Την Κυριακή λέμε ΝΑΙ!
29/06/2015 19:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Την Κυριακή λέμε ΝΑΙ!

Οι κατακτήσεις των τελευταίων δεκαετιών αποτελούν κοινή μας παρακαταθήκη. Το μέλλον της Πατρίδας μας αποτελεί υποχρέωση που πρέπει να φέρουμε σε πέρας για τις γενιές που έρχονται!

Την γνώμη μας για τα μνημόνια την εκφράσαμε, εδώ, πολλές φορές. Παρέλκει να την επαναλάβουμε. Όπως και τα τραγικά λάθη και τις παραλείψεις των ελληνικών κυβερνήσεων που διαχειρίστηκαν την κρίση τα τελευταία χρόνια..

Όμως, για όλα αυτά τα ζητήματα, αποφάνθηκε ο ελληνικός λαός στις εκλογές της 25ης Ιανουαρίου.

Δεν ανήκω σ’ εκείνους που υπερασπίζονται το αλάθητο της κρίσης του λαού, έστω και αν αυτή η κρίση εκφράζεται μέσα από δημοκρατικές διαδικασίες.

Από την ανάκληση του Αλκιβιάδη ως επικεφαλής της Σικελικής εκστρατείας, μέχρι την επαναφορά του βασιλιά, μεσούσης της πορείας του ελληνικού στρατού στη Μικρά Ασία, μας βρήκαν τραγωδίες με τη λαϊκή ψήφο.

Ο πατέρας της νίκης του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου, με το γνωστό βιτριολικό του χιούμορ, είχε πει ότι η Κοινοβουλευτική δημοκρατία είναι ένα …κακό πολίτευμα, αλλά το ….καλύτερο που μπορούμε να έχουμε.

Έτσι, λοιπόν, τον Ιανουάριο του 2015, ένας λαός ταλαιπωρημένος από την κρίση, αντί να επιλέξει το δύσκολο δρόμο που πρότεινε η προηγούμενη κυβέρνηση, με απτά σημάδια ελπίδας στον ορίζοντα, για μια ακόμα φορά πίστεψε στα «ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα».

Γοητευμένος από τις Σειρήνες του λαϊκισμού, εμπιστεύτηκε ένα τσούρμο καταληψιών, ψωνισμένων επαναστατών του γλυκού νερού, κολλημένων παλαιο και νεό-κομμουνιστών της συμφοράς, βολεμένων αρουραίων, επικίνδυνων νάρκισσων, ερασιτεχνών του καφενείου και τους ανέθεσε να διαπραγματευτούν το μέλλον του, το μέλλον των παιδιών του και το μέλλον της Πατρίδας μας!

Είναι βέβαιο ότι την πάτησε, αλλά, ως γνωστόν, μετά την απομάκρυνση εκ του ταμείου τα λάθη δεν έχουν αξία, παρά μόνον ως διδακτική υπενθύμιση για την επόμενη φορά.

Πέντε μήνες δεν έκαναν τίποτα άλλο παρά να μας κοροϊδεύουν ξεδιάντροπα και αναζητώντας να φορτώσουν τις ευθύνες της δικής τους ανικανότητας σε τρίτους.

Κατασκευάζοντας «εχθρούς» μας αποξένωσαν από φίλους και συμμάχους.

Διαπραγματευόμενοι, τάχαμου, σκληρά, ροκάνισαν, επιτήδεια, πολύτιμο χρόνο.

Επενδύοντας στη …δημιουργική ασάφεια, υπέσκαψαν την αξιοπιστία και τη σοβαρότητα της χώρας.

Βέβαια, όλα αυτά δεν έγιναν τυχαία.

Η αλήθεια είναι ότι ο Τσίπρας και η παρέα των καταληψιών του, δεν επεδίωκαν συμφωνία.

Δεν ήθελαν συμφωνία!

Και δεν την ήθελαν επειδή οι εμμονές τους, τα σχέδιά τους και οι ιδεοληψίες τους δεν έχουν θέση στην Ευρωζώνη!

Πολύ φοβούμαι ότι οι άνθρωποι αυτοί δεν θέλουν απλώς να κυβερνήσουν τη χώρα με βάση τη συντεταγμένη της πορεία στη ζώνη του ευρώ.

Θέλουν να εγκαθιδρύσουν μια νέα τάξη πραγμάτων στη χώρα! Να κτίσουν καθεστώς!

Όλες οι ενέργειες τους εκεί κατατείνουν.

Αυτό επιδιώκουν!

Δεν ήθελαν συμφωνία επειδή ακριβώς ήξεραν ότι δεν μπορούσαν να την εφαρμόσουν.

Για αυτό και μεθόδευαν τη ρήξη.

Δεν μας προέκυψε η ρήξη.

Την είχαν σχεδιάσει και έκαναν ό,τι περνούσε από το χέρι τους για να φτάσουμε εδώ.

Και επειδή η γενναιότητα δεν είναι ίδιον γνώρισμά τους, έφεραν τον ελληνικό λαό στο χείλος της αβύσσου και του ζητούν να αποφασίσει. Και μέσα σε πέντε μέρες, μάλιστα!

Πείτε μου μια, έστω μπανανία, που βάζει ένα τόσο κρίσιμο ζήτημα στο λαό της και του ζητάει να απαντήσει σε 5 μέρες μόνο;

Πείτε μου, μια έστω μπανανία, που ανακοινώνει δημοψήφισμα, και μετά την προκήρυξη του τροποποιεί τους όρους διεξαγωγής του;

Πρώτη φορά τίθεται ένα τόσο κίβδηλο ερώτημα με στόχο τη δόλια υφαρπαγή της λαϊκής ετυμηγορίας.

Μπορεί η κυβέρνηση να μας εξηγήσει τις συνέπειες του «ναι» ή του «όχι»; Ξέρει τις επιπτώσεις;

Προφανώς και όχι! Ε, τότε πως ζητάνε από τον λαό ν’ αποφασίσει;

Λυπούμαι, ειλικρινώς, που ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας δέχθηκε να συνεργήσει σε μια τόσο κραυγαλέα παραβίαση του νομικού μας πολιτισμού. Θα έχει μεγάλο μερίδιο ευθύνης για ό,τι ακολουθήσει.

Δυστυχώς, τίποτα δεν μπορεί να εμποδίσει έναν λαό που θέλει να αυτοκτονήσει, παρά μόνον η συνειδητοποίηση της αλήθειας.

Το πραγματικό δίλημμα του δημοψηφίσματος δεν είναι αυτό που ψευδεπίγραφα θέλει να μας επιβάλει η συγκυβέρνηση Τσίπρα-Καμμένου βοηθούμενη από τον Μιχαλολιάκο .

Το πραγματικό δίλημμα είναι αν επιθυμούμε να συνεχίσουμε την πορεία μας στον σκληρό πυρήνα της Ευρώπης ή θέλουμε να μετατραπούμε σε μια σοβιετία των Βαλκανίων.

Η Ευρώπη είναι το κοινό μας σπίτι.

Οι κατακτήσεις των τελευταίων δεκαετιών αποτελούν κοινή μας παρακαταθήκη.

Το μέλλον της Πατρίδας μας αποτελεί υποχρέωση που πρέπει να φέρουμε σε πέρας για τις γενιές που έρχονται.

Την Κυριακή, λέμε ΝΑΙ στην ευρωπαϊκή μας πορεία….

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Greco avatar
    Greco 29/06/2015 20:06:40

    δυστυχως οταν μια κυβερνηση θελει να κανει νοθο δημοψηφισμα, οπως το αυτο, εχει χιλιους τροπους να περασει τα θελω της. Κριμα, θα αγωνιστει πολυς κοσμος για το ναι, θα λοιδωρηθει και θα χασει λογικα
    ο ελληνικος λαος παραπλανημενος ειναι δεμενος πισθαγκωνα κ αναμενει τη χαριστικη βολη. Ειλικρινα δε ξερω τι μπορει να γινει

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Greco 29/06/2015 20:55:25

      Μήν ποεξοφλεῖς τό ἀποέλεσμα. Εἴμαστε ἡ πλειοψηφία τοῦ ΝΑΙ στήν Εὐρώπη!!! ΥΓ. Βαλτός εἶσαι;;

      • Κωνσταντίνος avatar
        Κωνσταντίνος @ Φωτεινή 29/06/2015 21:16:18

        Βρε παιδιά τι λέτε τώρα??? Το αποτέλεσμα θα είναι ΝΑΙ.. Μεγάλο και βροντερό... Καθάριο και σίγουρο.. ΝΑΙ που θα συνοδεύεται από πτώση της προδοτικής κυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ και ψεκασμένων... Σε αυτά συνηγορούν δύο πράγματα.. Η αποψινή ΕΝΙΣΧΥΣΗ του Ευρώ έναντι του δολλαρίου (στο 1.12 παρακαλώ) και πως στα μεγάλα στοιχηματικά γραφεία του εξωτερικού η απόδοση του ΝΑΙ πέφτει συνεχώς (από 1.57 χτές, σε 1.33 το πρωί και 1.25 αυτή τη στιγμή) και αυξάνεται κατακόρυφα η απόδοση του ΟΧΙ (από 2.25 χτές, σε 3.00 το μεσημέρι και 3.50 τώρα).. Ο Τσίπρας μετράει ώρες...

      • pikeman avatar
        pikeman @ Φωτεινή 29/06/2015 21:59:10

        Ax έχω τσακωθεί άσκημα με αληθινούς μου φίλους απ το πρωί. Δεν μπορώ να αντικρούσω το τυφλό συναίσθημα, το αποτέλεσμα χρόνων αρλουμπολογίας. Τώρα κατάλαβα ένα συμφοιτητή μου στο ΑΠΘ το μακρινο 2005 που με προειδοποιούσε για την επικυνδυνότητα συγκεκριμένων γραφικών τύπων στα τοπικά κανάλια, με εξωγήινους και ακτίνες λέιζερ. Εγώ γέλαγα. Αυτός έβλεπε μια προσπάθεια αποχαύνωσης. Ρε παιδιά ο Σαμουήλ το έβαλε φόκο το Κούγκι όταν ήταν οι Τούρκοι μέσα, όχι όταν ήταν μόνος του. Τίποτα. Ενώ όλοι ενδόμοιχα θέλουν ναι , κάνουν τα παληκάρια. Παράνοια. Αδρεναλίνη. Λες και είναι 15 χρονών. Ούτε φαντασία ούτε βάθος σκέψης.

      • Βαγγέλης avatar
        Βαγγέλης @ Φωτεινή 29/06/2015 23:22:37

        Ποιά Ευρώπη; Αφού εσύ είσαι στις ΗΠΑ!

        • d8 avatar
          d8 @ Βαγγέλης 30/06/2015 02:06:59

          E, από μακριά, είναι πάντοτε ασφαλέστερες οι βεβαιότητες.

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ d8 30/06/2015 15:07:28

            ῾Υπάρχει ὥρα ἀνάρτησης μου πάνω δεξιά, σᾶς ἔμαθαν στό σχολεῖο τό ρολόι;; :) :)

          • Πάρης ο όμορφος avatar
            Πάρης ο όμορφος @ Φωτεινή 30/06/2015 15:31:52

            Μόνιμος κάτοικος from USA, για διακοπές in Greece, δεν παύει να σκέφτεται σαν μόνιμος κάτοικος USA (δηλαδή, τρία πουλάκια κάθονταν). Aυτό ξέρω εγώ.

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ Πάρης ο όμορφος 30/06/2015 15:54:36

            Διακοπές στήν ῾Ελλάδα τοῦ τσιπράκου;;; ῎Οχι, I'm Brussels group γιά τήν ὥρα καί παρακολοθῶ τίς βαρουφάκειες ἀσάφειες ἐκ τοῦ σύνεγγυς. ᾿Αργότερα δέν γνωρίζω. :)

          • Πάρης ο όμορφος avatar
            Πάρης ο όμορφος @ Φωτεινή 30/06/2015 16:01:49

            ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΑΝ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ, ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ !!!!! Καλά να περνάς πάντως όπου και να΄σαι και να μας λες αυτά που τέλος πάντων μας λες, για να γελάει και λίγο το πικραμένο από τα 5 χρόνων μνημόνια, χειλάκι μας.

          • Βαγγέλης avatar
            Βαγγέλης @ Φωτεινή 30/06/2015 16:07:49

            Αχ αυτός ο Γιάνης, απ' τα χείλη του κρέμονται οι γυναίκες...

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ Βαγγέλης 30/06/2015 20:21:44

            ῎Αχ Βαγγέλη μου, Πάρη μου, Διακρίνω λίγο ζήλεια;; Εὐχαρίστως νά σᾶς βρῶ δουλειά ἐδῶ πού βρίσκομαι, πληρώνουν καλλίτερα ἀπό τήν Κουμουνδούρου ἀκόμα καί ὡς τρολλάκι. :)

          • Βαγγέλης avatar
            Βαγγέλης @ Φωτεινή 30/06/2015 15:57:15

            Δηλαδή και από ΗΠΑ αν σχολιάσει κάποιος στο αντινιούζ, το σχόλιο παίρνει κι αυτό ημερομηνία και ώρα όπως όλα τα άλλα! Τεχνολογία...

  2. Θόδωρος Hellados avatar
    Θόδωρος Hellados 29/06/2015 20:30:46

    Είναι πολύ σημαντικό να υπάρχει μεγάλη συμμετοχή του κόσμου στις συγκεντρώσεις του "Μένουμε Ευρώπη". Οι εντυπώσεις διαδραματίζουν τον μέγιστο ρόλο, ειδικά σε περιπτώσεις δημοψηφισμάτων όπου τα πάντα παίζονται στις 50+1 ψήφους επί των ψηφισάντων. Η ψυχολογία είναι το άπαν. Επ' ουδενί δεν πρέπει να φανεί λιποψυχία, δίνοντας στον πολιτικό αντίπαλο το ηθικό ή ψυχολογικό ή ποσοτικό πλεονέκτημα. Η υποστήριξη στο "ΝΑΙ" πρέπει να είναι beton-arme, πιο συμπαγής και από τα block του ΚΚΕ!.. :) Άν όχι τώρα, πότε θα υποστηρίξουμε την Πατρίδα μας? Αν όχι εμείς, ποιοι?

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Θόδωρος Hellados 30/06/2015 23:47:59

      Μπράβο

  3. Greco avatar
    Greco 29/06/2015 21:16:01

    οχι αγαπητη, απλα ιστορικα οταν μια κυβερνηση θελει ν χειραγωγησει το αποτελεσμα -οπως τα κανουνε ηδη-σχεδον παντα τα καταφερνει. ΔΕΝ πρεπει να φτασουμε σε δημοψηφισμα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! Εξαλλου ΔΕΝ υπαρχει πλεον προταση! Εχουμε αγγιξει επικινδυνα ορια. Να αναλαβει δραση και η νδ και να μη παιζει το παιχνιδι των απατεωνων

  4. m.s avatar
    m.s 30/06/2015 09:02:19

    Είναι σίγουρο ότι θα βγει ναι.Ρε παιδιά όμως σα να μου φαίνεται λίγο στημένο αυτό το δημοψήφισμα. Αρχίζω να πιστεύω ότι αυτό είναι η πλαγιοκόπηση της αριστερής πλατφόρμας του σύριζα (σε συνεννόηση με τη Δυση) , που θα τίναζε στον αέρα οποιαδήποτε συμφωνία θα έρχονταν από την Ευρώπη. Δεν τους έχω για τόσο αφελείς να πιστεύουν ότι με αυτό τον ορυμαγδό η πλειοψηφία να οδηγηθεί στο όχι. ναι θα βγεί και θα είναι δίσκος που θα σερβίρουν τη συμφωνία στον Λαφαζάνη και στον κόσμο. Μας το ζητήσατε σας το φέραμε. Και πετυχαίνονται όλοι οι στόχοι.

    • Αιρετικός avatar
      Αιρετικός @ m.s 30/06/2015 11:45:37

      Ε τότε να ψηφίσουμε ΟΧΙ οπότε θα ξεβρακωθεί ο Τσίπρας και σίγουρα θα πάμε σε εκλογές, λόγω του χάους, οπότε θα καταβαραθρωθεί η αριστερά...

  5. billos avatar
    billos 30/06/2015 09:31:26

    Να ρισκάρω μια πρόβλεψη? Το ΟΧΙ δε θα ξεπεράσει το 25 τοις εκατό...

    • Άλυτη Εξίσωση avatar
      Άλυτη Εξίσωση @ billos 30/06/2015 11:43:55

      To έβλεπες.Το έπαιξες? :-)

      • billos avatar
        billos @ Άλυτη Εξίσωση 30/06/2015 11:56:58

        Όχι,κρατάω για το γάλα του παιδιού :-)

        • Βαγγέλης avatar
          Βαγγέλης @ billos 30/06/2015 15:58:15

          Τότε παίξτο για το ΝΑΙ να κονομήσεις.

          • Βαγγέλης avatar
            Βαγγέλης @ Βαγγέλης 30/06/2015 16:11:24

            Για "ΝΑΙ" λιγότερο από 25% εννοούσα... (ψαλίδι, ψαλίδι)

  6. lolrekt avatar
    lolrekt 30/06/2015 09:32:07

    Και εγώ αυτό πίστευα αλλά τελικά κατάλαβα ότι δεν είναι έτσι. Νομικά, ο ΠτΔ δεν μπορεί να κάνει τίποτα.

    Παραίτηση του απλά θα μας οδηγούσε σε εκλογές μετά από ένα - δύο μήνες με την Κωνσταντοπούλου να εκτελεί περιορισμένα καθήκοντα του ΠτΔ και θα έδεινε την ευκαιρία στο ΣΥΡΙΖΑ να μιλάει για προδότες και πραξικοπηματίες... στο οποίο είναι φωβεροί επικηνονοιακά (Δες Κωνσταντοπούλου/Παππά χθες με την επίθεση στους δημοσιογράφους...). Επίσης, θα οδηγούνταν περισσότερος κόσμος στο ΟΧΙ/ΣΥΡΙΖΑ. Η παραίτηση του θα οδηγούσε εν τέλη σε αντιευρωπαϊστή ΠτΔ.

    Τέλος, άμα επικρατήσει το ΝΑΙ, ο ΠτΔ θα είναι αυτός που θα επιβάλει υπηρεσιακή κυβέρνηση. αυτή είναι η μόνη σωτηρία της Ελλάδας.

    Ο Πάκης έκανε την σωστή κίνηση.

  7. Svart Drottning avatar
    Svart Drottning 30/06/2015 10:58:16

    Πάντως από εδώ το πάνε από εκεί το φέρνουν, είναι τόσο δαπανηρή για όλους η πρόσκρουση, που βλέπω όλοι την Κυριακή, ΝΑΙ να ψηφίζουμε. Ζυμώνονται οι μονομάχοι!

  8. Don kixotis avatar
    Don kixotis 30/06/2015 13:04:25

    Το άρθρο 44 παρ. 2 του Συντάγματος που αναφέρεται στην προκήρυξη δημοψηφίσματος ορίζει ότι O Πρόεδρος της Δημοκρατίας προκηρύσσει με διάταγμα δημοψήφισμα για κρίσιμα εθνικά θέματα, ύστερα από απόφαση της απόλυτης πλειοψηφίας του όλου αριθμού των βουλευτών, που λαμβάνεται με πρόταση του Yπουργικού Συμβουλίου. Δημοψήφισμα προκηρύσσεται από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας με διάταγμα και για ψηφισμένα νομοσχέδια που ρυθμίζουν σοβαρό κοινωνικό ζήτημα, εκτός από τα δημοσιονομικά, εφόσον αυτό αποφασιστεί από τα τρία πέμπτα του συνόλου των βουλευτών, ύστερα από πρόταση των δύο πέμπτων του συνόλου και όπως ορίζουν ο Kανονισμός της Bουλής και νόμος για την εφαρμογή της παραγράφου αυτής. Δεν εισάγονται κατά την ίδια περίοδο της Bουλής περισσότερες από δύο προτάσεις δημοψηφίσματος για νομοσχέδιο. Aν νομοσχέδιο υπερψηφιστεί, η προθεσμία του άρθρου 42 παράγραφος 1 αρχίζει από τη διεξαγωγή του δημοψηφίσματος. Πηγή: http://www.skai.gr τι σημαίνει λοιπόν Δημοψήφισμα για το ΝΑΙ ή ΟΧΙ σχετικά με τα Δημοσιονομικά-Οικονομικά Μνημόσυνα ενώ για Μείζονος Σημασίας Κοινωνικά&κατ'επέκταση Εθνικά Ζητήματα που επηρεάζουν τα ήθη-έθιμα-συνήθειες,την Κοινωνική Συνοχή μιας ολόκληρης κοινωνίας ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΠΙΑ OΛΟΙ όπως:Εισαγωγή Κάρτα Πολίτη η οποία μετονομάστηκε σε Κάρτα Σίτισης-Αλληλεγγύης...,Απόδοση Ιθαγένειας σε παιδιά Μεταναστών 2ης Γενιάς,Σύμφωνο Συμβίωσης Ομόφυλων ζευγαριών για να "κατοχυρωθούν" νομικά σε περιουσιακά-ατομικά-εργασιακά δικαιώματα,και βεβαίως έπεται και το "αναφαίρετο δικαίωμα" στην υιοθέτηση παιδιών..,Νομιμοποίηση Γάμων Ομοφυλόφιλων-Παρελάσεις και επανεργοποιήση του Νόμου περί προσβολής της Δημοσίας Αιδούς... ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΠΡΕΠΕ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΔΙΕΝΕΡΓΗΘΕΙ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ή ΝΑ ΤΟ ΔΡΟΜΟΜΟΛΟΓΗΣΟΥΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΟΜΩΣ...ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΗΜΟΣΙΟΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ..Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΧΕΤΑΙ ΠΟΛΥΕΠΙΠΕΔΗ ΕΠΙΘΕΣΗ-ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ..εκφράζω Κραυγή Αγωνίας!!!!!!!!!!!! ΈΛΕΟΣ!!

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Don kixotis 30/06/2015 15:12:39

      Don, ᾿Εξαιρετικό τό σχόλιο σου ὅπως παντα. Θά σέ παρακαλοῦσα ὅμως νά χρησιμοποιῆς παραγράφους γιά εἶναι πιό εὐανάγνωστο.

      • Don kixotis avatar
        Don kixotis @ Φωτεινή 01/07/2015 13:35:32

        Εντάξει

  9. Νικήτας avatar
    Νικήτας 01/07/2015 07:00:16

    Σε αυτόν τον παραλογισμό που λέγεται δημοψήφισμα που προσβάλει την νοημοσύνη τον πολιτισμό και την δημοκρατικότητα μου είχα αποφασίσει να απέχω με το σκεπτικό πως αν δεν πάει κανένας ή το ποσοστό δεν είναι μεγάλο της συμμετοχής αυτόματα ακυρώνεται. Εκεί όμως που πάνε τα πράματα , αν γίνει αυτή η φασιστική παρωδία ψευδεπίγραφης λαικής έκφρασης , θα τρέξω να ψηφίσω ΝΑΙ και όποιον μα... του ΟΧΙ αντικρύζω θα τον φτύνω στα μούτρα.