#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/04/2013 18:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τελευταία ευκαιρία της κυβέρνησης αλλιώς... σφύριξα κι έληξε



H νέα αναβολή της συνάντησης του Γ. Στουρνάρα με την τρόικα που είχε προγραμματιστεί για τις 4 το απόγευμα δείχνει ότι επικρατεί μούδιασμα στην κυβέρνηση μετά τις δραματικές εξελίξεις με την τραπεζική συγχώνευση. Το Χρηματιστήριο καταρρέει, οι τραπεζικές μετοχές σημειώνουν μεγάλη πτώση ενώ η αγορά δε βλέπει με καλό μάτι το σπάσιμο του deal Εθνικής – Eurobank.

Η κυβέρνηση βρίσκεται στο μάτι του κυκλώνα διότι δεν κατάφερε να φέρει σε πέρας τη συμφωνία αλλά και γιατί –και επικοινωνιακά και ουσιαστικά- στο κόσμο περνά ότι υποχώρησε στις απαιτήσεις τις τρόικας.

Τώρα, που τα υπόλοιπα θέματα μένουν ανοικτά, περιμένει την κυβέρνηση ένας Γολγοθάς τριών ημερών. Στο οικονομικό επιτελείο επιθυμούν να κλείσουν όλα τα μέτωπα μέχρι την Πέμπτη ώστε ο Γ. Στουρνάρας να πάει στο άτυπο Γιούρογκρουπ και να πάρει το πράσινο φως για τη δόση των 8,8 δις ευρώ. Μην ξεχνάμε ότι το Μάιο υπάρχουν λήξεις ομολόγων πολλών δις ευρώ.

Η αυριανή συνάντηση στις 4 το απόγευμα θα είναι εξαιρετικά κρίσιμη καθώς θα φανεί αν υπάρχουν τελικά τα καλά νέα  που γράφαμε νωρίτερα. Το μεγάλο στοίχημα της κυβέρνησης είναι πλέον να μην αποδεχθεί άλλες από τις απαιτήσεις των τροικανών. Αν δηλαδή στην τελική συμφωνία υπάρξουν «γκρίζες» ζώνες που θα σημάνουν μεγαλύτερα βάρη για τους πολίτες τότε η κυβέρνηση θα έχει σοβαρό πολιτικό πρόβλημα και μην απορήσετε αν υπάρξουν ραγδαίες εξελίξεις.

Έστω κι αν αντέξει το βάρος της αποτυχίας στον τραπεζικό τομέα, κι έστω κι αν βγουν στην επιφάνεια και τα καλά από τον τερματισμό του deal (διότι υπάρχουν και τέτοια), η κυβέρνηση θα έχει υποστεί μια σημαντική ήττα γοήτρου και ουσίας.

Ένα ακόμη λάθος να γίνει στη διαπραγμάτευση τότε η κατάσταση μπορεί να ξεφύγει και στο εσωτερικό της τρικομματικής κυβέρνησης αλλά και στην κοινωνία.

Η «κόκκινη» γραμμή που έχει τεθεί είναι «όχι άλλα δημοσιονομικά μέτρα». Όμως, μετά τις χθεσινές εξελίξεις η κυβέρνηση πρέπει να απαιτήσει και να πάρει κάποια καλά από την διαπραγμάτευση. Όπως για παράδειγμα αφορολόγητο για την εφαρμογή του χαρατσιού με έκπτωση 15%. Επίσης, πρέπει να πάψει η ασφυκτική πίεση για τις 25.000 απολύσεις μέχρι το τέλος του 2014. Αν φύγουν με εθελούσια έξοδο ή με συνταξιοδότηση τόσοι εργαζόμενοι αυτό δεν κόφτει την τρόικα.

Επίσης, δεν χωρά επικοινωνιακής αντιμετώπισης το να γίνει δεκτή η πρόταση για πρόσληψη 1.000 νέων σε καίριες θέσεις. Αυτό έλειπε να βγουν και να πανηγυρίζουν για κάτι τέτοιο όταν η ανεργία είναι στο 30% και οι μισοί νέοι δεν έχουν εργασία.

Θα πρέπει επίσης να επιδιώξει και να πετύχει μείωση του φόρου στο πετρέλαιο, ένα μέτρο που απέτυχε παταγωδώς και το μόνο που έκανε ήταν να παγώσει η χώρα και να γεμίσει η Αττική με αιθαλομίχλη.

Πρέπει επίσης να πετύχει το μέγιστο με τις δόσεις για την πληρωμή ληξιπρόθεσμων οφειλών και φόρων καθώς και με τον ΦΠΑ στην εστίαση.

Και φυσικά πρέπει –αν θέλει να κερδίσει πόντους- να προωθήσει μεγάλες αποκρατικοποιήσεις που θα αλλάξουν το κλίμα.

Τα στοιχήματα είναι πολλά και δύσκολα, όμως, δεν πάει άλλο με την υποχωρητικότητα απέναντι στους δανειστές. Ας μας πουν επιτέλους τι θέλουν διότι έτσι κι αλλιώς οδηγούμαστε στην άβυσσο. Τελευταία ευκαιρία έχει η κυβέρνηση να αλλάξει το κλίμα, αλλιώς… σφύριξα κι έληξε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ avatar
    ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ 08/04/2013 19:11:09

    Νομίζω ότι είναι ΜΕΓΑ ΣΦΑΛΜΑ το να μην είναι ΠΛΗΡΩΣ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΣ ο ελληνικός λαός. Γίνονται τόσα κρυφά και παρασκηνιακά και εμείς πληροφορούμαστε ότι "διαρρέεται" από δημοσιογράφους που κάνουν "ρεπορτάζ". Ρεπορτάζ του κ@@ου από το τηλέφωνο είναι εφεύρεση της τελευταίας δεκαετίας (άτιμα κινητά).
    Θα μου άρεσε αν ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ο Στουρνάρας ή όποιος άλλος έχει ΠΛΗΡΗ και ΣΑΦΗ εικόνα να ΔΙΝΕΙ ΑΝΑΦΟΡΑ από την τηλεόραση και τον τύπο περί των λεχθέντων, υπονοηθέντων, πραχθέντων, υποσχεθέντων και όλων των εις -έντων, τα οποία συνέβησαν την εκάστοτε ημέρα, μεταξύ κυβέρνησης, κομμάτων, Τρόικας, ελεγκτών της Τρόικας, συμμάχων (και καλά), μη συμμάχων, Ρώσων, Κινέζων και δεν ξέρω εγώ τίνος άλλου.
    Δεν γίνεται να μην ξέρει ο λαός ΑΚΡΙΒΩΣ τι γίνεται και τι παίζεται. Είδαμε σήμερα στο χρηματιστήριο τι συνέβη με τις μετοχές των τραπεζών και πώς κάποιοι έχασαν και άλλοι έβγαλαν χρήματα σε αυτή την κρίση.
    Όλα τα θέματα μπορούν να κοινοποιηθούν στον ελληνικό λαό. Προσωπικά πιστεύω ότι τα πάντα μπορούν να κοινοποιούνται στον λαό εκτός από τις διατάξεις και τις αποστολές των στρατιωτικών μονάδων.
    Η μυστική διπλωματία/διαπραγμάτευση για οποιοδήποτε θέμα είναι μια ηλιθιότητα διότι όλοι οι άμεσα ενδιαφερόμενοι (κράτη, θεσμοί, μεγαλοεπιχειρηματίες) εχθροί και φίλοι είναι πλήρως ενημερωμένοι από επίσημες αναφορές/πηγές ή ανεπίσημες (κατάσκοποι/ρουφιάνοι). Ποιος ο λόγος λοιπόν να είναι στα σκοτάδια ο ΛΑΟΣ;

    • Σαρακατσανος avatar
      Σαρακατσανος @ ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ 08/04/2013 19:54:32

      ΠΟΙΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΛΑΟΥΤΖΙΚΟ.ΣΗΜΕΡΑ ΟΣΟΙ ΕΙΧΑΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ.........ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΣΤΟ ΧΑΑ ΕΒΓΑΛΑΝ ΑΒΙΑΣΤΑ ΚΑΙ ΑΚΟΠΑ ΤΡΕΛΑ ΛΕΦΤΑ. ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ Ο ΜΕΓΙΣΤΟΣ........ΣΗΜΙΤΗΣ(ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΚΑΙ Ο ΣΤΟΥΡΝΑΡΑΣ) ΝΑ ΘΕΣΕΙ ΠΑΛΑΙΑ ΣΕ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΟ ΕΥΡΩ ΜΕ 1 ΠΡΟΣ 341? ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ. ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ ΑΣ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΚΑΠΟΤΕ........ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΠΟΤΑ ΤΩΝ ΝΑΖΙ ΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ.

    • B.Q avatar
      B.Q @ ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ 08/04/2013 20:02:01

      Ποιός μας είπε ποτέ όλη την αλήθεια Γεωμέτρη; Να μας υποτιμούν και να μας χειρίζονται είναι πιό εύκολο και μια χαρά λειτουργούσε ως τώρα.
      Ροκανίζουν την εμπιστοσύνη μας και μας ωθούν να υποθέτουμε να συνωμοσιολογούμε, να φανταζόμαστε, όλα όσα γίνονται για μας, χωρίς εμάς. Μας υποτιμούν κι έχουν δίκιο. Δεν αξίζουμε το σεβασμό γιατί ουδέποτε τον απαιτήσαμε. Εξαγοραζόμασταν με χάντρες-διευκολύνσεις και με ρουσφέτια-καθρεφτάκια....
      Όμως ποτέ δεν είναι αργά, ν΄αλλάξουμε ΟΛΟΙ.

      • Je ne regrette rien avatar
        Je ne regrette rien @ B.Q 10/04/2013 01:12:05

        BA-ΡΕ-ΘΗ-ΚΑ-ΜΕ
        ΟΛΟΥΣ.

    • *Mara* avatar
      *Mara* @ ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ 08/04/2013 20:04:20

      Γεωμέτρη, πολύ σωστά.
      Αλλά το επικοινωνιακό δυστυχώς δεν...., εδώ και πολύ καιρό.
      Προβλέπω μαύρο... Πάσχα.

    • Νιόβη avatar
      Νιόβη @ ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ 09/04/2013 00:52:19

      Συμφωνώ απόλυτα. Να το έχουν και αυτό στα υπόψη τους οι τωρινοί και μελλοντικοί πολιτικοί που ονειρεύονται ανασυστάσεις του κράτους και μεταρρυθμίσεις, διότι σήμερα πια δεν είμαστε εντελώς αποκομμένοι από τις πληροφορίες. Ως εκ τούτου, θα είναι πολύ καλύτερο για την αξιοπιστία του πολιτικού προσωπικού (και τις καριέρες τους) να είναι τα χαρτιά ανοιχτά στο τραπέζι και να τα μαθαίνουμε εκ των προτέρων κι από τους ίδιους παρά εκ των υστέρων κι από άλλους. Γιατί θα τα μάθουμε κάποια στιγμή, όπως και να ᾽χει. Να, αυτό το παιδί ο Ασάνζ, για παράδειγμα, όλο δημοσιεύει, όλο δημοσιεύει.

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 08/04/2013 19:49:33

    NAIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII η κυβέρνηση δεν θα δεχτεί νέα μέτρα πέρα από ότι συμφώνησε ...για τον μήνα Απρίλιο όχι στο διηνεκές....

  3. αργατεία avatar
    αργατεία 08/04/2013 19:53:34

    γεωμέτρη έχεις απόλυτο δίκιο!

  4. giorgos avatar
    giorgos 08/04/2013 20:00:41

    Ειναι ολοφανερο πλεον οτι η τροικα θελει την μετατροπη της Ελλαδας σε αποικια,σαμποταροντας τα ιδια της τα σχεδια οταν βλεπει να εχουν πιθανοτητα επιτυχιας.Το θεμα ειναι τι κανουμε εμεις.Λεγοντας συνεχεια "yes sir" συναινουμε στην καταστροφη.Εδω και τωρα αλλαγη... πολιτικης.

  5. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 08/04/2013 20:44:31

    Για μένα ο Στουρνάρας πρέπει να μετράει ημέρες να μην πω ώρες!!!!!!
    Εξέθεσε τον Σαμαρά αφήνοντας τον να αναλάβει την ευθύνη του deal των Τραπεζών.
    Οι αποτυχίες του είναι επανειλημμένες και διαδοχικές , εκτός αν δεν είναι αποτυχίες αλλά είναι ενέργειες εντεταλμένου υπαλλήλου της Τρόικας, που μάλλον είναι και το βέβαιο!!
    Συνεπώς ή πρόκειται περί ενός αποτυχημένου Υπουργού που πρέπει το συντομότερο να εκπαραθυρωθεί ή είναι ένας Γκαουλάιτερ της Τρόικας που η παραμονή του επιβάλεται άνωθεν, οπότε ο Σαμαράς θα πρέπει να λάβει τα προσήκοντα μέτρα γιατί το νομοτελειακά καταστροφικό ΣΥΡΙΖΑ καραδοκεί!!!!!

  6. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 08/04/2013 21:16:19

    Ο ΓΚΑΟΥΛΑΙΝΤΕΡ.............ΤΟ 2012 ΣΤΟΝ ΙΟΒΕ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΥΦΕΣΗΣ.........ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΜΠΛΕΞΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟΡΩ ΠΩΣ ΤΟ ΑΝΕΧΕΤΑΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΝΑ ΚΟΥΜΑΝΤΑΡΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟ ΠΙΟ ΑΘΛΙΟ ΚΙΝΗΜΑ.....(ΠΑΣΟΚ) ΤΗΣ ΚΛΕΠΤΟΚΡΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.

    • Νότιος Άνεμος avatar
      Νότιος Άνεμος @ Σαρακατσανος 09/04/2013 12:33:09

      Aπό τη στιγμή που χάθηκε η αυτοδυναμία, τα Πασοκολαμόγια έγιναν ''παράγοντες'' αντί να είναι υπόδικοι.

  7. sceptic avatar
    sceptic 08/04/2013 21:24:31

    Μήπως κάποιος από τους πεφωτισμένους σχολιαστές μπορεί να πεί τι λέει η περίφημη "τιμωρητική προτεσταντική ηθική" σε αυτές τις περιπτώσεις;

    • Σαρακατσανος avatar
      Σαρακατσανος @ sceptic 08/04/2013 22:29:39

      ΕΠΕΙΔΗ ΜΑΣ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΙΚΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΓΕΛΟΙΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΘΑ ΘΥΣΙΑΣΤΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΟΤΕΣΤΑΝΤΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ B NAI B RITH INTERNASIONAL ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΤΗΣ ΣΙΩΝ.........ΚΑΙ Η ΚΥΡΙΑΡΧΗ ΔΥΝΑΜΗ ΠΛΕΟΝ? ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΩ.............

  8. Svart Drottning avatar
    Svart Drottning 08/04/2013 22:21:49

    Δεν μπορεί τελικά να έφτασες μέχρις εδώ, για να σπαταληθείς με τόσο άδοξο τρόπο! Αν δεν αφυπνιστείς και δεν παραδεχτείς το λάθος ΣΗΜΕΡΑ, αν δεν αποφασίσεις να τα παίξεις όλα για όλα, άδικα φθείρεσαι. Κάθε μέρα θα' ναι και χειρότερα, όσο διστάζεις να συγκρουστείς.
    Η νίκη κατακτιέται με την τόλμη. Η ήττα, σου χαρίζεται...

  9. fitsoulas avatar
    fitsoulas 09/04/2013 01:58:06

    Τελικά τους πείσαμε; Θα κάτσουν και μετά τις 10 του μηνός;

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ fitsoulas 09/04/2013 11:06:03

      Εγώ λέω να κάτσουν μέχρι το Πάσχα. Έτσι θα έχουμε την χαρά και την απόλαυση να σουβλίσουμε και τον Τόμσεν BTW...

  10. Chris 1979 avatar
    Chris 1979 09/04/2013 11:34:21

    Λέτε ότι δεν κόφτει την Τροίκα πως θα γίνουν οι απωχωρήσεις Δ.Υ...Με κόφτει εμένα όμως γιατί αν αυτοί από Δ.Υ. γίνουν συνταξιούχοι πάλι εγώ (ο φορολογούμενος) θα τους πληρώνω...Έχετε αντιληφθεί που βαδίζουμε? Μετατρεπόμαστε από μια χώρα Δ.Υ σε χώρα συνταξιούχων... Ποιος θα πληρώνει τις συντάξεις αυτές??? Τη στιγμή που υπάρχουν ακόμη συνταξιούχοι ΟΤΕ με σύνταξη από τα 35-36!!!!! (μητέρες με ανηλικα τέκνα κλπ...). Γνωρίζω δύο περιπτώσεις....
    Αναγκαστικά αφού δε θα γίνουν απολύσεις Δ.Υ ή δραστικές μειώσεις συντάξεων (δεν είμαι ανάλγητος ρεαλιστής είμαι..έχω και συνταξιούχους γονείς! η μόνη εναλλακτική θα είναι η δραχμή ώστε να πληρώνονται όλλοι με δις...

    • Νιόβη avatar
      Νιόβη @ Chris 1979 09/04/2013 16:19:18

      chris, οι απολύσεις ΔΥ (εκτός των ακατάλληλων) και η συρρίκνωση του δημόσιου τομέα σημαίνει περισσότερη ανεργία, ακόμα πιο μειωμένα έσοδα από φόρους και ΦΠΑ και, κυρίως, ακόμα πιο κουτσουρεμένη σύνταξη για τους γονείς σου. Το τελευταίο, βέβαια, δεν αποκλείεται έτσι κι αλλιώς, αλλά με μαζικές απολύσεις ΔΥ (πέραν των απολύτως και βεβαιωμένα ακατάλληλων, που κι αυτοί όμως θα πρέπει να αντικατασταθούν κάποια στιγμή), το κουτσούρεμα των συντάξεων είναι παραπάνω από σιγουράκι.

  11. billysmart avatar
    billysmart 09/04/2013 21:39:22

    ".....Επίσης, πρέπει να πάψει η ασφυκτική πίεση για τις 25.000 απολύσεις μέχρι το τέλος του 2014. Αν φύγουν με εθελούσια έξοδο ή με συνταξιοδότηση τόσοι εργαζόμενοι αυτό δεν κόφτει την τρόικα....."...και που θα βρουν αυτα τα 25000 ατομα συνταξεις...θα μας τρελλανεις.........

    • kosvag avatar
      kosvag @ billysmart 10/04/2013 01:07:10

      θα μοιραστούν το κονδύλι των λοιπών 2.500.000 συνταξιούχων.