07/09/2009 13:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τη κοινή γνώμη είτε την διαμορφώνεις, είτε την εκφράζεις…



Μόλις πέντε ημέρες μετά την εξαγγελία των εκλογών, ο Κώστας Καραμανλής έχει κάνει σαφές σε όλους ότι το κυρίαρχο πεδίο αντιπαράθεσης στον δρόμο για τις κάλπες θα είναι το ζήτημα της οικονομίας. Επίσης, η επιλογή του να αναδείξει το τρίπτυχο: τακτοποίηση των δημοσίων δαπανών, πάταξη φοροδιαφυγής και διαρθρωτικές αλλαγές φαίνεται να δημιουργεί συγκριτικό πλεονέκτημα στον πρωθυπουργό καθώς εμφανίζεται να γνωρίζει ακριβώς το πρόβλημα, να έχει τις λύσεις έτοιμες και να δείχνει έναν ξεκάθαρο δρόμο προς τα εμπρός.

Ακόμα και όσοι βάζουν ζήτημα για το πως φτάσαμε ως εδώ και γιατί δεν έγιναν όλα αυτά πεντέμισι χρόνια τώρα παίρνουν την απάντηση πως το ζήτημα είναι τι κάνουμε από εδώ και μπρος και πως σε τριάντα μέρες πρέπει να εκλέξουμε πρωθυπουργό ικανό να δώσει λύσεις.

Σε κάθε περίπτωση είναι φανερό πως ο Κώστας Καραμανλής έχει ως πολιτικό πρόταγμα την αλήθεια για την κατάσταση στην οικονομία και ο Γ. Παπανδρέου δεν έχει κάτι να του προτάξει.

Με αυτόν τον τρόπο το ΠΑΣΟΚ περιέρχεται σε μια κατάσταση αμηχανίας διότι ενώ θα πρέπει πολύ σύντομα να καταθέσει τις δικές του προτάσεις πάνω στα ζητήματα της οικονομίας, έχει ένα σοβαρότατο μειονέκτημα. Δεν γνωρίζει και δεν έχει πλήρη στοιχειά για τα πραγματικά οικονομικά δεδομένα με αποτέλεσμα στην Ιπποκράτους να βρίσκονται μπροστά σε ένα ιδιότυπο δίλημμα. Αν ισχυριστούν ότι η κατάσταση στην οικονομία δεν είναι όπως την παρουσιάζει η κυβέρνηση, κερδίζοντας τις εκλογές είναι πολύ πιθανό να βρεθούν ανακόλουθοι της εκτίμησης τους. Αν πάλι αποδεχτούν την κακή κατάσταση της οικονομίας, τότε το τρίπτυχο αλλαγών που προτείνει ο Πρωθυπουργός για την καλυτέρευση της οικονομίας πολιτικά δεν είναι σε λάθος κατεύθυνση και επομένως θα τον δικαιώσουν για τις επιλογές του. Με αυτό τον τρόπο, σε μια προεκλογική περίοδο με πρωτεύον θέμα την οικονομία, η τελική εικόνα πριν τις κάλπες θα διαμορφώνεται με τον Κ. Καραμανλή να έχει με σαφήνεια προτάξει τα οικονομικά προβλήματα και τις λύσεις που έχει επεξεργαστεί και τον Γ. Παπανδρέου να μην έχει καταφέρει να αντιπαρατάξει ξεκάθαρα την δική του πρόταση.

Είναι σαφές, πως σε μια εποχή που τα κόμματα εξουσίας κυρίως ενδιαφέρονται να κερδίσουν την ψήφο στις εκλογές εκφράζοντας την κοινή γνώμη ο Πρωθυπουργός, σε αντιδιαστολή, προσπαθεί να την διαμορφώσει. Το αν ο Κ. Καραμανλής θα κερδίσει αυτό το πολιτικό στοίχημα θα το ξέρουμε σε περίπου ένα μήνα.  Αυτό που σήμερα ξέρουμε, είναι πως ο έχει επιλέξει μια ξεκάθαρη στρατηγική ικανή να τον αναδείξει, σε κάθε περίπτωση, σε πρωταγωνιστή των εξελίξεων και σε περίπτωση νίκης, σε ηγέτη που θα αφήσει την δική του παρακαταθήκη στην πολική ζωή του τόπου. Ακριβώς δηλαδή ότι υποστήριζαν οι πολιτικοί του αντίπαλοι πως δεν θα καταφέρει να πετύχει ποτέ.

 A.X.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/09/2009 14:10:15

    O KK μια ερωτηση θα κανει προεκλογικα..

    - τι θα κανεις με την οικονομια. που θα βρεις τα $$ !!! ( μιας που τα ψαχνεις..)

    Ασε που ο ΓΑΠΠ θα φορολογησει τα μερισματα με 35 απο 25 %.. αυτο σημαινει αποσβεσεις σε 8 αντι 5 ετων... θα φυγουν οι επενδυτες !!! τρεχαμενοι.

    Θα ακολουθησει ( ακουω ) KAYNES !!! xaxaxa

    ΠΠ

    • redzapper avatar
      redzapper @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/09/2009 14:22:45

      @ΠΠ
      Keynes εννοείς. Και μίας και το 'σκότωσες' το ονομάτακι του δε μας το κάνεις και πιο λιανά που διαφώνεις μαζί του...διαφορετικά μου θυμίζεις το ' Γελά ο μωρός καν τι μη γελοίον ει'.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ redzapper 07/09/2009 14:27:15

        λεει... οτι θα συντηρησει την αγοραστικη δυναμη των μισθωτων.. ( 40% του κυκλοφορουντος χρηματος προερχεται απο τους Δ. Υπαλληλους FYI ).. και οτι θα φορολογησει τους ΕΧΟΝΤΑΣ..

        Πως το βλεπεις?

        ΠΠ

    • redzapper avatar
      redzapper @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/09/2009 16:54:05

      @ΠΠ
      θεώρησα, λανθασμένα, πως το 'χαχά' αναφερόταν στον Keynes.
      Σχετικά με την αγοραστική δύναμη του καταναλωτή, μου ακούγεται πολύ γενικόλογο παντώς θα γνωρίζεις οτι δεν είναι απαραίτητο για να το καταφέρεις να αυξήσεις το 'πραγματικό του εισόδημα'. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι. Το γεγονός οτι ο πληθωρισμός συγκρατείτε στο 0.8% βοηθάει αρκετά τουλάχιστον στα χαρτιά.

      Πάντως θα απορήσω με το θράσος το ΚΚ αν πράγματι κάνει προεκλογικά ερώτηση σχετικα με τα οικονομικά κτλ...αν θυμάμαι καλά, το 2007 πηγαμε σε εκλογές για το λόγο αυτο και δυο χρόνια αργότερα θα είναι θρασύτατος να ζητάει και τα ρέστα απο το Πασόκ. Όχι πως έχω και καμία συμπάθεια για το τελευταιό...αλλά επίτέλους ας μας αδειάσει τη γωνία και αυτος σαν ανίκανος και ας παψει πια να μας πιπιλαέι το μυαλό οτι τωρα πλεον ξέρει τί να κάνει και οτι θέλει μία ακόμα ευκαιρία. Ωρες ωρες συμφωνώ με ένα προηγουμενο ποστ αναγνώστη οτι η χειρότερη τιμωρία του ίσως είναι να κερδίσει τις εκλογές ωστέ να τυπωθεί ανεπιφύλλακτα στην ελληνική ιστορία σαν ένας απο τους επικοινωνιακα καταξιωμένους πολιτικούς που απλά δεν περιείχε καθόλου ουσία. Ενας παραφουσκομένος λουκουμάς.

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 07/09/2009 14:11:12

    ...μα ποτέ δεν την ξεγελάς για πάντα, παραφράζοντας τη γνωστή Αμερικανική ρήση....

  3. yannidakis avatar
    yannidakis 07/09/2009 14:20:16

    ειναι γεγονος πως ολα εγιναν σχετικα αιφνιδιαστικα αν & οσοι διαβαζαν τα.. σημαδια, πρεπει να το περιμεναν εδω και καιρο.
    Στο yannidakis live ειχα μιλησει για Οκτωβρη απο τον περασμενο Νοεμβριο! Χαριτωλογωντας να πω πως αν ο κυριος Παπανδρεου με διαβαζε, τωρα σιγουρα θα ηταν πιο ετοιμος :[

    • anetos avatar
      anetos @ yannidakis 07/09/2009 14:41:04

      αλλος ενας που ειχε μαντεψει ......γυρω στα 8 εκατομ. μεχρι στιγμης ......

  4. ataktos avatar
    ataktos 07/09/2009 14:57:23

    την Κρίση την διαμόρφωσε και την έκφρασε πάντως ο ΚΚβ και όχι ο ψηφοφόρος και αυτό είναι το μέγα πρόβλημα του …

  5. theo1611 avatar
    theo1611 07/09/2009 14:59:58

    Αλλά πρωτίστως την κοινή γνώμη τη σέβεσαι και από κει ξεκινάς είτε να την εκφράζεις, είτε να τη διαμορφώνεις.

    Το προτεινόμενο τρίπτυχο είναι κατά τη γνώμη μου η ανάλυση του μονόπτυχου: επανίδρυση του κράτους. Για διαβάστε προσεκτικά τις τρεις πτυχές και αν εσείς βλέπετε την οικονομία ως πρόταγμα, πάω πάσο.

    Για τους συνειρμούς με 2004, 2007 δεν θέλω να σας κουράσω, ούτε για τα πεπραγμένα και τον (στοιχειώδη) απολογισμό τους.

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/09/2009 17:03:41

    Τα 18 Δις που πηγαν στις Τραπεζες θα τα παρει πισω ο ΓΑΠΠ ??

    Θα ζητησει εξηγησεις και αναλυσεη για το που πηγαν τα λεφτα αυτα??

    Ποιος θα το κανει? ο νεος Δκης της ΤΤΕ ?? Ο κομματοΒΑΛΜΕΝΟΣ ?

    Εγω του θετω το ερωτημα. Θα ασχοληθειτε κ ΓΑΠΠ με τα 18 Δις ??


    ΠΠ

  7. kwstas avatar
    kwstas 07/09/2009 17:29:08

    ναι εχει τις λυσεις ποιες ειναι αυτες ομως?ολοι (μαλλον οχι ολοι)τις ακουσαμε στην ΔΕΘ...πεινα πεινα πεινα ...τελειο σχεδιο, τελειες λυσεις ,τελειο οραμα, τελειος δρομος προς τον μεσαιωνα εμπρος προς τα πισω λοιπον....

  8. YiannisM01 avatar
    YiannisM01 07/09/2009 19:13:22

    Ότι και να λέμε, ότι και να γίνει, ο ΚΚ δεν μπορει να το γυρίσει το κλίμα..
    Γιατί σπατάλησε μόνος του, με την αναβλητικότητά του και την ραθυμία του τον ωφέλιμο πολιτικό του χρόνο. Όσα mea culpa και να πεί (συνταγή Ανδρέα) δεν μπορεί να ξεχάσει κανείς τα ψέματα και τις αστοχίες 5,5 χρόνων. Είτε σας αρέσει είτε όχι αυτή είναι η πραγματικότητα και όπως είχε πεί και ο διαχρονικά καταλληλότερος "αυτή είναι η Ελλάδα". Θα δοθεί τώρα η ευκαιρία στον Παπανδρέου να προσπαθήσει να βάλει την χώρα σε τροχιά Ευρώπης και αν δεν το καταφέρει, και σύντομα, τον βλέπω κι' αυτόν να ακολουθεί τον ίδιο δρόμο. Η χώρα έχει τεράστια διαρθρωτικά προβλήματα, έλλειψη ανταγωνισμού, κομπραδόρικη, υπερδανεισμένη και μεταπρατική άρχουσα τάξη, εθνικά αδιάφορη και υπερκαταναλωτική υπερδανεισμένη μεσαία τάξη, εργατική τάξη που κάνει δυό δουλειές για να μπορέσει να επιβιώσει και φτωχή αγροτιά που έχει συνηθίζει να ζει με ελεημοσύνες. Ρίξτε μια ματιά στην προκοπή που κάνουν οι οικονομικοί μετανάστες που βρίσκονται στην χώρα μας κοντά είκοσι χρόνια τώρα και θα καταλάβετε γιατί έχουμε φτάσει σ' αυτό το σημείο. Όταν τα παιδιά μας θεωρούν ότι πρέπει τουλάχιστον να μοιάσουν στα εμετικά παρασκευάσματα της υποκουλτούρας των μέσων της διαπλοκής, όταν τα Καγιέν είναι πιο πολλά απο τα πεντακοσαράκια τι άλλο πρέπει να πει κανείς..

  9. Σπύρος avatar
    Σπύρος 07/09/2009 22:18:54

    Οποιοσδήποτε πήγαινε νά παίξει μέ την Μπάρτσα στον Νουέβο Κάμπο δέν θάχε κανένα άγχος..Το μόνον σίγουρο ήταν πώς θάχανε.Το μόνον που δεν θάξερε θάταν τό σκόρ.
    Ο Κ.Κ. πολύ αργά θυμήθηκε οσα θυμήθηκε να ΄ομολογήσει΄και δέν πείθει.
    Πήρε μεγάλη ανοχή απο τον Κόσμο απο το 2004 και την πέταξε στά σκουπίδια.
    Ομως η Αλαζονεία τής Ν.Δ. μεγάλωσε οταν κέρδισε τίς εκλογές τού 2007 μέ τίς Φωτιές στην Ηλεία,Μεσσηνία καί Αρκαδία.Τότε πίστεψαν πώς ειναι αήττητοι.Απο τότε ουσιαστικά δεν κυβέρνησαν μιά μέρα.
    Γιατί δεν λέει κανείς πώς τά Γαλάζια Παιδιά πού στελέχωσαν κρατικούς Οργανισμούς δέν ειχαν ιδέα γιά το αντικείμενο και φυσικό ειναι αυτό μιάς και οι περισσότεροι κουβαλήσανε τά Masters στά γραφεία τους χωρίς νάχουν βγεί νωρίτερα στον Εξω Κόσμο?
    O K.K.εκανε τον ΓΑΠ να θυμίζει Μπάρτσα έστω και γιά τά Ελληνικά δεδομένα την συγκεκριμένη χρονική περίοδο.
    Το ζητούμενο είναι μόνον η διαφορά και η αυτοδυναμία ή οχι τού ΠΑΣΟΚ.
    Οποιος έχει μάτια βλέπει.
    Καί στην τελική ο Κ.Κ. ζητάει εμπιστοσύνη απο τον Λαό γιά νά εφαρμόσει ακόμα πιό σκληρή Πολιτική..
    Καλά κάνει ο άνθρωπος αλλά το παιχνίδι τόχει χάσει απο την στιγμή πού δεν ακούμπησε καμιά Τράπεζα και επέτρεψε την απόλυτη ασυδοσία τής Αγοράς.
    Τί θά κάνουν οι υποψήφιοι Νικητές??
    Πιθανώς μιά τρύπα στο Νερό.Και όντως οι εξαγγελίες τους ειναι θολές.
    Ομως οταν μιά Κυβέρνηση αποτυγχάνει τόσο θορυβωδώς,ακόμα και στά στοιχειώδη,λογικόν νά φύγει.
    Και οπως ειναι το Συστημα στην Ελλάδα έρχεται η σειρά τών Αλλων.
    Και έχει ο Γιαραμπής......