Τα ψωμιά της κυβέρνησης είναι λίγα
13/07/2015 06:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα ψωμιά της κυβέρνησης είναι λίγα

Έχετε γεια Συριζαίοι…

Όποιος ανοίξει την τηλεόραση και δει τους κυβερνητικούς πώς μιλάνε τι λένε και πώς είναι η φάτσα τους θα καταλάβει ότι το καντηλάκι τους σώθηκε και πολύ γρήγορα μάλιστα.

Η μαγκιά των προηγούμενων πέντε μηνών, η αλαζονεία της εξουσίας, αυτή η παντελής άγνοια για το πώς λειτουργεί το ελληνικό και ευρωπαϊκό σύστημα έχει αντικατασταθεί από την πίκρα, την ασάφεια καθώς και μια άλλου είδους μαγκιά. Π.χ. λένε ότι «ναι θα πάρουμε σκληρά μέτρα όμως θα πατάξουμε τη φοροδιαφυγή». «Ναι, θα φάμε στα μούτρα ΕΝΦΙΑ, φόρους, μειώσεις στις συντάξεις αλλά… θα κυνηγήσουμε τις λίστες Λαγκάρντ». Και άλλες τέτοιες ανοησίες προκειμένου να γλιτώσουν το γιαούρτωμα στο Σύνταγμα ή όπου αλλού τους βρίσκει ο κόσμος. Ας ρίξει μια ματιά κάποιος σε όσα έλεγε ο ΣΥΡΙΖΑ πριν από ένα χρόνο ή και νωρίτερα και θα καταλάβει τι έχει συμβεί στην Ελλάδα.

Θυμάστε όταν πριν από τέσσερα χρόνια είχαν απαιτήσει οι δανειστές να φτιαχτεί μια εταιρεία με έδρα το Λουξεμβούργο που θα έχει περιουσιακά στοιχεία της Ελλάδας τι έλεγαν όλοι αυτοί που σήμερα κυβερνούν; Συριζαίοι και ψεκασμένοι; Τώρα αποδέχονται την εταιρεία και ενεχυριάζουν 50 δις ευρώ.

Θυμάστε τι έλεγαν για την Μέρκελ; Ο ίδιος ο Τσίπρας που έλεγε ότι θα υποχωρήσει και θα είναι ντάλα μεσημέρι; Τώρα είναι ντάλα νύχτα και ο πρωθυπουργός είναι αυτός που υποχωρεί στις απίστευτες απαιτήσεις της Μέρκελ.

Τι έλεγαν για το ΔΝΤ; Ότι θα πρέπει να φύγει και να μην το ξαναδούμε; Τώρα ζητούν ξανά οι δανειστές να έχει ενεργό ρόλο.

Τι έλεγαν για ψηφοφορίες εξπρές ή για μνημόνια που δεν θα περάσουν όσο ο ΣΥΡΙΖΑ είναι κυβέρνηση; Τώρα είναι υποχρεωμένοι να ψηφίσουν σε 48 ώρες όσα δεν είχε ψηφίσει ούτε η προηγούμενη κυβέρνηση.

Και το κυριότερο. Επί κυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ τέθηκε επίσημα και με τον πλέον εκκωφαντικό τρόπο το Grexit. Μόνιμο, προσωρινό σημασία έχει ότι η Ελλάδα είναι με το ένα πόδι εκτός ΕΕ. Θυμάστε τι έλεγαν οι διάφοροι Τσιπραίοι; Ότι τρέμουν οι Ευρωπαίοι και ο κόσμος όλος από μια πιθανή έξοδο από το ευρώ;

Είχαν λάβει τις προειδοποιήσεις τους. Ότι οι Ευρωπαίοι έχουν προετοιμαστεί για ένα τέτοιο ενδεχόμενο κι ότι οι μαγκιές της Ελλάδας δεν περνούν πλέον. Δεν πήγαν σε συμφωνία στις 20 Φεβρουαρίου και βολόδερναν επί μήνες στα Brussels Group. Τους το έλεγαν ότι πρέπει να κλείσει η συμφωνία πριν τις 30 Ιουνίου αλλά αυτοί επέλεγαν τα δημοψηφίσματα της ντροπής.

Και τώρα τι; Τώρα η οικονομία έχει υποστεί απίστευτη βλάβη. Η τρύπα θα είναι τεράστια, η ύφεση θα φτάσει το 3% όταν για φέτος προβλεπόταν οριακή ανάπτυξη. Η κυβέρνηση κατάφερε να προκαλέσει εκτός από κρίση χρέους και τραπεζική κρίση και οι τράπεζες θα χρειαστούν 25 δις ευρώ για ανακεφαλαιοποίηση.

Η αγορά παραπαίει και ο τουρισμός έχει πληγεί σημαντικά σε μια χρονιά που θα έκανε ρεκόρ. Για σκεφτείτε λοιπόν όλα αυτά να είχαν γίνει επί κυβέρνησης ΝΔ. Θα είχε καεί η Αθήνα και η Βουλή θα ήταν… μπ…ο από τους μπαχαλάκηδες. Τώρα δεν κουνιέται φύλλο και οι Συριζαίοι ζουν ακόμη με τη μέθη του «όχι» του δημοψηφίσματος. Ένα «όχι» που θα το πληρώσουμε πολύ ακριβά.

Πλέον η κυβέρνηση μετράει μέρες. Είτε κάνει ανασχηματισμό είτε όχι δεν μπορεί να ζήσει για πολύ. Έχει φέρει τέτοια καταστροφή που δεν μπορεί να συνεχίσει να κυβερνά. Κι αν γλιτώσουμε την έξοδο από το ευρώ μπορούν οι Λαφαζάνηδες, οι Στρατούληδες και οι άλλοι απίθανοι τύποι να εφαρμόσουν τα μέτρα που έρχονται;

Έχετε γεια Συριζαίοι…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δήμητρα Μ. avatar
    Δήμητρα Μ. 12/07/2015 21:42:08

    ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΟ EUROGROUP: ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΗΣΟΥΜΕ ΜΑΣ ΠΕΤΑΝΕ ΕΞΩ! ..."in case no agreement could be reached , Greece should be offered swift negotiations on a time-out from the euro area, with possible debt restructuring." Όπως μεταδίδουν ξένα ΜΜΕ, κυκλοφόρησε το κείμενο της εισήγησης Ντάϊσελμπλουμ από το Eurogroup στη Σύνοδο Κορυφής της Ευρωζώνης, όπου αναφέρεται καθαρά πως εάν δεν υπάρξει Συμφωνία, η Ελλάδα θα πρέπει να βγει για κάποιο διάστημα έξω από το Ευρώ, με μία αναδιάρθωση του Χρέους (προσφορά εξόδου). Πρόκειται για το Σχέδιο-Εκβιασμό Σόϊμπλε στον οποίο δεν συμφώνησαν όλοι και γι αυτό σχετικό κείμενο είναι σε αγγύλες.. Στο ίδιο κείμενο αναφέρεται σε άλλο σημείο πως η Ελλάδα θα χρειαστεί Δάνειο 86 Δις! Ο Σούλτς επιβεβαίωσε ότι τίθεται και θέμα Ταμείου Εθνικής (ΥΠΟΘΗΚΕΥΣΗΣ) της Εθνικής μας Περιουσίας, που το θέλουμε στο Λουξεμβούργο.. Ενώ είναι πάντα ανοιχτό το ενδεχόμενο "Κουρέματος των Καταθέσεων".. ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ

    • Δήμητρα Μ. avatar
      Δήμητρα Μ. @ Δήμητρα Μ. 13/07/2015 02:19:36

      Βρυξέλλες, Κυριακή, 12 Ιουλίου, 2015 - Συνέντευξη Τύπου κ. Μάρτιν Σούλτς (Ert.gr/webtv)http://tinyurl.com/q6j7ork

  2. Δήμητρα Μ. avatar
    Δήμητρα Μ. 12/07/2015 22:39:43

    TSIPRexit - To Στρίβει με Εκλογές ο Τσίπρας! Το Στρίβειν δια των Εκλογών φαίνεται πως είναι έτοιμος να εφαρμόσει ο Τσίπρας, όπως το προαναγγέλει ολοκάθαρα άρθρο της φιλοκυβερνητικής Αριστερής "Αυγής". TSIPRexit Σύμφωνα με την "Αυγή" της Κυριακής, το 2ο μεγάλο πλέον θέμα του Πρωθυπουργού είναι "η επίλυση του πολιτικού προβλήματος" που προέκυψε με τη μη ψήφιση της Κυβερνητικής Πρότασης Συμφωνίας, παρά το κρίσιμο των στιγμών και το ζήτημα "δεδηλωμένης" που έθεσε ο Τσίπρας. Από όλα αυτά, όπως γράφει το κύριο άρθρο - προκύπτει σαφώς ότι τίθεται θέμα ανασύνθεσης της κυβέρνησης και ζήτημα κυβερνητικής πλειοψηφίας, το οποίο οδηγεί σε εκλογές σε σύντομο χρονικό διάστημα". ΠΡΟΩΡΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ Αν μάλιστα όπως ήδη ακούγεται ζητούνται σκληρά προψηφισμένα μέτρα στη Βουλή και μάλιστα όλα τα υπόλοιπα του Β' Μνημονίου που αρνήθηκε να εφαρμόσει ο Σύριζα, αλλά και επιδιόρθωση όσων άλλαξε κατά Παρέκκληση του Προγράμματος, θεωρείται βέβαιο πως ούτε ο Τσίπρας μπορεί να το αντέξει, ούτε από τον Σύριζα θα περάσουν, με δεδομένη την διακομματική σύνεση. Ενώ είναι ανοιχτό το ενδεχόμενο Κυβέρνησης Ειδικού Σκοπού μέχρι το Φθινόπωρο, θεωρείται σχεδόν βέβαιο ότι ο Τσίπρας τελικά θα στρίψει από το δύσκολο και παγερό Παγόβουνο που δημιούργησε με Πρόωρες Εκλογές! Για να μην εκτεθεί ούτε ηθικά (αφού άλλα λόγια έλεγε), ούτε πολιτικά (καταψήφιση Νόμων και διατάξεων από τους δικούς του).. Και με πρόσχημα ότι έχασε βεβαίως τη "δεδηλωμένη", μη μπορώντας να προχωρήσει παραπέρα. ΠΟΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΤΣΙΠΡΑ Το επιχείρημα Τσίπρα θα είναι σε γενικές γραμμές: Πήρα εντολή διαπραγμάτευσης και διαπραγματεύτηκα ως τέλους όσο κανείς. Πέτυχα το καλύτερο που μπορούσε κανείς να πετύχει. Τώρα όμως ζητώ νέα λαϊκή Εντολή για να εφαρμόσω το Γ' Μνημόνιο! Και θα θέσει το ερώτημα: Ποιόν εμπιστεύεστε τώρα πλέον να εφαρμόσει το "Πρόγραμμα Διάσωσης;" Eμένα, ή τη ΔΝ-ΠΑΣΟΚ-Ποτάμι; Ποιός νομίζετε ότι θα σάς φερθεί πιό ανθρώπινα, πιό κοινωνικά, και ποιός θα αντιστέκεται δυναμικά σε ξένες πρόσθετες απαιτήσεις; Ποιόν θέλετε να βρίσκει "ισοδύναμα" ; Εμένα ή τα διαπλεκόμενα; Και η πολιτική θα συνεχίζεται.. Ενώ ο λαός θα δυστυχεί.. ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ

    • sas avatar
      sas @ Δήμητρα Μ. 13/07/2015 11:56:08

      Άντε να κάνουμε εκλογές, να έρθουν οι δικοί μας πάλι στα πράματα. Δυστυχώς, τι έχουν να σκυλεύσουν από το πτώμα που οι ίδιοι εκτέλεσαν ; Τώρα που η Χώρα χρειάζεται ενότητα, και πριν στεγνώσει το μελάνι των υπογραφών, επικαλούνται τη συγκριτική τους ικανότητα, ελπίζοντας πως ο λαός θα έχει και πάλι κοντή μνήμη. ΠΛΗΡΗΣ ΑΛΛΑΓΗ ΤΩΝ ΠΡΟΣΩΠΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΠΛΗΝ ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΩΝ

    • ΝΙΚΟΣ Ζ. avatar
      ΝΙΚΟΣ Ζ. @ Δήμητρα Μ. 13/07/2015 11:57:41

      Σωστή ανάλυση αλλά τα ερωτήματα που αναφέρετε στο τέλος, δεν θα χρειαστεί ο Τσίπρας να τα θέσει στο λαό και να πάει σε εκλογές, θα τα θέσει στους "Λαφαζανικούς" και αν δεν τα δεχτούν, θα τους καλέσει να παραδώσουν την έδρα τους και να αποχωρήσουν.

      • Κίτρινη Γραβάτα avatar
        Κίτρινη Γραβάτα @ ΝΙΚΟΣ Ζ. 13/07/2015 16:35:54

        Δεν το βλέπω να παραδώσουν τις έδρες τους. Θα πρέπει να πάει κάποια στιγμή σε εκλογές με λίστα, για να τους αποκλείσει.

        • Άλυτη Εξίσωση avatar
          Άλυτη Εξίσωση @ Κίτρινη Γραβάτα 13/07/2015 17:56:02

          Και γιατί να τις παραδώσουν; Δεν άλλαξαν αυτοί γραμμή πλεύσης. Η παραχώρηση της έδρας έχει ουσία, όταν ο βουλευτής διαφοροποιείται από τις εξαγγελίες του κόμματός του. Όχι όταν το κόμμα δρα αναντίστοιχα με τις δεσμεύσεις του....

          • ΝΙΚΟΣ Ζ. avatar
            ΝΙΚΟΣ Ζ. @ Άλυτη Εξίσωση 13/07/2015 19:16:28

            Τότε θα φύγουν με τη μέθοδο των εκλογών και της λίστας όπως λέει η Κίτρινη Γραβάτα, διότι δεν έχουν την πλειοψηφία ώστε να κυβερνήσουν.

  3. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 13/07/2015 00:30:26

    Με τις ανοησίες τους σπρώχνουν άπαντες τα πράγματα προς ακραίες πολιτικές επιλογές...η ακροδεξιά καλπάζει και ο πολιτικός κόσμος κοιμάται τον ύπνο τον καλό...μην απορούν για ό,τι συμβεί...

  4. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 13/07/2015 00:41:36

    Πρόσφατα ...οι Γερμανοί δέχτηκαν κούρεμα 1,5 δις για το αυστριακό ...κρατίδιο της Καρινθίας,στο οποίο μια γνωστή αυστριακή τράπεζα βάρεσε φαλημέντο...ξέχασα,μόνο η Ελλάδα έχει πρόβλημα ...

  5. λαέρτης avatar
    λαέρτης 13/07/2015 01:18:23

    αρχισαν τα όργανα ότι αν πέσει το σύριζα θα έρθει η χρυσή αυγή άρα μπορεί να είμαστε ...λίγο έξυπνοι αλλά στηρίξτε μας!!!! Πόσο προβλέψιμοι!!!! Αργήσατε να δημιουργήσετε επεισόδια με τους Χρυσαυγίτες για να αυξήσετε ποσοστά άμφω!!!!! Αλλά υπάρχει και το παράδειγμα της Γαλλίας που δείχνει ότι ο κόσμος θέλει ηρεμία και κανονικότητα κι όχι σούργελα!!!! Κι ΝΔ με τον Μειμαράκη δείχνει ότι πάνω από όλα η σοβαρότητα, η υπευθυνότητα κι η Ελλάδα !!!! Ακραίοι όλων των χρωμάτων όσο χαρήκατε χαρήκατε !! Καιρός να ακουστεί κι η φωνή αυτών που θέλουν να εργαστούν και να δημιουργήσουν σε υγιές περιβάλλον!!!

    • Βιεννεζος avatar
      Βιεννεζος @ λαέρτης 13/07/2015 08:26:58

      Το θέμα δεν είναι η δημιουργία σεναρίων αλλά ο φόβος για το τι είναι ικανό ,να κάνει ένας απελπισμένος λαός.Και σε τέτοιες περιπτώσεις δεν πρυτανεύει η λογική αλλά το παράλογο....

      • λαέρτης avatar
        λαέρτης @ Βιεννεζος 13/07/2015 14:20:23

        πολύ θα το ήθελες να μην ξανά - πρυτανεύσει η λογική αλλά μετά από αυτά που είδε από τον σύριζα και την στήριξη που του προσέφερε η χρυσή αυγή όταν όλα κρέμονταν από μια κλωστή (με το αζημίωτο βέβαια...!) να είσαι σίγουρος ότι σύντομα θα είστε ένα πολύ κακό όνειρο που κανείς δεν θα θέλει να ξαναζήσει ... (το avatar δεν μπορεί να φύγει γιατί όπως ξέρεις αν δεν κυρωθούν όλα αυτά από το κοινοβούλιο γυρνάς ...στην άλλη κατάληξη της διαπραγματευτικής επιτυχίας του ...υπέρτατου νου...)

    • ΝΙΚΟΣ Ζ. avatar
      ΝΙΚΟΣ Ζ. @ λαέρτης 14/07/2015 13:21:49

      .Εννοείς το παράδειγμα της Γαλλίας όπου το 75% ψηφίζει ΟΧΙ στο Ευρώ και που αν δεν γίνει θαύμα, η Λεπέν το 2017 θα είναι Πρόεδρος? Σαφώς και στη Γαλλία ο Κόσμος επιθυμεί ηρεμία και κανονικότητα και δεν ξεχνάει τι σημαίνει Γερμανία και Γερμανικό Ευρώ... Πολύ ανέχτηκαν τους Γερμανούς και τους Γερμανοτσολιάδες "Σοσιαλιστές", παρά την εκπεφρασμένη αντίθεσή τους οι Γάλλοι...Το κατάλαβε τώρα που ξόφλησε και ο Ολλαντρέου και μας το παίζει αντάρτης κατά των Γερμανών, μπας και κολλήσει κάτι απ' το διογκούμενο αντιγερμανικό κύμα στη Γαλλία... Ανοίξτε οποιαδήποτε Γαλλική εφημερίδα και θα το διαπιστώσετε.

  6. λαέρτης avatar
    λαέρτης 13/07/2015 01:43:17

    ΓΑΠ ΞΕΣΗΚΩΣΟΥ!!!! Κάποιοι παίζουν με την υστεροφημία σου!! Πάνε άλλοι για κυβέρνηση όλων των εποχών !!! Το ´´ λεφτά υπάρχουν´´ δεν φτουράει πια!!! make the move!!!!!!

  7. Δήμητρα Μ. avatar
    Δήμητρα Μ. 13/07/2015 03:00:06

    Δήλωση Μεϊμαράκη από τις Βρυξέλλες, 12-07-2015: "O Τσίπρας να σταματήσει το όποιο τακτικίστικο παιχνίδι" http://tinyurl.com/o4tkm6o

  8. Δήμητρα Μ. avatar
    Δήμητρα Μ. 13/07/2015 08:01:56

    Ενδεχόμενο και Πρόταση Μομφής κατά Κωνσταντοπούλου | MSN Ειδήσεις Πολιτική | 22 ώρες πριν Μείζον θεσμικό και πολιτικό θέμα προκύπτει με τη στάση της Ζωής Κωνσταντοπούλου. Σύμφωνα με πληροφορίες της Καθημερινής, σε πρώτη φάση ο πρωθυπουργός θα επιδιώξει να διαχειριστεί με πιέσεις το παρασκήνιο της κας Ζωής Κωνσταντοπούλου και σε δεύτερη φάση, αν αποτύχει η πρώτη, ακόμα και με κατάθεση μομφής. Ο πρωθυπουργός ήδη δέχεται εισηγήσεις από στενούς του συνεργάτες γιά ανασχηματισμό άμεσα, ακόμη και τη Δευτέρα, αφότου επιστρέψει από τις Βρυξέλλες με μία Συμφωνία στις αποσκευές του, καθώς παρά την έκκληση του Πρωθυπουργού για στήριξη 17 βουλευτές του Σύριζα, μεταξύ αυτών και κορυφαία στελέχη όπως οι κ. Λαφαζάνης, Στρατούλης, Κωνσταντοπούλου, διαφοροποίηθηκαν. Κυβερνητικά στελέχη σχολίαζαν το Σάββατο πως δεν είναι δυνατόν να διαφωνούν υπουργοί με κεντρικές επιλογές της κυβέρνησης. "Αν δεν υπάρχει πλειοψηφική ψήφιση των εφαρμοστικών νόμων θα υπάρχει πολιτικό πρόβλημα" τονίζουν, προσθέτοντας ότι η προσφυγή στη λαϊκή ετυμηγορία μέσα στους επόμενους μήνες είναι πιθανή. *** Δεν Παραιτείται η Ζωή skai.gr/news/politics | 12-0-2015 @22:57 Πηγές από το περιβάλλον της Προέδρου της Βουλής, αρνούνται κατηγορηματικά το ενδεχόμενο παραίτησής της. Κύκλοι της Προέδρου της Βουλής δηλώνουν ότι δεν της έχει ζητηθεί παραίτηση ούτε η ίδια προτίθεται να παραιτηθεί. Αρμόδια για αυτό είναι μόνο η ίδια η Βουλή τονίζουν. *

  9. AΡΧΗΓΕΤΗΣ avatar
    AΡΧΗΓΕΤΗΣ 13/07/2015 08:56:57

    Ακαδημαϊκώς το αρθρο ειναι αριστο ! Δέν κάνει ομως μνεία πουθενά γιά βαρειές ποινικές ευθύνες αυτών οι οποίοι εν γνώσει τήν αντικειμενικείς υποστάσεως τού εγκλήματος καί εν πλήρει συνειδήσει οδήγησαν τήν Χώρα α'αυτήν τήν μή ποηγουμένη Εθνική καταστροφή καί ταπείνωση ;;;;;;

  10. γαλλοτσολιας avatar
    γαλλοτσολιας 13/07/2015 10:12:37

    Τωρα ποιοι ειναι οι γερμανοτσολιαδες ε? Αχαχαχα,ποσο αστειο ειναι το πολιτικο μας συστημα.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ γαλλοτσολιας 13/07/2015 17:03:22

      Γιά τήν ῾Ελλάδα, ρέ γαμῶτο! ῎Ετσι πανάρα;; :)

  11. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 13/07/2015 11:03:06

    Κι αυτοί που αριστερίσανε ποιο τάχα ήταν το λάθος...ψεύτικο ήταν το είδωλο μα αληθινό το πάθος...ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΩΡΕ....

  12. iconology2009 avatar
    iconology2009 13/07/2015 11:48:27

    Αυτό που τώρα επείγει είναι να ξεκαθαριστεί τι θα γίνει με την Κωνσταντοπούλου. Δεν μπορεί αυτή η απίθανη να δημιουργεί κωλυσιεργίες που έχουν εγκληματικές συνέπειες στο κλείσιμο αυτής της βασανιστικής εκκρεμότητας. Σε μια τόσο κρίσιμη για την Εθνική Οικονομία εποχή οι κλειστές τράπεζες είναι έγκλημα καθοσιώσεως. Αν στη θολούρα των οραμάτων της η επιδοτούμενη κόρη δεν μπορεί να το συλλαβει και να το εκτιμήσει κάποιος πρέπει να τη διευκολύνει με ταχύ και παραδειγματικό τρόπο. Υπάρχει και η Ελλάδα πέρα από τη κυρία Κωνσταντοπούλου.

  13. ΝΙΚΟΣ Ζ. avatar
    ΝΙΚΟΣ Ζ. 13/07/2015 11:49:42

    Δεν νομίζω οτι θα απαλλάξουμε τους Συριζαίους απο το πικρό ποτήρι που μόνοι τους ετοίμασαν. Το Μνημόνιο που υπέγραψε ο Τσίπρας προβλέπει τουλάχιστο 3 χρόνια συνεχή λιτότητα κι μέτρα . Δεν νομίζω οτι η ΝΔ θα ήθελε να τα εφαρμόαει αυτή και δεν έχει κανένα συμφέρον να το κάνει. Ο Τσίπρας αυτοκαταδικάστηκε να ολοκληρώσει την τετραετία του εφαρμόζοντας το τρίτο και μεγαλύτερο μνημόνιο. Ο Μειμαράκης δεν είναι αφελής να πάρει στην πλάτη του αυτό το ασήκωτο βάρος και να καεί και εκείνος σε κανα εξάμηνο. Πρέπει να παραμείνει στη θέση της αξιωματικής αντιπολίτευσης και να επιτηρεί συστηματικά την επανίδρυση του κράτους, την συντριβή των νταβατζήδων που είχε επιχειρήσει ανεπιτυχώς ο Κώστας Καραμανλής και την εφαρμοφή των μέτρων που υπέγραψε ο Τσίπρας.

    • AΡΧΗΓΕΤΗΣ avatar
      AΡΧΗΓΕΤΗΣ @ ΝΙΚΟΣ Ζ. 13/07/2015 12:39:35

      Δυστυχώς πέραν τής απολύτου ανικανότητος καί ασχετοσύνης καί επικινδυνότητος τους νά χειριστούν τά Εθνικά Θέματα τήν αλληλοεξόντωση καί τήν κατάρρευση τών συριζανέλ τήν εκτιμώ αμεση ! Αρα ετοιμότης και σήκωμα μανικιών στήν Νέα Δημοκρατία αμεσα !!!!

    • Βαγγέλης avatar
      Βαγγέλης @ ΝΙΚΟΣ Ζ. 13/07/2015 12:47:43

      Αν όμως επί Τσίπρα "επανιδρυθεί το κράτος" και "συντριβούν οι νταβατζήδες"(lol), τότε θα γίνει λαϊκός ήρωας ο Τσίπρας... Αυτό θα ήταν μεγαλύτερη αφέλεια για τον Μεϊμαράκη. Έλληνες πολιτικοί είναι, δεν είναι άγιοι...

      • λαέρτης avatar
        λαέρτης @ Βαγγέλης 13/07/2015 14:59:02

        στάνταρ! Αυτό θα γίνει ´´επί Τσίπρα ´´!!!! Μόνο που θα κάνει κουμάντο ο Μειμαράκης !!!!!

    • λαέρτης avatar
      λαέρτης @ ΝΙΚΟΣ Ζ. 13/07/2015 14:22:43

      και νομίζω ότι είναι αρκετά τσαμπουκάς για να τα καταφέρει!

  14. Got avatar
    Got 13/07/2015 12:06:00

    Εκεινο που προβληματίζει πλέον έντονα και δεν παίρνει αναβολή η αντιμετώπισή του, ειναι η εδραιωμένη πια άποψη μιας μεγάλης μερίδας του κόσμου, ίσως και της μεγαλύτερης, οτι η παραμονή μας στο ευρώ θα φέρει μεγαλύτερα δεινά, σε σχέση με ενδεχόμενη έξοδό μας από αυτο! Ειναι ένα πρόβλημα που θα το βρούμε μπροστά μας κάπου εκεί στο φθινόπωρο, όταν θα κληθούμε να πληρώσουμε δυσθεώρητα ποσά! Έως τότε, το υπάρχον πολιτικό προσωπικό καλείται να πείσει οτι έχει συνετιστεί και οτι εργάζεται πια, με γνώμονα το εθνικό συμφέρον! Μπορεί;

    • ΝΙΚΟΣ Ζ. avatar
      ΝΙΚΟΣ Ζ. @ Got 13/07/2015 19:48:58

      Πολύ σωστά. Αλλά αυτή η εδραιωμένη πια άποψη μιας μεγάλης μερίδας του κόσμου, ίσως και της μεγαλύτερης, οτι η παραμονή μας στο ευρώ θα φέρει μεγαλύτερα δεινά, σε σχέση με ενδεχόμενη έξοδό μας από αυτο, είναι και άποψη της ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑΣ των ψηφοφόρων της Ε.Ζ. Να μην ξεχνάμε οτι στα 300 εκατομμύρια κατοίκων της Ε.Ζ. τα 180-200 εκατομμύρια δεν πιστεύουν πια στο Ευρώ και στην Ε.Ζ. των Τραπεζών και της Γερμανίας. Στο τέλος του έτους θα έχουμε στην Ε.Ζ. άλους 2-3 Τσίπρες. Το 2016 θα έχουμε το Brexit και άν δεν γίνει κάποιο θαύμα, τον Ιανουάριο του 2017 η Μαρίν Λεπέν θα είναι Πρόεδρος της Γαλλίας και η Γαλλία με 75% των ψήφων θα είναι εκτός Ευρώ. Και να αφιερωθεί με πάθος ο Τσίπρας στην εφαρμογή του 3ου μνημονίου, μάλλον δεν θα προκάνει να το ολοκληρώσει...

  15. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 13/07/2015 12:54:19

    Ευτυχώς, παραμείναμε στον σκληρό πυρήνα του Ευρώ! '' Ένας τύπος έκανε ωτοστόπ με επιτυχία. Μπήκε στο αυτοκίνητο και συνέχισε για τον προορισμό του. Ο οδηγός δεν ήταν και πολύ ομιλητικός. Ξαφνικά πετάγεται στον δρόμο ένας σκύλος και δυστυχώς το αυτοκίνητο τον χτυπάει. Το σκυλί ζούσε, αλλά είχε σπάσει τα δύο πόδια του.

    Και τότε έκπληκτος ο συνοδηγός βλέπει τον οδηγό να βγάζει μια καραμπίνα κάτω από το κάθισμα και να εκτελεί τον σκύλο! “Να μη βασανίζεται το ζωντανό”, γυρίζει και του λέει. Συνεχίζει το ταξίδι και λίγο πιο κάτω πετιέται ένα ελάφι. Χτυπημένο αλλά ζωντανό. Πάλι τα ίδια. Καραμπίνα και… μπαμ. Πάει το ελάφι. Γυρίζει πάλι και του λέει “Να μη βασανίζεται το ζωντανό”.

    Ο τύπος έχει αρχίσει να μασάει και λίγο πιο κάτω γίνεται το χειρότερο. Χάνει ο οδηγός τον έλεγχο του αυτοκινήτου, χτυπάει σε δέντρο κι ο τύπος που είχε κάνει ωτοστόπ βρίσκεται έξω χτυπημένος στην κοιλιά, με τα έντερα του έξω. Ζαλισμένος όπως είναι βλέπει να έρχεται ο οδηγός με την καραμπίνα. Τι να κάνει; Πιάνει με τα χέρια, μαζεύει τα έντερα και του φωνάζει: “ΠΩΠΩ ευτυχώς που δεν πάθαμε και τίποτα!!” '' :-) :-(

    • λαέρτης avatar
      λαέρτης @ Άλυτη Εξίσωση 13/07/2015 14:55:59

      μπράβο!!! Ο μπαρουφάκης σου το είπε;; Πολύ καλό!!!! Στείλε και τον Λάκη να μας κάνει και μια σβούρα!!!!

      • Το τζίνι avatar
        Το τζίνι @ λαέρτης 13/07/2015 16:18:52

        Άντε ρε λακέρτη!!! Είσαι μορφή λέμε. Πες μας κι άλλες εξυπνάδες δάσκαλε.

        • λαέρτης avatar
          λαέρτης @ Το τζίνι 14/07/2015 00:09:07

          απίθανα επιχειρήματα, υψηλό ήθος και δημοκρατικό ανάστημα!!! Και τις λεξιπλάστης!!! Από αριστερά ψωνίζετε??? (Η μήπως ήταν ντάλα μεσημέρι κι ακούγονταν ζουρνάδες κι εκνευριστήκατε?)

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Άλυτη Εξίσωση 13/07/2015 17:07:31

      ῾Υπάρχει καί ἡ ἀριστερή πλατφόρμα, μήν μοῦ στεναχωριέσθε.

    • iconology2009 avatar
      iconology2009 @ Άλυτη Εξίσωση 13/07/2015 17:32:04

      Γράφεις για οδηγό κι εγώ το κατάλαβα ότι εννοείς το Τσίπρα. Τα θύματα του είναι βέβαια απείρως περισσότερα από όσα περιγράφει το-αναμενόμενα-κρύο ανέκδοτο σου, γιατί στη πραγματικότητα έπεσε πάνω στο κόσμο που τον περίμενε στη μυθικής ομορφιάς στάση που ο ίδιος είχε φτιάξει με την ονομασία ΑΝΤΙΜΝΗΜΟΝΙΟ!

      • Πάρης ο όμορφος avatar
        Πάρης ο όμορφος @ iconology2009 13/07/2015 19:53:49

        Εσύ ειδικά καημένε, δώσε μας διεύθυνση και Τ.Κ να σου στείλουμε το Παπαρίων για το χιούμορ σου στο σπίτι! Θα μου πείς, '' Ένας δημόσιος υπάλληλος δεν αστειεύεται ποτέ.'' Ευγένιος Ιονέσκο Σε συμπονάμε.

        • iconology2009 avatar
          iconology2009 @ Πάρης ο όμορφος 13/07/2015 19:59:18

          Μόνο η συμπόνια σας έμεινε για συναίσθημα. Όλα τα αλλα τα χάσατε στη τρελή πορεία σας προς την εξουσία. Υ.Γ. Ποτέ δεν θα μπορούσα να είμαι δημόσιος υπάλληλος, γι'αυτό και ποτέ δεν θα μπορούσα να είμαι ποτέ ΣΥΡΙΖΑ! Ό,τι καταλάβεις...

          • Πάρης ο όμορφος avatar
            Πάρης ο όμορφος @ iconology2009 14/07/2015 12:47:06

            Άμα δεν τα κατάφερες να γίνεις Δ.Υ, πολύ κακώς, γιατί διαθέτεις και τη μιζέρια και τη συμφεροντολογική επιθετική οπαδικότητα του χάνου, που θα σε βοηθούσαν να σταδιοδρομήσεις λαμπρά, ανυπερθέτως στο συγκεκριμένο χώρο. Χαμένα πήγανε λοιπόν τα ταλέντα σου. Κρίμα. Συγκράτησε όμως την πικρία σου, δεν είναι πρέπον να την εμφανίζεις τόσο απροκάλυπτα.

          • GO avatar
            GO @ Πάρης ο όμορφος 14/07/2015 13:49:51

            Του ποταμίσιου χάνου;

          • iconology2009 avatar
            iconology2009 @ Πάρης ο όμορφος 14/07/2015 20:02:26

            Εσύ τώρα σαν αυτάρεσκο παγώνι στο στυλ του ανεκδιήγητου πρότυπου σου μπαρούφα νομίζεις ότι απαντάς και μάλιστα πολιτικά ε; Και μόνο ότι αντί να μπαίνεις στην ουσία των όσων έγραψα στο αρχικό σχόλιο, επιμένεις να αποπειράσαι να με αποδομείς σαν πρόσωπο, δείχνει και την επιχειρηματολογική σου ανεπάρκεια αλλά και τον διανοητικά φτωχό αλλά συμπλεγματικά πλούσιο ψυχικό σου κόσμο. Δεν υπάρχει ούτε μία λέξη από όσες καταχώνιασες στο ζοφερό σου σχόλιο που να πιάνει την ουσία της ιστορικής στιγμής. Μόνο εμετός απωθημένων.

        • λαέρτης avatar
          λαέρτης @ Πάρης ο όμορφος 14/07/2015 12:55:24

          καλύτερα να συμπονέσεις την ¨πρώτη φορά αριστερά¨!! Κάτι μου λέει ότι αυτές τις δύσκολες ώρες σας έχει πραγματικά ανάγκη!!! (Αλλά μην το πείτε του Λάκη γιατί θα το κάνει λίγο ...επιθεώρηση)

          • Το τζίνι avatar
            Το τζίνι @ λαέρτης 14/07/2015 13:29:13

            Bρε λαΚέρτη, εσένα τελικά σε χάνει η επιθεώρηση, μα σε κερδίζουμε όλοι εμείς! Μιλάμε για υπόδειγμα αυτοθυσίας και συμπεριφορά παραδειγματική. Σ΄ευχαριστούμε πολύ που μας διασκεδάζεις φίλε. Συνέχισε. Μη σταματάς :)

          • λαέρτης avatar
            λαέρτης @ Το τζίνι 14/07/2015 13:33:22

            ευχαριστώ!!! Η αλήθεια είναι ότι έχω άφθονο υλικό!! Ιδίως μετά από κάθε ...δημοκρατικό και ...εύστοχο σχόλιό σας!

          • Το τζίνι avatar
            Το τζίνι @ λαέρτης 14/07/2015 13:58:56

            Καλή σταδιοδρομία εύχομαι βρε. Αν θες βοήθεια, πες να σε προωθήσουμε στο τσαντήρι να κάνεις τη γριά, τώρα που ο Χαϊκάλης είναι πολύ απασχολημένος με τη διάσωσή μας και δεν αδειάζει :).

          • λαέρτης avatar
            λαέρτης @ Το τζίνι 14/07/2015 14:14:37

            ευχαριστώ πολύ αλλά δεν συνηθίζω να ζητάω βοήθεια. Δεν είμαι βλέπεις της νοοτροπίας των ¨καλών παιδιών¨ που τους ανοίγονταν κάποτε οι πόρτες (αντιλαμβάνεστε εσείς φαντάζομαι!!) Όσο για την γριά φαντάζομαι ότι θα την έπαιζε καλύτερα καλύτερα η επαναστατική αριστερά που και την ηλικία έχει και τα ...τσαλίμια τα γνωρίζει, δε συμφωνείς?? απλά μην εκνευρίζεσαι γιατί θα σου ανεβεί το ζάχαρο και τώρα με την δραχμή θα σε λιγουρευτούν πολλοί!!!

          • Το τζίνι avatar
            Το τζίνι @ λαέρτης 14/07/2015 14:32:59

            Έλα, έλα μην ντρέπεσαι. Θ΄αποδεχτείς την προώθηση υπερήφανα γιατί είσαι άξιος και οφείλεις να διασκεδάσεις περισσότερο κόσμο. Λειτούργημα κάνεις. Μην το βλέπεις σαν βόλεμα. Δεν είσαι εσύ εξάλλου σαν κάτι άλλους τυχάρπαστους που εκμεταλλεύονται καταστάσεις κι εξαγοράζονται! Στο ρόλο της γριάς δε,θα σκίσεις. Μη διστάζεις.

          • λαέρτης avatar
            λαέρτης @ Το τζίνι 14/07/2015 16:19:05

            προετομάσου τώρα για τη δραχμούλα και μετά συνεχίζεις το ...χιούμορ!!! Καλό πίτουρο υπερήφανε Αλβανάκο!!!!!!!

  16. greg avatar
    greg 13/07/2015 19:17:55

    Ο ... ανανήψας Τσίπρας θά μείνει πρωθυπουργός (διακοσμητικός) μέχρι νά γεράσει. Ακόμη έχει μεγάλη αποδοχή (ο μόνος πού τό πάλεψε, τά 'δωσε όλα, μά τόν φάγανε οί ευρωλύκοι κλπ). Συγκρατεί τούς ΟΧΙ καί, σάν μετανοημένος - απονευρωμένος, δέν ενοχλεί πιά καί τούς ΝΑΙ. Απλώς γερνάει ήδη ταχύτατα. Υπουργοί θά είναι οί ήδη "έμπειροι" από μέτρα, από ΝΔ, ΠΑΣΟΚ καί κάποιοι δικοί του, πού είδαν έγκαιρα τό ...φώς τό αληθινό. Ενα είδος διακομματικής συγχώνευσης, ένας απολιτίκ χυλός, αφού η πολιτική πλέον μοιάζει καί περιττή. Ετσι έχουμε καί τήν απαιτούμενη ενότητα, ομοψυχία κλπ αναγκαίες προϋποθέσεις, ενόψει Γολγοθά, Σταύρωσης καί έν αναμονή τής Ανάστασης (κάποτε). Λαφαζάνηδες, Στρατούληδες, Ζωές, κάτι Τασίες, Ραχήλ(ες), Μπαλτάδες, πλατφόρμες, καρότσες καί λοιποί γραφικοί θά δίνουν ραντεβού στά ...αζήτητα. Ούτως ή άλλως καί εκλογές νά γίνουν, δέν φαίνονται στόν ορίζοντα έτοιμοι νέοι, φρέσκοι, ικανοί, αξιόπιστοι πολιτικοί, καλύτεροι τέλος πάντων απ' τούς υπάρχοντες. Χώρια η απογοήτευση τού κόσμου, πού θά φτάσει τήν αποχή στό 80%. Ετσι θά πάμε, τουλάχιστον μέχρι νεωτέρας.

  17. Don kixotis avatar
    Don kixotis 14/07/2015 12:03:26

    την Πολιτειακή Ανωμαλία που βιώνουμε τώρα Άνετα κάποιος θα μπορούσε να την παραλληρίσει με τα Ιουλιανά το 1965 Πτώση του Κέντρου/Γέρου της Δημοκρατίας (λέμε τώρα..)παρέμβαση του παλατιού-Αποστασία Μητσοτάκη του γνωστού..και αυτά μας οδήγησαν στην 21 Απριλίου 1967 1η Εισβολή του Αττίλα στις 15/7 και 2η 20/7...τελικά η Ιστορία επαναλαμβάνεται σαν φάρσα...Τότε και Τώρα πολλά κοινά στοιχεία μα πάρα πολλά..Παιχνίδια Γεωστρατηγικής..