρακτικές της μεταπολίτευσης. Κοινώς κάνει θριαμβευτική είσοδο ενώ στην ΝΔ θα ψάχνουν να δουν ποιός έφταιξε συνεχώς εγκλοβισμένοι στα φοβικά και αυτοενοχικά τους συμπλέγματα μην τους πούν λαϊκιστές.

        • Φαινότυπος avatar
          Φαινότυπος @ Orestios 18/11/2010 22:17:25

          Έτσι συμβαίνει στους δρόμους αντοχής. Όποιος βιάζεται να τρέξει μπροστά καταλήγει να ακολουθεί ασθμαίνοντας.

          • Orestios avatar
            Orestios @ Φαινότυπος 18/11/2010 22:24:21

            Χαίρομαι που χρησιμοποιείς έναν συμβολισμό για να επιβεβαιώσεις την ανάγκη συμβολοποίησης κάποιων πράξεων του Σαμαρά.

          • Φαινότυπος avatar
            Φαινότυπος @ Φαινότυπος 18/11/2010 22:52:21

            Η συμβολοποίηση έχει την αξία της όταν ο πολιτικός χρόνος επιτρέπει την αποκρυστάλλωση θέσεων και τη σταδιακή μετουσίωσή τους σε συμπεριφορές. Σε συνθήκες ακραίας επιτάχυνσης, όποιος μεριμνά για συμβολισμούς μένει εκτός παιδιάς.

          • Orestios avatar
            Orestios @ Φαινότυπος 18/11/2010 23:01:03

            Πώς θα συμβολίσει η Ντόρα την κολοτούμπα?

          • Φαινότυπος avatar
            Φαινότυπος @ Φαινότυπος 18/11/2010 23:33:40

            Θυμάσαι την ιστορία του Γόρδιου Δεσμού; Αυτή που τη μνημονεύουν μένουν στον συμβολισμό, αυτός που τον έκοψε δεν χρειάστηκε να σκεφτεί τι και πώς συμβολίζει, τον έκοψε και πήγε παρακάτω. Αυτό που φαντασιώνεστε με τον Σαμαρά είναι ένα παραμυθόδραμα με αγγελοπουλικούς ρυθμούς. Ο δράκος έχει βγει στο κυνήγι αλλά ο σκηνοθέτης έχει κολλήσει το πλάνο στον μικρό ήρωα που παλεύει να κουμαντάρει το σπαθί του.

            Όσο για τη Ντόρα... κανείς στην κοινωνία δεν απασχολείται τόσο πολύ με τη Ντόρα και τα φουσάτα της όσο εδώ. Εσείς την αντιμετωπίζετε σαν τη Φάτα Μοργκάνα στην αυλή του Βασιλιά Αρθούρου, οι νουνεχείς ναυτικοί τη βλέπουν σαν τη Φάτα Μοργκάνα που διαλύεται μετά την πρωινή ψύχρα.

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ Φαινότυπος 18/11/2010 23:39:21

            Πραγματι πολλοι ασχολουνται με τη Ντορα γιατι δεν επικοινωνουν με αλλα ρευματα της ελληνικης κοινωνιας.
            Στον κοσμο της ΝΔ η διαμαχη Σαμαρα - Ντορας φαινεται σημαντικη οπως φανταζομαι και στην αριστερα θα φαινεται σημαντικη η διαμαχη Τσιπρα - Αλαβανου.
            Η αλλη κοινωνια ομως δεν ενδιαφερεται.

          • Orestios avatar
            Orestios @ Φαινότυπος 18/11/2010 23:57:11

            Προσέχουμε για να έχουμε Φαινότυπε. Και πάντα προπαγανδίζουμε την χυδαιότητα της όπου βρεθούμε. Αν και το σύνολο των Ελλήνων σχεδόν, εκτός από κάποιους με δουλική διάθεση, την κράζουν και έχουν καταλάβει πως είναι μια κακομαθημένη μεγαλοκοπέλα.

          • Φαινότυπος avatar
            Φαινότυπος @ Φαινότυπος 19/11/2010 00:03:32

            @ Ψυχραιμία

            Είπες το καίριο, δεν επικοινωνούν με άλλα ρεύματα της ελληνικής κοινωνίας. Κι αυτό που φαντάζονται ως άσκηση επικοινωνίας είναι κάτι ξαφνικά γιουρούσια δύο ημέρες πριν από τις εκλογές με αλληθωρισμούς και γαλιφιές που τους καθιστούν καταγέλαστους.

            Από αυτή την έλλειψη επικοινωνίας (και από το ότι δεν το αισθάνονται ως έλλειμμα) ξεκινούν τα περισσότερα διαχρονικά προβλήματα της συντηρητικής παράταξης. Κατά τη γνώμη μου δεν φταίνε τόσο οι αρχηγοί, ούτε οι πρωτοκλασάτοι κομματικοί, ούτε οι κατά καιρούς Λούληδες, Φαήληδες κι όποιοι άλλοι μπιστικοί. Το πρόβλημα είναι κατά βάση πολιτισμικό και αφορά τον συντηρητικό κόσμο στο σύνολό του. Δύσκολο εγχείρημα.

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ Φαινότυπος 19/11/2010 00:11:15

            @ Φαινοτυπος

            Υπαρχει ομως το εξης με το οποιο ισως δε συμφωνεις : σε γενικες γραμμες εχουν δικιο.
            Τα αλλα ρευματα της κοινωνιας,τα δηθεν ανοιχτομυαλα και προοδευτικα ζουν με χειροτερες παραισθησεις.
            Αν αυτα που συμβαινουν τωρα με το ΔΝΤ δεν ειναι δικαιωση της συντηρητικης οικονομικης σχολης ασχετα με το κομμα που τα κανει δεν ξερω τι ειναι.
            Η προοδευτικη μεριδα της κοινωνιας παραγει ή μαλλον εισαγει συνεχως καταστροφικα ιδεολογηματα (κομμουνισμος,τριτος τεταρτος δρομος προς σοσιαλισμο,πολυπολιτισμος κλπ).
            ενω η συντηρητικη ειναι προσκολλημενη σε παλιες αξιες και δεν μπορει να ηγηθει της κοινωνιας που βολοδερνει στους ανεμους του αριστερισμου.

          • Orestios avatar
            Orestios @ Φαινότυπος 19/11/2010 00:13:07

            Ευτυχώς που εσείς οι "προοδευτικοί" και "δημοκράτες" υποστηρίζετε την γενοκτονία των Ελλήνων και θα λύσετε αυτό το πολιτισμικό πρόβλημα.

  35. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/11/2010 22:08:27

    Και να ρωτήσω κάτι... Έχει γίνει καμία ψηφοφορία για την Ευρώπη και το Ευρωπαϊκό Σύνταγμα; Εμείς αν δεν κάνω λάθος, το περάσμα στην Βουλή. Όπως είπε και ο Προφήτης, μας κούνησαν λεφτά και ξεβρακωθήκαμε. Στην Βουλή. Ποτέ με δημοψήφισμα. Φαντάσου να ρωτούσαν αν θέλουμε τον Βασιλιά και να πήγαινε στην Βουλή. Ότι ήθελε ο Λαμπρακης θα έβγαινε.

    Οι Ιρλανδοί είπαν ΟΧΙ και τους έβαλαν να ξαναψηφίσουν και είπαν ναι. Εμένα δεν με ρώτησαν ποτέ. Αν με ρωτούσαν θα έλεγα "Ευρώπη; που είναι η Ευρώπη;" Είπαμε ναι στις ελεημοσύνες και τα δανεικά για να πάρουμε τα προϊόντα τους. Είπαμε ναι στην φούσκα του Χρηματιστηρίου. Είπαμε(είπατε) ναι στους Ολυμπιακούς της Γιάννας και της Ισπανικής Μαφίας.

    Και τώρα είμαστε στο εξής περίεργο: Κανείς μας δεν ξέρει αν η κρίση είναι διαχειίσιμη ή όχι. Κανείς μας δεν ξέρει τι πραγματικά γεωπολιτικά παίζονται. Κανείς στον Δυτικό κόσμο δεν θέλει κατάρευση. Αλλά ελέγχεται; Υπάρχει ιεδολογικό υπόβαθρο για τις επιλογές; Υπάρχουν επιλογές ή είναι όλα τετελεσμένα;

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 18/11/2010 22:15:04

      Η κατάρρευση θα τραβήξει την κουρτίνα και θα ξεκαθαρίσει ποιός είναι δίπλα σε ποιόν και ποιός είναι απέναντι σε όλους κάνοντας σε ΟΛΟΥΣ φανερά τα παιχνίδια, που μέχρι τώρα προσπαθούμε να ανακαλύψουμε.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ archaeopteryx 18/11/2010 22:16:23

      Αρχαίε, όπου έγινε δημοψήφισμα για το Ευρωσύνταγμα, νομίζω ότι είπαν όλοι όχι! Θυμάμαι πολύ καλά ότι είχε πει όχι και η Γαλλία και η Ολλανδία και κόντευαν να σαλέψουν από τον εκνευρισμό τους οι της Νέας Τάξης.

      Μετά το Ευρωσύνταγμα επειδή δεν ήθελαν οι λαοί ευρωπαϊκό "Σύνταγμα", αφού δεν ένιωθαν την Ευρώπη σαν "το" κράτος τους, το έκαναν "Συνθήκη της Λισαβώνας".

      Μόνον που "απαγόρεψαν" αυτή τη φορά τα δημοψηφίσματα για να μην την ξαναπατήσουν.

      Εξαίρεση; Η Ιρλανδία, που με βάση το Σύνταγμά της ήταν υποχρεωμένη να κάνει οπωσδήποτε δημοψήφισμα.

      Και το αποτέλεσμα; Αρνητικό κι έκεί!

      Και τους έβαλαν να ξαναψηφίσουν μέχρι να βγει ναι... Με τη δεύτερη βγήκε...

      Τώρα η Ιρλανδία "χρεωκοπεί". Από εκεί που είχε χρέος (χρέος, όχι έλλειμμα) 25% του ΑΕΠ... το δεύτερο χαμηλότερο στην ευρωζώνη μετά το Λουξεμβούργο.

      Αν πούμε ότι είναι τυχαίο, εγώ δεν θα το πιστέψω παιδιά και σας το λέω...

    • Misha avatar
      Misha @ archaeopteryx 18/11/2010 22:22:53

      Aρχαίε , σήμερα ο Τερμπεντέρης μίλησε για είσοδο μας πλέον στο μη αντιστρέψιμο οικονομικό «σπιράλ του θανάτου».
      Για να φτάσει αυτός ο εξαπωδίτης να μιλήσει με τέτοιο τρόπο σκέψου που είμαστε.
      Σκοτώνουν την Πατρίδα, αυτό γινεται τώρα που φέρανε το ΔΝΤ.
      Κι επειδή είμαστε με λύκους ολόγυρα και όχι Αργεντινή ή Νικαράγουα , τρέμω στη σκέψη τι θα γίνει αν κάποιο γεράκι από απέναντι σαλτάρει μια βραδιά σε 10 βραχονησίδες.

      Λοιπόν, δεν ξέρω ποιος και πώς αλλά ΧΘΕΣ , ΟΧΙ ΣΗΜΕΡΑ, έπρεπε να είχε γίνει πατ κιουτ έξοδος από το ευρω και την ευρωζώνη, κλεισιμο συνόρων και κήρυξη της χωρας σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Misha 18/11/2010 22:25:56

        Ναί, αλλά την δευτέρα θα παρουσιάσει την Ντόρα ως λύση αναγκαίας επιβίωσης.
        χο! χο!

        Σε ποιό στάδιο ύπνου είναι στην ΝΔ?

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ Misha 18/11/2010 22:33:44

        Μίσα, γιαυτό έδιωξαν το Γράψα που είχε εκπονήσει σχέδιο φύλαξης των βραχονησίδων

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ Προφήτης 18/11/2010 22:45:42

          Μια που το βρήκα, το ποστάρω κι εδώ, γιατί νομίζω ότι είναι σχετικό και με την υπόθεση Γράψα (το πόσταρα και στην ανάρτηση για τα στρατιωτικά νοσοκομεία της Θράκης):

          Άρθρο 144 του Ποινικού Κώδικα:

          “Όποιος σχετικά με πόλεμο που ξέσπασε ή που επίκειται κατά της ελληνικής πολιτείας ενεργεί παράνομα και εν γνώσει, με τρόπο πού μπορεί να ενισχύει τις πολεμικές δυνάμεις του εχθρού ή να βλάψει τις πολεμικές δυνάμεις της ελληνικής πολιτείας, ή των συμμάχων της, τιμωρείται με ποινή θανάτου ή με ισόβια κάθειρξη”.

          Εχμμμ, αν είναι έτσι, μήπως ειδικό δικαστήριο για την κυρία Μπακογιάννη;

          Μήπως και ειδικό δικαστήριο για τον κύριο Πάγκαλο και τον κύριο Σημίτη για τη νύχτα των Ιμίων;

        • Misha avatar
          Misha @ Προφήτης 19/11/2010 00:08:51

          Τον Γράψα τον έδιωξε ο ΚΑΚ επειδή έστελνε μονάδες ανορθοδόξου πολέμου ξαφνικά σε βραχονησίδες που οι απέναντι θεωρούν «γκρι ζώνες», και ενοχλήθηκε η κόμισσα Μητσοτάκουλα

          • Orestios avatar
            Orestios @ Misha 19/11/2010 00:16:29

            Προστάτευε την Εθνική Κυριαρχία δηλαδή σε αντίθεση με την Μητσοτάκαινα που θεωρεί πολιτισμικό πρόβλημα τους Έλληνες.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Misha 18/11/2010 23:29:32

        Το έχει πει το Spiegel πριν 6 μήνες, και ο αρχαιοπτέρυξ από τον Μάρτιο του 2008, και στην επαγγλεματική μου ιδιότητα από το καλοκαίρι του 2006.

      • aurora3363 avatar
        aurora3363 @ Misha 19/11/2010 00:08:51

        ++++++++++++++++++συμφωνώ απόλυτα..δεν ειναι θέμα απλής επιβίωσης, ειναι θέμα επιβίωσης σαν χώρα.Αυτοι θέλουν να μας ριμάξουν τελείως και να τελειώνουν με την Ελλαδα μια για πάντα

  36. Προφήτης avatar
    Προφήτης 18/11/2010 22:20:54

    Αρχαίε, πιο πάνω σε σένα απαντούσα με το "θες υπεύθυνο;"

    Οι κρίσεις, συνήθως, οδηγούν σε αλλαγές.
    Το πρόβλημα είναι ότι ένα ολιγάριθμο στρώμα ανθρώπων, παγκόσμια και τοπικά, έχει γίνει ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ πλούσιο και ισχυρό και μπλοκάρει κάθε αλλαγή γιατί θίγονται τα συμφέροντά τους.

    Αν δεν αναδιανεμηθεί το εισόδημα, αν δεν ξανακυκλοφορήσει χρήμα χαμηλά, αν δεν αναδιαταχθούν οικονομικές δραστηριότητες, δύσκολα θα γίνει κάτι.

    Αν η σπέκουλα στο χρήμα δεν πάψει τελειώσαμε. Αλλά αυτή είναι ο πυρήνας του αγγλοσαξονικού καπιταλισμού-καζίνο που επικράτησε τα τελευταία χρόνια.
    Το χρήμα από αυτή τη σπέκουλα αγοράζει την πολιτική εξουσία.
    Συνεπώς οι πραγματικές λύσεις γίνονται πολιτικά "μη λύσεις", επειδή κανένας δεν μπορεί να τις προωθήσει.

    Οι σορτάκηδες για σένα "παρέχουν ρευστότητα στην αγορά".
    Για μένα πρέπει να εκτελούνται.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Προφήτης 18/11/2010 23:27:16

      μεγάλη η συζήτηση... Δεν ξέρω αν το ξέρεις, αλλά έχω δηλώσει δημόσια ότι μου έχεις ανοίξει τα μάτια σε αρκετά θέματα. Δεν είμαι έτοιμος να αποτάξω το χρήμα και την προσφορά και ζήτηση, ή τις ανθρώπινες προσδοκίες, ή τις στρεβλώσεις των επιδοτήσεων, από την καθημερινή οικονομική σκέψη, αν και σε χ χρόνια, δεν θα έχει σημασία (όταν βλέπω τις μαργαρίτες να φυτρώνουν ανάποδα)

      Θα τα "πούμε" όταν υπάρχει ησυχία... Θα σου πω μόνο 1-2 γραμμές από το βιβλίο του Αγγελου Βλάχου "ο Κύριός μου Αλκιβιάδης" όπου λεει ο κάποιος σε κάποιον (και το θυμάμαι στο περίπου) "οι Σπαρτιάτες σε τρώνε από το κεφάλι, εμείς οι Αθηναίοι τρώμε από τα πόδια σιγά σιγά"

      Δεν μπορώ να δώ μη καπιταλιστικό σύστημα. Εκτός αν γυρίσουμε σε πολύ πρωτόγονες καταστάσεις. Πιστέυω ότι η ανθρώπινη φύση είναι τέτοια που πάντα κάποιος θα πάει να πηδήξει τον άλλον, αν μπορεί, και θεωρώ το καπιταλιστικό σύστημα ατελές μεν, σχετικά αποτελεσματικό δε. Οι όποιες αποτυχίες του ή κρίσεις είναι συνήθως παραβάσεις και υπερβάσεις ελευθερίς και δημιουργίας συστημικού ρίσκου.

      Με αυτό το πρίσμα, ο καζινοκαπιταλισμός είναι σε αντίθεση με τι; Τον γερμανικό κεντρικό σχεδιασμό; ή τον κινέζικο. Επιδροεμείς και οι μεν επιδρομείς και οι δε. Ο καζινοκαπιταλισμός δουλεύει με marketing οι Γερμανοί δουλεύουν με μπλιτζκρηγκ (αν και με τα πράσινα, μάρκετινγκ κάνουν, αλλά σε φαστ τρακ καταλήγουν για να επιβάλουν την θέλησδή τους) .

      Προφήτη, προτιμώ την προπαγάνδα της Κολγκέητ να πλένω τα δόντια μου για να σταυρώσω γκόμενα, από την Γερμανική προπαγάνδα. Η μία μου λέει για γκόμενες, ή άλλη με απειλεί με πυρ εξώτερον, αν δεν ...πρασινίσω. Προτιμώ την σπέκουλα στο χρήμα από τα πάντζερ.

      Οι "Αγγλοσάξoνες ιμπεριαλιστές" κατέστρεψαν την Ινδία, αλλά άφησαν Ινδία (και Πακιστάν τρομάρα τους). Οι Γερμανοί τι άφησαν, που; Μας πήδηξαν οι Αγγλοι στην Κύπρο. Οι Γερμανοί τι θα έκαναν; Θα μου πεις για το Ιρακ, και οτ Αφγανιστάν, και είναι αργά... Προσπάθησαν και οι Γερμανοί, και οι Ρώσοι... Θα τα πούμε άλλη ώρα. Μην ανησυχείς, ωστόσο, με παιδεύουν τα γραφόμενά σου...

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ archaeopteryx 19/11/2010 02:50:23

        Μην τα βλέπεις όλα σε δίπολα : ή Αμερικανοί ή Γερμανοί (Achtung !, Βοήθεια , Παναγία μου, τρεχάτε χωριανοί κλπ).

        Αυτό που λέω είναι ότι όπως ο κρατικός καπιταλισμός, κατά κόσμον "υπαρκτός σοσιαλισμός", κατέρρευσε επί θείου Γκορμπατσωφ με ένα απαλό "πουφφφφ", και τέρμα, έτσι και ο καζινοκαπιταλισμός έχει καταρρεύσει αλλά έχουν πολύ καλύτερη μηχανή προπαγάνδας (διαφήμιση-τηλεόραση-κινηματογράφο) και καλύτερο βαλσαμωτή, και τον παρουσιάζουν ζωντανό.
        Δεμένο στο άλογο σαν τον Ελ Σιντ.

        Μιλάω για τον χρηματοπιστωτικό καπιταλισμό, όχι τον εμπορευματικό καπιταλισμό, αν και ο πρώτος είναι το ανώτερο στάδιο του δεύτερου που οφείλεται ακριβώς στα χαρακτηριστικά της ανθρώπινης φύσης που καταγράφεις.

        Μάλιστα, είχε ψοφήσει από το 80, θα έλεγα.
        Θυμάσαι τα σκάνδαλα επί Μπους Ι, 1987-89, με στεγαστική και αποταμιευτική πίστη;
        Αλλά τότε γκρεμιζόταν το αντίπαλο στρατόπεδο, βρήκαν και τον Ντουκάκις που κόλλησε στη στημένη ερώτηση αν θα εκτελούσε το βιαστή της γυναίκας του και σκέπασαν τα χαΐρια τους,

        Ο καπιταλισμός είχε και πιο ζωτικούς ηγέτες τη δεκαετία του 80, την ίδια ώρα που οι Σοβιετικοί γενικοί γραμματείς ψόφαγαν με ρυθμό 1 κάθε χρόνο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η παθογένεια δεν θα εκδηλωνόταν ανεξάρτητα από τη ζωτικότητας ηγεσίας

        Βλέπω την εποχή "γκαστρωμένη", από μια 15ετία.
        Η γκλαμουριά της δεκαετίας του 90, που στράβωσε πολλούς, ήταν το κάλυμμα των ωδινών.

        Η Ανθρωπότητα ψάχνει καλύτερο μοντέλο Αρχαίε.
        Κάτι που θα έχει αποτινάξει τα μειονεκτήματα των προηγουμένων, ελπίζω να μην έχει σχιστά μάτια.
        Επώδυνη περίοδος, κοίτα να μην χρωστάς.

        Αν δεν βρεθεί κάτι, γλυστράμε προς φεουδαρχία.
        Τότε χρώστα όσα νάναι. Έτσι κι αλλοιώς σκλάβοι θα είμαστε.

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ Προφήτης 19/11/2010 01:35:54

      @ Αρχαίε &@ Προφήτη
      N'α βοηθήσω λίγο τίς σκέψεις σας Αρχαίε & Προφήτη..
      Ο καζινοκαπιταλισμός ,Νεα Τάξη πείτε το όπως θέλετε,αυτήν την στιγμή βρίσκεται αντιμέτωπος με τό τελευταίο εμπόδιο,πού τού αποτρέπει την ολοκληρωτική του επικράτηση.Και τό εμπόδιο αυτό είναι ένας Δράκος.Οχι αυτός τής Μάνης.Ο αλλος ό Ανατολικός.
      Αυτή ή μάχη με τό τελευταίο εμπόδιο,ειναι ή κρίση πού βιώνουμε τώρα,ώς πλανήτης,με την Ελλάδα παράπλευρη απώλεια-πεδίο δοκιμής. Μιλάμε για τό σύστημα πού βρίσκεται σε ανισοροπία,ψάχνονταςνα βρεί τήν νέατομή και λειτουργία του.Η Κίνα λοιπόν είναι ή νέα πλανητάρχισα ,και δυστυχώς για την Νεα Τάξη,δεν ήταν μέρος τού συστήματος μέχρι πρίν 20 χρόνια περίπου ,με ένα -γνωστό πολιτικά-απομονωμένο καθεστώς,μη ελεγχόμενο,ποδηγετούμενο, μη διεμβολισμένο και καθοδηγούμενο,από τους μέχρι τότε γνωστούς δυτικούς παραδοσιακούς τρόπους. Εάν προσθέσετε και τήν φιλοσοφία και κουλτούρα της τό εμπόδιο γίνεται ακόμα δυσκολότερο.
      Οι διάφορες προσπάθειες να κυριευθεί ή αυλή της νέας αυτοκρατορίας,είναι όλα αυτά τα αλλοπρόσαλα γεγονότα,κρίσεις,και ανακατατάξεις,συμμαχίες και διασπ'ασεις.Είναι τό transition period πού ζούμε τώρα.
      Η Κίνα λοιπόν ώς αποδεχόμενη τό στέμμα τής νέας αυτοκρατόρισσας,τά αντιλαμβάνεται και τα κατανοεί αυτά,αλλά τα θεωρεί και τα αξιολογεί ώς μερος τού νέου ρόλου πού έχει αναλάβει.Πού περιλαμβάνει τούς φύλακες γκαουλάιτερ στην Ευρώπη,τούς συνεργάτες στην Ν.Αμερική κλπ κλπ
      Ειχα πεί στόν Θείο follow the money ,εάν θές να καταλάβεις ποιός και πόσα θα πληρώσει από αυτα τα χρέη των κρατών,ποιός θα "διευκολύνει" το σύστημα και γιατί .
      Γιατί πάντα αυτό ήταν ή ουσία..Οποιός έχει τα λεφτα έχει και την εξουσία. Και διαλέγει τούς εταίρους συνεργάτες του.
      Στό foreignpolicy σήμερα ό Σόρος έκανε μιά δήλωση -επίσημη αναγγελία όλων τών παραπάνω πού παραθέτω αυτούσια:

      “China wields more power than the U.S. because of the political gridlock in Washington. Today China has not only a more vigorous economy, but actually a better functioning government than the United States”
      Mr. Soros said, likening the U.S.’s decline to that of the U.K. after the Second World War,and continues:
      “There is a really remarkable, rapid shift of power and influence from the United States to China. China has risen very rapidly by looking out for its own interests. They have now got to accept responsibility for world order and the interests of other people as well.”

      Ετσι γνωρίζοντας την ανωτέρω δήλωση,αν ήμουν ο Σαμαράς ήξερα τί θα τούς έλεγα...ή τί θα μού άρεζε να τούς πεί.....This is (S )πάρτα!!

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ Προφήτης 19/11/2010 01:38:21

      @ Αρχαίε &@ Προφήτη
      N'α βοηθήσω λίγο τίς σκέψεις σας Αρχαίε & Προφήτη..
      Ο καζινοκαπιταλισμός ,Νεα Τάξη πείτε το όπως θέλετε,αυτήν την στιγμή βρίσκεται αντιμέτωπος με τό τελευταίο εμπόδιο,πού τού αποτρέπει την ολοκληρωτική του επικράτηση.Και τό εμπόδιο αυτό είναι ένας Δράκος.Οχι αυτός τής Μάνης.Ο αλλος ό Ανατολικός.
      Αυτή ή μάχη με τό τελευταίο εμπόδιο,ειναι ή κρίση πού βιώνουμε τώρα,ώς πλανήτης,με την Ελλάδα παράπλευρη απώλεια-πεδίο δοκιμής. Μιλάμε για τό σύστημα πού βρίσκεται σε ανισοροπία,ψάχνονταςνα βρεί τήν νέατομή και λειτουργία του.Η Κίνα λοιπόν είναι ή νέα πλανητάρχισα ,και δυστυχώς για την Νεα Τάξη,δεν ήταν μέρος τού συστήματος μέχρι πρίν 20 χρόνια περίπου ,με ένα -γνωστό πολιτικά-απομονωμένο καθεστώς,μη ελεγχόμενο,ποδηγετούμενο, μη διεμβολισμένο και καθοδηγούμενο,από τους μέχρι τότε γνωστούς δυτικούς παραδοσιακούς τρόπους. Εάν προσθέσετε και τήν φιλοσοφία και κουλτούρα της τό εμπόδιο γίνεται ακόμα δυσκολότερο.
      Οι διάφορες προσπάθειες να κυριευθεί ή αυλή της νέας αυτοκρατορίας,είναι όλα αυτά τα αλλοπρόσαλα γεγονότα,κρίσεις,και ανακατατάξεις,συμμαχίες και διασπ'ασεις.Είναι τό transition period πού ζούμε τώρα.
      Η Κίνα λοιπόν ώς αποδεχόμενη τό στέμμα τής νέας αυτοκρατόρισσας,τά αντιλαμβάνεται και τα κατανοεί αυτά,αλλά τα θεωρεί και τα αξιολογεί ώς μερος τού νέου ρόλου πού έχει αναλάβει.Πού περιλαμβάνει τούς φύλακες γκαουλάιτερ στην Ευρώπη,τούς συνεργάτες στην Ν.Αμερική κλπ κλπ
      Ειχα πεί στόν Θείο follow the money ,εάν θές να καταλάβεις ποιός και πόσα θα πληρώσει από αυτα τα χρέη των κρατών,ποιός θα "διευκολύνει" το σύστημα και γιατί .
      Γιατί πάντα αυτό ήταν ή ουσία..Οποιός έχει τα λεφτα έχει και την εξουσία. Και διαλέγει τούς εταίρους συνεργάτες του.
      Στό foreignpolicy σήμερα ό Σόρος έκανε μιά δήλωση -επίσημη αναγγελία όλων τών παραπάνω πού παραθέτω αυτούσια:

      “China wields more power than the U.S. because of the political gridlock in Washington. Today China has not only a more vigorous economy, but actually a better functioning government than the United States”
      Mr. Soros said, likening the U.S.’s decline to that of the U.K. after the Second World War,and continues:
      “There is a really remarkable, rapid shift of power and influence from the United States to China. China has risen very rapidly by looking out for its own interests. They have now got to accept responsibility for world order and the interests of other people as well.”

      Ετσι γνωρίζοντας την ανωτέρω δήλωση,αν ήμουν ο Σαμαράς ήξερα τί θα τούς έλεγα...ή τί θα μού άρεζε να τούς πεί.....This is (S )πάρτα

  37. Manos-UK avatar
    Manos-UK 18/11/2010 22:25:11

    Περιμένω να δω τι θα πει ο προεδρος. Πάντως θα ειθελα να ακουσω σε παραλαγη το λογο του Winston Churchill:

    we shall fight on the seas and oceans,
    we shall fight with growing confidence and growing strength in the air, we shall defend our Island, whatever the cost may be,
    we shall fight on the beaches,
    we shall fight on the landing grounds,
    we shall fight in the fields and in the streets,
    we shall fight in the hills;
    we shall never surrender,

    Θα κάνει την υπέρβαση η θα πει οτι θα τιμισει τις συμφωνιες? Περιμενω...

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Manos-UK 18/11/2010 23:34:34

      ..λοιπον για να μην περιμενεις.. μπορει να ειναι πολλα πραγματα αλλα βλαξ δεν ειναι, καταλαβαινει οτι το να 'τα σπασει' τη δεδομενη χρονικη στιγμη με την τροικα ισοδυναμει με αυτοχειριασμο.
      (ισως..γι'αυτο και να απεφευγει συστηματικα να αποσταθεροποιησει τον Γιωργακη, 'τον εκλεκτο', επιτρεποντας του περιπατο στις αυτοδιοικητικες ..η παρενεργεια ολων αυτων ειναι ο'τι εδωσε συχγωροχαρτι στην κυβερνηση της μειοδοσιας, ο'τι και να λεει περι εξεταστικων κλπ.. ξεπουλησαν την χωρα και θα την βγαλουν καθαρη)

    • Misha avatar
      Misha @ Manos-UK 19/11/2010 00:10:49

      Το βράδυ που θα τον δω στον ύπνο μου να απαγγέλει το ανωτέρω, θα το γράψω σε ονειροβίντεο και θα το βάλω στο ονειροyoutube να το δουμε κι όλοι μαζί να γουστάρουμε , γιατί στον ξύπνιο δεν προβλέπεται...

      • man8os avatar
        man8os @ Misha 19/11/2010 00:15:46

        Εστω και υποτονικα αν εννοησει κατι τετοιο αυριο, εγω θα ειμαι ευχαριστημενος.
        Το μινιμουμ που περιμενω αυριο, ειναι να πει οτι διαφωνει με το μνημονιο, με τα μετρα, κα δεν συμφωνει με τους λεονταρισμους Παπανδρεου, που θετουν σε κινδυνο την επιβιωση της χωρας και καταστρεφουν ΟΛΕΣ τις συμμαχιες μας στην Ευρωπη.

    • Φαινότυπος avatar
      Φαινότυπος @ Manos-UK 19/11/2010 00:11:03

      Battles are won by slaughter and maneuver. The greater the general, the more he contributes in maneuver, the less he demands in slaughter.

      Τσώρτσιλ κι αυτός

      • Manos-UK avatar
        Manos-UK @ Φαινότυπος 19/11/2010 00:27:06

        Φαινότυπε έχεις δίκιο. Παραθέτω όμως και κάτι ακόμα.
        Hitler knows that he will have to break us in this Island or lose the war. If we can stand up to him, all Europe may be free and the life of the world may move forward into broad, sunlit uplands. But if we fail, then the whole world, including the United States, including all that we have known and cared for, will sink into the abyss of a new Dark Age made more sinister, and perhaps more protracted, by the lights of perverted science. Let us therefore brace ourselves to our duties, and so bear ourselves that, if the British Empire and its Commonwealth last for a thousand years, men will still say, "This was their finest hour."

        Το τελευταίο είναι το μεγάλο ζήτημα...

  38. aurora3363 avatar
    aurora3363 19/11/2010 00:17:14

    Θα προτιμούσα και εγώ να μην πάει καθόλου! Ας στείλει τους βοηθούς του.Γιατι και να πάει τι θα τους πει δλδ???

    • man8os avatar
      man8os @ aurora3363 19/11/2010 00:19:52

      Οι δηλωσεις που θα κανει μετα θα εχουν σημασια.
      Η ιδια η συναντηση, δεν ξερω πως θα ειναι, δεν νομιζω οτι θα εχει και μεγαλη σημασια, δεδομενου οτι δεν ειναι κεντρικα στελεχη. Μπορει απλα να τους κερασει μια πορτοκαλαδα και κουλουρακια για 20 λεπτα.

      • Orestios avatar
        Orestios @ man8os 19/11/2010 00:23:33

        Η προπαγάνδα θα πεί πως τους "υποδέχθηκε".
        Αυτό πώς σου φαίνεται?

        • man8os avatar
          man8os @ Orestios 19/11/2010 00:26:56

          Σημασια εχει τι θα δηλωσει μολις φυγουν οι τροικανοι.
          Το αν θα τους ταισει κανα κρουασαν δεν εχει σημασια. Αν οι δηλωσεις ειναι στο υφος και στην ενταση που πρεπει, δεν θα τον αμφισβητησει κανεις.

        • victoria avatar
          victoria @ Orestios 19/11/2010 00:32:13

          Τραγικό.

        • Orestios avatar
          Orestios @ Orestios 19/11/2010 00:34:45

          Χρειάζονται και συμβολικές πράξεις ώστε να εγχαραχθούν στην μνήμη. Τα λόγια πετούν.

          • Manos-UK avatar
            Manos-UK @ Orestios 19/11/2010 00:41:05

            Συμφωνώ απόλυτα. Αλλά πολύ φοβάμαι οτι δεν θα κάνει τίποτα συμβολικό. Μακάρι να βγω ψεύτης...

          • man8os avatar
            man8os @ Orestios 19/11/2010 00:42:29

            Μανο και Ορεστιε,
            Πρεπει να σεβομαστε την αξια της φιλοξενιας.
            Για μενα αυτο ειναι αρχη

          • Orestios avatar
            Orestios @ Orestios 19/11/2010 00:49:22

            Αυτή την στιγμή οι Έλληνες θέλουν κάποιο κράτημα και όχι οι Τροϊκανοί.
            Φιλοξενία παρέχει ο ελεύθερος και όχι ο ραγιάς. Όπως επίσης στην φιλοξενία ο επισκέπτης σέβεται τον οικοδεσπότη και δεν προσβάλει.
            Εδώ δεν έχυμε μουσαφίρηδες αλλά τους δοσατζήδες της Τρόικας.
            Καμία σχέση με φιλοξενία δεν έχει αυτή η συνάντηση, που απεύχομαι να γίνει καθώς θα πληγώσει την εικόνα του Σαμαρά.

  39. of8almow avatar
    of8almow 19/11/2010 02:43:44

    Είναι απο τα λίγα άρθρα που εξηγούν ακριβώς την μετάλλαξη της ελληνικής οικονομίας και την προγραμματισμένη πορεία της, τις τελευταίες δεκαετίες, προς την κατάσταση που είναι σήμερα.

    • of8almow avatar
      of8almow @ of8almow 19/11/2010 02:55:37

      Ανεξέρτητα απο το απόλυτα αληθές του αρθρου, δεν εχει ομως καμια σχέση με τον τιτλο. Ο συνδιασμός των 2 θεοποιεί αυτό που λέγετε τρόικα. Και κατ εμε η τροικα ειναι ένα σύνολο τεχνοκρατών που περιλαμβάνονται και οι κηδεμόνες που ήθελαν να μας οδηγήσουν εκεί που ήθελαν. Απλα δεν ακολουθήσαμε την ακριβείς πορέια που ήθελαν και τους έδωσε τον αέρα να βάλουν πόδι ο έξω απο εδώ.

      Με την τροικα ο σαμαρας δεν πρέπει να πει τιποτα, δεν ειναι φίλοι. Στην Ελλάδα πρέπει να μιλήσει στους Ελληνες να πετάξει στην θαλασσα τους προδοτες και να σχεδιάσει ενα σχέδιο για να παει η χώρα μπροστά στο μελλον. Δυσκολο αλλα ο μόνος δρόμος.

  40. αντισταση avatar
    αντισταση 19/11/2010 04:32:39

    ΕΛΛΗΝΟΦΡΕΝΕΙΑ-17-11-2010-ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ
    http://www.youtube.com/watch?v=Bg9ssUgW9bM

  41. Ακροβολιστής avatar
    Ακροβολιστής 19/11/2010 09:15:04

    Εγώ θα του έλεγα να μην ασχολείται με υπαλλήλους γενικώς. Ούτε τους ΔΝΤ-ίτες, ούτε τη ντόρα.

    Με τους ΔΝΤ-ίτες γιατί υποβαθμίζει το ρόλο του.

    Με τη ντόρα γιατί αποτελεί φθορά και συντελεί στον "παραταξιακό" αυτισμό.

    Να ασχοληθεί με τα του οίκου μας, παίρνοντας κεφάλια (ακόμη και οι γραμματείες του κόμματος είναι γεμάτες με πρώην βουλευτές και academics - x#$% μέσα δηλαδή σε ό,τι αφορά στον πραγματικό κόσμο, τι ξέρουν οι κηφήνες) γιατί αλλιώς δεν θα μπορέσει να ασχοληθεί με αυτό που όλοι περιμένουν από αυτόν: να ασχοληθεί με τον κόσμο που υποφέρει και την Ελλάδα που ξεπουλιέται.

  42. Enzo avatar
    Enzo 19/11/2010 09:31:26

    καλημερα σε ολους! Προεδρε πετα τους εξω με τις κλωτσιες, μην τους δεις καθολου. Ξεκινα απο σημερα την επανασταση κιολας, ποτε δεν ειναι αργα.

  43. enianos avatar
    enianos 19/11/2010 09:53:43

    Εδώ που φτάσαμε για να υπάρξει συνέχεια και συναίνεση για επιβιώσουμε ,πρέπει να επέλθει κάθαρση ! Και όταν λέμε κάθαρση, εννοούμε κάθαρση ! Κάποιοι ισχυρίζονται βεβαίως ότι οι κουτόφραγκοι τους θάμπωσαν με τις επιδοτήσεις τους και τα λεφτά τους και αυτός είναι ο λόγος που εκπορνεύτηκαν ! Tο ίδιο ισχυρίζονται και οι ετέρες από παλαιόθεν , το έκανα για το παιδί μου! Κλασικά.

  44. one avatar
    one 19/11/2010 12:50:09

    αυτό που λες με τις πιπεριές ισχύει και με τα λουλούδια.. Μόνο που αμφιβάλλω αν πάνε στην ολλανδία και έρχονται πάλι εδώ..Ειδικά με τα λουλούδια ξέρω ότι τα αφού τα πάρουν από τους παραγωγούς εδώ τα φορτώνουν, μέσα στην νταλίκα τους κολλάνε ετικέτες ολλανδίας και μετά τα πάνε στους Έλληνες ανθοπώλες και τα πουλάνε σε διπλή τιμή για ολλανδικά..

  45. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 19/11/2010 13:49:53

    Δεν έχει απολύτως κανένα λόγο να τους συναντήσει. Η καλύτερα να τους αφήσει να περιμένουν 1-2 ώρες απέξω από το γραφείο του και στην συνέχεια να τους δεις 5 λεπτά και να τους στείλει στην μαμά τους.

  46. john M avatar
    john M 19/11/2010 15:55:36

    Σε αυτια που δεν ακουνε δεν λες απλως τιποτε.Η ψηφοφοροι της ΝΔ μιλησαν και στειλαν ενα μηνυμα. 550000 χιλιαδες λιγοτεροι παρα την επιθεση στα εισοδηματα τους επι δικαιων και αδικων του Πασοκ
    .Και το κομμα στελνη το δικο του μηνυμα.Συνεχιζουμε με Παυλοπουλο με Παναγιωτοπουλο με Γιακουματο με Τζαβαρα με Κυριακο και τους γνωστους αγνωστους της καταστροφης και της συγκαλυψης και σε οποιον αρεσει
    Τι κανη νιαου νιαου στα κεραμιδι?
    Η περαιωση μας
    Η μακρα προδιεγραμενη πορεια προς το ΔΝΤ εφτασε στο στοχο της