#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/05/2011 08:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι ακριβώς θα συμβεί, μόλις η Ελλάδα καταρρεύσει;



‘Όταν μιλάμε για τη κρίση στην Ελλάδα, όλοι πλέον γνωρίζουν τα ψέματα των Ευρωπαίων πολιτικών, και των τραπεζών που προσπαθούν να μας πείσουν ότι η κατάσταση ελέγχεται.

Στη πραγματικότητα όμως, η Ελλάδα θα καταρρεύσει. Το αν θα καταρρεύσει αύριο (που θα ήταν και η πιο έξυπνη λύση για όλους), ή σε ένα χρόνο (όταν δηλαδή τελειώσουν τα λεφτά της διάσωσης), είναι άσχετο. Το ερώτημα είναι τι θα συμβεί μόλις φτάσουμε σε αυτό το σημείο και αναγκαστούμε να αντιμετωπίσουμε τη σκληρή πραγματικότητα.

Ιδού μια λίστα του τι πρόκειται να συμβεί, μόλις πτωχεύσει η Ελλάδα:

-Θα χρεοκοπήσουν αμέσως όλες οι ελληνικές τράπεζες.

-Η ελληνική κυβέρνηση θα κρατικοποιήσει όλες τις τράπεζες.

-Για να αποφευχθούν οι διαδηλώσεις των καταθετών στους δρόμους, όπως έγινε το 2002 στην Αργεντινή, με τον πρόεδρο της χώρας να εγκαταλείπει το προεδρικό μέγαρο με ελικόπτερο από τη ταράτσα, η κυβέρνηση θα επιβάλλει απαγόρευση κυκλοφορίας, και ίσως και στρατιωτικό νόμο.

-Η χώρα θα μετατρέψει όλα τα χρέη της σε «Νέες Δραχμές», ή όπως αλλιώς θα ονομάσει το νέο εθνικό της νόμισμα, αφού έτσι κάνουν όλες οι χώρες που κηρύσσουν πτώχευση.

-Η Νέα Δραχμή θα υποτιμηθεί κατά περίπου 30-70% (πιθανόν 50%), μειώνοντας αυτομάτως κατά το αντίστοιχο ποσοστό και όλα τα χρέη της σε ευρώ.

-Οι Ιρλανδοί θα ακολουθήσουν σε μερικές μέρες, αποποιούμενοι των χρεών του τραπεζικού τους συστήματος.

-Η Πορτογαλία θα περιμένει να δει αν υπάρξει χάος στους δρόμους της Ελλάδας, πριν αποφασίσει κι αυτή με τη σειρά της να κηρύξει πτώχευση.

-Ένας αριθμός από γαλλικές και γερμανικές τράπεζες θα υποστεί σημαντικές απώλειες, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις κεφαλαιακής επάρκειας.

-Η ΕΚΤ θα χρεοκοπήσει, αφού είναι ιδιαίτερα εκτεθειμένη στο χρέος της ελληνικής κυβέρνησης, καθώς και των ελληνικών και ιρλανδικών τραπεζών.

-Η γαλλική και η γερμανική κυβέρνηση θα συναντηθούν προκειμένου να αποφασίσουν αν θα αναχρηματοδοτήσουν την ΕΚΤ, ή θα της επιτρέψουν να τυπώσει χρήμα για να αντεπεξέλθει. Να σημειωθεί ότι η ΕΚΤ δεν είναι πολύ εκτεθειμένη σε χρέη εκτός ευρώ, οπότε θα μπορούσε κάλλιστα να ανακάμψει αν τυπώσει χρήμα. Κάτι τέτοιο όμως απαγορεύεται ρητά από το ιδρυτικό καταστατικό της. Βέβαια, και η ευρωπαϊκή συνθήκη απαγορεύει τις διασώσεις κρατών μελών, που όμως έγιναν. Επομένως ίσως να ξεπεραστεί και αυτό το εμπόδιο για την ΕΚΤ.

-Η Γαλλία και η Γερμανία θα χρηματοδοτήσουν (ξανά και ξανά) τις τράπεζές τους, αλλά θα συμφωνήσουν επίσης, πως τέλος οι διασώσεις..

-Θα γίνει σφαγή στις αγορές, όσον αφορά στα ισπανικά τραπεζικά ομόλογα, αφού οι επενδυτές που τα έχουν στα χέρια τους θα φοβηθούν για αναγκαστική επιβολή  swaps. Και μάλλον θα έχουν δίκιο, αφού οι Ισπανοί θα προσπαθήσουν να διασώσουν τις τράπεζες τους μέσω αυτών ακριβώς των debt-equity swaps.

-Οι κάτοχοι ισπανικών τραπεζικών ομολόγων θα προσφύγουν στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων (και αλλού) στρεφόμενοι εναντίον των ισπανικών τραπεζών, ισχυριζόμενοι ότι παραβιάστηκαν τα δικαιώματά τους. Οι δίκες θα κάνουν χρόνια για να διεξαχθούν, και όταν τελικά γίνουν, κανένας δεν θα ενδιαφέρεται…

Όλοι τότε θα ασχολούνται με τις βρετανικές τράπεζες. Και τότε θα δούμε…

Prison Planet

(απόδοση S.A.)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 23/05/2011 08:11:00

    Στο zerohedge βγήκε πρώτο αυτό το άρθρο

  2. Xrhstos Theocharis avatar
    Xrhstos Theocharis 23/05/2011 08:37:24

    Το άρθρο δημοσιεύτηκε στην Telegraph (Παρασκευή, 20 Μαΐου) από τον "Βρετανό" Dr Andrew Lilico...
    (Ο κύριος Lilico, προέβλεπε/πρότεινε το 2007 την προσχώρηση στο ευρώ ΚΑΙ από τη Μεγάλη Βρετανία... τα συμπεράσματα δικά σας!)

  3. dacord avatar
    dacord 23/05/2011 09:26:19

    Και επειδη η Ελλαδα οπως λενε θα ..χρεωκοπησει,και επειδη καποιοι ευθυνονται γι αυτο, και επειδη βλεπουμε κατι χτεσινους πειναλες και βρωμιαρηδες να βρισκονται με βιλλες στα ..βορεια προαστια και επειδη ...και επειδη .... και λοιπα , χρειαζεται μια κυβερνηση "εκτακτης αναγκης"..
    ΟΧΙ .."τεχνοκρατων" και τετοια. ΟΧΙ.
    Κυβερνηση ΕΚΤΑΚΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ κηρυξη στρατιωτικου νομου αμεση δημευση ΟΛΩΝ περιουσιων των .."βορειο-προαστιακων",εκτελεση μερικων για να σφιξουν οι...ωλοι, επαναφορα της δραχμης και εκ νεου "ρυθμιση" με τους ..δανειστες μας.
    Για ελατε εδω κυριοι να συζητησουμε το πραμμα:
    Εχουμε τοσα δις σε ελλατωματικα υποβρυχια. Φραου μερκελ ,αυτα τα λεφτα τα σουφρωσατε δανειζοντας μια συμμορια τα υπερτιμολογησατε ,δωσατε μιζες κλπ κλπ για να δουλεψουν τα ναυπηγεια σας και να μειωσετε την ανεργια στην Γερμανια.. Πηρατε τοσους τοκους ..αρα συν-πλην ,ποσα να ειναι τα υπολοιπα??
    Ας πουμε 1 δις ευρω?? Ωραια . Προσφερομαι δωρεαν διακοπες το καλοκαιρι για 1-2 εκατ Γερμανους φαι υπνο διασκεδαση κλπ και πατσισαμε ..
    Κατι αναλογο μετ ο ζαρκοζι. Ελα εδω ρε μεσιε .συνδιαλαγηκατε με μια συμμορια και πουλησατε "μιραζ"..Καποιοι "δικοι σας" της Ντασσω αποκαλυψαν οτι λαδωσαν την συμμορια και πηρατε την δουλεια ..Για να μειωσετε την ανεργια κλπ κλπ/
    Μαλιστα ενα μελος της συμμοριας δηλωσε οτι θα κανει και μηνυση στην Ντασσω,αλλα ακομα δεν την..εκανε ,η την εκανε αλλα δεν ..εκδικαστηκε.
    Ποσα λοιπον να ειναι τα καθαρα χρωστουμενα? 1-2 δις ??
    Ωραια . Θα τα ρυθμισουμε για πεντε χρονια .400 εκατ ευρω το χρονο και πατσισαμε..
    Τι ιδιο εγινε με την Αμερικη. Εκει με την απατη του αιωνα πηραμε F-16.
    Μεταπρατης ητανε καποιος αραπης διεθνης λαθρεμπορας ο κασογκιν (που τωρα ειναι φυλακη)..
    Συνδιαλαγηκατε με μια συμμορια και κερδισατε πολλα λεφτα.
    Να πουμε 500 εκατ ευρω και να ..καθαρισουμε??
    Ωραια.

    Ετσι απλα ,ομορφα και ωραια τελειωνουμε..
    Τα αλλα ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε...
    Και σορυ δηλαδη...

    • co avatar
      co @ dacord 23/05/2011 09:57:25

      ++

    • Kώστας β. avatar
      Kώστας β. @ dacord 23/05/2011 13:25:02

      Σωστά ,όχι ακριβώς έτσι,αλλά κάπως έτσι μόνο θα σωθούμε κι εμείς και όλοι οι άλλοι φτωχοί λαοι της ευρώπης.

    • PELIAS avatar
      PELIAS @ dacord 23/05/2011 13:53:28

      'Ας μας πεί κάποιος που ξέρει ΓΙΑΤΙ δέν προσθέτουν στους υποχρεωτικούς όρους και την έκδίωξη κάθε είδους μευταναστευτικών παρασίτων και μικροβίων, που ζημιώνουν την οικονομία μας με 20 δισ τον χρόνο και κάθε χρόνο. Αυτά έγραψαν μερικα φύλλα της Κυριακής 22.5.2011.

      Γιατί καί ΜΟΝΗ αυτή η παράλειψη είναι λογικό να αποδεικνύει ότι, οι διαδικασίες του δανείου δέν είναι παρα μόνο ένας ληστριικός μηχανισμός, που θα συνεχίσει την δράση του και στις υπόλοιπες χώρες της Ε.Ε.

      ΠΕΛΙΑΣ

    • ΝΑΥΤΗΣ avatar
      ΝΑΥΤΗΣ @ dacord 23/05/2011 15:06:28

      Και σε 3-4 χρόνια πάλι ο ελληνάρας θα χρωστάει τα ίδια, γιατί είναι ...μάγκας !

  4. 888 avatar
    888 23/05/2011 09:28:34

    Τι θα συμβει στην καθημερινοτητα μας, μπορει κανεις να μας πει?

    • tsar avatar
      tsar @ 888 23/05/2011 10:08:27

      Εξαρτάται απ' το ποιός θα διαχειριστεί την μετάβαση.

      Επίσεις εξαρτάται, για ποιανού την καθημερινότητα ενδιαφέρεσαι να μάθεις.

    • tasos avatar
      tasos @ 888 23/05/2011 11:48:28

      απόντος ηγέτη και κοινών στόχων θα συμβούνε καταστάσεις Mad Max, όπως ήδη έχει περιγραφεί εδώ: www.antinews.gr/2011/04/22/97804/

    • Θετταλός avatar
      Θετταλός @ 888 23/05/2011 11:59:48

      Αυτό το καλοκαίρι τέρμα στα νησιά και στις παραλίες.
      Επιστροφή στα χωριά μας, κήπος, κοτούλες, κουνέλια, κανένα προβατάκι, κελάρι με τρόφημα στην άρκη, το λάδι της χρονιάς κτλ. Καλομάθαμε κάθε ώρα στα S.M.
      Αυτά πριν καταρρεύσουμε γιατί, ''των φονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν".

      • dacord avatar
        dacord @ Θετταλός 23/05/2011 12:14:05

        Και εκει "στα χωρια" που θα μεινεις??
        Στο "μπαμπα και στη μαμα" ?? Ζουνε??
        Αν οχι, σου προτεινω μεινε εκει που εισαι.
        Γιατι το .."αδελφακι" πχ δεν θα πεταξει απο την χαρα του αν σε δει μπροστα του και μαλιστα ..αφραγκο!!

        Και για ναχουμε καλο ρωτημα ,ποσες φορες και σε ποσα νησια εχεις παει εσυ ..διακοπες?? Και ..μπουχτησες???
        Εχεις παει ποτε η απλα παραγαλιζεις αυτα που σου φυτεψανε στο εγκεφαλο τα πουλημενα ΜΜΕξαπατησης οτι ..."ολοι μαζι τα φαγαμε πηγαιναμε διακοπες ..κλπ κλπ)??

        • Θετταλός avatar
          Θετταλός @ dacord 23/05/2011 13:21:33

          Τα μμε φύτεψαν στα μυαλά την καλή και εύκολη ζωή στις πόλεις και ο κόσμος πουλούσε τα πατρικά στα χωριά και έφευγε. Τώρα που τα πράγματα γίνονται όλο και χειρότερα, τώρα όλοι λένε τι σφάλμα έκαναν και τα πούλησαν. Στην πείνα του '41 ο κόσμος πήγαινε στα χωριά και γύρευε ψωμί για να ζήσει που τότε η χώρα μας ήταν αγροτική. Φαντάσου τι έχει να γίνει τώρα. Με ντιρεκτίβες της ΕΟΚ μείωναν συνεχώς τον αγροτικό πληθυσμό και έχουν τα χωριά ερημώσει. Αυτό και αν ήταν εθνικό έγκλημα.
          Βάλε τρόφιμα στην άκρη για τον πρώτο καιρό, γιατί με το που θα ανακοινώσουν χρεωκοπεία θα γίνει της μουρλής στα S.M. σέ λίγες ώρες δεν θα βρίσκεις ούτε κονσέρβα για σκύλους.

          • dacord avatar
            dacord @ Θετταλός 23/05/2011 13:40:52

            Πρωτον μενω σε χωριο οποτε δεν κινδυνευω απο λιμοκτονια,τουλαχιστον οχι αμεσα, οπως στις πολεις.
            Δευτερον νομισα οτι μιλας για τον εαυτο σου. Δεν καταλαβα οτι αναφερεσαι στους ..αλλους (που πουλησαν τα χωραφια κλπ).

            Και μια συβουλη: Οταν ακουσεις "χρεωκοπια" δεν ειναι αναγκη να τρεξεις σαν τρελλος στα σουπερ μαρκετ. Συνηθως ετσι γινεται αλλα κατα την γνωμη μου προκειται για βλακεια πρωτου μεγεθους.
            Γιατι η ποσοτητα που θα παρεις θα σου εξασφαλισει ποσο? καιρο παραπανω ζωη??
            Και επειτα ,πιστευεις οτι αμα εγω πειναω και μυρισθω οτι εσυ εχεις φαγητα θα σε αφησω ,νομιζεις??
            Θα σου κανω ντου και θα φαω και σενα αμα λαχει φιλε..

    • Anvas avatar
      Anvas @ 888 24/05/2011 00:56:49

      Κολαση..............
      Την επομενη μερα η νεα δραχμη θα ειναι ενα αγνωστο νομισμα στις ξενες αγορες απο μια χωρα πτωχευμενη με μηδενικη πιστοληπτικη ικανοτητα.... Δηλα-δη, για να μας πουλησουν πετρελαιο θα θελουν δολλαρια... και εκει θα ξεκινησει η Οδυσσεια των απανωτων υποτιμησεων της νεας δραμης μερα με τη μερα... θα ειναι ενα αχρηστο πληθωριστικο νομισμα...... Και αφου το πετρελαιο θα ειναι δυσευρετο, το ρευμα της ΔΕΗ θα αρχισει απανωτες διακοπες.... δηλαδη ηλεκτρικο γιοκ... Και φυσικα τη βενζινη την ξεχναμε, αρα οσοι εχουν χωριο θα πανε μαλλον με .....τα ποδια η πουλωντας οτι εχουν και δεν εχουν για ενα μπιτονι καυσιμου... Οι υπολοιποι θα φαμε τα ντουβαρια των πολεων, γιατι οι προμηθειες των Σουπερ μαρκετ δεν θα αντεξουν παραπανω απο μια βδομαδα.... και ο ανεφοδιασμος των πολυκαταστηματων εκτος απο αδυνατος θα ειναι και ασυμφορος.... πως θα αντικαταστησει τα προιοντα του ο εμπορος οταν το νομισμα κατρακυλαει? Θα κατεβασουν ρολλα και δεν θα θελουν να πουλησουν....

  5. kackos avatar
    kackos 23/05/2011 10:03:29

    ανταλλακτική οικονομία, με ότι αυτό συνάγετε πχ η σιτάρκεια είναι κάτω του 30% και συνυπολογίζοντας και το f λαθρομετανάστες: τάξη μεγέθους 3.200.000+ ..... βράσε όρυζα.

  6. tpe avatar
    tpe 23/05/2011 10:16:49

    Μα καλά, είναι εντελώς άσχετοι οι άνθρωποι; Τα περισσότερα ομόλογα έχουν ρήτρες ξένων νομισμάτων. Που σημαίνει πως αν τυπώσουμε νέο χρήμα, όσο το υποτιμήσουμε, τόσο θα αυξηθεί το χρέος.... Έλεος πια με τους τυχάρπαστους...

  7. charulisN avatar
    charulisN 23/05/2011 10:19:37

    Εχω μια απορία. Οι καταθέσεις σε ευρώ μπλοκάρονται. Εχουμε δηλαδή 200 δισ. ευρώ σε καταθέσεις. Αυτές σαν συνάλλαγμα, εξοφλούν μέρος τους χρέους. Η δραχμοποίησή τους με παράλληλη υποτίμηση του νέου νομίσματος θα μειώσει την αγοραστική δύναμη κατά 50% ως αφορά τις εισαγωγές. Με δεδομένο ότι 1 ευρώ ισοδυναμεί με 1.40 δολάριο, περίπου θα έχουμε αγοραστική δύναμη 70 σεντς του αμερικανικού δολαρίου, διόλου κακό...

  8. ataktos avatar
    ataktos 23/05/2011 10:36:46

    πλήρης .....εξαθλίωση

  9. ataktos avatar
    ataktos 23/05/2011 10:43:02

    και μην μας τρελάνουν πριν

  10. abyssus avatar
    abyssus 23/05/2011 10:57:48

    +++

  11. abyssus avatar
    abyssus 23/05/2011 11:02:50

    Έχει πλάκα που μας απειλούν με χρεωκοπία. Σα να είμαι δίπλα σε έναν απελπισμένο και να τον απειλώ ότι θα απασφαλίσω τη χειροβομβίδα που έχει στα χέρια του.

  12. Delta Lamda avatar
    Delta Lamda 23/05/2011 11:12:22

    χαλαρώστε... μην ανατροφοδοτείτε τα χειρότερα σενάρια που τρομοκρατούν τον κόσμο κλαδεύοντας μονοι μας το κλαδί που με δυσκολία ηδη αντεχει...

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/05/2011 13:29:42

    ή το πιο απλό, θα πληθωρίσει το Ευρώ η Μπουντεσμπανκ, γιατί τελικά από εκεί είναι η πολιτική επιλογή, είτε είναι σωστή είτε λάθος.

  14. γιόκο τσόκο avatar
    γιόκο τσόκο 23/05/2011 13:34:32

    Με τα δάνεια που έχουν τα νοικοκυριά τί θα γίνει;

  15. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 23/05/2011 13:35:33

    Εγώ αυτό το άρθρο το διάβασα στον βρετανικό telegraph, στις 20-5-11, και το υπογράφει ο Andrew Lilico.

    h*tp://blogs.telegraph.co.uk/finance/andrewlilico/100010332/what-happens-when-greece-defaults/

  16. γιούπι avatar
    γιούπι 23/05/2011 13:36:05

    Με τα δάνεια που έχουν τα νοικοκυριά τί θα γίνει;

    • tsar avatar
      tsar @ γιούπι 23/05/2011 13:59:49

      Αναγκαστική ΣΕΙΣΑΧΘΕΙΑ !

      (h**p://el.wikipedia.org/wiki/Σεισάχθεια)

  17. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 23/05/2011 14:04:52

    Μόλις καταρρεύσει (θα ακολουθήσουν εντός 2 - 3 ημερών και τα άλλα "γουρουνάκια"), πρώτα - πρώτα θα πάψουμε να γράφουμε μαθακίες εδώ μέσα.
    Μετά, πενία τέχνας κατεργάζεται:
    Άλλος θα τυπώνει πλαστά γιουάν, ινδικές ρουπίες ή βραζιλιάνικα ρεάλ (το ευρώ θα έχει τελευτήσει τον βίον, το δολλάριο θα είναι επισφαλές).
    Άλλος θα ιδρύσει "εταιρία εισαγωγαί Αλβανικών εριφίων μέσω κορυφογραμμής τουυ Γράμμου".
    Άλλος θα εξάγει στη Βουλγαρία ή FYROM, ανταλλακτικά διαλυμένων BMW και Porsche.
    Και λοιπά.

    • dacord avatar
      dacord @ Ο Θείος 23/05/2011 14:16:14

      Θειε
      =
      Τι κανεις? Καιρο εχω να σε δω ,εδω μεσα να γραφεις "σοφιες" (εν αντιθεσει με τους αλλους τους ..μαλθακους!)..

      Καλα σταληθεια πιστευεις οτι θα ..χρεωκοπησει η Ελλαδα??
      Ειναι δυνατον να συμβει κατι τετοιο?? Κατ αρχας ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΧΡΩΣΤΑΜΕ και ποιος ειναι αυτος που κατεχει παραπανω λεφτα απο ενα ολοκληρο κρατος??
      Δεν μας δινουν αλλα "δανεικα"?? Ωραια. Τυπωνουμε καινουργιο νομισμα.
      Ενα τρις δικο μας νομισμα (τεκμαρτη αξια καμμια 500 δολλαρια ,200 δολλαρια το χαρτι ,200 δολλαρια η μελανη και 100 οι ταινιες ασφαλειας.).
      Που ειναι το προβλημα??
      Εφαρμοζουμε ενα "εσωτερικο κανονισμο" π.χ κοβουμε το φαι απο το παγκαλο και ταιζουμε 20 ατομα στη σειρα.
      Το παιζουμε "φτωχοι μεταναστες" και παμε στις βιλλες των "βορειο-προαστιακων" και κανουμε καταληψη..
      Οξω .ουστηδες απο την παραγκα!!! τους κανουμε.

      Υπαρχουν λυσεις. Εγω ειμαι εξαιρετικα αισιοδοξος,η για να ειμαι πιο σαφης ,ολα αυτα τα βλεπω σαν ενα κακογουστο σεναριο που σκοπο εχει να παρατεινει την θητεια πασοκ στη εξουσια...

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ dacord 23/05/2011 14:27:53

        Σε ποιόν χρωστάμε;
        Στο Μιχάλη και στη Μιχαλού.
        Είχες καμμιά αμφιβολία;

        • dacord avatar
          dacord @ Ο Θείος 23/05/2011 14:40:47

          Εγω δεν χρωσταω σε κανενα.
          Σε κανενα ..ουστη. Και σοβαρολογω.
          Χρωσταω στη εφορια το .."εκαθαριστικο" και σκοπιμα δεν το πληρωσα. Περιμενω να με ..τιμωρησουν!! Για να μου εξηγησουν πως "σου κοβουμε το δωρο χριστουγεννων,πασχα,αδεια ητοι 3000 ευρω ετησιως ,αλλα τα 1500 ευρω που σου ..στειλαμε Α! αυτα μας τα χρωστας και πρεπει να μας πληρωσεις@@@!!!!

          Και κατι αλλο. Αμα βγουμε 1-2 εκατ κοσμος στο Συνταγμα με μια μολοτωφ στο χερι ,τι λες να συμβει?? Εγω ξερω.

          ΕΣΥ?

  18. petros avatar
    petros 23/05/2011 14:10:20

    Ηρεμήστε αν γίνουν αυτά που λέτε θα γίνουμε Σομαλία. Μην ξεχνάτε το βασικότερο. δραχμή σημαίνει έξω από ΕΕ. Δεν θα ασχολούνται πια με μας.
    Για να κουμαντάρουμε στοιχειωδώς εγκληματικούς λαθρομετανάστες, έλληνες εγκληματίες, αναρχικούς, τούρκους που καίνε δάση (στην καλύτερη περίπτωση...) θέλεις υψηλή τεχνολογία, μέσα, συντήρηση καύσιμα πυρομαχικά κλπ. Με δραχμή τέλος όλα αυτά. Ποιοι θα επικρατήσουν? Όσοι έχουν καλασνικωφ....

  19. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 23/05/2011 14:10:35

    ... Πάντως, μην απελπιστείτε εντελώς, δεν θα είναι όλα μαύρα: Ο μονοπύθμενος, ο τρυπο-πύθμενος, ο απύθμενος, ο δόλ-ιος ο κούρ-ειος και οι λοιποί υπεράκτιοι και μπαταχτσήδες, θα έχουν άγρια κέφια και παροξυσμό ψωνίων στην ψωροκώσταινα.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 23/05/2011 14:12:55

      Μην ανησυχείτε, δεν κινδυνεύουν: 'Εχουν καλά φουσκωμένη πούγκα όλοι αυτοί που ανέφερα, στην πόλη του Δρος Andrew Lilico!

  20. firiki2010 avatar
    firiki2010 23/05/2011 14:12:54

    Ολα αυτά λειτουργούν στην κατεύθυνση μιας αυτοεπιβεβαιούμενης προφητείας. Βέβαια τζάμπα είναι όλα αυτά και όταν θα διαψευσθούν κανείς δεν θα βγεί να ζητήσει από κανένα το λόγο και κανένας δεν θα πει "Εκανα λάθος συγγνώμη". Ας συνεχίσουν λοιπόν κάποιοι να ζουν στις βεβαιότητες τους , να νοσταλγούν τις κοτούλες τους στο χωριό και την επιστροφή στη βουκολική ζωή! Κι ας ψάχνουν τους υπαίτιους της κατάστασης ανάμεσα στους κακούς Ευρωπαίους. Οι ίδιοι είναι που και χθες και σήμερα και αύριο μιλούσαν , μιλάνε και θα μιλάνε για "την άδικη την κενωνία" και για αναδιανομή πλούτου που δεν δημιούργησαν.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ firiki2010 23/05/2011 14:26:30

      Kόμμα και οφφσόρα, κι άσματα Λονδίνεια
      είμαι ο ραντιέρης, σας γκαμώ τα Ευρώπουλα!

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ firiki2010 23/05/2011 14:48:08

      Και κάτι ακόμα. Οταν όλα αυτά δεν θα συμβούν μαντέψτε ποιος θα πιστωθεί την "σωτηρία"! Θα είναι αχρείαστα ακριβοπληρωμένη και μίζερη αλλά μερικοί στην επικοινωνία είναι μανούλες. Δεν θα είναι η πρώτη φορά που θα πουλήσουν "φύκια για μεταξωτές κορδέλλες".

  21. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 23/05/2011 14:45:46

    Τι λέω να συμβεί;
    Μιά από τα ίδια. Η γνωστή και από ανάλογες εκδηλώσεις καφρίλα!
    Ο "οργισμένος μικροαστός" είναι κλασική νοτιοβαλκανική φιγούρα - η αυτοκαταστροφική υψηλή έκκριση αδρεναλίνης, δυστυχώς ευνοείται από την αναρχική πολεοδομία των μεταπολεμικών μας αστικών κέντρων.

    • dacord avatar
      dacord @ Ο Θείος 23/05/2011 14:55:51

      Ας πουμε ,αν ονομασουμε την .."καφριλα" ..
      "δικαιοσυνη" και πως΄λεμε "εγκλημα και τιμωρια" τι λες ?? Εγω το βρισκω εξαιρετικα δικαιο και τιμιο.

      Και μαλλον δεν καταλαβες τι ειπα.
      1-2 εκατ κοσμος με μια μολοτωφ στο χερι.
      Δεν εχει .."ξανα-ματαγινει" κατι τετοιο ..
      Αρα καμμια σχεση με την "εκκριση αδρεναλινης της αναρχικης πολεοδομιας των τελευταιων χρονων"..

      Μαλλον το μυαλο σου πηγε στο ..κακο.
      Εγω εννοουσα οτι τοτε θα βγει το γνωστο γαπα και το παπακ και θα .."καθησυχασει το κοσμο" !!!
      Το γαπ λογω του γνωστου προβληματος με τα Ελληνικα θα βαλει το ..γνωστο "πεταλωτης" να επαναλαβει οτι "στα πλαισια της προσπαθειας που γινεται να σωσουμε την χωρα" (ισιαμε 500 χιλιαδες φορες το εχει επαναλαβει αυτο).. και ο κοσμος θα ..ζητωκραυγαζει..
      Αλλα επειδη ειναι .."βαλκανια" οπως τοπες, δεν αποκλειεται απο ..υπερβολικη χαρα να ..ξεφυγουν και καμποσες μολοτωφ ..
      Με εννοεις?? Και δεν οχι κατ αναγκη μονο ..καμποσες..

  22. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 23/05/2011 14:59:00

    Τους "κυρίως ενδιαφερόμενους" δεν τους ενδιαφέρει ποιός θα την πιστωθεί. Νύν υπέρ "βωμών και εστιών" ο αγών.
    Εννοείται, οι "βωμοί" είναι κάπου στην Καραιβική και η "εστία" στις καλές συνοικίες του Λονδίνου.

  23. enianos avatar
    enianos 23/05/2011 15:02:50

    Τα περισσότερα σχόλια είναι για αποπροσανατολισμό. Ποιος τους βεβαιώνει ότι ο στρατός θα επιβάλει δικτατορία και όχι λαϊκά δικαστήρια να ξεκαθαρίσει ο τόπος ? Και αφαίρεση του δικαιώματος να είναι Έλληνες πολίτες , σε όσους έχουν συνεισφέρει με οποιανδήποτε τρόπο στην χρεοκοπία της πατρίδας μας ? Είμαστε σε μια οικονομική ένωση με κανόνες που πρέπει να τηρούνται από όλους χωρίς παρέκκλιση, τα λαμογια αντί να χρεώσουν τούς εαυτούς τους χρέωσαν τους πολίτες, το χρέος είναι στο όνομα μας και όχι στο όνομα τους, ποιος από τους στρατιώτες μας δεν το βλέπει αυτό σήμερα? Γι αυτό τέρμα η εκβιασμοί του τύπου δικτατορία και τα ρέστα δεν θέλω να ξανακούσω λέξει, για το πώς θα την φέρουμε στους Ευρωπαίους, μόνο για το πώς θα παράγουμε πλούτο!

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ enianos 23/05/2011 15:11:08

      "...πως θα παράγουμε πλούτο"; Μα αυτό, αγαπητέ, απαιτεί προσπάθεια οργάνωση, έλεγχο, αξιολόγηση..... και τέτοιες λέξεις στη χώρα μας είναι..."φτου κακά" !

      • dacord avatar
        dacord @ firiki2010 23/05/2011 15:31:51

        απαιτεί προσπάθεια οργάνωση, έλεγχο, αξιολόγηση…..
        ==
        Η βαρια βιομηχανια της Ελλαδος που παρηγαγε πλουτο ηταν ο τουρισμος και η ναυτιλια και η γεωργια ..
        Ολα αυτα τα διελυσε το πασοκ ...
        Την ναυτιλια για να φανει στους ψηφοφορους του οτι "κυνηγαει τους μεγαλοκαρχαριες"!!!
        Το τουρισμο με την αθροα εισροη μαυρων "αδελφων παλαιστινιων" ..
        Πηγαινα στο αεροδρομιο τοτε και εβλεπα εκατονταδες "αδελφους παλαιστινιους" .. Φτου!!!
        Ηταν στα πλαισια "της πολυδιαστατης εξωτερικης πολιτικης" του ελληνοπολωνου μινεικο παπανδρεου που εφερε εδω το "αντερφο αραφατ" και να! κορομηλα τα δακρυα και ..αδελφε και αδελφε φτουυυ!!!!

        Την γεωργια την διελυσε το πασοκ ..Επαιρνε τις επιδοτησεις της ΕΟΚ και ΝΑΤΟ ιδιο συνδικατο και τις μοιραζε για ψηφοθηρικους λογους,σε "ημετερα συνδικατα" ...

        Το πασοκ ειναι η καταρα του Εθνους...
        Και αυτο που με ενοχλει ειναι οτι κανεις δεν τιμωρηθηκε..

  24. Δήμος avatar
    Δήμος 23/05/2011 15:18:23

    Prison Planet (Alex Jones), Zero Hedge, Telegraph, παρανοϊκοί και καλοθελητές μαζί.

    Είπαμε, να μην πηγαίνουμε από το ένα άκρο (του ΓΑΠ) στο άλλο.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Δήμος 23/05/2011 15:42:16

      Alex Jones, Davidian church, Waco -Texas, Koresh, σέχτες, FBI....
      Ψάξε, ψάξε: Οι παρανοϊκοί γίνονται οι καλύτεροι καλοθελητές, άν υπάρχει στιβαρή καθοδήγηση.

  25. firiki2010 avatar
    firiki2010 23/05/2011 16:11:42

    Αγαπητέ , το μεγαλύτερο έγκλημα του ΠΑΣΟΚ είναι ότι χάλασε τη νοοτροπία και μάλιστα.... διακομματικά. Αρπαχτή, κονόμα, μαγκιά λοβιτούρα, κολλητλίκια, λαμογιά έγιναν ...ιδανικά. Μη μου βάζεις φυτιλιές μεσημεριάτικα και προσπαθώ να μην γράφω κακές λέξεις.

  26. Apollonios avatar
    Apollonios 23/05/2011 16:29:49

    H λύση είναι στα χέρια της ΕΚΤ, δεν ήρθε ακόμη η ώρα να την εφαρμόσει...
    Κι όσο εμείς κοιμόμαστε και δεν βγαίνουμε στους δρόμους, τόσο θα αργεί να την εφαρμόσει και τόσο περισσότερο θα την ακριβοπληρώσουμε ως χώρα και ως λαός. Αυτά...

    • Tasos avatar
      Tasos @ Apollonios 24/05/2011 02:43:18

      +1000 ! ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ !

  27. politco on avatar
    politco on 23/05/2011 16:35:23

    Τώρα βρε παιδιά με συγχωρήτε αλλά πιστέυετε ότι είναι τόσο εύκολο να μπατιρήσουμε έτσι ξαφνικά; Λίγη ψυχραιμία θέλω. Σίγουρα είναι κάπως στριμόκωλα να το πώ; δύπεπτα να το πώ; Τα όσα συμβαίνουν; Αλλά όλοι αυτοί που επένδυσαν στον Δανεισμό μας, τόσο εύκολο τούς είναι, να μας αφήσουν στο έλεος και κατ' επέκταση και τις επενδύσεις τους;;;

  28. pizza avatar
    pizza 23/05/2011 16:45:53

    Αυτο που δεν μας ειπε το αρθρο ειναι πως ο ΓΑΠ θα εγκαταλειψη την πολιτικη και θα καταληξη διδακτωρ σε κανενα κολλεγιο στην Αμερικη.

    • dacord avatar
      dacord @ pizza 23/05/2011 16:50:24

      Μπα! βοηθος σε βενζιναδικο ηταν στην Αμερικη. Πως θα γινει .."διδακτωρ"??

      Μπας και νομιζεις οτι στην Αμερικη υπολογιζουν οτι "υπηρετησε σαν ..πρωθυπουργος" στην Ελλαδα??

  29. Θετταλός avatar
    Θετταλός 23/05/2011 18:29:48

    Ευτυχώς δεν πούλησα την πατρική γη οπότε υπάρχει ελπίδα επιβίωσης. Μήπως όμως και στα χωριά θα είμαστε ασφαλείς ή θα κοιμόμαστε με τα δίκανα στα χέρια ;
    Πάντως στα μέρη μας πολύς κόσμος επιστρέφει στα χωριά και αρχίζουν σιγά σιγά νέοι άνθρωποι να μαθαίνουν τα γεωργικά, αφού στις πόλεις δεν υπάρχουν δουλειές.

  30. ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
    ΑΓΡΟΤΗΣ 23/05/2011 19:00:06

    ΠΙΣΩ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ. ΩΡΕ ΓΛΕΝΤΙΑ. ΘΑ ΖΗΤΑΝΕ ΠΤΥΧΙΟ ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΣΛΑΒΟΥΝ ΝΑ ΜΑΖΕΥΕΙΣ ΝΤΟΜΑΤΕΣ Η ΚΑΙ ΦΡΑΟΥΛΕΣ ΑΦΟΥ ΟΙ ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΙ ΘΑ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ . ΟΣΟ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΡΑΦΕΙΟΥ .... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ...... ΕΧΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΓΡΟΤΗΣ ΛΑΠΤΟΠ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΙΖΕΙ ΤΙς ΕΞΑΓΩΓΕΣ ΤΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΙΑ.......

    • Θετταλός avatar
      Θετταλός @ ΑΓΡΟΤΗΣ 23/05/2011 20:01:50

      Το θέμα είναι να υπάρχουν και οι παλιοί σπόροι και όχι αυτοί που κυκλοφορούν σήμερα μιας χρήσης.
      Μακάρι να κανονίζει ο κάθε αγρότης της εξαγωγές του και να απαλλαγεί από τους μεσάζοντες.

      • dacord avatar
        dacord @ Θετταλός 23/05/2011 22:39:13

        ΑΓΡΟΤΗΣ
        ==
        Αδελφε αμα εισαι εσυ "αγροτης" εγω ειμαι ο Αιζενχαουερ ο ιδιος..

        Εγω μενω καπου Αρτα/Πρεβεζα μερια ,να μην δινουμε και το στιγμα μας τωρα και εχει πολλους πασοκους ρουφιανους εδω.
        Εσυ απο που εισαι και που ειδες τα "λαπτοπ" με τα οποια κανονιζουν τις ..εξαγωγες??

  31. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 23/05/2011 21:01:18

    Αυτό που προέχει είναι η σωτηρία της πατρίδος. Πριν παμε 1 εκ. στο Σύνταγμα
    πρεπει να κατανούσουμε ποιά είναι τα προβλήματα και τι θέλουμε. Π.χ. δεν πρέπει να πωληθούν οι επιχειρήσεις κοινής ωφελείας σε ιδιώτες. Πάρτε για παράδειγμα το αισχρό επίπεδο των βρεταννικών σιδηροδρόμων αυτή τη στιγμή που τους ιδιωτικοποίησε η Θάτσερ. Τώρα το εισιτήριο είναι δεκαπλασιο, το δίκτυο δεν συντηρείται (βλ. πολλά ατυχήματα) και τα τρένα ουσιαστικά δεν φτάνουν ποτέ στους σταθμούς (ξεχάστε το "Αγγλος στο ραντεβού του").
    Η Δικαιοσύνη πρέπει να κυρήξει αντισυνταγματικές όλες τις ρυθμίσεις περί
    "ασύλου" και "παραγραφής αδικημάτων". Τοτε όλοι οι άνεργοι δικηγόροι θα αποκτησουν δουλειά για τα επόμενα δέκα χρόνια ---καλό για την οικονομία της χώρας!
    Ο μισός πλυθησμός στην Ελλάδα ακόμα πιστεύει στις "μεταρυθμίσεις" της κυβέρνησης. Με τετοιο επίπεδο συμπολιτών, δεν είναι δυνατόν να απαιτήσουμε την εφαρμογή της Δημοκρατίας.

  32. Μνημων avatar
    Μνημων 23/05/2011 22:28:05

    Φιλοι Μπλοκερς με υπομονη διαβασα ολες τις αποψεις σας να φυγουμε να μεινουμε απο το ΕΥΡΩ ομως πουθενα δεν ειδα το ενδεχομενο να σταματησουν αυτοι να μας δανειζουν δηλαδη να μας βγαλουν στην πραξη αυτοι .Τι θα γινει τοτε?με τι μεσον συναλλαγης θα λειτουργησει το κρατος?Και αν συνβει αυτο αφου προηγουμενως θα εχει ξεπουληθει καθε αξιολογο τμημα της οικονομιας αυτου του τοπου πως θα μπορεσουμε να αναδημιουργηθουμε?

    • dacord avatar
      dacord @ Μνημων 23/05/2011 22:58:27

      Δεν υπαρχει καμμια περιπτωση να "σταματησουν να μας δανειζουν" ..
      Αφου δανεισαν ακομα και το γαπα που τους ειπε οτι ειμαστε ετοιμοι να χρεωκοπησουμε ,να ριξουμε "μπαμ"!!
      Κανονικα ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ να μας δανεισουν ουτε "σεντς" .
      Εγω δηλαδη αν ημουν τραπεζιτης δεν θα δανειζε στο γαπα και την .."εταιρεια" του ουτε σεντς..

      Τοτε δυο τινα θα συνεβαιναν τοτε:

      Το γαπα και η .."εταιρεια" του (ας πουμε,γιατι αυτο απλα ενα ανδρεικελο ειναι που κληρονομησε καποιο ονομα ) θα δηλωνε οτι "δεν υπαρχουν λεφτα" και ψεμματα σας ειπα..
      Δεν μπορω να αυξησω τις συνταξεις των αγροτων στα 950 ευρω στο ζευγαρι.
      Δεν μπορω να δωσω αυξησεις στους μισθους . κλπ κλπ (να μην σου αριθμησω τωρα ολα τα πρεοκλογικα ψεμματα αυτουνου του ανεκδιηγητου φιογκου)..
      Λοιπον παραιτουμαι και ξαναπαμε σε εκλογες ...
      Αλλα σας λεω οτι θα αυξησω το ΦΠΑ θα κοψω τα επιδοματα/μισθους/συνταξεις κλπ κλπ και να δουμε τοτε αν θα επαιρνε πανω απο 10% ...

      Δευτερον .
      το γαπα θα εφορμουσε με τριπλασιο ΦΠΑ ,τριπλασιασμο των καυσιμων ,πενταπλασιασμο των περικοπων κλπ κλπ οποτε 3-4 εκατομμυρια ανθρωποι (ισως και παραπανω) θα ελεγαν :
      Ρε εδω μπλεξαμε με αλητες και ψευτες..
      Σε αυτες τις περιπτωσεις κινειται η "αυτοφωρη διαδικασια"..
      Υπαρχουν και ..αλλες λυσεις ,πιο αποτελεσματικες ..

      Ασχετο.
      Το Γουδι εγινε παρκο εμαθα. Για ολες τις δουλειες ,αν με εννοεις..

      • Μνημων avatar
        Μνημων @ dacord 23/05/2011 23:49:22

        Συμφωνω μαζι σου ομως μηπως ο Γ.Α.Π. διεδεχθη αυτον που θαααα επανιδρυε το κρατος θαααα τιμωρουσε τα σκανδαλα νομιζω ειναι γνωστα και δεν ειναι αναγκη να τα ξαναλεμε θαααα τα εβαζε με τους νταβατζηδες .Και ειναι γνωστο τι εκανε και τωρα δεν βγαζει αχνα ακουγοντας την συμβουλη των μαμαδων δεν μιλαμε με γεματο στομα.Κουραγιο φιλε δεν θυμαμαι ποτε να εφαρμοστηκε μια σελιδα απο τα βιβλιαρακια των προγραμματικων δηλωσεων .Αν θυμασαι εσυ παρακαλω διορθωσε με και θα σου ειμαι ευγνωμων

        • dacord avatar
          dacord @ Μνημων 24/05/2011 00:16:31

          Εξαρταται πως το εννοεις.
          Ο .."θααα" ..κληρονομησε απο τη εταιρεια , 250 χιλιαδες ..συμβασιουχους ,που επρεπε να .."μονιμοποιησει"!!
          ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ τα πουλημενα ΜΜΕξαπατησης επαιζαν τις .."προεκλογικες ..δεσμευσεις" !!
          Πρωι μεσημερι βραδυ μιλαμε!!
          Ειδες κατι αναλογο με τις .."προεκλογικες δεσμευσεις¨
          του ..γνωστου γαπ??

  33. nikolas avatar
    nikolas 23/05/2011 22:47:16

    Νεολαια δεν υπαρχει σε αυτη τη χωρα? που ειναι η αδεσμευτη νεα γενια
    που εκαψε την αθηνα το 2008 ,τωρα ξερουμε γιατι τα εκαψαν τοτε!!

    • Ανώνυμος avatar
      Ανώνυμος @ nikolas 24/05/2011 05:42:00

      Δεν χρειαζόμαστε ανεύθυνους γεμάτους ορμόνες να μας αντιπροσωπεύσουν!
      Εάν ο άνθρωπος δεν πληρώσει το ενοίκιο και τους λογαριασμούς του μόνος του δεν έχει δράμι υπευθυνότητας. Αυτή τη φορά την αλλάγή θα φέρουμε εμείς που κατανοούμε τι γίνεται δηλ. στις ηλικίες 30-45 (+-5) που έχουμε ευθύνες, γνωρίζουμε την ιστορία μας και θέλουμε εφαρμογή της δημοκρατίας.

  34. Αννίτα avatar
    Αννίτα 24/05/2011 10:52:55

    Δηλαδή κρατάμε στα χέρια μας την τύχη των υποτιθέμενων "φίλων μας" με την κατάρρευση μας! Επειδή όμως εμείς είμαστε ο ΣΠΟΡΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ θα ανακάμψουμε. Με κάποιο τρόπο θα ανακάμψουμε!. Αυτοί ομως που μας έσυραν στην καταστροφή με την συνέναινεση του ΓΑΠ και τις πρωτοβουλίες του που εγκρίθηκαν από αυτούς να δούμε πως θα ανακάμψουν. Οπως και να δείς το θέμα της κατάρρευσής μας πάλι οι δήθεν "φίλοι μας" την ανάγκη μας έχουν. Αυτό το συμπέρασμα βγάζω από το άρθρο του PRISON PLANET ! Απορώ πως μας έπεισαν πως τους έχουμε ανάγκη!! Τα παίζουμε όλα για όλα!! To να καούν μικροπεριουσίες ανθρώπων που μόχθησαν δεν είναι λύση.! Υπάρχουν τα κότσια να επαναστατήσουν οι αγανακτησμένοι πατριώτες, αυτοί που αγαπούν αληθινά την ελλάδα και θέλουν να οριοθετήσουν τα σύνορά της, θέλουν να την δούν να σηκώνει ψηλά το κεφάλι και να διώξουν την κυβέρνηση της καταστροφής;

  35. Περικλής Ματζάρης avatar
    Περικλής Ματζάρης 28/05/2011 12:00:30

    Πόσο άσχετοι μπορεί να είναι αυτοί που τα γράφουν αυτά.... Το χρέος, όσο θα υποτιμάται η υποτιθέμενη δραχμή θα γιγαντώνεται αναλογικά με το ποσοστό υποτίμησής της, διότι η εξώφληση θα γίνεται στο νόμισμα του εκάστοτε δανείου.

  36. Μηχανολόγος avatar
    Μηχανολόγος 30/05/2011 23:30:52

    Μπράβο ρε παιδιά, γίναμε όλοι οικονομολόγοι με PhD μάλιστα και λέμε τη γνώμη μας για θέματα που ακομα και σοβαροί οικονομολόγοι έχουν αντίθετες απόψεις. Ετσι λοιπόν αποφάσισα να σας διηγηθώ μια ιστορία: Η κρίση στην Ελλάδα είναι σαν το σπίτι με το παλιό βόθρο. Ολοι ξέραμε οτι θα σκάσει. Τον μυρίζαμε, τον αρωματίζαμε αλλά όσο το σαλόνι παρέμενε καθαρό, κάναμε οτι δεν υπάρχει. Τώρα που ο βόθρος έσκασε και το σαλόνι πλημμύρισε σκατά, λέμε στο σπίτι . Τελικά όμως όλοι χέζαμε στο βόθρο και τώρα ίσα-'ισα παλεύουμε να βγάλουμε τη μύτη μας έξω από τα σκατά.

  37. ΚΙΚΕΡΩΝΑΣ avatar
    ΚΙΚΕΡΩΝΑΣ 21/04/2013 10:57:21

    Όλα αυτά είναι σενάρια για Φωσκολικές ταινίες.,Η Ελλάδα και η Κύπρος μέσα από την κρίση θα βγουν πολύ πιο ισχυρές φτάνει να έχουμεν υπομονή.
    Μέχρι το 2020 με μαθηματική ακρίβεια η Κύπρος θα είναι το Ντουπάΐ της Ευρώπης με πληθυσμό 3,000,000 κατοίκων από ξένους επιχειρηματίες και ντόπιους και η Ελλαδίτσα μας θα είναι η Νέα Ελβετία για Ρώσσους,Αμερικάνους ,Κινέζους μεγιστάνες επιχειρηματίες κτλ.,με πληθυσμό 30,000,000 κατοίκων ξένους και ντόπιους.. Οι προσπάθειες των Βορείων να το αποτρέψουν δεν θα πετύχουν."Ότε γέγραπτε...γέγραπτε".