Τελικά έχει σωτηρία αυτός ο τόπος ή να πάμε μετανάστες σε άλλη χώρα;
30/06/2014 09:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τελικά έχει σωτηρία αυτός ο τόπος ή να πάμε μετανάστες σε άλλη χώρα;

Θέλετε ανανέωση; Δείτε για παράδειγμα το Ποτάμι και τον Θεοδωράκη που έκανε και το συνέδριό του. Καταγγέλλει την ξύλινη γλώσσα και ο ίδιος δεν έχει καν γλώσσα.

Πολλές φορές όλοι μας ζητάμε ανανέωση στην πολιτική ζωή. Απαιτούμε να φύγουν οι πολιτικοί που επί χρόνια βρίσκονται στην πρώτη γραμμή της πολιτικής, που έχουν κάνει κατάληψη στα έδρανα της Βουλής, που βαρεθήκαμε να τους βλέπουμε στα τηλεπαράθυρα.

Πόσες και πόσες φορές έχουμε βρίσει γιατί ο Κουβέλης έχει γίνει κάτι σαν ιερό τοτέμ ή γιατί ο Μανόλης Γλέζος έφτασε τα 100 και ακόμη είναι βουλευτής και ευρωβουλευτής.

Ο ελληνικός λαός βαριέται να βλέπει κάθε μέρα τον Βενιζέλο ή γαλάζιους και πράσινους βουλευτές που εκλέγονται επί πολλές θητείες, παρ’ ότι ο ίδιος (ο λαός) τους ψηφίζει. Και είναι πράγματι λογικό και θεμιτό να υπάρχει ανανέωση του πολιτικού προσωπικού ώστε να βγαίνουν μπροστά άξιοι, άφθαρτοι και ορεξάτοι για να προσφέρουν στην πατρίδα. Και το ξανατονίζουμε: Ο ελληνικός λαός έχει στην περίπτωση αυτή και το μαχαίρι και το πεπόνι. Αν θέλει διώχνει κάποιον κι αν θέλει φέρνει έναν άλλον που τον πιστεύει.

Όμως, για να λέμε μερικές αλήθειες: Αυτοί που έρχονται είναι καλύτεροι από εκείνους που φεύγουν; Γιατί αν δούμε αυτούς που εμφανίστηκαν τα τελευταία χρόνια στην πολιτική σκηνή τότε δύο πράγματα πρέπει να κάνουμε όλοι εμείς που τους επιλέξαμε: Είτε να πάμε για… φούντο είτε να ξαναγυρίσουμε στις παλιές και δοκιμασμένες συνταγές, κι ας μη μας αρέσουνε.

Από τον Τσίπρα μόνο να ξεκινήσουμε θα καταλάβουμε ότι η ανανέωση απέτυχε παταγωδώς. Ξύλινη γλώσσα, αναίδεια, τζάμπα μαγκιά, κανένα όραμα, καμιά καινούργια ιδέα παρά μόνο ατάκες και συνθήματα που θα παίξουν για λίγο και στη συνέχεια θα ξεχαστούν. Αυτός είναι ο επόμενος πρωθυπουργός; Αυτός θα αντικαταστήσει το φθαρμένο πολιτικό προσωπικό; Για να μην πούμε για τον Σκουρλέτη, τον Παππά, τον Μηλιό, τον Τσουκαλά ή τον… Κατρούγκαλο; Ηθος, νέες ιδέες, ανανέωση έχουν πάει περίπατο.

Όχι ότι είναι καλύτερη η κατάσταση στην κυβέρνηση και στην δεξιά παράταξη. Δηλαδή για να καταλάβουμε: Ο κόσμος της Δεξιάς τι όνειρο είδε όταν είπε ότι πρέπει να ανανεωθεί η παράταξη με τον ... Κύρτσο ή τον Ζαγοράκη; Πώς αντιμετωπίζεται για παράδειγμα η… τσούχτρα του Μαξίμου και όλοι εκείνοι οι… πρωτοκλασάτοι σύμβουλοι που δεν ξέρουν που πάνε τα τέσσερά τους; Μήπως επιβραβεύονται αντί να απομονώνονται;

Για ποια ανανέωση μιλάμε όταν ακόμη και ένας ανασχηματισμός – ελπίδα σταμάτησε στην Βούλτεψη ή στον Καρασμάνη; Ακόμη και ο πρώην βουλευτής της ΝΔ κ. Σταυρογιάννης ο οποίος εξελέγη δήμαρχος στη Λαμία λέει τώρα ότι δεν θα είχε πρόβλημα να είναι και βουλευτής και δήμαρχος. Να μην παραιτηθεί δηλαδή.

Ακόμη και η κρίσιμη θέση του Επιτρόπου στις Βρυξέλλες εξαντλείται σε έναν διαγκωνισμό μεταξύ Ντόρας, Χατζηδάκη και Δαμανάκη. Έλεος, χάθηκαν οι άξιοι άνθρωποι στη χώρα αυτή;

Θέλετε ανανέωση και στα άλλα τμήματα της πολιτικής σκηνής; Δείτε το Ποτάμι και τον Θεοδωράκη που έκανε και το συνέδριό του. Καταγγέλλει την ξύλινη γλώσσα και ο ίδιος δεν έχει καν γλώσσα. Δε βγάζεις νόημα βρε αδερφέ με τα όσα λέει. Είναι πιο ξύλινος κι από όλους τους παλαιοκομματικούς. Γιατί; Μα γιατί ο Θεοδωράκης ως επί χρόνια δημοσιογράφος παίρνει κομμάτια από εφημερίδες και εκπομπές, τα ράβει όλα μαζί και φτιάχνει μια κουρελού από λόγους τους οποίους τους πλασάρει ως κάτι καινούργιο. Μιλάμε ότι ακόμη και οι φελλοί καλύτερα επιπλέουν στο Ποτάμι απ’ ότι το Ποτάμι στην πολιτική θάλασσα της Ελλάδας.

Και βεβαίως ας δούμε και όλους αυτούς που πήγαν στο συνέδριο του Ποταμιού. Ο Παπαμμιμίκος από τη ΝΔ, ο Βίτσας από τον ΣΥΡΙΖΑ, ο Θεοχαρόπουλος από την ΔΗΜΑΡ ή ο Ανδρουλάκης από το ΠΑΣΟΚ. Πήγαν για να πουν τι; Ότι είναι ανοικτοί όλοι τους σε διάλογο με το Ποτάμι, ότι όλοι βρίσκονται στην ίδια όχθη και άλλα τέτοια κουφά. Νέοι άνθρωποι που απλά πήγαν να χαϊδέψουν τ’ αυτιά του Θεοδωράκη μπας και τον χρειαστούν σε κάποιο εκλογικό νταραβέρι.

Εκεί βέβαια που γίνεται χαμός από… ανανέωση είναι στο ΠΑΣΟΚ. Αντί να αντιληφθεί η… δημοκρατική παράταξη ότι αν δεν ανανεωθεί κανονικά θα βρεθεί οριστικά στο χρονοντούλαπο της ιστορίας τι κάνει; Βγάζει πρώτη ευρωβουλευτή την… Εύα Καϊλή, γνωστή και ως «καλτσοδέτα» κατά τον χαρακτηρισμό συντρόφου της πριν κάποια χρόνια. Αφήστε δε τους υπουργούς που έχει βάλει. Τον Λοβέρδο, τον Κουκουλόπουλο και τον Γρηγοράκο. Επανεμφανίστηκαν και κάποιοι κηπουροί όπως ο Δρούτσας και ο Γερουλάνος για να ολοκληρωθεί ο κεντροαεριστερός καμβάς μαζί φυσικά με τους πρώην πασόκους που είναι στην αυλή της Κουμουνδούρου όπως η Κατσέλη, ο Μητρόπουλος, η Ξενογιαννακοπούλου κ.λπ.

Αυτοί λοιπόν οι νέοι πολιτικοί θα κληρονομήσουν το… πολιτικό βασίλειο της Ελλάδας; Μ’ αυτούς θα πορευτεί η χώρα τα επόμενα δύσκολα χρόνια; Τέτοια ανανέωση θέλουμε και τέτοια αλλαγή σκηνικού; Μήπως τελικά είναι πιο… νέοι και πιο έντιμοι στο παλαιολιθικό ΚΚΕ απ’ ότι στα άλλα κόμματα που ανακυκλώνουν πρόσωπα και πολιτικές;

Τελικά έχει σωτηρία αυτός ο τόπος ή να πάμε μετανάστες σε άλλη χώρα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. KT avatar
    KT 30/06/2014 10:08:23

    Όταν η Κουμουνδούρου μετακομίσει στο Μαξίμου, θα είναι πια πολύ αργά και για δάκρυα και για τη χώρα. Προτιμητέα η μετανάστευση λοιπόν. Αυτή η χώρα δε σώζεται με τίποτα.

  2. franc avatar
    franc 30/06/2014 10:45:22

    .Δεν υπάρχει λόγος να πάμε μετανάστες εμείς σε άλλη χώρα . Αρκεί να στείλουμε τους πολιτικούς που μας κυβέρνησαν ως σήμερα σε άλλη χώρα και να ξαναπαραδώσουμε ΟΛΟΚΛΗΡΗ την εξουσία σε μια άλλη χώρα π.χ. τη Γαλλία ή την Αγγλία, που είναι και εγγυήτριες δυνάμεις του νεοελληνικού κράτους και κακώς με τον Ελ. Βενιζέλο τους διώξαμε , απο το προσκήνιο τουλάχιστον...

    • Seagull avatar
      Seagull @ franc 30/06/2014 11:37:27

      Η εξουσία ολόκληρη παρεδόθη στους Γερμανούς, γιατί δεν σου κάνουν? Δεν είσαι ευχαριστημένος που επιτέλους τα πράγματα θα μπουν σε μία τάξη...... τι καλύτερο έχουν να μας προσφέρουν οι Αγγλοι και οι Γάλλοι. Σιγά - σιγά, δεν γίνονται όλα από την μιά μέρα στην άλλη, εξάλλου λογικό είναι το ντόπιο πολιτικό σύστημα να μην θέλει να το αποδεχτεί (τόσα χρόνια μάσα και ρεμούλα δεν κόβονται μαχαίρι βρε αδερφέ) και να δημιουργεί προσκόμματα στους πραγματικά διοικούντες.... έχουν όμως υπομονή και μεθοδικότητα οι Γερμανοί. Εξάλλου όπως όλα δείχνουν οι γερμανοί διοικούν την Ελλάδα όπως ακριβώς θα έκαναν με μιά προβληματική θυγατρική τους εταιρεία, ηλίου φαεινότερον!

      • Marcelos avatar
        Marcelos @ Seagull 30/06/2014 17:30:17

        Ως γνωστόν: "ο πληρωτής δίνει και παραγγελία"... Οι Γερμανοί πληρώνουν ένα εκατομμύριο δημόσιους μισθούς και δύο εκατομμύρια συντάξεις (του δημοσίου και μη). Δεν είναι αυτονόητο ότι θέλουν να "παραγγείλουν" και την ανάλογη πολιτική;;;;;;;;;; Όσο πάμε και "επαιτούμε" πακτωλούς από τους Γερμανούς και μάλιστα "αγύριστους" ή "κουρεμένους", τόσο θα μας κάνουν κουμάντο... Να πεις ότι πήραμε έναν πακτωλό για να αλλάξουμε τα κακώς κείμενα και κάτσαμε μια φορά να μας "απαυτώσουν" πάει στο διάολο... Εμείς πάμε και ζητάμε πακτωλούς όχι για να αλλάξουμε τα κακώς κείμενα αλλά τουναντίον για να συνεχίσουμε να τα συντηρούμε ως έχουν!!!

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ Marcelos 30/06/2014 22:45:42

          Δε σου περνάει από το μυαλό,γιατί ίσως να μη θέλουμε να αλλάξουμε τα κακώς κείμενα μετά τη πρώτη φορά;...

          • Marcelos avatar
            Marcelos @ Κυθήριος 30/06/2014 23:51:50

            :) :) :)

  3. NikosP avatar
    NikosP 30/06/2014 11:27:26

    Αυτα τα ζητηματα τα εχουν λυσει οι αρχαιοι Ελληνες. - Το εκλογικο σωμα να ψηφιζει για την τιμωρια των πολιτικων που θεωρει οτι του εκαναν ζημια. Δημευση περιουσιας και εξωστρακισμος. Ακομα και ο Σωκρατης ηπιε το κονιο. - Στο εκλογικο σωμα να συμμετεχουν μονο οι πολιτες που πληρωνουν φορους και συμμετεχουν στα κοινα. Οι αλλοι να χανουν το δικαιωμα ψηφου.

    • Άπαντα Επιστάμενος avatar
      Άπαντα Επιστάμενος @ NikosP 30/06/2014 13:28:36

      "Στο εκλογικο σωμα να συμμετεχουν μονο οι πολιτες που πληρωνουν φορους και συμμετεχουν στα κοινα. Οι αλλοι να χανουν το δικαιωμα ψηφου" Δύσκολα θα λειτουργούσαν και τα δύο: 1)Το σημερινό πολίτευμα δεν επιτρέπει στο σύνολο των πολιτών να συμμετέχουν στα κοινά, (ως δικαστές άρχοντες κτλ) κάτι θεσμοθετημένο στην αρχαία Αθήνα, η οποία όμως είχε μόλις 50.000 πολίτες, όχι 12 εκατομμύρια. 2)Στην σημερινή Ελλάδα πληρώνουν όλοι βάσει τεκμηρίων φόρους, οπότε ποιοι θα εξαιρεθούν από το δικαίωμα ψήφου; Επίσης, είναι αυτή λογική; Μένει κάποιος δίχως εισόδημα, χάνει και την ψήφο, προκειμένου να συνεχίζουν να ψηφίζουν απρόσκοπτα όσοι πιθανότατα του στέρησαν το εισόδημα (πολιτικοί + ψηφοφόροι);

  4. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 30/06/2014 11:37:20

    οι τομές που απαιτούνται για να επιβιώση η ελλα΄δα ως κράτος και ως κοινωνία είναι στρατηγικής φύσεως και πολλαπλές, για να μην είναι η πολτική ενασχόληση η πιο επικερδής δουλειά των φελλών και κολάκων της κοινωνίας: 1) περιορισμένη θητεία 4+4 ετών για ΟΛΟΥΣ όσους εκλέγονται με εκλογές. 2) ΑΠ' ευθείας εκλογή του προέδρου της Δ. 3) εναλλακτικά, προεδρικές εκλογές αλα αμερική και απογαλακτισμός από την κομματοκρατία, με εκτεταμένες εξουσίες για τον πρόεδρο που θα σχηματίζει κυβέρνηση 4) όχι υπουργοποίηση βουλευτών, αυτό είναι απαράδεκτο. άλλη η δουλεια των βουλευτών (νομοθετική) και άλλη των υπουργών (εκετελεστική) βέβαια, τα στρατηγικής φύσεως ζητύηματα είναι ακανθώδη: 1) δημογραφικό 2) μεταναστευτικό 3) παιδεία 4) οικονομία---τι είδους οικονομία θέλουμε για την ελλάδα; σαν αυτή που επέβαλλαν οι φαυλοκρατές του πασοκ και της νδ ή άλλη που θα απελευθερώσει το δυναμικό των ελλήνων;

    • Seagull avatar
      Seagull @ Νίκος Αργεάδης 30/06/2014 12:46:09

      Τι νόημα έχει η απ΄ευθείας εκλογή του προέδρου - καρικατούρα αφού στην ουσία έχει " απαλλαγεί " από κάθε είδους εξουσία?

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ Seagull 30/06/2014 15:38:09

        εννοείται πως η απ' ευθείας εκλογή θα συνδιαστεί με αυξημένες αρμοδιότητες. τώρα έχουν πρόεδρο που ενώ πληρώνεται αδρά, δεν μπορεί να κάνει ΤΙΠΟΤΑ. και το χειρότερο, που κανείς δεν μπορεί να εξηγήσει - ίσως μονο ο ο παπας της ακατάσχετης μπουρδολογίας,βενιζέλος- πως γίνεται αν δεν εκελεγεί πρόεδρος να οδηγηθεί η χώρα σε εκλογές όταν ο πρόεδρος έιναι απλά διακοσμητικός; ποιός εγκέφαλος έκανε τέτοια σύνδεση; το βρ΄σικουμε λογικό; προς το συμφέρον της χώρας; δεν νομιζω τάκη...

    • mandi avatar
      mandi @ Νίκος Αργεάδης 30/06/2014 16:51:26

      5) καθε υπουργος παιδείας θα υποχρεώνεται να στελνει τα βλασταρια του στο δημοσιο σχολειο της περιοχης του, και 6) σε κάθε υπουργο υγειας θα παρεχεται νοσηλεια απο δημοσιο νοσοκομειο και μόνο.

  5. Νεύτων avatar
    Νεύτων 30/06/2014 13:31:25

    Πρέπει να είμαστε δίκαιοι. Ο Αντώνης Σαμαράς πρώτος έδωσε το δικαίωμα στον Έλληνα ψηφοφόρο να επιλέξει αυτούς που θα στείλει στην Ευρωβουλή. Υποτίθεται ότι ήταν μια καλή ευκαιρία να δείξουμε οι πολίτες ότι όντως επιζητούμε το καινούργιο. Μεγάλα παιδιά είμαστε, κρίση έχουμε, ανάγνωση ξέρουμε, οπότε, θεωρητικά, όλοι μας μπορούσαμε να διαβάσουμε τα βιογραφικά όλων που κατέβηκαν στις ευρωεκλογές. Τελικά αποφασίσαμε, όχι βάσει βιογραφικών αλλά βάσει προβολής, ονομάτων κλπ. Γιατί; Γιατί πολύ απλά βαριόμαστε να κάτσουμε να διαβάσουμε, να κρίνουμε, να αξιολογήσουμε. Αλλά δε βαριόμαστε να κρίνουμε και να φωνάζουμε για τα ίδια και τα ίδια πρόσωπα. Καλά να πάθουμε! Και πιστεύω ότι ένα από τα μηνύματα που πήρε ο Αντώνης Σαμαράς είναι και το ότι καλή η ανανέωση, αλλά αν δεν έχεις ονόματα-κράχτες, άστο να πάει στην ευχή του Θεού. Και για αυτό πιστεύω και οι Γιακουμάτοι, οι Ντινόπουλοι κλπ. Δεν τους απαξιώνω, αλλά αυτούς τελικά θέλει ο ψηφοφόρος της ΝΔ, όπως αντίστοιχους τύπους θέλει ο ψηφοφόρος του κάθε κόμματος. Τολμώ να πω ότι θα ήθελα να δω έναν Μηλιό και όχι ένα τοτέμ της αριστεράς στην Ευρωβουλή. Στεναχωρέθηκα που δεν είδα μία Γιαννόπαππα στην Ευρωβουλή. Και είμαι σίγουρος ότι θα έβλεπα και πάλι έναν Χατζηδάκη στην Ευρωβουλή αν κατέβαινε υποψήφιος. Όλα αυτά γιατί τελικά; Πολύ απλά θα πω ότι τα πάντα άνοιξαν μπροστά μου όταν είχα μία συνάντηση με ένα εξαιρετικό άτομο, σπουδαγμένο, με κρίση, με συγκροτημένη σκέψη και γνώση και με θέση κλειδί σήμερα, ο οποίος σκέφτεται να πολιτευθεί. Όταν τον ρώτησα, ποιο όραμα έχεις, τι σκοπεύεις, πώς θα δράσεις εάν εκλεγείς, γύρισε πολύ απλά και μου είπε: "για ποιο όραμα μου μιλάς;" "Για ποιες θέσεις να σου μιλήσω;" "Δε βλέπεις ότι όλα είναι ψήφοι; Αριθμός; Να μαζεύονται σιγά-σιγά; Όταν ο καθένας μας θέλει κι ένα ρουσφετάκι; Είτε ανούσιο, είτε σοβαρό; Ποιος θα κοιτάξει εάν εγώ τους μιλήσω για παραγωγικές δομές, για ανάπτυξη, για σχέδιο καινοτομίας και λοιπά; Ποιος θα ασχοληθεί; ΟΛΟΙ θα καγχάσουν! Πόσα φράγκα στην τσέπη τους θα εξασφαλίσουν θα μου ζητήσουν όλοι! Από τα δικά τους δεδουλευμένα! Όχι από τα κλεμμένα!" Παρ' όλο που το άρθρο γράφει για ένα Ποτάμι χωρίς γλώσσα, νιώθω, εγώ ο Σαμαρικός, ότι με αγγίζει σιγά - σιγά το Ποτάμι. Όχι γιατί έχει στυλ και εναλλακτική έκφραση, ακόμη κι αν είναι κουρελού, αλλά γιατί διαισθάνομαι ότι ΑΝ συμμετέχω, θα έχω λόγο. Και θα ακουστεί ο λόγος μου. Ή έστω θα νιώσω ότι ακούγεται. Και αυτό είναι μεγάλο πράγμα για όλους εμάς που απελπισμένα ψάχνουμε έναν τρόπο να μεταφέρουμε αυτά που βιώνουμε, (και τα γράφουμε εδώ μέσα), μακρυά από τσούχτρες, καρχαρίες ή κι εγώ δεν ξέρω τι. Αντώνη Σαμαρά, τα περιθώρια στενεύουν. Όχι η υπομονή. Αλλά τα περιθώρια. Θυμήσου τι γράφαμε όλοι εδώ μέσα. "Άλλαξέ τα όλα!"

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Νεύτων 30/06/2014 20:28:51

      Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΠΗΡΕ ΤΟ 29% ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΤΟ 22% . ΜΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ 50%. Ο ΚΑΘΕ ΛΑΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΣ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΤΟΥ. ΠΩΣ ΤΟ ΛΕΝΕ ? Ο ΛΑΟΣ ΕΔΩΣΕ ΕΝΤΟΛΗ ΜΗ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑΣ . ΑΣ ΤΑ ΛΟΥΣΤΕΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΚΕΙΤΑΙ ΣΤΟ "ΚΑΙ ΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ".

  6. dk avatar
    dk 30/06/2014 13:41:04

    Η απελπισία είναι κακός σύμβουλος. Η χώρα θα σωθεί γιατί διαθέτει μιαν ανεξάντλητη δεξαμενή πολιτικών προσώπων που έχουν αποδείξει ότι μπορούν όχι μόνο να επιβιώνουν ακόμη και στις δυσκολότερες καταστάσεις αλλά ταυτόχρονα να πλουτίζουν. Λαμπρό παράδειγμα η οικογένεια Μητσοτάκη. Δίχως να κατέχει πετρελαιοπηγές ή χρυσορυχεία κατάφερε με το γλίσχρο βουλευτικό μισθό του πατρός στην αρχή και εν συνεχεία των κατιόντων του να φτιάξει μια σημαντική περιουσία, αποδεικνύοντας την αξιοσύνη της. Είναι σωστό λοιπόν που ο Κυριάκος έχει επιλεγεί να βάλει τάξη στο διεφθαρμένο δημόσιο και χίλιες πιο σωστό που όλα τα μέλη της οικογένειας κατέχουν δημόσιο αξίωμα. Είναι η ελπίδα μας -το ξέρει η κοινωνία γι αυτό και τους εκλέγει άλλωστε. Υπάρχει ελπίς συνεπώς...

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ dk 30/06/2014 15:33:45

      χα, χα, χα, μπαϊ φαρ (που θα λέγαμε σε άπταιστα ελλαδοκερολικά) το καλύτερο σχόλιο.

  7. George N avatar
    George N 30/06/2014 15:04:16

    Ψυχραιμία. Οδύνες τοκετού είναι. Στις αναπνοές έχουμε ένα πρόβλημα αλλά μην μας παίρνει κι από κάτω.

  8. andy 30 avatar
    andy 30 30/06/2014 16:29:52

    ρητορικο πιστευω το ερωτημα σας.εξαλλου μονος σας δωσατε την απαντηση.δεν εχει σωτηρια αυτος ο τοπος με αποκλειστικη ευθυνη του λαου του[κι εμου συμπεριλαμβανομενου για να μην παρεξηγηθω].

  9. Marcelos avatar
    Marcelos 30/06/2014 17:42:43

    Ο Σαμαράς (ή ο Τσίπρας οσονούπω), θα μείνει πρωθυπουργός μιας χώρας που θα αποτελείται από δημοσίους υπαλλήλους, ΛΑΘΡΟμετανάστες και συνταξιούχους που δεν θα μπορούν να φύγουν λόγω ηλικίας. Επιπλέον μου έχει κάνει εντύπωση το εξής: Δύο χρόνια τώρα, εδώ που ζω και γύρω-γύρω (Ολλανδία, Βέλγιο, Γερμανία, Λουξεμβούργο), βλέπω να έρχονται καραβάνια τα Ελληνόπουλα. Από ανειδίκευτοι εργάτες που ψάχνουν δουλειά στις φάμπρικες (αλλά δύσκολα χωρίς γλώσσα) ή στις κουζίνες εστιατορίων μέχρι επιστήμονες και μάλιστα πολλούς γιατρούς ή νοσηλευτικό προσωπικό, πολλούς μηχανικούς (δεδομένης της κρίσης στην Ελλάδα που έχει ειδικά η κατασκευή) καθώς και νέων τεχνολογιών ΙΤ κτλ. Μιλάμε για μιλιούνια Ελληνόπουλα. Αυτό που δεν έχω δει είναι κανέναν δημόσιο υπάλληλο!!! Να δω βρε παιδάκι μου έναν να πει ότι "εγώ έπαιρνα στην Ελλάδα 2.200 το μήνα στο Δημόσιο και τώρα που με έριξαν στα 1.000 αποφάσισα ότι είναι λίγα και ξενιτεύτηκα"... Ούτε ένας βρε παιδιά, ούτε μισός για δείγμα... Γιατί...;;;;;;;;;;;

    • franc- avatar
      franc- @ Marcelos 30/06/2014 17:59:39

      Mαρσέλε μην κάνεις "αφελείς" ερωτήσεις. Ξέρεις μήπως αντίστοιχους Δ.Υ.-μετανάστες απο Ιταλία, Ισπανία, Πορτογαλία στις χώρες που αναφέρεις? Τα κατοικίδια σε όλα τα κράτη δεν εγκαταλείπουν ποτέ το σπίτι που τα τρέφει, όσο κι αν μειωθεί η τροφή. Αλλά τι προτείνεις? Να τα σφάξουμε? Ούτε αυτό το έκανε κανένα συμπάσχον κράτος...Βγάλε τις παρωπίδες λοιπόν.

      • Marcelos avatar
        Marcelos @ franc- 30/06/2014 19:08:16

        Franc, τι να σου κάνω που έχω δεσμευτεί έναντι Αρχών γιατί σου ορκίζομαι στα παιδιά ότι αν σου έστελνα ενδεικτικά να δεις πόσα Δις πληρώνει το κράτος ΤΖΑΜΠΑ σε ανθρώπους, υπηρεσίες, και προμήθειες, πρώτος εσύ θα φώναζες να κηρυχτεί ο στρατιωτικός νόμος!!!!!!! Μιλάμε για ανθρώπους, υπηρεσίες, υλικό κτλ. όλα παντελώς αχρείαστα και άχρηστα!!! Ολόκληρες επιτροπές και οργανισμοί που έγιναν μόνο για βόλεμα ημετέρων και για κατάχρηση/υπεξαίρεση δημοσίου χρήματος!!! Καμία άλλη αρμοδιότητα δεν έχουν. Ούτε καν για τα προσχήματα! Ολόκληρα κτίρια στην Αθήνα που πληρώνουν 400-500 μισθούς και οποιαδήποτε ώρα/μέρα πας δεν θα δεις μέσα παραπάνω από 40 άτομα να "εργάζονται"!!! Το μεταφραστικό του κράτους στου Ψυρρή πληρώνει καμιά 300αριά μισθούς και άμα πας στο κτίριο είναι από 4-5 υπάλληλοι σε κάθε όροφο. Ένας στο γκισέ και 3-4 από πίσω να μεταφράζουν. Οι ουρές φτάνουν έξω από το κτίριο. "Έλα να τα πάρεις την άλλη βδομάδα δεν βλέπεις πόσοι λίγοι είμαστε;"σου λέει (για 3-4 αράδες)!!!!!! Πού στο διάολο είναι αυτοί οι 300 υπάλληλοι;;;;;;;; Καμιά 250 είναι λέει "διοικητικοί". Δηλαδή αυτοί ούτε κάθονται στον γκισέ, ούτε μεταφράζουν. Απλώς "διοικούν" τους 50 που δουλεύουν!!!!! Και δεν φτάνει αυτό αλλά για κάποιες γλώσσες συνεργάζονται με ιδιωτικά φροντιστήρια ξένων γλωσσών και στέλνουνε τις μεταφράσεις σε αυτά τα ιδιωτικά φροντιστήρια outsourcing (και ο νοών νοείτω)!!! Μα καλά, δεν τα βλέπετε;;;;;;;;;;

        • franc avatar
          franc @ Marcelos 30/06/2014 20:53:48

          . Μαρσέλε εσύ που επισκέπτεσαι πολλά κράτη, ξέρεις κανένα που να μην πληρώνει ΕΝΑ ΚΑΡΡΟ ΛΕΦΤΑ σε ανθρώπους που ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΤΙΠΟΤΕ? Τί παράγουν οι υπάλληλοι του ΙΚΑ της Γαλλίας και της Ιταλίας ? Τι παράγουν οι παπάδες στα κράτη που έχουν κρατικό μισθό όπως τα δικά μας? Τι παράγουν ΟΛΕΣ οι ΜΚΟ που επιχορηγούνται πολύ περισσότερο στα Βόρεια κράτη απ' ότι στο δικό μας? Και τι παράγουν τα πάσης φύσεως πολιτικά και πολιτιστικά Ιδρύματα σ΄όλη την ΕΕ? Ξέρεις οτι στη Γαλλία π.χ. οι μισοί νέοι που δουλεύουν κάθε δεύτερο εξάμηνο "απολύονται" και εισπράττουν πενταπλάσιο επίδομα ΟΑΕΔ από τους δικούς μας, ενώ δουλεύουν ενα εξάμηνο "μαύρα" και το επόμενο δηλωμένοι, ώστε να έχουν και τα ένσημά τους? Για να μην τρέχουμε άδικα. Ξέρεις οτι μόνο για ανθρώπους, υπηρεσίες, υλικό κτλ. όλα παντελώς αχρείαστα και άχρηστα!!! στην Ευρωβουλή και την κομισσιόν πληρώνουμε όχι μόνο οι μακάκες Ελληνες, αλλά και οι "καλύτεροι" των Ευρωπαίων πολιτών, που όχι μόνο δεν διευκολύνουν τη ζωή μας, αλλά ευθύνονται τα μέγιστα για την κρίση που περνάει η ΕΕ? Ξέρεις οτι η υλοποίηση της ΕΕ δεν διαθέτει πρόγραμμα ούτε χρονοδιάγραμμα, παρά βαδίζει "στο άγνωστο, με βάρκα την ελπίδα?" Νομίζεις οτι δεν τα ξέρουν αυτά οι κυβερνώντες Καπιταλιστές? Αν τους τα πείς χαμογελούν και σου απαντούν οτι "έτσι δουλεύει ο καπιταλισμός". Αν περιοριστούμε στα απολύτως αναγκαία θα καταντήσουμε Σοβιετία. Τα προιόντα που παράγουν οι βιομηχανικές χώρες κατασκευάζονται επίτηδες έτσι ώστε να είναι άχρηστα στο 1/3 ή το 1/4 του χρόνου που άντεχαν πριν 40 χρόνια. Μέχρι και οι Ελβετοί πριν 5-6 χρόνια αποφάσισαν να "σκαρτέψουν" και τα φημισμένα ρολόγια τους, διότι αν δεν χαλάνε ποτέ και η αγορά τους κλείνει. Εγώ συμφωνώ να απολυθούν ΟΛΟΙ οι Δ.Υ. υπο τον όρο οτι αυτό θα γίνει όπως στα προηγμένα κράτη. Ητοι απολυόμενοι , ο ΟΑΕΔ θα αναλαμβάνει να τους πληρώνει το 70% του μισθού και των ενσήμων τους, μέχρι να τους βρεί δουλειά στον Ιδ. Τομέα ακόμα και με το μισό μισθό που είχαν στο Δημόσιο. Αν ήταν τόσο απλά τα πράγματα, όπως τα παρουσιάζεις νομίζεις οτι δεν θα είχαν γίνει τουλάχιστο στα "καλά" κράτη και όχι στη δική μας παράγκα του Καραγκιόζη?

          • Marcelos avatar
            Marcelos @ franc 01/07/2014 01:58:06

            Franc, από κάπου πρέπει να ξεκινήσει να ξετυλίγεται το κουβάρι... Τα βόρεια κράτη ίσως να πληρώνουν "παραπανίσιους" αλλά δεν το κάνουν ούτε από το υστέρημα του κράτους ούτε από το υστέρημα του λαού... Εκεί είναι η διαφορά! Μπορεί η Γαλλία να πληρώνει λεφτά "παραπανίσια", αλλά είναι και πολλά τα Δις που εισπράττει από Renault, Peugeot, Citroen, Carrefour, Airbous, Dassault Rafale, Dassault Breguet Mirage, Total Oil S.A κτλ.! Η Total είναι η 4η πετρελαϊκή στον κόσμο! Η Dassault η πρώτη σε μαχητικά αεροσκάφη! Η Airbus μονοπώλιο μαζί με την Boeing! Τρεις αυτοκινητοβιομηχανίες leader στην παγκόσμια αγορά! Αυτές οι εταιρείες πληρώνουν Δισεκατομμύρια σε μισθούς Γάλλων στον ιδιωτικό τομέα, δισεκατομμύρια σε εισφορές, δισεκατομμύρια στην εφορία! Έτσι μπορεί το κράτος και έχει τις παροχές που έχει. Σε εμάς ποιος πληρώνει στον ιδιωτικό τομέα δισεκατομμύρια στους εργαζόμενους για να έχουν καταναλωτική δύναμη;;; Η ΕΛΑΪΣ, ο Κοντομηνάς, ο Αλαφούζος, ο Μπόμπολας, η ΦΑΓΕ, το ΛΟΥΤΡΑΚΙ και τα λοιπά ΦΑΛΗΜΕΝΤΑ;;; Ποιος;;; Αυτοί είναι οι "κολοσσοί" που έχουμε εμείς για να πληρώσει το κράτος τους παραπανίσιους μισθούς και τα επιδόματα του ΟΑΕΔ;;;; Αυτοί χρωστάνε σε όποιον μιλάει ελληνικά! Χρωστάνε στους εργαζόμενους, χρωστάνε σε εισφορές, χρωστάνε παντού!!! Αυτοί κοιτάνε πώς θα κλέψουν το κράτος ή πώς θα αρπάξουν από τα κρατικά ταμεία λεφτά όχι να πληρώσουν εφορία και εισφορές...

          • franc avatar
            franc @ Marcelos 01/07/2014 09:35:29

            Oταν λοιπόν έχεις κατορθώσει λόγω της λαμπρής Ιστορίας 10.000 ετών που διαθέτεις, λόγω του ότι όπως είπε ο Ζαν Λυκ Γκοντάρ " Χρωστάμε τόσα στους Ελληνες για πνευματικά δικαιώματα απο τη χρήση της γλώσσας τους μέχρι τη χρήση της φιλοσοφίας τους που ΟΣΑ ΛΕΦΤΑ κι αν τους δώσουμε δεν θα ξεχρεωθούμε ποτέ", ή λόγω του ότι όπως παραδέχτηκε και ο Γερμανός Πρόεδρος, η Γερμανία έκανε τόσες καταστροφές στην Ελλάδα το 1945 που δεν ξεπληρώνονται σε χρήμα όσο κι αν σας δώσουμε...Επειδή όπως παραδέχεσαι και σύ όταν επίσημα και με το Νόμο είσαι ΙΣΟΤΙΜΟΣ μέτοχος σε ένα πολύ πλούσιο κλάμπ, δν είναι απαραίτητο να παράγεις και σύ airbus για να έχεις απολαβές κοντά στο μέσο όρο της ΕΕ. Δεν υποχρέωσε η Ελλάδα με το ζόρι την ΕΕ να την δεχτεί. Και φυσικά θα ήταν ανέκδοτο να πιστέψουμε οτι την εξαπάτησε,τη στιγμή που ακόμα και η Γαλλία και η Γερμανία δεν πληρούσαν το "Μάαστριχτ" όταν μπήκαν. Επομένως είναι απόλυτα φυσιολογικό και ενας βασικός λόγος που μας δέχτηκαν ήταν οτι πληρώνοντας και μερικούς "παραπανίσιους" Έλληνες πουλούσαν παραπανίσια άχρηστα προιόντα τους, ιδίως όπλα,και λειτουργούσε "ρολόι" ο καπιταλισμός τους και απένειμαν εύσημα στην ισχυρή Ελλάδα που με το σπαθί της μπήκε στο Ευρώ. Στον καπιταλισμό δεν είναι απαραίτητο να είναι όλοι πρωτογενείς παραγωγοί. Περισσότερο σημαντικοί είναι οι καταναλωτές. Γι αυτό μόλις μας έβαλαν στην ΕΟΚ δεν έσπευσαν ν εγκαταστήσουν στην Ελλάδα εργοστάσια αεροπλάνων και αυτοκινήτων αλλά σούπερμάρκετ, προφανώς γιατί για τους Ελληνες επέλεξαν το ρόλο των καταναλωτών αφού είχαν πληθωρα παραγωγών ντόπιων ή μεταναστών απο τις αποικίες, που με τη συμμετοχή μας στους "συμμαχικούς " πολέμους απο το Ιράκ μέχρι τη Γιουγκοσλαβία, το Αφγανιστάν και τη Λιβύη έγιναν ολίγον και δικές μας αποικίες...Γι αυτό άλλωστε επι 30 χρόνια ποτέ δεν μας έκαναν καμμιά νύξι οτι μας πληρώνουν ως "παραπανίσιους". Αυτό ήρθε όλο μαζί για ΟΛΑ τα PIIGS+C μόλις έσκασε η Leehman Brothers οπότε, οι πλούσιοι εταίροι μα υποβίβασαν στην κατηγορία σκουπίδια-Ιθαγενείς και έσπευσαν να σώσουν τις τράπεζές τους φορτώνοντας σε μας ως ασθενέστερους το δικό τους χρέος. Δεν μπορεί σε μια εταιρεία να είμαστε καλοί όταν κερδίζει κι όταν χάνει να μας φορτώνει όλο το κοινό χρέος, διότι σε μιά κοινότητα το χρέος είναι ΚΟΙΝΟ ασχέτως ποιός το δημιούργησε. Βλέπεις αυτοί που δεν έφαγαν ούτε μία με τον Πάγκαλο πληρώνουν τα ίδια με αυτούς που έφαγαν διότι μας λένε, το χρέος είναι ΚΟΙΝΟ. Αυτό λοιπόν ζητάμε ως Ελληνες, και είναι αδιαμφισβήτητα δίκαιο, να αποδεχτεί η Ευρωζώνη οτι το Ευρωπαικό χρέος είναι ΚΟΙΝΟ και όχι μόνο της κάθε χώρας χωριστό. Να αθροιστεί ολο μαζί και να κατανεμηθεί αναλογικά στους ΙΣΟΤΙΜΟΥΣ ΕΤΑΙΡΟΥΣ. Δεν μπορεί να είμαστε εταίροι τα κλοκαίρια και ιθαγενείς τους χειμώνες. Αν δεν μας θέλουν ας μας δώσουν διαζύγιο, με την νόμιμη διατροφή βεβαίως. Δεν τους υποχρεώσαμε να μας παντρευτούν με το ζόρι.

          • Marcelos avatar
            Marcelos @ franc 01/07/2014 14:08:00

            Με μια λέξη: δεν ωφελεί καμία Γερμανία να πληρώνει τους Έλληνες δημοσίους υπαλλήλους να πάνε διακοπές στα νησιά με 200 Ευρώ την ημέρα το ενοικιαζόμενο δωμάτιο... Θέλουμε την Ευρώπη των δικαιωμάτων αλλά όχι την Ευρώπη των υποχρεώσεων... Με το 60%-100% που έχουμε φοροδιαφυγή εδώ και 40 χρόνια, κουνάμε και το δάχτυλο κιόλας στους νοικοκυρεμένους λαούς της Ευρώπης... Τώρα ζητάμε και διαζύγιο και μάλιστα με "διατροφή"... Καί κερατάς καί δαρμένος καί να πληρώνει διατροφή η Ε.Ε... Πολύ φοβάμαι ότι όχι μόνο δεν θα πάρουμε διατροφή με το διαζύγιο αλλά αν δεν μας "σκοτώσει" ο κερατάς εν βρασμώ ψυχής, θα μας πετάξει στο δρόμο και τις δύο λινάτσες που έχουμε από το παράθυρο...και μετά θα ψάχνουμε κανέναν άλλον "σύζυγο" και θα επιδεικνύουμε τον πισινό μας μπας και γίνουμε θελκτικοί και μας λυπηθεί κανείς να πάμε δούλες και οικιακή βοηθοί...

          • Marcelos avatar
            Marcelos @ Marcelos 01/07/2014 14:09:09

            *οικιακές

          • K.P. avatar
            K.P. @ Marcelos 08/07/2014 23:26:23

            Όχι δα και 60% - 100% φοροδιαφυγή. 10% - 59% ίσως.

          • Νίκος Αργεάδης avatar
            Νίκος Αργεάδης @ franc 01/07/2014 13:04:04

            φράνκ, θέλουν την "ευρώπη" που πληρώνει, γιατί μόνο αυτό ξέρουν, να "τρώνε", αλλά όχι την ευρώπη των εργασιακών και άλλων δικαιωμάτων...

        • Naruto avatar
          Naruto @ Marcelos 30/06/2014 23:25:24

          Ασφαλώς και τα βλέπουμε ολα και όλοι ακόμα και οι αργόμισθοι σε κατ´ιδίαν συζητήσεις το παραδέχονται .Εμεις όμως οι απλοί πολίτες το μόνο που έχουμε ειναι μια ψήφος ,για να αλλάξουν τα πράγματα χρειάζεται επανίδρυση του κράτους,όπως έλεγε ο Κ .Καραμανλής αλλά δεν το έκανε. Αλλά και την ψήφο μας την έχουν εξουδετερώσει . Μόνο αν βγεί ένας ηγέτης και πάρει μερικά κεφάλια και οι υπόλοιποι την κάνουν με τα ελικόπτερα μπορεί κάτι να γίνει.

          • Marcelos avatar
            Marcelos @ Naruto 01/07/2014 02:04:51

            Naruto, κι εγώ πλέον μόνο τέτοιου είδους λύση βλέπω... Αυτό που με ανησυχεί μάλιστα είναι ότι πλέον τα πράγματα είναι τόσο οριακά που μόνο η αποτελεσματικότητα μετράει και όχι τα μέσα...

    • Π.Κ. avatar
      Π.Κ. @ Marcelos 30/06/2014 18:32:56

      Ρε φίλε marcelo(το ρε φιλικά) τι σκοτώνεσαι και γράφεις μονίμως τα αυτονόητα που δεν τολμάει να κάνει κανένας πολιτικός, το ίδιο ισχύει και για τον Σαμαρά και η αιτία είναι η....καρέκλα το παρασιτικό κομματικό κράτος και η προστασία των πελατών του δημοσίου τομέα και των 5-10 νταβαντζήδων ολιγαρχών που κυβερνάνε και αλωνίζουνε....και δεν υπολογίζουν κανένα πολιτικάκο. Να είσαι σίγουρος οτι η σπίθα θα ανάψει οχι απο τα άκρα, αλλά απο την τελειωμένη ΜΕΣΑΙΑ ΤΑΞΗ που ματώνει και εξαθλιώνεται, και τότε να δείς πόσα ελικόπτερα θα πετάνε στον ουρανό της Αττικής.....

    • Άπαντα Επιστάμενος avatar
      Άπαντα Επιστάμενος @ Marcelos 30/06/2014 19:22:23

      Να σου λύσω την απορία: Συνήθως μεταναστεύουν όσοι δεν έχουν δουλειά κι όχι όσοι έχουν. Επίσης, είναι πιθανόν τραβηγμένο το παράδειγμα του ΔΥ που έπεσε από τα 2200 στα 1000. Μία μείωση 30% είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα στις περισσότερες περιπτώσεις. Πάντως μην προεξοφλείς το (αρνητικό) μέλλον της Ελλάδος. Το χουν κάνει κι άλλοι ανα τους αιώνες και έχουν πέσει έξω.

      • Marcelos avatar
        Marcelos @ Άπαντα Επιστάμενος 30/06/2014 19:41:27

        Τα νούμερα 2.200-1.000 ήταν υποθετικά. Από εκεί και πέρα, μακάρι να βγω ψεύτης. Κι εγώ στην Ελλάδα θέλω να έρθω να ζήσω τα στερνά και δεν θέλω να ζω σε μια χώρα που θα απαρτίζεται μόνο από δημοσίους υπαλλήλους, συνταξιούχους (σαν εμένα τότε) και Πακιστανούς με ελληνικά διαβατήρια πλέον σε 15-20 χρόνια... Και σαφέστατα, όχι σε μία χώρα "κομμουνιστική" (ποικιλοτρόπως ερμηνευόμενο)...

        • Άπαντα Επιστάμενος avatar
          Άπαντα Επιστάμενος @ Marcelos 30/06/2014 23:13:50

          Μαζί σου τότε...

    • Λόγια σταράτα avatar
      Λόγια σταράτα @ Marcelos 03/07/2014 00:47:43

      Κάνεις λογοπαίγνιο, για να δείξεις ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι βολεμένοι και ευχαριστημένοι. Είμαι εκπαιδευτικός στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση και ξέρω από τον περίγυρό μου, δεν είναι μεγάλος, τρεις συναδέλφους μου Πληροφορικής (35-45 ετών) που πήραν άδεια άνευ αποδοχών και έφυγαν με τις οικογένειές τους εκτός Ελλάδας και ομοίως ένα φιλόλογο που έπραξε όπως και οι άλλοι. Όποιος βρίσκει τρόπο, φεύγει, είτε είναι στο δημόσιο είτε στον ιδιωτικό τομέα, εξυπνάκια... Ααα, όλοι αυτοί ποτέ δεν είδαν τα 2200ευρώ. Άντε τις καλές εποχές να είχαν φθάσει στα 1400.

  10. η Dimi avatar
    η Dimi 30/06/2014 18:28:12

    Ένα προτεινόμενο μουσικό διάλειμμα, μ’ ένα ολοκαίνουργιο, αισιόδοξα υπέροχο της Χάρις. Στίχοι: Nίκος Μωραΐτης / Μουσική: Rous / http://youtu.be/CptdAiotkAY

  11. iojik avatar
    iojik 30/06/2014 21:04:31

    Δεν υπάρχει καμμία χώρα ελλάδα,οπότε η λέξη άλλη είναι περιτή.Κατά τα άλλα,όποιος δεν φύγει τώρα σαν μετανάστης,θα φύγει σε λίγο σαν πρόσφυγας.<απλά πράματα.

    • Naruto avatar
      Naruto @ iojik 30/06/2014 23:30:11

      Πράκτορας του Ερντογάν είσαι ;

  12. airman avatar
    airman 30/06/2014 21:58:14

    Το δίλημμα που τίθεται βρίσκει σοβαρό έρεισμα στη ζοφερή πραγματικότητα. Ο τόπος όμως δεν μπορεί να σωθεί από μόνος του. Πρέπει να τον σώσουμε εμείς, αν βέβαια το θέλουμε. Στην περίπτωση που όλοι μεταναστεύσουν, άλλοι θα δουν καλύτερες μέρες, άλλοι θα κυνηγήσουν με μεγαλύτερες πιθανότητες προσδοκίες, ορισμένοι ίσως πέσουν στα ίδια και κάποιοι ενδεχομένως να το μετανιώσουν. Ο τόπος όμως σίγουρα δεν θα σωθεί. Ίσως ο κύκλος της ιστορίας μας να κλείσει κάποια στιγμή. Ποιος όμως μπορεί να το αποδεχτεί; Αυτός που πρώτα θα διαγράψει ιστορικές μνήμες, παρακαταθήκες, αξίες οικουμενικής εμβέλειας και όλους τους αγώνες υπέρ βωμών και εστιών. Και πρώτιστα εκείνος που θα επιτρέψει να συμβούν όλα αυτά. Η "γη της επαγγελίας" ενδεχομένως να είναι κάπου αλλού και να αποτελεί στη σημερινή συγκυρία πρόκληση να τη βρούμε. Μεγαλύτερη πρόκληση όμως είναι να γίνει ετούτος ο τόπος η "γη της επαγγελίας" αυτών που δεν έχουν ζήσει ακόμα αρκετά ή/και δεν έχουν ακόμα γεννηθεί σ' αυτόν!
    Υ.Γ. Βέβαια και οι Ισραηλίτες επέστρεψαν στις ρίζες τους, επιβιώνοντας μέσα από διωγμούς και βιώνοντας τα πάνδεινα. Άλλη ιστορία.

    • franc avatar
      franc @ airman 30/06/2014 22:20:25

      Αγαπητέ airman, η Ελληνική κρίση χρέους αποτελεί το 2-3% της κρίσης χρέους της ΕΕ. Αν λυθεί η κρίση του Ευρωπαικού χρέους με τον Αμερικανικό τρόπο (τύπωμα Ευρώ απο την ΕΚΤ) , αυτομάτως θα λυθεί και η δική μας. Αν δεν λυθεί η κρίση, η Ευρωζώνη θα διαλυθεί, πράγμα που πάλι θα λύσει αυτομάτως και την Ελληνική κρίση αφού θα επανέλθουμε όλοι μαζί στην πρό του 1981 οικονομική μας κατάσταση, ο καθείς με το νόμισμά του και με πλήρη έλεγχο την Εθνικής του οικονομίας. Με άλλα λόγια, το τέλος της κρίσης είναι προδιαγεγραμμένο είτε με τον ενα είτε με τον άλλο τρόπο. Η μετανάστευση εντός της ΕΕ είναι καταδικασμένη, διότι αν οι "νότιοι" επιστήμονες και εξειδεικευμένοι τεχνίτες κατακλύσουν τον Βορρά, παίρνοντας τη δουλειά απο τους ντόπιους δουλέυοντας μισοτιμής, ή θα αποσταθεροποιήσουν και τις "ισχυρές" οικονομίες, ή θα αναγκάσουν τους Βόρειους να πάρουν μέτρα και για το "εσωτερικό μεταναστευτικό" όπως έκαναν με τα "Δουβλίνα" για το εξωτερικό τοιούτο.

  13. νεφέλη avatar
    νεφέλη 30/06/2014 21:59:38

    Οταν διακοπές στη χώρα μας κάνουν μόνο οι ξένοι, όταν οι περισσότεροι είναι χρεωμένοι μέχρι το κεφάλι, όταν όλα τα ακίνητα πουλιούνται κυρίως σε ξένους, όταν φως για δουλειά, φοροελαφρύνσεις, ανάσα αχνοφαίνεται στο βάθος του χρόνου, ....κι όλο οι ίδιοι κύκλοι πάντα αποφασίζουν και χορεύουν όλο χαρά, για πιά σωτηρία μιλάμε, ή μάλλον, για ποιανών την σωτηρία συζητάμε;;;

    • franc avatar
      franc @ νεφέλη 30/06/2014 22:59:44

      Πολύ σωστό ερώτημα αγαπητή Νεφέλη. Οι μεγαλοαστοί και οι φίλοι τους προφανώς μιλάνε για τη δική τους σωτηρία, ανεξαρτήτως θυμάτων που θα έχουμε εμείς οι "πληβείοι", που άλλωστε ο ρόλος μας κατ' αυτούς είναι να παράγουμε πλούτο γι' αυτούς που "ξέρουν" να τον αρπάζουν και να γινόμαστε "παράπλευρες απώλειες" προκειμένου να διασωθούν οι "εκλεκτοί". Εμείς βεβαίως αγωνιζόμαστε για να μην τους κάνουμε τη χάρη και να επιβιώσουμε εμείς διότι απο Ανθρώπινη άποψη αξίζουμε περισσότερο και η επιβίωσή μας θα σώσει και το Έθνος. Διότι το κεφάλαιο ως γνωστόν δεν έχει Πατρίδα, και αν στριμωχτεί αλλάζει Εθνικότητα. Πάλη των τάξεων με άλλα λόγια και νέα δικαίωση του Μάρξ...

      • νεφέλη avatar
        νεφέλη @ franc 01/07/2014 09:14:13

        Απιεικώς απαράδεκτη η εικόνα των "πληβείων" που υπερφορολογούνται και υφίστανται εξευτελισμό σε όλο το φάσμα της καθημερινότητάς τους (υποβάθμιση παιδείας, υγείας, διατροφής, στέγης, κλπ), για να φοροαπαλάσσονται, να ευημερούν και να διοικούν οι "εκλεκτοί" του κατακτητή και των υπαλλήλων τους. Δεν γίνεται άλλο, να ψηφίζουμε με όρους και ανάγκες της ημεδαπής και να διοικούμαστε σαν κατακτημένη χώρα σε περίοδο πολέμου! Χώρα με σύνταγμα είμαστε κι όχι κατακτημένη αποικία....

  14. kkourk avatar
    kkourk 30/06/2014 23:09:59

    Πάντως αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι οι Υπουργοί κάνουν ότι μπορούν για να μικρίνουν τα ποσοστά της Ν.Δ. και λοιπών συγκυβερνούντων. Δεν πειράζει ας συνεχίσουν έτσι την καλή τους προσπάθεια για να κάνουν τον ΣΥΡΙΖΑ όχι μόνο πρώτο κόμμα, (ήδη το κατάφεραν) αλλά και αυτοδύναμο.

  15. που avatar
    που 10/07/2014 18:29:26

    εγω ειμαι χρονια μεταναστης και δεν εχω κανενα προβλημα ,χειροτερα απο αυτο το πως να το πω δεν βρισκεις και ευκολα