Τα ψέματα τελειώνουν
20/06/2015 14:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα ψέματα τελειώνουν

Άραγε έχει μείνει καθόλου σοβαρότητα για να βρεθεί λύση ή μήπως η κρυφή ατζέντα της χρεοκοπίας είναι τελικά πραγματική;

Το ρωσικό φλερτ του Τσίπρα τέλειωσε, οι… Ρωσίδες που θα έκαναν ουρά για να δουν τον μεγάλο Μάγο της διπλωματίας, αποσύρθηκαν και ο πρωθυπουργός επιστρέφει με άδεια χέρια στην Αθήνα.

Τώρα που έλυσε το θέμα με τον αγωγό, μπορεί απερίσπαστος να ασχοληθεί με την σωτηρία της Ελλάδας. Δεν ήταν απαραίτητο αυτές τις ημέρες να βρίσκεται στην Ευρώπη και να επιχειρεί να πείσει τους ηγέτες για τα δίκαια της χώρας. Θεώρησε καλύτερο να βρίσκεται στο Λένινγκραντ εκνευρίζοντας ακόμη περισσότερο Ευρωπαίους και Αμερικανούς.

Οκ, η βόλτα τέλειωσε και η σκληρή πραγματικότητα είναι εδώ, δύο ημέρες πριν τις κρίσιμες συνεδριάσεις στο Eurogroup και στη Σύνοδο Κορυφής. Άραγε έχει μείνει καθόλου σοβαρότητα για να βρεθεί λύση ή μήπως η κρυφή ατζέντα της χρεοκοπίας είναι τελικά πραγματική;

Αν θέλουμε να κάνουμε έναν απολογισμό της πεντάμηνης διακυβέρνησης της αριστεράς, και χωρίς να έχουμε πάρει τα στοιχεία από τους… εχθρούς της επανάστασης θα λέγαμε τα εξής:

Μέσα σε πέντε μήνες έχουν φύγει από τις τράπεζες περί τα 35 δις ευρώ. Χθες μόνο έφυγε 1,5 δις ευρώ και οι εντολές για τη Δευτέρα είναι τέτοιες που είναι αμφίβολο αν θα αντέξουν οι τράπεζες ή αν θα… ανοίξουν.

Επίσης, το Χρηματιστήριο δεν υπάρχει, σε 3-4 συνεδριάσεις χάθηκαν 7-8 δις κεφαλαιοποίηση και μόνο όσοι ήξεραν τα «παιχνίδια» θα κέρδισαν εκατομμύρια.

Ανυπολόγιστη είναι η καταστροφή από τη φυγή κεφαλαίων στο εξωτερικό ή από την αποεπένδυση μεγάλων και μικρών επιχειρήσεων. Τεράστιος είναι ο αριθμός των νέων ανέργων και κρύβεται μόνο πίσω από τις προσλήψεις για το καλοκαίρι σε τουριστικές περιοχές.

Έχουν χαθεί τεράστια ποσά και από ομόλογα και γενικά η επιστροφή στην ύφεση από την ανάπτυξη έχει κοστίσει τα μάλα στη χώρα.

Βεβαίως, για όλα αυτά η κυβέρνηση βλέπει απλά σχέδιο συνωμοσίας ντόπιων και ξένων δυνάμεων που θέλουν να τη ρίξουν. Βολική δικαιολογία ανίκανων που έχουν χάσει τη μπάλα. Όπως βολικό είναι να σου λέει η ΤτΕ ότι έφυγαν 30 δις ευρώ κι εσύ να βγάζεις ανακοίνωση λέγοντας ότι κάποιοι θέλουν να αποσταθεροποιήσουν την πολιτική σκηνή και την οικονομία.

Η καταστροφή, όμως, φαίνεται κι από άλλα σημάδια. Όταν π.χ θέτεις στους ευρωπαίους θέμα ρύθμισης του ελληνικού χρέους και την ίδια στιγμή χειροκροτείς την Ζωή Κωνσταντοπούλου που λέει ότι το χρέος είναι επονείδιστο κι ότι οι Γερμανοί μας χρωστούν 350 δις ευρώ, ε, τότε έχει χαθεί και η σοβαρότητα. Γιατί δεν μπορεί να θέτεις θέμα αναδιάρθρωσης του χρέους και την ίδια ώρα να αποθεώνεις εκείνον τον απίθανο που κυκλοφορεί ξυπόλυτος στη Βουλή κι έκανε τις «έρευνες» για το πόσα και σε ποιους χρωστά η Ελλάδα.

Όμως, ο Τσίπρας μπορεί να τα κάνει όλα αυτά χωρίς αιδώ. Τα ψέματα όμως τελειώνουν. Η Ρόδος πέρασε, έρχεται το πήδημα και ο πρωθυπουργός πρέπει να αποφασίσει. Θα καταστρέψει τη χώρα για να μην τα σπάσει με τα αριστερά γκρουπούσκουλα ή θα σώσει την Ελλάδα με μια συμφωνία και θα έρθει να αποκεφαλίσει τους ακραίους, τους παλαβούς και τις ψυχοπαθείς;

Είναι πράγματι δύσκολη απόφαση κι αν δεν έχεις τα πολιτικά κότσια να το κάνεις, τι κάνεις; Ζητάς παράταση κι έχει ο… θεός της Ελλάδας. Κάπως έτσι θα το πάει ο Τσίπρας μέχρι τη Δευτέρα αλλά μην είστε σίγουροι για τη λύτρωση. Είτε η ρήξη θα επισφραγιστεί είτε θα δοθεί μια εξάμηνη παράταση – ανάσα για την κυβέρνηση. Και μόνο γι’ αυτήν διότι η οικονομία θα συνεχίσει να βουλιάζει στην αβεβαιότητα. Το λέμε ξεκάθαρα: Η παράταση του μνημονίου χωρίς ξεκάθαρη, ενιαία και αδιαίρετη λύση θα είναι καταστροφική. Λιγότερο από μια χρεοκοπία αλλά ιδιαίτερα επιβλαβής.

Όμως, θα τολμήσουμε να κάνουμε και μια πρόβλεψη: Οι πολιτικές εξελίξεις που έρχονται θα μας εκπλήξουν με την ορμή τους και με τις ανατροπές που θα γίνουν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ραβινος avatar
    Ραβινος 20/06/2015 15:01:09

    Πηγε ενας ολοκληρος εσμος πουτινοτσολιαδων στην Ρωσια να κανει μπιζνες με τον Σαββιδη του ΠΑΟΚ στα μεσα και στα εξω -εδω σημειωνονται οι επενδυσεις του ολιγαρχη σε Ξεν''Μακεδονια Παλλας'' & ΣΕΚΑΠ -και γυριζει με μια υπογραφη σε μια συμφωνια φαντασμα για τον ονομασθεντα ελληνικο αγωγο και τιποτα αλλο .Καλεσαν τον Τσιπρα να εκφωνησει λογο σε μια οικονομικη συγκεντρωση κι αυτος μιλησε για αλλα ασφαλη λιμανια της Ελλαδας υπονοωντας την απομακρυνση απο την ΕΕ.Δεν ξερει τι του γινεται του αμαθους νεανια στην οικονομικη και γεωστρατηγικη πολιτικη.Για τα οικονομικα τι να πουμε ειναι ηδη γνωστα οδηγουμεθα στην καθιερωση ενος τυπου σοβιετικη επαρχιας με κεντρικο κυβερνητικο προγραμμα και μετα κολχοζ και κιμπουτζ με σιγουρη την επερχομενη πεινα και μιζερια του ''εξυπνοτερου λαου του κοσμου''.Στα γεωστρατηγικα ειμαστε η χαρα της περιφερειακης δυναμης που λεγεται Τουρκια που εχει ηδη αρχισει της πρεοτοιμασιες αμφισβητησης του Αιγαιου με τα καμωματα Καμμενου.Εδω που φτασαμε μια λυση υπαρχει εκλογες εδω και τωρα να αποφασισει ο λαος τι θελει και οχι ο πουτινοτσολιας Τσιπρας .Αν αφησει ο Σαμαρας τα δεν θελουμε εκλογες τωρα και να γινει κεντρικο συνθημα πλαον το εκλογες εδω και τωρα .

    • ΕVA avatar
      ΕVA @ Ραβινος 20/06/2015 16:06:44

      ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΦΟΒΑΜΑΙ, ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟΧΟς ΕΞΟΔΟΥ Κ ΣΟΒΕΤΟΠΟΙΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ Κ ΕΜΠΑΘΕΙΣ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΕΝΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΚΡΑΤΟΣ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Κ ΚΑΤΕΣΤΡΑΜΕΝΟ, ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ, ΠΟΛΥ ΤΡΑΒΗΓΜΕΝΟ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΟΤΑΝ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΑ ΤΟ ΕΛΕΓΕ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ, ΤΩΡΑ ΔΙΕΡΩΤΑΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΡΟΜΑΖΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΙΑ ΤΟΥΣ! ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΜΕ ΞΕΠΕΡΝΑΝΕ!

      • proaristos avatar
        proaristos @ ΕVA 20/06/2015 16:58:19

        Φίλε, ο decent Έλληνας, ΔΕΝ ΚΩΛΏΝΕΙ. ΕΊΝΑΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟΣ. ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ !!

        • Ραβινος avatar
          Ραβινος @ proaristos 20/06/2015 17:07:47

          Kαπακι στα προαναφερθεντα: ‘’Αποκάλυψη: Γιατί ναυάγησε το σχέδιο της Μόσχας για εξαγορά καναλιών στην Ελλάδα Στην έκθεση των Αμερικανών πρακτόρων γίνεται εκτενής αναφορά και για έναν ομογενή επιχειρηματία που δραστηριοποιείται στην Ελλάδα ο οποίος μάλιστα εμφανίζεται να έχει ισχυρές διασυνδέσεις με το σύστημα Πούτιν.Η απόρρητη έκθεση των Αμερικανών κάρφωνε τρεις υπουργούς της κυβέρνησης Τσίπρα και δύο πρώην υπουργούς της κυβέρνησης Καραμανλή, ο ένας μάλιστα υπηρέτησε σε κρίσιμο πόστο για σχέσεις διαπλοκής με την Μόσχα και τους Ρώσους ολιγάρχες.’’Aπό www.Lykavitos.gr 20.6.15

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ proaristos 20/06/2015 21:23:35

          «... ο decent Έλληνας ...» (sic)

  2. Παράξενος avatar
    Παράξενος 20/06/2015 15:40:35

    Αυτό που οι homo pasokus στο εσωτερικό προβάλλουν ως αξιοπρέπεια για τους Ευρωπαίους είναι εκβιασμός. Νομίζω πως όταν το σύριζα δει ότι δεν υποχωρούν θα τους παρακαλέσει να υπογράψει οτιδήποτε γιατί χωρίς τα λεφτά τους δεν μπορεί να βολέψει τους πελάτες του. Έτσι θα κερδίσουμε λίγο χρόνο μέχρι την οριστική κατάρρευση. Τότε θα αρχίσει η αληθινή κρίση, που δε θα είναι μόνο οικονομική. Οι αντίφα οργανώνουν στο κέντρο της Αθήνας τους λαθρομετανάστες πυρετωδώς...

  3. proaristos avatar
    proaristos 20/06/2015 16:43:51

    Και ο κ. Καραμπελιάς έχει...λαϊκά... "φρικάρει" μαζί τους. Βλέπε στο Αρδην δυο άρθρα: http://ardin-rixi.gr/archives/187323 http://ardin-rixi.gr/archives/193898

  4. karenin avatar
    karenin 20/06/2015 17:12:53

    To σίγουρο και αυτό που βλέπουμε, είναι τους εταίρους πανικόβλητους στα κεραμίδια, κυριολεκτικά να εκλιπαρούν τον Τσίπρα να αρπάξει την προσφορά που του κάνουν η να φέρει βελτιωμένες προτάσεις και να πάει σε συμφωνία. Αντίθετα ο Τσίπρας και οι υπουργοί είναι ασυνήθιστα ήσυχοι και ήρεμοι. Για ταξίδια σε άλλες θάλασσες μίλησε ο Τσίπρας απο την Βενετία του Βορά, και αυτό εμιαζε με νταούλια, οχι για χορό αλλά για νευρικότητα και πανικό στην άλλη πλευρά. Αυτό θα κάνει πιο εύκολη την δουλειά του αυριο. Στην τελική έκβαση θα προσμετρήσει επίσης πως όλη η ευρωπαική ελίτ θέλει άκοπα και χωρίς ρίσκα να απολαμβάνει τα προνομια της. Καθόλου δεν γουστάρει ιστορίες σα αχαρτογράφητα νερά, και να τις προσμετρηθούν ευθύνες.

    • πΔπ avatar
      πΔπ @ karenin 20/06/2015 18:03:30

      Δραμαμίνες να έχει μαζί του! https://a.disquscdn.com/uploads/mediaembed/images/2179/8573/original.jpg

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ karenin 20/06/2015 18:37:41

      Γολιάθ ἐναντίον Δαυίδ ὑπάρχει μόνο στήν Π. Διαθήκη. Παρεπιπτόντως, ποιός ἔχει πληρώσει τά nonstop ταξείδια τοῦ ἀλέξη καί τοῦ θιάσου του;;

    • ΚΩΣΤΑΣ Π. avatar
      ΚΩΣΤΑΣ Π. @ karenin 20/06/2015 18:46:35

      Kαι μόνο να σκεφτείς οτι είναι 18, κατέχουν το 98% του ταμείου και επι πέντε μήνες τους ξεφτιλίζει διεθνώς ένα κ@λόπαιδο, δίνεις δίκιο στη Νούλαντ που είπε το αμίμητο: "Fuck the EuroZone"...

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ ΚΩΣΤΑΣ Π. 20/06/2015 21:54:07

        Γιά αὐτήν δουλεύει ὁ ἀλέξης! Λές νά ἐπικρατήση καί πάλι τό ντόλλαρ;;; :)

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ karenin 21/06/2015 16:52:33

      Η τελευταία πρόταση αν ίσχυε όπως εσύ θεωρείς, αυτό από μόνο του σημαίνει ότι ενώ σχεδόν όλοι οι ευρωπαίοι πολιτικοί ηγέτες είναι υπεύθυνοι άνθρωποι (προσωπικά διαφωνώ), ο Τσίπρας είναι τζογαδόρος που εφαρμόζει τις θεωρίες παιγνίων που τον διδάσκει ο Βαρουφάκης. Αν είναι έτσι, συγχαρητήρια που στηρίζεις έναν τζογαδόρο για πρωθυπουργό της πατρίδας σου. Έχουμε ξεφύγει τελείως και ότι πάθουμε είναι λογικό πια με τα μυαλά που κουβαλάμε...

  5. Φιλελεύθερος avatar
    Φιλελεύθερος 20/06/2015 18:09:36

    Το ζητούμενο είναι τι θα γίνει μετά τις....φαρδιές-πλατιές υπογραφές και τα μέτρα φωτιά που έρχονται ιδίως στον ιδιωτικό τομέα. Όταν το φθινόπωρο φτάσουν τα μπιλιετάκια της εφορείας με έκτακτες εισφορές, φόροι επιτηδεύματος, ΕΝΦΙΑ κ.λ.π. τότε θα αρχίσει το ξήλωμα των κλαρινογαμπρών των κομμάτων, μηδενός εξαιρουμένου.....Προσωπικά θα γίνω για λίγο συριζαίος λέγοντας και προτρέποντας τον εαυτό μου να μπω στο κίνημα ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ, ώστε να σώσω εγώ και τα άλλα κορόιδα του ιδιωτικού τομέα το ΠΕΛΑΤΕΙΑΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ όλων των κομμάτων που έχουν και την κύρια ευθύνη για την κατάντια μιας χώρας.....

    • proaristos avatar
      proaristos @ Φιλελεύθερος 20/06/2015 20:12:08

      Όταν μειωθούν - αναλογικά με τους υπόλοιπους Έλληνες - τα έσοδα των κηφήνων των δεκο/οτε/κλπ. εν ενεργεία ή συνταξιούχων, τα εφαπαξ των αργόμισθων του δημοσίου, όταν ζητηθούν να γυρίζουν στις εργασίες τους οι κάτω των 62 στο δημόσιο και 67 στην εκπαίδευση, όταν μειωθούν οι απολαβές των εκατοντάδων χιλιάδων δημοσίων υπαλλήλων που έχουν διορισθεί από βουλευτικές λίστες χωρίς ασεπ (ας μη τους διώξουμε), όταν κλείσουν οι "αναπτυξιακές" των δήμων/δημοσίου που δεν προσφέρουν μετρήσιμο έργο / δεν έχουν ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΘΕΙ(!), όταν φορολογηθεί το κινούμενο χρήμα και όχι η κατοχή ακινήτου, όταν μειωθούν οι συντελεστές φορολόγησης των ελληνικών εταιρειών που εξάγουν για να λειτουργήσουν σαν ΠΡΟΤΥΠΟ ΓΙΑ ΜΙΜΗΣΗ, οταν..., όταν...., όταν...... Τότε θα πληρώσω και ενφια και αλληλεγγύη και έκτακτα... και ότι άλλο χρειαστεί !!! Η φορολόγηση των καλλιεργητών σόγιας στην Αργεντινή, που είναι Νο 1 εξαγωγέας παγκοσμίως, είναι 80%. Κράτος πρότυπο για τους άεργους και ανεπάγγελτους κυβερνήτες μας.

  6. Naruto avatar
    Naruto 20/06/2015 18:22:24

    Πέντε μήνες διαπραγματεύσεις και ακομα τίποτα , απλα όποιος δεν θελει να ζυμώσει πέντε μήνες κοσκινίζει . Νομίζω οτι πλέον οι μάσκες εχουν πέσει και ο στοχος τους έχει φανερωθεί και δεν είναι άλλος απο την έξοδο απο euro και Ε.Ε και την σύσταση ενός νεοκομμουνιστικού κρατικού μορφώματος . Επειδή είναι ορκισμένοι για την επίτευξη του στόχου τους και δεν κάνουν πίσω πολύ φοβάμαι οτι θα δούμε ανώμαλες καταστάσεις ακόμη και αιματοχυσίες . Η απαλλαγή απο τους κνιτες θα είναι οδυνηρή .

    • ΕVA avatar
      ΕVA @ Naruto 21/06/2015 00:46:45

      ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩς ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ, ΑΥΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΙς ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ,ΟΤΙ ΠΕΦΤΟΥΝ ΟΙ ΜΑΣΚΕΣ.

  7. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 20/06/2015 23:46:47

    Θα μου εξηγήσει κανείς ,γιατί όλοι σκοτωνονται να καταλάβουν την εξουσία,αφού δεν υπάρχει δεκάρα τσακιστή...μη μου αρχίσετε τα περί αγάπης για την πατρίδα κτλ.κτλ...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Βιεννεζος 21/06/2015 16:53:48

      Υπάρχουν και χρηματοδότες εξωτερικού που θέλουν τη χώρα εκτός ευρώ...

  8. Δήμητρα Μ. avatar
    Δήμητρα Μ. 21/06/2015 00:25:35

    Πανάξιος ο μισθός και οι υπερωρίες του εκπαιδευόμενου φέρελπι πολιτικού, Επίσημου Προσκεκλημένου στην Ετήσια ΔΙΕΘΝΗ Συνάντηση της Ελίτ (The Abrosetti Forum), Villa D' Este, Lake Como (9/2014). Mε τη συμμετοχή του αυτή, ο πολλά υποσχόμενος πολιτικός, απογοήτευσε τους "συντρόφους", επειδή την ίδια χρονική περίοδο, οι "συνιστώσες", τον ήθελαν να εμφανιστεί, να σκίσει μνημόνια (σχήμα λόγου), κυρίως, να υποσχεθεί τα πάντα και να χαϊδέψει τ' αυτιά, του αθεράπευτα ευκολόπιστου Εκλογικού Σώματος, στη Θεσσαλονίκη. Για τους σκεπτόμενους 'Ελληνες με μνήμη, την ώρα της εκάστοτε κάλπης.

  9. Εγώ avatar
    Εγώ 21/06/2015 04:34:07

    Τα ψέματα μια χαρά δουλεύουν, όσο ηλίθιοι να είναι στην Αυγή, δεν κάνουν και πολύ λάθος. Το μόνο φάρμακο είναι το φαρμάκι της χρεοκοποίας

  10. Δήμητρα Μ. avatar
    Δήμητρα Μ. 21/06/2015 10:54:45

    Η εξουσία, διαχρονικά αποδεικνύεται το ισχυρότερο αφροδισιακό. Μακράν ισχυρότερο και αυτού ακόμα του χρήματος. "Σχεδόν όλοι οι άνθρωποι μπορούν ν' αντέξουν τις αντιξοότητες, όμως αν θέλετε να τεστάρετε τον χαρακτήρα ενός ανθρώπου, να του δώσετε τη δύναμη της εξουσίας", είπε ο 16ος Αμερικανός Πρόεδρος Αβραάμ Λίνκολν, "Ο Ελευθερωτής", και υπέρμαχος-σύμβολο της κατάργησης του δουλεμπορίου στη χώρα του.

  11. δημης avatar
    δημης 21/06/2015 13:12:10

    "Τα ψέματα τελειώνουν".. Μας τρομάξατε και μας αγχώσατε τώρα είναι σαν να λέμε ότι "τελειώνουν οι πολιτικοί και τα μμε" -Αυτοί που φέρνουν πίσω (για το καλό της Παράταξης ) και τους δίνουν αντιπροεδρίες.. -ΟΙ άλλοι που έκαναν διαφήμιση στο Καστελόριζο με τα διαγγέλματα και χαμπάρι δεν πήραν για το χρέος έχοντας παραισθλησεις ότι (κ)λεφτά υπάρχουν..... -Οι ρόζ... (ανάμιξη Τσαουσεσκικών ,κνιτών και πράσινων) που θα καταργούσαν με ένα νόμο και ένα άρθρο τα αντιδραστικά μνημόνια.... -Οι Κόκκινοι που βλέπουν στα γραπτά τους ,ενίοτε και στα ονειρά τους ,επαναστάσεις κρατικοποιήσεις νομενκλατούρες κλπ συναφή .... -Οι μαύροι που έγιναν ήρωες και επικαλούνται τους Νόμους ,ενω αυτοί εφαρμόζουν τους δικούς τους .. -Τέλος οι σημαίες ευκαιρίας ανεξάρτητα ποτάμια που τόσα χρόνια δουλευαν και έτρωγα σαν γρανάζια του Ελληνικού συστήματος αποφάσισαν να ,,,διαχωρίσουν τη θέση τους από τον παλιότους εαυτό να τον καταγγείλουν και όποιον πάρει το ψέμα...