#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/04/2011 14:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα όμορφα πρόσωπα, όμορφα καίγονται



Απ’ ότι φαίνεται οι εκλογικές μηχανές πήραν ήδη μπροστά και οι υποψήφιοι και υποψήφιες άρχισαν τις δράσεις τους.

Παλιοί και καινούριοι ρίχτηκαν στο χορό προς άγρα ψηφαλακίων.

Και καθόσον φαίνεται να έχει παγιωθεί πλέον σε πολλούς στης ΝΔ η «Λούλειος» αντίληψη ότι η πολιτική είναι κυρίως επικοινωνία, άρχισαν και τα επικοινωνιακά κόλπα.  Με υπόγεια τροφοδοσία δήθεν ειδήσεων σε «παραφιλολογικα» μπλογκς.  Με δήθεν δράση "εντολή του αρχηγού", με δήθεν δημοσκοπήσεις ανάδειξης δημοφιλών υποψηφίων, πάντοτε αθώα, "δεν το έδωσα εγώ" και το γλυκό έδεσε!!

Η συνέχεια γνωστή. Φωτογραφίες νεαρών ζεν-πρεμιέ και ενζενί σε ηδυπαθείς πόζες αλά life style περιοδικών, λες και πάμε σε διαγωνισμό καλλιστείων. Και από λόγο και δράση, μούγκα στη στρούγκα! Στην καλύτερη των περιπτώσεων εκφορά λόγου και ιδεών, μαθητών πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης!  Άσε που αν ξύσεις πιο βαθειά...

Επειδή λοιπόν δεν έχουμε καμιά απολύτως διάθεση να αφήσουμε τους παλιούς που είναι αλλιώς για να φορτωθούμε υπερφίαλους νέους και νέες που είναι ωραίοι, και που η σχέση τους με την κοινωνία και την παραγωγή τελειώνει στο επίθετο τους… κληρονομικά και στις κομματικές τους διαδρομές με το …αζημίωτο, θα προσέφεραν μεγάλη υπηρεσία αν σταματούσαν να προκαλούν με τις επικοινωνιακές δράσεις τους.

Η ΝΔ έχει ανάγκη αυτή τη στιγμή από τη σύμπνοια και την προσήλωση γύρω από τον Αντώνη Σαμαρά.

Από την προσήλωση και στήριξη ενός νέου οράματος.

Από τη στήριξη και διάδοση ενός νέου κοινωνικού συμβολαίου.

Από τη διάδοση και την έμπνευση της Ελπίδας!

Για ολόκληρη την κοινωνία!

Φτηνές πρακτικές μιας άλλης εποχής και στο βάθος προσωπικές ατζέντες και πολιτικές, προκαλούν και κάνουν μόνο ζημιά...λίγο στο κόμμα και πολύ στους δράττοντες...

Και για όσους και όσες δεν έχουν καταλάβει, αυτές οι εκλογές θα είναι εκλογές ουσίας.

Θα είναι οι πιο σημαντικές εκλογές της μεταπολίτευσης.

Θα «αναγκαστούμε» να διαβούμε το Ρουβίκωνα.

Θα περάσουμε απέναντι.

Και θα αφήσουμε πίσω πολλούς και πολλά.

Κυρίως νοοτροπίες.

Στην αντίπερα όχθη θα βρεθούν όσοι έχουν όραμα, ανατρεπτικό λόγο και μπορούν να εμπνεύσουν.

Κυρίως αυτοί που μπορούν να πράξουν.



Και να φέρουν και αποτέλεσμα.

Μόνο που αυτά δεν γίνονται με εκθέσεις ιδεών, διασπορά ψιθύρων και φωτογραφίες με όμορφα πρόσωπα και αβυσσαλέα ντεκολτέ.

Γιατί όσο πιο όμορφα τα ...πρόσωπα  ...τόσο πιο γρήγορα καίγονται....

Αν δεν έχουν ήδη καεί....

Ε.Κ.Μ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 07/04/2011 21:47:39

    Συμβουλή προς μελανζέ υποψηφίους που βρίσκονται σε κατάσταση κινδύνου να λιώσουν από την θέρμη της διαδικασίας:
    h--p://www.youtube.com/watch?v=-gI7ZMLrMAQ&feature=related

  2. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 07/04/2011 22:25:39

    Ένα μεγάλο τμήμα της κοινωνίας έχει προβληματιστεί και καθημερινά εκφράζει τις ανησυχίες του επειδή βλέπει σε περιφερειακό επίπεδο

    α.
    να θέλουν να πάρουν ή να «έχουν» πάρει θέση στην νέα εκκίνηση μόνο τα ίδια πολιτικά πρόσωπα που οδήγησαν τη ΝΔ στο – 10% ή στο – 25% και βάλε σε κάποιους νομούς.

    β.
    να θέλουν να συμμετάσχουν στα ψηφοδέλτια του κόμματος «αλεξιπτωτιστές» που η μοναδική σχέση που έχουν με το νομό που θέλουν να πολιτευτούν είναι το.. εξοχικό τους.

    γ. να προωθούνται άνθρωποι του περιβάλλοντος νυν βουλευτών μόνο και μόνο για να μην απειληθούν οι ίδιοι.
    δ. να ετοιμάζονται κλώνοι του life style και άλλοι που ο πολιτικός τους λόγος και θέσεις αρχίζουν και τελειώνουν στο γεια σου, τι κανείς!
    ε. να θέλουν να συμμετάσχουν στα ψηφοδέλτια άνθρωποι που δεν μπορούν να εκφράσουν ούτε τον εαυτό τους, ή άλλοι της διαπλοκής και του πελατειακού κράτους
    κ.α.

  3. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 07/04/2011 22:44:30

    Η Νέα Δημοκρατία έχει ανάγκη να πείσει ότι αυτό που συμβαίνει δεν έχει καμία σχέση με τη δική της διακυβέρνηση (τη διακυβέρνηση Καραμανλή). Ούτε με οποιαδήποτε άλλη κυβέρνηση θα συνέβαινε, παρά μόνον με κυβέρνηση Γκαουλάιτερ.

    Αυτή τη στιγμή ο κόσμος λέει:

    α. Φταίει ο Καραμανλής (δείτε και το σημερινό πρωτοσέλιδο του Βήματος που προσπαθεί να συντηρήσει αυτό το παραμυθάκι).

    β. Και να ήταν ο Καραμανλής, "ήταν αναγκασμένος να κάνει τα ίδια".

    γ. Και να βγει ο Σαμαράς, "δεν μπορεί να κάνει τίποτα".

    Ε, όσο δεν βγαίνει η ΝΔ να διαφωτίσει τον κόσμο ότι η κατάσταση που ζούμε είναι ΤΕΧΝΗΤΗ και ότι την έφερε ο Παπανδρέου υπακούοντας σε συγκεκριμένα ξένα συμφέροντα - στα οποία αρνήθηκε να υπακούσει ο Καραμανλής, αν και υποτάχθηκε και αυτό φάνηκε από την προκήρυξη των εκλογών και την έλλειψη οποιασδήποτε αντίστασης στις μεθοδεύσεις ΓΑΠ-ΔΝΤ, όσο ήταν αρχηγός μετά την ήττα - όσο λοιπόν δεν βγαίνει η ΝΔ να πει τι συμβαίνει πραγματικά, ότι ζούμε δηλαδή μια διεθνή συνωμοσία κατά του ευρώ, και η Ελλάδα έχει γίνει πολιορκητικός κριός κατά του ευρώ με πρωτοβουλία Παπανδρέου, που πρέπει να δικαστεί για εσχάτη προδοσία, τότε ας μην περιμένουμε να πει ο κόσμος ότι "δεν είναι όλοι ίδιοι".

    Η μεγάλη πλάκα είναι ότι όλοι οι απέναντι είναι πεπεισμένοι ότι ο Σαμαράς δεν θα τους κάνει τα χατήρια και τον πολεμάνε. Την ίδια στιγμή, ο Σαμαράς διστάζει να ανοιχθεί στο λαό και δεν κερδίσει από την αποσύνθεση του ΠΑΣΟΚ.

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ Επώνυμος 08/04/2011 01:16:26

      Επώνυμε

      Ετσι ακριβως έχουν τα πράγματα

      ΤΟΟΟΟΟΣΟ ΑΠΛΑ !!!!!!!!.

      Απορώ γιατί δεν το κάνουν .
      Γιατί δεν μπορώ να φανταστώ οτι δεν το βλέπουν.

    • Κώστας Σταματάκης avatar
      Κώστας Σταματάκης @ Επώνυμος 08/04/2011 13:50:24

      Έτσι είναι, συμφωνώ 100%

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Επώνυμος 08/04/2011 15:28:40

      Να καταθέσω κι εγώ τη συμφωνία μου με Επώνυμο.

    • KK avatar
      KK @ Επώνυμος 08/04/2011 15:34:21

      Πέστα χρυσόστωμε!

      Συμφωνώ και επαυξάνω..
      Άλλωστε είναι τυχαίο που τα προβλήματα για την ΝΔ και την χώρα άρχισαν μετά το κάζο Μπους στην Ρουμανία και τις υπογραφές με τους Ρώσους;
      Τυχαία κάηκε η Αθήνα το 2008?

      • Brankaleon avatar
        Brankaleon @ KK 10/04/2011 13:44:18

        + + + + + + + + +

        Eπομένως, ένα ζήτημα οι κινήσεις του Α. Σαμαρά πρέπει να είναι προσεκτικές και μετρημένες, αλλά και όσοι το ακολουθούν και θα τον ακολουθήσουν προϊδεασμένοι και προετοιμασμένοι.

    • KK avatar
      KK @ Επώνυμος 08/04/2011 15:36:08

      Ακριβώς έτσι είναι!

  4. dimos avatar
    dimos 07/04/2011 22:56:28

    Επιτέλους θα μας πεί κανείς ποιό είναι το νέο κοινωνικο συμβόλαιο και όραμα ?? Ολο λόγια , φανφάρες και από ουσία μηδέν.

    • αντιλαικος avatar
      αντιλαικος @ dimos 08/04/2011 07:15:05

      αυτα που ειπε ο Σαμαρας πριν δυο μερες!

  5. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 07/04/2011 23:47:02

    Νομίζω ότι έχει έρθει ο καιρός να δώσει μια συνέντευξη ή κάτι σχετικό μια ομιλία, κάτι ο Κ. Καραμανλής και να τα πει όλα αυτά που θέτεις

  6. Κρίτων avatar
    Κρίτων 08/04/2011 00:44:44

    Δεν αλλάζει μία νοοτροπία σαράντα χρόνων. Τενεκέδες πολιτικοί με χαμηλούς δείκτες σ΄ ολους τους τομείς με χαμηλή αυτοεκτίμηση ,χωρίς την στοιχειώδη επιστημονική κατάρτiση παρά μόνο με πτυχίο της παπαγαλίας -αντιγραφής ,αντιλαμβανόμενοι την τρύπα του πολιτικού συστήματος, έταζαν τα πάντα στους πάντες, εκμεταλέυτηκαν την μεταοθωμανικοκαταλοιποαρρωστημένη νοοτροπία αλλά καραγκιόζη ενός σημαντικού κομματιού του λαού μας ,"ψήφισε εσύ τον φαύλο μπορεί κάτι να κερδίσεις¨, άσε τον άξιο να τον ψηφίσουν οι άλλοι ,εκλεγόταν και εκτόπιζαν κάθε τι δημιουργικό και αξιόλογο. Πρέπει να προσεχθεί ότι σήμερα οι μεν τενεκέδες θα καταφύγουν στην ίδια μέθοδο, δεν έχουν τίποτα να χάσουν, οι άλλοι αναλογιζόμενοι την δυσκολία της σημερινής κατάστασης αποφεύγουν τα κοινά. Εδώ παίζεται το παιχνίδι. Να προσέξει η ΝΔ να μην δώσει χώρο στους τενεκέδες γιατί θα τους βρεί μπροστά της. Γνωστός του γνωστού, παιδί βουλευτή πρώη υπουργού, παιδί του ,της,,κλπ ,τέρμα .Εξονυχιστικό έλεγχο για την δουλειά του μέχρι σήμερα ,για τις γνώσεις του για,,για...΄Οχι ''αυτός μας φέρνει ψήφους αυτόν θα βάλουμε.' 'Μ΄ αυτούς δεν θα αντέξει ούτε ένα μήνα η ΝΔ. Θα την κατασπαράξουν .
    “Μαγνητική “ λοπόν για τους υποψηφίους . Μακριά από τους ολίγιστους ,τους οσφυοκάμτες, τους δουλοπρεπείς υπηρέτες συμφερόντων.Μακριά από αυτούς που γλείφουν νυχθημερόν τους δημοσιογράφους για να τους κάνουν γνωστούς
    Μόνο έτσι μπορεί να πείσει η ΝΔ ότι κάτι θα αλλάξει! Να γυρίσει η κοινωνία να την ακούσει. Με τους ίδιους και παρόμοιους κλαύτα.

    • αντιλαικος avatar
      αντιλαικος @ Κρίτων 08/04/2011 07:17:03

      "Μαγνητικη" για τους υποψηφιους!!

      Εγραψες....

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/04/2011 12:45:26

    Το ζητημα ειναι ενα.
    Τι κινητρο εχει ο καθε πολιτευτης να μπει τστη Βουλη??
    Η απαντηση σ αυτη την ερωτηση θα εξηγησει και τις ορδες διασωστων στην ουρα για το καλο μας.
    Οποιος βγει "εκτος" συστηματος "προστασιας".. απο νομους/ΜΜΕ κλπ και εχει κατι να πει και υπολογισμενες λυσεις θα κανει τη διαφορα.
    Η Πολιτικη σημερα ειναι ΦΡΑΚΑΛ. Σπειροηδες. Μαυρη Τρυπα.

    Οποιος καθησει στον "οριζοντα γεγονοτων"- το νοητο οριο εκτος Μαυρης Τρυπας- θα μπορεσει να πεισει το Λαο.

    Οι υπολοιποι... μεσα βαθεια στο Πολιτικο Χρονοντουλαπο.

    ΠΠ

    • Theo avatar
      Theo @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/04/2011 13:03:48

      κοινως θα τους δειξουμε την Πορτα,

      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ!!!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Theo 08/04/2011 13:21:36

        απο πόρτες... πολλες!!! και κλωστιες εχω!

        ΠΠ

        • Theo avatar
          Theo @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/04/2011 13:58:56

          αυτες ειναι πιο πολυτιμες...

  8. kaτσεβρεστος avatar
    kaτσεβρεστος 08/04/2011 15:08:47

    ελπιζω οτι στις επομενες εκλογες ο Σαμαρας να διαλεξη διαφορετικο τροπο
    επικεινωνειας (αντι για τα....μπαλκονια και την..... μεταφορα ψηφοφορων στις
    πλατειες σαν τα......προβατα)
    ας αγοραση χρονο στα καναλια και στους ραδιοσταθμους για να περαση
    το...μηνημα,
    αλλα.. οπως εγραψε και ο dimos προηγουμενως ...ακομα τιποτα.
    αν διωξη την σαβουρα απο την ηγεσια της ΝΔ και δωση εναλακτηκη λυση
    για το πως θα βγουμε απο τα σκ...που μας μας εβαλε το πασοκ
    τοτε εγω ειμαι διαθετιμενος να ερθω απο την αυστραλια.... μονο και μονο.....για να ψηφισω
    και το ιδιο πιστεβω οτι θα κανουν και χιλιαδες ομογενεις απο ολο τον κοσμο,
    πραγμα που θα εμψιχωση τους νεοδημοκρατες και θα παρωτρηνη τους αναποφασιστους και τους μετανοιομενους πασοκους
    και ισως
    το συνθημα "αερα-αερα να φυγη η χολερα" θα γινη παλι το σουξε τις εποχης στις επομενες εκλογες

  9. Τασσος avatar
    Τασσος 08/04/2011 17:11:24

    Το άρθρο κάτι από Τζότζολα και Μυταράκη που μυρίζει!!!

    • Theocharis avatar
      Theocharis @ Τασσος 08/04/2011 17:21:34

      γιατι δεν πας και πιο πανω, βορειοτερα βρε αδερφε...

  10. ελιζα βοζεμπεργκ avatar