#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/10/2010 06:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα τέσσερα νέα unfair του Μητσοτάκη



Τον Φεβρουάριο του 1988 ο Κ. Μητσοτάκης χρησιμοποίησε για να περιγράψει τη συμπεριφορά των ελληνικών κυβερνήσεων της μεταπολίτευσης απέναντι στον Κ. Γλίξμπουργκ την λέξη «unfair» (άδικη) προκαλώντας θύελλα στο τότε πολιτικό σκηνικό και το κόμμα του τη ΝΔ.

Είκοσι δυο χρόνια και κάτι μήνες μετά διέπραξε σε βάρος του κόμματός του όχι μόνο ένα, αλλά τέσσερα unfair

Πρώτον: Στην χθεσινή του συνέντευξή του στο Mega άσκησε ακόμη έντονη κριτική στον πρώην πρωθυπουργό Κώστα Καραμανλή για τη διακυβέρνηση της χώρας επί 5,5 χρόνια και την πολιτική που ακολουθήθηκε στην οικονομία. Επιτέθηκε δηλαδή στον Καραμανλή τώρα που βρίσκεται σε δύσκολη θέση, ενώ επί 5 ½ χρόνια δεν τολμούσε να κάνει τίποτα για να μην θίξει την θέση της κορούλας του στην κυβέρνηση.

Δεύτερον: Μεταξύ άλλων είπε ότι "όσο δίκιο είχε ο Γιώργος Παπανδρέου όταν έλεγε ότι λεφτά υπάρχουν, τόσο δίκιο έχει και ο Σαμαράς όταν λέει ότι θα μηδενίσει το έλλειμμα". Εξίσωσε δηλαδή το “ιστορικό ψέμμα” του Παπανδρέου με το οποίο εξαπάτησε τον ελληνικό λαό με την προσπάθεια του Σαμαρά να βοηθήσει τον λαό και την χώρα του προτείνοντας έναν άλλο τρόπο αντιμετώπισης της κρίσης

Τρίτον: Δήλωσε ότι "ο Σαμαράς είναι αναμφίβολα λαϊκιστής" για να προσθέσει στη συνέχεια ότι ο λαός δεν πρόκειται να εκλέξει ξανά πρωθυπουργό λαϊκιστή.  Υπονόμευσε δηλαδή με τον χειρότερο τρόπο τον αντιπολιτευτικό αγώνα και του κόμματός του και τους αρχηγού του.

Τέταρτον:  Δήλωσε -χωρίς να ερωτηθεί !!!  - ότι στην Κρήτη στηρίζει την υποψηφιότητα του Δημήτρη Γιαννουλάκη για τις αυτοδιοικητικές εκλογές, ο οποίος ως γνωστόν προωθείται από την κόρη του, Ντόρα Μπακογιάννη. Κάλεσε δηλαδή ο Μητσοτάκης σε νέα αποστασία. Και ενώ επί 45 χρόνια προσπαθεί να αποτινάξει απο πάνω του το στίγμα του αποστάτη, με μια φράση του χθες επιβεβαίωσε τι είναι.

Καληνύχτα λοιπόν κ. Μητσοτάκη

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 12/10/2010 06:05:26

    Για πρωτη φορα ετσι μια καθαρη απαντηση της ΝΔ,στακατη που λεμε.
    Αντε δωστε και μια τετοια στην κυβερνηση.

  2. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 12/10/2010 06:08:29

    Χμμ, τώρα που τα διαβάζω αυτά, νομίζω ότι η διαγραφή του είναι μονόδρομος... Πολύ χοντρα για να γίνουν ανεκτά.

  3. Γιάννης avatar
    Γιάννης 12/10/2010 06:11:03

    Θα καταλάβει ο κύριος Σαμαράς, άλλωστε φοιτώντας δίπλα στον επίτιμο έμαθε καλά το ρόλο του αποστάτη και τον εφάρμοσε με μεγάλη επιτυχία το 1993, ανοίγοντας διάπλατα το δρόμο για την επιστροφή του Ανδρέα Παπανδρέου και την παγίωση του ΠΑΣΟΚ στην κυβέρνηση επί 11 συναπτά έτη. Καλημέρα σας.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Γιάννης 12/10/2010 06:15:42

      Σας πονάει πολύ, αλλά τι να κάνουμε. Έχει ο καιρός γυρίσματα, και τώρα γύρισε εναντίον σας...

    • ΣΕΡΤ avatar
      ΣΕΡΤ @ Γιάννης 12/10/2010 09:38:57

      ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ 93 ΠΟΥ ΕΧΑΣΕ ΜΕ 8 ΜΟΝΑΔΕΣ Η ΝΔ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΚΕΡΔΙΖΕ;
      ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΚΑΛΟΣ ΟΚ ΣΗΜΙΤΗΣ ΗΤΑΝ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΝΔ;
      ΔΗΛΑΔΗ Η ΨΗΦΙΣΗ Ν/Σ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΤΟ 97 ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ Η ΝΔ;

    • loretta avatar
      loretta @ Γιάννης 12/10/2010 11:33:33

      σου ειπα και χτες παρε το βασιλακη και πατε στο αποκομμα εκτρωμα που θα ιδρυσει το συνονθύλευμα των εξαπτερυγων ....εξαλλου νεα δημοκρατια δεν υπηρξε ποτε ο αρχιαποστατης μητσοτακης ουτε η κορη του ...

      ασε εμας να αγωνιζομαστε για αυτο που πιστεύομε και συ τραβα στο γκρεμο σου ....η κασα απο κατω ειναι ανοιχτη και σας περιμενει...

      καληνυχτα κε μητσοτακη....ο πιο μισητος πολιτικος που εχει περασει απο την ελλαδα.

      • anetos avatar
        anetos @ loretta 12/10/2010 13:32:14

        εφιαλτης

      • ΒΟΡΕΙΟΣ avatar
        ΒΟΡΕΙΟΣ @ loretta 13/10/2010 17:24:44

        Τι ΝεοΔημοκράτες είστε εσείς που τον αρχιτέκτονα της μεγάλης νίκης του 89-90 τον αποκαλείτε "πιο μισητό πολιτικό" και "εφιάλτη"; Εκτός αν δεν είστε ΝεοΔημοκράτες ή δεν είσασταν τις δεκαετίες του 80 και του 90 υποστηρικτές του κόμματος οπότε πάω πάσο. Κατά τα λοιπά
        ΕΜΠΡΟΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΔΕΞΙΑ ΜΕΓΑΛΗ

      • GAETANO avatar
        GAETANO @ loretta 14/10/2010 06:50:01

        ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΤΗΣ ΝΔ ΤΟ 90 ΘΑ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ 60% ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΑΠΑΞΙΩΜΕΝΟ ΤΟΤΕ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ . ΜΟΝΟ Ο ΜΙΣΗΤΟΣ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΠΗΡΕ ΕΝΑ ΒΟΥΛΕΥΤΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟΣΠΑΣΜΕΝΟ ΤΟΝ ΚΑΤΣΙΚΗ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ .

      • ΒΟΡΕΙΟΣ avatar
        ΒΟΡΕΙΟΣ @ loretta 14/10/2010 18:11:38

        Φίλε gaetano η παράταξη πήρε το μεγαλύτερο ποσοστό της 54% το 1974 με τον Εθνάρχη Κωνσταντίνο Καραμανλή (υπό ειδικές συνθήκες). Το δεύτερο μεγαλύτερο ποσοστό 46,8% ήταν τον Απρίλιο του 1990 με τον "μισητό" Μητσοτάκη. Μην εκτίθεσαι λοιπόν με το 60%.Δεν θα το πάρει ποτέ κανένα κόμμα στην Ελλάδα.Η ιστορία της παράταξης ούτε παραγράφεται,ούτε διαγράφεται,ούτε ξεχνιέται και ο Μητσοτάκης αρέσει δεν αρέσει είναι μέρος αυτής της ιστορίας.
        Κατά τα λοιπά
        ΕΜΠΡΟΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΔΕΞΙΑ ΜΕΓΑΛΗ

  4. Γιάννης avatar
    Γιάννης 12/10/2010 06:24:27

    Εναντίον μου (μας); Δεν ανήκω στη Νέα Δημοκρατία, δεν ήμουν ούτε είμαι ψηφοφόρος της και το κυριώτερο επί χρόνια αντιπαθούσα σφόδρα τον Μητσοτάκη. Μου φαίνεται ανοίκεια η επίθεση εναντίον ενός ανθρώπου ο οποίος λέει τα αυτονόητα. Σύμφωνοι, εκ του ασφαλούς μιας και δεν αποτελεί μέρος της ενεργού πολιτικής επί χρόνια. Ευτυχώς που υπάρχουν και 2-3 άνθρωποι που λένε τα πράγματα όπως ακριβώς είναι. Καθώς όλα σχεδόν τα δημόσια πρόσωπα προτιμούν να παραμυθιάζουν ακόμα τον κόσμο λέγοντάς του ακριβώς αυτά που θέλει να ακούει,προεξαρχούσης της ΝΔ, φυσιολογικό είναι να επιζητάτε να σταυρώσετε τον επίτιμο. Καλημέρα σας και πάλι

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Γιάννης 12/10/2010 06:38:57

      Ποια είναι τα 'αυτονόητα';

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ Επώνυμος 12/10/2010 06:48:08

        1.(Ότι η χώρα ουσιαστικά οδηγήθηκε στη χρεοκωπία από το 1981 και μετά (εδώ δε διαφωνείτε μιας και υπεύθυνος είναι άλλος, έτσι;)
        2.Ότι η χώρα χρειάζεται άμεσα συναίνεση και κυβερνήσεις συνεργασίας.
        3. Ότι η 5ετία Καραμανλή ήταν καταστροφική για την οικονομία.
        4. Ότι χρειάζονται νέα μέτρα. Αν ξέρετε εσείς άλλο τρόπο πείτε μου. Α ναι ξέχασα, έξοδο από το Ευρώ, επιστορφή στη Δραχμή, αναδιάρθρωση του χρέους (και μετατροπή της Ελλάδας σε Κούβα ως συνέπεια)
        5. Ότι ο Σαμαράς λαϊκίζει: Ψέματα είναι; Εδώ και 11 μήνες χαϊδεύει τα αυτιά των Ελλήνων λέγοντάς τους ΑΚΡΙΒΩΣ ό,τι θέλουν ν'ακούσουν. Και γι' αυτό τον έχετε αναγάγει σε ηγέτη του μέλλοντος. Κανείς πολιτικός σ'αυτη τη χώρα δεν έκανε καριέρα λέγονταςτις δύσκολες αλλά αυτονόητες αλήθειες.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 12/10/2010 06:52:58

        Τίποτε από αυτα δεν είναι αυτονόητο. Ούτε καν το 1 γιατί διαφωνούν οι περισσότεροι οπαδοί του ΠΑΣΟΚ.

        Τώρα, γιατί κανείς λάθος σε όλα πλην του 1, θα σου εξηγήσω αργότερα γιατί τώρα βιάζομαι.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Επώνυμος 12/10/2010 07:08:41

        Ούτε κι ο Δρακουμέλ έκανε πολιτική καριέρα "λέγοντας δύσκολες και αυτονόητες αλήθειες". Την πολιτική του καριέρα την έκανε βυσσοδομώντας και μηχανορραφώντας. Μια ζωή, από την ενηλικίωσή του μέχρι τα στερνά του.

      • 11888 avatar
        11888 @ Επώνυμος 12/10/2010 12:22:43

        1)Σε τι να διαφωνησει καποιος οταν η ιδια η ιστορια το εχει αποδειξει.
        2)Συναινεση ως προς τι?Το κατοχικο μνημονιο?
        3)Ηταν λιγοτερο καταστροφικη απο απο τον αρμαγεδωνα ΓΑΠ.
        4)Εχουν ειπωθει ηδη τροποι απο ολες τις πλευρες δε χρειαζεται να λεμε τα ιδια και τα ιδια.Ειναι καιρος να κλεισεις την τηλεοραση.Η Κουβα τωρα πως προκυπτει?Εμενα μου φαινεται οτι η τωρινη κατασταση οδηγει προς Βουλγαροποιηση στα χειροτερα της και οχι προς Κουβανοποιηση.
        5)Οι λαικισμοι και τα ατελειωτα ψεμματα του ηγετη σου και της σοσιαληστρικης συμμοριας του παιζουν χωρις αντιπαλο.Στο κατω της γραφης ο Σαμαρας δεν κρινεται ως εξουσια οπως οι πρασινοι ευεργετες σου.
        6)Μη ξεχασεις να περασεις απο την Ιπποκρατους να παρεις το μεροκαματο.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 12/10/2010 19:51:25

        Λοιπόν, χρωστάω μια απάντηση από το πρωί.

        Άκουσε να δεις αγαπητέ φίλε, εμείς εδώ οι παλιότεροι αυτής της ιστοσελίδας δεν ξεκινήσαμε να γράφουμε εδώ υποστηρίζοντας τη ΝΔ. Εγώ γράφω εδώ από το Νοέμβριο του 2008. Αν θυμάμαι καλά, το πρώτο μου σχόλιο ως "Επώνυμος" το έγραψα στις 9 Νοεμβρίου 2008. Δεν θεωρούσα τον εαυτό μου ΝΔ τότε, ούτε υπήρχε στον ορίζοντα η ανάληψη της αρχηγίας από το Σαμαρά. Το ίδιο ισχύει για τους περισσότερους από τους παλιούς σχολιαστές. Ο Σαμαράς ΗΡΘΕ ΚΙ ΕΔΕΣΕ με ένα αίτημα που προϋπήρχε. Αίτημα για πολιτική εθνική, πατριωτική, σοβαρή, με κατανόηση στις ανάγκες του απλού κόσμου, με απαρέγκλιτη τήρηση σωστών νόμων, με σεβασμό στο κράτος, στο έθνος, στο λαό, στην κοινωνία. Να βάζουμε το εμείς πάνω από το εγώ.

        Θα μου πεις, αυτά θέλουν όλοι. Ναι, αλλά δεν τα βλέπουν όλοι με τον ίδιο τρόπο. Κάποιοι από εμάς, πολλοί από εμάς, τα βλέπουμε με έναν τρόπο που μας οδήγησε να σκεφτούμε ότι ο Σαμαράς είναι ο άνθρωπος που κατεξοχήν εκφράζει αυτά τα αιτήματα. Και βασική μας προτεραιότητα στην προσέγγιση αυτή, είναι η επαφή με την πραγματικότητα και όχι η ερμηνεία της μέσα από τα headlines του διαπλεκόμενου τύπου και των υστερικών κραυγών κατευθυνόμενων Μέσων.

        Στο πλαίσιο αυτό, δεν έχουμε θεοποιήσει το Σαμαρά, αποτελεί όμως ο συγκεκριμένος πολιτικός το πρόσωπο που κατεξοχήν μας εκφράζει. Και, αν θέλεις να ξέρεις, αυτή εδώ η σελίδα, αλλά και οι σχολιαστές, όλοι εμείς, έχουμε ασκήσει πολύ σκληρή κριτική στο Σαμαρά, που άγγιξε κάποιες φορές μέχρι και τα όρια της δυσπιστίας προς το πρόσωπό του. Θα σου θυμίσω τη στάση μας στο ζήτημα της πρότασης της Τράπεζας Πειραιώς για το ΤΤ, για τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειες, για τη μη ανάδειξη του σκανδάλου Τ+10, και άλλα πολλά.

        Δεν δέχομαι λοιπόν τη μομφή ως προς το "1" ότι τάχα "αφού σας συμφέρει φυσικά και το δέχεστε". Ε, δεν είναι έτσι. Φυσικά και καταστράφηκε η χώρα τότε. Αυτό είναι ένα πραγματικό γεγονός, μη επιδεχόμενο σοβαρής αμφισβήτησης, είναι ή δεν είναι; Δεν παραλλάσσει ανάλογα με την κομματική τοποθέτηση του καθενός. Και δεν υιοθετούμε γνώμες εμείς εδώ επειδή "μας συμφέρουν", υιοθετούμε γνώμες επειδή τις πιστεύουμε.

        Πάμε τώρα στο 2. Από πού κι ως πού πρέπει κανείς να δεχθεί και μάλιστα ως "αυτονόητο" ότι η χώρα χρειάζεται κυβερνήσεις συνεργασίας; Όποτε είχαμε τέτοιες κυβερνήσεις στην Ελλάδα ήταν σε περιόδους πολέμων (εμφύλιος, εισβολή στην Κύπρο) ή όταν το εκλογικό σύστημα απέτρεπε τις μονοκομματικές κυβερνήσεις (περίοδος 1963-64 και 1989-90). Γιατί ειδικά τώρα να χρειάζονται κυβερνήσεις συνεργασίας; Θα ληφθούν κάποια μέτρα καλύτερα από όσο τώρα; Ή απλώς θα αναζητήσει συνενόχους η σήμερινή εγκληματική κυβέρνηση του ΓΑΠ και των λοιπών φαιοπράσινων εγκαθέτων; Και για ποια συναίνεση μπορούμε να μιλάμε; Εσύ είσαι υπέρ του Μνημονίου; Ε, εμείς ΔΕΝ είμαστε. Άρα, σε τι να συναινέσουμε. Δεν θέλετε συναίνεση, αλλά να υιοθετήσουμε με το ζόρι τη γνώμη σας, κατά τα γνωστά που αναμασάτε περί "μονοδρόμου". Ε, δεν θα σας κάνουμε το χατήρι, όσοι μιλούν για τεχνητούς μονοδρόμους συνήθως είναι ύποπτων κινήτρων, για να μην πούμε τίποτε χειρότερο.

        3. Συγγνώμη, αυτό δεν αντιφάσκει με το "1" που λες. Πότε καταστράφηκε η οικονομία, στη δεκαετία του 1980 ή στην πενταετία Καραμανλή; Φτάνει πια με την πολιτική των headlines! Στην πενταετία Καραμανλή είχαμε ΑΝΑΠΤΥΞΗ μέσο όρο 4%, υπερδιπλάσιο της Ευρώπης, μείωση των ελλειμμάτων από το 2004 έως το 2008 και αύξηση των ελλειμμάτων (και κατάρρευση της ανάπτυξης) ΜΟΝΟΝ ΟΤΑΝ ΞΕΣΠΑΣΕ Η ΔΙΕΘΝΗΣ ΚΡΙΣΗ! Γιατί έχουμε την τάση ρε παιδιά να ξεχνούμε ότι το Σεπτέμβριο του 2008 ξέσπασε μια τεράστια διεθνής κρίση! Η μεγαλύτερη από το 1929! Αυτό δεν είναι "αυτονόητο" και είναι "αυτονόητο" ότι ο Καραμανλής "κατέστρεψε τη χώρα"; Μην τρελαθούμε κιόλας!

        4: Φτάνει πια με τη συκοφαντία! Έχουν αποδώσει τα παλιά φορολογικά μέτρα ή τα παλιά μέτρα αποκοπής των δαπανών για να ζητάμε και "νέα" μέτρα; Κόψανε τους μισθούς και τις συντάξεις και καταβαράθρωσαν την κατανάλωση! Σκέφτεστε πόσα έχουν χάσει τα ασφαλιστικά ταμεία από τις ασφαλιστικές εισφορές που δεν αποδίδονται από τις επιχειρήσεις που έκλεισαν και τα κρατικά ταμεία από τους φόρους που δεν εισπράττονται;

        Πρόκειται για εγκληματική πολιτική, που θέλετε να τη συνεχίσετε. Και αυτό, τη στιγμή που βγαίνουν σήμερα οι άνθρωποι του ΔΝΤ και λένε "κάναμε λάθος". Κι εσείς θέλετε κι άλλα τέτοια μέτρα! Και μάλιστα ως "αυτονόητα"!

        Τελικά το βασικό πρόβλημα της Ελλάδας είναι ότι δεν σκεφτόμαστε...

        5. Πόσο "αυτονόητο" είναι ότι ο Σαμαράς λαϊκίζει όταν αυτά που λέει, επί της ουσίας, τα έχει υιοθετήσει ένας σωρός κόσμος, από τον Τόμσεν του ΔΝΤ, μέχρι τον υποψήφιο δήμαρχο του ΠΑΣΟΚ στην Αθήνα! Και επιτέλους, το μόνο που κάνετε κι εδώ είναι να δημιουργείτε headlines! Διαβάσατε την πρόταση Σαμαρά; Την κρίνατε επί της ουσίας; Πώς βγαίνεται και λέτε ότι είναι "αδύνατον"; Εγώ ο ίδιος έγραψα πριν να βγουν τα headlines ολόκληρη ανάρτηση για αυτό το θέμα και δεν πήρα ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΠΊ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ!

        Διάβασέ την και πες μου τις αντιρρήσεις σου. Επί της ουσίας! Χωρίς headlines. Και μετά έλα και ξαναπές μου ποιος είναι ο λαϊκιστής! Αυτοί που μιλάνε με επιχειρήματα ή αυτοί που μιλούν με headlines;!

        Άντε γιατί πήξαμε με τα υπερβολικά "αυτονόητα" που τελικά είναι απλώς "ανόητα"!

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 12/10/2010 19:52:47

        Ξέχασα το λινκ της ανάρτησης:

        http://www.antinews.gr/?p=62811

      • Αγροφυλακας avatar
        Αγροφυλακας @ Επώνυμος 12/10/2010 22:35:16

        @Επωνυμος
        Εγκρίνω και επαυξάνω. WELL SAID!

      • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
        Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ Επώνυμος 13/10/2010 09:24:18

        Να συμπληρώσω κι εγώ ως παλιός αναγνώστης του antinews (αν και οχι παλιός σχολιαστής) ότι θυμάμαι αναρτήσεις που εξηγούσαν γιατί στηρίζουν αριστερά (προσπαθώ να την βρω ακόμα). Άρα μπορώ να αναγνωρίσω ότι η ταύτιση των τελευταίων μηνών με τον κ.Σαμαρά ήταν ειλικρινής γιατί απλώς "ήρθε και έδεσε" οπως λέει ο Επώνυμος και δεν κατασκευάστηκε ένα blog εξαρχής για να στηρίξει ένα πρόσωπο ή μια πολιτική κάνοντας προπαγάνδα. Οι νεότεροι (όχι ηλικιακά) αναγνώστες να το γνωρίζουν αυτό πριν αρχίσουν τα comments με headlines και caps lock.

        Όσο αφορά την ειρωνεία σχετικά με έξοδο από το ευρώ και μετατροπής σε Κούβα να θυμίσω ότι η Αγγλία ούτε μπήκε ποτέ στο ευρώ με συγκεκριμένη επιχειρηματολογία και οι σκανδιναβικές χώρε περίμεναν πρώτα να λύσουν τα προβλήματά τους (!) προκειμένουν να αιτηθούν.

        ..Εμείς τα είχαμε λύσει προφανώς. Ειχαμε την "νέα Ελλάδα" του Κωστόπουλου με τα ΚΛΙΚ και το lifestyle, τους Λαλιώτηδες που περίμεναν το φθηνό ευρωπαικό χρήμα με τα χαμηλά επιτόκια για να βγάλουν τα ζιβάγκο και να φορέσουν τα Αρμάνι, γιατί Cayenne + τραπέζι στο Sea Satin στη Μύκονο με ζιβάγκο δε παει ρε αδερφέ..

    • akatanomastos avatar
      akatanomastos @ Γιάννης 12/10/2010 06:39:03

      Μαλιστα δηλαδη εσυ φιλε μου θες να μας πεις οτι αυτα που προωθουσε ο κ Μητσοτακης τη εποχη της διακυβερνησης του ηταν ολα σωστα!!
      Και κατι αφου ο εξεχων κ Μητσοτακης σταυρωνεται απο τη Ν.Δ. και ποτε δεν μασαγε τα λογια οπως αφηνεις να εννοηθει γιατι 5 χρονια απι Ν.Δ. δεν εκανε ουτε μια κριτικη δημοσια???
      Διοτι θα ερχοταν η κορουλα του στη προεδρια!!!
      Αυτα φιλε μου για να καταλαβεις οτι ο καθενας μιλαει οποτε τον συμφερει αν ειχε τα κοτσια ας τα ελεγε 5 χρονια τωρα και να μην κραταγε το στοματακι του κλειστο!!!
      Εκ των υστερων ξερω και γω να μιλαω και ποσω μαλλον δε την ωρα και τη στιγμη που συμφωνει στην εξαθλιωση του λαου!!!
      Αν ηταν τοσο μαγκας ας τα εκανε τοτε!!!Δεν τα εκανε ομως!!!!!!

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ akatanomastos 12/10/2010 07:24:41

        Λες, "συμφωνεί με την εξαθλίωση του λαού".
        Δηλαδή θα έπρεπε να βγαίνει και να κατακεραυνώνει το μνημόνιο κάνοντας ό,τι ακριβώς κάνει ο Σαμαράς, ο Τσίπρας, ο Λαζόπουλος, και άλλοι πολλοί, ων ουκ έστιν αριθμός.
        Επειδή αυτό είναι το λογικό...και επειδή αυτό πουλάει...και σε κάνει συμπαθή και αγαπητό...και, όπως ελπίζει ο Σαμαράς, πρωθυπουργό μια μέρα...Και τότε, όταν εφαρμόσει ακριβώς την ίδια πολιτική εδώ θα είμαστε να δούμε πως θα τον αντιμετωπίεσετε.
        Καλημέρα σας

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ akatanomastos 12/10/2010 20:25:57

        Όοοοχι. Αυτό που πουλάει είναι να πηγαίνεις με αυτούς που πουλάνε εξουσία και τάζουνε προώθηση στα αξιώματα. Με αυτούς που ελέγχουν την "ενημέρωση" και τη ροή του πολιτικού χρήματος. Ο δύσκολος δρόμος, ο δρόμος που δεν αρκείται στη λαϊκισιτκή απόρριψη χωρίς αντιπρόταση, που φέρνει η αριστερά, αλλά ο δρόμος που εμπεριέχει ΚΑΙ την αντιπρόταση. Και μάλιστα μια αντιπρόταση απόλυτα εφικτή, την οποία ήδη αναγκάζονται να υιοθετήσουν και άνθρωποι όπως ο Τόμσεν του ΔΝΤ και ο... Καμίνης, ο υποψήφιος δήμαρχος του ΓΑΠ στην Αθήνα!

        Γι' αυτό σου λέω: Ματαιοπονείς και κουράζεις κι εμάς να γράφουμε τα ίδια και τα ίδια. Να πάτε στο καλό σας και να σταματήσετε να μας πρήζετε.

    • λέων avatar
      λέων @ Γιάννης 12/10/2010 13:00:16

      Φιλαράκο Γιάννη είσαι ένας δεινός προβοκάτορας ο οποίος δεν ξέρει τι του γίνεται.Συμμετέχεις στη συζήτηση μόνο για να δυναμιτίσεις τα θέματα.Παρέα κάνεις με τον δεινόσαυρο Μητσοτάκη?Δεν έχεις τους ¨αδένες¨να γράψεις ότι είσαι δοτός,αλλά ευαγγελίζεσαι ότι δήθεν αντιπαθείς τον Ψηλό?

      • loretta avatar
        loretta @ λέων 12/10/2010 15:05:48

        εγω τον Γιαννης τον κοβω για βασιλακη και οποιος καταλαβε καταλαβε.

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ λέων 13/10/2010 11:18:13

        Να μη σας απογοητεύσω, προέρχομαι από το χώρο του ΠΑΣΟΚ και δε φανταζόμουν ποτέ ότι θα ερχόταν μια μέρα που θα υπερασπιζόμουν με τόση θέρμη τον Μητσοτάκη. Έζησα το 89 14 χρονών ων και από τότε έχω αναθεωρήσει πολλά. Δεν ψήφησα ΠΑΣΟΚ το 2004 και το 2007 και το 2009 ήμουν εκτός Ελλάδος. Για τον Καραμανλή ήλπιζα να πετύχει γιατί μετά από 13 χρόνια το ΠΑΣΟΚ είχε κουράσει και είχε κουραστεί. Κι επειδή έχω ζήσει 5-6 χρόνια στο εξωτερικό έχω μια πολύ πιο ήπια προσέγγιση στην πολιτική. Αν αύριο αλλάξει η κυβέρνηση και αναλάβει ο Σαμαράς θα εκφράσω τις αντιρρήσεις μου αλλά δε θα εύχομαι με κάθε ικμάδα των δυνάμεων μου να αποτύχει διότι όταν αποτυγχάνει μια κυβέρνηση η αποτυχία βαραίνει όλους τους Έλληνες. Εν προκειμένω λοιπόν θεωρώ ότι οι αποφάσεις της παρούσας κυβέρνησης είναι μεν πολύ δυσάρεστες αλλά ταυτόχρονα ελπίζω ότι θα μπορέσει να προχωρήσει σε αλλαγές που έχει ανάγκη η κοινωνία και η οικονομία. Αυτό ακριβώς που αρνούνται πολλοί σ'αυτό το μπλογκ: ό,τιδήποτε προέρχεται από την κυβέρνηση αντιμετωπίζεται εξ υπαρχής αρνητικά. Αυτή είναι μια τακτική που με βρίσκει αντίθετο και ακριβώς αυτή τη διαφωνία μου εκφράζω.
        Καλημέρα σας

      • loretta avatar
        loretta @ λέων 13/10/2010 11:42:11

        Γιαννης

        μετα απο αυτο το σχολιο σου ειμαι σιγουρη οτι τελικα εισαι βασιλακης.

      • λέων avatar
        λέων @ λέων 13/10/2010 19:52:23

        Γιάννη επιμένεις να το παίζεις ήρεμος ευρωπαίος ακροατής των πολιτικών πραγμάτων.Καταρχήν κάνεις ένα τεράστιο λάθος.Για να μας πείσεις ότι δεν είσαι προβοκάτρας μας απαριθμείς το πότε ψήφισες και ποιόν.Φίλε μου νομίζω κανένα από όλους μας δεν ενδιαφέρει τι έπραξες.Αυτά τα λένε όσοι έχουν να απολογηθούν για κάτι.Εσύ φοράς τον μανδύα του δήθεν μετριοπαθή για να προβάλλεις τις δοτές θέσεις σου.Κάτι σαν κι εσένα (με τέτοιες ιδέες εννοώ)έχουν φέρει την χώρα σε τέτοια κατάσταση.Με σύμφωνη την γνώμη σου με εκείνη του Μητσοτάκη τι περιμένεις.Αλλά χαίρομαι ιδιαίτερα διότι μέσα από αυτή την γραπτή επικοινωνία μας θα καταλάβεις ότι μόνο μία ΔΥΝΑΤΗ ΛΑΙΚΗ ΔΕΞΙΑ μπορεί να καθαρίσει το τοπίο.Η ευρύτερη ΔΕΞΙΑ ΠΑΡΑΤΑΞΗ που χρόνια τώρα βασανίζεται από το Μητσοτακέϊκο.Αλλωστε σε ολόκληρη την Ευρώπη στα δεξιά κόμματα είναι αυτά που στηρίζονται οι λαοί.Από την Σουηδία μέχρι την Ιταλία.Εσύ που ¨κυκλοφορείς¨στην πρέπει να το γνωρίζεις.Ετσι δεν είναι?

        Υ.Γ. Οσο για την ηλικία σου(των 14 ετών) είναι όντως απαγορευτική για να κρίνεις τα τότε γεγονότα.

      • λέων avatar
        λέων @ λέων 13/10/2010 19:55:54

        Διόρθωση:
        Εσύ που ¨κυκλοφορείς¨στην Ευρώπη πρέπει να το γνωρίζεις.

    • Φαινότυπος avatar
      Φαινότυπος @ Γιάννης 12/10/2010 20:01:42

      Ο Μητσοτάκης λέει τα ίδια πράγματα εδώ και είκοσι χρόνια. Πολύ καλός στην περιγραφή των προβλημάτων, αλλά μια φορά που του δόθηκε η ευκαιρία να κυβερνήσει δεν τα κατάφερε. Επομένως, πολύ καλός ως πολιτικός σχολιαστής, εκνευριστικός, γιατί έτσι πρέπει να είναι οι σχολιαστές, δυσάρεστος, επίμονος, αλλά σχολιαστής, όχι πολιτικός.

  5. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 12/10/2010 06:24:46

    Ελλάς χώρα των βρυκολάκων. "Επίτιμος Πρόεδρος" βρυκόλακας. Διαγραφή άμεση για τον ΑΠΟΣΤΑΤΗ.

  6. Νεφέλη avatar
    Νεφέλη 12/10/2010 06:27:09

    Παρέλειψε να πει....

    Πρώτον.... πόσους και ποιούς επέβαλε ο ίδιος να υπουργοποιηθούν, απειλώντας εμμέσως πλην σαφώς, να ρίξει την κυβέρνηση ΚΚ των 151 βουλευτών.

    Δεύτερον...ότι την θέλει αδύναμη τη χώρα κι ότι αυτή είναι η αποστολή του.

    Τρίτον ... για την βεντέτα που έχει ανοίξει εδώ και χρόνια με το Σαμαρά προσωπικά.

    Τέταρτον ...ότι τώρα θα μετρηθούν οι επίλεκτοι δικοί στην Κρήτη, που θα αναλάβουν τους υπόλοιπους.... Απειλή κατά πάντων δηλαδή!

  7. Θ.Α. avatar
    Θ.Α. 12/10/2010 06:41:14

    Βρε παιδιά, άστε το γεροντάκι να κοιμηθεί ήσυχα. Για τα παιδιά του το κάνει. Εξ άλλου ποιός του δίνει σήμερα σημασία, εκτός από τα λεβεντόπαιδα του "Μεγάλου", που άρχισαν να ιδρώνουν ???? Ψυχραιμία newscasters .......

  8. kiki avatar
    kiki 12/10/2010 07:07:16

    Καταφερε να εξασφαλισει ενα κακο τελος,ανταξιο της πορειας του και στην πολιτικη και κοινωνικη ζωη της χωρας.

    Αξιος να φερει το ονομα Εφιαλτης.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ kiki 12/10/2010 07:15:30

      Εννοείς τον Εφιάλτη του Ευρυδήμου ο οποίος πρόδωσε τους υπερασπιστές των Θερμοπυλών και όχι τον Εφιάλτη του Σοφωνίδη ο οποίος ήταν σπουδαίος πολιτικός, θεμελιωτής των μεταρρυθμίσεων του Κλεισθένη και μέντορας του Περικλέους.

      Γιατί ο Μητσοτάκης μπορεί περνιέται για το δεύτερο.

      Θου Κύριε...!

  9. kiki avatar
    kiki 12/10/2010 07:27:40

    Σαφως τον πρωτο,και ουτε μου περασε απο το μυαλο ο δευτερος.
    Ο Μητσο μπορει να νομιζει οτι θελει,ο λαος τι νομιζει γιαυτον.
    Ο πατερας μου Βενιζελικος λογω προσφυγιας,προεδρος της Φιλελευθερας νεολαιας,φιλος του Βενιζελου του Σοφοκλη,αυτο που λεμε κεντρωος ο ανθρωπος,στα τελευταια του πηγε και ψηφισε ΠΑΣΟΚ,γιατι ηταν ο Μητσοτακης προεδρος.Μια ζωη τον εβριζε,αυτον και τον Καψη.Και επισης και τον γερο Παπανδρεου και τον Ανδρεα,τον Ανδρεα μαλιστα γιατι πριν την κατοχη,ηταν μια παρεα απο βενιζελικους και αριστερους αντισασιακοι εναντιον του Μεταξα,και μια μερα χαθηκαν οι αριστεροι διοτι ο Αντρεας τους ειχε καταδωσει και δωσει στην ασφαλεια σαν τροτσκιστες γνωστοι μετα ολοι τους,Καστοριαδης,Καραμπελας,Κρανακη,για να την κοπανησει στην Αμερικη.Δωσιλογοι ολοι τους απο παντα.

  10. kiki avatar
    kiki 12/10/2010 07:27:47

    Σαφως τον πρωτο,και ουτε μου περασε απο το μυαλο ο δευτερος.
    Ο Μητσο μπορει να νομιζει οτι θελει,ο λαος τι νομιζει γιαυτον.
    Ο πατερας μου Βενιζελικος λογω προσφυγιας,προεδρος της Φιλελευθερας νεολαιας,φιλος του Βενιζελου του Σοφοκλη,αυτο που λεμε κεντρωος ο ανθρωπος,στα τελευταια του πηγε και ψηφισε ΠΑΣΟΚ,γιατι ηταν ο Μητσοτακης προεδρος.Μια ζωη τον εβριζε,αυτον και τον Καψη.Και επισης και τον γερο Παπανδρεου και τον Ανδρεα,τον Ανδρεα μαλιστα γιατι πριν την κατοχη,ηταν μια παρεα απο βενιζελικους και αριστερους αντισασιακοι εναντιον του Μεταξα,και μια μερα χαθηκαν οι αριστεροι διοτι ο Αντρεας τους ειχε καταδωσει και δωσει στην ασφαλεια σαν τροτσκιστες γνωστοι μετα ολοι τους,Καστοριαδης,Καραμπελας,Κρανακη,για να την κοπανησει στην Αμερικη.Δωσιλογοι ολοι τους απο παντα.

  11. DeltaLamda avatar
    DeltaLamda 12/10/2010 07:33:09

    Ο ΤΙΤΛΟΣ ΤΟΥ ΕΠΙΤΙΜΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΗΣ Ν.Δ. ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΧΘΕΣΙΝΗ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ.

    ΑΝΤΩΝΗ ΑΦΑΙΡΕΣΕ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ ΕΠΙΤΙΜΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΗΣ Ν.Δ. ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ ΚΑΙ ΒΓΑΛΕ ΚΑΘΕ ΦΩΤΟ ΚΑΙ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΠΟΥ ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ.

    ΚΑΝΤΟ Τ Ω Ρ Α Α Α Α Α. ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΑΛΛΑΓΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΤΣΟΤΑΚΕΙΚΟ. ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ, ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΚΑΚΩΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ!!!

    ΚΑΝΤΟ Τ Ω Ρ Α ΚΑΙ ΔΕΣ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΑΠΗΧΗΣΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΚΙΟΛΑΣ!!!

    Reply

  12. 2505 avatar
    2505 12/10/2010 07:52:08

    ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ MEGA ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΟΥΝ ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΤΟΛΜΑΕΙ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΒΑΡΔΗ???ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΦΩΝΑΖΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΕΙΠΕ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΕΒΓΑΛΑΝ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑΝ ΜΠΑΧΑΛΟ ΤΗΝ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

    • denkserotipota avatar
      denkserotipota @ 2505 12/10/2010 07:56:35

      Λαθεμένο συμπέρασμα έβγαλες.
      Μπάχαλο έγιναν μεταξύ τους.
      Και ξεσκεπάστηκαν και ίδρωσαν.

  13. Enzo avatar
    Enzo 12/10/2010 07:54:33

    διαγραφη γρηγορα κιολας.
    ρε δρακουμελ πηγαιναμε και σε ακουγαμε οταν ησουν βουλευτης ακομα και στο τελευταιο χωριο και τωρα βγαινεις και λες τετοια πραματα?
    σπιτι σου και γρηγορα. ο κυκλος σας εκλεισε. η Ελλαδα προχωρα.

  14. 2505 avatar
    2505 12/10/2010 08:07:03

    ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΝΕΩΤΕΡΟΙ ΤΟ 1989-90 ΤΟ 47% ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ ΦΩΝΑΖΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ ΜΕ ΛΥΣΣΑ "ΑΥΤΟΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΗΓΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΜΕΘΥΣΤΑΚΑΣ Ο ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ" ΤΕΤΟΙΑ ΖΩΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ!!!

    • Enzo avatar
      Enzo @ 2505 12/10/2010 08:30:45

      αδικο ειχαν?

    • Enzo avatar
      Enzo @ 2505 12/10/2010 08:32:18

      τι καθομαστε και μιλαμε τωρα? για τον ανδρεα?
      ο καταστροφεας της Ελλαδος!

      "δε γ...σε πρωι πρωι"
      (θ.Παγκαλος)

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ 2505 12/10/2010 08:45:24

      cool εγκάθετε με το νούμερο για το payroll!

      Μήπως θυμάσαι πόσοι καραμανλικοί κρατούσαν αποστάσεις, τότε το 89, τότε που ο Κωνσταντίνος Καραμανλής έλεγε ότι "οι πρωθυπουργοί δεν πάνε φυλακή, αλλά πάνε σπίτι τους" ;

      Μήπως θυμάσαι τα χάλια της χώρας τότε, που ο επίτιμος για να καταλάβει ο ίδιος προσωπικά την εξουσία, είχε μεταβάλει την πολιτική σε ποδοσφαιρικό αγώνα προαιώνιων αντιπάλων;

      Μήπως θυμάσαι σε πόσες εκλογικές αναμετρήσεις οδήγησε την χώρα, ο Μητσοτάκης μέχρι να γίνει πρωθυπουργός;

      Μήπως θυμάσαι σε ποιά αθλιότητα άφησε τη χώρα μετά από τα τρία έτη 90-93 της πρωθυπουργίας του, αφού την μετέτρεψε σε ένα απέραντο δικαστήριο, αφού διόγκωσε το εξωτερικό χρέος, αφού αποδυνάμωσε τους κρατικούς οργανισμούς, αφού αποχαύνωσε το λαό δινοντάς του καθημερινές ολοήμερες τηλεοπτικές μεταδόσεις του ειδικού δικαστηρίου, αφού επέτρεψε στους νταβατζήδες χωρίς νομοθετικούς περιορισμούς την κατάληψη εθνικών συχνοτήτων, αφού τό όνομα της Μακεδονίας το είχε για χάρισμα γιατί μετά από δέκα χρόνια ποιός θα το θυμόταν, όπως έλεγε; Κι όλα αυτά κι άλλα πολλά με προσωπικά ανταλλάγματα για εκείνον την οικογένειά του και τους ρουφιάνους τους.

      Ε, να λοιπόν, 20 χρόνια πέρασαν κι ακόμη υπάρχουν πάμπολλοι που θυμούνται την συμβολή του στην υπονόμευση της Ελλάδας!

      • Γιάννης Χριστόπουλος avatar
        Γιάννης Χριστόπουλος @ χελιδόνι 12/10/2010 21:04:26

        Από που προκύπτει ότι αυτό το σύνθημα (πέρασαν 20 χρόνια για να το ακούσω πρώτη φορά εδώ!) το...φώναζαν 3 εκατομμύρια Έλληνες; (!!!) Ρε τι γίνεται στον κόσμο...

    • aurora3363 avatar
      aurora3363 @ 2505 12/10/2010 23:11:30

      Σοβαρά ρε παληκάρι; το 47% του ελληνικού λαού έλεγε τέτοιο πράγμα; Και αντε οτι το καταπίνουμε και δεχόμαστε οτι το 'ελεγαν'το 89,δεν μπορω να τους χαρακτηρισω 'ζωα',δεδομενου των πολιτικών επιλογών που είχαν,αφετέρου δε ο δρακουμέλ δεν ηταν και Γκαπ ετσι;ΖΩΑ ειναι αυτοι εκ του πασοκ που εξακολουθουν σήμερα να υπερασπίζονται τις χολερικοφασιστικες ψεφτιές του κόματός τους,,,οποία καταντια.Ταιριαζει δε και αυτό:είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα!!

      • aurora3363 avatar
        aurora3363 @ aurora3363 12/10/2010 23:20:08

        Τελικα ναι,ναι υπαρχει και χειρότερος πρωθυπουργος απο τον δρακουμελ..!! Το Γ(γκ)αΠ

  15. blue nile avatar
    blue nile 12/10/2010 08:39:52

    Εκείνη τη χρονική στιγμή ο Μητσοτάκης παρά το παρελθόν της αποστασίας φάνταζε άγιος μπροστά στα πάμπερς, στο καλαμπόκι, στην ΑΓΕΤ Ηρακλής και το κυριότερο μπροστά στην αγορά του αιώνα που αγοράσαμε μαχητικά αεροσκάφη στην διπλή τιμή από ότι άλλες χώρες.
    Βέβαια ήταν μεγάλη κουταμάρα των νεοδημοκρατών που τον έφεραν στη αρχηγία του κόμματος αντί του Στεφανόπουλου κάποια χρόνια πριν, επιλογή που πλήρωσε το κόμμα της ΝΔ .

    • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
      Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ blue nile 12/10/2010 09:09:01

      Να θυμίσουμε ότι εξελέγη στην αρχηγία μεταξύ λιγότερων από 100 εκλεκτόρων...καμμιά 90ριά ήταν. Η σύγκριση με την τελευταια εκλογή αρχηγού πρέπει να τονίζεται.

      Μόνο έτσι μπορούσε να κινείται πάντα, μεσα σε κλειστούς και ενίοτε σκοτεινούς κύκλους. Να δούμε πότε πραγματικά θα μάθουμε τί έγινε το 65. Πίσω από τα κλειστά παράθυρα, την εποχή που αλώνιζαν οι βαλίτσες των ξένων πρακτόρων

    • AGGELOS avatar
      AGGELOS @ blue nile 12/10/2010 10:18:00

      Μην ξεχνάς ότι με αντίπαλο τον Ανδρεα, μόνον ένας "ισάξιός" του θα μπορούσε να τον κερδίσει, οπότε η επιλογή Μητσοτάκη τότε ήτο η πλέον ενδεδειγμένη. Δυστυχώς η εποχή εκείνη ητο εποχη πόλωσης - εποχή Κουτσόγιωργα εάν ενθυμείσαι αγαπητέ (η)- επομένως εάν είχε επιλεγεί ο Στεφανόπουλος, ένας πολιτικός ηρεμων τόνων κλπ, δε νομίζω ότι θα είχε κατακτηθει η εξουσία απο την ΝΔ, όπου ητο και ο αντικειμενικός σκοπος τοτε, καλως η κακώς.
      Κατα τ άλλα, με κάλυψε εντελώς το χελιδόνι!!

  16. Θ.Α. avatar
    Θ.Α. 12/10/2010 08:52:41

    Έσπαγα πλάκα με το Καψή. Έχει θάρρος πάντως αυτός ο άνθρωπος. Αλήθεια κυκλοφορεί αλλού εκτός από τους διαδρόμους του Mega ?

  17. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 12/10/2010 09:05:09

    Ουκ αισχύνει, ω Αισχίνη, ή της πόλεως αισχύνη, καταισχύνεις αισχύνης;


    ΥΓ: Αξίζει να ακούσετε το απόσπασμα από την προηγούμενη συνέντευξη του (νομίζω στον κ.Παπαχελά) όπου λέει με τρεμάμενο τόνο "Οι τράπεζές μας, περνάν δύσκολες ώρες" και το οποίο φυσικά έχει "λιώσει" στην αναπαραγωγή η ελληνοφρένεια

  18. yannidakis avatar
    yannidakis 12/10/2010 09:26:36

    αν το καλοσκεφτεις ειναι αστειο. ο αποστατης κριτικαρει τον αποστατη.
    Γιατι ναι.. ο Σαμαρας ειναι ο πρωτος αποστατης ή προδοτης οπως ελεγαν.. τοτε που ειχε αφησει τη ΝΔ για να φτιαξει το δικο του κομμα της "σειρας" που ονομασε Πολιτικη Ανοιξη.
    Ο Μητσοτακης παρακινησε τη Μπακογιαννη να εναντιωθει και τελικα να αποκοπει απο το κομμα και φυσικα τωρα θα τη στηριξει. Ετσι κι αλλιως δεν εχει μεινει τπτ στη Νεα Δημοκρατια που να θυμιζει κομμα αξιο πολιτικης ή κριτικης στην οποια κυβερνηση :[

  19. Στέργιος avatar
    Στέργιος 12/10/2010 09:41:24

    Ελπίζω πάντως -μέρες που είναι - ο Σαμαράς να έχει συμπεριλάβει στη δίαιτά του γερές μερίδες σκορδαλιάς. Θα του χρειαστεί.

  20. aphrodirtechild avatar
    aphrodirtechild 12/10/2010 09:56:50

    για unfair, προδοσίες και καληνύχτες να μη μιλάει ο Σαμαράς της ΠΟΛΑΝ...

    • ΣΕΡΤ avatar
      ΣΕΡΤ @ aphrodirtechild 12/10/2010 10:01:41

      ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ Ο ΓΝΗΣΙΟΣ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ ΠΑΡΑ ΤΟ ΄΄ΚΟΜΜΑ ΝΕΟΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΩΝ'' ΚΑΙ ΤΑ ΕΞΑΠΤΕΡΥΓΑ ΤΗΣ ΠΡΑΣΙΝΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ....
      ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΤΑΝ ΨΗΦΙΣΑΜΕ ΣΑΜΑΡΑ ΤΟΥ ΔΩΣΑΜΕ ΡΗΤΗ ΕΝΤΟΛΗ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΚΑΘΕ ΘΥΛΑΚΑ ΕΣΩΣΤΡΕΦΕΙΑΣ ΚΑΙ ΟΡΘΑ ΚΑΝΕΙ
      ΑΛΙΜΟΝΟ ΑΝ Ο ΑΠΟΣΤΑΤΗΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΚΑΝΕ ΑΝΘΡΩΠΟ Ο ΕΘΝΑΡΧΗΣ ΕΧΕΙ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗ ΝΔ
      ΑΛΛΙΜΟΝΟ ΑΝ Ο ΓΥΡΟΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ 4 ΚΟΜΜΑΤΑ ΣΕ 60 ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗ ΝΔ......

      • aphrodirtechild avatar
        aphrodirtechild @ ΣΕΡΤ 12/10/2010 10:39:18

        Ο άνθρωπος που έφερε το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία το 1993 και ήταν το εξαπτερυγό του ΠΑΣΟΚ για χρόνια δεν έχει καμία θέση στη ΝΔ. Ο κωστάκης μας τον έφερε πάλι στη ΝΔ για να τη ξαναδιαλύσει όπως ήδη κάνει

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ ΣΕΡΤ 12/10/2010 11:24:45

        @ aphroditeschild

        Ενώ ο πατενταρισμένος αρχιαποστάτης, η ενσάρκωση του όρου "μηχανορραφία", είχε θέση στη ΝΔ, ε;

        Αυτός, η μωροφιλόδοξη κοράκλα του και οι παρατρεχάμενοί τους είναι που υπονόμευσαν τις κυβερνήσεις της ΝΔ. Ακόμα και τη δική του!

      • aphrodirtechild avatar
        aphrodirtechild @ ΣΕΡΤ 12/10/2010 13:09:45

        όσο αποστάτης είναι ο μητσοτάκης είναι και ο Σαμαράς. Ο κωστάκης είναι τόσο λίγος που δεν χρειαζόταν υπόσκαψη από κανέναν παρά από τον εαυτό του. Προς το παρόν Ο σαμαράς ας υπομείνει το ψωμιάδη που τον υποσκάφτει μπας και κερδίσει καμία περιφέρεια γιατί με το Κικκίλια έχει ψωνίσει από πανέρι (από το Σαμαρά τι να περιμένεις μόνο τέτοιου είδους επιλογές). Να το χαίρεται το Πανίκο του λοιπόν...χοχοχο που έκανε και ο παλιός χρηματοδότης του Σαμαρά

    • loretta avatar
      loretta @ aphrodirtechild 12/10/2010 22:20:51

      κοιτα να δεις που ο Γιαννης/βασιλακης εχει και αδερφη..!!

  21. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 12/10/2010 10:09:16

    Μετράτε τα unfair του Μητσοτάκη...τις αποστασίες του... τις Μ@@@@@ες που έκανε τόσα χρόνια στην πλάτη μας.
    Δεν έχετε καταλάβει ότι ο λαός δεν ενδιαφέρεται ΚΑΘΟΛΟΥ για όλους αυτούς τους αλήτες που οδήγησαν την χώρα στην σημερινή κατάντια κι από πάνω μας λένε ότι τα φάγαμε και μαζί ?
    Αυτά είναι μικροπολιτικές αναλύσεις που μας οδήγησαν στην σημερινή κατάσταση. Τώρα χρειάζεται δράση δυναμική για να καταλάβουν ότι δεν μας κάνουν πιά. Και αυτό ισχύει και για τους Σαμαρά, Παπανδρέου, Αλαβάνοτσίπρες, καρατζαφέρηδες και λοιπούς άχρηστους.

  22. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 12/10/2010 10:10:34

    Είναι δυνατόν να υπάρχουν στις τοπικές οργανώσεις της ΝΔ ανά την επικράτεια ακόμα κρεμασμένες φωτογραφίες του Δρακουμέλ? Είναι δυνατόν να υπάρχει στη Ρηγίλλης αίθουσα που φέρει το όνομά του?

  23. 2505 avatar
    2505 12/10/2010 10:40:56

    ΑΝ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΤΩΡΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ Η ΤΡΕΜΗ ΚΑΙ Ο ΝΤΕΡΜΠΕΝΤΕΡΗΣ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΞΕΚΑΡΔΙΣΤΕΙ ΣΤΑ ΓΕΛΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΩΤΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΨΑΝ ΠΑΛΙ ΧΘΕΣ...

    • Νεφέλη avatar
      Νεφέλη @ 2505 12/10/2010 10:45:52

      Σιγά τη φωτιά....
      Εξετάσεις δίνανε κι οι δύο τους κι ιδίως η κυρία με το τράβηγμα, με υποβολείς από τα μικρόφωνα για να βγάλει την κακοήθεια από το στόμα του επίτιμου, μπας και της κόψουν το επίδομα καλοζωίας!

      • 2505 avatar
        2505 @ Νεφέλη 12/10/2010 10:57:38

        ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΟ ΜΕΓΚΑ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΜΕΤΟΧΟΥ ΒΑΡΔΗ ΘΕΙΟΥ ΤΗΣ ΟΛΓΑΣ ΣΠΑΝΕ ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΝΔ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ..ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΙΧΝΟΥΝ!!!

      • Νεφέλη avatar
        Νεφέλη @ Νεφέλη 12/10/2010 11:44:09

        2505
        Τι σχέση έχει ο κρητικός Βαρδής με το χωριό έξω από τη Λάρισσα, από το οποίο έλκει την καταγωγή της η κυρία Ολγα με το τράβηγμα;

        Αν θέλεις να υπενθυμίσεις, ότι η κυρία Ολγα με το τράβηγμα, είναι κουμπάρα της ατυχυσάσης εκπτώτου Θεοδώρας, καλά ...γνωστό!

      • 2505 avatar
        2505 @ Νεφέλη 12/10/2010 12:05:09

        ΤΗΝ ΟΛΓΑ ΚΕΦΑΛΟΓΙΑΝΝΗ (ΑΝΙΨΙΑ) ΕΝΝΟΩ ΟΧΙ ΤΗΝ ΤΡΕΜΗ.........

  24. 2505 avatar
    2505 12/10/2010 10:42:59

    ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΘΑ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΛΤΕΡ ΝΑ ΞΑΝΑΠΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ.....ΚΡΑΤΗΣΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΣΧΟΛΙΟ ΓΙΑ ΤΟΤΕ.........

  25. 2505 avatar
    2505 12/10/2010 10:44:48

    ΚΑΙ ΚΑΝΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ ΣΑΣ ΜΕΡΙΚΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ....ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟΝ ΕΙΧΑΤΕ ΨΗΦΙΣΕΙ ΤΟΤΕ ΤΟΝ "ΑΡΧΗΓΟ"???

  26. 2505 avatar
    2505 12/10/2010 10:45:39

    ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΔΙΚΙΟ ΟΙ ΠΑΣΟΚΟΙ ΜΕ ΤΟ "ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΠΑΚΙ ΠΑΡΑ ΤΟΝ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ"???

    • Enzo avatar
      Enzo @ 2505 12/10/2010 11:37:01

      εσυ με ποιον εισαι δεν μας ειπες

      • loretta avatar
        loretta @ Enzo 12/10/2010 15:12:01

        Ειναι παλιος εδω απο αυτους που περασαν. στις εσωκομματικες.....πονταρε στο κουτσο αλογο της δρακουλιαρας κορης....εχασε...και τωρα που εμφανιστηκε ο χαρος μητσοτακουλας...επιασε στασιδι μπας και παρει καμια καρεκλα στο νεο πολιτικο εξαμβλωμα μαζι με τον μπαμπα..!!!

  27. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/10/2010 10:48:46

    Γιατί εγώ δεν κατάλαβα "αποστασία" στην κίνηση του Σαμαρά; Προφανώς δεν το κατάλαβαν και οι 800.000. Και αν σκαλίσετε το χρονοντούλαπο της μνήμης σας, θα θυμηθείτε ότι, αν υπήρξε αποστασία τότε, μάλλον του Εβερτ ήτανε...

    • 2505 avatar
      2505 @ archaeopteryx 12/10/2010 10:50:31

      ΟΙ 400.000 ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ...ΟΙ 320.000 ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΓΙΑΤΙ ΨΗΦΙΣΑΝ ΝΤΟΡΑ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ 80.000 ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥΣ...

      • Orestios avatar
        Orestios @ 2505 12/10/2010 13:57:11

        320.000 προδώθηκαν από την Ντόρα.
        Σήμερα πάλι στηρίζει το εξαφανισμένο GAP.
        Σήμερα η Ντόρα πάλι βρίζει τους Νεοδημοκράτες

  28. Stalinikos Raveniotis avatar
    Stalinikos Raveniotis 12/10/2010 10:57:52

    12 Οκτωβρίου σήμερα. Σαν σήμερα, το 1944, μαχητές του ΕΛΑΣ κατέβασαν τη χιτλερική σημαία από την Ακρόπολη και ύψωσαν την Ελληνική. Ο λαός της Αθήνας ξεχύνονταν στους δρόμους. Η Ελλάς είχε πια απελευθερωθεί από τη ξένη Κατοχή.
    Μέρα Εθνικής Απελευθέρωσης η σημερινή.

    Ασημαντότητες θα μου πείτε.

    Ασημαντότητες που δικαίως διέλαθαν της προσοχής της πλειοψηφίας των ΜΜΕ της χώρας.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Stalinikos Raveniotis 12/10/2010 13:14:32

      @Stalinikos Raveniotis: "Μέρα Εθνικής Απελευθέρωσης η σημερινή."

      Και πολύ καλά κάνεις που μας το θυμίζεις.

      Αν και έχουμε πολύ δρόμο ακόμη για την εθνική απελευθέρωση...

      Θραξ Αναρμόδιος

      • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
        Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ Θραξ Αναρμόδιος 12/10/2010 13:45:13

        Τουλάχιστον τότε ο κόσμος είδε Ελληνες με όπλα, πατριώτες του ΕΛΑΣ, πολεμιστές βρώμικους με μουσια να ανεβαίνουν και να υψώνουν την σημαία στην Ακρόπολη... Μακάρι να ζήσουμε και δικές μας τέτοιες...έστω και χωρίς όπλα, αλλά με ψήφους.

    • Agrofylakas avatar
      Agrofylakas @ Stalinikos Raveniotis 12/10/2010 16:58:52

      @Stalinikos Raveniotis
      Δυστυχώς, το "Σταλινικός" τα λέει όλα. Καληνύχτα Σταλινικοί! Καληνύχτα Επίτιμε, και όλα τα άλλα 'μεγάλα' ονόματα. Ο θεός να μας φυλάει από λαοπλάνους 'χαρισματικούς' ηγέτες, μαχητές, κτλ κτλ. Έλληνες απανταχού της γης Ενωθείτε! Η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες! Έξω από το ΝΑΤΟ και την ΕΟΚ, έξω οι Αμερικανοί, Δόξα και τιμή στους 'Ηρωες του Πολυτεχνείου", Αερααααααααααααααααααααα.......
      Αγαπητοί φίλοι, αρκετά!
      Θα έπρεπε να είμαστε όλοι σε ομάδες εργασίας και να σχεδιάζουμε το μέλλον της Ελλάδος (προτάσεις και σχέδια νομοσχεδίων για κάθε τομέα της οικονομίας) και όχι να αναμασάμε τα ιδία και τα ιδία. Αν αύριο η ΝΔ κληθεί να κυβερνήσει τι θα κάνουμε; θα φάμε κανά δυο χρόνια για να βρούμε τον βηματισμό μας?

  29. akridas akridiou avatar
    akridas akridiou 12/10/2010 11:19:12

    tetoioi eimaste -- tetoious politikous axizoume --

    tora ti shmasia exoun oi suzhthseis sas -- autoi trone me xrysa koutalia
    O Kos Mitsotakis einai parelthon -- kai osoi ton agapate breite allo protupo -- den tha dei tous epomenous Olumpiakous ---

    filouthkia aporoi ellhnes

  30. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 12/10/2010 11:22:07

    Είμαστε που είμαστε μπάχαλο.
    Και ουσιαστικά δεν περιμένουμε κάτι σημαντικό τώρα κοντά.
    (εκτός φυσικά από την σωτηρία μας στις δημοτικές)

    Αν διαγράφει ο πρόεδρος της ΝΔ τον επίτιμο, θα μας φτιάξει λίγο το κέφι. Θα γίνει και μεγάλος χαβαλές. Θα χουν να λένε και τα κανάλια...

    Και νομίζω θα τσιμπήσει και μοναδούλες η αξιωματική αντιπολίτευση.

    Αντε, ξεκουράστε τον. Φτάνει τόσο.

    Θραξ Αναρμόδιος

  31. Misha avatar
    Misha 12/10/2010 11:42:23

    Ίσως και να μη του αξίζει σε αυτό το βαθμό αλλά είναι γεγονός πως ο Μητσοτάκης καταγράφεται ως πιο αντιπαθής πολιτικός από τη μεταπολίτευση και δωθε, όσο δηλαδή θυμάται η κοινωνία μας.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Misha 12/10/2010 11:49:42

      Σωστά, Misha. Του αξίζει σε... μεγαλύτερο βαθμό.

      • Misha avatar
        Misha @ Αυριανιστής 12/10/2010 13:20:45

        Noμίζω πως ο Σημίτης έκανε πολύ μεγαλύτερη ζημιά στη χώρα με τους Κωστόπουλους, τους κομιστές, το ευρώ, τις ταυτότητες κλπ από όση ο Μητσοτάκης.

        Και σε κάθε περίπτωση ακόμη και το ειδικό δικαστήριο με τον Κόκκινο και τα γουνάκια του είχε κάποια πραγματική βάση αν κρίνει κάποιος από τους λογαρισαμούς Κουτσόγιωργα.

      • l
        l' ami du peuple @ Αυριανιστής 13/10/2010 09:49:24

        μπα, και πριν τη χουντα ο πιο αντιπαθης παλι ηταν. αλλα και οταν του επεστρεψαν το λαδι τα βαφτιστηρια του, αυτος εκει απτοητος!!!

  32. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 12/10/2010 11:54:57

    Τελικά, το... κυριολεκτικό παχύδερμο της πολιτικής (Πάγκαλος) ταυτίζεται στην αντίληψη με το... μεταφορικό (Μητσοτάκης). Βγήκε σήμερα στον "Βήμα FM" και χαρακτήρισε "λαϊκιστή του αισχίστου είδους" τον Σαμαρά, πηγαίνοντας ακόμα παραπέρα τη γλώσσα του μέντορά του, ενώ εμμένοντας στο "μαζί τα φάγαμε", χαρακτήρισε "διεφθαρμένους τους πολίτες, εκτός από τους πολιτικούς"!

  33. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 12/10/2010 11:56:36

    Xθες βράδυ ο επίτιμος πρόεδρος της ΝΔ Κ. Μητσοτάκης έβαλε τα θεμέλια για να διεκδικήσει στο μέλλον ο Κυριάκος Μητσοτάκης την αρχηγία της ΝΔ!.

  34. eco-GR avatar
    eco-GR 12/10/2010 11:57:00

    Καλυτερα παπακι παρα τον Μητσοτακη!!!Ο αγωνας τωρα..δικαιωνεται!!!Τι εχει να πει τωρα ο χωρος που τοσα χρονια τον...φιλοξενουσε??? Εφιαλτης for ever!!!

    • 2505 avatar
      2505 @ eco-GR 12/10/2010 12:06:32

      ΤΙ ΝΑ ΠΕΙ??ΚΑΝΕΙ ΓΑΡΓΑΡΕΣ......ΠΡΟΤΙΜΗΣΕ ΑΥΤΟΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΤΕΦΑΝΟΠΟΥΛΟ.......

      • Pankalos avatar
        Pankalos @ 2505 12/10/2010 12:21:25

        1. Κοίτα το πληκτρολόγιο.
        2. Βρές τα πολλά κουμπιά, αυτά που έχουνε τα γράμματα
        3. Τώρα βρες το κουμπί στην ΚΑΤΩ ΑΡΙΣΤΕΡΗ γωνία. Πρέπει να γράφει "CTRL" ή "Control"
        4. Μέτρα ΔΥΟ κουμπιά παραπάνω. Το κουμπί που βρήκες πρέπει να γράφει "CAPS" ή "Caps Lock".
        5. ΠΑΤΑ ΤΟ

  35. victoria avatar
    victoria 12/10/2010 12:12:24

    Βρε βρε καινούριος κόσμος σήμερα στα σχόλια..!
    Τυχαίο...

  36. paskitis avatar
    paskitis 12/10/2010 12:25:02

    αν κ ειστε δεξιοι θα πρεπει να καθαρισετε πολυ κοσμο απο την νδ.διχως οικτο κ οσοι μεινουν
    εγω σαν πασοκος με το εγγραφο που εβγαλε σημερα ενα μπλογκ κ το υπογραφει ο ανδρεας παπανδρεου εχω χασει τον κοσμπο κατω απο τα ποδια μου......
    προτεινω σε ολους να ασχοληθπυν μονο με αυτο......οχι με το δρακουλα

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ paskitis 12/10/2010 13:21:31

      πώς να ασχοληθούμε, αφού δεν μας δίνεις λινκ?

      • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
        Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ δρόμος 12/10/2010 13:43:12

        το έχει βγαλει και το olympia.gr Ψαξε στο google, "εγγραφο NSA ΠΑΣΟΚ" ... Θα στο βγάλει. Βέβαια...η εγκυρότητά του ελέγχεται καθώς τα αγγλικά του εγγράφου δεν συνηθίζονται και πολύ σε επίσημα αρχεία.

        Βέβαια αυτά που λέει είναι κάποια πράγματα που άρκετοί ψιθυρίζουν υποψιασμένοι δεκαετίες τώρα..


        Ποιο περιοδικό άραγε πριν δεκαδες πια χρόνια είχε γελοιογραφία τον θείο Σαμ να βγάζει από το καπέλο του τον ΑΓΠ....... ?

  37. zzz avatar
    zzz 12/10/2010 12:29:57

    αλλη μια ξεφτιλα του καναλιου του ΠΑΣΟΚ...


    ΤΡΕΜΗ: ΤΗΣ ΨΙΘΥΡΙΖΟΥΝ ΣΤ' ΑΥΤΙ ΤΙ ΝΑ ΠΕΙ...

    http://www.youtube.com/watch?v=jOEMZ8WBQdc


    Το ΕΣΡ ποτε θα επεμβει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ σε αυτο το εμετικο δελτιο?

    Βαλτε τα μηχανακια της AGB μονιμα οπουδηποτε αλλου εκτος απο το βρωμοπασοκο-MEGA

  38. eco-GR avatar
    eco-GR 12/10/2010 12:46:08

    Victoria..Μας εμπνεει...ο αρχηγος, να μη το σχολιασουμε!!!Τυχαιο?? Δεν νομιζω!!Ε...ρε γλεντια!!

  39. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 12/10/2010 12:51:02

    Ας υποθέσουμε ότι ο Μητσοτάκης λέει τα "αυτονόητα", ας υποθέσουμε επίσης ότι ο Σαμαράς διέπραξε το έγκλημα του "λαϊκισμού" λέγοντας ότι θα εξαλείψει το έλλειμμα με κάποιον τρόπο σε δύο χρόνια. Και ας ρωτήσουμε τώρα: Είναι αυτονόητο ότι η Ελλάδα θα βρεί να δανειστεί το 2014, 2015 άνω των 70 δις ετησίως για να αποληρώσει τα δάνεια του "μνημονίου";;; Είναι τόσο αυτονόητο αυτό;; Και όποιος αλήθεια ισχυρίζεται κάτι τέτοιο δεν είναι, σύμφωνα πάντα με την λογική του επιτίμου, λαϊκιστής;;;

    Να και το επιδόρπιο στο μεγάλο (ή megaλο) φαγοπότι:

    «Δεν μετέχει στη διαφθορά αυτός που πηγαίνει στα βουλευτικά γραφεία για να διοριστεί, αυτός που πηγαίνει στα βουλευτικά γραφεία για να υπηρετήσει τη στρατιωτική θητεία του στην Αθήνα;» Πάγκαλος, Βήμα, fm.

    Οι διαφθορείς κατηγορούν τώρα αυτούς τους οποίους συστηματικά διέφθειραν για....διαφθορά!!!!

  40. nicname@ta lefta iparhoun.gap avatar
    nicname@ta lefta iparhoun.gap 12/10/2010 12:52:37

    Nεοδημοκρατες Πάλι ο μεγάλος Δ,Ρίζος με την φοβερή εφημερίδα του κτύπησε σαν Δούρειος Ιππος , Το μόνο που συγκράτησε ο μέγας δημοσιογράφος είναι Πρωτοσέλιδο πάντα "βόμβα μητσοτάκη απο 1990 είχαμε πτωχευσει, 25 Νοεμβρίου το νέο κόμμα της Ντόρας. Ποντάρει σε κανένα γεροντάκι που του αγοράζει η Φιλιππινέζα την εφημερίδα !! κόψτε την φίλοι μου είναι από 25 Νοεμβρίου η εφημερίδα της κας Μητσοτάκη . Κόψτε την από τώρα και κόψτε του την φόρα του κου Ρίζου που υποκρίνεται τον Ν.Δ.ημοκράτη....

    • Orestios avatar
      Orestios @ nicname@ta lefta iparhoun.gap 12/10/2010 13:59:02

      Να δούμε τον Ρίζο να υποστηρίζει μνημόνιο και GAP, να γελάσει και το παρδαλό κατσίκι.
      Το καλύτερο δώρο στους Νεοδημοκράτες είναι αυτό, γιατί φαίνεται ποιοί τους κορόιδευαν τόσο καιρό.

  41. eco-GR avatar
    eco-GR 12/10/2010 14:04:32

    Orestie εχουν να δουν πολλα τα ματια μας ακομα!!!Ειμαστε ακομα στην αρχη...Μη δεις τον GAP να υποστηριζει Ντορα..

    • Orestios avatar
      Orestios @ eco-GR 12/10/2010 14:07:38

      Ούτε αδέρφια να ήτανε.

  42. Costas avatar
    Costas 12/10/2010 14:52:08

    Τώρα εσύ που αποκαλείς τον τέως βασιλιά Κωνσταντίνο με το προπαγανδιστικό επίθετο του Βενιζέλου και των Άγγλων του 1917, θέλεις να περνάς γιά Έλληνας συντηρητικός, οπαδός της ΝΔ! Συγχαρητήρια!!

    Εδώ,

    "..Τον Φεβρουάριο του 1988 ο Κ. Μητσοτάκης χρησιμοποίησε για να περιγράψει τη συμπεριφορά των ελληνικών κυβερνήσεων της μεταπολίτευσης απέναντι στον Κ. Γλίξμπουργκ την λέξη «unfair» (άδικη) προκαλώντας θύελλα στο τότε πολιτικό σκηνικό και το κόμμα του τη ΝΔ."

    Γι' αυτό θα το κάνετε μπάχαλο το Κόμμα. Γι αυτό έγινε μπάχαλο η δεξιά από το 1975 που πρόδωσε την Ιστορία της.

    Χωρίς να έχω καμία συμπάθεια προς την οικογένεια Μητσοτάκη γενικά, οφείλω να πω ότι χθές είπε αλήθειες. Η μεγαλύτερη ότι ο Καραμανλής ήταν άσχετος και ότι ο νύν αρχηγός μας είναι λαικιστής.

    • Agrofylakas avatar
      Agrofylakas @ Costas 12/10/2010 18:32:23

      Τέτοιους φίλους νάχεις!...... Για το ΠΑΣΟΚ και το Παπαντρέϊκο σόϊ έχεις να μας πείς τίποτε η ειδικεύεσαι στην αυτομαστίγωση? Τα εν οίκω ουκ εν δήμω! Η ΝΔ έχει και ιστοσελίδα για 'φιλικές συμβουλές'!

  43. I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
    I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 12/10/2010 15:05:16

    Τα 3 πρώτα είναι unfair. Το 4ο όχι. Γιατί με τη δημόσια στήριξή του, ο Μητσοτάκης εξασφάλισε ότι ο Γιαννουλάκης θα πάει άκλαφτος, οπότε για το 4ο ας του δώσουμε credit!

  44. Count Cagliostro avatar
    Count Cagliostro 12/10/2010 15:40:14

    Μπορεί να μας εξηγήσει κάποιος τι συνέβη μεταξύ Σαμαρά και Μητσοτάκη?

    Εννοώ στο θέμα της λαθρομετανάστευσης, καθώς η κοινή γνώμη χρεώνει τον Σαμαρά με το άνοιγμα των συνόρων, ενώ ως μέτρο πιο πολύ θα έμοιαζε με πολιτική Μητσοτάκη.

    Γνωρίζει κάποιος?

    • Orestios avatar
      Orestios @ Count Cagliostro 12/10/2010 16:26:53

      Κάνε αναζήτηση σε παλαιότερο άρθρο του Αntinews.
      Εκεί τα λέει όλα.

  45. Tasos Dedes avatar
    Tasos Dedes 12/10/2010 16:17:30

    Είναι ακόμα στο κόμμα σωστά? Τι να κάνει ο Σαμαράς???

    ΔΙΑΓΡΑΦΗ - Εκεί θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι, εκεί θα τον παραδεχτώ τον Σαμαρά και θα τον στηρίξω γιατί προς το παρόν δεν βλέπω και πολλά, πολύ low profile είναι..

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Tasos Dedes 12/10/2010 16:28:25

      ΔΙΑΓΡΑΦΗ; προσωπικά διαφωνώ για τον επίτιμο ισχύει απόλυτα η ρήση του

      Εμμανουήλ Ροίδη: Σέβομαι τους νεκρούς, και όταν ακόμη είναι ζωντανοί.

      Γιατί ασχολούμαστε μαζί του λοιπόν;
      ή όπως είχε ξαναπεί ο ΕΡ εξειδίκευση είναι η διέξοδος της άγνοιας προς μίαν κατεύθυνσιν, ο επί των τιμών μια κατεύθυνση είχε πάντα την καρέκλα προ του ταμείου .......

  46. panagos avatar
    panagos 12/10/2010 17:29:13

    Καμία διαγραφή να μην γίνει. Να τον αφήσει η ΝΔ να συνεχίσει να αυτοεξευτελίζεται. Η οργή των ανθρώπων πουθ στήριζαν όλα αυτά τα χρόνια την Ντόρα και τον Μητσοτάκη είναι πρωτοφανής, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων.

    Γιατί ξέρουν ότι ο κόσμος ( και μέσα αλλά ΚΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΝΔ ) θα τους πάρει με τις πέτρες... Εμείς, ως λαός, ανεξαρτήτως τι ψηφίσαμε στις εκλογές του Οκτωβρίου, να στείλουμε μηνύματα αγανάκτησης στη κ. Ντόρα και στους ανθρώπους της, με εμαιλ,για την ΠΡΟΔΟΣΙΑ της μεσαίας αστικής τάξης και των άλλων στρωμάτων που προλεταριοποιούνται από το μνημόνιο.
    Πρώτα έχουν χρέος να ξεσηκωθούν οι Κρήτες απέναντι στο μνημόνιο, μιμούμενοι τους προγόνους τους που ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΣΚΥΨΑΝ το κεφάλι σε κάθε είδους υποτέλεια.
    Έπειτα να σταματήσουμε να αγοράζουμε τον Αδέσμευτο Τύπο και κάθε άλλη εφημερίδα που στηρίζει, έμμεσα ή άμεσα, την ΥΠΟΝΟΜΕΥΤΙΚΗ στάση του Μητσοτάκη και της κόρης τους,που οδηγείται σε πολιτική ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ.
    Είναι στα χέρια μας, στη ψήφο μας, το μέλλον των παιδιών μας. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν τα κομματικά της ΝΔ. Αν έκανε τα ίδια ο Σαμαράς, τα ίδια θα έλεγα και γι' αυτόν, γιατί όλοι μας σήμερα ζούμε το ΑΔΙΕΞΟΔΟ του μνημονίου. Μητσοτάκης, Παπανδρέου είναι σήμερα εχθροί μας, γιατί ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ.
    ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΟΙΡΑΣΟΥΝ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ, ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ, ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ, ΟΛΗ ΤΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ( πλήν 1-2 ακινήτων ) και όλες τους τις αμύθητες καταθέσεις( πλην 100.000 ευρώ για ώρα ανάγκης ) και αποφασίσουν να ζουν με 2500 ευρώ μηνιαίως, όπως μια μέση ελληνική οικογένεια, τότε ίσως τους συγχωρέσουμε. ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΨΗΦΙΣΟΥΜΕ ΠΟΤΕ. Και όσοι τους στηρίζουν, γίνονται συνένοχοι της γενοκτονίας του 80% του ελληνικού λαού . Φτάνει πια με τους βρυκόλακες και δεινόσαυρους της πολιτικης. ΦΥΓΕΤΕ. ΑΔΕΙΑΣΤΕ ΜΑΣ ΤΗ ΓΩΝΙΑ. ΜΗΝ ΜΑΣ ΕΞΟΡΓΙΖΕΤΕ ΑΛΛΟ.

  47. aristotelis avatar
    aristotelis 12/10/2010 23:30:32

    Θεωρώ ότι για μια ακόμη φορά πέφτουμε στην παγίδα που μας στήνει εντέχνως τα ΠΑΣΟΚΙΚΑ μέσα ενημέρωσης, εκμεταλλευόμενοι δε και τα δώρα που τους κάνει ο Επίτιμος. Εμείς όμως πρέπει επιτέλους να κάνουμε την υπέρβαση. (Κάτι που έξυπνα έκανε ο Σαμαράς μην ξεχνώντας να επικαλεστεί την κυβέρνηση Μητσοτάκη ώς προς το θετικό της έργο). Σβήνουμε την ιστορία της παράταξης με τους βαρείς χαρακτηρισμούς προς τον Κ. Μητσοτάκη. Είναι γεγονός ότι τα τελευταία χρόνια προξενεί ζημιές στην παράταξη και για αυτό πρέπει να τον κρίνουμε αμείλικτα. Ομως θέτω ένα ερώτημα...; Η κυβέρνηση του δεν είναι και ήταν ασυγκρίτως καλύτερη από οποιαδήποτε πράσινη κυβέρνηση...; Φρονώ ότι τα 30χρόνια οι δύο καλύτεροι πρωθυπουργοί ήταν ο Κ.Κ β και στην συνέχεια ο Κ. Μητσοτάκης. Μην χαρίζουμε την ιστορία της παράταξης και μην σβήνουμε εύκολα το έργο της. Αφήστε τον Μητσοτάκη να μιλάει μόνος του, καμία επιρροή και δύναμη δεν έχει πλέον...

  48. camus avatar
    camus 13/10/2010 18:28:57

    ο Κυριάκος αναγκάστηκε να πληρώσει το τηλεφωνικό κέντρο μετά το θόρυβο των εφημερίδων.Η Μητσοτάκη το ίδιο.Τσίπα δεν έχουν και βγαίνουν στην τηλεόραση.Ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω.Πόσο κάφροι πρέπει να είστε όλοι εσείς που τον βγάλατε πρώτο βουλευτή στην Αθήνα και ψηφίσατε τη κόρη στις πρόσφατες εκλογές.