#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/06/2012 10:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα όνειρα εκδικούνται



Από την παγωμάρα του πρώτου exit poll στα πρώτα αμυδρά χαμόγελα.

Από τη συγκρατημένη αισιοδοξία στους πανηγυρισμούς.

Από τη χαρά στην προσγείωση στην πραγματικότητα.

«Αλλά μην κάνετε λάθος, κερδίσαμε…»

Η νίκη των φιλοευρωπαϊκών δυνάμεων υπήρξε τεράστια.

Η ήττα του λαϊκισμού εκτός από καίρια, ήταν και πρωτοφανής. Ηττήθηκε το κόμμα που έταξε τα πάντα και κέρδισε αυτό που εγγυήθηκε το ευρώ και απλά ότι οι τεράστιες θυσίες θα πιάσουν τόπο.

Μία μεγάλη, μία άνιση μάχη κερδήθηκε. Μία μάχη που αποτελεί προϋπόθεση για να νικηθεί η ύφεση, η κρίση, η ανεργία.

Σκοπός της νέας κυβέρνησης που θα σχηματισθεί (με Πρωθυπουργό τον Σαμαρά και κορμό τη ΝΔ) είναι δουλειές, αξιοπρέπεια των πολιτών, αξιοπιστία της χώρας.

Ηττήθηκε η πολύ λαοφιλής «ιδέα» της καταγγελίας του μνημονίου.

Επικράτησε ο μονόδρομος της λογικής και των αλλαγών στις συμφωνίες, τηρώντας τους στόχους που έχουν τεθεί.

Η χώρα έχει συνέχεια και οφείλει να έχει και συνέπεια.

Πρώτο μέλημα στις δηλώσεις στο Ζάππειο ήταν να καθησυχαστούν οι ξένοι και να αλλάξει η ψυχολογία των αγορών. Ήλθε η στιγμή τα φώτα να φύγουν πάνω από τη χώρα. Χρειάζεται δουλειά και όχι δημοσιότητα.

Όσο για τις περιβόητες πια δημοσκοπήσεις, που ρωτούν πολλοί, ας απολογηθούν  οι ίδιες οι εταιρείες για τις εκτιμήσεις και τις μεθόδους τους.

Εμείς εμμείναμε στη δική μας ανάλυση. Δέκα μέρες προ των εκλογών στο κομμάτι «Οι εφεδρείες του ΣΥΡΙΖΑ τελειώνουν» (http://www.antinews.gr/2012/06/07/164792/) είχαμε προβλέψει ότι:

 «Στην πραγματικότητα οι «εφεδρείες» του ΣΥΡΙΖΑ τελειώνουν. Το «ταβάνι» του σε δεξαμενές ψηφοφόρων είναι πεπερασμένο. Όσο μεγάλο κι αν είναι το ποσοστό που θα καταφέρει να καταγράψει τελικά, πιθανότατα δεν θα του δώσει την πρωτιά..»

 

Το αποτέλεσμα των εκλογών είναι μια τεράστια νίκη της ΝΔ, κάτω από τις συνθήκες υπό τις οποίες διεξήχθησαν. Απομένει να αποδειχθεί ότι είναι και μια τεράστια νίκη του ελληνικού λαού, που κακά τα ψέματα, ότι κι αν ψήφισε νιώθει ανακουφισμένος:

«Με την πατρίδα τους δεμένη στα πανιά και τα κουπιά στον άνεμο κρεμασμένα,

οι ναυαγοί κοιμήθηκαν ήμεροι σαν αγρίμια νεκρά μέσα στων σφουγγαριών τα σεντόνια…» (Ν. Γκάτσος, Αμοργός)

 Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GO avatar
    GO 18/06/2012 10:19:42

    Σωστά για το ταβάνι του ΣΥΡΙΖΑ τότε.
    Τώρα όμως; Τώρα, είναι πολύ μεγάλη η δεξαμενή.
    Γι' αυτό, τα πάντα εξαρτώνται από εμάς. Η πολιτική που θα ασκήσουμε δεν πρέπει να του αφήσει χώρο ανάπτυξης.
    Με το καλό, λοιπόν.

  2. man8os avatar
    man8os 18/06/2012 10:21:41

    Πρεπει τωρα να σχηματιστει κυβερνηση. Χρονος δεν υπαρχει

  3. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 18/06/2012 10:28:36

    Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ: Καλημέρα Μικρέ Οδυσσέα. Πριν από δύο χρόνια το ΠΑΣΟΚ είχε 42%. Η εφαρμογή του πρώτου μνημονίου το έφερε στο12%. Σήμερα η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ έχουν μαζί 42%. Θα σχηματίσουν κυβέρνηση και θα εφαρμόσουν το δεύτερο μνημόνιο που είναι χειρότερο από το πρώτο. Σε ένα χρόνο τα δύο αυτά κόμματα θα έχουν μαζί 12%. Αυτή είναι η πραγματικότητα στην οποία θα προσγειωθούμε όλοι μας. Και πάλι την καλημέρα μου.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Χρήστος Δημάρης 18/06/2012 13:02:15

      Γιατί σπεύδεις να καταδικάσεις το Σαμαρά; Θα κριθεί εκ του αποτελέσματος. Μην παρασύρεσαι από Κασσάνδρες τύπου Γιανναρά. Δεν συμβάλλουν στην ανόρθωσή μας. Χρειάζεται αισιοδοξία, δουλειά, λίγα λόγια.

      • sabas avatar
        sabas @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 18/06/2012 18:10:10

        Δίκιο έχεις φίλε Μανώλη. Χρειάζεται δουλειά. Πού ακι πότε θα τη βρούμε? Εγώ περιμένω. Και σκάλες σφουγγαρίζω κι ας είμαι 60 χρονών. Θα μας δώσει δουλειά ο Σαμαράς, να ανακάμψει και η πατρίδα? Πότε? Θα μας φτάσουν ως τότε τα δανεικά? Θα έχουν και οι φίλοι να μας δανείζουν ώσπου ναρθει η δουλειά? και τα καινούρια χαράτσια, με τί θα τα πληρώσουμε τώρα που οι τσέπες μας μετά απο 1,5 χρόνο ανεργία είναι άδειες? Θα μας στείλει η εφορία το κατασχετήριο επειδή δεν μπιορέσαμε να πληρώσουμε το προηγούμενο χαράτσι? Θα καταργήσει τον διακανονισμό και τις δόσεις ο Ράιχενμπαχ? ή θα τον αναβάλλει μέχρι να βρούμε δουλειά? Εχωκι άλλα ερωτήματα αλλά δεν θέλω να σας στερήσω τη χαρά της νίκης...

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Χρήστος Δημάρης 18/06/2012 13:10:28

      ΑΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΥΝΕΧΩΣ ΕΦΙΑΛΤΕΣ ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΛΙΤΣΑ ΠΑΤΕΡΑ.

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ Χρήστος Δημάρης 18/06/2012 15:20:44

      τι απωθημένα που έχουν ορισμένοι...

      • Χρήστος Δημάρης avatar
        Χρήστος Δημάρης @ GreekInLux 18/06/2012 16:33:24

        ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ: "... Η πολιτική πιά, είναι ενα παιχνίδι αρρωστημένων από φιλοδοξία και φιλοχρηματία δημοσίων υπαλλήλων, εναντίον των αδυνατωτέρων και ανήμπορων να αμυνθούν συνανθρώπων τους. Η πιό ποταπή μορφή ζωής. Χτυπάω τον από κάτω και γλείφω τον απο πάνω!..." Και μια που αλουξάριστε μίλησες για τα απωθημένα μου δες το βίντεο για να δεις και άλλο ένα απωθημένο μου: ΘΑ ΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=IfDISFLjGbU

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Χρήστος Δημάρης 18/06/2012 18:01:49

          κε Δημάρη, ο καλός Θεός μας θα μας στείλει κάποιον να μας κυβερνήσει με πυγμή επειδή έτσι που είναι το πολιτικό σύστημα και άγιος να είναι ο Σαμαράς (ήταν ο Καποδίστρις για να μην ξεχνιόμαστε) δε θα μπορέσει να κάνει όσα θέλει. Αλλά το να μη στηρίζεις έντιμους ανθρώπους που δεν αποσκοπούν σε προσωπικό όφελος εξισώνοντάς τους με προδότες, πράκτορες και ηλίθιους, είναι ανέντιμο και υποκριτικό. Γενικά μιλάω, απλά πήρα αφορμή από όσα είπες και είναι συνήθης ισοπέδωση των πολιτικών. Ο Σπανουδάκης αυτά τα λέει και για το φίλο του τον Καραμανλή άραγε; Όχι βέβαια!

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Χρήστος Δημάρης 18/06/2012 15:45:54

      Καί τό ὑπόλοιπο 78% σύριζα/κκε/δημαρ, ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ! Καιρός νά ἀναλάβη ἡ κεντροδεξιά τήν ἀνόρθωση τῆς χώρας μετά τά συντρίμια πού ἄφησε ὁ σοσιαλισμός!

    • Παύλος avatar
      Παύλος @ Χρήστος Δημάρης 18/06/2012 16:23:35

      Εκείνο που θαυμάζω σε 'σένα βρε Χρήστο, ξέρεις ποιο είναι ;;;;
      Η ΑΙΣΙΟΔΟΞΊΑ !!!
      Διερωτώμαι τί θα έκανες, αν είχε κερδίσει τις εκλογές ο Τρίπρας !;!;!;!;;
      Μήπως μοίραζες (αφιλοκερδώς) ....αγχόνες στην Ομόνοια ;;;;;;
      Και για να σοβαρευτούμε:
      Κατ ' αρχήν, Δόξα τω Θεώ, αποφύγαμε τα τάρταρα !
      Αμφιβάλλεις γι ' αυτό ;;;;;;
      Από 'κει και πέρα, παλεύουμε για το καλύτερο !!!
      Απο 'δω και πέρα, εμπιστευόμαστε τον Σαμαρά !!
      Εσύ τον εμπιστεύεσαι ;;;;;

      • Χρήστος Δημάρης avatar
        Χρήστος Δημάρης @ Παύλος 18/06/2012 17:17:31

        Η ΤΡΕΛΑ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ: Καλησπέρα Παύλο. Αυτό που γράφεις για την αισιοδοξία, αυτό ακριβώς είναι η τρέλα της Ορθοδοξίας. Όλοι οι ορθόδοξοι είναι πάντα αισιόδοξοι. Κατά κάποιο τρόπο είναι υποχρεωμένοι να είναι αισιόδοξοι αφού στην αντίθετη περίπτωση είναι σαν να παραδέχονται ότι είναι ολιγόπιστοι!!! Και για να σοβαρευτούμε λίγο θυμίζω πως η Εκκλησία μας είναι ιστοριοκρατική και εσχατολογική. Κατά συνέπεια ότι συμβαίνει στην ιστορία του ανθρωπίνου γένους είναι πάντα για το καλό του!

  4. blue nile avatar
    blue nile 18/06/2012 10:54:43

    Tην καλημέρα μου ΜΟ ...
    Ξημέρωσε ελπίδα...

    • M.O. avatar
      M.O. @ blue nile 18/06/2012 23:48:39

      !!!

  5. Νικήτας avatar
    Νικήτας 18/06/2012 12:00:43

    ''Ήλθε η στιγμή τα φώτα να φύγουν πάνω από τη χώρα. Χρειάζεται δουλειά και όχι δημοσιότητα.''

    Πόση α λ ή θ ε ι α! Είμαστε ακόμα εδώ για να φέρουμε και απτά αποτελέσματα. Καλή δύναμη.

  6. Wolf avatar
    Wolf 18/06/2012 12:09:53

    ...λιγο ακόμη!!!

  7. Γιάννης Βουτσινάς avatar
    Γιάννης Βουτσινάς 18/06/2012 12:11:21

    Κάποια στιγμή, πρέπει να ανοίξει η συζήτηση για το ρόλο των καναλιών και των εταιρειών δημοσκοπήσεων. Σήμερα το πρωί οι κ.κ. Λυριτζής - Οικονόμου, είπαν ότι οι 2,5 μονάδες είχαν κλειδώσει από το μεσημέρι. Αυτό μου έλεγαν κι εμένα γνωστοί μου από τη Συγγρού. Πώς λοιπόν μιλούσαν όλοι για Ντέρμπυ από τις 5 το απόγευμα? Τί ρόλο έπαιξαν? Πώς είναι δυνατόν να δίνουν 0,5 μπροστά τη ΝΔ (εκτός του ΣΚΑΙ που έδινε 0,5 μπροστά το ΣΥΡΙΖΑ) στο 75% των exit polls στις 6 και στις 8 να δίνουν καθαρό προβάδισμα 2 μονάδων στη ΝΔ στο 100% των exit polls? Είναι γνωστό τα τελευταία 40 χρόνια ότι οι κεντροαριστεροί ψηφοφόροι προσέρχονται στην πλειοψηφία τους το απόγευμα.

    • Έξοδος avatar
      Έξοδος @ Γιάννης Βουτσινάς 18/06/2012 15:49:19

      Για όποιο λόγο κ να έγινε, έπαιξε πολύ θετικό ρόλο για να βγει το τελικό θετικό πρόσημο στο αποτέλεσμα κ να είναι καλά Παπαδημούληδες κλπ. που το έπαιζαν κυβέρνηση για καμιά ώρα (...ίσως η απάντηση να βρίσκεται σε λόγια του ΚΚ1)

  8. "Γαλάζιος" Αρης avatar
    "Γαλάζιος" Αρης 18/06/2012 12:30:22

    Ενας ηλίθιος που είχε ανεβάσει σχόλιο στο facebook ότι η ΝΔ θα πέσει, μην ανησυχεί. Μένουν ένα-δυο τμήματα στην επικράτεια, μπορεί να αλλάξει το αποτέλεσμα. Ας συμβουλευθεί τον γίγαντα Μαυρή της Καθημερινής. Πάλι μέσα έπεσε ο άτιμος. Το 2009 είχε προβλέψει διαφορά δυο μονάδων του ΠΑΣΟΚ από τη ΝΔ, στις εσωκομματικές εκλογές είχε προβλέψει ότι θα βγει με άνεση η Ντόρα. Πάντα έγκυρος...

  9. ap avatar
    ap 18/06/2012 12:38:35

    Ανάπτυξη, αξιοκρατία, συνταγματικές αλλαγές που θα θωρακίσουν τη δημοκρατία και τους θεσμούς. Αυτά ψήφισε ο ελληνικός λαός με την ωριμότητα και την υπευθυνότητα που απέκτησε μετά από δυόμισι χρόνια κρίσης. Έτσι πρέπει να ερμηνευτεί το εκλογικό αποτέλεσμα, ώστε να αξιοποιηθεί σωστά η δύναμη που έχει στα χέρια του ο Σαμαράς.

  10. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 18/06/2012 13:13:03

    Λίγο κουράγιο ἀκόμα μέχρι τὸν σχηματισμὸ τῆς κυβέρνησης.

  11. Βασίλης avatar
    Βασίλης 18/06/2012 13:16:01

    Δύο συγγενείς προχθές, μου έλεγαν για την δύσκολη κατάσταση της χώρας και κατέληγαν στο ότι η μόνη λύση είναι αυτή που προτείνει το κόμμα της "ελπίδας".
    Ο ένας είναι 50χρ. , έχει σπουδάσει και τα δύο παιδιά του έχει 130τμ σπίτι και τρία αυτοκίνητα. Χτυπιόταν γιατί έκανε την δήλωση και θα πληρώσει για πρώτη φορά στην επαγγελματική του ζωή 680€ εφορία.
    Ο δεύτερος, πρώην υπάλληλος ΔΕΚΟ 52χρ. συνταξιούχος, έχει εισπράξει ένα μεγάλο ποσό αποζημίωση,
    και εγώ (μισθωτός) τους κοιτούσα και σκεφτόμουν πόσο κορόιδο είμαι που με τρία παιδιά θα επιστρέψω μέσω εφορίας το επίδομα παιδιών σύν κάτι ψιλά για να σώσω την παρτίδα, χωρίς να ξέρω εάν θα έχω δουλειά την επόμενη μέρα.

    Υπάρχει, μπορεί και θέλει, άραγε κάποιος να αλλάξει κάτι από την παραπάνω εικόνα μιας μεσοαστικής ελληνικής οικογένειας;

  12. Γιαννης Π. Μητρόπουλος avatar
    Γιαννης Π. Μητρόπουλος 18/06/2012 13:37:39

    Τις επόμενες ώρες ή ημέρες όλοι εμείς που έχουμε πιστέψει στον Σαμαρά και θα τον δούμε Κυβερνήτη στο σκάφος της χώρας οφείλουμε τώρα παρά ποτέ να είμαστε δίπλα του στο μεγάλο στοίχημα για την Πατρίδα.
    Η πορεία στο πλευρό του στα δύσκολα που έχουμε ως χώρα μπροστά μας είναι το ελάχιστο οχι στον ίδιο αλλά στον Τόπο μας και στα παιδιά μας.
    Καλή δύναμη φίλοι μου!!!

  13. Δαναός avatar
    Δαναός 18/06/2012 14:08:56

    Αφιερωμένο στους λειτουργούς της 4ης εξουσίας έτσι για να μην τους ξεχνούμε:

    ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΑΝΟΟΥΜΕΝΕΣ ΠΟΡΝΕΣ
    Είπε ο Τζον Σουΐντον (1830 - 1901), πρώην αρχισυντάκτης των New York Times, στην αποχαιρετιστήρια δεξίωση που έγινε προς τιμήν του πριν βγει στη σύνταξη.

    Κάποιος από τους παρευρισκόμενους έκανε πρόποση για τον ανεξάρτητο Τύπο, και ο Σουΐντον διέκοψε και συμπλήρωσε :

    "Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα, σε αυτή τη περίοδο της ανθρώπινης ιστορίας που να αποκαλείται ανεξάρτητος Τύπος.
    Το γνωρίζετε και το γνωρίζω.
    Ούτε ένας ανάμεσά σας θα τολμούσε να εκστομίσει μια έντιμη γνώμη.
    Και αν τολμούσατε να την εκφράσετε γνωρίζετε εκ των προτέρων ότι ποτέ δεν θα εμφανιζόταν τυπωμένη στο χαρτί.
    Πληρωνόμαστε αρκετά ώστε να κρατάμε την τίμια άποψή μας, έξω από την εφημερίδα για την οποία γράφω.
    Εσείς επίσης παίρνετε ικανοποιητικούς μισθούς για παρόμοιες υπηρεσίες.
    Και αν κάποιος τολμούσε ή ήταν τόσο τρελός ώστε να γράψει την τίμια γνώμη του, θα βρισκόταν πολύ σύντομα στο δρόμο..
    Είναι δουλειά και καθήκον κάθε δημοσιογράφου να καταστρέφει την αλήθεια, να ψεύδεται, να διαστρεβλώνει, να εξυβρίζει, να κολακεύει γονυπετής το Μαμωνά και να πουλάει τη Πατρίδα του για τον άρτο τον επιούσιο..
    Είμαστε υποτελείς.
    Όργανα των πλουσίων που βρίσκονται στο παρασκήνιο.
    Είμαστε καραγκιόζηδες.
    Αυτοί οι άνθρωποι κινούν τα νήματα και εμείς χορεύουμε στο ρυθμό τους.

    Ο χρόνος, η ζωής μας, οι ικανότητές μας είναι ιδιοκτησία αυτών των ανθρώπων.
    Είμαστε διανοούμενες πόρνες."

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Δαναός 18/06/2012 15:15:24

      Καλησπέρα Δαναέ. Και να φανταστείς ότι αυτά ειπώθηκαν έναν αιώνα πριν , όταν οι κοινωνίες ,σ'ένα αρκετά μεγάλο μέρος τους , κρατούσαν κάποια προσχήματα και αρχές. Κυθήριε, καλησπέρα . Σωστός!

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Diamond Angel 18/06/2012 15:52:08

        Ἂγγελέ μου καλησπέρα.

  14. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 18/06/2012 14:24:34

    Καλημέρα Δάσκαλε,
    ἂνα δεχτοῦμε αὐτό πού εἶπε ὁ Σουίντον γιά τίς διανοούμενες πόρνες,πρέπει νά ποῦμε καί ὃτι οἱ πόρνες χωρίς τσατσάδες δέ δουλεύουν,ἒ,δουλεύουν;

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 18/06/2012 15:24:31

      Διαμαντένιε και Κυθήριε σας χαιρετώ! Μη με αναγκάζετε να γράψω πάλι το ανέκδοτο με τον οίκο ανοχής, γιατί αρκετά μ' ανέχθηκε ο Φάκτορας!!!

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Δαναός 18/06/2012 15:50:54

        Δαναέ μου,ἀντιχαιρετῶ,
        σέβομαι καί χαίρομαι νά διαβάζω τίς σκέψεις πού γράφεις πάντοτε,ἀλλά ὑποκλίνομαι καί σέ ὁρισμένες άναλαμπές...σιωπῆς σου,πού σέ κάνουν ἀκόμη πιό ἐλκυστικόν καί εὐχάριστον!

      • tak avatar
        tak @ Δαναός 18/06/2012 19:50:53

        Χαίρε!

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 18/06/2012 15:54:00

      ". . .ὃτι οἱ πόρνες χωρίς τσατσάδες δέ δουλεύουν. . ."

      Καί ὶσχυρούς προστάτες. . .

  15. Λεωνίδας avatar
    Λεωνίδας 18/06/2012 15:14:12

    Με εχθρικά ΟΛΑ τα κανάλια και ΟΛΟΥΣ τους σταθμούς και τη συντριπτική πλειοψηφία των εφημερίδων ο Αντώνης νίκησε. Τώρα ο μόνος στόχος που τους έμεινε είναι να ακυρώσουν την Πρωθυπουργία του μόνου αντισυστημικού και στη συνέχεια να αποσαθρώσουν τα θεμέλια της ΝΔ έτσι όπως λυσσασμένα στήριξαν τον ΓΑΠ για ενάμισι χρόνο τουλάχιστον, πριν δουν το φως το αληθινό και γίνουν αντιμνημονιακοί. Είναι αγώνας δρόμου ταχύτητας και όχι αντοχής, ή ο Αντώνης θα καταφέρει πρώτος να πείσει τους μισούς τουλάχιστον Έλληνες και θα πάρει δύναμη από αυτούς, ή οι διαπλεκόμενοι θα προλάβουν να τον απαξιώσουν.

  16. kiwi avatar
    kiwi 18/06/2012 15:27:39

    Παρακολουθώ ΜΟ τα άρθρα σου που είναι πάντα καλογραμμένα και ξεχειλίζουν από χιούμορ. Δεν συμφωνώ πάντα και αυτή τη φορά λυπάμαι που θα αναγκαστώ να διαφωνήσω με την ρίζα της συλλογιστικής σου.

    Πιστεύω πως δεν νίκησε η ΝΔ και ο Σαμαράς.

    Ούτε βέβαια νίκησε ο φόβος, όπως καταγγέλλει ο ΣΥΡΙΖΑ.

    ΑΠλά, ηττήθηκε η ανεπάρκεια του ΣΥΡΙΖΑ, η οποία έγινε προφανής και μάλιστα ΟΧΙ λόγω της επικοινωνιακής εκστρατείας της ΝΔ. Ο μέσος άνθρωπος που δεν είναι ακόμα στο χείλος του γκρεμού(γιατί όποιος είναι, δεν επηρεάστηκε από αυτά) τρόμαξε από την εικόνα του Μπαλάφα, του Μηλιού, της Δούρου, τις παλινωδίες, τις αντιφάσεις, την ιδεολήψία, την έλλειψη σχεδίου και ευελιξίας, την ανεπάρκεια. Αν είχε κάποιο απτό σχέδιο, η/και καλύτερη επικοινωνιακή στρατηγική ο ΣΥΡΙΖΑ, θα κέρδιζε άνετα τις εκλογές.

    Το σχόλιο που ακολουθεί, δεν το έγραψα χτες, ακόμα και μετά τη λήξη της ψηφοφορίας. Δεν ξέρω αν θα δημοσιευόταν και δεν ξέρω αν θα δημοσιευτεί. Σε συνέχεια λοιπόν του προηγουμένου: ψήφισα ΝΔ, μόνο και μόνο για να αποφευχθεί ένα πείραμα ΣΥΡΙΖΑ στις πλάτες μας και να έχει μία κυβερνητική ευκαιρία ο ΑΣ. Ψηφίζω στην πάλαι ποτέ Β Αθήνας. Τη στιγμή που πήγα να βάλω το ψηφοδέλτιο στο φάκελο, το ξανακοίταξα. Τα δύο πρώτα ονόματα ήταν του Κυριάκου Μητσοτάκη και του Κ. Χατζηδάκη. Εκανα ασκήσεις αυτοελέγχου και συνέχισα. Χρειάστηκε μεγάλη προσπάθεια.

    Πόσες φορές μπορεί να γίνει όμως αυτό; Γιατί (και πόσο) να πρέπει να αντέξω να ψηφίζω το Μητσοτακέικο και τους κλώνους του;

    Νομίζω πως είναι η τελευταία ευκαιρία. Για όλους μας, κυρίως όμως για τον ΑΣ.

    • M.O. avatar
      M.O. @ kiwi 18/06/2012 23:47:28

      Τη συλλογιστική σας ακολούθησαν πολλοί. Σας ευχαριστώ για τα καλά λόγια

  17. no fear avatar
    no fear 18/06/2012 15:50:10

    Ο Αντώνης Σαμαράς έχει την ιστορική ευκαιρία μετά τα εκλογικά αποτελέσματα της 17ης Ιουνίου να αναδειχθεί σε εθνικό ηγέτη και αναμορφωτή μιας νέας σύγχρονης Ελλάδας.Το εκλογικό ποσοστό που έλαβε του λύνει τα χέρια ωστε να προχωρήσει με το βλέμμα στην κοινωνία χωρίς κομματικά βαρίδια και εξαρτήσεις αλλά με τις αναγκαίες συνθέσεις σε σχέση με τους κυβερνητικούς εταίρους.Σήμερα ζούμε το τέλος των κομμάτων όπως τα γνωρίσαμε και το μήνυμα αυτό είναι πολύ ηχηρό για να αγνοηθεί από όλες τις ηγεσίες.Τέλος,αποτελεί ευχάριστη έκπληξη η δήλωση Τσίπρα αμέσως μετά το εκλογικό αποτέλεσμα.Αναγνώρισε τον νικητή,ξεκαθάρισε τη θέση του ως Αξιωματική Αντιπολίτευση,στην ουσία έδειξε πρωθυπουργό τον Αντώνη Σαμαρά,συγκράτησε το κομματικό του ακροατήριο,είπε οτι η νέα κυβέρνηση θα κριθεί εκ του αποτελέσματος δίνοντάς της έτσι και τον απαραίτητο πολιτικό χρόνο.Υπεύθυνη θέση απέναντι στον λαικισμό των τελευταίων μηνών.Σε ό,τι αφορά το ΠΑΣΟΚ μένει να δούμε αν θα μπορέσει να λειτουργήσει χωρίς τα προηγούμενα σύνδρομα της μεγαλειότητας προσαρμοζόμενο στα νέα δεδομένα.Σεμνότερη η ΔΗΜΑΡ αρκεί να μην αρχίσουν τα παιχνιδάκια με το όνομα του Πρωθυπουργού.Αρχή ανδρα δείκνυσι για όλους!